Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Spravidla sa rozvíjajú na pozadí rôznych chorôb, vyznačujú sa pretrvávajúcim dlhým priebehom a ťažko sa liečia. Zotavenie závisí priamo od priebehu základnej choroby a možnosti kompenzácie porúch, ktoré viedli k nástupu patológie.

Takéto vredy sa dlho nezdravujú - viac ako 3 mesiace. Najčastejšie ovplyvňuje trofický vred dolné končatiny, takže liečba by sa mala začať, keď sa v počiatočnom štádiu zistia prvé príznaky.

príčiny

Zhoršený prísun krvi do oblasti kože vedie k rozvoju porúch mikrocirkulácie, nedostatku kyslíka a živín a hromadných metabolických porúch v tkanivách. Oblasť postihnutej pokožky je nekrotická, stáva sa citlivá na akékoľvek traumatické látky a pristúpenie k infekcii.

Rizikové faktory na vyvolanie výskytu trofických vredov nôh sú:

 1. Problémy s venóznym obehom: tromboflebitída, kŕčové žily dolných končatín atď. (Obe ochorenia prispievajú k stagnácii krvi v žilách, narúšajú výživu tkaniva a spôsobujú nekrózu), - v dolných tretinách nohy sa objavujú vredy;
 2. Zhoršenie arteriálneho obehu (najmä pri ateroskleróze, diabetes mellitus);
 3. Niektoré systémové ochorenia (vaskulitída);
 4. Akékoľvek mechanické poškodenie kože. Môže to byť nielen obvyklé zranenie domácnosti, ale aj popáleniny, omrzliny. Rovnaká oblasť zahŕňa vredy, ktoré sa tvoria u drogovo závislých po injekciách, rovnako ako účinky žiarenia;
 5. Otravy toxickými látkami (chróm, arzén);
 6. Kožné ochorenia, ako je chronická dermatitída, ekzém;
 7. Porušenie lokálneho krvného obehu počas dlhej nehybnosti v dôsledku zranenia alebo choroby (tvoria sa záchvaty).

Pri diagnostike je choroba veľmi dôležitá, čo spôsobilo vzdelanie, pretože taktika liečby trofických vredov na nohe a prognóza do značnej miery závisí od povahy základnej venóznej patológie.

Symptómy trofických vredov

Tvorba vredov na nohe spravidla predchádza celý súbor objektívnych a subjektívnych symptómov, čo naznačuje postupné narušenie žilovej cirkulácie v končatinách.

Pacienti vykazujú zvýšené opuchy a telesnú hmotnosť tela, zvýšené kŕče v svaloch lýtka, najmä v noci, pocit pálenia, "teplo" a niekedy aj svrbenie kože dolnej končatiny. Počas tohto obdobia sa v dolnej tretine nohy zvyšuje sieť mäkkých modrastých žíl malého priemeru. Na koži sa objavujú fialové alebo purpurové pigmentové škvrny, ktoré, zlúčené, tvoria rozsiahlu zónu hyperpigmentácie.

V počiatočnom štádiu je trofický vred umiestnený povrchovo, má vlhký tmavočervený povrch pokrytý škrabkou. V budúcnosti sa vred rozpína ​​a prehlbuje.

Jednotlivé vredy sa môžu zlúčiť navzájom a tvoria rozsiahle vady. Viaceré bežné trofické vredy môžu v niektorých prípadoch vytvoriť jediný povrch rany po celom obvode nohy. Proces sa rozširuje nielen v šírke, ale aj v hĺbke.

komplikácie

Trofický vred je veľmi nebezpečný pre svoje komplikácie, ktoré sú veľmi vážne a majú zlé vyhliadky. Ak nevenujeme pozornosť trofickým vredom na končatinách v čase a nezačneme proces liečby, môžu sa následne vyvinúť tieto nepríjemné procesy:

Povinná liečba trofických vredov nôh by mala byť vykonávaná pod dohľadom ošetrujúceho lekára bez akejkoľvek iniciatívy, len v tomto prípade môžete minimalizovať dôsledky.

prevencia

Hlavnou profylaktickou látkou na prevenciu výskytu trofických vredov je okamžité liečenie primárnych ochorení (obehové ochorenia a odtok lymfatických uzlín).

Je potrebné nielen uviesť drogy dovnútra, ale aj ich aplikovať zvonka. Lokálna expozícia pomôže zastaviť patologické procesy, liečiť existujúce vredy a zabrániť následnej deštrukcii tkanív.

Čo je to nebezpečné ochorenie?

Progresívny trofický vred môže nakoniec zaujať významné oblasti pokožky, čím sa zvýši hĺbka nekrotického účinku. Pyogenická infekcia, ktorá sa dostane dovnútra, môže vyvolať erysipézu, lymfadenitídu, lymfangitídu a septické komplikácie.

V budúcnosti sa pokročilé štádia trofických vredov môžu vyvinúť do plynovej gangrény, čo sa stáva príležitosťou pre naliehavú chirurgickú intervenciu. Dlhodobé nehojajúce rany vystavené agresívnym látkam - kyselina salicylová, decht, sa môžu vyvinúť na zhubné transformácie - rakovinu kože.

Liečba trofických vredov na nohe

V prítomnosti trofického vredu na nohe je jednou z hlavných etáp liečby identifikácia príčiny ochorenia. Na tento účel je potrebné konzultovať s lekármi ako flebológ, dermatológ, endokrinológ, kardiológ, cévní chirurg alebo praktický lekár.

Neskoré stavy ochorenia sa zvyčajne liečia v chirurgických nemocniciach. Okrem identifikácie a eliminácie príčin trofických vredov je však tiež potrebné zabudnúť na každodennú starostlivosť o postihnutú oblasť.

Ako liečiť trofický vred dolných končatín? Použite niekoľko možností v závislosti od zanedbania patologického procesu.

 1. Konzervatívna terapia, keď je pacientovi predpísané také lieky ako flebotonika, antibiotiká, antiagregačné lieky. Pomôžu vyliečiť väčšinu príznakov ochorenia. Nasledujúce lieky sú často predpisované pacientom: tokoferol, solkoseryl, Actovegil. Iba lekár môže predpisovať takúto liečbu.
 2. Miestna terapia, ktorá sa môže použiť na liečenie poškodenia tkaniva a kože. Pri cukrovke používajte masti obsahujúce antiseptiká a enzýmy. Tieto prostriedky liečia rany a poskytujú lokálnu anestéziu. Mastiam, ktoré zlepšujú krvný obeh, je zakázané umiestňovať na otvorený povrch trofický vred. Také masti ako Dioxycol, Levomekol, Kuriosin, Levosin majú účinok na hojenie rán. Masť sa aplikuje na kompresiu a či sa vyrábajú špeciálne obväzy.
 3. Chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva po hojení vredov. Počas toho sa obnoví prietok krvi v žilách v postihnutej oblasti. Takáto operácia zahŕňa bypass a flebektómiu.

Na liečbu rán pri použití týchto liekov: Chlórhexidín, Dioxidín, Eplan. Doma môžete použiť roztok furasilíny alebo manganistanu draselného.

Operatívny zásah

Chirurgická liečba trofických vredov dolných končatín je indikovaná na rozsiahle a závažné kožné lézie.

Operácia spočíva v odstránení vredu z okolitých neživotaschopných tkanív a následnom zatvorení vredu, v druhej fáze sa vykonáva operácia na žilách.

Existuje niekoľko rôznych chirurgických metód:

 1. Vákuová terapia, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť hnis a zmierniť opuch, rovnako ako vytvoriť vlhké prostredie v rane, čo výrazne bráni rozvoju baktérií.
 2. Katetrizácia - vhodná na vredy, ktoré sa dlho nezdravujú.
 3. Perkutánne blikanie je vhodné na liečbu hypertenzných vredov. Jej podstatou je disociácia žilových arteriálnych fistulov.
 4. Virtuálna amputácia. Metatarsálna kosť a metatarsofalangeálny kĺb sú odrezané, ale anatomická integrita chodidla nie je narušená - ale sú odstránené ohniská infekcie kostí, čo umožňuje účinne bojovať proti neurotrofickému vredu.

S veľkosťou vredov menšou ako 10 cm2 je rana pokrytá vlastnými tkanivami, pričom deň potiahne o 2-3 mm, postupne prináša hrany a zatvára ich za 35 až 40 dní. Namiesto rany zostáva jazva, ktorá musí byť chránená pred možným zranením. Ak je oblasť lézie väčšia ako 10 cm2, pokožka sa aplikuje pomocou zdravého pokoženia pacienta.

Liečba

Priebeh liečby drog nevyhnutne sprevádza akúkoľvek operáciu. Liečba liekov je rozdelená do niekoľkých etáp, v závislosti od štádia patologického procesu.

V prvej fáze (štádium plačúceho vredu) sú v priebehu liečby liekom zahrnuté nasledujúce lieky:

 1. Širokospektrálne antibiotiká;
 2. NSAID, ktoré zahŕňajú ketoprofén, diklofenak atď.
 3. Antitrombotické činidlá na intravenóznu injekciu: pentoxifylín a reopoglukin;
 4. Antialergické lieky: tavegil, suprastin, atď.

Lokálna liečba v tomto štádiu je zameraná na vyčistenie vredov z mŕtveho epitelu a patogénov. Zahŕňa tieto postupy:

 1. Umývanie rany antiseptickými roztokmi: manganistan draselný, furatsilín, chlórhexidín, odvar z celandínu, sukcesie alebo harmanček;
 2. Použitie obväzov s liečivými masťami (dioxykol, levomikol, streptolavín atď.) A karbonát (špeciálne obväzy na sorpciu).

V ďalšom štádiu, ktorý sa vyznačuje počiatočnou fázou hojenia a tvorbou jaziev, sa pri liečbe - solkoseryl, actevigin, ebermin atď., Ako aj antioxidačné prípravky, ako je tolkoferón, používajú liečivé masti na trofické vredy.

Aj v tomto štádiu sú špeciálne navrhnuté pre tieto rany pokryté sviderm, geshispon, algimaf, algipor, allevin atď. Liečba exprimovaného povrchu sa vykonáva curiosinom. V záverečných fázach je lekárska liečba zameraná na odstránenie hlavného ochorenia, ktoré vyvolalo vznik trofických vredov.

Ako liečiť trofické vredy nôh doma

Prístup k liečbe trofických vredov podľa populárnych receptov je potrebné konzultovať so svojím lekárom.

Doma môžete použiť:

 1. Peroxid vodíka. Je potrebné, aby sa na vred samotný spustil peroxid, potom na tento priestor posypte streptokid. Okrem toho musíte dať utierku, ktorá je navlhčená na päťdesiat mililitrov vriacej vody. V tejto vode pridajte dve čajové lyžičky peroxidu. Potom zakryte kompresný balík a spojte ho vreckom. Zmeňte kompresiu niekoľkokrát denne. A streptotsid vylial, keď sa rana navlhne.
 2. Liečivý balzam pri liečbe trofických vredov pri diabete mellitus. Skladá sa z: 100 g jalovcového dechtu, dvoch vaječných žĺtkov, 1 lyžice ružového oleja a 1 čajovej lyžičky čisteného terpentínu. To všetko musí byť zmiešané. Terpentín vylejte na lúpež, inak sa vajíčko zhroutí. Tento balzam sa aplikuje na trofický vred a potom sa pokryje obväzom. Tento ľudový liek je dobrým antiseptikom.
 3. Prášok zo sušených listov Rúcho umyte roztokom rivanolu. Posypeme pripraveným práškom. Použiť obväz. Nasledujúce ráno znovu prášok opláchnite, ale opláchnite ranu. Čoskoro vred začne jazvať.
 4. Trofické vredy sa môžu liečiť antiseptikmi: umývať rany teplou vodou a mydlom na bielizeň, aplikovať antiseptikum a obväz. Tieto obväzy sa striedajú s aplikáciami z roztoku morského alebo soli (1 lyžica, 1 liter vody). Gáza by mala byť zložená do 4 vrstiev, zvlhčená vo fyziologickom roztoku, mierne stlačená a vložená na ranu, na vrchole stlačeného papiera, držať 3 hodiny. Postup sa opakuje dvakrát denne. Medzi aplikáciami prestávka 3-4 hodiny, v tomto čase udržiavať vredy otvorené. Čoskoro začnú klesať vo veľkosti, hrany sa stávajú šedou, čo znamená, že proces hojenia prebieha.
 5. Cesnakové obklady alebo obklady sa používajú na otvorené vredy. Vezmite si viacvrstvovú gázu alebo froté uterák, namočte cesnak do horúceho vývaru, vytlačte nadbytočnú tekutinu a ihneď naneste na boľavé miesto. Do obkladačky alebo kompresie vložte suchý flanelový obklad a vyhrievanú podložku alebo fľašu horúcej vody, aby ste ju udržali dlhšie teplejšie.
 6. Musíte miešať vaječný biel s medom tak, aby tieto zložky boli v rovnakom pomere. Porazte všetko a aplikujte na vredy vrátane žíl, ktoré ublížia. Potom zakryte zadnú stranu listov lopúcha. Mali by existovať tri vrstvy. Wrap celofán filmu a perebintyuyu bielizeň. Nechajte kompresiu na noc. Toto ošetrenie musíte vykonať päť až osemkrát.

Pamätajte si, že pri absencii včasnej a správnej liečby sa môžu vyvinúť komplikácie ako mikrobiálny ekzém, erysipela, periostitis, pyodermia, artróza členkového kĺbu atď. Preto nie je nutné používať len ľudové lieky, pričom zanedbávame tradičnú liečbu.

Masť na ošetrenie

Na liečbu tohto ochorenia môžete použiť aj rôzne masti, prírodné a zakúpené v lekárni. Účinne uzdravujú rany a majú protizápalový účinok masti arnickej, kosodreviny a pelargónie.

Často sa používa aj Višnevská masť. Z mastí, ktoré je možné kúpiť v lekárni, sa zvlášť zdôrazňujú dioxol, levomekol, ako aj streptoblaven a množstvo analógov.

Úplný zoznam dobrých trofových vredov masti

Rozmanitosť súčasného farmaceutického trhu s liekmi vám umožňuje vybrať si najefektívnejšie masti na liečenie rany, ktoré sú určené na liečbu trofických vredov rôznej závažnosti, rozsiahlych lézií epiteliálneho povrchu nohy, ako aj s sekundárnou bakteriálnou infekciou alebo bez nej. Masť na rýchlejšie hojenie otvoreného povrchu rany na dolných končatinách, ktoré navyše trpí aj kŕčovými žilkami, trombóza, sa vyberá individuálne na základe toho, ako telo reaguje s aktívnymi zložkami lieku, či ide o alergickú reakciu kože, či existuje pozitívny trend v regenerácii epidermálnych buniek. Na základe komplexu týchto ukazovateľov môžeme dospieť k záveru o stupni účinnosti tejto drogy. Pozrime sa podrobnejšie na zoznam najlepších mastí na rýchle hojenie trofických formácií ulcerózneho typu.

Višnevská masť

Ide o antiseptické činidlo, ktoré najprv vyvinul sovietský doktor-chirurg A. Višnevskij, lekár bol nútený naliehavo hľadať kvalitnú liečenú liečbu rany v 40. rokoch minulého storočia, keď bola druhá svetová vojna na území ZSSR. V takých extrémnych podmienkach bol vynájdený vzorec Višnevského masti, ktorého účinnosť je ťažké preceňovať. Liečivo dnes patrí do kategórie najlepších liekov, ktoré súčasne zabezpečujú rýchle hojenie povrchov rany, ako aj ich dezinfekciu z akumulácie patogénov.

Vishnevskyho liniment obsahuje ricínový olej, ktorého celkový podiel je 94%. zvyšné zložky sú antiseptikum penicilínu. Vzhľadom na olejovú bázu sa liek rýchlo vstrebáva do kože a dodáva antibiotikum do každej bunky chorého ramena. Tým sa eliminuje potreba užívať veľké množstvo antibakteriálnych liekov a protizápalových liekov. Ak chcete použiť masť, stačí ju vytlačiť z tuby na sterilnú handričku, bavlnu alebo utierku. Potom sa liek aplikuje priamo na povrch trofického vredu a fixuje sa lekárskou omietkou. S takým antiseptickým masťovým obväzom musíte aspoň chodiť 2-3 hodiny denne. Jediné mínus Vishnevského balzamu je špecifické a pre väčšinu pacientov veľmi nepríjemný zápach. Cena lieku je v dobrom slova zmysle impozantná, pretože nepresahuje 50 rubľov na tubu.

Masť so striebrom

Je to jeden z najúčinnejších typov prípravkov na báze mastí, ktoré sa používajú na liečenie otvorených povrchov rany trofického typu. Vzhľadom na prítomnosť iónov striebra v zložení liečiva väčšina mikróbov, ktoré neustále nasýtia vred s prostredím, zomrie v prvých minútach po kontakte s chemickými zložkami odvodenými zo striebra. Masti s prídavkom tohto minerálu perfektne vyliečia trofické vredy na dolných končatinách, ktoré už nadobudli ťažký priebeh, obsahujú akumuláciu hnisavých tekutín v sebe a epiteliálne tkanivá sú významne zničené nielen v diametrálnej rovine, ale aj hlboko do končatín.

Medzi prostriedkami hojenia rán tejto skupiny sa osvedčili tieto typy mastí obsahujúce antiseptické molekuly striebra (Argentum) najlepšie:

 • Argosulfán (hlavnou zložkou liečiva je síran strieborný, ako aj excipienty vo forme vazelíny, glycerolu, metylhydroxybenzoátu, cetostearylalkoholu);
 • Dermazin (používaný hlavne na liečbu trofických vredov, ktoré sú označené jasnými príznakmi bakteriálnej alebo plesňovej infekcie, svrbenie a neustále zhoršovanie klinického obrazu vývoja ochorenia);
 • Amberin (masť na liečenie ranných foriem trofického typu, ktorá má vzhľad homogénnej hmoty pripomínajúcej biely krém, vďaka prítomnosti strieborných kryštálov v ňom má liečivo vynikajúce antiseptické vlastnosti a prispieva k rýchlej regenerácii epitelových tkanív chorého ramena).

V tomto prípade sú tieto typy mastí na liečbu rany vyrobené na báze striebra najobľúbenejšie medzi kupujúcimi a sú najčastejšie predpisované chirurgmi na liečbu pacientov s trofickými ranami na dolných končatinách.

Priemerná cena liekov v tejto skupine sa pohybuje od 100 do 250 rubľov za 1 tubu masti.

Zinková masť

Farmakologický vzorec tohto liečiva zahŕňa molekuly oxidu zinočnatého a kyseliny salicylovej. Obe zložky dobre vysušia povrch rany trofického vredu, z ktorého sa v 90% prípadov neustále uvoľňuje hnisavý výpotok. Okrem toho mast inhibuje rast bakteriálnej mikroflóry, zlepšuje proces hojenia a znižuje zápal. Používa sa na liečbu pacientov s trofickými léziami dolných končatín, ktoré sú kontraindikované pri liečbe lokálnymi liekmi obsahujúcimi antibiotiká.

Charakteristickým znakom zinko-salicylovej masti je to, že je úplne hypoalergénny, neobsahuje toxické prvky, dobre znáša kožné tkanivá a nespôsobuje vývoj podobných reakcií vo forme urtikárie, vyrážok a iných prejavov podráždenia. Aplikácia liečiva sa uskutočňuje priamo na povrchu otvorenej rany rovnomerným rozmazaním masti na pokrytie obvodových tkanív pokožky. To je veľmi výhodné, pretože nemusíte používať gázové obväzy alebo obväzy. Tento typ lieku je možné zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu len za 30 rubľov (rúrka 30 gramov).

Kubánska masť

Liečivo, ktoré v praxi dokázalo vysoký stupeň účinnosti pri liečbe trofických rán na nohách s rôznou závažnosťou. Pri počiatočnom vývoji komplikácií ochorenia kiahne a výskytu iba prvých príznakov vredov liek eliminuje ďalšiu deštrukciu epitelu v nasledujúcich 15 dňoch liečby kože. V pokročilejších štádiách priebehu ochorenia je potrebná trochu viac času a komplexná liečba. Pred aplikáciou kubánskej masti je potrebné vykonať chirurgickú liečbu rany na nohe jej utrením antiseptickým roztokom (peroxid vodíka, furacilín, chlórhexidín).

Potom musíte chvíľu počkať na vysušenie ulcerácie. Potom sa na sterilný strih gázy aplikuje vrstva s výškou 1-2 mm od lieku a fixuje sa na povrch rany. Najlepšie je pripevniť antibakteriálny obväz s lekárskou omietkou. Optimálne množstvo použitia tohto druhu liečiva na hojenie rán je 1 krát za 2 dni. Pri hojných purulentných a lymfatických sekrétoch z povrchu nohy je potrebné obväz meniť aspoň 1-2 krát denne. Implementácia týchto odporúčaní umožní dosiahnuť pozitívny terapeutický účinok a predchádzať zhoršeniu zdravia. Cena jednej tuby kubánskej masti je 2 700 rubľov.

solkoseril

Je to gél na vonkajšie použitie v oblastiach zničenej kože, ktorá sa utrpela v dôsledku zmien trofických tkanív s ďalšou tvorbou vredov. Liek je úplne bezfarebný, transparentný a s hustou konzistenciou. Má zvláštny zápach pripomínajúci bohatý vývar. To je spôsobené skutočnosťou, že jednou z aktívnych zložiek liečiva je deprotizovaný dialyzát v krvi zvierat z hovädzieho dobytka. Do liečebného prostriedku na liečenie rán je tiež zahrnutý propylénglykol, metylparahydroxybenzoát a laktát vápenatý.

Hlavnou výhodou tejto drogy je to, že masť zlepšuje trofizmus dolných končatín. Po aplikácii malého množstva gélu priamo na povrch vredov rany - po 30-40 minútach sa odtok žilovej krvi a lymfatickej tekutiny stáva dynamickejším. Z toho dôvodu dochádza k zníženiu opuchu postihnutej nohy, k znižovaniu zápalového procesu, k vyprázdneniu postihnutého tkaniva, a preto sa bolestivý syndróm stáva nie tak akútnym. Solkoserilový gél sa uvoľňuje v hliníkových tubách s hmotnosťou 20 gramov a cena lieku je od 270 rubľov.

Stellanin

Používa sa na liečbu trofických lézií na koži dolných končatín, ktoré majú plačúcu povahu, zle liečia, sa vyznačujú pravidelným výskytom hnisavých sekrétov. Ako súčasť masti Stellanin je trijodid dietylbenzimidazolu, ktorý poskytuje antimikrobiálny, hojivý a protizápalový účinok. Toto je nepostrádateľný vzorec na rýchle zotavenie povrchu rany. Zvlášť ak sa vred na nohe vyvíja dlhší čas a získal známky chronického zápalového procesu. Vynikajúci terapeutický účinok sa dosiahne vďaka skutočnosti, že dietylbenzimidazolový trijodid potláča syntézu proteínov v bunkách baktérií a vírusov, ktoré prenikli do otvoreného tkaniva rany.

Okrem antiseptických vlastností masti na hojenie rán má Stallanin schopnosť evakuovať hnisavý obsah z trofického vredu na povrch obvodovej kože nohy. Vďaka extrakcii výlučkov sa epiteliálne tkanivá dolných končatín dokážu zotaviť dynamickejšie a po uzdravení na nohe prakticky neexistujú žiadne jazvy. V skutočnosti je Stellanin liek, ktorý sa odporúča používať, keď iné masti s rovnakým spektrom účinku nie sú schopné pomôcť pacientovi z dôvodu zanedbania ulcerácie, veľkej oblasti poranenia chodidla s progresívnou dynamikou až do zhoršenia zdravotného stavu končatiny. Cena drogy - 440 rubľov na tubu.

levomekol

Kombinovaná liečivá masť na lokálnu aplikáciu priamo na povrch rany vredu. Má protizápalový a antibakteriálny účinok. Suší ranu, z ktorej sa po celú dobu uvoľňuje lymfatická tekutina. Dokázala sa v boji proti takýmto gramnegatívnym mikróbom, ako je pyokyanická tyčinka, stafylokoková alebo streptokoková infekcia. Levomekol ľahko preniká do hlbších tkanív chodidla pacienta, nerozkladá biologické membrány buniek, stimuluje regeneračné procesy regenerácie epitelových tkanív.

Aj napriek prítomnosti hnisavých hmôt a nekrotických procesov, vyskytujúcich sa v trofickom vredu, zostáva antibakteriálny účinok lieku. Princíp aplikácie masti Levomekol je vložiť malé množstvo liečiva na bandáž alebo sterilnú vatu a potom ju pripevniť na povrch trofického vredu. Trvanie liečby závisí od toho, ako závažný je klinický obraz choroby a ako rýchlo sa pacient obrátil na lekára lekárskej pomoci.

Na predaj drog v kovových rúrkach alebo sklenených bublinách za cenu 130 rubľov.

Betadine

Prostriedok na hojenie rán na liečbu trofických vredov, ktoré sú v počiatočnom štádiu ich vývinu alebo majú znaky poškodenia epiteliálneho povrchu päty strednej závažnosti, keď sa zápalový proces uskutočňuje iba na povrchu kože bez hlbokých infekčných lézií. Hlavným účelom masti Betadine je ničenie bakteriálnych a hubových mikroorganizmov, ktoré sa dostali do rany z vonkajšieho prostredia. Prípravok obsahuje antibiotikum, preto sa vyslovujú antiseptické vlastnosti lieku.

Betadín prispieva nielen k rýchlemu hojeniu vredov trofického typu, ale tiež pomáha eliminovať patogénne symptómy ochorenia vo forme infekčnej dermatitídy. Hlavnou aktívnou zložkou liečiva je Povido-jodid. U pacientov, ktorí majú individuálnu tendenciu k alergickým reakciám na všetky prípravky obsahujúce jód v ich zložení, sa neodporúča používať túto masť, aby sa predišlo vzniku príznakov lokálneho podráždenia kože. V ostatných kontraindikáciách chýba. K dispozícii v maticových tubách s hmotnosťou 20 gramov za cenu 250 rubľov. Krajina pôvodu - Maďarsko.

Bepanten

Liečivo na hojenie rán, ktoré obsahuje provitamín B5. Stimuluje obnovu poškodených tkanív epitelu, neobsahuje konzervačné látky, čo minimalizuje riziko alergických reakcií. Lanolín, ktorý je súčasťou liekov na trofické vredy, vytvára ochranný film na povrchu rany, ktorý zabraňuje ďalšiemu saturácii tkanív patogénmi. Bepantin je dostupný vo forme masti a sprejov. Ak chcete použiť liek, stačí len použiť ho priamo na vred.

Tento typ mastí na hojenie rán sa používa už 70 rokov, a preto sa vysoký stupeň účinnosti lieku osvedčil už niekoľko desaťročí praktického použitia. Odporúčané dávkovanie je denné ošetrenie trofického vredu ráno a večer, kým sa úplne nezahojí. Jedna 30 gramová trubica s masťou Bepanten s koncentráciou účinnej látky 5% bude stáť kupujúcemu 320 - 340 rubľov.

Ichthyol masť

Tento typ terapeutického činidla na potlačenie trofických lézií kože dolných končatín obsahuje ichthamolovú zložku. Ide o zlúčeninu obsahujúcu síru, ktorá má po ošetrení povrchu rany nasledujúce hojivé vlastnosti:

 • znižuje symptomatické prejavy bolesti (ak bolesť bolesti, potom liek môže úplne zastaviť a akútna bolesť sa stáva menej výraznou);
 • odstraňuje hnisavú tekutinu podľa princípu ťahania na povrch kože;
 • zničí bakteriálnu a vírusovú infekciu uviaznutú v rane spolu s časticami nečistôt, prachu alebo vzdušných hmôt;
 • zastavuje patologický proces hniloby zapálených epiteliálnych tkanív;
 • zlepšuje miestny krvný obeh a lymfatický tok.

Ichthyolová mast sa dá pripísať univerzálnym liekom na hojenie rán, ktorý je indikovaný na použitie pri liečbe trofických vredov akejkoľvek závažnosti. Môžete si kúpiť pohár tohto lieku iba za 115 rubľov.

Masť na báze jódu

Ide o typy liekov na masti, ktoré sa vyrábajú na báze aktívneho jódu alebo obsahujú zložky tejto antiseptickej látky. Lieky na hojenie rán tejto kategórie sú účinné pri primárnom ošetrovaní povrchu trofického vredu, z ktorého je hnisavý výlučok emitovaný vo veľkom množstve. Získanie na otvorených miestach rany masť na báze jódu v kontakte s proteínovými zlúčeninami buniek patogénnych baktérií a tvoriť chemickú látku nazývanú jód. Spôsobuje smrť aj tých najodolnejších a najnebezpečnejších mikróbov, ako je tuberkulózny bacil, diftéria, Staphylococcus aureus. Takéto masti sú veľmi účinné proti vírusovým mikroorganizmom, najjednoduchším jednobunkovým baktériám, plesňovým infekciám, ktoré môžu parazitovať v ľudskom tele. Priemerná cena masti s prídavkom zložiek jódu z 120 na 250 rubľov na tubu.

Čínska masť

Z čínskych typov farmaceutických výrobkov určených na rýchlejšie hojenie trofických formácií ulcerózneho typu sa inzulínová masť osvedčila najlepším spôsobom. Jeho vzorec bol vyvinutý vedcami "nebeskej ríše" v roku 2011. Odvtedy sa liek aktívne používa vo chirurgickej medicíne vo väčšine krajín sveta. Masť na hojenie rán urýchľuje proces regenerácie kožného tkaniva, vysuší ho, zabraňuje hromadeniu hnisu a odstraňuje chronický aj akútny zápalový proces na dolných končatinách. Inganerzing masť je možné zakúpiť v poradí vo veľkých lekárskych reťazcov za 2000 - 3000 rubľov.

Metyluracilová masť

Ide o špeciálny typ masti na liečenie trofických vredov na nohách, ktorý neovplyvňuje sliznicu tvorby rán, ale raz v epiteliálnom tkanive začne stimulovať intenzívnejšiu prácu buniek lokálneho imunitného systému pacienta. Tento terapeutický účinok sa dosiahne vďaka tomu, že metyluracil podporuje syntézu biologicky aktívnych krvných zložiek. Princíp pôsobenia metyluracilovej masti je taký, že urýchľuje delenie epiteliálnych buniek a svalových vlákien v dolnej končatine. To je dôvod, prečo športovci používajú tento liek ako náhradu za anabolické steroidy, aby získali bielkovinovú hmotu tela čo najskôr.

Pri systematickom používaní lieku za 1-2 mesiace môžete dosiahnuť úplné zotavenie pokožky a tkanív v oblasti nohy, kde sa predtým nachádzala trofická formácia. Pre pacienta je táto liečba úplne bezpečná a nespôsobuje vznik vedľajších účinkov, ako je to obvykle pri používaní kortikosteroidov na zmiernenie zápalového procesu. Z hľadiska biochémie pôsobí liek len lokálne na mieste aplikácie a nie je absorbovaný do bežného obehu.

To je veľmi užitočná vlastnosť lieku, rovnako ako pri liečení trofických rán, liečivo sa musí používať niekoľko mesiacov.

Cena metyluracilovej masti je 180-200 rubľov na jednu 20 gramovú tubu.

Recenzie na liečbu trofických vredov masti

Väčšina recenzií o použití masti ako primárnej drogy pri liečbe trofických vredov na nohách je veľmi pozitívna. Najmä ak ošetrujúci ošetrujúci lekár zobral v tejto skupine správny druh lieku a pacient má pozitívny trend smerom k obnoveniu predtým zničených epitelových tkanív. Časť pacientov, ktorí pozitívne reagujú na masti na boj proti trofickým zmenám v koži, zároveň zdôrazňuje dôležitosť komplexného terapeutického prístupu v boji proti tejto chorobe. Najprv sa pozorovali prínosy použitia mastí na hojenie rán u pacientov, ktorí sa paralelne zaoberali aj liečbou krvných ciev.

Sú k dispozícii aj negatívne recenzie, ale väčšina pacientov je nespokojná so skutočnosťou, že terapeutický účinok používania masti sa vyskytuje príliš pomaly, ako sa očakávalo na samom začiatku liečebného procesu. Súčasne pacienti nezohľadňujú skutočnosť, že trofické vredy na nohách nie sú hlavnou chorobou, ale len komplikáciou existujúcej choroby, ktorou sú kŕčové žily. Preto je všeobecne pozitívna pozitívna spätná väzba na lokálne liečebné činidlá.

Ako a od čoho urobiť masť s vlastnými rukami doma?

Účinné liečenie rán na boj proti prejavu trofických lézií epiteliálneho povrchu dolných končatín sa môže uskutočniť aj v domácnosti. K tomu potrebujete prísady ako med, aloe kvet, ricínový olej. Mechanizmus prípravy domácich prostriedkov s vlastnými rukami pozostáva z nasledujúcich činností:

 1. Je potrebné vziať 3 polievkové lyžice medu a ak je už kandizované, musíte ho roztaviť vo vodnom kúpeli.
 2. Umývajte listy izbových rastlín aloe dôkladne pod tečúcou vodou a otočte cez mlynček na mäso alebo použite kuchynský robot. Výsledná kaša spolu so šťavou pridáva do medu.
 3. Získajte 1 polievkovú lyžicu ricínového oleja a tiež nalejte do množstva recyklovaného aloe a tekutého medu.

Všetky zložky budúcich liekov sa zmiešajú, kým sa nevytvorí homogénna látka. Po ukončení postupu dostane osoba masku na hojenie rán pripravenú na použitie, ktorá je vyrobená vlastnými rukami, s minimálnymi materiálovými a fyzickými nákladmi. Účinok takéhoto domáceho lieku je veľmi vysoký kvôli protizápalovým vlastnostiam aloe a medu a ricínový olej pôsobí ako pomocná zložka pre lepšiu penetráciu liečivých látok do hlbokých tkanív povrchu rany. Aplikujte domácu masť vložením na sterilný obväz s ďalšou fixáciou typu lekárskeho kompresie. Odporúčaná frekvencia užívania je 1 denne s trvaním 2-3 hodiny.

Trofický vred nohy v počiatočnom štádiu: fotografie, príznaky a liečba

Trofické vredy sa nazývajú porušenie integrity kože alebo sliznice, čo je dôsledkom nedostatočného krvného obehu epiteliálnych buniek a ich postupnej smrti. Sú umiestnené hlavne na nohách (v spodných častiach), ale nachádzajú sa aj na iných miestach.

Hlavným rozdielom medzi týmito ranami na nohách je dlhodobé uzdravenie, vo väčšine prípadov nemožné bez lekárskej intervencie. Často vredy neváhajú dlhšie ako 60 dní, zápal a opuch pokožky sa neustále zhoršujú a vyžadujú rýchlu liečbu. Tento materiál povie o tom, ako liečiť trofické vredy dolných končatín, o ich typoch a vlastnostiach.

Čo je to?

Trofický vred spodnej končatiny je defekt pokožky a sliznice povrchu, ktorý sa objavuje po poškodení povrchových tkanív. Intenzívna deštrukcia môže byť vyvolaná narušením prietoku krvi, infekciou a inými faktormi. Potom sa u pacienta rozvinie ochorenie v cievach, ktoré sa šíri a výsledkom je, že sa liečba stáva ťažkým.

Trofický vred sa líši od iných chorôb:

 • dlhý (až 1 mesiac alebo viac) opakujúci sa charakter;
 • šírenie lézie nie je len na povrchu kože, ale aj hlboko do tkanív až do kostí;
 • strata schopnosti regenerovať v poškodenej oblasti;
 • hojenie nastáva pri vzniku hrubej jazvy.

Včasná liečba trofických vredov vedie k zjazveniu. Avšak žiaden pacient nie je imúnny voči opätovnému výskytu trofických ulcerácií na nohách v budúcnosti.

príčiny

Podľa štatistík sa príznaky trofických vredov najčastejšie vyskytujú pri komplikovanom priebehu kŕčových žíl alebo tromboflebitídy. V tomto prípade sa príčina ochorenia stane porušením odtoku venóznej krvi zo spodných častí dolných končatín - postupne sa rozvíja stagnácia krvi v žilách malého kalibru, reguluje sa kapilárny tonus mikrovaskulatúry a naposledy sa ovplyvní arteriálne spojenie cievneho systému. Pri ateroskleróze artérií klesá krvný prietok, a teda aj prívod kyslíka a živín do tkanív pod umiestnením aterosklerotického plaku.

Najčastejšie príčiny trofických vredov:

 1. Tepelné zranenia - omrzliny alebo popáleniny;
 2. Diabetes a jej komplikácie;
 3. Chronická dermatitída vrátane alergie;
 4. Vylučuje aterosklerózu arterií rôzneho ráže na dolných končatinách;
 5. Chronické ochorenia žíl dolných končatín - kŕčové žily, tromboflebitída a jej dôsledky;
 6. Anatomické a zápalové ochorenia lymfatických ciev - akútna a chronická lymfóza;
 7. Zranenia nervových kmeňov s následným narušením integrity;
 8. Autoimunitné ochorenia spojivového tkaniva sprevádzané systémovým prietokom krvi v arteriálnych, mikrocirkulačných a venóznych kanáloch vrátane antifosfolipidového syndrómu.

Zvyčajne pri tvorbe trofických vredov majú dva procesy rovnaký význam - tvorbu patologických javov, ktoré ovplyvňujú prívod krvi a inerváciu určitej časti kože a podkožného tkaniva (najčastejšie na dolných končatinách) a traumy vyvolávajúce primárne poškodenie v mieste budúcej defekty vredov.

príznaky

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v náhlych príznakoch, ktoré pomáhajú diagnostikovať trofický vred. Napriek tomu existujú známky vo forme prítomnosti pýchy, závažnosti a bolesti v končatinách, proti ktorým sa vyskytujú príznaky, ktoré určujú začiatok vývoja trofického vredu.

V zozname znakov, ktoré naznačujú možnosť začatia vývoja trofických vredov, je potrebné zdôrazniť hlavné:

 1. Svrbenie, horúčavanie a pálenie v oblastiach kože.
 2. Záchvaty, ku ktorým dochádza počas spánku.
 3. Vzhľad epidermis, ktorý sprevádza bolesť.
 4. Prítomnosť škvŕn fialového odtieňa, ktoré sa môžu spájať v procese rastu.
 5. Vonkajšie zmeny pokožky: existujú hrubé oblasti s lesklým povrchom.

Tieto príznaky sa objavujú v oblasti žíl, na vnútornej strane nohy. Je to spôsobené tým, že vývoj choroby začína práve v oblastiach, kde sa nachádzajú žily, kde sa prejavuje vo forme tvorby malých vredov. Tvar vredu sa podobá kráteru sopky, s roztrhávanými okrajmi pozdĺž celej kruhovitosti, s možnými hnisavosťami na konci v dôsledku zápalových procesov. Poškodenie artérií, menovite sú primárne vystavené zápalovým procesom a zničeniu integrity, je určené nasledujúcimi znakmi:

 • Vzhľad malých vredov na prstoch.
 • Bledosť pokožky.

Vredy neurotrofickej povahy pripomínajú ložiská, ktoré sú zaoblené. Miesto ich umiestnenia je najčastejšie oblasť päty alebo chodidla nohy. Zápalové procesy sú pomalé a neobťažujú sa zvláštnou bolesťou. Autoimunitné lézie sú vyjadrené v symetrii usporiadania na obidvoch nohách, s diabetom, na päte a jedným z prstov sa objavujú vredy.

klasifikácia

Charakteristické znaky vývoja rôznych typov trofických vredov:

 1. Neurotrofické vredy - majú formu hlbokého krátera;
 2. Pyogenické vredy - plytké, majú oválny tvar;
 3. Venózne vredy - nočné kŕče, opuchy a ťažkosti nôh, fialové / fialové škvrny pozdĺž žíl;
 4. Hypertenzívne vredy (Martorell) sú celkom zriedkavé, pomaly sa vytvárajú symetrické tesnenia na červeno-kyanotickom pozadí;
 5. Diabetický vred - strata citlivosti, nočná bolesť, nedochádza k príznakom "prerušovanej klaudikácie", rýchlo sa rozvíjajú veľmi hlboké rany veľkej oblasti;
 6. Aterosklerotické vredy - predchádza "prerušované klaudikácie" (ťažkosti pri lezení po schodoch), konštantný chlad nohy, zvýšená bolesť v noci.

Stupeň vývoja vredu

Trofické vredy sa tvoria v niekoľkých fázach:

 1. Prvá etapa tvorby patológie. Pacient má prvé príznaky - červené škvrny na dolných končatinách, ktoré sa intenzívne odlupujú. Postupne začínajú škvrny vyvolávať svrbenie a nepríjemné pocity.
 2. Druhá etapa progresie patológie. Namiesto červených škvŕn má pacient bolesti, ktoré majú tmavý odtieň. Na povrchu rany je uzlík viditeľný, čo spomaľuje hojenie. Pacient sa začína sťažovať na zhoršenie zdravia, horúčky a horúčky. Intoxikácia môže byť tiež diagnostikovaná.
 3. Tretia etapa lézie. Z rany sa začína intenzívne uvoľňovať hnis. Porážka sa zväčšuje a stáva sa správnou formou. Vredy tiež postupujú do hĺbky nohy, čo spôsobuje silnú bolesť. Pacient zaznamenal vznik nových lézií.

Ak nezačnete liečbu, táto situácia môže spôsobiť sepsu.

Ako vyzerá trofický vred: fotka

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje v počiatočnom a pokročilej fáze.

Ako liečiť trofický vred?

Čím skôr sa začne plnohodnotná (lokálna a systémová) liečba, tým lepšie sa dosiahne výsledok a telo bude vystavené menšiemu riziku. Malé ulceratívne poruchy kože v počiatočnom štádiu sú konzervatívne ošetrené, chirurgický zákrok v tomto prípade je nevhodný.

Ako liečiť trofické vredy a aké lieky používať - ​​rozhoduje len lekár-flebológ. Samostatná lokálna liečba môže viesť k hojeniu jediného vredu, ale nevylučuje vznik nových zranení. Len lokálna liečba predpísaná lekárom a systémová liečba základného ochorenia zabráni prehĺbeniu vredového procesu a minimalizuje pravdepodobnosť recidívy.

Pri otvorenej, ešte nevyrážajúcej rane použite nasledovné prostriedky:

 • NSAID na zmiernenie zápalu a bolesti;
 • Antibiotiká - kapsuly, tablety a vo vážnych prípadoch ochorenia - injekcie intramuskulárne;
 • Antihistaminiká - Suprastin, Ksizal, Tavegil - na odstránenie alergickej reakcie;
 • Lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi - protidoštičkové látky - zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Antiseptické alebo bylinné roztoky na denné umývanie vredov.

Pri liečbe vredov sa často používa bandáž Unna. Na to potrebujete zmes želatínaglycerolu s prídavkom zinku a elastického obväzu.

 • Bandáž sa musí aplikovať na spodnú nohu z chodidla na koleno.
 • Hotová zmes sa nanesie na kožu, potom sa obalí s jednou vrstvou obväzu a znovu sa potiahne zmesou už na obväz. Urobte to isté aj v iných vrstvách.
 • Po 10 minútach by mal byť obväzy rozmazaný formalínom, aby sa zbavil lepkavosti.
 • Môžete chodiť za 3 hodiny. Po 1,5 mesiaci sa vredy liečia.

Pre masti by sa na liečbu mali používať antiseptiká, proteolytiká a venotonika.

 • Prvý zahŕňa: Bioptin, Miramistin, Levomekol.
 • Do druhej skupiny: Iruksol a Protex - TM.
 • Skupina venotoník zahŕňa: Lawton, Hepatrombin a Hepton.

Na liečbu trofických vredov s použitím gélov topického podávania založeného na heparíne. Enzýmy, ktoré vytvárajú gély, sú malé, takže nespôsobujú alergie a vedľajšie účinky. Čím je zloženie gélu heparínu väčšie, tým lepší účinok. Tieto gély zahŕňajú:

Ak chcete začať liečbu s náplasťou, musíte ju pripraviť:

 • 20 g horľavej síry;
 • dve stredné cibule;
 • 80 g vosku;
 • 20 g živice;
 • 60 g masla.

Všetko dôkladne premiešajte, aby ste získali jednu hustú hmotnosť. Aplikujte zmes na plátenú textíliu a naneste ju na boľavý bod, fixujte obväzom. Odstrániť za 2 dni.

Okrem toho fyzioterapeutické postupy významne zvýšia rýchlosť hojenia vredov:

 • Vplyv magnetov rozširuje krvné cievy a zvyšuje prietok krvi;
 • Slnenie (ultrafialové žiarovky);
 • Spôsob ovplyvňovania ulceru ultrazvukovou kavitáciou, pracujúci pri nízkych frekvenciách, má antiseptický účinok;
 • Postupy v tlakovej komore poskytujú výborný účinok pri liečbe arteriálnych rán;
 • Liečba vredov pomocou laseru je relatívne nová metóda, ktorá umožňuje výrazne znížiť bolesť;
 • Ozónová terapia čistí ranu z baktérií a mŕtvych buniek, vyživuje živé tkanivá kyslíkom a je dobre znášaná všetkými pacientmi.
 • Pre úplné zotavenie sa odporúča balneoterapia a liečba bahnom.

Kompresné obväzy na liečbu trofických vredov

Vo všetkých fázach liečby sa musí vykonať elastická kompresia. Najčastejšie ide o obväz niekoľkých vrstiev elastických bandáží s obmedzenou rozťažnosťou, ktoré sa musia denne meniť. Tento typ kompresie sa používa na otvorené vredy žilového pôvodu. Kompresia výrazne znižuje opuch a priemer žíl, zlepšuje krvný obeh v dolných končatinách a systém lymfatickej drenáže.

Jedným z progresívnych kompresných systémov na liečbu venóznych trofických vredov je Saphena Med UCV. Namiesto obväzov používal pár elastických pančúch. Na liečbu vredov s kŕčovými žilami sa odporúča permanentná elastická kompresia pomocou lekárskeho úpletu "Sigvaris" alebo "Copper" kompresie triedy II alebo III. Na zavedenie prerušovanej kompresie s pyogenickými, stagnujúcimi a inými typmi môžete použiť špeciálne kompresné obväzy nazývané "Unna's boot" na báze zinok-želatína alebo "Air Cast boot".

Obliekanie a uloženie kompresného obväzu

Ľudové opravné prostriedky

Zoznam niektorých populárnych receptov môže dodatočne pomôcť pri liečbe vredov doma:

 1. Stalo sa to pred revolúciou. U dievčat 6 rokov všetky nohy boli pokryté vredmi a vrie. Ležala pláč deň a večer. Akonáhle prišiel prechádzač do chatrče, preskúmal zranenia a povedal, čo má robiť. Musíme vziať 3 hrsť drogy a žihľavy a zapiť ich do 5 litrov vriacej vody. Následne zriediť hlavňu vodou tak, aby hladina vody dosiahla dievčenskú slabinu. Držte dieťa v teplom vývaru 30-40 minút. Rodičia tak urobili, najprv dievča kričalo, ako keby bola namočená vo vriacej vode. Po zákroku zaspala a ticho spala deň. Tri liečby stačili na úplné vyliečenie. (HLS 2004, č. 23, str. 30).
 2. Vezmite 4 opekané lieskové jadrá, rozomlejte na prášok v mlynčeku na kávu. Ochutnajte dve vajcia na strmom mieste, nechajte žĺtky, osušte ich a rozomlejte ich v prášku v horúcej panvici (bez tuku). Zmiešajte a rozdrvijte žĺtky a jadrá, pridajte 1 kávu lyžice žltého jódového prášku. Vyčistite trofický vred z nekrotických vrstiev peroxidom vodíka, potom naneste tenkú vrstvu zmesi a nelepte ju na dobu 1,5 hodiny. Potom zakryte sterilnou handričkou a obaľujte dva dni. (HLS 2003, č. 6, s. 15 z rozhovoru s Klárou Doroninou).
 3. Vyčistite ranu propolisovou alkoholovou tinktúrou alebo obyčajnou vodkou. A potom aplikujte Višnevskiu masť, ktorá zahŕňa brezový decht. Môžete použiť ichthyol masť, ktorá má podobné vlastnosti.
 4. Žena na pozadí cukrovky otvorila na nohách trofické vredy. 4 mesiace skoro nespala, zažívala strašnú bolesť, nemožné svrbenie. Ona chodila okolo mnohých zdravotníckych zariadení, bola liečená rôznymi spôsobmi, že lekári predpísané pre ňu, ale vredy na nohách sa nehojí. Kamarát jej odporučil, aby si prečítal "Bulletin zdravého života", aby napísal populárne recepty a venoval osobitnú pozornosť liečbe frakcie ASD. Rozhodol som sa liečiť vredy týmto liekom, v dôsledku toho bolesť prerušila takmer okamžite a po dvoch týždňoch sa vredy začali liečiť. (2010, # 13, s. 22-23).
 5. Propolisová masť na báze husacieho tuku. Vezmite 100 g husacieho tuku a 30 g drveného propolisu. Varíme 15 minút na vodnom kúpeli. Umiestnite masť do exprimovanej studne. Zakryjte kompresným papierom a obalom. Táto masť sa môže pripraviť v masle alebo vnútornom bravčovom tuku.
 6. Akonáhle priviedli pacienta z jednotky lekárskej a sociálnej starostlivosti na nosidlá, mal tri trofické vredy v dolnej časti nohy, žil sám a trpel alkoholizmom, vyzeral ako bum, bol umývaný, liečený, jeho stav sa zlepšil, ale jeho rany neboli. Lekár, ktorý liečil pacienta, našiel v literatúre spôsob liečby mastnôt. Muži boli liečení vredmi peroxidom vodíka a obaľovaní mastom počas dvoch dní. Postupne sa rany vyčistili a začali sa uzdravovať. Pacient začal chodiť. (2008, č. 8, s. 19).
 7. Prášok zo sušených listov Rúcho umyte roztokom rivanolu. Posypeme pripraveným práškom. Použiť obväz. Nasledujúce ráno znovu prášok opláchnite, ale opláchnite ranu. Čoskoro vred začne jazvať.

Liečba chorôb dolných končatín s ľudskými prostriedkami je dlhý a náročný proces. Obnova sa vyskytuje len pri pravidelnej liečbe postihnutej kože, dodržiavaní stravy, správnym životným štýlom. Používané ľudové lieky by mali byť predpísané ošetrujúcim lekárom. Samoliečenie môže viesť k vzniku komplikácií.

Chirurgická liečba

Ak je stav zanedbávaný alebo nie je možné spomaliť vývoj vredov, chirurgické zákroky sú účinné. V každom prípade, individuálny plán prevádzky. Všeobecný význam intervencie je však:

 • Odstráňte mŕtve tkanivo
 • Zabezpečiť čo najrýchlejšie odstránenie výboja;
 • Aktivujte a vytvorte podmienky pre prirodzené hojenie.
 • S hlbokými trofickými vredmi na prstoch nohy - sú amputované, aby zabránili vzniku gangrény a otravy krvou.

Samostatnou skupinou intervencií je odstránenie kozmetických defektov po trofických vredoch. Zdravé kožné štepy sa môžu transplantovať (napríklad z pacientovho zadku) a mletím jaziev.

Komplikácie trofických vredov

Ako už bolo uvedené, vred nie je sám o sebe hrozný. Oveľa horšie ako jeho komplikácie. Medzi ktoré patria:

 1. Gangréna.
 2. Sepsa (otrava krvi).
 3. Osteomyelitída (purulentné poškodenie periostu a kostí).
 4. Death.

Aby sa tomu zabránilo, mali by sa liečiť včas trofické vredy.

prevencia

Akékoľvek ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť, pre trofický vred je obzvlášť dôležité. Pre prevenciu sa odporúča starostlivo sledovať stav žíl, pravidelne aplikovať gély a masti, ktoré zlepšujú krvný obeh, vyhýbajú sa dlhodobému stojacu alebo sedeniu.

Pri zistených obehových problémoch by sa cvičenia cvičebnej terapie mali vykonávať pravidelne a nezanechávať vyšetrenia lekárom. Je tiež dôležité mať na pamäti, že samoliečba môže byť zničujúca.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako posilniť nádoby mozgu folk remedy

Steny mozgových ciev stratia svoju elasticitu a hustotu s vekom, s ich funkciou sa zhoršujú. Krvný obeh je narušený, riziko hypertenznej krízy, ischemickej a hemoragickej mŕtvice sa zvyšuje.

Prečo sa vyskytujú kŕče v nohách a čo robiť v tomto prípade?

Kŕče dolných končatín objaviť v každom veku, ale najviac obťažujúce všetci rovnakí ľudia vo veku nad 50 rokov kŕče - sa vznikajúce spontánne znížiť priečne pruhované svalstvo nôh, ktoré môžu byť spôsobené mnohých dôvodov.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Dozvieme sa miera zrážania krvi

Rýchlosť zrážania krvi je pevným indikátorom a každá odchýlka je nebezpečná pre zdravie a v niektorých prípadoch aj pre život.Má mnoho funkcií, z ktorých hlavným je výživa všetkých orgánov a systémov tela, transport kyslíka a živín do nich.

Vaskulárna oprava: odporúčania, lieky, lieky, životný štýl

Obnova ciev je komplexný proces, ktorý je kombináciou terapeutických a preventívnych opatrení vrátane správnej výživy, fyzickej aktivity, vodných a fyzioterapeutických postupov, medicínskych účinkov, používania ľudových prostriedkov.

Príčiny ochorenia srdca u plodu počas tehotenstva. Liečba a prognóza

Vrodená srdcová choroba je utrpenie pre dieťa a jeho rodičov.Zdravie dieťaťa s diagnostikovaným vrodeným srdcovým ochorením závisí od toho, ako skoro bol identifikovaný problém a ako primeraná bola liečba.