Pri diagnostike takmer všetkých chorôb zahŕňajúcich zápalový proces je potrebný kompletný krvný obraz. Umožňuje určiť prítomnosť patogénneho faktora v ľudskom tele.

Pri prijímaní diagnostických výsledkov je často možné vidieť MCHC v krvnom teste v záverečnej správe. Pochopenie toho, čo to je, rovnako ako interpretácia tohto indikátora môže eliminovať prítomnosť určitých patológií.

Čo hovorí indikátor

MCHC alebo stredná koncentrácia hemoglobínu v krvnom obehu je jedným z 24 parametrov stanovených v štúdii ľudskej krvi. Pod týmto ukazovateľom sa rozumie takzvaný index erytrocytov. Ten stanovuje množstvo hemoglobínu v krvi človeka a interpretuje sa ako priemerná koncentrácia proteínu v celkovej hmotnosti erytrocytov. Na vykonávanie testov na index erytrocytov sa používa špecializované vybavenie.

Hemoglobín je zodpovedný za prepravu oxidu uhličitého a kyslíka cez krvný obeh. Preto MCHC demonštruje množstvo týchto prvkov, ktoré je možné presunúť.

Tento ukazovateľ však neuvádza množstvo hemoglobínu v krvi. Za týmto účelom sa vykonávajú ďalšie testy. MCHC vykazuje rozloženie hustoty hemoglobínu v bunkách erytrocytov.

Všetky indexy vypočítané v priebehu krvných testov nám umožňujú určiť aktivitu červených krviniek a ich funkčnú užitočnosť.

Podstata štúdie

Štúdia pre MCHC alebo hematologický faktor je nevyhnutne predpísaná, ak lekár predpokladá, že pacient má:

 • anémia;
 • patológie spôsobené genetickými faktormi;
 • respiračné ochorenie atď.

Ak chcete pochopiť podstatu tejto štúdie, zistíte, akú funkciu vykonávajú červené krvinky. Každá takáto bunka obsahuje hemoglobín (pigment s červenou farbou), vo vnútri ktorého je atóm železa. Je to spôsobené tým, že prítomnosť týchto červených krviniek má schopnosť viazať kyslík.

Kvôli prúdeniu krvi a konkávnemu tvaru bunky sa živiny pravidelne dodávajú do tkanív a orgánov. Sýtosť kyslíka v krvi priamo závisí od objemu hemoglobínu, ktorého pokles vedie k vzniku patológií (predovšetkým anémia).

Medzi štúdiami používanými na stanovenie hematologického koeficientu je najbežnejším krvný obraz. Poskytuje spoľahlivé informácie o výskyte abnormalít. Zmena MCHC nastane len na pozadí patologických procesov.

Je to spôsobené tým, čo bolo povedané vyššie: tento index nezávisí od počtu červených krviniek v krvi. Pri výpočte MCHC sa berú do úvahy len dva parametre:

 • hemoglobín (vypočítaný v g / dl);
 • hematokrit (vypočítané ako percento).

Normálny výkon

Po pochopení toho, čo tento index znamená, mali by ste sa odvolať na to, ktorý MCHC v krvnom teste sa považuje za normálny. Je dôležité poznamenať, že sa mení, keď človek vyrastá a v závislosti od príslušnosti pacienta k ženskému a mužskému pohlavnému styku.

Norma u mužov

Index erytrocytov u mužov je zvyčajne 32-36 g / dl. Tento ukazovateľ sa vzťahuje iba na osoby vo veku 15 až 65 rokov. U starších ľudí sa uvažuje o indexe 31-36 g / dl.

Norma u žien

Index erytrocytov u žien v období od 15 do 45 rokov sa považuje za normálny, ak ukazuje 32-36 g / dl. Od 45 do 65 rokov je INS u zdravého človeka 31-36 g / dl. Po 65 rokoch sa index vráti k predchádzajúcim hodnotám a je 32-36 g / dl.

Norma dieťaťa

Pred začiatkom puberty neexistuje žiadny rozdiel medzi ICSU u chlapcov a dievčat. V závislosti od veku dieťaťa sa tento index nachádza v rozdielnych normách. Všetko je normálne, ak sa počas štúdie identifikujú tieto ukazovatele:

 • menej ako 2 týždne - 28 - 35;
 • do 1 mesiaca - 28 - 36;
 • 1-2 mesiace - 28-35;
 • 2-4 mesiace - 29-37;
 • 4-12 mesiacov - 32-37;
 • 1-3 roky - 32-38;
 • 3-12 rokov - 32-37 rokov.

V období od 12 do 15 rokov sa sadzba pre ženy a sadzba pre mužov mierne líšia: 32-38 a 32-37.

Ako je zrejmé z vyššie uvedených údajov, počas života ICSU sa prakticky nemení. Len norma u detí mladších ako jeden rok sa líši od podobných ukazovateľov zistených u dospelých.

Dôvody zmeny v bežnom výkone

Priemerná koncentrácia červených krviniek vo vzťahu k objemu krvi u dospelých v normálnom stave (v neprítomnosti patológií) je 35 - 54%. Zmeny indexu erytrocytov vedú k rôznym dôvodom. Najčastejšou z nich je chyba počas krvného testu. Vyskytuje sa, ak:

 • neboli splnené podmienky na odber krvi;
 • porušili podmienky uchovávania krvi;
 • nesprávne vypočítaný hemoglobín a hematokrit.

V iných prípadoch zmeny v indexoch MCHC indikujú patologické procesy vyskytujúce sa v tele.

Dôvody prekročenia normy

MCHC v krvnom teste sa zvyšuje v prítomnosti rôznych patológií v počiatočných štádiách vývoja. Definícia tohto ukazovateľa zohráva dôležitú úlohu, pretože vám umožňuje prijať potrebné opatrenia skôr, ako choroba spôsobí vážne komplikácie.

Prekročenie prípustných hodnôt sa zaznamenáva v nasledujúcich situáciách:

 • nedostatok vitamínov B;
 • aktívne používanie alkoholických nápojov;
 • fajčenie;
 • časté používanie určitých liekov (sedatíva, hormóny).

Ďalšou najčastejšou príčinou charakterizovanej prekročením rýchlosti MCHC je sférocytóza. Posledne menovaná je choroba spôsobená genetickou predispozíciou. Je charakterizovaná vrodenou abnormalitou štruktúry buniek erytrocytov.

Zvýšenie MCHC môže tiež naznačovať výskyt inej pomerne závažnej choroby známej ako erytémia. Sú sprevádzané výraznými poruchami v obehovom systéme, v dôsledku čoho sa dramaticky zvyšuje hladina červených krviniek v krvi. Na pozadí erytémie pacienti často vyvíjajú trombózu a choroby dvanástnika.

Prítomnosť tejto patológie je indikovaná:

 • závažné svrbenie;
 • bolesť končatín;
 • sčervenanie kože a ďalšie.

Erytmia patrí medzi nepraktické patológie.

Prekročenie prípustných hodnôt MCHC nastane na pozadí deštrukcie časti červených krviniek. Podobné javy sa pozorujú u pacientov s vysokou krvou a u žien po pôrode.

Štúdia indexu erytrocytov sa vykonáva aj v prípade podozrenia na nasledujúce ochorenia:

 • pľúcna insuficiencia;
 • srdcové choroby;
 • diabetes mellitus;
 • neoplazmy obličiek akejkoľvek povahy;
 • ostrú dehydratáciu.

Je dôležité pochopiť, že táto štúdia neumožňuje presnú diagnostiku. Vykonáva sa na odlíšenie jednej choroby od druhej, charakterizovanej podobným klinickým obrazom. To znamená, že okrem krvného testu na ICSU sa vykonávajú aj ďalšie štúdie.

Dôvody poklesu

MCHC sa zníži v prípade, ak množstvo hemoglobínu nestačí na nasýtenie červených krviniek. Táto podmienka sa nazýva "hypochrómia". Prítomnosť tejto patológie naznačuje, že proces tvorby hemoglobínu je narušený v tele pacienta.

Hypochromia sa vyvíja v dôsledku mnohých ochorení:

 1. Anémia alebo anémia spôsobená nedostatkom železa. Anémia sa vyvíja v dôsledku nedostatočného príjmu železa v tele. K tomu dochádza na pozadí spotreby malého množstva výrobkov obsahujúcich tento prvok. Tiež môže dôjsť k anémií nedostatku železa v dôsledku iných patológií, ktoré narúšajú normálnu absorpciu železa telom. Najmä to môže byť napadnutie červami. Okrem toho je anémia komplikáciou mnohých chronických ochorení a ťažkého krvácania.
 2. Thalassemia. Je to dedičná choroba. Je charakterizovaná porušením syntézy hemoglobínových reťazcov spôsobených určitými mutáciami.
 3. Hemoglobinopatie. Tak ako talasémia, je charakterizovaný porušením reťazcov hemoglobínu. Hemoglobinopatia sa vyskytuje ako komplikácia určitých patológií.

Znížený ukazovateľ ICSU môže tiež označovať:

 • porušenie rovnováhy vody a soli;
 • abnormálne zvýšenie veľkosti buniek erytrocytov;
 • otrava olovom;
 • nízka schopnosť kostnej drene produkovať hemoglobín (ako je vidieť u predčasne narodených detí);
 • hemolytická choroba;
 • intrauterinná infekcia;
 • bohatá menštruácia u dievčat;
 • post-hemoragická anémia.

Bez ohľadu na ukazovateľ MCHC zistený počas krvného testu by táto štúdia mala byť doplnená ďalšími diagnostickými opatreniami na identifikáciu skutočného ochorenia.

Normalizačné opatrenia ICSU

Liečebný režim zameraný na normalizáciu indexu ICSU je určený typom ochorenia, ktoré spôsobilo zmeny v koncentrácii krvných buniek. V niektorých prípadoch, keď sa zistí, že patologické procesy boli spôsobené stresom, sú predpísané odpočinok a sedatíva.

Vzhľadom na skutočnosť, že najčastejšou príčinou zmien koncentrácie hemoglobínu je anémia, v závislosti od jej typu sa predpisujú nasledujúce liečebné režimy:

 • Anémia nedostatku železa. Prijmú sa opatrenia na potlačenie patologického procesu, ktorý spôsobil anémiu (maternicové fibroidy, črevné nádory, ochorenia gastrointestinálneho traktu). Na obnovenie hladín hemoglobínu sa predpisujú doplnky železa a vitamín C.
 • B12-deficiencia anémia. V priebehu roka existuje niekoľko liečebných postupov zahŕňajúcich požitie vitamínu B12 a enzýmových prípravkov.
 • Posthemoragická anémia. Priradený chirurgický zákrok na odstránenie zbytočnej straty krvi. Ďalej ide o dlhú liečbu, počas ktorej musí pacient užívať železné doplnky.
 • Anemia nedostatku kyseliny listovej. V prípade vážneho priebehu ochorenia je predpísaný komplex liekov, vrátane vitamínu B12 a kyseliny listovej.

Pri anémii musí pacient dodržiavať určitú diétu, ktorá musí obsahovať vyššie uvedené prvky.

Pri liečbe talasémie, ako aj pri ťažkej krvi je predpísaná krvná transfúzia. V prvom prípade sa táto udalosť uskutočňuje každých 6 mesiacov. Transfúzia vám umožňuje pravidelne obnovovať priemernú koncentráciu hemoglobínu v krvi. Okrem toho bol použitý liek Desferal.

Ak chcete obnoviť rovnováhu vody a soli, je potrebné piť aspoň dva litre vody denne a doplniť každodennú stravu s kamennou a / alebo morskou soľou.

Opatrenia na normalizáciu indexu erytrocytov sa určujú až po ďalšom výskume a presnej diagnostike. Nie je možné obnoviť koncentráciu hemoglobínu sami.

O dôsledkoch

Dôsledky zmien indexu erytrocytov sú priamo závislé od dôvodov, ktoré ich spôsobili. Zvýšená hodnota MCHC vo väčšine prípadov indikuje lekársku chybu, takže sa vykoná druhý krvný test.

S nízkym obsahom hemoglobínu a hematokritom nie je smrteľná. Existuje tiež možnosť dysfunkcie mnohých vnútorných orgánov a rozvoj sprievodných ochorení spôsobených nedostatkom železa v krvi.

Ak počas vyšetrenia pacienta lekár zistí zmenu hladiny hemoglobínu a hematokritu, vykonajú sa ďalšie krvné testy na zistenie skutočnej príčiny patologického stavu.

Je možné obnoviť index MCHC, ak je možné úplne vyliečiť základné ochorenie, ktoré spôsobilo porušenie.

Krvný test - prepis

Výsledky interpretácie analýz sú iba informatívnej povahy, nie sú diagnózou a nenahrádzajú osobnú konzultáciu lekára.
Správa lokality nie je zodpovedná za možné negatívne dôsledky, ktoré vyplývajú zo samo interpretácie ich analýz a určenia liečby alebo nečinnosti.

Ak chcete uchovať výsledky analýzy, nezabudnite sa zaregistrovať.

Pri zadávaní hodnôt indikátorov venujte pozornosť jednotkám merania!

V medicíne je krvný test jedným z najdôležitejších miest medzi laboratórnymi a diagnostickými postupmi. Krvný test pomáha určiť prítomnosť zápalových procesov a patológií, identifikovať rôzne porušenia v krvi, ako aj posúdiť stav ľudského zdravia vo všeobecnosti.

Všeobecný klinický krvný test je najbežnejšou analýzou a zahŕňa stanovenie koncentrácie hemoglobínu, počet leukocytov a počítanie leukocytového vzorca, stanovenie počtu erytrocytov, krvných doštičiek, rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) a ďalších indikátorov. Kompletný krvný obraz poskytuje informácie o infekčných, zápalových procesoch v tele, umožňuje identifikovať vírusové a bakteriálne ochorenia, možné infekcie hlístami a alergie. Dekódovanie krvného testu u tehotných žien pomáha včas rozpoznať možné problémy počas tehotenstva.

Dešifrovanie krvného testu online vám pomôže pred dešifrovaním vašej analýzy pred návštevou lekára, pochopenie ukazovateľov krvných testov, dešifrovanie krvného testu dieťaťa a štúdium noriem ukazovateľov pre dospelých a deti. Dekódovanie krvného testu počas tehotenstva: špeciálne štandardy pre tehotné ženy, všeobecné výsledky na viacerých ukazovateľoch (krvný test pre deti, krvný test pre dieťa, krvný test pre deti, krvný test na normálne, krvný test na tehotenstvo, krvný test na tehotenstvo, dekódovanie krvného testu u tehotných žien počas tehotenstva)

Úplný krvný obraz (KLA): čo ukazuje, miera a odchýlky, tabuľky výsledkov

Kompletný krvný obraz sa vzťahuje na rutinný výskum akéhokoľvek klinického laboratória - je to prvý test, ktorý osoba podáva, keď sa podrobuje lekárskej prehliadke alebo keď sa zhorší. V laboratóriu je KLA klasifikovaná ako všeobecná metóda klinického výskumu (CBC).

Dokonca aj ľudia, ktorí sú ďaleko od všetkých laboratórnych zložitosti, Pestryaev hmotnosť trudnovygovarivaemyh termíny dobre vedený v normách, názvy hodnôt a ďalšie parametre tak dlho, kým je odpoveď forma objavila leukocytov jednotku (WBC), červených krviniek a hemoglobínu z farebného indikátora. Rozšírená kolonizácia zdravotníckych zariadení všetkých druhov zariadení neprenesú a laboratórne služby, mnoho skúsených pacienti dostali do slepej uličky: to akéhosi nepochopiteľného skratka listov, všetky druhy čísel, rôzne charakteristiky červených krviniek a krvných doštičiek...

Dešifrovať na vlastnú päsť

Ťažkosti pre pacientov sú kompletné krvný obraz, ktorý sa produkuje automatickým analyzátorom a dôkladne prepracovaný vo forme zodpovedným laboratóriom. Mimochodom, "zlatý štandard" v klinických štúdiách (mikroskopu a očného lekára), nebol zrušený, takže každá analýza vyrobené pre diagnostiku, by mala byť použitá na sklo, zafarbené a naskenované pre detekciu morfologické zmeny v krvných buniek. Zariadenie v prípade výrazného poklesu alebo nárastu v určitej populácii buniek sa nemusí vyrovnať a "protestovať" (odmietnuť pracovať), bez ohľadu na to, aká je dobrá.

Niekedy sa ľudia pokúšajú nájsť rozdiely medzi všeobecnými a klinickými krvnými testami, ale nemusia byť vyhľadávané, pretože klinická analýza znamená rovnaký výskum, ktorý sa pre pohodlie nazýva všeobecný (tak kratší a zrozumiteľnejší), ale podstata sa nemení.

Všeobecný (rozvinutý) krvný test zahŕňa:

 • Stanovenie zložiek krvných buniek: červených krviniek - červené krvinky, ktoré obsahujú pigment, hemoglobínu, ktorý určuje farbu krvi, a bielych krviniek, ktoré neobsahujú pigment, tzv biele krvinky (neutrofily, eozinofily, bazofily, lymfocyty, monocyty);
 • Hladina hemoglobínu;
 • Hematokrit (v hematologickom analyzátore, aj keď sa dá približne určiť oko po tom, čo červené krvinky spontánne usadia na dne);
 • Farebný index vypočítaný vzorecom, ak bola štúdia vykonaná ručne bez účasti laboratórneho zariadenia;
 • Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR), ktorá sa predtým nazývala reakcia (ROE).

Kompletný krvný obraz ukazuje reakciu tejto hodnotnej biologickej tekutiny na všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele. Koľko červených krviniek a hemoglobínu, ktoré vykonávajú funkciu dýchania (prenos kyslíka a odstránenie oxidu uhličitého z nich), leukocyty chránia telo pred infekciou, krvné doštičky zapojené do koagulačného procesu, ako reaguje telo na patologické procesy, slovom UAC odráža stav organizmu v rôznych obdobiach života. Pojem "kompletný krvný obraz" znamená, že okrem hlavných indikátorov (leukocyty, hemoglobín, erytrocyty) je detailne študovaná leukocytová formulácia (granulocyty a agranulocytové bunky).

Je lepšie zveriť dešifrovanie krvného testu lekárovi, ale ak existuje špeciálna túžba, pacient sa môže pokúsiť nezávisle študovať výsledok daný v klinickej laboratóriu a pomôžeme mu s tým spojením bežných názvov so skratkou automatického analyzátora.

Tabuľka je ľahšie pochopiteľná

Výsledky štúdie sa zvyčajne zaznamenávajú v špeciálnej forme, ktorá je odoslaná lekárovi alebo je vystavená pacientovi. Na uľahčenie navigácie sa pokúsime prezentovať podrobnú analýzu vo forme tabuľky, v ktorej pridáme mieru krvných parametrov. Čítačka v tabuľke tiež uvidí také bunky ako retikulocyty. Nie sú medzi povinnými indikátormi celkového krvného testu a sú to mladé formy červených krviniek, to znamená, že sú prekurzormi červených krviniek. Retikulocyty sa vyšetrujú na určenie príčiny anémie. V periférnej krvi dospelého zdravého človeka je pomerne málo z nich (norma je uvedená v tabuľke), u novorodencov môžu byť tieto bunky 10-krát väčšie.

A samostatný stôl pre deti

Prispôsobenie všetkých systémov tela novorodencov novým systémom tela, ich ďalšiemu vývoju u detí po jednom roku a konečnému formovaniu v dospievaní spôsobuje, že krvný obraz sa líši od počtu dospelých. Nie je prekvapujúce, že normy malého dieťaťa a osoby, ktorá prekročila vekovú hranicu, sa niekedy môžu značne líšiť, a preto existuje tabuľka normálnych hodnôt pre deti.

Treba poznamenať, že normálne hodnoty sa môžu líšiť v rôznych medicínskych zdrojoch av rôznych laboratóriách. Nie je to kvôli skutočnosti, že niekto nevie, koľko buniek by malo byť alebo čo je normálna hladina hemoglobínu. Prostredníctvom rôznych analytických systémov a techník má každé laboratórium svoje vlastné referenčné hodnoty. Tieto jemnosti však pravdepodobne nie sú pre čitateľa zaujímavé...

Ďalej analyzujeme hlavné ukazovatele celkového krvného obrazu a zistíme ich úlohu.

Červené krvinky vo všeobecnej analýze krvi a ich charakteristík

Erytrocyty alebo červené krvinky (Er, Er) sú najpočetnejšou skupinou bunkových prvkov krvi, reprezentovaných nejadrovými diskami v tvare bikonvexu (norma pre ženy a mužov je iná a je 3,8 - 4,5 x 10 12 / l a 4,4 - 5, 0 x 1012 / l, v danom poradí). Erytrocyty vedú kompletný krvný obraz. Vďaka mnohým funkciám (dýchanie tkanív, regulácia rovnováhy vody a soli, prenos protilátok a imunokomplexov na ich povrchu, účasť na koagulačnom procese atď.) Majú tieto bunky schopnosť preniknúť do najneprístupnejších miest (úzke a zvlnené kapiláry). Na splnenie týchto úloh musia mať červené krvinky určité vlastnosti: veľkosť, tvar a vysokú plasticitu. Akékoľvek zmeny v týchto parametroch, ktoré presahujú normu, sú potvrdené všeobecným krvným testom (vyšetrenie červenej časti).

Červené krvinky obsahujú dôležitú zložku pre telo, pozostávajúcu z bielkovín a železa. Toto je červený krvný pigment nazývaný hemoglobín. Zníženie počtu červených krviniek zvyčajne vedie k poklesu hladiny Hb, aj keď existuje ďalší obraz: existuje dostatok červených krviniek, ale mnohé z nich sú prázdne, potom v KLA bude nízky obsah červeného pigmentu. Aby sme sa mohli naučiť a vyhodnotiť všetky tieto ukazovatele, existujú špeciálne vzorce, ktoré lekári používali pred príchodom automatických analyzátorov. Teraz sa zariadenie nachádza v podobných prípadoch a na všeobecnej krvnej skúške sa objavili ďalšie stĺpce s nepochopiteľnou skratkou a nové jednotky merania:

 1. RBC je celkový počet červených krviniek (erytrocytov). Starí ľudia si pamätajú, že predtým, než boli započítaní v komore Goryaev, milióny v mikrolitroch (4,0-5,0 milióna - bolo to také pravidlo). Množstvo sa meria v jednotkách SI - tera na liter (10 12 buniek / l). Zvýšenie počtu erytrocytózy môže byť spojené s psycho-emocionálnou a fyzickou aktivitou, ktorá by sa mala brať do úvahy pri vykonávaní všeobecného krvného testu. Patologické zvýšenie počtu červených krviniek - erytémia je spravidla spojená so zhoršenou tvorbou krvi. Nízke hodnoty indikátora (erytropénia) sa vyskytujú pri strate krvi, hemolýze, anémii a poklesu produkcie červených krviniek.
 2. HGB je hemoglobín, ide o bielkovinu obsahujúcu železo a meria sa v gramoch na liter (g / l), hoci len ťažko stojí za to podrobnejšie opísať ukazovateľ, pretože pravdepodobne nie je žiadna osoba, ktorá nevie o rýchlosti hemoglobínu (120 - 140 g / l u žien, 130-160 g / l u mužov) a jeho hlavným účelom je transport kyslíka (oxyhemoglobínu) z tkanív, oxidu uhličitého (karbohemoglobínu) a udržiavanie rovnováhy medzi kyselinami a zásadami. Spravidla s poklesom tohto ukazovateľa premýšľať o anémii. Pokles hemoglobínu pod povolenú úroveň vyžaduje komplexné vyšetrenie pacienta (hľadanie príčiny).

HCT - hematokrit, rýchlosť je vyjadrená ako percento. Je možné pozorovať, či fľaša konzervovanej krvi zostane sama na spontánne usadzovanie krvných buniek: červená je nasýtená časť, usadená na dne - krvné bunky, nažltnutá kvapalina hornej vrstvy je plazma, pomer medzi padnutými červenými krvinkami a celkovým objemom krvi je hematokrit. Zvýšenie sa pozoruje pri erytémii, erytrocytóze, šoku, polyúrii, znížením anémie a zvýšením cirkulujúceho objemu krvi (BCC) v dôsledku zvýšenia plazmy (napríklad počas tehotenstva).

 • Index farby indikujúci saturáciu červených krviniek (erytrocytov) s hemoglobínom sa vypočíta podľa vzorca: CP = hemoglobín (g / l) x 3: prvé tri číslice počtu erytrocytov. Napríklad HGB (Hb) = 130 g / l, červené krvinky = 4,1 x 10 12 / l, CPU = (130 x 3): 410 = 0,95, čo je normálne.
 • Indexy erytrocytov (MCV, RDW, MCH, MCHC) sa vypočítajú na základe celkového počtu červených krviniek, hladiny hemoglobínu a pomeru objemu krvi k červeným krvinkám (hematokrit):
  • MCV (priemerný objem červených krviniek) vyjadrený vo femtolítere. Zariadenie pridáva objemy normocytov, mikrocytov (lilliputianov), makrocytov (veľkých buniek), megalocytov (obrov) a vypočítava priemernú hodnotu objemu. Indikátor sa používa na určenie stavu vody a soli a typu anémie.
  • RDWs - stupeň rozmanitosti červených krviniek, ukazujúci, koľko sa bunky navzájom odlišujú v objeme - anizocytóza (normocyty, mikrocyty, makrocyty, megalocity).
  • MCH - (priemerný obsah Hb v Er) je analógom farebného indikátora, čo naznačuje saturáciu buniek hemoglobínom (normochromia, hypo- alebo hyperchromia).
  • MCHC (priemerný obsah a priemerná koncentrácia krvného pigmentu v červených krvinkách). MCHC koreluje s ukazovateľmi ako MCV a MCH a vypočítava sa na základe hladín hemoglobínu a hematokritu (MCHC pod normálnou hodnotou je primárne indikátorom hypochrómnej anémie alebo talasémie).
 • Indikátor viacnásobnej choroby - ESR

  ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) sa považuje za indikátor (nespecifický) širokého spektra patologických zmien v tele, takže tento test sa pri diagnostickom vyhľadávaní takmer nikdy neprekoná. Norma ESR závisí od pohlavia a veku - u absolútne zdravých žien môže byť u detí a dospelých 1,5-krát vyššia ako tento ukazovateľ.

  Spravidla sa takýto indikátor ako ESR zaznamenáva na spodku formulára, to znamená, že dokončí úplný krvný obraz. Vo väčšine prípadov sa ESR meria v 60-tich minút (1 hodine) v trojcestníku Panchenkov, ktorý je pre tento deň nenahraditeľný, aj keď v našom hightech čase existujú zariadenia, ktoré môžu skrátiť čas detekcie, ale nie všetky laboratóriá.

  Vzorec leukocytov

  Leukocyty (Le) sú "heterogénne" skupiny buniek, ktoré predstavujú "bielu" krv. Počet leukocytov nie je taký vysoký ako obsah červených krviniek (erytrocytov), ​​ich normálna hodnota pre dospelých je v rozmedzí od 4,0 do 9,0 x 109 / l.

  V KLA sú tieto bunky reprezentované ako dve populácie:

  1. Granulocytové bunky (granulované leukocyty) obsahujúce granuly, ktoré sú naplnené biologicky aktívnymi látkami (BAS): neutrofily (tyčinky, segmenty, adolescenti, myelocyty), bazofily, eozinofily;
  2. Predstavitelia agranulocytových sérií, ktoré však môžu mať aj granuly, ale majú iný pôvod a účel: imunokompetentné bunky (lymfocyty) a "usporiadané" organizmy - monocyty (makrofágy).

  Najčastejšou príčinou zvýšených leukocytov v krvi (leukocytóza) je infekčný zápalový proces:

  • V akútnej fáze sa aktivuje súbor neutrofilov, a tým sa zvyšuje (až po uvoľnenie mladých foriem);
  • Monocyty (makrofágy) sú zapojené do procesu trochu neskôr;
  • Stupeň zotavenia môže byť určený zvýšeným počtom eozinofilov a lymfocytov.

  Výpočet leukocytového vzorca, ako sme už uviedli, nedôveruje ani najnovšiemu technickému vybaveniu, aj keď nemožno podozrievať z chýb - zariadenia fungujú dobre a presne, poskytujú veľké množstvo informácií, oveľa vyššie ako pri manuálnej práci. Existuje však jedna malá nuansa - automat nie je ešte úplne schopný vidieť morfologické zmeny v cytoplazme a jadrovom zariadení leukocytárnej bunky a nahradiť lekárske oči. Z tohto hľadiska sa však identifikácia patologických foriem uskutočňuje vizuálne a analyzátor umožňuje spočítať celkový počet bielych krviniek a rozdeliť leukocyty na 5 parametrov (neutrofily, bazofily, eozinofily, monocyty a lymfocyty), ak má laboratórium vysoko presný analytický systém triedy 3,

  V očiach človeka a auta

  Hematologické analyzátory poslednej generácie sú schopné nielen vykonať komplexnú analýzu zástupcov granulocytov, ale tiež rozlíšiť agranulocytové bunky (lymfocyty) v populácii (subpopulácie T-buniek, B-lymfocytov). Lekári úspešne využívali svoje služby, ale bohužiaľ takéto vybavenie je stále výsadou špecializovaných kliník a veľkých zdravotníckych centier. Pri absencii žiadneho hematologického analyzátora sa počet leukocytov môže počítať starou starodávnou metódou (v komore Goryaev). Čitateľ by si nemyslel, že táto alebo táto metóda (manuálna alebo automatická) je nevyhnutne lepšia, lekári pracujúci v laboratóriu to monitorujú, kontrolujú sa sami a stroj, a ak majú čo najmenšiu pochybnosť, požiadajú pacienta, aby zopakoval štúdiu. Takže leukocyty:

  1. WBC je počet bielych krviniek (leukocytov). Počítanie leukocytovej rovnice nedôveruje žiadnemu zariadeniu, dokonca ani najnovšiemu technickému pokroku (trieda III), pretože je ťažké rozoznať mladých ľudí od pásma a neutrofilov, pretože pre stroj je jedna vec neutrofilnými granulocytmi. Výpočet pomeru rôznych zástupcov leukocytového spoja predpokladá lekár, ktorý s vlastnými očami vidí to, čo sa deje v jadre a cytoplazme buniek.
  2. GR - granulocyty (v analyzátore). Pri ručnej práci: granulocyty = všetky bunky série leukocytov - (monocyty + lymfocyty) - zvýšenie rýchlosti môže naznačovať akútnu fázu infekčného procesu (zvýšenie populácie granulocytov v dôsledku neutrofilnej skupiny). Granulocyty vo všeobecnej analýze krvi sú prezentované vo forme troch subpopulácií: eozinofily, bazofily, neutrofily a neutrofily sú naopak vo forme tyčiniek a segmentov alebo sa môžu objaviť bez dozrievania (myelocyty, adolescenti), keď je krv rozbitá alebo vyčerpaná rezervná kapacita tela (závažné infekcie):
   • NEUT, neutrofily (myelocyty, adolescenti, tyčinky, segmenty) - tieto bunky, ktoré majú dobré fagocytárne schopnosti, sú prvými, ktorí sa ponáhľajú na ochranu tela pred infekciou;
   • BASO, bazofily (zvýšené - alergická reakcia);
   • EO, eozinofily (zvýšená - alergia, zamorenie červami, obdobie zotavenia).
  3. MON, Mo (monocyty) - najväčšie bunky, ktoré sú súčasťou MHC (mononukleárny fagocytový systém). Sú prítomné vo forme makrofágov vo všetkých zápalových ohniskách a nie sú v zhone, aby ich po určitú dobu po ukončení procesu zanechali.
  4. LYM, Ly (lymfocyty) - zaradené do triedy imunitných buniek, ich rôzne populácie a subpopulácie (T- a B-lymfocyty) sa podieľajú na realizácii bunkovej a humorálnej imunity. Zvýšené hodnoty indexu indikujú prechod akútneho procesu na chronickú alebo do štádia obnovy.

  Spojenie krvných doštičiek

  Nasledujúca skratka vo všeobecnom krvnom teste sa vzťahuje na bunky nazývané krvné doštičky alebo krvné doštičky. Štúdium krvných doštičiek bez hematologického analyzátora je dosť namáhavé, bunky vyžadujú špeciálny prístup k farbeniu, a preto bez analytického systému sa tento test vykonáva podľa potreby a nie je štandardnou analýzou.

  Analyzátor distribuujúci bunky, napríklad červené krvinky, vypočíta celkový počet indexov krvných doštičiek a trombocytov (MPV, PDW, PCT):

  • PLT je ukazovateľ počtu krvných doštičiek (krvných doštičiek). Zvýšený počet krvných doštičiek v krvi sa nazýva trombocytóza, znížená hladina sa nazýva trombocytopénia.
  • MPV je priemerný objem krvných doštičiek, jednotnosť veľkosti populácie krvných doštičiek vyjadrená vo femtolite;
  • PDW - šírka distribúcie týchto buniek podľa objemu -%, kvantitatívne - stupeň anizocytózy krvných doštičiek;
  • PCT (trombocritída) je analóg hematokritu vyjadrený ako percento a indikuje podiel krvných doštičiek v krvi.

  Zvýšené hladiny trombocytov a zmeny na jednej alebo druhej strane indexu doštičiek môžu naznačovať prítomnosť pomerne závažnej patológie: myeloproliferatívne ochorenia, infekčné zápalové procesy lokalizované v rôznych orgánoch, ako aj vývoj malígneho nádoru. Medzitým sa môže zvýšiť počet krvných doštičiek: fyzická aktivita, pôrod, chirurgická intervencia.

  Zníženie obsahu týchto buniek sa pozoruje pri autoimunitných procesoch, trombocytopenickej purpure, ateroskleróze, angiopatii, infekciách a masívnych transfúziách. Mierny pokles hladín krvných doštičiek pozorovaný pred menštruáciou a počas tehotenstva, ale zníženie ich počtu na 140,0 x 109 / l a nižšie, by malo byť dôvodom na obavy.

  Každý vie, ako sa pripraviť na analýzu?

  Je známe, že mnohé ukazovatele (najmä leukocyty a červené krvinky) sa menia v závislosti od predchádzajúcich okolností:

  1. Emocionálny stres;
  2. Intenzívna fyzická aktivita (myogénna leukocytóza);
  3. Potraviny (tráviaca leukocytóza);
  4. Zlé návyky v podobe fajčenia alebo bezvýznamného používania silných nápojov;
  5. Používanie určitých drog;
  6. Solárne žiarenie (predtým, ako prešli testy, je nežiaduce prejsť na pláž).

  Nikto nechce získať nespoľahlivé výsledky, preto musíte prejsť analýzu na prázdny žalúdok, triezvy a bez rannej cigarety, upokojiť sa za 30 minút, nebehnúť ani skákať. Ľudia sú povinní vedieť, že popoludní, po vystavení slnku a počas tvrdých fyzických prác, sa v krvi zaznamená určitá leukocytóza.

  Ženský sex má ešte viac obmedzení, preto musia zástupcovia spravodlivého sexu pamätať na to, že:

  • Fáza ovulácie zvyšuje celkový počet leukocytov, ale znižuje hladinu eozinofilov;
  • Neutrofilia je zaznamenaná počas tehotenstva (pred pôrodom a počas pôrodu);
  • Bolesť spojená s menštruáciou a samotnou menštruáciou môže tiež spôsobiť určité zmeny vo výsledkoch analýzy - budete musieť opäť darovať krv.

  Krv na úplný krvný test, za predpokladu, že sa vykonáva v hematologickom analyzátore, je vo väčšine prípadov odobratá z žily spolu s inými testami (biochémia), ale v samostatnej skúmavke (vakuatér s antikoagulantom umiestneným v nej). Existujú aj malé mikrokontajery (s EDTA) určené na zhromažďovanie krvi z prsta (ušný lalok, päta), ktoré sa často používajú na vykonanie testov od dojčiat.

  Krvný obraz z žily je trochu odlišný od výsledkov získaných pri štúdii kapilárnej krvi - v žilovom hemoglobíne je vyššia, viac červených krviniek. Medzitým sa predpokladá, že užívanie KLA je lepšie od žily: bunky sú menej zranené, kontakt s pokožkou je minimalizovaný, navyše objem odobratého krvného obehu, ak je to potrebné, umožňuje opakovať analýzu, ak sú výsledky sporné, alebo rozšíriť rozsah štúdií (a zrazu sa ukáže čo treba urobiť aj pre retikulocyty?).

  Navyše mnohí ľudia (mimochodom, častejšie dospelí), ktorí úplne nereagujú na venepunktúru, sú vystrašení zo scarifikátora, ktorý je prenikavý prstom a niekedy sú prsty modré a chladné - krv je ťažko vyťažená. Analytický systém, ktorý produkuje podrobný krvný test, vie, ako pracovať s venóznou a kapilárnou krvou, je naprogramovaný na rôzne možnosti, aby mohol ľahko "zistiť", čo to je. Ak zariadenie zlyhá, nahradí ho vysokokvalifikovaný špecialista, ktorý skontroluje, opätovne skontroluje a rozhodne, pričom sa spolieha nielen na schopnosť stroja, ale aj na vlastné oči.

  Ako dešifrovať krvný test

  Krvný test je hlavnou a najbežnejšou metódou vyšetrenia v medicíne, ktorá pomáha stanoviť presnú diagnózu. Ako pochopiť, čo znamenajú čísla vo vydanom výsledku? Lekár môže pomôcť pri dešifrovaní krvného testu, ale každý, kto je ochotný mať všeobecné chápanie skutočného obrazu zdravotného stavu, môže. Pomocou informácií zozbieraných v článku budete schopní nezávisle dešifrovať získané údaje o krvných testoch.

  Ako dešifrovať nasadený klinický krvný test

  Každá diagnóza začína tým, že je predpísaný kompletný krvný obraz (OAK), ktorý je veľmi informatívny, hoci najjednoduchší. Podľa neho doktor dokáže vysledovať dynamiku zvolenej metódy liečby. Výsledky krvného testu pozostávajú z leukocytov, leukocytového vzorca s dekódovaním, červených krviniek, hemoglobínu, ESR, krvných doštičiek, koagulačných vzorcov pre zrážanie krvi, hematokritu a farebného indexu. Ak chcete pochopiť, čo lekár povie, musíte mať predstavu, čo znamenajú všetky tieto názvy:

  • bielych krviniek (WBC) - krvné bunky v bielom prevedení určené na ochranu tela;
  • nezrelé granulocyty (IG) - skupina buniek leukocytov, ktorá má špecifické granuly vo svojej štruktúre;
  • leucoformula - pomer rôznych typov leukocytov;
  • červené krvinky (červené krvinky) - červené krvinky, ktoré saturujú tkanivá orgánov kyslíkom;
  • zrážanie - rýchlosť tvorby krvnej zrazeniny na mieste neoprávneného poškodenia cievy;
  • krvné doštičky (PLT) - krvné doštičky;
  • ESR je rýchlosť, ktorou sa červené krvinky usadia; ukazuje, koľko bielkovín je v krvnej plazme;
  • hematokrit (NST) - percento červených krviniek;
  • Lymfocyty (LYM) - typ bielych krviniek zodpovedných za imunitný systém;
  • farebný indikátor - odráža hemogram, koľko hemoglobínu je v erytrocytoch;
  • hemoglobín (HGB) je živočíšny proteín obsiahnutý v červených krvinkách, ktorý má červenú farbu, je v tele prenášač kyslíka. U žien (115 - 145 g / l) je tento údaj nižší ako u mužov (130 - 170 g / l). Ženy, ktoré majú zaujímavú pozíciu, majú mierne nižší priemer (110-120 g / l).

  Kombinované údaje o normách ukazovateľov krvných testov sú uvedené v súhrnnej tabuľke:

  Zvýšenie - chrípka, ružienka, hepatitída, toxoplazmóza. Zníženie - AIDS, závažné infekčné choroby.

  Nad normou - prítomnosť infekcie nižšie - krvné choroby.

  Percento veľkých a malých červených krviniek.

  Priemerný objem červených krviniek.

  140-230 g / l novorodencov;

  100-140 g / l od roka do 2 rokov;

  110 až 155 g / l 3 až 16 rokov;

  110 - 170 g / l dospelých.

  Fyziologicky (menštruačný cyklus) u žien je miera nižšia ako u mužov.

  Obsah GB v červených krvinkách.

  0,7-0,95 detí do troch rokov;

  0,8-1,1 od 4 do 13 rokov;

  Zvýšenie hypotyreózy, nedostatok vitamínu B12.

  Menej ako bežné pri anémii.

  0,11 -2,07% žien.

  Krvné doštičky MPV, PLT

  150-385 * 109 / l tehotných žien;

  170-330 * 109 / l dospelých;

  100-425 * 109 / l dojčiat;

  185-310 * 109 / l deti nad 1 rok.

  Zvýšená po krvácaní, operáciách, s rakovinou.

  Zníženie tehotenstva, krvných ochorení, infekcií.

  Až 14 mm / h - ženy;

  do 9 mm / h - muži.

  Vzrast z plazmovej normy - zápalové procesy.

  Heterogenita trombocytov PDW

  Odchýlky od anémie, rakoviny, zápalu.

  Nestabilný indikátor, v závislosti od času dňa, sezóny, telesnej aktivity, hormonálnych hladín.

  5-11% u novorodencov;

  1-5% pre deti a dospelých

  Zvýšené tyčinky - s angínou, sepsou, abscesom.

  Zníženie - anémia, ochorenie pečene, obličky.

  17 - 70% detí rôzneho veku;

  Indikátor je znížený s anémiou, chemickou otravou.

  Zvýšená s leukémiou, vírusovými ochoreniami, tuberkulózou, ochorením štítnej žľazy.

  Pod normou s purulentnými infekciami, chronickým stresom.

  Nafúknuté s alergiami, infekčnými chorobami.

  Pod normou počas tehotenstva, stresu, hypertyreózy.

  Nad normou v chorobách krvi, gastrointestinálneho traktu, alergii.

  Pod normou s anémiou, pred pôrodom u žien, opuch.

  Rýchlosť je príliš vysoká na dehydratáciu, popáleniny.

  MON monocyty absolútna hodnota

  0,0-0,09 * 109 / l dospelých;

  0,05-1,1 * 109 / l detí.

  Zvýšenie - infekčné choroby, tuberkulóza, leukémia.

  Tabuľka dekóduje biochemickú analýzu krvi

  Venózna krv pre biochémiu sa užíva ráno, s podmienkou, že pacient nejedol počas posledných 8-10 hodín. Ukazovatele biochemickej analýzy umožnia lekárovi posúdiť prítomnosť zápalových procesov v celom tele, porušenie percentuálneho podielu mikroelementov. Testovacie štandardy:

  Normy odchýlok - onkológia, reuma.

  Glukóza (c-peptidový test)

  Zvýšený príjem cukru - predispozícia k cukrovke.

  Zvýšený zvyškový dusík - srdcové zlyhanie, ochorenie obličiek, nádory.

  52-98 μmol / l žien;

  60-116 μmol / l mužského pohlavia.

  Zvýšená dehydratácia, nadmerná spotreba mäsa, hypertyreóza.

  Znížená prísnou diétou, vegánmi, ochoreniami pečene.

  Zvýšené - ochorenie pečene, kardiovaskulárny systém.

  Zvýšená s hepatitídou.

  5,0-60 jednotiek / l detí od narodenia do 2 rokov;

  25-130 jednotiek / l dospelých a detí starších ako 2 roky.

  Podporované pri pankreatitíde.

  Až 30 u / l pre ženy;

  až 42 u / l pre mužov.

  Zvýšené porušenie pečene.

  Nafukovaná postava pri cukrovke, peritonitíde, ochoreniach obličiek.

  Znížená hepatitídou.

  Až 48,5 u / l pre ženy;

  až 33,4 jednotiek / l pre mužov.

  Zvýšená pri ochoreniach pečene, pankreasu.

  Prekročenie normy pri poškodení srdcového svalu, cirhózy pečene.

  Až 245 u / l - ženy; až do 275 u / l - muži.

  Nadbytok normy pri pľúcnom infarkte, obličkách, s metastázami rakoviny kostí.

  Detekcia krvného testu na HIV

  Konečná diagnóza prítomnosti vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV) je stanovená až po uplynutí najmenej troch mesiacov od momentu kontaktu s infikovanou osobou. Pre spoľahlivejšiu diagnózu znova skontrolujte krvný test vykonaný za šesť mesiacov. Výsledky ukazovateľov budú reálne, za predpokladu, že kontakt sa neskončí neskôr.

  PCR (polymerázová reťazová reakcia) sa používa na stanovenie DNA vírusu. Keď je infekcia zistená, výsledok je označený výrazom "pozitívna reakcia", ak nie je detegovaný vírus HIV - "negatívna reakcia". Niekedy s nízkou kvalifikáciou laboratórnych technikov alebo s použitím najmodernejších zariadení možno nájsť "falošné pozitívne výsledky". Na potvrdenie alebo vyvrátenie týchto tvrdení existuje analýza F50, ktorá nájde určité protilátky iba v prípade infekcie HIV v tele.

  Enzymová imunoanalýza

  Pomocou špecifickej metódy ELISA sa určujú ochorenia, ako je HIV, herpes, hepatitída, atypická pneumónia a infekcie pohlavných orgánov. Imunologická metóda ukazuje zloženie protilátok a antigénov v kvantitatívnom a kvalitatívnom meraní. Test ELISA je bežný krvný test na detekciu chlamýdií, kvapaviek, syfilis, ktorý poskytuje presnosť až do 90%.

  Detekcia protilátok imunoglobulínov triedy M, G, A pomôže správne diagnostikovať prítomnosť a štádium ochorenia. Test ELISA pomôže zistiť baktériu Helicobacter pylori, ktorá vyvoláva gastrointestinálne ochorenia a vytvára všeobecné nepohodlie. Reumatoidný faktor G by nemal prekročiť normu 30 medu / ml. ELISA sa môže použiť aj na choroby spojené s alergickými reakciami.

  Krvný test hormónov štítnej žľazy

  Laboratórne testy hormónov štítnej žľazy pomáhajú lekárovi určiť, ako dobre funguje tento dôležitý endokrinný orgán. Existuje niekoľko základných parametrov, pomocou ktorých sa človek môže pohybovať, či sa vyskytujú poruchy štítnej žľazy. Skratky analyzátora pre hlavné testy hormónov štítnej žľazy:

  • TSH - hormón stimulujúci štítnu žľazu. Vyrába sa v mozgu (hypofýza) a kontroluje fungovanie štítnej žľazy. Norma 0,45 - 4,10 mU / l.
  • TZ bežné - trijódtyronín. Analýza sa uskutočňuje s hypertyroidizmom (nadmerná práca štítnej žľazy). Norma je 1,05 - 3,15 nmol / l. Starší ľudia podhodnotený kurz.
  • TT4 - celkový tyroxín. Odchýlka od normy znamená zníženie alebo zvýšenie metabolizmu v tele. Norma pre ženy je 71,2 - 142,5 nmol / l, pre mužov 60,74 - 137,00 nmol / l.
  • TG - tyroglobulín. Hladina proteínu v hmotnosti tkaniva štítnej žľazy by nemala prekročiť 60,00 ng / ml.
  • AT-TPO - protilátky proti tiroperoxidáze. Množstvo nie je väčšie ako 5,65 u / ml.

  Sérologická analýza

  Laboratórne štúdie sérologickej analýzy krvi odobratej z žily ukazujú prítomnosť protilátok na špecifickú skupinu vírusov a baktérií. Často sa to týka infekcií prenášaných prostredníctvom pohlavného styku, HIV infekcie, chlamydií, osýpok, hepatitídy, herpesu. Normou je úplná absencia protilátok z akejkoľvek infekčnej choroby.

  Dekódovanie krvného testu pre markery nádorov

  Nádorové markery odoberajú krv pre podozrenie na rakovinu. Akýkoľvek novotvar sa vytvára na základe normálnych buniek, ale miera ich delenia presahuje prípustné normy, začínajú "žiť svoj vlastný život", pričom zdôrazňujú produkty proteínového metabolizmu prírody. Úlohou dešifrovania krvného testu je identifikovať prítomnosť (prítomnosť) nádorového markera, čo poukazuje na prítomnosť rakoviny. Zoznam hlavných markerov nádoru:

  • CA 15-3. Nadbytok normy 26,9 u / ml môže naznačovať onkológiu v mliečnej žľaze.
  • CA - 125. Ak je hodnota vyššia ako 35,0 U / ml, malo by sa urýchlene vykonať dodatočné vyšetrenie vaječníkov.
  • CA 19-9. Prekračuje normu 500 u / ml signálov o problematických zmenách pankreasu.
  • PSA. Indikátor menej ako 4,0 ng / ml - prostata je zdravá.
  • AFP. Marker nádorov pečene. Ak výsledok presiahne 15,0 ng / ml, mohol sa objaviť nádor v pečeni.
  • C-reaktívny proteín. Množstvo nie je väčšie ako 5 mg / l. Výrazné indikátory sú vyššie ako normálne pre nádory v rôznych častiach tela, reumatoidná artritída (navyše sa prijímajú reumatické testy).
  • NSE. Prebytok normy 12,5 ng / ml naznačuje rakovinu kože a pľúc.
  • REA. Pri dávkach vyšších ako 5,0 ng / ml sa bude vyžadovať niekoľko ďalších vyšetrení. Tento nádorový marker prekračuje normu rakoviny žalúdka, močových kanálov, pľúc, čriev.

  Analýza alergénov

  S nárastom počtu pacientov s alergickými vyrážkami sa zvýšil dopyt po analýze podľa definície imunoglobulínu, ktorým sa stanovili alergény. V zdravom tele má imunoglobulín minimálne množstvo. Protilátky, ktoré produkujú telo, detegujú a neutralizujú cudzorodé bunky. Keď sú antigény pripojené k protilátkam, reakcia prebieha vo forme vyrážky, svrbenia, pretože sa začína produkovať serotonín a histamín.

  Zvýšenie indexu IgE imunoglobulínu naznačuje tendenciu k alergii. Po odobratí vzorky na analýzu určte rýchlosť, ktorá závisí od vekovej kategórie pacienta. Vyzerajú takto:

  • 0-200 jednotiek / ml - dospelí a deti 10-15 rokov;
  • 0-95 jednotiek / ml - od 6 do 9 rokov;
  • 0-65 jednotiek / ml - od roka do 5 rokov;
  • 0 - 12 jednotiek / ml - dieťa dieťaťa.

  Tehotenský test

  Odporúčanie na tehotenský test sa podáva ženám, ktoré majú oneskorenú menštruáciu, a rýchly test moču nevykazuje pozitívny výsledok. Je potrebné skontrolovať prítomnosť hormónu HCG v krvi, a to paralelne s odfarbením vagíny. Aby sa vylúčilo mimomaternicové tehotenstvo, gynekológ predpísal krvný test chorionického gonadotropínu. V prítomnosti embrya u ženy začne uvoľňovať hormón hCG, čo znamená, že 100% indikuje prítomnosť tehotenstva. V rozličných časoch sa rýchlosť hormónu bude líšiť:

  • 0-5 IU / ml - bez tehotenstva;
  • 25-300 IU / ml - 2 týždne;
  • 1500-100000 IU / ml - 3-9 týždňov.

  Video poradenstvo od Dr. Komarovského: čo je krvný test

  Najbežnejší a požadovaný krvný test - bežný alebo, ako to hovoria lekári, klinický, bol daný každou osobou aspoň raz v živote. Čo sa dá naučiť z jej ukazovateľov z odobratej vzorky, čo je pre, aký je rozdiel medzi normami dospelých detí a mužov od žien, čo je leukocytový vzorec? Toto a mnoho ďalších zaujímavých videí v interpretácii Dr. Komarovského s informáciami o všeobecnej klinickej analýze krvi.

  Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

  Kompletný krvný obraz u dospelých, prepis a sadzba v tabuľke

  Krv vykonáva transportnú funkciu - dodáva bunkám kyslík a ďalšie potrebné látky, dostáva oxidu uhličitého a metabolických produktov. Zahŕňa plazmové a tvarové prvky, ktorých pomer a počet dokáže veľa o zdravotnom stave.

  Nižšie opíšeme podrobnosti o indikáciách a vlastnostiach všeobecného krvného testu - tabuľku noriem u dospelých, prepis výsledkov a hodnoty odchýlok nahor alebo nadol.

  Na akú analýzu ide?

  Všeobecný klinický krvný test sa uskutočňuje na identifikáciu väčšiny patológií infekčnej, zápalovej, malígnej povahy.

  Svojou pomocou sa hodnotí účinnosť liečby, je povinnou súčasťou vyšetrenia, keď je pacient prijatý do nemocnice a počas bežného vyšetrenia.

  Na stanovenie počtu červených krviniek, koncentrácie hemoglobínu v nich a rýchlosti sedimentácie, počtu a zloženia leukocytov a krvných doštičiek je potrebný všeobecný krvný test, pomer počtu bunkových a kvapalných zložiek.

  Tieto indikátory dokážu veľa o stave tela a pomôcť diagnostikovať patológiu v počiatočných fázach.

  Dekódovanie a rýchlosť celkového krvného testu u dospelých

  Vo všeobecnej klinickej analýze krvi sa stanovuje hladina nasledujúcich prvkov:

  • erytrocyty a ich priemerný objem;
  • hemoglobín;
  • hematokritu;
  • priemerný počet a percento hemoglobínu v červených krvinkách;
  • retikulocytov;
  • anizocytóza erytrocytov;
  • doštičiek a ich priemerný objem;
  • leukocyty;
  • ESR.

  Leukocytový vzorec je napísaný podrobne vrátane hodnôt pre šesť typov bielych krviniek: eozinofily, monocyty, lymfocyty, bazofily, bodové a segmentované neutrofily.

  Tabuľka 1. Rýchlosť výsledku všeobecných klinických krvných testov

  Tabuľka 2. Vzorec leukocytov (norma)

  Nasledujúca časť opisuje interpretáciu výsledkov klinického krvného testu - ktoré podmienky a choroby vedú k odchýlke od normy.

  Červené krvinky

  Ich zvýšené hladiny sú zistené počas hypoxie, dehydratácie, srdcových defektov, prebytku steroidných hormónov a dysfunkcie kôry nadobličiek a erytémie.

  Zníženie - s anémiou, akútnou stratou krvi, v II-III trimestri tehotenstva, chronickým zápalom, ako aj pri patologických stavbách kostnej drene.

  hemoglobín

  Mnoho ochorení súvisí s poruchami objemu a štruktúry hemoglobínu. Zníženie jeho hladiny sa zistí s anémiou, krvácaním, nádormi, poškodením obličiek a kostnou dreňou. Zvýšenie môže naznačovať zhrubnutie krvi v dôsledku dehydratácie, erytémie, doplnkov železa.

  hematokritu

  Tento indikátor je pomer erytrocytov a plazmy, určuje stupeň vývoja anémie. Hematokrit je vysoký s dehydratáciou, polycytémiou, peritonitídou, rozsiahlymi popáleninami.

  Zníženie je spojené s anémiou, rakovinou, chronickým zápalom, neskorým tehotenstvom, pôstom, chronickou hyperazotémiou, patologickými stavmi srdca, krvných ciev a obličiek.

  sk

  Pomer množstva hemoglobínu v jednej erytrocyte k normálnej hodnote odráža indikátor farby (alebo farby). Jej pokles sa zistí v prípadoch otravy olovom, anémii tehotných žien a anémii nedostatku železa.

  Za normálnych okolností CP stúpa s nedostatkom vitamínov B12 a B9, žalúdočnej polypózy a rakoviny.

  Anizocytóza erytrocytov

  Je to prítomnosť rôznych krviniek (zrelých - 7-8 mikrónov a mikrocytov - až 6,7 mikrónov) v krvi, čo poukazuje na vývoj anémie. V závislosti od ich pomeru určujú rôzne patologické stavy.

  Keď anémia z nedostatku železa, otrava olovom, úroveň talasémia microcytes je 30-50% a s nedostatkom kyseliny listovej, difúzneho poškodenia pečene, makrocytová anémia, alkoholizmus, metastáz v kostnej dreni - väčší ako 50%.

  doštičky

  Tieto bunky sú zodpovedné za zrážanie krvi. Ich počet klesá s leukémiou, AIDS a ďalšími vírusovými ochoreniami, niektoré genetické patológie, aplastická anémia, lézie kostnej drene, bakteriálne infekcie, liečivé, chemické, otravy alkoholom.

  Krvných doštičiek v krvi, sa stáva menej v dôsledku liečby antibiotikami, analgetikami, estrogény, prednizón, nitroglycerín, antialergické lieky, a vitamín K. Rastúci počet týchto buniek je pozorovaný v nasledujúcich prípadoch:

  • osteomyelitída;
  • kolitída;
  • tuberkulóza;
  • erythremia;
  • ochorenia kĺbov;
  • myelofibróza;
  • krvácanie;
  • rakoviny;
  • cirhóza pečene;
  • liečba kortikosteroidmi;
  • hemolytická anémia;
  • po operáciách.

  ESR

  Počas tehotenstva, menštruácie, v poporodenom období, rýchlosť, pri ktorej sa usadzujú erytrocyty, je vyššia ako zvyčajne. Tento ukazovateľ je tiež vysoký v ochoreniach pečene, obličiek, spojivového tkaniva, poraneniach, infekčných chorobách v akútnej a chronickej forme, zápalových procesoch, anémii, otravách a onkologických ochoreniach.

  Zníženie ESR nastáva s poškodením krvného obehu, anafylaktickým šokom, ochoreniami srdca a krvných ciev.

  Priemerný objem doštičiek

  V krvi sú mladé a staré krvné doštičky, prvé sú vždy väčšie, druhá klesá. Trvanie ich života je 10 dní. Čím nižšia je hodnota MPV, tým menej zrelých, starších krvných doštičiek v krvi a naopak. Odchýlky v pomere týchto buniek rôznych vekových skupín pomáhajú diagnostikovať mnohé choroby.

  Zvýšenie MPV môže vyvolať diabetes mellitus, trombotsitodistrofiya, ochorenia krvi (systémový lupus), splenektómia, alkoholizmus, myeloidná leukémia, aterosklerózu, talasémia (genetická porucha, hemoglobín konštrukcia) Mey-Hegglina syndróm, hemoragickej anémie.

  Pod normou tento indikátor spadá pod radiačnú terapiu, v prípade cirhózy pečene, anémie (plastickej a megaloblastickej), Wiscott-Aldrichovho syndrómu.

  Biele krvinky

  Leukocytóza sa nazýva zvýšenie a leukopénia je pokles počtu leukocytov v plazme. Biele krvinky absorbujú patogénne baktérie, vírusy a iné cudzie predmety a vytvárajú protilátky, ktoré rozpoznávajú patogény. Leukocytóza je fyziologická a patologická.

  V prvom prípade sú príčinou zvýšenia príjmu potravy, tehotenstva a pôrodu, predmenštruačného syndrómu, fyzickej námahy a psychického stresu, hypotermie alebo prehriatia.

  Z patologických stavov WBC rast môže spôsobiť hypoxii, hnisanie, ťažkú ​​stratu krvi, intoxikácie alebo alergie, choroby krvi, popáleniny, epilepsia, hormóny inzulín alebo adrenalín, zhubný nádor.

  Leukopénia dochádza z ožiarenia, systémový lupus erythematosus, otravy, cirhóza pečene, rakovinových metastáz v kostnej dreni, chlamýdie, funkčné neurologické poruchy, leukémie, akromegália, hypoplázia kostnej drene v dôsledku požitia niektorých liekov.

  Úroveň bielych krviniek je tiež znížená pri infekčných a zápalových ochoreniach - chrípke, hepatitíde, malárii, osýpke, kolitíde a iným.

  Funkcie počas tehotenstva

  U žien, ktoré očakávajú dieťa, vzrastá objem krvi v tele, a úroveň vytvorených prvkov sa trochu mení. Počas tehotenstva sa štúdia uskutočňuje najmenej štyrikrát. Nasledujúca tabuľka je normou všeobecného krvného testu počas tehotenstva.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Hydrocefalický syndróm

  Hydrocefalický syndróm (hypertenzívny hydrocefalický syndróm alebo HGS) je stav charakterizovaný nadmernou tvorbou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF), ktorá sa hromadí pod meningami a v komorách mozgu.

  Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

  Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

  Ako liečiť cievy v nohách?

  Poruchy obehu v nohách - fenomén celkom bežný. Existujú rôzne choroby spojené s poškodením tepien a žíl dolných končatín. Z najbežnejších možno uviesť nasledujúce: kŕčové žily; zápal žíl; tromboflebitída; ateroskleróza nožných ciev; trombóza; endarteritida.<

  Čo je skúška REG?

  Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia.

  Ďalšie akordy v dutine ľavej komory: príčiny a liečba

  V tomto článku sa dozviete: extra akord ľavej komory - čo to je, čo je plné prítomnosti takejto anomálie vývoja srdca. Bude tiež zvážené metódy diagnostiky, potreba liečby a pravidlá života človeka s touto patológiou.

  Poplatky za srdce a krvné cievy: zoznam cvičení a pravidlá ich vykonávania

  Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov ľudského tela. Spochybniť to je bezvýznamné, pretože je srdcovým strojom, ktorý dopravuje krv do celého tela a dodáva každému bunku živiny a kyslík.