Ľudský mozog je komplexný viacúrovňový systém. Ochorenia mozgu sú veľmi rôznorodé a môžu sa prejavovať ako porucha funkcie a vedomie. Hlavnými pozíciami v diagnostike patológie mozgu sú elektroencefalografia (EEG) a magnetická rezonancia (MRI).

Niekedy je veľmi ťažké definovať hranicu medzi normou a patológiou. Napriek vysokej diagnostickej schopnosti metód sú vedci stále schopní zistiť presné príčiny mnohých ochorení centrálneho nervového systému. EEG a MRI majú svoje miesto, rozdiely v diagnostickom procese a nemôžu sa navzájom nahradiť.

Nie je možné porovnať výhody a nevýhody týchto metód a nie je možné povedať, ktorá metóda je lepšia, pretože sú úplne odlišné v spôsobe získavania informácií, ako aj v indikáciách použitia.

Ako a prečo robia tomografiu?

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie pomáha zistiť a presne lokalizovať organickú patológiu mozgu (poruchy vznikajúce v štruktúrnych formáciách) aj v počiatočných fázach as minimálnymi rozmermi. MRI nemôže zistiť duševné poruchy, ako aj zhoršené vedomie.

Princíp zariadenia je založený na pôsobení elektromagnetického poľa, ktoré mení reakčný impulz protónov vodíka obsiahnutých v tkanivách tela. Obsah vodíkových protónov v rôznych štruktúrach je odlišný a je fixovaný vo forme čiernobieleho kontrastného vzoru na filme. Zariadenie dôsledne vytvára skenovanie skúmaných štruktúr v krokoch niekoľkých milimetrov.

Vykonávať výskum pomocou zobrazovania magnetickou rezonanciou, ktorá vytvára intenzívne magnetické pole vnútri komory prístroja, do ktorého je osoba umiestnená. Emocionálny stav pacienta, ako aj režim spánku a bdelosti, ktorý predchádza postupu, nemá vplyv na výkon postupu, ak je schopný ležať po dobu 30 minút.

Diagnostické schopnosti encefalografie

Encefalogram je založený na zaznamenávaní bioelektrickej aktivity skupín neurónov (mozgových buniek), ktoré zachytia zariadenie a zaznamenávajú sa vo forme elektrických kmitov na papieri.

Postupujte pomocou elektroencefalogramu. Kovové elektródy sú umiestnené na hlave pacienta, ktoré registrujú elektrické impulzy z mozgových buniek a transformujú ich do elektrických kmitov. Na filme sa objavujú vlnité vibrácie s rôznymi amplitúdami.

Encefalogram nemôže presne určiť povahu a polohu organickej lézie, ale môže naznačovať jej prítomnosť a naznačiť oblasť mozgu, v ktorej sa má vyhľadávať. Na rozdiel od MRI, metóda umožňuje identifikovať duševné abnormality v mozgu, rovnako ako ich diferencovať so simuláciou alebo hysteriou.

Pre správnu diagnózu pomocou EEG je dôležitý duševný stav pacienta: mal by byť v pokojnom stave, spať a odpočívať. V opačnom prípade môžu byť údaje interpretované nesprávne.

Aké choroby diagnostikuje MRI?

 • vrodené malformácie mozgu;
 • zápalové procesy mozgu a membrán;
 • opuch;
 • vaskulárna patológia;
 • roztrúsená skleróza;
 • následky mŕtvice;
 • poranenia.

Čo nemôže zobraziť MRI?

 • prítomnosť duševnej poruchy a dysfunkcie mozgu;
 • simulácie a psychopatické reakcie.

Čo umožňuje odhaliť EEG?

 • duševné poruchy;
 • epilepsie;
 • porucha funkcie nervového systému;
 • podozrenia na nádory a iné organické poškodenie mozgu.

Keď sa vykoná encefalogram, môže sa zistiť prítomnosť nádoru alebo iného organického poškodenia mozgu, oblasť nádoru je lokalizovaná. Avšak presná veľkosť a povaha patológie nie je možné určiť pomocou takejto štúdie.

Výhody EEG

MRI aj EEG sú neinvazívne a bezbolestné metódy. Nepochybnou výhodou EEG sú nízke náklady na štúdium, ktoré jej umožňujú vykonávať oveľa väčšiu kategóriu obyvateľstva, trvanie postupu trvá len niekoľko minút.

Metóda nemá pre pacienta žiadne kontraindikácie a je technicky jednoduchšia na vykonávanie: nevyžaduje pevný pobyt v obmedzenom priestore, lepšie toleruje deti.

EEG Nevýhody

Relatívne nízka diagnostická schopnosť pre organické mozgové ochorenia vrátane nádorov. Závislosť výsledku na emočnom stave pacienta.

Výhody zobrazovania magnetickou rezonanciou

Štúdia je najlepšou metódou na diagnostikovanie organickej patológie mozgu, je lepšie identifikovať nádory aj v najskorších štádiách a určiť taktiku liečby.

Nevýhody zobrazovania magnetickou rezonanciou

 • Neumožňuje hodnotenie funkčných a duševných porúch.
 • Postup je drahý, nie všetky lekárske inštitúcie sú vybavené tomografiami.
 • Trvanie štúdie je približne tridsať minút.
 • Vyžaduje anestéziu u malých detí.
 • Nie je možné vykonať na ľuďoch s kovovými implantátmi a elektronickými zariadeniami.
 • Kontraindikované v klaustrofóbii a nadváhe.

Z dôvodu rozdielu v MRI a EEG sa obidve metódy navzájom dopĺňajú, čo vám umožňuje potvrdiť a objasniť diagnostické nálezy.

Preto sú veľmi dôležité v diagnostike epilepsie: EEG diagnostikuje ochorenie a určuje oblasť, v ktorej sa objavuje patologický vzruch, MRI vykoná dôkladné podrobné vyšetrenie tejto zóny a identifikuje organický substrát, ktorý umožňuje chirurgickú liečbu. Bez encefalogramu nemusí zariadenie MRI vidieť patológiu, pretože s epilepsiou môže byť organická lézia mikroskopická a to vyžaduje špeciálne nastavenie. Súčasne, bez MRI, encefalografia, určujúca postihnutú oblasť, neposkytuje dostatočné informácie pre chirurgickú liečbu.

záver

Preto môžeme konštatovať, že MRI a EEG sú nevyhnutné pre kompletnú diagnózu stavu mozgu. Dopĺňajúc si jeden druhého, umožňujú nám prezentovať kompletný klinický obraz choroby, porozumieť anatomickej štruktúre centrálneho nervového systému, študovať duševný stav pacienta.

MRI alebo EEG - aký druh výskumu je lepší

Pred diagnostikovaním nejakého ochorenia mozgu sa mnohokrát viac ako raz domnievalo, že by bolo lepšie a presnejšie identifikovať patologické zmeny v tomto orgáne. MRI a EEG sú presné metódy diagnostiky chorôb mozgu. Aby sme však pochopili rozdiel medzi týmito štúdiami, musíme sa pozrieť na podstatu týchto postupov.

Pracovné zásady

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je založené na účinku magnetického poľa na atómy vodíka v bunkách nášho tela. Pod pôsobením elektromagnetických vĺn začínajú atómy vodíka oscilovať, táto skutočnosť nám umožňuje vidieť stav vnútorných orgánov pacienta. Nie sa vyskytne žiarenie. Preto nezamieňajte magnetickú tomografiu s CT.

EEG alebo elektroencefalografia je najnovšou metódou na štúdium mozgu záznamom biologických tokov. Impulzy mozgových neurónov sú zaznamenané špeciálnym zariadením s elektro-elektrofalografom.

Tento typ diagnózy pomáha určiť prítomnosť zranení a nádorov. Treba poznamenať, že toto je jediná štúdia, ktorá sa vykonáva so stratou vedomia.

Aký je rozdiel medzi MR a EEG

Obidva typy štúdií sú skvelé na detekciu chorôb mozgu. Avšak, zamerané na riešenie rôznych problémov.

MRI všetkých častí hlavy vám umožňuje preukázať prítomnosť nádorov a zmien mozgového tkaniva a dokáže zistiť nasledujúce choroby:

 • vaskulárna ateroskleróza
 • nádory rôznych znakov
 • zápal steny ciev
 • tlaková porucha v lebe

Táto diagnostická metóda je cenná, pretože na jej základe je možné získať trojrozmerný model postihnutých oblastí, čo umožní štrukturálnejšiu analýzu stupňa patológie.

Elektroencefalografia je najbežnejšou metódou diagnostiky mozgových ochorení v oblasti neuropatológie. EEG navyše pomáha identifikovať fázy epilepsie a skutočné zmeny v stave sluchu a zraku.

Diagnostika umožňuje

 • identifikovať oblasti mozgu charakterizované rôznymi poruchami
 • identifikovať oblasti nástupu epilepsie
 • upravte proces spánku
 • objasniť výsledky typov diagnostiky vykonanej skôr
 • nájsť príčiny hypertenzných a hypotonických kríz
 • pozri prácu mozgu počas kŕčov alebo mdloby

Tento typ štúdie sa odporúča pre rôzne neurologické poruchy:

 • nespavosť
 • autizmus
 • rehabilitácia mŕtvice
 • bolesti hlavy
 • nervové poruchy
 • záchvaty paniky
 • rôznych ochorení endokrinného systému
 • koktanie
 • časté sny prebudenia

Ako sú tieto štúdie?

Počas vyšetrenia MRI sa pacient ponorí do skúmavky, v ktorej je umiestnené silné magnetické pole, čo nám umožňuje pôsobením na vodíkové atómy našich buniek získať obraz akéhokoľvek orgánu. Tento postup je absolútne bezbolestný, vykonáva sa bez použitia rádioaktívneho žiarenia. Počas diagnostiky by mal pacient jednoducho ležať bez tela.

Lekári neodporúčajú robiť magnetické rezonancie pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou, ale v takýchto prípadoch existuje možnosť podania sedatívneho účinku. Rezonančná tomografia je kontraindikovaná len pre ženy v prvom trimestri tehotenstva a pre ľudí s kovovými prvkami v tele. Magnetické pole pôsobiace na ne môže poškodiť vaše zdravie.

EEG sa vykonáva v sediacej alebo ležiacej polohe v izolovanej miestnosti bez svetla. Komunikácia s lekárom cez kameru a mikrofón. Špeciálna prilba s elektródami, ktorá je pripojená k počítaču, je umiestnená na hlavu pacienta. Zaznamenáva činnosť mozgu. Tento postup je bezbolestný a nemá žiadne kontraindikácie.

EKG alebo MRI?

Magnetická rezonancia a elektroencefalografia sú najpresnejšie metódy na detekciu chorôb mozgu. Majú iné správanie a používajú sa na rôzne účely. Obe metódy nemajú korkové účinky. Nie je možné povedať, čo je lepšie pre štúdium MRI mozgu alebo EKG, obe diagnostiky sú zamerané na detekciu rôznych chorôb. MRI skúma štruktúru mozgu a jeho funkcia je hodnotená pomocou EEG. Iba odborný lekár môže určiť, čo vám vyhovuje.

EEG alebo MRI: aký postup si vybrať

Čo je lepšie - EEG alebo MRI - pri diagnostike patologických stavov mozgu? Lekári sa často stretávajú s touto otázkou. Ktorá metóda inštrumentálnej diagnostiky bude nakoniec uprednostňovaná, závisí od klinického obrazu pacienta a špecifických diagnostických cieľov. Pri výbere medzi EEG alebo MRI lekár odpudzuje základné princípy týchto metód.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) je veľmi informatívna manipulácia, v dôsledku ktorej diagnostik dostane radu tomogramov s obrázkom študovaných štruktúr v niekoľkých rovinách, čo ho odlišuje od EEG. Podľa nich sa hodnotí tvar, veľkosť a štruktúrne znaky orgánov a elementov mäkkých tkanív, detegujú sa zápalové deštrukčné procesy, nádory a iné patológie. MRI je bezpečné pre ľudské zdravie, pretože počas kontroly nie je vystavené žiareniu a samotná technika neznamená škodlivý účinok na pokožku a sliznice.

Elektroencefalografia (alebo EEG) nie je menej informatívna ako magnetická rezonancia. Technika skúma mozog na základe registrácie jeho bioelektrickej aktivity. Počas diagnostiky sú na ľudskú hlavu umiestnené špeciálne elektródy, pomocou ktorých sú zachytené oscilácie mozgu. Nahrávanie sa vykonáva na papierovej kazete s danou vzorkovacou frekvenciou alebo v súbore na počítači spracovaním prichádzajúcich signálov s analógovo-digitálnym prevodníkom.

Kedy sa MRI alebo EEG

Pomocou MRI alebo EEG sa detegujú organické a nádorové lézie mozgu, avšak MRI môže zistiť patologický proces v počiatočnom štádiu, čo významne zlepšuje prognózu liečby choroby.

Skúmanie tejto anatomickej oblasti pomocou MRI alebo zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie sa uskutočňuje podľa nasledujúcich indikácií, v ktorých EEG nie je vždy účinný:

 • diagnostika vrodených anomálií;
 • hodnotenie stavu očných bulbov, optického nervu, hypofýzy;
 • analýza prietoku krvi;
 • sťažnosti na časté bolesti hlavy, závrat, chronickú únavu, zhoršenú pamäť a zrak;
 • poranenia hlavy;
 • podozrivé nádory roztrúsenej sklerózy, zápalové procesy lokalizované v mozgu.

EEG je indikovaná, keď má pacient epilepsiu, duševné poruchy, rôzne poruchy fungovania nervového systému. Metóda určí prítomnosť nádorovej zrazeniny a jej približnú lokalizáciu. Ak je potrebné získať úplné informácie o hraniciach, veľkostiach a konzistencii nádoru, výberom medzi MRI alebo EEG, je preferovaná tomografia s kontrastom.

Pri výbere medzi MRI alebo EEG sa berú do úvahy aj možné kontraindikácie. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je kontraindikované:

 • prítomnosť kardiostimulátorov, protéz a iných kovových výrobkov v tele pacienta;
 • niektoré neurologické poruchy;
 • klaustrofóbie;
 • tetovanie vyrobené na báze farbív obsahujúcich kov;
 • zavedenie kontrastu - tehotenstvo kedykoľvek, alergia na kontrastné látky, poškodenie obličiek.

Čo je lepšie počas tehotenstva - MRI alebo EEG

MRI alebo EEG sa považujú za bezpečné možnosti vyšetrenia tehotných žien. Diagnostika MR je však zakázaná v prvom trimestri tehotenstva, s výnimkou prípadov, keď existuje priama hrozba pre život matky.

Takéto opatrenie je spôsobené tým, že počas tohto obdobia dochádza k vzniku vnútorných orgánov plodu. Akékoľvek zmeny vo vonkajšom prostredí môžu nepriaznivo ovplyvniť tento proces. Patrí sem zahrievanie plodovej vody v dôsledku šírenia elektromagnetických impulzov MRI, takže je lepšie urobiť ultrazvuk alebo EEG, ak je mozog oblasťou záujmu.

Konečné rozhodnutie - MRI alebo EEG - ošetrujúci lekár sa zakladá na histórii, kontraindikáciách, vlastnostiach pacienta. Nepreskúšajte skúšku bez konzultácie so špecialistom!

MRI, CT, ultrazvuk, EEG mozgu - čo je lepšie ako diagnostické metódy hlavy

Pri výbere typu diagnostického vyšetrenia by ste mali vždy počúvať pozíciu ošetrujúceho lekára. Špecialista bude môcť na základe výsledkov predbežnej štúdie alebo histórie pacienta poskytnúť presné odporúčanie určiť diagnostickú metódu, ktorá dokáže detekovať najpravdepodobnejšie možné ochorenia.

Ak chcete povedať, že je lepšie používať ultrazvuk mozgových ciev alebo MRI, potrebujete vedieť o účinnosti plánovanej metódy prieskumu, stupni kvality získaných obrazov.

Aký je rozdiel medzi MR vyšetrením hlavy, EEG a ultrazvukom?

Hlavné rozdiely medzi ultrazvukom, magnetickou rezonanciou a EEG spočívajú v princípoch ovplyvňovania ľudského tela, spôsobu fungovania zariadenia.
MRI vyšetrenie sa dokonale ukázalo s komplexnou štúdiou intracerebrálnych porúch, detekciou rôznych nádorov hlavy pacienta. Keď sa vykoná MRI krčnej chrbtice alebo hlavy, na zvýšenie účinnosti obrazu sa nainštaluje špeciálna cievka.

Výsledkom diagnózy je trojrozmerný obraz, ktorý dokáže pomôcť ošetrujúcemu lekárovi zistiť správnu diagnózu.
Ultrazvuk je spôsobený účinkami zvukových vĺn s takou vysokou frekvenciou, že ľudské ucho ich nedokáže vnímať. Pri prenikaní ľudským telom sa signály ozveny odrážajú rôznymi parametrami rýchlosti. Procesy, ktoré sa vyskytujú vo vnútri ľudského tela, sú diagnostikované.

Často vyšetrenie používa ultrazvukovú techniku ​​nazývanú neurosonografia, ktorá s vysokou presnosťou určuje veľkosť jednotlivých častí hlavy, prítomnosť rôznych anomálií, rakoviny.

EEG (elektroencefalografia) zaznamenáva bioelektrickú aktivitu mozgu, ktorá je spracovaná zariadením, zobrazená vo forme vlnových kmitov na papierovej páske alebo zaznamenaná v samostatnom súbore v počítači.

EEG sa vykonáva pomocou prístroja, ktorý sa nazýva elektroencefalograf. Špeciálne elektródy sú rozdelené cez oblasť hlavy, zaznamenávajú elektrické signály z mozgových buniek a spracúvajú ich do elektrického oscilačného procesu. Výsledok elektroencefalografie je snímka, ktorá je zobrazená na papieri a vyzerá ako vlny s rôznymi amplitúdami.
EEG nie je schopný určiť typ a umiestnenie organickej poruchy, ale je pripravený poskytnúť údaje o prítomnosti patológie a identifikovať oblasť mozgu, ktorá ju obsahuje. Pri porovnaní s magnetickou rezonanciou umožňuje metóda odhaliť porušenie duševného typu v mozgu.

Pre správnu odpoveď na otázku: čo robiť ultrazvuk ciev a mozgovej kôry alebo MRI, je potrebné zamerať sa na pozitívne aspekty obidvoch metód vyšetrenia.

Ultrazvuk umožňuje prezrieť deti s nedostatočnou pozornosťou. Vykonávanie je prechodné. Počas kontroly nie je potrebné dlho ležať. Správna príprava na MRI mozgu môže zabrániť komplikáciám.

MRI vyšetrenie je jedným z najlepších spôsobov diagnostiky mozgových patológií organického typu, je účinnejšie odhaliť rakovinu v počiatočných štádiách vývoja, správne predpisovať spôsob liečby.

V porovnaní s ultrazvukom má MRI encefalografia jeden dôležitý rozlišovací znak. Ultrazvuk z mozgu alebo MRI naznačuje diagnózu anatomických porúch a EEG je zameraný skôr na vyšetrenie funkčného stavu mozgu. MRI a EEG majú úplne odlišné úlohy.

Vlastnosti ultrazvukového vyšetrenia mozgových ciev

Pri vykonávaní ultrazvuku dokáže doktor zistiť štruktúru skúmanej cievy, rozhodnúť o funkčnej schopnosti, prítomnosti patologických abnormalít, porúch. Diagnostická metóda sa nazýva Doppler. Postup je rozdelený do troch typov:
Štandardný formulár, ktorý vyzerá ako prieskum v dvoch rovinách - umožňuje vykonať plnohodnotnú štúdiu skúmaním plavidiel až po ich vstup do kanálov a pozorovaním novotvarov.
Duplexná forma - výsledok skenovania (mapovanie vaskulárneho systému mozgu) je daná osobe vo forme farebného obrazu. Lekár má podrobný obraz extrakraniálnej a intrakraniálnej štruktúry, ktorá výrazne zjednodušuje diagnostiku.
Trojrozmerné ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje vytvoriť porovnateľný informačný obsah s fotografickým zobrazením ciev pre ďalšiu analýzu stavu overenia štrukturálnych porúch. Existuje jedna nevýhoda, ktorá neumožní lekárovi získať údaje o funkčnom stave krvného zásobovania.

Vykonávanie ultrazvukových vyšetrení je potrebné pre sťažnosti na výskyt symptómov, ktoré naznačujú cievne ochorenia oblasti mozgu. Medzi hlavné funkcie patrí zvýšená bolesť, nerozumné závraty, slabosť, ktorá môže dosiahnuť stratu vedomia.

Ďalším dôležitým aspektom pri odpovedi na otázku, čo je lepšie MRI alebo ultrazvuk v mozgu, je cenový faktor. Ultrazvuk má veľmi nízku cenu ako magnetické rezonančné snímanie.

Rozdiel medzi CT a MRI hlavy

Aký je rozdiel medzi CT a MRI mozgu? Pre jasné pochopenie rozdielov je potrebné ich posudzovať oddelene od seba.

Prieskum je založený na získaní údajov použitím silného magnetického poľa na princípe nukleárnej magnetickej rezonancie. Vplyv poľa prispieva k preorientovaniu vodíkových častíc vo vyšetrovanej oblasti ľudského tela. Zariadenie MRI vysiela elektromagnetické signály, zaznamenáva zmeny vo fungovaní atómov, spracováva informácie a zobrazuje ich vo forme 3D obrazov.

Počítačový výskum spočíva vo vlastnostiach röntgenového žiarenia prenikajúcich v určitých štrukturálnych oblastiach ľudského tela v rôznych stupňoch v závislosti od ich hustoty. Klasické röntgenové lúče sú založené na podobnom princípe fungovania, ale počítačové zariadenie pracuje s väčším zaťažením röntgenovým žiarením a zásadne sa líši v spôsobe vytvárania a spracovávania informácií.
Počas vyšetrenia sa lúč röntgenových lúčov, ktorý spadá do tkanív s rôznou hustotou, smeruje do požadovanej oblasti hlavy pacienta. Proces sa vizualizuje vytvorením snímok charakteru. Získané informácie sa spracúvajú pomocou počítačovej technológie pomocou špeciálneho softvéru a vydávajú sa vo forme trojrozmerných obrázkov, ktoré vykazujú najpodrobnejšiu potrebnú plochu.

Rozdiel medzi CT a MRI mozgu je jasný po podrobnej analýze metód ich práce. Výskum v oblasti výpočtovej techniky je nežiadúci používať pre jednu osobu neustále s častými opakovaniami, čo je spôsobené účinkom radiačného zaťaženia na telo pacienta.
Na zadnej strane sa ľudia, ktorí majú strach z obmedzeného priestoru, podrobia CT relácii oveľa jednoduchšie, pretože trvanie skenovania tkaniva / orgánov je 10 sekúnd. Pri úplnej diagnostike počas MRI trvanie trvá približne 20 minút, kedy je imobilná, čo je dôvodom na zavedenie anestézie, keď sú predmetom vyšetrenia deti detstva.

Magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia mozgu je lepšia

Úroveň tmavnutia a osvetlenia oblastí je výsledkom činnosti impulzov prenášaných magnetickým poľom z vyšetrovaných oblastí mozgu pri vykonávaní MRI. Vodík je hlavným prvkom, ktorý mení rádiofrekvenčný signál pod vplyvom silného magnetického poľa. Počet vodíkových častíc vo vnútri tkaniny určuje silu impulzu, ktorý zachytáva gradientovú cievku.
Voda, ktorá obsahuje dva atómy vodíka, zobrazuje signál v obraze v jasných farbách. Kostné tkanivo naopak nemá vnútri vodíkové atómy a preto dáva malý signál. Oblasti, ktoré nemajú vo svojom zložení vodíkové častice, sa na fotografiách javia tmavé.

Odpovedať na otázku MRI alebo CT mozgu - čo je lepšie, rozhodne ťažké. Vybrať správny spôsob vyšetrenia, nie pacient, ale špecialista. Zariadenie s magnetickou rezonanciou vytvorí obrazy, ktoré najúčinnejšie zvýraznia poškodenie mäkkých tkanív mozgu. Chyby MRI mozgu spôsobujú pohyblivosť osoby počas skenovania. MRI je veľmi informatívna počas ischemickej mozgovej príhody, porúch nervových vlákien, patológií vnútorného ucha.

Počítačová tomografia je priradená za prítomnosti defektov v pevných častiach lebky.

MRI a CT majú svoje vlastné výhody a nevýhody, takže každý z nich je svojim spôsobom nevyhnutný pri diagnostikovaní ochorení oblasti hlavy.

Čo je najlepšie pre štúdie mozgu EEG alebo ultrazvuk

Pri výbere ultrazvuku alebo EEG by sa mala venovať pozornosť ochoreniam a patologickým stavom, ktoré každá z uvedených vyšetrovacích metód môže odhaliť.

Hlavné ochorenia, poruchy detegované EEG:

 1. Chyby, ktoré poukazujú na poruchu systému krvného zásobovania;
 2. Zmeny štruktúry krvných ciev;
 3. Choroby nervového systému.
 4. Duševná patológia;
 5. Detekcia rakoviny a iných organických lézií;
 6. Čo dokáže rozpoznať ultrazvukovú diagnostiku?
 7. Komplexné poruchy cievneho systému hlavy;
 8. Prítomnosť predispozície k vážnym ochoreniam.

EEG a ultrazvuk majú nevýhody.

Nevýhody, ktoré sú možné pri vykonávaní ultrazvuku, zahŕňajú:

 1. Zvyčajne sú potrebné ďalšie postupy na objasnenie výsledku.
 2. Nedostatočná jasnosť výsledného obrazu;
 3. Posúdenie funkčného stavu nie je možné.

Nevýhody počas EEG:

 1. Nízka úroveň diagnostiky organických lézií;
 2. Získanie kvalitatívneho výsledku počas elektroencefalogramu závisí od emočného stavu pacienta.

Hlavným rozdielom medzi vyššie uvedenými diagnostickými postupmi je vizualizácia jedinečných anatomických oblastí potrebných na riešenie úloh.

Zavolajte nám na 8 (812) 241-10-46 od 7:00 do 00:00 alebo nechajte žiadosť na webových stránkach v akomkoľvek vhodnom čase.

Aký je rozdiel medzi elektroencefalografiou a magnetickým rezonančným zobrazením mozgu?

Magnetická rezonancia a elektroencefalografia sú dvoma bežnými metódami na vyšetrenie mozgu. Toto sú dva rôzne diagnostické postupy. Odlišujú sa nielen v princípe fungovania, ale aj v patológii, ktorá sa dá odhaliť v dôsledku ich implementácie. Zistite, ktoré je lepšie: EEG alebo MRI mozgu.

Porovnanie princípov práce

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je založené na aktívnej odozve atómov vodíka na rádiofrekvenčnom žiarení vo vysokom alebo ultra vysokom magnetickom poli. Ľudské telo sa z väčšej časti skladá z vody, v ktorej každej molekule sa nachádzajú dve molekuly vodíka. Preto je tomografom dobre viditeľný.

Registráciou odpovedí z rôznych oblastí ich počítač premení na grafickú prezentáciu informácií a zbiera z nich jediný obrázok. Jasne ukazuje všetky štruktúry mozgu a jeho krvných ciev. Horšie viditeľné pevné tkanivo - lebka. Je to spôsobené tým, že v kostiach je menej atómov vodíka ako v prípade mäkkých.

Ak je pre diagnostiku patológií potrebný veľmi presný obraz, lekár, odborník na MRI, injektuje pacientovi kontrastné liečivo. Jeho základom je gadolín, ktorý aktívne reaguje na účinky magnetického poľa.

Pre vyšetrenie MRI je mozog pacienta umiestnený na stôl zariadenia a zasunutý do tunelu. Ak je to potrebné, jeho hlava je vopred fixovaná a sedatívum je vstrekované: je potrebné ležať stále vo vnútri tomografu. Čas skenovania je približne 30 minút, ak je kontrastný - asi hodinu. Postup je bezbolestný, ale nie príliš príjemný psychologicky, pretože pacient musí byť dlho v malom a uzavretom priestore.

Princíp elektroencefalografie je založený na zachytávaní elektrických impulzov v mozgu špeciálnym prístrojom. Koniec koncov, nervová sústava s ich pomocou prenáša signály cez nervy. Ak chcete vykonať EEG, pacient sa nasadí na helmu s citlivými prísavkami, ktoré sú citlivé na elektrické impulzy. Čas štúdia je len niekoľko minút. Diagnostika sa vykonáva na otvorenom priestranstve, úplná nehybnosť sa nevyžaduje. Existuje však dôležitá podmienka - emočný pokoj pacienta. V opačnom prípade prístroj poskytne nesprávnu predstavu o funkciách mozgu.

Spôsob získavania informácií o stave mozgu v EEG a MRI je odlišný a preto tieto štúdie vykazujú rôzne výsledky.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje vizualizovať štruktúru tela, identifikovať patologické oblasti. Odborníci robia záver založený na štúdiu obrazov získaných z rôznych miest av rôznych rovinách. MRI pomáha vytvoriť trojrozmerný obraz a zobraziť vrstvené rezy pre detailné štúdium oblasti záujmu hlavy.

Výsledkom elektroencefalografie je graf - elektroencefalogram elektrických oscilácií, ukazujúci aktivitu neurónov mozgu. Je napísaný na papieri, ktorý následne vyšetrí lekár. To znamená, že EEG sa líši od MRI tým, že umožňuje identifikovať nie štrukturálne, ale funkčné poruchy mozgu.

Diagnostická analýza hodnôt

MRI a EEG odhaľujú rôzne doplňujúce informácie. Preto majú iné svedectvo. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je predpísané v nasledujúcich prípadoch:

 • Traumatické poškodenie mozgu;
 • Utrpel mŕtvicu alebo srdcový záchvat;
 • Podozrenie na nádor mozgu a metastázy;
 • Symptómy demyelinizácie a degenerácie mozgového tkaniva;
 • Diagnostika roztrúsenej sklerózy;
 • Skúška plavidiel (angiografia pána);
 • Pooperačná kontrola.

MRI môže odhaliť tieto mozgové patológie:

 • Hematómy a kontúny;
 • Nádorové nádory;
 • Poškodenie mozgu mŕtvicou;
 • Roztrúsená skleróza;
 • Cievne patológie (aneuryzmy, vaskulitída, ateroskleróza);
 • Hrudky infekcie v mozgovom tkanive.

Encefalogram sa robí v prípadoch, keď je potrebné identifikovať funkčný stav mozgu. U indikácií EEG sú zahrnuté porušenia neurologickej povahy:

 • Nespavosť a časté prebúdzanie počas spánku;
 • Bolesti hlavy, závraty;
 • Panické stavy a poruchy nervového systému;
 • Endokrinné poruchy;
 • koktanie;
 • autizmus;
 • Obdobie zotavenia po mŕtvici.

Mozgový encefalogram pomáha identifikovať:

 • Hrudky pôvodu epileptických záchvatov;
 • Príčina hypertenzie a hypotenzie;
 • Príčiny narušeného spánku;
 • Duševné poruchy;
 • Psychopatická reakcia.

EEG umožňuje zistiť oblasti mozgu, v ktorých sú zjavné porušenia. Ak vyšetrenie nepomohlo k diagnostike, potom môže byť základom pre určenie MRI, CT scan alebo MSCT. Ale na rozdiel od MRI, elektroencefalogram ukazuje, či pacient simuluje svoj stav, alebo je skutočne chorý. V procese MRI to nie je možné určiť, napriek tomu, že obe metódy výskumu sú presné.

Kontrola kontraindikácií

Každá výskumná metóda má kontraindikácie. Pre EEG je toto:

 • Poškodenie pokožky hlavy (absolútna kontraindikácia);
 • Násilní pacienti. Je to relatívna kontraindikácia: EEG sa môže vykonať, ak sa podá sedatívum.
 • Tehotenstvo v prvom trimestri;
 • Telesná hmotnosť pacienta je vyššia ako 130 kg;
 • Kovové konštrukcie v študijnej oblasti. Hovoríme len o oceli, titáne a iných kovoch, ktoré nesúvisia s ferromagnetmi, nepatria medzi kontraindikácie.
 • Goleniálna intolerancia (s MRI s kontrastom);
 • Klaustrofóbia a iné duševné poruchy, pri ktorých pacient nemôže ľahnúť bez pohybu (v tomto prípade môže byť pacientovi podávaný sedatív);
 • Prítomnosť kardiostimulátora alebo zariadenia inštalovaného v strednom uchu (jediná absolútna kontraindikácia všetkých).

Možno vidieť, že v prípade traumatického poranenia mozgu môžete vyšetriť iba na tomografe, zatiaľ čo v prítomnosti kardiostimulátora môžete urobiť len EEG. Elektroencefalografia tiež nespôsobuje klaustrofóbiu. Ďalšou výhodou metódy je absencia hmotnostného limitu, keďže pacient nebude na stole, ale na normálnej stoličke alebo pohovke.

Obe metódy nevyžadujú prípravu na štúdiu, ale s výhradou, že pacient musí prísť v dobrom duchu a dobre spať. Inak môže diagnóza priniesť nesprávne výsledky.

Tehotenstvo nie je kontraindikáciou pre MRI a EEG, pretože v priebehu diagnostických postupov ľudské orgány nedostávajú ožiarenie. Obe metódy sú bezpečné pre matku aj pre dieťa.

Porovnanie diagnostických nákladov

EEG a magnetická rezonancia sú platené diagnostické postupy, pretože sa vykonávajú pomocou inovatívnych, drahých zariadení. Zvážte ceny ponúkané klinikami pre výskum mozgu:

 • EEG - od 1600 do 5700 rubľov, v závislosti od novosti zariadenia a popularity kliniky.
 • MRI stojí v priemere 5 000 rubľov a pri štúdiu ciev ľudského mozgu alebo pri detekcii novotvarov môže diagnostika MRI stáť 7 000 až 8 000 rubľov v závislosti od množstva injekčného kontrastného činidla.
 • EEG a MRI so zavedením sedatívnej drogy budú stáť 2 000 až 6 000 rubľov viac.
 • Náklady na postupy sa zvýšia o ďalších 500-1000 rubľov, ak sa výsledky štúdie zaznamenajú na elektronických médiách (disk, flash disk).

Právne predpisy stanovujú určité prípady pre bezplatné EEG a MRI politiky MHI. V iných situáciách pacient platí za postup.

Existuje mnoho metód diagnostiky chorôb mozgu, takže otázka, čo je efektívnejšie, je skutočné: MRI a EEG. To je prípad, keď neexistuje žiadna definitívna odpoveď, pretože tieto štúdie sú určené na štúdium orgánu z dvoch rôznych "strán". Elektroencefalografia presne identifikuje funkčnosť a iba naznačuje prítomnosť patológií v rôznych štruktúrach mozgu. Magnetická tomografia presne diagnostikuje lokalizáciu lézií mozgového tkaniva: prítomnosť nádoru, nekróza, zápal. Ale tomografia len naznačuje prítomnosť mentálneho a kognitívneho postihnutia. Ide teda o dva postupy, ktoré nenahradia, ale navzájom sa dopĺňajú.

EEG alebo MRI mozgu

Náš mozog je dobre orezaný lebkou, takže tradičné vizuálne kontroly, ako aj laboratórne testy tu nie sú účinné. Na určenie chorôb mozgu sa lekár musí uchýliť k diagnostike hardvéru. Je to však veľmi náročná úloha, pretože neexistuje toľko metód, ktoré umožňujú detailne vyšetriť mozog. Patria medzi ne:

 • EEG - encefalogram mozgu
 • CT scan - výpočtová tomografia hlavy
 • MRI - zobrazovanie mozgu magnetickou rezonanciou
 • Ultrazvuk - ultrazvuk.

Počítačová tomografia sa používa na posúdenie stavu lebky, pretože kostrové štruktúry sú lepšie zobrazené pomocou röntgenových lúčov. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožní preniknúť pod lebku a vykonať podrobný skríning mozgovej kôry, šedej hmoty, brázd a konvolucií, ako aj cievneho systému. Ultrazvuk sa tiež používa na skenovanie mozgu, ale len pri vyšetrovaní novorodencov, zatiaľ čo jar je otvorený. Potom kosti lebky rastú spolu a nedovoľujú, aby sa ultrazvukový signál prelomil.

Elektroencefalografia je neurofyziologická metóda výskumu. Táto štúdia sa uskutočňuje s cieľom určiť, ako sa mozog vyvíja u dieťaťa, ak je podozrenie na epilepsiu, po záchvatoch bezvedomia. Môže relatívne spoľahlivo preukázať prítomnosť nádorov mozgu, dôsledky zranení a prítomnosť aneuryzmy.

Zaregistrujte sa telefonicky +7 (812) 209-00-79

Mozgový encefalogram

Encefalogram mozgu je diagnostické vyšetrenie, ktoré vám umožňuje zaznamenať bioelektrickú aktivitu ľudského mozgu pomocou špeciálnych elektród z povrchu hlavy. Podstata tejto aktivity je určená stavom ľudského mozgu v normálnych a patologických podmienkach. EEG je absolútne bezpečná a bezbolestná metóda vyšetrenia. Počas konania neexistuje žiadny fyzický vplyv na osobu.

Počas encefalogramu mozgu je na hlavu pacienta vložená špeciálna čiapočka a fixovaná bradu. Elektródy so špeciálnym transparentným gélom sa nanášajú na celú hlavu. Gélová štruktúra pripomína stylový gél na vlasy. Preto je po procedúre lepšie ihneď skopiť vlasy, a potom doma môžete len umyť. Špeciálne elektródy vo forme sponiek sú umiestnené na ušiach.

Počas postupu EEG môže pacient sedieť. Ale s cieľom vyhnúť sa artefaktom napäté svaly na krku a hlave, diagnostikovaní odporučia počas vyšetrenia, aby zaujali náchylnú pozíciu. Celý postup trvá dlhšie ako 10 minút.

Aby vyšetrenie bolo informatívne, pacient nemôže byť diagnostikovaný bez rozhovoru s lekárom, otvárať oči, hovoriť, pohybovať sa, pohybovať nosom, ústami alebo obočím. Odporúča sa pokúsiť sa nezmrštiť, pretože všetky tieto akcie sú zaznamenané počítačom a poškodzujú čistotu záznamu. Pacient by sa mal len pokúsiť o oddych, ležať so zavretými očami a dodržiavať príkazy zdravotníckeho personálu. Počas vyšetrenia lekár ovplyvní pacienta pomocou svetla, urobí vzorku s otvorenými a zatvorenými očami, test s hlbokým dýchaním (hyperventilácia).

Jedným z atraktívnych aspektov EEG je jeho dostupnosť a nízke náklady. Encefalogram mozgu sa dá robiť v mnohých lekárskych centrách SPB lacno a rýchlo. Indikácie pre EEG budú:

 • epilepsie
 • Lekárske vyšetrenie na vodičský preukaz
 • Hodnotenie účinnosti liečby pre množstvo duševných porúch.

EEG má bohužiaľ niekoľko nevýhod. Je vážne horší ako MRI mozgu. S vysokou presnosťou tento typ vyšetrenia pomáha lekárom diagnostikovať len epilepsiu. Iné ochorenia, vrátane mozgového nádoru, sa s väčšou pravdepodobnosťou nezistí ako definitívna diagnóza, ale ako možné podozrenie. Pretože napríklad pomocou EEG je ťažké stanoviť presnú veľkosť, umiestnenie, stupeň nebezpečenstva nádoru. Takáto diagnostika si bude vyžadovať vyššiu technickú skúšobnú metódu - MRI.

MRI alebo EEG mozgu - čo je lepšie a ako si vybrať?

Elektroencefalografia a zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie sa najčastejšie používajú na diagnostiku chorôb mozgu. Tieto metódy majú rôzne indikácie, nie sú zameniteľné. Čo je lepšie vybrať - MRI alebo EEG mozgu - závisí od cieľov a stavu pacienta. Rozhodnutie je vždy pre lekára, ale pacienti by mali vedieť, aké sú vlastnosti týchto techník.

Metodické rozdiely

EEG (elektroencefalogram) je založený na registrácii bioelektrických potenciálov neurónov odoberaných od pokožky hlavy. Pre štúdium používajúce elektroencefalograf. Pri striedavom použití excitačných a inhibičných impulzov sa vlny tvoria v kôre. Zaregistrujte ich pomocou elektród upevnených na hlave pacienta a zapíšte ich na papier. Vyzerajú ako vlny rôznych amplitúd.

Keď už hovoríme o EEG, stojí za zmienku, že ide o vyšetrenie, pre ktoré je dôležité pacienta upokojiť. Pred diagnostikovaním je dôležité spať a relaxovať. V opačnom prípade môže špecialista nesprávne interpretovať údaje.

MRI sa líši od princípu výskumu EEG. Pacient je umiestnený do komory tomografu pomocou elektromagnetického poľa prístroja, ktorý núti vodíkové atómy v tele pohybovať. Existuje rozdiel medzi ich množstvami v tkanivách, ktoré fixujú prístroj pomocou senzorov. 90% mozgu pozostáva z vody a teda z vodíka, preto je jeho výskum MR-tomografu vysoko účinný.

Výsledky MRI nezávisia od emočného stavu osoby, koľko spal. Hlavná vec je, že pacient musí ležať nehybne pol hodiny.

Čo definuje výskum?

Aký je rozdiel medzi EEG mozgu a MRI možno pochopiť analýzou ich diagnostických schopností.
MRI sa používa v prípadoch podozrenia na roztrúsenú sklerózu multiplex, vaskulárne patológie, nádory, zápal mozgu, vrodené abnormality. Nasleduje odhalenie:

 • zápal v membránach a tkanivách;
 • mikroskopické ložiská roztrúsenej sklerózy;
 • špecifikované hranice a umiestnenie nádorov, hematómov, cystí a iných objemových procesov;
 • postihnutých oblastí drene, vaskulárnych malformácií;
 • spektrálna sila rytmov mozgovej činnosti;
 • znaky krvného obehu, stenóza, krvné zrazeniny, oblasti s aterosklerózou, aneuryzma;
 • epileptické zameranie;
 • oblasti s akútnym zhoršením zásobovania krvou;
 • stav ciest bielej hmoty.

S pomocou encefalogramu, mentálnych porúch, epilepsie, nádorov mozgu, diagnostikovaných porúch CNS. Túto metódu je možné nastaviť:

 • neeliptické alebo epipristózne s vysvetlením svojho typu;
 • dynamiku pôsobenia drog;
 • epileptické zameranie;
 • zmena vĺn, keď je nádor na povrchu;
 • funkcia mozgu, štádium dysfunkcie (pri Alzheimerovej chorobe, schizofrénie, demencia);
 • vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody;
 • lézie hlbokých štruktúr mozgu.

MRI nemôže odhaliť abnormality v mysli a mozgových funkciách. EEG stanovuje prítomnosť organických lézií vrátane nádorov s ich lokalizáciou, ale znemožňuje posúdiť ich povahu a jasnú veľkosť.

Ďalšou diagnostickou metódou je ECHO EG, echoencephalography. Toto je ultrazvukové vyšetrenie na identifikáciu patológií centrálneho nervového systému a krvných ciev, v ktorých sa ultrazvuková vlna odráža od kraniálnej kosti, mozgu a membrán. Hlavnou indikáciou je podozrenie na posun v intrakraniálnych štruktúrach, je odhalené:

 • hematómy vo vnútri lebky;
 • abscesy;
 • novotvary;
 • ťahy.

ECHO EG neumožňuje presne stanoviť patológiu, len nepriamo poukazuje na to. Súbežne musíte vykonať EEG alebo MRI.

Klady a zápory

MRI a EEG - neinvazívne a bezpečné metódy, bez vekového obmedzenia. Všetci však majú klady a zápory.

Metóda je k dispozícii a zariadenie je prenosné, takže sa diagnostika vykonáva aj na lôžku pacienta. Preukazuje činnosť neurónov. Vzhľadom na vysoké časové rozlíšenie môžete sledovať najmenšie zmeny vo funkčnom stave.

Minusy - nízke priestorové rozlíšenie a tiež nie je možné odhaliť:

 • presná štruktúra zdroja zápalu, hemoragického alebo iného procesu;
 • malé oblasti lézií - metastázy, malformácie (vaskulárne anomálie), ohniská demyelinizácie (deštrukcia neurónovej membrány) pri roztrúsenej skleróze;
 • vaskulárna funkčnosť.

Často s použitím encefalogramu nie je možné presne určiť chorobu. Podobné výsledky EEG sú niekedy podobné patológie.

Výhodou metódy je vysoká priestorová rozlišovacia schopnosť, takže môžete vidieť štruktúru postihnutej oblasti s hranicami, krvným zásobovaním, postojom k blízkym tkanivám. Skenovanie sa vykonáva vo všetkých rovinách s konštrukciou 3D rekonštrukcie.

MRI je drahšie ako EEG. Ďalšie nevýhody:

 • nižšie časové rozlíšenie;
 • nepriame meranie nervovej aktivity;
 • Je nemožné vykonať štúdiu, ak sú v tele umiestnené závesy, kardiostimulátor a iné kovové objekty.

EEG a MRI sú potrebné na získanie rôznych zistení. Doplňujúce štúdie umožňujú objasniť diagnózu.

Často existuje potreba súčasnej MRI a EEG. Napríklad počas epilepsie sa pomocou encefalogramu vytvorí oblasť s patologickou excitáciou a s pomocou MRI sa podrobne naskenuje detekciou organického substrátu, čo je dôležité pre operáciu. Bez EEG nie je možné pozorovať patológiu, pretože pri epilepsii je organické poškodenie mikroskopické. Bez MRI nie je postihnutá oblasť určená a pre chirurga nie je dostatok informácií.

Čo je bezpečnejšie pre tehotné ženy?

Tehotenstvo nie je kontraindikáciou pre MRI a EEG. Sú neškodné pre ženy a ich budúce deti. Jediné upozornenie - magnetická rezonancia sa neodporúča držať v prvom trimestri, ak neexistuje skutočná hrozba pre život. Je to spôsobené tým, že v tomto čase sa vytvárajú orgány plodu, preto existuje riziko, že vyšetrenie nepriaznivo ovplyvní tento proces.

V počiatočnom štádiu tehotenstva je potenciálne nebezpečné, že sa plodová voda zahrieva počas distribúcie impulzov. Preto je vhodnejšia elektroencefalografia.

MRI a EEG sú efektívne typy vyšetrenia na diagnostiku ochorení mozgu. Sú komplementárne, preto vám umožňujú vytvoriť vyčerpávajúci klinický obraz, študovať anatómiu centrálneho nervového systému a duševný stav človeka.

Čo si vybrať pre vyšetrenie mozgu - MRI alebo EEG

Tvárou v tvár potrebe skúmať mozog, mnoho viac ako raz si myslel, že MRI alebo EEG je lepšie. Obe tieto metódy môžu najpresnejšie diagnostikovať choroby, ale hlavným rozdielom medzi nimi je princíp fungovania. Po prečítaní tohto článku môžete pochopiť rozdiel medzi EEG a MR. Ale určiť najlepší spôsob, ako prieskum, by mal byť expert.

Pracovné zásady

Ak chcete vidieť rozdiel medzi zobrazovaním magnetickou rezonanciou a elektroencefalografiou, zvážte princíp operácie. Počas magnetického rezonancie sú atómy vodíka v ľudskom tele ovplyvnené elektromagnetickými vlnami. Oscilácie atómov, ktoré sú ovplyvnené magnetickým poľom, umožňujú posúdiť stav študovaného orgánu. Postup je úplne bezbolestný a nedochádza k ožiareniu. Počas procedúry pacient musí ležať nehybne.

EEG mozgu je najnovšou metódou výskumu, počas ktorej je zapojený elektro-ekofograf. Toto zariadenie zaznamenáva impulzy neurónov, čo vám umožní diagnostikovať nádory a zranenia. Tento typ prieskumu sa uskutočňuje v sedacej alebo ležiacej polohe v samostatnej miestnosti bez svetla. Aktivita mozgu sa zaznamenáva pomocou prilby s elektródami, ktoré sa nasadia na hlavu pacienta. Postup nemá žiadne kontraindikácie a je úplne bezbolestný.

Hlavné rozdiely

Lekári predpísajú vyšetrenie MRI, ak máte podozrenie na nádor. Táto diagnostická metóda zobrazuje všetky zmeny v tkanivách a používa sa aj na diagnostiku:

 • zápal steny krvných ciev;
 • ateroskleróza;
 • porušenie intrakraniálneho tlaku.

Táto metóda vám umožňuje štrukturálne analyzovať stupeň ochorenia vďaka možnosti získania trojrozmerného modelu postihnutej oblasti.

Elektroencefalografia sa bežne používa na diagnostikovanie chorôb neurologickej povahy a tiež pomáha zistiť príčiny hyper- a hypotonických kríz. Tiež tento typ vyšetrenia sa uchýli, ak je potrebné určiť stupeň epilepsie, zistiť, ako funguje mozog v období straty vedomia alebo záchvatov, alebo diagnostikovať skutočné zmeny v stave orgánov zraku a sluchu.

Najlepšiu metódu pre konkrétneho pacienta vyberie profesionálny lekár. Preto, ak máte pochybnosti, čo si vybrať - MRI, CT alebo EEG, kontaktujte špecialistu.

MRI alebo EEG, čo je lepšie?

Existuje veľa metód na vizualizáciu patologických stavov mozgu. Patria medzi ne:

 • MRI (vrátane funkčnej MR spektroskopie, MR-angiografie a difúznej tenzorovej tomografie);
 • CT (počítačová tomografia);
 • EEG (elektroencefalografia);
 • PET (pozitrónová emisná tomografia);
 • MEG (magnetická encefalografia);
 • Echo-EG (echoencephalography);
 • Reo-EG (reoencefalografia);
 • Elektro-impedančná tomografia;
 • Tepelná encefaloskopia;
 • Fluorescenčná neuroimaging.

Magnetická rezonancia a elektroencefalografia sa najčastejšie používajú pri diagnostike ochorení mozgu.

Aký je rozdiel medzi MR a EEG?

Metóda EEG je založená na zaznamenávaní celkovej elektrickej aktivity neurónov mozgu, odoberaných od povrchu pokožky hlavy. V dôsledku striedania excitačných a inhibičných potenciálov sa vlny objavujú v kortikálnych neurónoch, ktoré sa zaznamenávajú pomocou špeciálnych elektród. Hlavné typy vĺn zaznamenaných záznam EEG: alfa vlny (rytmus v stave pokojnej bdelosti, je najlepšie vyjadrená v tylový), beta vlny (rytmus v stave aktívnej bdelosti, vyjadrený v čelných lalokoch), gama vlny (rytmus najkoncentrovanejšej pozornosť), delta vlny (rytmus hlbokého spánku).

Princíp štúdia mozgu pomocou magnetickej rezonancie je založený na schopnosti elektromagnetického poľa v tomografe riadiť vodíkové atómy v tkanivách. V rôznych tkanivách, iné množstvo vodíka, tento rozdiel špeciálne kvantitatívne senzory a zachytiť zariadenie. Mozog je 90% vody (a preto vodíka), čo z neho robí ideálny objekt na štúdium na MRI skeneri.

Indikácie pre použitie metód

EEG schopnosti:

 • môže rozlíšiť epipristál od neepileptického a určiť jeho vzhľad;
 • definovanie epileptického zamerania;
 • štúdium funkčného stavu mozgu a stupeň porušenia jeho práce (napríklad pri schizofrénii, po mozgovej príhode, demencii, Alzheimerovej chorobe atď.);
 • hodnotenie dynamiky činnosti drog;
 • s povrchovou lokalizáciou nádoru na mozgu, zisťuje zmenu vĺn v projekcii (pokles alfa rytmu, zvýšenie gama rytmu);
 • naznačuje patológiu hlbokých častí mozgu (vzhľad delta vlny);
 • celkové a lokálne zmeny vo vlnách častejšie naznačujú ischemickú mŕtvicu;

MRI mozgu:

 • jasná definícia hraníc a umiestnenia objemového procesu, či už ide o nádory, cysty, hematómy;
 • identifikácia zóny akútnej cerebrovaskulárnej príhody;
 • stanovenie zápalového procesu v mozgovom tkanive av membránach (meningoencefalitída, absces);
 • identifikácia najmenších ložísk roztrúsenej sklerózy;
 • vizualizácia cievneho lôžka v trojrozmernej forme s identifikáciou vlastností krvného zásobenia, stenózy, krvných zrazenín, aneuryzmy, aterosklerotických lézií;
 • štúdium postihnutých oblastí bielej a sivej látky, cievne malformácie (napríklad s mozgovou obrnou);
 • štúdium spektrálnej sily rytmov mozgovej činnosti s funkčnou MRI;
 • štúdium ciest v bielej hmote (pomocou tenzorov MRI);
 • definícia epileptogénneho zamerania.

Čo je viac informatívne?

Obe metódy sú neinvazívne, neškodné, nemajú žiadne vekové obmedzenia.

Výhody EEG:

 • veľmi vysoké rozlíšenie v čase (asi desať milisekúnd), čo vám umožňuje sledovať jemné zmeny vo funkčnom stave;
 • EEG môže priamo zobrazovať aktivitu nervových buniek;
 • možnosť dlhého štúdia, vrátane pri posteli;
 • dostupnosť (nízke náklady a prenosnosť).

Nevýhody EEG:

 • veľmi nízke priestorové rozlíšenie (presnosť lokalizácie sa pohybuje od 0,5 do 1,5 cm);
 • neschopnosť stanoviť presnú štruktúru lézie (zápalové, hemoragické, malígne atď.);
 • neschopnosť identifikovať malé oblasti patológie (metastázy, ložiská demyelinizácie pri roztrúsenej skleróze, malformácie);
 • nie je možné posúdiť stav plavidiel;
 • často - neschopnosť určiť presnú nosológiu (rovnaký obraz EEG možno pozorovať pri ochoreniach podobných etiológii a patogenéze).

Výhody MRI:

 • veľmi vysoké priestorové rozlíšenie (tomografická časť dosahuje 1 mm, viditeľná štruktúra patologickej oblasti, hranica, najmä jej krvné zásobenie a postoj k okolitým tkanivám);
 • schopnosť skenovať v ľubovoľnej rovine, vybudovať trojrozmernú rekonštrukciu.

MRI Nevýhody

 • časové rozlíšenie je horšie ako pri EEG;
 • nepriame meranie neuronálnej aktivity (merané metabolizmom);
 • prítomnosť kontraindikácií - nemožnosť výskumu v prítomnosti kovových predmetov v tele (kardiostimulátor, zátky, stent atď.);
 • menej prístupné.

Elektroencefalografia je presnou a vysoko dostupnou metódou pri identifikácii zamerania epileptoidu a posúdení funkčného stavu mozgu, môže sa tiež odporučiť ako skríningová metóda pre podozrenie na novotvar a mŕtvicu. Následný výskum sa musí nevyhnutne uskutočniť na tomografiách s vysokým rozlíšením, aby sa dosiahla čo najpresnejšia štúdia patológie. Hlavná časť mozgových ochorení (zápalové procesy, roztrúsená skleróza, metastatických lézií, vydutín a iných cievnych ochorení, mozgovej obrny a porážkou a kol.), Nemá veľký diagnostickú hodnotu v štúdiu metódy EEG, však má nesmiernu informačný obsah pri skenovaní pre zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie,

Vykonajte MRI a CT v Moskve

Najlepšie ponuky diagnostiky MRI a CT v Moskve, viac ako 170 kliník, informácie o cenách a akciách, vyberte najbližšie centrum - adresy, okresy, metro. MRI a CT s kontrastom, preskúmanie súkromných a verejných kliník, kde môžete byť vyšetrené v noci, či sú prijaté malé deti.

Všetko o MRI, CT a PET

Všetko o vyšetreniach MRI a CT, ak sú predpísané, hlavné indikácie a kontraindikácie, tipy na prípravu. Aký je rozdiel medzi MR a CT, ako to funguje, ako to funguje. Odpovede na najčastejšie otázky nájdete v článkoch v tejto časti.

Vykonajte MRI a CT v Petrohrade

Priaznivé ponuky diagnostiky MRI a CT v Petrohrade, viac ako 100 zdravotníckych centier, informácie o cenách a zľavách, vyberte najbližšiu klímu - adresy, okresy, metro. MRI a CT s kontrastnou metódou, preskúmanie súkromných a verejných centier, kde môžete byť prehliadnuté nepretržite, z akého veku diagnostikujú dieťa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako zlepšiť krvný obeh v nohách, zmena životného štýlu

Slabý krvný obeh môže negatívne ovplyvniť celé telo. Môže ovplyvniť mozog, čo spôsobuje únavu, závraty, stratu pamäti, časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Leukoencefalopatia cievnej genézy

Malá ohnisková leukoencefalopatia cievnej generácie je diagnóza, ktorú často robí mužský pacient, ktorý prekročil vekovú hranicu 55 rokov, ale nie každý vie, čo to je.

Zvýšené zrážanie krvi u dieťaťa

Aká je rýchlosť zrážania krvi?Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Obsahuje všetky informácie o fungovaní orgánov a tkanív a prenáša ich medzi sebou.

Dysplázia spojivového tkaniva srdca - patológia, ktorá si vyžaduje systematickú pozornosť

Vláknité štruktúry tela môžu mať chyby. Sú spojené so zmenami v kolagénových vláknach genetického charakteru a patria k problému, ktorý sa označuje ako dysplázia spojivového tkaniva.

Vnútorný hydrocefalus mozgu u detí a dospelých

Porucha procesov tvorby, pohybu a absorpcie mozgovomiechovej tekutiny (cerebrospinálnej, cerebrospinálnej tekutiny) v ľudskom tele vyvoláva vývoj neurologického ochorenia - hydrocefalus.