Aorta je najväčšia tepna ľudského tela. Je to súčasť veľkého obehu. Hodnota aorty pre telo je ťažké preceňovať. Prostredníctvom neho sa všetky orgány nášho tela živia krvou.

Existuje niekoľko patológií brušnej aorty. Najčastejšie z nich je aneuryzma. Najvýznamnejším príznakom je bolesť, sprevádzaná mnohými ďalšími javmi. Môže to byť kašeľ, opuch a dýchavičnosť. Keď sa objavia tieto príznaky, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je poradiť sa s lekárom a stanoviť presnú diagnózu.

Aortálne patológie

Po prvé, starší ľudia sú vystavení aortálnej patológii a ženy sú menej postihnuté než muži. Vývoj patológie je dosť dlhý proces. Niekedy sa patológia vyvíja tak pomaly, že v priebehu rokov nič neruší človeka, vedie zvyčajný spôsob života. Často v starobe možno pozorovať kalcifikáciu aorty.

Existuje klasifikácia aneuryzmy aorty. Klasifikované týmito funkciami:

Pozrime sa podrobnejšie na klasifikáciu aortálnej patológie podľa týchto charakteristík.

Typy aneuryzmy podľa segmentu:

 • Synovia Valsalvy;
 • Aortický oblúk;
 • Aneuryzma vzostupnej delenia;
 • Aneuryzma smerom dole.

Stojí za zmienku, že aneuryzma môže byť kombinovaná, tj kombinovať niekoľko typov patológií. V tomto prípade musí lekár nutne určiť postupnú liečbu. Po prvé, pozornosť sa venuje postihnutej oblasti, a po druhé, je liečená menej bolestivá oblasť brušnej aorty.

Z etiologických dôvodov rozlišujeme:

 • To je pravda. V tomto prípade sa škrupina stáva tenšou a na ňom sa objaví vydutie. Takéto prípady nie sú nezvyčajné u syfilisu, aterosklerózy aorty brušnej dutiny a chorôb tohto typu.
 • Nepravdivé. Falošná aneuryzma sa môže vyskytnúť, ak bola brušná aorta poranená alebo bola výsledkom chirurgického zákroku. Nie je to indikátor nesprávne vykonanej operácie, je to jedna z možných komplikácií.

Klasifikácia podľa formulára:

 • Saccular. Na niekoľkých miestach je vydutie stien smerom von.
 • Vretenovité. To isté sa deje, ale v celom aorte, a nie v jednotlivých oblastiach.

Klasifikácia v závislosti od priebehu ochorenia:

 • Nekomplikované.
 • Exfoliačný.
 • S komplikáciami.

Najzávažnejšia z týchto patológií je komplikovaná. Často výsledkom tejto choroby môže byť prasknutie aortálneho vaku. Známky komplikovanej aneuryzmy:

 • Hematómy.
 • Tromboembolizmus.
 • Vnútorné krvácanie, ktoré môže viesť aj k úmrtiu v dôsledku straty krvi.

Bohužiaľ, štatistiky vedú k neuspokojivým výsledkom - vo väčšine prípadov pacient zomrie, ak v okolí nie sú žiadni lekári.

Abdominálna aorta a jej patológie

Choroby brušnej aorty sú vždy spojené s interferenciou so zdravým prietokom krvi. Dopplerovská sonografia pomáha diagnostikovať dôvody. Abdominálna aorta je jasne viditeľná. Pomocou štúdie dostáva špecialista údaje o stave prietoku krvi, ktorý napája všetky orgány brušnej dutiny.

Patológie, ktoré sa zistia pomocou ultrazvuku:

 • Ateroskleróza spôsobená léziami tepny. Výskyt tejto choroby je vždy spojený s abnormálnymi metabolickými procesmi vaskulárnych tkanív a v dôsledku toho s depozitmi cholesterolu.
 • Aneuryzma brušnej aorty. Aneuryzma je nárast dutiny cievy, ak jej priemer presahuje 2 centimetre.
 • Stenóza celiaka. Na rozdiel od aneuryzmy sa tieto ochorenia vyznačujú príliš malým priemerom cievnych vetv brušnej aorty. V tomto prípade dochádza k narušeniu prietoku krvi a v dôsledku toho dochádza k nedostatočnej dodávke krvi tráviacim orgánom.
 • Oklúzia je zúženie plavidiel a spravidla ich absolútna prekážka. Toto je kritická fáza progresívnej stenózy alebo aterosklerotických zmien. Duplexné skenovanie brušnej aorty poskytuje údaje, ktoré naznačujú príčiny vývoja tejto patológie.
 • Trombóza, ktorá môže spôsobiť príznaky aterosklerózy brušnej aorty, poranenia alebo infekcie. Pomalý proces aortálnej vazokonstrikcie spôsobuje oklúziu. Tieto ochorenia poskytujú priaznivé prostredie pre výskyt trombózy.
 • Aortálna muka. Toto je dedičný faktor. Zhoršený prietok krvi v aorte v dôsledku zmien v hlavných charakteristikách: predĺženie; tendencia ku slučke; početné ohyby.
 • Exfoliácia aneuryzmy. Tento typ aneuryzmy sa môže vyskytnúť v dôsledku poškodenia vnútorných membrán vetvov aorty.
 • Dvojitý oblúk. Ide o vrodenú chybu. Počas celého svojho života vyvoláva tlak v pažeráku a priedušnici.

Príčiny aneuryzmy

 • Ateroskleróza, charakterizovaná výskytom mastných plakov na cievnych stenách aorty a jej vetvy. Účinok aterosklerózy na priebeh aneuryzmy nebol úplne skúmaný, ale bol preukázaný vzťah medzi aterosklerózou a poruchami obehu a následkom zastavenia dodávania živín do brušných orgánov.
 • Diabetes mellitus, ktorý postihuje krvné tepny. Existujú prípady, keď je sprevádzaný nefropatiou, retinopatiou.
 • Genetics. Existuje niekoľko vrodených syndrómov, napríklad Ehlers-Danlosov syndróm, Marfanov syndróm atď. Keď postihujú brušnú aortu. Vo väčšine prípadov existuje vzťah medzi aneuryzmou a dedičnými ochoreniami.
 • Infekčné choroby. Ide o choroby postihujúce srdce, syfilis, salmonelózu a iné.
 • Úrazy na brušnej dutine. So silným úderom do hrudníka alebo brucha môže byť postihnutá oblasť aorty.
 • Zápalové procesy, ktoré môžu spôsobiť zriedenie steny aorty.

Abdominálna aneuryzma a jej príznaky

Aneuryzma je veľmi zákerné ochorenie, ktoré sa môže dlhodobo vyvíjať v tele a nie je cítiť. Najčastejšie sa diagnostikuje náhodou počas úplného vyšetrenia tela. Správne a čo najšetrnejšie vedenie abdominálneho ultrazvuku je mimoriadne dôležité.

Príznaky aneuryzmy sú málo, ale v aneurysme je niekoľko hlavných zložiek:

 • Často vzniká závažnosť, nepohodlie v brušnej dutine, rýchly pulz v brušnej dutine.
 • Nudná bolesť brucha. Pozoruje sa v pupku alebo mierne doľava.

Existuje niekoľko nepriamych znakov, ktoré možno použiť na diagnostiku aneuryzmy. Ale opäť, bez vykonania plnohodnotného ultrazvukového vyšetrenia, bude takmer nemožné to urobiť.

 • Isioradikulárne označenie. Aneuryzma môže spôsobiť bolesť chrbta a viesť k poruche citlivosti v dolných končatinách a v dôsledku toho spôsobiť poruchu pohybu.
 • Brušné znamenie. Toto je zvracanie, intestinálne rozrušenie, pichanie, strata chuti do jedla. Vedie k zníženiu hmotnosti.
 • Ischémia nohy. Aneuryzma môže spôsobiť poruchy obehu, bolesť pri chôdzi a dokonca odpočívanie.
 • Urologické označenie sprevádzané zhoršením močenia a niekedy dokonca aj výskytom červených krviniek v moči.

Keď sa roztrhne aneuryzma brušnej aorty, môže sa objaviť zvracanie a palpáciou v ľavom bruchu je možné nájsť vzdelanie, ktoré sa silno zvyšuje a pulzuje. Živé príznaky prasknutia aneuryzmy môžu byť zamieňané s inými nebezpečnými chorobami. V každom prípade musíte zavolať na sanitku.

Komplikácie aneuryzmy

Aneuryzma je komplexná choroba, nebezpečná nielen pre zdravie, ale aj pre život.

Neuveriteľne nebezpečná stratifikácia aneuryzmy, pri ktorej sú poškodené vrstvy tela ciev. Ak je plavidlo úplne zničené - je to nevyhnutne intenzívna strata krvi. Najhorším prejavom aneuryzmy je však jeho roztrhnutie. Smrteľný výsledok je takmer nevyhnutný, medzery sú charakterizované hojným krvácaním, ktoré vedie k smrti.

Diagnóza ochorenia

Počiatočné štádiá diagnostiky sú vyšetrenie lekárom. Špecialista vykonávajúci palpáciu zistí pulzáciu v oblasti peritonea a s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať podozrenie na aneuryzmu. Ďalšou etapou je výskum, ktorý potvrdzuje alebo vyvracia vaše predpoklady. Toto sa môže uskutočniť iba vizualizáciou procesov brušnej dutiny pacienta. Použité metódy:

 • US.
 • Počítačová tomografia (MRI).
 • Multispirálna počítačová tomografia aorty (MSCT).

Ultrazvuk s takmer absolútnou istotou vám umožňuje diagnostikovať alebo vyvrátiť aneuryzmu. Ak sa choroba potvrdí, ultrazvuk ukáže presné miesto ochorenia, stav stien cievy, miesto roztrhnutia (ak existuje).

Ak vyššie uvedený výskum nie je dostatočný, je indikovaná aortografia. Táto metóda umožňuje skontrolovať aortu a všetky vetvy zavedením špeciálnej kvapaliny do systému. Takáto štúdia je predpísaná, ak existuje podozrenie na poškodenie viscerálnych a renálnych artérií, ako aj na hodnotenie distálneho krvného obehu.

Pulzácia brušnej aorty, ťažkosti a nadúvania, bolesť a iné nepohodlie - to sú príznaky, pri ktorých sa predpísaná ultrasonografická dopplerovská sonografia. Technika Dopplerovho ultrazvuku vám umožňuje nastaviť povahu ochorenia a stupeň poškodenia aorty a jej vetvy. Táto technika je založená na zvukových vlnách rôznych frekvencií, ktoré sa odrážajú v krvných telách. Pre každého pacienta je rozsah žiarenia individuálne vybraný a práve to je dôvodom pre vysokú účinnosť a účinnosť štúdie. Údaje prichádzajúce na prístrojovej doske prístroja vyzerajú ako obrázky s vysokou presnosťou, ktoré sú zaznamenané v protokole.

Kombinovaná metóda na štúdium patologických stavov brušnej aorty. Ak je diagnostika štandardnými metódami z nejakého dôvodu zložitá, potom je priradená duplexná cievna kontrola. Táto metóda obsahuje dve metódy - ultrazvuk a Doppler. Duplexná diagnostika je ultrazvuk. Umožňuje vám posúdiť echostruktúru stien, stav ciev, dĺžku postihnutej oblasti, stanoviť stupeň ochorenia, ako aj informácie o rýchlosti a intenzite prietoku krvi.

Klinika aneuryzmy bude veľmi jasná. Pomocou duplexnej diagnostiky sa určuje aortálna nedostatočnosť, ktorú nemožno rozlíšiť v žiadnej inej štúdii. Toto ochorenie je charakterizované neúplným uzatvorením ventilových letákov, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu spätného toku krvi.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Keď sa zistí aneuryzma, liečba môže byť chirurgická (resekcia aneuryzmy, stenirany atď.) A konzervatívna. Operácia na aneuryzmu brušnej aorty nie je indikovaná, ak lumen aorty nepresahuje 4,5 centimetra. Tento typ aneuryzmy sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov, ktorí sú závislí od nikotínu. V takýchto prípadoch je lepšie počkať a pozrieť sa na lekára, občas robiť ultrazvuk na sledovanie rozmerov aortálneho lúmenu. Ak sa expanzia nezastaví, stane sa to indikáciou operácie, pretože prasknutie je pravdepodobné.

Zvyčajne sa liečba vykonáva endovaskulárne, minimálne invazívne. Do aorty pacienta sa vloží katéter, ktorým vstupuje stent. Po dosiahnutí postihnutej oblasti sa štep otvára a zatlačí proti tepne, čím sa medzera nahradí. Stenting má obrovské množstvo výhod - pre pacientov je oveľa jednoduchšie, má krátke rehabilitačné obdobie (len niekoľko dní). Nie všetci môžu vykonávať takéto operácie - to je hlavná nevýhoda. Bohužiaľ, v 10 prípadoch zo 100 sa pozoruje migrácia zavedeného transplantátu.

Otvárajú sa aj operácie, napríklad endoprotézy, počas ktorých je odstránená chorá oblasť aorty a na jej miesto je umiestnená protéza zo syntetického tkaniva, dakron. Protéza trvá asi dve až tri hodiny, v mieste zásahu zostáva jazva. Pacient sa zotavuje dlhší čas, vyžaduje sa dlhá rehabilitácia. Ťažká fyzická námaha voči pacientovi je prísne zakázaná, sú zobrazené odpočinok a prechádzky na čerstvom vzduchu.

Otvorené operácie môžu byť zakázané v nasledujúcich štátoch:

 • Prenesené menej ako pred mesiacom, infarkt.
 • Zlyhanie srdca, pľúc alebo obličiek.
 • Ovplyvnené femorálne tepny.

Konzervatívne metódy

Ak je postihnutá oblasť aneuryzmy izolovaná, konzervatívna metóda liečby je plne odôvodnená. Liečivá sú predpísané: statíny, blokátory, antihypertenzívne lieky. Pri liečbe drog je dôležité neustále sledovať odborníka. Cieľom je zmierniť príznaky, znížiť rýchlosť vývinu aneuryzmy. Malo by sa však pamätať na to, že lieky s aneuryzmom ju nikdy nedokážu úplne vyliečiť, len odďaľujú vývoj patológie.

Prevencia aneuryzmy a iných patologických stavov brušnej aorty

Nie je tajomstvom pre nikoho, že udržiavanie zdravého životného štýlu je najlepšou prevenciou pred všetkými chorobami. Existujú tri jednoduché kroky, ktoré môžu pomôcť zabrániť výskytu aneuryzmy a iných ochorení brušnej dutiny:

 • Odstránenie alkoholu a fajčenie.
 • Správna výživa.
 • Pravidelné vyšetrenie špecialistom.

Tiež by ste sa mali vyhnúť stresovým situáciám a vyčerpávajúcemu fyzickému namáhaniu.

Pulzácia rýchlosti brušnej aorty

aorta

Aorta je bežne rozdelená na 3 časti - vzostupné, oblúkové, klesajúce oddelenie.

Vzostupná aorta

Vzostupná aorta začína od arteriálneho kužeľa ľavej komory za ľavou polovicou potravy na úrovni tretieho medzičasového priestoru. Z tejto aorty smeruje hore, trochu doprava a dopredu, dosahuje značku chrupky II rebrá doprava - miesto výtoku brachiálnej hlavy. Táto časť aorty sa tiež označuje ako kardioaortikum. Jeho dĺžka je 4 až 8 cm, priemer 1,5-3 cm. Aortický oblúk začína od brachiocefalického kmeňa a vyčnieva nahor. Prechádza z prednej strany do chrbta z chrupavky druhého rebra na ľavú stranu tela pri hrudnej stavbe III. Alebo IV. Stupňa. Jeho dĺžka je 4,5 - 7,5 cm, priemer je 2-3,5 cm. V poslednom segmente má aortálny oblúk malý zúžení na 2-2,5 cm (aortálny isthmus) - miesto prechodu do zostupnej aorty. Aortický oblúk sa premieta na rukoväť hrudnej kosti.

Descending aorta

Zostupná aorta je rozdelená na 2 segmenty - hrudnú a brušnú aortu. Hrudná aorta sa nachádza v zadnom mediastíne, počnúc IV hrudného stavca, trvá po ľavom povrch hrudných stavcov a vystupuje na svojom prednom povrchu na XII hrudnej stavec, kde prechádza otvorom aorty. Jeho dĺžka závisí od dĺžky hrudníka, s priemerom od 2 do 3 cm.

Abdominálna aorta

Abdominálna aorta - začína od úrovne hrudnej aorty, od aortálneho otvorenia membrány až po IV (III - V) bedrový stav, kde je rozdelená na dve nešpecializované ilické tepny. Úroveň bifurkácie závisí od dĺžky aorty. S vekom sa aorta predlžuje a hladina bifurkácie klesá.

Štúdium vzostupnej časti a oblúka aorty je opísané v štúdii srdca. Hrudná aorta je prakticky nedostupná na fyzické vyšetrenie. Pri vyšetrení sa venuje pozornosť proporcionálnosti fyzického vývoja hornej a dolnej časti tela, absencii alebo prítomnosti výraznej pulzácie ciev na krku, horných končatinách a pulzáciách v medzikostálnom priestore a blízko lopatky. U zdravého človeka je vývoj kostry a svalov hornej a dolnej časti tela proporčný. Pulzácie karotíd, subclavia, brachiálna tepny cootvetstvuet normálne vlnenie medzirebrové tepny nie sú viditeľné koarktácia hrudnej aorty (vrodený zúženie) zaostáva za fyzický rozvoj dolnej polovice tela, vyjadrené ako pulzácie strednej ráže plavidiel z hornej časti tela a atenuovaného zvlnenie dolných končatín. Vizuálne označená pulzácia medzičasových ciev, najmä na bočných plochách hrudníka a chrbta, počínajúc od hrudného kostra III a nižšie

Skúmanie hrudnej aorty

palpácia

Palpácia v štúdii hrudnej aorty má za cieľ rozpoznať alebo odstrániť systolický tremor a vyhodnotiť pulzačný temperament. U zdravého človeka palpácia prekordiálna oblasti v II-III medzirebier nie blikanie bez pulzácií tepien stredného kalibru (karotídy subclavian, ramennej) neprekročí prípustné a pulzácie medzirebrové arte ry po celej ich dĺžke od chrbtice k hrudnej kosti nie je NDB štiepneho, Keď je lumen hrudnej aorty zúžený palpáciou, je možné zistiť systolický tremor v II - III interkostálnom priestore a zvýšenú pulzáciu ciev stredného kalibru, ako aj interkostálnych. Toto je zvlášť výrazné pri aortálnej koarkácii.

bicie nástroje

Perkusná šírka hrudnej aorty je nereálna. Perkusia sa používa za predpokladu aneuryzmy tohto oddelenia. Perkusie sa uskutočňujú na zadnom povrchu hrudníka z tretieho medzikostného priestoru od zadnej axilárnej línie po chrbát. Ruky spolu s týmto by mali byť držané vpred. Pri veľkej aneuryzme hrudnej aorty je možné rozpoznať oblasť utlmenia chrbtice podľa jej lokalizácie, zvyčajne vľavo.

vyšetrenie počúvaním

Auskultácia hrudnej aorty na diagnostiku jej lézií je veľmi informatívna. Vykonáva sa okrem jednoduchej auskultácie srdca a ciev na nasledujúcich miestach:

- v prednej časti asi 2 cm od hrudnej kosti, v medzikostale II - IV vpravo a vľavo (to sú body projekcie vnútorných hrudných tepien);

- pri priesečníku parasternálnych línií s oblými oblúkmi (miesta najlepšieho počúvania vnútorných hrudných tepien);

- pozdĺž paravertsbral línie z III až XII rebier a pozdĺž medzikostálneho priestoru od chrbtice k hrudnej kosti (miesto medzičasových tepien),

- medzikružné priestory II až V stavca, najmä vľavo (oblasť projekcie hrudnej aorty);

- na bielej línii brucha pod xiphoidným procesom (miesto počúvania hrudnej aorty).

U zdravých osôb na uvedených miestach nie je počuť hluk.

V ochorenia hrudnej aorty srdca a krvných ciev (karotídy, subclavia, ramennej, vnútorné prsné žľazy, medzirebrových) a chrbtice na ľavej a epigastrické pod xiphoid procesu môže počuť systolický šelest v rôznej intenzite, ktorá má často zúžený vznik - koarktácia aorty, aorty, a kompresia aorty, zvýšený prietok krvi rozšírenými kolaterálmi a ateromatóza a aneuryzma aorty.

Vyšetrenie brušnej aorty

Abdominálna aorta (obrázok 362). Abdominálna aorta je najdostupnejšie oddelenie fyzickej skúšky. Kontrola pacienta by sa mala začať hodnotením farby kože dolných končatín, stavom trofizmu kože a svalov. U zdravých ľudí sa farba kože dolných končatín nelíši od farby kože iných častí tela. Trofej kože (vzhľad kože, pokožka), trofické nechty, svaly dolných končatín nemajú žiadne abnormality.

Obr. 362. Abdominálna aorta a jej vetvy.

1 - abdominálna aorga,
2 - pečeňová tepna,
3 pravá renálna artéria;
4 dolnej mezenterickej tepny,
5 pravá sofistikovaná ileálna tepna;
6 - pravá iliaca artéria,
Pravá vonkajšia iliaca artéria;
8 - žalúdočná artéria,
9 splenic aurium,
10 - ľavá renálna artéria,
11 - vynikajúca mezenterická tepna,
12 zanechala nešpecializovanú psomatovú tepnu;
13 stredná sakrálna tepna,
14 ľavá iliaca tepna,
15 - ľavá vonkajšia iliaca tepna

V patológii brušnej aorty s porušením jej terénu objavia bledý, stenčenie kože, vypadávanie vlasov na nohách, trofické poruchy nechtov (prebierky, krehký), pôvod trofických vredov na nohách, atrofia svalov dolných končatín. Nohy sú na dotyk studené.

Viditeľné pulzácie brušnej aorty je potrebné poznamenať, často vo veľmi zdravých ľudí, a to najmä v mladom veku, astenikov pacientov so zníženým výkonom, a to bez silnej brušnej steny na konci vzrušenie a fyzickej námahe, v dráždivých jedincov s prázdnym žalúdkom a črevami. Pulzácia vo väčšine prípadov je viditeľná vo vzpriamenej polohe pacienta, ale lepšie v horizontálnej polohe. Zmizne pri napätí brušných svalov. Závažnosť takejto pulzácie nie je veľká.

Výrazná viditeľná pulzácia sa zaznamenáva u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky so zvýšeným objemom srdcovej mŕtvice - NDC, arteriálnej hypertenzie, tyreotoxikózy a aortálnej nedostatočnosti. Za týchto okolností sú pulzy s rôznou intenzitou vo väčšine prípadov viditeľné z xiphoidného procesu až po pupok.

Obmedzené pulzujúce vydutie v projekcii aorty je charakteristické pre veľkú aneuryzmu aorty. Je pravdepodobné, že je výbušný, ale nie pulzujúci nádor nad aortou - to nie je nezvyčajné s trombózou aneuryzmy.

Palpácia brušnej aorty

Palpácia brušnej aorty má veľkú diagnostickú hodnotu. Vykonáva sa v horizontálnej polohe pacienta s veľkou relaxáciou brušných svalov (obrázok 363).

Obr. 363. Palpácia brušnej aorty.
Pozícia pacienta ležiaca na chrbte, lekárske prsty sú na bielej čiare rýchlo cez os aorty.
Po dosiahnutí zadného štádia brušnej dutiny sa pri výdychu pacienta uskutoční posuvný pohyb s prevalcovaním aortou.
Abdominálna aorta sa skúma z xiphoidného procesu na pupku a tesne pod ním.

Štúdia začína od xiphoidného procesu a končí v pupku. Treba mať na pamäti, že v hypersténiu je horná tretina epigastrickej oblasti naplnená ľavým lalokom pečene, na tomto základe musí byť palpácia spustená nižšia ako v astenických a normostenických.

Palpácia aorty sa uskutočňuje rovnako ako hlboké palpácie brucha. Lekárska dlaň sa položí na brušnú stenu pod xiphoidným procesom kolmo na os aorty, takže koncové falangá II, III, IV prsty sú na bielej línii brucha. Potom sú pri každom výdychu pacienta ponorené do tela až po zadnú stenu, inými slovami až do okamihu, keď sa pulzácia objaví pod prstami. Po dosiahnutí prstov na ďalšom výdychu sa zvyčajne posúva pohyb cez aortu. Manipulácia sa opakuje 2-3 krát. Potom sú prsty nastavené podobným spôsobom hneď pod a vykonávajú palpáciu.

Toto skúma celú brušnú aortu od meča k pupku alebo mierne pod ním. U zdravého človeka je aorta vnímaná ako elastická, mierne pulzujúca, hladká a hladká trubica s priemerom 2-3 cm. V prípade, že brušná stena nie je silná, žalúdok a črevá nie sú preplnené a neopuchnuté, palpácia je jednoduchá okrem prvej ruky.

S vyvinutými svalmi, hustou mastnou vrstvou, plným žalúdkom a črievami je palpácia s veľkými ťažkosťami možná. Aorta je povinne potiahnutá po celej jej dĺžke. Abdominálna aorta je lepšie palpovaná v astenie, u veľkého počtu žien, ktoré porodili, v prípade divergencie brušných svalov.

Zvýšená pulzácia brušnej aorty sa zaznamenáva počas miešania na konci fyzickej námahy, ktorá je spojená so zvýšením zdvihového objemu srdca.

V patológii sú pravdepodobné nasledujúce abnormality pri palpácii pri štúdiu brušnej aorgy:

- posilnenie alebo oslabenie pulzácie;
- detekcia vydutia aorty
- aneuryzma;
- detekcia obmedzeného nepulzívneho uzáveru (trombózna aneuryzma),
- zhutnenie a zakrivenie aorty.

Výrazná pulzácia brušnej aorty po celej jej dĺžke sa pozoruje u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky (NDC, arteriálnej hypertenzie) s aortálnou nedostatočnosťou ventilov s tyreotoxikózou

Pri akútnej srdcovej a cievnej insuficiencii (synkopa, kolaps, šok, myokarditída, akútny infarkt myokardu), aortálna stenóza, aortálna koarkácia, aortoartritída, aortálna kompresia z vonkajšej strany nad palpáciou sa určuje oslabená pulzácia aorty po celej jej dĺžke.

Obmedzený pulzujúci opuch aorty - aneuryzma, prípadne rôznej veľkosti - od niekoľkých pocitov až po veľkosť hlavy. Aneuryzma môže mať zaoblenú, oválnu, tvar vrecka. Povrch aneuryzmy je hladká, husto pružná konzistencia. S jeho trombózou sa stáva hustší, jeho pulzácia je malá alebo chýba. Keď je zistená aneuryzma, jeho palpácia sa vykonáva opatrne. bez nadmerného tlaku a kĺzavých pohybov na svojom povrchu. To je nebezpečné, pretože je pravdepodobné, že krvná zrazenina sa roztrhne s vážnymi následkami. Abdominálna aorta zhutnená po celom alebo na určitých miestach nie je nezvyčajná u aterosklerotických lézií. Obmedzená pečať je niekedy vykonaná pre nádor.

Trombóza kmeňa aorty alebo jej ramien je sprevádzaná ischémiou dolných končatín (bledá, studená noha, nedostatok pulzácie v cievach, gangréna). Pomalý vývoj trombózy sa prejavuje znížením pulzácie ciev, rozvojom kolaterálov a svalovou atrofiou. Pulzácia aorty je znížená, oblasť lokalizácie krvnej zrazeniny je zapečatená.

Aspirácia brušnej aorty

Ablácia brušnej aorty sa uskutočňuje pozdĺž bielych línií brucha od xiphoidného procesu po pupok (obrázok 364).

Phonendoskop pomaly klesá do tela, pričom sa berie do úvahy dýchanie pacienta: po uplynutí doby používania zariadenie klesá, pri inhalovaní sa udržiava na úrovni ponorenia a odoláva vytláčaniu brušných svalov.

V závislosti od vývoja svalov je možné dosiahnuť aortu v 1 alebo 3 ponoroch. Posluch sa vykonáva pri výdychu s držaním dychu. Takže phonendoskop sa pohybuje od meča k pupku. Upozorňujeme na neprípustnosť silného tlaku a zovretia aorty, čo môže viesť k vzniku stenotického šumu.

U dospelých, mladých a stredných vekových skupín sa počujú zvuky pri auskultácii brušnej aorty. Iba u detí a dospievajúcich je možné rozpoznať nízky, malý systolický šelest v strede vzdialenosti medzi pupkom a xiphoidným procesom.

Systolický šelest nad abdominálnou aortou s rôznou intenzitou sa vyskytuje počas aterotómie aorty, aorty, aneuryzmy a kompresie aorty. Pri hodnotení výsledkov auskultácie brušnej aorty je potrebné mať na pamäti, že xiphoidný proces počúvaný hluk môže byť spôsobený stenózou hrudnej aorty a stenózou alebo stlačením celiaka. Hluk v pupku nie je nezvyčajný so zvýšeným prietokom krvi v pupočníkovej a paraumbilickej žilke, v rozšírených saphenóznych žilách brušnej steny s pupočníkom z pupočnej žily a cirhózou pečene.

Na diagnostiku ochorení brušnej aorty a hrudníka je potrebné merať a porovnať krvný tlak v ramenách a nohách. Normálne peklo na nohách pri 20 mm Hg. vyššia než po ruke. Pri prekročení priechodnosti hrudnej a brušnej aorty (koarkácia, aortitída, trombóza, stlačenie zvonka) na nohách sa tlak zníži.

Je Kristus nažive? Vzkriesil Kristus z mŕtvych? Výskumníci študujú fakty

Auretická aneuryzma brušnej dutiny: znaky, diagnóza, liečba

Pojem "aneuryzma" znamená takú zmenu v štruktúre cievnej steny, keď sa na najslabšom mieste stane tenšie a vydutie. Existuje teda riziko prasknutia nádoby. Jednou z najnebezpečnejších lokalizácií tejto patológie je aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy a škodlivé faktory

Je dôležité pochopiť, prečo sa takáto choroba vyskytuje, pretože počet úmrtí je katastroficky vysoký: 50 až 60% pacientov zomrie 1-2 roky po objavení aneuryzmy brušnej aorty. Navyše, takáto patológia postihuje mužov častejšie ako ženy. Príčiny deformácie cievnej steny je zvyčajne rozdelené na zápalové a nezápalové.

 • Pri absencii zápalového procesu je najčastejšou príčinou aneuryzmy ateroskleróza (asi 30% prípadov). Svalovo-elastická kostra aorty sa stáva nerovnomernou hrúbkou a pevnosťou v dôsledku tvorby aterosklerotických plátov, zmien v štruktúre nádoby obloženej nádobou a možných kalcifikačných ložiskách. Tkanivo cievnej steny je nahradené spojivovým tkanivom, ktoré je menej elastické a náchylnejšie k deformácii pri pôsobení krvného tlaku na steny tepny. Rozšírenie aorty urýchľuje arteriálnu hypertenziu, ktorá je tiež úzko spojená s aterosklerotickými vaskulárnymi zmenami.
 • Menej časté je traumatické brušnej aortálnej aneuryzmy. Môže to byť dôsledok uzavretej poranenia brucha, hrudníka alebo chrbtice. Niekedy sa vyskytuje po dopravnej nehode, napríklad keď obeť zasiahne brucho alebo hruď na volante. Vážne riziko vzniku aneuryzmy sa vyskytuje aj po páde z výšky a v dôsledku penetrácie rany brucha (šrapnel, guľka atď.). V takýchto prípadoch najskôr deštrukcia všetkých vrstiev cievnej steny spôsobí hematóm v tkanivách samotnej aorty, potom sa steny cicatrizujú a neskôr sa v mieste spojovacieho tkaniva môže vyskytnúť prasknutie aneuryzmy brušnej aorty.
 • Syfilitické aneuryzmy sú primárne klasifikované ako zápalové. V tomto prípade sa najskôr objaví zápalový proces v cievach dodávajúcich aortu krvi. Ďalej sa zápal šíri na stenu samotnej aorty, jej štruktúra je narušená, elasticita sa znižuje a objavuje sa segment spojivového tkaniva. Tu vzniká vaskulárny "vak" - aneuryzma.
 • Špecifické zápalové aneuryzmy zahŕňajú tuberkulózne aj reumatické. V tomto prípade sa zápalový proces presúva do aorty z chrbtice alebo v blízkych zápalových zápaloch, čo vedie k zriedeniu a vystupovaniu steny tepny.
 • Nešpecifické zápalové aneuryzmy sa vyskytujú ako komplikácie pri širokej škále infekcií. Príčinný činiteľ sa vkladá do aorty pozdĺž krvného riečiska, ktorý ho dodáva, a postihuje nielen samotnú aortu, ale aj plavidlá, ktoré odchádzajú z nej. Táto aneuryzma sa nazýva bakteriálna embólia. Infekcia môže byť vyvolaná z pľúc, obličiek, čriev, môže zachytiť aortu počas pankreatitídy.

Video: Výskyt aneuryzmy aorty

Klasifikácia podľa rôznych kritérií

Podľa štruktúry a charakteristík poškodenia tkaniva sú aneuryzmy rozdelené na tieto typy:

 1. Pravá aneuryzma, ktorá je charakterizovaná rozšírením lúmenu tepny pri zachovaní integrity jej steny;
 2. Falošná aneuryzma - rozšírenie aortálneho lumenu, v ktorom je štruktúra steny poškodená a krv sa môže dostať do tkanív obložených nádobou; výsledkom je takzvaný "pulzujúci" hematóm;
 3. Disekovanie aneuryzmy aorty, ktorá je lokalizovaná v brušnej oblasti; s takým poškodením cievy sa okrem rozšírenia lúmenu nachádza aj dutina v hrúbke cievnej steny, ktorá komunikuje s lumenom aorty.

Podľa ich tvaru sa rozlišujú vretenovité a kruhové aneuryzmy a podľa klinického priebehu sú komplikované a nekomplikované.

Pre presnejšiu diagnostiku určujú lekári povahu a rozsah lézie, dĺžku postihnutej oblasti tepny; či sú v patologickom procese zapojené vetvy spomínaných ciev aorty. Všetky tieto faktory určujú závažnosť situácie a výber taktiky liečby.

Symptómy a klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty

Symptóm, ktorý indikuje aneuryzma brušnej aorty a s ktorou pacienti najčastejšie idú lekárom, je bolesť brucha a sú v prírode nudné a bolestivé. Takáto bolesť môže byť trvalá, môže sa vyskytnúť pravidelne bez zjavného dôvodu. Zvyčajne sa nachádza v ľavej polovici brucha alebo blízko pupka. V niektorých prípadoch môže bolesť klesnúť do slabín alebo spodnej časti chrbta. Príčinou bolesti je nárast veľkosti postihnutej časti cievy, keď vypuklá stena aorty začína pôsobiť na korene miechy.

U niektorých pacientov sa aneuryzma môže prejaviť ťažkosťami a distenziou v bruchu, pulzujúcim pocitom. Niekedy s intestinálnou kompresiou sa objavujú dyspeptické príznaky (brušenie, nevoľnosť, vracanie).

Oveľa závažnejší stav nastáva, keď je kurz komplikovaný a ešte viac, keď sa aneuryzma aorty rozpadne. Existujú výraznejšie znaky, ktoré sa vyznačujú zvýšenou intenzitou bolesti, ktorá sa tiež nezmierňuje pomocou liekov proti bolesti. Postupne sa bolesť stáva krvavou, krvný tlak klesá (niekedy katastroficky), zvracanie sa spája. Pozorovaná tachykardia a anémia. Môže sa vyvinúť prerušenie dodávky krvi do nohy.

Symptómy, ktoré určujú disekciu aortálnej aneuryzmy, sa zvyčajne vyskytujú v dvoch fázach:

 • Na prvom obrázku je podobný priebeh nekomplikovanej aneuryzmy, ale existujú silnejšie bolesti sprevádzané vracaním a kolapsom.
 • V druhom štádiu, keď sa pretrhne stena cievy, dôjde k masívnemu krvácaniu, ktoré obvykle vedie k smrti.

Medzi etapami môže trvať niekoľko minút alebo niekoľko hodín.

Moderné metódy diagnostiky a liečby

Včasná diagnóza aneuryzmy aorty môže každoročne zachrániť tisíce životov. Preto je dôležité vykonať všetky dostupné inštrumentálne štúdie pri prvom podozrení na túto chorobu. Patria medzi ne:

Vzhľadom na to, že prasknutie aneuryzmy aorty je pravdepodobne smrteľné a môže sa vyskytnúť kedykoľvek, je pre takýchto pacientov indikovaný chirurgický zákrok. Navyše u pacientov s poruchou alebo disekciou aneuryzmy brušnej aorty sa operácia urýchlene uskutočňuje z naliehavých dôvodov. Ak je však proces v počiatočnom štádiu a jeho priebeh nie je komplikovaný, čakacia taktika liečby aneuryzmy s prieskumom každých šesť mesiacov môže byť odôvodnená. Súčasne je pre pacientov trpiacich arteriálnou hypertenziou skutočne nevyhnutné používanie liekov na zníženie krvného tlaku.

Prečítajte si viac o operácii na aneuryzma aorty na linke.

Video: definícia, diagnóza a možnosti liečby tejto choroby

Aneuryzmy iných lokalizácií

Napriek tomu, že ak sa aneuryzma pretrhne v periférnej tepne, dôsledky nie sú tak smrteľné, ale intenzívne vnútorné krvácanie predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život človeka, bez ohľadu na to, kde sa v tele nachádza. Zvážte najbežnejšie umiestnenie aneuryziem v periférnych tepnách.

 • Aneuryzma, ktorá sa tvorí vo vzostupnej aorte. Môže ovplyvniť oblasť tepny od aortálnej chlopne po miesto výtoku brachiocefalického kmeňa. Často má tvar vretien a môže byť komplikovaný nedostatočnosťou aortálnej chlopne a to zase ovplyvňuje celkový blahobyt človeka a stav jeho srdca (prečítajte si viac o aortálnej a aneuryzme srdca).
 • Aneuryzma, ktorá postihuje aortálny oblúk. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že veľké arteriálne kmeňové body sa pohybujú od tejto časti hlavnej tepny smerom k hlave a ramenám. To znamená, že keď je poškodený aortálny oblúk, v rukách vzniká nielen slabosť, ale aj príznaky, ktoré poukazujú na porušenie cerebrálneho obehu.
 • Aneuryzma slezinovej artérie. Podľa frekvencie výskytu okamžite nasleduje aneuryzma brušnej aorty. Charakterizovaná skutočnosťou, že pravdepodobnosť ruptu sa počas tehotenstva dramaticky zvyšuje. Často má zápalovú príčinu a kalcifikované miesta. Bolesť je lokalizovaná v ľavej hornej časti brucha.
 • Aneuryzma renálnych artérií môže viesť k závažným komplikáciám (až po obličkové srdcové záchvaty). Najčastejšie takéto zranenia sú jednostranné, choroba sa môže vyvinúť u dosť mladých ľudí na pozadí vrodených chýb vaskulárnych tkanív.

Prečítajte si o aneurysme mozgu tu.

 • Aneuryzma ileálnej artérie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie spočíva v tom, že ilícka artéria je najväčšia po aorte, čo znamená, že ak sa pretrhne, dôsledky môžu byť nezvratné. Zákernosť takéhoto aneuryzmu spočíva v tom, že môže trvať dlhú dobu bez akýchkoľvek príznakov a bolesť nastáva, keď expanzia tepny dosiahne kritickú veľkosť a začne pôsobiť na vnútorné orgány.
 • Keď nastane aneuryzma femorálnej artérie, dochádza k pulzujúcemu tvaru nádoru (často v oblasti svalov). Najväčšie percento pacientov je starších a tento typ aneuryzmy je často dvojstranný. Falošná aneuryzma tejto artérie je špecifický hematóm cievy, ktorý vznikol v dôsledku poškodenia cievnej steny.
 • Keď nastane aneuryzma krčnej žily, vaskulárny vak, najčastejšie spôsobený traumou. Je to falošná aneuryzma. Tvorí sa hlavne po "nudných" uzavretých ranách, menej často sa vyskytuje pri strihaní a strelných ranách s úzkym ranným kanálom. Aneurysmy jugulárnych žíl, ak sú pozorované u detí, môžu byť vrodené kvôli poškodeniu tvorby cievnych tkanív počas vývoja plodu.

Aké opatrenia treba urobiť na prevenciu choroby?

Odporúčania pre výživu pre pacientov

Ak je človek diagnostikovaný s aneuryzmou a očakávanú liečebnú taktiku vyberie lekár, potom veľa závisí od životného štýlu pacienta a od toho, ako je disciplinovaný pri dodržiavaní odporúčaní lekára.

Keď je ateroskleróza uznaná ako príčina aneuryzmy ktorejkoľvek cievy, stav sa môže zlepšiť tým, že sa nasmeruje všetko úsilie na boj s touto chorobou. Tu je v prvom rade o dôležitosti dodržiavania diéty. Najlepšie je vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, vaječné žĺtky, margarín. Varené beztukové chudé mäso a oceánske ryby sú vítané. Nabíjajte energiu a súčasne očistite telo chleba a obilnín z celých zŕn. Je potrebné zvýšiť podiel ovocia a zeleniny vo svojej strave, pretože vlákno obsiahnuté v nich prispieva k normalizácii metabolizmu lipidov. Tučný tvaroh, syr a kyslou smotanou by sa mali zlikvidovať a nahradiť mliečnymi výrobkami s nízkym obsahom tuku.

Prečítajte si viac o diéte a odporúčaniach pre aterosklerózu, ktoré tiež vyhovujú pacientom s aneuryzmami.

Pokúste sa úplne opustiť používanie alkoholu, silného čierneho čaju a kávy - tieto nápoje vytvárajú spazmodické zaťaženie ciev, ktoré môžu byť smrteľné pri aneuryzme. Zelený čaj, naopak jemne tónuje krvné cievy a má posilňujúci účinok. Rastlinné oleje vyrobené z najrôznejších semien a orechov pomôžu diverzifikovať stravu (nielen slnečnicu). Aj mnohé korenie prispievajú k normalizácii metabolizmu tukov v tele. Patria sem kurkuma, zázvor, cesnak, cibuľa.

Boj s hypertenziou

Dôležitým rizikovým faktorom pre aneuryzmy je arteriálna hypertenzia. Je to spôsobené tým, že vysoký krvný tlak vyvoláva rýchle zriedenie cievnej steny v oblasti aneuryzmy. A v čase hypertenznej krízy sa pravdepodobnosť rušenia plavidla na tomto mieste zvyšuje niekoľkokrát. Preto je dôležité zabrániť náhlemu krvnému tlaku, aby sa zabránilo hydrodynamickému vplyvu na chorú nádobu.

Hypertenzívne krízy môžu byť spôsobené nepravidelným užívaním antihypertenzív. Preto je pre pacientov s diagnostikovaným aneuryziem životne dôležité dodržiavať režim užívania liekov na tlak. Niektoré skupiny liekov sa môžu užívať jedenkrát denne, iné vyžadujú dva až trikrát, ale ak vám droga vyhovuje, nemá vedľajšie účinky a dávka je správne zvolená, neodporúča sa prerušiť podávanie. Ak obyčajný hypertenzný človek dostane bolesť hlavy, pacient s aneuryzmou ohrozuje jeho život.

Jedným z dôvodov, ktoré vyvolávajú prudký nárast tlaku aj u relatívne zdravých ľudí, je stres. Ak máte nervóznu prácu, rodinné konflikty alebo ste len veľmi emocionálna osoba, zvážte vždy, že máte sedatívum. Dobrý mäkký efekt bez vedľajších účinkov a závislostí poskytuje moderné rastlinné prípravky, ktoré je možné zakúpiť v lekárni.

Sledovanie zaťaženia

Niekedy, najmä horliví pacienti, lekári predpisujú absolútny mier. Nemali by ste to chápať doslovne: bez fyzickej aktivity sa cievy zmenšujú rýchlejšie, čo znamená, že sa zvyšuje riziko roztrhnutia aneuryzmy.

Ale musíte sa načítať múdro. Ak sa nedá vyhnúť zdvíhaniu záťaže, nedotýkajte sa, striedmavo posúďte prípustné zaťaženie. Ak ste zvyknutí chodiť v dopoludňajších hodinách alebo chodiť do posilňovne, nemali by ste sa vzdať dynamického tréningu - nahraďte beh s intenzívnou prechádzkou, tréneri s gymnáziou jogínov alebo Pilates.

Nordic walking - skvelá rovnováha

Ak sa nájde aneuryzma u osoby, ktorá nemá zvyk pravidelne cvičiť, je čas začať. Jednoduché desaťminútové cvičenie ráno povzbudí a zväčší cievny tonus, kĺbová gymnastika bez vážnej pracovnej záťaže zlepší krvný obeh v oblasti paží, nôh a chrbtice a jemné dýchacie cvičenia nasýtia vnútorné orgány kyslíkom. Dôležitý bod: takéto zaťaženie by malo byť systematické, ideálne denne.

Prestaňte fajčiť

Táto závislosť urýchľuje rast aneuryzmy, pretože látky obsiahnuté v tabakovom dyme majú priamy škodlivý účinok na cievy a nepriamy účinok.

Každý výdych vyvoláva nové kŕče kŕčov malých ciev, vrátane tých, ktoré kŕmia aortu a iné veľké tepny. To znamená, že degeneratívne procesy sa rozvinú rýchlejšie. Okrem toho tým, že priamo pôsobí na svalovú vrstvu postihnutej tepny, tabakový dym prispieva k rastu miesta poškodeného aneuryzmom.

Čo sa týka nepriameho účinku fajčenia na aneuryzmy, tu by sme si mali pamätať úlohu tabaku pri rozvoji aterosklerózy. U fajčiarov je riziko porúch metabolizmu lipidov, tvorba aterosklerotických plakov a v dôsledku toho aneuryzma niekoľkonásobne vyššie.

Preto dokonca aj odvykanie od fajčenia zvyšuje pravdepodobnosť dlhého plného života pacientov s aneuryzmou.

Čo môže ponúknuť tradičná medicína?

V niektorých prípadoch môže byť opodstatnené konzervatívne liečenie aneuryzmy aorty vrátane ľudových liekov. Tinktúry, bylinné čaje a niektoré prírodné produkty majú priaznivý účinok na krvné cievy, stav srdca a celé telo.

 • Hloh je výborným liekom pre pacientov trpiacich rôznymi kardiovaskulárnymi patológiami vrátane aneuryzmy. Je potrebné pripraviť infúziu sušených v tmavom mieste plodov tohto stromu: nalejte dve polievkové lyžice bobuľových bobúľ s pohárom vriacej vody, nechajte dobre variť (aspoň 3-4 hodiny) a piť pohár takej infúzie každý deň v troch dávkach.
 • Protizápalové infúzie majú priaznivý účinok na aneuryzmy, ktoré zvyšujú imunitu a odstraňujú zápalový faktor vo vývoji aneuryzmy. Tieto tonické ľudové lieky zahŕňajú infúziu vápnika. A čerstvé bobuľky je možné pridať do dezertov a šalátov.
 • Semená a tráva obyčajného kôpru majú pozitívny vplyv na cievy ovplyvnené aneuryzmou. Je potrebné pripraviť infúziu 300 ml vriacej vody a 1 lyžicu čerstvého alebo sušeného kôpru. Nechajte to stáť, rozdrviť a piť túto dávku každý deň v troch alebo štyroch dávkach.
 • Celandine je všestranná rastlina. Pri pravidelnom používaní úspešne bojuje s aterosklerózou - hlavnou príčinou aneuryzmy. Listy, nerozvážne stonky a kvety sa zhromažďujú v ekologicky čistých miestach, sušia sa v tieni a používajú sa na infúziu. Sklenka vriacej vody sa naleje na suché rozdrvené časti rastliny (1 polievková lyžica), naplní sa najmenej jednu hodinu a potom sa prefiltruje. Pite 50 gramov trikrát denne. Dĺžka liečby je najmenej 30 dní.
 • Naši predkovia venovali veľkú pozornosť včelím produktom. U pacientov s aneuryzmou prinesie peľ najväčší prínos. Ak ho užívate denne na 1 čajovú lyžičku (možno ho zmiešať s medom), procesy starnutia v tele sa spomaľujú, cievy sa posilňujú, normalizuje sa hmotnosť, telo je naplnená energiou.

Môžete si tiež vytvoriť svoj vlastný lahodný dezert, ktorý tiež podporí zdravie Vašich plavidiel:

Ak to chcete urobiť, pomenujte jeden citrón cez mlynček na mäso, jeden pohár hrozienok a orechov, potom pridajte pohár medu a dobre premiešajte. Zmes môžete meniť pridaním sušených marhúľ alebo fíg. Uchovávajte v chladničke a jesť 2 čajové lyžičky trikrát denne.

 • Všetky výrobky obsahujúce veľké množstvo vitamínu C majú vynikajúci posilňujúci účinok, takže je dobré jesť pohár čierneho ríbezle denne, je dobré pridať do vašej stravy želé, brusnice, černice, jahody. Počas sezóny ich používajte čerstvé a v zime môžete tieto bobule zmraziť alebo ich obrusovať cukrom (vždy držte v chladničke).
 • Používajte citrón na výrobu nápojov a šalátov (hlavnou vecou nie je to variť, aby krehká štruktúra vitamínu C neklesla). V zime jesť každý deň zrelú oranžovú zeleninu.

Pulzácia brušnej aorty

Pulzácia v brušnej aorty môže znamenať len jednu vec - je to aneuryzma brušnej aorty. Proces je patologický, charakterizovaný pretrvávajúcou sacculačnou expanziou najväčšej tepny tela - aorty spôsobenej zriedením jej stien. Aneuryzma brušnej aorty je najčastejšou patológiou tejto cievy. To môže byť diagnostikované v niektorom z oddelení aorty, ale v 90% všetkých prípadov sa nachádza v brušnej časti.

Aneuryzma samotná je vážnym rizikom. Môže sa pretrhnúť alebo oddeliť, čoho dôsledkom je masívne krvácanie. Aneuryzma je tiež faktorom vzniku tromboembólie.

klinika

Pri pulzácii brušnej aorty existujú dva možné scenáre. Patologický proces môže prebiehať úplne bezbolestne a ochorenie sa náhodne deteguje ultrazvukom na iný problém. Alebo aneuryzma bude mať výrazné klinické príznaky, ktoré spôsobia veľký počet problémov.

Najbežnejšie klinické príznaky pulzácie alebo abnormálnej aneuryzmy aorty zahŕňajú:

 • pretrvávajúca bolesť brucha (hlavne v pupočnej oblasti av ľavej polovici brucha). Niekedy sa bolesť dostáva do slabín alebo bedrovej chrbtice;
 • pocit pulzného pulzu v žalúdku. Pulzácia sa cíti ako tlkot srdca;
 • pocit ťažkosti, pretekanie žalúdka;
 • výskyt bledosti v dolných končatinách, niekedy ich citlivosť je narušená, objavujú sa pocity brnenia a "plazivé husi";
 • v niektorých prípadoch abdominálny syndróm (pálenie, zvracanie, nedostatok chuti do jedla). Možná zápcha alebo hnačka, drastická strata hmotnosti.

liečba

Hlavnou metódou liečby aneuryzmy aorty je chirurgia. Ak priemer aneuryzmy nepresiahne 5 cm, chirurgická liečba nemusí byť indikovaná. V tomto prípade lekári odporúčajú začať intenzívnu konzervatívnu terapiu, ktorá je v podstate preventívnym opatrením. Sú zamerané na prevenciu komplikácií choroby.

Konzervatívna liečba v tomto prípade zahŕňa udržanie zdravého životného štýlu, zastavenie fajčenia a pitie alkoholu, liečbu hypertenzie, zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Musí sa tiež pravidelne vyšetrovať a neustále monitorovať stav aneuryzmy.

Chirurgická intervencia

Najčastejšie vykonávali otvorenú operáciu. V tomto prípade je chirurgický prístup vystavený v stredovej línii brucha alebo cez hrudník (vykonávajúci bočný rez). Po preniknutí do brušnej dutiny a odhalení aneuryzmy chirurgovia pristúpia k upútaniu a šití pripraveného špeciálneho syntetického materiálu na aortu v mieste rezu jej steny. Protézy z tohto materiálu nemajú tendenciu byť odmietnuté, prispievajú k zachovaniu hlavných funkcií aorty počas života pacienta. Prognóza v liečbe pulzácie brušnej aorty pomocou tejto techniky je priaznivá v 90% prípadov.

Endovaskulárna chirurgia je menej častá. Hlavnou výhodou tejto metódy je to, že nevyžaduje otvorenie brušnej dutiny. Podstatou endovaskulárnej techniky je umiestnenie špeciálnej syntetickej protézy v oblasti aneuryzmy prostredníctvom malého rezu do slabín. Stent vo femorálnej tepne sa dodáva do aneuryzmy pod povinnou trvalou rontgenovou kontrolou. Veľkým prínosom tejto operácie je malý stupeň invazívnosti. Pooperačná rehabilitácia zriedka prekračuje tri dni, ale stojí za to pripomenúť, že v bezprostrednom pooperačnom období budete musieť podrobiť pravidelné röntgenové vyšetrenie týkajúce sa fungovania implantovaného stentu. Táto operácia je kontraindikovaná u osôb s ochorením obličiek.

Pulzujúca brušná aorta

Aneuryzma brušnej aorty je patologická expanzia brušnej aorty v podobe výčnelku jej steny v oblasti od XII hrudnej k IV - V bedrovej stavbe. V kardiológii a angiografii predstavuje podiel aneuryziem brušnej aorty až 95% všetkých aneuryzmálnych zmien v cievach. U mužov starších ako 60 rokov je diagnostikovaná aneuryzma brušnej aorty v 2 až 5% prípadov. Napriek možnému asymptomatickému priebehu je aneuryzma brušnej aorty náchylná k progresii; v priemere sa jeho priemer zvyšuje o 10% ročne, čo často vedie k zriedeniu a pretrhnutiu fatálneho aneuryzmu. V zozname najbežnejších príčin úmrtia je abnormálna aortálna aneuryzma zaradená na 15. miesto.

Klasifikácia aneuryzmy brušnej aorty

Anatomická klasifikácia aneuryzmov brušnej aorty je najväčšou klinickou hodnotou, podľa ktorej sú infrarenálne aneuryzmy oddelené, umiestnené pod výtokom renálnych artérií (95%) a adrenalínom s lokalizáciou nad renálnymi artériami.

Podľa tvaru výčnelku cievnej steny sú kĺbové, difúzne vretenovité a disekčné aneuryzmy brušnej aorty; na stenovej štruktúre, pravé a falošné aneuryzmy.

Pri zohľadnení etiologických faktorov sa aneuryzmy brušnej aorty delia na vrodené a získané. Tieto môžu mať zápalovú etiológiu (aterosklerotickú, traumatickú) a zápalovú (infekčnú, syfilickú, infekčno-alergickú).

Podľa variantu klinického priebehu aneuryzmy brušnej aorty je nekomplikovaná a komplikovaná (exfoliácia, roztrhnutie, trombóza). Priemer brušnej aortálnej aneuryzmy naznačuje malé (3-5 cm), stredné (5-7 cm), veľké (viac ako 7 cm) a obrovský aneuryzmus (s priemerom 8-10 násobok priemeru infrarenálnej aorty).

Na základe prevalencie A.A. Pokrovsky a kol. Existujú 4 typy aneuryzmy brušnej aorty:

 • I - infrarenálna aneuryzma s distálnym a proximálnym izmutom dostatočnou dĺžkou;
 • II - infrarenálna aneuryzma s dostatočne dlhým proximálnym izmutom; rozširuje sa na bifurkáciu aorty;
 • III - infrarenálna aneuryzma zahŕňajúca bifurkáciu aortálnej a iliačnej artérie;
 • IV - infarkt a adrenergná (celková) aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy brušnej aorty

Podľa výskumu je hlavným etiologickým faktorom aneuryzmy aorty (aneuryzma aortálneho oblúka, aneuryzma hrudnej aorty, aneuryzma brušnej aorty) ateroskleróza. V štruktúre príčin získaných aneuryzmov aorty tvorí 80-90% prípadov.

Vzácnejší získaný pôvod aneuryzmy brušnej aorty je spojený so zápalovými procesmi: nešpecifická aortoartritída, špecifické vaskulárne lézie v syfilis, tuberkulóza, salmonelóza, mykoplazmóza, reumatizmus.

Predpokladom pre následnú formáciu aneuryzmy abdominálnej aorty môže byť fibrózno-svalová dysplázia - vrodená inferiorita steny aorty.

Rýchly vývoj cévnej chirurgie v posledných desaťročiach viedol k nárastu počtu iatrogénnych abdominálnych aeurysmov aorty spojených s technickými chybami pri vykonávaní angiografie, rekonštrukčných operácií (dilatácia atentátu / stentovanie, tromboembolikómia, protetika). Uzavreté poranenia brucha alebo chrbtice môžu prispieť k výskytu traumatickej abdominálnej aortálnej aneuryzmy.

Asi 75% pacientov s aneuryzmami brušnej aorty sú fajčiari; súčasne sa riziko vzniku aneuryzmy zvyšuje úmerne ku fajčeniu a počtu denne zapaľovaných cigariet. Vek je viac ako 60 rokov, mužský pohlavie a prítomnosť podobných problémov u členov rodiny zvyšujú riziko tvorby aneuryzmy brušnej aorty o 5-6 krát.

Pravdepodobnosť prasknutia aneuryzmy brušnej aorty je vyššia u pacientov s arteriálnou hypertenziou a chronickými ochoreniami pľúc. Okrem toho je dôležitý tvar a veľkosť aneuryzmatického vrecka. Bolo preukázané, že asymetrické aneuryzmy sú náchylnejšie na prasknutie než symetrické a s priemerom aneuryzmy väčším ako 9 cm, úmrtnosť na prasknutie aneuryzmatického vaku a intraabdominálne krvácanie dosahuje 75%.

Patogenéza aneuryzmy brušnej aorty

Pri vývoji aneuryzmy brušnej aorty zohrávajú úlohu zápalové a degeneratívne aterosklerotické procesy v stene aorty.

Zápalová odpoveď v stene aorty vzniká ako imunitná odpoveď na zavedenie neznámeho antigénu. Zároveň dochádza k infiltrácii steny aorty makrofágmi, B a T lymfocytmi, produkcia cytokínov sa zvyšuje a zvyšuje sa proteolytická aktivita. Kaskáda týchto reakcií naopak vedie k degradácii extracelulárnej matrice v strednej vrstve aorty, čo sa prejavuje zvýšením obsahu kolagénu a znížením elastínu. Namiesto buniek hladkého svalstva a elastických membrán sa vytvárajú dutiny podobné cysty, vďaka čomu sa znižuje pevnosť steny aorty.

Zápalové a degeneratívne zmeny sú sprevádzané zhrubnutím steny aneuryzmatického vrecka, výskytom intenzívnej perianeurysmálnej a postaneurysmálnej fibrózy, fúziou a účinkom okolitých orgánov aneuryzmy v zápalovom procese.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

V prípade nekomplikovanej aneuryzmy aortálnej brušnej aorty neexistujú žiadne subjektívne symptómy ochorenia. V týchto prípadoch môže byť aneuryzma náhodne diagnostikovaná palpáciou brucha, ultrazvukom, abdominálnou rádiografiou, diagnostickou laparoskopiou pre ďalšiu abdominálnu patológiu.

Najtypickejšie klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty sú konštantné alebo periodické bolesti, nudné bolesti v mesogasterovej alebo ľavej polovici brucha, ktoré sú spojené s tlakom rastúceho aneuryzmu na nervových koreňoch a plexusoch v retroperitoneálnom priestore. Bolesť často vyžaruje do bedrovej, sakrálnej alebo slabínovej oblasti. Niekedy bolesti sú také intenzívne, že pre ich úľavu sú potrebné analgetiká. Syndróm bolesti sa môže považovať za záchvat obličkovej koliky, akútnej pankreatitídy alebo ischýzy.

Niektorí pacienti v neprítomnosti bolesti zaznamenávajú pocit ťažkosti, roztrúsenie v bruchu alebo zvýšenie pulzácie. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, pichanie, zvracanie, plynatosť a zápcha v dôsledku mechanického stlačenia aneuryzmy brušnej aorty žalúdka a dvanástnika.

Urologický syndróm pri aneuryzme brušnej aorty môže byť spôsobený stlačením močovodu, dislokáciou obličiek a prejavom hematúrie, dysurickými poruchami. V niektorých prípadoch je kompresia testikulárnych žíl a tepien sprevádzaná vývojom komplexu bolestivých symptómov v semenníkoch a varicocele.

Isioradikulárny syndróm spojený s kompresiou nervových koreňov miechy alebo stavcov. Je charakterizovaná bolesťou dolnej časti chrbta, zmyslovými a pohybovými poruchami v dolných končatinách.

Pri aneuryzme brušnej aorty sa môže vyvinúť chronická ischémia dolných končatín, ktorá sa vyskytuje s príznakmi prerušovanej klaudikácie a trofických porúch.

Izolovaná aneuryzma brušnej aorty je extrémne zriedkavá; častejšie je to pokračovanie hrudnej disekcie hrudníka.

Symptómy ruptúry aneuryzmy

Pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty je sprevádzané klinikou akútneho brucha av relatívne krátkom čase môže viesť k tragickému výsledku.

Symptómový komplex ruptúry brušnej aorty sprevádza charakteristická trojica: bolesť brucha a bedrovej oblasti, kolaps a zvýšená pulzácia v brušnej dutine.

Charakteristiky kliniky na pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty sú určené smerom ruptu (do retroperitoneálneho priestoru, voľnej brušnej dutiny, dolnej dutej žily, duodena, močového mechúra).

Retroperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty je charakterizovaná syndrómom pretrvávajúcej bolesti. S rozšírením retroperitoneálneho hematómu v panvovej oblasti sa pozoruje ožiarenie bolesti v stehne, slabinách, perineu. Vysoké umiestnenie hematómu môže simulovať srdcovú bolesť. Množstvo krvi naliate do voľnej brušnej dutiny v prípade ruptúry retroperitoneálnej aneuryzmy je spravidla malé - asi 200 ml.

Pri intraperitoneálnej lokalizácii roztrhnutého aneuryzmu brušnej aorty sa rozvinie masívna klinická hemoperitoneum: fenomén hemoragického šoku sa rýchlo zvyšuje - ostrý bledosť kože, studený pot, slabosť, vláknová frekvencia, častý pulz, hypotenzia. Na všetkých oddeleniach dochádza k ostrému nadúvaniu a bolesti brucha, čo je príznakom Shchetkin-Blumberg. Perkusia je určená prítomnosťou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Smrteľný výsledok s týmto typom prasknutia aneuryzmy brušnej aorty sa vyskytuje veľmi rýchlo.

Prelomenie aneuryzmy brušnej aorty v dolnej vene cava je sprevádzané slabosťou, dýchavičnosťou, tachykardiou; opuch dolných končatín je typický. Lokálne príznaky zahŕňajú bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúcu brušnú hmotu, nad ktorou je počuť systolicko-diastolický šelest. Tieto príznaky sa postupne zvyšujú, čo vedie k závažnému srdcovému zlyhaniu.

Keď sa aneuryzma brušnej aorty pretrhne do dvanástnika, klinika s veľkým gastrointestinálnym krvácaním sa rozvíja s náhlym kolapsom, krvavým vracaním a miellou. V diagnostickom pláne je tento variant prasknutia ťažko odlíšiteľný od gastrointestinálneho krvácania inej etiológie.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty

V niektorých prípadoch môže byť podozrenie na prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty podozrenie na všeobecné vyšetrenie, palpáciu a auskultáciu brucha. Na identifikáciu rodových foriem aneuryzmy brušnej aorty je potrebné zhromaždiť dôkladnú históriu.

Pri vyšetrovaní chudých pacientov v ležiacej polohe môže byť stanovená zvýšená pulzácia aneuryzmy cez prednú brušnú stenu. Pri palpácii v hornej časti brucha na ľavej strane je zistená bezbolestná, pulzujúca, hustá elastická forma. Pri auskultácii aneuryzmy brušnej aorty sa počuje systolický šelest.

Najdostupnejšou metódou diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je rádiografia brušnej dutiny, ktorá umožňuje vizualizáciu tieňa aneuryzmy a kalcifikáciu jeho steny. V súčasnej dobe je USDG široko používaný v angiológii, duplexné skenovanie brušnej aorty a jej vetvy. Presnosť ultrazvukovej detekcie aneuryzmy brušnej aorty je takmer 100%. Pomocou ultrazvuku sa určuje stav aortálnej steny, prevalencia a lokalizácia aneuryzmy, poloha ruptúry.

CT alebo MSCT brušnej aorty umožňuje získať obraz lumenu aneuryzmy, kalcifikácie, disekcie, intrameznej trombózy; identifikovať hrozbu prasknutia alebo dokončené prasknutie.

Okrem týchto metód sa pri diagnostike aneuryzmy abdominálnej aorty používa aortografia, intravenózna urografia a diagnostická laparoskopia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Detekcia aneuryzmy brušnej aorty je absolútnou indikáciou pre chirurgickú liečbu. Radikálnym typom operácie je resekcia aneuryzmy brušnej aorty, po ktorej nasleduje výmena resekovanej oblasti homotransplantátom. Operácia sa vykonáva cez laparotomický rez. Pri zapojení iliakálnych artérií do aneuryzmy je indikovaná bifurkačná aorto-ilická protéza. Priemerná úmrtnosť v otvorenej chirurgii je 3,8 - 8,2%.

Kontraindikácie k elekčnému chirurgickému zákroku sú nedávne (menej ako 1 mesiac) infarkt myokardu, mozgová príhoda (až 6 týždňov), závažná kardiopulmonálna insuficiencia, zlyhanie obličiek, častá okluzívna lézia ilických a femorálnych artérií. Keď sa aneuryzma brušnej aorty roztrhne alebo praskne, resekcia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov.

Endovaskulárna protetika aneuryzmy pomocou implantovateľného stentového štepu je jednou z moderných nízko traumatických metód chirurgického zákroku abdominálnej aortálnej aneuryzmy. Chirurgický zákrok sa vykonáva v röntgenovej operačnej miestnosti prostredníctvom malého rezu v stehennej tepne; priebeh operácie je riadený röntgenovou televíziou. Inštalácia stentového štepu vám umožní izolovať aneuryzmatické vrecko, čím sa zabráni možnosti jeho pretrhnutia a súčasne vytvoríte nový kanál na prietok krvi. Výhodou endovaskulárnej intervencie je minimálna invazívnosť, nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácií a rýchle zotavenie. Podľa literatúry však v 10% prípadov dochádza k distálnej migrácii endovaskulárnych stentov.

Vyšetrenie brušnej aorty

Abdominálna aorta (obrázok 362). Abdominálna aorta je najdostupnejšie oddelenie fyzického výskumu. Kontrola pacienta by mala začať hodnotením farby kože dolných končatín, stavom trofizmu ich kože a svalov. U zdravých ľudí sa farba kože dolných končatín nelíši od farby kože iných častí tela. Trofej kože (vzhľad kože, pokožka), trofické nechty, svaly dolných končatín nemajú žiadne abnormality.

Obr. 362. Abdominálna aorta a jej vetvy.

1 - abdominálna aorga,
2 - pečeňová tepna,
3 - pravá renálna artéria;
4 - dolnej mezenterickej artérie,
5 - pravá spoločná iliaca artéria;
6 - pravá iliaca artéria,
7 - správna vonkajšia ileálna artéria;
8 - žalúdočná artéria,
9 - slezinový aurum,
10 - ľavá renálna artéria,
11 - vynikajúca mezenterická tepna,
12 - ľavá bežná psomatická tepna;
13 - stredná sakrálna tepna,
14 - ľavá iliaca artéria,
15 - ľavá vonkajšia iliaca tepna

Keď patológia brušnej aorty porušuje jej priechodnosť, objavujú sa bledosť, zriedenie kože, strata vlasov na nohách, porušenie trofizmu nechtov (zriedenie, krehkosť), výskyt trofických vredov na nohách, svalová atrofia nôh. Nohy sú na dotyk studené.

Viditeľná pulzácia brušnej aorty sa často pozoruje u dokonale zdravých jedincov, najmä v mladom veku u astenických pacientov so zníženou výživou, so slabou brušnou stenou po úzkosti a cvičení, u excitovaných jedincov s prázdnym žalúdkom a črievami. Pulzácia je zvyčajne viditeľná vo vzpriamenej polohe pacienta, ale lepšie v horizontálnej polohe. Zmizne pri napätí brušných svalov. Intenzita takejto pulzácie nie je významná.

Výrazná viditeľná pulzácia sa zaznamenáva u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky so zvýšeným objemom srdcovej mŕtvice - NDC, arteriálnej hypertenzie, tyreotoxikózy, ako aj pri aortálnej nedostatočnosti. V týchto prípadoch je pulzácia rôznej intenzity zvyčajne viditeľná od xiphoidného procesu po pupok.

Obmedzený pulzujúci výbežok v projekcii aorty je charakteristický pre veľkú aortálnu aneuryzmu. Iba vypuklý, ale nie pulzujúci nádor nad aortou je možný - to sa deje počas trombózy aneuryzmy.

Palpácia brušnej aorty

Palpácia brušnej aorty má veľkú diagnostickú hodnotu. Vykonáva sa v horizontálnej polohe pacienta s maximálnym uvoľnením brušných svalov (obrázok 363).

Obr. 363. Palpácia brušnej aorty.
Pozícia pacienta ležiaca na chrbte, prsty lekára sú umiestnené na bielom línii živého ha cez os aorty.
Po dosiahnutí zadného štádia brušnej dutiny sa pri výdychu pacienta uskutoční posuvný pohyb s prevalcovaním aortou.
Abdominálna aorta sa skúma z xiphoidného procesu na pupku a tesne pod ním.

Štúdia začína od xiphoidného procesu a končí v pupku. Treba mať na pamäti, že v hypersténiu je horná tretina epigastrickej oblasti naplnená ľavým lalokom pečene, a preto musí palpácia začať nižšie, ako je asténik a normostenik.

Palpácia aorty sa vykonáva rovnakým spôsobom ako hlboké palpácia brucha. Lekárska ruka sa položí na brušnú stenu pod xiphoidným procesom kolmo na os aorty tak, aby konečné falangá II, III, IV prsty boli na bielej línii brucha. Ďalej sú pri každom výdychu pacienta ponorené do brušnej dutiny až po zadnú stenu, to znamená až do okamihu, keď sa pod prstami objaví pulzácia. Po jeho dosiahnutí prsty na ďalšom výdychu potichu posúvajú pohyb cez aortu. Manipulácia sa opakuje 2-3 krát. Potom sú prsty nastavené podobným spôsobom tesne pod a vykonávajú palpáciu.

Toto skúma celú brušnú aortu od meča k pupku alebo mierne pod ním. U zdravého človeka je aorta vnímaná ako elastická, mierne pulzujúca, hladká a hladká trubica s priemerom 2-3 cm. Ak je brušná stena slabá, žalúdok a črevá nie sú preplnené a neopuchnuté, palpácia môže byť ľahko dokonca aj z prvej ruky,

S vyvinutými svalmi, hustou mastnou vrstvou, plným žalúdkom a črievami, palpácia je ťažká. Aorta musí cítiť celú dĺžku. Abdominálna aorta je lepšie palpovaná v astenike, u mnohých žien, ktoré porodili, v prípade divergencie brušných svalov.

Zvýšená pulzácia brušnej aorty sa zaznamená počas miešania po fyzickej námahe, ktorá je spojená so zvýšením zdvihového objemu srdca.

V patológii sú v štúdii brušnej aorgy možné nasledujúce abnormality palpácie:

- posilnenie alebo oslabenie pulzácie;
- detekcia vydutia aorty
- aneuryzma;
- detekcia obmedzeného nepulzívneho uzáveru (trombózna aneuryzma),
- zhutnenie a zakrivenie aorty.

Výrazná pulzácia brušnej aorty po celej jej dĺžke sa pozoruje u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky (NCD, arteriálnej hypertenzie) s aortálnou nedostatočnosťou ventilov s tyreotoxikózou

Pri akútnej srdcovej a cievnej insuficiencii (synkopa, kolaps, šok, myokarditída, akútny infarkt myokardu), aortálna stenóza, aortálna koarkácia, aortoartritída, aortálna kompresia z vonkajšej strany nad palpáciou sa určuje oslabená pulzácia aorty po celej jej dĺžke.

Obmedzený pulzujúci opuch aorty - aneuryzma môže mať rôznu veľkosť - od niekoľkých pocitov až po veľkosť hlavy. Aneuryzma môže mať zaoblenú, oválnu, tvar vrecka. Povrch aneuryzmy je hladká, husto pružná konzistencia. S jeho trombózou sa stáva hustší, jeho pulzácia je zanedbateľná alebo chýba. Keď je zistená aneuryzma, jeho palpácia sa vykonáva starostlivo, bez nadmerného tlaku a klzných pohybov na povrchu. To je nebezpečné, pretože je možné oddeliť krvnú zrazeninu s vážnymi následkami. Abdominálna aorta sa zhutňuje po celom alebo na určitých miestach v aterosklerotických léziách. Obmedzené zhutnenie sa niekedy pokladá za nádor.

Trombóza kmeňa aorty alebo jej ramien je sprevádzaná ischémiou dolných končatín (bledá, studená noha, nedostatok pulzácie v cievach, gangréna). Pomalý vývoj trombózy sa prejavuje poklesom pulzácie krvných ciev, rozvojom kolaterálov a svalovou atrofiou. Pulzácia aorty je znížená, oblasť lokalizácie trombu je utesnená.

Aspirácia brušnej aorty

Ablácia brušnej aorty sa uskutočňuje pozdĺž bielych línií brucha od xiphoidného procesu po pupok (obrázok 364).

Phonendoscope postupne klesá do brušnej dutiny, berúc do úvahy dýchanie pacienta: pri výdychu prístroj klesá, pri inhalovaní sa udržiava na úrovni ponorenia, odolávajúcemu vytláčaniu brušných svalov.

V závislosti od vývoja svalov môže byť aorta dosiahnutá v 1 alebo 3 ponoreniach. Posluch sa uskutočňuje na výdych s držaním dychu. Takže phonendoskop sa pohybuje od meča k pupku. Upozorňujeme na neprípustnosť silného tlaku a upnutia aorty, ktorá môže spôsobiť výskyt stenotického šumu.

U dospelých, mladých a stredných vekových skupín sa počujú zvuky pri auskultácii brušnej aorty. Iba u detí a dospievajúcich sa môže nachádzať tichý, krátky systolický šelest v strede vzdialenosti medzi pupkom a xiphoidným procesom.

Systolický šelest nad abdominálnou aortou s rôznou intenzitou sa vyskytuje počas aterotómie aorty, aorty, aneuryzmy a kompresie aorty. Pri odhadovaní výsledkov auskultácie brušnej aorty je potrebné mať na pamäti, že počúvanie hluku xiphoidného procesu môže byť spôsobené stenózou hrudnej aorty, ako aj stenózou alebo stlačením celiaka. Hluk v pupku môže nastať so zvýšeným prietokom krvi v pupočníkovej a paraumbilickej žilke a v dilatovaných žilách žalúdka v brušnej stene, keď je pupočná žila uzavretá a pečeň má cirhózu.

Na diagnostiku ochorení brušnej aorty a hrudníka je potrebné merať a porovnať krvný tlak v ramenách a nohách. Pri normálnom krvnom tlaku na nohách pri 20 mm Hg. vyššia než po ruke. Pri prekročení priechodnosti hrudnej a brušnej aorty (koarkácia, aortitída, trombóza, stlačenie zvonka) na nohách sa tlak zníži.

Čo je abdominálna aorta

Aorta je prvou nádobou, do ktorej srdce hodí krv. To sa tiahne vo forme veľkej rúrkovej formácie s priemerom 1,5-2 cm až 2,5-3 cm cez hrudník, vychádzajúc z aortko-srdcového spoja a celá brušná dutina na úroveň kĺbového spojenia chrbtice s panvou. Je to najväčšie a najvýznamnejšie plavidlo tela.

Anatomicky dôležité je rozdeliť aortu do dvoch častí: hrudníka a brucha. Prvý sa nachádza v hrudníku nad úrovňou membrány (svalové prúžky, ktoré dýchajú a oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu). Brušná oblasť je umiestnená pod membránou. Odtiaľ odchádzajú tepny, ktoré dodávajú krv do žalúdka, malého a hrubého čreva, pečene, sleziny, pankreasu a obličiek. Abdominálna aorta končí po rozdelení na pravú a ľavú častú iliačnú tepnu, ktorá prináša krv do dolných končatín a panvových orgánov.

Čo sa stane s ochorením a aké je jeho nebezpečenstvo?

Aneuryzmy brušnej aorty sú nasledovné patologické zmeny v tejto cieve:

 • Z vonkajšieho hľadiska to vyzerá ako expanzia, vyčnievanie, zväčšenie celkového priemeru a vnútorného lumenu aortálnej oblasti v porovnaní s prekrývajúcimi a podkladovými časťami.
 • Nachádza sa pod bránicou (v ktoromkoľvek segmente od membrány až po úroveň oddelenia) pozdĺž brušnej dutiny - v brušnej oblasti.
 • Je charakterizovaná stenčením, oslabením steny cievy v oblasti výčnelku.

Všetky tieto patologické zmeny sú veľmi nebezpečné z dôvodu:

Existujú diskusie medzi špecialistami ohľadne kritérií na stanovenie diagnózy aneuryzmy brušnej aorty. Ak sa predtým predpokladalo, že iba rozšírenie o viac ako 3 cm je spoľahlivým príznakom ochorenia, nedávne štúdie preukázali relatívnu spoľahlivosť týchto informácií. Je to spôsobené tým, že je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov:

 • pohlavie - u mužov je brušná aortálna v priemere o 0,5 cm širšia než u žien;
 • vek - s vekom sa vyskytuje pravidelné rozšírenie brušnej aorty (v priemere o 20%) v dôsledku oslabenia jej steny a zvýšeného arteriálneho tlaku;
 • oblasť brušnej aorty - najspodnejšie časti majú zvyčajne priemer 0,3-0,5 cm ako horné časti.

Preto rozšírenie aorty v brušnej oblasti o viac ako 3 cm - správny, ale nie jediný príznak tejto choroby. Je to spôsobené tým, že zdravé aorty by za žiadnych okolností nemali mať väčší priemer. V súvislosti s variabilitou veľkosti normálneho priemeru aorty sa odborníci odvolávajú na aneuryzmy s rovnomernou expanziou menšou ako 3 cm, ak nejaké existujú:

Druhy aneuryzmy aorty

Podľa lokalizácie aneuryzmy brušnej aorty je dôležité rozdeliť na dva typy:

Formou a tvarom brušnej aneuryzmy sú:

Malá aneuryzma

Odborníci identifikujú skupinu malých aneuryziem aorty - akékoľvek rozšírenia s priemerom až do 5 cm, čo je spôsobené tým, že sa často odporúčajú, aby boli skôr monitorované než operované. Ak dôjde k rýchlemu nárastu veľkosti o viac ako 0,5 cm za 6 mesiacov, indikuje to riziko prasknutia. Takéto aneuryzmy vyžadujú chirurgickú liečbu napriek malej veľkosti. Podľa štatistík sú rozdelené rovnako často v porovnaní s veľkými aneuryzmami, ale počet pooperačných komplikácií a zlyhaní je oveľa nižší.

Príčiny ochorenia

Existujú štyri hlavné dôvody vývoja aneuryzmy brušnej aorty:

1. Úloha aterosklerózy

Ateroskleróza je hlavnou príčinou 80-85% aneuryziem. Cholesterolové plaky v aorte a spodných častiach - tepny dolných končatín zničia cievnu stenu, znižujú jej silu, prispievajú k tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú krvný tlak v aorte. Na tomto pozadí sa vytvorí jeho rozpínanie alebo výčnelok. Je zrejmé, že pri ateroskleróze sa objavujú hlavne vretenovité aneuryzmy, ktoré sú náchylné k postupnej stratifikácii.

2. Hodnota genetických a vrodených faktorov

Dokázal dedičný vzťah brušnej aortálnej aneuryzmy u mužov medzi príbuznými prvej línie (rodičia-deti). Ak má otec túto chorobu, pravdepodobnosť výskytu syna je asi 50%. Je to spôsobené poruchami genetického materiálu, štruktúrou génov a anomáliami (mutáciami) chromozómov. V istom momente narúšajú prácu enzýmových systémov zodpovedných za výrobu látok, ktoré sú základom pre silu steny aorty.

Vrodené znaky štruktúry krvných ciev vo forme abnormálnych kontrakcií, rozšírenia, angiodysplázie (porušenie vetvenia, štruktúra steny) môžu tiež spôsobiť vznik aneuryzmy. Stáva sa to u Marfanovho syndrómu a fibromuskulárnej dysplázie arteriálnej aorty.

3. Zápalové procesy

V závislosti od príčin abdominálnej aorty môže byť aneuryzma bez zápalu (aterosklerotická, genetická, traumatická) a zápalová. Príčinou a mechanizmom vzniku druhej je pomalý chronický zápalový proces.

Môže sa vyskytnúť tak priamo v stene aorty, ako aj v okolitom tukovom tkanive. V prvom prípade sa aneuryzma vyskytuje v dôsledku zničenia cievnej steny zápalom a nahradenie normálnych tkanív slabými cicavčiemi. V druhej je aorta opäť zapojená do zápalu, preťahuje sa v rôznych smeroch a expanduje v dôsledku tvorby hustých adhézií medzi ňou a okolitými tkanivami.

Zápalový proces je možný pri:

 • Aortoartritída - autoimunitný proces, zrútenie imunity, pri ktorom imunitné bunky zničia stenu aorty a vnímajú jej tkanivá ako cudzie.
 • Syfilis a tuberkulóza. Takéto aneuryzmy sa nazývajú špecifické infekčné. Vyskytujú sa počas dlhej existencie týchto chorôb (roky, desaťročia).
 • Akékoľvek infekcie (črevá, herpes, cytomegalovírus, chlamydia). Stáva sa to veľmi zriedkavo (nie viac ako 1-2%) v prípade individuálnej precitlivenosti na špecifický patogén, ako aj pri imunodeficiencii.

4. Aké zranenia spôsobujú aneuryzmu

Priame traumatické poškodenie steny brušnej aorty je možné s:

Všetky tieto faktory oslabujú stenu cievy, čo môže ďalej spôsobiť aneuryzmálne rozšírenie v poškodenej oblasti.

Význam rizikových faktorov

Faktory, ktoré samy o sebe nemôžu spôsobiť aneuryzma, ale zhoršujú jej priebeh - to sú rizikové faktory:

 • mužské pohlavie;
 • vek od 50 do 75 rokov;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (zvýšený tlak);
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • obezity a cukrovky.

Charakteristické príznaky

V tabuľke sú uvedené typické symptómy a možné varianty aneuryzmy brušnej aorty:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Na EKG sú príznaky hypertrofie ľavej komory: transkript

Hypertrofia nie je choroba, ale syndróm, to znamená, že je to začiatok poruchy srdca. Toto je proces, ktorý vedie k zvýšeniu veľkosti srdca. Prečo?

Aortálna regurgitácia 1 a 2 stupne u dieťaťa - príznaky a liečba

Aorta je najväčšia nádoba v tele. Komunikuje s ľavou komorou a prináša tok krvi do systémovej cirkulácie, ktorá zahŕňa hlavu, trup, hornú a dolnú končatinu.

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.