Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje. Je smutné, že medzi nimi je stále viac a viac mladých ľudí, dospievajúcich a detí.

V snahe vyrovnať sa s týmto problémom a minimalizovať negatívny vplyv na srdce a cievy nemôže iba v súlade s pravidlami zdravého životného štýlu a pravidelné monitorovanie lekárom, ale aj pomocou DRX vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú schopné závažného podporu kardiovaskulárneho systému. Terapeut alebo kardiológ vám pomôže vybrať si taký komplex vitamínov a minerálov, ktorý zohľadní vaše individuálne vlastnosti: vek, hmotnosť a zdravotný stav. V našom článku vám predstavíme tie vitamíny, minerály a prípravky, ktoré sú založené na nich a ktoré sú schopné obnoviť a udržiavať srdce a krvné cievy.

Aké vitamíny sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam vitamínov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Vitamín C (alebo kyselina askorbová) - je schopný urýchliť všetky metabolické procesy, posilňuje myokard a cievne steny, zabraňuje nadmernej tvorbe cholesterolu.
 2. Vitamín A (alebo retinol) - zabraňuje vývoju aterosklerotických procesov na stenách krvných ciev a zlepšuje metabolické procesy.
 3. Vitamín E (tokoferol) - je antioxidantom a zabraňuje oxidácii tuku. Takýto náraz chráni tkanivá krvných ciev a srdca pred poškodením.
 4. Vitamín P (rutín) - posilňuje steny tepien a zabraňuje nadmernému krvácaniu.
 5. Vitamín F (skupina polynenasýtených mastných kyselín: kyselina linolová, kyselina arachidónová a kyselina linolénová) - posilňuje srdcové tkanivo, zabraňuje výskytu plakov cholesterolu a krvných zrazenín na vnútornej vrstve tepien.
 6. Koenzým Q10 je vitamínom podobná látka syntetizovaná v pečeni, potrebná pre energiu, zabraňuje infarktu myokardu, arytmiám a predčasnému starnutiu.
 7. Vitamín B1 (tiamín) - po vstupe do tela sa mení na kokarboxylázu, čo je nevyhnutné na stimuláciu kontrakcií srdca.
 8. Vitamín B6 (pyridoxín) - normalizuje metabolizmus lipidov a prispieva k porušeniu a odstráneniu prebytku cholesterolu.

Aké stopové prvky sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam stopových prvkov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Horčík - poskytuje rovnováhu draslíka a sodíka, stabilizuje krvný tlak, zlepšuje metabolizmus v myokarde a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 2. Vápnik - posilňuje steny ciev a normalizuje kontrakciu srdcového svalu. Pre lepšiu absorpciu vitamínu D
 3. Draslík - poskytuje vysoko kvalitné vedenie nervových impulzov potrebných na kontrakciu myokardu pozdĺž nervových vlákien.
 4. Fosfor - je stavebným materiálom pre bunkové membrány a poskytuje prenos nervových impulzov a kontrakciu myokardu.
 5. Selén - ničí voľné radikály, ktoré poškodzujú steny krvných ciev a srdcového tkaniva, a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu iných vitamínov a minerálov.

Kto by mal najprv užívať vitamínové a minerálne prípravky na srdce a krvné cievy?

Väčšina ľudí začne myslieť na zdravie srdca a krvných ciev a ich podporu len vtedy, ak majú nejakú chorobu. Je známe, že prevencia kardiovaskulárnych ochorení môže nielen chrániť proti progresii ochorenia, ale tiež zabrániť jej vzniku.

Kardiológovia rozlišujú takéto skupiny osôb, u ktorých sa preukázalo, že užívajú komplex vitamínov a minerálov pre srdce a krvné cievy:

 • pacienti s vaskulárnymi patologiami hlavy alebo dolných končatín;
 • pacienti, u ktorých sa vyskytlo závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • osoby nad 35 rokov;
 • športovci;
 • ľudia pracujúci v odvetviach s nebezpečenstvom alebo ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu;
 • deti a dospievajúci (ak je to uvedené).

Ak patríte do jednej z vyššie uvedených skupín, mali by ste sa obrátiť na terapeuta alebo kardiológa, ktorý vám pre Vás vyberie ten správny liek. Vzhľadom na vaše individuálne charakteristiky bude lekár schopný predpísať dávku, poradiť, v ktorom ročnom období je lepšie absolvovať priebeh liečby vitamínmi, určiť trvanie a frekvenciu podávania.

Nejúčinnejšie a najpopulárnejšie vitamínovo-minerálne komplexy pre srdce a krvné cievy

Dnes na regáloch lekární nájdete veľa vitamínových prípravkov pre kardiovaskulárny systém. Niektoré z nich zahŕňajú minerály a rôzne prírodné zložky (šípka, zázvor, hloh, ginkgo biloba, mäta, L-cysteín atď.). Zvážte tie najefektívnejšie a najobľúbenejšie.

askorutin

Zloženie tohto liečiva zahŕňa vitamín C a rutín. Jeho príjem pomáha znižovať krehkosť a priepustnosť kapilár, posilňuje cievne steny, eliminuje ich zápal a opuch. Ascorutín má antioxidačný a rádioprotektívny účinok, prispieva k normalizácii metabolizmu uhľohydrátov, urýchľuje regeneráciu tkanív a zvyšuje odolnosť voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Asparkam

Zloženie tohto lieku zahŕňa aspartát draselný a aspartát horečnatý, ktoré podporujú činnosť srdca, obnovujú rovnováhu elektrolytov a majú antiarytmický účinok. Môže sa používať nielen ako vitamínový doplnok, ale aj ako kompletný liek na arytmie, infarkt myokardu, digitálnu intoxikáciu a srdcové zlyhanie. Okrem priaznivých účinkov na srdce Asparkam zlepšuje trávenie a zlepšuje kontraktilné schopnosti kostrového svalstva.

BAA Hawthorn Forte

V zložení potravinárskej prídavnej látky je obsiahnutý hloh (ovocia a kvetín extrakt), aspartát horečnatý a aspartát draselný, ktoré prispievajú k normalizácii srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku a vyvíjať osviežujúci a mierny sedatívny účinok. Rutín obsahujúci hlohu, hyperosid a kvercetín lieči kapiláry, eliminujú zápaly cievnych stien, bojujú s vírusmi a chránia krvné cievy pred účinkami nepriaznivých faktorov. Vitexín, ktorý je súčasťou lieku, eliminuje kŕče a normalizuje činnosť myokardu a aktivuje jeho enzýmy.

Vitrum Cardio

Tento vitamín-minerálny komplex obsahuje komplex vitamínov A, E, D3, C, B1, B12, B6, B2, pantoténovú a kyseliny listovej, nikotínamid, selén, chróm, sójový lecitín, beta sito sterol, zinok, psyllium semeno, ovsených otrúb a rybí olej. Liečivo sa používa na prevenciu vzniku ochorenia koronárnych artérií a aterosklerózy, je určené počas rehabilitácie po mozgovej príhode a infarkte myokardu. Vitrum Cardio normalizuje metabolizmus lipidov a pomáha normalizovať hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi.

Bude riadiť

Zloženie tohto lieku zahŕňa vitamíny B1, B2 a B6, aspartát draslík a horčík, boky, kvety z hlohu a extrakt z ginkgo biloba. Tieto zložky posilňujú cievne steny, normalizujú krvný obeh, obnovujú myokard a zlepšujú jeho kontraktilitu. Liek je schopný spomaliť aterosklerotické procesy v koronárnych cievach a zabrániť vzniku infarktu.

Cardio Forte

Zloženie vitamínovo-minerálny komplex obsahuje vitamíny C, B6, B12, E, kyselinu listovú, beta-karotén, horčík, lykopén, valeriána a hloh extrakty, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, L-arginín, L-taurín, draslík a škorice. Cardio Forte sa používa na liečbu a prevenciu neurocirkulačnej dystónie srdcového alebo hypertenzného typu, hypertenzie a iných patologických stavov srdca a krvných ciev. Taktiež sa liek môže podávať ľuďom, ktorí sú ohrození vývojom chorôb srdca a krvných ciev.

Doppelgerz Cardiovital

Zloženie tohto liečiva je extrakt z listov a kvetov hloh, ktorý má antispazmodické, kardiotonické a sedatívne účinky. Príjem Doppelgerts Cardiovital poskytuje selektívnu dilatáciu krvných ciev hlavy a srdca, pomáha normalizovať krvný tlak a normalizuje venózny tlak. Liečivo sa používa pri komplexnej liečbe srdcového zlyhania stupňa I-II.

CoQ10 (koenzým Q10)

Zloženie tohto unikátneho liečiva zahŕňa koenzým Q10, ktorý prispieva k produkcii a akumulácii energie v bunkách. Recepcia CoQ10 poskytuje zvýšenú imunitu a normalizáciu srdca a krvných ciev. Liečivo sa používa na liečbu a prevenciu hypertenzie, zlyhania srdca, myokarditídy a myokardiálnej dystrofie. Koenzým Q10 pomáha znižovať krvný tlak, normalizuje krvný obeh, má pozitívny účinok na mozog a poskytuje celé telo potrebnú energiu.

Kardiohels

Zloženie tohto prípravku patria vitamíny A, C (štyri formy), E, ​​B12, kyselinu listovú, draslík, selén, zinok, horčík, niacín, koenzým Q10, L-karnitín, cesnak, Ginkgo biloba, vŕba biela a hloh. Príjem Kardiohelsa pomáha stabilizovať látkovú výmenu, znižuje hladiny cholesterolu a protrombínu, posilnenie cievnej steny, obnovenie ich pružnosti, prevencia tvorby aterosklerotických poškodení, zlepšenie nervového systému a obehového normalizácie. Liek má protizápalový, imunostimulačný, hypotenzívny a choleretický účinok.

Synchron-7

Zloženie tohto liečiva zahŕňa sedem prírodných foriem vitamínu C, grapefruitového pektínu, bioflavonoidov a diétnych indolov. Synchron-7 je úspešne používaný kardiológmi na liečbu výraznej aterosklerózy, niektorých srdcových chýb a myokarditídy. Tiež môže byť liek predpísaný na normalizáciu cholesterolu v krvi, udržiavať imunitu, eliminovať hormonálnu nerovnováhu, urýchliť regeneráciu tkaniva a udržiavať duševnú a fyzickú aktivitu počas intenzívnej námahy.

Existuje oveľa viac multivitamínových prípravkov pre srdce a krvné cievy. V tomto článku sme vám predstavili len niektoré z nich a popísali ich hlavné vlastnosti. Ktorý z nich je pre vás najvýhodnejší? Odpoveď na túto otázku možno získať konzultáciou s lekárom, pretože každá droga má svoj vlastný počet indikácií a kontraindikácií. Pamätajte na to a buďte zdraví!

Komplexná prevencia chorôb srdca a ciev

Kardiovaskulárne ochorenia - epidémia 21. storočia

Podľa oficiálnych údajov každoročne v Rusku zomiera približne 1 milión kardiovaskulárnych ochorení. 300 tisíc ľudí. Úmrtnosť z tohto dôvodu predstavuje viac ako 55% všetkých úmrtí. Medzi rozvinutými krajinami vedie Rusko v tomto smutnom ukazovateli.

Nielen liečba, ale predovšetkým kompetentná prevencia kardiovaskulárnych ochorení pomôže znížiť počet pacientov trpiacich koronárnou chorobou srdca, mŕtvicami a inými ochoreniami. Najmä o metódach prevencie je potrebné poznať ľudí tzv. Rizikových skupín.

Telesná výchova - Váš hlavný asistent

Výhody fyzioterapie sú nepochybné, pretože po prvé, počas aktívnych činností, najmä na čerstvom vzduchu, bunky a tkanivá tela sú nasýtené kyslíkom, po druhé, krvný obeh sa zvyšuje, srdcový sval sa posilňuje. Aerobic cvičenie je lepšie, v ktorom sa zvyšuje tepová frekvencia - chôdza, jogging, lyžovanie, jazda na bicykli.

Je známe, že počas aterosklerózy sú lipidy a cholesterol uložené na stenách tepien, čo vedie k zúženiu lumen ciev a dokonca k ich upchatiu. Pri prevencii aterosklerózy funguje fyzická kultúra nasledovne. Mastné látky, ktoré konzumujú ľudia nadmerne, sa neusadzujú v cievach, ale v priebehu cvičenia spaľujú telo a ich hladina v krvi sa udržuje na bezpečnej úrovni, koronárny prietok krvi sa zvyšuje.

Fyzická aktivita závisí od veku, funkčného stavu osoby, ako aj od toho, či už má nejaké choroby kardiovaskulárneho systému. Tí, ktorí sa nikdy nepodieľali na fyzickej kultúre a športoch, by mali začať chodiť.

Lekári zistili, že minimálna dynamická záťaž je nasledujúca: 3 krát za týždeň po dobu 30 minút s pohodlným tempom. Tí, ktorí sa zaoberajú joggingom, by si mali pamätať, že sa neodporúča jazdiť viac ako 30-40 km týždenne, pretože v tomto prípade sú zásoby tela vyčerpané a účinnosť sa znižuje.

Okrem aeróbneho cvičenia posilňuje aj telocvik. Môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Otočenie rúk do pästi, ako aj nohy vystavené prstom (20 krát jedna a druhá strana);
 2. Rytmické kompresie - rozšírenie rúk (30-krát);
 3. Otočí telo doprava a doľava rukami od seba (10 krát);
 4. Otočte rovnú nohu dopredu, zatiaľ čo vaše ruky dosiahnu špičku (10 zotrie s každou nohou);
 5. Striedavo dopredu striedavo s každou nohou (10-20 krát);
 6. Vertikálny zdvih nohy, aby sa zabránilo ochoreniam ciev na nohy (1-2 minúty).

Tento komplex môže byť zaradený do rannej gymnastiky, alebo sa môže hrať v akomkoľvek vhodnom čase. Je dôležité, aby miestnosť bola dobre vetraná a osoba bola pohodlné oblečenie, ktoré nebráni pohybu. Existuje však niekoľko kontraindikácií pre telesnú výchovu:

Ak chcete správne vytvárať svoje tréningy, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Akékoľvek zaťaženie by malo začať zahrievaním;
 2. Systematické zahŕňa aspoň 3 triedy týždenne;
 3. Pulz by nemal prekročiť 120-140 úderov za minútu;
 4. Ak sa vyskytne závrat, bolesť v srdci alebo nauzea, zastavte činnosť.

Zdravé stravovanie je veľkým krokom k zdraviu

Prevencia cievnych ochorení si vyžaduje primeranú vyváženú stravu. Jednou z hlavných príčin týchto chorôb je nedostatočný príjem polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus lipidov v tele. Preto jesť:

 • Ryby naparené alebo varené (2-3 krát týždenne);
 • Avokádo surové (1-2 druhy ovocia za týždeň);
 • Ľanový olej (2 lyžice denne);
 • Orechy (6-8 kusov za deň).

Vzhľadom na obsah vlákniny, ktorý zabraňuje absorpcii cholesterolu a kyselín omega-3, by sa mali konzumovať cereálne obilniny - herkuly, pohánka a nerafinovaná ryža. Hrubšie mletie, tým bohatšie obilie s cennými látkami.

Nasledujúca zelenina a ovocie sú obzvlášť cenné a užitočné:

tekvica

Znižuje krvný tlak a usmerňuje rovnováhu vody a soli (zložený z betakaroténu, draslíka, vitamínu C);

Cesnak

Znižuje vaskulárny tonus a krvný tlak (zložený zo sírovodíka, oxidu dusného);

Odporúčame, aby ste si ďalej prečítali o hlbokom čistení nádob s cesnakom a iných obľúbených metódach.

brokolica

Vyživuje srdce a krvné cievy s vitamínmi a prvkami (zloženie obsahuje vitamíny B, C, D, ako aj draslík, železo, mangán);

Divoké jahody

Posilňuje steny krvných ciev a bojuje proti anémii (obsahuje kyselinu listovú, meď, železo, jód);

granátové jablko

Zlepšuje krvný obeh, posilňuje steny ciev, zriedi krv, zabraňuje zaneseniu krvných ciev (antioxidanty, železo, jód).

Okrem prijímania zdravých potravín stojí za to znížiť množstvo spotrebovanej soli, mastných, vyprážaných, rafinovaných potravín, ktoré nemajú žiadnu nutričnú hodnotu okrem prázdnych kalórií. Nepoužívajte potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvá cukrov - koláčov, krémov, mliečnej čokolády.

Stres - rana do nádob

Mechanizmus účinku stresu na kardiovaskulárny systém je dobre známy: produkuje sa hormón adrenalín, ktorý spôsobuje, že srdce porazí rýchlejšie, zatiaľ čo cievy klesnú a kontrastujú. Z tohto dôvodu stúpa tlak a srdcový sval sa vyčerpá.

Americkí vedci zistili, že kardiovaskulárny systém je priamo spojený s mozgom a hormonálnou sférou. Preto, ak osoba zažíva negatívne emócie - strach, zlosť, podráždenosť, potom srdce trpí.

Pre prevenciu cievnych kŕčov z tohto dôvodu človek potrebuje:

 1. Častejšie byť v prírode, ďaleko od ruchu mesta;
 2. Naučiť sa nepriznávať úzke problémy srdca, domáce nepokoje;
 3. Príchod domov nechávajú všetky myšlienky záležitostí za prahom;
 4. Zahrajte si relaxačnú klasickú hudbu;
 5. Dajte si čo najviac pozitívne emócie.
 6. Ak je to potrebné, užívajte prirodzené sedatíva, ako je maternáč.

Dolu so zlými návykmi!

Fajčenie a zdravé plavidlá sú nezlučiteľné. Nikotín kŕče krvnými cievami, takže krvný tlak stúpa. Okrem toho sú poškodené cievne steny, na nich sú usadené plaky, ktoré sú hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Fajčiarsky mozog trpí, pamäť je narušená a paralýza je možná. Preto sa musí zabrániť tvorbe krvných zrazenín a zničenie stien krvných ciev pred fajčením.

Ďalším škodlivým zvykom je nadmerné pitie. Etanol pôsobí rýchlo: pod jeho vplyvom erytrocyty stratia negatívny náboj a začnú sa držať spolu, zhoršujúc vaskulárnu priepustnosť, zvyšujú zrážanlivosť krvi a zvyšujú riziko tvorby extrémne nebezpečných krvných zrazenín. Kyslíkové hladovanie sa prejavuje nielen orgánmi a tkanivami, ale aj myokardom; srdce začne biť rýchlejšie, vyčerpávajúce zdroje. Okrem toho, etanol interferuje s metabolizmom tukov, dramaticky zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a prispieva k tvorbe plakov na stenách krvných ciev.

Fanúšikovia silných nápojov by mali vedieť, že systematické používanie alkoholu, bez ohľadu na to, čo je - pivo, víno alebo šampanské, vyvoláva nahradenie svalových vrstiev myokardu tukom. Prijímanie elektrických impulzov je narušené, schopnosť kontrakcie myokardu klesá, čo ohrozuje vznik arytmií, ischémie myokardu a ďalších závažných následkov. Len jeden záver - čo najviac znížiť konzumáciu alkoholu a ak sa na banke nemožno vyhnúť, potom s ním len jesť toľko čerstvej zelenej zeleniny.

Na zlé návyky možno pripísať a dlhý večer sedí pred televízorom alebo počítačom. Osoba, ktorá sa zbaví spánku, nosí svoje srdce, pretože potrebuje aj odpočinok. Aby srdce nebolo preťažené, odporúča sa spať minimálne 8 hodín denne a tentoraz sa dá rozdeliť po celý deň.

Výhody pravidelného skríningu

Choroby srdca a krvných ciev sa môžu vyskytnúť bez povšimnutia bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Preto by malo byť raz ročne skúmať ich cievy a srdce pomocou základných dostupných metód.

 • EKG (elektrokardiografia). Táto metóda je založená na stanovení srdcovej frekvencie pomocou špeciálnych elektród. Umožňuje identifikovať porušenia myokardu, intrakardiálnej priechodnosti atď.
 • Ergometria. Podstatou tejto techniky je štúdium práce kardiovaskulárneho systému v dynamike;
 • USDG (Dopplerov ultrazvuk). Používa sa hlavne na prevenciu ochorení mozgových ciev. Lekár posudzuje prietok krvi vo veľkých cievach krku a hlavy;
 • MRI (zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie). Pomocou odborníkov na MRI určujú priechodnosť krvných ciev, prítomnosť krvných zrazenín, anatómia a priemer. Jeho výhody sú zrejmé: účinnosť, presnosť a neškodnosť pre pacienta.
 • MRA (magnetická rezonančná angiografia). Táto metóda je najmodernejšia a účinnejšia, najmä pri diagnostike stavu mozgových ciev, pretože umožňuje získať trojrozmerný obraz vaskulárnej siete vyšetrovanej oblasti. Ak sa skúmajú cievy tela, do tepny alebo žily sa zavedú špeciálne farbivá, vďaka čomu sú obrázky jasné a zrozumiteľné.

Prečítajte si viac o moderných metódach vyšetrenia krvných ciev a o dôležitosti pravidelných návštev u lekára.

Základné chápanie stavu kardiovaskulárneho systému je možné získať jednoduchým meraním pulzov. Lekár dokáže nielen odhadnúť počet úderov za minútu, ale aj rytmus srdcových kontrakcií. Phonendoskop dobre prenáša zvuky a tóny v srdci, ktoré poskytujú informácie o možných chybách v práci srdcových chlopní.

Akú konkrétnu metódu je pre vás správne určiť kardiológ. Čím viac rizikových faktorov, tým hlbší je výskum. Okrem toho je potrebné najskôr kontrolovať hladinu cukru v krvi a po druhé hladinu cholesterolu. Ich zvýšená hodnota naznačuje, že telo trpí krvnými cievami.

Video: znalecký posudok o prevencii kardiovaskulárnych ochorení

Zhrnutie

Na základe uvedených skutočností komplexná prevencia kardiovaskulárnych ochorení zahŕňa:

 1. Adekvátna fyzická aktivita;
 2. Zdravá vyvážená strava;
 3. Minimalizácia stresových účinkov na telo;
 4. Odmietanie zlých návykov;
 5. Pravidelné vyšetrenie stavu ich krvných ciev a srdca v zdravotníckych strediskách.

Prevencia chorôb srdca a ciev

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Pozdrav všetkým čitateľom blogu!

V súčasnosti sú kardiovaskulárne ochorenia na prvom mieste v celom civilizovanom svete. Je alarmujúce, že tieto ochorenia sa v poslednom čase často nachádzajú v mladom veku a sú príčinou vážnych výsledkov.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení pomôže predchádzať srdcovým chorobám. Aby ste to urobili, musíte vedieť, čo vaše srdce nemá rád a čo odpovedá s vďačnosťou.

Po prvé, poďme hovoriť o tom, čo srdce má rád.

Pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení treba v prvom rade venovať pozornosť výžive. Jedzte celozrnný chlieb s veľkým množstvom vlákniny. Vlákno zhromažďuje cholesterol a odstraňuje ho z tela. To znamená, že aterosklerotické javy sa objavia omnoho pomalšie.

Jedzte viac zeleniny a ovocia, obsahujú dôležité stopové prvky a vitamíny pre srdce.

Je lepšie odmietať živočíšne tuky a používať rastlinný olej. Najlepším olejom je olivový olej a ľanové semienko.

Nezabudnite na morské ryby a morské plody, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a Q-10. Tieto látky prispievajú k prevencii aterosklerózy.

Pite neupravené a kvalitné surové vody. V pare je veľmi málo vápnika, čo vedie k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.

Aby sa zabránilo kardiovaskulárnym ochoreniam, je dobré stráviť dni pôstu, napríklad jesť iba zeleninu, ovocie alebo kefír na pitie počas dňa.

Jesť štyrikrát denne, pokúste sa najesť večera najneskôr tri hodiny pred spaním.

Pre kardiovaskulárne ochorenia je užitočné urobiť každodenné prechádzky. Ak nemáte dostatok času na prechádzku, prejdite na cestu od práce. Musíme z domu čoskoro opustiť a snažiť sa ísť po rušných diaľniciach. Je dobré prejsť parky, kde môžete dýchať čerstvý vzduch.

Pravidelne cvičte. Mali by byť mierne, rôznorodé. Mali by sa postupne zvyšovať.

Na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení vyskúšajte priebeh liečby hrozienkami. Tento recept pomôže srdcu, zmierňuje slabosť a bolesť v srdci.

Vezmite 2 libry rozstrihnutých hrozienok. Najprv dobre opláchnite teplou a potom studenou vodou. Dajte suché, vyriešte. Pripravené hrozienka počas dňa, jesť rovnaké množstvo 40 hrozienok ráno na prázdny žalúdok. Začnite s raňajkami nie skôr ako jednu hodinu. Podľa tejto schémy musíte jesť 1 kg hrozienok. Druhý kilogram začína mať klesajúci vzorec. Dnes 40 kusov, zajtra 39, a tak ďalej Preventívna liečba sa môže vykonať 1-2 krát za rok.

Na jeseň nezabudnite pripraviť vápenec. Piť, aby sa zabránilo čaju z viburnum s medom alebo cukrom.

Na jeseň, nenechajte si ujsť príležitosť a strávte preventívny kurz liečby zmesou jabĺk a repy šťavy.

Recept na zmes šťavy sa pripravuje nasledovne:

Stlačte šťavu z jabĺk a repy cez odšťavovač. Nechajte stáť 2 hodiny. Zmiešajte 5 dielov jablka a 1 časť šťavy z repy. Vezmite 2 šálky denne.

Dobre varené repné šťavy a med v pomere 1: 2, pridajte šťavu z jedného citróna. Pite jednu hodinu po jedle, v polovici pohára. Skladujte šťavu v chladničke.

Teraz poďme rozprávať o tom, čo srdce zle reaguje, čo sa mu nepáči?

Veľký vrchol kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice a srdcových infarktov spadá na začiatku letného obdobia. Ľudia prichádzajú do chalupy a pokúšajú sa ihneď zopakovať všetko. Nezabudnite, že všetky veci nie sú nikdy úplne prepracované. Lepšie je podnikať s pomalým tempom, ale vyhnete sa strašným následkom. Všetko uvedené vyššie môže byť odporúčané ľuďom, ktorí sa rozhodli vykonať opravy sami.

Venujte pozornosť spánku. Spánok je dlhodobo zlé, ale nedostatok spánku je tiež škodlivý. Veľkým rizikom kardiovaskulárnych ochorení je nočná práca alebo práca nadčas.

Vyhnite sa stresovým a konfliktným situáciám. Musíme sa pokúsiť úplne odísť od nich alebo s nimi zaobchádzať trochu humorne. Zamyslite sa nad tým, že neexistujú žiadni ideálni ľudia a všetci sme tak odlišní.

Ovládajte krvný tlak. Zvýšený tlak môže viesť k infarktu, čo výrazne zvyšuje záťaž srdca. V každom dome musíte mať zariadenie na meranie tlaku. Výber tonometrov je teraz naozaj skvelý, môžete si vybrať pre každú chuť a cenu.

Dávajte pozor na soľ, pokúste sa slanú stravu menej, ale úplne zlikvidujte soľ sa neodporúča.

Venujte pozornosť svojej váhe. Pokúste sa schudnúť. Nadmerná hmotnosť často vedie k zvýšeniu krvného tlaku.

Sledujte svoj cholesterol, nezabudnite darovať krv na zloženie lipidov. Ak sa výkon zvýši, pokúste sa podniknúť kroky a zmeniť spôsob života, výživu.

Požiadajte svojho lekára, aby vykonal test krvnej zrážanlivosti raz za rok. Viskózna krv neprechádza dobre cez cievy, mikrocirkulácia krvi je narušená. A kvôli krvi, ktorá nie je tak viskózna, nezabudnite na citrón a brusnicu. Aspirín tiež zriedi krv v malých dávkach, predpísané lekármi. Takže budete chránení pred trombózou.

Nedostatok horčíka a vápnika významne klesá s vekom. To najmä ohrozuje ženy, v ich orgánoch dochádza k hormonálnym zmenám. Nedostatok týchto dôležitých minerálov vedie k kardiovaskulárnym ochoreniam, osteoporóze. Pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení by každá žena, ktorá prekročila 40 rokov, mala užívať prípravky na báze horčíka a vápnika.

Takáto jednoduchá prevencia kardiovaskulárnych ochorení určite pomôže vyrovnať sa s vážnymi chorobami.

Vaše zdravie musí byť chránené, pre nás je to neoceniteľné. Zabezpečte prevenciu, viesť zdravý životný štýl.

A prajem vám zdravie! Nezabudnite, že naše srdce je taký zraniteľný a krehký orgán!

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

V regióne Kirov v štruktúre úmrtnosti choroby obehového systému tvoria viac ako polovicu, v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení zomrie pred zhruba 60 rokov asi 2 tisíc ľudí, každý rok sa stratia viac ako 400 tisíc pracovných dní kvôli dočasnej invalidite.

Aby sa minimalizovalo riziko vzniku hypertenzie, koronárnej choroby srdca, aterosklerózy a takých strašných komplikácií týchto ochorení, ako je infarkt myokardu a akútna cerebrovaskulárna príhoda (mozgová príhoda), každý by mal poznať rizikové faktory, ktorých eliminácia predlžuje očakávanú dĺžku života a jeho pohodlie.

Aké sú tieto rizikové faktory?

 1. Zvýšený krvný tlak (nad 140/90 mm Hg Art.)
 2. Zvýšený cholesterol v krvi (horná hranica normy 5,0 mmol / l).
 3. Zvýšená hladina cukru v krvi na prázdny žalúdok (normálna hladina glukózy v krvi od 3,3 do 5,5 mmol / l).
 4. Fajčenia.
 5. Nadváhou. Abdominálna obezita, ktorá môže byť určená obvodom pasu, má negatívny vplyv na zdravie. U mužov by obvod pása nemal presiahnuť 102 cm a u žien 88 cm.
 6. Sedavý životný štýl.
 7. Zneužívanie alkoholu.
 8. Nadmerný príjem tučných a slaných jedál. Je potrebné minimalizovať spotrebu živočíšnych tukov (sardinka, smotana je malá, kyslá smotana, veľa živočíšnych tukov v salámy) a obmedzenie používania soli na 3-5 gramov denne (čajová lyžička bez "diapozitívov").

Pokiaľ ide o prevenciu kardiovaskulárnych nehôd, je zvlášť potrebné zdôrazniť potrebu kontrolovať hladinu krvného tlaku, pretože zvýšený krvný tlak zvyšuje riziko vzniku mozgovej príhody a infarktu myokardu niekoľkokrát. Optimálny krvný tlak je 120/80 mm Hg.

Podľa štúdií uskutočnených v regióne Kirov prevalencia arteriálnej hypertenzie u dospelých obyvateľov v regióne je 40,9%. Vedia, že ich hladina krvného tlaku je 67,9%. Medzi pacientmi s hypertenziou dostávajú viac ako polovica antihypertenzívnu liečbu, ale iba jedna siedma z nich sa liečia účinne. Na pozadí liečby dosahuje a každých dlhých rokov udržiava normálne hodnoty krvného tlaku len medzi sedemnástou populáciou pacientov s arteriálnou hypertenziou. Samčia časť populácie je obzvlášť zlá v ich zdraví.

Nízka účinnosť liečby je primárne spôsobená tým, že chybný názor na priebeh liečby hypertenzie je stále bežný, keď sú lieky zrušené pri dosiahnutí normálnych hodnôt krvného tlaku. Hypertenzia je chronické ochorenie, preto liečba by mala byť denná a dlhá a normálne hodnoty krvného tlaku naznačujú, že liečba je správne zvolená a musí pokračovať.

Svetová srdcová federácia poukazuje na to, že je mimoriadne dôležité, aby sa snahy o boj s ochoreniami kardiovaskulárneho systému neobmedzovali na politické opatrenia a opatrenia lekárov. Ľudia na celom svete môžu sami znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a svojich blízkych. Domácnosť, ako centrum každodenného rodinného a každodenného života, je vynikajúcim miestom na začatie opatrení na zlepšenie zdravia srdca. Mierou zmenou miery domácností a správania sa doma, aby sa zabránilo rozvoju srdcových ochorení a mozgovej príhody, ľudia po celom svete môžu žiť dlhšie a lepšie.

Svetová federácia srdca identifikovala v každodennom živote štyri jednoduché opatrenia:

 • Zabráňte fajčeniu v dome. Ak sa prestanete fajčiť, zlepšíte stav svojho zdravia a zdravie svojich blízkych. Nastavte pravidlo: pre každú cigaretu, ktorú fajčíte, fajčiar vykonáva dodatočnú prácu na dome.
 • Dodržiavať zásady zdravého stravovania. Vaša strava by mala obsahovať zeleninu a ovocie. Vyhýbajte sa mastným, vyprážaným a vysokokalorickým jedlám.
 • Podporujte fyzickú aktivitu. Obmedzte čas, ktorý vy a vaša rodina strávia v televízii a na počítači. Organizujte rodinné prechádzky, turistiku a hry vonku.
 • Zistite svoje čísla. Navštívte zdravotnícku inštitúciu, napríklad Centrum zdravotnej starostlivosti, kde sa bude merať krvný tlak, hladiny glukózy v krvi a cholesterolu a vypočíta sa váš index telesnej hmotnosti. Ak viete, že máte riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, môžete vyvinúť konkrétny akčný plán na zlepšenie zdravia srdca.

Dodržiavanie týchto pravidiel môže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Nie je možné zabrániť všetkým srdcovým podmienkam. Viac ako 70 percent všetkých infarktov a mŕtvica, ktoré vyžadujú núdzovú zdravotnú starostlivosť, sa vyskytujú doma, keď niekto v rodine je blízko, aby pomohol pacientovi. Preto je dôležité vedieť, aké opatrenia by sa mali vykonať, ak sa srdcový záchvat alebo ischemická cievna mozgová príhoda vyvinú doma. Ak máte podozrenie, že váš rodinný príslušník má srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Vždy máte k dispozícii telefónne čísla pre tiesňové volania.

Známky infarktu:

 • Nepohodlie na hrudníku, vrátane zúženia bolesti v hrudníku alebo za hrudnou kosťou.
 • Nepohodlie a / alebo bolesť, ktorá sa šíri do iných oblastí hornej časti tela, napríklad jednej alebo oboch rúk, pod lopatkami, chrbtom, krkom, hornou alebo dolnou čeľusťou alebo žalúdkom.
 • Dýchavičnosť, s pocitom nepríjemného pocitu v hrudníku alebo bez neho.
 • Medzi ďalšie príznaky patrí: nevysvetliteľná slabosť alebo únava, úzkosť alebo nezvyčajná nervozita, studené potenie, nevoľnosť, vracanie, závrat a mdloby.
 • Náhle slabosť tváre, ramena alebo nohy, najčastejšie na jednej strane tela.
 • Náhle zakalenie vedomia, problémy s rečou alebo s porozumením reči.
 • Náhle problémy s videním v jednom alebo oboch ociach.
 • Náhla porucha chôdze, závrat, strata rovnováhy alebo koordinácia.
 • Náhle závažné bolesti hlavy z neznámeho dôvodu.

Ak pozorujete niektorý z týchto príznakov, ktoré môžu byť prechodné, ihneď zavolajte ambulancii. Pamätajte, že skoršia liečba sa začala, tým efektívnejšia je.

Oslávte Svetový deň srdca, prevezmite zodpovednosť za zdravie svojho srdca a srdcia svojich blízkych. Urobte svoj domov ako miesto, kde je k dispozícii zdravé jedlo, kde nie je povolené používanie tabaku a kde sa podporuje fyzická aktivita, aby sa znížilo riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody. Vo vašej sile vytvoriť v dome podmienky pre zdravý životný štýl!

Prevencia chorôb srdca a ciev. Ateroskleróza. vysoký tlak

Dnes budeme aj naďalej hovoriť o zmene vášho životného štýlu, aby ste znížili svoje individuálne riziko. Bude to otázka ďalších činností primárnej a sekundárnej profylaxie, vrátane samostatných medicínskych produktov.

Začnite u všetkých pacientov po IM a akútnom koronárnom syndróme. Pokračujte v prijímaní na neurčito. Dodržujte obvyklé kontraindikácie. Použite ako nevyhnutné na liečbu angíny pectoris, arytmií alebo hypertenzie u všetkých ostatných pacientov.

Skratky: BP - krvný tlak, ACE - enzým konvertujúci angiotenzín, hemoglobín A1s - najväčší podiel dospelých hemoglobínov (glykozylovaný hemoglobín), MI - infarkt myokardu, BMI - index telesnej hmotnosti, HDL - lipoproteíny s vysokou hustotou, LDL - lipoproteíny s nízkou hustotou, medzinárodný normalizovaný pomer INR, HNK - chronické obehové zlyhanie,,

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hydrocefalický syndróm

Hydrocefalický syndróm (hypertenzívny hydrocefalický syndróm alebo HGS) je stav charakterizovaný nadmernou tvorbou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF), ktorá sa hromadí pod meningami a v komorách mozgu.

Choroby srdca u novorodencov: charakteristiky, príčiny, symptómy a liečba

Zatiaľ čo sa stále nachádza v materskej bruške, tvorí sa srdcový systém dieťaťa. Každý rodič sa stará o zdravie malého človeka, ale nikto nie je imúnny voči srdcovým chybám.

Hypovolemický šok

Stav organizmu, ktorý sa vyvíja v dôsledku výrazného a výrazného zníženia celkového množstva cirkulujúcej krvi, sa nazýva hypovolemický šok.Príčiny a patogenézaKaždý človek má svoj vlastný objem krvi, ktorý pozostáva z dvoch zložiek: obehovej krvi a krvi.

Aký je rozdiel medzi REG a EEG?

Čo je REG a EEG? Toto sú diagnostické metódy na štúdium funkcií mozgu používaných v modernej medicíne. Sú spájané prístupnosťou, bez prenikania cez pokožku a bezpečnosťou podniku.

Počiatočné prejavy nedostatočnosti cerebrálnej krvi: liečba, príčiny, príznaky, príznaky

Táto patológia sa týka kompenzovaného štádia latentne sa vyskytujúcich cerebrovaskulárnych porúch.Táto skupina zahŕňa pacientov, ktorí s vyššou potrebou prietoku krvi do mozgu (intenzívna duševná práca, prepracovanie atď.), Kompenzácia krvného obehu nie je plne realizovaná.

Ako sa manifestuje a nebezpečná aneuryzma srdca?

Pravidelný vzhľad suchého kašľa u osoby, pocit nedostatku vzduchu a opuch nôh môže signalizovať takú nebezpečnú patológiu ako aneuryzma srdca. Toto ochorenie je hlavne komplikáciou po infarkte, ale môže byť dôsledkom hypoxie srdcového svalu, ktorá vznikla z iných dôvodov.