Skúmanie kardiovaskulárneho systému znamená povinné používanie dvoch techník - EKG a EchoCG. Prvý z nich identifikuje zmeny alebo abnormality funkcií srdca a druhý identifikuje anatomické problémy kardiovaskulárneho systému. Rozdiel medzi metódami spočíva v tom, že každá z diagnostických metód poskytuje lekárovi určité informácie, ktoré dopĺňajú celkový obraz choroby. Nemôžete zanedbávať vymenovanie lekára, ktorý nahradí ozvenu srdca na EKG. Alebo sa snažte vyhnúť úplnému vyšetreniu s vysokým rizikom ochorenia srdca.

Čo ukazuje EKG

Nasledujúce funkcie určujú harmonickú a dlhodobú prácu srdcového svalu:

 • automatizmus (výskyt konštantných impulzov pre sťahovanie svalov);
 • vedenie (prenos impulzov na určité miesta myokardu);
 • excitácia (reakcia myokardu na vytvorený impulz);
 • kontrakcia (reakcia srdcového svalu na posun krvi do ciev);
 • toychest (zachovanie tvaru srdcových komôr po kontrakcii).

Výkonnosť týchto funkcií môžete vyhodnotiť pomocou elektrokardiografie. Zaznamenávanie elektrických impulzov a odpovedí myokardu môže odhaliť funkčné problémy, ktoré vznikajú pri rôznych ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Najdôležitejšou vecou, ​​ktorá môže poskytnúť EKG, je identifikácia prvých príznakov infarktu myokardu pri chronickej ischémii a angíne.

Ako je EKG

Táto technika je jednoduchá a netrvá veľa času. Sestra pripojí snímače ku koži na určitých miestach na hrudníku, ramenách a nohách. Zapne zariadenie a zaznamená indikátory za niekoľko minút. Výsledná krivka, odrazená na papierovej páske, bude hodnotená lekárom. V závislosti od zmien v EKG si môžete všimnúť tieto choroby:

 • zmena veľkosti jednotlivých komôr srdca na pozadí vysokého tlaku;
 • narušenie automatizmu v podobe zrýchlenia alebo zníženia srdcového tepu, úderov, arytmií;
 • porucha vedenia (blokáda oblasti myokardu);
 • detekcia príznakov ischémie (akútna alebo chronická);
 • účinky nedávneho infarktu myokardu;
 • zápalových procesov v rôznych častiach systému.

Metóda EKG je nevyhnutná na rýchlu detekciu infarktu myokardu. Každý kardiologický pohotovostný tím má prenosné zariadenie EKG, ktoré umožňuje on-site identifikovať akútnu situáciu.

Čo ukazuje echokardiografia

Echo srdca umožňuje najbezpečnejší a najrýchlejší spôsob identifikácie anatomických porúch v ktorejkoľvek časti orgánu. Metóda sa používa na identifikáciu nasledujúcej patológie:

 • vrodené a získané srdcové chyby;
 • infekčné lézie s výskytom myokarditídy, endokarditídy a perikarditídy;
 • infarkt myokardu;
 • postinfrakčná aneuryzma srdca;
 • kardiomyopatia;
 • trombóza veľkých srdcových ciev;
 • nádorov a novotvarov.

Okrem identifikácie väčšiny anatomických zmien vám ozvena srdca umožňuje posúdiť kontraktilnú schopnosť myokardu a identifikovať problémy s krvným riešením. Na tento účel sa používa echa metóda v kombinácii s dopplerometriou. Duplexné skenovanie sa stalo nepostrádateľnou diagnostickou technikou pre celkovú väčšinu srdcovej patológie.

Ako sa vykonáva echokardiografia

Tak ako pri každej ďalšej štúdii ozveny, je potrebné na pokožku použiť špeciálny gél. Potom vedie lekár senzor a skúma zmeny srdca na monitore. Duplexné skenovanie sa vykonáva týmto spôsobom, iba lekár použije špeciálnu predponu pre echo stroj. Po dokončení štúdie špecialista urobí záver, s ktorým by ste mali ísť u svojho lekára.

Dve diagnostické metódy - EKG a srdcová echo - sa navzájom dopĺňajú a pomáhajú lekárovi robiť presnú diagnózu. Rozdiel medzi nimi je dostatočne veľký, a čo je najdôležitejšie, nemôžete ignorovať žiadne z týchto prieskumov alebo sa pokúšať nahradiť jeden.

Každá z možností prieskumu poskytne užitočné diagnostické informácie, ktoré môžu byť pre osobu dôležité. Niekedy ozvene srdca nevidí príznaky srdcového infarktu a EKG bez akýchkoľvek zvláštnych pochybností naznačuje akútnu situáciu s prietokom krvi v srdcovom svale.

Ktorá metóda uprednostňuje výskum srdca: ultrazvuk alebo EKG

Aby sme sa rozhodli, akú metódu treba urobiť v prípade problémov so srdcom: ultrazvuk alebo EKG, je potrebné zistiť, ako sa jedna metóda líši od druhej. V podstate ide o úplne odlišné metódy. Kardiogram umožňuje určiť funkčné parametre srdca a echokardiografiu srdca - študovať anatómiu a štruktúru orgánu.

Dôležitú úlohu pri výbere typu vyšetrenia má ošetrujúci lekár, lebo určuje, čo je najlepšie urobiť v každom prípade: ultrazvuk alebo iné funkčné štúdium. V tomto prípade by prístup k pacientovi mal byť individuálny. V závislosti od prítomnosti srdcových problémov špecialista vypracuje plán nevyhnutných vyšetrovacích metód a ich postupnosť.

Indikácie pre echokardiografiu

Táto metóda je zvyčajne predpisovaná lekárom, indikácie môžu byť nasledovné:

 • ak sa pacient obáva slabosti a závratov;
 • mdloba a časté bolesti hlavy;
 • ak je nauzea s pravidelnou hypertenziou (vysoký krvný tlak);
 • pacient sa obáva nedostatku dychu;
 • ak dochádza k opuchu nohy (väčšinou večer) alebo na telo;
 • periodicky bolesť v hrudníku, podskupinej oblasti na ľavej strane alebo ak je tento príznak konštantný;
 • keď pocit búšenia srdca alebo zánik práce (vyblednutie) srdca;
 • pacient má bledú alebo modrastú kožu;
 • počuť hluk v srdci;
 • ak existujú podozrenia na patologické zmeny v ventiloch orgánu (vrodená alebo získaná chyba).

Je potrebné dodať, že ECHO srdca by sa malo vykonať pri diagnostike pacienta s reumatizmom alebo inými systémovými ochoreniami (systémový lupus erythematosus, sklerodermia).

Ďalším dôvodom na vykonanie ultrazvuku srdca je stav pred operáciou, ak má pacient históriu srdcovej patológie, ako aj všetkých pacientov starších ako 50 rokov.

Účinnosť ultrazvuku je znázornená v prípadoch prítomnosti vaskulárnej patológie u pacientov (napr. Varixové lézie, tromboflebitída).

Patologické zmeny, ktoré možno zistiť pomocou ultrazvuku

Ako viete, ultrazvukové vyšetrenie umožňuje študovať anatómiu a štruktúru tela, takže je možné identifikovať túto metódu:

 • anatomické znaky srdca;
 • stav srdcových chlopní, ich funkčnosť (prolapsy, regurgitácia, stenóza, nedostatočnosť);
 • stav srdcového svalu počas kontrakcií a relaxácií;
 • patologické zmeny orgánu (vrátane nádorov, prenesených mikroinfarktov);
 • rýchlosť prietoku srdcovej frekvencie;
 • priemer nádob;
 • zmena hrúbky steny komôr a predsiení;
 • stav perikardiálneho vrecka vrátane prítomnosti patologickej tekutiny v ňom.

ECHO srdca vám umožňuje vizualizovať krvné zrazeniny v srdcových dutinách, posúdiť stupeň aterosklerotických lézií koronárnych ciev, prítomnosť ďalších akordov, ktoré sa považujú za variant normy. Rovnako s echokardiografiou je možné posúdiť stav veľkých ciev, to znamená, že táto metóda ukazuje zmeny v aorte.

Takže ECHO srdca vám umožňuje identifikovať mnohé kardiologické choroby. Je potrebné dodať, že individuálne charakteristiky pacienta, telesná štruktúra a jeho vek ovplyvňujú stanovenú frekvenciu počas ultrazvuku.

Zmeny, ktoré sa zistia počas EKG

Treba poznamenať, že zariadenia pre EKG sú dostupné všade, postup trvá niekoľko minút, je na rozdiel od ultrazvuku pomerne jednoduchý. Je možné identifikovať nasledujúce zmeny:

 • srdcové arytmie (tachy - alebo bradyarytmia, extrémista, atriálna fibrilácia);
 • príznaky ischémie myokardu (s infarktom myokardu, ako aj ischemická choroba srdca);
 • príznaky blokády (nesprávne impulzy).

Okrem toho kardiogram nezobrazuje zmeny, ktoré chýbajú v čase zaznamenávania EKG (ale pacient mal pred časom). Rovnako ako patológia, ktorá sa neprejavuje elektrickými prejavmi (napríklad malé stupne chýb ventilov). Tieto patologické zmeny sa môžu zistiť pri vykonávaní echokardiogramu.

EKG nie vždy ukazuje zmeny v stenách komôr a predsiení, ktoré sa prejavujú ich zhrubnutím, ako aj výrazné funkčné zmeny srdcových chýb. Tieto znaky sa lepšie detegujú s ECHO srdca.

Treba poznamenať, že na kardiograme možno zistiť falošne pozitívne výsledky, to znamená, že existuje nejaká akútna patológia, ktorá v skutočnosti nie je prítomná. Po prvé, môže to byť u žien počas menopauzy. Varovanie! Táto patológia EKG sa zaznamenáva v priebehu rokov.

Ďalšou príčinou falošne pozitívnej na kardiograme je registrácia ischemických zmien u pacientov s autoimunitnými reumatickými ochoreniami. Tieto patologické zmeny sú zaznamenané dlho, aj keď v skutočnosti má pacient normálne EKG.

Elektrokardiografia sa odporúča u pacientov, ktorí mali bolesť v krku (pretože príčinný činiteľ má tropizmus pre srdcové dutiny). Okrem toho táto funkčná štúdia môže odhaliť koronárne komplikácie v počiatočnom štádiu, keď je možné ich úplné vyliečenie. V tejto situácii by sa malo vykonať a ECHO srdca.

Na záver by som rád zdôraznil osobitnú úlohu srdca pre naše telo. Nedá sa nahradiť a obnovenie plnohodnotnej práce môže byť veľmi ťažké. Keď sa objavia prvé prerušenia jeho práce, mal by okamžite kontaktovať kardiológ a podrobiť sa príslušnému vyšetreniu: EKG, ultrazvukové vyšetrenie alebo iné metódy.

Porovnávacie rozdiely medzi EKG a echokardiogramom

Elektrokardiografia (EKG) a echokardiografia (Echo-KG) sú dobrými metódami na diagnostiku rôznych ochorení srdca a kardiovaskulárneho systému. Aká je najlepšia echokardiografia alebo EKG? Elektrokardiografia je hlavnou metódou vyšetrovania. Používa sa na zistenie srdcových arytmií, angíny pectoris, blokád, infarktu. Echokardiografia umožňuje podrobnejšie posúdiť veľkosť srdca, vidieť stav ventilových systémov, nádorové formácie a odhaliť abnormality vo fungovaní srdca. Výskumy sa líšia technikou vykonávania a interpretácie výsledkov.

Charakteristiky, indikácie a obmedzenia elektrokardiografie

Srdce je obmedzené elektrickými potenciálmi. Elektrokardiograf (prístroj EKG) zaznamená impulzy vychádzajúce zo srdca, ktoré sa následne prenášajú na špeciálny film. Zaznamenávanie elektrických impulzov sa uskutočňuje vo forme krivky. Grafický obraz EKG sa nazýva elektrokardiogram. Na ňom môžete vidieť zníženie komôr, atria, ako aj prestávku medzi ich prácou. Podľa odchýlok od normálneho EKG lekár určuje typ patológie u pacienta.

Indikácie pre kardiografiu

 • aterosklerotické vaskulárne poškodenie;
 • obezita;
 • hypertenzia;
 • vysoký cholesterol;
 • endokrinopatie;
 • pacienti nad 40 rokov;
 • škodlivá výroba (profesionálna vhodnosť);
 • dedičnosť srdcových chorôb;
 • prenosné infekčné choroby (tonzilitída).
 • bolesť v srdci;
 • prítomnosť nedostatku dychu;
 • intenzívna dlhotrvajúca bolesť brucha;
 • pretrvávajúca arteriálna hypertenzia;
 • nedostatok energie;
 • poranenia hrudníka;
 • poruchy rytmu;
 • bolesť v chrbtici hlavne vľavo;
 • bolesť krku a dolnej čeľuste.

Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa účelu štúdie okrem poškodenia kože v mieste aplikácie elektród. Metóda nevyžaduje vážnu prípravu. Pri vykonávaní je potrebné zvážiť možnosť užívania srdcových liekov pacientmi, ktorí môžu deformovať výsledky vyšetrenia.

Na vytvorenie EKG sa pacient umiestni na gauč, umiestni na hrudi špeciálne elektródy (6 elektród na prísavkách), zápästia a členky (vo forme svoriek). Pacient musí ležať pokojne, dýchať pokojne. V prípade potreby lekár požiada, aby si na niekoľko sekúnd zadržal dych. Počas elektrokardiografie môžete vykonať záťažové testy. Pacient môže byť vyzvaný, aby sa zobral, urobil drepy alebo chodil na bežeckom páse.

Nevýhody a výhody EKG, interpretácia výsledkov

Nevýhodou tejto techniky je krátkodobá štúdia, ktorá nemôže odhaliť dočasné poruchy rytmu alebo záchvat angíny pectoris. Pri dlhodobej diagnostike srdcových ochorení sa predpisuje denné sledovanie EKG (Holter). Pacient chodí s malým záznamníkom EKG počas cvičenia, v pokoji. V tomto prípade môžete zaregistrovať extrasystoly, rovnako ako blokády.

Ďalšou nevýhodou je, že výsledky elektrokardiografie sú silne deformované počas pohybov, kašľa, hlboké dýchanie, plač v deťoch. V takomto prípade sa EKG musí obnoviť. Štúdia je veľmi nepohodlná pre dojčatá, pretože ich nemožno nechať ležať stále.

Výhodou metódy EKG je to, že je v akejkoľvek nemocnici a klinike. K dispozícii sú tiež prenosné núdzové slúchadlá. Sú vo všetkých sanitkách. Lekár v akejkoľvek špecializácii môže dešifrovať výsledky kardiogramu.

Pri dešifrovaní výsledkov sa hodnotí amplitúda zubov (sila kontrakcie predsiení a komôr), ako aj vzdialenosť medzi nimi (intervaly) charakterizujúca čas plnenia komôr a predsiení.

Nasledujúce zuby sa odlišujú: P, Q, R, S. T. Okrem zubov je na EKG viditeľná vlna-U. EKG sa posudzuje niekoľkými spôsobmi: štandard a hrudník. Sú navzájom trochu odlišné. V závislosti od patológie budú zmeny sledované v rôznych vedeniach. Tvar a amplitúda zubov sa môže meniť, intervaly môžu byť predĺžené, segmenty môžu stúpať alebo klesať.

Charakteristika echokardiografie, indikácie, obmedzenia

Echokardiografia je štúdium srdca pomocou ultrazvukových vĺn. Táto technika umožňuje merať veľkosť a hmotnosť srdca, určiť veľkosť jeho komôr (atria a komory), sledovať stav ventilových systémov, identifikovať patológie veľkých ciev, srdcové nádory a malformácie. Štúdia navyše umožňuje vidieť charakter hemodynamiky srdca.

Typy technológií Echo KG

trojrozmerná ozvena cg

transthoracic echo cg

transesofageálne echo cg

stres echo cg (s bremenom)

Echo KG s testom zaťaženia (zavedenie dobutamínu alebo adenozínu na stacionárny bicykel)

intravaskulárna ozvena cg

Dvojrozmerná štúdia sa často vykonáva s náplňou (squat, rovnako ako chôdza na bežiacom páse). S trojrozmernou ozvenou CG doktor dokáže pozrieť na srdce trojrozmerný obraz, odhadnúť rýchlosť prietoku krvi v srdci a veľkých cievach v reálnom čase. Arteriálna a venózna krv na monitore je zvýraznená v rôznych farbách (červená, modrá). To vám umožní vyhodnotiť funkciu tela, ako aj identifikovať malformácie, patológiu ventilov. Prístroj detekuje spätný tok krvi (regurgitácia) cez uzatváracie ventily, pričom znižuje atriu alebo komory.

Štvorrozmerné modelovanie sa uskutočňuje po trojrozmernom Echo-KG na základe štúdie. Lekár analyzuje získané údaje, modeluje patologické oblasti srdca, kontroluje mechanizmus modifikovaného prvku. Takým prvkom môže byť ventil.

Indikácie pre Echo-KG:

 1. Prítomnosť sťažností a klinických prejavov (hluk, arytmie) charakterizujúce ochorenie srdca.
 2. Patológia na EKG.
 3. Podozrenie na srdcové chyby, nádory, poškodenie ventilov, aneuryzma aorty, srdcový záchvat alebo angínu, ako aj iné ochorenia.
 4. Nestabilita krvného tlaku.
 5. Reumatické ochorenia (s podozrením na reumatoidnú chorobu srdca).
 6. Komplikovaný priebeh vírusových a bakteriálnych respiračných infekcií (tonzilitída, chrípka).
 7. Obdobie tehotenstva.
 8. Endokrinopatie.
 9. Kŕčové žily, zvýšená trombóza.

Na rozdiel od EKG, echokardiografia pomáha presne určiť organické lézie srdca. Metóda umožňuje vidieť oblasť poškodenia, identifikovať patologické zmeny v hemodynamike, presne určiť srdcové choroby, dokonca aj in utero.

Neexistuje takmer žiadne obmedzenie štúdie. Transesofageálne ozveny CG sa nevytvárajú v pažeráku. Intravaskulárne Echo KG sa nevykonáva v závažnom stave. Akýkoľvek typ vyšetrenia nie je indikovaný na poranenia hrudníka, ťažkú ​​obezitu, obštrukčnú pľúcnu chorobu.

Špecifická príprava pred štúdiou nie je potrebná. Pacient je umiestnený počas procedúry na gauči. Lekár aplikuje gél na lepšiu vodivosť ultrazvukových lúčov. Lekár položí snímač na oblasť srdca a začne štúdiu. Ak chcete Echo KG zaťažiť, potom vykonajte štandardnú štúdiu, po ktorej sa pacient nakloní alebo stojí na bežiacom páse. Po naplnení sa pacient znovu vyšetrí.

Rozdiely medzi EKG a Echo-KG

Aký je rozdiel medzi EKG a Echo KG? Rozdiel medzi štúdiami je veľmi veľký. Majú iné vybavenie, mechanizmy správania. Výklad výsledkov je veľmi odlišný. Elektrokardiogram dokáže dešifrovať doktora akejkoľvek špecializácie. Toto sa vyučuje študentom akejkoľvek fakulty na lekárskej škole. Echo KG vyžaduje špeciálne školenie na interpretáciu výsledkov prieskumu. Kardiológ a ultrazvukový diagnostik, ako aj vyškolený lekár dokážu dešifrovať výsledky echokardiogramu.

Existujú rozdiely v čase. EKG je vhodnejší na núdzovú diagnostiku infarktu myokardu, tachykardiu, bradykardiu, fibriláciu predsiení. Výskum sa uskutočňuje rýchlo, čo je veľmi výhodné v štádiu sanitky. Echokardiografická metóda trvá asi 40-60 minút. Echokardiografia sa používa počas rutinného vyšetrenia pacienta. Elektrokardiografia stojí nemocnica menej ako echokardiografia.

Obe metódy sa používajú v medicíne, pretože majú svoje vlastné výhody. Techniky sa dokonale dopĺňajú. EKG je primárna diagnostická metóda. Keď je pacientovi diagnostikovaná ochorenie srdca, posiela sa na Echo CG s cieľom objasniť alebo potvrdiť diagnózu. Techniky nemôžete nahradiť navzájom. EKG je v prípade núdze nevyhnutnejší. Echo CG sa používa na rutinnú detekciu srdcových ochorení.

Čo je lepšie EKG alebo ultrazvuk srdca a ako sa líšia

Choroby srdca a krvných ciev - najčastejšie patologické príznaky, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú u ľudí. Z hľadiska ich frekvencie výskytu zanechali ďaleko za takou hroznou utrpením, ako je onkológia.

Srdcové problémy sa vyskytujú u ľudí všetkých vekových skupín vrátane detí.

Hlavnou vecou nie je odložiť návštevu lekára. Moderné diagnostické metódy, ktoré dnes kardiológia odhaľuje porušenie práce hlavného orgánu, určujú správnu diagnózu a predpisujú primeranú liečbu v čase.

Hlavné spôsoby, ako odhaliť patologické zmeny, sú EKG a ultrazvuk srdca.

V niektorých prípadoch má pacient otázky. Ktorá metóda je lepšia? Potrebujem vykonať obe prieskumy alebo sa môžem obmedziť na jedného prieskumu? Aký je rozdiel medzi technikami?

Ak chcete odpovedať na tieto otázky, musíte zvážiť obidva spôsoby diagnostiky podrobnejšie.

EKG v medicíne: čo to je?

Elektrokardiografia (EKG) je nekomplikovaná a bezbolestná metóda štúdia činnosti srdcového svalu, jeho elektrickej aktivity po určitú dobu, ako aj fyziologického stavu a účinnosti.

Ako sa vykonáva prieskum?

Ak chcete odstrániť elektrokardiogram, pacient je umiestnený na gauči, ktorý je predtým vyzliekol do pása. Zdravotnícky pracovník na svojich zápästiach, na hrudi a na nohách fixuje špeciálne elektródy.

Ak je pacient ťažké byť v horizontálnej polohe kvôli silnému dychovému napätiu - postup sa vykonáva sedením.

Na zlepšenie kontaktu medzi pokožkou a elektródami sa jej upevňovacie body odmastia alkoholom, po ktorom sa aplikuje gél s elektrickou vodivosťou.

Všetky drôty z elektród sú pripojené k špeciálnemu zariadeniu - elektrokardiografu, ktorý zohľadňuje a meria elektrické impulzy vyvolané srdcom pacienta.

Elektrokardiograf je navrhnutý tak, aby elektrické signály zosilnené galvanometrom boli zobrazené ako grafický obraz na pohyblivej papierovej páske.

Elektrokardiogram zaznamenaný na tomto papieri sa odovzdá odborníkovi na tlmočenie.

Pri priradení EKG

Elektrokardiogram sa môže uskutočniť v plánovanom poradí aj v prípadoch núdzových stavov. Rutinné odstránenie kardiogramu sa vykonáva:

 1. Tehotné ženy.
 2. Pacienti s pretrvávajúcou hypertenziou alebo hypotenziou.
 3. Osoby s anamnézou reumatizmu, cukrovkou.
 4. Po akútnej otravy alebo závažných infekciách.
 5. Pred plánovanou operáciou.
 6. Pri prechode na ďalšiu lekársku prehliadku, a to najmä tým, ktorých práca súvisí so zvýšenou záťažou (vodiči, piloti, záchranári, námorníci atď.).

Núdzové EKG sa vykonáva v prípadoch podozrenia na akútny infarkt myokardu v prípadoch prudkého poklesu alebo zvýšenia krvného tlaku, ťažkej arytmie, poranenia hrudníka.

Aké ochorenia EKG odhaľuje?

Interpretácia kardiogramových údajov umožňuje lekárovi identifikovať patologické príznaky, ako napríklad:

 • Porucha srdcového rytmu (bradykardia, tachykardia, extrasystólia).
 • Infarkt myokardu.
 • Ischemická choroba
 • AV blokáda (rušenie elektrických impulzov).
 • Hypertrofia myokardu a komôr.
 • Posun EOS.

Tiež by som rád poznamenal, že vďaka ECG je možné určiť v osobe poruchy nervového systému a niektoré duševné choroby v počiatočnom štádiu.

Kontraindikácie pre EKG

Postup štandardnej elektrokardiografie nemá žiadne kontraindikácie. Jediná vec, ktorú môže byť ťažké robiť samotný proces, keď je v subjekte vysoký stupeň obezity, závažné traumatické poškodenie hrudnej kosti.

Prítomnosť kardiostimulátora môže prispieť k skresleniu výsledkov kardiogramu.

Ak sa urobí elektrokardiogram so záťažou, kontraindikáciou tejto metódy bude:

 1. Malígna hypertenzia.
 2. CHD.
 3. Chronické srdcové zlyhanie.
 4. Podozrenie na aneuryzmu aorty.
 5. Akútna fáza infarktu.

Metóda transesofageálnej elektrokardiografie sa nemôže aplikovať na pacientov s ochoreniami pažeráka (divertikulá, nádory atď.).

Ultrazvuk srdca: čo to je

Ultrazvuk srdca alebo echokardiografia (Echo-KG) je inštrumentálna diagnostická metóda založená na získaní zobrazenia orgánu a jeho štruktúr na monitore pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré prechádzajú tkanivami a odrážajú sa od nich.

Ako sa vykonáva prieskum?

Pri vykonávaní normálneho (transtorakálneho) pacienta Echo-KG leží na gauči a otáča sa na ľavej strane. Táto pozícia nie je vybraná náhodou.

Pomáha priviesť ľavú časť hrudnej kosti a vrchol srdca k sebe čo najbližšie, čo dáva diagnostikovi možnosť presne zobraziť orgán, pretože všetky 4 srdcové komory sú súčasne viditeľné na monitore.

Ultrazvuk je vybavený snímačom, ktorý generuje ultrazvukové vlny. Tento snímač, ktorý je ošetrený špeciálnym gélom na zlepšenie akustiky, je umiestnený striedavo v rôznych miestach vyšetrovanej oblasti tela.

Vysokofrekvenčný zvuk vysielaný snímačom pod vplyvom elektriny prechádza cez srdcové tkanivo a odráža sa od neho.

Prijaté údaje sa vrátia do rovnakého snímača, ktorý ich prenáša do počítača. Špeciálny program ich premení na obrázok a zobrazí ho na obrazovke.

Špecialista na ultrazvukovú diagnostiku decíruje indikátory a odovzdá ich kardiológovi pre konečnú diagnózu.

Keď je predpísaný ultrazvuk srdca

Odporúčanie k vyšetreniu vydáva kardiológ alebo terapeut, ak počas vyšetrovania a zberu histórie pacienta sú zistené:

 • Hluk počas auskultácie.
 • Opakované epizódy bezvedomia.
 • Systematické zvýšenie alebo zníženie tlaku.
 • Časté závraty, bolesť hlavy.
 • Dýchavičnosť s malou námahou a pokojom.
 • Trvalá všeobecná slabosť.
 • Opuch a ochladenie končatín.
 • Cyanóza v nasolabiálnom trojuholníku.
 • Nepohodlie, bolesť v hrudníku alebo v epigastrickej oblasti.
 • Arytmia.
 • Pocit nedostatku vzduchu.
 • Predchádzajúce poškodenie hrudníka.

Echokardiografia môže byť tiež predpísaná z hľadiska prevencie. Napríklad profesionálni športovci, ktorí majú vysokú záťaž na srdcový sval (parašutisti, maratónski bežci atď.),

Echo-KG musí byť vykonaná a tehotná na identifikáciu skrytých patologických stavov srdca, keď sa prirodzené pôrode môže stať nemožným. V takýchto prípadoch sa vykoná cisársky rez.

V žiadnom prípade nemôže odmietnuť, ak lekár podá odporúčanie ultrazvuku srdca dojčiaceho dieťaťa. Tento postup pomôže určiť prítomnosť vrodených malformácií a iných ochorení orgánu.

Ľudia trpiaci tromboflebitídou alebo kŕčovými žilami musia podstúpiť echokardiografiu, aby sa eliminovalo riziko tromboembólie.

Aké ochorenia sú detekované ultrazvukom srdca

Pomocou ultrazvuku možno zistiť patológie ako:

 • Srdcové zlyhanie.
 • CHD (v rôznych stupňoch).
 • Stav predinfarkovania.
 • Aneuryzma alebo aortálny hematóm.
 • Zápalové procesy v srdcovom svale (endokarditída, myokarditída).
 • Infarkt myokardu.
 • Poruchy rytmu.
 • Prolaps mitrálnej chlopne.
 • Hypertrofia srdcových komôr.
 • Stenóza a nedostatočnosť ventilov.
 • Kardiomyopatia.
 • Trombóza.
 • Reumatizmus.
 • Pľúcna arteriálna hypertenzia.
 • Srdcové nedostatky rôznych etiológií.

Kontraindikácie ultrazvuku srdca

Tento typ diagnózy nemá absolútne kontraindikácie. Pri vykonávaní procedúry pre ženy s príliš veľkými prsníkmi, muži, ktorí majú príliš veľa vlasov na hrudi, pacienti s veľkými jazvami na hrudi po poranení, môžu byť len malé technické ťažkosti.

Pokiaľ ide o metódy, ako je transesofageálny ultrazvuk alebo testovanie so záťažovým testom, sú tu kontraindikácie rovnaké ako pri elektrokardiografickom postupe.

Čo je medzi procedúrami spoločné?

EKG a ultrazvuk sú podobné tým, že obe metódy sú bezpečné, bezbolestné, nepoškodzujú telo, môžu byť aplikované na akékoľvek, aj ťažké kategórie pacientov.

Neexistujú žiadne kategorické kontraindikácie.

Aký je rozdiel medzi EKG a ultrazvukom srdca?

Rozdiely medzi týmito typmi štúdií sú takéto:

 1. Pri diagnostike sa používa úplne iné zariadenie. Pri odstraňovaní elektrokardiogramu - kardiografu a elektród. Pri vykonávaní ultrazvuku - ultrazvukový senzor.
 2. Výsledok EKG je prezentovaný v grafickom formáte na papieri. Ultrazvuk umožňuje zobrazenie orgánu na obrazovke počítača.
 3. Rozlišuje časové postupy. Elektrokardiografia sa častejšie používa v prípadoch, keď sa urýchlene určí diagnóza (akútny infarkt, fibrilácia predsiení, fibrilácia predsiení). Skúška trvá 2-4 minúty. Echokardiografia môže trvať 30 až 60 minút. Je vhodnejšia na rutinné vyšetrenie.
 4. Účel metód je tiež iný. Hlavným účelom EKG je stanovenie elektrostatickej aktivity srdcového tkaniva. EKG perfektne "vidí" arytmiu, poruchy vedenia elektrických impulzov. Ultrazvuk nemá také schopnosti. Ale ultrazvuk dokonale zvládne stanovenie anatomických patológií vo vonkajšom srdcovom vaku a vnútorných dutinách orgánu.
 5. Echo-KG slobodne odhaľuje rôzne srdcové chyby, ktoré sa nedajú vidieť na elektrokardiograme.

Ale napriek všetkým rozdielom sa obe metódy úspešne používajú pri diagnostike kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Aký je rozdiel medzi ultrazvukom srdca a EKG (kardiogram) a čo je najlepšie?

EKG (elektrokardiografia) a ultrazvuk srdca (echokardiografia) sú účinnými metódami diagnostiky obehového systému. Porovnanie týchto dvoch štúdií ukáže rozdiel medzi nimi.

Heartbeat sa vykonáva pomocou elektrických impulzov, ktoré sú konštantne spôsobované časťou srdca nazývanou sinoatriálny uzol. Elektrický impulz prechádzajúci svalom nie je schopný udržiavať rovnakú rýchlosť, ktorá závisí od tvaru orgánu. Takáto vlastnosť impulzu je fixovaná prístrojom EKG, v dôsledku spracovania informácií je graf elektrokardiogramu vynesený a vyvedený.

Kardiogram zobrazuje graf srdcovej frekvencie, ktorý sa zobrazuje, keď prístroj fixuje elektrické impulzy sinoatrálneho uzla

EchoCG (ultrazvuk srdca) je ultrazvuková diagnostika, ktorá spočíva v skenovaní orgánu a zobrazovaní jeho obrazu. Ultrazvukové vyšetrenie rôznych orgánov a tkanív sa uskutočňuje odrazom od povrchu ultrazvukových vĺn, ktoré senzor vyžaruje. V tomto okamihu sa na monitore vytvára obraz. Ultrazvuk špecialista posudzuje stav srdca, jeho štruktúru, kontroluje porušenie.

Čo je elektrokardiografia?

Metóda je založená na upevnení vibrácií, ktoré sú spôsobené srdcovým srdcom. Informácie získané prostredníctvom elektród sa prenášajú na kardiograf. Olovo je rozdiel medzi potenciálmi vibrácií srdca. Pripevnenie elektród sa uskutoční po umiestnení elektród na telo pacienta: obe ruky a ľavú nohu.

Všetky vedenia majú póly - plus a mínus. Celkový počet vedenia je 6. Jedno vedenie je tiež umiestnené na pravú nohu. Používa sa iba ako uzemnenie a jeho údaje sa nezaznamenávajú. Okrem týchto prívodov sa v priebehu procedúry používajú aj hrudné vedenia, ktorých celkový počet je 9, ale používajú sa iba 6. Tieto vedenia majú jeden pól a sú pripojené k špecifickým oblastiam hrudníka.

Prípravné opatrenia EKG

Potom odborník začne skúšku a interpretáciu výsledkov. Obvykle to robí ten istý lekár. Ak sa zistí závažné abnormality, kardiológ sa zaoberá následnou liečbou. Trvanie postupu je niekoľko minút. Pacient by si mal pamätať na to, že prísavky sú pripevnené k pokožke, a preto musíte postupovať v praktickom oblečení, ktoré sa dá ľahko odstrániť. Prítomnosť dyspnoe komplikuje postup, takže pacient musí sedieť.

Aké ochorenia deteguje EKG?

Časté zistené abnormality na EKG:

 1. arytmia a blok srdca - zhoršenie spojené s pulznou frekvenciou a impulzným vedením v srdci;
 2. tachykardia - častý srdcový tep, zvýšená srdcová frekvencia, môže byť fyziologická (periodická) a patologická (konštantná);
 3. bradykardia - znížená srdcová frekvencia (až 70 za minútu);
 4. extrasystol - odchýlka v srdcovej činnosti, prejavujúca sa formou dodatočných úderov;
 5. atriálna fibrilácia - palpitácie, pozostávajúce z nestabilného vzrušenia myokardu.
EKG umožňuje vidieť rôzne srdcové patológie - blok srdca, arytmia, tachy- a bradykardiu, extrasystoly, atriálnu fibriláciu. Údaje získané touto výskumnou metódou sa považujú za absolútne spoľahlivé.

Poruchy v práci srdca na EKG sú posudzované odborným lekárom, avšak tento typ výskumu nie je vždy úplným spôsobom získavania informácií o chorobe. V tomto prípade je potrebná echokardiografia, t.j. ultrazvukové vyšetrenie. Táto metóda diagnózy poskytuje vyčerpávajúce informácie o činnosti srdca, stopuje prietok krvi a umožňuje posúdiť štruktúru ventilov. Akú metódu je potrebná pre pacienta - lekár určí. Počas bežnej lekárskej prehliadky sa vykonáva iba kardiogram.

Ultrazvukové vyšetrenie

Ultrazvuk dokáže zistiť rôzne nepravidelnosti v práci, nadmernú alebo nedostatočnú aktivitu myokardu (čo naznačuje srdcový záchvat), umožňuje zistiť aterosklerotické zmeny v aortálnom a srdcovom ventile, aby sa zistilo akumulácia tekutiny v perikardu. Najčastejšie sa vyšetrenie ultrazvukom vykoná po vyšetrení EKG. Tieto dva typy vyšetrení v komplexe poskytujú kompletnejšie informácie o možných poruchách a chorobách.

Ultrazvuk sa vykonáva v polohe na ľavej strane. Toto je najlepší spôsob, ako urobiť ultrazvukové vyhľadávanie. Pred podaním sa pacient nemá pripraviť na kontrolu. Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva pomocou snímača malého rozmeru, ktorý má lekár pod rebrom. Existuje aj variant ultrazvuku, ako transesofageálna echokardiografia. Tento typ vyšetrenia vyžaduje zavedenie špecifického typu snímača do pažeráka. Spravidla tento typ vyšetrenia nie je pre pacientov vhodnejší, je však potrebný.

Porovnanie obidvoch metód

Všeobecné ciele prieskumu neznamenajú rovnakú kvalitu výskumu. Elektrokardiografia a echokardiografia sa líšia v nasledujúcich typoch:

 • metódou prieskumu;
 • druh zistených porušení;
 • o účinnosti monitorovania obehového systému.

Kardiogram zobrazuje a zaznamenáva elektrostatickú aktivitu srdcového svalu ako graf. Ukazuje sa, či je stabilný pulzný rytmus, jeho numerické indikátory, prítomnosť arytmií. Arytmie na elektrokardiografiu sú jasne viditeľné, takže táto metóda diagnostikovania obehového systému umožňuje odhalenie abnormalít v čase a prijímanie zdravotných opatrení.

Echokardiografia sa vykonáva špeciálnym zariadením - ultrazvukovým snímačom. Vlny vysielané zo snímača prenikajú do vnútrakardiálnej dutiny, odrážajú sa od tkanív a vrátia sa späť do prístroja, kde sa údaje analyzujú a zobrazujú na obrazovke.

Na rozdiel od elektrokardiogramu umožňuje metóda ultrazvukových výskumov vizualizovať srdce na monitore. Ultrazvuk sa vykonáva pomocou špeciálneho senzora a gélového vodiča

Ktorá metóda je vhodnejšia?

Ak elektrokardiografia skúma elektrostatickú aktivitu srdcových tkanív a skúma srdcové rytmy, ultrazvuk vyhodnotí schopnosť obehového systému pohybovať krvou cez telo. Hoci elektrokardiografia je prístupnejšou metódou vyšetrenia, ultrazvuková diagnostika nie je ani drahá.

Vďaka ultrazvukovej diagnostike lekári identifikujú a zabraňujú výskytu nezrovnalostí v srdcovej činnosti. Ultrazvukové zariadenia môžu skôr ako elektrokardiografiu zistiť rad srdcových ochorení.

Okrem snímky súčasné ultrazvukové zariadenia poskytujú diagnostické schopnosti v pohyblivom trojrozmernom obraze. Používa sa, keď je potrebné objasniť informácie získané na elektrokardiografe.

EKG a ECHO: aký je rozdiel a čo je lepšie, ak sa skúma srdce?

EKG a EchoCG sú dva diagnostické postupy, ktoré možno použiť na starostlivé vyšetrenie srdca človeka. Napriek spoločnému cieľu sa echokardiografia líši od postupu EKG tromi spôsobmi naraz:

 • metóda vedenia;
 • povaha detekcie patológií;
 • prezentácia výsledkov.

Nuž, pokúsime sa zistiť, ktoré vyšetrenia srdca, echokardiografia alebo EKG sú v článku lepšie.

Postup

Elektrokardiografia, ako je ultrazvuk, sa považuje za jednoduché a cenovo dostupné vyšetrenie srdca, ktoré trvá len asi 20 minút. Pre štúdium sa používa prístroj so snímačmi, ktoré sú namontované na hrudníku pacienta a prenáša informácie o jeho srdci na špeciálnej papierovej páske vo forme kontinuálnej zakrivenej línie.

Zmeny v tejto krivke naznačujú nasledovné abnormality v srdci pacienta:

 • Zmena veľkosti jednej z komôr, najčastejšie ľavej komory.
 • Patologické nepravidelné srdcové zlyhanie (extrasystoly, brady alebo tachykardia, arytmia).
 • Porušenie vodivosti v akejkoľvek oblasti v dôsledku blokády.
 • Zmeny cesty po infarkte myokardu.
 • Zápalový proces v myokarde.
 • Ischémia v dôsledku zhoršenia zásobovania krvou myokardu.

Je to dôležité! EKG postup, na rozdiel od ultrazvuku, Holter-scanning a EchoCG, dokáže detekovať čo najrýchlejšie veľa závažných ochorení, a preto sa používa v núdzových prípadoch (počas útoku).

Pokiaľ ide o procedúru EchoCG, jej charakteristický rozdiel od EKG spočíva v tom, že srdce sa skenuje iba s jedným senzorom, ktorý sa pohybuje cez pacientovu hruď z jednej oblasti do druhej a dáta zo skenera sa prenášajú na obrazovku zariadenia EchoCG ako trojrozmerná projekcia orgánu.

Stojí za zmienku, že EchoCG a EKG sa navzájom dopĺňajú a sú priradené k pacientovi súčasne. Preto sa nedoporučuje ignorovať svedectvo ktorejkoľvek z týchto dvoch štúdií.

Charakter detekcie patológií

Počas postupu EKG lekár určí nasledujúce ukazovatele srdcovej funkcie:

 • Automatizmus (stálosť impulzov, ktoré sa vyskytujú v srdci človeka a ovplyvňujú sťahovanie svalov).
 • Vedenie (prenos pulzu cez myokard).
 • Excitácia (reakcia myokardu na prijatý impulz).
 • Zníženie (účinnosť myokardu pri uvoľňovaní krvi).
 • Tonicita (zachovanie tvaru kamery po redukčnom cykle).

Pri hodnotení činnosti týchto funkcií pomocou prístroja EKG lekár urobí konkrétne závery o priebehu srdcových ochorení: angíny, koronárnej artérie, infarktu myokardu. Všetky tieto patológie je možné identifikovať pomocou ultrazvukového zariadenia.

Pokiaľ ide o procedúru EchoCG, s jej pomocou sa určuje širšia paleta patológií vyskytujúcich sa v srdci pacienta:

 • Vrodené alebo získané vady.
 • Zápalové procesy (perikarditída, endokarditída, myokarditída).
 • Akútny infarkt.
 • Aneuryzma (toto ochorenie sa často vyskytuje v srdci po predchádzajúcom infarkte).
 • Kardiomyopatia.
 • Trombóza veľkých artérií nachádzajúcich sa v kardiovaskulárnom systéme.
 • Malígne a benígne nádory.
Zhubný nádor

Pri vykonávaní echokardiografie srdca môže lekár zaznamenať nielen charakteristické zmeny v orgáne, čo naznačuje prítomnosť akejkoľvek závažnej patológie, ale aj porušenie prietoku krvi, ku ktorému dochádza pri vaskulárnych ochoreniach.

Zhrnutie otázky rozdielu medzi EKG a ECHO srdca je možné jednoznačne vyvodiť, že tieto postupy sú navzájom výrazne odlišné. Po prvé, stojí za zmienku, že EchoCG v porovnaní s EKG a ultrazvukom ukazuje podrobnejšie informácie o ľudskom srdci, vďaka čomu doktor dokáže zistiť oveľa väčší rozsah patológií.

Ďalším charakteristickým rozdielom postupu EchoCG od EKG je to, že trvá viac času, čo znamená, že nie je možné ho použiť v núdzových prípadoch. Posledný rozdiel je, že EchoCG je modernejšou metódou diagnostiky myokardu. Napriek rozdielu medzi týmito postupmi sa však pacientovi súčasne predpisuje echokardiografia a EKG, aby sa získal úplný obraz o stave srdca a krvných ciev.

Čo je lepšie urobiť EKG alebo ultrazvuk srdca a aký je rozdiel medzi týmito postupmi?

Čo je lepšie - EKG alebo ultrazvuk srdca, rozhodne kardiológ jednotlivo. Ak sa opýtate takejto otázky na lekára, potom s najväčšou pravdepodobnosťou odpovie, že takáto formulácia nie je úplne správna, pretože oba tieto diagnostické postupy sú veľmi dôležité. EKG alebo elektrokardiografia môže odhaliť niektoré srdcové choroby, ktoré môžu byť život ohrozujúce a ultrazvuk je iný. Lekári často predpisujú oba postupy, aby získali úplné informácie o práci srdca.

EKG je jednoduchý a bezbolestný postup, ktorý sa vykonáva pomocou kardiografu. V roku 1903 navrhol holandský vedec Willeym Einthoven prvý prístroj na elektrokardiografiu. Táto diagnostická metóda je založená na stanovení vibrácií spôsobených prácou srdca. Informácie sa prenášajú prostredníctvom elektród na kardiograf. Rozdiel medzi kmitavými potenciálmi srdcového svalu je elektródy, ktoré sú fixované po aplikácii elektród na hrudník v oblasti srdca a končatín.

Zariadenie EKG zaznamenáva elektrické impulzy a zobrazuje ich vo forme grafickej krivky na tepelnom papieri. Celkovo je 12 zvodov, ktoré umožňujú vidieť prácu rôznych častí srdcového svalu. Elektrokardiografia je účinná pri zisťovaní ochorení srdca, je potrebná počas lekárskych vyšetrení, je nevyhnutná pred chirurgickým zákrokom. Po liečbe sa predpisuje aj EKG, aby sa zistila, aká účinná bola liečba. V prípade núdze život závisí od rýchlosti postupu.

Indikácie pre elektrokardiogram sú:

 • plánované preskúmanie;
 • hypertenzia;
 • CHD (ischemická choroba srdca);
 • infarkt myokardu;
 • postinfrakčná kardiálna skleróza;
 • srdcové nedostatky rôznych etiológií;
 • kardiomyopatia spôsobená endokrinnými poruchami;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • poruchy srdcového rytmu (tachykardia, arytmia, bradykardia);
 • perikarditída;
 • kontrola po operácii srdca.

Tieto choroby môžu sprevádzať dýchavičnosť, bolesť v hrudníku, únava, kašeľ bez príčiny, závrat, nevoľnosť, pocit pálenia v žalúdku. S takými sťažnosťami môže lekár odkázať pacienta na elektrokardiografiu.

V kardiológii sú všetky diagnostické postupy veľmi dôležité. Rozdiel spočíva v zariadení a spôsobe vykonávania. Každá technika má svoje vlastné indikácie na určenie stavu kardiovaskulárneho systému. Pred nástupom ultrazvuku bola dostupnou metódou iba elektrokardiografia, takže niektoré patológie sa nedali diagnostikovať. Pri príchode ultrazvuku bolo možné získať viac informácií o stave srdcového svalu.

Ultrazvukové vyšetrenie je tiež bezpečnou diagnostickou metódou. Vďaka tomuto postupu lekár v reálnom čase vidí:

 • srdcové podmienky a ventilové prístroje;
 • veľkosť dutín srdcového svalu;
 • hrúbka steny;
 • rýchlosť a smer prietoku krvi.

Vďaka echodiagnostike sa meria tlak v pľúcnej tepne a hodnotí sa celková a lokálna kontraktilná aktivita. Najčastejšie sa vykonáva transtorakálna echokardiografia, tj procedúra sa vykonáva cez povrch tela. V niektorých patologických prípadoch sa uskutočňuje transesofageálna echokardiografia nazývaná transesofageál z lat. Pažerák. Ultrazvuk vám umožňuje vykonávať záťažové testy, ktoré sa nazývajú stresové echo.

Pacient s pomocou liekov alebo cvičení špecificky zvyšuje záťaž na fixáciu zmien v srdci v tomto režime. Táto metóda vyšetrenia pomáha identifikovať skryté patologické javy, ktoré zostávajú v relatívne tichom stave nepovšimnuté. Ultrazvuk srdca je predpísaný pre:

 • príznaky zlyhania komôr ľavej pravice;
 • prítomnosť abnormálnych zvukov pri počúvaní;
 • CHD chronická alebo akútna;
 • infarkt myokardu;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • septické stavy;
 • poranenia hrudníka;
 • bolesti na hrudníku neznámeho pôvodu;
 • trombóza hlavných hlbokých žíl;
 • liečba antibiotikami proti rakovine;
 • podozrenie na aneuryzmu aorty.

Existuje skupina pacientov, ktorí sa sťažujú na chronickú bolesť hlavy. Takýto postup sa vykonáva s cieľom odstrániť patologickú zmenu predsieňového septa, v dôsledku čoho sa objavujú mikrobeboly (krvné zrazeniny).

Hoci sú opísané dva diagnostické postupy dôležité, niekedy existujú odtiene, ktoré lekári berú do úvahy pred schôdzou. V kritickej situácii, keď tím záchrannej služby uskutoční hovor, sa uskutoční srdcový kardiogram. Zariadenie je v aute, takže v prípade nehôd, hypertenznej krízy, podozrenia na infarkt myokardu sa dá urobiť doma alebo na ceste do nemocnice. Prieskum s elektrokardiografom v takejto situácii pomáha posúdiť stav pacienta a okamžite poskytnúť potrebnú pomoc.

Po skončení krízy sa pacientovi odporúča ďalšie vyšetrenie pomocou ultrazvuku. Tento postup by ste nemali odmietnuť. Moderné vybavenie vám umožňuje vidieť najmenšie priestupky, ktoré sa nedajú rozpoznať iba elektrokardiogramom. Ak kardiológ predpíše iba ultrazvuk, upresnite, či sa má uchýliť k iným postupom.

Niektorým pacientom je predpísané denné sledovanie, to znamená, že na pacienta je pripevnený malý senzor, ktorý zaznamenáva všetky výkony srdca v priebehu dňa. Táto metóda pomáha zistiť, ako srdcový sval pracuje počas dňa s domácim zaťažením pacienta. Zvyčajný elektrokardiogram neumožňuje fixovať beaty, najmä ak je to epizodický jav. Monitorovanie holterov sa vykonáva sťažnosťami na prerušenie srdcovej činnosti, ischémie myokardu a tachykardiu.

Štúdia cez pažerák je skrátená ako CPES (transesofageálna srdcová stimulácia) a lekári ju používajú približne 30 rokov. Táto diagnostická metóda sa líši v tom, že sterilná elektróda je vložená priamo do pažeráka, bližšie k srdcu. Po zavedení do hĺbky 40 cm doktor dodáva slabé elektrické impulzy a postupne zvyšuje frekvenciu kontrakcií. Všetky údaje o vodivom systéme sú zaznamenané a potom dešifrované špecialistom. Ak sa počas diagnózy vyskytne srdcový tep, postup sa ukončí.

Vzhľadom na skutočnosť, že elektrokardiografia a echokardiografia sa vykonáva rôznymi spôsobmi a majú tiež množstvo kontraindikácií, pacient musí dodržiavať odporúčania lekárov. Niektoré metódy diagnostiky sa musia pripraviť správnym spôsobom, to znamená, že to urobíte na prázdny žalúdok a prestanete užívať lieky na arytmiu.

Čo je lepšie - EKG alebo ultrazvuk srdca

Choroby kardiovaskulárneho systému sú najčastejšie medzi populáciou, mladou aj starou. Preto pri návšteve kardiológa sú potrebné vyšetrenia, ktoré pomáhajú zistiť funkčnú kapacitu srdcového svalu. Najinformatívnejšie metódy sa považujú za ultrazvuk a elektrokardiogram. Avšak väčšina pacientov sa pýta, či je potrebné urobiť dva postupy súčasne a čo je lepšie ako ultrazvuk srdca alebo EKG? Budeme sa snažiť zistiť, ktorá z metód je zďaleka najlepšia.

Indikácie pre štúdium srdca

Analýza sa vykonáva striktne v smere kardiológa. Návšteva špecialistu môže byť plánovaná aj pre sťažnosti na poruchy kardiovaskulárneho systému.

Najčastejšie príznaky abnormálnej funkcie srdca:

 • Stláčanie bolesti za hrudnou kosťou a v oblasti srdca vyzařujúceho do oblasti šupín.
 • Rýchly impulz, ktorý sa prejavuje silným srdcom a závratom.
 • Dýchavičnosť aj pri malých zaťaženiach.
 • Suchý štekací kašeľ.
 • Pravidelná strata vedomia.
 • Edém dolných končatín.

Dôkladná pozornosť sa má venovať pacientom s mozgovou príhodou v minulosti, vrodenými anomáliami srdca a reumatizmom.

Špecialista vykoná prieskum a pošle pre výskum v prípadoch identifikácie nasledujúcich faktorov:

 • vonkajší hluk počas práce srdca;
 • nízkym alebo vysokým krvným tlakom;
 • porucha srdcového rytmu;
 • podozrenie na novotvar.

Vykonávanie výskumu povinne priraďuje nasledovné kategórie ľudí:

 • Prítomnosť kongenitálnych alebo získaných ochorení kardiovaskulárneho systému.
 • Ženy počas tehotenstva.
 • Pacienti pred plánovanými operáciami.
 • Športovci v dôsledku ťažkého bremena.

Čo je lepšie ako ultrazvuk srdca alebo EKG, rozhodne kardiológ, keďže obe metódy sa aktívne používajú v praxi. Sú veľmi informatívne, hodnotenie výsledkov je spoľahlivé a presné, ale elektrokardiogram má prvoradý význam. V prípade patológie lekár predpíše ultrazvuk na objasnenie diagnózy. Na určenie metódy, ktorá je najefektívnejšia, je potrebné sa oboznámiť so zásadou každého z nich.

Funkcie diagnostiky pomocou EKG

Princíp metódy je založený na registrácii elektronických impulzov srdca, ktoré sa vyskytujú počas kontrakcie myokardu. Výsledné impulzy sa čítajú kardiografom a zobrazujú sa ako grafická krivka na špeciálnom papieri so stupnicou.

 1. Pred procedúrou musíte odstrániť šperky.
 2. Vystavte oblasť rúk, členkov a hrudníka.
 3. Zoberte si vodorovnú polohu a uvoľnite čo najviac.
 4. Pred aplikáciou elektród ošetrujúca sestra ošetruje exponovanú pokožku bavlnenou podložkou navlhčenou vo vode, aby lepšie odvádzala impulzy.
 5. Následne uloží do konca 4 elektródy rôznych farieb v určitom poradí.
 6. Elektródy sú upevnené na hrudníku pomocou prísaviek v množstve 6 kusov.
 7. Potom sú elektródy pripojené k zariadeniu, po ktorom sú zaregistrované.

Kardiogram je účinný pri zisťovaní ochorení srdcového pôvodu, je dôležitý pre rutinné vyšetrenia a je povinný pred chirurgickým zákrokom.

Pomocou EKG možno identifikovať nasledovné nezrovnalosti v kardiovaskulárnom systéme:

 • Poruchy srdcového rytmu (arytmia, tachykardia, fibrilácia predsiení, extrasystólia).
 • Poruchy vo výžive myokardu (ischémia, infarkt myokardu).
 • Porucha vedenia impulzov (antventrikulárny blok).
 • Odsadenie osi srdca (hypertrofia s rôznou lokalizáciou).
 • Zahusťovanie myokardu (ventrikulárna a predsieňová hypertrofia).
 • Vrodené a získané defekty (poruchy štruktúry ventilov, vláknitý prsteň a akord).

Štúdia je veľmi účinná a odhaľujúca, ale napriek tomu, aby sa objasnil stav myokardu, je potrebné uchýliť sa k ultrazvukové diagnostike srdca.

Diagnóza srdca pomocou ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetrenie srdca je dosť mladá metóda v kardiológii, ktorá sa v lekárskej praxi nazýva echokardiografia. Postup je vykonávaný pomocou špeciálneho zariadenia - elektrokardiografu, ktorý generuje ultrazvuk, ktorého lúče prenikajú cez hrudník, určujú stav mäkkých tkanív a hrúbku myokardu. Táto technika je pre pacienta bezpečná a má vysoký informačný obsah a spoľahlivosť získaných výsledkov.

Údaje pre postup:

 • vrodené ochorenie srdca u detí;
 • získané srdcové ochorenie u dospelých;
 • prítomnosť príznakov infekcie srdcového svalu;
 • špecifikácia diagnózy "infarktu";
 • posúdenie stavu myokardu po infarkte;
 • detekcia trombózy intrakardiálnej tepny;
 • neoplazmy v hrudnej dutine;
 • monitorovanie stavu myokardu v pooperačnom období.

Pomocou ultrazvuku srdcového svalu možno určiť nasledujúce patologické stavy:

 • detekcia skrytých srdcových chýb;
 • porušenie integrity vonkajšej a vnútornej membrány tela;
 • zvýšenie a konsolidácia myokardu;
 • patologické zmeny v kontraktilite tela;
 • akumulácia tekutiny v srdcovej dutine;
 • určenie povahy a rýchlosti toku krvi cez komory a aortu orgánu.

Moderná technika umožňuje odhaliť najmenšie poruchy v práci orgánu, ktoré sa ťažko dokážu pomocou kardiogramu.

Ktorá metóda by mala byť uprednostňovaná?

Ultrazvuk srdca a EKG - to sú dve hlavné diagnostické metódy v kardiológii, na základe ich výsledkov špecialista vyhodnotí stupeň poškodenia orgánu a vyberie najlepšie prístupy k liečbe.

Údaje získané pri vykonávaní obidvoch štúdií sú veľmi informatívne, ale výsledky ultrazvuku sú stále viac informatívne. Preto pred začiatkom diagnostiky kardiovaskulárneho systému je potrebné navštíviť kardiologa, ktorý na základe sťažností bude môcť vybrať potrebnú metódu. Vo väčšine prípadov je primárnym postupom elektrokardiografia, pretože dokáže poskytnúť lekárovi všetky informácie o stave srdcového svalu. Ak má kardiológ nejaké pochybnosti a potrebuje ďalšie informácie, predpíše pacientovi ultrazvuk.

Preto sú tieto dva techniky navzájom nezávislé, musia prejsť každou osobou, najmä ak existujú sťažnosti na prácu tela. Včasná detekcia srdcových ochorení v počiatočnom štádiu pomôže zabrániť výskytu závažnejších komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Protrombínový index je normálny počas tehotenstva

protrombínProtrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu.

Príčiny a liečba palpitácií, čo treba vziať

Z tohto článku sa dozviete, prečo sa môže vyskytnúť palpitácia srdca (alebo srdcová frekvencia - skrátená ako HR), je to nebezpečné. Ako vykonať liečbu a či je vždy potrebné.

Zvýšené bazofily v krvi: o čom to hovorí?

Krvné bunky vykonávajú rôzne úlohy. Leukocyty sú zodpovedné za ochranné funkcie tela. Patria medzi ne bazofilné formy, hlavne reakcia na zavedenie alergénnych častíc.

Norma ESR krvi pre mužov, ženy a deti

Určenie ESR (sedimentácia erytrocytov) je cenovo dostupná a jednoduchá metóda laboratórnej diagnostiky, ktorá umožňuje identifikovať predovšetkým infekčné a zápalové procesy v tele.

Nootropické lieky, ktoré zlepšujú výživu a krvný obeh mozgu - zoznam nejefektívnejších s cenami

Pri nedostatočnej funkcii ciev a centrálneho nervového systému lekári predpisujú lieky na zlepšenie mozgovej cirkulácie.

Sínusový rytmus srdca, čo to znamená

Srdce zdravého človeka pravidelne beží rytmicky, s frekvenciou 60 až 90 úderov za minútu. Srdce porazí a rytmus kontrakcií je regulovaný špeciálnym centrom automatizmu alebo sínusovým uzlom prvého rádu.