Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.

Vaskulitída - čo to je? Ide o skupinu ochorení sprevádzaných zápalom a následnou nekrózou (nekrózou) cievnej steny. Táto skupina patológií vedie k významnému zhoršeniu krvného obehu v tkanivách, ktoré obklopujú plavidlo. Rôzne formy týchto ochorení majú charakteristické aj bežné príznaky (horúčka, strata hmotnosti, vyrážka, ktorá pretrváva pri lisovaní, bolesti kĺbov). Ak sa nelieči, primárne zaostrenie sa môže rozšíriť a spôsobiť poškodenie iných tkanív alebo orgánov. Následne môže choroba viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Kým vaskulitída je stále nedostatočne skúmaná a experti sa nedospeli k spoločnému názoru o príčinách a mechanizmoch vývoja zápalu, klasifikácie a taktiky terapie. Teraz sa táto choroba označuje ako systémové ochorenie spojivového tkaniva a na liečbu sa podieľajú reumatológovia. Ak je to potrebné, môžu sa do liečby zapojiť aj infekčné ochorenia a dermatológovia.

Podľa štatistík je vaskulitída rovnako bežná u mužov i u žien a najčastejšie sa vyskytuje u detí a starších ľudí. Každý rok sa zvyšuje počet takýchto pacientov a odborníci sa domnievajú, že toto zvýšenie výskytu je spojené s nekontrolovaným príjmom imunitných stimulantov a degradáciou životného prostredia.

Typy vaskulitídy

Ochorenie, ako je vaskulitída, sa klasifikuje podľa rôznych parametrov.

Pre hlavnú príčinu sú rozlíšené tieto dve formy ochorenia:

 1. Primárne - poškodenie cievnej steny spôsobené nevysvetlenými dôvodmi, pravdepodobne je vyvolané poruchami v imunitnom systéme.
 2. Sekundárne - poškodenie cievnej steny je reakciou na infekcie (tuberkulóza, hepatitída, syfilis), systémové lézie (kolagenóza, systémový lupus erythematosus, reaktívna artritída), sarkoidóza, rakovina, helminthické invázie alebo chemické látky.

Závažnosťou vaskulitídy môže byť:

 • mierne - prejavuje sa iba malou vyrážkou a nespôsobuje zhoršenie celkového stavu;
 • mierny stupeň - pacient má veľkú vyrážku, bolesť kĺbov, krv v moči a celkový stav je mierny (strata chuti do jedla, slabosť);
 • ťažké - pacient má veľkú vyrážku, výrazné poruchy v orgánoch a kĺboch, objavuje sa pľúcne a črevné krvácanie, vyvíja sa zlyhanie obličiek a celkový stav je závažný.

V závislosti od typu zápalových ciev sa rozlišujú nasledujúce formy vaskulitídy:

 • kapilárne - kapilárne steny zapálené;
 • arteriolitída - steny zapáleného arteriolu;
 • artritída - zápalové arteriálne steny;
 • flebitída - zápalové žilové steny.

V závislosti od miesta postihnutých ciev sa rozlišujú tieto formy a typy vaskulitídy:

Obrovská bunková temporálna arteritída

Kožné lézie - kožná leukocytárna angiitída, periarteritida nodosa, kožná arteritída

Poškodenie kĺbov - hemoragická vaskulitída

Ochorenie srdca - izolovaná aortitída

Bežné príznaky

Príznaky vaskulitídy sú extrémne rozmanité a najtypickejším príznakom týchto ochorení je vyrážka na koži. Závažnosť príznakov ochorenia a celkový stav pacienta závisí vo veľkej miere od formy a typu vaskulitídy. V závažných prípadoch av neprítomnosti liečby sa choroba môže stať príčinou invalidity alebo nástupu smrti.

Príznaky kožných vyrážok s vaskulitídou sa môžu meniť, ale mnohé z nich môžu toto ochorenie odlišovať od iných:

 • výskyt vyrážky je často spojený s infekciou;
 • vyrážka sa objaví na pozadí alergie, systémového, autoimunitného alebo reumatického ochorenia;
 • vyrážka je pomerne symetrická;
 • prvé prvky vyrážky sa objavujú presne na nohách (zvyčajne v oblasti nohy);
 • prvky vyrážky sú náchylné k krvácaniu, edému a nekróze;
 • vyrážka je často reprezentovaná rôznymi prvkami, ktoré v priebehu času menia farbu, veľkosť a tvar.

U pacientov s vaskulitídou je možné tieto typy lézií zistiť:

 1. Škvrny. Sú červené alebo ružové, nie sú nad úrovňou kožných prvkov vyrážky. Spôsobené prietokom krvi v reakcii na zápal.
 2. Hemoragická purpura. Prvky vyrážky sa vyskytujú s významným poškodením steny cievy a krvácaním. Vyrážka môže vyzerať ako fialová škvrna alebo teleangioktázia. Rozmery prvkov s nepravidelnými obrysmi môžu dosiahnuť 3-10 mm. Po chvíli vyrážka zmení na modrú a potom sa stáva žltkastou. Po stlačení vyrážky nezmizne.
 3. Žihľavka. Takáto vyrážka je vyvolaná alergickou reakciou a je sprevádzaná pálenie, brnenie a svrbenie. Vyzerá to ako ružové alebo červené bubliny s nepravidelnými obrysmi.
 4. Subkutánne uzly. Takéto prvky vyrážky sú spôsobené nekontrolovaným rastom spojivového tkaniva a epidermy. Sú zväčšujúce sa polkruhové alebo ploché uzliny. Ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do 1-2 cm, sú bolestivé a v priebehu času sa v ich strede môže objaviť miesto nekrózy v dôsledku výrazného poškodenia krvného obehu. Následne koža v tomto mieste uzliny zmení na čierne a začne sa odtrhnúť.
 5. Bubliny. Porušenie priepustnosti cievnych stien v určitej oblasti krvného riečiska vedie k uvoľneniu kvapalnej časti krvi pod kožu. Na takých miestach sa bubliny zdajú väčšie ako 5 mm. Sú naplnené priehľadným obsahom, v ktorom môžu byť krvné inklúzie.
 6. Vredy a erózia. Subkutánne uzliny vzniknuté počas vaskulitídy sa eventuálne rozpadajú a na ich mieste sa objavujú erózie (poškodenie povrchu) alebo hlbšie kožné defekty, vredy. Keď sú infikovaní, môžu sa vyčerpať.

opojenie

Vaskulitída je sprevádzaná poruchami obehu, ktoré vedú k tvorbe toxínov, otravám tela a zmenám metabolizmu. Tieto procesy spôsobujú, že pacient trpí nasledovnými príznakmi:

 • znížená tolerancia a slabosť v cvičení;
 • strata chuti do jedla a strata hmotnosti (až do 0,3-1 kg každý mesiac);
 • častá ospalosť;
 • bolesti hlavy (stupeň intenzity závisí od závažnosti ochorenia);
 • teplota stúpa na 37,5-40 stupňov (v závislosti od závažnosti ochorenia).

Zranenia nervového systému

Účinky toxínov a poškodenie nervového tkaniva spôsobené poruchami obehu a krvácaním pri vaskulitíde vyvolávajú tieto príznaky:

 • prudké kvapky v psycho-emocionálnom stave;
 • záchvaty kŕčov;
 • svalová slabosť, neúplná paralýza rúk a nôh,
 • zmeny v citlivosti (častejšie v type "ponožiek" a "rukavíc" - teda v týchto oblastiach tela);
 • krvácanie do mozgu, čo vedie k vzniku hemoragickej mozgovej príhody.

Zhoršenie zraku

Zistené pri vaskulitíde môže nedostatočné dodávanie krvi a výživa viditeľných orgánov spôsobiť ich jednorazové alebo dvojstranné poškodenie:

 • neustále progresívne zhoršovanie videnia (až po úplnú slepotu);
 • opuch a sčervenanie oka;
 • pocit ťažkosti s pohybom očnej gule;
 • výstupok oka.

Poškodenie dýchania

Prítomnosť zápalovej reakcie a zhoršená vaskulárna permeabilita pri vaskulitíde vedie k edému a zápalu rôznych častí dýchacieho systému. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť nasledujúce ochorenia dýchacích ciest:

 1. Dlhotrvajúci nos.
 2. Predĺžená sinusitída a sinusitída.
 3. Zničenie kostrových stien maxilárneho sínusového alebo nosného prepážky.
 4. Predĺžená bronchitída s astmatickou zložkou.
 5. Bronchiálna astma.
 6. Zápal pohrudnice.
 7. Zápal pľúc.
 8. Bronchiektázie.

Pri roztrhnutí stien ciev u pacienta vzniká bronchopulmonárne krvácanie s rôznou intenzitou.

Poškodenie obličiek

Mnoho typov vaskulitídy vedie k podvýžive a funkcii obličiek. Spočiatku sa u pacienta objavujú príznaky poklesu funkcie, prejavujúce sa nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • horúčka;
 • opuch;
 • znížený výkon moču;
 • proteín a krv v moči.

Následne dochádza k výraznejšej poruche krvného obehu a výživy v obličkových tkanivách a tkanivá týchto orgánov sú masnejšie ovplyvnené. Kvôli takýmto zmenám pacient vyvíja akútne a potom chronické zlyhanie obličiek.

Škody na kĺbe

Vaskulitída je sprevádzaná léziou kĺbového vaku, ktorá je spôsobená prenikaním tekutiny do tela, vznikom zápalu a edému. Sú to kolenné kĺby, ktoré prvé trpia častejšie a pacient má nasledovné príznaky:

 • sčervenanie, opuch a vyrážka v oblasti kolena;
 • intenzívna bolesť vedúca k poškodeniu funkcie motora.

Po niekoľkých dňoch sa zápalový proces premiestňuje do susedných kĺbov a bolesť v kolenách je slabšia. Obvykle sa takéto poškodenie kĺbov eliminuje samo osebe a nevedie k nezvratným dôsledkom.

Zápal tráviaceho systému

Poškodenie steny krvných ciev mezenterií a čriev spôsobuje poškodenie krvného obehu a vedie k vzniku krvácaní. Výsledkom je vyvinutie zápalovej reakcie a nasledujúce príznaky u pacienta s vaskulitídou:

 • paroxysmálna a intenzívna bolesť brucha, zhoršená pol hodiny po jedle;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • časté stolice vodnatého charakteru (niekedy s krvnými inklúziami).

Veľké poškodenie ciev môže spôsobiť atrofiu, postupnú deštrukciu a pretrhnutie črevnej steny. Pri takých rozsiahlych léziách sa u pacienta rozvinie peritonitída.

liečba

Liečba vaskulitídy by mala byť zložitá a jej taktika závisí od závažnosti a typu ochorenia. Môže sa vykonávať ambulantne alebo v podmienkach oddelenia reumatológie.

Indikácie hospitalizácie pacienta s vaskulitídou sú nasledovné:

 1. Stredná alebo ťažká forma.
 2. Debut alebo exacerbácia choroby.
 3. Gestačné obdobie
 4. Vek detí.
 5. Hemoragická vaskulitída.

Počas akútnej fázy vyrážky sa pacientom odporúča sledovať odpočinok v posteli, čo prispieva k zmiznutiu vyrážky a stabilizácii krvného obehu. Týždeň po objavení sa posledných častí vyrážky sa režim postupne rozširuje.

Liečba

Výber niektorých liekov na liečbu vaskulitídy môže urobiť iba lekár, berúc do úvahy údaje z vyšetrenia pacienta, závažnosť a typ ochorenia. V miernej forme je liek predpísaný po dobu 2-3 mesiacov, v prípade mierne závažného, ​​asi 6 mesiacov av ťažkej forme až do roka. Ak sa opakuje vaskulitída, pacientovi sa podá liečba 4-6 mesiacov.

Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu vaskulitídy:

 • nesteroidné protizápalové lieky (Ortofen, Piroxicam atď.) - odstránenie zápalových reakcií, bolesti kĺbov, opuch a vyrážky;
 • protidoštičkové látky (Aspirín, Curantil atď.) - zriedenie krvi a zabránenie vzniku krvných zrazenín;
 • antikoagulanciá (heparín a iné) - spomaľujú zrážanie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • enterosorbenty (Nutriclins, Thioverol atď.) - viažu toxíny a bioaktívne látky vytvorené počas ochorenia v intestinálnom lúmene;
 • glukokortikosteroidy (prednizolón a ďalšie) - majú protizápalový účinok pri ťažkej vaskulitíde, potláčajú tvorbu protilátok;
 • cytostatiká (azatioprín, cyklofosfamid atď.) - majú neúčinnosť glukokortikosteroidov a rýchly vývoj vaskulitídy, inhibujú tvorbu protilátok;
 • antihistaminiká (Suprastin, Tavegil atď.) - sú predpísané iba deťom v počiatočných štádiách vaskulitídy za prítomnosti drogových alebo potravinových alergií.

Nežiaduce liečba

Pri vaskulitíde na čistenie krvi látok, ktoré spôsobujú a zhoršujú ochorenie, ošetrujúci lekár môže odporučiť, aby pacient vykonal rôzne metódy gravitačnej krvnej chirurgie:

 1. Imunosorbcia - venózna krv je čistená prechodom cez zariadenie imunosorbentom.
 2. Hemosorpcia - krv prechádza inštaláciou sorbentom, ktorý ho čistí z protilátok, imunitných komplexov a antigénov.
 3. Plazmaferéza - krv prechádza špeciálnym prístrojom, ktorý čistí alebo nahrádza plazmu.

Hypoalergénna strava a výživa

Vaskulitída často predisponuje na výskyt alergickej reakcie a na prevenciu takýchto komplikácií sa odporúča, aby pacienti vylúčili z potravy tieto potraviny:

 • vajec;
 • čokoláda;
 • červené ovocie a bobule (najmä jahody a jahody);
 • citrusové plody;
 • med, materská kašička, peľ;
 • výrobky s látkami zvyšujúcimi chuťové prísady, stabilizátory, farbivá a neprirodzené arómy (salámy, syrové syry, pates, krekry, čipy atď.);
 • huby;
 • pečenie pečiva;
 • konzervované potraviny;
 • káva a silný čaj;
 • korenené, slané a vyprážané potraviny;
 • alkohol;
 • individuálne neprípustné výrobky.

Ak sa prejavia známky poškodenia obličiek, odporúča sa diéta číslo 7 a ak sa poškodí tráviaci orgán, odporúča sa dieta číslo 4.

Bylinné lekárstvo, netradičné a tradičné metódy

Samošetrenie vaskulitídy je neprijateľné, pretože užívanie niektorých liečivých bylín môže vyvolať alergie a zhoršiť priebeh ochorenia. Pri absencii kontraindikácií môže reumatológ odporučiť nasledujúce bylinné prípravky, nekonvenčné a ľudové metódy:

 • koreň sladkého drievka;
 • fitozbory na báze neplodu, prasličky, topolov, poslúch, kvetov z moruše, mäty piepornej, ribu, atď.
 • hirudoterapia (lekárske pijavice).

predpovede

Prognóza tejto choroby závisí od jej typu a formy, od veku pacienta, od prítomnosti komplikácií a od včasnosti iniciácie terapie. Päťročné prežitie pacientov so závažnou vaskulitídou, ktorej liečba sa začala okamžite as použitím glukokortikosteroidov a cytotoxických liekov, je 90%. Bez včasnej liečby je toto číslo len 5% a vedie k invalidite a smrti.

Takéto klinické prípady môžu zhoršiť prognózu vaskulitídy:

 1. Poškodenie obličiek.
 2. Porážka centrálneho nervového systému.
 3. Porážka koronárnych ciev a aorty.
 4. Porážka zažívacieho systému.
 5. Vývoj vaskulitídy po 50 rokoch.

Tieto skutočnosti znamenajú, že ľudia s takýmito ochoreniami potrebujú neustále sledovanie a prísne dodržiavanie odporúčaní všetkých lekárov. Takýto postoj k ich zdraviu im pomôže vyhnúť sa vzniku vážnych komplikácií.

Vaskulitída - čo je táto choroba? Príznaky, príčiny a liečba

Vaskulitída je autoimunitný zápal cievnej steny. Pri tomto syndróme môžu byť postihnuté všetky cievy rôzneho kalibru: arterioly, žily, tepny, venuly, kapiláry.

V priebehu vývoja vedie patológia k komplikáciám zo strany rôznych orgánov, čo je spôsobené narušením normálneho prietoku krvi do týchto častí tela. V závislosti od toho, čo vyvolalo ochorenie a ako sa vaskulitída rozdelí na primárnu a sekundárnu.

Vo väčšine prípadov je ochorenie benígne. Môžu byť chorí všetci - dospelí alebo dieťa. Vaskulitída má veľký počet poddruhov a klasifikácií, líšia sa ich závažnosťou, lokalizáciou a etiológiou. Samostatne izolovaná hemoragická vaskulitída postihujúca kožné cievy, obličky, gastrointestinálny trakt, kĺby.

Príčiny vaskulitídy

Čo je toto ochorenie a aké sú príčiny vaskulitídy: hlavnou príčinou tejto choroby je zápal stien krvných ciev. Najčastejšou je vaskulitída v nohách, ktorej liečba sa musí začať včas.

 1. Etiológia primárnej vaskulitídy ešte nie je presne stanovená. Hlavnou príčinou je autoimunitné poruchy.
 2. Sekundárna vaskulitída sa môže vyskytnúť na pozadí chronických, akútnych infekcií, očkovania, rakoviny, závažného prehriatia alebo ochladenia, tepelných lézií kože vrátane spáleniny od slnka.

Často sa choroba vyskytuje v dôsledku alergickej reakcie na lieky. V súčasnosti je známe viac ako 150 liekov, ktorých použitie spúšťa vývoj vaskulitídy. Medzi tieto produkty patrí: liečivá na báze sulfátov, rádioaktívne látky, vitamíny B, tuberkulostatiká, analgetiká, jódové prípravky, antibiotiká atď. Okrem toho je potrebné venovať pozornosť alergickým prejavom po zavedení určitých vakcín, sér. Platí to najmä pre deti.

Každý z týchto faktorov môže spôsobiť začiatok procesu zmeny antigénnej štruktúry tkaniva, ktorý tvorí základ pre cievy. V dôsledku toho začne autoimunitný proces, v ktorom telo začne vnímať vlastné tkanivá tela ako cudzie. V dôsledku toho začne ľudský imunitný systém napadnúť vlastné tkanivo a poškodiť cievy.

klasifikácia

Existuje veľké množstvo rôznych typov vaskulitídy, z ktorých každá je sprevádzaná léziou určitého typu ciev a vlastnými špecifickými príznakmi. Najčastejšie.

 1. Hemoragická vaskulitída. Vyskytuje sa so symptómami povrchnej vaskulitídy charakterizovanej léziami kapilár na koži, kĺboch, gastrointestinálnom trakte a obličkách. Je založená na zvýšenej produkcii imunitných komplexov, zvýšenej vaskulárnej permeabilite a poškodení kapilárnych stien.
 2. Systémová choroba, ktorá sa vyskytuje pri porážke veľkých a malých krvných ciev. Často sa vyskytuje ako alergia alebo v reakcii na prítomnosť infekcie v tele. Liečia sa prednizolónom, pyrazolónom, kyselinou acetylsalicylovou.
 3. Wegenerova granulomatóza - vaskulitída, pri ktorej dochádza k poškodeniu malých ciev horných dýchacích ciest, pľúc a obličiek.
 4. Urtikarny - môže pôsobiť ako nezávislé ochorenie alergickej povahy, ako aj prejav systémových ochorení. Z vonkajšieho hľadiska je urticariálna vaskulitída veľmi podobná prejavom žihľavky, iba pľuzgiere počas tejto choroby trvajú oveľa dlhšie (1-4 dni).
 5. Alergické - poškodenie krvných ciev pri rôznych alergických reakciách.

Navyše vaskulitída môže byť primárna - vyvíja sa ako nezávislá choroba a sekundárna - vyskytuje sa ako prejav inej choroby.

Príznaky vaskulitídy

Keď sa príznaky vaskulitídy môžu líšiť. Závisia od povahy lézie, typu vaskulitídy, lokalizácie zápalového procesu, ako aj od závažnosti základnej choroby.

V prípade kožných lézií sa na povrchu objaví vyrážka. Ak sú nervy postihnuté, citlivosť človeka sa stráca, zhoršuje alebo úplne zmizne. Keď je krvný obeh mozgu narušený, dochádza k mŕtvici.

Medzi bežné príznaky vaskulitídy u dospelých možno spomenúť slabosť a únavu, stratu chuti do jedla, bledosť, zvýšenie telesnej teploty a ďalšie. Prvým znakom ochorenia sú malé, sotva viditeľné, progresívne progresívne krvácanie na koži, zatiaľ čo zvyšné prejavy chýbajú alebo sa objavujú trochu neskôr.

Symptómy lézií dolných končatín:

 • vyrážky a hemoragické škvrny;
 • krvné pľuzgiere;
 • zvýšená telesná teplota;
 • bolesť kĺbov alebo svalová bolesť
 • slabosť;
 • svrbenie pokožky v postihnutej oblasti.

Ochorenie sa vyznačuje dlhým a chronickým priebehom s príležitostnými exacerbáciami, ťažkosťami s liečbou a progresiou.

Liečba vaskulitídy

Liečba vaskulitídy, ako aj diagnostika ochorenia, by mala riešiť reumatológ. Len on je schopný, s použitím príznakov, ktoré pacient naznačuje, vyvodiť záver o akej forme vaskulitídy pred ním a predpísať individuálnu liečbu.

Treba mať na pamäti, že takmer všetky typy vaskulitídy majú chronický progresívny charakter, takže liečba by mala byť zložitá a dlhotrvajúca.

Na liečbu vaskulitídy sú predpísané lieky, ktoré potláčajú tvorbu protilátok, ktoré znižujú citlivosť tkanív: cytostatiká (cyklofosfamid), glukokortikosteroidy (prednizolón). Je možné predpísať postupy, ako je hemosorpcia a plazmaferéza. Nevyhnutnou liečbou hemoragickej vaskulitídy sú antibiotiká. Pacientom s vylučujúcimi sa formami vaskulitídy, trombózou veľkých artérií, rozvojom stenózy hlavných artérií sa preukáže chirurgická liečba.

Pokiaľ ide o primárnu alergickú vaskulitídu, vo väčšine prípadov prechádza sama o sebe bez toho, aby vyžadovala absolútne akúkoľvek špeciálnu liečbu. Keď choroba postihuje orgány dôležité pre život (mozog, srdce, pľúca, obličky), pacient potrebuje intenzívnu a agresívnu liečbu.

Ak existuje túžba používať ľubovoľné ľudové lieky na liečbu vaskulitídy, potom je potrebné o nich prehovoriť aj so svojím lekárom.
Prognóza ochorenia sa môže meniť. Zvyčajne vaskulitída postihuje iba pokožku. Existujú však aj také typy chorôb, ktoré sú schopné spôsobiť vážne poškodenie životne dôležitých orgánov a viesť k smrti. U pacientov s vaskulitídou bez špecifickej liečby imunosupresívnou liečbou prognóza nie je priaznivá, 5-ročné prežitie je 10% z celkového počtu pacientov.

Diéta pre vaskulitídu

Strava pacienta s vaskulitídou je založená na dôvodoch, ktoré viedli k vzniku ochorenia. Po prvé, táto strava je zameraná na vylúčenie možnosti alergických reakcií. Preto počas exacerbácie a niekedy po ňom musí pacient dodržiavať prísnu hypoalergénnu diétu.

Nevzdávajte používanie čerstvej zeleniny, ovocia (s výnimkou tých, ktoré vyvolávajú alergie), mliečne výrobky, najmä tvaroh, sušené ovocie, rôzne obilniny. Napríklad niektoré lieky zvyšujú krvný tlak, čo znamená, že konzumácia kávy, mastného mäsa, konzervovaných potravín, údeného mäsa, muffínov a soli by mala byť obmedzená.

Záležitosti a charakter varenia. Keď exacerbácia nemôže jesť vyprážané potraviny, je lepšie prejsť na varené alebo dusené. Vo všeobecnosti by diéta s vaskulitídou mala byť založená na forme ochorenia a individuálnych charakteristikách organizmu, preto pri navrhovaní stravy je veľmi dôležité počúvať názory lekára.

Ako liečiť vaskulitídu

Vaskulitída je autoimunitná odpoveď na ľudské tkanivo, keď sa v stenách krvných ciev vyskytujú zápalové procesy. Ochorenie postihuje rôzne cievy - veľké žily a tepny, najmenšie žily a arterioly. V závislosti od postihnutej cievy sú rozlíšené tepny, flebitída, arteriolitída a kapilára, avšak v praktickej medicíne sa takéto rozdelenie zriedka vykonáva a spája patológiu s vaskulitídou.

Názov ochorenia zahŕňa patologické procesy rôznych typov, ale všetky z nich sú charakterizované takými znakmi, ako je narušenie normálneho krvného obehu krvných ciev a tkanivová nekróza. Vaskulitída je primárna a sekundárna, vznikajúca na pozadí niektorých patológií, napríklad cukrovky. Je mimoriadne dôležité stanoviť správnu diagnózu a spojenie s inými patologickými stavmi, aby sme vedeli, ako liečiť vaskulitídu a ako odolať zhoršeniu príznakov tejto choroby.

Vaskulitída postihuje veľké a malé cievy. Pri porážke hlbokých žíl a ciev sa príznaky vaskulitídy nemusia dlho objaviť, ale vaskulitída na tele a končatinách prináša charakteristické červené škvrny, ktoré neprechádzajú. Napriek tomu porážka akýchkoľvek plavidiel vedie k vážnym následkom, takže vaskulitída by sa mala liečiť čo najskôr.

Keď sa objavia príznaky vaskulitídy, mnohí pacienti nevedia, kde liečiť chorobu, alebo aký špecialista sa má skontaktovať. Ak existuje podozrenie na vaskulitídu, je indikovaná konzultácia s flebolom, špecialistom na cievy. Ošetrujúci lekár preskúma pacienta a ak sa potvrdí diagnóza, pacient ďalej povedie. Konzultácie terapeuta, dermatológov, reumatológov, infektiológov sú možné.

Mierny stupeň vaskulitídy sa zvyčajne lieči ambulantne, ale pri ťažkých formách sa musia pacienti hospitalizovať. Tiež lekári trvajú na hospitalizácii detí, tehotných žien, pacientov s hemoragickou vaskulitídou a vaskulitídou v počiatočnom štádiu sledovania dynamiky patológie.

Trvanie liečby závisí od stupňa ochorenia. Ak zastavíte ochorenie v počiatočnom štádiu, liečba môže trvať približne dva mesiace, priemerná závažnosť sa liečí približne šesť mesiacov a ťažká vaskulitída sa musí liečiť asi rok alebo dlhšie.

Liečba hemoragickej a alergickej vaskulitídy

Lekári majú povzbudivé predpovede pri liečbe choroby iba v počiatočnom štádiu jej vývoja, keď terapia prináša hmatateľné výsledky. Bohužiaľ, pokročilá vaskulitída je ťažké liečiť. S pomocou pacientov s touto patológiou sa vyriešilo niekoľko základných problémov:

 • dosiahnutie trvalej remisie choroby;
 • skrátenie obdobia relapsu;
 • prevencia nekrotických zmien v tkanivách;
 • prevencia komplikácií;
 • zvýšenie kvality života a jeho trvania.

Konzervatívna liečba vaskulitídy zahŕňa systémovú dlhodobú liečbu tejto choroby. Odstránenie príznakov patológie samotných je príliš málo, že pacient je považovaný za zdravého. Je možné vyliečiť vaskulitídu? Pacienti, ktorí sa prvýkrát stretnú s touto diagnózou, sa pýtajú.

Bohužiaľ, ani pri moderných technológiách nie je možné úplne spomaliť autoimunitné procesy, pretože to vedie k ďalším, vážnejším komplikáciám. Napriek tomu, vaskulitída nie je trest smrti, hoci prakticky nie je liečiteľný. Identifikované v ranom štádiu, vaskulitída môže byť kontrolovaná podľa všetkých odporúčaní lekárov. Najdôležitejšou vecou pre pacientov trpiacich vaskulitídou je dosiahnuť predĺženú remisiu, aby symptómy patológie boli zriedkavejšie, ako je to len možné.

Pri liečení patológie pre väčšinu užívaných imunosupresívnych liečiv.

Sú to drogy, ktoré potláčajú imunitný systém a zabraňujú ničeniu buniek vlastného tela. Pretože pri potlačovaní imunity je telo bezbranné voči rôznym infekčným patologickým stavom, okrem imunosupresív, glukokortikosteroidov a cytostatik je predpísané.

Prednison a dexametazón zostávajú medzi najčastejšie predpisovanými liekmi na vaskulitídu. Vzhľadom na účinok týchto liečiv sa eliminuje opuch tkanív a ciev, riziko ischemického syndrómu je výrazne znížené. V akútnej fáze sa podáva nárazová dávka týchto liekov a dávka sa vypočíta individuálne. Ak však potrebujete udržiavaciu liečbu, malé dávky lieku môžu predĺžiť obdobie remisie a zabrániť deštruktívnym procesom v cievnych stenách.

V skupine cytostatických liekov sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe vaskulitídy v cyklofosfáne. Rovnaký liek je súčasťou chemoterapie pre onkologické ochorenia, pretože mechanizmy vývoja patologických zmien sú veľmi podobné. Ak je ochorenie ťažké, liečba cyklofosfamidom je doplnená prednizónom. Paralelne by pacienti mali mať prostriedky na rozšírenie lumen ciev - to je Complamin, Ditsinon, Venoruton, Prodektin alebo kyselina nikotínová. Curantil, Heparin, Fraxiparin a Trental budú užitočné pri prevencii krvných zrazenín.

Trombóza vaskulitídy v cievach akéhokoľvek kalibru je mimoriadne závažná komplikácia patológie.

Ak má vaskulitída alergickú etiológiu, pridávajú sa k vyššie uvedeným činidláam aj činidlá na zníženie citlivosti, napríklad injekcie chloridu vápenatého každý druhý deň, antihistaminiká. Medzi antihistaminikami sa Zyrtec, Erius, Claritin, Klarotadin stal všeobecne známym. Prípravy sa vyberajú prísne individuálne, pretože štandardné dávky nepomáhajú všetkým pacientom. Doteraz používané Diazolín a Suprastin sa prakticky nedoporučujú, pretože ich účinok je extrémne slabý.

Spolu s liečebnou liečbou alergickej vaskulitídy by mali pacienti sledovať diétu a odstrániť tie alergény, ktoré sú pre nich alergény. Stojí za zváženie, že alergény môžu byť nielen jedlom, ale aj drogami. Napríklad vaskulitída môže byť spôsobená Lincomycinom, Zeporínom, Erytromycínom. V tomto prípade sa lekári rozhodnú o zrušení týchto liekov a vymenovaní analógov.

Pri liečbe imunosupresívami je veľmi dôležité vykonať udržiavaciu liečbu. Preto lekári predpisujú vitamíny - rutín, kyselinu askorbovú, biotín.

Liečebné režimy pre rôzne stupne závažnosti ochorenia

Na liečbu angiitídy rôznej závažnosti je potrebná pre rôzne schémy. Prvý stupeň závažnosti ochorenia je charakterizovaný vaskulárnymi léziami a výskytom povrchových symptomatických pigmentačných škvŕn. Koža je ovplyvnená obmedzenými malými vyrážkami, pri ktorých teplota neklesá, nie sú bolesti svalov a kĺbov. Krvný test s léziou prvého stupňa poskytuje normálne hodnoty s výnimkou rýchlosti sedimentácie erytrocytov, ktorá sa zvyšuje.

Pre pacientov trpiacich týmto typom ochorenia sú indikované nesteroidné protizápalové lieky, medzi ktoré patrí Nimesulid, Indometacin, Meloxicam. Antibakteriálne liečivá na liečbu ochorenia sú doxycyklín, ciprofloxacín, azitromycín.

Aby sa zničili mikróby, sú ukázané chinolíny - chlórchin, hydroxychlorochin a desloratadín, levocetirizín, fexofenadín sú antihistaminiká.

V druhom stupni patológie sa stav pacientov vyznačuje výrazným zhoršením stavu. Koža už nie je postihnutá lokálne, ale všade. Teplota tela presahuje subfebril a krvný test dáva možnosť prekročiť prípustné limity väčšiny indikátorov. Pacienti trpia slabosťou, bolesťou svalov a kĺbov, pozoruje sa neuropatia. Pri tomto stupni choroby je liečebný režim komplikovanejší, predpisuje sa väčší počet liekov z rôznych skupín.

Pacientom sú predpísané systémové glukokortikoidy - betamethason, prednizolón a na zníženie škodlivých účinkov týchto liekov na telo, používajú sa inhibítory protónovej pumpy, medzi ktorými je dôležitý aj omeprazol. Tak ako v prípade miernych prípadov, pacienti majú užívať Nimesulid, Doxycycline alebo Meloxicam. Antibakteriálne lieky pre pacientov s ťažkou vaskulitídou sú azitromycín, ofloxacín a amoxicilín.

Antibiotiká sú nevyhnutné pri liečbe vaskulitídy.

Ako angioprotektóriá boli uvedené lieky Pentoxifylline, Anavenol, Diosmin, Hesperidin. Medzi antihistaminikami, lekári odporúčajú Cetirizine, Ebastin, Levocetirizin. Odstránenie toxínov pomocou lieku Dextran.

Topická liečba vaskulitídy

Vonkajšia povrchová úprava kože s vaskulitídou je založená na použití masti a krémov na zlepšenie stavu ciev. Medzi ne patria: Troxevasin, Troxerutin, Iruxol, Solcoseryl. Užitočné aplikácie Dimexidum.

Pri prvom stupni poškodenia kože stačí použiť masti Betametazón, Mometazón furoát, Methylprednisolón aceponát. Druhý stupeň kožných lézií by sa mal liečiť prostriedkami ako Levomekol, Solcoseryl, Dexamethasone, Actovegin. Ak sa vyskytnú rany, odporúča sa liečiť vaskulitídu na nohách, ramenách a tele s 2% striebornou sulfatiázou. Tripsínové a chymotripsínové vody budú užitočné.

Ďalšie spôsoby liečby vaskulitídy

Okrem konzervatívnych liekových zákrokov sa lekári snažia pomôcť pacientom s vaskulitídou rôznymi spôsobmi. Nedávno sa pri liečbe patológie používajú nielen lieky, ale aj ďalšie spôsoby liečby, ako je plazmaferéza, UV ožarovanie krvi a hemoxygenácia - nasýtenie krvi kyslíkom.

Pozitívne výsledky pri liečbe vaskulitídy poskytujú mimorporálnu hemokrekciu. Vďaka tejto technike je možné očistiť krv pacientov z rôznych toxických látok a alergénov, ktoré spôsobujú vaskulitídu. Keď sa krv hemosorbtsii vyčistí pomocou sorbentov. Za týmto účelom sa krv odoberie z žily a prechádza cez filtre v špeciálnom zariadení, ktoré obsahuje sorbenty. Tak sa krv očistí a vráti sa do krvného obehu pacienta. Po ukončení procedúry sa výrazne zlepší zdravie pacientov, stimuluje sa krvný obeh a výživa aj tých najodľahlejších miest tkaniva.

Pomocou hemosorpcie môžu pacienti dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Rôznou takouto terapiou je imunosorbcia. Princíp postupu je rovnaký, ale krv je očistená imunosorbentom, ktorý odstraňuje z krvi vlastné protilátky a komplexy, ktoré vyvolávajú sebestačnú deštrukciu cievnych stien.

Pomocou plazmaferézy sa pacientovi podáva krv na čistenie krvi oddelením krvi. Krvné bunky sa vrátia do krvného obehu s časťou donorovej plazmy a potom sa cez membránu injektuje vlastná purifikovaná plazma.

Diétne jedlo s vaskulitídou

Pacientom trpiacim vaskulitídou je dôležité obmedziť sa v strave, najmä odstrániť zo stravy všetky potraviny, ktoré môžu zapríčiniť zápal alebo spôsobiť zhoršenie pacienta. Lekári venujú osobitnú pozornosť náprave výživy - potrebujete šľachať šesťkrát denne v malých porciách, aby telo malo čas na spracovanie prichádzajúcich produktov a vyvinutie ich produktov rozpadu. Aby ste to dosiahli, množstvo príjmu tekutín denne musí byť aspoň dva litre (ak nie sú postihnuté obličky). Na zlepšenie toku moču je príjem soli obmedzený.

Keď sa vyskytne vaskulitída, pacienti sú vo veľkej miere zbavení rezervy vápnika. Na jeho doplnenie budú užitočné fermentované mliečne výrobky s nízkym a stredným obsahom tuku. A aby nedošlo k nedostatku draslíka, je potrebné jesť sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky a sušené marhule. Tieto výrobky môžu byť zakázané iba vtedy, ak je pacient diagnostikovaný zlyhanie obličiek.

Napustené jedlá sa odporúčajú na konzumáciu, najmä rastlinné, mliečne obilniny, chudé chudé ryby a mäso, vajcia, bobule a ovocie v akejkoľvek forme. Alkohol, káva, silný čaj, konzervované jedlá, smažené, kyslé a korenené jedlá sú zakázané.

Liečivé prostriedky tradičnej medicíny

Samozrejme, vaskulitída nemôže byť vyliečená iba ľudovými prostriedkami. Toto komplexné autoimunitné ochorenie vyžaduje liečbu mnohými liečivami, čo však neznamená, že spolu s nimi nemožno použiť ľudové lieky. Predtým, ako sa liečia tradičnými metódami, je potrebné to koordinovať s lekárom, je možné, že lekár opraví liečbu, alebo predpíše potrebné odvarky a infúzie.

Na zlepšenie zrážania krvi pomôžu spôsoby bylín, ktoré obsahujú dostatočné množstvo vitamínu K. Vďaka nemu dochádza k zrážaniu lepšie, nedochádza k subkutánnym krvácaním. Ako liečba budú vhodné odtučnené škvrnité žihľavky, horolezecká oblička, arnica kvety, pastierska peňaženka, rakva, ľubovník bodkovaný. Nemali by ste byť príliš horliví pri užívaní týchto liekov a prekročiť dávku, pretože to môže viesť k trombóze, zablokovaniu krvných ciev a zhoršeniu zápalových procesov, čo je oveľa horšie pre pacienta s vaskulitídou.

Pri liečbe vaskulitídy by sa vitamín K nemal príliš prijímať - pacienti by mali platiť za jedlo, ktoré jedia.

Na zmiernenie zápalového procesu je potrebné variť a vyrábať tinktúry z knotweed, lingonberry, čierne ríbezle, elecampane, calendula, koreň sladkého drievka. Na posilnenie steny krvných ciev vhodný odvar z voňavé rue, brusnice, ríbezle. Užitočný zelený čaj a čaj z bokov, rovnako ako kompot z chokeberry. Biela kapusta môže byť pridaná do zloženia šalátov na tento účel. Ak má vaskulitída alergickú povahu alebo je sprevádzaná alergiou, na jej odstránenie sa pacientom odporúčajú odvarované oregano, citrónovník, ľubovník bodkovaný, čierna čierna, žihľava, matka, odchýlka pivonky.

Kožné prejavy vaskulitídy je možné odstrániť pomocou aplikácií z rastlinných infúzií. Ražník, mäta, staršie, praslička budú užitočné. V odvar z rastlín ponoril bavlnenej tkaniny a uložiť na postihnuté miesta po dobu najmenej pol hodiny. V noci môžete uložiť brezy púčikov, mleté ​​na múku, s výživovým tukom. Kvóta tuku sa roztaví do tekutého stavu, vloží sa do neho sklo suchých rozpadnutých obličiek a zmes sa zmieša, až kým nie je homogénna. Zmes sa potom pečie v sušičke pri nízkej teplote po dobu troch hodín počas siedmich dní. Následný nástroj sa môže použiť nasledujúci deň, pričom v noci sa pod obvinkom namazaje povrch pokožky.

Liečba vaskulitídy je mimoriadne náročný a zdĺhavý proces. Nie všetci pacienti dokážu dosiahnuť stabilnú remisiu, ale už to možno považovať za obrovský úspech pri liečbe choroby. To znamená, že organizmus kompenzoval maximálne svoje sily na zabezpečenie životne dôležitých procesov a spomalil deštruktívne procesy v stenách nádob.

Vaskulitída - čo je táto choroba a ako sa má liečiť

Každý rok sa problém autoimunitných ochorení stáva naliehavejším. Takto sa nazývajú patológie, v ktorých imunita človeka nezaútočí na bunky, ktoré sú nebezpečné pre telo, ale ich vlastné. Medzi mnohými autoimunitnými ochoreniami sa často nachádza vaskulitída. Závažnosť choroby je zápal a poškodenie stien krvných ciev.

Čo je vaskulitída?

Vaskulitída (ICD kód 10) je patologický stav tela, ktorý zapaľuje steny krvných ciev rôznych veľkostí: kapiláry, venuly, tepny, žily, arterioly. Môžu byť umiestnené v derme, na hranici s hypodermom alebo v akejkoľvek inej telesnej dutine. Choroba vaskulitída nie je jediné ochorenie, je to skupina patológií, ktoré sú kombinované podľa jednej funkcie. Lekári rozlišujú niekoľko typov ochorení, ktoré sa líšia v mieste lokalizácie, závažnosť procesu, etiológia:

 1. Primárne. Začína sa ako nezávislá choroba s vlastnými príznakmi.
 2. Sekundárne. Vyvíja sa v prítomnosti iných patologických stavov (nádory, invázie). Môže sa vyskytnúť ako reakcia na infekciu.
 3. Systém. Táto choroba je iná. Je charakterizovaná léziou krvných ciev so zápalom cievnej steny, môže byť sprevádzaná nekrózou.

dôvody

Moderná medicína úplne neštudovala všetky príčiny vaskulitídy. Teraz existuje niekoľko názorov na pôvod choroby. Podľa jednej teórie sa patológia vyvíja na pozadí vírusových alebo infekčných ochorení. Cievky po hepatitíde sú zvlášť zapálené, keď nastane abnormálna reakcia imunity na patogén.

Druhou verziou je autoimunitná choroba. Lekári veria, že patológiu vyvoláva samotný ľudský imunitný systém, keď nerozpozná svoje bunky a reaguje na ne, ako keby to bol cudzí prvok. Tretia teória súvisí s genetickou povahou. Podľa tejto verzie, dedičná predispozícia v kombinácii s nepriaznivými vonkajšími faktormi zvyšuje šance na ochorenie.

príznaky

V závislosti od typu patológie sa jej príznaky tiež líšia. Primárna vaskulitída je sprevádzaná príznakmi, ktoré sú charakteristické pre väčšinu chorôb: svalov a bolesti hlavy, mierny nárast teploty. V budúcnosti sú príznaky poškodenia orgánu, ktorého cievy začínajú prechádzať patologickým procesom. Hlavné príznaky vaskulitídy:

 • kožné vyrážky;
 • strata chuti do jedla;
 • úbytok hmotnosti;
 • slabosť, únava;
 • horúčka.

Vaskulitída - klasifikácia

Všetky formy vaskulárneho zápalu majú podobnú povahu, existujú však isté rozdiely. Niektoré patológie vedú k nezvratným dôsledkom a smrti, zatiaľ čo iné postihujú iba pokožku. Klasifikácia vaskulitídy podľa stupňa vaskulárnych lézií:

 1. veľký:
 • tropická aortitída;
 • Koganov syndróm;
 • sarkoidóza;
 • arteritida obrovských buniek;
 • Takayasuova choroba (nešpecifická aortoartritída).
 1. priemerná:
 • rodinná stredomorská horúčka;
 • lepromatózna artritída;
 • striatálna vaskulopatia;
 • polyarteritis nodosa;
 • Kawasakiho choroba.
 1. Malá (kryoglobulínová forma):
 • urtikárna vaskulitída;
 • Degoova choroba;
 • pigmentový fialový Schaumburg;
 • kožná leukocytoclastická angiitída;
 • tromboangiitis obliterans;
 • Churg-Straussov syndróm (eozinofilná granulomatóza);
 • Wegenerova granulomatóza;
 • Behcetova choroba;
 • Schönlein-Henochova choroba.

V závislosti od veľkosti ciev je zápal ciev rozdelený do niekoľkých skupín:

 • flebitida (zápal sa zahustí v žilovej stene);
 • kapilára (kapiláry sú zahrnuté);
 • arteriolitída (arterioly sú poškodené);
 • artritída (arteriálne steny sa podieľajú na patologickom procese).

Vaskulitída na nohách

Zápalový proces žíl dolných končatín je nejednoznačný, pretože v patologickom procese sa podieľa niekoľko tkanív a orgánov. Čo je vaskulitída ciev v nohách? Ide o autoimunitné ochorenie stien žíl, ktoré zrejme nevyzerajú veľmi esteticky príjemné. Vaskulitída v nohách má subkutánne krvácanie, charakterizované zápalom a následnou deštrukciou cievnych stien. Postupy časom vedú k smrti tkanív. Táto patológia sa často vyskytuje u žien a dospievajúcich dievčat. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • vyrážka alebo svrbenie na postihnutom mieste;
 • bolesť kĺbov / svalov;
 • krvné pľuzgiere;
 • hemoragické škvrny.

Vaskulitída - príznaky, príčiny, typy a liečba vaskulitídy

Dobrý deň, drahí čitatelia!

V dnešnom článku sa budeme s vami diskutovať o ochorení vaskulitídy, ako aj o jej príznakoch, príčinách, typoch, diagnostike, liečbe, ľudových prostriedkoch, prevencii a iných užitočných informáciách. So.

Vaskulitída - čo je táto choroba?

Vaskulitída (vasculum) je kolektívny názov pre skupinu cievnych ochorení charakterizovaných zápalom a deštrukciou stien krvných ciev - tepien, kapilár, žíl a iných.

Synonymá vaskulitídy - angiitida, artritída.

Podľa povahy patológie sa vaskulitída podobá na aterosklerózu - je založená na zahustení steny cievy, ktorá znižuje lumen krvného obehu, narúša krvný obeh, ako aj normálnu krvnú zásobu určitej oblasti tela, orgánu.

Krv, okrem dodávania živín do všetkých orgánov, poskytuje im aj kyslík. Prirodzene, kvôli poruchám obehu, "hladovia" orgány zlyhajú v ich práci a pri úplnom prerušení dodávky krvi začnú zomierať vôbec.

Príčiny vaskulitídy doposiaľ (od roku 2017) nie sú úplne pochopené. Existujú len predpoklady, napríklad kombinácia charakteristík genetiky (predispozícia), infekcií (stafylokoka, vírusov hepatitídy) a nepriaznivých faktorov životného prostredia.

Klasifikácia vaskulitídy zahŕňa veľké množstvo typov a foriem, avšak v závislosti od ich dôvodu sú rozdelené na primárne (nezávislé ochorenie) a sekundárne (objavujú sa proti iným ochoreniam). Pri lokalizácii dochádza k vaskulitíde na koži, v ktorej nie sú poškodené iné orgány a vnútorné, ktorých dôsledkom môžu byť nielen vážne kardiovaskulárne ochorenia, ale aj smrť.

Vo forme sú najpopulárnejšie - urtikariálna, alergická, kožná, systémová a hemoragická vaskulitída.

Vaskulitída - ICD

ICD-10: I77.6, I80, L95, M30-M31;
ICD-9: 446, 447.6.

Príznaky vaskulitídy

Bežné príznaky vaskulitídy sú:

 • Zvýšená únava, celková slabosť a malátnosť;
 • Zvýšená telesná teplota;
 • Bledosť kože;
 • Nedostatok chuti do jedla, nevoľnosť, niekedy vracanie;
 • Strata hmotnosti;
 • Exacerbácia kardiovaskulárnych ochorení;
 • Bolesti hlavy, závraty, mdloby;
 • Zhoršená vizuálna funkcia;
 • Sínusitída, niekedy s tvorbou polypov v nose;
 • Poškodenie obličiek, pľúc, horných dýchacích ciest;
 • Zhoršenie citlivosti - od minimálnej po precitlivenosť;
 • Artralgia, myalgia;
 • Kožné vyrážky.

Príznaky (klinické prejavy) vaskulitídy sú do značnej miery závislé od typu, umiestnenia a formy ochorenia, takže sa môžu mierne líšiť, ale hlavným príznakom je porušenie normálneho obehu.

Komplikácie vaskulitídy

 • Strata videnia;
 • Nekróza obličiek;
 • Koronárna choroba srdca (CHD);
 • Infarkt myokardu;
 • mŕtvice;
 • Death.

Príčiny vaskulitídy

Ako sme už uviedli, etiológia vaskulitídy nie je úplne pochopená, avšak existujú potvrdené údaje o niektorých príčinách.

Príčinou vaskulitídy môže byť:

 • Genetická predispozícia;
 • Infekcia tela na pozadí oslabenej imunity;
 • Hyperaktivita imunitného systému na infekciu;
 • Alergická reakcia na niektoré lieky;
 • Zápalové procesy v štítnej žľaze;
 • Autoimunitné procesy;
 • Komplikácie ochorení, ako je reaktívna artritída, glomerulonefritída, Schwartz-Jampelov syndróm, systémový lupus erythematosus.

Typy vaskulitídy

Klasifikácia vaskulitídy podľa konferencie konsenzu Chapel Hill 2012 (CHCC) je nasledovná:

K vytvoreniu:

Primárne - vývoj ochorenia je spôsobený zápalom samotných krvných ciev;

Sekundárne - vývoj ochorenia je spôsobený reakciou ciev na pozadí iných ochorení. Sekundárne môže byť:

 • Vaskulitída spojená s vírusom hepatitídy B (HBV);
 • Kryoglobulinemická vaskulitída spojená s vírusom hepatitídy C (HCV);
 • Vaskulitída spojená so syfilisom;
 • ANCA-vaskulitída (ANCA) spojená s liekmi;
 • Imunokomplexová vaskulitída spojená s liečivami;
 • Vaskulitída spojená s onkologickými ochoreniami (syn "paraneoplastická vaskulitída")
 • Iná vaskulitída.

Podľa lokalizácie:

1. Vaskulitída veľkých krvných ciev:

- Arteritida obrovských buniek (HCA, Hortonova choroba, temporálna arteritída, senilná arteritída) je autoimunitné ochorenie charakterizované granulomatóznym zápalom hlavných vetv aorty, najčastejšie vetvy karotických a temporálnych artérií. V mnohých prípadoch v kombinácii s reumatickou polymyalgiou bolesť a určitá stuhnutosť v kĺboch ​​panvového opasku a ramien, ako aj zvýšenie ESR. Príčinou je ľudská infekcia spôsobená hepatitídou, oparom, chrípkou a inými vírusmi. Vyskytuje sa hlavne u jedincov vo veku 50 rokov.

Takayasuová arteritída (nešpecifická aortoartritída) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k produktívnemu zápalovému procesu v stenách aorty a jeho končatinách, čo vedie k obliterácii. S progresiou ochorenia sa takéto patologické procesy pozorujú ako: - tvorba vláknitých granulómov, deštrukcia elastických vlákien, nekrotizácia buniek hladkého svalstva v stene krvných ciev, po ktorých po určitom čase je možné zahusťovanie intimu a obloženie strednej cievy. Niekedy môže dôjsť k zmiznutiu pulzu v rukách, kvôli ktorému má choroba iný názov - "non-pulse disease". Podľa štatistík sa najčastejšie vyvíja arteritida Takayasu u žien v približnom pomere k mužom 8 až 1, pričom mladí ľudia sa stávajú pacientmi vo veku 15 až 30 rokov.

2. Vaskulitída stredne veľkých plavidiel:

- Periarditída nodosa (polyarteritis nodosa, periarteritis nodosa) je zápalové ochorenie malého a stredného arteriálneho steny arteriálnej steny vedúcej k vzniku aneuryzmy, trombózy a infarktu. Súčasne chýba poškodenie obličiek (glomerulonefritída). Medzi hlavné príčiny patrí neznášanlivosť niektorých liekov, ako aj pretrvávanie vírusu hepatitídy B (HBV).

- Kawasakiho choroba je akútne a febrilné ochorenie charakterizované zápalovým poškodením steny žíl a artérií malého, stredného a veľkého priemeru, ktoré sa často kombinujú so syndrómom mukózneho lymfatického systému. Vyskytuje sa hlavne u detí.

3. Vaskulitída malých plavidiel:

- vaskulitída spojená s ANCA (AAV):

 • Mikroskopické polyangiitis (MPA) - nie je celkom zrejmé, ochorenie, ktoré je spojené s vývojom protilátok proti cytoplazme neutrofilov, vďaka ktorej je zápalový proces sa vyvíja v niekoľkých orgánoch (často obeťami stávajú pľúca a obličky), a granulóm nie je vytvorená. Lekári vziať do úvahy nasledujúce klinické znaky SBS: vývoj závažnú pľúcnu-obličkovou syndróm (asi 50%), poškodenie obličiek (asi 90%), pľúc (z 30 na 70%), koža (70%), oči (asi 30% ), periférny nervový systém (asi 30%), gastrointestinálny trakt (asi 10%).
 • Granulomatóza s polyangiitis (SBS, Wegenerova granulomatóza) - ťažký a rýchlo progresívne autoimunitných ochorení, vyznačujúci sa tým, granulomatózna zápal stien malej a strednej veľkosti krvných ciev (kapiláry, žiliek, arteriol a ciev) sa zapojením do patologického procesu oka, horných dýchacích ciest, pľúc, obličiek a iných orgánov. Pri nedostatočnej liečbe môže byť do 1 roka smrteľná. Lekári vziať do úvahy nasledujúce klinické znaky SBS: lézie horných dýchacích ciest (90% alebo viac), obličky (približne 80%), pľúc (od 50 do 70%), oči (asi 50%), koža (25 až 35% ), periférny nervový systém (od 20 do 30%), srdce (20% a menej), gastrointestinálny trakt (asi 5%).
 • Eozinofilná granulomatóza s polyangiitis (EGPU, Churgovho-Straussovej syndrómu), - autoimunitné ochorenie spôsobené nadbytkom krvi a eozinofily kanál krvi, vyznačujúci sa tým, granulomatózna zápal malých a stredných stien nádoby s zapojením horných ciest dýchacích v patologického procesu, pľúc, obličiek a ďalších orgánov. Často sprevádzané astmou, výtokom z nosa a inou sinusitídou, horúčkou, dýchavičnosťou, eozinofíliou.

- Imunokomplexová vaskulitída malých ciev:

 • Imunoglobulín-A asociovaná vaskulitída (hemoragická vaskulitída, Schönlein-Henochova purpura, Schönlein-Genochova choroba, alergická purpura);
 • cryoglobulinaemic vaskulitída - vyznačujúca sa léziami malých steny ciev predovšetkým obličiek a kože, čo je hlavnou príčinou nadmerného množstva sérových kryoglobuliny, pretože z toho, že sú na začiatku nanesenej na stenách ciev po ich pretvárania.
 • Hypocomplementárna urtikárová vaskulitída (anti-C1q-vaskulitída);
 • Ochorenie proti GBM.

4. Vaskulitída, ktorá môže mať vplyv na krvné cievy rôznych veľkostí:

 • Behcetova choroba - je charakterizované zápalom tepien a žíl malého a stredného kalibru, sprevádzaný častými recidívami ulcerózna formácie na ústnej sliznici, kožu, oči, genitálnych lézií a pľúc, obličiek, žalúdka, mozgu a ďalších orgánov.
 • Koganov syndróm.

5. Systémová vaskulitída:

 • Hemoragickej vaskulitída (Henoch-Johann Lukas Schönleinovej purpury) - sa vyznačuje tým, aseptickým zápalom malých stenách krvných ciev (arteriol, žilky a kapiláry), roztrúsená mikrotrombirovaniem, najmä v rozvojových cievy kože, obličky, črevá a ďalších orgánov. Často sprevádzané artralgiou a artritídou. Hlavnou príčinou hemoragickej vaskulitídy je nadmerné hromadenie v krvnom obehu cirkulujúcej imúnne komplexy, v ktorých prevládajú antigény, z dôvodu, ktoré sú uložené na vnútornom povrchu cievnej steny (endotelu). Po reaktivácii proteínov sa cievna stena mení;
 • Lupus vaskulitída;
 • Behcetova choroba;
 • Reumatoidná vaskulitída;
 • Vaskulitída pri sarkoidóze;
 • Takayasu arteritida;
 • Iná vaskulitída.

6. Vaskulitída jednotlivých orgánov:

 • Kožná arteritída;
 • Kožná leukocytárna angiitída - charakterizovaná izolovaným zápalovým procesom krvných ciev v koži bez pridruženej glomerulonefritídy alebo systémovej vaskulitídy;
 • Primárna angiitída CNS;
 • Izolovaná aortritída;
 • Iná vaskulitída.

Diagnóza vaskulitídy

Diagnóza vaskulitídy zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Vaskulitída charakterizované zvýšením ESR, koncentrácia CRP, mierne trombocytóza, normochromnou normocytárna anémia, Am neutrofilné cytoplazmatickej (ANCA) a CEC predĺženej trvania zápal prínosových dutín alebo zápalu stredného, ​​glomerulonefritída.

Liečba vaskulitídy

Účinnosť liečby vaskulitídy závisí vo veľkej miere od včasnej a presnej diagnostiky, liečby postihnutých orgánov a súvisiacich ochorení. V niektorých prípadoch ochorenie rieši samo o sebe, ako v prípade primárnej alergickej vaskulitídy.

Komplexná liečba vaskulitídy zahŕňa:

1. Liečba liečiv;
2. Metódy fyzikálnej liečby;
3. diéta;
4. Preventívne opatrenia (na konci článku).

Je to dôležité! Pred použitím liekov sa poraďte so svojím lekárom!

1. Liečba vaskulitídy

Liečba systémovej vaskulitídy je zameraná na nasledujúce ciele:

 • Potlačenie imunopatologických reakcií, ktoré sú základom ochorenia;
 • Udržiavanie stabilnej a dlhodobej remisie;
 • Liečba recidívy choroby;
 • Zabránenie vzniku malých chorôb a komplikácií;

Lieky na vaskulitídu:

Glukokortikoidy sú skupina hormonálnych liečiv s protizápalovými, protialergickými, imunoregulačnými, protistresovými, protitrasovými a inými vlastnosťami. V tomto prípade tieto hormóny zohrávajú jednu z najdôležitejších úloh pri liečbe arteriídy obrovských buniek (HCA) a arteritidy Takayasu, ktoré v mnohých prípadoch prispievajú k dosiahnutiu stabilnej a predĺženej remisie. V prípade veľmi rýchlej reakcie na použitie glukokortikoidov sa reakcia môže považovať za ďalší diagnostický znak HCA a reumatickej polymyalgie (RPM).

Medzi glukokortikoidy možno rozlíšiť: "Prednisolón", "Hydrokortizón".

Cytostatické lieky (cytostatika) - skupina protinádorových liekov, ktoré narušujú a spomaľujú mechanizmy, delenie, rast a vývoj všetkých buniek tela, čo je obzvlášť dôležité v prítomnosti malígnych (nádorových) nádorov. Tiež efektívne v jade.

Dobrá účinnosť liečby by sa mala venovať súčasný príjem cytostatík s glukokortikoidy, a to najmä v prípadoch liečby vaskulitídy ako - ANCA, žihľavku, hemoragický cryoglobulinaemic, artériu veľkých buniek, Takayasuho arteritídu. Trvanie cytostatiky je od 3 do 12 mesiacov.

Medzi cytostatikami možno rozlíšiť: "Cyklofosfamid", "Metotrexát", "Doxorubicín", "Fluorouracil".

Monoklonálne protilátky sú protilátky produkované imunitnými bunkami, ktoré majú imunosupresívne a protinádorové vlastnosti, ktoré sa ukázali byť účinné proti rakovine kože (melanóm), rakovine prsníka a lymfatickej leukémii. Lieky zo skupiny monoklonálnych protilátok nie sú menej účinné ako cytostatiká a používajú sa na liečbu ANCA-vaskulitídy. Vymenovanie sa odporúča pri nežiaducom používaní cytotoxických liekov. Kontraindikácie pri príjme sú prítomnosť vírusu hepatitídy B (HBV), pozitívny intrakutánny tuberkulínový test, neutropénia, ako aj nízke hladiny IgG v krvi (imunoglobulíny triedy G).

Medzi monoklonálnymi protilátkami proti vaskulitíde možno rozlíšiť: "Rituximab".

Imunosupresíva sú skupina liekov, ktoré potláčajú pôsobenie imunitného systému. Predpísaná je v kombinácii s glukokortikoidmi.

Medzi monoklonálnymi protilátkami proti vaskulitíde je možné rozlíšiť: "Azatioprín", "Mofetil mykofenolát".

V prítomnosti kontraindikácií na "Azatioprín" môže vymenovať "Leflunomid".

"Mykofenolát mofetil" je priradené ako alternatívna liečba u pacientov s refraktérnym alebo recidivujúcim systémové vaskulitídy, ako je ochorenie obličiek, však, sa zvýšením periférnej krvi ALT a AST v 3 krát alebo viac, rovnako ako zníženie krvné doštičky (100 x x 10 9 / l) a leukocytov (2,5 x 109 / l), liečivo sa zastavilo.

Normálny ľudský imunoglobulín - je predpísaný pre závažné poškodenie obličiek, infekčné komplikácie, hemoragickú alveolitídu.

Protiinfekčná liečba sa používa v prípadoch infekčnej etiológie alebo sprievodných infekčných ochorení.

V prítomnosti baktérií sú predpísané antibakteriálne lieky - Trimetoprim, Sulfamethoxazol.

Ak sú prítomné vírusy, predpísané sú antivirotiká - Interferón Alfa, Vidarabin, Lamivudin.

Pri hepatitíde sú drogy predpísané hepatológiou, v závislosti od typu vírusu hepatitídy.

Detoxikačná terapia - používa sa na viazanie toxínov a biologicky aktívnych látok, ako aj ich odstránenie z tela.

Ako lieky na detoxikáciu možno rozlíšiť: "Atoksil", "Nutriklins", "Polifan", "Enterosgel".

Nesteroidné protizápalové nesteroidné lieky (NSAID) sú predpísané pre perzistentné a nekrotické ložiská, tromboflebitídu s nodulárnou vaskulitídou.

Medzi NSAIDs možno rozlíšiť - "kyselina acetylsalicylová", "ibuprofén", "indometacin", "fenylbutazón".

Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v cievach.

Medzi antikoagulanciami možno identifikovať - ​​"Warfarín", "Heparín".

Liečba antihistaminikom sa používa, keď je pacient alergický na lieky alebo potraviny.

Medzi antihistaminikami možno identifikovať - ​​"Diazolin", "Claritin", "Tavegil", "Terfen", "Fenkrol".

Liečba vaskulitídy u detí zahŕňa aj transfúznu terapiu.

Môže sa použiť aj:

 • hemosorbtion;
 • Inhibítory ACE;
 • Vazodilatanciá.

2. Fyzioterapeutická liečba vaskulitídy

Plasmofares - pomáha zlepšovať zdravie obličiek a znižuje riziko vzniku terminálneho zlyhania obličiek.

3. Diéta pre vaskulitídu

Strava s vaskulitídou nesie hypoalergénny charakter, čo je dôležité pri alergickej povahe choroby.

Vylúčené z diétne výrobky vysokoallergennoy skupiny - vajcia, plnotučné mlieko, morské plody (kôrovce), vajcia, jahody, jahoda, banán, melón, mango, tomel, citrusové plody, paradajky, mrkva, papriky, orechov, kávy, kakaa, čokolády, pečenie, priemyselné konzervované potraviny, ako aj individuálne neprípustné potraviny.

Pri závažnej nefritíde sa predpisuje diéta č. 7 s ďalším postupným prechodom na chlórnanovú diétu. Keď sa v abdominálnom syndróme ukazuje používanie diéty číslo 1.

Liečba vaskulitídnych ľudových liekov

Je to dôležité! Pred použitím ľudových liekov proti vaskulitíde sa poraďte so svojím lekárom!

Zbierka 1. Zmiešajte 4 lyžičky. lyžice starostlivo nasekaných kvetov z čučoriedok, plodov japončiny Sophora, listy z kopijovitých stromov, bylinu z rýb a knotweed. 1 polievková lyžica. lyžička naliať pohár vriacej vody, naplniť liek na hodinu, napätie. Infúzia sa má užívať počas dňa, 2-3 krát.

Zber 2. Zmiešajte 3 polievkové lyžice. lyžice nechtov, kvetov bielej, listov mäty, rašeliny trávy, prasličky a postupnosti topoľových pukov. 1 polievková lyžica. lyžička nalejte pohár vriacej vody, nechajte zakryť a nechajte médium naplniť 1 hodinu, napätie. Infúzia musí trvať 100 ml počas dňa, každé 3 hodiny.

Badan husto-listnatý. Používa sa na čistenie krvi. Pre varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. lyžice suchých listov bergenia sa zahustia v termose a nalijeme pohár vriacej vody. Nástroj sa musí nadávkovať cez noc, po filtrácii pridajte 1 polievkovú lyžičku. lyžica medu a nápoj ráno, na prázdny žalúdok.

Horské bylinky. Používa sa na čistenie čriev, čo je povinné pri liečbe vaskulitídy. Pre varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. lyžice jedným z horkých tráv (estragón, Tansy, Oman, slamiha) vyplniť a naleje sa do termosky 1 litra vriacej vody po dobu 2 hodín a prefiltruje sa. Napiť infúziu by mali byť ochladené, zriedené teplou varenou vodou v pomere 1 k 1 (pol pohára), 2 krát denne, 30 minút pred jedlom.

Zelený čaj. Zelený čaj posilňuje stenách krvných ciev, znižuje ich priepustnosť, znižuje hladinu "zlého" cholesterolu, zvyšuje svalový tonus srdca. Pre terapeutický účinok musíte piť silný zelený čaj 3 krát denne, pohár. Najvyššia účinnosť sa dosiahne, keď sa súčasne užíva s inými ľudovými prostriedkami.

Profylaxia vaskulitídy

Prevencia vaskulitídy je nevyhnutná nielen na prevenciu vzniku tejto choroby, ale aj na jej terapeutické účely, čo pomôže urýchliť zotavenie a minimalizovať vznik komplikácií.

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • Vyhnúť sa stresu;
 • Nepoužívajte lieky bez konzultácie s lekárom;
 • Nenechávajte rôzne choroby, aby sa dostali do svojej cesty, aby sa nestali chronickými, najmä infekčnými.
 • Odmietanie zlých návykov - fajčenie, konzumácia alkoholu;
 • Udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
 • Vedú aktívny životný štýl, pohybujte sa viac;
 • Snažte sa nepoužívať nezdravé a škodlivé potraviny;
 • Používanie prevažne potravín obohatených o vitamíny a mikroelementy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Rozsiahle účinky infarktu mozgu na šance na prežitie

Zoznam možných následkov hemoragickej rozsiahlej mozgovej príhody, šanca na prežitie, liečbu a diagnostikuHemoragická mŕtvica je menej častá ako ischemická (t.j.

Vaskulárne oko na tvári a ako sa ho zbaviť

Cievne pletivo na tvári alebo rosacea je bežný výskyt, ktorý nie je nebezpečný pre zdravie, ale je esteticky neatraktívny. Jeho vzhľad je zvyčajne viazaný na vek, pretože podľa údajov ženy po 30 rokoch trpia na rosacea, ale problémy s kožou tohto typu sú dnes bežnejšie u mladých dievčat.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Ako vyzerajú kŕčové žily?

Kŕčové žily - choroba je veľmi zákerná, pretože prvé príznaky jej vývoja zvyčajne prechádzajú bez povšimnutia. Zvyčajne pacient vníma únavu a ťažkosť v nohách ako dôsledok ťažkých pracovných dní.

Mitrálny ventil: anatómia, umiestnenie a účel

Ľudské srdce pozostáva zo 4 komôr a ventilov, ktoré vyzerajú ako malé ventily, ktoré sú malé, ale veľmi dôležité pre fungovanie srdca. Jedným typom ventilu je mitrálny ventil.

Ľudové prostriedky na posilnenie srdca a krvných ciev

Teraz mnohí sú zmätení otázkou, ako posilniť kardiovaskulárny systém? Koniec koncov, problémy s týmito komponentmi môžu spôsobiť ujmu bez toho, aby sa zobrazili.