Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

V niektorých prípadoch sa zvyšuje alebo znižuje, čo je mimo rámca normy. Zmena v rovnováhe sa niekedy považuje za prirodzenú zmenu v krvi, ale významné transformácie naznačujú chorobný stav tela.

Čo je hematokrit v krvnom teste, čo to znamená, ak sa jeho percento zvyšuje alebo znižuje a aké choroby to môže naznačovať?

Normu u detí a dospelých mužov a žien

Je možné sa dozvedieť o indikátoroch hematokritu po úplnom krvnom vyšetrení (zobrazené ako percento NST). Zdravý stav tela závisí od veku a pohlavia pacienta.

Veková skupina - deti:

 • novorodenci - 35-65
 • do 12 mesiacov - 32-40
 • z roku na jedenásť rokov - 32-41

Teenageri (12-17 rokov):

Veková skupina - dospelí:

 • ženy od 18 do 45 - 39 - 50 rokov
 • muži od 18 do 45 rokov - 34-45 rokov
 • muži starší ako 45 - 40-50 rokov
 • vek žien nad 45 - 35-46 rokov

Zmeny koncentrácie hematokritu u dospelých medzi 30% a 35% si vyžiadajú pozorovanie na klinike a dodržiavajú odporúčania na zmenu stravy na zvýšenie spotreby mäsa, pečene, ovocia a listovej zeleniny.

29% a 24% - stav pred chorobou, eliminovaný užívaním liekov so železom, vitamínom B a kyselinou listovou.

Zvýšený hematokrit

Vysoký hematokrit vedie k hrubšej krvi, čo zvyšuje riziko trombózy. môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu v krvi v dôsledku nesprávneho životného štýlu a z iných dôvodov:

 • Dehydratácia. Pitie menej ako normálne vedie k nedostatku vlhkosti, resp. Znížené plazmatické koncentrácie menia krvný obraz. Aktívna dehydratácia sa prejavuje po hnačke, záchvaty zvracania, prehriatia, príliš aktívnych fyzických cvičení, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie.
 • Hypoxia. Chronický nedostatok kyslíka vedie k aktívnemu vzhľadu nových krviniek - červených krviniek, ktoré slúžia na prepravu kyslíka do tkanív rôznych orgánov. Hypoxia je charakteristická pre ľudí, ktorí sú už dlho v upchatých priestoroch, fajčiarov a ľudí s diabetom.
 • Horské podmienky. Priamo spojená s hypoxiou spôsobenou tým, že sa nachádzate v horskej oblasti. Nízky obsah kyslíka v odvádzanom vzduchu vedie k nepríjemnému účinku - zvýšeniu tvorby červených krviniek. Horolezci a osoby nútené profesiou sú vo výške, odporúča sa vziať s kyslíkovými kazetami.

Indikátor v diagnostike kardiovaskulárnych ochorení

Zníženie počtu červených krviniek na normálne je pre "jadrá" mimoriadne dôležité.

Blokovanie lúmenu krvných ciev, tvorba krvných zrazenín v malých a veľkých tepnách bráni arteriálnemu prietoku a nebezpečne zaťažuje srdcový sval. Slabé srdce začne pracovať na opotrebovaní, čo vedie k zvýšenému riziku infarktu myokardu.

Tvorba arteriálnej trombózy (zvýšením počtu krvných doštičiek) spočiatku vedie k vzniku ischémie, po ktorej nasleduje proces smrti tkaniva indukovaným kyslícim hladom.

Srdcové zlyhanie, v dôsledku ktorého sa tekutina hromadí, vedie tiež k rovnakým výsledkom analýzy. Kritický obsah hematokritu sa považuje za viac ako 50-55% (vyžaduje sa hospitalizácia).

Vysoká hodnota pri identifikácii iných ochorení

Problémy s obličkami, predovšetkým hydronefrózou a polycystickou chorobou vedú k zvýšeniu kvantitatívnej hodnoty erytrocytov. Podobný účinok poskytuje nekontrolovaný (dlhodobý) príjem kortikosteroidov a diuretických liekov, ktoré stimulujú odstránenie tekutiny z tela.

Iné štáty:

 • prenesený stres;
 • poranenia kože (viac ako 10%);
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • polycythemia;
 • ochorenia kostnej drene.

Pľúcne ochorenia - bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída - bránia dodávke kyslíka do pľúc, takže proces tvorby krvi je posilnený.

Počas tehotenstva narušuje neskorá toxikóza obličky, čo zvyšuje obsah červených krviniek. Koagulácia krvi sa pozoruje bližšie k pôrodu - v druhej polovici tehotenstva: tak príroda pripravuje ženu na pôrod, často spojenú s hojnou stratou krvi.

Znížený obsah

Červené krvinky sa podieľajú na konštrukcii tela, vyživujú ho aminokyselinami a vykonávajú výmenu plynu. Zníženie počtu krviniek môže viesť k rôznym poruchám a problémovým stavom. Znížená úroveň by mala byť upozornená. Zvážte možné príčiny poklesu krvného hematokritu.

Srdcová patológia

Akékoľvek ochorenie srdca je ťažšie liečiť so znížením počtu červených krviniek, pretože srdcové problémy sa zhoršujú obštrukciou kyslíka do tkanív srdca. Na rozdiel od zvýšeného hematokritu nemá znížený počet červených krviniek taký deštruktívny účinok na srdce.

Pomer červených krviniek a hemoglobínu:

 • počiatočná fáza - 3.9-3 / 110-89
 • priemer - 3-2,5 / 89-50
 • ťažké - menej ako 1,5 / menej ako 40

Tieto ukazovatele tiež určujú stupeň anémie.

Nízky úrok z iných dôvodov

Znížený počet červených krviniek je často spojený so všeobecnou malátnosťou, neustálou túžbou ležať na odpočinok, všeobecným rozpadom. Najčastejšou poruchou krvácania hematokritu je anémia spôsobená znížením obsahu železa.

Príčiny poklesu červených krviniek:

 • krvná strata;
 • hyperhydratácia;
 • primárne nádory;
 • struma;
 • fajčenie a alkohol.

Dlhodobé lieky môžu tiež spôsobiť zriedenie krvi, napríklad časté užívanie aspirínu vedie k tomuto účinku.

Nepriaznivým faktorom je predĺžený odpočinok v lôžku, ako aj vysoký príjem vody (tiež spôsobený renálnou insuficienciou a intravenóznymi infúziami).

Prenosné infekčné ochorenia a chronické zápalové procesy rovnako majú znížený účinok na počet červených prvkov v krvi. Nielenže viditeľné - spôsobené zlomeninami a zraneniami - krvácanie, ale aj skryté, predovšetkým vnútorné, sú nebezpečné.

Cirhóza pečene, dezintegrácia nádorov, maternicové fibroidy, kŕčové žľazy v žilách, talasémia sú častými družicami neviditeľnej krvi.

Detské testy - na čo sa pripraviť

Novorodenci často vykazujú hyperprolaktinémiu, čo naznačuje zvýšenie proteínu v krvnej plazme. Spôsobuje to kŕmenie dieťaťa kozím alebo kravským mliekom (situácia: matka nedojčuje) s vysokým obsahom bielkovín. Ak chcete zvýšiť tendenciu krvi zahusťovať, mali by ste si kúpiť mlieko s nižším obsahom bielkovín.

Za vek 3 rokov dochádza k poklesu mentálnych schopností, únavy, dýchavičnosti, bledosti kože a rýchleho srdcového tepu. Medzi chorobami u detí sú všetky choroby charakteristické pre túto skupinu, ale nepríjemné podmienky sú tiež spôsobené triviálnym deficitom vitamínov.

Červená infekcia, ktorá je typickejšia u detí a dospievajúcich ako u dospelých, by mala byť eliminovaná užívaním anthelmintických liekov, po ktorých sa testy vrátia do normálu.

Zmeny v krvi počas tehotenstva

Žena vo fertilnom stave prežíva prírodné zvýšenie množstva krvi, v dôsledku čoho sa hematokrit mierne znižuje.

Po narodení sa všetky indikátory vrátia do normálu, v opačnom prípade sa neuspokojivé výsledky testov upravia prijatím prípravkov obsahujúcich železo.

Mimoriadne nízke miery vedú k malátnemu ochoreniu a pravdepodobnosti vzniku anémie. Koncentrácie erytrocytov nižšie ako 30% sú pre budúce dieťa nebezpečné, pretože plod začína pociťovať hladovanie kyslíkom.

Pozrime sa na to

Teraz viete, čo to znamená a aký je výsledok, keď je hematokrit nad alebo pod normou. Musíme si spomenúť niekoľko základných faktov:

 • U detí je zmena počtu červených krviniek častou fyziologickou normou.
 • U novorodencov je pomer prvkov v krvi výrazne vyšší ako u dospelých.
 • U mužov je hodnota hematokritu vyššia ako u žien.
 • Dlhodobé zníženie počtu červených krviniek vyžaduje konzultáciu s hematológom.
 • Hematokrit menej ako 13% vyžaduje urgentnú hospitalizáciu.

Buďte pozorní na vaše zdravie! Zaujímavosti súvisiace s videom:

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit. Ak lekári v rozhovore medzi sebou nebudú klesať o svoje hodnoty, alebo povedú pacientovi, či jeho úroveň nezodpovedá normám a spôsobuje úzkosť zo strany lekárov.

Hematokrit je pomer červených krviniek k celkovému objemu. Približná úroveň tohto indikátora sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nechá usadiť krv, a potom odhadnúť oko, koľko percent je obsadených deponovanými erytrocytmi a koľko zostáva pre plazmu. Medzitým je táto technika uvedená len na účely vysvetlenia čitateľovi jednoduchým príkladom toho, čo je hematokrit, ale nie ako prostriedok na výpočet indexu sám osebe. Pri spontánnej sedimentácii erytrocytov je počet hematokrít takmer o 20% vyšší, takže táto technika sa nepoužíva v laboratórnych podmienkach. Percento červených krviniek v plnej krvi, frakčné vyjadrenie (litre v litroch) alebo násobené 0,01, výsledok získaný v percentách, nazývaný hematokrit, sa meria ručne pomocou potrebných zariadení alebo sa vypočíta v automatickom analyzátore.

Hematokritová norma pre pohlavie a vek

V normálnom stave obsahuje telo dospelého človeka približne 4,5 až 5 litrov krvi, čo predstavuje červená ťažká časť (hmotnosť červených krviniek) pri stojacom na dne a ľahko nažltnutá tekutina (plazma), ak sa krv užívala s antikoagulanciami. Užívaný do suchého taniera bez použitia antikoagulancií, krv tvorí fibrínovú zrazeninu s červenými krvinkami nalepenými na ňom a kvapalnou časťou je sérum, ktoré je transparentnejšie a líši sa od plazmy absenciou fibrinogénového proteínu v ňom. Kým krv nevychádza z krvného obehu, existuje vo forme plazmy s cirkulujúcimi prvkami v ňom (leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky), faktory zrážanlivosti a iné proteíny. Sérum mnohých zložiek je nedostatočné.

Hmotnosť erytrocytov u mužov je približne 44 - 48% alebo 0,44 - 0,48 l / l. U žien je tento ukazovateľ samozrejme nižší (36 - 42%) a u novorodencov môže byť všeobecne vysoký - 54 - 68% (N - 0,44 - 0,62).

Toto je percento hematokritu, ktoré sa pre pohodlie vynásobí 0,01 a získajte hodnoty:

 • Hematokritové normy pre mužov: 0,44 - 0,48 (v niektorých zdrojoch až 0,52, čo je celkom možné, pretože krv mužov nie je aktualizovaná tak často, ako ženská krv);
 • Normy hematokritu pre ženy: 0,36 - 0,43, ale počas tehotenstva (od 20. týždňa) sa hematokrit znižuje;
 • U detí: novorodenci - 0,44 - 0,62, do 3 mesiacov - 0,32 - 0,44, do roka - 36 - 44 (ako u žien), do 10 rokov - 37 - závisí od pohlavia a zdravotného stavu.

Zmeny objemu hematokritu červených krviniek v jednom alebo druhom smere môžu naznačovať buď stupeň koncentrácie v krvi alebo rozsah, v ktorom je krv zriedená.

Keď sa zníži hematokrit...

Nie je ťažké odhadnúť, že hodnoty hematokritu priamo závisia od červených krviniek alebo skôr od ich veľkosti a množstva. Ak sa z nejakého dôvodu stanú veľmi veľké (hematokrit je zvýšený) alebo príliš málo (hematokrit je znížený) alebo ich veľkosť v dôsledku určitých okolností začína meniť v smere klesajúce alebo rastúce. Samozrejme, proporcionálne sa objem bunkovej časti krvi odchyľuje v príslušnom smere. Nízky hematokrit je indikovaný, ak jeho hladina klesne na 20-25%, čo naznačuje anémiu. Tieto zmeny sú spravidla spôsobené faktormi, ktoré sa podieľajú na tvorbe patologického procesu.

Dôvodom na zníženie hematokritu môže byť pokles hladiny červených krviniek (erytropénia), nadmerná akumulácia vody v tele, ktorá zriedi krv a mení percento červených krviniek a plazmy (hyperhydratáciu) alebo nadmerné zvýšenie koncentrácie bielkovín (hyperproteinémie), ktoré viažu a zadržujú vodu v tele. Takéto zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 1. Strata krvi, ale ak sa cirkulujúci objem krvi (BCC) môže obnoviť relatívne rýchlo infúznymi roztokmi, trvá určitý čas, kým sa červené krvinky vrátia do normálu.
 2. V kostnej dreni je znížená tvorba červených krviniek (anémia, leukémia, liečba cytostatikami a protinádorovými liekmi, renálna paréza).
 3. Erytrocyty sú intenzívne zničené: hemolytické anémie sú dedičné a získané, otravy hemolytickými jedami (bledá hrozienka, soli ťažkých kovov), závažné infekcie (brušný týfus, malária).
 4. Intravenózne podávanie veľkého množstva tekutiny pacientom s poškodenou funkciou obličiek zvyšuje celkový objem krvi v normálnych erytrocytoch, prirodzene to vedie k tomu, že hematokrit sa zníži.
 5. Hematokrit je tiež znížený počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, kvôli zvýšeniu plazmatického objemu s rovnakou hladinou červených krviniek.
 6. Anémia akéhokoľvek druhu a pôvodu.
 7. Hyperhydratácia: BCC sa zvyšuje, obsah erytrocytov zostáva nezmenený - hematokrit je znížený (intoxikácia vodou, obehové zlyhanie, znížené funkčné schopnosti vylučovacieho systému atď.).
 8. Hyperproteinemie. Je tvorená širokou škálou rôznych ťažkostí: zvracanie, hnačka, akútne infekcie, myelóm, Hodgkinov lymfóm, paraproteinemická hemoblastóza. Zvýšenie proteínu v krvi v konečnom dôsledku vedie k akumulácii tekutiny v tele a zvýšeniu BCC (červené krvinky zostávajú lámavé voči týmto zmenám).

Pre deti neexistujú žiadne samostatné príčiny nízkeho hematokritu, preto zníženie hladiny tohto indikátora u dieťaťa podlieha rovnakému právu ako dospelý, okrem toho, že telo dieťaťa je citlivejšie na takéto zmeny a ochorenie často prechádza o niečo ťažšie.

... Alebo inovované

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem.

Takže hematokrit je zvýšený pri všetkých chorobách a podmienkach spôsobených zmenami počtu alebo veľkosti červených krviniek:

 • Redistribučná a pravá erytrocytóza.
 • Erytrémia (polycytémia, Vaquezova choroba) je výsledkom zvýšenej produkcie červených krviniek. Choroba je sprevádzaná ťažkosťami v hlave, kardialgiou, nepríjemným brnenie v prstoch horných a dolných končatín, neprirodzené sčervenanie kože. Podobné príznaky možno pozorovať pri iných ochoreniach súvisiacich s tvorbou zvýšených červených krviniek.

sčervenanie dlaní s erytrémiou

Príčiny zvýšeného hematokritu relatívnej povahy môžu byť prechodné stavy:

 1. Obštrukcia čreva (pohybujúce sa v tekutine);
 2. Časté zvracanie;
 3. Hnisavá hnačka (zhrubnutie krvi);
 4. Hyperhidróza (intenzívne potenie);
 5. Burn disease;
 6. Zápal peritonea (peritonitída);
 7. Podhorské podmienky.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu. Typicky je hematokrit jeden z ukazovateľov celkového krvného testu, kde sa dá porovnať s inými parametrami (červené krvinky, hemoglobín, ESR, farebný indikátor). Hematokrit môže byť však jedným z prvých signálov na vykonanie komplexného vyšetrenia pacienta s cieľom zistiť príčinu poklesu alebo zvýšenia indexu, alebo presnejšie choroby, ktorá bola na prvom mieste dobre zastretená.

Krvný test - NST: rýchlosť hematokritu a príčiny odchýlky

Laboratórne krvné testy môžu hodnotiť nielen priebeh zápalového procesu, ale aj stav tela v čase vyšetrenia. Hematokrit vo výsledkoch krvných testov je veľmi dôležitým ukazovateľom.

NST v krvi: popis

NST je indikátor všeobecného krvného testu, ktorý je dôležitý pre posúdenie ľudského zdravia.

Vo všeobecnosti krvný test NBT je hematokrit. Toto je podmienený indikátor, ktorý udáva percento červených krviniek v celkovom objeme krvi.

Tento indikátor je správny na vyvolanie hematokritu, ale medzi lekárskymi pracovníkmi častejšie počujete "hematokrit".

Ak chcete zistiť, akú časť celkového objemu červených krviniek v laboratóriu používa špeciálne zariadenie - hematokrit. Zdá sa, že sa podobá sklenenej skúmavke s oddeleniami. Inštaluje sa v odstredivke. Potom sa tvarované prvky usadí a určí hustotu krvi.

Úroveň hematokritu závisí od veku osoby a má rôzne ukazovatele.

Pri všeobecnom vyšetrení krvi sa môže vykonať hematokritový test, ak existuje podozrenie na polyglobulu, je prítomná polycytémia, ako aj vnútorné krvácanie.

Charakteristiky prípravy a vykonávania postupu

Správna príprava krvného testu hematokritu je kľúčom k spoľahlivému výsledku.

Hodnota hematokritu sa stanovuje na základe výsledkov kompletného krvného obrazu. Príprava na odber vzoriek krvi z prsta pozostáva z nasledovného:

 1. Pred vyšetrením je nežiaduce fajčenie, pretože kŕč periférnych ciev sa znižuje, v dôsledku čoho je prístup krvi k prstom prstov obtiažny a je ťažké získať vzorku.
 2. Deň pred odobratím krvi by nemali jesť mastné potraviny a alkoholické nápoje.
 3. Pri používaní akýchkoľvek liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, je potrebné oznámiť lekárovi a ak je to možné, nepoužívať v deň štúdie. Toto sa týka nesteroidných analgetík.
 4. Analýzy neprechádzajú na pozadí vírusovej infekcie a po určitom čase po zotavení. Úplný krvný obraz sa uvádza na prázdny žalúdok, avšak je dovolené vykonať štúdiu 1-2 hodiny po ľahkom jedle.
 5. Treba mať na pamäti, že vonkajšie faktory môžu ovplyvniť výsledky: fyzická námaha, stresové situácie, fajčenie, invazívne diagnostické metódy atď. Dlhé pobyty vo vysokej nadmorskej výške zvyšujú množstvo hematokritu.

Na stanovenie počtu hematokritu sa skúma kapilárna krv, preto sa krv odoberá z prsta. Niekedy sa venózna krv používa na štúdium hematokritu a ďalších indikátorov.

Dekódovanie: Normálne indikátory NST

Normálne indexy krvných testov nct sa líšia podľa veku a pohlavia

Hodnota hematokritu sa môže počas života meniť, pretože objem krvi sa zvyšuje a počet tvarovaných prvkov sa zodpovedajúcim spôsobom mení.

Hematokrit sa vypočíta podľa vzorca: NTS = RBCxMCV, kde RBC je celkový počet červených krviniek a MCV je priemerný objem.

 • Najvyššia miera je diagnostikovaná u novorodencov - až 60%.
 • Do roku sa zníži hematokrit a môže dosahovať až 38%.
 • Od roku do 6 rokov je sadzba 32-42%.
 • U detí do 9 rokov - 33-41%.
 • U dospievajúcich mladších ako 18 rokov - 34-48%.
 • U žien je hematokrit normálny v rozsahu 33-47%.
 • U mužov - 49-54%.
 • Počas tehotenstva je miera zvyčajne 31-35% a v treťom trimestri sa zvyšuje na 40%.

Hematokrit je dôležitým indikátorom diagnostiky možných patologických stavov, výsledky by sa však mali interpretovať s prihliadnutím na všetky ostatné údaje.

Odchýlky od normy: zvýšenie indikátora

Ak sa hladina hematokritu odchyľuje od normy nahor alebo nadol, môže to znamenať rôzne patologické stavy.

Zvýšenie hematokritu sa pozoruje v nasledujúcich prípadoch:

 • Dehydratácia tela.
 • Ťažké popálenie
 • Zápal pobrušnice.
 • Polycythemia.
 • Chudokrvnosť.
 • Črevné infekcie.
 • Patológia pečene a dýchacieho systému.
 • Srdcové ochorenie.
 • Zvýšenie hematokritu možno pozorovať pri použití kortikosteroidov.

Pri cukrovke má zvýšenie hladiny glukózy v krvi negatívny vplyv na cievy. V dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom a kompenzačné reakcie sa spúšťajú v tele. V tomto kontexte sa krvný obraz mení, vrátane zmeny hematokritu veľkým spôsobom.

Pri vysokých rýchlostiach NST sa zvyšuje viskozita krvi. V dôsledku toho sa krv stáva viskóznou a pomaly prúdi cez cievy, čo zvyšuje riziko trombózy.

Pacient sa môže sťažovať na časté závraty, necitlivosť končatín, ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť.

Znížiť hladinu NST v krvi niekoľkými spôsobmi: vykonaním erytrocyteferézy pomocou antiagregačného činidla a antikoagulancií. Ošetrenie sa vykonáva len pri zvýšenej rýchlosti. Ak chcete znížiť hematokrit, stačí zmeniť stravu, piť viac tekutín, vzdať alkoholické nápoje, fajčiť a konzumovať veľké množstvo potravín obsahujúcich antioxidanty.

Redukcia hematokritu: príčiny a príznaky

Najčastejšie nízky hematokrit indikuje vývoj anémie.

Znížený hematokrit môže naznačovať vážne poškodenie hematopoetických funkcií.

Hlavné príčiny poklesu hematokritu:

 • Chudokrvnosť.
 • Riedenie krvi.
 • Nedostatočná výživa.
 • Chronické ložiská zápalu.
 • Zničenie červených krviniek.
 • Dlhodobý pobyt v polohe na chrbte.

Zníženie NST sa môže pozorovať počas prehyzdrenia, t.j. zvýšený objem krvi v dôsledku zlyhania obličiek, otravy, infekčného alebo vírusového ochorenia. Hyperproteinémia je tiež príčinou zníženia hematokritu. Pri niektorých ochoreniach pečene, obličiek a krvných ciev sa vo výsledkoch analýzy pozoroval pokles hematokritu.

Známky poklesu hematokritu sú:

 • Dýchavičnosť.
 • Tachykardia.
 • Bledosť kože.
 • Strata vlasov
 • Cítil som unavený

Ak je zníženie hodnoty hematokritu spojené s anémiou, potom pacient musí zmeniť stravu, aby sa zvýšil hemoglobín a počet červených krviniek. Je dôležité zmeniť životný štýl a indikátory sa vrátia do normálu.

Viac informácií o všeobecnom krvnom vyšetrení nájdete vo videu:

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Dekódovanie HTC v krvnom teste: norma a odchýlky

Úplný krvný obraz je zahrnutý v zozname povinných laboratórnych vyšetrení pri návšteve lekára. A to nie je prekvapujúce, pretože je to pravdepodobne najrýchlejší, najinformatívnejší a zároveň objektívny spôsob hodnotenia stavu ľudského zdravia. Analýza zahŕňa množstvo známych údajov, ako je počet červených krviniek, leukocytov, krvných doštičiek, ale hematokrit (HCT) je ukazovateľ, ktorý často vyvoláva veľa otázok od ľudí, ktorí dostali výsledky štúdie.

Čo je HCT v teste krvi

Hematokrit (číslo hematokritu, HCT) je relatívna hodnota, ktorá udáva percentuálny pomer vytvorených prvkov k celkovému objemu krvi.

Inými slovami, hodnota hematokritu je objem buniek v krvi.

Hoci pojem "krvné bunky" zahŕňa červené krvinky, bielych krviniek a krvných doštičiek, majú len červené krvinky (erytrocyty) praktický význam, pretože tvoria 99% všetkých krvných buniek. Preto je určený hematokrit na meranie stupňa nasýtenia krvi červenými krvinkami, a teda na štúdium respiračnej funkcie červených telies - transportu kyslíka a oxidu uhličitého.

Číslo hematokritu sa určuje pomocou špeciálneho prístroja, hematokritu, sklenenej trubice so značkami, v ktorej sa odoberie krv a podrobí sa odstredeniu, a potom sa uvádza, akú časť cievy tvoria červené krvinky. Dnes sa čoraz častejšie určuje hodnota pomocou automatických analyzátorov, čo je spôsobené jednoduchosťou a rýchlosťou štúdie.

Dekódová analýza a rýchlosť hematokritu

Rýchlosť hematokritu sa môže meniť v závislosti od pohlavia, veku a niektorých fyziologických, normálnych podmienok pre človeka, ktoré zahŕňajú:

 • Tehotenstvo (najmä v druhom a treťom trimestri) je fyziologické zníženie hematokritu, čo sa vysvetľuje zvýšením objemu plazmy (kvapalná časť) krvi a normálnej tvorby červených krviniek. Miera HCT pre tehotné ženy je 33-40%. Treba poznamenať, že po narodení sa hematokrit zvyšuje a vráti do normálu;
 • menštruácia - fyziologické zníženie hematokritu v dôsledku ťažkých alebo dlhých období;

Veľké množstvo krvi vylučuje počas menštruácie, najmä ak je takýto jav bežný, je vážnym dôvodom pre lekára.

 • fyzické námahy, nervové napätie - zvýšenie hematokritu spojené so zvýšenou potrebou kyslíka, čo je spôsobené zvýšenou tvorbou červených krviniek;
 • zmena klímy - zvýšenie hematokritu, keď žijete na vysočinách, kde sú znížené hladiny kyslíka. Za takýchto podmienok dochádza k kompenzačnému zvýšeniu počtu červených krviniek, čo vedie k zvýšeniu indexu hematokritu.
 • U mužov sa priemerná miera hematokritu pohybuje medzi 39-49%, u žien tento ukazovateľ je mierne nižší - 35-45%.

  Normálne sadzby u detí a dospelých - tabuľka

  Zvýšený hematokrit

  Hlavnou a najčastejšou príčinou zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu alebo veľkosti červených krviniek. V tomto prípade krv sa zahustí, percento buniek a kvapalná časť sa mení. Takéto zmeny sú možné s takými patologickými stavmi:

  1. Erytrocytóza (polycytémia) je ochorenie krvi, ktoré zvyšuje tvorbu červených krviniek v červenej kostnej dreni.
  2. Choroby kardiovaskulárnych, pľúcnych systémov - vrodené srdcové chyby, kardiomyopatia, bronchiálna astma, v ktorých dochádza k vyrovnávaciemu zvýšeniu počtu červených krviniek, aby sa eliminovalo hypoxia (nedostatok kyslíka) v tele.
  3. Ochorenie obličiek - zlyhanie obličiek, benígne a zhubné procesy v obličkách. V takýchto prípadoch je zvýšená produkcia hormónu erytropoetín, ktorý ovplyvňuje syntézu červených krviniek a zvyšuje ju.

  Ďalším dôvodom zvýšenia hematokritu môže byť zníženie objemu krvnej plazmy. Preto počas normálnej syntézy erytrocytov klesá obsah kvapalnej časti, čo vedie k relatívnemu zvýšeniu indexu hematokritu. Podmienky, ktoré môžu spôsobiť takýto jav, zahŕňajú:

  1. Dlhodobé a časté vracanie, hnačka.
  2. Črevná obštrukcia.
  3. Burn choroba
  4. Peritonitída (zápal peritonea).

  Pre športovcov je maximálna povolená hodnota hematokritu 50%, zvýšenie tohto indikátora nepriamo naznačuje použitie dopingu.

  Znížená sadzba

  Pokles hematokritu môže byť spôsobený patologickými zmenami v červených krvinkách a krvnej plazme. V prvom prípade je to spôsobené znížením hladiny červených krviniek, v druhej - nadmernej akumulácii tekutín a bielkovín v tele. Príčiny môžu byť nasledovné ochorenia a ochorenia:

  1. Strata krvi akéhokoľvek pôvodu:
   • akútne - s masívnym krvácaním (zranením);
   • chronické - so žalúdočným vredom a dvanástnikovým vredom, s ťažkou menštruáciou, hemoroidy.
  2. Hemolytická anémia - anémia, ktorá sa vyznačuje intenzívnou deštrukciou červených krviniek. K tomuto stavu dochádza v dôsledku otravy ťažkými kovmi, nekompatibilných krvných transfúzií a konfliktov Rhesus.
  3. Anémia nedostatku železa je anémia spôsobená nedostatočným príjmom železa z potravy alebo problémami s absorpciou tohto stopového prvku v tele.
  4. Aplastická anémia - anémia, ktorá sa vyznačuje poklesom tvorby krvi v kostnej dreni.
  5. Chudokrvná anémia je anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12, ktorá je často spojená s nedostatkom kyseliny listovej.

  Ak je hladina hemoglobínu nižšia ako 80 g / l a hematokrit je nižší ako 25%, je potrebná naliehavá transfúzia krvi.

  Materiál je zverejnený výlučne na informačné účely a za žiadnych okolností sa nemôže považovať za náhradu lekárskej konzultácie so špecialistom v lekárskej inštitúcii. Správa stránok nezodpovedá za výsledky použitia uverejnených informácií. Na diagnostiku a liečbu, ako aj vymenovanie liekov a určenie režimu ich prijatia odporúčame, aby ste sa obrátili na svojho lekára.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Klasifikácia hypertenzívnych ochorení postupne

  Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.

  Fibrilácia predsiení srdca: príčiny a spôsoby liečby

  Fibrilácia predsiení je jednou z najbežnejších foriem poruchy srdcového rytmu. Ďalším názvom patológie je fibrilácia predsiení.Za prítomnosti tejto choroby sa osoba sťažuje na náhle záchvaty tachykardie.

  Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

  Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

  Fallo Tetrada Charakteristika: čo to je, príčiny a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva notebook Fallot, ktoré vady spájajú s touto vrodenou chybou. Čo spôsobuje vzhľad tetradov, charakteristické symptómy patológie.

  Diabetes mellitus - príznaky, príčiny a liečba

  Diabetes mellitus je endokrinné ochorenie spôsobené nedostatkom hormonálneho inzulínu alebo jeho nízkou biologickou aktivitou. Je charakterizovaná narušením všetkých typov metabolizmu, poškodením veľkých a malých krvných ciev a prejavuje sa hyperglykémiou.

  Príčinou modrín na tele pri absencii modrín alebo zranení.

  Vo väčšine prípadov, modriny, a ak použijete správnu terminológiu, hematóm, ekchymóza a modriny (obaja často označovaný ako modriny), sú kvôli niektorým či iných traumatických takýchto prejavov vozdeystviy.Odnako možno pozorovať na pomerne veľkom počte ochorení, z ktorých niektoré vyžaduje čo najskorší začiatok liečby, najmä pri modrinách, dokonca aj vtedy, ak sú malé, podobne veľké ako vyrážky, bez modrín a iných zranení.