Ivan Drozdov 23. augusta 2017 0 Komentáre

Bolesť hlavy nie je len vyčerpávajúci pocit nepohodlia, ktorý narúša plnú existenciu človeka, ale aj špecifický príznak, ktorý poukazuje na vývoj alebo prítomnosť vážnych ochorení mozgu. Primárne krátkodobé Cephalalgia spôsobené únavou alebo vplyvom vonkajších podnetov, nie je vážne, ale vzhľad stále bolesti v krku, chrámoch alebo bolesť, ktorá zahŕňa celú hlavu, dôvod na obavy.

Často sú neustále bolesti hlavy sprevádzané poklesom aktivity, pamäti a myslenia, slabosťou, závratmi a nevoľnosťou, ktoré negatívne ovplyvňujú celkový zdravotný stav a životný štýl. Preto je dôležité stanoviť presnú príčinu syndrómu bolesti, aby sa liečba začala rýchlo alebo aby sa vykonali preventívne opatrenia na jej lokalizáciu.

Príčiny neustáleho bolesti hlavy

Odborníci v oblasti medicíny identifikujú hlavné príčiny pretrvávajúcej bolesti hlavy v závislosti od typu patologického procesu:

 • Dysfunkcia CNS spôsobená krvácaním alebo nádormi rôzneho pôvodu v mozgovej kôre;
 • zmeny intrakraniálneho alebo arteriálneho tlaku spôsobené vnútornými patológiami alebo vonkajšími faktormi (napríklad nezdravá strava, nadmerná práca, stres, trauma);
 • nedostatok prístupu kyslíka k mozgu a poruchám obehu;
 • toxikóza u tehotných žien alebo toxické otravy chemickými škodlivými látkami;
 • metabolických a hormonálnych porúch;
 • účinky TBI;
 • vírusové a infekčné choroby.

Trvalá bolesť môže byť príznakom nasledujúcich závažných ochorení:

 • arteriálna hypertenzia - charakterizovaná bolesťou v chrámoch a krku;
 • nádory CNS inej povahy - nudná lisovacia bolesť je koncentrovaná na mieste nádoru;
 • diabetes mellitus - bolesť spojená so zvýšenou pulzáciou v hlave spôsobenou nedostatočným prívodom krvi a hladovaním mozgu kyslíkom;
 • antritída alebo akútna sinusitída je prakticky neustále prekrúcajúca bolesť, ktorá sa zvyšuje s otáčaním a ohnutím hlavy.

Mnohí odborníci sa odvolávajú na chorobu, sprevádzanú konštantnou cefalgiou, migrénou. V skutočnosti, s migrénou, bolesť je predĺžená alebo epizodická v prírode, zatiaľ čo trvanie a závažnosť záchvatov závisí od stavu ciev mozgu.

Prečo prášky na bolesti hlavy už nepomáhajú

Široká škála liekov v lekárňach a nekompetentnosť lekárnikov, ktorí odporúčajú "účinné" pilulky, pomerne často vedú k tomu, že pacient trpiaci konštantnou cefalgiou odmieta navštíviť lekára. Začína samoliečiť, zatiaľ čo sa najprv zameriava na užívanie liekov proti bolesti, čím zhoršuje už vážny stav.

Neobmedzený príjem analgetík a iných liekov proti bolesti môže vyčerpať príznaky nebezpečných ochorení a spôsobiť komplikácie patologických procesov, prispieť k syndrómu závislosti a intoxikácii tela.

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

Syndróm závislostí sa vyskytuje v dôsledku častého užívania takýchto liekov, keď zvyčajná dávka nezmierňuje bolesť a dosahuje účinok, ktorý je potrebné zvýšiť. V krátkom čase sa v krvi hromadia škodlivé látky a dochádza k intoxikácii tela, čo zhoršuje stav pacienta a vo väčšine prípadov vyžaduje hospitalizáciu. Tento stav vedie k zníženiu imunity a zvyšuje riziko ochorenia oslabeného pacienta so závažnými vírusovými infekciami.

Závislosť od liekov na bolesti prispieva k zvýšeniu záchvatov cefalgie a k zvýšeniu ich trvania, takže pacient opakovane užíva drogy. Jeho stav sa zhoršuje, kvôli inhibícii centrálneho nervového systému, znižuje sa aktivita sérotonínových buniek a reflexov zodpovedných za bolesť, záujem o všetko, čo sa deje, stratí, človek je neustále v depresívnej nálade.

Ak užívate lieky proti bolesti denne a zároveň nezmierňujete stav, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, ktorý predpíše liečbu, ktorá zahŕňa nielen neutralizáciu skutočnej príčiny bolesti hlavy, ale tiež odstránenie nahromadených toxínov.

Čo robiť, ak máte neustále bolesti hlavy

Ak sa bolesť hlavy stáva trvalou, aj keď máte tendenciu zhoršovať jej, mali by ste sa poradiť s lekárom. Primárne vyšetrenie vykonáva terapeut, určuje povahu bolesti a podľa potreby priraďuje laboratórne testy, ultrazvuk a MRI mozgu. Je mimoriadne dôležité poskytnúť mu údaje o chronických ochoreniach, ktoré môžu spôsobiť stálú cefalgiu, ako aj o kalendári s označením frekvencie a trvania záchvatov. Na základe získaných výsledkov terapeut robí závery o príčinách pretrvávajúcej bolesti a v závislosti od diagnózy odkazuje na špecializovaného odborníka, napríklad na neuropatologa, kardiológa, imunologa alebo onkológu.

Bolesť spôsobená patologickými zmenami v mozgovej kôre sa má liečiť liekom alebo chirurgickým zákrokom. Pri chýbajúcich indikáciách na chirurgický zákrok je pacientovi liečená liečba a fyziologické postupy, ktorých trvanie závisí od povahy ochorenia.

Ak bolesť hlavy nezmizne a nie je príležitosť konzultovať s lekárom, môžete zmierniť útok jedným z jednoduchých, ale účinných spôsobov:

 • pripraviť odvar z harmančeka alebo levanduľa, piť a pokúsiť sa spať v úplnom tichu;
 • vytvorte kompresiu, pre ktorú by mala byť kvapka levanduľového esenciálneho oleja alebo mäty zriedená vodou v izbovej teplote, namočte do výslednej tekutiny uterák a naneste ju na chrámy a čelo;
 • urobte ľahké masážne pohyby od koruny k uchu, čelo až po okcipitálnu časť, časovú zónu, zatiaľ čo hlava by mala byť mierne sklonená dopredu;
 • poskytujú voľný prístup kyslíka do miestnosti, neustále vysúvajú izby a ak je to možné, častejšie vychádzajú na čerstvý vzduch.

Ak je príčina pretrvávajúcej cefalgie známa, potom sa na zmiernenie záchvatu môže použiť liek. To by sa malo robiť s opatrnosťou a dôsledne dodržiavať dávkovanie liekov. Napríklad so zvýšeným intrakraniálnym alebo arteriálnym tlakom sú predpísané diuretiká a v prípade syndrómu vertebrálnej artérie a vaskulárnej dystónie sa môžu užívať vazodilatanciá.

Použitie tradičných anestetík (analgin, aspirín alebo ibuprofen) môže zmierniť bolesť na chvíľu, ale ich konštantný príjem alebo prekročenie odporúčaných dávok môže viesť k závislosti a výrazne zhoršiť stav. Používanie týchto liekov sa neodporúča pre tehotné ženy a deti. Pri menších bolestivých pocitoch je lepšie, aby sa uchýlili k prírodným antioxidantom: prírodným džúsom, čerstvému ​​ovocí a zelenine.

Popri opísaných metódach je potrebné obmedziť spotrebu potravín vyvolávajúcich cievne kŕče - korenené, vyprážané a údené potraviny, čokoládu, klobásy, orechy a korenie. Mali by ste tiež vylúčiť fajčenie a alkohol.

Prevencia bolesti hlavy

Drogová liečba chorôb spojených s cefalgiou veľmi uľahčuje stav pacienta, ale nesmieme zabúdať na preventívne opatrenia, ktoré bránia vzniku bolesti. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať nasledujúce činnosti:

 1. Správny režim dňa s celodenným odpočinkom a prechádzky na čerstvom vzduchu. Nočný spánok by mal trvať aspoň 8 hodín v dobre vetranej miestnosti.
 2. Často si počas pracovného dňa prestávajte, ak budete musieť byť na počítači dlhú dobu.
 3. Vytvorte vyvážené menu, v ktorom sú výrobky, ktoré spôsobujú vazospazmus, nahradené zdravým a zdravým jedlom.
 4. Aktívne voľnočasové aktivity a športy, ktoré majú pozitívny vplyv na náladu (napríklad korčuľovanie alebo korčuľovanie), ak sa objavia príznaky depresie.
 5. Používajte esenciálne oleje, zatiaľ čo musíte byť opatrní pri výbere arómy a dávkovania, aby nedošlo k opačnému účinku.
 6. Vynechať používanie alkoholu a fajčiť.
 7. Ak je výsledkom výskytu pretrvávajúcej bolesti osteochondróza, je potrebné zakúpiť ortopedický vankúš a matrac.
 8. Pravidelne vezmite teplú kúpeľ s odvarom bylín.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Každé z opísaných opatrení má pozitívny vplyv na cievy hlavy a tela ako celok, ale ich zložité, nepretržité vykonávanie občas zvyšuje účinnosť prevencie a umožňuje vám zabudnúť na bolesti hlavy dlhú dobu.

Prečo hlava často bolí

Bolesti hlavy alebo cefalgia sú pomerne častým príznakom mnohých ochorení a chorôb.

To je veril, že hlava často bolí ženy, ako silnejší sex.

V tomto prípade by sa mali vo fyziologických charakteristikách žien vyhľadávať príčiny častých bolesti hlavy v dôsledku zložitejšej anatomickej štruktúry a funkčnosti.

Hlavná, ale nie jediná, príčina bolesti hlavy u žien do veku tridsiatich rokov sa považuje za hormonálne výkyvy v tele.

Sú spojené s funkciami ovulácie, tehotenstva a pôrodu.

Treba mať na pamäti, že časté bolesti hlavy u žien rôznych vekových skupín sú príznaky patologických porúch.

Zvážte dôležité a najzaujímavejšie otázky ľudí: "Prečo majú ženy často bolesti hlavy?"; typy cefalgie; spôsoby boja proti tejto chorobe.

klasifikácia

Existuje klasifikácia ochorení ICD 10. Cephalgia sa týka medzinárodného kódu R51.

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb je cefalgia rozdelená na tieto typy:

 • cievne;
 • stres cefalgie;
 • vazomotorická cefalia;
 • bolesť hlavy pri používaní liekov;
 • migréna;
 • post-traumatické bolesti hlavy.

Bolesť hlavy vaskulárnej povahy je považovaná za najbežnejší typ cefalgie.

Ochorenie sa prejavuje vo forme pulzujúcej bolesti s ostrým rozšírením alebo zúžením krvných ciev.

Príčiny bolesti hlavy s hypotenziou - zvýšenie prietoku krvi, dilatácia malých artérií, slabý krvný prietok (venózny) z ľubovoľnej časti hlavy.

Bolesť sa zhoršuje ohnutím hlavy a ležaním. Odtok sa pri stoji zlepšuje.

Stláčanie krčných ciev (tesná kravata, dlhý náklon nadol), stres, hypertenzia môže spôsobiť bolesť.

Tento typ cefalgie sa prejavuje v rôznych patológiách vnútorných orgánov, v IRR (vegetovaskulárna dystónia).

Charakteristickým znakom bolesti hlavy s hypertenziou sú nasledujúce faktory: zvýšenie po námahe; výskyt po spánku; manifestácia na krku.

Keď je mozgová príhoda (hemoragická) charakterizovaná akútnym rozvojom bolesti hlavy na pozadí zvýšeného krvného tlaku.

Príčiny bolesti - nahromadenie krvi naliate z cievy v ľubovoľnej časti hlavy.

Povaha bolesti je silná a neočakávaná, sprevádzaná vracaním, nevoľnosťou, fotofóbiou, stratou vedomia.

Stres cefalgie sa prejavuje u mnohých ľudí. Časté bolesti hlavy sa vyskytujú pri práci, sedia v nepríjemnom alebo nesprávnom mieste v podobe kŕčov svalov na krku a hlavy (skalp).

Predĺžené svalové napätie vedie k napínaniu trvácneho stavu a účinkom na početné nervové zakončenia.

Takéto bolesti môžete zabrániť nastavením prestávok v práci a vykonávaním gymnastických cvičení.

Vasomotorická cefalgia sa prejavuje ako tlak v oblasti hlavy.

Časté bolesti hlavy sú vyvolané: napätie svalov ramien, krku; sedavý životný štýl; nedostatok pokoja; veľké dávky zdravotníckych pomôcok; fajčenie; stresom.

Jednostranný kŕč krvných ciev mozgovej membrány mozgu počas migrény ovplyvňuje trigeminálny nerv spôsobujúci silné, neznesiteľné pulzujúce bolesti hlavy.

Často je migréna sprevádzaná vracaním a nevoľnosťou. Pri útokoch pacient toleruje hluk a svetlo.

Migréna je považovaná za neurologické dedičné ochorenie.

dôvody

Hlavné príčiny bolesti hlavy u žien sú patologické poruchy a negatívne stavy.

 • Vírusové a infekčné choroby.
 • Aneuryzma.
 • Vysoký alebo nízky krvný tlak.
 • Diabetes, cukrovka a iné metabolické poruchy.
 • Meningitída.
 • Intrakraniálny tlak.
 • Nervové a fyzické preťaženie.
 • Choroby vnútorných orgánov (urogenitálny, kardiovaskulárny, gastrointestinálny systém).
 • Neuralgia trojklaného nervu.
 • Nedostatok železa (anémia).
 • Napätie optických nervov.
 • Časová arteritída.
 • Mŕtvicu.
 • Cervikálna osteochondróza.
 • Stres.
 • Traumatické poranenie mozgu.
 • Ochorenie očí.
 • Zápal alebo opuch mozgu.
 • Zneužívanie alkoholu.
 • Svalový nárast.
 • Porušenie spánku, výživa.
 • Kyslíkové hladovanie.
 • Fajčenie tabaku.
 • Tvrdá diéta.
 • Zmena počasia.
 • Teplo alebo úpal.
 • Nedostatok tekutín.
 • Vplyv liekov na telo (prekračuje normu).

Zoznam faktorov spôsobujúcich bolesti hlavy je veľký. Prečo sa často manifestuje cefalgia?

Podľa štatistík je frekvencia bolesti hlavy u žien vyššia ako u mužov. Príčiny častých bolesti hlavy sú skryté vo fyziologických rozdieloch.

Náhle zmeny v hormonálnych hladinách a orgánoch (zvýšený stres) sa vyskytujú počas ovulácie, v rôznych štádiách tehotenstva, počas prenatálneho a postnatálneho obdobia.

Možné sprievodné príčiny bolesti hlavy počas týchto období sú chronické ochorenia.

Nasledujúce faktory prispievajú k prejavu cefalgie:

 1. napätie a stláčanie svalov lebky;
 2. podráždenie okcipitálneho alebo trigeminálneho nervu;
 3. zahusťovanie krvi (viskozita);
 4. psychogénne;
 5. ochorenia očí;
 6. nazálne infekcie.

Svalová ťažná cefalgia je jeden z bežných typov (80% svetovej populácie).

Prejavil sa v dôsledku dlhšej kontrakcie svalov a stláčania krvných ciev.

Prietok krvi sa znižuje a dochádza k hladovaniu svalov kyslíkom, čo vedie k akumulácii toxických látok a účinkom na nervy.

Vysielajú signál do mozgu. Výsledkom je konštantná bolesť hlavy.

Pri takejto cefalgii sa tlak v temporálnej alebo čelnej časti objaví.

Trvanie nepríjemných pocitov závisí od individuálnych charakteristík osoby a pohybuje sa od pol hodiny až niekoľko dní.

Stláčanie ciev v oblasti krku sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • hrdla krku;
 • nudná, bodavá alebo bolestivá streľba;
 • vracanie;
 • rozmazané videnie;
 • závraty;
 • zvonenie a tinitus (má byť diferencovaný od hypotenzie);
 • prejav pri zatváraní a zaťažení hlavy (fyzikálne.

Podráždenie okcipitálneho alebo trojklaného nervu je náchylnejšie na ženskú populáciu. Zhoršenie toku krvi, kompresia nervu vedie k primárnej neuralgii.

Infekčné ochorenia, tvorba nádorov sú vinohradcami sekundárnej neuralgie.

Bolesť sa vyskytuje u neuropatických komplikácií.

Zvláštna pozornosť je príčinou cefalgie, viskozity krvi. Zníženie hladiny kvapalnej časti krvi (plazmy) a zvýšenie počtu červených krviniek zvyšuje viskozitu.

Krvné zrazeniny sa vyskytujú z týchto dôvodov:

 • použitie slaného, ​​kyslého, ťažkého na trávenie jedla;
 • porušenie štruktúry krvných ciev, ich vnútorný plášť;
 • dysfunkcia pečene;
 • neúplné štiepenie potravín enzýmami;
 • nedostatok stopových prvkov a vitamínov;
 • fajčenie;
 • kontaminácie potravín pesticídmi, toxínmi, insekticídmi;
 • zvýšená funkcia sleziny;
 • zneužívanie tvrdého alkoholu;
 • zvýšenie počtu červených krviniek;
 • zhlukovanie leukocytov, erytrocytov, tvorba krvných zrazenín;
 • stlačený stav.

Chronické ochorenia, červy, chudobný životný štýl negatívne ovplyvňujú systémy, ktoré produkujú krvné zložky a rôzne hormóny.

Preto je účinok na viskozitu. Zhrubnutá krv sa zle premáva cez krvné cievy a hlavné čerpadlo tela - srdce začne pracovať v núdzovom režime.

Keď sa zvyšuje viskozita, vyskytujú sa nasledujúce stavy: neočakávaná bolesť hlavy; ťažkosť v nohách; kŕčové žily, uzliny; sucho v ústach; časté studené ruky a nohy; roztržitosť; depresie; skľúčený; všeobecná slabosť; zábudlivosť.

Nie je vždy možné zistiť zvýšenú viskozitu krvi počas vyšetrenia, históriu.

Niekedy je porucha asymptomatická. Na stanovenie presnej diagnózy predpisuje lekár komplexný krvný test, hemostasiogram, hemoscanning.

V laboratórnej štúdii sa kontroluje stav krvných ciev, ukazovatele zrážania krvi.

Na určenie hlavnej príčiny cefalgie sa priradí echoencefalogram mozgu a počítačová tomografia.

Nebezpečenstvo zahustenia

Prietok krvi sa spomaľuje v dôsledku oxidácie organizmu (zhlukovanie červených krviniek a krvných doštičiek).

Viskozita krvi sa zvyšuje a vzniká riziko vzniku krvných zrazenín v cievach a srdci.

Zosilnená krv sa spája kapiláry. Mikrocirkulácia krvi v malých cievach, ktoré sú veľmi v hlave, nohách, rukách, je narušená.

Nastáva konštantná bolesť hlavy, chladu a necitlivosť končatín.

V tejto situácii sa zvyšuje únava, zhoršuje sa videnie a pamäť a objavuje sa slabosť a ospalosť.

Situácia je ešte horšia, keď sú postihnuté veľké krvné cievy.

Tvorba krvných zrazenín vedie k ateroskleróze, hypertenzii, infarktu, mŕtvici.

liečba

Po vyšetrení a diagnóze lekár predpisuje lieky, ktoré posilňujú krvné cievy a krvácajú.

Na posilnenie steny ciev sú predpísané nasledujúce lieky:

Lekár predpisuje lieky, ktoré krvácajú.

 1. Warfarín alebo jeho analógy.
 2. Chimes.
 3. Thromboth ACC
 4. Cardiomagnil.
 5. Aspekard.
 6. Lospirin.
 7. Aspirínové kardio.
 8. Kumarín.

Na udržanie krvi v dobrom stave odborníci odporučili špeciálnu výživu obsahujúcu tieto druhy výrobkov:

 • ovocie (grapefruit, jablká, granátové jablko, všetky citrusy, vápno);
 • morské plody (kraby, slávky, chobotnice, mušle);
 • morské ryby;
 • kakao, čokoláda (tmavá);
 • bobule (slivka, malina, čerešňa, jahody, čučoriedky, brusnice);
 • zeleniny a obilnín (cibuľa, cesnak, čerstvé uhorky, paradajky, repa, kukurica, slnečnicové semienka, artičoky, repa, zázvor, škorica).

Odporúčané použitie najmenej dvoch litrov denne overenej pitnej vody.

Je potrebné vylúčiť alebo obmedziť spotrebu cukru, soli, údenie, vyprážané, korenené jedlo, nakladanie.

Časté bolesti hlavy

Všetky činnosti ľudského tela sú spojené s prácou mozgu. Ak sa vyskytujú časté bolesti hlavy, dospelí sa rýchlo unavia, nervózni a nemôžu pracovať. Tiež spojené s nevoľnosťou, závratmi a zvýšeným tlakom. Ak chcete zistiť, prečo bolesť hlavy často bolí, môžete použiť nástroj a laboratórne testy. Ak vaša hlava často bolesti, musíte sa poradiť s lekárom, vziať predpísané pilulky a vykonávať určité cvičenia.

Príčiny častých bolesti hlavy

Časté bolesti hlavy môžu spôsobiť porušenie orgánov kardiovaskulárneho systému a tráviaceho traktu. Preto nepohodlie v hlave môže simulovať závažné ochorenia, ktoré môže zistiť iba skúsený lekár.

Príčiny častých bolesti hlavy sú opísané nižšie.

 1. Migréna. Toto ochorenie môže spôsobiť vážne bolesti hlavy, závraty, rozmazané videnie. Ochorenie sa vyskytuje u žien stredného veku, je zdedené. Bolesti hlavy trvajú od 30 minút do 3-4 hodín, pokrývajú hlavu vľavo alebo vpravo. Môže sa vyskytnúť až 3 až 4 záchvaty za deň.
 2. Klasické bolesti často postihujú mužov. Okrem bolesti v hlave majú pacienti zhoršenie zraku a opuch kože okolo oka na jednej strane. Útoky trvajú 15 až 60 minút v celej sérii. Den môže byť označený ako 5-10 útokov.
 3. Bolesti hlavy sa objavujú po náročnom pracovnom dni, nadmernej práci a nedostatku spánku. Väčšinou postihnuté chrámy a krk. Bolesti môžu byť pulzujúce, oblúkové a objavujú sa predovšetkým večer alebo ráno po spánku.
 4. Osteochondróza krčnej chrbtice je bežnou príčinou bolesti hlavy v zadnej časti hlavy a koruny. Je to dôsledkom kompresie vertebrálnych artérií, nervových koreňov, v dôsledku ktorých mozgové bunky trpia nedostatkom kyslíka. Ostré pohyby na krku spôsobujú "lumbago", zvyšujú bolesť.
 5. Hypertenzia je spojená s vysokým krvným tlakom, ktorý sa vyznačuje variabilitou. Na úrovni nad 140/90 mm Hg. Art. u pacientov začína ublížiť a spôsobuje hluk v hlave, únava, nevoľnosť. Ak toto pokračuje aj v budúcnosti, môže sa zhoršiť zrak, tinitus a závrat.
 6. Citlivosť počasia, najmä v zime, je spôsobená prudkou zmenou poveternostných podmienok. Prechod od mrazu k rozmrazeniu ovplyvňuje dospelých, zatiaľ čo tlak kolíše, únavu a vážne bolesti hlavy. Po 1-2 dňoch všetko prechádza.
 7. Poranenia hlavy a chrbtice vždy vedú k niekoľkým následkom. Pacienti často zaznamenávajú bolesti hlavy, stuhnutosť svalov krku, zhoršenie náhlymi pohybmi a zmeny počasia.

Je to dôležité! Keď sa vyskytnú migrénové bolesti hlavy v dôsledku rozšírenia krvných ciev a nie ich zúžení

Len lekár dokáže zistiť hlavnú príčinu bolesti hlavy a predpísať správnu liečbu.

Príznaky bolesti hlavy

Pocit bolesti v hlave sa nezdá nezávislý. Dospelí si všimnú aj iné nepríjemné príznaky. V závislosti od dôvodu, ktorý často spôsobuje bolesť hlavy, pacienti uvádzajú tieto sťažnosti:

 • všeobecná slabosť, nevoľnosť po zmiznutí bolesti;
 • ospalosť alebo nespavosť, nočné mory;
 • zvýšené močenie, mierna nevoľnosť;
 • vracanie sa môže vyskytnúť pri vysokom tlaku;
 • bolesť v krčných svaloch, pri otáčaní a ohýbaní krku;
 • rozmazané videnie, najmä večer;
 • bolesť v ušiach a oči, znížená ostrosť sluchu;
 • závraty sa objavujú s dlhým útokom.

Tak sa môže stať, že na vrchole silnej bolesti hlavy môže dôjsť k mdlobu. Zároveň osoba stratí vedomie na niekoľko sekúnd a spadne na zem.

Poradenstvo lekára! Keď mdloba nepotrebuje rýchlo zdvihnúť pacienta na nohy. Stačí, aby položil človeka na chrbát, zdvihol nohy o 20 až 30 cm nad podlahou a utrie tvár so studenou vodou. Súčasne musí niekto zavolať na sanitku.

Tento záchvat sa vyskytuje zriedkavo, hlavne počas hypertenznej krízy, ako aj ostrého "zásahu" bolesti hlavy.

Potrebné vyšetrenia na časté bolesti hlavy

Ak je ľavá a pravá strana hlavy tak často poškodená, mali by sa vykonať opatrenia na stanovenie diagnózy. Preto sa musíte zaregistrovať na konzultáciu s rodinným lekárom. Výskumný algoritmus zahŕňa nasledovné:

 1. V prvej fáze lekár zhromažďuje históriu života pacienta, potom históriu ochorenia. Je dôležité poznamenať, keď hlava začala veľmi zraniť, ako dlho trvá a po ktorej sa takýto stav objavil. Lekár zaznamená prenesené a súvisiace ochorenia.
 2. Skúmanie pacienta je dôležité na identifikáciu možných lokálnych zmien, ukazovateľov pulzu a tlaku, ktoré môžu naznačovať hypertenziu. Napätie svalov krčnej chrbtice, bolesť pri pasívnych pohyboch hlavy nastáva pri osteochondróze, medzistavcovej kýlii. Jazvy na pokožke hlavy alebo krku indikujú predchádzajúcu operáciu, ktorá môže byť príčinou bolesti hlavy.

Medzi inštrumentálnymi a laboratórnymi testami môže lekár predpísať:

 • analýza krvi a moču;
 • bilirubín, močovina a krvný kreatinín;
 • EKG; meranie krvného tlaku;
 • radiografia krčnej chrbtice v 2 projekciách;
 • CT a MRI hlavy a krku, encefalografia;
 • spinálna punkcia - len v prípadoch podozrenia na meningitídu, subarachnoidálny hematóm a zranenia;
 • Ultrazvuk krčnej tepny; meranie vnútroočného tlaku pre suspektný glaukóm.

Je to dôležité! Ak máte dlhú dobu bolesť hlavy, najprv musíte namapovať krvný tlak na rameno tonometrom. Bolesť hlavy môže nastať kvôli hypertenznej kríze alebo mŕtvici

Ak pacient povedal: "Pravidelne mám mdloby," mali by ste okamžite vykonať MRI alebo CT vyšetrenie hlavy. Tento príznak môže byť prvým znakom nádoru na mozgu.

Liečba bolesti hlavy s cvičením

Čo robiť, ak máte často bolesti hlavy a závrat? Najprv by ste sa mali poradiť s lekárom ohľadom prítomnosti ochorení. Ak diagnostikoval lekár, môžete začať liečbu.

Prakticky žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky relaxačnej masáže. Metóda pomáha eliminovať bolesti hlavy spôsobené osteochondrózou, stresom alebo zranením. Masér dodržiava nasledujúcu postupnosť:

 1. Pacient leží na žalúdku, jeho hlava je umiestnená na špeciálnom vankúši.
 2. Klepaním a trením pokožky na 2-3 minúty zahrejte svaly krku.
 3. Tenká vrstva masážneho oleja sa nanáša na pokožku krčnej chrbtice.
 4. Lekár stojaci na boku pacienta s miernou silou tlačí svaly na krku, začína s trapézovými svalmi a končí na zadnej strane hlavy. Tak trvá asi 3 minúty.
 5. Potom sa postup opakuje 10-15 krát a masíruje svalové vlákna v krku.

Masážna relácia trvá 20-30 minút, potom trvá ďalších 10 minút a potom sa môže postaviť na nohy. Liečba bolesti s napätím je 12 zasadnutí po dobu 1 mesiaca.

Je to dôležité! Masér by nemal počas relácie vykonávať ostré otáčky hlavy

Ak lekár nevidí kontraindikácie, môžete odstrániť bolesť v hlave nasledujúcimi cvičeniami:

 1. Musíme sedieť na stoličke, späť narovnávať. Po zatvorených očiach pomaly ohýbajte hlavu tam a späť, vpravo a vľavo. Vykonajte 10 prístupov na každej strane. Takže môžete opakovať 5-6 krát denne.
 2. V polohe na ľavej strane by osoba mala masírovať časti hlavy s vrcholmi všetkých prstov. Vykonajte malé kruhové pohyby, ako umývanie hlavy pod sprchou. Postup začína prednou časťou, potom parietálnou a časovou a dokončí masáž v zadnej časti hlavy. Reláciu je možné vykonať 5 minút 3-4 krát denne.

Takéto jednoduché cvičenia sú nepostrádateľné. Pomáhajú zmierniť napätie svalových vlákien, eliminujú kŕče krku a ciev.

Aké lieky eliminujú bolesti hlavy

V situáciách, keď veľmi často bolesť hlavy, musíte mať lieky, ktoré môžu poskytnúť prvú pomoc. Pretrvávajúca povaha bolesti vás núti brať pilulky na bolesť napriek možným negatívnym účinkom.

Po konzultácii s odborníkom a potvrdení diagnózy môže lekár predpísať nasledujúce lieky:

4 príčiny bolesti hlavy: kedy mám ísť k lekárovi?

Lekári hovoria - nemôžu tolerovať bolesti hlavy. Ale s cieľom zmierniť utrpenie je potrebné nájsť príčinu

V tomto prípade sú neurológovia presvedčení, že zdrojom problému je mozog, terapeuti - že to je v cievach a psychoterapeuti obviňujú všetko na stres.

A každý z týchto odborníkov sám o sebe. Zdroje bolesti hlavy sú veľa. Môže to byť ako nedostatok spánku, stres, osteochondróza, nedostatok niektorých stopových prvkov (draslík, meď, horčík alebo fosfor) v tele a závažné ochorenia, ako je meningitída a dokonca aj nádor na mozgu. Našťastie iba 5 zo 100 záchvatov hlavy je dôvodom okamžitej hospitalizácie. V iných prípadoch sa môžete sami vyrovnať s nepohodou.

Tento klobúk nie je tvárou v tvár

Lekári majú takúto vec - "neurotickú prilbu" alebo "napätie hlavy". Hovoríme o nepríjemných pocitoch, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšeného tónu svalov na krku a pokožke hlavy dlhú dobu. Príčinou tejto choroby je spravidla fyzická nadmerná práca a emočná strach, niekedy je spôsobená nadmerným fajčením a dokonca aj klipsami alebo náušnicami, ktoré pôsobia na určité miesta na uchu.

"Prilba neurotického" je zvyčajne obojstranná, charakterizovaná tupou, monotónnou, rozptýlenou povahou bolesti, lebka je stlačená, akoby obručou. Môže to byť epizodické - menej ako 15 dní v mesiaci a chronické - viac ako 15 dní v mesiaci po pol roka. Odborníci si všimli, že táto "čelenka" je častejšie prenášaná pacientmi, ktorí majú sklon k negatívnemu posúdeniu životných udalostí, to znamená k hlbokým pesimistom. V tomto prípade je bolesť fyzickým prejavom úzkosti, prejavom nahromadených skúseností a komplexov. Tento problém možno odstrániť prirodzenými sedatívami (čaj s harmančekom, bujuľovou tinktúrou, passionflower) a autogénnym tréningom. Samo-masáž hlavy pomáha dobre: ​​zmierňuje rovnaké svalové napätie - príčinu nepríjemných pocitov. Existuje aj taká technika - "vyčistenie" bolesti hlavy s masážnou kefou. Zároveň sa krvný obeh zvyšuje a svaly sa uvoľňujú. Obnoví sa normálny krvný obeh.

Čo robiť: Masírujte končeky prstov špičkou ceruzky. Nájdite najviac bolestivé miesto a stlačte ho (to je druh domácej reflexológie). Pomáha dychové cvičenie alebo aromaterapia. Vyskúšajte 5-10 minútový kúpeľ na nohy alebo ruky. Namiesto ošetrenia vody môžete na čelo položiť horúci uterák, masírovať krk a ramená, piť zelený čaj (ale bez čokolády a sladkostí).

Zákerné plavidlá

Príčinou bolesti hlavy môže byť kŕč alebo dilatácia ciev. Najčastejšie tento problém znepokojuje tých, ktorí vedú sedavý sedavý životný štýl. Ďalšou kategóriou nešťastných ľudí trpiacich touto bolesťou hlavy sú pacienti s vaskulárnou dystóniou a osteochondrózou. Za týchto podmienok sa celá hlava okamžite rozdelí. Bolesť pulzujúcej prírody, "klepanie na chrámy", tvár vyzerá nafúknutá, celkový stav je prerušený. Pre tých, ktorí sú náchylní k tejto chorobe, nepríjemné pocity sa zvyšujú s meniacim sa počasím a niekoľko dní pred menštruáciou. Počas tehotenstva sa frekvencia bolesti hlavy znižuje alebo úplne zastaví, ale bohužiaľ sa obnovia po pôrode ihneď po skončení obdobia dojčenia dieťaťa. V takom prípade domáce opravné prostriedky nepomôžu. Potrebujeme lieky, ktoré stabilizujú krvné cievy a zmierňujú kŕče (Stugeron alebo no-spa).

Čo robiť: mokré obklady môžu mierne zmierniť bolesť - horúce, ak tvár počas útoku bledne a studená, ak sa zmení na červenú. Pomáha masáž hlavy a krku. Aby sa zabránilo bolesti spôsobenej krvnými cievami, odborníci odporúčajú plávanie. Fanúšikovia tradičných metód liečby používajú rastlinné prípravky obsahujúce hlohu, sušené vajcia, citrónový balzam. Ale zapojiť sa do kávy a kofeínu v tomto prípade nestojí za to.

Monster s názvom "Migréna"

Termín "migréna" predstavil rímsky doktor Galen. Ide o komplexnú chorobu, ktorej hlavným príznakom sú prípady nesnesiteľnej bolesti striktne v jednej polovici hlavy. Lekári spájajú túto patológiu s metabolickým serotonínom, látkou zapojenou do prenosu nervových impulzov. Mimochodom, ženy trpia migrénami častejšie. Ak vaša matka trpí väčšinu svojho života z dôvodu neznesiteľnej bolesti hlavy, s najväčšou pravdepodobnosťou budete čeliť podobnému osudu. Koniec koncov, migréna sa zvyčajne zdedí. Situácia sa zhoršuje, ak vediete nesprávny životný štýl: fajčíte, pijete alkohol, trochu sa pohybujete a len zriedka sa dostanete do vzduchu.

Prvé bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť v detstve. Oni sa plne prejavujú o 25-40 rokov. Útok môže trvať 4 hodiny až 3 dni, sprevádzaný nevoľnosťou, niekedy vracaním, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky. Často mu predchádza takýto špeciálny efekt, ako blikajúce záblesky svetla, nasledované "rozmazaným pred očami", zúženie zorného poľa, rozdelený obraz.

Čo robiť: v prvej fáze migrény sa používajú vazodilatanciá: Dibazol s papaverínom, kyselinou nikotínovou, trentálom, Stugerone. Na druhom - vazokonstriktor: drogová námelina. Počas útoku musíte odpočívať v tmavej miestnosti, rovnako ako ľahkú masáž alebo teplé kúpele na ruky s levanduľou, citrónom, mäsom a majoránom.

Špinavá klobása

Vedci nedávno zistili, že bolesť hlavy môže byť spoločníkom na potravinovú intoleranciu niektorých potravín. Dôvodové látky, ktoré postihujú plavidlá. Najprv je to tyramín, ktorý sa nachádza v čokoláde, syry s dlhým starnutím, jogurt, kyslá smotana, solené alebo nakladané ryby, konzervované morské plody (kraby, krevety), údené mäso, klobásy, ako aj vo všetkých pivách. Táto látka je zákerná v tom, že jej množstvo vo výrobkoch sa zvyšuje pri dlhšom skladovaní.

Ďalším chemickým prvkom, ktorý spôsobuje takzvané bolesti hlavy, je dusičnan sodný. Glutamát sodný, ktorý sa nachádza v mnohých jedlách a omáčkach čínskej kuchyne, je zdrojom indispozície s rozoznateľným názvom "bolesti hlavy čínskej reštaurácie". Ak nie ste fanúšikom orientálnej kuchyne, nesúvajte sa radovať. Túto látku možno nájsť v kockách bôbov, zemiakových a kukuričných lupienkoch, v sušienkach s príchuťou, ako aj v niektorých suchých polievkach.

Zvláštna pozornosť si zaslúži kofeín. Je zvedavé, že spôsobuje nepohodlie nie jeho prítomnosťou, ale jeho absenciou - to je takzvaná bolesť hlavy. V tomto prípade ľudia trpia nedostatkom obľúbenej kávy, kolky alebo čaju. Prudké odmietnutie týchto nápojov je sprevádzané pulzujúcimi bolesťami hlavy v časných oblastiach, slabosť, podráždenie, rozptyľovanie, úzkosť, strach, poruchy spánku a nevoľnosť.

Čo robiť: predpokladom pre zotavenie je strava. Choďte na diétu, ktorá eliminuje použitie škodlivých produktov. Fytoterapia, metódy čistenia tela a kinesitherapy (špeciálna metóda fyzioterapie) majú nádherný efekt.

Varovanie!

Neodkladajte návštevu lekárovi, ak bolesť hlavy rastie, tablety nepomáhajú alebo nepohodlie sa neustále obnovuje niekoľko dní a týždňov. Ak je choroba sprevádzaná zhoršením zraku, závratmi, mali by ste čo najskôr navštíviť špecialistu.

Len 5 zo 100 záchvatov hlavy spôsobuje hospitalizáciu.

 • Celá horečka, chladné, infekčné choroby
 • Čelo (obidve strany očných zdier) - ochorenia očí, nesprávne okuliare
 • Whisky na oboch stranách, zadná časť hlavy je pulzujúca vaskulárna bolesť hlavy (s hypertenziou)
 • Krk (prechádza cez čelo, chrámy, krk) - s napätím bolesť hlavy
 • Za ucho (na jednej strane), chrám - zubné problémy alebo otitis
 • Chrám (na jednej strane) - migréna

Expertné stanovisko

Larisa Noviková, neuropatológka najvyššej kategórie

Samozrejme, pri liečbe bolesti hlavy je normalizácia denného režimu, to znamená dodržiavanie pravidiel racionálnej výživy, povinné striedanie práce a odpočinku, obmedzenie emočnej námahy (predovšetkým negatívne) a plný spánok má veľký význam. Tieto opatrenia však bohužiaľ nie sú vždy dostatočné. A len špecialista môže pochopiť skutočnú príčinu bolesti hlavy. Ak používanie zariadenia prvej pomoci nie je účinné, neodkladajte návštevu špecialistovi. Koniec koncov, skorá diagnóza choroby - kľúč k úspešnej liečbe.

Bolesti hlavy Stars

Tatyana Arno:

- Som šťastný človek - skoro nikdy nemám bolesti hlavy. Tento útok sa mi v mojom živote stalo len dvakrát alebo trikrát. Zároveň som sa na to, aby som sa zotavil, som nemusel ani odpočívať, piť špeciálne čaje alebo prípravky, ani sa nemusíte baviť. Keď sa to stalo, bol som zachránený bežnou aspirínovou tabletkou. Zdá sa, že je to len vlastnosť môjho tela, ktoré ja, keď vidím, ako ostatní trpia, je veľmi potešený.

Yana Rudkovská:

- Teplá relaxačná kúpeľ mi pomáha najlepšie zmierniť bolesti hlavy. Vo vode vždy pridávam prostriedky, ktoré zmierňujú stres - soli, gély, balóny a okvetné lístky ruží. Ak nemám čas na úpravu vody, trie moju tvár s kúskom ľadu, v ktorom som pred zmrazením zriedil ampulku kolagénu a elastínu. Procedúra zabije dve vtáky s jedným kameňom: bolesť zmizne a súčasne sa dotiahnu obrysy tváre.

Alexander Malinin:

- Vidíte, žijem v takom rytme, že nie je čas venovať pozornosť takým drobným problémom ako bolesť hlavy. Odstraňujem nepríjemné symptómy tým, že pijete tabletku s dipyrónom a zapnete pokojnú, pokojnú, najlepšie klasickú hudbu. Ak sa však problém vyskytuje často, musíte sa poradiť s lekárom a hľadať okamžitú príčinu jeho výskytu. Koniec koncov, bolesť hlavy môže byť dôsledkom problémov s krvnými cievami z dôvodu chladu, preťaženia.

Materiál poskytnutý časopisom "AIF o zdraví" č.12, 2008

Prečo často bolesť hlavy - ako bojovať?

Ak máte často bolesť hlavy, je to dôsledok stresu, chronickej únavy, traumatického poranenia mozgu, príznakov metabolických a hormonálnych porúch, vírusových a infekčných patológií. Lieky, súbor jednoduchých cvičení, dodržiavanie denného režimu pomáhajú zvládnuť nepohodlie.

Časté bolesti hlavy môžu byť výsledkom mnohých ochorení.

Príčiny častých bolesti hlavy

Pravidelné bolesti hlavy (cefalgia) sa vyskytujú po intenzívnej fyzickej námahe, v dôsledku stresu, zmien počasia. Ale ak sa nepohodlie obávajú každý deň - to môže naznačovať prítomnosť ťažkých patológií mozgu, krvných ciev, nazofaryngu, nepríjemného pocitu sa vyvinie počas intoxikácie, infekčných ochorení.

Typy bolesti hlavy:

 1. Cévna cefalgia - sprevádzaná pulzáciou v chrámoch, závratmi, silnými bolesťami bolesti na čele alebo okciputu, niekedy sú narušené vizuálne funkcie. S touto formou ochorenia je pre človeka ťažké ležať v polohe na chrbte, nepohodlie sa zhoršuje akýmkoľvek pohybom. Príčiny - patológia krčnej chrbtice, ateroskleróza, krvné zrazeniny, edém, nádor na mozgu.
 2. Liquodynamická cefalgia - nastáva, keď sa zmeny indexov intrakraniálneho tlaku zmenia na pozadí zvýšenia sekrécie cerebrospinálnej tekutiny, kompresie mozgu hematómom, nádor. Závažné a časté záchvaty hlavy sú sprevádzané závratmi, nevoľnosťou a silným tlakom v čelnej oblasti. S nárastom hodnôt nepríjemných pocitov je v prírode charakter vlny, s poklesom - človek zažíva slabosť, je preň ťažké.
 3. Neuralgická cefalgia - nastane náhle napadnutie, bolesť je vždy rezná, akútna, často dáva krku, čeľusti, obočie, lieky proti bolesti nepomáhajú, nepohodlie neustále znepokojuje, môže trvať 4 alebo viac týždňov. Problém sprevádza sčervenanie, precitlivenosť a opuch kože. Príčiny - hypotermia, nadmerné cvičenie, intoxikácia, neuralgia, všetky tieto faktory vedú k vzniku mikrotraumov, zapálených nervových koreňov.
 4. Bolesť napätia je dôsledkom dlhej práce na počítači, sedavého životného štýlu, inhalovania silných sladkých vôní, počúvania hlasnej ťažkej hudby, strachu a stresu. Cephalgia je sprevádzaná bolesťou, bolesťou v chrámoch, zadnou časťou hlavy, niekedy je to silná svrbenie.
 5. Klastrová bolesť hlavy - vyskytuje sa hlavne u mužov, je lokalizovaná v oblasti očí, charakterizovaná veľmi silnými, častými, ale krátkymi útokmi za niekoľko dní. Príčiny - rozšírenie karotickej artérie, podráždenie optických nervov, zmeny hladín testosterónu.
 6. Psychogénna bolesť hlavy je dôsledkom stresu, depresie, chronickej únavy, Parkinsonovej choroby.

Prečo bolesť hlavy

Hlavnými príčinami cefalgie sú vystavenie vonkajším dráždivým látkam, nezdravá strava, nedostatok pokoja, sedavý životný štýl, choroby vnútorných orgánov.

Migréna - intenzívne nepríjemné pocity, ale postihuje len ľavú alebo pravú stranu. Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku rozšírenia krvných ciev, sprevádzané nevoľnosťou, vracaním, nepohodlie môže trvať niekoľko dní. Presné príčiny vývoja ochorenia nie sú úplne pochopené, ale napätie, depresie, nadmerné práce, hluk, teplo, chronický nedostatok spánku môžu spôsobiť útok.

Akýkoľvek stres môže byť provokáciou pre nástup migrény.

Aké ochorenia často spôsobujú bolesti hlavy?

 1. Cievne choroby - syndróm intenzívnej bolesti trvá niekoľko hodín, obavy v dopoludňajších hodinách alebo v noci, nepohodlie sa nachádza v oblasti očí. Pri hypertenzii má bolesť hlavy v oblasti occiputu, často krvácajúcu z nosa.
 2. Neuralgia tváre, trojklaného nervu - bolesť je jednostranná, dáva hlavu z postihnutých oblastí.
 3. Traumatické poranenia mozgu, poškodenie chrbtice - bolesť nastáva v dôsledku kompresie krvných ciev, nedostatok kyslíka, nepohodlie sa prejavuje istým časom po incidente, analgetiká neprinášajú úľavu.
 4. Choroby krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice - kvôli stláčaniu ciev na stavcoch, nedostatok kyslíka a živín vstupuje do mozgu, bolesť zahŕňa zadnú časť hlavy a oblasť chrámov.
 5. Cievne patológie mozgu - cefalgia naznačuje hypoxiu, vaskulárnu sklerózu, tupú bolesť, pokrýva celú hlavu, je sprevádzaná závratmi, končatiny rastú tlmené, arteriálne parametre sa zvyšujú alebo znižujú, spánok je narušený, pamäť sa zhoršuje.
 6. Malígne a benígne neoplazmy mozgu - nádor tlačí na cievy, znepokojený neustálou bolesťou v jednej časti hlavy.
 7. Meningitída - intenzívne a dlhotrvajúce nepríjemné pocity v hlave sa vyskytujú na pozadí zápalu, silnej intoxikácie.
 8. Hemolytická anémia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sú červené krvinky intenzívne zničené, vzniká hypoxia a srdce funguje vo zvýšenej miere. Príznaky - únava, problémy s dýchaním, bolesť hlavy, končatiny sú vždy studené, koža bledá alebo žltá, zlyhanie srdca.

Dieťa môže byť vyvolané bolesťami hlavy, chrípkou, exacerbáciou sínusitídy, sinusitída - tupé prírodné nepohodlie sa vyskytujú v čelnej, temporálnej časti, pokrývajú oči a nos, naznačujú intoxikáciu, sprevádzajú vysoká horúčka, bolesť kĺbov a svalov a prechádza po ochorení. Nepríjemné pocity v zadnej časti hlavy alebo na čele, trhliny, rinitída, svrbenie - príznaky alergie.

Aké faktory môžu vyvolať bolesť hlavy

Cephalgia nie vždy naznačuje prítomnosť závažných ochorení, útok sa často vyvíja pod vplyvom provokačných faktorov.

Pitná káva môže spôsobiť bolesti hlavy.

Prečo bolesti hlavy:

 1. Zneužívanie silnej kávy, čaju, energie a alkoholických nápojov - tieto výrobky majú stimulačný účinok na nervový systém, spôsobujú dilatáciu krvných ciev, zvyšujú tlak.
 2. Zmeny v atmosférickom tlaku, zmena klímy, výstup do hôr - plavidlá nemajú čas prispôsobiť sa novým podmienkam, dochádza k spazmu.
 3. Nesprávna poloha tela počas spánku - bolesť hlavy v ranných starostiach, ak osoba spí na vysokom vankúšku, krvný obeh v krčnom krvnom plavidle je narušený.
 4. Nevhodná pokrývka hlavy - cefalgia sa vyvíja v dôsledku neustáleho stláčania.
 5. Stres, hlavu takmer vždy bolí, keď ste nervózni - s ostrým kŕčom je pocit, že lebka sa utiahne obručou.
 6. Prekonanie - bolesť nudná, pokrýva celú hlavu, je sprevádzaná poruchou spánku, zníženým výkonom.
 7. Príliš dlho spíme - hladina glukózy v krvi prudko klesá, bolesť v hlave sa obáva ráno alebo po dni odpočinku.
 8. Silná večera - v noci telo strávilo všetky sily na trávenie jedla.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Najskôr by ste sa mali poradiť s praktickým lekárom a naďalej vás bude riadiť, ak je to potrebné.

Určovanie príčin cefalgie, terapeuta, neuropatológ sa zaoberá liečbou choroby. Navyše je potrebný onkológ, kardiológ, chirurg, pacient s ORL, očný lekár a špecialista na infekčné ochorenia.

diagnostika

Identifikácia príčin vzniku cefalgie začína vyšetrením a prijímaním histórie, pacientovi je potrebné detailne povedať, kde, ako často a koľko bolesti hlavy.

Skúšobný program:

 • klinická analýza krvi, moču;
 • biochemický krvný test;
 • punkcia cerebrospinálnej tekutiny;
 • RTG, MRI, CT hlavy a chrbtice;
 • angiografia plavidiel;
 • myography;
 • EKG, meranie arteriálnych parametrov;
 • meranie intrakraniálneho tlaku;
 • Ultrazvuk krčnej tepny.

Čo robiť, ak máte často bolesť hlavy?

Cervikálna gymnastika na pomoc pri bolestiach hlavy

Na liečbu cefalgie sa používajú rôzne lieky, masáž a gymnastika pomáhajú dobre.

lekárstvo

Liečba cefalgie je zameraná na odstránenie nepríjemných symptómov, príčin, ktoré vyvolali záchvat bolesti a znižovali riziko komplikácií.

Ťažká bolesť hlavy - ako liečiť:

 • analgetiká - Milistan, Efferalgan;
 • protizápalové lieky - Nimid, Nimesulid;
 • sedatíva - Novo-passit, tinktúra pivonky, valerián;
 • lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie - Vasobral;
 • antihypertenzívne lieky - Enap;
 • anti-migréna lieky - Sumamigren;
 • lieky proti vertigu - Vestibo, Betaserk;
 • antiemetiká - domperidón.

cvičenie

Masáž krku pomôže vyrovnať sa s bolesťou hlavy, silné napätie, profesionál by to mal urobiť. Jednoduché cvičenia pomôžu zbaviť sa nepríjemných pocitov, je ľahké ich vykonávať doma.

Jednoduché cvičenia pre každodenné bolesti hlavy:

 1. Posaďte sa rovno, zatvorte oči a pomaly nakláňajte hlavu dopredu, dozadu, do strán. Vykonajte 10 opakovaní v každom smere, opakujte 5-6 krát denne.
 2. Ležať pomaly, v kruhovom pohybe, masírovať prsty na všetky časti hlavy. Začnite od oblasti čela a potom prejdite do parietálnych a temporálnych zón, dokončite ich na zátylku. Trvanie relácie je 5 minút a opakuje sa trikrát denne.
 3. V polohe stojaceho, aby sa pripojili k rukám za hlavou, aby sa lokty naklonili dopredu, ľahko sa naklonili dopredu. Pomaly narovnávajte, roztiahnite lakte, zdvihnite bradu, opakujte 6-8 krát.
 4. Ruky zamknúť do zadnej časti hlavy, pomaly sa ohýbať dopredu, neohýbajte kolená.

Možné dôsledky a komplikácie

Bolesť hlavy sa veľmi často vyskytuje na pozadí porúch mozgovej cirkulácie, bez správnej liečby, mozgovej príhody a paralýzy.

Medzi hlavné dôsledky častých útokov cefalgie patrí porucha sluchu, vízia, koordinácia, poruchy pamäti, znížená koncentrácia, emočné odchýlky a depresívne stavy.

Bez náležitého liečenia bolesti hlavy sa môže vyvinúť strata sluchu.

Dodržiavanie denného režimu, plný spánok, chôdza na čerstvom vzduchu, teplá sprcha, odmietanie zlých návykov a škodlivých potravín - to všetko pomôže zabrániť vzniku cefalalgie. Ak veľmi často bolesť hlavy, sedatíva, lieky proti bolesti, lieky na normalizáciu krvného obehu, odstránenie príznakov migrény pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov.

Hodnotiť tento článok
(1 bod, priemerná hodnota 5,00 z 5)

Príčiny a liečba častých bolesti hlavy

Cefalgia alebo bolesť hlavy sú častým sprievodným symptómom mnohých závažných ochorení. Takýto nepríjemný pocit môže pacienta bezprostredne po ťažkej fyzickej námahe alebo v dôsledku stresových situácií obťažovať. Možno sa zbaviť bolesti mnohými spôsobmi, ale nezávislá liečba bez konzultácie so špecialistom by mala byť úplne vylúčená. Len lekár po dôkladnom vyšetrení môže odpovedať na otázku "Prečo často hlava hlavy?" Liečba cefalgie bude závisieť od mnohých faktorov, ako aj od typu bolesti, a to by sa malo vziať do úvahy.

Málo o cefalgii

Je potrebné pamätať na jeden zaujímavý fakt, že ľudský mozog nedokáže pocítiť cefalgiu. Nervové zakončenia reagujú na bolesť. Všetky nepríjemné pocity v oblasti mozgu sú niekoľko typov:

 • Bolesť stresu.
 • Psychogénne pocity.
 • Štrukturálne porušenia krvných ciev.
 • Dynamické poruchy v mozgovomiechovej tekutine.
 • Zmiešaná bolesť

Ak hlava často bolí, čo to môže byť? Nielen environmentálne faktory, ako je jasné svetlo alebo hlasná hudba, ale aj závažné patológie, ako napríklad:

 • Infekčné choroby.
 • Chronická patológia.
 • Intoxikácia tela, ktorá je chronická a vyvolaná otravou.
 • Choroby a patológie kardiovaskulárneho systému.
 • Patológia mozgu a jeho ciev.
 • Neoplazmy v tele, ako aj v mozgu.

Typy bolesti hlavy

V modernej medicíne sú tieto typy cefalgie rozlíšené:

 • Cievne cefalgia. V tomto prípade pacient trpí pulzáciou, bolestivými pocitmi a závratmi a môže sa zhoršiť vizuálna funkcia. Bolesť hlavy je taká, že je pre pacienta nepríjemné ležať, robiť ohyby a dokonca aj vlasy. Takýto nepríjemný pocit môže byť vyvolaný narušeným tlakom, chorobami krčnej chrbtice.
 • Liquodynamická cefalgia. Okrem bolesti hlavy má pacient tiež vertigo (závraty), nevoľnosť, pocit tlaku v čele a zhoršenie vizuálnej funkcie. So zvýšeným intrakraniálnym tlakom má bolesť charakter vlny - znižuje sa a potom sa zintenzívňuje. Pri zníženom tlaku pacient nedokáže stáť. Zvýšenie sekrécie cerebrospinálnej tekutiny, ktorá spôsobuje zvýšený tlak vo vnútri lebky, môže spôsobiť takéto porušenie všeobecného stavu.
 • Neuralgická cefalgia. Bolesť hlavy v tejto situácii je akútna, rezná, dochádza náhle, pacient sa môže tiež sťažovať na závraty. Keď stlačíte bod bolesti, pocity sa môžu rozšíriť do iných častí hlavy. S týmto typom pokožky môže nabúrať, červenat, dochádza k narušeniu citlivosti. Bolesť nemožno odstrániť ani po užití liekov proti bolestiam. Neuralgická cefalgia môže pacientovi niekedy prenasledovať viac ako mesiac. Prokurujúce faktory sú intenzívne zaťaženie a prechladnutie, čo vedie k mikrotraumám a zápalovým procesom v nervových koreňoch. Toxické vlákna, ktoré sa môžu nahromadiť v tele v dôsledku infekčných ochorení alebo z nejakého iného dôvodu, môžu poškodiť vlákna.
 • Bolesť svalového napätia. Bolesť v hlave tohto typu môže byť vyvolaná ožarovaním, zápachom, vysokou hudbou, vzrušením alebo strachom. Okrem bolesti hlavy má pacient bolesť, pocit stláčania a obmedzenia a môže dôjsť k intenzívnemu svrbeniu kože.

Primárna cefalgia

Primárna bolesť hlavy je bolesť, ktorá poukazuje na slabý stav systémov a orgánov a je dočasná.

Prečo hlava, jej príčiny?

 • Bolesť stresu. Táto bolesť hlavy sa vyskytuje v dôsledku vplyvu negatívnych faktorov na telo. Pacient má nepríjemné pocity v čelnej časti, ktorá sa rozprestiera po celej hlave. Môže to byť pocit napätia. Bolesť sa pozoruje dlhodobo. Teplo, hlasná hudba, stresujúca situácia alebo depresívny stav, predĺžený pobyt na jednom mieste, nezvyčajné zaťaženie, nedostatok vody v tele môže vyvolať bolesť napätia. Na odstránenie týchto príznakov musíte užívať anestetikum alebo sedatívum. Aby sa zabránilo opätovnému vzniku bolesti, treba sa vyhnúť provokujúcim faktorom a prijať preventívne opatrenia.
 • Zneužívanie potravín, ktoré majú vysoký obsah kofeínu. Medzi ne patria: čokoláda, silný čaj alebo káva. Tieto výrobky môžu zvýšiť tlak. Ak ich neustále používate, je tu bolesť hlavy, nevoľnosť. Vylúčenie produktov provokatérov pomáha zbaviť sa nepríjemných pocitov.
 • Migréna. Časté bolesti hlavy môžu naznačovať migrénu. Pacient má nepríjemné pocity iba v jednej časti hlavy, intenzita môže byť stredná až neznesiteľná. V prítomnosti vonkajších podnetov sa bolesť hlavy zintenzívňuje. Niekedy je migréna sprevádzaná nevoľnosťou a dokonca aj emetívnym nutkaním. Útok môže trvať niekoľko dní. Stresové situácie, depresia, nespavosť, prehrievanie alebo iné nepriaznivé faktory môžu vyvolať migrény. Aby ste sa zbavili tejto choroby, potrebujete relaxovať, byť na čerstvom vzduchu, užívať analgetikum.
 • Bolesť hlavy Horton. Silné pocity, ktoré môžu trvať až niekoľko hodín, lokalizované v oblasti očí. Útoky sa môžu vyskytnúť počas niekoľkých mesiacov, v noci alebo ráno. Čo spôsobuje bolesť hlavy v tejto situácii? Na vyvolanie takejto bolesti môže dôjsť k vaskulárnej chorobe. Môžete sa zbaviť nepohodlia pomocou analgetík alebo silnejších liekov, ale len s menovaním špecialistu.

Ďalšie provokujúce faktory

Bolesť hlavy môže nastať aj v dôsledku takých provokačných faktorov, ako sú:

 • Neuralgia nervu tváre alebo trojklaného nervu. Hypothermia, stresujúce situácie alebo trauma tváre môžu vyvolať túto chorobu. Problém s obličkovým nervom sa pozoruje u tých pacientov, ktorí zneužívajú pevné potraviny. Aby sme sa zbavili bolesti, je potrebné vylúčiť provokatívne faktory.
 • Nosiť nepohodlné klobúky. Bolenie hlavy v tejto situácii sa často vyskytuje v dôsledku stláčania hlavy.
 • Dlhodobý pobyt v počítači. Bežné očné napätie môže vyvolať nepríjemné pocity.

Sekundárna cefalgia, jej príčiny

Sekundárna bolesť hlavy vo väčšine prípadov je príznakom iných ochorení. V takejto situácii je potrebné podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Zlyhanie terapie môže viesť k závažným nezvratným dôsledkom.

Sekundárna bolesť v hlave spôsobuje:

 • Poranenie hlavy a patológia chrbtice. Po úraze sa cefalgia môže vyskytnúť po určitej dobe, nebude možné ju zbaviť jednoduchým analgetikom, takže stojí za to podstúpiť úplné a naliehavé vyšetrenie.
 • Bolesť hlavy v patológii chrbtice sa vyskytuje v dôsledku stláčania alebo kŕče nervových vlákien, ciev, ako výsledok, napätie je tiež zaznamenané v celom tele.
 • Choroby mozgových ciev. Bolesť hlavy nastáva kvôli zhoršenému prietoku krvi v cievach mozgu. Pacient môže mať aj iné nepríjemné príznaky: vertigo, znecitlivenie rúk a nôh, zhoršený krvný tlak. Liečba je predpísaná na základe výsledkov vyšetrenia.
 • Novotvary v mozgu. Cefalgia sa vyskytuje v dôsledku nárastu nádoru, ktorý tlačí na cievy.
 • Tiež môže dôjsť k nepohodlie v dôsledku infekčných ochorení mozgu a jeho membrán. Cephalgia síce silné, drogy v tejto situácii nepomáhajú.
 • Chrípka a infekčné ochorenia tela. Pacient má súbežné symptómy: zvýšená telesná teplota, nevoľnosť, vracanie, bolesť svalového tkaniva.

Preventívne opatrenia

Veľmi často bolesť hlavy v dôsledku nesprávnej stravy a životného štýlu, takže by ste mali prehodnotiť svoju každodennú rutinu a stravu. Niekedy môžete vylúčiť niektoré škodlivé produkty z menu a často prejsť na čerstvý vzduch, po ktorom sa stav vráti do normálu. Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že častý nedostatok spánku a pracovné zaťaženie pracovného dňa môže spôsobiť nepohodlie v hlave. Treba pochopiť, že moderný rytmus života vedie k vývoju ďalších vážnych patológií.

Ak sa často objavuje bolesť hlavy, musíte skontrolovať režim odpočinku. Odporúča sa spať najmenej 7-8 hodín. Vo sne sú obnovené všetky zdroje tela a mozog spočíva. Pred zvyškom je potrebné miestnosť nasávať, aby bola nasýtená kyslíkom. Musíte tiež venovať pozornosť postoju. Pri dlhšom sedení sa odporúča robiť cvičenia a zahriať sa. Ak je vankúš nepríjemný, bolesť hlavy vás tiež obťažuje. Počas pokoja by mala hlava ležať rovinná, pričom by sa zároveň nemalo ohýbať krk.

Predĺžený kašeľ u pacienta je tiež príčinou bolesti hlavy. V tejto situácii je vhodné pokračovať v intenzívnej starostlivosti, ale až po konzultácii so špecialistom. Vo väčšine prípadov by sa malo zbaviť cefalgie vylúčiť provokatívne faktory alebo liečiť sprievodné ochorenia.

Treba pamätať na to, že bolesť hlavy môže pôsobiť nielen ako nezávislá patológia, ale môže byť tiež znakom závažných ochorení. Preto s dlhodobou prítomnosťou tohto stavu by ste mali okamžite konzultovať lekára, ktorý vám pomôže pochopiť, prečo bolesť hlavy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Symptómy a účinky infarktu na nohy

obsah

Akútny infarkt je srdcové ochorenie, ktoré nemôže zostať bez povšimnutia. Táto patológia má špecifické symptómy av tretine prípadov končí smrťou pacienta. Ale je takýto vývoj možný, keď taká vážna choroba prechádza bez povšimnutia a pacient trpí infarktom "na nohách"?

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Najlepšie kvapky pre mozgové cievy

Problémy s krvným obehom v mozgu nie sú len závraty a poruchy pamäti, ale aj blížiaca sa ateroskleróza, VVD, cievne kŕče a mŕtvica. Preto ciele mozgu potrebujú včasnú liečbu.

Extravasálna kompresia vertebrálnych artérií: príznaky, prejavy, diagnostika, terapia

Extravasálna kompresia vertebrálnych artérií je jedným z dôvodov celého komplexu prejavov závažných porúch pri dodávaní krvi do mozgu.

Hypertenzia 2 stupne, riziko 3: môžete získať zdravotné postihnutie?

Odborníci identifikovali skupinu patológií, ktoré sú klasifikované ako choroby modernej spoločnosti. Tieto ochorenia sú spôsobené tokom procesov v spoločnosti, zmenami rytmu a životného štýlu v smere akcelerácie.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.