Stav tepien a ciev, ktoré prenikajú celým ľudským telom, ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Možno povedať, že zápal tepien v akejkoľvek časti tela sa nazýva arteritída. S vekom sa telo vyčerpáva, kvôli ktorým dochádza k rôznym patologiám a poruchám. Starší ľudia sú väčšinou chorí, čo je normálne pre opotrebované telo. Jednou z týchto ochorení je arteritída, o ktorej sa dá nájsť všetko na internetovej stránke vospalenia.ru.

Arteritida - čo je to?

Čo sa nazýva arteritída? Oni sa nazývajú autoimunitné zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú vo stenách aorty, tepien a konárov. Všetko začína reakciou imunitného systému, ktorý začína vylučovať autoprotilátky a imunitné komplexy uložené na stenách tepien. Ovplyvnené bunky začnú vylučovať mediátory, ktoré vyvolávajú proces zápalu.

Z dôvodov pôvodu sa rozlišujú tieto druhy:

 1. Primárne - vyskytuje sa ako nezávislé ochorenie;
 2. Sekundárne - vyvíja sa na pozadí iných chorôb, zároveň ovplyvňuje veľké i malé plavidlá.

Bežné typy arteritídy podľa lokality (postihnutou oblasťou môže byť akákoľvek časť tela):

 1. Časová (obrovská bunka alebo Hortonova choroba) - postihuje tepny chrámu, očí a chrbtice. Starší ľudia sú často postihnutí.
 2. Takayasuova arteritída (nešpecifická aortoartritída) je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sú postihnuté veľké aorty, krvné cievy a mozgové tepny. Vyskytli sa osoby mladšie ako 30 rokov.
 3. Arteritida dolnej končatiny (polyarteritis nodosa) sa vyskytuje u ľudí so sedavým životným štýlom, u fajčiarov.
 4. Testikulárna artritída.
 5. Wegenerova granulomatóza - zápalové dýchacie tepny, malé cievy, obličkové kapiláry.
 6. Arteritida Churga-Strossa - porážka malých ciev v kombinácii s bronchiálnou astmou.
 7. Mikroskopická polyangiitída je zápal veľmi malých ciev.
 1. akútne;
 2. subakútnej;
 3. Chronická - temporálna arteritída v neprítomnosti liečby.

Vzhľadom na povahu zápalu:

Podľa procesu existujú typy:

Príčiny arteritídy

Príčiny arteritídy ešte neboli skúmané, čo prinútilo vedcov špekulovať, kvôli čomu sa choroba vyvíja:

 • Vírusy a baktérie, ktoré infikujú orgány a spôsobujú iné choroby;
 • Dedičná predispozícia, ktorá sa spomína v skutočnosti, že blízki príbuzní ochorejú rovnakými chorobami;
 • Dlhodobé lieky;
 • Slabá imunita.

Jednou z príčin arteritídy je vek a životný štýl. V priebehu rokov sú steny krvných ciev menej elastické, čo môže viesť k rôznym poruchám. Sedavý životný štýl alebo provokácia vývoja krvných zrazenín v nich môže byť ďalším faktorom, ktorý spôsobuje zápal.

Príznaky a príznaky

Symptómy a znaky artritídy artériových stien závisia od typu samotnej choroby:

 1. Pri časovej podobe dochádza v chrámoch k výraznej bolesti v bolestiach, malátnosti, poklesu očných viečok, anorexii, rozmazaniu alebo dvojitému zraku, horúčke, bolesti v postihnutej oblasti.
 2. Pri arteritide dolnej končatiny dochádza bolesť v nohách, po chôdzi sa zhoršuje, chilliness v končatinách, vypadávanie vlasov a pomalší rast nechtov, strata hmotnosti, horúčka.
 3. Pri Takayasuovej arteritíde sa v postihnutej oblasti stráca pulzácia, v rukách vzniká slabosť, bolesti hlavy a závraty.
 4. V prípade testikulárnej artritídy možno zistiť neznesiteľné bolesti v miešku.
 5. Pri Wegenerovej arteritíde je možné vysledovať intoxikáciu, hemoptýzu, bolesť v ústach a nazofaryngu, vyčnieva krv alebo hnis z nosa. Možná úplná alebo čiastočná strata videnia. Pri poškodení obličiek sa pozoruje zlyhanie obličiek.
 6. S arteritídou Graf-Strobe sa objavujú príznaky bronchiálnej astmy, strata hmotnosti, žihľavka a iné vyrážky, respiračné alebo srdcové zlyhanie.
 7. Mikroskopická polyangiitída začína s príznakmi, ako pri respiračných ochoreniach: na koži sa vyskytujú vyrážky a krvácania, zrak sa znižuje, pozoruje sa zlyhanie obličiek.

Bežné známky zápalu aorty, tepien a konárov sú:

 1. Ukončenie krvného obehu postihnutých plavidiel;
 2. Nedostatok impulzov;
 3. Bolesť v postihnutých oblastiach;
 4. Závrat a strata vedomia;
 5. Atrofia svalov v postihnutých oblastiach.
ísť hore

Arteritida u detí

Arteritida u detí nie je pozorovaná, pokiaľ nie sú izolované prípady založené na genetickej predispozícii.

Arteritida u dospelých

Arteritida sa často stáva chorobou dospelých. Nezáleží na tom, aký druh človeka je pohlavie. Ovplyvňuje ženy aj mužov. Často sa u žien rozvinú arteritída dolných končatín, zatiaľ čo u mužov často dochádza k testikulárnej artritíde. Avšak výskyt dočasnej choroby sa prejavuje u ľudí po dosiahnutí starších osôb. U žien je táto choroba často spojená s hormonálnymi funkciami tela.

Diagnóza zápalu arteriálnych stien

Diagnóza zápalu tepovej steny začína všeobecným vyšetrením, zhromažďujú sa symptómy a história. Pulz je kontrolovaný, srdce, pľúca sú počúvané cez phonendoscope, kontroluje sa prah arteriálnej bolesti.

 1. Meraný krvný tlak;
 2. Vykoná sa krvný test.
 3. Cievny ultrazvuk sa vykonáva;
 4. Angiografia sa vykonáva;
 5. Ak nie je možné vykonať presnú diagnózu, vykoná sa biopsia tepny;
 6. Pacient je konzultovaný oftalmológa s časovou formou ochorenia.
ísť hore

liečba

Ako liečiť arteritídu? Tu bez pomoci lekára nemôže robiť. Predpíše lieky a symptomatickú liečbu založenú na type choroby. Hlavným liečením arteritídy je použitie liekov:

 • Glukokortikoidy vo veľkých dávkach alebo iné hormonálne lieky;
 • prednizolón;
 • Vazodilatačné a cievne posilňujúce liečivá;
 • Protizápalové lieky;
 • Lieky proti zriedeniu krvi, aspirín na zlepšenie krvného obehu;
 • Heparín sa podáva subkutánne na prevenciu trombózy.

Chirurgické zákroky sa odporúčajú iba za osobitných podmienok:

  1. Existuje aneuryzma alebo trombus;
  2. Príčinou ochorenia boli onkologické problémy;
  3. Potrebujete protetické končatiny.

Doma sa táto choroba nezaobchádza. Je možné vykonať preventívnu prácu s cieľom zlepšiť zdravotný stav, napríklad vykonávať fyzické cvičenia bez ťažkých bremien, vykonávať otepľovacie postupy, vykonávať dychové cvičenia. Je dôležité dodržiavať diétu, ktorá by mala obsahovať ovocie a zeleninu (plné vlákniny a vitamínov). Keďže choroba má autoimunitný charakter, je potrebné posilniť jej imunitu.

Predpoveď života

Prognóza života v arteritíde úplne závisí od času, kedy bola diagnóza urobená a liečba začala. V počiatočných štádiách ochorenia sa očakáva normálna dĺžka života. Identifikácia a liečba ochorenia v neskoršom štádiu je však menej priaznivá.

Toto ochorenie sa považuje za pomaly progredujúce, a preto neprítomnosť liečby nezaručuje jeho úplné odstránenie. Koľko ľudí žije s arteritídou? Závisí od zdravotného stavu. Starší ľudia môžu žiť v priebehu niekoľkých mesiacov, mladší ľudia - roky.

Miesto a masívnosť postihnutej oblasti tiež zohráva úlohu pri obnove. Liečba netrvá dlhšie ako rok. Ak je však bežná a postihuje dôležité tepny, trvá to viac ako rok a pacient je pod stálym dohľadom.

Typy arteritídy, ich príznaky, príčiny a spôsoby liečby

Arteritida je celá skupina ochorení, ktoré sa spájajú s prítomnosťou zápalu v tepnách, kapilárach a aortách. Na pozadí zápalu u pacienta sa lúmen ciev zužuje, preto sa riziko krvných zrazenín značne zvyšuje. Komplikácie súvisia so všeobecným stavom tkanív, pretože nedostávajú dostatok krvi, takže dochádza k ischémii - k hladovaniu kyslíkom.

Patológia sa môže rozvíjať v každom veku, hoci deti a mladí ľudia trpia len niektorými svojimi formami. Ďalšie názvy arteritídy - angiitida, temporálna artritída, vaskulitída.

dôvody

Existuje niekoľko foriem choroby, ich príčiny sa môžu líšiť. Všetky typy arteritídy sú rozdelené na primárne a sekundárne - prvé sa vyvíjajú ako nezávislé patológie, tieto sú vrstvené na hlavnú chorobu. Príčiny arteritídy nie sú presne známe, existuje len niekoľko predpokladov o tejto téme:

 • zaťažená dedičnosť - arteritída je často diagnostikovaná u dvojčiat a členov rovnakej rodiny;
 • predchádzajúce infekcie - hepatitída, cytomegalovírus, tiež sa choroba môže vyvinúť po chrípke, iných ochoreniach vrátane bakteriálnych;
 • autoimunitné syndrómy a ochorenia - často artritída je označená systémovým lupus erythematosus, systémová sklerodermia, dermatomyozitída, reumatoidná artritída.

Najčastejšie sa choroba zaznamenáva u fajčiarov s veľkými skúsenosťami, ako aj u ľudí, ktorí zneužívajú potraviny. Ako individuálna reakcia sa arteritída môže vyvinúť po užití viacerých liekov.

Choroba začína lokálnym zápalom cievnych stien, ktoré sa môžu rozšíriť na veľké plochy. Autoprotilátky, imunitné komplexy, ktoré sú uložené na stenách krvných ciev a zvyšujú zápal, cirkulujú v krvi. Vagóny sa zahustia, tvoria sa granulómy v oblasti zápalu. Trombi sa začínajú tvoriť vo vnútri ciev, často viacnásobne. Vetvy týchto tepien sa najčastejšie podieľajú na procese:

 • očné;
 • stavovce;
 • temporálnej;
 • ospalosti;
 • bedrové;
 • mezenterických;
 • subclavian.

Menej menej časté je poškodenie koronárnych ciev - tepien srdca. Ak je aorta zapálená, vytvoria sa na nej aneuryzmy.

Druhy ochorení

Sekundárna arteritída je komplikáciou systémových autoimunitných ochorení. Primárne typy arteritídy sú nasledovné:

 1. Nodulárna periaritída. Systémová vaskulitída, ktorá spôsobuje difúzny výskyt mikroanalýz a vedie k zlyhaniu orgánov.
 2. Arteritida obličkových buniek (temporálna) alebo Hortonova choroba. Ovplyvňuje časové a tvárové tepny, cievy v blízkosti očí, menej často pokrývajú tepny chrbtice.
 3. Arteritida ciev dolných končatín alebo obštrukcia endarteritidy. Je charakteristická pre ľudí, ktorí vedú sedavý život, spôsobujú zápal a trombózu ciev dolnej končatiny a stehna.
 4. Arteritida Takayasu alebo nešpecifická aortoartritída. Je zriedkavé, prechádza do tepien rúk, koronárnych ciev, obličiek, čriev, aorty.
 5. Digitálna arteritída. Ovplyvňuje iba malé arterioly falangov nechtov.

Väčšina typov arteritídy vzniká vo veku 50-70 rokov a Hortonova choroba sa považuje za chorobu starších ľudí. Zo zriedkavých patológií by mala byť indikovaná Behcetova choroba - systémová vaskulitída postihujúca cievy pohlavných orgánov, očí, úst, kože. Vyvíja sa u mužov 20-30 rokov. Medzi arteritídou existuje aj "detská forma" - je diagnostikovaná u detí mladších ako 5 rokov a nazýva sa to Kawasakiho syndróm. Patológia spôsobuje akútne poškodenie srdcových tepien tvorbou aneuryziem, krvnými zrazeninami, prasknutím cievnej steny.

Podľa typu zápalu sa všetky arteritídy delí na nasledujúce formy:

V závislosti od hrúbky poškodenia cievnej steny môže byť ochorenie označované ako endarteritida, mesarteritida, periarteritida, panarteritida (v druhom prípade tkanivá obklopujúce tepnu tiež zápaly). Ak je patológia komplikovaná trombózou, nazýva sa tromboartritídou.

príznaky

Príznaky patológie sú podobné, ale každý má špecifické príznaky. Hortonova choroba u starších ľudí je obvykle sprevádzaná:

 • zhoršenie zraku vrátane poklesu, rozdelenia, rozmazaných očí;
 • bolesť hlavy, ktorá často začína búšiť v chráme na jednej strane;
 • vynechanie jedného storočia;
 • slabosť, strata chuti do jedla;
 • zvýšená telesná teplota;
 • vizuálne znateľný zápal kože na postihnutých cievach;
 • žuvacia bolesť;
 • necitlivosť svalov na tvári, často - ich parézu.

Ak sa ochorenie týka nohy, jeho symptómy sa znižujú na ťažkú ​​únavu, bolesti po chôdzi, fyzickú námahu. V pokročilom štádiu sú nohy bledé a studené, človek je v pohode aj v lete, vlasy a nechty prestávajú rásť alebo proces je pomalý. Takayasuova arteritída medzi prejavmi zahŕňa poruchu pulzu na jednej strane tela, slabosť jednej ruky, rozdielny tlak v rukách, závrat a bolesti hlavy.

Akýkoľvek typ ochorenia môže spôsobiť stratu hmotnosti, svalovú bolesť v tele, zimnica. Niektorí majú stratu vedomia, môžu dokonca vyvinúť mŕtvicu. Dotknuté plavidlá sa zväčšujú, ich steny sa zahustia. Ak je plavidlo povrchné, jeho plocha sa stáva červenou, opuchnutou. Pre všetky typy patológie charakterizované bolesťou, čo naznačuje porušenie krvného obehu. 70% pacientov má bolesti hlavy.

diagnostika

Ak chcete zistiť príčinu porušenia, obráťte sa na reumatológa. V závislosti od oblasti lézie môžu byť potrebné konzultácie a liečba pod dohľadom hematológov, nefrologov, kardiológov, neurológov a dermatológov. V diagnostike tohto vaskulárneho ochorenia sa používajú rôzne metódy - inštrumentálne a laboratórne. Ak chcete urobiť presnú diagnózu, rozlišujte arteritídu podľa typu, musíte prejsť sériou vyšetrení:

 • fyzické testy a inšpekcie;
 • auskultácia srdca;
 • rádiografia pľúc;
 • preskúmanie fondu;
 • Ultrazvuk (duplex) tepien;
 • biochémia krvi;
 • kompletný krvný obraz a stanovenie ESR;
 • Analýza C-reaktívnych proteínov;
 • arteriography;
 • očné pozadie.

liečba

Začnite liečbu čo najskôr. Ak nezastavíte autoimunitný zápal cievnych stien, existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a smrti pľúcnej embólie. Ak sa ochorenie vyskytne u žien, hormóny sa majú dôkladne vyšetriť. Často korekcia hladín hormónov vedie k zníženiu zápalového procesu.

Terapeutická liečba

V detstve je liečená najmä Kawasakiova choroba. Zahŕňa tieto opatrenia a prostriedky:

 1. Aspirin. Používa sa na zabránenie tvorby krvných zrazenín a iba na pozadí zvýšenej telesnej teploty (choroba má vždy horúčkovitý priebeh). Akonáhle klesne akútna fáza, je aspirín zrušený alebo ponechaný ako profylaktická dávka.
 2. Imunoglobulín. Toto liečivo sa podáva v dávke vypočítanej podľa hmotnosti dieťaťa, je určená na zmiernenie zápalu v cievach. Imunoglobulínové injekcie sa podávajú intravenózne v priebehu 12 hodín v určitých dávkach. Liečba poskytuje najlepší účinok, ak sa uskutočňuje v prvých 10 dňoch ochorenia.
 3. Antikoagulanciá - warfarín, heparín. Iba tie deti, ktoré majú aneuryzmy, sa intravenózne injektujú na aktívnu prevenciu trombózy.

Liečba glukokortikoidmi pre Kawasakiho chorobu nie je indikovaná, pretože zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Ak má dieťa inú formu arteritídy, ktorá sa vyskytuje v ojedinelých prípadoch, liečba je podobná ako u dospelých.

Liečba iných typov artritídy zahŕňa nasledujúce lieky:

 1. Kortikosteroidy - Prednisolón, Metipred, Decortin. Potreba rýchleho potlačenia imunitného zápalu. Najprv použite vysoké dávky liekov v injekcii a potom prejdite na užívanie tabliet. Liečba steroidmi môže trvať až 2 roky.
 2. Cytostatiká - metotrexát, azatioprin. Sú predpisované na intoleranciu kortikosteroidov alebo na najťažšie formy arteritídy. Sú to silnejšie imunosupresíva, ktoré potláčajú autoimunitné reakcie.
 1. Antitrombotické činidlá a angioprotektéry - Curantil, Aspirín. Navrhnuté na zlepšenie krvných vlastností, zníženie účinkov hyperkoagulácie, obnovenie mikrocirkulácie krvi.
 2. Liečba heparínom - zavedenie heparínu, warfarínu. Používa sa vtedy, ak existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín alebo ak sa vyskytnú. Zvyčajne je počas prvých 6 dní predpísaný heparín ako priama antikoagulancia vo forme injekcií, po ktorých sa prechádza na užívanie warfarínu v tabletách.
 3. Antibiotiká - Cefuroxim, Ofloxacin. Používa sa vtedy, keď bakteriálny infekčný proces prebieha paralelne.

chirurgia

Chirurgická liečba sa používa pri vývoji komplikácií arteritídy. Je indikovaný predovšetkým na aneuryzma tepny. Nádoba je pripnutá z dvoch strán, aneuryzma je vyrezaná, postihnutá oblasť je nahradená umelou nádobou (bypass). Tiež indikácie pre operáciu sú: prítomnosť nádorov, trombóza tepny, potreba protetických končatín.

Ľudové opravné prostriedky

Netradičná terapia je len pomocným nástrojom pri liečbe arteritídy. Úplne odstrániť autoimunitný zápal bez konzervatívnych opatrení nebude fungovať. Tu sú recepty, ktoré je možné použiť po konzultácii s lekárom na zmiernenie príznakov (hlavne bolesti hlavy):

 1. 1 lyžica mäty naliať pohár vriacej vody, trvať na hodinu. Po jedle pijte 100 ml trikrát denne.
 2. Odrežte list z aloe, pripojte sa k oblasti chrámu. Držte, kým sa nezhorší bolesť. Môžete tiež vtláčať do chrámu trochu džúsu cesnaku, zriedeného vodou 1: 1.
 3. Do kúpeľa nalejte teplú vodu, pridajte 5 kvapiek oleja Hypericum, 100 g morskej soli. Sedieť vo vode po dobu 10 minút, opakujte postup podľa potreby.

Prevencia a prognóza

Pretože presné príčiny patológie nie sú známe, neboli vyvinuté žiadne špecifické preventívne opatrenia. Odporúča sa vykonávať pravidelné dýchacie cvičenia, chodiť viac, vykonávať ľahké fyzické cvičenia. Fajčenie zvyšuje riziko arteritídy, takže tabak by sa mal zlikvidovať. Výhodou bude vyvážená strava, posilnenie imunitného systému všetkými dostupnými prostriedkami, normalizácia spánku.

V niektorých prípadoch dokonca použitie silných steroidných liekov nemôže úplne zastaviť zápal, je komplikované trombózou a inými vážnymi ochoreniami. Takže pri periarteritide nodosa dokonca pravidelné užívanie kortikosteroidov umožňuje iba 40% ľudí žiť dlhšie ako 5 rokov. Bez liečby môže pacient zomrieť počas prvých 1-2 rokov. Pri časnej arteritíde, skoré postihnutie zvyčajne vedie k dlhodobej remisii. Aortálne lézie často majú nepriaznivú prognózu, pacienti umierajú z prasknutia aneuryzmy.

Zápal tepien (arteritída)

V prvom prípade sa arteriálny zápal rozvíja ako nezávislá patológia, zatiaľ čo sekundárna arteritída je vždy výsledkom iných ochorení. Zápalový proces môže mať vplyv na veľké tepny aj na najmenšie kapiláry.

Príčiny ochorenia

Zatiaľ neboli identifikované presné príčiny primárnej artritídy. Vedci zistili, že určitú úlohu vo vývoji sekundárnej formy ochorenia zohrávajú určité skupiny baktérií a vírusov. Ďalej nie je vylúčený dedičný faktor, keďže v jednej rodine sa zistí niekoľko prípadov morbidity.

Ďalšie príčiny vzniku zápalu tepien zahŕňajú užívanie určitých liekov, ako aj imunitnú reaktivitu ľudského tela.

Vývoj choroby začína imunitným zápalom arteriálnej steny. Zápalový proces vzniká v dôsledku tvorby autoprotilátok a imunitných komplexov uložených na stenách krvných ciev v krvi. Ovplyvnené bunky vylučujú zápalové mediátory, čo vedie k vzniku zápalových ložísk.

Typy a príznaky

Najčastejším typom arteritídy je takzvaná časná alebo obrovská bunková arteritída, pri ktorej zápalový proces postihuje hlavne cievy v oblasti očí, chrámov a chrbtice. Nedostatok včasnej lekárskej starostlivosti môže viesť k vzniku chronickej formy ochorenia a úplnej strate zraku.

Hlavným príznakom dočasnej artritídy je silná pulzujúca bolesť v pravom alebo ľavom chráme. Klinický obraz môže tiež zahŕňať prejavy celkovej nevoľnosti, poruchy chuti do jedla, poklesu očných viečok, horúčky, dvojité videnie a rozmazané oči, citlivosť jednotlivých ciev v postihnutej oblasti a návaly kože nad nimi. Stojí za zmienku, že riziková skupina pre vývoj časnej artritídy zahŕňa hlavne starších ľudí.

Ľudia, ktorí majú sedavý životný štýl, rovnako ako aj fajčiari, často majú artériu dolných končatín, ktorá sa prejavuje prevažne bolesťami v nohách, čo je po chôdzi horšie. Kvôli lokálnemu zníženiu teploty môže pacient neustále cítiť chúlostivosť v nohách, dokonca aj s teplými ponožkami a topánkami. Okrem toho dochádza k pomalému rastu nechtov na postihnutých končatinách, vypadávaniu vlasov.

Takayasu arteritída je zriedkavá forma ochorenia, v ktorom sú postihnuté hlavne vetvy aorty v rukách, ako aj veľké tepny vedúce do mozgu. Menej často sa zápalový proces dotýka krvných ciev vedúcich do čriev, srdca a obličiek. Klinický obraz patológie zahŕňa také symptómy ako slabosť v rukách, nedostatok pulzácie v oblasti lézie, bolesti hlavy, závrat. Táto forma ochorenia je u starších ľudí zriedkavá a postihuje hlavne ľudí mladších ako 30 rokov.

Diagnóza arteritídy

Diagnóza artritídy v našom oddelení cievnej chirurgie zahŕňa celý rad postupov:

· Zhromažďovanie detailnej histórie a sťažností pacientov;

· Vykonanie všeobecného vyšetrenia, počas ktorého lekár určuje bolesť tepien, meria pulz, počúva srdce a pľúca pomocou phonendoskopu;

· Meranie krvného tlaku;

· Vykonávanie všeobecnej a biochemickej analýzy krvi;

V pochybných situáciách, keď je presná diagnóza ťažká, môže byť indikovaná biopsia postihnutej tepny. Ak máte podozrenie na dočasnú arteritídu, je potrebná konzultácia s oftalmológom.

Liečebné metódy

Liečba arteritídy v našom oddelení vykonávajú skúsení vysokokvalifikovaní odborníci z oblasti flebológie s využitím rôznych terapeutických a chirurgických metód vo svojej praxi.

Liečba arteriálneho zápalu zahŕňa hormonálnu liečbu vysokými dávkami glukokortikosteroidov. Spravidla trvá liečba dlhú dobu až do jedného roka. Ak má pacient neznášanlivosť na glukokortikosteroidy, dostávajú iné lieky, ktoré sú menej účinné.

Pacientom s temporálnou artritídou s hrozbou straty zraku je predpísaná špeciálna liečba, vrátane prednizolónovej pulznej terapie, ako aj vaskulárneho posilnenia a vazodilatančných liekov.

Chirurgická liečba artritídy je indikovaná pre komplikovaný vývoj ochorenia. Operáciu možno priradiť, ak má pacient krvné zrazeniny, vaskulárnu aneuryzmu. Pre rakovinu, ktorá spôsobila vývoj arteritídy, je potrebná operácia.

Včasná diagnostikovaná arteritída umožňuje lekárom vykonávať účinnú liečbu a úplne zbaviť pacientovu chorobu. Ak bola diagnóza vykonaná v pokročilom štádiu v prítomnosti komplikácií, prognóza môže byť menej priaznivá.

Arteritida: príčiny, príznaky, liečba, prognóza, formy

Arteritida je bežný názov pre celú skupinu ochorení spôsobených imunopatologickými zápalovými procesmi vyskytujúcimi sa v cievach. Zápal vedie k zúženiu cievneho lumenu, ktorý bráni prietoku krvi a tvorbe priaznivých podmienok pre tvorbu trombu. Porucha prívodu krvi do orgánov a tkanív končí ischémiou a rozvojom vážnych ochorení. Všetky cievy sú zapálené: tepny, žily a kapiláry. Choroba prináša chorým veľa problémov a problémov.

Arteritida má niekoľko mien - angiitída, Hortonova choroba, temporálna arteritída. Všetky tieto pojmy označujú jednu a tú istú patológiu - zápal cévnej steny.

Arteritis pôvod sú:

 • Primárne, objavujúce sa ako samostatná nosologická jednotka - periaritída nodosa, endterteritická obliterancia, arteritida obrovských buniek;
 • Sekundárne, vyplývajúce z iných patológií.

Vzhľadom na povahu zápalu je arteritída rozdelená na špecifické a nešpecifické, podľa typu patologického procesu - purulentného, ​​nekrotického, produktívneho a zmiešaného; lokalizácia lézie v cievnej stene - endoartritída, mezoartritída, periarteritida, panarteritida. Často sa zápal cievnej steny spája s ich trombózou. Táto podmienka sa nazýva trombôfitída.

Ochorenie sa obvykle vyskytuje u starších ľudí vo veku 50-70 rokov. U mladých ľudí sa patológia vyskytuje len vo výnimočných prípadoch. Hortonov syndróm je ochorenie starších ľudí, ale výnimky z akéhokoľvek pravidla môžu byť zriedkavé. Podľa štatistík sa Behcetova choroba vyskytuje častejšie u mužov vo veku 20 až 30 rokov, u Kawasakiho choroby u detí mladších ako 5 rokov a zápalu veľkých tepien u žien v reprodukčnom veku.

etiológie

Príčiny obrovskej bunkovej arteritídy sú v súčasnosti neznáme. Základom patológie je autoimunitný zápal. Zmeny súvisiace s vekom v stenách krvných ciev vedú k strate ich elasticity, čo ďalej zhoršuje situáciu a prispieva k rozvoju ochorenia.

Existuje niekoľko teórií vývoja artérií:

 1. Dedičná predispozícia - táto choroba sa často vyskytuje u členov tej istej rodiny a takmer vždy v identických dvojčatách.
 2. Infekčná teória - prítomnosť protilátok a antigénov v krvi u osôb, ktoré mali chrípku, stafylokokovú infekciu, hepatitídu.
 3. Autoimunitná teória, podľa ktorej sa Hortonov syndróm označuje ako kolagenóza. Alienné formácie vyvolávajú tvorbu protilátok, ktoré napadajú vlastné tkanivá cievy, u niektorých pacientov s arteritídou sa zistilo, že rovnaké príznaky poškodenia spojivového tkaniva a krvných ciev sa vyskytujú rovnako ako u nodóz periarteritis. Arteritida sa často vyskytuje u pacientov so systémovým lupus erythematosus, dermatomyozitída, sklerodermia.

Časová arteritída postihuje hlavne veľké krvné cievy, ktoré postihujú kapiláry len v zriedkavých prípadoch. Zápal vaskulárnej steny vedie k narušeniu tkanivových štruktúr, zúženiu lumenu cievy, ischémii orgánov, zhoršeniu miestneho prietoku krvi, tvorbe krvnej zrazeniny, úplnému blokovaniu lúmenu. Zriedkavé a pretiahnuté steny tepien alebo žíl vyčnievajú, vzniká arteriálna aneuryzma, ktorá môže prasknúť kvôli prudkému zvýšeniu krvného tlaku.

Klinický obraz ochorenia je určený lokalizáciou lézie. Pacienti vyvinú akútne narušenie cerebrálnej cirkulácie, stratu zraku, mŕtvicu. Zvyčajne dochádza k zápalu krčných tepien, aorty a ďalších cievnych štruktúr, ktoré dodávajú časti hlavy a mozgovej kôry, zrakového nervu, výhľadu a niektorých vnútorných orgánov.

zmeny arteriálnej arteritídy u obrovských buniek

Zápal v arteritíde je ohniskovej alebo segmentovej povahy: plavy sú postihnuté nie po celej dĺžke, ale v určitých oblastiach alebo segmentoch. Elastická membrána infiltruje lymfocyty, intima sa zahusťuje a v ňom sa akumulujú plazmatické bunky, epiteliálne bunky, histiocyty a mnohojadrové bunky a tvoria rozsiahle granulómy. Mnohojadrové obrovské bunky sú komplexy cirkulujúce v krvi, ktoré dali tomuto ochoreniu názov.

V krvi pacientov s exacerbáciou arteritídy sa zistil veľký počet imunitných komplexov, lymfoblastov a sérových imunoglobulínov.

Video: temporálna arteritída - medicínska animácia

symptomatológie

Všeobecný príznak patológie pred vznikom špecifických symptómov:

 • horúčka,
 • slabosť
 • Nedostatok chuti do jedla
 • hyperhidróza,
 • svalov,
 • Znateľná strata hmotnosti.

V časovej arterie s arteritídou zapálená v 90% prípadov sa objavuje časná arteritída. Pacienti sa sťažujú na konštantné bolesti hlavy rôzneho stupňa intenzity. Časové tepny sa napučiavajú, napučiavajú, pulzácia je oslabená, ich bolesť je. Pri porážke arteriálnych ciev, ktoré dodávajú mozog, sa objavujú zodpovedajúce príznaky.

viditeľné prejavy temporálnej artritídy

Bolesť hlavy sa vyskytuje u 70% pacientov s arteritídou. Toto je prvý príznak choroby, ktorý má rozptýlenú povahu. Pri palpácii týchto tepien sa bolesť stáva difúznym a netolerovateľným. Zapálené cievy sú zhutnené a stočené, koža nad nimi je červená a bobtna. Dočasná arteritída sa prejavuje bolesťou v chrámoch vyžarujúcich krk, spodnú čeľusť a rameno. Bolesť je silná, pulzujúca, zhoršená palpáciou, žuvanie. Zhoršená videnie, prolaps víčka, dvojité videnie a bolesť v očiach Na tepnách krku a horných končatín sa plnenie a frekvencia zmeny pulzu: najprv oslabuje a úplne zmizne. Svaly končatín sa oslabujú, rozvíja sa polymyalgia - špeciálna forma patológie, ktorá sa prejavuje bolesťou a stuhnutím svalov ramena, panvy, rúk a nôh.

So zápalom čeľustnej a tvárovej tepny sa objavujú bolesti a necitlivosť žuvacích svalov, lézie jazyka a bolesť zubov. Horiaca bolesť pod čeľusťou prichádza na horný ret, nos a rohy očí. Tieto príznaky sú spôsobené nedostatočným prívodom krvi do zodpovedajúcich svalov.

Ochorenie postihuje cievy, ktoré zásobujú zrakové orgány. Pacienti zapália optický nerv, choroid, dúhovku, spojivku, skléru, rozvíjajú diplopiu a pózu horného očného viečka. Tieto príznaky môžu byť dočasné alebo pretrvávajúce. Zápal vetvy očných a ciliárnych artérií vedie k ich trombóze, ischémii optického nervu a slepote.

Jednou z najbežnejších foriem artritídy je polyarteritis nodosa. Ide o patológiu dolných končatín, ktorá sa rozvíja u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl a u fajčiarov so skúsenosťami. Pacienti majú bezprizornú horúčku, prudkú stratu hmotnosti, silnú bolesť svalov a kĺbov nohy. Pri palpácii sa nachádzajú ohniská a uzliny. Sú to aneuryzmy tepien.

diagnostika

Reumatológovia sa zaoberajú diagnostikovaním a liečbou arteritídy za účasti odborníkov z iných lekárskych odborov - nefrologov, dermatológov, hematológov, kardiológov, neuropatológov a psychiatrov. Je dosť ťažké identifikovať patológiu a urobiť správnu diagnózu v úvodných fázach.

Hlavné diagnostické metódy na detekciu arteritídy:

 1. Konverzácia s pacientom
 2. Všeobecné vyšetrenie pacienta, meranie pulzu, auskultácia srdca a pľúc,
 3. Všeobecný a biochemický krvný test - zvýšený ESR a C-reaktívny proteín, mierna anémia,
 4. Ultrazvuk krvných ciev
 5. Arteriálna biopsia - detekcia multicore obrovských buniek,
 6. angiografia,
 7. Preskúmanie fundusu,
 8. Oftalmoskopia - detekcia ischemickej neuritídy zrakového nervu.

rozdiely v časovej tepne v normálnej a časovej arteritíde v histológii

liečba

Základom patológie je silný zápalový proces, ktorý môže byť kontrolovaný len kortikosteroidmi. Potlačujú zápaly v tepnách, pričom sú zároveň spoľahlivým profylaktickým. Pacientom sú predpísané vysoké dávky kortikosteroidov na perorálne alebo parenterálne podanie - Decortin, Prednisolone, Medopred, Prednisol. Tablety sa užívajú 3x denne, hlavne po jedle.

Trvanie liečby prednizolónom sa pohybuje od 12 do 24 mesiacov. "Prednizolón" - dnes najúčinnejší nástroj na liečbu arteritídy. Prakticky u všetkých pacientov poskytuje jasný terapeutický účinok: telesná teplota normalizuje, príznaky intoxikácie a asténia zmiznú, ESR klesá. Glukokortikoidné lieky majú množstvo vedľajších účinkov vrátane hyperhidrózy, výskytu hematómov, opuchu tváre, prírastku hmotnosti, osteoporózy u starších pacientov a psycho-emocionálnych porúch.

Osoby, ktoré netolerujú glukokortikoidy, sú liečení metotrexátom, azatioprinom a inými liekmi z tejto skupiny.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi a jej stavu agregácie sú predpísané "Aspirín", "Dipyridamol", "Curantil" a iné angioprotektory. Obnovujú mikrocirkuláciu krvi v postihnutej tepne, znižujú riziko hyperkoagulácie, eliminujú vazokonstrikciu.

Liečba heparínom sa používa na prevenciu krvných zrazenín a optimalizáciu prietoku krvi. Liečba heparínom trvá päť až šesť dní, po ktorých prechádza na používanie nepriamych antikoagulancií, napríklad Varfirin.

Ak sú infekčné faktory dôležité pri vývoji arteritídy, pacientom sú predpísané antibakteriálne alebo antivírusové lieky ako Ceftriaxone, Ofloxacin, Clindomycin, Interferon, Ingavirin.

S rozvojom takých komplikácií arteritídy, ako je trombóza ciev, onkolopatológia, tvorba aneuryzmy, je potrebná operácia. V takýchto prípadoch sa vykonáva angioprotéza alebo bypass. Počas operácie sa odstránia postihnuté oblasti cievneho lôžka a obnoví sa vaskulárna priepustnosť.

Ľudová medicína

Treba mať na pamäti, že tradičná medicína len krátko zmierňuje bolesť a znižuje intenzitu iných príznakov zápalu. Nevedia sa vyrovnať so zdrojom problému. Toto je len sanitka na zmiernenie stavu a zmiernenie nepohodlia. Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť úplné vyšetrenie.

Na zmiernenie bolesti hlavy sa používajú odvar a infúzie liečivých bylín:

 • Drvená bylinka z Hypericum vyliala vriacu vodu, varíme 15 minút, prefiltrujeme a vezme výsledný vývar na deň.
 • Lyžička sušenej mäty nalievajte horúcu vodu, zabaľte nádobu, zohrievajte 15 minút na vodnom kúpeli a trvajte hodinu. Infúzia sa ochladí a užíva sa perorálne trikrát denne pred jedlom.
 • Nemenej účinnými prostriedkami pre arteritídu sú: odvar a infúzia matky a nevlastnej matky, palinu, oregano, ďatelina, koreň valeriánov, kôpor.
 • Aloe list pomáha eliminovať bolesti hlavy. Je rozrezaný na dve polovičky a aplikovaný na pokožku hlavy v chráme alebo na čele.
 • Cesnaková šťava sa aplikuje na bavlnený tampón, ktorý sa aplikuje aj na boľavú hlavu.
 • Surové zemiaky sú nanesené na hlavu a fixované gázovým obväzom na čelo.
 • Čaj z harmančeka alebo melisy má dobrý terapeutický účinok.
 • Teplý kúpeľ s morskou soľou vám pomôže uvoľniť a zmierniť trochu bolesti hlavy.
 • Kompresia s horčicou, chrenom alebo reďkevom sa položia na lýtkové svaly a medzikuskulárnu oblasť.
 • Bobule z čierneho ríbezle, čučoriedky, čučoriedky a jahody znižujú intenzitu bolesti. Odporúča sa, aby konzumovali suroviny v niekoľkých kúskoch denne, rovnako ako bobuľovú infúziu alebo ovocný nápoj.

Pri včasnej liečbe špecialistu a primeranej terapii je prognóza ochorenia pomerne priaznivá. V organizme sa vyskytujú minimálne patologické zmeny, ktoré umožňujú pacientom žiť v plnom a rodinnom živote.

Pacienti, ktorí ignorujú neustále bolesti hlavy, sú vystavení riziku, že sa stanú zdravotne nefunkčnými. Začaté formy arteritídy vedú k nepriaznivým a skôr závažným komplikáciám, ktoré sa ťažko liečia a naďalej pokračujú.

Arteritida: príznaky, diagnóza, liečba

Arteritida je pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje ľudské tepny v ktorejkoľvek časti tela. Keďže toto ochorenie zapáči steny krvných ciev, v medicíne sa tiež nazýva vaskulitída alebo angiitída.

Príčiny ochorenia

Všetky príčiny arteritídy možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Primárne, keď sa choroba vyvíja nezávisle, bez akýchkoľvek predchádzajúcich ochorení.
 2. Sekundárne, keď choroba nastane v dôsledku predtým prenášaných ochorení.

Vedci ešte nedokázali nájsť zdroj primárnej artritídy. Existuje názor, že môže byť zdedený. Táto skutočnosť potvrdzuje prítomnosť tejto choroby v niekoľkých generáciách tej istej rodiny.

Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju sekundárnej formy ochorenia, sú lepšie známe v medicíne. Medzi ne patria:

 • oslabená imunita;
 • minulé infekčné choroby;
 • vplyv jednotlivých baktérií a vírusov;
 • hepatitída typu B;
 • reumatická polymyalgia;
 • liečba určitými liekmi.

V modernej medicíne najbežnejšou klasifikáciou artritídy je jej oddelenie troch hlavných poddruhov:

 1. Arteritida obrovských buniek.
 2. Arteritida Takayasu.
 3. Arteritida dolných končatín.

Ďalším názvom pre obrovskú bunkovú arteritídu je časová alebo tvárová choroba, poškodzuje cievy v blízkosti očí, chrámy vrátane chrbtice. Niekedy sa tiež nazýva príznakom Hortona, v mene lekára, ktorý najprv opísal túto chorobu.

Takayasu je naj zriedkavý typ arteritídy. Má niekoľko rozdielov od tváre. Najčastejšie pod jeho vplyvom sú cievy vedúce do mozgu a aortu, ktorá prechádza cez ruky. V niektorých prípadoch môže choroba postihnúť cievy, ktoré pumpujú krv na:

Arteritida dolnej končatiny je charakteristická pre jednotlivcov, ktorí majú sedavý životný štýl alebo dym. Toto ochorenie je lokalizované v tepnách v dolnej časti nohy a stehien, čo je spôsobené ich progresívnym upchávaním.

príznaky

Každý z poddruhov tejto choroby má svoje vlastné charakteristické symptómy. Arteritida obrovských buniek je charakterizovaná nasledujúcimi znakmi:

 • rozmazané videnie;
 • vynechanie storočia z postihnutej strany;
 • bolesť hlavy, ktorá pulzuje;
 • rozmazané videnie a rozdelené videnie;
 • všeobecná slabosť;
 • zvýšená telesná teplota;
 • strata chuti do jedla;
 • bolesť jednotlivých ciev v postihnutej oblasti a kožná hyperemia nad nimi.

Pri artritíde dolných končatín sú tieto symptómy neodmysliteľné:

 1. Pocit bolesti v nohách, ktorý sa zvyšuje po chôdzi a fyzickej námahe.
 2. Miestny pokles teploty, ktorý spôsobuje, že vaše nohy sú chladné, dokonca aj vo vlnených ponožkách a teplých topánkach.
 3. Pomalý rast nechtov na postihnutej časti končatiny.
 4. Strata vlasov

Keďže tepny Takayasu sú zriedkavou chorobou, nazýva sa to aj nešpecifická aortoartritída. Môžete ju diagnostikovať nasledujúcimi príznakmi:

 • závraty;
 • chýbajúci pulz v postihnutej oblasti tela;
 • pocit slabosti v rukách;
 • rôzne ukazovatele krvného tlaku na pravej a ľavej strane;
 • bolesť hlavy.

diagnostika

Vo väčšine prípadov sa diagnóza, ako je arteritída, vykoná u pacientov vo veku 50 rokov a viac. Jeho príznaky môžu viesť k náhlemu slepotu alebo mŕtvici. Diagnóza arteritídy pozostáva z celého komplexu postupných operácií:

 1. Príprava úplnej podrobnej histórie ochorenia a sťažností pacienta.
 2. Zavedenie komplexného vyšetrenia, v priebehu ktorého lekár stanovuje bolestivé tepny, meria pulzný tlak, pomocou špeciálneho zariadenia, phonendoskopu, počúva pľúca a srdce.
 3. Meranie systolického a diastolického tlaku.
 4. Implementácia biochemického a kompletného krvného obrazu.
 5. Ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev.
 6. Rádiológia.

V určitých situáciách, keď vzniknú ťažkosti pri stanovení presnej diagnózy, je indikovaná biopsia postihnutej artérie. Vykonáva sa s lokálnou anestézou a vyžaduje si rez lebky pozdĺž tepny. Na tejto časti je veľa krvných ciev a po odstránení poškodenej oblasti sa stáva zvlášť tenkou a jemnou.

liečba

Liečba arteritídy je založená na použití dvoch metód:

Liečba cievneho zápalu je reprezentovaná hormonálnou terapiou používajúcou vysoko dávkové kortizónové prípravky. Aby sa dosiahol účinok regenerácie, musí sa vykonať dlho. V prípade alergických reakcií na tento liek sa predpisujú iné lieky.

S takouto diagnózou ako dočasná arteritída, ktorá ohrozuje stratu videnia, je potrebné individuálne liečenie. Skladá sa z pulznej terapie prednizónom, ako aj užívania liekov, ktoré posilňujú a dilatujú krvné cievy. Keď má choroba čas na komplikácie, odporúča sa chirurgická intervencia.

Tieto prípady zahŕňajú:

 • tvorba krvných zrazenín;
 • aneuryzma tepny;
 • onkologické ochorenia, ktoré prispeli k rozvoju artritídy.

výhľad

Zvyčajne liečba arteritídy trvá od jedného mesiaca do roka. Vo väčšine prípadov sa používa kortizón, ktorý v priebehu času znižuje bolestivé príznaky. Ale v niektorých prípadoch aj vysoké dávky tejto drogy alebo iných liekov zameraných na blokovanie imunitného systému sú bezmocné a nemajú žiadny účinok. Potom je lekár nútený testovať reakciu na podobné lieky, napríklad metotrexát.

Účinky artritídy závisia od:

 • objemov zápalu v cievach;
 • umiestnenie tepien v rôznych záležitostiach ľudského tela.

Pozoruhodné sú aj nasledujúce dôležité body:

 1. Nedávno vedci identifikovali arteritídu s reumatickou polygamou.
 2. V dôsledku štúdia ciev v rôznych častiach tela a mnohých pokusov dospeli k záveru, že všetko závisí od povahy T-buniek (špeciálnych bielych krviniek pokrývajúcich steny tepien).
 3. Ak sú tieto bunky klasifikované podľa typu zápalu, prispeje to k rozvoju inovatívnejšej a účinnejšej liečby.

Hlavná vec pre arteritídu je diagnostika ochorenia v čase, čo umožní pacientovi účinne podstúpiť terapeutickú liečbu a rýchlo sa zbaviť symptómov ochorenia. V prípade bežnej formy arteritídy pacienta očakáva menej príjemný scenár. Preto pri prvom podozrení na túto diagnózu by ste mali okamžite kontaktovať špecialistu.

arteritída

Arteritida je zápalové ochorenie tepien. V podstate všetky zápaly akejkoľvek časti tela a vo všetkých orgánoch môžu byť nazývané arteritída, pretože zápal vždy pochádza z deštrukcie vnútornej vrstvy krvných ciev, zatiaľ čo vytvorené elementy a iné látky zodpovedné za zápal opúšťajú krvné cievy a nasýtia okolité tkanivo.

Všetky arteritídy sú rozdelené do 2 hlavných skupín: primárne a sekundárne. Primárne choroby sa vyskytujú ako nezávislé choroby a sekundárne choroby ako dôsledok vývoja iných ochorení. Arteritida môže ovplyvniť cievy s rôznym priemerom: od veľkých tepien po kapiláry.

Arteritida spôsobuje

Príčiny väčšiny primárnej artritídy nie sú identifikované. Vplyv niektorých skupín vírusov a baktérií na výskyt určitých arteritídy bol preukázaný. Výskytu tejto choroby predchádza symptómy konkrétnej infekcie. História rodiny je veľmi dôležitá, pretože je známe, že arteritída je bežnejšia v jednej rodine. Niektoré lieky môžu vyvolať výskyt tejto patológie. Imunitná reaktivita tela ovplyvňuje aj tvorbu vaskulárneho zápalu.

Vaskulárna lézia arteritídy prebieha podľa nasledujúcej schémy: imunitný zápal steny tepny vzniká v dôsledku výskytu autoprotilátok v krvi, tvoria sa imunitné komplexy, ktoré sa usadzujú na stenách tepien; mediátory zápalu sú vylučované bunkami poškodených ciev; priťahujú sa nové bunky, tvoria zápalové ohniská.

Časová arteritída

Časová arteritída alebo arteritída obrovských buniek je špeciálna forma vaskulitídy, ktorá sa rozširuje na jednotlivé vetvy aortálneho oblúka, najčastejšie na temporálnu artériu. Ale nielen časná artéria trpí týmto typom artritídy, ale aj inými cievami hlavy a krku. Klinické prejavy sú najjasnejšie vyjadrené na časovej tepne, preto je názov vhodný.

Obličková arteritída obrovských buniek najčastejšie ženy stredného veku, približne 50 rokov. Osvedčená genetická predispozícia k temporálnej arteritíde. Zápal cievy je v tomto prípade granulomatózny, t.j. v stene artérie sa vytvára určitý druh konglomerátov mononukleárnych buniek s tvorbou obrovských buniek. To ovplyvňuje všetky vrstvy steny cievy. Takéto zmeny v temporálnej artritíde sú vertebrálna artéria, vizuálne a ciliárne tepny. Pri analýze steny zapálenej artérie bolo zistené veľké množstvo protilátok, ktoré napadajú štrukturálne prvky cievy. To dokazuje autoimunitnú povahu ochorenia.

Pacienti s temporálnou arteritídou majú ťažké pulzujúce bolesti hlavy, nepríjemné pocity a bolesť pri žuvaní, prehĺtaní a bolesti v oblasti krku. Oblasť postihnutých artérií je opuchnutá, bolestivá. Pacienti sa často nedokážu dotknúť pokožky hlavy kvôli silnej bolesti. Keď je palpácia určená vaskulárnou nodularitou. V súvislosti s léziou oftalmickej artérie vznikajú symptómy z vizuálneho aparátu. Môže sa vyskytnúť vynechanie očného viečka, zhoršenie videnia až po jeho úplnú stratu.

Môže sa vyvinúť arteritída tvárovej tepny. Ak obrie bunková arteritída ovplyvňuje aortu, potom existuje nerovný pulz, rôzne príznaky nerovnomerného krvného naplnenia končatín. Väčšina pacientov s temporálnou arteritídou je náchylná na reumatickú polymyalgiu. Toto ochorenie je charakterizované bolesťou s tuhosťou svalov ramena alebo panvového opasku. Presná diagnóza sa robí na základe údajov z angiografie, ako aj biopsie.

Symptómy artérií

Existuje veľké množstvo artritídy. Jedným z najčastejších je polyarteritis nodosa. Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje ako arteritída dolnej končatiny. Pacient sa sťažuje na ostrú stratu hmotnosti, dlhú, zdanlivo neprimeranú horúčku, silnú bolesť svalov na nohách a bolesť migrujúcich kĺbov. V súvislosti s zablokovaním poškodených ciev sa na ischemickej koži objavujú rôzne vyrážky. Pri palpácii oblasti postihnutého cievneho kmeňa sú identifikované tuberkulózy alebo uzliny. Sú to aneuryzmy tepien.

Svaly s cievami postihnutými artritídou sú atrofované, môže sa objaviť gangréna. Spolu s porážkou dolných končatín dochádza k zápalu v renálnych tepnách, čo vedie k poškodeniu funkcie obličiek: dochádza k arteriálnej hypertenzii, procese vylučovania konečných produktov bielkovín sa rozkladá. Poškodenie krvných ciev miechy a mozgu vedie k porušeniu citlivosti určitej časti tela, epileptických záchvatov.

Arteritída semennej tepny spôsobuje neznesiteľnú bolesť v miešku. Výskyt vaskulárneho zápalu v brušnej dutine sa prejavuje symptómami akútnej chirurgickej patológie. Koronaritída môže viesť k infarktu myokardu a kardioskleróze.

Ďalšou ťažkou arteritídou je Wegenerova granulomatóza. V tejto patológii sú postihnuté malé cievy, najmä tepny dýchacích ciest a obličkové kapiláry. V tomto prípade sa pacienti obávajú spolu s všeobecnou intoxikáciou bolesť v nazofarynxe, v ústach, hemoptýza, časté krvácanie a vyprázdnenie hnisu z nosa. Môže to byť zhoršenie zraku, niekedy až do bodu absolútnej slepoty. Pľúca a pleura sú ovplyvnené. Pri zapojení kapilár renálnych glomerulov do ochorenia sa vyskytuje glomerulonefritída. S progresiou ochorenia môže dôjsť k zlyhaniu obličiek. Wegenerova arteritída prechádza 4 etapami: rinogénnymi, s léziou nosa; pľúcna, s príznakmi pleurisy, pľúcna infiltrácia; všeobecná fáza, v ktorej sú postihnuté iné orgány; terminál, s výskytom poruchy všetkých systémov.

Charge-Straussova arteritída je ochorenie malých kalibrovacích ciev v kombinácii s bronchiálnou astmou. V prvej fáze ochorenia sa pozorujú lézie nosovej sliznice s tvorbou polypov. Neskôr sa vyvinie bronchiálna astma. Pľúcne infiltráty sa objavujú. Druhá fáza sa vyznačuje výskytom veľkého počtu eozinofilov a ich migráciou do pľúcneho tkaniva do gastrointestinálneho traktu, srdca. Infiltrácia kože sa prejavuje urtikáriou a inými vyrážkami. Tretia fáza začína s výskytom systémovej artritídy: horúčka, bolesti celého tela, strata hmotnosti. Vyskytujú sa myokarditída, perikarditída, ktorá vedie k zlyhaniu srdca. Vznikajú perforácie steny gastrointestinálneho traktu. Zhoršená citlivosť pokožky.

Mikroskopická polyangiitída - poškodenie plavidiel minimálneho rázu. Nástup choroby je nešpecifický a podobá sa akútnej respiračnej infekcii. Neskôr sa na koži pacienta objaví vyrážka: purpura, krvácanie, ohniská nekrózy, ulcerácia. Oči sú ohromené. Utrpenie horných dýchacích ciest: rinitída, sinusitída, čelná sínusitída. Vzniká zápal pľúc. Manifestácia poškodenia obličiek začína zlyhaním obličiek.

Nešpecifická aortoartritída (Takayasu arteritis) ovplyvňuje veľké elastické cievy - aortu a jej hlavné vetvy, pľúcnu tepnu. Akútny nával, prudký nárast teploty, silná všeobecná intoxikácia. Kĺby horných končatín sú poškodené, objaví sa Raynaudov syndróm. Na koži sa objavujú trofické vredy. Syndróm aortálneho oblúka zahŕňa nasledovné príznaky: bolesť, studené ruky, nedostatok pulzu v radiálnych tepnách, rozdiel v krvnom tlaku v rukách. Za účasti karotickej artérie sa vyskytujú mŕtvice, encefalopatia.

Liečba arteritídy

Nodulárna polyarteriitída je liečená pulznou terapiou. Za týmto účelom používajte metylprednizolón 1000 mg počas troch dní, druhý deň sa pridáva cyklofosfamid v dávke 1000 mg. Okrem pulznej terapie sa používa liečba prednizolónom - 1 mg / kg-1 mesiac. s ďalším znížením dávky na polovicu originálu, ktoré dáva 1 mesiac. Ak chcete konsolidovať výsledok, spolu s prednizolónom sa má predpísať cyklofosfamid - 2 mg / kg denne - 1 rok. Aplikujte imunoglobulíny, ako aj plazmaferézu. V prípade súvisiacich príznakov sa vykoná príslušná liečba.

Wegenerova granulomatóza sa môže liečiť pulznou terapiou, ako je polyarteritis nodosa. Hlavným liekom v základnej terapii je cyklofosfamid s počiatočným podaním 5-10 mg na kg na deň počas 7 dní. Potom v dávke 1-2 mg na kg v d. Orálne počas 2-3 týždňov. Počas celého roka pokračujte v užívaní 25-50 mg denne spolu s cytostatickým podaním prednizolónu v dávke 20-30 mg. Aj príslušné antibiotiká: azitromycín, klaritromycín, biseptol. Hemodialýza je použiteľná pri zlyhaní obličiek.

Charge-Straussová arteritída sa lieči prednisonom mesiac v dávke 1 mg / kg. Cyklofosfamid je predpísaný rýchlosťou 2 mg na kg hmotnosti počas 9-12 mesiacov. Impulzná terapia je rovnaká, ako bolo opísané.

Liečba mikroskopickej angiitídy je podobná terapii artritídy Charge-Strauss.

Akútny stupeň nešpecifickej aortoartritídy je liečený prednizolónom v dávke 30-100 mg denne. pred zmiernením prejavov. Ak je táto liečba malá, pridajte cyklofosfamid do 2 mg ha kg. Aplikujte pulznú terapiu.

Na prevenciu trombózy sa heparín podáva subkutánne. Súbežná patológia je liečená asymptomaticky.

Zlepšiť agregačný stav krvi predpísaných aspirínom, Curantilom, klopidogrelom. Na zlepšenie mikrocirkulácie použite Pentoxifylline, Xantinol nikotinát. Niekedy sa musíte uchýliť k chirurgickej angioprotetike.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Protrombín Kvik zvýšil to, čo to znamená

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnotyŠtúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.

Ako liečiť hypertenznú krízu doma

Hypertenzívna kríza je častou udalosťou, preto je otázka, ako liečiť hypertenzívnu krízu doma. Mnohí ľudia čelia tejto chorobe náhle, je dôležité, aby vedeli akú pomoc pomôcť s hypertenzívnou krízou doma.

Kŕč mozgových ciev a ich liečba

Kŕč mozgových ciev je patológia, ktorá je súčasťou skupiny akútneho zlyhania obehového systému. Stav vazospazmu sa považuje za prechodné, krátkodobé, paroxysmálne porušenie ponuky výživy do mozgu.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.

Zvýšené neutrofily v krvi dieťaťa

Pri štúdiu krvného testu dieťaťa sa venuje osobitná pozornosť počtu leukocytov, pretože ich zvýšenie často naznačuje infekciu alebo akútny zápal v detskom tele. Je však rovnako dôležité hodnotiť leukocytový vzorec, ktorý ukazuje, ktoré bielych krviniek sú vyššie ako normálne.

Encefalogram mozgu, ktorý ukazuje? Kde to urobiť?

Väčšina z nás nepochybuje o tom, že mozog je "centrom kontroly" celej ľudskej činnosti. Práve on prijíma a spracúva signály od vonkajšieho sveta a vytvára odpoveď na ne.