Diuretický účinok je diuretikum. Keď je potrebné odstrániť vodu z tela, diuretikám sa podajú diuretiká. Napríklad máte hypertenziu a spolu s inými liekmi lekár predpisuje diuretické lieky na zníženie krvného tlaku. Avšak zapojenie sa do nich nestojí za nič.

Prirodzený proces tvorby a vylučovania moču pre človeka sa nazýva diuréza. Takže lieky, ako aj niektoré potraviny (napríklad čaj s mliekom, melón) ovplyvňujú tento proces (majú diuretický účinok) a tak vedú k takzvanému diuretickému účinku.

Diuretický účinok je účinok diuretík na ľudské telo. Diuretiká sú diuretiká, to znamená, že spôsobujú zvýšené močenie, to znamená, že osoba, ktorá užívala diuretikum, pôjde čoraz častejšie na toaletu.

Napríklad hovoria: diuretický účinok trvá 10 hodín. To znamená, že do desiatich hodín po užití diuretika bude mať človek častejšie močenie.

Aký je diuretický účinok?

Aký je diuretický účinok?

Prirodzený proces tvorby a vylučovania moču pre človeka sa nazýva diuréza. Takže lieky, ako aj niektoré potraviny (napríklad čaj s mliekom, melón) ovplyvňujú tento proces (majú diuretický účinok) a tak vedú k takzvanému diuretickému účinku.

Diuretický účinok je účinok diuretík na ľudské telo. Diuretiká sú diuretiká, to znamená, že spôsobujú zvýšené močenie, to znamená, že osoba, ktorá užívala diuretikum, pôjde čoraz častejšie na toaletu.

Napríklad hovoria: diuretický účinok trvá 10 hodín. To znamená, že do desiatich hodín po prvom diuretike bude mať človek častejšie močenie.

Diuretikum. Pôvod slova z moču; - moč alebo močovod, - časť ľudského močového systému. Predpona di znamená odmietnutie, odmietnutie, tj v našich prípadoch výstup moču z tela. Toto je účinok správneho diuretického systému na intenzívnejšiu prácu na účely prevencie alebo liečby.

Po užívaní diuretík (diuretík) sa v tele objaví diuretický účinok (diuretikum). Pomocou takýchto liekov odstráňte prebytočnú tekutinu z tela. Používajú sa v medicíne na liečbu chorôb spojených s obličkami.

Diuretický účinok je rovnaký ako diuretický účinok. Prírodné diuretiká sú dobré napríklad ovocné nápoje brusníc a brusníc: okrem diuretického účinku, dobrú prevenciu ochorení obličiek.

Máte tiež diuretický účinok pivo, kávu - ktoré nepotrebujú veľa na pitie, ale je lepšie vôbec nepiť.

Diuretický účinok je medicínsky termín, zvyčajne napísaný na základe pokynov k lieku. V bežných ľuďoch sa to nazýva diuretikum, to znamená, že spôsobuje časté nutkanie ísť na toaletu trochu. Musia byť predpísané lekárom pre určité choroby.

Diuretický účinok je diuretikum. Keď je potrebné odstrániť vodu z tela, diuretikám sa podajú diuretiká. Napríklad máte hypertenziu a spolu s inými liekmi lekár predpisuje diuretické lieky na zníženie krvného tlaku. Avšak zapojenie sa do nich nestojí za nič.

Diuretický účinok súvisí s účinnosťou liekov. Existujú takzvané diuretiká, ktorých spotreba zvyšuje tvorbu moču. Takto sa nadbytočná voda a soli vylučujú z tela.

Diuretický účinok je dôsledkom užívania diuretík, ktoré sa prejavujú v zvýšenej túžbe po močení. A človek chodí "podľa trochu" kým tento účinok nekončí. To znamená, že po takýchto liekoch je telo zbavené kvapaliny.

Avšak nielen drogy majú takýto účinok. Po mnohom pive často chodíte aj na toaletu.

Diuretiká - čo to je, klasifikácia liekov používaných na hypertenziu, edém a srdcové choroby

Jednou z najbežnejších farmakologických skupín liekov sú diuretiká alebo diuretiká. Prostriedky sa široko používajú na liečenie chronických ochorení a na zmiernenie akútnych stavov (napríklad pľúcny edém, mozog). Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré sa odlišujú v sile a mechanizme farmakologického účinku. Zoznámte sa s indikáciami a kontraindikáciami liekov na liečbu diuretík.

diuretiká

Diuretiká alebo diuretiká sú lieky, ktoré zvyšujú rýchlosť filtrácie krvi obličkami, čím odstraňujú prebytočnú tekutinu, znižujú krvný tlak, urýchľujú odstraňovanie toxických látok z tela. V závislosti od lokalizácie účinku sa rozlišujú nasledovné typy diuretík: extrarenálne a renálne (slučka pôsobiaca na proximálne alebo distálne nefronové tubuly).

Po užití diuretík v tele, krvný tlak, absorpcia vody, elektrolyty v renálnych tubuloch sú znížené, rýchlosť vylučovania moču z tela stúpa. Pod pôsobením liekov v krvi dochádza k znižovaniu koncentrácie draslíka a sodíka, čo môže nepriaznivo ovplyvňovať pohodu pacienta: často sa rozvinie konvulzívny syndróm, tachykardia, strata vedomia atď., Preto sa musí striktne dodržiavať dávkovací režim a dávkovanie.

Diuretická klasifikácia

Každý zástupca diuretických liečiv má svoje vlastné vlastnosti expozície, kontraindikácie a vedľajšie účinky. Použitie silných zlúčenín vyvoláva aktívnu elimináciu dôležitých elektrolytov, rýchlu dehydratáciu, bolesti hlavy, hypotenziu. Močové pomôcky sú klasifikované podľa mechanizmu a lokalizácie účinku:

 1. Loop.
 2. Tiazid a tiazid.
 3. Inhibítory karboanhydrázy.
 4. Šetriace draslík (antagonisty aldosterónu a nonadosterón).
 5. Osmodiuretiki.

slučka

Mechanizmus pôsobenia slučkových diuretík je spôsobený uvoľnením svalov krvných ciev, zrýchlením toku krvi v obličkách zvýšením syntézy prostaglandínov v endotelových bunkách. Loop diuretiká začnú pôsobiť po približne 20-30 minútach po perorálnom podaní a po 3 až 5 minútach po zavedení parenterálneho lieku. Táto vlastnosť umožňuje používanie liekov v tejto skupine v život ohrozujúcich podmienkach. Medzi slučkové diuretiká patria:

 • furosemid;
 • Kyselina etakrynová;
 • Britomar.

tiazidové

Tiazidové diuretiká sa považujú za mierne postihnuté, ich účinok trvá približne 1-3 hodiny a trvá celý deň. Mechanizmus pôsobenia takýchto liekov je zameraný na blízke tubuly nefronu, vďaka čomu dochádza k reverznej absorpcii chlóru sodného. Okrem toho tiazidové lieky zvyšujú vylučovanie draslíka, udržujú si kyselinu močovú. Vedľajšie účinky, ku ktorým dochádza v dôsledku užívania týchto liekov, sú vyjadrené metabolickými poruchami a osmotickým tlakom.

Tiazidové prostriedky predpísané na odstránenie edému s vysokým krvným tlakom, zlyhanie srdca. Neodporúča sa používať diuretiká na choroby kĺbov, tehotenstvo, dojčenie. Medzi lieky s tiazidmi emitujú:

kalisberegate

Tento typ diuretických liekov znižuje systolický krvný tlak, znižuje opuch tkaniva, zvyšuje koncentráciu draslíka v krvi. Diuretický účinok liekov šetriacich draslík je slabý, pretože málo sodík sa reabsorbuje v distálnych častiach nefronu obličiek. Lieky v tejto skupine sú rozdelené na blokátory sodíkových kanálov a antagonisty aldosterónu. Indikácie pre použitie draslík šetriacich liekov sú:

 • nádor nadobličkovej kôry;
 • arteriálna hypertenzia;
 • nedostatok draslíka;
 • otrava lítiom;
 • potreba normalizácie tlaku oka pri glaukóme;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • diastolické a systolické srdcové zlyhanie.

Medzi kontraindikáciami použitia činidiel šetriacich draslíkom sú Addisonova choroba, hyponatrémia, hyperkalémia a menštruačné poruchy. Pri dlhodobom používaní tejto skupiny liekov sa môže vyvinúť hyperkaliémia, ochorenia gastrointestinálneho traktu, paralýza, poruchy tónu kostrového svalstva. Medzi najpopulárnejšie činidlá šetriace draslík patria:

Bylinné diuretiká

Na zníženie opuchu, ktoré nie sú výsledkom chronických ochorení, ale spôsobené nadmerným používaním slaných potravín, sa odporúča používať prírodné diuretiká. Takéto nástroje majú niekoľko výhod:

 • majú významný diuretický účinok;
 • vhodné na dlhodobé používanie;
 • nespôsobujú vedľajšie účinky na obličky a mimo obličiek;
 • vhodné pre deti, tehotné ženy;
 • dobre kombinovať s inými liekmi.

Niektoré diuretiká sú prirodzene sa vyskytujúce. Bylinné diuretiká zahŕňajú množstvo bylín, ako aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Tu sú niektoré príklady takýchto prírodných produktov:

 • jahody;
 • rašelinová tráva;
 • koreň čakanky;
 • listy, brezy;
 • listy z cvikov;
 • pes vzrástol;
 • melón;
 • uhorky.

Indikácie pre používanie diuretík

Diuretické farmakologické látky predpísané pre patológiu, ktorá je sprevádzaná retenciou tekutín, silným zvýšením krvného tlaku, intoxikáciou. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • chronické zlyhanie obličiek;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzné krízy;
 • glaukóm;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • prebytok syntézy aldosterónu.

S hypertenziou

Arteriálna hypertenzia, nekomplikovaná zlyhaním obličiek, môže byť zastavená diuretikami. Lieky znižujú objem cirkulujúcej krvi a systolického vyhostenia, v dôsledku čoho sa tlak postupne znižuje. Dlhodobá terapia vedie k zníženiu diuretického účinku, stabilizácii krvného tlaku pomocou vlastných kompenzačných mechanizmov (zvýšenie obsahu hormónov aldosterón, renín). Pre hypertenziu predpisujte:

 1. Hydrochlorotiazid. Účinnou zložkou je hydrochlorotiazid. Liečivo patrí do skupiny tiazidových diuretík strednej sily. V závislosti od predpísaného klinického obrazu 25-150 mg denne. Účinok hydrochlorotiazidu sa vyskytne v priebehu jednej hodiny a trvá približne jeden deň. Liečivo je vhodné na dlhodobé užívanie a prevenciu hypertenzných kríz.
 2. Chlórtalidónom. Liekom tiazínom podobnej skupiny, aktívnou zložkou je chlortalidón. Chlortalidón začína pôsobiť 40 minút po požití, trvanie účinku je 2-3 dni. Priraďte prostriedky ráno 25-100 mg ráno pred jedlom. Nevýhodou chlortalidónu je častý rozvoj hypokaliémie.
 3. Indapamid. Tento diuretik sa týka tiazidových diuretík, zvyšuje vylučovanie sodíka, draslíka, chlóru. Účinok lieku sa vyskytuje po 1-2 hodinách a pokračuje počas dňa.

S intoxikáciou

Pri ťažkej otravy sa uchýlila k nútenej diuréze s diuretickými liekmi na odstránenie toxínov a jedov z krvi. Diuretiká sa používajú na intoxikáciu vo vode rozpustných látok, ktoré zahŕňajú:

 • alkohol;
 • soli ťažkých kovov;
 • omamné látky;
 • inhibičné látky;
 • silné lieky (barbituráty).

Nútená diuréza sa vykonáva v stacionárnych podmienkach. Súčasne sa uskutočňuje hydratácia a dehydratácia súčasne s minimálnymi zmenami v zložení a množstve krvi. Diuretiká pomáhajú zlepšiť filtračnú kapacitu nefronov pre rýchlu a účinnú elimináciu toxických látok. Ak chcete vykonať nútenú diurézu, použite:

 1. Furosemid. Liek má rýchly, ale krátkodobý diuretický účinok. Pri nútenej diuréze je 1% roztok predpísaný v množstve 8-20 ml parenterálne. Účinok lieku začína po 5-7 minútach a trvá 6-8 hodín.
 2. Kyselina etakrynová. Má o niečo menej aktivitu ako furosemid. V prípade intoxikácie je indikované parenterálne podanie 20-30 ml roztoku. Účinok kyseliny etari-novej začína po 30 minútach, trvá 6-8 hodín.

Pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému

Diuretiká predpísané na chronické srdcové zlyhanie na odstránenie opuchov. Zvyčajne je zobrazená minimálna dávka liekov. Liečba srdcového zlyhania sa odporúča začať liečbou tiazidmi alebo tiazidovými diuretikami:

 1. Klopamid. Liek má výrazný natriuretický účinok. Pri chorobách srdca sa dávka 10-40 mg denne denne ráno pred jedlom indikuje. Klopamid začína pôsobiť po 1-2 hodinách, účinok trvá jeden deň.
 2. Diuver. Loop diuretikum, účinná látka je torasemid. Liečivo inhibuje reabsorpciu sodíkových iónov a vody. Účinok liečiva dosahuje maximálne po 2-3 hodinách po požití, diuretický účinok trvá 18 až 20 hodín.

Ochorenie obličiek

Ochorenia obličiek vedú k nedostatočnej filtrácii krvi, akumulácii metabolických produktov a toxínov. Diuretiká pomáhajú kompenzovať nedostatok filtračnej schopnosti nefronu. Indikácie pre vymenovanie diuretík sú zlyhanie obličiek, chronické infekčné lézie v akútnom štádiu, urolitiáza. V týchto prípadoch platí spravidla:

 1. Manitol. Osmodiuretik, zvyšuje filtráciu a osmotický tlak plazmy. Liečivo má mierny natriuretický účinok. Diuretický účinok sa začína v prvých minútach po parenterálnom podaní (asi 5 až 10 ml 15% roztoku) a trvá 36 až 40 hodín. Aplikujte lieky na nútenú diurézu v prípade glaukómu alebo edému mozgu.
 2. Oksodollin. Hlavnou aktívnou zložkou je chlortolidón. Oxodoll inhibuje reabsorpciu sodíka. Akcia začína po 2-4 hodinách po požití, trvá 26-30 hodín. Dávkovanie pri ochorení obličiek je 0, 025 g raz denne.

S edémom

Puffiness často dochádza bez prítomnosti choroby a je výsledkom nadmerného používania soli, sladké, alkoholické nápoje. Na odstránenie tohto nepríjemného symptómu je indikované podávanie diuretík:

 1. Amilorid. Liečivo zo skupiny draslík šetriacich diuretík. Amilorid začína pôsobiť 2 hodiny po požití, účinok trvá 24 hodín. Približná jednorazová dávka je 30-40 mg.
 2. Diakarb. Účinnou zložkou je acetazolamid. Diacard má slabý, ale trvalý účinok. Po požití (250 - 500 mg) účinok nastáva po 60-90 minútach a trvá až 2-3 dni.

chudnutie

Diuretiká niekoľko dní pomáhajú znížiť telesnú hmotnosť o 1-3 kg, ale neovplyvňujú obsah tuku v tele. Keď zastavíte užívanie diuretík, hmotnosť sa vráti, takže tieto lieky sa neodporúčajú na chudnutie dlhšie ako 2-3 dni. Dlhodobé užívanie diuretík na zníženie hmotnosti môže viesť k porušeniu funkcie obličiek vrátane zlyhania obličiek. Pri krátkodobej úbytku hmotnosti sú vhodné nasledujúce lieky:

 1. Furosemid. Účinnou zložkou liečiva je furoimid. Lasix má rýchly diuretický účinok, inhibuje reabsorpciu sodíka, chlóru a draslíka. Odporúčaná jednorazová dávka je 40-50 mg. Akcia Lasix začína 30-40 minút po požití a trvá 6-8 hodín.
 2. Uregei. Rýchlo pôsobiaci diuretikum obsahuje kyselinu etakrynovú, ktorá spomaľuje transport sodíka. účinok sa vyskytuje 30 minút po požití, trvá 10-12 hodín. Jedna dávka je 25-50 mg.

Lieková interakcia

Diuretiká sú často predpísané súčasťou komplexnej farmakoterapie súčasne s inými liekmi, preto by ste mali študovať interakciu medzi diuretikami a inými liekmi:

 1. Dialytiká vylučujúce draslík by sa nemali užívať s derivátmi digitalisu, pretože To zvyšuje riziko arytmie.
 2. Draslík šetriace diuretiká sa zle kombinujú s prípravkami draslíka: to spôsobuje prebytok tohto iónu, ktorý vyvoláva parézu, svalovú slabosť a respiračné zlyhanie.
 3. Lieky, ktoré znižujú koncentráciu glukózy v krvi, zvyšujú hyperglykemický účinok diuretík.
 4. Aminoglykozidové a cefalosporínové antibakteriálne látky v kombinácii so slučkovými diuretikami môžu viesť k vzniku akútneho zlyhania obličiek.
 5. Nesteroidné protizápalové lieky, inhibítory protónovej pumpy znižujú diuretický účinok diuretík.
 6. Deriváty benzotiadiazínu v kombinácii s diuretikami môžu narušiť mikrocirkuláciu myokardu a prispieť k vzniku krvných zrazenín.

Vedľajšie účinky diuretík

Diuretiká, ktoré odstraňujú potrebné elektrolyty pre telo, spôsobujú niektoré vedľajšie účinky. Spravidla ide o dôsledky narušenia nerovnováhy. Patria medzi ne:

 • hypokaliémia (znížená hladina draslíka);
 • hypomagnezémia (zníženie koncentrácie horčíka);
 • vylúhovanie vápnika z tela;
 • arytmie;
 • metabolická alkalóza;
 • dehydratácia;
 • podráždenosť;
 • tmavnutie očí;
 • poruchy spánku;
 • strata výkonu;
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť;
 • hyponatrémia (znížená hladina sodíka).

Loop diuretiká sú najnebezpečnejšie, pretože majú silný a rýchly účinok. Dokonca aj malá odchýlka od odporúčanej dávky týchto liekov môže spôsobiť množstvo nežiaducich vedľajších účinkov. Menej nebezpečné diuretiká sú skupina tiazidových liekov. Majú dlhý, ale mierny účinok bez dramatickej zmeny zloženia krvi, takže sú vhodné pre dlhodobé užívanie.

kontraindikácie

Vzhľadom na skutočnosť, že diuretiká majú všeobecný účinok na telo, t.j. spôsobujú zmeny vo fungovaní dvoch alebo viacerých systémov orgánov, existujú určité obmedzenia ich používania. Hlavné kontraindikácie pri užívaní diuretík:

 • zlyhanie pečene;
 • tehotenstva;
 • epileptické záchvaty;
 • obdobie laktácie;
 • diabetes mellitus;
 • hypovolemický syndróm;
 • ťažká anémia;
 • atrioventrikulárny blok;
 • niektoré závažné vrodené srdcové chyby.

Ako si vybrať diuretiká

Bezpečné pre samo-podávanie sú diuretiká rastlín, prírodný pôvod, infúzie, odvar z bylín. Ak je to potrebné, použitie syntetických diuretík, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý určí, ktorý liek sa má užívať vo vašom prípade, trvanie farmakoterapie a dávkovanie. Pri výbere diuretika pre pacienta lekár berie do úvahy nasledujúce faktory:

Čo znamená diuretický účinok

Mnohí počuli taký termín ako "diuretikum". Čo to je, budeme sa snažiť pochopiť nižšie. Táto skupina liekov má vlastnú klasifikáciu, vlastnosti a vlastnosti.

Diuretikum - čo to je?

Diuretiká sa tiež nazývajú lieky s diuretikami. Sú to drogy syntetického alebo rastlinného pôvodu, ktoré sú schopné zvýšiť vylučovanie moču obličkami. V dôsledku toho sa spolu s močom vylučuje soli a voda z tela a zvyšuje sa tiež hladina tekutiny v dutinách a tkanivách tela. Z tohto dôvodu je opuch znížený alebo úplne zmizne. Diuretiká - lieky, ktoré sa široko používajú pri liečbe hypertenzie (zvýšený krvný tlak). Často sa používajú na liečbu mierneho kongestívneho zlyhania srdca, ako aj mnohých ochorení pečene a ochorení spojených s poškodením krvného obehu, ktoré spôsobujú preťaženie tela. Často sa diuretické lieky používajú na zníženie alebo úplné odstránenie príznakov plynatosti, ktoré niekedy sprevádza PMS alebo sa už prejavuje počas menštruácie. Pri prísnom dodržiavaní liečebného režimu a dávkovania diuretiká nespôsobujú závažné vedľajšie účinky. Sú celkom bezpečné.

Diuretikum počas tehotenstva

Mnoho gynekológov varuje pred pitím diuretík počas tehotenstva. Lieky môžu byť nebezpečné pre plod a pre zdravie matky. Negatívna akcia bola objavená nie dávno. Predtým sa diuretické lieky používali na zníženie edému u tehotných žien, na potlačenie preeklampsie atď.

Diuretiká: klasifikácia

Existujú rôzne typy diuretických liekov. Každá kategória má svoje silné a slabé stránky. Dnes existujú také skupiny liekov:

• liečebné cykly.
• draslík šetriace diuretiká.
• Lieky tiazidmi.
• lieky podobné tiazidom.

Tieto skupiny budú podrobnejšie diskutované nižšie.

Slučkové diuretiká

Táto kategória drog je najčastejšie. Patria sem také lieky ako kyselina etari-nová, torasemid, furosemid, pyretanid, bumetanid. Hoci sa môžu významne líšiť v chemickej štruktúre, tieto diuretiká majú rovnaký mechanizmus účinku. Tieto lieky inhibujú reabsorpciu látok, ako je sodík, chlór a draslík. Názov "slučkové diuretiká" je spojený s ich mechanizmom účinku. Resorpcia sa vyskytuje vo vzostupnom laloku slučky Henle. Vykonáva sa kvôli blokácii iónov sodíka, chlóru a draslíka v apikálnej membráne tubulárneho epitelu buniek. Z toho dôvodu dochádza k potlačeniu protiprúdového systému v obličkách. Navyše, diuretiká tohto typu sú schopné expandovať cievy kortikálnej látky.

Vedľajšie účinky slučkových diuretík

Sila účinku týchto liekov je extrémne vysoká: môžu zvýšiť diurézu o 25%. Na rozdiel od iných liekov, ktoré strácajú svoj účinok normalizáciou BCC, fungujú v týchto podmienkach aj slučkové diuretiká. Je to spôsobené silnými diuretickými účinkami, ktoré môžu vyvolať také vedľajšie účinky. Najväčšími a najvážnejšími sú pokles krvného tlaku, hypovolémia, pokles hladiny GFR a renálny prietok krvi. Vzhľadom na zvýšenú úroveň vylučovania vodíka, chlóru a draslíka nie je vylúčená metabolická alkalóza. Niekedy dochádza k vzniku hyponatrémie a hypokalémie. V zriedkavých prípadoch - hyperglykémia, hyperurikémia. Ďalšie vedľajšie účinky sú: nevoľnosť, nevoľnosť, slabosť. Liek Etacrynic Acid často vyvoláva trvalú alebo dočasnú hluchotu, ako aj neutropéniu. Všetky lekárske prípravky tohto typu, ktoré boli uvedené vyššie, sú vylúčené z tela pomocou obličiek a metabolizujú sa v pečeni.

Indikácie pre slučkové diuretiká

Tieto lieky sú predpísané pre akýkoľvek typ zlyhania srdca. Zvlášť sú nevyhnutné pri takých ochoreniach, ako je srdcové zlyhanie žiaruvzdorného typu a pľúcny edém. Lieky sú tiež účinné pri hyponatrémii, hypoalbuminémii, hypokaliémii, hypochlóreémii a zlyhaní obličiek. Diuretiká typu slučky pokračujú v liečbe, keď iné diuretické skupiny a ich kombinácie sú neúčinné. To je ich veľká hodnota. Preto je tento typ tak bežný - diuretický krúžok. Čo to je, už sme to našli.

Tiazidové diuretiká

Tieto lieky a ich deriváty (indapamid, chlortalidón a metolazón) sa používajú pomerne často. Predovšetkým je to kvôli ich vysokej absorpcii v gastrointestinálnom trakte, ako aj vysokej tolerancii pacienta. Tiazidové diuretiká sú menej účinné ako slučky, ale kvôli dlhému trvaniu účinku sú indikované pre ľudí s takýmito chronickými ochoreniami ako esenciálna arteriálna hypertenzia a mierne kongestívne zlyhanie srdca. Tiazidové diuretiká sú predpísané na perorálne podávanie. Diuréza sa zvyčajne začína po 1 až 2 hodinách, ale terapeutický antihypertenzívny účinok sa môže v niektorých prípadoch pozorovať až po 3 mesiacoch kontinuálnej liečby. Predchodcom tejto skupiny je chlórtiazid. Je charakterizovaná nízkou rozpustnosťou lipidov a následne nízkou biologickou dostupnosťou. Z tohto dôvodu je potrebná vyššia dávka liečiva na terapeutický účinok. Liečivo "chlortalidón" je pomerne pomaly absorbované, takže jeho trvanie účinku je o niečo dlhšie. Nástroj "Metolazon" je často veľmi účinný u pacientov so zníženou funkciou obličiek, na rozdiel od iných liekov v tejto kategórii.

Draslík šetriace diuretiká

Existuje tiež diuretikum chrániaci draslík. Čo je to? Tieto lieky sa používajú na liečbu hypertenzie v kombinácii s inými druhmi liekov. Zabraňujú nadmernému odstraňovaniu draslíka z tela, čo je bežný vedľajší účinok diuretík iných kategórií. Hypokalémia je zníženie hladiny draslíka v plazme. Je neustálym spoločníkom tiazidových diuretík, ktoré sú často predpísané na liečbu hypertenzie. Keď je hladina draslíka výrazne znížená, pacient začína mať slabosť, unaví sa rýchlejšie, má srdcovú arytmiu. Aby sa tomu zabránilo, spolu s tiazidovými liekmi sú často predpísané draselné diuretiká. Spolu s draslíkom si zachovávajú aj iné dôležité minerály - horčík a vápnik. Súčasne prakticky neodďaľujú odber nadbytočnej tekutiny a sodíka. Nedostatok draslík šetriacich liekov je nasledujúci. Hladiny draslíka v plazme sa môžu zvýšiť nadmerne (viac ako 5 mmol / l). Tento stav sa nazýva hyperkalémia. Môže spôsobiť poruchy svalov a poruchy srdcového rytmu až do úplného zastavenia. Vývoj patológie je najviac možný u pacientov s renálnou insuficienciou.

Používa sa na liečbu hypertenzie

Diuretiká pre hypertenziu sa osvedčili. Prispievajú k odstráneniu tekutiny z tela, čo znižuje tlak. Je dokázaná skutočnosť, že diuretiká sú účinnejšie pri liečbe starších pacientov v porovnaní s betablokátormi. Diuretické lieky sú zahrnuté v zozname liekov prvej línie, ktoré sa používajú na normalizáciu krvného tlaku. Podľa odporúčaní amerických lekárov by sa táto kategória mala použiť na začatie liečby hypertenzie (nekomplikovaná). Vzhľadom na veľký význam kontroly krvného tlaku a zníženie kardiovaskulárnych rizík počas liečby sa osobitná pozornosť venuje metabolickým účinkom, ktoré sú charakteristické pre antihypertenzívne lieky. Dôležitý je aj ich vplyv na priebeh súvisiacich chorôb a ochranných vlastností orgánov.

Tiazidové a tiazidové lieky na hypertenziu

Predtým bola hypertenzia zvyčajne liečená diuretikami v slučke. Teraz sú však viac používané na liečbu obličiek, zlyhania srdca a edému. Výsledky výskumu ukázali dobrú účinnosť liekov s tiazidovým typom. Zlepšujú prognózu hypertenzie. Zníženie rizika koronárnych komplikácií pri použití týchto prostriedkov však nebolo tak výrazné v porovnaní s očakávanými výsledkami. Použitie tiazidových liekov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku arytmií. Niektorí pacienti môžu dokonca mať náhlu arytmickú smrť. Časté sú aj poruchy metabolizmu uhľohydrátov a lipidov, ako aj hyperurikémia. Môže sa zhoršiť priebeh aterosklerózy a diabetes mellitus. Lieky tejto skupiny sú často kombinované s draslík šetriacim diuretikom.

Ďalšou úrovňou vývoja diuretík na liečbu hypertenzie boli lieky podobné tiazidom. Najmä ich predkovia, syntetizovaná v roku 1974, medicínsky prípravok Indapamid, sa osvedčila. Výhodou je, že tiazidové látky majú omnoho menší účinok na reabsorpciu sodíka, čo znamená, že z tela odstraňujú oveľa menej draslíka. Preto prakticky chýbajú negatívne metabolické a diabetogénne účinky. Teraz sa dokázalo, že liek "Indapamid", ktorý sa používa v malých dávkach, je okrem diuretického účinku schopný plniť úlohu vápnikového antagonistu vďaka vazodilatačnej aktivite a stimulácii produkcie prostaglandínu E2.

V moderných podmienkach sa lieky s tiazidmi a tiazidmi veľmi používajú nielen na zníženie krvného tlaku, ale aj na profylaktické účely, ako aj na liečbu poškodenia cieľových orgánov. Tieto lieky sú veľmi často predpísané ako súčasť kombinovaných kurzov terapie. Osvedčili sa dobre, a preto sa používajú v rôznych krajinách sveta.

Pri komplexnej terapii mnohých ochorení sa používajú diuretiká. Diuretikum, čo je a ako ho užívať, musíte sa opýtať svojho lekára.

Diuretiká - skupina liekov, ktoré majú výrazné diuretické účinky. Diuretický účinok je schopnosť látok spôsobiť urýchlenú filtráciu krvi v neurónových kanáloch, odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela. Tento účinok liekov sa dosahuje prostredníctvom rôznych mechanizmov účinku, ktoré sú základom pre klasifikáciu diuretík.

Hlavné skupiny diuretických liekov:

 1. 1. Slučkové diuretiká (furosemid, kyselina etacryová).
 2. 2. Tiazidové diuretiká (deriváty benzotiazínu - tiazidy).
 3. 3. draslík šetriace lieky.
 4. 4. Osmotické prípravky.

Ale nie všetci zástupcovia klasických diuretík používaných v nefrológii. Niektoré lieky sú zakázané kvôli ich nefrotoxicite (ortuťové diuretiká) a neefektívnosti (teofylín, chlorid amónny).

Medzi zástupcovia skupiny patria diuretiká: Hypotiazid, Dichlothiazid, Hydrochlorotiazid, Cyklomethiazid. Mechanizmus účinku je založený na suspenzii resorpcie sodíka v kortikálnej a distálnej časti neurónovej slučky. Účinok lieku sa začína do jednej hodiny po ich použití, trvanie účinku je 12 hodín alebo viac, preto sa každý tiazidový prípravok v tejto skupine užíva raz denne ráno.

Tiazidové diuretiká zahŕňajú:

 • Brinaldiks;
 • Chlortalidón je liek s dlhodobým účinkom;
 • Renez.

Vylučovanie sodíka u pacientov dostávajúcich tieto lieky je stredne závažné (uvoľňuje sa až 10% filtrovaného sodíka). Lieky sú široko rozšírené z dôvodu nasledujúcich charakteristík:

 • jednoduché použitie;
 • hypotenzívny účinok;
 • účinnosť pri liečbe nefrogénneho diabetes insipidus, idiopatickej hyperkalciúrie.

Nežiaduce účinky pri užívaní tiazidov:

 • zvýšené vylučovanie draslíka s rozvojom hypokaliémie a horčíka, je možné vyvinúť metabolickú alkalózu;
 • zníženie vylučovania vápnika v moči a zvýšenie jeho koncentrácie v krvnej plazme;
 • zvýšené riziko hyperurikémie v dôsledku zníženia vylučovania kyseliny močovej;
 • zhoršujú priebeh cukrovky, pretože interferujú s metabolizmom uhľohydrátov, čo spôsobuje hyperglykémiu;
 • zvýšenie renálneho zlyhania;
 • podporovať vývoj toxickej pankreatitídy;
 • alergické prejavy s epizódami fotosenzitivity, nekrotická angiitída.

Významným predstaviteľom tejto skupiny je Furosemid. Ovplyvňuje deprimantne aktívnu reabsorpciu chlórových iónov. Miesto jeho pôsobenia je vzostupná časť nefronu a keď sa spotrebuje veľkými dávkami, proximálne tubuly.

Liek má rýchly, výrazný, ale krátkodobý účinok. Jeho pôsobenie začína menej ako hodinu po použití. Maximálny účinok sa prejaví v priebehu 20 minút, trvanie účinku je približne 4 hodiny.

Pri parenterálnom podaní účinok činidla okamžite začne a trvá až 1 hodinu. Na rozdiel od tiazidov a liekov podobných tiazidom, furosemid zlepšuje filtráciu v glomerulách, takže sa považuje za liek voľby v prípade zlyhania obličiek.

Pacienti to dobre znášajú, ale neodporúča sa ich užívať dlho. Existuje riziko vývoja nasledujúcich patológií:

 • hyperurikémia;
 • akútna dna;
 • hluchota (najmä pri súčasnom používaní antibiotík);
 • trombocytopénia;
 • poruchy obličiek (pri súčasnom používaní antibiotík zo skupiny cefalosporínov);
 • hyponatrémia.

Liek má malý účinok na metabolizmus uhľohydrátov. Uregit (alebo kyselina etari-nová) je menej známym predstaviteľom slučkovej diuretickej skupiny. Má inú chemickú štruktúru, ale jej mechanizmus účinku je podobný furosemidu. Pík diurézy sa vyskytuje dve hodiny po užití lieku, účinok trvá až 9 hodín. Je lepšie užívať liek po jedle ráno. Negatívne prejavy Uregitu zahŕňajú:

 • hyperurikémia;
 • hluchota (vyvíja sa pri súčasnom používaní antibiotík).

Zástupcovia tejto skupiny zahŕňajú lieky: Spironolaktón, Aldactone, Veroshpiron. Všetky sú umelé syntetické steroidné hormóny, konkurenčné antagonisty aldosterónu. Ovplyvňujú hladinu distálnych tubulov, zberajú tubuly, proximálne nefronové tubuly. Spironolaktón je schopný priamo inhibovať tvorbu a uvoľňovanie aldosterónu v nadobličkách.

Diuretický účinok týchto liekov je veľmi slabý (sú schopní vylučovať iba 2% celkového sodíka, ktorý sa filtruje v obličkách). Takéto zdravotnícke pomôcky sa často používajú pri komplexnej liečbe rôznych ochorení. Tieto prostriedky majú schopnosť potencovať pôsobenie iných liekov na proximálne tubuly, čo znižuje reabsorpciu sodíka, ktorá prechádzala proximálnymi časťami nefrónov.

Pri zachovaní zvyčajnej soľnej diéty nebude izolovaný príjem draslík šetriacich liekov fungovať. Na objavenie sa účinku užívania takýchto liekov je potrebné obmedziť príjem sodíka. Diuretický účinok užívania týchto prostriedkov sa postupne začína 2-3 dňami. Jedinečnosť liekov spočíva v tom, že zvyšujú reabsorpciu draslíka späť do krvi, takže lekári často predpisujú spironolaktón spolu s proximálnymi diuretikami (tiazidy a tiazidové lieky). Táto schéma vedie k zosilneniu účinku, zabraňuje vzniku hypokalémie a udržuje draslík v tele.

Denná dávka Veroshpironu je od 25 do 300 ml. Počas užívania lieku Spironolactone sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce reakcie:

 • zvýšený draslík v krvi;
 • únava;
 • neustále ospalosť;
 • nadmerné ochlpenie;
 • gynekomastia;
 • prerušenia menštruačného cyklu.

Liek by sa nemal užívať u pacientov s renálnym zlyhaním v neskorších štádiách (najmä v prítomnosti diabetickej nefropatie). Liečivá šetriace draslík zahŕňajú aj Triamteren. Pôsobí na mieste distálnych tubulov, ovplyvňuje len transport sodíka. Triamteren sa nezúčastňuje na metabolizme aldosterónu v obličkách. Liečivo má slabú diuretickú aktivitu, ktorá trvá až 10 hodín po podaní.

Dávka lieku Triamteren môže byť od 50 do 300 ml denne. Priraďte ho v dvoch krokoch, v kombinácii so silnejšími diuretikami. Vedľajšie účinky lieku zahŕňajú epizódy zvýšenej hladiny glukózy a kyseliny močovej v krvi. Podobne ako v chemickej štruktúre, akcia pre expertov Triamteren zahŕňa amilorid. Jeho denná dávka je 5 - 20 mg.

Predstavitelia tejto skupiny sú úplne nemetabolizovatelní, neabsorbujú v obličkách. Sú len filtrované v štruktúrach nefronu, zvyšujúc osmolaritu moču v nefronu. To vysvetľuje pokles reabsorpcie v nefronových štruktúrach.

Často sa mannitol používa v nefrologickej praxi. Používa sa na zabránenie vzniku akútneho zlyhania obličiek alebo v veľmi skorých štádiách jeho vývoja. Manitol sa používa na nútenú diurézu v prípadoch podozrenia na akútnu tubulárnu nekrózu. Liečivo sa používa iba na parenterálne podanie, vstrekne pomaly, intravenózne 10-20% roztoku.

Ak chcete bojovať proti malému edému, zabráňte ich vývoju, môžete aplikovať odvar z liečivých bylín, ktoré majú diuretické vlastnosti. Často používané odvary bylín:

Každá skupina týchto fondov má rôzne mechanizmy konania.

S neúčinnosťou jednej drogy, použite inú alebo prejdite do ich kombinácie.

Približné režimy liečby diuretík:

 1. 1. Proximálne saluretiká a distálne draslík šetriace lieky. Najlepšie je kombinovať Veroshpiron, Triamteren a tiazidy. Na modernom farmaceutickom trhu sú prezentované hotové kombinované lieky (Triamteren a Hypothiazide alebo Triamterene a Furosemid).
 2. 2. Kombinácia liekov s podobným účinkom na pozadí vrcholu aktivity tiazidov sa podáva s furosemidom, kyselina etakrynová sa zvyšuje podaním tiazidov, Eufillin podávaný intravenózne významne zvyšuje účinok natriuretik (furosemid, kyselina etakrynová).

Nebezpečné kombinácie diuretických liečiv:

 1. 1. Etakrinovuyu kyseliny, furosemid nebezpečné kombinovať s kanamycínom, gentamicínom, streptomycínom kvôli riziku hluchoty.
 2. 2. Kyselina etakrynová, furosemid je nebezpečný pri kombinácii s cefaloridínom v dôsledku zvýšenej nefrotoxicity.
 3. 3. Kombinácia diuretika s kyselinou acetylsalicylovou porušuje sekréciu obličiek obličkami.
 4. 4. Súbežný príjem diuretík spolu s vápnikom môže vyvolať vznik hyperkalcémie.

Na základe diela N. E. de Wardenera (1973) bol vyvinutý sekvenčný diagram pre použitie diuretických liečiv:

 1. 1. Veroshpiron, Triamteren v prvých niekoľkých dňoch na záchranu draslíka.
 2. 2. Potom pridanie tiazidov.
 3. 3. V prípade ich zlej účinnosti sú tiazidy nahradené furosemidom, kyselinou etakrynovou. Ich dávkovanie sa zdvojnásobuje denne pred nástupom maximálnej diurézy.
 4. 4. Na zvýšenie účinkov dávky furosemidu sa môže použiť v parenterálnej forme.
 5. 5. Môžete tiež použiť intravenózny manitol.

Pre lepšie pochopenie stavu vodnej bilancie pacienta sa odporúča, aby ste ju každý deň vážili. To je viac zrejmé ako meranie diurézy a tekutiny spotrebovanej každý deň. Po odstránení opuchy sa diuretické lieky zrušia

Hlavné odporúčania pre príjem diuretík:

 1. 1. Väčšina diuretických liekov môže spôsobiť hypokalémiu, metabolickú alkalózu. Aby ste predišli takejto situácii, mali by ste navyše užívať draslík. Hypotiazid, furosemid je najlepšie používať krátke, prerušované kurzy (2 krát týždenne každý druhý deň).
 2. 2. Pri nekontrolovanom používaní takýchto liekov sa môže vyskytnúť prudká strata chloridov, pokles BCC a zníženie reabsorpcie. To povedie k zvýšenému vylučovaniu renínu, aldosterónu.
 3. 3. Odolný opuch môže byť eliminovaný pomocou laxatívnych liekov (Sorbitol, Síran horčíka) pomocou prepichnutia kože sterilnými ihlami pomocou ultrafiltrácie krvi (s odhadom rizika prudkého poklesu CF).
 4. 4. Silný hyperaldosteronizmus sa lieči súčasným užívaním draslíka Veroshpiron.
 5. 5. Pri dlhodobom pretrvávajúcom podaní existuje riziko vzniku hyponatrémie, periférnej vaskulárnej insuficiencie, hyperaldosteronizmu, poklesu koncentrácie draslíka v krvi, alkalózy, poklesu CF, zvýšenie obsahu kyseliny močovej.
 6. 6. Na pozadí prudkého poklesu CF je Furosemid liekom voľby (pôsobí na CF a zintenzívňuje ho). Veroxpiron, Triamteren je nebezpečný pri používaní kvôli riziku hyperkaliémie.
 7. 7. Pri liečbe chronického zlyhania obličiek pomocou diuretík je dôležité pamätať si na riziko ešte väčšieho zlyhania obličiek. U takýchto pacientov je potrebné neustále monitorovať hladiny draslíka, chlóru, vápnika, kyseliny močovej a glukózy v krvi.
 8. 8. Pri dlhodobom užívaní významných dávok furosemidu, kyseliny etarinovej existuje riziko straty sluchu (často prechodné).

Diuretiká odporúčané na lekársky predpis.

Aký je diuretický účinok?

Prirodzený proces tvorby a vylučovania moču pre človeka sa nazýva diuréza. Takže lieky, ako aj niektoré potraviny (napríklad čaj s mliekom, melón) ovplyvňujú tento proces (majú diuretický účinok) a tak vedú k takzvanému diuretickému účinku.

Diuretický účinok je účinok diuretík na ľudské telo. Diuretiká sú diuretiká, to znamená, že spôsobujú zvýšené močenie, to znamená, že osoba, ktorá užívala diuretikum, pôjde čoraz častejšie na toaletu.

Napríklad hovoria: diuretický účinok trvá 10 hodín. To znamená, že do desiatich hodín po prvom diuretike bude mať človek častejšie močenie.

Diuretikum. Pôvod slova z moču; - moč alebo močovod, - časť ľudského močového systému. Predpona di znamená odmietnutie, odmietnutie, tj v našich prípadoch výstup moču z tela. Toto je účinok správneho diuretického systému na intenzívnejšiu prácu na účely prevencie alebo liečby.

Po užívaní diuretík (diuretík) sa v tele objaví diuretický účinok (diuretikum). Pomocou takýchto liekov odstráňte prebytočnú tekutinu z tela. Používajú sa v medicíne na liečbu chorôb spojených s obličkami.

Diuretický účinok je rovnaký ako diuretický účinok. Prírodné diuretiká sú dobré, napríklad brusnicový a lingonberry šťavy: okrem diuretického účinku, dobrá prevencia chorôb obličiek.

Máte tiež diuretický účinok pivo, kávu - ktoré nepotrebujú veľa na pitie, ale je lepšie vôbec nepiť.

Diuretický účinok je medicínsky termín, zvyčajne napísaný na základe pokynov k lieku. V bežných ľuďoch sa to nazýva diuretikum, to znamená, že spôsobuje časté nutkanie ísť na toaletu trochu. Musia byť predpísané lekárom pre určité choroby.

Diuretický účinok je diuretikum. Keď je potrebné odstrániť vodu z tela, diuretikám sa podajú diuretiká. Napríklad máte hypertenziu a spolu s inými liekmi lekár predpisuje diuretické lieky na zníženie krvného tlaku. Avšak zapojenie sa do nich nestojí za nič.

Diuretický účinok súvisí s účinnosťou liekov. Existujú takzvané diuretiká, ktorých spotreba zvyšuje tvorbu moču. Takto sa nadbytočná voda a soli vylučujú z tela.

Diuretický účinok je dôsledkom užívania diuretík, ktoré sa prejavujú v zvýšenej túžbe po močení. A človek chodí "podľa trochu" kým tento účinok nekončí. To znamená, že po takýchto liekoch je telo zbavené kvapaliny.

Avšak nielen drogy majú takýto účinok. Po mnohom pive často chodíte aj na toaletu.

Princíp účinku a účinku diuretík

Pri komplexnej terapii mnohých ochorení sa používajú diuretiká. Diuretikum, čo je a ako ho užívať, musíte sa opýtať svojho lekára.

Diuretiká - skupina liekov, ktoré majú výrazné diuretické účinky. Diuretický účinok je schopnosť látok spôsobiť urýchlenú filtráciu krvi v neurónových kanáloch, odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela. Tento účinok liekov sa dosahuje prostredníctvom rôznych mechanizmov účinku, ktoré sú základom pre klasifikáciu diuretík.

Hlavné skupiny diuretických liekov:

 1. 1. Slučkové diuretiká (furosemid, kyselina etacryová).
 2. 2. Tiazidové diuretiká (deriváty benzotiazínu - tiazidy).
 3. 3. draslík šetriace lieky.
 4. 4. Osmotické prípravky.

Ale nie všetci zástupcovia klasických diuretík používaných v nefrológii. Niektoré lieky sú zakázané kvôli ich nefrotoxicite (ortuťové diuretiká) a neefektívnosti (teofylín, chlorid amónny).

Medzi zástupcovia skupiny patria diuretiká: Hypotiazid, Dichlothiazid, Hydrochlorotiazid, Cyklomethiazid. Mechanizmus účinku je založený na suspenzii resorpcie sodíka v kortikálnej a distálnej časti neurónovej slučky. Účinok lieku sa začína do jednej hodiny po ich použití, trvanie účinku je 12 hodín alebo viac, preto sa každý tiazidový prípravok v tejto skupine užíva raz denne ráno.

Tiazidové diuretiká zahŕňajú:

 • Brinaldiks;
 • Chlortalidón je liek s dlhodobým účinkom;
 • Renez.

Vylučovanie sodíka u pacientov dostávajúcich tieto lieky je stredne závažné (uvoľňuje sa až 10% filtrovaného sodíka). Lieky sú široko rozšírené z dôvodu nasledujúcich charakteristík:

 • jednoduché použitie;
 • hypotenzívny účinok;
 • účinnosť pri liečbe nefrogénneho diabetes insipidus, idiopatickej hyperkalciúrie.

Nežiaduce účinky pri užívaní tiazidov:

 • zvýšené vylučovanie draslíka s rozvojom hypokaliémie a horčíka, je možné vyvinúť metabolickú alkalózu;
 • zníženie vylučovania vápnika v moči a zvýšenie jeho koncentrácie v krvnej plazme;
 • zvýšené riziko hyperurikémie v dôsledku zníženia vylučovania kyseliny močovej;
 • zhoršujú priebeh cukrovky, pretože interferujú s metabolizmom uhľohydrátov, čo spôsobuje hyperglykémiu;
 • zvýšenie renálneho zlyhania;
 • podporovať vývoj toxickej pankreatitídy;
 • alergické prejavy s epizódami fotosenzitivity, nekrotická angiitída.

Významným predstaviteľom tejto skupiny je Furosemid. Ovplyvňuje deprimantne aktívnu reabsorpciu chlórových iónov. Miesto jeho pôsobenia je vzostupná časť nefronu a keď sa spotrebuje veľkými dávkami, proximálne tubuly.

Liek má rýchly, výrazný, ale krátkodobý účinok. Jeho pôsobenie začína menej ako hodinu po použití. Maximálny účinok sa prejaví v priebehu 20 minút, trvanie účinku je približne 4 hodiny.

Pri parenterálnom podaní účinok činidla okamžite začne a trvá až 1 hodinu. Na rozdiel od tiazidov a liekov podobných tiazidom, furosemid zlepšuje filtráciu v glomerulách, takže sa považuje za liek voľby v prípade zlyhania obličiek.

Pacienti to dobre znášajú, ale neodporúča sa ich užívať dlho. Existuje riziko vývoja nasledujúcich patológií:

 • hyperurikémia;
 • akútna dna;
 • hluchota (najmä pri súčasnom používaní antibiotík);
 • trombocytopénia;
 • poruchy obličiek (pri súčasnom používaní antibiotík zo skupiny cefalosporínov);
 • hyponatrémia.

Liek má malý účinok na metabolizmus uhľohydrátov. Uregit (alebo kyselina etari-nová) je menej známym predstaviteľom slučkovej diuretickej skupiny. Má inú chemickú štruktúru, ale jej mechanizmus účinku je podobný furosemidu. Pík diurézy sa vyskytuje dve hodiny po užití lieku, účinok trvá až 9 hodín. Je lepšie užívať liek po jedle ráno. Negatívne prejavy Uregitu zahŕňajú:

 • hyperurikémia;
 • hluchota (vyvíja sa pri súčasnom používaní antibiotík).

Zástupcovia tejto skupiny zahŕňajú lieky: Spironolaktón, Aldactone, Veroshpiron. Všetky sú umelé syntetické steroidné hormóny, konkurenčné antagonisty aldosterónu. Ovplyvňujú hladinu distálnych tubulov, zberajú tubuly, proximálne nefronové tubuly. Spironolaktón je schopný priamo inhibovať tvorbu a uvoľňovanie aldosterónu v nadobličkách.

Diuretický účinok týchto liekov je veľmi slabý (sú schopní vylučovať iba 2% celkového sodíka, ktorý sa filtruje v obličkách). Takéto zdravotnícke pomôcky sa často používajú pri komplexnej liečbe rôznych ochorení. Tieto prostriedky majú schopnosť potencovať pôsobenie iných liekov na proximálne tubuly, čo znižuje reabsorpciu sodíka, ktorá prechádzala proximálnymi časťami nefrónov.

Pri zachovaní zvyčajnej soľnej diéty nebude izolovaný príjem draslík šetriacich liekov fungovať. Na objavenie sa účinku užívania takýchto liekov je potrebné obmedziť príjem sodíka. Diuretický účinok užívania týchto prostriedkov sa postupne začína 2-3 dňami. Jedinečnosť liekov spočíva v tom, že zvyšujú reabsorpciu draslíka späť do krvi, takže lekári často predpisujú spironolaktón spolu s proximálnymi diuretikami (tiazidy a tiazidové lieky). Táto schéma vedie k zosilneniu účinku, zabraňuje vzniku hypokalémie a udržuje draslík v tele.

Denná dávka Veroshpironu je od 25 do 300 ml. Počas užívania lieku Spironolactone sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce reakcie:

 • zvýšený draslík v krvi;
 • únava;
 • neustále ospalosť;
 • nadmerné ochlpenie;
 • gynekomastia;
 • prerušenia menštruačného cyklu.

Liek by sa nemal užívať u pacientov s renálnym zlyhaním v neskorších štádiách (najmä v prítomnosti diabetickej nefropatie). Liečivá šetriace draslík zahŕňajú aj Triamteren. Pôsobí na mieste distálnych tubulov, ovplyvňuje len transport sodíka. Triamteren sa nezúčastňuje na metabolizme aldosterónu v obličkách. Liečivo má slabú diuretickú aktivitu, ktorá trvá až 10 hodín po podaní.

Dávka lieku Triamteren môže byť od 50 do 300 ml denne. Priraďte ho v dvoch krokoch, v kombinácii so silnejšími diuretikami. Vedľajšie účinky lieku zahŕňajú epizódy zvýšenej hladiny glukózy a kyseliny močovej v krvi. Podobne ako v chemickej štruktúre, akcia pre expertov Triamteren zahŕňa amilorid. Jeho denná dávka je 5 - 20 mg.

Predstavitelia tejto skupiny sú úplne nemetabolizovatelní, neabsorbujú v obličkách. Sú len filtrované v štruktúrach nefronu, zvyšujúc osmolaritu moču v nefronu. To vysvetľuje pokles reabsorpcie v nefronových štruktúrach.

Často sa mannitol používa v nefrologickej praxi. Používa sa na zabránenie vzniku akútneho zlyhania obličiek alebo v veľmi skorých štádiách jeho vývoja. Manitol sa používa na nútenú diurézu v prípadoch podozrenia na akútnu tubulárnu nekrózu. Liečivo sa používa iba na parenterálne podanie, vstrekne pomaly, intravenózne 10-20% roztoku.

Ak chcete bojovať proti malému edému, zabráňte ich vývoju, môžete aplikovať odvar z liečivých bylín, ktoré majú diuretické vlastnosti. Často používané odvary bylín:

Každá skupina týchto fondov má rôzne mechanizmy konania.

S neúčinnosťou jednej drogy, použite inú alebo prejdite do ich kombinácie.

Približné režimy liečby diuretík:

 1. 1. Proximálne saluretiká a distálne draslík šetriace lieky. Najlepšie je kombinovať Veroshpiron, Triamteren a tiazidy. Na modernom farmaceutickom trhu sú prezentované hotové kombinované lieky (Triamteren a Hypothiazide alebo Triamterene a Furosemid).
 2. 2. Kombinácia liekov s podobným účinkom na pozadí vrcholu aktivity tiazidov sa podáva s furosemidom, kyselina etakrynová sa zvyšuje podaním tiazidov, Eufillin podávaný intravenózne významne zvyšuje účinok natriuretik (furosemid, kyselina etakrynová).

Nebezpečné kombinácie diuretických liečiv:

 1. 1. Etakrinovuyu kyseliny, furosemid nebezpečné kombinovať s kanamycínom, gentamicínom, streptomycínom kvôli riziku hluchoty.
 2. 2. Kyselina etakrynová, furosemid je nebezpečný pri kombinácii s cefaloridínom v dôsledku zvýšenej nefrotoxicity.
 3. 3. Kombinácia diuretika s kyselinou acetylsalicylovou porušuje sekréciu obličiek obličkami.
 4. 4. Súbežný príjem diuretík spolu s vápnikom môže vyvolať vznik hyperkalcémie.

Na základe diela N. E. de Wardenera (1973) bol vyvinutý sekvenčný diagram pre použitie diuretických liečiv:

 1. 1. Veroshpiron, Triamteren v prvých niekoľkých dňoch na záchranu draslíka.
 2. 2. Potom pridanie tiazidov.
 3. 3. V prípade ich zlej účinnosti sú tiazidy nahradené furosemidom, kyselinou etakrynovou. Ich dávkovanie sa zdvojnásobuje denne pred nástupom maximálnej diurézy.
 4. 4. Na zvýšenie účinkov dávky furosemidu sa môže použiť v parenterálnej forme.
 5. 5. Môžete tiež použiť intravenózny manitol.

Pre lepšie pochopenie stavu vodnej bilancie pacienta sa odporúča, aby ste ju každý deň vážili. To je viac zrejmé ako meranie diurézy a tekutiny spotrebovanej každý deň. Po odstránení opuchy sa diuretické lieky zrušia

Hlavné odporúčania pre príjem diuretík:

 1. 1. Väčšina diuretických liekov môže spôsobiť hypokalémiu, metabolickú alkalózu. Aby ste predišli takejto situácii, mali by ste navyše užívať draslík. Hypotiazid, furosemid je najlepšie používať krátke, prerušované kurzy (2 krát týždenne každý druhý deň).
 2. 2. Pri nekontrolovanom používaní takýchto liekov sa môže vyskytnúť prudká strata chloridov, pokles BCC a zníženie reabsorpcie. To povedie k zvýšenému vylučovaniu renínu, aldosterónu.
 3. 3. Odolný opuch môže byť eliminovaný pomocou laxatívnych liekov (Sorbitol, Síran horčíka) pomocou prepichnutia kože sterilnými ihlami pomocou ultrafiltrácie krvi (s odhadom rizika prudkého poklesu CF).
 4. 4. Silný hyperaldosteronizmus sa lieči súčasným užívaním draslíka Veroshpiron.
 5. 5. Pri dlhodobom pretrvávajúcom podaní existuje riziko vzniku hyponatrémie, periférnej vaskulárnej insuficiencie, hyperaldosteronizmu, poklesu koncentrácie draslíka v krvi, alkalózy, poklesu CF, zvýšenie obsahu kyseliny močovej.
 6. 6. Na pozadí prudkého poklesu CF je Furosemid liekom voľby (pôsobí na CF a zintenzívňuje ho). Veroxpiron, Triamteren je nebezpečný pri používaní kvôli riziku hyperkaliémie.
 7. 7. Pri liečbe chronického zlyhania obličiek pomocou diuretík je dôležité pamätať si na riziko ešte väčšieho zlyhania obličiek. U takýchto pacientov je potrebné neustále monitorovať hladiny draslíka, chlóru, vápnika, kyseliny močovej a glukózy v krvi.
 8. 8. Pri dlhodobom užívaní významných dávok furosemidu, kyseliny etarinovej existuje riziko straty sluchu (často prechodné).

Diuretiká odporúčané na lekársky predpis.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hemoragická vaskulitída - príčiny, symptómy a liečba

Hemoragická vaskulitída sa považuje za ochorenie, ktoré je typom imunitnej vaskulitídy malých ciev a je charakterizované zvýšenou tvorbou imunitných komplexov, zvýšením priepustnosti cievnych stien.

Všetko o drvení bolesti na hrudníku

Mnohé choroby prejavujú skryté príznaky a preto zostávajú bez diagnózy a liečby. Ľudia nevenujú pozornosť malému mravu alebo bolestivému nepohodlnosti. Ale keď je v hrudi naliehavá bolesť, vždy to spôsobuje pocit strachu.

Ako zlepšiť krvný obeh v nohách, zmena životného štýlu

Slabý krvný obeh môže negatívne ovplyvniť celé telo. Môže ovplyvniť mozog, čo spôsobuje únavu, závraty, stratu pamäti, časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Ako sa zbaviť vegetatívnej vaskulárnej dystónie doma?

Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) alebo neurocirkulačná dystónia (NDC) je komplexná polyetiologická porucha, ktorá sa vyvíja s dysfunkciou autonómneho nervového systému, ktorá reguluje činnosť vnútorných orgánov a ciev.

Ako liečiť kŕčovú poruchu vertebrálnych artérií

Ľudia s hypertenziou a inými problémami v kardiovaskulárnom systéme nie vždy vedia presnú príčinu týchto porúch. V niektorých prípadoch sú tieto problémy spojené s vývojom špeciálneho typu patológie - kŕčovitosti stavcov chrbtice.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.