Zrážanlivosť krvi je charakteristika, ktorá vám umožňuje vytvárať krvné zrazeniny, čo je ochranná reakcia proti krvácaniu. V priebehu života sa zrážanlivosť môže líšiť v závislosti od stavu tela. Normálne sa malé krvácanie zastaví po štyroch minútach a krvná zrazenina sa vytvorí za päť až desať minút. Ak je uvedený čas skrátený, potom hovoria o zvýšenej zrážanlivosti krvi, čo je dôležitý diagnostický znak.

Látky nazývané faktory zrážanlivosti krvi sú zodpovedné za tvorbu krvnej zrazeniny. Niektoré z nich sú v krvnej plazme, zatiaľ čo iné sú na krvných doštičkách a podľa toho sú klasifikované. Normálne sú koagulačné faktory neaktívne, ich aktivácia nastane, keď sú nádoby poškodené.

Stres je biologicky určená reakcia so zvýšenou produkciou adrenalínu, ktorá tiež stimuluje systém zrážania krvi: po prvé, stres pre osoby bol pôvodne spojený s rizikom pre život (poškodenie tkaniva a krvácanie).

Hodnota koagulačného indexu je dôležitá nielen na určenie schopnosti tela zabrániť strate krvi. Koľko krvi je schopné voľne sa pohybovať po krvnom obehu je dôležité pre zabezpečenie jeho hlavnej funkcie - tkanivové dýchanie. Krv s vysokou zrážanlivosťou má zlú reológiu, je náchylná na tvorbu mikrobuniek v kapilárach, krvné zrazeniny vo väčších cievach. To všetko je zlé pre všeobecný stav tela, pretože tkanivá trpia nedostatkom kyslíka. Vysoké riziko mŕtvice a srdcových infarktov, ochorenia obličiek, čriev, žalúdka. Zvyšovanie krvnej hustoty v starobe má nepriaznivý vplyv na intelektuálne schopnosti a tiež narúša emocionálny stav. Keď sa zvýšila zrážanlivosť krvi u tehotnej ženy, nielen žena, ale aj plod trpia, pretože krvný obeh placenty je narušený.

Zlyhanie koagulácie môže byť spôsobené skutočným stavom krvi a krvných ciev.

 • Infekčná choroba, bakteriémia;
 • Traumaová reakcia;
 • Nedostatok telesnej aktivity, kritické spomalenie toku krvi;
 • Ateroskleróza, predĺžená katetrizácia cievy;
 • Zvýšená aktivita agregácie doštičiek spôsobená dehydratáciou.

Zvláštna skupina pozostáva z geneticky určených chorôb, pri ktorých dochádza k zvýšeniu koagulačnej aktivity. Tieto stavy sa nazývajú trombofília:

 • V dôsledku vysokej aktivity a / alebo produkcie von Willebrandovho faktora;
 • Znížená aktivita antitrombínu III;
 • Znížená aktivita alebo nedostatočná tvorba antikoagulancií C a S;
 • Patologická aktivita koagulačného faktora VII;
 • Vysoká aktivita faktora Hageman, Rosenthalovho faktora, antihemofilného globulínu;
 • Nedostatok plazminogénu, aktivátory plazminogénu;
 • Nedostatok kofaktora heparínu II;
 • Disfibrinogenemiya;
 • Kosáčikovitá anémia;
 • Giperlipoproteinemiya.

Trombofília naznačuje významný sklon k trombóze, ale nedefinuje ju. Za priaznivých podmienok bude reológia krvi normálna.

Ako komplikácia vzniká zvýšená zrážanlivosť pri hypertenzii, cukrovke, tehotenstve, emočnom strese, obezite, fajčení, autoimunitných ochoreniach, rakovine.

Krv sa môže rýchlo zrútiť len v dôsledku nedostatočného množstva tekutiny v tele. Ak dehydratácia nie je spôsobená vážnou chorobou, stačí jednoducho vypiť správne množstvo vody. Táto rada bude spôsobovať tehotnosť, pretože v tejto dobe sa zvyšuje koagulácia žien.

Samostatne by sa malo hovoriť o krvných typoch. Pri krvnej transfúzii alebo pri hromadení červených krviniek, bez zohľadnenia skupiny, sú možné komplikácie vo forme tvorby mnohých krvných zrazenín v krvi, čo vedie k smrteľnému výsledku. Ideálnou možnosťou je transfúzia rovnakej menovitej skupiny s príslušným Rh faktorom.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti

Klasickou metódou antitrombotickej liečby je vymenovanie antikoagulancií - látok, ktoré inhibujú agregáciu krvných doštičiek. Na dosiahnutie rýchleho účinku je na začiatku predpísaný heparín, po ktorom nasledujú malé dávky aspirínu.

Pri ateroskleróze je aspirín štandardným prostriedkom na zlepšenie reologických vlastností krvi. Dnes sa vyrábajú špeciálne kardioaspiríny, ktoré môžu obsahovať pomocné látky v komplexe, napríklad horčík. Takéto lieky sú široko predpísané po 40 rokoch na prevenciu srdcových infarktov a mŕtvicových príhod a sú stále nepretržite pre pacientov s pokročilými vaskulárnymi nehodami.

Dlhodobé užívanie aspirínu v malých dávkach (od detstva) je indikované na dedičné trombofilie.

V prípade núdze sa používa náhrada faktorov - antikoagulanciá C a S, antitrombín III, syntetické analógy hirudínu. Tiež taká taktika sa používa pred komplexnými operáciami na prevenciu trombózy.

Počas tehotenstva by liečba mala byť pod kontrolou laboratórnych krvných testov, pretože zvýšené zrážanie môže dramaticky krvácať. Aspirín je kontraindikovaný. Všetky lieky sú predpísané iba lekárom individuálne.

Jediné pracovisko pre lekára telefonicky +7 (499) 519-32-84.

Príčiny, príznaky a liečba zvýšenej krvnej zrážanlivosti

Zrážanlivosť krvi je dôležitým ukazovateľom, obrannou reakciou tela na krvácanie. Keď sú krvné cievy poškodené, krvné bunky tvoria krvné zrazeniny, ktoré zabraňujú ďalšiemu strate krvi. Zrážanlivosť nie je konštantná, závisí od stavu organizmu a môže sa počas života zmeniť.

Pri malých zraneniach sa krvácanie zvyčajne zastaví po 3-4 minútach, po 10 minútach vzniká krvná zrazenina. Ak sa tak stane oveľa skôr, príčinou môže byť zvýšené zrážanie krvi.

Ide o pomerne vážnu patológiu nazývanú trombofília. Vedie k vzniku ochorení, ako sú kŕčové žily a trombóza, spôsobuje infarkty a mŕtvice, choroby vnútorných orgánov (obličky, žalúdok, črevá).

Za normálnych okolností krv voľne prechádza pozdĺž krvného riečišťa a poskytuje kyslík tkanivám. Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín a krvných zrazenín v kapilárach a veľkých nádobách. Zároveň tkanivá tela trpia nedostatkom kyslíka, zdravotný stav a pracovná kapacita pacienta sa značne zhoršujú.

Príčiny ochorenia

Príčiny zvýšenej krvnej zrážanlivosti sú veľmi rozdielne a môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú hlavné:

 • infekčné choroby;
 • hormonálne ochorenia;
 • ochorenia vnútorných orgánov (pečeň, slezina);
 • tehotenstva;
 • pomalý prietok krvi v dôsledku nedostatku fyzickej aktivity;
 • ateroskleróza;
 • genetické patológie hemostázy;
 • dehydratácia;
 • expozícia;
 • autoimunitné ochorenia;
 • porušovanie metabolických procesov.

Výsledkom týchto ochorení je narušenie chemického zloženia a viskozity krvnej plazmy, čo vedie k zmene normálneho stavu červených krviniek a krvných doštičiek. Tieto bunky sa začnú pevne držať, pomer medzi kvapalnou časťou a bunkovou hmotnosťou krvi je narušený, riziko tvorby trombu v cievach a srdce sa zvyšuje. Zvýšené zrážanie krvi preto predstavuje vážne zdravotné riziko, ktoré si vyžaduje okamžitú a kompetentnú liečbu.

Príznaky zvýšenej zrážanlivosti

Hlavne príznaky so zvýšeným zrážaním krvi, ktoré sa prejavujú pocitom neustálej únavy, pocitom ťažkosti v nohách. Pacienti sa rýchlo unavia pri chôdzi, zažívajú slabosť, ospalosť, bolesti hlavy s rôznou intenzitou.

Príznaky trombofílie sa objavujú ako modriny, ktoré sa objavujú na tele s malými zraneniami a modrínami. Je to spôsobené vysokou krehkosťou mikrovesselov. U pacientov so zvýšeným krvácaním zubov. Existujú porušenia v črevách a vnútorných orgánoch, ktorých tkanivá sú nedostatočne zásobované kyslíkom a prospešnými látkami. Hemoroidy sú bolestivé a zväčšujú sa.

Vysoké zrážanie krvi vedie k trombóze a kŕčové žily, ktorých symptómy sú pavúkové žily a venózne uzliny v nohách. Symptómy vysokej krvnej viskozity sa najčastejšie prejavujú pri chorobách, ako je obezita, diabetes, stres, fajčenie, rakovina a autoimunitné ochorenia.

Nebezpečenstvo zvýšenej viskozity krvi počas tehotenstva

V súčasnosti lekári čoraz viac hovoria o spojení trombofílie s komplikáciami, ktoré sa objavili počas tehotenstva. Zvýšené zrážanie krvi počas tehotenstva môže spôsobiť potrat. U gravidných žien sa tendencia tvoriť krvné zrazeniny mnohonásobne zvyšuje. Okrem toho u žien, ktoré majú zvýšené viskozity krvi pred počatím, sa problém preťaží počas nosenia dieťaťa. Výsledkom môžu byť rôzne komplikácie: neskorá toxikóza, potrat, odlúčenie placenty, predčasné pôrode a dokonca smrť plodu.

Ako vzniknú tieto komplikácie? Nenarodené dieťa dostáva všetky živé látky, ktoré potrebuje, z placenty, v ktorej je veľa krvných kapilár a ciev. Ak tvoria krvné zrazeniny na spoji placenty s maternicou alebo krvnými cievami, plod nemôže dostávať živiny a prestáva sa rozvíjať.

S pomocou moderných techník sú identifikované ženy, ktoré trpia vysokou viskozitou krvi, náchylné na tvorbu krvných zrazenín, ktoré v minulosti mali tehotenské komplikácie. Aby sa predišlo možným problémom, dostávajú liečenie riedidlami krvi.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti krvi

Pri liečbe zvýšenej viskozity krvi by sa mala venovať osobitná pozornosť príčinám jej výskytu a diagnózy.

Klasickou metódou liečby trombofílie je použitie antikoagulancií. V závislosti od povahy patológie sa môžu predpísať antispazmodiká, protizápalové lieky a fibrinolytiká. Postup doplňovania objemu krvi sa môže aplikovať pomocou transfúznej a infúznej terapie, alebo sa môže použiť chirurgický zákrok na odstránenie trombov.

V dedičnej trombofílií je dlhodobý aspirín indikovaný v nízkych dávkach. Počas tehotenstva je aspirín kontraindikovaný. Liečba sa má vykonávať s nepretržitým laboratórnym monitorovaním krvného obrazu, pretože pri užívaní liekov na zmierňovanie krvného obehu sa môže ľahko objaviť nekontrolované vnútorné krvácanie. Všetky lieky sa majú užívať len podľa pokynov ošetrujúceho lekára a pod jeho kontrolou.

jedlo

Špeciálny pitný režim a dodržiavanie vhodnej stravy pomáhajú zmierniť krv. Lekári odporúčajú piť aspoň jeden a pol, dva litre tekutiny denne. Uprednostňovali by sa prírodné zeleninové a ovocné šťavy, bylinné a zelené čaje, bežná čistá pitná voda.

Jedlá by mali byť vyvážené s potrebným obsahom bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov. Ako zdroj bielkovín je lepšie vybrať morské ryby a nie mäso. Je dobré použiť nerafinovanú olivovú alebo ľanový olej, orechy, morskú kelu.

Tiež krv čerstvý cesnak a cibuľa, sladká bulharská korenie. Pestované kukurice sú veľmi užitočné. Vitamín E obsiahnutý v klíčkoch zvyšuje účinok antikoagulancií.

Zvýšené zrážanie krvi: príčiny, prejavy, diagnostika, liečba

Krv je tekutým tkanivom nášho tela, ktoré vykonáva veľa extrémne rozmanitých funkcií, z ktorých jedna je hemostáza alebo zastavenie krvácania. Adekvátne splnenie tejto úlohy je dosiahnuté jemnou rovnováhou medzi dvoma komplexnými, viaczložkovými, viacsmerovými mechanizmami - koagulačnými a antikoagulačnými systémami tela.

U ľudí udržiavanie rovnováhy zrážania krvi v normále má priamy vplyv na celý rad procesov:

 • Uchovávanie krvi v tekutom stave;
 • Zastavenie krvácania;
 • Hojenie rán;
 • Priebeh normálneho zápalového procesu;
 • Priepustnosť cievnej steny;
 • Hemodynamická podpora (normálna rýchlosť toku krvi v krvných cievach, hladina krvného tlaku);
 • Práca systému imunity a celkového telesného odporu.

Prerušenie hemostatického systému môže nastať v dvoch smeroch:

 1. Zvýšená zrážanlivosť krvi alebo hyperkoagulácia je stav tela, v ktorom je patologicky zvýšená aktivita krvného koagulačného systému.
 2. Nízka zrážanlivosť krvi alebo hypokotulácia je stav tela, v ktorom je patologicky zvýšená aktivita antikoagulačného systému krvi.

Ďalej podrobne zvažujeme vysoký krvný zrazeninový alebo hyperkoagulačný syndróm.

Príčiny zvýšeného zrážania krvi

Hyperkoagulačný syndróm môže byť primárny, to znamená, že môže byť nezávislým patologickým procesom v dôsledku dedičných faktorov, ktoré predurčujú defekt v systéme koagulácie krvi. Takéto stavy sa nazývajú trombofília, ich príčiny môžu zahŕňať:

diagram: rozdelenie príčin vrodených hyperkoagulačných stavov

 • Nadmerná aktivita a / alebo zvýšená tvorba faktorov zrážanlivosti krvi:
  1. von Willebrandov faktor;
  2. prokonvertínu;
  3. Faktor Hageman;
  4. prekurzor plazmatického tromboplastínu;
  5. antihemofilný globulín;
 • Znížená aktivita a / alebo nedostatočná tvorba faktorov zrážanlivosti krvi:
  1. antitrombín III;
  2. antikoagulanciá C a S;
  3. plazminogén a jeho aktivátory;
  4. heparínový kofaktor II.

Sekundárny hyperkoagulačný syndróm je dôsledkom a prejavom ochorenia alebo špecifického stavu. Patologické stavy, ktoré sa prejavujú ako zvýšené zrážanie krvi zahŕňajú:

 • Nádory krvného systému sú benígne alebo malígne, postihujú tak samotnú tekutú krv, ako aj kostnú dreň, ktorá produkuje zložky krvi. Často je priebeh hematologických nádorov sprevádzaný zvýšeným alebo zníženým zrážaním krvi, takéto ochorenia zahŕňajú erytrémiu, myelóm, rôzne leukémie a iné.
 • Autoimunitné ochorenia sa vyznačujú tvorbou protilátok (proteínov imunitného systému) na zložky ich vlastných buniek. Protilátky sú agresívne proteíny, ktoré sú uložené na zložkách buniek ich vlastného tela, čo spôsobuje ich poškodenie, čo vedie k zvýšeniu trombózy. Medzi takéto ochorenia patrí systémový lupus erythematosus, antifosfolipidový syndróm a ďalšie.
 • Dedičinové choroby sú geneticky predurčené ochorenia, ktoré nemajú priamy vplyv na faktory zrážanlivosti krvi, ale pôsobia nepriamo, nie sú trombofílie (anemia kosáčikových buniek, dedičná hyperlipoproteinémia a iné).
 • Ateroskleróza - rozsiahly, distribuovaný aterosklerózy, najmä v neskorších štádiách poškodenia ciev steny, ktorá vedie k tvorbe trombov nástennej v tepnách plaque lokalizačné poľa s následnou možnosťou srdcových záchvatov u rôznych orgánov.
 • Zvýšené hladiny adrenálnych hormónov - predĺžená vysoká aktivita kôry nadobličiek počas patologického stresu alebo nádoru vedie k zvýšeniu tvorby fibrinogénu, jednej z dôležitých zložiek krvného koagulačného systému.
 • Poškodenie pečene a / alebo obličiek - vedie k zníženiu tvorby antitrombínu III v pečeni, čo zvyšuje zrážanlivosť krvi.
 • Hemokoncentrácia je stav krvi, keď je normálny pomer bunkových prvkov krvi a jeho kvapalnej časti narušený v smere zvyšovania bunkovej zložky, čo vedie k zahusteniu krvi. Tento stav sa môže vyvinúť v dôsledku mnohých patologických stavov: vracanie, hnačka, strata tekutín v horúcom prostredí bez primeraného pitia, cukrovka (cukrová a nediabetická), rozsiahle popáleniny.
 • Septické podmienky - v normálnej ľudskej krvi sú sterilné, ak sú mikroorganizmy (baktérie, huby, vírusy) prítomné v krvi, vzniká stav nazývaný "sepsa", pričom jedným z prejavov môže byť zvýšenie zrážanlivosti krvi.
 • Nútená poloha tela - pozícia ležiaceho alebo sedavého tela v dôsledku choroby, poranenia alebo chirurgického zákroku vedie k výraznému spomaleniu prietoku krvi, najmä v hlbokých žilách končatín, čo predurčuje tvorbu trombu v týchto cievach.
 • Vlastnosti ústavy a životného štýlu - zlé návyky (fajčenie, konzumácia alkoholu, niektoré lieky), obezita a sedavý životný štýl vedú k zahusteniu krvi, poškodeniu stien krvných ciev a zvýšenému zrážaniu krvi.
 • Vedľajšie účinky liekov - napríklad hormonálne kontraceptíva obsahujúce samotné hormóny estrogén zvyšujú zrážanlivosť krvi.
 • Zahraničným telom v cievnom lôžku je umelá srdcová chlopňa, protéza cievy, pričom katéter je dlhý čas v dutine cievy.
 • Zranenia - rozsiahle poškodenie mäkkých tkanív sprevádza vniknutie do krvi látok, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi.

Symptómy a prejavy zvýšenej zrážanlivosti krvi

Počas tohto patologického stavu k rozvoju cievnej nehody nemá žiadne špecifické klinické prejavy, často sa vyskytuje v tajnosti a príde na bežných príznakov: únava, pocit konštantný únava, slabosť, letargia, ospalosť, rozptýlenie, časté bolesti hlavy, brnenie, mravčenie v končekoch prstov, špička nosa, v oblasti ušných častí a iné nepríjemné a klinicky nevýznamné prejavy.

Jedným z príznakov podozrenia na hyperkoagulačný syndróm pred vznikom závažných klinických prejavov je koagulácia krvi "na ihle", keď je ťažké odoberať krv z žily, pretože ihneď po punkcii (punkcii) dochádza k zrážaniu krvi vnútri ihly a sily na opakované prerazenie. Tiež krv umiestnená v skúmavke ihneď po jej zhromaždení rýchlo klesá a vytvára voľnú konvolúciu. Keď ste v nemocnici, môže pritiahnuť pozornosť rýchleho odchodu z "prevádzkového stavu" založená žilovej katétre ako centrálny (subclavian, krčnej žily) alebo periférne (žíl predlaktia, zápästia) vzhľadom k ich upchatiu trombotických hmôt, napriek primeranej starostlivosti o ne,

Nedostatok včasnej diagnostiky a liečby zvýšenej krvnej zrážanlivosti môže spôsobiť ťažké vaskulárne príhody vo forme blokád arteriálnych a žilových ciev s najnepriaznivejšími dôsledkami:

 1. Infarkt myokardu;
 2. Ischemický mozgový infarkt (mŕtvica);
 3. Črevný infarkt;
 4. Pľúcny infarkt;
 5. Infarkt obličiek;
 6. Gangréna končatín;
 7. Trombóza končatín;
 8. Pľúcna embólia.

Ak existuje podozrenie na zvýšenú zrážanlivosť krvi, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, vyplniť všetky diagnostické predpisy a prísne dodržiavať predpísanú liečbu. Starostlivá pozornosť tejto patológii pomôže predĺžiť život a vyhnúť sa vážnym, niekedy extrémnym následkom.

diagnostika

Existujú náznaky diagnostických štúdií (vrátane genetických) s cieľom priamej detekcie vysokého zrážania krvi:

 • Prípady tromboembolizmu u blízkych príbuzných;
 • Prítomnosť trombózy (žily alebo tepny) vo veku 50 rokov;
 • Opakovaná trombóza akejkoľvek lokalizácie;
 • Dlhodobé užívanie hormonálnych prípravkov obsahujúcich estrogény, hormóny nadobličiek;
 • Dlhodobé užívanie liekov ovplyvňujúcich hemostázu, zhodnotiť ich účinnosť;
 • Normálne tehotenstvo;
 • Zložitá anamnéza (potrat, placentárna nedostatočnosť, predčasný pôrod atď.);
 • Masívne chirurgické zákroky, ako budúce, tak aj vyrobené;
 • Dlhodobá imobilizácia (je v nútenej polohe, často ležiaca);
 • Zhubné nádory.

Na stanovenie stavu hemostázy je vykonaná komplexná analýza krvi odobratá z ulnárnej žily, nazývaná koagulogram alebo hemostasogram, a zahŕňa stanovenie viacerých parametrov:

Tiež zásadné pre diagnózu stavu hemostázy sú ukazovatele všeobecnej analýzy krvných, hematokrických a kyslých kmeňových vzťahov.

Uskutočnenie vyššie uvedených krvných testov poskytne všeobecnú predstavu o stave systému hemostázy, zatiaľ čo pôvodné príčiny patológie systému zrážania krvi nemusia byť diagnostikované a vyžadujú širšie vyšetrenie, ktorého rozsah a metódy určuje lekár.

Zvýšené zrážanie krvi počas tehotenstva

Byť tehotná žena telo prechádza sériu drastické fyziologických (non-patologických) zmeny, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi systém vo forme tlak antikoagulačnej systému a aktivácia koagulácie. Tieto zmeny sa začínajú vyskytovať od druhého trimestra tehotenstva (od 4. do 5. mesiaca) a zohrávajú dôležitú ochrannú úlohu pre matku i dieťa. Zmeny v hemostatického systému v priebehu tehotenstva vzhľadom k tomu, že prítok krvi do miesta pripojenia placenty v maternici je veľmi intenzívny a hemostatický systém je upravená tak, aby nespôsobovali vznik trombu v maternici počas plodnom a poskytnúť rýchle zastavenie krvácania počas pôrodu a bezprostredne po nej.

Vigilantná kontrola hemostatického systému počas tehotenstva je životne dôležitá a je dosiahnutá pravidelnými štúdiami zrážania krvi. Starostlivo o predpisovanie a pravidelné testovanie na diagnostikovanie stavu koagulačného systému je potrebné na jednej strane detegovať patologicky zvýšené zrážanie krvi v čase a zabrániť možnej placentárnej nedostatočnosti a na druhej strane posúdiť možnosť zastavenia krvácania s vlastnými silami tela s cieľom prešiel bez ohrozenia života matky.

Obzvlášť pozorné na stav systému hemostázy by mali byť považované za budúce matky, ktoré majú rizikové faktory:

 • Tehotenstvo staršie ako 40 rokov;
 • Tehotenstvo do veku 18 rokov;
 • Diabetes mellitus;
 • Choroby obličiek, pečene, kardiovaskulárneho systému;
 • Prítomnosť dedičných ochorení u tehotnej ženy, otca a blízkych príbuzných;
 • Ťažké hygienické podmienky matky;
 • Častý stres.

Napriek tomu, že nosenie dieťaťa nie je choroba, ale vzťahuje sa na fyziologické podmienky, tehotná žena a jej vnútorný okruh by mali byť pozorné k lekárskym predpisom, dodržiavať všetky odporúčania, starostlivo sledovať zdravie budúcich matiek av žiadnom prípade samé lieky.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti krvi

Liečba hyperkoagulačného syndrómu sa robí na základe dôvodov jeho príčiny:

 1. V prípade overenou (potvrdenou) genetickou poruchou sa uskutočňuje náhradná terapia - zavedenie chýbajúcej zložky z vonkajšej strany alebo odstránenie nadbytočnej alebo defektnej zložky krvného koagulačného systému použitím metódy čistenia krvi.
 2. V prípade erytémie sa nadbytočné červené krvinky odstránia erytrocytózou.
 3. Pri zvýšenej tendencii kongregácie krvných doštičiek sa používajú protidoštičkové látky (aspirín, tiklid, dipyridamol).
 4. Pri zvýšenej tendencii koagulácie krvných doštičiek sa používajú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (fraxiparín, kxxán, fragmín).
 5. So zvýšeným zrážaním krvi spôsobeným infekčným procesom predpíšte etiotropickú liečbu (antibiotiká, antifungálne a iné lieky) zamerané na patogén, ako aj zavedenie nefrakcionovaného heparínu.
 6. V patológii spojenej s tvorbou imunitných komplexov na pozadí rôznych typov plazmaferézy sa používajú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou.
 7. Pri autoimunitných ochoreniach sa používajú spoločne plazmaferéza, antikoagulanciá (heparín), protidoštičkové látky (ticlid alebo plavix), steroidné protizápalové lieky (dexometazón) a cytostatiká (vinkristín, cyklofosfamid).
 8. V prípade vaskulárnych lézií s aterosklerózou na pozadí štandardnej liečby koronárnej choroby srdca sa používajú antiagregačné lieky (aspirín, tiklid, Plavix), často sa tieto lieky predpisujú v kombináciách (aspirín + Plavix) v správnych dávkach pod kontrolou hemostázy.
 9. Pri dlhodobom kontakte s cudzími predmetmi, profylakticky predpísané antikoagulanciá (synkumarín, warfarín) a protidoštičkové látky (kyselina acetylsalicylová, Plavix).
 10. V prípade častého používania hardvérových metód na čistenie krvi (dialýza, filtrácia, rôzne typy horúčky) sa hlavne používa heparín.
 11. V prípade zhrubnutia krvi spojenej s rozsiahlymi poraneniami sa na stabilizáciu systému hemostázy používa transfúzia čerstvých zmrazených darcovských plazmových a fyziologických roztokov, pretože tento stav predstavuje riziko vzniku DIC.

Tiež, najmä v miernych prípadoch hyperkoagulačného syndrómu, by sa tradičné lieky nemali znižovať. Hirudoterapia (liečba pijavicami), apitherapia (liečba včelím žihľavom), fytoterapia (liečba rastlinami) môže mať pomerne výrazný a dlhotrvajúci účinok, pričom treba mať na pamäti, že tieto typy tradičnej medicíny majú klinicky preukázateľnú účinnosť, ako aj množstvo kontraindikácií, stav trupu a systém zrážania krvi je taktiež potrebný tak, ako pri ošetrení úradnými (priemyselnými) prípravkami.

Často sa stáva, že dochádza k zvýšenému zrážaniu krvi, ale jeho príčina nie je stanovená, alebo neexistuje čas a príležitosť na inštaláciu. V takýchto situáciách je opodstatnené, aby sa znížilo riziko rozvoja vaskulárnej katastrofy a zo zdravotných dôvodov liečba manifestácie ochorenia - najvyššia zrážanlivosť krvi, a nie jej príčina.

Prečo sa krvné zrazeniny rýchlo

Zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Ak stupeň zrážanlivosti spĺňa normy, krv rovnomerne cirkuluje v tele, dodáva orgánom kyslík a živiny a akékoľvek otvorené poškodenie malého rozsahu alebo poškodenie pokožky sa rýchlo uzdravuje. Ak je plazma príliš hustá alebo tekutá, človek môže čeliť mnohým vážnym ochoreniam - potenciálnemu ohrozeniu života.

Norma a odchýlky

Na stanovenie ukazovateľov zrážania krvi v určitej osobe je potrebné vykonať laboratórnu analýzu biologického materiálu. V normálnom stave je hustota krvi koncentrovaná na 1048-1066 jednotiek a hustota plazmy v kompozícii je tiež dôležitá. Jej normálny výkon je 1029 - 1034. Arteriálna krv je menej hustá než žilová krv.

Viskozita samotná závisí od pomeru proteínov a erytrocytov v tekutom tkanive.
V prípadoch s odchýlkami je možné niekoľko scenárov - krv sa stáva príliš hrubá alebo tekutá.

Trombofília je koagulačná porucha s nadmernou plazmovou hustotou spolu s krvnými krvinkami. Choroba je nebezpečná, pretože zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, osoba je náchylná na ochorenia, ako je trombóza alebo kŕčové žily. Ak nekontrolujete abnormality, zvyšuje sa riziko mŕtvice a infarktu a zvyšuje sa zaťaženie pečene a obličiek, čo spôsobuje chronické problémy s týmito orgánmi.

Odchýlka, pri ktorej je krv príliš tekutá, sa nazýva hypocoagulácia, môže ohroziť osobu s veľkou stratou krvi s minimálnym poškodením alebo poškodením.

Príčiny zvýšeného zrážania krvi

Zloženie ľudskej krvi zostáva vždy nezmenené, ale pomer zložiek sa neustále mení v priebehu života. To je ovplyvnené mnohými faktormi.

Čo ovplyvňuje zrážanlivosť krvi u dospelých:

 • zvýšené hladiny červených krviniek a krvných doštičiek v dôsledku ochorenia;
 • vysoké hladiny hemoglobínu;
 • dehydratácia alebo slabá absorpcia tekutiny;
 • nedostatočné množstvo enzýmov;
 • veľká krvná strata v dôsledku otvorených poranení pokožky alebo poškodenia vnútorných orgánov;
 • častá konzumácia potravín obsahujúcich veľké množstvá cukru a uhľohydrátov;
 • konštantné napätie;
 • vystavenie žiareniu.

Príčinou hyperkoagulácie sa stáva staroba, dedičná patológia, niektoré lieky, rovnako ako choroby, ktoré spôsobujú tvorbu fibrinogénu v množstve, ktoré je oveľa vyššie ako norma.

Konkrétne príčiny zvýšenej zrážanlivosti krvi môžu byť nasledovné odchýlky:

 • infekčné choroby;
 • hepatitída, cirhóza pečene;
 • hormonálne poruchy;
 • ateroskleróza;
 • trombofilia, kŕčové žily;
 • diabetes mellitus;
 • oslabený imunitný systém;
 • zápal pankreasu;
 • vývoj benígnych alebo malígnych novotvarov;
 • genetická patológia;
 • hypoxia, pretrvávajúce prekrvenie krvného tlaku;
 • myelóm;
 • hemofília, von Willebrandova choroba.

Skupina s vysokým rizikom je naplnená ľuďmi, ktorí vedú pasívny, sedavý životný štýl - lôžkových pacientov a tehotné ženy, pretože ich telá prechádzajú vážnou hormonálnou transformáciou. Všetky vyššie uvedené vedú k zvýšeniu krvných zrazenín.

Príznaky hyperkoagulácie

Je dosť ťažké zistiť vysokú zrážanlivosť krvi v bežnom spôsobe života bez hosťujúcich lekárov. Táto choroba môže dlho zostať bez povšimnutia, čo sa prejavuje len vtedy, keď zostáva príliš málo času pred vznikom vaskulárnej katastrofy.

Prvým zvonom na okamžité vyšetrenie môže byť situácia, kedy osoba poškriabala kožu, ale krv nevyparuje z rany - proces zrážania krvi začína takmer okamžite. Hypercoagulability je tiež naznačený ťažkosťou zbierať biomateriál v lekárskej laboratóriu - po prepichnutí kože a cievnej steny plazma koaguluje doslova na špičke ihly, čo znemožňuje vstup krvi do striekačky.

Ďalšie indikátory hyperkoagulácie môžu byť všeobecné ochorenia:

 • neustále pocit únavy, slabosti;
 • ospalosť;
 • časté bolesti hlavy;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov, ktoré nedostávajú dostatok živín;
 • manifestácia cievnych sietí na povrchu nohy;
 • pocit ťažkosti v nohách večer.

Ak sa objaví jeden alebo viac príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý vyšetruje krvné bunky kvôli prítomnosti patológií a predpíše niekoľko lekárskych vyšetrení.

Ak ignorujete porušenia a včas nepredpisujete správny priebeh liečby, krvná zrazenina sa môže vyskytnúť v systéme krvného zásobenia, čo vedie k náhlej smrti človeka.

Čo robiť, ak sa zrážanie krvi zvyšuje

Čo robiť, ak sa zrážanie krvi zvyšuje? Táto otázka sa týka mnohých pacientov. Krv poskytuje tkanivám a orgánom kyslík a ďalšie užitočné látky. V normálnom stave je to kvapalina, ale niekedy dochádza k zvýšeniu koagulácie krvi. Stáva sa to z nejakého dôvodu. Často porušuje ochrannú bariéru, ktorá vedie k tvorbe krvných zrazenín. Tento stav sa nazýva trombofília. Z pohľadu medicíny ide o vážnu patológiu, ktorá vedie k chorobám, ako je vaskulárna trombóza a kŕčové žily.

V skutočnosti je schopnosť zrážať krv nevyhnutná. Umožňuje vyhnúť sa vážnym stratám počas krvácania. V poškodenej nádobe sa tvoria krvné zrazeniny, ktoré chránia telo. Avšak ukazovatele, ako je schopnosť krvných zrazenín sa môžu kedykoľvek zmeniť.

Tromboflebia je vážny problém. Faktom je, že krvné zrazeniny sa môžu tvoriť takmer vo všetkých cievach, žilách. Ak sa tvorí krvná zrazenina v jednej z mozgových ciev, potom ide o riziko mŕtvice a ak je to v srdci, je to pravdepodobnosť infarktu.
Príliš silná krv spôsobuje ochorenia obličiek, pečene, srdca. Tento stav by sa preto mal brať čo najšetrnejšie.

Prečo môže byť zvýšená zrážanlivosť nebezpečná? Spravidla sú ľudia, ktorí trpia vysokým zrážaním krvi, diagnostikovaní ochorením srdca.

Príliš silná krv môže vyvolať ochorenie koronárnych artérií, čo vedie k infarktu a mŕtviciam.

Tieto ochorenia často vedú k smrti.

Príčiny vysokého zrážania krvi:

 1. Dedičný faktor. Hustá krv je často výsledkom mutácie génov - napríklad na pozadí trombofílie.
 2. Dlhodobé užívanie koagulantov často vyvoláva tento problém.
 3. Chronické choroby, vážna strata krvi, nedostatok vitamínu K, ochorenia krvi.

Je veľmi dôležité, aby sa príčiny tejto choroby zistili čo najskôr, aby sa začala liečba. Ak krv rýchlo zrazí, prispieva k tvorbe krvných zrazenín, čo často vedie k zápalovému procesu na stenách žíl. V tomto prípade lekár diagnostikuje tromboflebitídu - ochorenie charakterizované silnou bolesťou, opuchom a začervenaním kože v postihnutej oblasti žily.

Tvorba krvných zrazenín v cievach vedie k skutočnosti, že lúmen v nich je oveľa užší. Výsledkom je, že tkanivá dostávajú menej kyslíka a začnú sa poškodzovať. Tvorba krvných zrazenín vedie k narušeniu prietoku krvi, v dôsledku čoho tkanivo nedostáva živiny. V tomto prípade je diagnostikovaná ischémia.

Odstránené krvné tkanivo začne zomierať, postihnuté orgány nemôžu plne fungovať. Zvlášť nebezpečné, pokiaľ ide o mozog a srdcový sval. Často dochádza k oddeleniu krvnej zrazeniny. Táto podmienka je nebezpečná kvôli tomu, že ochorenie je veľmi často asymptomatické a kvôli oddeleniu krvnej zrazeniny sa vyvíja pľúcna tromboembólia, ktorá sa často stáva príčinou smrti.

Ako sa určujú indikátory zrážanlivosti krvi? Aby sa zabránilo poškodeniu krvných ciev a pravdepodobnosti krvácania, musíte pravidelne podstupovať vyšetrenie lekárom. Obzvlášť znepokojujúce je vek po 40 rokoch. Najčastejšie sa táto choroba určuje u žien počas menopauzy a u tehotných žien. Navyše prítomnosť kŕčových žíl je provokujúcim faktorom.

Ako sa má liečiť, ak sa zráža krv

Mal by pravidelne vykonávať testy, ktoré umožňujú čas na zistenie prítomnosti trombofílie. Keď je predpísaná diagnóza, predpisuje sa liek a uskutočňuje sa fibrinolytická liečba.

Krvný test umožňuje identifikovať príčinu ochorenia a nájsť správnu liečbu. Je potrebné darovať krv D-diméru, ktorý vám umožní identifikovať poškodenie obličiek a množstvo vitamínu K. Tieto testy sú obzvlášť dôležité pre tehotné ženy. Okrem toho umožňuje určiť stav srdca, krvných ciev. V niektorých prípadoch vám tieto informácie umožňujú, aby ste postupovali včas a vyhli sa smrti.

Existuje niekoľko spôsobov liečby zvýšenej zrážanlivosti krvi:

 1. V klasickej medicíne sa vykonáva antitrombotická liečba.
 2. Pacientovi sú predpísané lieky zo skupiny antikoagulancií. Tieto lieky inhibujú tvorbu krvných doštičiek vo veľkých množstvách.
 3. Rýchla dotácia sa dosiahne požitím malej dávky heparínu a aspirínu.

Ak dôjde k diagnóze aterosklerózy, potom, aby sa krv zrážala pomalšie, dostávali aspirín v malých dávkach. Okrem toho dnes existujú kardioaspiríny, ktoré obsahujú horčík. Je veľmi užitočné pravidelne ich užívať ľuďom po 40 rokoch. Zvlášť dôležité je monitorovať stav pre ľudí, ktorí majú cievne ochorenia.

Dedičná tromboflebitída, vrátane detstva, sa tiež lieči malými dávkami aspirínu. V kritickej situácii je zavedenie antikoagulancií C a S, antitrombínu III, liekov, ktoré sú analógiami hirudínu. Ak liek nefunguje, vykoná sa operácia.

Malo by sa pripomenúť, že samoliečba na potlačenie krvi nestojí za to, pretože to môže viesť k vážnym a dokonca aj nebezpečným následkom.

Ako liečiť ľudské krvné zrazeniny krvi

Ak sa zráža krv, zvyšuje sa tradičná medicína. Je potrebné mať na pamäti, že sa musia užívať prísne a pod dohľadom lekára. Najskôr by ste mali skontrolovať stravu. V tele je potrebné udržiavať dostatočné množstvo tekutiny.

Mnoho tekutiny obsiahnuté v uhorky, červené hrozno, takže musia byť prítomné v strave neustále. Potrebujete piť šťavu z červených hrozna na 0,5 šálky denne, pripravte čaj z brusníc.

Je potrebné zaviesť do vašich potravinových produktov obsahujúcich jód. Obzvlášť užitočné sú morská kel, morská ryba, morské plody, vlašské orechy, mandle. Cesnak je v tomto ohľade veľmi užitočný. Jedzte každý deň melóny, grapefruity, červené papriky a paradajky.

Suché červené víno je užitočné aj s mierou: ak ho pili denne na večeru, vaša krv sa postupne vráti do normálu. Zároveň si prosím všimnite, že niektoré výrobky Vám budú kontraindikované. Produkty, ktoré zvyšujú viskozitu krvi: pohánka, banány, kôpru, petržlen, koriander, špenát, biela kapusta, divoká ruža, žerucha. Ale čokoláda, káva, citróny, šťavy z aloe a kalanchoe budú veľmi užitočné.

Hlavné príčiny zvýšeného zrážania krvi

Zvýšené zrážanie krvi vedie k tvorbe krvných zrazenín a krvných zrazenín v kapilárach a väčších cievach, čo môže viesť k nedostatku kyslíka v rôznych tkanivách. To výrazne zhorší stav pacienta. Takéto zvýšenie krvnej zrážanlivosti je u pacientov s diabetom, rakovinou, autoimunitnými ochoreniami.

Dôvody, že krv sa zrazí rýchlo, môžu byť veľmi rôznorodé. Lekári identifikujú niekoľko závažných, ktoré sa často vyskytujú u pacientov:

 1. 1. Môže dôjsť k zrážaniu krvi v dôsledku účinku infekčnej lézie.
 2. 2. V niektorých prípadoch sú príčinou choroby rôzne hormonálne poruchy.
 3. 3. Vyvolávajú zvýšenie krvnej hustoty lézií takýchto vnútorných orgánov ako pečeň alebo slezina.
 4. 4. Počas tehotenstva môže krvná tekutina zahustiť.
 5. 5. S sedavým životným štýlom, mnoho ľudí spomaľuje krvný obeh kvôli nedostatku fyzickej aktivity.
 6. 6. Obvykle sa táto situácia vyskytuje pri ateroskleróze.
 7. 7. V niektorých prípadoch lekári fixujú patologické hemostázy v dôsledku genetických faktorov.
 8. 8. Z dôvodu dehydratácie ľudského tela sa môžu vyskytnúť poruchy obehového systému vrátane zvýšenej krvnej hustoty.
 9. 9. Ak je pacient vystavený, môže to spôsobiť závažné zmeny v obehovom systéme.
 10. 10. Pri autoimunitných ochoreniach sa môže vyskytnúť zvýšené zrážanie krvi.
 11. 11. U niektorých ľudí dochádza k porušeniu metabolického procesu, ktorý sa odráža v hustote krvi.

Uvedené faktory sú príčinou zmien v chemických vlastnostiach ľudskej krvi, keď sa mení jej zloženie, viskozita. To všetko vedie k zmene krvných doštičiek a červených krviniek, ktoré sa začnú rýchlo držať vo veľkých formáciách. Prebieha proces porušenia pomeru bunkovej hmoty a tekutiny v krvi. To vedie k tvorbe krvných zrazenín v cievach a srdcovom svale. Z tohto dôvodu je pre zdravie človeka zvyšujúce zrážanie krvi vážnym faktorom, ktorý ohrozuje zdravie pacienta. Takáto choroba si vyžaduje rýchlu liečbu.

Symptómy ochorenia pri zvyšovaní zrážanlivosti krvného prostredia sa môžu prejaviť u pacienta vo forme konštantného pocitu únavy. V tomto prípade človek cíti ťažkosti v dolných končatinách. Rýchlo sa unaví počas chôdze, sťažuje sa na slabosť. Je náchylný na spánok. Môže to byť bolesť v hlave a ich intenzita sa môže meniť.

Symptómy trombofílie sa môžu vyskytnúť vo forme modrín, ktoré sa môžu vyskytnúť pri najmenšom modrinách alebo poranení. Je to spôsobené zvýšenou krehkosťou najmenších nádob. Pacienti môžu dramaticky zvýšiť tok krvi z ďasien. Často sa vyskytujú problémy s črevnými a inými orgánmi, na ktoré sú nedostatočne dodávané živiny a kyslík v dôsledku zvýšenej koagulácie krvi. Hemoroidy môžu byť veľmi opuchnuté a choré. Často sa vyskytujú trombóza a kŕčové žily, pretože na to sú vytvorené všetky podmienky. Na nohách sa začínajú objavovať takzvané hviezdičky, bobtnaté uzliny sa zväčšujú. Najčastejšie sa choroba zistí u ľudí s diabetom, u fajčiarov, u pacientov trpiacich obezitou.

Trombofilia sa často vyskytuje u starších matiek kvôli komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva.

Toto ochorenie môže spôsobiť potrat.

U gravidných žien sa tendencia k trombofílii dramaticky zvyšuje a ak má žena pred začiatkom tehotenstva zhrubnutie krvi, choroba sa s dieťaťom zvyšuje. V dôsledku toho sa môže objaviť neskorá toxóza, placenta sa môže exfoliovať a môže sa vyvinúť syndróm potratov. Môže dôjsť k predčasnému pôrodu a v niektorých prípadoch k smrti plodu.

To všetko je spôsobené tým, že budúce dieťa sa živí placentou, v ktorej je veľa krvných ciev. Pri kondenzovanej krvi nedostáva potrebné živiny a kyslík, čo vedie k pomalšiemu rastu a vývoju. Na odstránenie týchto problémov používajú lekári krvné riedidlá. Podávajú sa ženám injekciou.

Zvýšené zrážanie krvi: príznaky, príčiny a liečba

Ľudská krv je najdôležitejšou tekutinou v celom tele. Z krvného tlaku závisí od stavu osoby. Štruktúra kvapaliny nie menej ovplyvňuje vnútorné procesy orgánov. Zvýšená zrážavosť je nebezpečná, rovnako ako výrazný pokles. Preto sa odporúča poznať faktory prispievajúce k normalizácii konzistencie toku krvi a metód liečby zvýšených indikátorov.

Norma a príčiny odchýlok

Lymfatická koagulácia má pre ľudí veľký význam. Spôsobuje rýchle zastavenie krvácania. V mieste poškodenia sa začínajú tvoriť krvné doštičky, ktoré vytvárajú embolus, ktorý zabraňuje vykrvácaniu osoby.

V opačnom prípade s nedostatočnými červenými krvinkami môže lymfa z dlhšej doby vytekať z poškodenej oblasti. Čo vyvoláva obrovskú stratu hlavnej tekutiny v tele.

V tele, všetko by malo byť normálne, potom vnútorné orgány budú pracovať prepojené, bez zlyhania. Zvýšená hustota plazmy vyvoláva tvorbu veľkého množstva zrazenín a krvných zrazenín vo vnútri krvných kapilár. To vedie nielen k spomaleniu pohybu tekutiny cez cievy, ale tiež k nedostatočnému zásobovaniu orgánov a mäkkých tkanív potrebných kyslíkom.

Normálna lymfatická hustota je fixovaná na 1027-1034, zatiaľ čo hustota venóznej krvi je o niekoľko bodov vyššia - 1047-1066. Rozdiely medzi žilovou lymfou a arteriálnou plazmou závisia od hladiny proteínov a červených krviniek v krvi.

Potraviny bohaté na bielkoviny ovplyvňujú zvýšenie bielkovín. Ak znížite počet produktov zavedených do stravy, naplnených touto zložkou, potom sa indikátor hustoty výrazne zníži.

Veľký počet príčin ovplyvňuje zvýšenie hustoty prietoku krvi. Identifikujte hlavné faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu úrovne koagulability:

Zvýšené zrážanie krvi

 • Silné lieky, ktoré znižujú prah bolesti
 • Veľké straty krvi
 • Kyslé vnútorné orgány
 • Zvýšený hemoglobín
 • Nedostatok enzýmov
 • Choroby pečene a sleziny
 • V dôsledku dehydratácie, alkoholovej intoxikácie, zvýšenej produkcie moču z tela, nevyváženej stravy
 • Zvýšené množstvo konzumovaných sladkostí, rovnako ako potraviny nasýtené uhľohydrátmi
 • Zvýšenie počtu červených krviniek a krvných doštičiek v plazme
 • Poškodenie vnútorných orgánov parazitickými bytosťami alebo mikroorganizmami

Zvýšené hladiny krvnej hustoty a rýchle zrážanie lymfy sú dôsledkom chemickej expozície v dôsledku rakoviny. Príčiny môžu byť tepelné popáleniny kože a infekčné choroby toxickej povahy. Posledne uvedené spôsobujú sklzenie a hojné vylučovanie trávenej konzistencie tráviacich orgánov.

Zvýšená zrážanlivosť sa pozoruje u pacientov s trombofíliou, nadobličkovou nedostatočnosťou, kŕčovými žilami, hypoxiou. Okrem toho sa tento indikátor hustoty plazmy môže vyskytnúť u ľudí postihnutých pankreatitídou, hepatitídou, cirhózou pečene, polycytémiou a diabetes mellitus.

Aké nebezpečenstvo predstavuje?

Mnoho ľudí si nemyslí na význam zvýšenej krvnej hustoty. Jedným z nebezpečných stavov tela - tvorba krvných zrazenín. Výsledné emboly, ktoré expandujú, bránia pohybu plazmy cez cievy.

V budúcnosti sa môže vyskytnúť situácia, ktorá vyvoláva oddelenie zrazeniny a jej prepravu do rôznych ľudských orgánov vrátane mozgu a myokardu. Výsledkom zablokovania koronárnej artérie alebo akejkoľvek cievy v mozgu sa stáva nekróza mäkkých tkanív a v dôsledku toho mŕtvica alebo infarkt myokardu.

Navyše zvýšená hladina viskozity plazmy vedie k vzniku hypertenzie u pacienta, krvácaniu vnútri mozgu a prejavu aterosklerózy.

Často ženy, ktoré nosia dieťa, trpia zvýšenými zrážanlivosťami. Pri zvýšenej viskozite krvi sú možné časté krvné zrazeniny. Nežiaduce účinky tohto krvného stavu sú:

 1. Exfoliácia placenty.
 2. Narodenie predčasného dieťaťa.
 3. Fetálna smrť plodu, tak ako v skorých a neskorých termínoch.

Všetky účinky sú vyvolané zvýšenou rýchlosťou zrážania plazmy. Aby sa odstránil hlavný faktor vzniknutých problémov, je potrebné vyriešiť pôvodný problém - odstrániť ochorenie alebo stav tela, v ktorom sa úroveň viskozity neustále zvyšuje.

príznaky

Silná tekutina v krvných kapilárach nie je problémom alebo chorobou. Symptómy jeho vzniku neovplyvňujú celkový stav tela. Zvýšená rýchlosť môže ovplyvniť akúkoľvek chorobu, ktorá sa vyvinula na pozadí abnormálnej úrovne viskozity.

Aby sa ubezpečil, že príčinou ochorenia je presne zvýšená zrážanlivosť, môžu potvrdiť len diagnostika a krvné testy. Odporúča sa, aby ste boli v stave upozornenia a poraďte sa s lekárom, ak sa zistia nasledujúce príznaky abnormálnej funkcie vnútorných orgánov:

Studené ruky a nohy

 • Tíživosť na dolných končatinách, ktorá neprechádza po nočnom odpočinku ani po terapeutickej liečbe ľudovými prostriedkami
 • Krvácanie do ústnej dutiny z ďasien, hojenie hemoroidov a ich bolestivosť pri dotyku
 • Studené ruky a nohy bez ohľadu na vonkajšie faktory
 • Konštantná únava celého tela, ospalosť - prejavujúca sa na pozadí nedostatku kyslíka v mozgu v dôsledku zvýšenej krvnej hustoty
 • Zjavenie rozsiahlych modrín s malými ranami a kontaktom s inými povrchmi, čo je spôsobené zvýšenou krehkosťou a krehkosťou kapilár
 • Časté bolesti hlavy
 • Abnormálne zmeny v intestinálnej funkcii
 • Zjavenie pavúkových žíl na koži lýtkových svalov nohy

Stimulácia krvi na rýchlu zrážanlivosť nastáva kvôli častým emocionálnym situáciám a depresívnym stavom.

Indikátor a príznaky sa môžu objaviť s nárastom hladiny cukru v lymfe. Problém môže byť obdarený ľuďmi, ktorí trpia zvýšenou telesnou hmotnosťou a zneužívajú tabakové výrobky.

Príčiny, príznaky a liečba zvýšenej krvnej zrážanlivosti

Zrážanlivosť krvi je dôležitým ukazovateľom, obrannou reakciou tela na krvácanie. Keď sú krvné cievy poškodené, krvné bunky tvoria krvné zrazeniny, ktoré zabraňujú ďalšiemu strate krvi. Zrážanlivosť nie je konštantná, závisí od stavu organizmu a môže sa počas života zmeniť.

Pri malých zraneniach sa krvácanie zvyčajne zastaví po 3-4 minútach, po 10 minútach vzniká krvná zrazenina. Ak sa tak stane oveľa skôr, príčinou môže byť zvýšené zrážanie krvi.

Ide o pomerne vážnu patológiu nazývanú trombofília. Vedie k vzniku ochorení, ako sú kŕčové žily a trombóza, spôsobuje infarkty a mŕtvice, choroby vnútorných orgánov (obličky, žalúdok, črevá).

Za normálnych okolností krv voľne prechádza pozdĺž krvného riečišťa a poskytuje kyslík tkanivám. Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín a krvných zrazenín v kapilárach a veľkých nádobách. Zároveň tkanivá tela trpia nedostatkom kyslíka, zdravotný stav a pracovná kapacita pacienta sa značne zhoršujú.

Príčiny ochorenia

Príčiny zvýšenej krvnej zrážanlivosti sú veľmi rozdielne a môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú hlavné:

 • infekčné choroby;
 • hormonálne ochorenia;
 • ochorenia vnútorných orgánov (pečeň, slezina);
 • tehotenstva;
 • pomalý prietok krvi v dôsledku nedostatku fyzickej aktivity;
 • ateroskleróza;
 • genetické patológie hemostázy;
 • dehydratácia;
 • expozícia;
 • autoimunitné ochorenia;
 • porušovanie metabolických procesov.

Výsledkom týchto ochorení je narušenie chemického zloženia a viskozity krvnej plazmy, čo vedie k zmene normálneho stavu červených krviniek a krvných doštičiek. Tieto bunky sa začnú pevne držať, pomer medzi kvapalnou časťou a bunkovou hmotnosťou krvi je narušený, riziko tvorby trombu v cievach a srdce sa zvyšuje. Zvýšené zrážanie krvi preto predstavuje vážne zdravotné riziko, ktoré si vyžaduje okamžitú a kompetentnú liečbu.

Príznaky zvýšenej zrážanlivosti

Hlavne príznaky so zvýšeným zrážaním krvi, ktoré sa prejavujú pocitom neustálej únavy, pocitom ťažkosti v nohách. Pacienti sa rýchlo unavia pri chôdzi, zažívajú slabosť, ospalosť, bolesti hlavy s rôznou intenzitou.

Príznaky trombofílie sa objavujú ako modriny, ktoré sa objavujú na tele s malými zraneniami a modrínami. Je to spôsobené vysokou krehkosťou mikrovesselov. U pacientov so zvýšeným krvácaním zubov. Existujú porušenia v črevách a vnútorných orgánoch, ktorých tkanivá sú nedostatočne zásobované kyslíkom a prospešnými látkami. Hemoroidy sú bolestivé a zväčšujú sa.

Vysoké zrážanie krvi vedie k trombóze a kŕčové žily, ktorých symptómy sú pavúkové žily a venózne uzliny v nohách. Symptómy vysokej krvnej viskozity sa najčastejšie prejavujú pri chorobách, ako je obezita, diabetes, stres, fajčenie, rakovina a autoimunitné ochorenia.

Nebezpečenstvo zvýšenej viskozity krvi počas tehotenstva

V súčasnosti lekári čoraz viac hovoria o spojení trombofílie s komplikáciami, ktoré sa objavili počas tehotenstva. Zvýšené zrážanie krvi počas tehotenstva môže spôsobiť potrat. U gravidných žien sa tendencia tvoriť krvné zrazeniny mnohonásobne zvyšuje. Okrem toho u žien, ktoré majú zvýšené viskozity krvi pred počatím, sa problém preťaží počas nosenia dieťaťa. Výsledkom môžu byť rôzne komplikácie: neskorá toxikóza, potrat, odlúčenie placenty, predčasné pôrode a dokonca smrť plodu.

Ako vzniknú tieto komplikácie? Nenarodené dieťa dostáva všetky živé látky, ktoré potrebuje, z placenty, v ktorej je veľa krvných kapilár a ciev. Ak tvoria krvné zrazeniny na spoji placenty s maternicou alebo krvnými cievami, plod nemôže dostávať živiny a prestáva sa rozvíjať.

S pomocou moderných techník sú identifikované ženy, ktoré trpia vysokou viskozitou krvi, náchylné na tvorbu krvných zrazenín, ktoré v minulosti mali tehotenské komplikácie. Aby sa predišlo možným problémom, dostávajú liečenie riedidlami krvi.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti krvi

Pri liečbe zvýšenej viskozity krvi by sa mala venovať osobitná pozornosť príčinám jej výskytu a diagnózy.

Klasickou metódou liečby trombofílie je použitie antikoagulancií. V závislosti od povahy patológie sa môžu predpísať antispazmodiká, protizápalové lieky a fibrinolytiká. Postup doplňovania objemu krvi sa môže aplikovať pomocou transfúznej a infúznej terapie, alebo sa môže použiť chirurgický zákrok na odstránenie trombov.

V dedičnej trombofílií je dlhodobý aspirín indikovaný v nízkych dávkach. Počas tehotenstva je aspirín kontraindikovaný. Liečba sa má vykonávať s nepretržitým laboratórnym monitorovaním krvného obrazu, pretože pri užívaní liekov na zmierňovanie krvného obehu sa môže ľahko objaviť nekontrolované vnútorné krvácanie. Všetky lieky sa majú užívať len podľa pokynov ošetrujúceho lekára a pod jeho kontrolou.

jedlo

Špeciálny pitný režim a dodržiavanie vhodnej stravy pomáhajú zmierniť krv. Lekári odporúčajú piť aspoň jeden a pol, dva litre tekutiny denne. Uprednostňovali by sa prírodné zeleninové a ovocné šťavy, bylinné a zelené čaje, bežná čistá pitná voda.

Jedlá by mali byť vyvážené s potrebným obsahom bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov. Ako zdroj bielkovín je lepšie vybrať morské ryby a nie mäso. Je dobré použiť nerafinovanú olivovú alebo ľanový olej, orechy, morskú kelu.

Tiež krv čerstvý cesnak a cibuľa, sladká bulharská korenie. Pestované kukurice sú veľmi užitočné. Vitamín E obsiahnutý v klíčkoch zvyšuje účinok antikoagulancií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.

Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a čo vie

Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.

Hypertenzívna kríza: liečba doma

Hypertenzívna kríza je nebezpečným stavom, s ktorým sa predtým alebo neskôr stretne každá hypertenzná osoba. Krízová kríza si vyžaduje núdzovú starostlivosť, pretože môže viesť k vzniku nebezpečných komplikácií v dôsledku poškodenia cieľových orgánov (srdca, mozog, obličky).

Hovoríme o indikátore MID v krvnom teste

Aby bolo možné dostať testy MID v krvi, je potrebné prejsť krvnou vzorkou z prsta, menej často z žily. Táto analýza sa bude nazývať všeobecným (aj klinickým) krvným testom, potom z dokumentu s výsledkami analýzy z interpretácie ukazovateľov sa bude môcť oboznámiť s výsledkami MID v krvi v jednom z grafov.

Najpresnejšie ošetrenie srdcovej chirurgie - koronárne stentovanie srdcových ciev

Koronárne stentovanie je jednou z najzákladnejších a najnovších metód liečby zúžených srdcových ciev v srdcovej chirurgii.

Zvýšená ESR: čo hovorí

Krvný test pre ESR sa vyznačuje jeho jednoduchosťou a lacnosťou, a preto sa mnohí lekári často obrátia na to, keď potrebujú pochopiť, či existuje zápalový proces. Čítanie a interpretácia výsledkov však nie je jednoznačné.