Z tohto článku sa dozviete: čo je mikroinfarkcia a ako sa líši od klasického infarktu. Príčiny, typické príznaky. Liečba a prognóza.

Porážka myokardu (srdcového svalu) počas srdcového infarktu môže byť iná. Mikroinfarkcia je malý objem miesta nekrózy (nekrózy) srdcového svalu, ktoré je dôsledkom nedostatočného zásobovania krvou. Príznaky mikroinfarkcie sa v mnohých ohľadoch podobajú klinike typického (rozsiahleho, bežného) infarktu, avšak je o niečo jednoduchšie av niektorých prípadoch môže byť asymptomatické.

Avšak akýkoľvek infarkt, aj keď je malý, vždy predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie a dokonca pre život pacienta. Preto príznaky akútneho nedostatku krvi v myokarde vyžadujú vždy naliehavé vyšetrenie a v prípade potvrdenia diagnózy infarktu je hospitalizácia pre hospitalizáciu a následnú dlhodobú rehabilitáciu povinná.

Je potrebné vyhnúť sa frivolnému prístupu k diagnóze, pretože predpona "micro" znamená len oblasť lézie, ale nie vždy naznačuje rovnaký "mierny" stupeň stavu. Centrum nekrózy môže byť lokalizované v oblasti dôležitých štruktúr srdcového svalu a akýkoľvek infarkt je veľmi nebezpečný a vyžaduje starostlivé vyšetrenie, liečbu kardiológa a pozorovanie.

Všeobecne platí, že priebeh mikroinfarkcie je oveľa jednoduchší a prognóza je pomerne priaznivá - po dokončení liečby a rehabilitácie je možné, aby sa pacient vrátil do práce a aktívneho životného štýlu (s určitými odporúčaniami a malým počtom obmedzení).

Príčiny mikroinfarkcie

Mikroinfarkcia nastáva v dôsledku ischémie alebo nedostatku prietoku krvi (v porovnaní s normou) v oblasti srdcového svalu.

Ischémia sa môže vyvinúť s:

zablokovanie koronárnej cievy (prechádza cez myokard) krvnou zrazeninou alebo aterosklerotickým plakom;

akútny kŕč koronárnych ciev.

Rizikové faktory myokardiálnej ischémie a výskytu infarktu (malé a veľké ohnisko):

Angina pectoris (forma chronickej koronárnej artérie), predtým utrpela infarkt myokardu.

Arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak).

Ateroskleróza a obezita, ktorých dôsledkom je nerovnováha lipidov - zvýšenie koncentrácie nasýtených mastných kyselín v krvi a nedostatok polynenasýtených (omega-3 a omega-6 mastných kyselín). Pri ateroskleróze a prebytočnej hmotnosti existujú predpoklady na blokovanie lumen koronárnej artérie oddeleným aterosklerotickým plakom alebo tukovým embolom (kus voľne cirkulujúceho tukového tkaniva).

Fajčenie, vrátane pasívnych, často spôsobuje kŕč koronárnych ciev.

Mužský pohlavie (po 50 rokoch sa zvyšuje aj pravdepodobnosť infarktu u žien). U mužov ľubovoľného veku a žien po menopauze vedú hormonálne vlastnosti (nízke hladiny estrogénu) k zvýšenému zrážaniu krvi a riziku trombózy.

Nízka kondícia a neaktívny životný štýl.

Emocionálny stres - môže spôsobiť kŕč koronárnych ciev.

Významná fyzická aktivita - môže vyvolať oddelenie plaku, trombu alebo embolus tuku, zhoršiť kŕč koronárnych ciev.

Niektoré chronické ochorenia, ako je diabetes, u ktorých trpí cievna stena.

Charakteristické príznaky

Hlavné príznaky mikroinfarkcie vo väčšine prípadov sa nelíšia od symptómov veľkého ohniska infarktu. Závažnosť stavu pacienta, okamžité a oddelené následky sú determinované hlavne rozsahom poškodenia srdcového svalu.

Malá ohnisková nekróza myokardu sa môže vyskytnúť v štyroch variantoch:

Bolestná (typická) forma - príznaky pripomínajú útok stenokardie: pálenie bolesti za hrudnou kosťou alebo v ľavej polovici hrudníka, dávajúce (vyžarujúce) ľavú ruku, rameno, pod ľavou lopatkou, na krk. Avšak, na rozdiel od angíny, nitroglycerín nemôže úplne zastaviť bolesť a pocit pálenia v hrudníku. V budúcnosti klesá krvný tlak, existuje slabosť, "studený" pot.

Astmatická forma - sa vyskytuje vo forme útoku bronchiálnej astmy a je sprevádzaná pocitom nedostatku vzduchu, dýchavičnosť, bolesť v srdci je mierna alebo chýba.

Abdominálna forma - s príznakmi "akútneho brucha": bolesť brucha, často netolerovateľná a bolestivá, nauzea, vracanie, kvôli čomu sa pacienti na chirurgickom alebo gastroenterologickom oddelení často mylne hospitalizujú.

Arytmická forma, pri ktorej sa objavujú poruchy rytmu a srdcového vedenia - vo forme predčasných kontrakcií srdca, pocitov nepravidelných srdcových tepien.

Asymptomatická forma mikroinfarkcie

Príznaky mikroinfarkcie môžu byť vyjadrené veľmi slabo (vo forme malej, krátkodobej ťažkosti v hrudníku alebo dýchavičnosti) - toto ochorenie sa nazýva asymptomatické. Takýto priebeh ochorenia je možný u jedincov so zníženým prahom bolesti, ako aj s veľmi malým zameraním poškodenia. Ale napriek tomu, že príznaky mikroinfarkcie v tomto prípade nespôsobujú úzkosť pacienta, táto forma môže byť nebezpečnejšia ako klinicky vyslovená - pretože pacient si neuvedomuje svoje srdcové problémy, a preto nechodí k lekárovi a nie je liečený.

Mikroinfarkcia s asymptomatickým priebehom sa často nachádza náhodou, mesiacmi a rokmi po jej výskyte - s bežnou lekárskou prehliadkou alebo s EKG pri inej príležitosti. Takýto "nález" by mal byť dôvodom na okamžité postúpenie kardiológovi - na úplné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému a vývoj rehabilitačného programu pre pacienta, ktorý zabráni opakovaniu ischémie myokardu a ďalším nepríjemným následkom. Nezabudnite, že srdcový záchvat raz drasticky zvyšuje riziko druhého infarktu, ktorý môže byť pre vás smrteľný.

diagnostika

Hlavnou metódou na diagnostiku mikroinfarkcie je elektrokardiografia (EKG).

Navyše sa používa biochemický krvný test (určujú sa v ňom markery poškodenia srdcového svalu - kreatínfosfokinázy, troponínu, laktátdehydrogenázy).

Ultrazvuk srdca (Dopplerovská echokardiografia) vám umožňuje určiť lokalizáciu a veľkosť nekrózy.

Liečba mikroinfarkou

Ak mikroinfarkcia prekonala typické symptómy a bola diagnostikovaná včas (v akútnej alebo akútnej fáze, tj v priebehu 2 hodín až 10 dní od jej výskytu), liečba by sa mala vykonať v nemocnici, najlepšie v kardiologickom oddelení, kde sú splnené všetky podmienky pre dokončenie vyšetrenia a 24-hodinového pozorovania pacienta.

Pri výskyte klasických príznakov srdcového infarktu - v podobe pocitu pálenia za hrudnou kosťou vychádzajúcou z ľavej ruky - musíte ihneď zavolať na ambulanciu, ľahnúť a vziať si pod jazyk jazyk nitroglycerín, môžete tiež piť 1-2 tablety aspirínu. Po potvrdení diagnózy lekár navrhne hospitalizáciu a prijme ďalšie potrebné opatrenia (zavedenie liekov proti bolesti vrátane omamných látok, začiatok terapie trombolýzou, korekcia krvného tlaku, srdcová frekvencia atď.).

Ak sa objavia symptómy mikroinfarktu, mali by sa užívať nitroglycerín a aspirín.

V nemocnici pokračujte v zavádzaní liekov proti bolestiam, nitroglycerínu, heparínu a streptokinázy (na rozpustenie krvných zrazenín a prevenciu krvných zrazenín), používajte iné lieky podľa indikácií.

Ak bol mikroinfarkt asymptomatický a bol objavený náhodou, mali by ste postupovať k rehabilitačným opatreniam.

Rehabilitácia po mikroinfarkcii

Rehabilitácia po infarkte myokardu pomáha predchádzať vzniku nežiaducich účinkov, urýchliť obdobie zotavenia a vrátiť pacientom činnosť a účinnosť.

Drogová liečba a liečba základného ochorenia, proti ktorému vznikla mikroinfarkcia, ako aj preventívna prevencia komplikácií - užívanie aspirínu, dlhodobo pôsobiaceho nitroglycerínu a iných liekov.

Regeneračné procedúry - postupné zvyšovanie fyzickej aktivity prostredníctvom fyzikálnej terapie so špeciálnymi tréningovými cvičeniami, masážou, fyzioterapiou, psychoterapiou.

Správna výživa s obohatením stravy s potravinami bohatými na vitamíny, rastlinné vlákna, polynenasýtené mastné kyseliny (ryby, zelenina a ovocie, rastlinný olej). Súčasne sa odporúča obmedziť spotrebu žiaruvzdorných tukov (maslo, sadlo, živočíšny tuk) a soľ.

Učia pacientovi režim dňa, odpočinok, relaxačné techniky a spôsoby, ako zmierniť stres.

Dôsledky a prognóza

Mikroinfarkcia s včasnou diagnózou a úplnou liečbou má relatívne priaznivú prognózu. Výsledné zaostrenie nekrózy nie je ovplyvnené opačným vývojom - po infarkte zostáva jazva na tkanive myokardu. Vyvážená strava, adekvátna lekárska terapia a merané cvičenie pomáhajú pacientovi rýchlo prejsť obdobím zotavenia a vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu.

Významné obmedzenia po mikroinfarkcii nie sú pacientovi uložené - nadmerné fyzické námahy sú zakázané, nervový stres, rovnako ako lekári dôrazne odporúčajú prestať fajčiť. Bude potrebné mať pravidelné prehliadky s kardiológiou a trvalou alebo kurzovou lekárskou terapiou.

Symptómy a metódy liečby mikroinfarkt

Keď je postihnuté srdce, táto choroba postihuje mužov aj ženy. Je dôležité zachytiť prvé znaky. Ďalším stupňom zhoršenia je rozsiahly infarkt. Mikrokarcinóm je vtedy, keď je myokard postihnutý malými ohniskami. Súčasne je krvný obeh chabý a niektoré časti srdcového svalu sa ukážu ako mŕtve.

Predtým vedci mysleli, že toto je ovplyvnenie srdca len u mužov. U žien, pred začiatkom menopauzy, sa aktívne produkuje estrogén, ktorý má pozitívny účinok na srdce a je prirodzenou prevenciou infarktu. Teraz je však známe, že medzi 200 až 300 ženami v krajine zomrie kvôli rozsiahlemu infarktu, ktorý sa vyvíja na pozadí tohto drobného.

Známky ochorenia

Mikroinfarkt nemá naozaj veľa zrejmých znakov a tí, ktorí majú angínu a často trpia bolesťou srdca, môžu chýbať. Myslí si, že je to ďalší útok chronickej choroby a dokonca ani neprijmú opatrenia v plnom rozsahu, nie každý pije správne pilulky. Ani pacient sám, ani jeho príbuzní nepredpokladajú, že mu došlo k mikroinfarktu.

Pripomeňme si, aké príznaky mikroinfarkcie sa môžu vyskytnúť v tejto patológii, a to jasne naznačuje ochorenie. Ak potrebujete okamžite kontaktovať rodinného lekára alebo ak pocítite tieto príznaky ochorenia:

 1. Boli to bolesti, mali inú intenzitu. Ak máte pocit, že bolesť je ako rana s dýkou, potom to môže byť príznakom masívneho infarktu, ako aj mini-lézie. Bolesť je veľmi silná, horí a stlačí. Z hrudníka ide náhle na lopatky a cítite sa v žalúdku. Potom dáva takú bolesť v krku a dokonca ide na tvár a cíti sa na čeľusti (spodná časť) alebo rameno. Ak máte atypický prípad, možno nebudete cítiť také bolestivé pocity, budú menej intenzívne alebo skôr slabé. V zriedkavých prípadoch sa zistilo, že ochorenie zmizne bez jej charakteristických symptómov. Ste len na EKG a zistíte, že ste preniesli mikroinfarkt. Je to veľmi zlé, keď pacient nie je liečený a nesie ho na nohách.
 2. Ak ste ako jadro zvyčajne vložili nitroglycerín pod váš jazyk a necítili ste silnú úľavu, mali by ste to upozorniť a okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom. To je jeden z príznakov, že máte mini-infarkt.
 3. Keď sa cítite slabé a taký nepríjemný studený pot, ktorý sa pretína cez vás, ako keď sa po namočení v daždi trpela, bude to pre vás zlé. Chápete, že v tele existujú vážne problémy a existuje možnosť mikroinfarkcie.
 4. Zmerajte teplotu. Ak prekročí 38 ° C, môže to byť priamy indikátor, že v oblasti myokardu sú mŕtve oblasti alebo nekróza. To znamená, že útok už prešiel, ale dôsledky zostávajú.
 5. Pri náhlom závratí je dýchavičnosť a človek môže dokonca stratiť vedomie.
 6. V oblasti pier alebo nasolabiálneho trojuholníka sa môže objaviť cyanóza.
 7. Zrazu sa bojíte a nechcete zomrieť, objaví sa úzkosť. Je to ako záchvaty paniky, ale je tu ešte niečo, čo treba skontrolovať. Nezdá sa vám, srdce sa naozaj dáva a cítite sa zle. Telo nie je ani tá najstriktívnejšia osoba, ktorá to signalizuje.

Prvé príznaky s príznakmi, podľa ktorých môžete odhadnúť, že srdce je poškodené, môžu byť typické pre malé aj rozsiahle infarkty. Rôzne bude postihnutá oblasť. Pre malé deti sú atypické prejavy ochorenia možné a nebudete vždy chápať, že ste mali miniinfarkt bez liečby. Ale keď je rozsiahle, príznaky sú oveľa jasnejšie a len si ľahnete, čo vám ukáže, koľko je vaše srdce poškodené. Je dôležité určiť ochorenie v čase.

Niektorí ľudia si dokonca myslia, že je to taká silná chrípka a len komplikácia srdca, žiadny problém, môžete piť antibiotiká a bežať ďalej. Muži sú obzvlášť náchylní na frivolné vzťahy. Mikroinfarkcia trvá od 40 do 60 minút. Tí, ktorí majú nízky prah bolesti, nemusia cítiť typické príznaky bolesti. Tí, ktorí majú cukrovku, si okamžite nevšimnú poškodenie srdca. Podľa štatistík 25% ľudí chýbajú príznaky v dôsledku ich pozornosti av akútnej fáze tejto choroby.

príznaky

U žien sú príznaky mikroinfarkcie jemnejšie ako u mužov. Starostlivo počúvajte svoje telo a s alarmujúcimi príznakmi prejdite na rodinného lekára. Odkáže vás kardiológovi na vyšetrenie. Ženy často veria, že to nie je srdce, ale sú unavení v práci alebo z domácej práce, trpia stresom a potrebujú len ležať, spať, ako prejdú veci. A existujú alarmujúce hovory zo svalov srdca, čo je čas venovať pozornosť jej stavu. Zvážte príznaky, ktoré sa často vyskytujú u žien:

 1. Budete cítiť, že prsty a prsty nie sú zvyčajne chladné aj za teplého počasia. To znamená, že prívod periférnej krvi do tela bude narušený a to môže znamenať, že došlo k mikroinfarktu.
 2. Pozrite sa na nohy ráno, ak sú opuchnuté - to je zlé znamenie. Stáva sa, že sa cítite v rukách bolesti, krúti kĺby. Žena je úzkostná, je pokrytá studeným potom. To všetko svedčí o poruchách v práci vášho tela.
 3. U žien je štruktúra organizmu taká, že membrána je vyššia ako u mužov. Preto je srdce so spodným okrajom bližšie k žalúdku. Ak sa často cítite nevoľnosť a určite nie ste tehotná a so žalúdkom, pankreas je normálny, môže to znamenať abnormality v srdci.
 4. Už ste v poslednej dobe sužovali bolesti hlavy a spôsobuje vysoký krvný tlak? Možno je to srdce. Prejdite na recepciu kardiológovi.

Skúsený lekár vie všetky tieto príznaky a že srdce je ovplyvnené a bude schopné prebrať správnu diagnózu včas, predpísať kardiogram, ultrazvuk srdca a patológia bude viditeľná. Budete podstúpiť liečbu a zlepšiť sa, vyhýbajte sa masívnemu infarktu v blízkej budúcnosti.

účinky

Hlavnou vecou je rozpoznať mini-infarkt v čase a podstúpiť terapiu, aby sa zabránilo rozsiahlemu, ktorý často nasleduje po nejakom čase po malom. Nemusíte sa veľmi trápiť mikroinfarktom, ktorý nesiete na behu, ale echokardiogram určite ukáže, čo to bolo. Súčasne zostáva riziko vzniku 2 mikroinfarkcií alebo že srdce je značne ovplyvnené. Naliehavo potrebujete liečiť.

Záchvaty majú následky. V srdci dôjde k zlyhaniu. Arytmia, perikarditída sa zvýši, potom môže dôjsť k masívnemu infarktu a dokonca k náhlemu pretrhnutiu "motora". Preto ak máte podozrenie na problém v srdci, okamžite kontaktujte lekára a podrobte sa vyšetreniu.

Ako veľmi bude mikroinfarkt? To je ovplyvnené rôznymi faktormi:

 • Ktorá zóna je ovplyvnená;
 • Koľko rokov ste;
 • Čo ešte nie je chorá?

Stáva sa, že chýbajúci mikroinfarkt je horší ako rozsiahly. Jeho dôsledky sú:

 • Druhá alebo už rozsiahla porucha orgánu;
 • Objavenie krvnej zrazeniny v cieve;
 • Zlyhanie srdca;
 • Arytmia.

Chcete znížiť riziko mikroinfarkcie? Dodržujte pravidlá:

 1. Pokúste sa presunúť viac. Cvičenie, robte to, čo môžete urobiť aspoň pravidelne chodiť váš pes vonku.
 2. Keď pijete v spoločnosti, nefajčite. Bojujte proti iným zlým návykom.
 3. V prípade potreby prejdite na lekárske vyšetrenie.
 4. Po 40 rokoch skúmajte srdce. Ak máte problémy, začnite užívať lieky predpísané lekárom, ktoré podporia srdcový sval.

Liečebné metódy

V osobe, ktorá je blízko k vám, spozorujete niekoľko typických príznakov? Dajte mu prvú pomoc. Takže varujete rozsiahly infarkt. Okamžite zavolajte sanitku. Bez neho to nedokáže. Naliehavá potreba začať liečbu mikroinfarkou. Prijať opatrenia, ktoré uľahčia stav pacienta:

 • Pohodlne položte alebo sedieť na stoličke pacienta;
 • Nemôže byť fyzicky nadmerný a nervózny;
 • Otvorte okno otvorené, nechajte dýchať čerstvý vzduch;
 • 45 min. Môžete konzumovať až 3 tablety nitroglycerínu. Dajte 10 alebo 15 minút. na 1 kus.

Liečba je predpísaná podobne, ako pri rozsiahlom infarkte. Nezabudnite ísť do nemocnice a nie doma. Veľa zlomenín je liečených v nemocnici, ale naše srdce je jedno a toto je "motor" tela. Preto by mali príbuzní presvedčiť pacienta, aby sa postaral sám o seba kvôli všetkým a absolvoval terapeutickú liečbu v nemocnici. Koniec koncov môže dôjsť k zvýšeniu ohňa v srdci a zachytávaniu nových zón.

Pacientovi je predpísaný odpočinok v posteli. Lekár často predpisuje rozšírenie krvných ciev orgánu koronarolytiky. Injekcia liekov, ktoré prispievajú k rozpusteniu krvných zrazenín, injekcie proti bolestiam alebo podanie liekov. Reologické vlastnosti vašej krvi sa zlepšia. Ak sú z mikroinfarkcie v srdci komplikácie, môžete dostať antiarytmické lieky a dokonca aj operáciu.

rehabilitácia

Ak chcete odstrániť účinky tejto choroby, najskôr prejdite liečebným postupom predpísaným lekárom. Okamžite pod jazykom si vezmite nitroglycerínovú tabletu. Ak ho nemáte, požiadajte svojich susedov alebo nechajte niekoho navštíviť lekáreň. Rehabilitácia je nevyhnutná, aby ste žili ako predtým. Iba lekár správne zoberie do úvahy všetky vaše chronické ochorenia a predpisuje správny priebeh liečby podľa dávok a trvania. Bude brať do úvahy a alergie na ktorúkoľvek látku v liekoch, ak existuje.

Počas rehabilitačného obdobia môžete použiť aj ľudové prostriedky. Lekárne predávajú tinktúry na liečivých rastlinách, napríklad na valeriánskej alebo ľalie z údolia, morušovej alebo belladonovej, hlúpy alebo hloh. Lekár odporučí špeciálnu sadu cvičení. Hlavnou vecou nie je preháňať a robiť to, keď sa pozeráme späť na pohodu.

Cvičenie každý odporučiť svoje vlastné na základe celkového komplexu. Dokonca aj schody na niekoľkých poschodiach v tomto stave je užitočné chodiť. Je potrebné sledovať rytmus tak, aby sa dýchanie nestalo častejšie. A postupom času budete môcť rýchlo stúpať na podlahe 3-4. Lekári odporúčajú mnohým pacientom, aby pedáleli stacionárny bicykel, zaregistrovali sa na plávanie a chodili viac.

Ak chcete spustiť zaťaženie srdca, je veľmi dávkované a šetriace a postupne sa môže zvyšovať. Je potrebné neustále merať tlak a monitorovať pulz tak, aby srdce nelelo z hrudníka. Potom zvýšte tempo. Aby nedošlo k druhému infarktu, musíte odstrániť zlé návyky, neustále merať tlak a znižovať ho pomocou liekov. Je užitočné rozpoznať hladinu cholesterolu v krvi a regulovať ju.

Tlak sa znižuje v dôsledku zberu, ktorý zahŕňa: mätu s chmeľom, martinku s valeriánom. Maliny pomáhajú riediť krv. Nahrádza do istej miery aspirín. Existujú produkty, ktoré používate na rýchle zotavenie po mikroinfarkte. Medzi tieto patria: orechy s olivovým olejom, losos s banánmi, mrkva s cesnakom, repa s celerom, jogurt s paradajkami, tvaroh s kapustou.

Niektorí ľudia si myslia, že hneď po nemocnici je možné ísť do sanatória na rehabilitáciu, bohužiaľ tam je najlepšie odpočinúť a brať plné množstvo procedúry nie s touto chorobou. Úplná cvičebná terapia nebude fungovať. Teraz, keď si všimnete porušenia v práci tela, prevencia je dôležitá. Zbavte sa zlých návykov.

Pracujete psychicky? Vo večerných hodinách si prechádzajte s celou rodinou alebo cvičíte doma, trénujte svoje srdce. Pokúste sa jesť mierne a správne. Všetky tieto opatrenia prinášajú svoje pozitívne výsledky, pretože relatívne zdravý vek a absencia srdcových problémov sú skvelé.

Prvé príznaky a príznaky mikroinfarkcie

Mikroinfarkcia je nepríjemný, ale prirodzený fenomén srdcových problémov. Jeho príznaky nie sú zjavné, takže diagnóza je ťažká. Toto ochorenie nie vždy vedie k smrti, ale jeho dôsledky môžu spôsobiť značné zhoršenie života pacienta.

Rozpoznať príznaky

Choroba je "nerozpoznateľná". Osobu sa o ňom dozvie napríklad počas lekárskej prehliadky. Symptómy mikroinfarkcie trvajú asi hodinu a môžu sa zamieňať s chladom. Prvé príznaky sú podobné miernym ochoreniam, je však lepšie byť v bezpečí, zavolajte lekára, ktorý vám povie, ako rozpoznať mikroinfarkciu. Príznaky sú rozmazané, dlhodobá liečba.

 • Všeobecná slabosť;
 • Krátke teplo;
 • mdloby;
 • Dýchavičnosť;
 • Bolesť na hrudníku.

Okrem týchto príznakov existuje niekoľko ďalších signálov, ktoré človeka nevystrašujú. Tieto príznaky mikroinfarkcie sú dosť závažné a treba ich starostlivejšie zaobchádzať. Uznanie ich nie je ťažké, sú zrejmé.

 • Studené končatiny, modré pery. Ide o poruchu prívodu periférnej krvi;
 • Migréna. Bolesť hlavy môže byť symptómom počiatočných porúch v kardiovaskulárnom systéme.

Čo je príčinou mikroinfarktu?

Dôvody sú veľa a môžu sa meniť. "Vinník" sa dá nájsť vo vnútri aj vonku, ale existujú hlavné, ktoré odborníci okamžite určia patologický proces, ktorý sa začal.

Sedavý životný štýl často spôsobuje nepohodlie tela. Spočiatku je to nepostrehnuteľné, ale v budúcnosti to bude mikroinfarkcia, ktorá bude na nohách, ktorá bude prvou "správou", ktorú bude človek počuť, keď sa sťažuje lekárovi o svojom zlom zdravotnom stave.

Diéta bohatá na lipoproteíny často vyvoláva tvorbu plakov, ktoré narúšajú funkčnosť ciev. To tiež zahŕňa stres v spojení s chronickým únavovým syndrómom. Najčastejším a zdanlivo nenápadným dôvodom je fajčenie. Nikotín môže ovplyvniť malé časti myokardu u ženského pohlavia.

Vývoj patológie je jednoduchý, keďže základom ochorenia je zlyhanie prietoku krvi, predĺžená ischémia. Potom začnú nezvratné zmeny v bunkách, čo vedie k ich smrti. Celý proces končí tvorbou jaziev.

Čo očakávať po mikroinfarkte

Malý ohniskový infarkt myokardu opúšťa nepríjemné a neviditeľné stopy - jazvy. Je ťažké určiť, čo to je, bez vedomia o patológii. Existujú však závažnejšie dôsledky mikroinfarkcie.

 • Srdcové roztrhnutie;
 • Náhle záchvaty dýchavic;
 • perikarditída;
 • Cievna oklúzia;
 • Rôzne arytmie;
 • Opakovaný infarkt.

Čo robiť počas útoku

Aby nedošlo k zhoršeniu situácie, pacient musí zaujať pozíciu v polovici sedenia. Aby bol pacient pokojný, musíte mu dať liek, napríklad Valocordin, toto meno je známe mnohým. Proces meria tlak, impulz a hodnotí všeobecný stav. Ak sa objavia známky udušenia, stojí za to uvoľniť pás a golier na oblečení.

Liek Aspirín thins krvi, mal by byť daný osobe v neprítomnosti alergie. Tento liek bude pôsobiť rýchlejšie, ak sa pilulka bude žuvať. Pred príchodom lekárov môže zastaviť srdce. V tomto prípade potrebujete masáž alebo krátky, ale silný úder do hrudnej kosti. To je normálny výsledok udalostí, nebojte sa.

Liečba patológie na klinike

Len odborník vie, ako liečiť a rehabilitovať osobu po mikroinfarke. Metódy liečby sú priamo závislé od oblasti, na ktorú sa vzťahuje útok, veku osoby, lokalizácie malého zamerania, súvisiacich zápalových a chronických procesov. Počas liečby by mal byť pacient na klinike.

Všetky akcie lekárov sú zamerané na odstránenie bolesti, normalizáciu tlaku a srdcovej frekvencie. Relatívne mladí ľudia majú priaznivú prognózu, ale existuje pravdepodobnosť operácie.

V starobe je oveľa ťažšie, ošetrujúci lekár to môže povedať. Bude tiež vysvetľovať, že relapsy sú možné a rehabilitácia spolu s liečbou je pomerne zdĺhavá. Hoci lieky a "pokračoval" - prognóza nie je vždy priaznivá.

Domáca terapia

Domáca liečba mikroinfarkou zahŕňa fytoterapiu. Obilniny, odvar s tinktúrami sa používajú. Táto metóda liečby sa nedá nazvať hlavnou metódou, ale je vhodná ako preventívne opatrenie alebo dodatočná podpora pre telo.

Často používa citrónovú kôru, cesnak, sušené marhule. V podstate ide o tradičné možnosti, preventívne opatrenia.

Obnova po mikroinfarkcii

Prvým krokom v rehabilitačnom období je strava a zlé návyky. Odporúča sa prestať fajčiť, piť alkohol, začať jesť správne. Nie je potrebné, aby ste boli na prísnej strave, stačí, aby ste "nezabavali" zlú náladu, pili viac tekutín a eliminovali množstvo omáčok. Je žiaduce jesť potravu často v malých množstvách.

Po prepustení z kliniky sa odporúča zakúpiť lístok do sanatória. Tam je súbor činností zameraný na meranú fyzickú aktivitu, pomoc psychológov a užívanie liekov. Celá terapia sa vykonáva pod dohľadom lekára.

Po odpočinku a zotavovaní v sanatoriu, pacientovi, ktorý podstúpil mikroinfarkt, je vhodné navštevovať liečebnú gymnastiku v mieste bydliska, podstúpiť krvné testy a ísť na štúdium orgánov. Lieková terapia bude pokračovať. Keď je človek doma, je dôležité, aby ste striedali zaťaženie a odpočinok. Toto sa týka pacientov patológie triedy 1 a 2. 3. a 4. ročník sa pozoruje doma, pretože ich stav im neumožňuje žiť celý život a navštevovať lekárske inštitúcie samostatne.

Psychika pacienta tiež potrebuje podporu a kontrolu špecialistov. Mnoho príbuzných pacientov zaznamená zmeny v správaní po mikroinfarke.

 • podráždenosť;
 • Výkyvy nálady;
 • Zlý spánok;
 • Obsessívne fóbie.

Bez ohľadu na to, koľko priateľov a známych odporúčajú, čo znamená brať a ako sa správať počas mikroinfarkcie, stojí za to vedieť, že včasná lekárska pomoc môže zachrániť život človeka. Pri akýchkoľvek ochoreniach sa odporúča kontaktovať skúseného odborníka.

Mikroinfarkcia: ako rozpoznať, spôsobiť, pomôcť, ako sa liečiť

Mikroinfarkcia zmierňuje veľa svojím menom, avšak v tomto prípade je nevyhnutné okamžite narušiť sebavedomých pacientov: stav je nebezpečný, vyžaduje si pozornosť. Vo všeobecnosti sa takáto terminológia nepoužíva v lekárskych kruhoch, je častejšie používaná samotnými pacientmi namiesto epitet, keď opisujú udalosti ovplyvňujúce ich srdcový sval. Lekári v rámci tohto konceptu naznačujú malý ohniskový infarkt myokardu alebo niečo iné menej, ale skutočnosť, že katastrofa sa vyskytla v myokarde, nie je popretá a na tomto základe rozvíjajú taktiku liečby.

Hlavná vec nesmie chýbať

Prvé príznaky tzv. Mikroinfarkcie v iných prípadoch sú skutočne vzácne. Ľudia trpiaci angínou a zvyknutí na častú bolesť srdca nemusia venovať pozornosť a vnímať prejavy malého ohniskového infarktu myokardu ako ďalší útok starých ochorení. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že niekedy takýto stav nemusí poskytovať žiadne príznaky alebo môže byť atypický. V takýchto prípadoch je pre pacienta a jeho príbuzných skutočne ťažké okamžite podozrievať prítomnosť mikroinfarktu.

Medzitým je pravdepodobné, že opäť pripomenieme, čo sa dá očakávať z tejto patológie a ako sa môže prejaviť útok nazývaný mini alebo mikroinfarkt:

 • Bolesti s rôznou intenzitou. Ostrečná "dýka" bolesť je považovaná nielen za znak veľkého ohniska, ale aj za príznak mikroinfarkcie, ale nie vždy prítomná. Typické bolesti sú neznesiteľné, horiace, lisované, môžu sa prehmatávať z hrudníka medzi lopatkami smerom k žalúdku, podávať rameno, krk, dostať sa na tvár a prežiť v dolnej čeľusti. Pri atypickom mini-infarkte myokardu nie je závažnosť bolestivých pocitov taká veľká, alebo môže úplne chýbať. Navyše je to niekedy možné a vo všeobecnosti asymptomatické počas útoku a skúsený srdcový záchvat je zaznamenaný na EKG po nejakom čase, potom je pacient informovaný, že trpel MI na nohách.
 • Nitroglycerínová tableta naliehavá pod jazyk a bez adekvátneho účinku je tiež do istej miery príznakom mikroinfarkcie alebo infarktu vo všeobecnosti.
 • Studený pot, prenikajúci cez telo, slabosť v celom tele, pacient je chorý, chápe, že sa v tele stalo niečo vážne.
 • Zvýšenie teploty (obvykle nie je vyššie ako 38 ° C), čo naznačuje, že v myokarde sa objavili zóny nekrózy (nekróza), naznačujú neskoršie obdobie infarktu myokardu.
 • Osoba je prekonaná strachom zo smrti, úzkosťou, ktorá je veľmi podobná panickému útoku, ale to nie je jej prípad. Tu je porucha spôsobená objektívnymi dôvodmi, pacient si nemyslí, že má srdcový infarkt, je naozaj veľmi chorý a telo dáva signál o problémoch, ktoré sa stali.

Prvé znaky a ich varianty sa v zásade nemôžu líšiť od tých s hlbšími léziami, avšak v iných prípadoch sú atypické prejavy typickejšie pre malofokálny infarkt v porovnaní s infarktom myokardu s veľkým ohniskom.

Príznaky, ktoré vynútili upozornenie

Ako sme už uviedli, spolu s typickým prejavom infarktu myokardu sprevádzaným vyššie uvedenými symptómami, niekedy nastane útok, že nikto neberie infarkt myokardu. To nie je prekvapujúce, pretože slabosť, únava, slabé závraty, mierne rýchle srdcové zlyhanie, pokles tlaku a krátkodobé zvýšenie teploty sú pravdepodobne trochu nepríjemné a nemajú nič spoločné s hroznou diagnózou.

V dôsledku asymptomatického infarktu myokardu sa vyskytujú ešte ďalšie chyby. Táto možnosť je zvyčajne myslená pacientmi, ktorí hovoria o mikroinfarkách, ktoré mali na nohách a náhodne sa o nich dozvedeli, keď dostali transkripciu elektrokardiogramu s účinkami tam zaznamenanými (jazvy v srdcovom svale).

Okrem toho existuje možný atypický variant ochorenia, ktorý často zavádza pacienta, jeho príbuzných a zdravotnícky personál. Príznaky mikroinfarkcie môžu v takýchto prípadoch pripomínať inú, niekedy nesúvisiacu patológiu:

 1. Astmatická forma je charakteristická pre starších pacientov, ktorí už majú IHD (koronárne ochorenie srdca), arteriálnu hypertenziu, príznaky srdcového zlyhania. Vo väčšine prípadov táto možnosť neprináša bolesť, ale je sprevádzaná dýchavičnosťou, príznakmi srdcovej astmy alebo pľúcnym edémom. Samozrejme, v takej situácii, kde hlavným príznakom mikroinfarkcie je zadusenie, je ťažké zvážiť poškodenie srdcového svalu.
 2. Baktericídna alebo gastralgická forma sa spravidla uskutočňuje pri diafragmatickom infarkte. Všetko začína intenzívnou epigastrickou bolesťou sprevádzanou ťažkými dyspeptickými javmi: nevoľnosť, vracanie, flatulencia, ktoré sa mýlia a simulujú kliniku "akútne brucho". Najstrašnejšou vecou je, že v takýchto prípadoch sa pacient intenzívne lieči na choroby tráviaceho systému: umyjú si žalúdok, pripravujú ho na operáciu a niekedy ho produkujú. Samozrejme, chyba pri diagnostikovaní chudobných pacientov môže byť nákladná.
 3. Arytmický variant sa vyznačuje miernou bolesťou, niekedy nie je žiadna bolesť. Objektívne údaje odrážajú známky zjavného narušenia rytmu. Môžete mať podozrenie na akúkoľvek arytmiu, ktorá sa často vyskytuje počas diagnostiky.
 4. Cerebrálna (apoplelektická), cerebrovaskulárna forma so svojimi prejavmi je veľmi podobná symptómom dynamickej (prechodnej) cerebrovaskulárnej príhody alebo prechodného ischemického záchvatu. Prvými známkami problémov sú bolesti hlavy, závrat, motorické a senzorické poruchy, ako aj mnestické poruchy.

Atypické formy infarktu myokardu zahŕňajú varianty ochorenia, ktoré sa vyskytujú pri výskyte bolesti na neobvyklých miestach (chrbát, ramená, pravá polovica tela atď.), Ale môžu tiež byť príznakmi mikroinfarkcie.

Prečo sa mikroinfarkcia vyskytuje?

Príčiny mikroinfarkcie sa úplne zhodujú s príčinami veľkých ohniskových lézií. Lekári vždy volajú hlavného vinníka za aterosklerotickú léziu koronárnych artérií myokardu a následnú trombózu koronárnych artérií, ktoré tejto oblasti poskytujú krv. Trombus vytvorený vo vnútri koronárnej artérie sa považuje za hlavný prekurzor následného infarktu myokardu. Samotný je vytvorený v dôsledku aterosklerotického plaku, ktorý vznikol na zmenenej intime, alebo je výsledkom krvácania do samotného plaku.

Okrem toho medzi príčiny mikroinfarkcie poznámka:

 • Lokálne zmeny v plavidlách;
 • hypercholesterolémia;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená adhézia a agregácia krvných buniek doštičiek;
 • hypertenzia;
 • Nadmerné zaťaženie rôznych druhov (fyzické a duševné), ktoré zvyšujú nároky na kyslík zo srdcového svalu;
 • fajčenie;
 • Spazmus nezmenených (zdravých) koronárnych artérií spôsobených strachom, vzrušením alebo z iných dôvodov.

Vzťah medzi týmito príčinami je zrejmý, s výnimkou ostrého spazmu zdravých krvných ciev, všetky ostatné faktory navzájom ovplyvňujú a zhoršujú sa.

Treba poznamenať, že muži sú náchylnejší na mikroinfarkciu a infarkt s hlbokými léziami. Majú podobné situácie častejšie a skôr. Pokiaľ ide o ženy, hormóny ich chránia dlhú dobu, takže "mladý" infarkt nie je typický pre ženu.

Tam, kde bol útok zachytený

Predpovedanie blížiacej sa katastrofy je ťažké a vo väčšine prípadov nemožné. Ak sa to stane doma, potom je dobré, ak sa niekto stane blízko, ktorého najmenšie podozrenie z infarktu môže viesť k rozhodným a správnym krokom:

 1. Pacient položiť, zabezpečiť prístup na čerstvý vzduch;
 2. Žuvajte aspirínovú pilulku a umiestnite 1-2 tablety nitroglycerínu pod jazyk spaseného po meraní krvného tlaku, pretože počiatočná hypotenzia je kontraindikáciou pre nitroglycerín. Pri absencii prístroja na meranie krvného tlaku nie je umiestnená viac ako 1 tableta;
 3. Okamžite zavolajte sanitku a rozumne vysvetlite dispečerovi podstatu hovoru (srdcový záchvat), aby sa pacientovi, ak je to možné, dostavil špecializovaný kardiologický tím.

Každá osoba by mala sama pochopiť, aké dôležité je poznať prvé príznaky infarktu myokardu, aby sa nestal zmätený, ak sa mu niečo stalo alebo v jeho prítomnosti, pretože niekedy život končí len preto, že pomoc nepríde včas.

Dôležité: vývoj ischémie pri mikroinfarkách a srdcový záchvat bez pomoci

Život po mikroinfarkcii

Liečba mikroinfarkcie sa úplne nelíši od infarktu s hlbokými léziami. Je to len otázka, či pacient podstúpil hospitalizáciu alebo trpel chorobou na nohách. Otázky liečebnej taktiky rozhoduje lekár a predpisujú lieky v súlade s pacientovým stavom. Ľudia, ktorí mali mikroinfarkt, by však mali vedieť, že antikoagulanciá a / alebo antiagregačné lieky, ako je cardiomagnyl alebo aspirínové kardio, by mali trvať celý život, aby zabránili vzniku nového infarktu, ktorý nemusí mať predponu "micro".

Okrem toho, berúc do úvahy súvisiace choroby, môžu byť predpísané ďalšie lieky osobe:

 • Statíny, ktoré porušujú lipidové spektrum a bojujú proti ateroskleróze;
 • Antiarytmické lieky;
 • Lieky, ktoré znižujú krvný tlak vrátane diuretík;
 • Iné lieky závisia od následkov a súvisiacich ochorení.

Väčšina pacientov s infarktom myokardu v histórii užíva veľké množstvo rôznych liekov a vie, že núdzové vybavenie by malo byť vždy s nimi v prípade nepredvídaných okolností na ceste, v kaviarni, v divadle.

Dôsledky mikroinfarkcie vo väčšine prípadov závisia od ochorenia človeka. Vzhľadom na to, že tieto lézie sú malé, dokonca aj ako jazva vzniknutá v dôsledku infarktu myokardu, telo môže kompenzovať udalosti po dlhú dobu (niekedy po mnoho rokov) a neznižovať kvalitu života. Najčastejšie dôsledky mikroinfarkcie sú vývoj arytmií a chronického srdcového zlyhania, s ktorými bude pacient musieť bojovať podľa všetkých odporúčaní lekára.

Mikroinfarkcia: symptómy a liečba

Microinfarkcia - hlavné príznaky:

 • slabosť
 • závrat
 • Bolesť na hrudníku
 • Dýchacie ťažkosti
 • Dýchavičnosť
 • Strata vedomia
 • úzkosť
 • Modrý nasolabový trojuholník

Mikroinfarkcia (typ koronárnej choroby srdca) je malá ohnisková lézia myokardu, ktorá sa vyvíja na pozadí nedostatočného krvného obehu a vyznačuje sa nekrózou malých oblastí srdcového svalu. Toto je jedna z najčastejších ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorá slúži ako predzvesť vývoja vážnejších srdcových ochorení - srdcového infarktu.

Vedci dlho vedia, že mikroinfarkcia sa vyskytuje iba u mužov, vysvetľujúc, že ​​pred menopauzou produkujú ženy estrogén, ktorý zabraňuje rozvoju akéhokoľvek narušenia srdca a to nie je výnimkou. Moderné štatistiky však ukazujú, že na svete sa vyskytuje 200-300 úmrtí na celom svete, ktoré sa vyvíjajú na pozadí malého alebo veľkého ohniska infarktu myokardu.

Etiológia a patogenéza

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť mikroinfarkt a môžu byť ako vonkajšie, tak vnútorné, ale hlavnými faktormi vývoja choroby sú:

 • neaktívny životný štýl (vedie k postupnej atrofii srdcového svalu, v dôsledku čoho môže akékoľvek nadmerné zaťaženie predstavovať hrozbu pre ľudské zdravie);
 • nesprávna strava (konzumácia potravín bohatých na lipoproteíny s nízkou hustotou spôsobuje tvorbu aterosklerotických plátov, ktoré narúšajú pohyb krvi cez cievy);
 • fajčenie (najčastejšou príčinou poškodenia malých oblastí myokardu u žien, dokonca aj estrogén nemôže zvládnuť škodlivé účinky nikotínu na ľudské telo);
 • hypertenzia;
 • častý stres a syndróm chronickej únavy.

Mechanizmus vývoja ochorenia je pomerne jednoduchý, pretože je založený na zhoršenom krvnom obehu, mikroinfarkcia začína s rozvojom dlhodobej ischémie spôsobenej čiastočným zúžením lumenu srdcovej tepny. Potom sa v necestovanej nádobe začína proces nekrobiózy (nezvratné zmeny a poruchy fungovania srdcových buniek, ktoré následne vedú k ich smrti), potom nekróza a tieto zmeny sa dokončia vytvorením malej jazvy.

Symptómy ochorenia

Zvláštnosťou tejto choroby je, že vo väčšine prípadov sa človek dozvie o mikroinfarkcii, ktorá sa stala úplne náhodou (napríklad pri každoročnom fyzickom vyšetrení). Hlavné príznaky mikroinfarkcie, ktoré navyše trvajú približne 40-60 minút, sa môžu ľahko zameniť s vývojom chladu - slabosťou v celom tele, krátkodobým zvýšením telesnej teploty (vyskytuje sa ako reakcia na nekrózu mikročastic srdcového svalu), závratmi (príležitostne stratou vedomia), dýchavičnosťou a bolesť na hrudníku, takže začatie liečby počas útoku bude mimoriadne problematické. Okrem hlavných príznakov existujú aj ďalšie príznaky mikroinfarkcie, ktoré pri prvom vyšetrení nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ľudský život a zdravie, ale v skutočnosti vyžadujú väčšiu pozornosť:

 • neustále chladné prsty a prsty (indikujú porušenie systému periférneho krvného obehu, ktorý môže neskôr spôsobiť mikroinfarkciu);
 • časté bolesti hlavy, ktoré sú sprevádzané ťažkou hypertenziou (nie je možné s istotou povedať, že bolesť hlavy signalizuje vývoj mikroinfarkcie, ktorej symptómy sú opísané vyššie, ale môže naznačovať počiatočné poruchy kardiovaskulárneho systému, ktoré môžu zabrániť vzniku vážnych ochorení);
 • opuch dolných končatín ráno a zvýšené potenie;
 • náhla bolesť na ľavej strane hrudnej kosti vyzaľujúca rameno alebo rameno;
 • krátkodobý modrý nasolabiálny trojuholník sprevádzaný respiračným zlyhaním (tento príznak naznačuje, že sa mikroinfarkcia vyvíja v danom čase).

Niekedy je mikroinfarkcia takmer asymptomatická. V momente útoku môže osoba cítiť krátkodobú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá je neskôr nahradená pocitom úzkosti a miernym nepohodliem. Vzhľadom na nízky prah citlivosti na bolesť sa starší ľudia a diabetici takmer necítia príznaky mikroinfarkcie, ktorých dôsledky môžu byť veľmi odlišné (začínajúc rozvojom arytmií a končiac so srdcovým zlyhaním), diagnostika takýchto pacientov sa robí retrospektívne (na základe komplikácií).

diagnostika

Akékoľvek príznaky mikroinfarkcie by mali viesť človeka k premýšľaniu o návrate do nemocnice, pretože samotná liečba tohto ochorenia nielenže neprinesie žiadne výsledky, ale môže tiež spôsobiť zhoršenie srdcového svalu. Lekári diagnostikujú na základe údajov elektrokardiogramu (EKG), na ktorých Q vlna nerastie (z tohto dôvodu sa mikroinfarkcia niekedy nazýva srdcový záchvat bez Q vlny), krvný test a farebný ultrazvuk srdca (pomáha určiť léziu).

Základné princípy liečby mikroinfarktom

Liečba choroby prebieha v nemocničnom prostredí, pretože bez ohľadu na to, kedy došlo k útoku, existuje vždy riziko vzniku rozsiahlejšieho poškodenia srdcového svalu. Lekári predpisujú pacientov na odpočinok v posteli, predpisujú rozšírenie srdcových ciev, ktoré zlepšujú viskozitu a tekutosť krvi, dodatočne predpísanú invazívnu liečbu (kvapky, ktoré obnovujú rovnováhu elektrolytov). V prípade potreby ošetrujúci lekár s pomocou chirurgického zákroku alebo farmakoterapie (v závislosti od závažnosti následkov) lieči komplikácie.

Malo by sa pamätať na to, že liečba tejto choroby pokračuje doma a bude účinná len vtedy, ak pacient prísne dodržiava odporúčania lekára, správne sa stravuje, má veľa odpočinku a je menej nervózny.

Ak si myslíte, že máte mikroinfarkciu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám kardiológ môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Srdcový kašeľ je špeciálny typ prejavu, ktorý je tvorený porušením synchronicity komorovej kontrakcie srdca. Mnohí zvykli na to, že takýto fenomén, ako je kašeľ, sa môže prejaviť iba pri studenej alebo alergickej reakcii, ale nie pri srdcovom ochorení. Tento fenomén je vyvolaný, pretože pravá komora normálne vypĺňa pľúcne tkanivo krvou a ľavá zaostáva za malou časťou. Z tohto dôvodu je krvný obeh narušený a tlak v pľúcach sa zvyšuje. Tento proces spôsobuje hypoxiu. Pacient má neustále túžbu vyčistiť hrdlo a dýchanie sa stáva ťažším.

Ako taký termín, ako je tachykardia, je obvyklé vnímať rýchly tlkot srdca pre akúkoľvek špecifickosť jeho pôvodu. Priemer pre túto sumu je viac ako 100 úderov za minútu. Tachykardia, ktorej príznaky, hoci spočívajú v rýchlom srdcovej činnosti, sú charakterizované napriek správnosti rytmu srdcového rytmu, pričom trvanie intervalov medzi srdcovými tepmi je tiež konštantné. Rovnaký stav, ktorý sa vyznačuje neočakávaným výskytom tachykardie a jeho náhleho konca, je definovaný ako paroxyzmálna tachykardia.

Základná hypertenzia je patologický proces charakterizovaný chronickým nárastom krvného tlaku. Treba poznamenať, že pri tejto chorobe je možné súčasné zvýšenie systolického aj diastolického indexu.

Zápal pľúc (oficiálne - zápal pľúc) je zápalový proces v jednom alebo oboch respiračných orgánoch, ktorý je zvyčajne infekčný a je spôsobený rôznymi vírusmi, baktériami a plesňami. V dávnych dobách bola táto choroba považovaná za jednu z najnebezpečnejších a hoci moderné prostriedky liečby môžu rýchlo a bez následkov zbaviť infekcie, choroba nezanikla. Podľa oficiálnych údajov každý rok približne milión ľudí trpí v našej krajine zápalom pľúc v akejkoľvek podobe.

Myokarditída je všeobecný názov zápalových procesov v srdcovom svale alebo myokarde. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí rôznych infekcií a autoimunitných lézií, expozície toxínom alebo alergénom. Existuje primárny zápal myokardu, ktorý sa vyvíja ako nezávislé ochorenie a sekundárny, keď srdcová patológia je jedným z hlavných prejavov systémového ochorenia. S včasnou diagnózou a komplexnou liečbou myokarditídy a jej príčin je prognóza pre zotavenie najúspešnejšou.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Čo je mikroinfarkt a ako je to nebezpečné?

Napriek tomu, že termín "mikroinfarkcia" chýba v lekárskej vedeckej literatúre, lekári často formálne robia takúto diagnózu pre svojich pacientov. Ale čo je skutočne mikroinfarkcia srdca? Patologický proces pod týmto názvom je malá ohnisková nekróza buniek srdcového tkaniva. Príznaky mikroinfarkcie v praxi sa neprejavujú tak jasne ako s rozsiahlou smrťou myokardu.

Choroba sa veľmi zriedkavo stáva príčinou smrteľného výsledku pacienta, ale je takmer vždy nevyhnutným predpokladom rozvoja chorého človeka ťažkých komplikácií, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu jeho života.

Podľa kardiologických štatistík sú príznaky mikroinfarkcie častejšie zistené u pacientov mužov vo veku 45 až 65 rokov.

V posledných rokoch sa lekári trochu zaujímajú o tendenciu oživiť chorobu, pretože malá ohnisková nekróza myokardu začala ovplyvňovať mladých ľudí, ktorí doteraz oslavovali svoje štyridsaťročné výročie. Diagnóza mikroinfarkcie vo férovom sexe je omnoho zriedkavejšia ako u mužov, ale stále má miesto. Takáto dynamika súvisí so zvláštnosťami hormonálneho pozadia u žien a s produkciou estrogénu v ich telách, ktoré chránia srdcový sval pred poškodením.

Prečo sa tvorí malá ohnisková nekróza?

Dnešné choroby kardiovaskulárnej sféry sú na prvom mieste na svete z hľadiska prevalencie a sú jednou z najdôležitejších príčin úmrtnosti pacientov. Lekári neustále varujú a kladú na ľudí zdravý životný štýl, čo umožňuje zlepšiť fungovanie srdca. Napriek tomu väčšina obyvateľov našej planéty ignoruje varovania odborníkov, denne sa vystavuje riziku výskytu patologických stavov spojených so zhoršeným fungovaním srdcového svalu, najmä mikroinfarkou a jej dôsledkami.

Medzi hlavné príčiny vývoja mikroinfarkcie patria:

 • vyčerpávajúce fyzické námahy;
 • psycho-emocionálny stres, silný stres, nervové vyčerpanie;
 • nevyvážená strava, ktorá prispieva k rozvoju výraznej aterosklerózy s poškodením koronárnych ciev;
 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku;
 • diabetes mellitus;
 • chronické ochorenia srdca: kardiomyopatia, hypertrofia komôr, chlopňová nedostatočnosť a podobne.

Podvodníci chorôb

Lekári tvrdia, že obrovský počet pacientov, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc v kardiologických nemocniciach, má znaky charakteristické pre minulú mikroinfarkciu na elektrokardiograme. Tento jav je spôsobený tým, že pacienti často trpia príznakmi mikroinfarkcie vo svojich nohách, pretože ich považujú za bežnú indispozíciu.

Podvodníci budúcej choroby:

 • zvýšenie celkovej telesnej teploty na počet subfebrilov;
 • slabosť a pocit slabosti;
 • bolestivé kĺby;
 • nepohodlie v hrudníku vľavo.

Zvyčajne ženy veľmi zriedkavo venujú pozornosť uvedeným príznakom blížiacej sa katastrofy, a preto sa obrátia na lekárov, ktorí už majú komplikácie mikroinfarktácie, keď sa príznaky choroby stanú vyslovene.

Nezabúdať ani na prvé príznaky ochorenia môžu byť pacienti trpiaci poruchou metabolizmu glukózy a staršími, čo súvisí s nízkym prahom bolesti.

Všeobecné príznaky mikroinfarkcie závisia od dôvodov vývoja patologického stavu, lokalizácie a rozsiahlejších oblastí nekrózy. U pacientov s malým ohniskom infarktu myokardu sa najprv vyskytne srdcový záchvat:

 • bolesť s miernou intenzitou hlavne v ľavých častiach hrudníka, ktorá dáva ľavú ruku a lopatku;
 • závraty, niekedy aj mdloby;
 • cyanóza peria a modrý nasolabiálny trojuholník;
 • ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť.

Po určitom čase môžu všetky prejavy mikroinfarkcie samy o sebe odísť, ale to neznamená, že ochorenie zmizne s nimi. Nekróza tkaniva myokardu spôsobuje zníženie schopnosti srdca úplne znížiť, čo spôsobuje vznik komplikácií v kardiovaskulárnom systéme, ktoré sprevádzajú príznaky srdcového zlyhania.

Ako sa choroba prejavuje u mužov?

Príznaky mikroinfarkcie u mužov sú výraznejšie než príznaky malých ohniskovej nekrózy myokardu u žien. Asymptomatický priebeh ochorenia u predstaviteľov silnejšieho pohlavia je zriedkavým fenoménom, preto riziko vzniku komplexných následkov ochorenia u mužov nie je vysoké.

Pre mikroinfarkciu u mužov sú charakteristické:

 • záchvat ostrých bolestí v oblasti srdca, ktorý stláča a vytvára pocit prítomnosti kómy v hrudníku, čo sťažuje dýchanie;
 • bolestivý syndróm je perzistentný a trvá niekoľko hodín bez ohľadu na použitie analgetických liekov;
 • cyanóza nasolabiálneho trojuholníka;
 • zvýšenie telesnej teploty na 37,5 - 38 0 С;
 • výskyt paniky nálady, ktoré sú sprevádzané strachom zo smrti;
 • chladné končatiny a neschopnosť snímať pulz v žilách rúk.

Čo pomôže určiť ochorenie u žien?

Diagnóza príznakov mikroinfarkcie u žien má svoje vlastné charakteristiky spojené s utajením klinického obrazu choroby. Veľmi často sa ochorenie v predstaviteľoch slabšieho pohlavia maskuje za patologických podmienok, ktoré pacient považuje za prejavy nachladnutia alebo bežnej únavy. Bolesť v mikroinfarke u žien je mierna av niektorých prípadoch úplne chýba.

Patologické príznaky u žien:

 • epigastrická bolesť sprevádzaná nevoľnosťou, pripomínajúca symptómy gastroduodenitídy;
 • malátnosť;
 • opuch dolných končatín;
 • vysoký krvný tlak;
 • bolesti hlavy a závrat.

Mikroinfarkcia u žien je zriedka diagnostikovaná. Lekári sa často musia vyrovnať s dôsledkami, pretože patologický stav je charakterizovaný asymptomatickým priebehom.

Možné komplikácie

Aj pri včasnom zaobchádzaní s pacientom na kvalifikovanú pomoc a správnu liečbu existujú vždy riziká komplikácií, ktoré značne podkopávajú ľudské zdravie, obmedzujú výkonnosť a zhoršujú kvalitu života.

Nasledujúce účinky mikroinfarkcie sú známe:

 • transformácia malej fokálnej nekrózy svalového tkaniva srdca do masívneho infarktu so smrťou veľkej oblasti myokardu;
 • rozvoj srdcového zlyhania;
 • zablokovanie srdcových ciev alebo pľúcnych artérií s krvnou zrazeninou;
 • výskyt srdcových arytmií a vedenia.

Vlastnosti liečby

Je potrebné liečiť mikroinfarkciu výlučne v podmienkach kardiologickej nemocnice. Zanedbanie symptómov ochorenia a ignorovanie patologických výskytov, ako aj rôzne tradičné metódy terapie, analgetické pilulky doma a podobne nielen pomôžu zastaviť proces nekrózy myokardu, ale tiež vyvolávajú vývoj vážnych komplikácií choroby, ktoré môžu chorému spôsobiť život. Preto ak máte podozrenie na mikroinfarkciu, musíte okamžite zavolať záchrannú službu.

Po potvrdení v nemocnici má pacient malú ohniskovú nekrózu srdcového svalu, lekár rozhodne o ďalšej taktike pacienta, ktorá je založená na nasledujúcich zásadách:

 • úľavu od bolesti;
 • obnovenie koronárneho obehu;
 • zlepšenie reologických charakteristík krvi;
 • prevencia komplikácií;
 • normálny srdcový rytmus;
 • kontrola krvného tlaku.

Liečba mikroinfarkou v praxi sa realizuje pomocou liekov zo skupiny beta-blokátorov, antiarytmik, analgetík, antikoagulancií, ACE inhibítorov, antihypertenzív.

Po liečbe v jednotke intenzívnej starostlivosti a v kardiologickej nemocnici má pacient stále dlhú rehabilitačnú procedúru, ktorá umožní, aby osoba, ktorá prešla mikroinfarkou, sa vrátila do plného života a pracovných povinností a aby zabránila rizikám komplikácií patologického procesu, jej premeny na komplexnejšie formy nekrózy myokardu a podobne.

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pri malých ohniskách srdcového infarktu srdcového svalu sú zamerané na prevenciu nekrózy myokardu a normalizáciu koronárneho obehu, čím sa zabráni ischemii tkaniva. Ak chcete udržať vaše srdce zdravé čo najdlhšie, človek by mal dodržiavať jednoduché odporúčania lekárov:

 • organizácia normalizovaného spôsobu dňa a pracovného harmonogramu, ako aj racionalizácia potravín a riadny oddych;
 • odmietanie zlých návykov;
 • kontrola hladín cholesterolu a cukru v krvi, ako aj krvný tlak;
 • udržiavanie zdravého životného štýlu;
 • predchádzanie stresovým situáciám a psycho-emocionálny stres;
 • implementácia všetkých odporúčaní odborníkov týkajúcich sa užívania liekov, ktoré zlepšujú prácu srdca;
 • pravidelné návštevy kardiologickej kancelárie a elektrokardiografické preventívne vyšetrenie;
 • Okamžitý prístup k odborníkom v prípade najmenšieho podozrenia na výskyt príznakov ischémie myokardu alebo poruchy srdcového rytmu.

Dúfame, že vám tento článok bude užitočný. Ak máte akékoľvek otázky, je lepšie, aby ste si schôdzku vybrali a požiadali ich profesionálneho kardiológu. Nájdeme najlepšieho špecialistu pre vás!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Sinusová tachykardia srdca: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa naučíte: podstatu ochorenia sínusovej tachykardie, príčiny a typy patológie. Symptómy, spôsoby liečby.Pri sínusovej tachykardii je frekvencia sínusového rytmu srdca viac ako 100 úderov za minútu.

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Prognóza na regeneráciu po stentovaní srdcových ciev

Zlepšenie moderných metód chirurgického zákroku, ako napríklad operácia stentovania srdcových ciev s pre- a pooperačnou lekárskou podporou, umožňuje dosiahnuť vynikajúce klinické výsledky v oblasti srdcových ochorení v blízkej a dlhodobej dobe.

Kŕčové žily v panve: liečba a prevencia

Kŕčové žily na ženách sú najčastejšie spojené s ťažkosťami v nohách, s rozšírenými žilami v teliatách a nepohodliemi pri sedení alebo chôdzi po dlhú dobu. Len málo ľudí vie, že kŕčové žily sú tiež v panve, čo spôsobuje značný nepríjemný pocit z dobrého pohlavia a výrazne obmedzuje ich kvalitu života.

Angioencefalopatia mozgu

Ivan Drozdov 25. augusta 2017 1 Komentár Angioencefalopatia je porucha mozgovej funkcie spôsobená vaskulárnymi patológiami a chronickým dodávaním krvi do mozgu. Patológia sa postupne rozvíja, hlavne u dospelých, as vekom sa zvyšuje stupeň náchylnosti na ochorenie.

Rehabilitácia po infarkte myokardu doma: telesná výchova, strava, lieky

Infarkt sa vyskytuje, keď je trombus blokovaný koronárnou artériou a spôsobuje, že niektoré oblasti srdca zostanú bez kyslíka. Ak lekárska starostlivosť nebola poskytnutá včas, bunky umierajú, jazvy sa tvoria na svojom mieste a srdce prestane vykonávať svoje funkcie.