Často sú bolesti hlavy spojené s migrénou. Tento symptóm však neznamená, že osoba má túto chorobu. V skutočnosti migréna nie je bežnou patológiou. Bolesti hlavy môžu naznačovať mnohé choroby. Medzi nimi - takmer všetky infekčné a zápalové procesy, vaskulárne poruchy atď. Čo je migréna? Ako odstrániť bolesť v hlave, ak pacient skutočne vyvinul túto patológiu? Na tieto otázky môže odpovedať iba špecialista.

Čo je migréna?

Skutočnosť, že človek má nepríjemné pocity v hlave, nie vždy naznačuje prítomnosť takejto patológie ako migréna. Domáca liečba je skutočne účinná pre túto chorobu. Napriek tomu je najprv potrebné zabezpečiť, či existujú príznaky migrény, alebo osoba vykazuje príznaky inej choroby. V porovnaní s inými patologickými stavmi sprevádzanými bolesťou hlavy, s touto chorobou sú oveľa intenzívnejšie. Najčastejšie sa nepohodlie vyskytuje na jednej strane alebo v určitej oblasti lebky. Okrem toho vo väčšine prípadov bolestiam hlavy predchádza charakteristické zmeny vo všeobecnom stave - aura. Stále nie je možné zistiť presnú príčinu vývoja patológie. Predpokladá sa, že migréna je spôsobená genetickou predispozíciou. Vzhľadom na nedostatok spoľahlivých údajov o etiológii choroby nie je možné vylúčiť príčinu ochorenia. Môžete však odstrániť hlavný príznak, ktorý sa vyznačuje migrénou. Ako odstrániť bolesť, ktorá je v tejto patológii taká silná, že nedovoľuje, aby sa osoba sústredila na niečo? Aby sme sa zbavili nepríjemných pocitov, existuje veľa techník.

Príznaky migrény u dospelých a detí

Predtým, než sa pýtate lekára na otázku: "Ako liečiť migrénu?" - potrebujete vedieť o jej príznakoch. Ochorenie sa môže vyskytnúť v niekoľkých formách. Najčastejšie ide o "klasickú" a "jednoduchú" migrénu. V prvom prípade bolestivý syndróm predchádza špecifický stav - aura. Klasická forma migrény sa vyskytuje u tretiny pacientov. Aura je stav, ktorý sa vyskytuje 20-30 minút pred útokom. Je charakterizovaná zmenami videnia (strata vizuálnych polí, dočasná slepota), strata citlivosti, blikanie v očiach. Jednoduchá forma migrény má rovnaký klinický obraz ako klasický, ale aura sa nepozoruje. Príznaky ochorenia zahŕňajú:

 1. Neznášanlivosť na hlasné zvuky a jasné svetlo.
 2. Ťažká bolesť na jednej strane hlavy, menej často na krku, čelo, chrámy. U niektorých ľudí sa nepohodlie šíri po celej ploche lebky. Bolesť má pulzujúcu, ostrú povahu.
 3. Nevoľnosť, nesúvisiaca s jedlom. Zvracanie je menej časté.
 4. Zbaliť, ospalosť.
 5. Všeobecná slabosť.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú 3-4 krát mesačne, je potrebné podozrenie na migrénu. Ako odstrániť bolesť, povedzte špecialistovi v tejto oblasti - neurológovi. Používa sa na liečbu tradičných metód a liekov.

Mechanizmus vývoja bolesti pri migréne

Otázka, ako sa zbaviť migrény, trápi každého, kto narazil na túto chorobu. Koniec koncov, hlavným príznakom patológie je neznesiteľná bolesť hlavy. Mechanizmus jej výskytu nie je úplne pochopený. Je známe, že bolesť nie je spojená s poškodením štruktúry mozgu. Pri migréne sa považuje za funkčnú poruchu. Najčastejšie záchvaty predchádza nervová námaha, fyzická námaha, menštruácia, hormonálne lieky a alkohol, zmeny v poveternostných podmienkach. V dôsledku akéhokoľvek nárazu sa trigeminálny nerv aktivuje. Okrem toho sa vyskytujú metabolické poruchy spojené s hormonom serotonínu.

Metódy liečby migrény

Ako sa zbaviť migrény navždy? Bohužiaľ je zriedka možné úplne vyliečiť ochorenie, čo je spôsobené tým, že príčiny jeho vývoja sú neznáme. Napriek tomu je možné nielen znížiť intenzitu bolestivého syndrómu, ale aj znížiť frekvenciu útokov. Na tento účel vyvinuli rôzne spôsoby liečby. Medzi nimi sa najčastejšie používajú nasledujúce terapeutické postupy:

 1. Úľava od bolesti s narkotickými analgetikami.
 2. Akupresúrna masáž pre migrénu.
 3. Tradičné metódy liečby: používanie rôznych infúzií a odvarov.
 4. Upokojujúce kúpele na zníženie intenzity bolesti.
 5. Migrénové triptány - lieky, ktoré ovplyvňujú metabolické procesy v mozgu. Vykonajte účinok serotonínu, ktorého funkcia je narušená v prítomnosti tejto patológie.
 6. Vystavenie magnetickým zariadeniam určeným na zmiernenie bolesti s migrénou.

Všetky tieto spôsoby liečby sa používajú ako jednotlivo, tak v súhrne. Účinnosť metódy určuje pacienta. Zároveň zohrávajú veľkú úlohu individuálne vlastnosti organizmu a povaha ochorenia.

Účinnosť masáže pre migrény

Čo robiť v prípade migrény, ak v okolí nie sú žiadne lieky? V niektorých prípadoch pacienti nechcú užívať lieky proti bolesti, pretože vyvolávajú vedľajšie účinky alebo alergické reakcie. V takýchto situáciách môžete použiť iné spôsoby liečby. Jedným z účinných spôsobov, ako zmierniť bolesť, je masáž z migrény.

Je známe, že na povrchu hlavy sú body, ktorých účinok znižuje citlivosť receptorov. Vo väčšine prípadov sú usporiadané symetricky. Masáž hlavy sa vykonáva lisovaním a kruhovými pohybmi. Vplyv na jeden bod by mal trvať asi minútu. Je žiaduce, aby masáž bola vykonaná odborníkom v tejto oblasti. Koniec koncov, nesprávne opatrenia môžu byť nielen neúčinné, ale aj poškodiť pacienta. Okrem akupresúry hlavy sa aplikuje iná fyzikálna metóda úľavy od bolesti - mechanický efekt na oblasť rúk a nôh. Body masáže sa nachádzajú medzi ukazovákom a palcom.

Migréna: ako zmierniť bolesť doma

Masáž je jedným zo spôsobov, ako odstrániť bolesť doma. Okrem toho existujú aj iné metódy. Medzi nimi - liečebné kúpele, príjem infúzií a odvarov, pripojenie k hlave magnetických prístrojov. To všetko nemôže úplne poraziť migrénu. Domáca liečba je zameraná len na zmiernenie bolesti. Účinná metóda sa považuje za konštantný príjem upokojujúcich infúzií a odvarov. Znižujú intenzitu bolesti a tiež pomáhajú predchádzať vzniku útoku.

Čo si vybrať národný liek na liečbu migrény? Najprv záleží na ľudskom tele. Preto stojí za to vyskúšať rôzne metódy eliminácie bolesti. Okrem toho je potrebné normalizovať režim dňa, strava, odstrániť také škodlivé faktory, ako je alkohol, fajčenie. Na zníženie nervového napätia na minimum sa odporúča užívať sedatívnu drogu Persen, motherwort alebo Valerian tinktúru. Je tiež potrebné včas liečiť zápalové ochorenia vnútorných orgánov, pretože môžu vyvolať migrény a ovplyvniť emocionálny stav.

Medzi ľudové metódy patrí: aplikácia na hlavové listy kapusty, lila, požívanie ďateliny, hloh, pastier, bramborový džús. Považovaná za efektívnu infúziu kvetov sibírskych. Okrem odvarov bylín, bolesť uvoľňuje zelený čaj, ryžový džús a šťavu z ovocia.

Ako sa zbaviť migrény bez liekov? Ak sú lieky kontraindikované alebo pacient si ich nemôžu dovoliť, pacient si môže vyskúšať nasledujúce metódy:

 1. Normalizujte dennú rutinu. Tráviť viac času na čerstvom vzduchu, relaxovať, spať najmenej 7-8 hodín denne. Ak je to možné, odstráňte stresové situácie - nevstupujte do konfliktov, nezmeňte pracovné miesta (ak rozsah činností vyvoláva migrény).
 2. Použite upokojujúce infúzie pod stresom, pravidelne nahraďte kávu a čaj s bylinkovým odvarom, šťavou.
 3. Vykonajte kontrastnú sprchu.
 4. Pre bolesť vykonajte masáž oblasti krku, hlavy, rúk a nôh.

Mám použiť liečebné kúpele na migrény?

Ďalším liekom na migrény je špeciálna upokojujúca kúpeľ. Stojí za to pamätať, že nie sú povolené všetkým. Napríklad je kontraindikovaný pre tehotné ženy, ľudí trpiacich určitými kožnými ochoreniami a ťažkými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ak je táto metóda schválená ošetrujúcim lekárom, musí sa to vyskúšať. Miestne horčacie kúpele na ruky a nohy (považujú sa za efektívnejšie) sa odporúčajú, pridá sa morská soľ a rôzne éterické oleje do vody.

Liečba migrény

Stojí za zmienku, že etiologická liečba tejto choroby neexistuje. Účinné tabletky s migrénou sú lieky proti bolestiam a vazokonstrikčné lieky, sedatíva. Ako profylaktické činidlá sa používajú beta-blokátory, antidepresíva. Na úľavu od útoku sú predpisované lieky "Paracetamol", "Aspirín", "Solpadein" atď.

Migrénové triptány: lieky na zmiernenie bolesti

V posledných rokoch, na liečbu migrény pomocou novej skupiny drog - triptány. Majú nasledujúce činnosti:

 1. Podieľať sa na tvorbe protizápalových biologických látok.
 2. Znížte citlivosť receptorov bolesti nervového nervu.
 3. Zúžte plavidlá, ktoré sa pri migréne výrazne rozširujú.

Do tejto skupiny liekov patria lieky "Rapimig", "Sumatriptan", "Rizatriptan", nosový sprej "Zomig". Tablety sa užívajú iba na základe vymenovania neurológov, na začiatku útoku.

Účinnosť psychoterapie pri migréne

Jednou z ďalších metód liečby je psychoterapia. Nepomáha zbaviť sa migrény, ale pozitívne ovplyvňuje emocionálny stav človeka. Vďaka psychoterapeutickým zasadnutiam sa pacient naučí "odobrať" svoju chorobu. Pozitívny postoj motivuje k hľadaniu metód na boj s migrénami. Táto metóda sa odporúča ľuďom, ktorí sa s problémom nemôžu vyrovnať sami, nesúhlasia s diagnózou a majú nízky limit bolesti.

Magnetické zariadenia proti migréne

Ako liečiť migrénu pomocou magnetických impulzov? Táto liečba bola nedávno objavená. Spravidla sa používa na "klasickú" migrénu (s aurou). Vedci preukázali, že vplyv magnetických impulzov na okcipitálnu oblasť hlavy eliminuje jeden z mechanizmov vývoja patológie - depresiu mozgovej kôry.

Zariadenie sa zvonka podobá na sušič vlasov a je považované za bezpečné pre telo. Účinok sa dosiahne pri používaní zariadenia v čase štartu aury.

Ako liečiť migrénu doma

Charakteristiky migrénovej bolesti hlavy

Preložený z Novolatinského výrazu migréna znamená "polovicu hlavy". Názov vznikol z hlavného klinického prejavu - častá a bolestivá bolesť hlavy hlavne v jednej polovici hlavy. Bolesť môže byť epizodická alebo pravidelná, nie je spojená so zvýšeným krvným tlakom, záchvatmi glaukómu a intrakraniálnym tlakom. V anamnéze týchto pacientov nie sú označené zranenia, mŕtvice a mozgové nádory.

Presný mechanizmus vývoja migrény a jeho príčiny ešte neboli pomenované. Predpokladá sa však, že aktivácia trigeminálneho nervu hrá významnú úlohu. Ľudia so zvýšenou psycho-emocionálnou excitabilitou, aktívnym životným štýlom, zneužívaním zlých návykov (fajčenie) a problémami so metabolizmom serotonínu trpia migrénami častejšie.

Liečba migrény

Zmiernenie migrénových záchvatov by sa malo uskutočňovať s použitím vhodných medikamentóznych a non-drogových metód.

Prvé z nich sú:

 • nesteroidných protizápalových liekov. Používajú sa na začiatku chorobného stavu pred tým, ako lekár predpíše abortné alebo preventívne lieky. Výsledok takejto primárnej liečby závisí od závažnosti záchvatov a ich pravidelnosti.
 • dihydroergotomin alfa-blokátor - derivát námeľových alkaloidov;
 • agonisty serotonínu (napríklad sumatripan). Použite na začiatku útoku, ak je to potrebné po 2 hodinách.

Druhá metóda zbavenia sa migrény zahŕňa:

 • mier;
 • pohodlné držanie tela;
 • čerstvý vzduch;
 • masáž oblasti krku;
 • akupunktúra;
 • čelenky;
 • aromaterapia.

Moderná psychoterapia, vzhľadom na čiastočnú psychogénnu povahu útokov, naznačuje vedenie kognitívno-behaviorálnej terapie - tréning pacienta v špecifických technikách na zmiernenie bolesti hlavy. Kurz je pomerne dlhý (1-2 mesiace), ale výsledok stojí za to. Význam učenia je obmedzený na zmenu návykov a postojov vedúcich k záchvatom a ich vylúčeniu z ich svetonázoru.

Preventívne lieky (prevencia migrénových záchvatov) majú nasledujúce mechanizmy účinku:

 • zníženie srdcovej frekvencie a následkom tohto poklesu potreby kyslíka v srdcovom svale - betablokátory;
 • znížiť penetráciu vápnika do stien krvných ciev, čo zvyšuje ich lúmen a znižuje krvný tlak - blokátory kalciových kanálov;
 • antidepresíva;
 • prostriedky antikonvulzívnej expozície.

Niektoré štúdie lekárskeho výskumu preukázali účinnosť pri prevencii migrén riboflavínu (vitamín B2) a koenzým Q.

Existujú prípady, keď sú predpísané preventívne a abortné lieky súčasne. V tomto prípade hovoríme o doplnkovej terapii. Ale lekár musí starostlivo analyzovať komplex liekov pre ich kompatibilitu a bezpečnosť.

Ako liečiť migrénu doma

Liečba by mala byť založená na normalizácii krvného obehu a výživy mozgu. Posledné dva procesy sú priamo závislé na fyzikálnych vlastnostiach stien krvných ciev. V kŕčovom stave sa stávajú neelastickými a narúšajú normálny krvný obeh. Preto je vhodné použiť odvar z liečivých kvetov harmančeka ako antispazmodikum.

Na zvýšenie účinku liečebnej zložky môžete pripraviť nasledujúcu zbierku: kvety levandule, mätu a harmanček. Zmiešajte v rovnakých pomeroch, nalejte vriacu vodu a trvajte 20 minút na vodnom kúpeli.

Ďalšia oblasť pomoci tela je účinný prirodzený účinok na mozgový obeh. Na tento účel je možné použiť bylinky:

 1. malý periwinkle;
 2. horská arnica;
 3. kvety z lúk.

Odstránenie bolesti hlavy nastáva, keď sa aplikuje list čerstvej kapusty, strúhaných surových zemiakov alebo citrónovej kôry. Lilac masť, ktorá je pripravená z mladých ľuľkovitých pukov, zmiešaná s bravčovým maslom, sa osvedčila. Masť môže mazať chrámy a čelo, bolesť prekonáva v priebehu 30-40 minút.

V boji proti migréne môžete použiť fyzické metódy, ako napríklad:

 • pripojenie k svalom gastrocnemius alebo horčicová omietka;
 • kompresie na čele, napríklad z búchaných listov chinoy;
 • výplachy;
 • niekoľkokrát denne, aby ste brucho vyčistili studenou vodou s pridaním octu alebo soli a neotrite do úplného vysušenia;
 • pleťová voda pre whisky;
 • kúpeľ s morskou soľou;
 • oreganské kúpele (mali by ste byť opatrní ľuďmi náchylnými na alergické ochorenia);
 • samo-masáž plantárnej časti nohy;
 • elektrostimulácia nervov.

Často odpoveď na otázku: "Migréna: liečba doma?" Označuje potrebu pacienta a opatrný prístup k problému. Jedenie bylinných by nemalo byť pravidelné. Predtým, než sa zbavíte migrény doma, je potrebné vytvoriť koherentný systém užívania liekov a tradičnej medicíny. Napríklad, použitie čaju zázvor sa líši určitým účinkom: pitie po dobu jedného mesiaca, potom trvať dva týždne prestávke a opäť čaj znovu.

V jednotlivých liečiteľoch na liečbu migrény sa používajú:

 • sušená káva;
 • múmie;
 • včelárske výrobky vrátane pripevnenia na zaparené včely;
 • obnovenie zdravého bio-poľa pomocou brezových klincov (stlačte rez brezu na čelo a držte ho 10 minút);
 • žuvanie listov pyrethru;
 • aromaterapia zo sušených kytic eukalyptu, ríbezlí, listov, koreňov a kvetov valeriánskeho, drievka.

Jednoduchšie sa vyrovnáte s migrénovými záchvatmi úpravou jedla: vyvážte množstvo zložiek sacharidov a živočíšnych tukov, vylúčte používanie exotických a koreninových potravín, zahrňte do stravy vitamíny a minerály, ktoré posilňujú steny ciev, ktoré majú priaznivý účinok na nervový systém a krvné zásobovacie orgány.

V jedle môžete pridať chutné a zdravé čaje z:

 • sušená kyslá kôra;
 • motýľový vývar
 • bylinné zloženie: motherwort; hloh ovocie; valerian koreň; list mäty piepornej;
 • suchá zmes okvetných lístkov, nechtíkavé kvety a listy maliny.

Sú veľkým prostriedkom na liečbu migrény doma.

V literatúre existuje veľa receptov, ktorých mechanizmus činnosti je ťažko vysvetliť z vedeckého hľadiska, ale na základe recenzií sú dosť účinné. Napríklad:

 • jesť kúsok solené ryby alebo rozpustiť kúsok soli;
 • Na zvlhčenie turundu z obväzu v džúse z cibule a umiestnite ju do vonkajšieho sluchového kanála bolesti
 • Pred spaním absorbujte lyžičku medu. Opakujte 10 dní v rade;
 • piť pohár vriaceho mlieka s vajcom, ktorý bol do nej zbitý;
 • Aplikujte na hlavu na niekoľko hodín tuk čerstvého biča.

Ako vyliečiť migrénu navždy

Núdzové opatrenia na zmiernenie symptómov migrény sú často neúčinné. Intenzívna bolesť vyčerpá človeka, najmä ak má hemiplegickú formu alebo migrénu s trvalým neurologickým deficitom. Pomoc v tomto prípade môže profylaktická liečba. Okrem toho, jeho použitie zníži zneužívanie analgetických liekov a obťažuje bolesti hlavy.

Zvláštnosťou takejto terapie je monodirekcionalizácia, len v ťažkých prípadoch je povolená kombinovaná kompozícia, berúc do úvahy súvisiace choroby. Antidepresíva (znižujú prejavy depresie, ktorá sa vyvíja v súvislosti s častými záchvatmi) a antikonvulzíva zaujímajú vedúcu pozíciu v komplexe takýchto udalostí. Medzi užívateľmi sa drogy propranolol, topiramát a valproát ukázali ako dobré.

Po aplikácii topiramátu sa účinok pozoruje pomerne rýchlo - do jedného mesiaca a trvá značne dlhú dobu - až jeden rok.

Niekoľko tipov na záver

Problém "Migréna: príznaky a liečba doma" je omnoho ľahšie zvládnuteľné, ak pomôžete svojmu telu zodpovedajúcim spôsobom. Ak chcete zvládnuť migrény, môžete vytvoriť individuálny denník, v ktorom môžete zadať informácie o čase útokov, ich trvaní, možnom spojení s určitými environmentálnymi faktormi, jedlom, návykmi a rôznymi životnými situáciami. Je možné určiť systém počiatočných príčin vedúcich k tomuto patologickému procesu. Je tiež veľmi dôležité naučiť sa, ako určiť začiatok útoku a mať stále prostriedky na jeho uvoľnenie.

Je veľmi užitočné zvládnuť techniku ​​špeciálneho dýchania: čo najhlbšie vdychovať a pomaly vydychovať cez ústa s prehnutými rúčkami. Vo chvíľach, ako predchádzajúce útoky a na prvých prejavoch čo najdlhšie dýchať presne na tomto systéme.

Liečba migrény: zoznam liekov na migrénu a bolesti hlavy

Migréna je dedičné ochorenie, pri ktorom sú cievy mozgu precitlivené a zapálené pod vplyvom nepriaznivých vonkajších a / alebo vnútorných faktorov. Migrény sú sprevádzané silnou bolesťou, fotofóbiou a nevoľnosťou. Neexistujú žiadne trvalé degeneratívne zmeny v mozgu, vazodilatácia a zápal sa vyskytuje iba počas útoku a potom sa zastaví.

Migréna nepredstavuje nebezpečenstvo pre zdravie, navyše - ľudia, ktorí trpia, si zachovávajú jasnosť mysle a dlhú pamäť. Ale počas bolestivých útokov na pozitívne aspekty choroby nechcú premýšľať. Ako zistíte, či máte naozaj migrénu alebo bolesti hlavy majú inú povahu?

Tu je to, čo potrebujete vedieť o migrénoch:

Záchvaty majú zvyčajne štyri fázy: prodrom, auru, samotnú bolesť a post-normálne obdobie;

Prodrom je úzkosť a predvídanie útoku, aura je vizuálna, hmatová, čuchová a porucha reči pred útokom, bolesť pri migréne je vždy veľmi silná, pulzujúca a lokalizovaná v určitej časti hlavy a po normálnom období je pocit slabosti po útoku;

Niekedy dochádza k migréne bez aury, ale jej absencia neodstraňuje diagnózu;

Závažné záchvaty migrény môžu sprevádzať vracanie, závraty, dvojité videnie a tmavnutie očí a dokonca aj paralýza končatín. Opakujúca sa bolesť brucha a zvracanie nejasnej etiológie u detí môžu byť tiež prejavom migrény.

Pre ženy sa migréna najprv prejavuje vo veku 13-23 rokov, často sa jej príchod spája s prvým narodením. Chlapci trpia touto chorobou oveľa menej často, ale začínajú trpieť skôr - od 8 do 10 rokov a je ťažké predpovedať, kedy sa útoky skončia. Migréna je diagnostikovaná len u 6% celej mužskej populácie. U žien každú pätinu trpí, ale takmer všetky migrény ustúpia po menopauze.

Úplne vyliečiť migrénu je nemožné, rovnako ako vysvetliť jej príčiny alebo zabrániť rozvoju. Ale choroba môže a mala by byť pod kontrolou. V ideálnom prípade by ste nemali mať viac ako dva útoky mesačne a nemali by trvať dlhšie ako dve hodiny. Tí, ktorí sú zvyknutí na bolesť a bežať na toaletu dva alebo tri dni, takéto slová sa zdajú byť nedosiahnuteľným snom. Ale nenechajte sa ponáhľať do zúfalstva. Pokúsime sa vás naučiť žiť takým spôsobom, aby vás nepoložila migréna, ale vy ste to urobili.

Ak chcete prevziať kontrolu nad migrénou, musíte:

Vypočítajte provokujúce faktory a starostlivo ich vyvarujte;

Pochopte rozmanitosť liekov proti bolesti, nájdite ten správny liek a vezmite si ho správne, aby ste rýchlo utišili bolesť.

Robte všetko preto, aby sa znížila frekvencia útokov.

Každý z týchto troch bodov budeme podrobne analyzovať.

Migréna spúšťa: Poznaj svojho nepriateľa

Migréna sama o sebe nie je bolesť hlavy, ale iba zvýšená citlivosť mozgu. Aby bolesť začala, sú potrebné provokatívne faktory, ktoré sa nazývajú migrény. Jeden človek môže mať jednu alebo viac z týchto spúšťačov a niekedy útoky vznikajú len z určitej kombinácie.

Čo sa ukáže: ak nie je dôvod, potom nebudú žiadne záchvaty? Správne, len ťažko sa úplne ochráni pred spúšťačmi - sú doslova všade. Niekto má viac šťastia - ich migréna prekonáva iba na pozadí stresu a niekto trpí akýmkoľvek poklesom atmosférického tlaku.

Nepokúšajte sa vyvodzovať závery, snažte sa uchovať "migračný denník" na jeden mesiac. Nakreslite tabuľku, označte dátumy v hornej časti a napíšte všetky možné spúšťače na boku. Ak došlo k záchvatu, vložte plusy do stĺpca oproti provokujúcim faktorom, ku ktorým došlo v daný deň. Napríklad: pili - plus, nespali - plus, pršalo - plus, oni sa s niekým hádali - plus a tak ďalej. Výsledkom tejto mini-štúdie bude jasné, ktoré spúšťače (alebo kombinácie spúšťačov) vyvolávajú vo vás vírusové záchvaty.

A aby sme vám pomohli objaviť svojich nepriateľov, poskytneme tu zoznam všetkých možných interných a externých spúšťačov migrény:

Alkohol. Po prvé, mali by ste sa pozerať na červené víno a šampanské. Akýkoľvek alkohol rozširuje krvné cievy a vyvoláva migrénu, ale červené víno obsahuje aj flavonoidy a šampanské obsahujú bubliny s oxidom uhličitým, takže vasodilatačný účinok týchto silných nápojov je najvýraznejší;

Food. Tu sa na prvom mieste výrobky obsahujúce tyramín - údené mäso, modrý syr, pivo. O niečo menej triggerov sú citrusové plody, banány a čokoláda. Nedávno existuje dôkaz, že záchvaty migrény môžu vyvolať všadeprítomný glutamát monosodný, doplnok stravy, ktorý zvyšuje chuť väčšiny hotových výrobkov. Čo sa týka kofeínu, jeho úloha pri spustení mechanizmu migrény je nejednoznačné. Na jednej strane káva a silný čaj strhávajú krvné cievy a na druhej strane pravidelná konzumácia kofeínu je návyková. A jeho ostré odmietnutie vyvoláva nežiaduce zmeny v cievnom tóne a následkom migrény;

Režim napájania. V skutočnosti to nie je to, čo budete jesť, ale záleží na tom, ako často to robíte. Dlhá prestávka medzi jedlami vyvoláva kritický pokles hladín glukózy v krvi. A kto je najviac požehnaný v tele? Samozrejme, mozog. A ak je náchylný na migrény, nebude sa ti pomstiť za hladovku s útokom neslýchanej bolesti. Nezabudnite na občerstvenie každé 3-4 hodiny;

Alergie. Individuálna intolerancia na potraviny, drogy alebo vonkajšie faktory (prach, peľ) priamo súvisí s frekvenciou záchvatov migrény. Táto skutočnosť bola potvrdená lekárskou štúdiou, v ktorej bola izolovaná skupina pacientov zo všetkých ich alergénov počas troch mesiacov. Absolútne vo všetkých subjektoch sa počet záchvatov znížil a bolesť sa stala menej intenzívnou a predĺženou;

Liquid. Každý, kto trpí migrénou, potrebuje 1,5 litra čistej vody denne. To umožní, aby biochemické reakcie v tele prebehli správne a odpad týchto reakcií sa nebude akumulovať v tkanivách a nádobách. Ak sa zúčastňujete športu alebo tvrdej fyzickej práce, zvážte rastúcu potrebu tela na čistú vodu. Nie v čaji, káve alebo šťave, ale v čistej vode;

Lieky. Lieky, ktoré majú vazodilatačný účinok (napríklad nitroglycerín, courantil atď.), Takmer určite spustia migrénový mechanizmus a spôsobia útočenie, preto si pozorne prečítajte poznámky ku všetkým liekom pred ich užívaním;

Spánok. Dospelý potrebuje spať 6 až 8 hodín denne, nie menej. Predpokladajme, že zmeníte svoje pracovné miesto a namiesto bežných 8 hodín teraz teraz len spíte. 5. Prispôsobenie sa takémuto plánu bude nevyhnutne sprevádzané záchvatmi migrény. Rovnaká vec sa môže stať aj s osobou, ktorá odišla na dovolenku a rozhodla sa, že spí pred poludňajškom - je veľmi pravdepodobné, že váš sybarizmus sa zmení na strašné bolesti hlavy;

Emocionálny stres. Je ťažké si predstaviť každodenný život bez stresu, ale môžete sa naučiť ako relaxovať a obnoviť pokoj. Pre ľudí s migrénam je to obzvlášť dôležité. Počas samotného stresu, keď je telo sústredené, nedôjde k žiadnemu útoku - pred niekoľkými hodinami alebo na ďalší deň vás predbieha. Preto po nervovom šoku alebo konflikte vynaložte maximálne úsilie, aby ste sa zbavili negatívnych výsledkov a zbavili sa napätia.

Šport a outdoorové aktivity. Celý deň v záhrade, prvý tréning fitnes, dlhé nákupy - a teraz už ste sa zrútili migrénou. Známy obraz, nie? Ak sa v živote moc nepohybuješ, nenechajte sa ponáhľať, aby ste sa naložili sami, ale ak naopak pravidelne cvičte, udržujte dobrú prácu a nikdy sa neznížte;

Počasím. Atmosférické poklesy tlaku nie je možné nazvať najpopulárnejšími migrénovými spúšťačmi - tieto faktory ovplyvňujú len ľudí s nestabilným arteriálnym tlakom. Nie je však zasahovanie a je pravdepodobné, že ste hypertenziou, trpíte migrénou;

Prostredie. Iné vonkajšie faktory môžu spôsobiť útok: dlhý hlasný zvuk (konštrukcia, výrobná hala, rockový koncert, futbalový zápas), silný zápach (parfum, farba, lak, rozpúšťadlo), znečistený vzduch (dymová alebo prašná miestnosť);

Hormóny. To je odpoveď na otázku, prečo migréna tak "miluje" spravodlivý sex. Počas života každého ženského tela sa pod vplyvom pohlavných hormónov objavujú závažné zmeny: dievča dozrieva, menštruuje, otehotnie, rodí, živí a stráca plodnosť. A v každom štádiu fungujú hormóny. Nie je prekvapujúce, že takmer všetky ženy, ktoré trpia migrénou, oslavujú svoje násilné útoky v predvečer menštruácie, v popôrodnom období a počas menopauzy.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy?

No, konečne sa dostala k najdôležitejšej veci - povedzte a uveďte do úvahy všetky otázky, ktoré vás priviedli k tejto stránke:

Mala by som užívať lieky proti bolesti migrény?

Ako často to môžete urobiť?

A ako sa zbaviť nevoľnosti?

Sú pilulky na bolesti hlavy škodlivé?

Ako sa líšia od seba, s výnimkou ceny?

Kedy užívať liek: počas aury, po nástupe bolesti, alebo keď je už nemožné vydržať?

Alebo si zoberieme prášok len v prípade, že prvá predoba útoku?

Poďme sa pozrieť na všetko v poriadku. Začnime s kompletným zoznamom všetkých liekov na migrénu a bolesti hlavy, čo naznačuje ich skutočné zloženie. Môže byť pre vás veľkým prekvapením, že za rovnakú látku vám môže byť účtovaná 10 alebo viackrát v lekárni s vami. Rovnako dôležité je naučiť sa rozlíšiť tablety, ktoré sú vhodné na liečbu migrény, od úplne nevhodných, ako aj posúdenie závažnosti možných vedľajších účinkov.

Jednoduché lieky proti bolesti

Oficiálny liek nazýva takéto lieky krátkou skratkou NSAID - nesteroidné protizápalové lieky, to znamená, zmierniť zápal bez pomoci hormónov. Nižšie uvádzame podrobný zoznam týchto liekov a dokonca aj vtedy, ak v ňom nenájdete názov liekov, prečítajte si ich zloženie - určite sú tu úplne známe podmienky.

Absolútne všetky NSAID zbavujú bolesti hlavy kvôli úľave od zápalu v cievnych stenách. Inými slovami, tieto lieky odstraňujú samotnú príčinu bolesti, ktorá je veľmi dobrá. Avšak v niektorých tabletách sú dodatočné zložky, ktoré majú upokojujúci alebo antispazmotický účinok. Pokiaľ je to dôležité v liečbe migrény, budeme podrobne diskutovať.

A na začiatok rozdelíme všetky lieky na bolesti hlavy do dvoch veľkých skupín:

Jednozložkové analgetiká

Jednoduché jednozložkové analgetiká zahŕňajú kyselinu acetylsalicylovú, ibuprofén, acetaminofén, naproxén, ketorolak, xefokam, lornoxikam a diklofenak.

Doteraz boli v Rusku zaregistrované nasledujúce lieky:

Kyselina acetylsalicylová (Aspirín, upsarín). Pre liečbu migrény je skutočná dávka od 500 mg a vyššia, najlepšou možnosťou je piť dve tablety 500 mg naraz. Šumivé tablety sú oveľa lepšie prispôsobené, pretože sa absorbujú rýchlejšie, čo je veľmi dôležité v prípade nevoľnosti. Lekárne môžu spĺňať tzv. Kardiálny aspirín (trombotický, Aspirínové kardio), ktorý je predpísaný na profylaktické účely pacientom s rizikom mŕtvice a srdcového infarktu, pretože kyselina acetylsalicylová znižuje zrážanlivosť krvi. Buďte opatrní: takýto aspirín nie je absolútne vhodný na liečbu migrény, je to príliš malé dávkovanie;

acetaminofénu (Paracetamol). Zvažovali sme paracetamol ako liek na vysokú horúčku u detí. Samo o sebe je to bezpečné, ale nie príliš účinné, takže viaczložkové analgetiká s prídavkom paracetamolu sú vhodnejšie na liečbu migrény. Čistý acetaminofén sa tiež predáva pod názvami Panadol, Tylenol, Efferalgan;

ibuprofen (Nurofen 200 mg, Nurofen forte 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Dobre tolerované pacientmi, rýchlo zmierňuje bolesti hlavy. Ak je predpísaná migréna v dávke 500 mg;

Metamizol sodný (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Zoznam s týmto najpopulárnejším analgetikom sme nezačali, pretože sa v posledných desaťročiach veľmi zdiskreditoval. Pravidelný príjem Metamizolu negatívne ovplyvňuje zloženie krvných, pečeňových a obličkových funkcií. V celom civilizovanom svete sa čistá látka uvoľnila dlhodobo v dávke 500 mg, ale do zloženia viaczložkových liekov proti bolesti sa pridalo iba 100 až 250 mg. V Rusku sa stále vyrába penny Analgin s dávkou metamizolu, ktorá dobre odstraňuje bolesti hlavy migrény, ale pri pravidelnom používaní spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia;

naproxén (Naproxen 250 mg, Bonifen 275 mg, Bonifen Forte 550 mg). Na liečbu migrény sa používa ako samostatne v dávke 500 až 750 mg, ako aj ako súčasť kombinovaných liečiv pre bolesti hlavy. Často sa používa na boj proti opakujúcim sa bolestiam u žien;

diclofenac (Voltaren) - protizápalová látka, úspešne používaná na bolesť chrbta a kĺbov. Existuje mnoho obchodných názvov diklofenaku a Voltaren, možno najslávnejší z nich. Tablety diklofenaku alebo prášok Voltaren sa používajú na zmiernenie akútnych bolesti hlavy a liečbu migrény;

ketorolac (Ketanov, 10 mg);

lornoxikam (Ksefokam, Ksefokam Rapid) Ketanov a Ksefokam - najsilnejšie analgetiká, s ktorými môžete odstrániť aj pulzujúcu bolesť zubov alebo kŕče z pečeňovej koliky. Obidve lieky sa široko používajú pri liečbe migrény, a to nielen vo forme piluliek, ale aj vo forme injekcií.

Viackomponentné analgetiká

Tieto lieky proti bolesti môžu obsahovať jednu alebo viac hlavných aktívnych zložiek (napríklad sodnú soľ metamizolu a paracetamol), ako aj jednu alebo dve ďalšie látky (napríklad kodeín, kofeín alebo fenobarbital).

Je známe, že kofeín má vazokonstrikčný účinok, ktorý je veľmi dôležitý pre migrény. Kodeín a fenobarbital utišujú nervový systém a znižujú excitabilitu mozgovej kôry. V minulosti sa fenobarbital používal vo vysokých dávkach na liečbu epilepsie a táto prax odhalila vážne vedľajšie účinky a zaznamenala účinok závislosti. Zvážte, že kodeín a fenobarbital sú návykové, čo znamená, že tablety s takými prísadami nie sú vhodné na pravidelné liečenie migrény.

Uvádzame zoznam najpopulárnejších kombinovaných liečiv pre bolesti hlavy:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofeín 30 mg + kyselina acetylsalicylová 240 mg). Rovnaké zloženie má Askofen. Tieto lieky sú vhodné na liečbu migrény u pacientov, ktorí nemajú problémy s vysokým krvným tlakom a cievnymi kŕčmi. Ak chcete zastaviť útok, musíte vypiť aspoň 2 tablety naraz.

Migrenol, extra panadol (paracetamol 500 mg + kofeín 65 mg). Tu máte živý príklad vytiahnutia peňazí od nevedomých ľudí trpiacich divokou bolesťou hlavy. Prichádzajú do lekárne, kde sú povinne ponúkané špeciálnu liečbu migrény, ktorá sa nazýva Migrenol, a samozrejme stojí niekoľko stoviek. Migrenol a Panadol Extra sú v skutočnosti desiatkovým paracetamolovým blisterom a šálkou kávy. A z migrény tieto lieky pomáhajú horšie ako Citramon (tiež, mimochodom, desať-rubľa);

Pentalgin. Pod touto značkou sa predávajú 4 lieky, ktoré sa líšia v zložení a účeloch. Prvé tri sú vhodné na úľavu od bolesti počas zriedkavých (nie viac ako 2 krát mesačne) migrénových záchvatov a štvrtý má antispazmický účinok a je určený na odstránenie bolesti kĺbov, kŕčov, zubov, svalov, kĺbov a menštruácie:

Pentalgin N (sodná soľ metamizolu 300 mg + naproxen 100 mg + kofeín 50 mg + kodeín 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (sodná soľ metamizolu 300 mg + paracetamol 300 mg + kofeín 50 mg + kodeín 8 mg + fenobarbital 10 mg). Rovnaké zloženie má prípravky Sedal M a Sedalgin neo;

Pentalgin plus (propifenazón + paracetamol + kofeín + kodeín + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproxén 100 mg + kofeín 50 mg + drotaverín 40 mg + feniramin maleát 10 mg).

Caffetín (propifenazón 210 mg + paracetamol 250 mg + kofeín 50 mg + kodeín 10 mg) je dobrý, pretože neobsahuje analgin, ale nie je vhodný na trvalé liečenie migrény kvôli kodeínu;

Tempalgin (sodná soľ metamizolu 500 mg + triacetonamín 4 toluénsulfonát 20 mg). To všetko je známe "zelené pilulky z hlavy." Bohužiaľ, bolesť je dobre uvoľnená vďaka veľkej dávke analginu a narkotického sedativa;

Spazmalgon (Spazgan som užil Metamizol sodný 500 mg + pitofenón 2 mg + fenpiverínium bromid 20 mg). Použitie tohto lieku na trvalé liečenie migrény je veľkou chybou. Má úplne iný účel. Samozrejme, že 500 mg analginu zmieta akúkoľvek bolesť, ale už sme o ňom hovorili. A ďalšie zložky lieku Spasmalgona majú antispazmotický účinok, ktorý počas migrény nie je relevantný, pretože cievy v mozgu sú dilatované a zapálené, ale nie sú stlačené. Rozpusťme mýtus až do konca: Drotaverín (No-spa) je tiež zbytočný pre migrény. Má výlučne antispazmodický a nie protizápalový účinok, ale počas záchvatu migrény nie sú žiadne kŕče;

Andipal (sodná soľ metamizolu 250 mg + dibazol 20 mg + papaverín 20 mg + fenobarbital 20 mg). Veľmi účinná látka na zmiernenie bolesti hlavy u ľudí trpiacich migrénou na pozadí hypertenzie a zvýšenej nervovej excitability. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že jedna tableta Andipalu obsahuje len polovicu tablety analginu, musíte na liečbu migrény piť dve tablety naraz, čo je 40 mg fenobarbitalu. V dôsledku toho je závislosť nevyhnutná.

Teraz diskutujeme o "požiaroch", injekčných metódach na zmiernenie hroznej bolesti hlavy počas migrénového záchvatu. Musia sa uchýliť k tomu, keď človek prijal absolútne nevhodné pilulky, ktoré mu nepomohli, a vynechal drahocenný čas, alebo keď statočne vydržal bolesť, až kým nezačal vyliezť na stenu, samozrejme to nemôžete urobiť, ale ak nastane situácia, bude musieť urobiť injekciu.

Pri intramuskulárnych injekciách doma sú najčastejšie používané nasledujúce analgetiká:

Baralgin - 2500 mg analgónu v 1 ampulke. Ekvivalent piatich tabliet analgínu sa ihneď uvoľní do krvi. Vo fáze, keď je bolesť hlavy neznesiteľná a je sprevádzaná nevoľnosťou, je to najlepšia cesta;

Ketorol - 30 mg ketorolaku v 1 ampulke. Pomáha rýchlejšie a lepšie ako Baralgin, menej poškodzuje zdravie, ale stojí oveľa drahšie a nikdy nie je k dispozícii núdzovým lekárom. Ak máte silnú migrénu, lepšie si kúpite Ketorol v lekárni sami spolu so správnymi injekčnými striekačkami a držte ju v ruke.

Účinnou a bezbolestnou alternatívou k injekciám sú rektálne čapíky. Vzhľadom k tomu, veľké plavidlá prechádzajú cez konečník, odtiaľ bolesti rýchlo vstúpiť do krvného obehu, obchádzať tráviaci trakt, ktorý je nevoľnosť.

Nasledujúce sviečky sa používajú na liečbu migrény:

Voltaren 50 a 100 mg (diklofenak);

Cefecone D (paracetamol);

Indometacin 50 a 100 mg.

Ak nauzea nie je veľmi silná a nie je sprevádzaná vracaním, je rozumné užívať diklofenak v prášku - sáčok Voltaren Rapid. Je veľmi rýchlo absorbovaný v žalúdku a nedráždi mukóznu membránu, a preto nezhoršuje nevoľnosť.

Na konci rozhovoru o kombinovaných liekoch proti bolestiam na liečbu migrény by som chcel podrobnejšie vysvetliť lieky na predpis. Takéto tablety nie je možné kúpiť v lekárni len preto, že obsahujú nebezpečné látky, ktoré spôsobujú závislosť. Napríklad Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol bol spomenutý vyššie a tramadol je semirektotická látka, ktorá aktivuje endorfínové receptory. Inými slovami, po užívaní tramadolu sa človek cíti, akoby v jeho krvi bol endogénny rad hormónu radosti. Príčina bolesti pretrváva, ale mechanizmy proti bolesti sa spustia v mozgu. Zaldiar sa používa iba na liečbu závažných nekontrolovaných foriem migrény a len tak, ako to predpisuje lekár.

Osobitné migrenózne analgetiká

Pokiaľ existuje migréna, tak veľa vedcov sa snaží nájsť špeciálny liek na liečbu tejto záhadnej choroby. Značné percento pacientov nemôže vybrať anestetikum vôbec medzi dostupnými a populárnymi analgetikami - žiadne tabletky im jednoducho nepomôžu. Preto bol vedecký prielom v liečbe migrény len otázkou času a nedávno sa uskutočnil.

V roku 1989 vyvinula nemecká farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline prvú špeciálnu anti-migrénu - sumatriptan. Zastavuje dilatované cievy, blokuje uvoľňovanie peptidu viazaného na kalcitón a substanciu P z koncov trigeminálneho nervu, čím úplne zastaví migrénový záchvat. Do dnešného dňa sa sumatriptán považuje za "zlatý štandard" pri liečbe migrény - tento liek radikálne zlepšuje kvalitu života viac ako 70% pacientov, ktorí sa o to pokúsili.

triptány

Sumatriptan bol prvým členom rodiny anti-migrénových liekov. Za posledných 30 rokov bola táto rodina doplnená niekoľkými účinnejšími prostriedkami. Je dôležité pochopiť, že triptány nezbavujú žiadnu inú bolesť hlavy, s výnimkou migrény. Zároveň žiadny iný typ liekov nepreukazuje takú vysokú účinnosť pri liečbe migrény ako triptánov.

Nasledujúce triptány sa predávajú v ruských lekárňach:

Sumatriptan a jeho generiká (lieky s rovnakou účinnou látkou):

Tablety Emigran 50 a 100 mg a vo forme spreja 20 mg (jedna dávka);

Amigrenin 50 a 100 mg (Rusko);

Sumamigren 50 a 100 mg (Poľsko);

Rapimed 50 a 100 mg (Island);

zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

eletriptan (Relpax 40 mg);

naratriptan (Namig 2,5 mg).

V porovnaní s pôvodnými liekmi sú generické lieky až štvornásobne lacnejšie a navyše majú rovnakú vysokú účinnosť. V našej krajine má Amigrenin (generický liek Sumatriptanu), ktorý sa dá kúpiť v priemere 150-200 rubľov, a zaslúži si zaslúženú lásku medzi pacientmi s migrénami.

Vznik triptanov na farmaceutickom trhu bol spásou pre milióny ľudí, ktorí trpia bolestivými migrénami s nevoľnosťou a vracaním. Ale ako je to často v živote, každá dobrá vec má svoje nevýhody. Triptány nie sú výnimkou. Vzhľadom na to, že zhoršujú zápalové cievy, niektorí ľudia jednoducho nemôžu užívať tieto lieky.

Dôležité: Triptány sú striktne kontraindikované u pacientov s chronicky zvýšeným alebo slabo kontrolovaným krvným tlakom, koronárnou srdcovou chorobou, ako aj s infarktom myokardu alebo mozgovou príhodou.

Hoci triptány majú bodový, selektívny účinok na cievy mozgu, ich účinok na srdce a periférne cievy nemožno úplne znižovať. Preto lekári nepredpisujú liečbu migrény triptánmi relatívne zdravým a mladým pacientom, ktorí počas intenzívnej fyzickej námahy utrpia bodavé bolesti v srdci alebo pocit ťažkosti olova v nohách. Kŕčové žily a tromboflebitída v histórii sú tiež faktory, ktoré nie sú v prospech triptánov.

Ak máte migrénu s aurou, je veľmi dôležité vybrať ten správny okamih na užívanie triptanu. Počas aury sú cievy mozgu zúžené a nástup bolesti signalizuje ich rozšírenie a zápal. Preto by ste v žiadnom prípade nemali užívať pilulku vo fáze aury, aby ste sa dostali pred bolesť. Takže ju nedosiahnete, ale len predĺžiť auru a zvýšiť úzkosť počas útoku.

Je lepšie začať liečbu migrény Sumatriptanom alebo Zomigom po konzultácii s lekárom a základným vyšetrením vrátane elektrokardiogramu. Samozrejme, že v lekárni sa tieto lieky budú predávať bez predpisu, ale neponáhľajte sa ísť tam bez návštevy lekára. Skutočnosť, že sa triptány predávajú v 2 alebo 3 tabletách v jednom balení, naznačuje, že predávkovanie alebo zneužitie je plné vážnych negatívnych následkov.

Dôležité: Triptány nemôžu liečiť zriedkavé závažné formy migrény s aura - hemiplegickou a basilárnou migrénou. Okrem toho sú tieto lieky kontraindikované u detí mladších ako 18 rokov, tehotných a dojčiacich žien.

Zvyčajne sú triptány dobre znášané, len niekedy pacienti zaznamenajú pocit preliatia, zimnica a hrudník. Tridsaťročná prax liečby migrény s triptánmi umožňuje bezpečne hovoriť o ich bezpečnosti a vysokej účinnosti. Preto, ak nemáte žiadne kontraindikácie, nič sa nemôže báť - môžete bezpečne pokračovať v liečbe.

Deriváty Ergotamínu

Existuje aj ďalšia, staršia trieda špeciálnych anti-migrénových analgetík - derivátov ergotamínu. Na rozdiel od triptanov majú iba úzke cievy a veľmi silne a rýchlo preto môžu byť nebezpečné, najmä vo veľkých dávkach. Vo väčšine cudzích krajín tieto lieky nie sú priebežne predpisované na liečbu migrény. Deriváty ergotamínu sa považujú len za rezervné látky na úľavu od závažných záchvatov, keď nie sú použité žiadne iné metódy.

Napríklad liečivo Dihydroergotamín v ampulkách je prítomné v arzenáli západných lekárov v prípade núdzovej starostlivosti pre pacienta s migrénovým stavom (to znamená, že trpí bolesťou hlavy niekoľko dní bez účinku konvenčných analgetík). Nemôžete si kúpiť dihydroergotamín v lekárni bez lekárskeho predpisu, ale môžete si zakúpiť kombinované bolesti s nízkym obsahom ergotamínu.

Tri tri také analgetiká sú registrované v Rusku:

Nomigren (vínan ergotamínu 0,75 mg + kofeín 80 mg + propifenazón 200 mg + camilofínchlorid 25 mg + citrát mekloxamínu, 20 mg). Ergotamín zužuje krvné cievy, kofeín tóny ich steny a urýchľuje vstrebávanie tabliet, propifenazón má analgetický účinok a mekloxamín neutralizuje nauzeu;

Syncapton (ergotamín tartrát 1 mg + kofeín 100 mg + dimenhydrinát 25 mg);

Koketamín (1 mg ergotamín-tartrát + 100 mg kofeínu).

Podľa názoru pacientov však dve tablety lieku Nomigren umožňujú zastaviť migrény s približne rovnakou rýchlosťou a účinnosťou ako jedna tableta Zomigu. Ak porovnáte tieto lieky z hľadiska bezpečnosti, je vhodnejšie triptán. A stále je potrebné brať do úvahy, že spoločný príjem derivátov ergotamínu a triptanov je kategoricky kontraindikovaný, pretože vedie k kritickému zúženiu mozgových ciev!

Dôležité: Ak užívate Nomigrén alebo akúkoľvek inú kombinovanú analgetiku s prídavkom ergotamínu, môžete triptány používať najskôr po 24 hodinách!

Deriváty ergotamínu majú širokú škálu kontraindikácií:

Ochorenia periférnych krvných ciev;

Ako zaobchádzať s nevoľnosťou počas migrénového záchvatu?

Migračný záchvat je takmer vždy sprevádzaný nevoľnosťou a niekedy aj opakovaným zvracaním. Nielenže je to veľmi nepríjemné, ale tiež zasahuje do včasného vstrebávania užívaných liekov proti bolesti. Ak ste si vzali pilulku a potom vás zvracali, môžete predpokladať, že ste liek vôbec neprijali. Preto akonáhle pocítite blížiace sa nevoľnosť, ihneď užite antiemetikum (Reglan, Raglan), môžete ju užívať spolu s analgetikom.

Avšak aj na samom začiatku migrénového záchvatu, keď je príliš skoro hovoriť o nevoľnosti a pulzujúcej bolesti, žalúdok nefunguje správne, nie v plnej sile a jedlo, ktoré sa jesol predtým, je oneskorené. Rovnaký osud bude pravdepodobne čakať na anestetikum, ktoré ste užívali. Ležie tam a koróruje sliznicu, navyše vyvoláva nevoľnosť. Aby ste sa tomu vyhli, užite Motilium Pill - liek na prejedanie, ktorý obsahuje komplex žalúdočných enzýmov, ktoré urýchľujú tráviaci proces.

Ako si vybrať liek na migrénu?

Z vyššie uvedeného rozmanitosti liekov proti bolesti nie je prekvapujúce, že sa zmätené: aké tabletky si vybrať a kde začať liečbu migrény? Najdôslednejší prístup bude - s takýmto štartom, začať s najmenším zlom, postupne sa posúvať k najväčšiemu a len ak jednoduché analgetiká nepomáhajú. Dôležité je vybrať dostatočnú dávku, inak budete piť ďalšie 2 pilulky za hodinu, po niekoľkých hodinách ďalšie dve hodiny, nakoniec to nebude fungovať, pretože tento okamih chýba a ty nespravodlivo napíšete drogu na "neúčinné prostriedky migrény".

Aspirín zo všetkých jednoduchých NSAID najlepšie zo všetkých zmierňuje bolesť hlavy spôsobené migrénou. Včasné užívanie 1000 mg aspirínu je v porovnaní s triptánmi porovnateľné, ale oveľa cenovo dostupnejšie. Nezabudnite však na korozívny účinok, ktorý má kyselina acetylsalicylová na žalúdok. Z tohto dôvodu je liečba migrény s aspirínom kontraindikovaná u pacientov s gastritídou a peptickým vredom.

Ako sme uviedli vyššie, v Európe bolo vyhlásené skutočné prenasledovanie kombinovaných analgetík kvôli škodlivým návykovým látkam (kodeín, fenobarbital). Preto tam, ak je bolesť hlavy ťažká, človek musí byť spokojný s bežným aspirínom.

Podnikaví ľudia prišli so špeciálnym "anti-migrénovým kokteilom" pozostávajúcim z jednoduchých a cenovo dostupných prísad:

Pohár vody s rozpustením 1000 mg šumivého aspirínu;

Šálka ​​čerstvo vyrobenej sladkej čiernej kávy alebo nádoby z kolá;

Ako to funguje? Najprv vezmite veľkú dávku aspirínu v rýchlo absorbovanej forme. Po druhé, poskytnete tela tekutinu a glukózu a to vyplní žalúdok a upokojí mozog. Po tretie, dostanete časť žalúdočných enzýmov, ktoré pomáhajú stráviť čo najrýchlejšie obsah žalúdka a tlačiť ho do čriev, kde sa absorbuje aspirín. Tento "koktail" naozaj funguje! Skúste to a ak máte vred alebo gastritídu, nahraďte aspirín nalgesinom alebo naproxenom v dávke 500-750 mg.

Triptány sú vaše lieky prvej línie v prítomnosti žalúdočného vredu alebo dvanástnikového vredu, ako aj s exacerbáciou gastritídy alebo pod podmienkou, že Aspirín nereaguje 45 minút po požití. Opäť pripomíname: pre liečbu migrény triptány je potrebné získať povolenie od lekára!

Jednorozložkové analgetiká (ibuprofén, analgén, paracetamol, diklofenak) by sa nemali používať vo svojej čistej forme, najmä analgin. Pokúste sa otestovať sami účinok ibuprofenu (600-800 mg) alebo ketorolaku (20 mg), možno to stačí na rýchle a úplné odstránenie bolesti hlavy počas útoku. Ale paracetamol a diklofenak sa ťažko porovnávajú s účinnosťou aspirínu pri liečbe migrény. Aj keď, ako viete, každá osoba je individuálna.

Kombinované analgetiká (Citramon, Pentalgin) sa oveľa častejšie používajú na zmiernenie záchvatov migrény a sú lepšie, ale nezabúdajte, že sme hovorili o škodlivých prísadách a závislostí. Formulácie obsahujúce kodeín a fenobarbital môžu byť použité len na liečbu miernej migrény s 2-3 záchvatmi za mesiac.

Zvolený liek na migrénu možno považovať za účinný, ak:

Úplne zmierňuje bolesti hlavy najneskôr 4 hodiny po požití;

Počas prvých 2 hodín prechádza nauzea a fotofóbia a bolesť prechádza z pulzujúcej na nudné a postupne sa stráca;

Pomáha vám zastaviť útok vždy alebo takmer vždy;

Bolesť hlavy sa neobnoví nasledujúci deň;

Nemusíte opakovať príjem drogy alebo pridať ďalší počas útoku.

Ako užívať lieky proti bolesti pri migréne?

Nie, nie je to prísne dodržiavanie pokynov, ne želat tablety, ktoré nie sú určené pre toto, a piť je s dostatkom vody. Je to samozrejmé. Pri liečbe migrény možno najdôležitejšie je čas užívania lieku a nie jeho zloženie. Akýkoľvek analgetikum, jednoduchý alebo kombinovaný, bežný alebo špeciálny, je schopný zastaviť silnú bolesť hlavy, akákoľvek príčina. Avšak s migrénou máte niekoľko minút, aby ste mu poskytli túto príležitosť.

Rozšírenie a zápal mozgových ciev je jedinou príčinou bolesti hlavy iba počas prvých 40-120 minút od začiatku záchvatu (v závislosti od rýchlosti rastu bolesti). Ak ste počas prvých dvoch hodín podali lieky proti bolesti, máte šancu zastaviť útok. V opačnom prípade chýba šanca.

Keď sa na bolesti hlavy objaví nevoľnosť, strach z jasného svetla a neznášanlivosť hlasných zvukov, to naznačuje, že bolestivé impulzy už prešli vláknami trigeminálneho nervu a dosiahli mozgovú kôru. Mechanizmy bolesti sa zintenzívnili, čo je pre analgetiká veľmi ťažké, najmä vzhľadom na nezmyselnosť orálneho podania.

Dôležité: Príliš neskoro, lieky proti bolesti bez ohľadu na ich typ a zloženie vám nepomôžu zbaviť sa migrénovej bolesti hlavy, ale dostanete všetky negatívne účinky a vedľajšie účinky. Neprekračujte dávkovanie a neopakujte príjem každú hodinu a dúfajte, že budete mať úľavu. Ak je migrénový záchvat sprevádzaný opakovaným zvracaním, nemá zmysel užívať pilulky vôbec - iba injekcie.

Kombinované analgetiká vám s väčšou pravdepodobnosťou pomôžu, keď vám chýba optimálny príjem, ale len preto, že upokojujúce doplnky obsahujú nepríjemnú citlivosť mozgovej kôry a už nie bojujú s príčinou, ale s účinkom. Keďže koncentrácia kodeínu a fenobarbitalu v takýchto prípravkoch je obmedzená, úspech nie je zaručený. Ale nekontrolované liečenie migrény kombinovanými analgetikami určite vedie k vzniku závislosti na nich. Užívanie liekov pridaním fenobarbitalu alebo kodeínu sa odporúča nie viac ako dvakrát mesačne.

Nedostatočná liečba bolesti sa zvyčajne stáva dôvodom, že človek trpí celodennou hroznou bolesťou hlavy a nakoniec spôsobí ambulanciu. Lekári mu injekčne podali injekciu s Baralginom, Dimedrolom, niekedy dokonca s Relanium, a výsledkom je, že vyčerpaný pacient rýchlo zaspáva. Snažte sa nikdy dostať do tohto stavu: po prvé, je to nebezpečné pre zdravie a po druhé, vedie k nárastu migrenóznych útokov v budúcnosti.

Dôležité: Nemôžete stoicky znášať strašné bolesti hlavy a odmietať užívať lieky proti bolesti s odkazom na ich poškodenie. Čím dlhšie a bolestivé budú útoky, tým častejšie sa budú opakovať.

Samozrejme, nemôžete nič robiť a len to vydržte: v mozgu sú ochranné mechanizmy proti bolesti, ktoré vypínajú bolesť, keď prestane byť alarmom pre vás ako hostiteľa a stane sa hrozbou pre samotné telo. Po maximálne 72 hodinách sa v krvi nahromadí obrovská koncentrácia hormónu serotonínu a bolestivý syndróm sa odstráni.

Avšak rezervy mozgu nie sú nekonečné - nemôže produkovať serotonín neustále v divokých množstvách a nárast bude nevyhnutne nasledovať pokles. A nízka hladina tohto hormónu v krvi spôsobuje, že človek zažije silnú bolesť z akéhokoľvek dôvodu, dokonca aj najmenší. Inými slovami, prah bolesti sa znižuje a pri migréne je to katastrofa.

Painkillers: pomoc alebo ublíženie?

Absolútne všetky analgetiká na zmiernenie bolesti a zápalu narušujú syntézu enzýmu cyklooxygenázy. Tento enzým sa však nielen podieľa na vzniku zápalu, ale je prítomný aj v sliznici zdravého žalúdka. Nedostatok cyklooxygenázy vedie k zriedeniu a ulcerácii sliznice, takže zneužívanie NSAID je plné rozvoja gastritídy a vredov. Tieto lieky majú zlý vplyv na prácu pečene a obličiek, pretože sa vylučujú z tela cez jeden z týchto orgánov, alebo dokonca oboje.

Druhým negatívnym bodom je fyziologická závislosť. Telo sa zvykne na skutočnosť, že z neho niečo nie je zle, z neho sa objavuje "dobrá tableta" a eliminuje zápal. Chce menej a menej a čoraz viac a viac dostávať takéto tabletky. V dôsledku toho, ak sa skôr môžete zbaviť migrény 500 mg aspirínu, teraz len 1500 mg pomoc. Zvyšuje sa počet liekov, preto sa vedľajšie účinky zvyšujú. Existuje začarovaný kruh, ktorý je niekedy tak ťažké dostať sa von, ako je to kvôli drogám.

V medicíne existuje špeciálny pojem, ktorý sa vzťahuje na drogy-indukované bolesti hlavy - abuzusnaya (z angličtiny "Zneužívanie" - zneužitie). Akonáhle človek s takýmto problémom znižuje koncentráciu analgetík v krvi, vzniká bolesť, jednoducho ako reakcia na skutočnosť, že nebral pilulku včas. Pokračuje v závislosti od svojej závislosti a naďalej zvyšuje používanie liekov proti bolesti, kým nedôjde k hospitalizácii s diagnózou akútnej otravy drogou.

Dôležité: Podľa WHO 1 z 50 obyvateľov planéty trpí bolesťou hlavy a ženy sa stali obeťami drogovej závislosti päťkrát častejšie ako muži.

Takmer všetci ľudia, ktorí sa dlho a pravidelne uchýlili k liečbe migrény s analgetikami, tiež rozvíjajú silnú psychickú závislosť od liekov. Vždy sa obávajú záchvatov, nesú s nimi veľa krabičiek a pľuzgierov, odoberajú veľkú časť svojho príjmu na lieky, berú prášky tak, "aby zabránili bolesti". Rozpoznáte sa v tomto popise? Skúste zostať!

Môžete užívať lieky proti bolesti nie viac ako dvakrát týždenne. Počas migrénového záchvatu sa musí vykonať včas a prísne v terapeutickej (nie podhodnotenej) dávke. Recepciu nemôžete zopakovať skôr, ako je uvedené v návode, piť viac tabliet denne ako odporúča, alebo namiesto toho piť iné tablety, vedené tým, že ste neprekročili dávku jednotlivých liekov. Budú vás všetko otráviť a bolesť sa neodstráni, ak sa im to nepodarí okamžite.

Dôležité: Podľa medzinárodných zdravotných štandardov, bez rizika vzniku závislosti, jednozložkové analgetiká sa môžu užívať nie viac ako 15 dní v mesiaci a kombinované, polorumarkové a triptány - nie viac ako 10 dní v mesiaci.

To je samozrejme úžasné - hovoríte - ale čo keď to bolí ?! A nič vám nepomôže? A záchvaty sa zvyšujú len? Na nasledujúcich kapitolách sa pokúsime odpovedať na tieto otázky.

Ako znížiť frekvenciu záchvatov migrény?

Úspešné riešenie tohto problému je rovnako závislé od vás a vášho lekára. Čo môžete urobiť osobne, aby sa záchvaty migrény zriedkavšie a menej bolestivé? Na samom začiatku nášho rozhovoru sme diskutovali o triggeroch - vonkajších a vnútorných faktoroch, ktoré vyvolávajú výskyt záchvatov. Je to škoda, ale neuropatológovia tvrdia, že takmer žiadny z pacientov s migrénou neustále vedie denník o svojich radách a nesnaží sa identifikovať svoje vlastné spúšťače. Každý hovorí niečo ako "Mám záchvaty, keď som nervózny", alebo "Len som nedostal dosť spánku", ale nič nerobia, aby sa chránili pred týmito rizikami!

Pokúste sa prestať hovoriť o princípe "nie sme, život je." Ste plne schopní organizovať správny spôsob práce a odpočinku, naučiť sa relaxovať po strese, vtiahnuť do seba lásku k svetlu, zdravé jedlo, šport a aktívny životný štýl. Ak útoky spôsobujú vonkajšie faktory (dlhotrvajúci hlasný zvuk, znečistený vzduch, alergény), jednoducho ich odstráňte zo svojho života. No, ak aj váš najpríjemnejší postoj k vám stále neumožňuje znížiť frekvenciu záchvatov migrény, je na čase konzultovať s lekárom vážnu liečbu.

Po vyšetrení budete predpísaný spôsob užívania špeciálnych liekov zameraných na zníženie citlivosti mozgových ciev. Nezbavujú bolesti hlavy, ale zabraňujú ich výskytu. Každá osoba s ťažkou migrénou sa odporúča raz za 2-3 roky podstúpiť takú preventívnu liečbu, ktorá zvyčajne trvá 3 až 6 mesiacov.

Nezabudnite navštíviť lekára, ak:

Každý mesiac máte 3 alebo viac migrénových záchvatov a v intervaloch medzi nimi máte pozadie, naliehavé bolesti hlavy;

Ste nútení prekročiť odporúčané dávkovanie a frekvenciu užívania analgetík, pretože stratili účinnosť a vaša migréna je mimo kontroly.

Na zníženie frekvencie záchvatov migrény sa používajú lieky rôznych tried:

Antiepileptické lieky - Topamax v dávke do 100 mg, kyselina valproová (Depakine), gabapentín (Neurontin, Tebantin). Tieto lieky znižujú excitabilitu mozgu, takže spúšťače nie sú tak ľahké a rýchlo spôsobujú migrény;

antidepresíva - lieky, ktoré zvyšujú koncentráciu serotonínu a noradrenalínu hormónov v krvi, ako je venlafaxín (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroxetín (Paxil, Reksetin, Cipramil) a tricyklické antidepresíva amitriptylínu. Všetky z nich sú zamerané na posilnenie ochrany proti bolesti mozgu. Používa sa v minimálnych terapeutických dávkach;

Beta blokátory - Propranolol, Anaprilin, Obzidan, používaný na zníženie krvného tlaku. Takéto lieky tiež spomaľujú srdcový rytmus, takže sú predpísané na liečbu migrény iba tým, ktorých tlak je takmer vždy udržiavaný na 120/80 a pulz je stabilný;

Blokátory kalciových kanálov - Verapamil a nimodipín (Nimotop) sa používajú pri migréne. Na zníženie krvného tlaku sa vyžadujú pomerne vysoké dávky týchto liekov, ale vo všeobecnosti dobre stabilizujú cievny tonus;

Lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh - napríklad Vasobral v kvapkách a tabletkách. Pri liečbe migrény má miernu účinnosť, ale je úplne bezpečná a vyhovuje takmer všetkým.

Horčíkové prípravky - posilniť krvné cievy a udržiavať srdce.

Útok začína: čo robiť?

Zhrňte náš rozhovor o liečbe migrény, zostavte celý arzenál a vypracujte jasný akčný plán, aby ste nestratili jediný cenný moment, keď vám útok opäť príde.

Ak začne bolesť hlavy:

Okamžite prejdite domov, odložte si prácu;

Vezmite si teplú sprchu, použite aromatické oleje, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s bolesťou (levanduľa, patchúli, bergamot);

Urobte šálku sladkého čaju alebo kávy, rozpustite 2 šumivé aspirínové tablety v pohári, jesť niečo svetlé, ak ste už dlho nezjedli, neužite tablety Motilium a ak ste chorý, potom Cerukal;

Zavrite miestnosť, zatvorte závesy, ležte pod krytom, oddýchnite a snažte sa spať;

Ak po 45-60 minútach bolesť nezačala ustupovať, použite teplotný kontrast: vložte studený mokrý uterák na čelo alebo pod krk a spustite nohy do misky s horúcou vodou. Požiadajte niekoho z rodiny, aby vám poskytol masáž, alebo sa môžete uchýliť k akupresúre, ktorej schémy sú ľahko nájdené na internete;

Po 2 hodinách, ak sa bolestivý syndróm stále nezmenšil, užívajte triptan alebo kombináciu analgetik so sedatívnou zložkou;

-Li 2 hodiny po tomto útoku nezastavilo, začal som zvracať, žiadne tabletky už nie vziať - zavolať sanitku alebo robiť injekcie baralgin / ketorolac doma, ak je to možné.

Kedy zavolať sanitku?

Existujú situácie, keď potrebujete zavolať sanitku. Hoci migréna nie je nebezpečná choroba, vo veľmi zriedkavých prípadoch preberá ohrozujúce formy a môže viesť k závažným komplikáciám. Prečítajte si pozorne nasledujúci zoznam: aj keby ste boli zvyknutí zaobchádzať s záchvatmi na vlastnú päsť, niektoré odchýlky od bežného scenára by mali viesť k okamžitému uchopeniu telefónu.

Zavolajte sanitku, ak:

Útok trvá dlhšie ako tri dni, to znamená, že máte takzvaný stav "migrény", výsledkom ktorého sa môže najmä v dospelosti stať mŕtvica.

Máte viac ako vracanie, hnačku a dehydratáciu;

Migréna aura trvá viac ako 1 hodinu;

Zhoršené videnie, reč, dotyk a vôňa sú zachované počas celého útoku, a nie iba predchádzať;

Skôr, vaša migréna nikdy nebola sprevádzaná aurou, ale teraz sa zrazu objavila;

Máte silné závraty, zatemnenie očí, zakrivenie obrysov objektov, úplnú slepotu, stratu vedomia, dezorientáciu vo vesmíre;

Kurz migrény sa dramaticky zmenil a posledný týždeň máte druhý alebo tretí záchvat;

Máte viac ako 55 rokov, dlhodobo ste trpeli migrénou a zrazu máte znova ťažkú ​​bolesť hlavy podobnú migréne.

Dúfajme, že dnes sme boli schopní odpovedať na všetky vaše otázky o migrénoch, pomôcť získať nádej a navrhnúť spôsoby, ako prevziať kontrolu nad touto zákernou a tajomnou chorobou. Buďte opatrní a buďte zdraví!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Červené škvrny na nos

Všetky príčiny a faktory vzniku červených škvŕn na nosi možno rozdeliť do dvoch skupín - miestnych a všeobecných.Prvá skupina zahŕňa javy, ktoré vyvolávajú krvácanie do tváre, olupovanie, vysušenie kože, podráždenie alebo podchladenie.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Pocit plnosti, ťažké nohy

Pocit plnosti a ťažkosti v nohách sa vyvíja, keď sa akumuluje tekutina a krv stagnuje v dolných končatinách.Príčiny a faktoryNosnosť nohy a pocit roztrúsenia sa najčastejšie vyskytujú, keď sú žily dolných končatín slabé.

Metódy normalizácie vaskulárneho tónu

Ľudský obehový systém je reprezentovaný arteriálnymi, žilovými cievami a kapilárami. Anatomická štruktúra cievnych stien určuje ich tón, na ktorom závisí prívod krvi orgánu a hladina krvného tlaku.

Ako vyzerajú kŕčové žily?

Kŕčové žily - choroba je veľmi zákerná, pretože prvé príznaky jej vývoja zvyčajne prechádzajú bez povšimnutia. Zvyčajne pacient vníma únavu a ťažkosť v nohách ako dôsledok ťažkých pracovných dní.