Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre

Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo. Takmer vždy varuje pred poruchou v tele alebo jej náchylnosťou na škodlivé faktory. Je dosť ťažké určiť skutočnú príčinu bolesti hlavy, vzhľadom na veľký zoznam chorôb a porúch, ktoré ju vyvolávajú, ale je celkom možné to urobiť, ak vezmeme do úvahy svoje vlastné pocity a sprievodné znaky v diagnostike.

Príčiny bolesti hlavy

Vo väčšine prípadov je bolesť hlavy príznakom, ktorý signalizuje účinok nepriaznivých faktorov na telo alebo vývoj skrytej patológie, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu.

Nežiaduce faktory, ktoré spôsobujú bolesť hlavy, zahŕňajú:

 • náhle zmeny klimatických alebo meteorologických podmienok;
 • znečistenie životného prostredia škodlivými parami, toxíny, oxid uhoľnatý;
 • neštandardné potraviny, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu glutamátu sodného a dusitanu;
 • emočná únava na pozadí častých stresových situácií;
 • zneužívanie alkoholu a syndróm kocoviny;
 • dlhý pobyt na slnku.

Bežné patologické príčiny bolesti hlavy sú:

 • vaskulárne ochorenia obehového systému a vývoj arteriálnej hypertenzie, hypotenzie, IRR, migrény;
 • kvapalínové poruchy a zvýšenie TBC vyplývajúce z vývoja hydrocefalusu, nádorov mozgu a iných ochorení membrán mozgových štruktúr;
 • neurologické choroby vrátane neuralgie trojklaného nervu, vertebrálneho aparátu, aneuryzmy, poškodenia nervových procesov krčnej stavcovskej časti;
 • mozgové nádory;
 • zranenia mozgu a kostí lebky, ako aj chronické posttraumatické stavy;
 • otravy s drogami, jedlom, toxickými látkami;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa vo vizuálnych a ENT orgánoch;
 • vírusové alebo katarálne ochorenia sprevádzané vysokou horúčkou a bolesťami hlavy.

Akékoľvek bolesti hlavy, ktoré sa pravidelne prejavujú, nadobúdajú dlhotrvajúcu povahu a nezbavujú ich bolesti, by mali byť alarmujúce.

V tomto prípade je lepšie byť bezpečný a objaviť sa špecialistovi, aby nestratil čas a zabránil vzniku komplikácií, ak bolestivé pocity sú spôsobené patologickým procesom.

Typy bolesti hlavy

Na identifikáciu príčiny cefalgie je potrebné určiť jej typ podľa príslušných charakteristík. Najčastejšie v lekárskej praxi sú bolesti hlavy zaradené do nasledujúcich oblastí:

Bolesti hlavy spôsobené vaskulárnymi ochoreniami

Zaznamenáva sa zúženie, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá je často sprevádzaná nevoľnosťou, závratmi a poklesom hlavných reflexných funkcií v dôsledku zúženia, rozšírenia, zápalu alebo prasknutia ciev. Tento typ bolesti je typický pre:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 • migrény;
 • poruchy krvného tlaku (hypertenzia alebo hypotenzia);
 • dočasná arteritída;
 • roztrúsená skleróza;
 • ateroskleróza miechových ciev;
 • ťahy.

Psychogénne bolesti hlavy (bolesti pri napätí, bolesti pri napätí)

Konstrikčná a pretečená bolesť hlavy trvalej povahy spôsobuje pocit, že hlavová zátka stláča hlavu, dochádza na pozadí dlhodobého fyzického a psychického stresu u tých, ktorí nie sú odolní proti stresu. V kľudnom stave je bolesť mierne alebo mierne exprimovaná, s ohýbaním, fyzickou námahou a nervovými šokmi, jej intenzita sa zvýši.

Bolesti hlavy spojené s kvapalinodynamickými a intrakraniálnymi patológiami

Bolestivé pocity miestnej alebo pretečenej povahy sú narušené narušeným obehom mozgovej tekutiny systémom mozgovomiechového moku, nadmerným nahromadením v meningíne a následkom výskytu intrakraniálnej hypertenzie. Intenzita bolesti hlavy sa zvyšuje v noci av ranných hodinách, bolestivé pocity sú často doplnené nevoľnosťou, vracaním, zníženým zrakom a sluchom. Tento typ bolesti hlavy je typický pre:

 • posttraumatické stavy;
 • vrodené alebo získané choroby mozgu;
 • hydrocefalus;
 • nádory rôznych etiológií;
 • závažné infekcie mozgových štruktúr (encefalitída, meningitída).

Cluster bolesti hlavy

Intenzívne pocity bolesti neznámej etiológie, vo väčšine prípadov sa vyskytujú u mužov. Vznikajú náhle, sú jednostranné. Útoky rôzneho trvania sa vyskytujú v pravidelných časových intervaloch (deň, týždeň, mesiac). Podmienka sa zhoršuje sprievodnými symptómami - opuchom sliznice nasofaryngu a slzami. V období silných útokov je ťažké hovoriť a pohybovať sa pacientom.

Bolesti hlavy nie sú spojené so zhoršenou štruktúrou mozgu

Táto kategória zahŕňa bolesti hlavy rôznych etiológií a symptómov spôsobené nasledujúcimi patologickými procesmi:

 • vírusové alebo infekčné ochorenia, pri ktorých dochádza k bolesti hlavy v dôsledku všeobecnej intoxikácie tela;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa v orgánoch sluchu, pachu, zraku, ústnej dutiny alebo tvárových nervov (v tomto prípade pacient cíti bolesť streľby alebo bolesti, čo spôsobuje bolestivé miesto);
 • nadmerné dávkovanie liekov, zneužívanie alkoholu;
 • cervikálna osteochondróza spôsobená traumatickými procesmi, nízka telesná aktivita a obmedzenie pohybu.

Ak vás bolesť hlavy pravidelne obťažuje a stav sa zhoršuje príznakmi patologického charakteru, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Pilulky na bolesť hlavy

Bez ohľadu na príčinu a povahu pôvodu lekári neodporúčajú vydržať bolesť hlavy a v prípade syndrómu intenzívnej bolesti predpísať tablety proti bolesti.

V závislosti od typu bolesti hlavy a príčiny jej vzniku môžete užívať niektorý z nasledujúcich liekov:

 1. Paracetamol. Najbezpečnejší analgetický a antipyretický liek je povolený pre tehotné ženy a deti. Zmierňuje mierne bolesti hlavy spôsobené nachladnutím alebo infekčnými ochoreniami, zápalovými procesmi.
 2. Migrenol. Kombinovaná droga, pri ktorej účinok hlavnej látky paracetamolu dopĺňa kofeín. Liečivo sa podáva na zmiernenie bolesti v dôsledku hypotenzie spôsobené znížením krvného tlaku, meteozavisimosti, IRR, migrény.
 3. Solpadeine. Anestetikum s kodeínom a kofeínom v kompozícii. Tieto látky zvyšujú účinok hlavnej zložky paracetamolu, takže liek účinne zmierňuje intenzívne bolesti hlavy.
 4. ANALGIN inj. Analgetický účinok lieku je výrazný, ale jeho dlhodobé podanie negatívne ovplyvňuje krvnú štruktúru a znižuje produkciu leukocytov.
 5. Ibuprofen. Prípravok na zmiernenie bolesti s minimálne výraznými vedľajšími účinkami lieči cefalgiu rôznych etiológií.
 6. Sedalgin Plus. Analgetikum s kofeínom a vitamínom B1 ako doplnok. Liek účinne zmierňuje prípady bolesti spôsobené psycho-emocionálnym prepracovaním, hypotenziou, migrénou, chladom alebo chronickou únavou.
 7. Spazmalgon (Spazgan). Analgetické liečivo s výrazným spastickým účinkom. Je určená na bolesti hlavy spôsobené cievnymi kŕčmi.
 8. Brustan. Tabletový kombinovaný nástroj, ktorý kombinuje dve navzájom sa doplňujúce protizápalové lieky - paracetamol a ibuprofén. Priraďte k zmierneniu vážnych bolesti hlavy, keď iné lieky nepomáhajú.

Liečivá na zvládnutie bolesti by sa nemali užívať nepretržite, navzájom sa kombinovať a miešať s alkoholom. Výber konkrétneho lieku a dávkovanie v závislosti od stupňa intenzity bolestivého syndrómu a individuálnej tolerancie by mal vykonávať iba lekár.

Ľudové opravné prostriedky

Ak sú bolesti hlavy neintenzívne a krátkodobé, bez súvisiacich patologických príznakov, jednoduché, ale účinné lieky môžu byť použité na zmiernenie nepohodlia.

 • Čaj z citrónového balzamu s prídavkom harmančeka alebo valerijských kvetov. Pitie rozširuje krvné cievy a zmierňuje spastickú bolesť hlavy.
 • Upokojujúci rozmarín a čaj mäty. Vezmite na úľavu bolesti hlavy, ktoré vznikli na pozadí nervového vyčerpania.
 • Vdýchnutie alebo trenie s éterickými olejmi z grapefruitu, levandule, mäty, rozmarínu alebo citrónu. Jeden z olejov alebo ich zmes v malom množstve sa aplikuje na chrámy a opatrne sa trení. Môžete tiež zapáliť aromatickú lampu a esenciálny olej na zníženie koncentrácie predriedeného vodou.
 • Komprimujte soľný roztok v oblasti predných lalokov a chrámov. Ak to chcete urobiť, v teplej vode (1 l) musíte rozpustiť umenie. lyžicu morskej soli, navlhčite látku roztokom v roztoku a priložte ju k bolestivým oblastiam hlavy.
 • Expresnou metódou odstraňovania bolesti hlavy v lete je čerstvé listy mäty, listy citrónovníka alebo knotweed, ktoré by mali byť aplikované na chrbát hlavy alebo chrámov. V zime môžete na tieto účely použiť list z kapusty, ktorý musí najprv byť hnetený predtým, ako sa džús objaví.
 • Vdýchnutie s roztokom jablčného octu s migrénou. Na tento účel sa do vody pridá rovnaký podiel jablčného octu, výsledný prostriedok sa uvedie do varu, po ktorom sa pri miernom sklone hlavy nad nádobou jemne inhaluje odparovanie.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Je potrebné odmietnuť používanie národných nápravných prostriedkov, ak príčina vzniknutých bolesti hlavy nie je jasná a pacient má jasne vyjadrené patologické príznaky. V takomto prípade musíte okamžite navštíviť lekára a až po presnej diagnóze sa dohodnite s ním na uskutočniteľnosti ľudových prostriedkov.

4 príčiny bolesti hlavy: kedy mám ísť k lekárovi?

Lekári hovoria - nemôžu tolerovať bolesti hlavy. Ale s cieľom zmierniť utrpenie je potrebné nájsť príčinu

V tomto prípade sú neurológovia presvedčení, že zdrojom problému je mozog, terapeuti - že to je v cievach a psychoterapeuti obviňujú všetko na stres.

A každý z týchto odborníkov sám o sebe. Zdroje bolesti hlavy sú veľa. Môže to byť ako nedostatok spánku, stres, osteochondróza, nedostatok niektorých stopových prvkov (draslík, meď, horčík alebo fosfor) v tele a závažné ochorenia, ako je meningitída a dokonca aj nádor na mozgu. Našťastie iba 5 zo 100 záchvatov hlavy je dôvodom okamžitej hospitalizácie. V iných prípadoch sa môžete sami vyrovnať s nepohodou.

Tento klobúk nie je tvárou v tvár

Lekári majú takúto vec - "neurotickú prilbu" alebo "napätie hlavy". Hovoríme o nepríjemných pocitoch, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšeného tónu svalov na krku a pokožke hlavy dlhú dobu. Príčinou tejto choroby je spravidla fyzická nadmerná práca a emočná strach, niekedy je spôsobená nadmerným fajčením a dokonca aj klipsami alebo náušnicami, ktoré pôsobia na určité miesta na uchu.

"Prilba neurotického" je zvyčajne obojstranná, charakterizovaná tupou, monotónnou, rozptýlenou povahou bolesti, lebka je stlačená, akoby obručou. Môže to byť epizodické - menej ako 15 dní v mesiaci a chronické - viac ako 15 dní v mesiaci po pol roka. Odborníci si všimli, že táto "čelenka" je častejšie prenášaná pacientmi, ktorí majú sklon k negatívnemu posúdeniu životných udalostí, to znamená k hlbokým pesimistom. V tomto prípade je bolesť fyzickým prejavom úzkosti, prejavom nahromadených skúseností a komplexov. Tento problém možno odstrániť prirodzenými sedatívami (čaj s harmančekom, bujuľovou tinktúrou, passionflower) a autogénnym tréningom. Samo-masáž hlavy pomáha dobre: ​​zmierňuje rovnaké svalové napätie - príčinu nepríjemných pocitov. Existuje aj taká technika - "vyčistenie" bolesti hlavy s masážnou kefou. Zároveň sa krvný obeh zvyšuje a svaly sa uvoľňujú. Obnoví sa normálny krvný obeh.

Čo robiť: Masírujte končeky prstov špičkou ceruzky. Nájdite najviac bolestivé miesto a stlačte ho (to je druh domácej reflexológie). Pomáha dychové cvičenie alebo aromaterapia. Vyskúšajte 5-10 minútový kúpeľ na nohy alebo ruky. Namiesto ošetrenia vody môžete na čelo položiť horúci uterák, masírovať krk a ramená, piť zelený čaj (ale bez čokolády a sladkostí).

Zákerné plavidlá

Príčinou bolesti hlavy môže byť kŕč alebo dilatácia ciev. Najčastejšie tento problém znepokojuje tých, ktorí vedú sedavý sedavý životný štýl. Ďalšou kategóriou nešťastných ľudí trpiacich touto bolesťou hlavy sú pacienti s vaskulárnou dystóniou a osteochondrózou. Za týchto podmienok sa celá hlava okamžite rozdelí. Bolesť pulzujúcej prírody, "klepanie na chrámy", tvár vyzerá nafúknutá, celkový stav je prerušený. Pre tých, ktorí sú náchylní k tejto chorobe, nepríjemné pocity sa zvyšujú s meniacim sa počasím a niekoľko dní pred menštruáciou. Počas tehotenstva sa frekvencia bolesti hlavy znižuje alebo úplne zastaví, ale bohužiaľ sa obnovia po pôrode ihneď po skončení obdobia dojčenia dieťaťa. V takom prípade domáce opravné prostriedky nepomôžu. Potrebujeme lieky, ktoré stabilizujú krvné cievy a zmierňujú kŕče (Stugeron alebo no-spa).

Čo robiť: mokré obklady môžu mierne zmierniť bolesť - horúce, ak tvár počas útoku bledne a studená, ak sa zmení na červenú. Pomáha masáž hlavy a krku. Aby sa zabránilo bolesti spôsobenej krvnými cievami, odborníci odporúčajú plávanie. Fanúšikovia tradičných metód liečby používajú rastlinné prípravky obsahujúce hlohu, sušené vajcia, citrónový balzam. Ale zapojiť sa do kávy a kofeínu v tomto prípade nestojí za to.

Monster s názvom "Migréna"

Termín "migréna" predstavil rímsky doktor Galen. Ide o komplexnú chorobu, ktorej hlavným príznakom sú prípady nesnesiteľnej bolesti striktne v jednej polovici hlavy. Lekári spájajú túto patológiu s metabolickým serotonínom, látkou zapojenou do prenosu nervových impulzov. Mimochodom, ženy trpia migrénami častejšie. Ak vaša matka trpí väčšinu svojho života z dôvodu neznesiteľnej bolesti hlavy, s najväčšou pravdepodobnosťou budete čeliť podobnému osudu. Koniec koncov, migréna sa zvyčajne zdedí. Situácia sa zhoršuje, ak vediete nesprávny životný štýl: fajčíte, pijete alkohol, trochu sa pohybujete a len zriedka sa dostanete do vzduchu.

Prvé bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť v detstve. Oni sa plne prejavujú o 25-40 rokov. Útok môže trvať 4 hodiny až 3 dni, sprevádzaný nevoľnosťou, niekedy vracaním, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky. Často mu predchádza takýto špeciálny efekt, ako blikajúce záblesky svetla, nasledované "rozmazaným pred očami", zúženie zorného poľa, rozdelený obraz.

Čo robiť: v prvej fáze migrény sa používajú vazodilatanciá: Dibazol s papaverínom, kyselinou nikotínovou, trentálom, Stugerone. Na druhom - vazokonstriktor: drogová námelina. Počas útoku musíte odpočívať v tmavej miestnosti, rovnako ako ľahkú masáž alebo teplé kúpele na ruky s levanduľou, citrónom, mäsom a majoránom.

Špinavá klobása

Vedci nedávno zistili, že bolesť hlavy môže byť spoločníkom na potravinovú intoleranciu niektorých potravín. Dôvodové látky, ktoré postihujú plavidlá. Najprv je to tyramín, ktorý sa nachádza v čokoláde, syry s dlhým starnutím, jogurt, kyslá smotana, solené alebo nakladané ryby, konzervované morské plody (kraby, krevety), údené mäso, klobásy, ako aj vo všetkých pivách. Táto látka je zákerná v tom, že jej množstvo vo výrobkoch sa zvyšuje pri dlhšom skladovaní.

Ďalším chemickým prvkom, ktorý spôsobuje takzvané bolesti hlavy, je dusičnan sodný. Glutamát sodný, ktorý sa nachádza v mnohých jedlách a omáčkach čínskej kuchyne, je zdrojom indispozície s rozoznateľným názvom "bolesti hlavy čínskej reštaurácie". Ak nie ste fanúšikom orientálnej kuchyne, nesúvajte sa radovať. Túto látku možno nájsť v kockách bôbov, zemiakových a kukuričných lupienkoch, v sušienkach s príchuťou, ako aj v niektorých suchých polievkach.

Zvláštna pozornosť si zaslúži kofeín. Je zvedavé, že spôsobuje nepohodlie nie jeho prítomnosťou, ale jeho absenciou - to je takzvaná bolesť hlavy. V tomto prípade ľudia trpia nedostatkom obľúbenej kávy, kolky alebo čaju. Prudké odmietnutie týchto nápojov je sprevádzané pulzujúcimi bolesťami hlavy v časných oblastiach, slabosť, podráždenie, rozptyľovanie, úzkosť, strach, poruchy spánku a nevoľnosť.

Čo robiť: predpokladom pre zotavenie je strava. Choďte na diétu, ktorá eliminuje použitie škodlivých produktov. Fytoterapia, metódy čistenia tela a kinesitherapy (špeciálna metóda fyzioterapie) majú nádherný efekt.

Varovanie!

Neodkladajte návštevu lekárovi, ak bolesť hlavy rastie, tablety nepomáhajú alebo nepohodlie sa neustále obnovuje niekoľko dní a týždňov. Ak je choroba sprevádzaná zhoršením zraku, závratmi, mali by ste čo najskôr navštíviť špecialistu.

Len 5 zo 100 záchvatov hlavy spôsobuje hospitalizáciu.

 • Celá horečka, chladné, infekčné choroby
 • Čelo (obidve strany očných zdier) - ochorenia očí, nesprávne okuliare
 • Whisky na oboch stranách, zadná časť hlavy je pulzujúca vaskulárna bolesť hlavy (s hypertenziou)
 • Krk (prechádza cez čelo, chrámy, krk) - s napätím bolesť hlavy
 • Za ucho (na jednej strane), chrám - zubné problémy alebo otitis
 • Chrám (na jednej strane) - migréna

Expertné stanovisko

Larisa Noviková, neuropatológka najvyššej kategórie

Samozrejme, pri liečbe bolesti hlavy je normalizácia denného režimu, to znamená dodržiavanie pravidiel racionálnej výživy, povinné striedanie práce a odpočinku, obmedzenie emočnej námahy (predovšetkým negatívne) a plný spánok má veľký význam. Tieto opatrenia však bohužiaľ nie sú vždy dostatočné. A len špecialista môže pochopiť skutočnú príčinu bolesti hlavy. Ak používanie zariadenia prvej pomoci nie je účinné, neodkladajte návštevu špecialistovi. Koniec koncov, skorá diagnóza choroby - kľúč k úspešnej liečbe.

Bolesti hlavy Stars

Tatyana Arno:

- Som šťastný človek - skoro nikdy nemám bolesti hlavy. Tento útok sa mi v mojom živote stalo len dvakrát alebo trikrát. Zároveň som sa na to, aby som sa zotavil, som nemusel ani odpočívať, piť špeciálne čaje alebo prípravky, ani sa nemusíte baviť. Keď sa to stalo, bol som zachránený bežnou aspirínovou tabletkou. Zdá sa, že je to len vlastnosť môjho tela, ktoré ja, keď vidím, ako ostatní trpia, je veľmi potešený.

Yana Rudkovská:

- Teplá relaxačná kúpeľ mi pomáha najlepšie zmierniť bolesti hlavy. Vo vode vždy pridávam prostriedky, ktoré zmierňujú stres - soli, gély, balóny a okvetné lístky ruží. Ak nemám čas na úpravu vody, trie moju tvár s kúskom ľadu, v ktorom som pred zmrazením zriedil ampulku kolagénu a elastínu. Procedúra zabije dve vtáky s jedným kameňom: bolesť zmizne a súčasne sa dotiahnu obrysy tváre.

Alexander Malinin:

- Vidíte, žijem v takom rytme, že nie je čas venovať pozornosť takým drobným problémom ako bolesť hlavy. Odstraňujem nepríjemné symptómy tým, že pijete tabletku s dipyrónom a zapnete pokojnú, pokojnú, najlepšie klasickú hudbu. Ak sa však problém vyskytuje často, musíte sa poradiť s lekárom a hľadať okamžitú príčinu jeho výskytu. Koniec koncov, bolesť hlavy môže byť dôsledkom problémov s krvnými cievami z dôvodu chladu, preťaženia.

Materiál poskytnutý časopisom "AIF o zdraví" č.12, 2008

Najbežnejšie príčiny bolesti hlavy

Bolesť hlavy (cefalgia) je vyčerpávajúca podmienka, že sa každý cítil aspoň raz v živote. Zvlášť je to vlastné obyvateľom megacities. Mnohí z neho pokrčia po použití analgetickej pilulky bez toho, aby premýšľali nad tým, prečo majú bolesti hlavy.

Praktiaci lekári volajú - v prípade bolesti v hlave niekoľkokrát za mesiac, je potrebné vykonať rad diagnostických postupov, aby sa včas identifikovala príčina.

Mechanizmus vývoja bolesti hlavy

Ľudský mozog je komplexný, skutočne unikátny orgán vytvorený matkou, ktorý dokáže ovládať ešte zložitejší stroj - zvyšok tela. Ako každá technika, ľudský mozog potrebuje energiu na vyživovanie. Odhaduje sa, že neurocyty absorbujú až 80% z celkového príjmu z vonku.

Živiny vstupujú do mozgových štruktúr cez intrakraniálne cievy, jednoznačne uzavreté v kruhu. Počas tvorby porúch obehu dochádza k prerušeniu práce centra riadenia hlavy: parametre krvného tlaku sú narušené a únavnosť sa zvyšuje a bez zjavného dôvodu sa výrazne zhoršujú zmeny nálady a pamäť. Ale hlavný signál - predzvesť, je bolesť v hlave.

Prečo bolesť hlavy

V súčasnej dobe odborníci môžu dať veľa rôznych príčin bolesti v hlave.

Najvýznamnejšie sú:

 • Zostať v stave chronickej stresovej situácie je pre obyvateľov megacities veľmi dôležitý.
 • Prítomnosť aterosklerotických usadenín na stenách vnútrakraniálnych ciev (ateroskleróza), čo vedie k blokovaniu krvných ciev, ktoré sú významné pre mozog a prinášajú nutričné ​​zložky. To spôsobuje sťažnosti, že bolesť hlavy v chrámoch.
 • Chronická intoxikácia (napríklad fajčenie). Plavidlá spasované na tomto pozadí tiež nemôžu plne dodávať požadované množstvo živín.
 • Traumatizácia. Je to nutne zahrnuté odborníkmi v desiatich najdôležitejších dôvodoch, prečo človek má bolesti hlavy. Faktom je, že postihnuté neurocyty zomrú a vytvárajú určitý druh jaziev v nervovej tkanive, ktorá následne už nie je schopná plne vykonávať svoj funkčný účel.
 • Prítomnosť cukrovky. Negatívne procesy spôsobené zhoršeným metabolizmom vedú k zahusteniu cievnej steny, jej krehkosti, a tým narušujú lokálny prietok krvi.
 • Ďalšou významnou príčinou je nepochybne pretrvávajúca hypertenzia. Intrakraniálne cievy neustále menia svoj priemer, štruktúry mozgu sa na takéto negatívne modifikácie nevhodne a výsledkom bude pulzujúca bolesť v hlave.
 • Deštruktívne podmienky v krčnej chrbtici. Vznikajú častejšie u ľudí so sedavou prácou, pripomínajúc si bolesť v hlave.

symptomatológie

V počiatočných štádiách sa patologické zmeny v mozgových štruktúrach prejavujú nezvyčajnou zvýšenou únavou, častým vertitom a rozptýlením a nerovnováhou spánku. Napríklad počas dňa je osoba pripravená na spánok, aj keď stojí, no v noci sa krúti a otočí, nedokáže zaspať.

Ak sa všetky vyššie uvedené príznaky stali stálymi spoločníkmi človeka, dôrazne sa odporúča navštíviť neurologického špecialistu.

Pri absencii špecializovanej lekárskej starostlivosti sa symptómy zhoršujú:

 • Hlava neustále bolesti, analgetiká neprinášajú úľavu
 • Vytvorené osobné zmeny
 • Tendencia k depresívnym stavom sa stáva čoraz častejšia a zhoršuje sa.
 • K dispozícii je kompletný rozpis
 • Hlava je vždy prítomná so závažnosťou alebo "vatnost"

Tento proces je veľmi zložitý a zdĺhavý. Preto je potrebné liečiť ľudský mozog starostlivo, pravidelne vykonávať "prevenciu" - mať dobrý odpočinok, brať vitamíny a kurzy neuroprotektorov.

Povaha bolesti v hlave

Človek má zlú bolesť hlavy z mnohých dôvodov.

Povahu týchto javov vysvetľujú odborníci prítomnosť:

 • Vegetovaskulárne patológie u osôb náchylných na stres, s hormonálnymi abnormalitami.
 • Pretrvávajúce zvýšenie tlaku (arteriálna hypertenzia), čo vedie k sťažnostiam bolesti v okcipitálnej oblasti hlavy.
 • Migréna - skutočná "pohroma" ľudí dvadsiateho storočia. Podľa expertov každý pátý obyvateľ planéty trpí svojimi útokmi.
 • Histamínová bolesť hlavy, ktorej príznakom je bolesť v oblasti jedného oka, roztrhnutie a začervenanie, opuch tváre a narkózna kongescia Osoby, ktoré majú negatívne návyky, napríklad fajčenie tabaku alebo zneužívanie alkoholu, sú obzvlášť náchylné na to.
 • Occipitálna bolesť hlavy - hypodynamický spoločník. Spazmus intrakraniálnych ciev a lokálna ischémia je dôsledkom patológií v krčnej chrbtici alebo novotvarov ľudského mozgového kmeňa.
 • Post-traumatická povaha bolesti v hlave môže rušiť človeka po mnoho desaťročí neskôr.
 • Cievne abnormality, napríklad aneuryzma alebo malformácia. Bohužiaľ, prítomnosť bolesti v tomto prípade znamená zanedbaný stav. Prvé štádiá negatívnych odchýlok sú asymptomatické.
 • Preťaženie svalov u osôb, ktorých práca súvisí s dlhším sedením v sede, napríklad pracovníkmi v kancelárii

Z iných dôvodov, prečo je bolesť hlavy veľmi zlý, sú:

 • Febrilné stavy
 • CNS
 • Vysoký intrakraniálny tlak
 • Krvácanie mozgu
 • arteritída
 • Prítomnosť chladu alebo chrípky
 • Neuritída tvárového nervu

Každá z uvedených dôvodov vyžaduje povinnú konzultáciu špecialistu s potrebnými diagnostickými štúdiami, ako aj adekvátnu lekársku taktiku. Samoliečenie sa neodporúča.

Zoberme si najčastejšie dôvody bolesti hlavy

Napätie hlavy

Najčastejším dôvodom neustáleho bolesti hlavy je preťaženie svalových skupín ramenného pletenca, ako aj povrchové tkanivá lebky.

Táto osoba na začiatku zažíva len malé nepríjemné pocity v hlave. Následkom toho sa príznaky zhoršujú, bolesť je šindľová (podobne ako stláčacia obruč). Bolesť je nudná a vyčerpávajúca.

Dôvody týchto javov sa nazývajú:

 • Chronické stresujúce situácie, úzkosť a depresia
 • Preťaženie svalov na krku a oči
 • Zneužívanie analgetík, trankvilizérov
 • Nedostatok chôdze a dobrý odpočinok v noci
 • Pracujte vo vyčerpaných miestnostiach

Bolesť hlavy je v tomto prípade len ochrannou reakciou ľudského tela na vyčerpanie jeho ochranných vlastností. Odborníci odporúčajú začať robiť fitness, navštevovať kurzy jogy, ako aj držať masáže.

migréna

Často je vystavená ženská polovica ľudstva, ale v niektorých prípadoch muži trpia bolesťou v pravej alebo ľavej strane hlavy.

Pred začatím migrénového záchvatu človek zažíva prekurzory:

 • Zaostrenie je narušené.
 • Pred mojimi očami sú cikcaky alebo bleskové záblesky.
 • Vznikajú olfactory, chuťové alebo hmatové halucinácie.

Ľudia sa obávajú:

 • Významná strata chuti do jedla
 • Túžba po nevoľnosti alebo vracaní
 • Maximálna náchylnosť na svetlo a šum

Medzi najčastejšie príčiny migrénového záchvatu patria:

 • Chronická fyzická alebo psycho-emocionálna práca
 • Nedostatok nočného odpočinku
 • Jasné svetlo
 • hluk
 • Individuálna precitlivenosť na jednotlivé produkty
 • Alkohol, fajčenie
 • menštruácia

Pravidelné pozorovanie špecialistu, odmietanie negatívnych návykov, ako aj kvalitný nočný odpočinok a vedenie vhodnej terapie pomáhajú človeku výrazne znížiť počet migrénových záchvatov.

Histamínová bolesť hlavy

Je charakterizovaná náhlym výskytom a trvaním od 20 minút do dvoch hodín. V prevažnej väčšine prípadov muži trpia touto patológiou.

Najcharakteristickejšími príznakmi sú:

 • Bolesť v očnej oblasti alebo nad ušami.
 • Skoršie roztrhnutie, opuch tvárových tkanív, ovisnuté očné viečka.
 • Rush krvi v tvári

Frekvencia takýchto javov sa mení: každý deň a raz týždenne.

Occipitálna bolesť hlavy

Táto možnosť je vyvolaná prítomnosťou cervikálie - degeneratívnych zmien v krčných elementoch chrbtice.

Svalové vlákna ramenného opasku sú upnuté na cievy, ktoré kŕmia mozog, a človek cíti, že má bolesť hlavy v zadnej časti hlavy. Bolestné prejavy sa postupne zvyšujú od krku až po uši a potom až po zadnú časť hlavy a čela. Rastú celý deň. Najmenší pohyb môže len zvýšiť príznaky bolesti. Je možné zabrániť takýmto stavom - celkom pravidelne vykonávať súbor cvičení, ktoré podnietil neurologický špecialista.

arteriálnej hypertenzie

To je jedna z častých príčin bolesti hlavy. Zdravotnícke štatistiky ukazujú významný medziročný nárast počtu ľudí s pretrvávajúcou hypertenziou.

Ak je každý deň bolesť hlavy, je potrebné zakúpiť prístroj na meranie tlaku (tonometer) a sledovať výsledky merania. S ich nárastom - užívať antihypertenzívne lieky odporúčané odborníkom.

Neprepustite taký zdanlivo irelevantný príznak ako bolesť hlavy. Môže to byť len prvé "prehltnutie" mnohých hrozných stavov. Len komplexné vyšetrenie pomáha zistiť základnú príčinu a konzultácia špecialistov a adekvátnej liečby taktiky pomáhajú zachrániť človeka pred vyčerpávajúcimi bolesťami hlavy.

Príčinou bolesti hlavy

"Bolesť hlavy" - tieto slová počujeme a hovoríme tak často, že sme na ne zvyknutí, vnímajúc bolesť hlavy ako niečo nepríjemné, ale dočasné a nevýznamné. "Možno budem piť nejakú pilulku" - stalo sa to liečbou bolesti hlavy. Avšak bolesť hlavy je často symptómom akýchkoľvek závažných ochorení a porúch v tele, z ktorých niektoré sú život ohrozujúce.

Ako rozoznať povahu bolesti hlavy a včas upozorniť na ochorenie?

Obsah článku:

Hlavné príčiny bolesti hlavy - čo to môže vyvolať?

Bolesť hlavy môže mať odlišnú lokalizáciu, charakter a intenzitu:

 1. Bolesť hlavy cievneho pôvodu - príčinou je stláčanie, zúženie dutiny ciev hlavy, ako aj ich rozšírenie.

Rôzne faktory to môžu vyvolať:

 • Krvné zrazeniny alebo emboly, ktoré pokrývajú lumen malých alebo veľkých ciev.
 • Ateroskleróza GM plavidiel.
 • Edém, nádor GM a membrány, krvné cievy.
 1. Bolesť hlavy kvôli svalovému napätiu - nastáva pri dlhej nepohodlnej polohe hlavy, veľkých zaťaženiach a fyzickom namáhaní, po spánku v nepohodlnej polohe kvôli nesprávne zvolenému posteľu - matrace a vankúši.
 2. Bolesť hlavy kvapalínového mechanizmu pôvodu - nastáva, keď je určitá časť mozgu stlačená.

dôvody:

 • Abnormálne zvýšenie alebo zníženie intrakraniálneho tlaku.
 • Stláčanie mozgu hematómom, cystou, nádorom.
 1. Neuralgické bolesti hlavy - sa vyskytujú, keď sú nervové vlákna poškodené alebo keď je ovplyvnený patologický proces.

dôvody:

 • Rôzne neuralgie (najčastejšie - trigeminálny nerv, okcipitálne nervy).
 • Poškodenie vestibulárneho nervu.
 1. Bolesť hlavy psychogénneho pôvodu - zvyčajne sa rozvíja na pozadí duševných porúch, apatia.

Príčiny psychalýzy:

 • Stres.
 • Depresie.
 • Dlhotrvajúce emocionálne skúsenosti.
 • Chronická únava.
 • Parkinsonova choroba.

Existuje viac ako 200 faktorov, ktoré vyvolávajú bolesť hlavy. Ak sa cefalgia vyskytuje na pozadí úplného zdravia, najčastejšie sa vyskytuje po:

 • Príjem alkoholu (dilatácia ciev, intoxikácia).
 • Dlhodobý pobyt na slnku, v horúčave, v saune (prehrievanie, slnko alebo tepelný úder, prudké rozšírenie krvných ciev, strata tekutiny z potu).
 • Kofeínové potraviny.
 • Vysoká vlhkosť.
 • Poruchy spánku po nedostatku spánku alebo posunu normálneho režimu.
 • Nosenie kontaktných šošoviek alebo nesprávne prispôsobené okuliare.
 • Únava duševnej činnosti.
 • Stresujúce situácie, strach, silné vzrušenie, skúsenosti.
 • Zranenia, modriny, trasenie hlavy.
 • Nadmerné alebo nerovnaké športové zaťaženie.
 • Návštevy zubára a zubného ošetrenia.
 • Stretnutia masáže.
 • Fajčenia.
 • SARS, iné infekčné, katarálne alebo zápalové ochorenia.
 • Hypotermia, sprcha.
 • Začnite s jedlom, nalačno.
 • Prijatie niektorých výrobkov - čokoláda, údené mäso a marinády, orechy, tvrdé syry atď.
 • Sex.
 • Vezmite akékoľvek lieky alebo vdychujte jedovaté plyny.

Diagnostický program bolesti hlavy - ako určiť sami seba prečo bolesť hlavy?

Samotná bolesť hlavy nepotrebuje diagnózu. Ale vždy musíte zistiť, čo spôsobuje tento patologický stav. Lekár môže predpísať program vyšetrenia v závislosti od stavu pacienta, veku, charakteru a lokalizácie bolesti.

Diagnostický program bolesti hlavy

 1. Laboratórne diagnostické postupy vrátane kompletného krvného obrazu, analýzy moču. Príležitostne vyšetrenie cerebrospinálnej tekutiny, ktorá sa odoberá punkciou.
 2. X-ray hlavy v pravých výčnelkoch chrbtice.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou hlavy a chrbtice.
 4. Počítačová tomografia hlavy a chrbtice (vrátane pozitrónovej emisnej CT).
 5. Angiografia mozgových ciev.
 6. US.
 7. EEG, ReoEG, myografia.

Je užitočné mať na dosah ruky tabuľku, ktorá naznačuje hlavnú príčinu bolesti hlavy.

Ale nesnažte sa urobiť diagnózu sami, a ešte viac - aby ste sa uzdravili. Obráťte sa na špecialistu!

Tabuľka primárnej diagnózy bolesti hlavy

Ak máte často bolesť hlavy, uchováva si denník, v ktorom si všimnete čas, povahu bolesti hlavy a potom to začalo.

Ako odstrániť bolesť hlavy s domácimi prostriedkami a keď potrebujete navštíviť lekára?

Po prvé, stojí za to vedieť o nebezpečných chorobách a podmienkach, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy.

Bolesť hlavy, zvýšený krvný tlak, podráždenosť, poruchy spánku, závrat často naznačujú porušenie cerebrálnej cirkulácie. Toleranie takýchto príznakov je neprijateľné - môžu skončiť mŕtvicou. Okrem toho sa v posledných rokoch mŕtvica stala oveľa mladšou a čoraz viac postihuje ľudí, ktorí každý deň čelia nadmernému pracovnému zaťaženiu a vysokému stupňu zodpovednosti: manažérom, majiteľom podnikov, otcom veľkých rodín. Keď sa objavia príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie, lekári často odporúčajú užívať kombinované lieky na zlepšenie vaskulárnych funkcií, napríklad Vazobral. Jeho aktívne zložky stimulujú metabolické procesy v mozgu, zlepšujú stav krvných ciev, eliminujú účinky kyslíkového hladovania mozgového tkaniva spojené so zhoršením zásobovania krvou, majú stimulujúci účinok, čo znižuje riziko mŕtvice.

Musíte byť upozornený a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • Bolesť hlavy sa objavila po prvýkrát, náhle.
 • Bolesť hlavy je jednoducho neznesiteľná, sprevádzaná stratou vedomia, dýchacími problémami, rýchlym tepom srdca, sčervenaním tváre, nevoľnosťou a vracaním, inkontinenciou.
 • Pri bolestiach hlavy sa pozoruje poškodenie zraku, svalová slabosť, reč a vedomie.
 • Na pozadí silnej bolesti hlavy osoba čiastočne alebo úplne stráca schopnosť pohybu.
 • Bolesť hlavy sprevádza ďalšie príznaky - vyrážka, horúčka, vysoká horúčka, delirium.
 • Ťažká bolesť hlavy u tehotnej ženy s epi-statusom a prudkým zvýšením krvného tlaku.
 • Po dlhú dobu bolesť hlavy.
 • Bolesť hlavy sa zhoršuje pohybom, zmenou polohy tela, fyzickou prácou a prístupom k jasnému svetlu.
 • Každá intenzita bolesti hlavy je silnejšia ako predchádzajúca.

Ako odstrániť bolesť hlavy s domácimi prostriedkami?

Ak ste si istí, že bolesť hlavy je spôsobená prepracovaním alebo napríklad stresom, môžete sa ho zbaviť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Masáž hlavy s prstami, špeciálny masér alebo drevený hrebeň zlepšuje krvný obeh, zmierňuje vazospazmus a upokojuje. Masírovať hlavu s ľahkými pohybmi od chrámov, čelo a krk až po korunu.
 2. Studené a teplé obklady. Mokré dve utierky - jedna v horúcom a druhá v ľadovej vode. Vložte studený kompres na čelo a chrámy a zatlačte ho na hornú časť hlavy.
 3. Kompresia zemiakov. Rezané kruhy hľuzy zemiakov s hrúbkou 0,5 cm. Položte hrnčeky na čelo a chrámy, pokryte si ručník a kravatu. Ako sa zemiaky zahrejú - vymeňte ich za nové.
 4. Teplá sprcha - nie horúca a nie studená! Postavte sa do sprchy, aby voda padala na hlavu. Možno kombinovať s masážnym hrebeňom hlavy.
 5. Čierny čokoládový čaj. Zvlášť vhodné pre hypertenzívne bolesti hlavy.
 6. Komprimujte na whisky. Očistite chrámy a čelo citrónovou kôrkou alebo plátkom uhorky. Potom pridajte plátky citrónovej kôry alebo okrasných plátkov do chrámov a upevnite šálou na vrchu.

Príčiny a liečba častých bolesti hlavy

Cefalgia alebo bolesť hlavy sú častým sprievodným symptómom mnohých závažných ochorení. Takýto nepríjemný pocit môže pacienta bezprostredne po ťažkej fyzickej námahe alebo v dôsledku stresových situácií obťažovať. Možno sa zbaviť bolesti mnohými spôsobmi, ale nezávislá liečba bez konzultácie so špecialistom by mala byť úplne vylúčená. Len lekár po dôkladnom vyšetrení môže odpovedať na otázku "Prečo často hlava hlavy?" Liečba cefalgie bude závisieť od mnohých faktorov, ako aj od typu bolesti, a to by sa malo vziať do úvahy.

Málo o cefalgii

Je potrebné pamätať na jeden zaujímavý fakt, že ľudský mozog nedokáže pocítiť cefalgiu. Nervové zakončenia reagujú na bolesť. Všetky nepríjemné pocity v oblasti mozgu sú niekoľko typov:

 • Bolesť stresu.
 • Psychogénne pocity.
 • Štrukturálne porušenia krvných ciev.
 • Dynamické poruchy v mozgovomiechovej tekutine.
 • Zmiešaná bolesť

Ak hlava často bolí, čo to môže byť? Nielen environmentálne faktory, ako je jasné svetlo alebo hlasná hudba, ale aj závažné patológie, ako napríklad:

 • Infekčné choroby.
 • Chronická patológia.
 • Intoxikácia tela, ktorá je chronická a vyvolaná otravou.
 • Choroby a patológie kardiovaskulárneho systému.
 • Patológia mozgu a jeho ciev.
 • Neoplazmy v tele, ako aj v mozgu.

Typy bolesti hlavy

V modernej medicíne sú tieto typy cefalgie rozlíšené:

 • Cievne cefalgia. V tomto prípade pacient trpí pulzáciou, bolestivými pocitmi a závratmi a môže sa zhoršiť vizuálna funkcia. Bolesť hlavy je taká, že je pre pacienta nepríjemné ležať, robiť ohyby a dokonca aj vlasy. Takýto nepríjemný pocit môže byť vyvolaný narušeným tlakom, chorobami krčnej chrbtice.
 • Liquodynamická cefalgia. Okrem bolesti hlavy má pacient tiež vertigo (závraty), nevoľnosť, pocit tlaku v čele a zhoršenie vizuálnej funkcie. So zvýšeným intrakraniálnym tlakom má bolesť charakter vlny - znižuje sa a potom sa zintenzívňuje. Pri zníženom tlaku pacient nedokáže stáť. Zvýšenie sekrécie cerebrospinálnej tekutiny, ktorá spôsobuje zvýšený tlak vo vnútri lebky, môže spôsobiť takéto porušenie všeobecného stavu.
 • Neuralgická cefalgia. Bolesť hlavy v tejto situácii je akútna, rezná, dochádza náhle, pacient sa môže tiež sťažovať na závraty. Keď stlačíte bod bolesti, pocity sa môžu rozšíriť do iných častí hlavy. S týmto typom pokožky môže nabúrať, červenat, dochádza k narušeniu citlivosti. Bolesť nemožno odstrániť ani po užití liekov proti bolestiam. Neuralgická cefalgia môže pacientovi niekedy prenasledovať viac ako mesiac. Prokurujúce faktory sú intenzívne zaťaženie a prechladnutie, čo vedie k mikrotraumám a zápalovým procesom v nervových koreňoch. Toxické vlákna, ktoré sa môžu nahromadiť v tele v dôsledku infekčných ochorení alebo z nejakého iného dôvodu, môžu poškodiť vlákna.
 • Bolesť svalového napätia. Bolesť v hlave tohto typu môže byť vyvolaná ožarovaním, zápachom, vysokou hudbou, vzrušením alebo strachom. Okrem bolesti hlavy má pacient bolesť, pocit stláčania a obmedzenia a môže dôjsť k intenzívnemu svrbeniu kože.

Primárna cefalgia

Primárna bolesť hlavy je bolesť, ktorá poukazuje na slabý stav systémov a orgánov a je dočasná.

Prečo hlava, jej príčiny?

 • Bolesť stresu. Táto bolesť hlavy sa vyskytuje v dôsledku vplyvu negatívnych faktorov na telo. Pacient má nepríjemné pocity v čelnej časti, ktorá sa rozprestiera po celej hlave. Môže to byť pocit napätia. Bolesť sa pozoruje dlhodobo. Teplo, hlasná hudba, stresujúca situácia alebo depresívny stav, predĺžený pobyt na jednom mieste, nezvyčajné zaťaženie, nedostatok vody v tele môže vyvolať bolesť napätia. Na odstránenie týchto príznakov musíte užívať anestetikum alebo sedatívum. Aby sa zabránilo opätovnému vzniku bolesti, treba sa vyhnúť provokujúcim faktorom a prijať preventívne opatrenia.
 • Zneužívanie potravín, ktoré majú vysoký obsah kofeínu. Medzi ne patria: čokoláda, silný čaj alebo káva. Tieto výrobky môžu zvýšiť tlak. Ak ich neustále používate, je tu bolesť hlavy, nevoľnosť. Vylúčenie produktov provokatérov pomáha zbaviť sa nepríjemných pocitov.
 • Migréna. Časté bolesti hlavy môžu naznačovať migrénu. Pacient má nepríjemné pocity iba v jednej časti hlavy, intenzita môže byť stredná až neznesiteľná. V prítomnosti vonkajších podnetov sa bolesť hlavy zintenzívňuje. Niekedy je migréna sprevádzaná nevoľnosťou a dokonca aj emetívnym nutkaním. Útok môže trvať niekoľko dní. Stresové situácie, depresia, nespavosť, prehrievanie alebo iné nepriaznivé faktory môžu vyvolať migrény. Aby ste sa zbavili tejto choroby, potrebujete relaxovať, byť na čerstvom vzduchu, užívať analgetikum.
 • Bolesť hlavy Horton. Silné pocity, ktoré môžu trvať až niekoľko hodín, lokalizované v oblasti očí. Útoky sa môžu vyskytnúť počas niekoľkých mesiacov, v noci alebo ráno. Čo spôsobuje bolesť hlavy v tejto situácii? Na vyvolanie takejto bolesti môže dôjsť k vaskulárnej chorobe. Môžete sa zbaviť nepohodlia pomocou analgetík alebo silnejších liekov, ale len s menovaním špecialistu.

Ďalšie provokujúce faktory

Bolesť hlavy môže nastať aj v dôsledku takých provokačných faktorov, ako sú:

 • Neuralgia nervu tváre alebo trojklaného nervu. Hypothermia, stresujúce situácie alebo trauma tváre môžu vyvolať túto chorobu. Problém s obličkovým nervom sa pozoruje u tých pacientov, ktorí zneužívajú pevné potraviny. Aby sme sa zbavili bolesti, je potrebné vylúčiť provokatívne faktory.
 • Nosiť nepohodlné klobúky. Bolenie hlavy v tejto situácii sa často vyskytuje v dôsledku stláčania hlavy.
 • Dlhodobý pobyt v počítači. Bežné očné napätie môže vyvolať nepríjemné pocity.

Sekundárna cefalgia, jej príčiny

Sekundárna bolesť hlavy vo väčšine prípadov je príznakom iných ochorení. V takejto situácii je potrebné podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Zlyhanie terapie môže viesť k závažným nezvratným dôsledkom.

Sekundárna bolesť v hlave spôsobuje:

 • Poranenie hlavy a patológia chrbtice. Po úraze sa cefalgia môže vyskytnúť po určitej dobe, nebude možné ju zbaviť jednoduchým analgetikom, takže stojí za to podstúpiť úplné a naliehavé vyšetrenie.
 • Bolesť hlavy v patológii chrbtice sa vyskytuje v dôsledku stláčania alebo kŕče nervových vlákien, ciev, ako výsledok, napätie je tiež zaznamenané v celom tele.
 • Choroby mozgových ciev. Bolesť hlavy nastáva kvôli zhoršenému prietoku krvi v cievach mozgu. Pacient môže mať aj iné nepríjemné príznaky: vertigo, znecitlivenie rúk a nôh, zhoršený krvný tlak. Liečba je predpísaná na základe výsledkov vyšetrenia.
 • Novotvary v mozgu. Cefalgia sa vyskytuje v dôsledku nárastu nádoru, ktorý tlačí na cievy.
 • Tiež môže dôjsť k nepohodlie v dôsledku infekčných ochorení mozgu a jeho membrán. Cephalgia síce silné, drogy v tejto situácii nepomáhajú.
 • Chrípka a infekčné ochorenia tela. Pacient má súbežné symptómy: zvýšená telesná teplota, nevoľnosť, vracanie, bolesť svalového tkaniva.

Preventívne opatrenia

Veľmi často bolesť hlavy v dôsledku nesprávnej stravy a životného štýlu, takže by ste mali prehodnotiť svoju každodennú rutinu a stravu. Niekedy môžete vylúčiť niektoré škodlivé produkty z menu a často prejsť na čerstvý vzduch, po ktorom sa stav vráti do normálu. Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že častý nedostatok spánku a pracovné zaťaženie pracovného dňa môže spôsobiť nepohodlie v hlave. Treba pochopiť, že moderný rytmus života vedie k vývoju ďalších vážnych patológií.

Ak sa často objavuje bolesť hlavy, musíte skontrolovať režim odpočinku. Odporúča sa spať najmenej 7-8 hodín. Vo sne sú obnovené všetky zdroje tela a mozog spočíva. Pred zvyškom je potrebné miestnosť nasávať, aby bola nasýtená kyslíkom. Musíte tiež venovať pozornosť postoju. Pri dlhšom sedení sa odporúča robiť cvičenia a zahriať sa. Ak je vankúš nepríjemný, bolesť hlavy vás tiež obťažuje. Počas pokoja by mala hlava ležať rovinná, pričom by sa zároveň nemalo ohýbať krk.

Predĺžený kašeľ u pacienta je tiež príčinou bolesti hlavy. V tejto situácii je vhodné pokračovať v intenzívnej starostlivosti, ale až po konzultácii so špecialistom. Vo väčšine prípadov by sa malo zbaviť cefalgie vylúčiť provokatívne faktory alebo liečiť sprievodné ochorenia.

Treba pamätať na to, že bolesť hlavy môže pôsobiť nielen ako nezávislá patológia, ale môže byť tiež znakom závažných ochorení. Preto s dlhodobou prítomnosťou tohto stavu by ste mali okamžite konzultovať lekára, ktorý vám pomôže pochopiť, prečo bolesť hlavy.

Príčiny a typy bolesti hlavy, ako s nimi zaobchádzať?

Cefalgia - najčastejší signál tela o prítomnosti fyziologických zlyhaní alebo organických problémov. Aj jeho jednorazový vzhľad si zaslúži pozornosť. Ľudia, ktorí majú bolesť hlavy pravidelne alebo prísne potrebujú dôkladnú diagnózu a identifikujú príčiny príznakov. V 10-20% prípadov je označenie jedným zo sekundárnych následkov závažného porušenia práce orgánov. Takéto situácie vyžadujú okamžitý začiatok adekvátnej liečby. V opačnom prípade existuje vysoké riziko vzniku chronických ochorení alebo havarijných stavov, ktoré môžu viesť k zníženiu kvality života, invalidity alebo smrti.

Prečo bolesť hlavy

Drogéria ponúkajú rôzne ceny, zloženie, typ akcie a pravidlá používania liekov z cefalgie. V niektorých prípadoch rýchlo zmierňujú nepohodlie, v iných nedávajú požadovaný výsledok. Účinnosť prostriedkov závisí nielen od ich kvality, ale od vhodnosti konkrétnej situácie. Mechanizmus bolesti v hlave je iný, je pre neho a je nevyhnutné vybrať liek.

Existuje päť častých príčin vzniku príznakov:

 • preťaženie svalov je dôsledkom dlhodobej fyzickej námahy alebo v nepríjemnej polohe;
 • zníženie funkčnosti mozgových ciev - patologické zúženie alebo dilatácia krvných kanálikov, zvýšená priepustnosť alebo úsek ich steny. Nadmerná krvná hustota, aterosklerotické pláty, opuch tkanív, nádory, krvné zrazeniny zvyšujú riziká. Zhoršujú normálny prietok krvi, ktorý narúša metabolické procesy;
 • porušenie obehu cerebrospinálnej tekutiny - najčastejšie výsledkom kompresie určitých oblastí mozgu cystom, hematómom, nádorom, dislokovanou kosťou;
 • narušenie neuralgickej povahy - objavujú sa, keď sú nervové vlákna podráždené (zovretie, stláčanie, poruchy príjmu potravy, infekcia);
 • pôsobenie psychogénnych faktorov - dôsledky duševných porúch v podobe depresie, apatia, stresu, genetických ochorení, chronickej únavy.

Ďalšie príčiny bolesti hlavy nájdete tu.

Jednoduchá alebo pravidelná bolesť v hlave sa môže vyskytnúť pod vplyvom ďalších dvoch stoviek faktorov. Tento zoznam zahŕňa fajčenie, príjem alkoholu, používanie škodlivých produktov a kofeín.

Cefalgia je dôsledkom dlhodobej expozície tepla v podmienkach vysokej vlhkosti. Často sa objavuje bolesť hlavy kvôli nedostatku alebo nadmernému spánku, nesprávnemu okuliaru, kontaktným šošovkám. Nebezpečenstvo je ťažké diéty, poranenia hlavy, hypotermia, troska tela.

symptomatológie

Bolesť hlavy sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Jeho intenzita, lokalizácia, charakter sú ovplyvnené provokujúcimi faktormi, mechanizmom vývoja, fázou, znakmi patológie. Skúsený lekár je schopný urobiť predbežnú diagnózu založenú len na špecifikách klinického obrazu.

Typ bolesti v hlave závisí od príčin vzniku cefalgie:

 • vaskulárne - najčastejšie pacient trpí pulzáciou alebo bolestivými pocitmi. Sú sprevádzané závratmi, zníženou kvalitou videnia. Symptóm sa zhoršuje zmenou polohy tela, fyzickej aktivity, ohýbaním;
 • literodynamické - bolestné valce vo vlnách, pripomína tlak z vnútra. Doplnené nevoľnosťou, závratmi, slabosťou, všeobecným zhoršením zdravia;
 • neuralgická - akútna a ostrá cefalgia miestneho charakteru. Často, keď stlačíte postihnutú oblasť, pocity narastajú, stávajú sa rezané alebo prenikajú, neznesiteľné. Citlivosť kože na problémovom mieste sa zvyšuje alebo znižuje. Symptóm zle reaguje na použitie konvenčných analgetík, môže pretrvávať niekoľko dní alebo týždňov;
 • stres - konštantná, mierna alebo mierna závažnosť, bolesť. Spolu s podráždenosťou, závratmi, bolestivým krkom. Rýchlo prechádza po ľahkej masáži oblasti krku alebo odpočinku;
 • psychogénne - schopné nadobudnúť veľmi odlišný vzhľad, doplnené obsedantnými stavmi, zníženie duševných schopností.

Dozviete sa tu o bolesti stresu.

V každom prípade je potrebné špeciálne ošetrenie vybrané špecializovaným lekárom. Ak zrazu máte bolesť hlavy, môžete sa s ňou pokúsiť pomocou ľudových metód alebo užívať analgetiká. Ak chýba účinok, alebo akonáhle obnovenie príznaku by sa malo vyhľadať lekársku pomoc.

Naši čitatelia píšu

Vitajte! Moje meno je
Olga, chcem vyjadriť svoju vďaku vám a vašej stránke.

Nakoniec som dokázal prekonať bolesť hlavy. Zachovávam aktívny obraz
život, žiť a vychutnať si každú chvíľu!

Bolesti hlavy ma trápili v detstve, ale potom neboli tak časté a oslabujúce, ako boli v poslednej dobe. Postupne sa zvyšujúc s vekom, začali doslova vyháňať z cesty niekoľko dní. Všetko som to obviňoval z sedavého životného štýlu, nepravidelných plánov, zlej výživy a fajčenia. Samozrejme, keď sa bolesť stala neznesiteľnou, obrátil som sa na významných lekárov, ale nikdy som nedostal jasnú diagnózu.

Všetko sa zmenilo, keď mi dcéra dala na internete článok. Nemám predstavu, koľko mu ďakujem za to. Tento článok ma doslova vytiahol zo sveta. Teraz sú migrény preč - za posledných šesť mesiacov nebol jediný útok.,

Kto chce žiť dlhý a energický život bez bolesti hlavy, trvať 5 minút a čítať tento článok.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy

Lekári identifikujú desiatky faktorov, ktorých činnosť môže viesť k vzniku cefalgie. Tento zoznam zahŕňa nielen choroby hlavy, ale aj patológie vzdialenej lokalizácie. Mali by sme spomenúť aj päť štátov - predstavujú asi 95% všetkých prípadov príznakov. Nemali by ste robiť diagnózu sami, aj keď je klinický obraz zrejmý. Niektoré choroby sa vyskytujú v podobnom scenári, ale vyžadujú rôzne prístupy k liečbe. Je lepšie spočiatku navštíviť špecialistu a striktne dodržiavať jeho pokyny.

Napätie hlavy

Ak z nejakého zjavného dôvodu dlhá a obsedantná bolesť hlavy, táto diagnóza by sa mala zvážiť ako prvé. Pocity sa objavujú v popoludňajších hodinách alebo po dlhom pobyte v nepríjemnej pozícii. Vyzerajú ako tlak, pretože tesný účes alebo blízko pokrývky hlavy. Najčastejšie bolesť pokrýva lebku ako obruč. Spočiatku bolí len jedna strana hlavy alebo prednej časti, príznak sa postupne šíri po obvode. Dopĺňa ju závraty, znížená duševná aktivita, zhoršená pozornosť.

Ak chcete problém zbaviť dostatočne na dýchanie čerstvého vzduchu, relaxujte, pite upokojujúci čaj. Dlhé, pretrvávajúce pocity naznačujú porušenie prietoku krvi. V tomto prípade možno budete musieť brať lieky na ochranu nervových buniek, zvýšenie aktivity mozgu, zlepšenie obehu (nootropika, neuroprotektory).

migréna

Neurologické ochorenie vaskulárnej povahy je častejšie diagnostikované u žien v plodnom veku. Vykazuje sa v podobe cefalgie, nauzey a vracania na vrchole pocitov, zvýšenej reakcie na vonkajšie podnety. Hlava zvyčajne bolí na jednej strane, pocity sú pulzujúce, intenzívne, zhoršené hlasnými zvukami, ostrými pachmi. Útok trvá od 2 do 4 hodín až 3 dni. Vo štvrtine prípadov im predchádza aura. V závislosti od okolností prípadu hlava každých pár mesiacov alebo niekoľkokrát týždenne bolí. Terapia si vyžaduje komplexný, zameraný na zmiernenie stavu pacienta a zabránenie následným exacerbáciám.

Dozviete sa tu o migrénach s aurou.

Histamínová bolesť hlavy

Ďalšia choroba sa nazýva Horton alebo klastrová cefalgia. Je obzvlášť náchylná na mužov stredného veku, silnú postavu, ktorí konzumujú alkohol, s pôsobivou skúsenosťou s fajčením. Bolesť má jednostrannú lokalizáciu, dáva v oku, trvá od 15 minút do 2 hodín. Pocity ostré, ostré, horiace. Nedovolia, aby osoba robila zvyčajné veci a reagovala zle na užívanie drog akéhokoľvek druhu. Nástupu útoku môže predchádzať trhanie, nosná kongescia, nudná bolesť v hlave, vynechanie horného očného viečka na jednom oku.

Occipitálna bolesť hlavy

S lokalizáciou cefalgie v zadnej časti hlavy je vysoká pravdepodobnosť narušenia procesu prietoku krvi do mozgu. To je často spôsobené problémami v krčnej chrbtici. Obraz v tomto prípade je doplnený závratmi, bolesťou a krížením na krku, zníženou citlivosťou na kožu, znecitlivenosť prstov. Pacient má bolesť hlavy väčšinou na jednom mieste, ale pocity sú dané do ucha, čeľuste, oka alebo ramena na postihnutej strane. Symptóm sa zvyšuje počas dňa a časom sa zvyšuje. Zaostrí pri náhlych pohyboch, ohyboch, otáčaniach hlavy.

Liečba zahŕňa boj proti patologickým zmenám chrbtice s chondroprotektormi, masážou, fyzioterapiou, cvičebnou terapiou. Okrem toho je pacientovi predpísané lieky na normalizáciu fungovania mozgových ciev, na ochranu nervových buniek pred toxínmi a na zlepšenie cirkulácie v tkanivách.

Prečítajte si viac o bolestiach v zadnej časti vašej hlavy.

arteriálnej hypertenzie

So zvýšeným tlakom môže hlava bolesť na rôznych miestach.

Cefalgia sa skrýva alebo pulzuje, stála alebo sa zvyšuje. Sú sprevádzané nevoľnosťou, blikajúcimi muškami pred očami, sčervenaním tváre, zmenou frekvencie a kvality dýchania a zvýšeným počtom tepovej frekvencie. Potvrdenie diagnózy stačí na meranie krvného tlaku. Liečba sa vykonáva prísne pod dohľadom lekára. Boj proti hypertenzii nie je obmedzený na užívanie liekov. Nezabudnite uviesť zmeny v strave, berú sa opatrenia na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Zranil si tvoju hlavu? Vaše prsty sú znecitlivené? Ak chcete zabrániť bolesti hlavy z mŕtvice, vypite pohár.

diagnostika

Charakteristiky tejto choroby umožňujú lekárovi vykonať predbežnú diagnostiku. Potom použite rôzne metódy výskumu, ktoré sú určené na potvrdenie alebo odmietnutie podozrení. Až potom sa vyvinie liečebný režim zameraný nie na cefalgiu, ale na jej príčinu.

Diagnóza bolesti hlavy môže zahŕňať takéto aktivity:

 • MRI a / alebo CT;
 • Ultrazvuk mozgových a krčných ciev;
 • EEG, REG;
 • röntgenové vyšetrenie hlavy a krku;
 • bedrovej punkcii.

Čo je lepšie ako MRI alebo CT, prečítajte si to tu.

Všeobecné a biochemické krvné testy sú povinné. Pomáhajú posúdiť zloženie biologického materiálu, jeho viskozitu, hladinu cholesterolu, aby sa eliminovala prítomnosť infekcie v tele.

Lieky na bolesti hlavy

Ak je to možné, skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Keď sa vaša hlava zrazu zhoršila, je lepšie začať bojovať s príznakom najbezpečnejším a najdostupnejším prístupom - odpočinok, prechádzka na čerstvom vzduchu alebo vysávanie miestnosti, čaj s citrónom a cukrom. Dobrý účinok je daný masážou oblasti hlavy a krku, vdychovaním aromatických olejov alebo trením do chrámov.

Ak máte stále zlé bolesti hlavy, môžete použiť tieto lieky:

 • NSAID - ibuprofén, aspirín;
 • analgetiká - paracetamol, Pentalgin;
 • antispazmodiká - "No-Shpa", "Baralgin";
 • antihypertenzíva - iba po meraní krvného tlaku a prednostne tých, ktoré predtým predpísal lekár;
 • Nootropika - Piracetam, Phenibut.

Zistite viac o liekoch tu.

Odborníci vyvinuli jednoduchý a cenovo dostupný program na prevenciu cefalgie. Aby ste nikdy nemali bolesti hlavy, stačí, aby ste viedli zdravý životný štýl, chodili veľa na čerstvom vzduchu, športovali, sledovali denný režim a odmietali používať škodlivé produkty. Mali by ste byť tiež pozorní na vaše zdravie, včas sa sťažovať lekárom. Nemožno samoliečiť - odporúča sa koordinovať prijímanie akýchkoľvek liekov so zdravotníckym pracovníkom.

Je ťažké nájsť osobu, ktorá z času na čas nemá bolesť hlavy. Jediný výskyt príznaku nie je dôvodom panickej záchvaty. Nepohodlie po dni práce alebo stresu naznačuje potrebu tela na odpočinok a relaxáciu. Niekedy katarálne alebo zápalové ochorenia začínajú cefalgiou. S bolesťou v hlave reaguje telo na otravu toxínmi, trosky, zmeny v poveternostných podmienkach. Najdôležitejšou vecou nie je chytiť pilulky zakaždým, aj keď nie je jasné, čo je príznak vyvolaný. Nezávislé experimenty predstavujú veľké riziko pre telo a komplikujú proces diagnostiky pre lekárov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koronárna choroba srdca (CHD) - príznaky, príčiny, typy a liečba CHD

Dobrý deň, drahí čitatelia!V dnešnom článku sa budeme s vami diskutovať o takej chorobe, ako je ischemická choroba srdca (CHD), ako aj jej príznaky, príčiny, klasifikácia, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia CHD.

Brain hemorrhagic stroke

Pod pojmom hemoragická mŕtvica mozgu lekári zvyčajne naznačujú polyetiologickú nosologickú formu intracerebrálneho krvácania z netraumatického spektra, ktoré ovplyvňuje intracerebrálne a / alebo subarachnoidné oblasti orgánu.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Absolútny obsah monocytov v krvi sa zvyšuje: čo to znamená? príčiny monocytózy

Predtým, než hovoríme o fenoméne absolútnej monocytózy, je potrebné objasniť, ktoré krvinky sú monocyty a čo robia v ľudskom tele.

RDW sa zvýšil v krvnom teste: príčiny

RDW v krvnom teste odráža stupeň anizocytózy, to znamená heterogenitu červených krviniek v ich objeme. Vďaka tejto štúdii je možné určiť taký obsah červených krviniek v krvi, ktorý vážne presahuje priemernú hodnotu jeho objemu, ako aj rozdiel medzi malými a veľkými bunkami.

Črevná trombóza

Ľudské črevo spočíva na špeciálnom hárku - mezenteriu, ktorého cievy zásobujú orgán krvou. Každá z týchto ciev (nazýva sa mesenterická) je zodpovedná za dodávku krvi do určitej časti čreva.