Naše srdce, rovnako ako hodiny, v normálnom stave pracuje s rovnakým rytmom, frekvenciou a pravidelnosťou, čím zabezpečuje neprerušené dodávanie nevyhnutných organických, minerálnych látok a kyslíka do všetkých tkanív a orgánov. Ale v prípade nejakého zlyhania hlavného "vodiča" tela - hovoríme o arytmii.

V lekárskej praxi existuje mnoho typov tejto choroby, preto sú rôzne príznaky srdcovej arytmie odlišné. Ale budeme hovoriť o liečbe v samostatnom článku, a tu budeme brať do úvahy príčiny, symptómy, rozdiely, prejavy arytmií, takže, ako hovoria, poznajú nepriateľa pohľadom.

Príznaky, príčiny a rizikové faktory choroby

Keď naše srdce funguje normálne, nemáme ani pocit, že je prítomný v našom tele, akoby tam nebol. Ale to nie je vždy prípad.

V zdravom tele je rytmus srdcových kontrakcií v rozmedzí 60 až 80 úderov za minútu. Navyše tieto redukcie sa vyskytujú pri rovnakom rytme, t.j. s rovnakou frekvenciou. Ak sa však srdcový rytmus stáva častejšie (s tachykardiou), stáva sa menej bežným (s bradykardiou) alebo sa nedostáva do nameraného taktu (s extrasystolom), čo sú príznaky arytmie, potom v týchto prípadoch lekár diagnostikuje patológiu.

Symptómy arytmie sú vyblednutie srdca, alebo naopak, jeho nerozlišujúce bitie, ak je to "búšenie" a nepohodlie sa môže cítiť v dôsledku bolesti v hrudi, rovnako ako mdloby počas dlhých prestávok medzi beaty.

Hlavnou príčinou arytmií je srdcová patológia, čo naznačuje možnú malformáciu hlavného orgánu, ischemickú chorobu, myokarditídu alebo kardiomyopatiu. V niektorých prípadoch môže predchádzať infarkt myokardu a niekedy môže byť následkom toho. Často je spôsobená porušením metabolických procesov, t.j. metabolizmus v tele.

Existuje toľko príčin srdcových arytmií a sú tak odlišné, v závislosti od mnohých faktorov, že je dosť ťažké ich vymenovať. Preto budeme pomenovať tie najvýznamnejšie:

 • stresové situácie a depresie;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • nesprávny metabolizmus;
 • alkoholizmus, konzumácia energetických nápojov a fajčenie;
 • srdcové choroby;
 • infekcií a plesňových ochorení;
 • menopauza;
 • patológia mozgu.

Z presnej identifikácie príčiny srdcovej arytmie však vyplýva, že liečba prináša hmatateľné výsledky. Hoci mnohé typy arytmií sú čisto symptomatické a vôbec nepotrebujú liečbu. Okrem toho sú vždy jediné.

Okrem srdcovej patológie je príčinou srdcových arytmií porucha nervového alebo respiračného systému tela, ako aj gastrointestinálne ochorenia. A často naše zlé návyky sú provokatérom arytmie. Závažnejšie prípady arytmie sa vyskytujú v dôsledku predávkovania liekom a intoxikácie, čo vedie k anafylaktickému šoku.

A pri najťažšej forme atriálnej fibrilácie srdca príznaky v podobe nárastu mŕtvice až o 150 za minútu spôsobujú, že osoba má ťažké závraty a hladovanie kyslíkom.

Príčinou arytmie je často prítomnosť zjazvenia alebo nekrotického tkaniva v srdci, ktoré bráni prechodu elektrických impulzov, ako aj zriedenie alebo naopak zhrubnutie ventrikulárnych stien srdca, ktoré nesprávne vedú tieto impulzy.

Príčiny arytmií po jedle, a tam je taký, je tlak úplného žalúdka na membránu. Tam je rýchle dýchanie, nútiť srdcový sval pracovať intenzívnejšie, aby sa zabezpečila kvalita tkanív tela s kyslíkom. Je potrebné, aby ste pochopili, že proces trávenia potravín je pre telo energeticky náročný. Preto je potrebné jesť nie vo veľkých častiach, ale čiastočne, ale často. Nesnažte sa jesť vyprážané a slané jedlá a tiež sa nesnažte ľahnúť na odpočinok ihneď po jedle, ale zvyknúť si napríklad na prechádzku.

Tento typ arytmie je často ovplyvnený nadváhou adolescentov a ľudí, ktorí majú nadváhu po anorexii.

Existuje veľa odpovedí na otázku, čo je arytmia srdca. Okrem toho, mimochodom, príznaky, z ktorých hlavné sú dyspnoe, bolesť srdca, nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu. Ak to prežívate, mali by ste byť opatrní, pretože to je známka angíny a arytmií srdca.

Najnebezpečnejším prejavom arytmie je nástup komorovej fibrilácie charakterizovanej chaotickou kontrakciou jednotlivých svalových vlákien. Táto patológia môže byť smrteľná.

Rizikové faktory pre srdcové arytmie

Rizikové faktory pre výskyt choroby sú:

 • vrodená genetická predispozícia (abnormálny vývoj srdca, vrodené arytmie);
 • patológia endokrinného pôvodu (ak štítna žľaza produkuje zvýšené množstvo hormónov (v tomto prípade je pozorovaná tachykardia) alebo jej nízky obsah (bradykardia), diabetes mellitus;
 • vysoký krvný tlak (vyvoláva vývoj ischémie, v dôsledku čoho sa steny komôr zahustia, čo spôsobuje zmenu charakteru impulzov);
 • abnormality tvorby elektrolytov (nadmerné zásobovanie alebo nedostatok elektrolytov (Ca, Mg, Na, K);
 • používanie psycho-a narkotických stimulantov.

Preto liečba symptómov arytmie nevedie k trvalému vyliečeniu. Jeden musí len prestať užívať antiarytmické lieky, pretože sa prejavuje prejav choroby. Správna liečba spočíva v možnej eliminácii patológie, ktorá spôsobila arytmickú kontrakciu srdca.

Vlastnosti etiológie ochorenia u žien a mužov

Príznaky srdcových arytmií u žien sú veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú u mužov, ale existujú niektoré vlastnosti, medzi ktoré patria:

 • vek symptóm ochorenia: u žien sa choroba najčastejšie objavuje po dosiahnutí veku 50 rokov;
 • vysoká zmyselnosť žien vo vzťahu k útokom choroby: okamžite cítiť a častejšie paniku o tom.

Známky srdcových arytmií u žien majú slabosť, pocit zlyhania srdca, úzkosť a bolesť na hrudníku. Okrem toho sa môže prejaviť ako opacita v očiach, ktorá je vnímaná ako normálny stav. V prípade častých prejavov takýchto príznakov by sa mali ihneď poradiť s lekárom, pretože to môže dokonca viesť k mdlobu, ako aj k mŕtvici alebo infarktu.

Hlavnou príčinou arytmií u žien v dôsledku zvýšenej emocionality v porovnaní s mužmi je stres a časté nervové napätie. Spolu s tým dochádza k negatívnemu účinku nadváhy na kardiovaskulárny systém, fajčenie, užívanie rôznych stimulantov, ako je kofeín, ako aj srdcové choroby. Nedávno sa k vyššie uvedeným dôvodom pridalo fyzické preťaženie, keď v dôsledku nezodpovednosti alebo infantilizmu mužskej polovice ľudstva musí žena znášať neznesiteľné bremeno udržania rodiny.

Známky srdcových arytmií u mužov sú identické s príznakmi žien. Avšak výskyt srdcového záchvatu u mužov je oveľa častejšie zisťovaný v lekárskej štatistike ako u žien a prípady predsieňovej fibrilácie v mužskej polovici ľudstva sú častejšie diagnostikované.

Príznaky arytmie u mužov sa nelíšia od ženských prejavov ochorenia a sú vyjadrené v stálej slabosti, dýchavičnosti, bolesti na hrudníku, závrat, mdloby.

Hlavné príčiny srdcových arytmií u mužov sú v nezdravom životnom štýle, ktorý sa prejavuje v nevyváženom rýchlom jedle (napríklad u bakalárov), časté občerstvenie, nadmerné pitie, fajčenie. Tieto faktory možno pripísať aj prudkému prechodu z častého športového tréningu s veľkým fyzickým zaťažením na telo do pokojného a často neaktívneho životného štýlu. Takáto náhla zmena podmienok zabraňuje reštrukturalizácii srdca úplne opačnému rytmu a dáva zlyhaniu v práci.

Stáva sa, že porušenie normálneho srdcového rytmu a prítomnosť iných patologických symptómov nevyžadujú liečbu srdcových arytmií. Môžu sa vyskytnúť dokonca aj u zdravého človeka a majú úplne blahodarný charakter. Okrem toho takéto arytmie nie sú zobrazené na kvalite života.

Ale aj bez ovplyvnenia kvality krvného obehu sú ťažkosti niektorých ľudí ťažké a môžu ovplyvniť nielen zmenu pracoviska, ale aj štýl a spôsob života.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Srdcová arytmia - príznaky, liečba

Srdcové ochorenie sa vyskytuje v staršom veku, čo dáva pacientovi nepohodlie, pálenie v hrudníku, bolesť. Príznaky srdcových arytmií môžu rušiť mladých ľudí, hlavnou vecou nie je ignorovať symptóm. Nemusíte byť lekárom, aby ste pochopili: nie je to samostatná choroba, ale "náznak" tela, že kardiovaskulárny systém zlyhá.

Srdcová arytmia - príznaky a liečba

Choroby srdca sa stávajú chronickými, počet záchvatov závisí od životného štýlu pacienta, pravidelnosti preventívnych opatrení. Pre tých, ktorí nevedia, aká je arytmia a jej príznaky, je potrebné objasniť: táto abnormálna zmena spája skupinu patológií myokardu a cievneho systému. Vyjadruje sa zhoršený srdcový rytmus, ktorý je charakteristický pre bradykardiu, tachykardiu, údery a iné ochorenia špecifikovaného orgánu. Kardiológ pomôže presnejšie určiť srdcové choroby.

Fibrilácia predsiení

Keď tlak v hrudníku a pulz dosiahne 600 úderov za minútu, ide to príznaky srdcovej fibrilácie. Choroba sa vyskytuje častejšie ako iné diagnózy z oblasti kardiológie, má niekoľko modifikácií. Závažnosť príznakov arytmie závisí od zdravotného stavu pacienta, ale je potrebné ho v každom prípade liečiť. Celkový klinický obraz je nasledovný:

 • zrýchlený srdcový tep;
 • bolestná bodavosť oblasti myokardu;
 • zvýšené potenie;
 • časté močenie;
 • svalová slabosť;
 • bolesti kĺbov;
 • neprimerané záchvaty paniky, obsedantné nápady;
 • závraty, časté mdloby.

Ako liečiť fibriláciu predsiení

Účinná liečba nie je zameraná na úplné zotavenie, ale na predĺženie obdobia remisie, potlačenie symptómov. Predtým, než sa zbavíte fibrilácie predsiení, je potrebné identifikovať patogénny faktor a odstrániť ho. Takéto manipulácie by sa mali uskutočňovať pod kontrolou EKG, aby sa včas rozpoznala srdcová abnormalita a určili, ktoré procesy tela priamo ovplyvňujú jeho vzhľad. Hlavným účelom užívania liekov je normalizácia rytmu predsiení na kontrolu frekvencie kontrakcií myokardu. Odporúča sa užívať nasledujúce lieky:

 • membrány stabilizujúce liečivá;
 • antagonisty draslíka;
 • antagonisty vápnika;
 • beta-blokátory;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín.

Sínusová arytmia

V modernej medicíne existuje niekoľko diagnóz, ktorých priebeh sprevádza zvýšenie srdcovej frekvencie. Symptómy arytmie sínusovej odrody sú trochu odlišné od predchádzajúcej patológie, môžu mať krátku alebo dlhotrvajúcu povahu. Symptómy arytmií sú reprezentované nasledujúcimi zmenami vo všeobecnom blahu pacienta:

 • skok v krvnom tlaku;
 • zrýchlenie srdcového rytmu pri prenášaní závažia a morálneho preťaženia;
 • časté mdloby;
 • zmätenosť;
 • strata pamäti, neschopnosť sústrediť sa;
 • dlhotrvajúce kŕče;
 • krátkodobá strata bývalej zrakovej ostrosti.

Musí sa chápať, že existuje sínusová arytmia a bradykardia. V prvom prípade sa srdcová frekvencia stráca pod vplyvom provokujúceho faktora a v poslednom prípade srdcová frekvencia spomaľuje až 40 úderov za minútu bez zjavného dôvodu. Pacienti s rizikom by sa mali naučiť, čo je srdcová arytmia - príznaky, liečba, predpovede, objasnenie prítomných kardiológov. V opačnom prípade, pri absencii užívania liekov a pri poskytovaní lekárskej starostlivosti, zástava srdca, smrť nie je vylúčená.

Liečba sínusovej arytmie

Intenzívna liečba začína podrobnou diagnostikou. EKG je najinformatívnejšia neinvazívna metóda, ktorá pomáha identifikovať zameranie patológie a jej hlavnej príčiny. Každá liečba srdca musí byť sprevádzaná prítomnosťou plánovaného vyšetrenia, inak klinický výsledok nemusí spĺňať očakávania pacienta. Ak sa manifestuje srdcová sínusová arytmia, liečba poskytuje pozitívny trend pri výbere nasledujúcich liekov:

 • sedatíva, zriedkavejšie - trankvilizéry;
 • antiarytmické lieky;
 • lieky na zlepšenie vodivosti srdcových impulzov;
 • homeopatické lieky;
 • vazodilatačné liečivá - iba podľa indikácií.

Prvá pomoc

Vzhľadom na to, že arytmia už neprichádza do prvej generácie, ľudia na to zvykli a teraz dokážu zastaviť bolestivý útok doma. Tento prístup pomáha eliminovať chirurgický zásah a v niektorých prípadoch dokonca šetrí život človeka, rýchlo odstraňuje rušivé príznaky. Núdzová starostlivosť o arytmiu je správna činnosť pacienta zameraná na normalizáciu srdcovej frekvencie a zastavenie akútneho záchvatu bolesti. V tomto prípade hovoríme o takýchto manipuláciách:

 1. Ak je pacient vedomý, mal by uzavrieť nos. Zhlboka sa nadýchnite a potom sa pevne utiahnite, snažte sa vytlačiť časť vzduchu z pľúc. Takýmto verejným spôsobom je potrebné vyprovokovať zvracanie. Pri absencii pozitívnej dynamiky je potrebné intravenózne podávanie glykozidov.
 2. Ak je pacient v bezvedomí, musí byť umiestnený na rovnom povrchu a poskytnúť pomoc v núdzových situáciách. Otvorte oči a silne zatlačte na žiaky na 5-10 minút, zatiaľ čo ovládate prítlačnú silu. Tablety by sa nemali podávať, pretože v stave "úplného výpadku" sú niektoré nepodmienené reflexie narušené.
 3. Defibrilácia predsiení je potrebná v prípade paroxyzmálnej arytmie, ktorá je doplnená príznakmi srdcového zlyhania. Keď sa resuscitácia vykonáva doma, je potrebné použiť lieky ako Strofantin, Korglikon s NovoCainamidom.

telocvik

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba. Nie všetci pacienti plne porozumejú tomu, ako liečiť srdcovú arytmiu pomocou dýchacej gymnastiky, preto je komplex dostupný doma uvedený nižšie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu nadvihněte nad dieťa nadvihnuté zväzky, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, položte ruky do zadku.
 5. Lekári volajú vynikajúcu prevenciu fyzickej terapie srdcových arytmií, ktorú reprezentujú plávanie, cyklistika, tanec a klasický beh.

Ľudové opravné prostriedky

V domácnosti môžete vždy pripraviť liek proti búšenie srdca, hlavnou vecou je poznať recept, nerušiť proporcie antiarytmického zloženia. Liečba srdcových arytmií ľudovými prostriedkami je pomocná, sekundárna, pretože neumožňuje produktívne zmierniť akútnu bolesť, potlačiť recidívu. Nižšie je niekoľko účinných liekov na domáce použitie, ktoré pomáhajú účinne eliminovať príznaky srdcových arytmií u žien a mužov. Toto je:

 1. 20 hawthorn hrášok v pohári vriacej vody, strmé a trvajú na tom. Vezmite niekoľkokrát po jedle, najlepšie v chladenej forme, a nepijte tento účinný liek na srdce.
 2. Nalejte 3 polievkové lyžice. l. sušená tráva Eleutherococcus 500 ml vodky, infúzia po dobu 12 dní s denne miešanou sklenenou miskou. Vezmite si srdce pred jedlom 25 kvapiek, nejedzte jedlo o ďalšiu štvrtinu hodiny. Tento liek na arytmie je lepší ako pilulky.
 3. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.

Arytmia srdca - čo to je, príznaky, symptómy, liečba ako nebezpečné, prvá pomoc pri arytmii

Arytmia srdca je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti.

Podľa štatistík ide o približne 15% z celkového počtu srdcových ochorení a často pri absencii naliehavých lekárskych opatrení spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania a dokonca môže viesť k smrti.

Čo je arytmia?

Arytmia je patologický stav, porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie excitácie a kontrakcie srdca.

V normálnom stave sa srdce koná v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60 až 80 úderov za minútu. S potrebami tela môže srdce spomaliť alebo zrýchliť svoju prácu. Arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od normálneho normálneho sínusového rytmu.

Arytmie možno pozorovať dokonca aj u úplne zdravých ľudí s výrazným prepracovaním, chladom, po užití alkoholických nápojov.

Podiel arytmií medzi všetkými patologickými stavmi srdca je pomerne vysoký. Vo veku asi 50 rokov sa vyskytujú rôzne typy arytmií u 1% ľudí. S každým nasledujúcim rokom sa prevalencia choroby zvyšuje už vo veku 60 rokov už o 10%.

 • U mužov je riziko vzniku arytmií 1,5 násobne vyššie ako u žien.
 • U detí a dospievajúcich sa vrodené ochorenie pozoruje u 0,6%, ktoré súvisia s rôznymi patologickými stavmi - až o 8%.

Ďalšou periódou nebezpečenstva je priemerný a predčasný dôchodok. Je to spôsobené:

 • telo už spotrebovalo väčšinu svojich rezerv;
 • vystavené stresu;
 • zranenia a choroby;
 • profesionálne nedostatky.

V tomto prípade je povinné užívať lieky na srdcovú arytmiu. Pravidelné užívanie antipatologických liekov môže znížiť riziko mŕtvice.

dôvody

Medzi ochorenia srdca, provokujúce patológiu patria:

 • zlyhanie srdca;
 • ischemická choroba srdca;
 • zápal v srdcových svaloch;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • srdcové nádory;
 • vrodené anomálie vodivého systému;
 • defekty myokardu;
 • myokarditída;
 • kardiomyopatia.

Patológie iných orgánov a systémov, ktoré vyvolávajú arytmiu:

 • diabetes mellitus;
 • ochorenia štítnej žľazy a nadobličiek;
 • intoxikácia alkoholom;
 • nedostatok telesných minerálnych solí, najmä draslíka a horčíka.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

Príčiny všetkých foriem patológie sú celkom podobné. Väčšina z nich je výsledkom niektorých ochorení, chudobného životného štýlu pacienta alebo dedičnosti.

Po analýze zdrojov srdcového zlyhania lekári identifikovali hlavné rizikové faktory:

 • genetická predispozícia;
 • vysoký krvný tlak;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • poruchy elektrolytu;
 • diabetes mellitus;
 • použitie stimulantov.

Arytmie sú srdcové arytmie, ktoré sprevádzajú:

 • zníženie (menej ako 60 úderov za minútu).
 • (viac ako 100 za minútu).
 • alebo nepravidelný srdcový tep.

Zníženie srdcovej frekvencie sa nazýva bradykardia (brady - zriedkavé), zvýšenie tachykardie (tahi - časté).

Medzi porušenia automatizácie sínusového uzla patria:

 • Sínusová arytmia je porucha v rýchlosti kontrakcie srdca. Je častejšia u mladých ľudí a môže byť spojená so zvýšeným dýchaním počas cvičenia.
 • Sinusová bradykardia - spomalenie myokardiálnych rytmov.
 • Sínusová tachykardia - zvýšená srdcová frekvencia.
 • Predsieňová asystólia (úplné potlačenie sínusového uzla).
 • Blikanie arytmie. Lekári charakterizujú tento typ arytmie ako hrudný flutter - srdce sa začína znižovať rýchlejšie (až 150 úderov za minútu), potom dokonca rýchlejšie (až 300 úderov za minútu), predsiene sa úplne nezmlúčia a komory to robia nie rytmicky.
 • Heart block. Pulz zmizne, srdcová frekvencia sa katastrofálne zníži, pacient sa môže stať v bezvedomí, srdcový blok môže tiež spustiť konvulzívny syndróm.

Mnoho abnormalít srdcového rytmu (predsieňové predsieňové príhody, sínusová tachykardia) nemusí byť pacientom pocitom a vo väčšine prípadov naznačujú, že osoba má určitú extrakardiálnu patológiu (zvýšená funkcia štítnej žľazy atď.) Bez toho, aby spôsobila akékoľvek následky.

Obzvlášť život ohrozujúce sú komorové tachykardie, ktoré sú v 85% prípadov priamou príčinou náhlej srdcovej smrti.

Bradykardia sa považujú za o niečo menej nebezpečné (v 15% prípadov spôsobujú náhlu srdcovú smrť), ktoré sú sprevádzané krátkodobou náhlou stratou vedomia.

Príznaky srdcových arytmií u dospelých

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Najčastejšie príznaky arytmií sú tieto príznaky:

 • častý tlkot srdca;
 • všeobecná slabosť;
 • pocit ťažkosti v hrudnom segmente;
 • pocit plnosti hrudníka s vlhkosťou;
 • napoly v bezvedomí stave;
 • pocit nedostatku kyslíka;
 • rozsiahla bolesť;
 • závraty.

Okrem toho koža tváre osoby trpiacej arytmiou sa stáva šedivou. Je to spôsobené tým, že krv prúdi do hlavy nerovnomerne. Kapilárno-cievny systém sa nedokáže vyrovnať s preťažením, začína krvácanie. V niektorých prípadoch to môže mať dôsledky vo forme žilovej siete.

 • Pacienti majú intenzívny tlkot srdca s nepríjemnými, možno bolestivými pocitmi v oblasti srdca.
 • zníženie tlaku;
 • závraty;
 • slabosť;
 • bolesť v srdci;
 • ťažkosti pri vykonávaní fyzickej práce.
 • nedostatok vzduchu;
 • potenie;
 • obavy;
 • bledosť kože.
 • Zvyčajne sa spočiatku objavuje paroxysmaticky taká arytmia a frekvencia a trvanie záchvatov sú individuálne.
 • U mnohých pacientov sa po niekoľkých útokoch zistí chronická forma, v iných sa pozoruje veľmi zriedkavé krátke zhoršenie, ktoré nedosahuje žiadny pokrok.

V každom prípade, ak existujú nejaké nezrovnalosti v srdcovom rytme, potom je to dôvod na návštevu špecialistu. Ak sa tieto príznaky liečia frivolne, banálna tachykardia alebo iný typ arytmie môže viesť k prudkému zhoršeniu zdravia a dokonca k náhlej smrti.

Čo je nebezpečná arytmia: komplikácie pre ľudí

Arytmie sú plné vývoja život ohrozujúcich komplikácií:

 • srdcová astma (nedostatočné dodávanie krvi do pľúc);
 • pľúcny edém (oddelenie krvi od kapilár v alveolách pľúc);
 • cerebrálna ischémia (deprivácia kyslíka);
 • hemodynamické poruchy (pohyb krvi cez cievy);
 • zníženie krvného tlaku na život ohrozujúce podmienky (arytmický kolaps);
 • trombóza (tvorba krvných zrazenín, ktoré narúšajú normálny prietok krvi v ušiach Atria);
 • tromboembolizmus (oddelenie krvnej zrazeniny a úplné prekrytie lumen všetkých ciev);
 • kardiogénny šok (akútne srdcové zlyhanie so smrteľným výsledkom 80%);
 • fibrilácia a chvenie komôr (ekvivalent k zástave srdca).

Arytmia srdca (jej formy, život ohrozujúce) zvyšuje riziko náhlej srdcovej smrti (10-15% do piatich rokov od začiatku patológie).

diagnostika

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie.

 • Elektrokardiogram. Elektródy sú pripojené k hrudníku, ramenám a nohám pacienta. Zisťuje sa trvanie kontrakcií srdcového svalu a intervaly sú stanovené.
 • Echokardiografia. Používa ultrazvukový snímač. Lekár dostáva obraz srdcových komôr, pozoruje pohyb ventilov a stien a špecifikuje ich veľkosť.
 • Denné monitorovanie EKG. Táto diagnóza sa nazýva aj metóda Holter. Pacient neustále nosí prenosný rekordér. To sa deje počas dňa. Lekári dostávajú informácie o tepovej frekvencii v stave spánku, odpočinku a aktivite.

Pre účinnú liečbu je potrebné navštíviť lekára, aby zistil, či je arytmia súbežným ochorením základnej choroby alebo seba. Tiež je potrebné určiť typ arytmie. Potom musíte dodržiavať lekárske predpisy.

Ak pocítite časté (rytmické alebo nepravidelné) kontrakcie srdca, prerušenie srdcovej činnosti alebo krátkodobé prípady výpadku v očích, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Je mimoriadne dôležité zaregistrovať arytmiu na elektrokardiograme, aby ste určili jej mechanizmus, lebo sa môže liečiť až potom a iba ak viete, s čím liečíte.

Ako liečiť srdcovú arytmiu?

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Doteraz sa v klinickej praxi používajú antiarytmické lieky, ktoré sú podľa ich mechanizmu účinku rozdelené do 4 tried:

 1. Lieky na stabilizáciu membrán (blokátory sodíkových kanálov).
 2. β-blokátory (lieky, ktoré znižujú silu a srdcovú frekvenciu).
 3. Blokátory draslíkových kanálov (antagonisty draslíka).
 4. Blokátory kalciového kanála (antagonisty vápnika).

upokojujúce

Priradenie sedatív:

 • Tinktura valeriánov a motherwort o 20-30 kvapiek na recepciu
 • Tablety Persen
 • Rastlinný extrakt Altalex
 • Tinktura alebo tablety Novo passit
 • Upokojujúci zber bylín č.2

Ak je arytmia sprevádzaná bolesťou v srdci, a vymenovať Valocordin Corvalol 25-30 klesne na 1 príjem.

Okrem týchto farmaceutických prípravkov sú tabletky pripisované pacientovi, ktorého účelom je pôsobiť na srdcový sval, zlepšovať vodivosť jeho buniek a urýchliť metabolické procesy. Tieto lieky zahŕňajú:

 • Aymalin (na zníženie excitability myokardu a prevenciu tachykardie)
 • Pulsnorma
 • chinidín
 • Lidokaín (má analgetický účinok)
 • Allapinín (na normalizáciu sodíkových iónov v krvi)
 • Ritmonorm a ďalšie.

Vitamíny a stopové prvky

Úplné liečenie arytmií by malo zahŕňať nielen užívanie blokátorov, ale aj užívanie liekov na báze vitamínov a mikroelementov, ako aj výrobky s ich zvýšeným obsahom.

 • S nedostatkom draslíka - Smektovit, Asparkam, Medivit, ovocie (najmä banány), sušené ovocie a zelenina.
 • S nedostatkom horčíka - "Magne B6", "Asparkam", "Magnistad", "Medivit", semená a orechy.

Cvičenie pre arytmiu

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba.

Pravidlá pre cvičenie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu zdvihnite ruky nad hlavu, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, znížte ruky do zadku.

Prvá pomoc pre ľudí s arytmiou

 1. Prvá pomoc pri srdcových arytmiách je poskytnúť úplný odpočinok, aby pacient položil dole, ale ak sa cíti nepríjemne súčasne, skúste meniť niekoľko pórov, aby ste zaistili úplné pohodlie.
 2. Je potrebné otvoriť okná - nechať pacientovi prístup na čerstvý vzduch, možno dokonca dať nápoj niektorého zo sedatív (Valocordin, Corvalol, tinktúra valeriánov alebo motherwort). Zvyčajne sa spúšťa špecifikovaný algoritmus a útok MA je ukončený.
 3. Ak stav zostáva závažný, je potrebné normalizovať činnosť srdca s vracaním. Je možné vyvolať reflex podráždením hrtana prstami. Stimulácia pomôže ľahko obnoviť rytmus srdcového svalu doma, a to aj pri neprítomnosti zvracania.
 4. Odporúča sa jednoduché dýchacie cvičenie: zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych počas 2-3 sekúnd. Súbežne musíte stlačiť očné viečka (trikrát na 10 sekúnd na minútu).

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľudových prostriedkov na arytmiu sa poraďte s kardiológom.

 1. Infúzia koreňa valeriánov. Polievková lyžica zdroja sa naleje do teplej vody (vhodná je teplota miestnosti) v množstve 200-250 ml a infúzia trvá 10-12 hodín. Potom je nástroj filtrovaný a spotrebovaný v dezertnej lyžičke 4 krát denne.
 2. Plody čiernej reďkovky. Čerstvá reďkovková šťava sa užíva 15 ml trikrát denne. Na zvýšenie terapeutického účinku kvapaliny sa zmieša s rovnakým množstvom včelieho medu.
 3. Cibuľa s jablkom. Nakrájajte malú cibuľu a 1 jablko. Mixujte a užívajte v intervaloch medzi jedlami 2 krát denne po dobu 1 mesiaca. Arytmia zmizne!
 4. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.
 5. Vezmite štyri čerstvo zozbierané kvetenstvo nechtíka a čajová lyžička suchého mletého mäty, zakryjte vriacou vodou a nechajte aspoň 30 minút. Po ochladení sa infúzia prefiltruje a pridá sa lyžica medu, všetko sa dôkladne premieša. Odporúča sa konzumovať trikrát denne v 100 ml.

jedlo

S pomocou správnej výživy sa arytmia srdca nemôže vyliečiť, ale je možné minimalizovať dôsledky a znížiť riziká výskytu. Hlavná pozornosť by sa mala venovať rovnováhe a poskytovaniu srdcového svalu so všetkými potrebnými mikroelementmi. Nesprávna výživa môže byť impulzom na narušenie endokrinného systému, dôležité organy začínajú vyvažovať.

Aké potraviny s arytmiou majú dovolené jesť:

 • Pohánka, otruby, uhorky, špenát, avokádo, orechy, hrášok, fazuľa, kvasnice: sú bohaté na horčík;
 • Banány, petržlen, hrozienka, sušené marhule, kapusta, zemiaky: obsahujú draslík;
 • Morské a mliečne výrobky, ryby, repa, kukurica, artičoky, kapusta, semená - hlavné zdroje vápnika.

Okrem vyššie uvedeného, ​​s terapeutickou stravou pre arytmiu, je vhodné jesť hnedé riasy a pridať rezy repy a mrkvy do šalátov a polievok. Je tiež dovolené jesť mäso, ale iba nízkotučné odrody.

Čo vylúčiť z diéty?

Lekárske dietetické potraviny v prípade arytmií úplne vylučujú nasledujúce produkty:

 • Marinády, konzervované jedlá, údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • Mastné mäso a omáčky;
 • Pikantné jedlá.

Okrem výrobkov je dôležité poznať zvláštnosti výživy v prípade arytmií, pretože konečný výsledok liečby závisí od ich dodržiavania.

Osobitná pozornosť v strave pacienta s fibriláciou predsiení by sa mala venovať množstvu a kvalite tekutého opitého. V tejto veci existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať:

 • nemôžete piť nápoje, ktoré obsahujú kofeín - káva, silný čaj, energetické nápoje obsahujúce guaránový extrakt;
 • množstvo tekutého opitého na deň by sa malo znížiť na 1,5 litra, aby sa znížilo zaťaženie srdca;
 • Je užitočné piť bylinné čaje z mäty, citrónu, lipa a harmančeka. Užitočné bude slabý zelený čaj, stolová minerálna voda bez plynu.

Aby diéta priniesla pacientovi maximálnu úľavu, mali by ste do svojho životného štýlu pridať jednoduché cvičenie s jemnými cvičeniami, ktoré rozvinú srdcové svalstvo. Je dôležité piť aspoň 1,5 litra neoparbenej a ne-sýtenej vody počas dňa a tiež niekedy mať pôstné dni, počas ktorých je možné piť vývar bokov alebo vodu bez plynu.

Zistili sme, čo je pre chorobu, ako sa správne zbaviť symptómov arytmie. pre dospelého. Sledujte stav srdca, počúvajte ho a ak máte nejaké nepríjemné pocity - obráťte sa na svojho lekára.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad dyscyrkulatívnej encefalopatie Stupeň 2: Čo je to?

Z tohto článku sa dozviete, ako manifestná dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne (skrátená ako DEP), čo to je a ako je to nebezpečné. Ako je liečba, koľko môžete žiť s touto chorobou.

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.

Aký je priemerný objem červených krviniek a miera tohto indikátora

Nie vždy ukazovatele obsahu červených krviniek a hemoglobínu môžu poskytnúť odpovede na položené otázky. V takýchto prípadoch pomôže pri stanovení diagnózy definícia MCV, RDW a niektorých ďalších indikátorov, o ktorých budeme hovoriť.

Pľúcna stenóza

Stenóza úst pľúcnej artérie je vrodená alebo získaná patológia kardiovaskulárneho systému, čo je bledý acyanotický typ malformácií.Tento stav vyžaduje chirurgický zákrok, pretože s ním dochádza k porušeniu fyziologického priebehu hemodynamických procesov:

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Trofický vred nohy v počiatočnom štádiu: fotografie, príznaky a liečba

Trofické vredy sa nazývajú porušenie integrity kože alebo sliznice, čo je dôsledkom nedostatočného krvného obehu epiteliálnych buniek a ich postupnej smrti.