Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

Čo ukáže REG mozgových ciev?

Rheoencefalografia alebo REG je metóda na štúdium mozgových ciev na základe grafického záznamu zmien tkanivového odporu, keď prechádza vysokofrekvenčný elektrický prúd nízkej magnitúdy. Miechový vaskulárny systém REG je vysoko informatívny, pomerne jednoduchý a dostupný výskumný postup s odkazom na neinvazívne intervencie.

Čo ukazuje REG mozgových ciev?

Metóda reoencefalografie umožňuje vyhodnotiť:

 • cievny tonus mozgu;
 • elasticita steny cievy;
 • vaskulárny odpor;
 • plnenie krvi a prietok krvi;
 • rýchlosť pulznej vlny;
 • závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku;
 • príležitostí pre rozvoj kolaterálu.

Metóda umožňuje vyhodnotiť tieto ukazovatele samostatne pre arteriálne a žilové lôžka, ako aj izolovane pre nádoby rôznych veľkostí.

metodika

Pre REG sa používajú špeciálne zariadenia - reografia. Pacient je umiestnený na chrbte, v pohodlnej polohe, zatvorené oči. Špeciálne elektródy (od 2 do 6 kusov, v závislosti od počtu odhadovaných oblastí mozgu), pripevnené gumovými pásikmi, sú umiestnené na hlave pacienta. Povrch elektród je ošetrený tukovým vodičom.

Po nainštalovaní elektród sa napájajú vysokofrekvenčným slabým elektrickým prúdom a meria sa odolnosť tkanív počas ich prechodu. Výsledok je graficky zaznamenaný na papieri vo forme zakrivených čiar.

Metóda je absolútne bezpečné a nemá nepriaznivý vplyv na telo.

Pri vykonávaní REG je možné použiť rôzne funkčné testy, ktoré umožňujú vyhodnotiť funkciu vaskulárneho lôžka mozgu za meniacich sa podmienok. Takéto testy nám umožňujú rozlíšiť funkčné lézie mozgu od organických.

 • nitroglycerínový test;
 • vzorky s kofeínom, papaverínom, aminofylínom;
 • vzorky so zmenou polohy tela (rotácia hlavy).

Počas testov sa brali do úvahy zmeny vaskulárneho tónu, zmeny krvných ciev a zhoršenie venózneho odtoku.

Indikácie pre REG

Rheoencefalografická metóda pre štúdium mozgu je veľmi informatívna a pomerne jednoduchá na použitie, čo umožňuje odporučiť ju za nasledujúcich podmienok:

 • mozgové mŕtvice (hemoragické a ischemické) na posúdenie stupňa poškodenia mozgového krvného obehu;
 • poranenia hlavy;
 • bolesti hlavy, závrat, tinitus;
 • zhoršené videnie alebo sluch;
 • kolísanie krvného tlaku;
 • podozrenie na aterosklerotické cievne lézie mozgu;
 • vegetovaskulárna dystónia a ortostatická hypotenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • migréna, nespavosť, znížená pamäť;
 • osteochondróza s lokalizáciou v krčnej chrbtici (na vylúčenie syndrómu stavcov).

REG mozgových ciev: interpretácia výsledkov

Dešifrovanie výsledkov cerebrálneho vaskulárneho systému REG vyžaduje špeciálne zručnosti a je vykonávané lekárom, ktorý absolvoval ďalšie odborné školenie.

Rehoencephalogram sa podobá krivke (vlna), s klesajúcimi a vzostupnými segmentmi synchrónnymi s pulzom. Vzostupná časť vlny sa nazýva anacrot a klesajúca katakrota. Anakrot má veľkú strmosť a rýchlo sa tlačí až na najvyšší bod, kde je trochu zaoblený. Catharthe, na druhej strane, ide pomaly hladko a na strednej tretine má diskotékový zub alebo tzv. Incisura.

Pri hodnotení REG sa venuje pozornosť nasledujúcim charakteristikám reoencefalogramu:

 • tvar vlny, trvanie úlovku (v sekundách);
 • veľkosť amplitúdy vĺn;
 • prítomnosť ďalšieho zuba (incisura) a jeho polohy;
 • pravidelnosť oscilácií;
 • prítomnosť dodatočných vĺn.

Okrem toho sa vyhodnocujú takéto ukazovatele:

 1. RI - eografický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo prietoku krvi;
 2. DKI - diskotický index, ktorý umožňuje posúdiť vaskulárny tonus a periférny odpor;
 3. DI - diastolický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo odtoku krvi a žilového tónu.

Je potrebné objasniť vek pacienta, pretože normy REG sú pre každú vekovú skupinu odlišné.

Typy porušenia REG

 1. Znížený arteriálny tón: veľká amplitúda REG-vln, dochádza k zvýšeniu strmosti a skráteniu trvania anakortu, vrchol je to špicaté. Extra kolieska sa posúvajú a zväčšujú.
 2. Zvýšený arteriálny tón: znižuje sa amplitúda vln REG, dochádza k poklesu strmosti a zvýšeniu trvania anakortu. Diskrétny zub je vyhladený, na anakortu sú ďalšie vlny.
 3. Vegetatívno-vaskulárna dystónia: charakterizovaná konštantnou zmenou prídavného hrotu a prítomnosťou ďalších vln na katakorte.
 4. Obtiažnosť odtoku venóznej krvi: katakorta je predĺžená, konvexná. Krivka sa zmenila pred začiatkom ďalšieho cyklu vo forme viacnásobnej vlnovej dĺžky.
 5. Arteriálna hypertenzia: charakteristická variabilita amplitúdy a tvaru zubov.
 6. Aterosklerotické lézie: vlny sú vyhladené, horná časť ankrotu je sploštená, na katakorte nie sú žiadne ďalšie vlny.

Ako sa pripraviť na cerebrálne cievne REG

Držanie REG nevyžaduje špeciálny tréning zo strany pacienta. Odporúča sa vyhnúť sa fajčeniu počas niekoľkých hodín od postupu, ako aj odpočinku 15-20 minút pred odstránením REG.

Povrch pokožky pred fixáciou elektród je odmastený alkoholom. Doktor vykoná túto manipuláciu.

kontraindikácie

Metóda je bezpečná a nemá takmer žiadne kontraindikácie, jedinou výnimkou je neonatálna perióda kvôli nedostatku údajov o účinku REG na mozog dieťaťa.

Taktiež sa neodporúča vykonať REG u pacientov s kožnými defektmi vo vyšetrovanej oblasti, hubových a parazitických ochorení kože a vlasov.

Čo je cerebrálna cievna encefalografia (REG)?

Cerebrálna cievna reoencefalografia je jednoduchá, ale účinná diagnostická metóda. V dôsledku tohto postupu sú identifikované patologické procesy, ako sú obehové poruchy, ako aj iné odchýlky od normálneho fungovania tohto dôležitého orgánu.

Táto metóda je populárna u pacientov a lekárov. To sa vysvetľuje nielen cenovou dostupnosťou prieskumu, ako aj vysokým informačným obsahom, schopnosťou rýchlo získať presné výsledky.

Veľkou výhodou oproti iným metódam skúmania mozgových ciev je minimálna invazívnosť, ktorá sa stáva faktorom, ktorý uprednostňuje použitie tejto diagnózy aj pre pediatrických pacientov.

Všeobecné informácie o metóde

Rheoencefalografia (REG) umožňuje identifikovať obehové poruchy v mozgu aj v počiatočných štádiách patológie a tým zabrániť možnosti komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre zdravie a život pacientov.

Jeho neoceniteľná výhoda oproti MRI a CT je príležitosť na vyšetrenie bez čakania na frontu, ktorá je na iných miestach približne pol roka. Bez znižovania účinnosti magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie je potrebné poznamenať, že včasná liečba je sľubom víťazstva nad chorobou av niektorých prípadoch aj schopnosť zachrániť život pacienta.

Aký je tento postup, kto to potrebuje, ako sa pripraviť na prieskum - to sú otázky, o ktorých sa bude diskutovať v článku.

Aký je účel

Hlavným cieľom prieskumu je študovať:

 • problémové oblasti mozgu;
 • stavy cievneho tónu;
 • rýchlosť toku krvi cez cievy;
 • hustota krvi a viskozita.

A čo je najdôležitejšie, je stanovená reakcia nádob na všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v nich.

Okrem postupov spojených s potrebou skúmať patologické zmeny v artériách a krvných cievach mozgu sa odporúča vykonať REG na profylaktické účely.

Princíp zariadenia

Podstatou reoencefalografie je, že pomocou špeciálneho prístroja - reograf - prechádza cez mozog slabý frekvenčný elektrický prúd, v dôsledku čoho sa na monitoru zobrazuje odolnosť mozgových tkanív. Preto sú zistené porušenia v tepnách, žilách a malých plavidlách.

Prítomnosť šiestich kanálov v zariadení umožňuje schopnosť súčasne preskúmať niekoľko častí mozgu.

Pri projekcii skúmaných oblastí pomocou pružného gumového pásu sú inštalované kovové elektródy, ktoré prenášajú obraz na monitor.

Kedy je vymenovanie reg

Existuje veľa údajov na vyšetrenie:

 • sťažnosti na závraty pacientov;
 • zhoršenie stavu so zmenou atmosférického tlaku;
 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • hučanie v ušiach;
 • oslabujúce bolesti hlavy;
 • podozrenie na ischemickú chorobu;
 • pamäť zaniká;
 • rozmazané videnie;
 • strata sluchu;
 • ateroskleróza;
 • hypertenzná kríza;
 • dystónia;
 • hypertenzia artérií mozgu.

Pre všetky patologické príznaky spojené s porušením stavu ciev - ich prívodom krvi, zmenou rýchlosti krvného prietoku a viskozity je potrebné vykonať REG.

Čo ukazuje štúdia

Hodnota prieskumu je taká, že:

 1. Na základe reoencefalografie plavidiel hlavy dostanú špecialisti významné informácie o stave predmetu vyšetrenia. Medzi nimi je možnosť študovať vaskulárny tonus, ich elasticitu, rýchlosť krvného obehu a prítok / odtok krvi.
 2. Použitie reoencefalografie umožňuje nielen odhalenie abnormalít v mozgových cievach, ale aj sledovanie toku krvi po zložitých operáciách alebo vážnych poraneniach.
 3. Pomocou REG sa zisťujú rôzne patológie a stanovuje sa závažnosť patologického procesu.

Vysoká miera získania výsledkov zároveň nemá žiaden význam.

Aké problémy sú identifikované

V procese vyšetrenia sú diagnostikované:

 • prítomnosť poranení hlavy;
 • lokalizácia hematómov v dôsledku poškodenia hlavy;
 • stav pred pretaktovaním;
 • vaskulárna lézia s aterosklerotickými plakmi (ateroskleróza);
 • krvné zrazeniny v mozgu;
 • predispozícia k vysokému krvnému tlaku;
 • choroby spojené s poruchami obehu.

Tento postup uľahčuje úlohu presne stanoviť diagnózu, na základe ktorej lekár predpíše adekvátny priebeh liečby. S pomocou jej v budúcnosti sleduje účinnosť terapie.

Vzhľadom na perfektnú bezpečnosť takéhoto vyšetrenia pre zdravie pacienta, môže byť vykonané opakovane.

Jednou z najvýznamnejších výhod encefalografie je možnosť rozlíšenia indikátorov pred mozgovou príhodou, ktoré majú určité rozdiely u mužov a žien.

Ďalšie funkcie metódy

Špecialisti získajú ešte viac informácií prostredníctvom funkčných testov.

Najjednoduchšie a cenovo dostupné z nich - s nitroglycerínom. Táto látka pomáha znižovať tón krvných ciev. Tento test sa používa na rozlíšenie medzi organickými a funkčnými poruchami.

Ako dešifrovat výsledky

Pri hodnotení výsledkov vyšetrenia je nutne zohľadnený vek pacienta. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že steny krvných ciev strácajú svoju elasticitu v priebehu rokov, stávajú sa krehkými, reagujú rôzne na rôzne podnety.

Podržaním REG sa zobrazujú grafické oscilácie vĺn. Zohľadňujú sa tieto ukazovatele:

 • vzostupné (anakrotické) a klesajúce (katakrotové) vlnové čiary;
 • ohýbanie incisúry (stredná časť vzostupnej vlny);
 • diktívny hrot.

Špecialista si prečíta výsledky diagnózy, pričom berie do úvahy pravidelnosť vlny, typ a zaokrúhľovanie vrcholu, ako aj umiestnenie bodca a ihly.

Rýchlosť oscilácie vlny zobrazenej na obrazovke u dospelých sa líši od prejavov prípustných indikátorov u dieťaťa.

Rheoencefalografické vyšetrenie umožňuje klasifikovať stav plavidiel podľa troch typov správania:

 1. Dystonické. Je charakterizovaná častým prejavom zmien cievneho tónu. Hypotóniu s obštrukciou venózneho odtoku krvi a nízkou náplňou pulzu sa pozoruje častejšie.
 2. Angiodistonichesky. Jej znaky sú podobné ako predchádzajúci typ. Rozdiel spočíva v tom, že príčinou porušenia tónu je chyba v stene cievy.
 3. Hypertenzný typ REG. Výrazne sa líšia od vyššie popísaných typov. Vaskulárny tonus je značne zvýšený. Venózny odtok je narušený.

Tieto typy správania nie sú nezávislé patológie. Sú to len príznaky iných chorôb a umožňujú ich identifikovať v raných štádiách vývoja.

Nepokúšajte sa nezávisle dešifrovať výsledky prieskumu. Lepšie je poskytnúť kvalifikovaným lekárom, ktorí to urobia profesionálne a stanovia presnú diagnózu.

Ako sa postup vykonáva?

Popísaná diagnostická metóda je úplne bezbolestná a bezpečná. V procese jeho implementácie na koži pacienta nemá žiadny vplyv, a tiež nepoužíva rôzne nástroje.

Počas procedúry je pacient umiestnený na pohovke alebo ponúknutý na sedenie na stoličke. Ak chcete získať presnejšie informácie, pacientovi sa odporúča nakloniť hlavu dopredu a otočiť ju doprava alebo doľava.

Postup trvá 10-15 minút. Výsledky štúdie sa okamžite zobrazia na obrazovke monitora a vyhodnotia ich neurológovia.

odporúčanie

Ak chcete zabrániť skresleniu výsledkov, mali by ste zvážiť niekoľko jednoduchých tipov:

 1. Pred inštaláciou elektród sa niektoré oblasti hlavy ošetrujú alkoholom. Odporúča sa, aby ste ju nepokojovali a liečili pokojne.
 2. Oči by mali byť počas procedúry uzavreté.
 3. Musíte úplne oddýchnuť. Vzrušenie môže spôsobiť ostré zúženie ciev. To ovplyvní oscilácie vlny.
 4. Pred zahájením procedúry je žiaduce odpočívať 15-20 minút.
 5. Deň pred plánovanou skúškou nemôže užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť rýchlosť toku krvi.
 6. Vedenie relácie by nemalo zasahovať do žiadnych položiek, takže je potrebné odstrániť reťaze, náušnice, vlasy a rozpustiť vlasy.

Ak preskúmate malé dieťa, mali by ste mu vopred informovať o nadchádzajúcom postupe. Môžete si ho vziať do náručia a sadnúť si na stoličku. Potom sa nebude báť a nervózny.

O kontraindikáciách

Vzhľadom na absolútnu absenciu poškodenia tela má reoencefalografia prakticky žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky.

Hlavný zákaz postupu - poškodenie kože hlavy.

Také vyšetrenie je kontraindikované u novorodencov. Je to spôsobené malou amplitúdou odrazených vĺn, veľkou veľkosťou anakrot a úplnou absenciou incisúry. Takéto indikácie neposkytujú presný obraz o stave ciev hlavy.

Rheoencefalografia je účinná a cenovo dostupná metóda na vyšetrenie mozgových ciev. Jeho rozšírené používanie je spôsobené prítomnosťou zariadenia v každej nemocnici a samozrejme nedostatok vedľajších účinkov a kontraindikácií pri používaní.

Čo je skúška REG?

Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia. Táto technika pomáha vykonávať kvalitatívny prieskum a vybrať tie optimálne spôsoby riešenia problému.

Na zistenie stavu mozgových ciev sa uplatňuje REG vyšetrenie.

REG - čo je to?

Rheoencephalogram je diagnostický systém, pomocou ktorého môžu lekári posúdiť stav mozgu:

 • študovať arteriálny tón a objemový pulzný objem;
 • preskúmať mozgový obeh;
 • určí rýchlosť šírenia impulznej vlny a rýchlosť prietoku krvi;
 • skontrolujte hladinu vaskulárnej odpovede.

Výhody metódy

Spolu s tomografiou (magnetická rezonancia a počítač), ako aj ultrazvukom Doppler, reoencefalografia je najlacnejší spôsob, ako analyzovať stav mozgových ciev.

Jeho výhody sú nasledovné:

 • jednoduchosť a kompaktnosť - diagnostika nevyžaduje nákladné vybavenie a dodatočný priestor v laboratóriu;
 • efektívnosť - štúdia trvá trochu času v porovnaní s tomografiou;
 • bezbolestná - pacient sa v priebehu procedúry necíti nepohodlím;
 • bezpečnosť - REG sa môže vykonávať počas tehotenstva, u dieťaťa (dokonca aj pri novorodenom dieťati na účely prvého vyšetrenia) a starobe;
 • veľmi informatívne - prístroj presne hodnotí prácu mozgu a poskytuje samostatnú interpretáciu stavu ciev a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku.

Prieskum REG je veľmi informatívny

Štúdia REG nie je prakticky nižšia ako moderné diagnostické metódy (s výnimkou toho, že ukazujú podrobnejší a detailnejší obraz) a náklady na postup sú oveľa lacnejšie. Tým je prístupná pre väčšinu ľudí.

Kde môžem urobiť reoencephalogram a koľko je postup

Hlavné vyšetrenia sa môžu vykonávať na štátnej špecializovanej klinike av súkromnom zdravotníckom zariadení. V prvom prípade bude cena konania trochu lacnejšia.

Náklady na REG závisia vo veľkej miere od formy vlastníctva diagnostického centra, ako aj od medicínskych prípravkov použitých počas postupu. Cena normálneho reoencefalogramu začína 690 r. Náklady sa zvyšujú, ak sa štúdia vykonáva s funkčnými testami (v priemere 1750 strán pre celý komplex manipulácií).

Indikácie na vyšetrenie

Vzhľadom na skutočnosť, že REG je bezpečný postup, môže byť predpísaný pacientom v akomkoľvek veku, a to ako na účely prevencie, tak aj v prípade podozrenia na patologické abnormality v mozgu alebo kardiovaskulárnom systéme.

Táto diagnóza je priradená ľuďom za nasledujúcich podmienok:

 • časté migrény;
 • oklúzia mozgových ciev;
 • neprimerané zníženie sluchu, vízie, straty koordinácie, zníženie duševného výkonu;
 • zranenia hlavy alebo krku;
 • podozrenie na vegetatívnu dystóniu;
 • dedičná tendencia k problémom s krvnými cievami.

REG vyšetrenie je predpísané pre oklúzie mozgových ciev

Odporúča sa študovať stav tepien a žíl pre ľudí so zvýšenou závislosťou od meteorológie a tých, ktorí utrpeli akýkoľvek druh krízy.

Často sa REG používa ako pomocná diagnostika pre:

 • analýza a kontrola prietoku mozgu po modrinách, poraneniach alebo chirurgických zákrokoch;
 • hodnotenie mozgových ciev, ako aj rozsah ich poškodenia v dôsledku traumatického poškodenia mozgu alebo vývoja ochorenia;
 • štúdium stavu mozgovej aktivity po infarkte, mŕtvici, ischémii;
 • hodnotenia vertebrálneho účinku (zúženie ciev v krčnej oblasti, ktoré kŕmia zadné časti mozgu v dôsledku zranení alebo osteochondrózy) na všeobecný prietok mozgu.
Jednoduchá a bezpečná technika pomáha určiť stav pred mozgovou príhodou, čo napokon pomáha predchádzať vážnym následkom.

Ako sa pripraviť na reoencefalografiu

Postup vyšetrenia hlavy nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Stačí dodržiavať niektoré základné odporúčania:

 • jeden deň pred podaním neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť krvný obeh;
 • 3-4 hodiny pred štúdiom prestať fajčiť;
 • Bezprostredne pred vyšetrením (15-20), relaxujte, odpočívajte, nemusíte byť nervózni alebo máte strach.

Táto metóda neznamená žiadne iné špeciálne manipulácie, čo opäť potvrdzuje jeho jednoduchosť a pohodlie.

Niekoľko hodín pred testom nesmiete fajčiť

Metodológia REG

Proces skúmania hlavy trvá 12-30 minút a je vykonávaný špeciálnym prístrojom - reterom, ktorý môže byť 2-6-kanálový (informačný obsah štúdie závisí od počtu kanálov).

Postup sa môže vykonať v niekoľkých situáciách:

 • horizontálne na gauči, tvárou hore;
 • sedí na stoličke;
 • s funkčnými testami (užívanie nitroglycerínu, zmena polohy tela, pohyby hlavy, hlboké dychy alebo zadržanie dychu, ľahká fyzická námaha).

Spôsob spočíva v odosielaní elektrických signálov do mozgu, ktoré čítajú stav krvných ciev, keď sú naplnené krvou.

Postup REG pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Na hlavu pacienta sú upevnené špeciálne snímače, ktoré sú predbežne namazané kvapalinou alebo kontaktnou pastou. Elektródy sú upevnené gumovou páskou, ktorá opakuje obvod hlavy a nachádza sa v strede čela, nad ušami a v okcipitálnej zóne.
 2. Špecialista zapne zariadenie a začne dodávať elektrickým impulzom do mozgu. Údaje sa zobrazujú na monitore alebo papierovom médiu.
 3. V prípade potreby sa môžu vykonať funkčné (cvičenia) a farmakologické (podávanie liekov, ktoré rozširujú cievy), po ktorých sa REG znovu zaznamená.

Informácie o stave plavidiel dostávajú špeciálne senzory

Vo všetkých bazénoch ciev rôzny odpor, preto umiestnenie elektród závisí od konkrétnej oblasti štúdia hlavy:

 • vonkajšia karotidová artéria - dosky sú upevnené nad oblúkmi obočia a pred uchom;
 • vnútorná krčnej tepny - most nosa a oblasť za ucho;
 • bazény vertebrálnych artérií - elektródy sa nachádzajú za ušami a na zadnej strane hlavy.

Pokiaľ ide o ďalšie manipulácie vo forme funkčných testov, sú potrebné v prípade podozrenia na odchýlky v cerebrálnom prietoku krvi v prípade cervikálnej osteochondrózy (na monitore sa objavuje žilová vlna) alebo ortostatickej hypotenzie (regresná amplitúda sa znižuje).

Farmakologické postupy sa používajú, keď je potrebné určiť vplyv srdcovej práce na fungovanie mozgových ciev. Takýto prístup znamená zavedenie vazodilatačných liečiv do tela pacienta (nitroglycerín, papaverín, aminofylín), po ktorých sa vykoná opätovné vyšetrenie.

Odolnosť tepien a žíl v priebehu štúdie sa prenáša vo forme grafického vzoru, ktorý vstupuje do papiera. Ako urobiť dekódovanie dát reograf, vie len odborník v tejto oblasti.

Dekódovanie výsledkov REG

Podľa výsledkov reoencefalografie špecialista určuje typ vaskulárneho správania na vlnách REG a robí predbežnú diagnózu.

Čo je reoencefalografia (REG) mozgových ciev?

Choroby a ich symptómy spojené s patológiou mozgových ciev, sú v prvom rade apeluje na neurológov. Mnohí sa strašne bojí "strašidelnými a nepochopiteľnými" názvami štúdií, ktoré lekár odporúča, lebo ľudia, ktorí sú ďaleko od lekárskej starostlivosti, často spájajú s podozrením na dostatočne závažnú diagnózu. Ale to je ďaleko od prípadu, takže stojí za to uklidniť a pochopiť všetko v poriadku.

Jedným z týchto "nezrozumiteľných" štúdií je reoencefalografia (REG) mozgových ciev, ktorá počula názov, ktorý niektorí pacienti vystrašili kvôli neznalosti. Takže aký je tento postup?

Čo je reoencefalografia?

Rheoencefalografia pomáha určiť stav mozgových ciev

Technika reoencefalografie pozostáva z prechodu striedavého elektrického prúdu cez mozgové tkanivo a stanovenia parametrov elektrického odporu, ktorý závisí od objemu a viskozity krvi v cievach mozgu. Sú to indikátory súčasného odporu, ktoré umožňujú vyhodnotiť vyššie uvedené parametre. Keď sú cievy plnokrvné a dilatované, odpor prúdu sa zvyšuje a ak sú zúžené, je pozorovaný opačný vzor.

Výhody a nevýhody cievnej diagnostiky

V súčasnosti sa reoencefalografia nepoužíva tak často ako predtým, pretože existujú presnejšie metódy na diagnostiku stavov mozgu a jeho ciev, ako je elektroencefalografia (EEG), počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI je najpresnejšia diagnostická metóda ). Vzhľadom na to, že nie každá nemocnica alebo klinika (napríklad v regionálnych centrách) sa môže pochváliť prítomnosťou moderného vybavenia, REG sa stane báječným asistentom v diagnostike.

Ak je v liečebnom a preventívnom systéme nejaký tomograf a lekár sa stále usiluje podstúpiť réoencefalografiu, vzniká otázka: "Prečo je REG, nie magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, pretože druhá a tretia metóda sú oveľa informatívnejšia?".

Mnoho lekárov napriek existencii modernejších diagnostických metód stále vyberá reoencefalografiu rovnako

Po prvé, je to najbezpečnejší spôsob diagnostiky patológie mozgových ciev. Po druhé, nie každý môže odolať hluku a uzavretému priestoru tomografu (to je obzvlášť dôležité pri skúmaní detí, pretože nie všetky deti sú schopné pokoja, najmä v prípade, že neexistuje matka). Po tretie MRI a CT v porovnaní s REG sú nákladnou metódou vyšetrenia. Výhodou reoencefalografie je tiež to, že keď sa používa, skúmajú sa nádoby bez toho, aby sa ovplyvnili "nepotrebné a nepotrebné" oblasti. Magnetická rezonancia a počítačová tomografia ukazujú aj kosti lebky a mäkké tkanivá (najčastejšie sa tieto metódy stávajú relevantnými, ak existuje podozrenie na závažnú diagnózu, napríklad proces nádoru a ďalšie).

Významnou nevýhodou REG je to, že akékoľvek vzrušenie, skúsenosť (a spravidla neexistuje taká osoba, ktorá by takéto emócie zažila predtým, než podstúpila akýkoľvek diagnostický postup), nedodržanie odporúčaní o príprave na postup môže ovplyvniť výsledky vyšetrenia.

Indikácie a kontraindikácie pre reoencefalografiu

Časté bolesti hlavy môžu byť indikátorom prieskumu.

Lekár môže dať pokyn prechádzať reoencefalografiou, ak pacient má nasledujúce patologické stavy:

 • bolesti hlavy s rôznou intenzitou, miestom a trvaním;
 • závraty;
 • cerebrálna ischémia;
 • mŕtvice;
 • tinitus a vzhľad "múch" pred tvojimi očami;
 • otrasy a modriny mozgu;
 • modriny a zlomeniny krčnej chrbtice a kostí lebky;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • poruchy obehu mozgu;
 • arteriálna hypertenzia;
 • vaskulárna dystónia;
 • hypotenzia;
 • patológie oblasti hypotalamu - hypofýzy (najmä nádorové formácie);
 • encefalopatia;
 • Parkinsonova choroba;
 • časté mdloby;
 • ateroskleróza;
 • cervikálna osteochondróza;
 • poruchy pamäti a spánku;
 • poruchy videnia a sluchu;
 • meteorologickej závislosti.

Rheoencefalografia sa považuje za úplne bezpečnú metódu funkčnej diagnostiky, môže sa aplikovať na všetky kategórie obyvateľstva (od dojčiat až po starších). Štúdia sa neuskutočňuje v prípadoch, keď má pacient poruchy (rany a odreniny) a infekčné ochorenia pokožky hlavy.

Príprava na prieskum

Ak chcete získať presné výsledky, je potrebné pozorovať emočný pokoj v predvečer a tesne pred štúdiom.

Neexistuje špeciálna príprava na prieskum. Stačí sa pokúsiť dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • v predvečer štúdie neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť stav krvných ciev;
 • snažte sa vyhnúť stresovým situáciám v predvečer a tesne pred štúdiom;
 • nepili kávu a silný čaj v pracovný deň ráno;
 • v predvečer a pred štúdiom nefajčiť;
 • Okamžite pred štúdiom odpočívajte 15-20 minút;
 • Pripravte si utierky a uteráky vopred, aby ste odstránili prebytočný gél po procedúre.

Takéto opatrenia sú potrebné na upokojenie nervového systému a minimálne cievne zmeny (ako viete, akékoľvek vzrušenie alebo vplyv určitých chemikálií môže zmeniť vaskulárny obraz). Dodržiavanie takýchto jednoduchých pravidiel pomôže špecialistovi čo najpresnejšie zhodnotiť stav mozgových ciev a urobiť správnu diagnózu.

Priamo vo funkčnej diagnostike odborník pripraví pacienta na vyšetrenie odmastením pokožky oblastí, ktoré je potrebné vyšetriť, a aplikáciou rheoentrografných elektród.

Ako je diagnostika?

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia reografu (reoenterograph) pripojeného k zariadeniu, ktoré zaznamenáva a vydáva údaje (elektrokardiograf, počítač, elektroencefalograf a iné). Počas štúdie by mal byť pacient v pohodlnej a uvoľnenej polohe. Najčastejšie je umiestnená na špeciálnej stoličke. Zdravotná sestra alebo lekár umiestni na hlavu pacienta elektródy a upevnia ich pomocou špeciálnej elastickej pásky, ktorá ich predtým mazala pastou alebo gélom. Pre pohodlnosť je páska umiestnená tak, aby prechádzala pozdĺž obvodu hlavy: nad oblasťou supercilárnych oblúkov, nad ušami a pozdĺž zadnej časti hlavy.

Eografová páska je umiestnená pozdĺž obvodu hlavy.

Oblasti prekrytia elektród budú vždy odlišné a závisia od toho, ktoré nádoby sa majú skúmať:

 • ak je potrebné vyšetriť vertebrálne tepny, elektródy sa musia aplikovať na oblasť okcipitálnych tuberkulóznych a mastoidných procesov;
 • ak je predmetom štúdia vonkajšia karotidová artéria, elektródy by mali byť umiestnené v časovej oblasti;
 • pri skúmaní vnútorných krčných tepien sú elektródy prekrývajú oblasť mastoidných procesov a mosta nosa.

V podstate preskúmať všetky plavidlá naraz. Prieskum trvá v priemere maximálne dvadsať minút.

Jednou z hlavných podmienok pre réoencefalografiu je pokojný pokoj a relaxácia.

Umiestnenie prekrývajúcich sa elektród reoencelografu závisí od umiestnenia skúmaných nádob

Okrem štandardnej metódy vykonávania REG existuje štúdia využívajúca takzvané funkčné testy. Najbežnejšie sú vzorky s otočnými a náklonmi hlavy v rôznych smeroch, užívanie nitroglycerínu (pod jazykom), držanie dychu, zhlboka nadýchaním a vydychovanie, zmena polohy tela, cvičenie. Všetky čítania sa zaznamenávajú a potom sa porovnávajú s tými, ktoré boli vykonané v pokoji.

Možné dôsledky po REG

Ako už bolo uvedené, reoencefalografia je bezpečná diagnostická metóda používaná na vyšetrenie pacientov akejkoľvek vekovej skupiny. Spravidla neexistujú žiadne následky po vykonaní tohto diagnostického postupu v pokoji.

Pri vykonávaní funkčných testov sa môže vyskytnúť bolesť hlavy (nitroglycerín má taký vedľajší účinok) a závraty (po zákrokoch hlavy alebo pri fyzickej námahe).

Interpretácia výsledkov

Vyhodnotenie parametrov získaných odborníkmi na dekódovanie reoencefalogramov

Vyhodnotenie parametrov štúdie zahŕňalo lekára. Moderná technológia zjednodušila komplexný postup dešifrovania pomocou špecializovaných počítačových programov. Vďaka tomu môže pacient dostať výsledky svojho vyšetrenia do desiatich minút po ukončení procedúry (a nie o niekoľko dní neskôr, ako to bolo v minulosti v mnohých zdravotníckych zariadeniach). Vek pacienta je veľmi dôležitý, pretože pre každú vekovú skupinu sa menia parametre reogramu.

Všetky údaje získané v dôsledku prieskumu sa premenia na grafický obrázok (graf), ktorý vyzerá veľmi podobne ako elektrokardiogram. Zariadenie sa vydá na papier alebo na monitore počítača.

Parametre vyhodnotené reoencefalografom

Obraz podobný vlne (každý zub rheogramu) je rozdelený na špeciálne segmenty, ktoré majú svoje vlastné mená:

 • Anakrot (vzostupná časť grafu);
 • horná časť grafu;
 • kacakrot (na začiatku grafu);
 • incisura (zuby na klesajúcej časti grafu);
 • dikrota alebo dicrotická vlna (klesajúca časť grafu umiestnená po incisure).

Parametre týchto segmentov sú hodnotené ako:

 • zaokrúhlenie alebo ostrosť grafových vrcholov;
 • pravidelnosť vlny;
 • hĺbka dikroty;
 • kde je incisura;
 • vzhľad anakroty a katakrotov;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť ďalších vĺn v katastrofe.

Treba poznamenať, že nie menej dôležité sú parametre zubov, ako napríklad amplitúda a sklon. Určujú zhodu získaných hodnôt s vekom pacienta. Napríklad, mladé zuby sú výraznejšie a viac náchylné ako u starších ľudí.

Dôležité ukazovatele reoencefalogramu v tabuľke

Na základe hodnôt týchto ukazovateľov je vytvorený všeobecný obraz stavu ciev mozgu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ak sa vykonáva miniflebektómiu, aké výsledky môže dosiahnuť?

Z tohto článku sa dozviete, čo je miniphlebektómia, za aké choroby sa táto operácia vykonáva, ako sa pripraviť na jej realizáciu. Technika miniflebektómie a pooperačného obdobia.

Čo je to krvná zrazenina, ako sa tvorí a ako ju rozpoznať

obsah

Čo je to krvná zrazenina? Ako sa objavuje v tele? Úloha krvných zrazenín a ich odrôd. Prečo sa trombóza vyvíja. Aký je dôvod pre oddelenie?

Krvný test na zrážanie: prečo by ste to mali preniesť

Svetový deň trombózy sa oslavuje 13. októbra. Internetový portál "Kuban 24" zistil, prečo je dôležité nečakať na špeciálny deň, ale ísť a skontrolovať krv.

Rehabilitácia po infarkte myokardu doma: telesná výchova, strava, lieky

Infarkt sa vyskytuje, keď je trombus blokovaný koronárnou artériou a spôsobuje, že niektoré oblasti srdca zostanú bez kyslíka. Ak lekárska starostlivosť nebola poskytnutá včas, bunky umierajú, jazvy sa tvoria na svojom mieste a srdce prestane vykonávať svoje funkcie.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Dievčatá horror che do not know ESR 60

Komentárenemusíte panike! Mala som rovnakú situáciu s vyšším. pediatr (hlupák!) mi okamžite omráčil diagnózu leukémie. Ale testy boli "dobré" pre leukémia. V meste bolo vykonané skríning krvných buniek - mali sme CMV (cytomegalovírus).