Mozgový hydrocefalus je ochorenie, pri ktorom sa v mozgu tvorí nadmerné množstvo mozgomie. Stredný hydrocefalus mozgu je jednou z odrôd tejto patológie.

V zdravom stave tekutina (cerebrospinálna tekutina) premýva mozog a prispieva k jeho ochrane pred trasmi a tiež vykonáva funkcie výživy. Pri narušení výtoku mozgovomiechovej tekutiny, ako aj nadmernej tvorby a hydrocefalu dochádza (je to kvapkanie).

klasifikácia

Mierny hydrocefalus má niekoľko typov:

 • mierny vonkajší hydrocefalus mozgu - ochorenie, pri ktorom narušená cirkulácia tekutín vedie k jeho akumulácii hlavne v subarachnoidnom priestore;
 • mierny vnútorný hydrocefalus mozgu - typ patológie, v ktorej sa CSF nahromadí v komorách mozgu;
 • mierny kombinovaný hydrocefalus mozgu - cerebrospinálna tekutina sa hromadí v komorách av priestore pod membránami mozgu.

Takisto je diagnostikovaný mierny náhradný hydrocefalus mozgu: v tomto prípade sa medulla postupne znižuje a liek nahradí alkohol. Náhradná kvapka sa zvyčajne rozvíja u starších ľudí.

Niekedy môže náhradný hydrocefalus sprevádzať Alzheimerovu chorobu alebo iné degeneratívne ochorenia centrálneho nervového systému.

Choroba môže byť získaná alebo vrodená.

V prvom prípade môže byť vnútorná patológia výsledkom vonkajších vplyvov - zranení, ako aj systémových ochorení.

V druhom prípade môže byť spôsobené ťažkým pôrodom alebo infekčnými chorobami získanými počas intrauterinného vývoja.

dôvody

Priamou príčinou choroby je porušenie odtoku mozgomorfnej tekutiny z komôr mozgu cez správne kanály do cisterien a potom do miechového kanála, kde sa tekutina absorbuje do krvného obehu.

Ale faktory, ktoré môžu viesť k tejto situácii, môžu byť odlišné.

Mierny hydrocefalus je zvyčajne výsledkom iných ochorení:

 • mŕtvice;
 • ateroskleróza;
 • mozgové nádory a cysty, ktoré stláčajú komory alebo bránia odtoku tekutiny;
 • hypertenzia;
 • infekčné ochorenia (súčasné a odložené v minulosti - môže to byť meningitída, encefalitída);
 • osteochondróza a kýla chrbtice v krčnej oblasti.

Navyše, vnútorné mierne poklesy mozgu môžu byť spôsobené otrasom mozgu, pádmi a modriny hlavy, zranenia utrpené pri dopravných nehodách.

Vnútorné, vonkajšie a zmiešané odrody edému mozgu môžu byť tiež spôsobené alkoholizmom.

Znaky

Mierny hydrocefalus mozgu sa môže dlho vyvíjať asymptomaticky.

Niekoľko rokov jediným príznakom ochorenia môžu byť recidivujúce bolesti hlavy, ktoré sa často vyskytujú ráno.

Táto choroba sa môže zistiť počas diagnostického vyšetrenia mozgu úplne náhodou.

Niekedy nie sú bolesti hlavy, zatiaľ čo intrakraniálny tlak zostáva normálny.

Avšak v určitej dobe sa prejavujú následky nadmernej akumulácie mozgovomiechovej tekutiny - napríklad v podobe poruchy dodávania krvi do mozgu a jeho hypoxie (nedostatok kyslíka).

Tento stav môže viesť k najrôznejším následkom, vrátane mŕtvice a demencie.

Silné symptómy, ktoré sa vyskytujú pri rozvinutej forme ochorenia, zahŕňajú:

 • problémy s videním a sluchom;
 • závraty;
 • zníženie intelektuálnych schopností a čiastočná strata pamäti;
 • strata pozornosti a schopnosť sústrediť sa;
 • strata priestorovej orientácie (pacienti môžu ísť na prechádzku a stratiť sa);
 • nekomunikácia pohybov (pacienti môžu zmeniť chôdzu);
 • chronická únava;
 • poruchy spánku;
 • podráždenosť.

V akútnom štádiu vonkajšie, vnútorné a zmiešané formy hydrocefalusu spôsobujú prejavy ako zvracanie, močová inkontinencia, strata vedomia a opuch mozgu.

Tento jav sa nazýva okluzívna kríza a vyžaduje okamžitú hospitalizáciu: príčinou krízy je úplný blok odlivu CSF.

diagnostika

Rovnako ako všetky ostatné typy hydrocefalov, stredná forma ochorenia je detekovaná rádiografiou lebky v dvoch projekciách a zobrazením magnetickou rezonanciou.

Druhá metóda v modernej medicíne je vhodnejšia, pretože poskytuje presnejšie obrazy vnútorných lebečných dutín.

Niekedy môžu byť pridelené ďalšie postupy:

 • Angiografia - metóda výskumu používajúca kontrastný prostriedok zavedený do obehového systému: umožňuje vidieť nepravidelnosti v cievach, identifikovať aneuryzma alebo stenózu (zúženie) cievnych stien;
 • ultrazvuk;
 • kompletný krvný obraz;
 • počítačová tomografia;
 • lumbálna punkcia - príjem cerebrospinálnej tekutiny s cieľom ďalšieho výskumu v laboratóriu (umožňuje detegovať prítomnosť patogénnych mikroorganizmov v cerebrospinálnej tekutine).

Okrem toho môžu vyšetrenia predpísať endokrinológ, neuropsychiatr, očný lekár.

liečba

liečenie

Mierny hydrocefalus pred nástupom závažných symptómov je liečený konzervatívnymi metódami - lieky, manuálna terapia, fyzioterapia.

Lieky sú predpísané v troch odrodách - regulujú krvný obeh mozgu, antibiotiká (v prípade infekčných príčin ochorenia) a diuretiká (diuretiká, ktoré stimulujú cirkuláciu tekutín v tele).

prevádzkové

Keďže mierny (vnútorný a vonkajší) hydrocefál sa môže kedykoľvek stať akútnym, môžu lekári na základe diagnostických údajov predpísať operáciu.

Najmodernejšou formou radikálnej liečby predpísanej pre hydrocefalus je endoskopická chirurgia.

Pomocou endoskopu sa nástroje vkladajú do lebečnej dutiny, s ktorou sa v centrálnej (tretej) komore mozgu vytvorí otvor. To vytvára ďalšiu cestu pre odtok tekutiny priamo do mozgových nádrží.

K dispozícii sú aj procedúry ako vonkajšie odvodnenie a posunovanie.

Prvá metóda sa využíva v núdzových situáciách, keď je nevyhnutné urýchlene znížiť tlak tekutiny v mozgu - napríklad, ak nádor tesne uzavrie kanál na odtok mozgovomiechovej tekutiny, druhá metóda sa používa čoraz menej kvôli jej nepríjemnostiam a riziku komplikácií.

Shunty neustále vyžadujú revíziu a výmenu, navyše existuje neustále riziko infekcie.

Vo všeobecnosti je prognóza mierneho hydrocefalu s dobre vykonávanou liečbou a včasná detekcia problémov s mozgovou tekutinou.

Výnimkou sú prípady, keď pacienti nechodia do nemocnice a ochorenie vedie k nezvratným zmenám v mozgu a vyššej nervovej aktivite.

hydrocefalus

Hydrocefalus - zvýšená akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Hydrocefalus sprevádza mnohé vrodené a získané neurologické ochorenia. Klinicky sa prejavujú príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku (bolesť hlavy, nevoľnosť, tlak na oči), symptómy kompresie mozgových štruktúr (vestibulárna ataxia, poruchy zraku, duševné poruchy, epizódy epizódy) a príznaky charakteristické pre chorobu, ktorá ju spôsobila. Diagnóza hydrocefalusu zahŕňa radiografiu lebky, oftalmologické vyšetrenia, Echo-EG (u detí - neurosonografia), MRI alebo CT mozgu. Chirurgická liečba hydrocefalusu umožňuje opraviť kongenitálne anomálie systému mozgovomiechovej tekutiny, odstrániť intrakraniálne lézie, ktoré porušujú obeh cerebrospinálnej tekutiny a upraviť odtok mozgomorfnej tekutiny z lebečnej dutiny.

hydrocefalus

Hydrocefalus doslova znamená "kvapkanie hlavy". V modernej neurológii je to bežný klinický syndróm, ktorý sa môže vyskytnúť pri mnohých ochoreniach, vrodených anomáliách alebo posttraumatických stavoch mozgu. Výskyt hydrocefalusu je spojený s určitými porušeniami v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Výskyt hydrocefalusu podlieha ľuďom akéhokoľvek veku. Hydrocefalus sa môže vyskytnúť u novorodencov, má vrodený charakter, vyvíja sa u detí a dospelých, sprevádza atrofické procesy, ktoré sa vyskytujú v mozgu u starších ľudí. Najčastejšie sa však vyskytuje v pediatrickej praxi.

Anatómia systému kvapalín

Normálne je cerebrospinálna tekutina (cerebrospinálna tekutina) produkovaná cievnymi plexusmi vzájomne prepojených komôr mozgu. Jeho najväčšie množstvo sa tvorí v laterálnych komorách, odkiaľ vstúpi cerebrospinálna tekutina do III. Komory a z neho sa zavádza systolický systém dodávania vody do IV komory. Potom sa kvapalina vstupuje do subarachnoidálneho (subarachnoidálne) priestor, ktorý sa rozprestiera po celom povrchu mozgu a v chvostovej smere prebieha kraj kraniovertebrální ísť ďalej obklopuje miecha po celej svojej dĺžke. Cerebrospinálna tekutina v subarachnoidnom priestore je neustále absorbovaná arachnoidnou (arachnoidnou) membránou miechy a mozgu a vstupuje do krvi.

Príčiny hydrocefalusu

Hromadiť nadmerné množstvo alkoholu v likéri systéme mozgu vedie 3 patologické mechanizmy: výrobu väčšieho množstva mozgovomiechového moku, alebo porušenie jeho saciu likéru cirkulačné poruchy. Hydrocefalus môže byť založený na jednom z uvedených mechanizmov alebo ich kombinácii. Príčiny porúch vo fungovaní systému mozgovomiechovej tekutiny môžu pôsobiť počas vývoja plodu a spôsobiť vrodený hydrocefál alebo postihnúť mozog po pôrode a spôsobiť vznik takzvaného získaného hydrocefalu.

Dôvody pre vrodeného hydrocefalu zahŕňajú malformácie alkohol systém (atrézia otvory magendie a Luschka, vád v štruktúre subarachnoidálnom priestore, aortálnu akvadukt syndróm Dandy-Walker, atď), kraniovertebrální anomálie (Chiari abnormalít, kongenitálna bazilárnej zobrazenie), intrauterinnou infekcie (toxoplazmóza, vrodená syfilis, cytomegália, rubeola), poranenie narodenia.

Získané hydrocefalus môžu byť dôsledkom zápalových procesov v mozgu a jeho škrupiny (encefalitída, arachnoiditída, meningitída), traumatické poškodenie mozgu, cievne poruchy (hemoragických do komôr, hemoragickej mŕtvice alebo mozgového hematómu sa krv vstupuje do komory). Hydrocefalus je často vyvíja v koloidnej cysty III komory a intracerebrálneho nádorov (astrocytóm, germinomas, ganglioneuroma, et al.), Ktoré klíči v mozgových komorách alebo kompresné mozgovomiechového dráhu tekutiny, a tým porušenie normálne cirkuláciu lúhu a jeho odtok z dutiny lebečnej.

Samostatne sa izoluje atrofická (nahradzujúca) forma hydrocefalusu, ku ktorému dochádza v dôsledku post-traumatickej smrti alebo vekom súvisiacej atrofie mozgového tkaniva. Zároveň mozgomie mozgu vyplní priestor, ktorý sa vytvorí vo vnútri lebky v dôsledku zníženia objemu mozgu. Atrofický hydrocefál v starobe sa môže vyvinúť na pozadí poruchy prívodu krvi do mozgu pri ateroskleróze mozgových ciev, hypertenzii, diabetickej makroangiopatii.

Klasifikácia hydrocefalusu

Podľa etiologického princípu sa rozlišuje kongenitálny a získaný hydrocefalus.

Podľa mechanizmu výskytu je hydrocefalus klasifikovaný do otvorených a uzavretých foriem. Otvorený hydrocefalus je spojený s hyperprodukciou mozgovomiechovej tekutiny alebo porušením jeho absorpcie počas normálnej mozgovomiechovej tekutiny. Uzavretý hydrocefalus je spôsobený porušením výtoku mozgovomiechovej kvapaliny v dôsledku kompresie, čiastočnej alebo úplnej obštrukcie akejkoľvek časti mozgového mozgového systému mozgu.

V závislosti od toho, kde dochádza k nadmernému nahromadeniu kvapaliny, sa rozlišuje vnútorný a vonkajší hydrocefál. Vnútorný hydrocefalus je sprevádzaný akumuláciou CSF v komorách mozgu. Externý hydrocefalus je charakterizovaný prebytkom cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom a subdurálnom priestore.

Podľa charakteristík kurzu je hydrocefalus klasifikovaný ako akútny, subakutný a chronický. Akútny hydrocefalus je charakterizovaný rýchlym vývojom, v ktorom niekoľko dní po nástupe prvých príznakov ochorenia dochádza k dekompenzácii. Subakútny hydrocefalus sa vyvíja do jedného mesiaca a chronický - viac ako šesť mesiacov.

Veľkým klinickým významom je oddelenie hydrocefalu stabilizovaným (kompenzovaným) a progresívnym (zvyšujúcim sa). Stabilizovaný hydrocefalus sa nestáva a zvyčajne pokračuje normálnym tlakom kvapaliny. Progresívny hydrocefalus je charakterizovaný zhoršením príznakov, je sprevádzaný zvýšeným tlakom v liekovej tekutine, zle podlieha konzervatívnej terapii a vedie k atrofii mozgového tkaniva.

Známky hydrocefalu u dospelých

Akumulácia nadmerného množstva cerebrospinálnej tekutiny v obmedzenom priestore lebky vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, čo spôsobuje najtypickejšie symptómy hydrocefalusu. U dospelých a starších detí to zahŕňa: nie je uvoľnené analgetikami, intenzívnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou, vracaním a pocitom tlaku na očné bulvy. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť akútne alebo rastú postupne, majú prechodnú povahu na začiatku ochorenia. Atrofický hydrocefalus sa často vyskytuje bez príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku a je zistený iba pri ďalšom vyšetrení pacienta.

Vo väčšine prípadov je hydrocefalus doprevádzaný neurologickými príznakmi, ktoré sú spôsobené stlačením mozgových štruktúr zväčšenými priestormi kvapaliny a hlavným ochorením, ktoré spôsobuje rozvoj hydrocefalusu. Najčastejšie je hydrocefalus charakterizovaný vestibulárnym a zrakovým postihnutím. Prvým je vestibulárna ataxia, prejavujúca sa závratmi, nestabilitou chôdze, hlukom v ušiach a hlave, nystagmom. Z tohto hľadiska je možné pozorovať výrazné zníženie ostrosti zraku, stratu určitých oblastí zorného poľa, stagnujúce disky optických nervov s predĺženým priebehom hydrocefalusu sa môže vyvinúť atrofia optických nervov.

Hydrocefalus sa môže vyskytnúť s poruchami motora a citlivými oblasťami: paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy a svalový tonus, pokles alebo úplná strata všetkých typov citlivosti, tvorba spastických kontraktúr končatín. Okluzívny hydrocefalus v dôsledku zhoršenej cirkulácie cerebrospinálnej tekutiny v zadnej lebečnej fosfii je charakterizovaný príznakmi mozgovej ataxie: zhoršená koordinácia a chôdza, veľké disproporcionálne pohyby, zmeny v rukopise atď.

V niektorých prípadoch, hydrocefalus je sprevádzaná duševných porúch, ktoré sa vyskytujú častejšie u dospelých porúch emocionálne a voľní: emočná nestability, neurasténie, bezpríčinné eufória s rýchlym prechodom do stavu ľahostajnosti a apatie. Pri prudkom zvýšení intrakraniálneho tlaku je možné agresívne správanie.

Známky hydrocefalu u detí

U detí v dôsledku veľkej ohybnosti kostí lebky nie je pozorovaný nárast intrakraniálneho tlaku, hydrocefalus v nich je sprevádzaný nárastom veľkosti lebky. U novorodencov a dojčiat, hydrocefalus sa vyznačuje príliš veľkou hlavou, vypuklé žily z pokožky hlavy, stresu a nedostatku pulzáciou veľké fontanely, papily. Často existuje príznak "zapadajúceho slnka" - obmedzenie pohybu očných bulbov hore. Môže sa vyskytnúť divergencia švov lebky. Klepanie na lebku sprevádza charakteristický zvuk (príznak "prasknutého hrnca"). U detí prvého roka života hydrocefalus vedie k oneskoreniu vo vývoji. Oni neskôr začnú držať hlavy, prevrátiť, sedieť a chodiť.

Deti, ktoré majú závažný hydrocefalus, sa líšia v sférickom tvare hlavy, jeho príliš veľká veľkosť, hlboké oči, vyčnievajúce uši, zriedenie pokožky hlavy. Môže dôjsť k zníženiu videnia, zvýšeniu svalového tonusu v dolných končatinách a poruchám kraniálnych nervov. Na rozdiel od dospelých, hydrocefalus v detstve často nie je sprevádzaný emocionálno-volebnými poruchami, ale intelektuálnou nedostatočnosťou. Deti s hydrocefalom sú zvyčajne sedavé a obézne. Sú apatitívni, inertní, nemajú lásku k príbuzným príbuzným svojim rovesníkom. Zníženie stupňa hydrocefalu často vedie k zvýšeniu intelektuálnych schopností a aktivít dieťaťa.

V dospievaní sa hydrocefalus často vyskytuje akútne na pozadí infekčnej choroby, mentálnej alebo fyzickej traumy. Súčasne to sprevádza intenzívna bolesť hlavy, opakované zvracanie a bradykardia. Sú záchvaty straty vedomia, niekedy konvulzívne záchvaty. V niektorých prípadoch sa pozoruje epizodická psychóza s halucinogénnym alebo bludným syndrómom.

Diagnóza hydrocefalusu

Klinické symptómy hydrocefalusu sú zvyčajne také charakteristické, že umožňujú neurológovi podozrenie na jeho prítomnosť pri prvom vyšetrení pacienta. Na stanovenie stupňa a formy hydrocefalusu, ako aj na identifikáciu základnej choroby sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia: röntgenové, ultrazvukové, počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.

Keď radiografia lebky v prípade hydrocefalusu odhalila zriedenie kostí lebky a divergenciu švov medzi nimi; na vnútornom povrchu kraniálnej klenby sa pozoruje príznak "odtlačkov prstov". Hydrocefalus spôsobený stenózou mozgového akvaduktu je sprevádzaný poklesom objemu zadnej lebečnej kosti na rádiografoch lebky. Hydrocefalus u Dandy-Walkerovho syndrómu je naopak charakterizovaný nárastom objemu zadnej lebečnej kosti na kraniograme. Hydrocefalus počas uzatvárania jedného z medzikomorových správ sa prejavuje kraniálnou asymetriou viditeľnou na kraniograme. V modernej klinickej praxi však za prítomnosti viac informatívnych metód výskumu, ako sú MRI, MSCT a CT mozgu, má röntgenový lúč len pomocnú hodnotu pri diagnostike hydrocefalusu.

Z metód ultrazvukovej diagnostiky pre hydrocefalus sa na stanovenie stupňa nárastu intrakraniálneho tlaku používa echoencefalografia. U detí prvého roka života je možné pomocou ultrazvuku použiť ultrazvukové vyšetrenie mozgu otvoreným fontanelom.

Hodnotenie poškodenia zraku a stav optických nervov sa uskutočňuje oftalmológom. Zoznam oftalmologických vyšetrení hydrocefalu spravidla zahŕňa spravidla oftalmoskopiu, stanovenie zrakovej ostrosti a perimetrie.

Tomografické diagnostické metódy umožňujú určiť povahu hydrocefalusu, identifikovať miesto oklúzie cerebrospinálnej tekutiny alebo existujúcu vrodenú anomáliu, diagnostikovať kauzálne ochorenie (nádor, cysty, hematóm atď.). Keď je hydrocefalus najviac informatívny, používa sa MRI mozgu.

Pri absencii kontraindikácií na detekciu príčinnej choroby je možná lumbálna punkcia, po ktorej nasleduje štúdia cerebrospinálnej tekutiny. Pri podozrení na vaskulárne poruchy sa uvádza MPA ciev mozgu. Vrodená infekčná etiológia hydrocefalusu vyžaduje diagnostiku PCR na určenie typu infekcie, ktorá ju spôsobila.

Liečba hydrocefalusom

Voľba liečby hydrocefalu závisí od jeho etiológie. Konzervatívna terapia sa často uskutočňuje so získaným hydrocefalom spôsobeným zápalovými ochoreniami, traumatickým poranením mozgu a komorovým krvácaním. Hlavné ochorenie sa lieči a predpísané sú diuretické lieky (acetazolamid, furosemid) na zníženie stupňa hydrocefalusu a zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Vrodený hydrocefalus zvyčajne vyžaduje operáciu na korekciu základných malformácií. Ak je hydrocefalus spôsobený prítomnosťou volumetrického procesu v mozgu, potom sa tiež lieči chirurgicky. Podľa svedectva sa odstráni intrakraniálny hematóm, operácia na odstránenie nádorov, pitva alebo úplné vyrezanie mozgového abscesu, oddelenie adhézií pri arachnoiditíde atď.

V prípadoch, kde nie je možné odstrániť príčinu hydrocefalusu, sa používajú posunovacie operácie: cystoperitoneálna posun, endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory, ventrikuloperitoneálne posunovanie, lumboperitoneálny bypass, vonkajšia komorová drenáž. Sú zamerané na vytvorenie ďalších ciest pre odtok mozgovomiechovej tekutiny z lebečnej dutiny. Posunovacie operácie môžu byť vykonávané ako doplnok k chirurgickej liečbe základnej choroby, ak počas operácie nie je možné obnoviť normálnu cirkuláciu CSF.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

Stredný cerebrálny hydrocefalus

Pojem "hydrocefalus" sa skladá z dvoch slov, doslovne preložených z latinčiny, ako "voda" a "mozog". Pri tejto chorobe sa v mozgu vytvára nadmerné množstvo cerebrospinálnej tekutiny - cerebrospinálnej tekutiny. Táto tekutina slúži ako tlmič nárazov, ktorý chráni mozog pred fyzickými vplyvmi, prenáša živiny a odstraňuje metabolické produkty. Ak sa cerebrospinálna tekutina vytvorí v prebytku, zvyšuje sa intrakraniálny tlak tekutiny na štruktúry mozgu. Negatívne príznaky ochorenia výrazne zhoršujú kvalitu života pacienta. Mierny hydrocefalus je jednou z odrôd tejto patológie.

Obsah článku:

Klasifikácia hydrocefalusu

Choroba má tieto formy:

Mierny vnútorný hydrocefál - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v komorách mozgu;

Stredný vonkajší hydrocefál - CSF sa hromadí v subarachnoidnom priestore;

Stredne zmiešaný hydrocefalus - kombinuje príznaky oboch vyššie uvedených odrôd choroby;

Mierny náhradný hydrocefalus - cerebrospinálna tekutina nahrádza atrofizovanú látku mozgu, je častejšie diagnostikovaná u starších pacientov, môže byť sprevádzaná Alzheimerovou chorobou.

Akákoľvek forma mierneho hydrocefalusu môže byť buď vrodená alebo získaná. Vrodený mierny hydrocefalus je výsledkom poranenia pitia, infekcií, ktoré utrpela dieťa počas vývoja plodu. Získaná forma ochorenia sa javí ako komplikácia somatických ochorení, ako aj následkom traumatického poškodenia mozgu.

Čo vedie k vývoju choroby

Základom mierneho hydrocefalu je zníženie odtoku mozgovomiechovej tekutiny do miechového kanála, kde sa normálne absorbuje do žilovej siete obehového systému.

Faktory vedúce k výskytu choroby:

Cysta alebo nádor, ktorý stláča komoru a stojí v ceste obehu mozgu;

Traumatické poranenia mozgu spôsobené hlavovými modrínami z pádu z výšky, nárazu, dopravnej nehody.

Symptómy a prejavy ochorenia

po dlhú dobu môže byť hlavným a jediným príznakom ochorenia bolesti hlavy, ktoré sa objavujú najčastejšie ráno. tento príznak je spôsobený dlhodobým pobytom v horizontálnej polohe. bolesti hlavy, ako aj zvýšený intrakraniálny tlak, na začiatku vývoja ochorenia nemusia byť. Často je hydrocefalus detegovaný iba pri diagnostikovaní stavu mozgu z úplne iného dôvodu.

skôr alebo neskôr sa nadmerné množstvo cerebrospinálnej tekutiny stále prejavuje známkami poškodenia funkčnosti mozgu, hladom na kyslík.

neošetrený mierny hydrocefalus môže viesť k mŕtvici, poškodeniu intelektu.

príznaky ochorenia vo vývojovej fáze:

Zhoršené videnie a sluch;

Strata pamäti, neschopnosť vykonávať mnoho intelektuálnych operácií;

Porušenie jemných motorických zručností, zmena chôdze;

Porucha koncentrácie;

Strata orientácie v priestore.

V neskorších štádiách vývoja ochorenia, vracania, močovej inkontinencie, opuchu mozgu sa vyvíja. Tieto symptómy sú výsledkom úplného zablokovania odtoku mozgovomiechovej tekutiny, takzvanej okluzívnej krízy.

Diagnóza mierneho hydrocefalu

Najspoľahlivejšie údaje o stave mozgu, o anatómii vnútornej dutiny lebky, o množstve cerebrospinálnej tekutiny a zmenách v štruktúrach mozgu v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku sa získali pomocou MRI (magnetická rezonančná terapia). Alternatívou tejto štúdie je röntgenová snímka lebky v dvoch projekciách.

Ďalšie diagnostické metódy:

Angiografia - röntgen s kontrastným činidlom, ktorý umožňuje vidieť stenózu mozgových ciev, aneuryzma aorty;

Ultrazvuk mozgu;

Štúdium fundusu oka pomocou oftalmoskopie, ktoré umožňuje určiť prítomnosť alebo neprítomnosť edému hlavy z optického nervu;

Analýza cerebrospinálnej tekutiny zhromaždenej lumbálnou punkciou vám umožňuje zistiť patogénne mikroorganizmy v infekčnej povahe choroby.

Taktiku diagnostického vyšetrenia určuje ošetrujúci lekár - neurológ alebo neurochirurg. Možno sa vyžaduje konzultácia s endokrinológom, psychoterapeutom, infektiológom.

Liečba mierneho hydrocefalusu

V počiatočnom štádiu ochorenia je možné kompenzovať príznaky mierneho hydrocefalu pomocou liekov.

Najbežnejšie menované:

Diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela - Manitol, Diacarb, Furosemid;

Prípravky na prevenciu nedostatku draslíka a horčíka sa vylučujú vo významných množstvách spolu s kvapalinou - Asparkam, Panangin;

Prípravky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie - Cavinton, Cinnarizin, Glycine, Piracetam, Cerebrolysin;

Multivitamíny a imunomodulátory na posilnenie obranyschopnosti tela a zrýchlené zotavenie.

Účel liečebného režimu vykonáva ošetrujúci lekár, samo-podávanie liekov môže viesť k závažným komplikáciám.

Chirurgická liečba mierneho hydrocefalusu

Hoci prognóza mierneho hydrocefalusu je pomerne priaznivá, s vývojom príznakov ochorenia môžu byť indikácie pre chirurgický zákrok:

Ťažké bolesti hlavy, neprestaňte užívať analgetiká;

Poruchy koordinácie pohybu;

Strata kontroly nad pohybom čriev a močením.

Taktická intervencia závisí od príčiny mierneho hydrocefalusu, štádia ochorenia. Chirurgické možnosti:

Odstránenie nádoru alebo cysty, ktoré prerušujú cirkuláciu CSF;

Ventrikulocystická endoskopia, ktorá vytvára umelú dráhu na odstránenie mozgovomiechovej tekutiny;

Posun umožňujúci vyskladnenie nadbytočného množstva alkoholu.

Najčastejšie sa vykonáva posunovanie - operácia, ktorá bola spracovaná na najmenší detail pred niekoľkými desaťročiami. V dutine komory je inštalovaný katéter, ktorého ventil sa otvára po dosiahnutí zvýšenej hladiny intrakraniálneho tlaku. Po obnovení normálnych hodnôt sa ventil zatvorí.

Výstup cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v telesnej dutine pacienta, schopný transformovať a odobrať ho z tela:

Brušná dutina (uprednostňovaná);

Ak je hydrocefalus spôsobený infekčnými faktormi, operácia bypassu sa nevykonáva, aby sa nevyvolávali zápalové procesy v tkanivách tela pacienta. Endoskopická intervencia vyžaduje dostupnosť kvalifikovaných odborníkov a moderné vybavenie. V spodnej časti komory, ktorá je naplnená tekutinou, sa vytvárajú umelé otvory pre výstup cerebrospinálnej tekutiny v bazálnych cisternách v zadnej časti mozgu.

V niektorých prípadoch možno významnú úľavu na stav pacienta poskytnúť odstránením mozgových nádorov akejkoľvek etiológie, cysty s hlienovými cystami, jazvy po mŕtvici. Ak útvary neovplyvňujú veľké cievy a nevyskytujú sa cez mozgové tkanivá, stav sa zmierni veľmi rýchlo.

Aby nedošlo k zhoršeniu prvých negatívnych príznakov ochorenia, mali by ste podstúpiť úplné vyšetrenie, ak máte podozrenie na mierny hydrocefalus.

Stredný vonkajší hydrocefálny mozog

Hydrocefalus mozgu je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nadmernou akumuláciou života miechy v ľudskom mozgu. Iným spôsobom sa choroba nazýva kvapkanie. Čo je mierny vonkajší mozgový hydrocefalus? Je to jedna z najbežnejších patológií mozgu, ktorá sa môže vyvinúť u novorodencov a dospelých.

Čo charakterizuje chorobu?

Funkcia výživy mozgu a ochrana proti otrasom je vykonávaná kvapalinovým likérom. Nadmerná akumulácia alebo narušenie odtoku spôsobuje vznik mierneho vonkajšieho hydrocefalusu.

Niektorí neurológovia hovoria, že ochorenie sa môže vyskytnúť iba u detí a je to vrodená abnormalita. Samozrejme, existuje veľa novorodencov, ktorí trpia edémom. Nie je však nutné jasne priradiť hydrocefalus len k vrodenej patológii.

U dospelých je ťažké diagnostikovať túto chorobu. Pacient môže byť liečený na úplne odlišné duševné alebo neurologické ochorenie bez podozrenia na hydrocefalus. Dropsy je nebezpečná choroba, ktorá môže spôsobiť rôzne abnormality v neurológii.

Mierny hydrocefalus má často dve štádiá vývoja. Pre akútny stupeň sa vyznačuje prejavom príznakov ochorenia, ktoré spôsobili hydrocefalus. Počas chronického štádia sa objavujú symptómy, ktoré poukazujú na veľmi patologickú chorobu mozgu.

Klasifikácia mierneho hydrocefalu

Tento stav môže mať jednu z nasledujúcich foriem:

 • Externý hydrocefalus mozgu. Ak sa výsledkom porušenia odtoku tekutiny stane jeho nahromadenie v subarachnoidnom priestore.
 • Vnútorný hydrocefalus mozgu. S lokalizáciou tekutiny v komorách mozgu sa vyvíja.
 • Zmiešaný hydrocefalus. Vyskytuje sa, ak sa akumulácia CSF vyskytuje v priestore pod membránami mozgu a v komorách.

Tiež choroba môže byť:

 • Vrodená. Táto patológia je často výsledkom ťažkého zrodenia alebo intrauterinnej infekcie plodu.
 • Kúpil. Získaný hydrocefalus sa zvyčajne vyvíja na pozadí traumatického poškodenia mozgu alebo v dôsledku systémového ochorenia.

U starších ľudí sa môže vyskytnúť mierny vonkajší náhradný hydrocefál. Je charakterizovaná znížením objemu mozgovej látky, po ktorej nasleduje jej výmena liekom. Niekedy sa ateroskleróza, Alzheimerova choroba, hypertenzia, časté pitie a neurologické patológie stávajú základom pre vývoj mierneho vonkajšieho náhradného hydrocefalusu.

Táto forma hydrocefalusu sa izoluje oddelene, pretože je veľmi ťažké diagnostikovať kvôli absencii príznakov ochorenia. Substitučný hydrocefalus sa môže vyskytnúť, keď sa objaví hypoxia mozgu, keď je narušený normálny prietok krvi. Ochorenie je charakterizované akumuláciou objemu tekutiny nielen vnútri mozgu, ale aj vonku.

dôvody

Hydrocefalus v akejkoľvek forme sa môže vyvinúť ako "nezávislá" patológia (primárna) alebo ako dôsledok (sekundárne) určitých ochorení. V obidvoch prípadoch sa hlavnou príčinou poklesu stane porušenie odtoku tekutiny a jeho akumulácia v komorách mozgu.

Odborníci nazývajú niekoľko podmienok, za ktorých je možný vývoj stredne ťažkého vonkajšieho hydrocefalusu:

 • Utrpel mŕtvicu.
 • Ateroskleróza.
 • Prítomnosť malígnych alebo benígnych formácií, ktoré zasahujú do normálneho odtoku tekutiny.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Aktuálne alebo minulé infekčné ochorenia (encefalitída alebo meningitída).
 • Hrbia v krčnej chrbtici alebo osteochondróza.

Takéto ochorenie, ako napríklad menšie vonkajšie hydrocefalus, sa môže objaviť ako dôsledok poranenia hlavy, otras mozgu, otravy alkoholom, alkoholizmus.

U detí je choroba podporovaná takými faktormi, ako sú:

 • Narodenie dieťaťa pred časom.
 • Intrauterinná infekcia.
 • Vplyv nepriaznivých vonkajších podmienok na vývoj plodu v perinatálnom období.

príznaky

Po dlhú dobu sa ochorenie nemusí prejaviť. Pacienti môžu byť narušený iba rannými bolesťami hlavy. Ale v určitom momente bude patológia stále cítiť, pretože nadmerná akumulácia mozgovomiechovej tekutiny zasahuje do prívodu krvi do mozgu. Takéto procesy vedú k hladkému kyslíku (hypoxii) mozgu, ktorý je plný veľmi vážnych následkov, napríklad môže mať pacient demenciu alebo mŕtvicu.

Príznaky ochorenia u dospelých

Akútna forma stredne ťažkého vonkajšieho hydrocefalusu je charakterizovaná vysokým intrakraniálnym tlakom, ktorý vyvoláva silné bolesti hlavy ráno. Počas dňa môžu ustúpiť. Pacient môže trpieť poruchami trávenia, nevoľnosťou a vracaním. Ak po zvracaní hlavy hnevá menej, potom má človek zjavné problémy s mozgom.

Najnebezpečnejším príznakom ochorenia je ospalosť. Indikuje prítomnosť vysokého intrakraniálneho tlaku, ktorý následne spôsobí prudké zhoršenie stavu pacienta. Aj mierny vonkajší hydrocefalus je často sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • Závraty.
 • Poškodenie sluchu alebo zraku.
 • Čiastočná strata pamäte.
 • Znížená inteligencia.
 • Strata orientácie v priestore.
 • Podráždenosť.
 • Zhoršenie koordinácie pohybu.
 • Zhoršenie pohody pri zmene podmienok počasia.

Pri exacerbácii akejkoľvek formy mierneho hydrocefalu u osoby sa môže vyskytnúť močová inkontinencia, mdloba, opuch mozgu. To naznačuje vývoj okluzívnej krízy. V tomto prípade by mal byť pacient okamžite hospitalizovaný, pretože môže dôjsť k úplnému úniku mozgovomiechovej tekutiny.

Príznaky u detí

Najzreteľnejšie príznaky ochorenia u detí sú zvýšená veľkosť lebky a nárast hlavy pred vekom.

Symptómy ochorenia u novorodencov:

 • Neustále spúšťanie hlavy späť.
 • Príliš napätý fontanel.
 • Očné tiene sa môžu posunúť smerom nadol.
 • Niekedy sa objavuje štipka.
 • Pulzujúce výčnelky sa môžu pozorovať medzi kmeňmi nemŕtvych lebky.

Mierny vonkajší hydrocefál má negatívny vplyv na tvorbu nervového systému dieťaťa. Vyvoláva vývoj defektov, ktoré ovplyvňujú vlastnosti a dynamiku alkoholu.

diagnostika

Všetky formy hydrocefalusu sú diagnostikované pomocou rádiografie lebky a tomografie mozgu. Tomografia sa vykonáva na kontrolu kontúr mozgu, komôr a tiež s jej pomocou skenovanie lebky. Rádiografia pomáha určiť smer cerebrospinálnej tekutiny.

Pomocou MRI odborníci tiež zisťujú prítomnosť (neprítomnosť) nádorov a rôznych neoplaziem. Táto metóda šetrenia ochorenia vám umožňuje urobiť presnú diagnózu, ako aj určiť formu, v ktorej sa choroba vyskytuje.

V prípade potreby môže lekár predpísať nasledujúce diagnostické postupy:

 • Angiografia. Táto metóda je založená na zavedení kontrastného činidla do obehového systému, ktorý vám umožňuje spozorovať vaskulárnu patológiu.
 • US.
 • Všeobecný krvný test.
 • Lumbálna punkcia. Na detekciu patogénnych organizmov v mozgovomiechovej tekutine vzniká príjem cerebrospinálnej tekutiny.

Okrem týchto metód diagnostikovania mierneho hydrocefalu môže byť pacient poslaný na vyšetrenie úzkymi odborníkmi: oftalmológ, endokrinológ, neuropsychiatr. Deti sú diagnostikované s "miernym vonkajším hydrocefalom mozgu" na základe existujúcich symptómov, merania z obvodu hlavy, tomografie, ultrazvuku, MRI.

Úplné vyšetrenie pomáha lekárovi presne diagnostikovať ochorenie a formu, v ktorej sa vyskytuje. Presná diagnóza umožňuje začať včasnú liečbu, ktorá bude predpísaná na základe veku pacienta, intrakraniálneho tlaku a stavu mozgových štruktúr.

liečba

Liečte mierny vonkajší hydrocefalus konzervatívnou technikou alebo chirurgickým zákrokom. Pooperačné obdobie je nevyhnutne sprevádzané fyzioterapiou a liekom.

Konzervatívne metódy

Malý vonkajší hydrocefalus v počiatočnom štádiu sa zvyčajne ošetruje konzervatívnymi metódami. Patria medzi ne:

 • Komplexy cvičení gymnastiky (program je vypracovaný lekárom).
 • Významné zníženie denného príjmu tekutín.
 • Olejový kúpeľ s ihlami olej.
 • Prijatie určitých liekov.
 • Dodržiavanie špeciálnej stravy.

Ak chcete odstrániť nadbytočnú tekutinu z tela, pacient zvyčajne užíva prípravky obsahujúce draslík a Diacarb. Ak bola príčinou patológie infekčná choroba, potom je predpísaný priebeh antibiotík. Je povinná liečba liekom, ktoré pomáhajú regulovať krvný obeh mozgu.

Tieto metódy sa vykonávajú s cieľom znížiť intrakraniálny tlak a obnoviť normálnu funkciu mozgu. Ale sú často zbytočné v boji proti tejto chorobe. Potom využite chirurgickú liečbu tejto choroby.

Chirurgická liečba

Dnes je hlavnou technikou chirurgickej intervencie v boji proti stredne ťažkému hydrocefalu. Cieľom je zabrániť akútnemu rozvoju tejto choroby. Ak sa operácia vykoná úspešne, pacient sa môže natrvalo zbaviť takej choroby ako mierne závažného vonkajšieho hydrocefalusu.

Teraz pre prevádzku viac využitie modernej metódy - endoskopia. Dôležitým pozitívnym bodom je vytvorenie všetkých podmienok tak, aby výtok cerebrospinálnej tekutiny prebiehal cez prirodzené otvory (bez použitia cudzích predmetov). Tento spôsob operácie pomáha predchádzať vzniku autoimunitných reakcií u pacienta.

Ďalšie metódy chirurgického zákroku pre mierne závažné vonkajšie hydrocefalusy zahŕňajú drenáž a chirurgický bypass. Prvá metóda sa používa iba v núdzových situáciách, ktoré vyžadujú okamžité zníženie tlaku mozgovej tekutiny. Druhá metóda (bypass) spôsobuje veľký počet pooperačných komplikácií, takže sa teraz zriedka používa. Šunky sa musia pravidelne nahradiť, čo vystavuje pacienta riziku infekcie.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku takejto nebezpečnej choroby ako mierneho vonkajšieho hydrocefalu u novorodencov a dospelých, je potrebné dodržiavať základné preventívne opatrenia:

 • Je dôležité, aby tehotné ženy sledovali svoje zdravie počas celého obdobia tehotenstva. Nie je potrebné umožňovať vývoj infekčných ochorení, vyhľadať lekársku pomoc včas, podstúpiť všetky plánované vyšetrenia včas, aby sa predišlo zraneniam. Včasné odhalenie patológie u plodu pomôže uskutočniť včasnú liečbu novorodenca.
 • Vzhľadom na skutočnosť, že najčastejšou príčinou mierneho mozgového hydrocefalu u dospelých je otras mozgu, predovšetkým by ste sa mali pokúsiť vyhnúť poraneniam hlavy.
 • Mali by ste viesť správny životný štýl, nezneužívať alkohol, monitorovať krvný tlak.
 • Je potrebné liečiť infekčné ochorenia včas, pravidelne podliehať vyšetreniu lekárom.

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pacientovi by sa malo pamätať, ak má diagnózu mierneho vonkajšieho hydrocefalusu, že ide o také nebezpečnú chorobu, ktorá, ak nie je okamžite adresovaná lekárovi, môže viesť k vzniku závažných komplikácií. Preto sa každá osoba odporúča najmenej raz ročne vyšetriť terapeutom alebo úzkym špecialistom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je organické a funkčné poškodenie myokardu spôsobené nedostatkom alebo zastavením prívodu krvi do srdcového svalu (ischémia). IHD sa môže prejaviť ako akútne (infarkt myokardu, zástava srdca) a chronické (angina pectoris, postinfrakčná kardiosekróza, srdcové zlyhanie).

Užitočné informácie o hypertrofii pravej komory

Ako viete, krv z pravej komory vstupuje do malého kruhu krvného obehu v pľúcach a obohacuje ho kyslíkom. A zľava sa dostáva do systémového obehu. Preto hypertrofia pravého ventrilu je priamo spojená s ochoreniami pľúc vrátane pľúcnej insuficiencie.

Ako odstrániť krvácanie v oku

Jedného dňa, keď ste prišli k zrkadlu, vidíte skľučujúcu fotografiu - v oku sa objavila modrina. Chodiť do nemocnice alebo napríklad robiť kvapky doma? Lepšie je konzultovať s oftalmológom, pretože krvácanie do očí môže mať veľa vysvetlení - od náhleho fyzického námahy až po príznaky veľmi vážnych ochorení.

Hypertenzia - aké sú príčiny, typy, príznaky, liečba 1, 2, 3 stupne

Arteriálna hypertenzia (hypertenzia, AH) je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje.

Klasifikácia liekov na trombózu dolných končatín

Trombotická patológia poškodenia žíl sa považuje za nebezpečnú chorobu a vzhľad neestetiky, pretože trombóza je sprevádzaná ťažkosťami v dolných končatinách, spôsobuje významný edém, trofické vredy.

Prečo často bolesť hlavy - ako bojovať?

Ak máte často bolesť hlavy, je to dôsledok stresu, chronickej únavy, traumatického poranenia mozgu, príznakov metabolických a hormonálnych porúch, vírusových a infekčných patológií.