Čo je fibrilácia predsiení? Pacienti sa často sťažujú, že srdce je trochu "nezbedné".

Cítia to v podobe silného tlkotu srdca, ktorý sa zdá, ako keby srdce vyskočilo z hrudníka.

Niekedy sa pocity stávajú čudnejšími - srdce sa zastaví, dochádza k otrasom alebo dokonca miernemu brneniu.

Táto choroba nie je taká zriedkavá. Pozrime sa, čo to je a čo je nebezpečná predsieňová fibrilácia srdca, aké sú príčiny jej výskytu, symptómov a liekov.

Čo je to?

Normálne fungovanie srdcového svalu je kontrakcia predsiení a komôr v správnom poradí. Keď porušenie srdca začne klesať v nesprávnom rytme, tak lekárske meno pre tento jav je arytmia.

Najčastejším typom ochorenia u ľudí je fibrilácia predsiení. Zároveň v práci srdcového svalu zmizne fáza, v ktorej sú atria znížené. Namiesto kontrakcií dochádza k záškubu alebo k blikaniu, čo ovplyvňuje funkciu komôr.

převládání

Choroba je známa dlho a podľa štatistík prináša narušenie srdcových rytmov každých dve stotiny polyklinických návštevníkov.

Často sa predsieňová fibrilácia (AI) prejavuje ako dôsledok a komplikácie IHD alebo hypertenzie.

AI zahŕňa predsieňový flutter ako aj fibriláciu.

Rôzne štúdie tejto choroby sa uskutočnili vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, ktoré ukazujú, že táto choroba sa vyskytuje u 0,4 až 0,9% dospelej populácie.

Útok MA na začiatku je zvyčajne vyslovený, potom sa začnú objavovať recidívy (pravidelné vyhadzovanie krvi do aorty).

Klasifikácia, rozdiely v druhoch, etapy

Ochorenie má 3 fázy:

 • Ukončí bez akejkoľvek liečby. Nie je to zvlášť nebezpečné a má priaznivú prognózu.
 • Nezávisle neprestáva. Srdcový rytmus sa obnoví kvôli zdravotným alebo fyzioterapeutickým účinkom.
 • Trvalá. Je potrebné neustále monitorovať činnosť srdca, aby sa zabránilo tromboembolizmu.

Predsieňová fibrilácia srdca môže byť paroxysmálna (paroxysmálna) a trvalá (dlhá), liečba obidvoch foriem je podobná.

Prečo existujú rizikové faktory u mladých a starších ľudí

Najčastejšie sa táto choroba srdcového svalu vyskytuje ako dôsledok jeho reumatických lézií, ako aj pri obezite alebo cukrovke, cukrovke, infarkte myokardu (zistite, čo to je a aké sú dôsledky), poškodenie alkoholu.

Ovplyvňuje srdcový sval a užíva rôzne lieky, fajčenie, silný psycho-emocionálny stres, časté používanie kofeínových nápojov - káva, silný čaj, energia.

Lieky prenesené do srdca, vrodené srdcové chyby môžu byť tiež pripísané rizikovým faktorom.

Väčšina epizód ochorenia MA sa vyskytuje v staršom veku pacientov - starších ako 75 rokov. Nie každý môže presne určiť príčinu tejto choroby.

Srdcová patológia je jednou z najbežnejších príčin. Často sa táto choroba vyskytuje, ak pacient bol niekedy diagnostikovaný s ochorením alebo poruchou štítnej žľazy.

Rizikom pre mladých ľudí sú zlé návyky. Pitie alkoholu v neobmedzenom množstve a fajčenie výrazne zvyšuje šancu na zvládnutie MA.

Symptómy a príznaky útoku

Ako sa manifestuje arytmia? Závisí od formy ochorenia, ako aj od zvláštností ľudskej psychózy a celkového stavu myokardu.

Počiatočné príznaky tejto choroby srdca zahŕňajú príležitostné dyspnoe, ktoré sa dlho nekončí po športovaní, častom srdcovej činnosti, bolesti alebo iných nepríjemných pocitoch. Toto všetko sa deje vo forme útokov.

Nie každý má chronické ochorenie. Útoky môžu začať a občas sa opakovať po celý život. U niektorých pacientov sa už 2 alebo 3 záchvaty predsieňovej fibrilácie stávajú chronickými. Niekedy sa choroba zistí len po dôkladnom lekárskom vyšetrení.

Získajte viac informácií o tejto chorobe z užitočného videa:

diagnostika

Aby sa správne diagnostikovala choroba srdcového svalu, takáto diagnóza sa vykonáva: od pacienta sa vyžaduje, aby vykonal nejaký druh cvičenia, potom sa použije EKG postup.

Ak je forma bradysystolická, potom sa pri zaťažení svalov rytmus značne zvyšuje. Diferenciálna diagnostika sa často vykonáva s sínusovou tachykardiou.

Známky predsieňovej fibrilácie EKG:

Prvá a prvá pomoc pri paroxyzme

Aby sa zabránilo záchvatom, nemali by ste zabudnúť na užívanie liekov predpísaných lekárom, ktoré upokojujú srdcový rytmus.

Prvá vec, ktorú môžete pomôcť sami alebo iným počas útoku predsieňovej fibrilácie, je zavolať sanitku. Ak sa to stane často s vami osobne, nieste pilulku, ktorú predpísal lekár. Zvyčajne ide o tablety valeriánov, valylol alebo volokardín.

Ak je miesto preplnené, spýtajte sa ostatných, ak majú drogy. Ak tlak prudko klesne, pľúca začnú napučiavať, vznikne šok.

Čo možno urobiť, taktiky terapie, drogy

Ako liečiť predsieňovú fibriláciu srdca? Po prvé, závisí od formy ochorenia. Liečba predsieňovej fibrilácie srdca môže byť liečebná a chirurgická (operatívna).

Hlavným cieľom je obnovenie a udržiavanie sínusového rytmu, kontrola frekvencie srdcových kontrakcií a vyvarovanie sa tromboembolických komplikácií po ochorení.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov je zavedenie do žily alebo vnútra prokaínamidu, ako aj kordarónu alebo chinidínu.

Predpísajú aj propanorm, ale predtým by ste mali sledovať krvný tlak a monitorovať elektrokardiogram.

Existujú menej účinné lieky. Patria medzi ne najčastejšie anaprilín, digoxín alebo verapamil. Pomáhajú zbaviť sa dýchavičnosti a slabosti v tele a častého srdcového tepu.

Môžete sa pozrieť na video (v angličtine) o tom, ako sa elektrická kardioverzia vykonáva pri fibrilácii predsiení:

Ak MA trvá dlhšie ako dva dni, pacientovi je predpísaný warfarín. Tento liek zabraňuje vývoju tromboembolických komplikácií v budúcnosti.

Najdôležitejšie je liečiť základnú chorobu, ktorá viedla k poruche srdcového rytmu.

Existuje tiež metóda, ktorá umožňuje radikálne eliminovať predsieňovú fibriláciu. Ide o izoláciu pľúcnych žíl rádiofrekvenčným spôsobom. V 60% prípadov pomáha metóda.

Niekedy pomáhajú tradičné metódy liečby. Medzi ne patrí aj vývar hloh a valerián.

rehabilitácia

Keď sú odstránené arytmické záchvaty, vznikne srdcová činnosť a pacientovi sa môže vrátiť domov, je nevyhnutné podstúpiť rehabilitáciu, ktorá zahŕňa celý rad preventívnych opatrení.

Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť predsieňovej fibrilácii srdca - je úprava stravy a stravy. Mali by ste sa snažiť minimalizovať spotrebu nasýtených tukov, ako je maslo, ale aj soľ.

Choré srdce vyžaduje výrobky, ktoré obsahujú veľa draslíka a soľ je antagonista.

Je potrebné zahrnúť do svojej každodennej stravy nielen banány, ktoré obsahujú veľa draslíka, ale aj výrobky, ako sú pečené zemiaky, sušené marhule, čučoriedky, marhule.

Na zníženie negatívneho vplyvu respiračných arytmií je potrebné venovať pozornosť dýchaniu. Obtiažne dýchanie zhoršuje všeobecný stav, v dôsledku ktorého sa telo nasýti oxidom uhličitým. Na normalizáciu dýchacích ciev by sa mal vyskúšať dýchanie podľa systému Buteyko.

Ako správne dýchať systém Buteyko, naučte sa z videa:

Správne dýchanie zabraňuje cievnym kŕčom a je vynikajúcou prevenciou fibrilácie predsiení. Mnohí pacienti majú dobrú pomoc pri kvalite rehabilitácie, zdravotnej chôdze.

Prognóza života, komplikácie a následky

Väčšina komplikácií sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pacienti nedodržiavajú plný predpis lekárov a začnú hojne liečiť podľa vlastného uváženia.

Je možné úplne vyliečiť fibriláciu predsiení? Úplná liečba závisí od rôznych faktorov a formy ochorenia.

Včasná návšteva kardiológa a všetky diagnostické testy pomôžu identifikovať ochorenie v počiatočnom štádiu. Jedným z nebezpečenstiev v diagnostike fibrilácie predsiení je tvorba krvných zrazenín v cievach.

Ak sa náhle objavia náhle a zmiznú do dvoch dní, prognóza je priaznivá.

Ak sa ochorenie stane chronickým a trvá dva týždne alebo viac, je potrebná špeciálna liečba. Včasná úľava od útoku ovplyvňuje celkový výsledok. Mali by ste pravidelne navštevovať kardiológa, aby ste sledovali progresiu ochorenia.

Ak nie je liečený, výsledok je mimoriadne nepriaznivý. Porucha predsiení môže zhoršiť priebeh ochorenia pacienta.

Opatrenia na prevenciu a prevenciu relapsu

Útoky tohto ochorenia pacienta ťažko tolerujú a spôsobujú preňho veľmi ťažký život. Preto by ste sa mali starať o vaše zdravie vopred. Po prvé, je potrebné včas liečiť hlavné ochorenia - ischemická choroba srdca, tachykardia a iné.

Odporúča sa, aby ste nezanechali nemocnicu, ak lekár trvá na svojom pobyte. Najlepšie zo všetkého, ak sa predchádza arytmiu pod dohľadom lekára.

Ak sa sínusový rytmus po dlhodobom užívaní lieku neobnoví, lekár určí, že choroba prešla do stálej formy. V takýchto prípadoch predpisuje iné lieky.

Je potrebné dodržiavať vyváženú stravu a nejednúť veľa tuku, čo môže viesť k vzniku závažných ochorení a potom predsieňovej fibrilácii.

Mali by ste tiež znížiť negatívne návyky na minimum - znížiť spotrebu alkoholu, prestať fajčiť.

V prípade predsieňovej fibrilácie srdca nezabudnite na výkon telesa a riadenie životného štýlu. Dokonca aj bežná chôdza po dlhú dobu je vynikajúcou prevenciou fibrilácie predsiení. Udržujte svoju váhu v poriadku a tiež monitorujte hladinu cukru v krvi.

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení (fibrilácia predsiení) je abnormálny srdcový rytmus sprevádzaný častým, chaotickým rozrušením a kontrakciou predsiení alebo zášklbami, fibriláciou určitých skupín predsieňových svalových vlákien. Srdcová frekvencia s fibriláciou predsiení dosahuje 350-600 za minútu. Pri dlhšom paroxyzme predsieňovej fibrilácie (viac ako 48 hodín) sa zvyšuje riziko trombózy a ischemickej mozgovej príhody. Pri konštantnej forme fibrilácie predsiení je možné pozorovať prudkú progresiu chronického zlyhania obehového systému.

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení (fibrilácia predsiení) je abnormálny srdcový rytmus sprevádzaný častým, chaotickým rozrušením a kontrakciou predsiení alebo zášklbami, fibriláciou určitých skupín predsieňových svalových vlákien. Srdcová frekvencia s fibriláciou predsiení dosahuje 350-600 za minútu. Pri dlhšom paroxyzme predsieňovej fibrilácie (viac ako 48 hodín) sa zvyšuje riziko trombózy a ischemickej mozgovej príhody. Pri konštantnej forme fibrilácie predsiení je možné pozorovať prudkú progresiu chronického zlyhania obehového systému.

Fibrilácia predsiení je jednou z najbežnejších variant porúch rytmu a predstavuje 30% hospitalizácií na arytmiu. Prevalencia fibrilácie predsiení sa zvyšuje s vekom; vyskytuje sa u 1% pacientov mladších ako 60 rokov a u viac ako 6% pacientov po 60 rokoch.

Klasifikácia fibrilácie predsiení

Základ moderného prístupu k klasifikácii fibrilácie predsiení zahŕňa charakter klinického priebehu, etiologické faktory a elektrofyziologické mechanizmy.

Existujú trvalé (chronické), pretrvávajúce a prechodné (paroxysmálne) formy atriálnej fibrilácie. Ak paroxyzmálna forma útoku trvá nie viac ako 7 dní, zvyčajne menej ako 24 hodín. Trvalá a chronická fibrilácia predsiení trvá viac ako 7 dní, chronická forma je určená neúčinnosťou elektrickej kardioverzie. Paroxysmálne a perzistujúce formy fibrilácie predsiení môžu byť opakujúce.

Prvýkrát sa objavil útok fibrilácie predsiení a rekurentnej (druhej a následnej epizód fibrilácie predsiení). Fibrilácia predsiení sa môže vyskytnúť u dvoch typov predsieňových arytmií: atriálna fibrilácia a flutter.

Pri atriálnej fibrilácii (fibrilácia predsiení) sa znižujú jednotlivé skupiny svalových vlákien, čo vedie k nedostatku koordinovanej predsieňovej kontrakcie. Významné množstvo elektrických impulzov sa sústreďuje v atrioventrikulárnom uzle: niektoré z nich pretrvávajú, iné sa rozšíria do ventrikulárneho myokardu a spôsobia ich kontrakt s iným rytmom. Podľa frekvencie ventrikulárna kontrakcie sa líšia tachysystolic (ventrikulárna kontrakcie až 90 min.), Normosistolicheskaya (ventrikulárna kontrakcia od 60 do 90 min.), Bradisistolicheskaya (ventrikulárna kontrakcie v čase kratšom ako 60 minút.) Fibrilácia predsiení.

Počas paroxyzmie fibrilácie predsiení sa do komôr nenaplňuje žiadna krv (doplnok predsiení). Prsníky sa neúčinne rozkladajú, takže diastoly nevyplňujú komory krvou, ktorá sa do nich voľne vypúšťa, a v dôsledku toho nedochádza k pravidelnému vylučovaniu krvi do systému aorty.

Predsieňový flutter je rýchly (do 200-400 za minútu) predsieňový kontrakciu pri zachovaní správneho koordinovaného predsieňového rytmu. Kontrakcie myokardu pri atriálnom fluttere sa navzájom takmer neprerušujú, diastolická pauza takmer neprítomná, atria sa neuvoľňujú, väčšinou sú v systole. Plnenie predsiene krvou je ťažké a následne klesá prietok krvi do komôr.

Každý 2., 3. alebo 4. impulz môže prúdiť cez atrioventrikulárne spojenia do komôr, čím sa zabezpečí správny ventrikulárny rytmus - to je správny predsieňový flutter. Pri poruche atrioventrikulárnej vodivosti je zaznamenané chaotické zníženie komôr, tj vzniká nesprávna forma predsieňového flutteru.

Príčiny fibrilácie predsiení

Obe srdcová patológia a choroby iných orgánov môžu viesť k vzniku fibrilácie predsiení. Najčastejšie fibrilácia predsiení súvisí s priebehom infarktu myokardu, kardiálnej sklerózy, reumatickej choroby srdca, myokarditídy, kardiomyopatie, arteriálnej hypertenzie a ťažkého srdcového zlyhania. Niekedy dochádza k predsieňovej fibrilácii, keď môže byť vyvolaná neuropsychická preťaženie, hypokalémia, tyreotoxikóza, intoxikácia adrenomimetikami, glykozidmi srdca, alkoholom.

Tiež sa zistila idiopatická fibrilácia predsiení, ktorej príčiny zostávajú nedetekovateľné ani pri najhlbšom vyšetrení.

Symptómy fibrilácie predsiení

Prejavy fibrilácia predsiení, závisí od jeho tvaru (alebo bradisistolicheskaya tachysystolic, paroxyzmálna alebo trvalé), zo stavu myokardu, chlopenního aparátu, individuálnych charakteristík mysle pacienta. Tachysystolická forma atriálnej fibrilácie je oveľa zložitejšia. Súčasne pacienti pocit búšenie srdca, dýchavičnosť, zhoršená fyzickou námahou, bolesťou a prerušením srdca.

Zvyčajne je na začiatku fibrilácia predsiení paroxysmálna, progresia paroxysmov (ich trvanie a frekvencia) sú individuálne. U niektorých pacientov po 2-3 útokoch fibrilácie predsiení je preukázaná pretrvávajúca alebo chronická forma, u iných sa pozorujú zriedkavé krátke paroxysmy počas celého života bez tendencie k pokroku.

Výskyt paroxyzmálnej fibrilácie predsiení sa môže prejaviť inak. Niektorí pacienti si to nemusia všimnúť a zistiť prítomnosť arytmií iba počas lekárskej prehliadky. V typických prípadoch sa atriálna fibrilácia prejavuje chaotickými palpitáciami, potenie, slabosťou, trasením, strachom, polyúriou. Pri nadmerne vysokej tepovej frekvencii, závratoch a mdlobách sa môžu vyskytnúť záchvaty Morgagni-Adams-Stokes. Príznaky fibrilácie predsiení takmer okamžite zmiznú po obnovení sínusového srdcového rytmu. Pacienti trpiaci pretrvávajúcou fibriláciou predsiení časom prestávajú všímať.

Pri auskultácii srdca sa počujú nepravidelné tóny rôznej hlasitosti. Je stanovený arytmický impulz s rôznou amplitúdou pulzných vĺn. Keď je predsieňová fibrilácia určená deficitom pulzu - počet minútových kontrakcií srdca prevyšuje počet pulzných vĺn). Nedostatok pulzu je spôsobený tým, že krv sa uvoľňuje do aorty pri každom úpise srdca. Pacienti s predsieňovým flutterom majú pocit palpitácie, dýchavičnosť, niekedy nepríjemné pocity v oblasti srdca, pulzácia žíl krku.

Komplikácie fibrilácie predsiení

Najčastejšie komplikácie predsieňovej fibrilácie sú tromboembolizmus a srdcové zlyhanie. Pri mitrálnej stenóze komplikovanej fibriláciou predsiení môže upchatie ľavého atrioventrikulárneho ústia s intraatriálnym trombom viesť k zástave srdca a náhlej smrti.

Intrakardiakálne tromby sa môžu dostať do systému artérií systémovej cirkulácie, čo spôsobí tromboembolizmus rôznych orgánov; Z nich 2/3 prietoku krvi do mozgových ciev. Každú 6. ischemickú mŕtvicu sa vyvíja u pacientov s fibriláciou predsiení. Najcitlivejšie mozgové a periférne tromboembolické pacientky staršie ako 65 rokov; pacienti, ktorí už mali predchádzajúcu tromboembolizmus akejkoľvek lokalizácie; diabetes, systémová arteriálna hypertenzia, kongestívne zlyhanie srdca.

Srdcové zlyhanie s fibriláciou predsiení sa vyvíja u pacientov trpiacich srdcovými defektmi a zhoršenou kontraktilitou komôr. Srdcové zlyhanie pri mitrálnej stenóze a hypertrofickej kardiomyopatii sa môže prejaviť ako srdcová astma a pľúcny edém. Vývin akútneho zlyhania ľavej komory je spojený so zhoršeným vyprázdňovaním ľavého srdca, čo spôsobuje prudké zvýšenie tlaku v pľúcnych kapilárach a žilách.

Vývoj arytmogénneho šoku spôsobený nedostatočne nízkym výkonom srdca môže byť jedným z najzávažnejších prejavov zlyhania srdca pri fibrilácii predsiení. V niektorých prípadoch sa fibrilácia predsiení môže vyskytnúť pri ventrikulárnej fibrilácii a zástave srdca. Chronické srdcové zlyhanie sa vyvíja najčastejšie pri atriálnej fibrilácii, ktorá prechádza na arytmickú dilatovanú kardiomyopatiu.

Diagnóza fibrilácie predsiení

Fibrilácia predsiení je zvyčajne diagnostikovaná fyzikálnym vyšetrením. Palpácia periférneho impulzu je určená charakteristickým neuspořádaným rytmom, plnením a napätím. Počas auskultácie srdca sa vyskytuje nepravidelnosť srdcových tónov, významné výkyvy v ich objeme (objem nasledujúceho tónu po diastolickej pauze I sa mení v závislosti od veľkosti komorovej diastolickej náplne). Pacienti s identifikovanými zmenami sa posielajú na konzultáciu s kardiológa.

Potvrdenie alebo objasnenie diagnózy fibrilácie predsiení je možné pomocou údajov z elektrokardiografickej štúdie. Pri fibrilácii predsiení nie sú na EKG žiadne P-vlny, ktoré zaznamenávajú predsieňové kontrakcie a komorové QRS komplexy sú umiestnené chaoticky. Keď je predsieňový flutter na mieste vlny P, určujú sa predsieňové vlny.

Prostredníctvom sa sleduje denne monitorovanie EKG srdcový rytmus uvedené predsieňovej trvania arytmie záchvaty, ich spojenie s zaťaženia a tak ďalej. D. Skúšky sa fyzického cvičenia (bicykle ergometria, bežecký pás test) sa vykonáva na príznaky ischémie myokardu a pri výbere liekov proti arytmii,

Echokardiografia umožňuje určiť veľkosť dutín srdca, intrakardiálny trombus, príznaky poškodenia chlopní, perikardu, kardiomyopatie, na posúdenie diastolických a systolických funkcií ľavej komory. EchoCG pomáha pri rozhodovaní o predpisovaní antitrombotickej a antiarytmickej liečby. Detailná vizualizácia srdca sa dá dosiahnuť pomocou MRI alebo MSCT srdca.

Na stanovenie mechanizmu vývoja fibrilácie predsiení je vykonaná transesofageálna elektrofyziologická štúdia (CPECG), ktorá je obzvlášť dôležitá pre pacientov, ktorí plánujú podstúpiť abláciu katétru alebo implantáciu kardiostimulátora (umelého kardiostimulátora).

Liečba fibrilácie predsiení

Výber taktiky liečby pre rôzne formy fibrilácie predsiení je zameraný na obnovenie a udržiavanie sínusového rytmu, prevenciu opakujúcich sa záchvatov fibrilácie predsiení, sledovanie srdcovej frekvencie, prevenciu tromboembolických komplikácií. Na úľavu paroxyzmálnej predsieňovej fibrilácie je účinná liečba prokaínamidom (intravenózne a perorálne), chinidínom (vnútri), amiodaronom (intravenózne a vo vnútri) a propafenónom (vo vnútri) pod kontrolou krvného tlaku a elektrokardiogramu.

Použitie digoxínu, propranololu a verapamilu poskytuje menej výrazný výsledok, ktorý však znížením srdcovej frekvencie prispieva k zlepšeniu pohody pacientov (dyspnoe, slabosť, palpitácie). Pri absencii očakávaného pozitívneho účinku farmakoterapie sa využíva elektrická kardioverzia (aplikácia impulzného elektrického výboja do srdcového priestoru na obnovenie srdcového rytmu), čím sa zmierňuje paroxyzmálna fibrilácia predsiení v 90% prípadov.

Keď predsieňová fibrilácia trvá dlhšie ako 48 hodín, riziko vzniku trombu sa prudko zvyšuje, takže warfarín je predpísaný na prevenciu tromboembolických komplikácií. Aby sa zabránilo opakovaniu fibrilácie predsiení po obnovení sínusového rytmu, sú predpísané antiarytmické lieky: amiodarón, propafenón atď.

Pri stanovení chronickej formy atriálnej fibrilácie sa podáva trvalý príjem adrenergných blokátorov (atenolol, metoprolol, bisoprolol), digoxín, antagonisty vápnika (diltiazem, verapamil) a warfarín (pod kontrolou ukazovateľov koagulogramu - protrombínového indexu alebo INR). V prípade fibrilácie predsiení je potrebné liečiť základnú chorobu, ktorá viedla k rozvoju poruchy rytmu.

Metóda radikálnej eliminácie fibrilácie predsiení je rádiofrekvenčná izolácia pľúcnych žíl, počas ktorej sa izoluje z predsiene zameranie ektopickej excitácie umiestnenej v ústach pľúcnych žíl. Rádiofrekvenčná izolácia úst pľúcnych žíl je invazívna technika, ktorej účinnosť je približne 60%.

Ak často opakované záchvaty fibrilácie predsiení alebo pokračujúceho tvaru môžu vykonávať srdcové RFA - rádiofrekvenčná ablácia ( "kauterizácia" cez elektródy) atrioventrikulárny uzol sa vytváraní úplného naprieč AV blokády a implantácia trvalého kardiostimulátora.

Prognóza fibrilácie predsiení

Hlavné prognostické kritériá fibrilácie predsiení sú príčiny a komplikácie porúch rytmu. Fibrilácia predsiení spôsobená srdcovou poruchou, ťažkými myokardiálnymi léziami (infarkt myokardu s veľkým ohniskom, rozsiahla alebo difúzna kardiosekróza, dilatovaná kardiomyopatia) rýchlo vedie k vzniku srdcového zlyhania.

Tromboembolické komplikácie spôsobené fibriláciou predsiení sú prognosticky nepriaznivé. Fibrilácia predsiení zvyšuje úmrtnosť spojenú so srdcovým ochorením, 1,7-násobne.

Pri absencii závažného srdcového ochorenia a uspokojivého stavu komorového myokardu je prognóza výhodnejšia, hoci častý výskyt paroxyzmálnej fibrilácie predsiení signifikantne znižuje kvalitu života pacientov. Keď sa idiopatická fibrilácia predsieňovej fibrilácie zvyčajne neruší, ľudia sa cítia prakticky zdraví a môžu robiť nejakú prácu.

Prevencia fibrilácie predsiení

Účelom primárnej prevencie je aktívna liečba ochorení potenciálne nebezpečných z hľadiska rozvoja fibrilácie predsiení (hypertenzia a zlyhanie srdca).

Opatrenia sekundárnej prevencie fibrilácie predsiení sú zamerané na dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa liečby proti relapsom, kardiálnej chirurgie, obmedzenia fyzického a duševného stresu, upustenia od konzumácie alkoholu.

Predsieňová fibrilácia srdca: ako liečiť ľudové lieky?

Porucha srdcového rytmu je príznakom vnútorných porúch alebo vonkajších faktorov ovplyvňujúcich vodivý systém. Fibrilácia predsiení (fibrilácia predsiení, ventrikulárna fibrilácia) sa vyznačuje zvýšenou srdcovou frekvenciou až 400-500 úderov za minútu. Kontrakcia komôr a predsiení nastáva náhodne, najčastejšie sa zistí u starších mužov, ktorí majú dlhú dobu ochorenie srdca. Základom liečebného režimu je medikácia. Na zníženie závažnosti a frekvencie záchvatov predsieňovej fibrilácie možno doplniť liečba ľudovými liekmi. Nasytia telo príjemnými látkami a majú minimálny počet kontraindikácií.

definícia

Fibrilácia predsiení a komôr (flutter) je chaotická kontrakcia jednotlivých svalových tkanív, kvôli ktorému je narušená hemodynamika (prietok krvi). Dôvodom arytmie spočíva v narušení káblového systému srdca. Extrasystol sa často stáva jeho spúšťačom (spúšťací mechanizmus). Tento typ poruchy sa vyznačuje mimoriadnym znížením.

Forma manifestácie fibrilácie predsiení je nasledujúcich typov:

Podľa frekvencie kontrakcií je tento typ arytmie týchto typov:

Príčiny zlyhania

Hlavným vinníkom porušenia v systéme vedenia srdca, ktorý spôsobuje fibriláciu predsiení, je oslabený sinusový uzol (prirodzený kardiostimulátor). Jeho funkcie plnia vzniknuté ložiská ektopických (náhradných) signálov. Rôzne vonkajšie a vnútorné faktory ovplyvňujú vývoj poruchy, ktoré sú rozdelené na srdce a nekardiálne. Prvá kategória zahŕňa tieto dôvody:

 • Hypertenzia sa prejavuje vysokým krvným tlakom. Srdce pracuje rýchlejšie, tlačí cez veľké množstvo krvi, a preto sa postupne hypertrofuje (rozširuje sa). Svalové tkanivo oslabuje, čo vedie k dysfunkcii sínusového uzla a elektroinštalácie ako celku.
 • Zhoršený prietok krvi koronárnymi artériami je hlavnou príčinou poruchy vedenia impulzov sínusového uzla. Srdcové svaly nedostávajú požadované množstvo živín, v dôsledku čoho sa vyvíja arytmia.
 • Zápalové choroby narušujú vodivosť elektrických impulzov. Podstata problému spočíva v poškodení steny srdcového svalu, kvôli ktorému signál nemôže úplne prechádzať.
 • Operácie srdca sú mimoriadne nebezpečné a zanechávajú stopy v podobe tkaniva v oblasti zásahu. Nevykonávajú elektrický impulz, takže musí ísť iným spôsobom, čo spôsobuje arytmiu.
 • Nádory postupne narastajú a spôsobujú zlyhanie v elektroinštalácii. Impulz nedosiahne svoj cieľ, čo vedie k vzniku ohniskov falošných signálov.
 • Srdcové defekty môžu spôsobiť fibriláciu predsiení aj u mladých ľudí. Obzvlášť bežné ventily proti preplúpeniu (neúplné uzatvorenie), v dôsledku ktorých v predsieňach vstupuje malé množstvo krvi v čase komorovej kontrakcie. V priebehu rokov sa jednotlivé komory hypertrofie srdcového svalu v osobe vedú k prejavu arytmií a iných patologických procesov. Medzi vrodenými malformáciami nie je ani menej viditeľné nedostatočne vyvinuté cievy, ktoré krmiva myokardom. Z týchto dôvodov môže pacient prejaviť ischémiu srdca.
 • Srdcové zlyhanie môže byť dôsledkom predsieňovej fibrilácie, ako aj jej spúšťania. Spájajte výskyt patológie s vrodenými malformáciami a hypertenziou. Z tohto dôvodu je narušený automatizmus srdca, čo sa prejavuje rôznymi poruchami.

Skupina nekardiálnych faktorov ovplyvňujúcich vývoj arytmií:

 • Zneužívanie zlých návykov nepriaznivo ovplyvňuje srdcový sval a krvné cievy. Hlavnými spúšťačmi pri poruchách srdcového tepu sú alkoholické nápoje, cigarety a omamné látky. Vďaka nim sa organické poškodenie postupne rozvíja.
 • Stresujúce situácie spôsobujú zlyhanie nervového systému, ktorý je hlavným regulátorom srdcového rytmu. Nie je menej nebezpečné nadmerné uvoľňovanie adrenalínu, ktoré sa intenzívne syntetizuje pod vplyvom a urýchľuje pulz.
 • Fyzické preťaženie by malo byť kompenzované. Srdce musí pracovať oveľa intenzívnejšie, aby sa zvýšil prietok krvi do svalového tkaniva. Vodičový systém zlyhá v dôsledku zvýšeného zaťaženia.
 • Zneužívanie kofeínu a silného čaju vedie k rozvoju tachykardie. Za charakteristické srdcové palpitácie, ktoré následne môžu spôsobiť fibriláciu predsiení.
 • Lieky, ktoré majú antiarytmické účinky (diuretiká, stimulátory adrenoreceptorov, blokátory vápnika a iné lieky) spôsobujú narušenie rovnováhy elektrolytov. Impulz začína byť horší alebo sú problémy s jeho vytvorením.
 • Choroby spôsobené infekciami, ktoré sa prejavujú horúčkou. Jeden stupeň nad normálnou hodnotou zvyšuje srdcovú frekvenciu o 10 úderov za minútu. Žiadna menej nebezpečná vnútorná intoxikácia. Spôsobuje poruchy v autonómnej (vegetatívnej) časti nervového systému. Kombinovaný účinok týchto faktorov vedie k rozvoju arytmií.
 • Dysfunkcie štítnej žľazy prispievajú k zvýšeniu syntézy jej hormónov. Kvôli nim sa srdcová frekvencia zvyšuje a krvné cievy sa zužujú.
 • Prerušenia rovnováhy elektrolytov sa často vyvíjajú kvôli prísnemu stravovaniu, nesprávnej strave a dlhodobému pôstu. U ľudí je nedostatok stopových prvkov potrebných na normálnu činnosť srdca (draslík, vápnik, horčík). Ich nedostatok vedie k zhoršenému vedeniu pulzu.
 • Choroby dýchacích orgánov chronického chodu sú jednou z hlavných príčin straty kyslíka, v dôsledku čoho dochádza k poruchám činnosti srdca. Prirodzený kardiostimulátor primerane prestáva vykonávať svoje funkcie a vyvíja sa arytmia.
 • Diabetes mellitus, ktorý je dôsledkom poškodenia vnímania alebo produkcie inzulínu, často sprevádza obezita. Z tohto dôvodu dochádza k prerušeniu metabolizmu a cievy sú zničené pod vplyvom vysokej hladiny cukru.
 • Spánková apnoe sa prejavuje ako prerušenie dýchania na krátky časový úsek (5-10 sekúnd). Tento jav vedie k rozvoju hladiska kyslíka, kvôli ktorému dochádza k poruchám v rytme srdca.
 • Elektrický šok môže spôsobiť vážnu poruchu v procese vysielania impulzov prostredníctvom elektroinštalácie. Pacient má zvyčajne neusporiadanú kontrakciu predsiení alebo úplne zastaví srdce.

Klinický obraz

Útoky predsieňovej fibrilácie sa prejavujú celým komplexom symptómov. Medzi hlavné sa považuje srdcové palpitácie. Komory môžu kontraktovať až 180-krát za minútu a atria až do 400-500. Srdce nemôže odolávať takému rytmu a robí krátke prestávky, v dôsledku čoho pacient cíti, že prestane biť kedykoľvek. Impulz na pozadí nástupu zlého pocitu. Podobný jav je spôsobený nedostatočným prívodom krvi do komôr, pretože predsiene, ktoré sa s touto frekvenciou zotrvávajú, ich nemôžu úplne naplniť.

Medzi ďalšie prejavy zlyhania srdca sú najzákladnejšie:

 • Bolesť prsníka nastáva v dôsledku preťaženia srdcového svalu alebo jeho podvýživy. Nervové zakončenie umiestnené v orgáne vysiela zodpovedajúce impulzy, čo vedie k nepríjemným pocitom.
 • Celková slabosť, strata vedomia a závrat sa prejavuje v dôsledku hypoxie mozgu na pozadí hemodynamických porúch počas útoku.
 • Zvýšenie syntézy moču (moču) sa vyskytuje pod vplyvom vysokého tlaku a poruchy nervového systému. Aferentné nervy vysielajú signál, ktorý spôsobuje, že obličky pracujú silnejšie.
 • Dýchavičnosť sa vyskytuje pri fyzickej námahe. Odborníci sa domnievajú, že tento príznak je dôsledkom budenia dýchacieho centra, ktoré je vyvolané zlyhaním srdca. Vagusový nerv prenáša impulzy do dýchacieho traktu a objavuje sa charakteristický klinický obraz.

Efektívne ľudové prostriedky

Poruchy srdcového tepu sú výsledkom mnohých faktorov. Bez ich odstránenia úplne vyliečiť nebude mať úspech. Ľudové lieky na liečbu predsieňovej fibrilácie umožňujú doma zastaviť útoky. Je potrebné ich aplikovať v kombinácii s hlavnými metódami terapie. Ich základom sú tablety s antiarytmickým a podporným srdcovým vplyvom. V závažných prípadoch lekári odporúčajú operáciu. Táto metóda sa používa pri absencii účinku hlavného priebehu liečby a často šetrí život pacienta.

Ľudové lieky na záchvaty fibrilácie predsiení sa pripravujú z prírodných zložiek. Najdôležitejšie recepty sú na kaline, kôpri, sušené marhule, med, šípka a mäta. V prípade potreby môžete v lekárni zakúpiť lekárske poplatky. Trvanie kurzu je zvyčajne 1-2 mesiace, po ktorom nasleduje prestávka.

Bylinné lieky

Tradičná medicína a bylinná medicína sú dva vzájomne prepojené pojmy. Jej podstatou je použitie rastlín s liečebným účinkom a liekov na ich základe. Ako liečba fibrilácie predsiení musíte kúpiť (alebo pripraviť) zbierku nasledujúcich zložiek:

Všetky zložky sa zmiešajú v rovnakom pomere a naliať pohár vriacej vody 60 g dokončenej kolekcie. Nástroj bude trvať 1 až 2 hodiny, kým sa vylúči, a potom sa z neho dostanete suroviny. Použite ½ šálku ráno a večer po dobu 1 mesiaca.

Medová terapia

Med má neoceniteľnú kompozíciu, takže sa často pridáva do rôznych odvarov a infúzií používaných pri fibrilácii predsiení. Ako liečbu môžete pripraviť nasledovné lieky založené na tejto zložke:

 • rub 1 kg citrónov;
 • zmiešať výslednú kapustu s 200 ml medu;
 • hotové prostriedky na použitie 30 ml dvakrát denne.

Ak sa med používa ako súčasť rôznych odvarov alebo infúzií, potom budete musieť počkať, kým sa nevychladnú. Inak stratí svoje liečivé vlastnosti.

Kalina. Viburnum bobule umožňujú nasýtiť srdce základnými látkami. Príprava užitočného odvaru z nich:

 • 200 g vápna sa naleje do 500 ml vriacej vody;
 • nádobu umiestnite na malý oheň;
 • po 5 minútach odstráňte z tepla;
 • piť polovicu šálky ráno a večer.

Kôprové semená. Kôprové semená stabilizujú tlak a znižujú závažnosť arytmií. Môžete urobiť odvar z nich podľa nasledujúceho receptu:

 • naliata 50 g kôprového semena s 250 ml vody;
 • vložte nádobu na kachle a priveďte ju do varu;
 • odstráňte surovinu a pijte 70 ml trikrát denne.

Liečivé vlastnosti divokej ruže. Pripravte zdravé srdce odvar z divokej ruže môže byť na recept nižšie:

 • získať z 50 g semien žabky;
 • nalejte vyčistenú zložku 700 ml vriacej vody;
 • vložte nádrž do vodného kúpeľa;
 • po 10 minútach odstráňte vývar z ohňa a napätia;
 • pridajte do chladeného nástroja 60 ml medu;
 • nápoj pred jedlom 0,5 nápojov.

Zmes sušených marhúľ, orechov a hrozienok. Spojenie predsieňovej fibrilácie a zlepšenie práce srdca môže byť kaša vyrobená zo sušených marhúľ, orechov a hrozienok. Jej recept je nasledovný:

 • 20 g hrozienok, 50 g orechov a 200 g sušených marhúľ zmiešaných;
 • pridajte k citrónu 1 citrón a 150 ml medu;
 • Nechajte liek 2-3 hodiny;
 • užite 60 ml po jedle ráno.

Kombinácia mäty a nechtíka. Mäta a nechtíka zmierňujú nervové napätie, stabilizujú srdcovú frekvenciu a dilatujú krvné cievy. Príprava lieku z nich podľa tohto receptu:

 • zmiešajte v rovnakých častiach mätu a nechtíka;
 • nalejte 500 ml vriacej vody 50 g zberu;
 • po ochladení kmeňa a pridajte 30 ml medu;
 • piť 1 pohár 3-4 krát denne.

Arytmická diéta

Pri akejkoľvek poruche srdcového tepu musíte dodržiavať prísnu diétu. Je žiaduce, aby pacient odmietol tukové jedlo v prospech zeleniny. V dennej strave by mali byť viac potravín bohatých na horčík a draslík (kakao, orechy, obilniny, šťuka, strukoviny, morské riasy, fazuľa). Stabilizujú rovnováhu elektrolytov a zlepšia vodivosť impulzu.

Zoznam tipov na správnu prípravu stravy pre arytmie je uvedený nižšie:

 • Ovocie a zelenina by mali byť v dennom menu. Naneste ich prednostne čerstvé.
 • Odborníci odporúčajú znižovať zaťaženie žalúdka a srdca a brúsiť zložky v mixéri.
 • Varenie je len varením, varením alebo v pare. Z konzervácie, ako aj z mastných a údených potravín by sa malo upustiť.
 • Káva je žiaduce nahradiť odvar z bylín (valerián, hloh, matka) alebo zelený čaj.
 • Počet spotrebovaných cukrárskych výrobkov sa musí znížiť.
 • Koreniny a soľ sa odporúčajú, aby prestali používať alebo znížili na minimum.

Všeobecný zoznam odporúčaní týkajúcich sa príjmu potravín je nasledujúci:

 • je to potrebné iba vtedy, ak si to želáte, bez toho,
 • teplota jedla by mala byť trochu teplá.
 • sedieť pri stole by mal byť len v pokojnom stave.
 • príjem potravy sa výhodne vykonáva na pokojnom a pokojnom mieste;
 • žuť každý kúsok jedla, ktoré potrebujete dôkladne;
 • je potrebné dokončiť jedenie s miernym pocitom hladu;
 • jesť s výhodou najmenej 4-5 krát v malých dávkach.

Denná dávka by mala byť taká, aby rastlinná strava bola okolo 60% a bielkoviny a sacharidy mali 20-30%. Podľa vyjadrených odporúčaní môžete znížiť pravdepodobnosť útokov zlepšením stupňa absorpcie produktu a metabolických procesov vo všeobecnosti.

Fibrilácia predsiení sa často vyskytuje u dospelých kvôli rôznym dráždivým faktorom. Jej záchvaty môžu byť smrteľné, pretože sa vyskytujú vážne chyby hemodynamiky. Ako liečbu odporúčajú lekári dodržiavať tradičné metódy v kombinácii s ľudskými prostriedkami. Nasytia telo s priaznivými látkami a zlepšia fungovanie srdcového svalu.

Fibrilácia predsiení: príčiny, formy, prognóza, príznaky, ako sa liečiť

Fibrilácia predsiení - je forma arytmie v dôsledku výskytu patologických cirkulačného nidus impulzu v sínusovom uzle alebo atriálne tkanive, vyznačujúci sa tým, že dôjde nepravidelných, zrýchlil a chaotické predsieňovej myokardu, a zmysel prejavuje časté a nepravidelný srdcový rytmus.

Formy fibrilácie predsiení; paroxysmálny, konštantný

Vo všeobecnej koncepcii predsieňovej fibrilácie sa rozlišuje fibrilácia (fibrilácia predsiení) a predsieňový flutter. V prvom type sú atriálne kontrakcie "malá vlna" s pulzom okolo 500 za minútu, čo poskytuje zvýšenú rýchlosť kontrakcie komôr. V druhom type sú atriálne kontrakcie približne 300-400 za minútu, "veľké vlny", ale tiež spôsobujú, že komory sa častejšie znižujú. V prvom aj druhom type komorových kontrakcií môže dosiahnuť viac ako 200 za minútu, ale s predsieňovým flutterom môže byť rytmus pravidelný - to je takzvaný rytmický alebo správny tvar predsieňového flutteru.

Okrem toho sa atriálna fibrilácia a flutter môže vyskytovať súčasne u jedného pacienta po určitú dobu, napríklad počas paroxyzmie fibrilácie predsiení. Často počas predsieňového fluttera môže komorová komorová frekvencia zostať v normálnom rozmedzí a pre správnu diagnózu je potrebná presnejšia kardiogramová analýza.

Okrem tejto separácie fibrilácie predsiení sa podľa princípu priebehu tejto choroby rozlišujú tieto formy:

 • Paroxysmal, charakterizovaný výskytom prerušení srdcovej činnosti a zaznamenaný na EKG počas prvých 24-48 hodín (až sedem dní), ktorý sa môže zastaviť samostatne alebo s pomocou liekov,
 • Perzistentné, charakterizované poruchami rytmu, ako je predsieňová fibrilácia alebo flutter viac ako sedem dní, ale schopné spontánneho alebo lekárskeho zotavenia rytmu,
 • Dlhodobo pretrvávajúci, existujúci dlhšie ako jeden rok, ale schopný obnoviť rytmus podávaním liekov alebo elektrokardioverziou (obnovenie sínusového rytmu pomocou defibrilátora),
 • Permanent - forma charakterizovaná absenciou možnosti obnovenia sínusového rytmu, ktorý existuje už roky.

V závislosti od frekvencie komorových kontrakcií sa rozlišujú chrabré, normo- a tachysystolické varianty predsieňovej fibrilácie. Preto je v prvom prípade frekvencia komorových kontrakcií menšia ako 55-60 za minútu, v druhej - 60-90 za minútu a v treťom - 90 alebo viac za minútu.

štatistika

Podľa štúdií uskutočnených v Rusku av zahraničí sa fibrilácia predsiení vyskytuje u 5% populácie vo veku nad 60 rokov av 10% populácie staršej ako 80 rokov. Zároveň ženy trpia fibriláciou predsiení 1,5 krát častejšie ako muži. Nebezpečenstvo arytmií spočíva v tom, že u pacientov s paroxyzmálnymi alebo trvalými formami je 5 krát vyššia pravdepodobnosť mŕtvice a iných tromboembolických komplikácií.

U pacientov so srdcovými defektmi sa fibrilácia predsiení vyskytuje vo viac ako 60% všetkých prípadov a u pacientov s ischemickou chorobou srdca v takmer 10% prípadov.

Čo sa stane s fibriláciou predsiení?

srdcové kontrakcie sú normálne

Patogenetické zmeny v tejto poruche rytmu sú spôsobené nasledujúcimi procesmi. V normálnom tkanive myokardu sa elektrický impulz pohybuje jednosmerne - od sínusového uzla k strane atrioventrikulárneho uzla. Ak existujú nejaké bloky v ceste impulzov (zápal, nekróza atď.), Impulz nemôže prekonať túto prekážku a je nútený pohybovať sa opačným smerom, opäť spôsobiť excitáciu sekcií myokardu, ktoré práve skončili. Tak sa vytvorí patologické zameranie neustáleho obehu impulzov.

srdcovej kontrakcie fibrilácie predsiení

Konštantná stimulácia určitých oblastí predsieňového tkaniva vedie k tomu, že tieto oblasti rozširujú vzrušenie na zostávajúci predsieňový myokard a jeho vlákna kontraktujú individuálne, náhodne a nepravidelne, ale často.

V budúcnosti sa impulzy vedú cez atrioventrikulárne spojenie, ale vzhľadom na jeho relatívne malú schopnosť "priepustnosti" len časť zlomov dosahuje komory, ktoré začínajú kontrahovať s rôznymi frekvenciami a tiež nepravidelne.

Video: Predsieňová fibrilácia - lekárska animácia

Čo spôsobuje fibriláciu predsiení?

Vo väčšine prípadov dochádza k fibrilácii predsiení v dôsledku organických lézií myokardu. Tieto typy chorôb sú v prvom rade srdcové chyby. V dôsledku stenózy alebo nedostatočnosti ventilov v priebehu času pacient vyvíja kardiomyopatiu - zmenu štruktúry a morfológie myokardu. Kardiomyopatia vedie k tomu, že časť normálnych svalových vlákien v srdci je nahradená hypertrofickými (zosilnenými) vláknami, ktoré strácajú svoju schopnosť normálne vykonávať impulzy. Oblasti hypertrofického tkaniva sú patologické ložiská impulzov v predsieni, ak hovoríme o stenóze a / alebo nedostatočnosti mitrálnych a trikuspidálnych chlopní.

organické lézie srdca - hlavná príčina predsieňovej fibrilácie

Ďalšou chorobou, ktorá je druhou z hľadiska výskytu predsieňovej fibrilácie, je koronárna choroba srdca, vrátane akútneho a infarktu myokardu. Cesta vývoja arytmií je podobná chybám, iba časti normálneho svalového tkaniva nie sú nahradené hypertrofickými, ale nekrotizovanými vláknami.

Významnou príčinou arytmií je tiež kardiálna skleróza - proliferácia spojivových (jazvnatých) tkanív namiesto normálnych svalových buniek. Kardiálna skleróza sa môže vytvoriť počas niekoľkých mesiacov alebo rokov po infarkte alebo myokarditíde (zápalové zmeny srdcového tkaniva vírusovej alebo bakteriálnej povahy). Často sa predsieňová fibrilácia vyskytuje v akútnom období infarktu myokardu alebo pri akútnej myokarditíde.

U niektorých pacientov dochádza k fibrilácii predsiení pri absencii organického ochorenia srdca v dôsledku chorôb endokrinného systému. Najčastejšou príčinou v tomto prípade sú ochorenia štítnej žľazy sprevádzané zvýšeným uvoľňovaním hormónov do krvi. Tento stav sa nazýva hypertyroidizmus, ktorý sa vyskytuje v nodulárnom alebo autoimunitnom stroji. Navyše konštantný stimulujúci účinok hormónov štítnej žľazy na srdce vedie k vzniku dyshormonálnej kardiomyopatie, ktorá sama osebe môže viesť k porušeniu vodivosti v predsieňach.

Okrem hlavných dôvodov je možné identifikovať rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť fibrilácie predsiení u konkrétneho pacienta. Medzi ne patrí viac ako 50 rokov veku, pohlavie žien, obezita, hypertenzia, endokrinná patológia vrátane diabetes mellitus a ochorenie srdca v anamnéze.

Faktory vyvolávajúce výskyt paroxyzmálnej fibrilácie predsiení u jedincov s existujúcou arytmiou v anamnéze zahŕňajú stavy, ktoré spôsobujú zmeny v autonómnej regulácii srdcovej aktivity.

Napríklad, podľa výhodného účinku nervu vagus (vagu, parasympatickej účinky), arytmia, môže začať po ťažkom jedle, keď telo ohýba v noci alebo počas dňa odpočinku, a tak ďalej. D. Pod vplyvom sympatických nervov v srdci vzniku alebo zhoršenia arytmie dochádza v dôsledku stresu, strachu, silných emócií alebo fyzickej námahy - to znamená, že všetky podmienky sú sprevádzané zvýšeným vylučovaním adrenalínu a norepinefrínu do krvi.

Symptómy fibrilácie predsiení

Príznaky fibrilácie predsiení sa môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Navyše klinické prejavy sú do značnej miery určené formou a variantom fibrilácie predsiení.

Klinika paroxyzmálnej fibrilácie predsiení je napríklad jasná a charakteristická. Pacient na pozadí celkové zdravie alebo malé prekurzorov (dýchavičnosť pri chôdzi, bolesť v srdci) zažíva náhle tam je nepríjemné príznaky - ostrý pocit búšenia srdca, pocit krátkeho dychu, dusenie, pocit hrče v hrudníku a krku, neschopnosť inhalovať alebo výdychu. Srdce, zatiaľ čo u pacientov so opísať, trasie ako "králičie chvost", pripravený vyskočiť z mojej hrudi, atď Okrem týchto najtypickejších príznakov u niektorých pacientov existuje vegetatívny príznaky -.. nadmerné potenie, pocit vnútorného chvenie po celom tele, sčervenanie alebo blednutie kože tváre, nevoľnosť, pocit nevoľnosti. Tento komplex symptómov v jednoduchom jazyku sa nazýva "rozpad" rytmu.
Ale ohrozujúce príznaky by mal upozorniť príbuzných alebo lekár skúma pacienta, sú ostré krvný tlak vyskočiť (150 mm Hg), alebo naopak k výraznému zníženiu tlaku (menej ako 90 mm Hg), pretože pri vysokom tlaku proti veľkému riziku vývoj mŕtvice a nízky tlak je známkou akútneho srdcového zlyhania alebo arytmogénneho šoku.

Klinické prejavy sú jasnejšie, tým väčšia je srdcová frekvencia. Hoci existujú výnimky, keď pacient toleruje frekvenciu 120 až 150 za minútu viac ako uspokojivo a naopak, pacient s bradysystolickou variantou zaznamenáva zlyhanie srdca a závrat výraznejší ako norma a tachysystol.

Pri nekompenzovanej konštantnej forme fibrilácie alebo flutteru predsiení je srdcová frekvencia zvyčajne 80-120 za minútu. Pacienti si zvyknú na tento rytmus a takmer necítia prerušenie srdca, iba počas cvičenia. Ale kvôli vývoju chronického srdcového zlyhania sa objavujú sťažnosti na dýchavičnosť počas cvičenia a často s minimálnou aktivitou domácností a v pokoji.

diagnostika

Diagnóza fibrilácie predsiení pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. Vyšetrovanie a výsluch pacienta. Takže aj v procese zhromažďovania sťažností a anamnézy je možné preukázať, že pacient trpí poruchami rytmu. Počítanie impulzu za minútu a určenie jeho nepravidelnosti môže poskytnúť lekárovi predstavu o fibrilácii predsiení.
 2. Diagnostika EKG je jednoduchá, prístupná a informatívna metóda na potvrdenie fibrilácie predsiení. Kardiogram sa vykoná, keď sa povolí tím ambulancie alebo počas počiatočnej liečby pacienta s prerušením v klinike.

Kritériá fibrilácie predsiení sú:

 • Prítomnosť nenosného rytmu (nevyskytuje sa v bunkách sínusového uzla), čo sa prejavuje absenciou P-vln pred každým komorovým komplexom,
 • Prítomnosť nepravidelného rytmu, ktorý sa prejavuje rôznymi intervalmi R-R - iný interval medzi komplexmi odrážajúcimi komorové kontrakcie,
 • Srdcová frekvencia môže mať rôzne veľkosti - od 40-50 do 120-150 za minútu alebo viac,
 • Komplexy QRS (komorové komplexy) sa nezmenia,
 • Blikajúce vlny alebo flutterové vlny F sú viditeľné na izolátoch.
 1. Po EKG sa určujú indikácie hospitalizácie v nemocnici (pozri nižšie). V prípade hospitalizácie sa v kardiologickom, terapeutickom alebo arytmologickom oddelení vykonáva ďalšie vyšetrenie, v prípade odmietnutia hospitalizácie sa pacient posiela na ďalšie vyšetrenie na klinike v obci.

  Na diagnostiku fibrilácie predsiení sú v podstate typické ťažkosti (prerušenie srdca, bolesť na hrudníku, zadusenie), anamnéza (akútna alebo dlhotrvajúca) a EKG s príznakmi fibrilácie alebo flutteru predsiení. Je však potrebné zistiť príčinu takého poruchy rytmu len počas dôkladného vyšetrenia pacienta.

  Taktika liečby fibrilácie predsiení

  Terapia na paroxyzmálnu a trvalú fibriláciu predsiení sa líši. Účelom pomoci v prvej forme je poskytnúť núdzovú starostlivosť a uskutočniť terapiu znižujúcu rytmus. V druhej forme je prioritou vymenovanie rytmickej liečby s neustálym užívaním liekov. Pretrvávajúca forma môže byť podrobená tak terapii znižujúcej rytmus, ako aj v prípade jej neúspešnej implementácie preklad perzistentnej formy do permanentnej formy pomocou rytmických mediátorov.

  Liečba paroxyzmálnej fibrilácie predsiení

  Oslobodenie od paroxyzmu blikania alebo trepania sa vykonáva už v predhospitálnom štádiu - ambulanciou alebo na klinike.

  Z hlavných liekov pri ataku arytmie intravenózne sa používajú nasledujúce:

  • Polarizačná zmes - roztok chloridu draselného 4% + glukóza 5% 400 ml + inzulín 5ED. U pacientov s cukrovkou namiesto zmesi glukózy a inzulínu sa používa nat. roztok (chlorid sodný 0,9%) 200 alebo 400 ml.
  • Roztok panangínu alebo aspartamu 10 ml intravenózne.
  • Roztok novokinamidy 10% 5 alebo 10 ml natívneho roztoku. S tendenciou k hypotenzii (nízky tlak) sa má podávať súčasne s mezatónom, aby sa zabránilo zdravotnej hypotenzii, kolapsu a strate vedomia.
  • Cordaron v dávke 5 mg / kg telesnej hmotnosti sa injektuje 5% glukózovým roztokom intravenózne pomaly alebo po kvapkách. Mala by byť použitá izolovane od iných antiarytmik.
  • Strofantín 0,025% 1 ml v 10 ml fyziologického roztoku intravenózne pomaly alebo v 200 ml fyziologického roztoku intravenózne. Môže sa použiť iba v neprítomnosti glykozidickej intoxikácie (chronické predávkovanie digoxínom, korglikonom, strofantínom a inými).

  Po zavedení liekov po 20-30 minútach je pacient re-EKG a pri absencii sínusového rytmu by mal byť odvezený do pohotovosti v nemocnici, aby rozhodol o otázke hospitalizácie. Obnovenie rytmu na úrovni pohotovostného oddelenia nie je vykonané, pacient je hospitalizovaný na oddelení, kde liečba začala.

  Indikácie pre hospitalizáciu:

  1. Novo zistená paroxysmatická arytmia
  2. Predĺžený paroxysmus (tri až sedem dní), pretože pravdepodobnosť vzniku tromboembolických komplikácií je vysoká,
  3. Paroxysm, ktorý nebol obsadený v prehospitalovej fáze,
  4. Paroxysmus s vyvíjajúcimi sa komplikáciami (akútne zlyhanie srdca, pľúcny edém, pľúcna embólia, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda),
  5. Dekompenzácia srdcového zlyhania s konštantným blikaním.

  Liečba pretrvávajúcej fibrilácie predsiení

  V prípade pretrvávajúcej scintilácie by sa mal lekár snažiť obnoviť sínusový rytmus liekom a / alebo kardioverziou. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že s obnoveným sínusovým rytmom je riziko tromboembolických komplikácií oveľa nižšie než s konštantnou formou a chronické srdcové zlyhanie postupuje menej. V prípade úspešného obnovenia sínusového rytmu pacient musí neustále užívať antiarytmické lieky, ako je amiodarón, cordarón alebo propafenón (propanorm, rythmonorm).

  Teda taktika pre pretrvávajúcu formu je nasledovná - pacient je pozorovaný na klinike s fibriláciou predsiení starší ako sedem dní, napríklad po vypustení z nemocnice s neúspešným zastavením paroxysmu a neúčinnosťou tabliet užívaných pacientom. Ak sa lekár rozhodne pokúsiť obnoviť sínusový rytmus, znova pošle pacienta do nemocnice na plánovanú hospitalizáciu za účelom obnovenia lekárskeho rytmu alebo kardioverzie. V prípade, že pacient má kontraindikácie (prenesie infarkty a mozgové príhody, krvných zrazenín v dutinách srdca v dôsledku echa cardioscope, neliečenej hypertyreóza, závažné chronické srdcové zlyhanie, arytmia predpisu pre viac ako dva roky), pretrvávajúce forma je preložený do konštantnej s použitím iných liekových skupín.

  Liečba pretrvávajúcej fibrilácie predsiení

  V tejto forme je pacientovi predpísané tablety, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu. Hlavnými skupinami sú beta-blokátory a srdcové glykozidy, napríklad Concor 5 mg x 1 denne, koronálne 5 mg x 1 denne, egilok 25 mg x 2 krát denne, ZOK betalok 25-50 mg x 1 denne atď. Zo srdcových glykozidov sa používa digoxín 0,025 mg, 1/2 tabletu 2x denne - 5 dní, prestávka - 2 dni (sat, slnko).

  ! Požadované priradenie antikoagulanty a inhibítory agregácie trombocytov, napr. Cardiomagnyl 100 mg alebo v jednom jedle 75 mg klopidogrelu na obed, alebo warfarín 2,5-5 mg x 1 za deň (INR starostlivo kontrolovaná - parameter zrážania krvi, sa obvykle odporúča 2,0-2,5). Tieto lieky zasahujú do zvýšenej trombózy a znižujú riziko srdcových infarktov a mŕtvice.

  Chronické srdcové zlyhanie, ktoré majú byť ošetrené diuretiká (1,5 mg indapamid ráno veroshpiron 25 mg ráno) a inhibítory ACE (PRESTARIUM 5 mg ráno, enalapril 5 mg x 2 krát denne, lizinopril 5 mg ráno), poskytujúca organosiloxanu účinok na krvných ciev a srdca.

  Kedy je zobrazená kardioverzia?

  Kardioverzia je obnovenie pôvodného srdcového rytmu u pacienta s fibriláciou predsiení pomocou liekov na liečbu (pozri vyššie) alebo elektrického prúdu tečúceho cez hrudník a ovplyvňujúci elektrickú aktivitu srdca.

  Elektrická kardioverzia sa vykonáva v prípade núdze alebo bežne pomocou defibrilátora. Tento druh pomoci by sa mal poskytovať iba na jednotke intenzívnej starostlivosti s použitím anestézie.

  Indikáciou pre núdzovú kardioverziu je paroxysm predsieňovej fibrilácie s predpísaním najviac dvoch dní s vývinom arytmogénneho šoku.

  Indikácia pre plánovanú kardioverziu - paroxysmus s predpisovaním dlhšie ako dva dni, nezastavený medikáciou, bez prítomnosti krvných zrazenín v predsieňovej dutine, potvrdený transesofageálnym ultrazvukom srdca. Ak je zistená krvná zrazenina v srdci, pacient vo fáze ambulantnej trvá warfarínom v priebehu mesiaca, za ktorý je vo väčšine prípadov existuje rozpustenie trombu, a potom po druhom ultrazvuk srdca, pri absencii trombu re-poslal do nemocnice pre rozhodnutie o realizácii kardioverziu.

  Plánovaná kardioverzia sa teda vykonáva najmä vtedy, keď sa lekár snaží obnoviť sínusový rytmus s pretrvávajúcou formou atriálnej fibrilácie.

  Technicky sa kardioverzia uskutočňuje aplikáciou defibrilátorových elektród na prednú stenu hrudníka po tom, ako bol pacient anestetizovaný intravenóznymi liekmi. Potom defibrilátor prináša výboj, ktorý ovplyvňuje srdcový rytmus. Úspešnosť je veľmi vysoká a predstavuje viac ako 90% úspešnej obnovy sínusového rytmu. Avšak kardioverzia nie je vhodná pre všetky skupiny pacientov, v mnohých prípadoch (napríklad u starších ľudí) sa AI rýchlo rozvíja.

  Tromboembolické komplikácie po kardioverzii tvoria asi 5% u pacientov, ktorí neužívali antikoagulanciá a antiagregačné lieky, a približne 1% u pacientov, ktorí dostávali takéto lieky od začiatku arytmie.

  Ak je indikovaná chirurgická liečba

  Chirurgická liečba fibrilácie predsiení môže slúžiť na niekoľko účelov. Napríklad, keď srdcové chyby sú hlavnou príčinou arytmií, vykonanie chirurgickej korekcie defektu ako nezávislej operácie už vo väčšom počte prípadov zabraňuje ďalším recidívam fibrilácie predsiení.

  Pri iných srdcových ochoreniach je rádiofrekvencia alebo laserová ablácia srdca zaručená v nasledujúcich prípadoch:

  • Neúčinnosť antiarytmickej liečby s častými paroxyzmami fibrilácie predsiení,
  • Trvalé blikanie s rýchlym progresiou srdcového zlyhania,
  • Neznášanlivosť na antiarytmické lieky.

  Rádiofrekvenčná ablácia spočíva v tom, že predsieňové oblasti postihnuté patologickou cirkuláciou impulzu sú na konci ovplyvnené elektródou s rádiovým senzorom. Elektróda je vložená do pacienta pod všeobecnou anestézou cez femorálnu artériu pod kontrolou röntgenovej televízie. Operácia je bezpečná a má nízky dopad, trvá krátky čas a nie je zdrojom nepohodlia pre pacienta. RFA sa môže vykonávať podľa kvót Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie alebo na vlastné peniaze pacienta.

  Je liečba ľudových liečiv prijateľná?

  Niektorí pacienti môžu ignorovať odporúčania svojho ošetrujúceho lekára a začať liečiť sami, s použitím metód tradičnej medicíny. Ako samostatná terapia sa samozrejme neodporúča používanie bylín a odvarov. Ale ako pomocná metóda, okrem hlavnej farmakoterapie, môže pacient odobrať odvaľovanie z upokojujúcich rastlín, ktoré majú priaznivý účinok na nervový a kardiovaskulárny systém. Napríklad sa často používajú odvar z valeriánov, hlúbov, ďateliny, harmančeka, mäty piepornej a citróna. V každom prípade by mal pacient informovať ošetrujúceho lekára o prijatí takých bylín.

  Sú možné komplikácie predsieňovej fibrilácie?

  Z komplikácií sú najčastejšie pľúcna embólia (PE), akútny srdcový záchvat a akútna mŕtvica, ako aj arytmogénny šok a akútne zlyhanie srdca (pľúcny edém).

  Najvýznamnejšou komplikáciou je mŕtvica. Mŕtvica ischemického typu spôsobená zásahom krvnej zrazeniny v mozgových cievach (napríklad keď je zastavený paroxysmus) sa vyskytuje u 5% pacientov v prvých piatich rokoch po začiatku fibrilácie predsiení.

  Prevencia tromboembolických komplikácií (mŕtvica a pľúcna embólia) je konštantné používanie antikoagulancií a činidiel proti krvným doštičkám. Avšak tu sú niektoré nuansy. Napríklad so zvýšeným rizikom krvácania má pacient šancu krvácať do mozgu s vývinom hemoragickej mŕtvice. Riziko vzniku tohto ochorenia je u pacientov v prvom roku od začiatku antikoagulačnej liečby viac ako 1%. Prevencia zvýšeného krvácania je pravidelné sledovanie INR (najmenej raz za mesiac) s včasnou korekciou dávky antikoagulancia.

  Video: ako sa vyskytne zdvih v dôsledku fibrilácie predsiení

  výhľad

  Prognóza života s fibriláciou predsiení je určená hlavne príčinami ochorenia. Napríklad u preživších pacientov s akútnym infarktom myokardu as významnou kardiosklerózou môže byť krátkodobá prognóza pre život priaznivá a nepriaznivá pre zdravie a v strednodobom horizonte, pretože pacient vyvinie v strednodobom horizonte chronické srdcové zlyhanie, zhoršuje kvalitu života a znižuje ho. doba trvania.

  Pri pravidelnom používaní liekov predpísaných lekárom sa však prognóza života a zdravia nepochybne zlepšila. A pacienti s trvalou formou AI registrovanej v mladom veku, s primeranou kompenzáciou, žijú s ňou dokonca až do 20-40 rokov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príznaky a liečba angiospazmu mozgových ciev: lieky a tradičné metódy

Prechodné, extrémne silné zúženie lumen intrakraniálnych ciev spôsobené dlhším kontrakciou svalovej časti ich membrány sa nazýva špecialista vaskulárny angiospazmus.

Prečo je ľudská žila zelená?

Prečo je ľudská žila zelená?No v tomto prípade je všetko jednoduché Ak ste v škole ste pozorne počúvali učiteľov, mali by ste vedieť o krvi a jej obehu v tele Arteriálna krv je nasýtená kyslíkom a má jasne červenú farbu a tepny pre bezpečnosť v tele dostatočne ďaleko od kože a krv, ktorá sa už vrátila do čerpania má tmavú, niekedy takmer čiernu farbu, kvôli nízkymu obsahu rovnakého kyslíka.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Dyscirkulatívna encefalopatia 3 stupne - riziko ochorenia

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je závažné ochorenie mozgu, v ktorom sú postihnuté cievy. V dôsledku toho niektoré oblasti mozgovej hmoty nedostávajú kyslík a živiny.

Naučte sa pravidlá s reaktívnym proteínom

Keď baktérie a vírusy vstúpia do tela, ochranný systém je okamžite aktivovaný. Imunita je súčasťou práce, ktorá zabraňuje poškodeniu celého tela patogénnymi mikroorganizmami.