Neurocirkulačná dystonia je ochorenie prejavujúce sa kardiovaskulárnymi, respiračnými poruchami, zlou toleranciou na stres a fyzickou námahou.

dôvody

 • neuro-emocionálny stres
 • nepriaznivé sociálno-ekonomické podmienky
 • nadmerné vystavenie slnku
 • horúce podnebie
 • chvenie
 • chronická intoxikácia, vrátane alkoholu a tabaku,
 • infekcie horných dýchacích ciest a nosohltanu,
 • sedavý životný štýl
 • duševné a fyzické vyčerpanie.

Manifestácia neurocirkulačnej dystonie

Pri neurocirkulačnej dystónii je zaznamenaná bolesť v oblasti srdca (bolesť, bodnutie). Ich trvanie je odlišné: od okamžitého ("piercing") až po monotónne, trvajúci hodiny a dni. Výskyt bolesti spojenej s preťažením, úzkosťou, zmenami počasia, príjmom alkoholu. U žien sa bolesť niekedy vyskytuje v predmenštruačnom období. Pristupoobrazny intenzívna bolesť sprevádzaná strachom a autonómnymi poruchami vo forme pocitu nedostatku vzduchu, potenia, pocitu vnútorného trasenia. Pacienti ochotne prijímajú tinktúru valeriánov alebo hloh. Užívanie nitroglycerínu neodstraňuje bolesť.

Niektorí pacienti sa sťažujú na rýchle plytké dýchanie, pocit neúplnej inhalácie, túžbu po hlbokom inhalovaní vzduchu ("melancholický povzdych"). Možno pocit "hrudku" v krku alebo jej stlačenie. Je ťažké, aby bol pacient v upchatom priestore, je potrebné otvoriť okná. Tieto javy sú sprevádzané úzkosťou, závratmi, strachom z udusenia.

Pacienti poznajú palpitácie, pocity intenzívnej práce srdca, sprevádzaný pocitom pulzácie ciev na krku, hlavy, ktoré sa objavujú v momente námahy alebo vzrušenia a niekedy v noci, z ktorej sa pacient prebudí. Palpitácie sú vyvolané úzkosťou, fyzickou aktivitou, príjemom alkoholu.

Astenický syndróm sa prejavuje zníženým výkonom, pocitom slabosti a zvýšenou únavou.

Pravidelne narušené bolesti hlavy, "blikajúce muchy" pred očami, závrat, pocit chladu končatín.

U niektorých pacientov sa zaznamenalo zvýšenie telesnej teploty na 37,2-37,5 ° C, teplotné rozdiely v pravej a ľavej axilárnej dutine a pokles teploty kože končatín ("mrazivé ruky").

Vegetatívne krízy sa prejavujú trasením, zimnicami, závraty, potenie, pocitom nedostatku vzduchu a nezodpovedaným strachom. Takéto stavy sa zvyčajne vyskytujú v noci, trvajú od 20-30 minút do 2-3 hodín a často sa končí veľkým močením alebo voľnými stolicami.

Takéto podmienky zvyčajne vyriešia samostatne alebo užívajú lieky. V priebehu času sa závažnosť kríz znižuje, krízy sa objavujú menej často a môžu úplne zmiznúť.

Diagnóza neurocirkulačnej dystonie sa uskutočňuje vyšetrením mnohých odborníkov (endokrinológ, neuropatológ, kardiológ atď.) Metódou eliminácie.

liečba

Veľmi účinná pri liečbe neurocirkulačnej dystónie: auto-tréning a relaxácia (relaxácia).

Valeriánska koreňová alebo materská bylina sa užíva vo forme infúzií (z 10 g na 200 ml vody) v 1/4 šálke 3 krát denne a cez noc počas 3-4 týždňov.

Trankilizéry zmierňujú pocity strachu, úzkosti, emočného napätia.

 • Elenium je predpísaný v množstve 0,005-0,01 g, 2-3 krát denne.
 • Diazepam (Seduxen, Relanium) - predpísaný v dávke 2,5-5 mg 2-3 krát denne, s výrazným pocitom strachu, môže byť jedna dávka zvýšená na 10 mg. Phenazepam je veľmi aktívny trankvilizujúci liek, odporúča sa užívať 0,5 mg 2-3 krát denne.
 • Oxazepam (Nozepam, Tazepam) - užívaný 0,01 g 2-3 krát denne.
 • Medazepam (Mezapam, Rudotel) - užívaný 0,01 g 2-3 krát denne.
 • Tofizopam (Grandaksin) - denný trankvilizér, aplikovaný 0,05-0,1 g 2-3 krát denne.

Transkilizátory sa užívajú do 2 - 3 týždňov, sú zvlášť indikované pred stresovými situáciami. V uplynulých rokoch boli použité lieky ako Afobazol (denné OTC, bez ospanlivosti) a Tenoten (homeopatický liek).

Kombinované lieky "Belloid" a "Bellaspon" majú utišujúci účinok.

 • Belloid - 1 tableta lieku obsahuje 30 mg butobarbitalu, 0,1 mg alkaloidov, belladónov, 0,3 mg ergotoxínu. Určené 1 tabletu 2-3 krát denne.
 • Bellaspon (Bellatamininal) - 1 tableta obsahuje 20 mg fenobarbitalu, 0,3 mg ergotamínu, 0,1 mg alkaloidov belladonovej. 1-2 tablety sa predpisujú 2-3 krát denne.

Antidepresíva sú indikované primárne na depresiu. Maskované depresie sú možné, keď samotná depresia je "maskovaná" rôznymi chorobami.

Piracetam (Nootropil) - určený do kapsúl alebo tabliet 0,4 g 3 krát denne počas 4 až 8 týždňov. V prípade potreby môžete dávku zvýšiť na 0,8 g 3 krát denne. Modernejšie a výkonnejšie nástroje sú Fenotropil, Pantokalcin. Picamilon má mierny účinok a je dobre tolerovaný.

 • Cavinton (Vinpocetín) - používa sa v tabletách s hmotnosťou 0,005 g a 1-2 tablety trikrát denne po dobu 1-2 mesiacov.
 • Stugeron (cinnarizín) je predpísaný v tabletách 0,025 g, 1-2 tablety trikrát denne počas 1-2 mesiacov.
 • Instenon Forte - 1 tabletu 2 krát denne po dobu najmenej jedného mesiaca.

V prípade neurochirurgických dystónií sa Persen používa ako sedatívum na zvýšenie nervovej excitability, poruchy spánku, nespavosti, podráždenosti; pocit vnútorného napätia. Persen predstavuje dve dávkové formy - tablety Persen a kapsuly Persen forte. Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov majú predpísané 2-3 tablety alebo 1-2 kapsuly. Liečivo sa užíva 2-3 krát denne. Pre nespavosť 2-3 tablety alebo 1-2 kapsuly hodinu pred spaním. Deti vo veku od 3 do 12 rokov, liek je predpísaný len pod dohľadom lekára a len vo forme tabliet. Dávka závisí od telesnej hmotnosti pacienta, v priemere 1 tableta 1-3 krát denne.

Ďalšia liečba neurocirkulačnej dystónie

S cieľom regulovať nervový systém, znížiť prejavy bolesti v srdci, používajú elektrický. Pre upokojujúci účinok je predpísaný 20 až 40 minút denne, priebeh liečby je 15 sedení.

Postupy s vodou majú pozitívny účinok na pacientov s neurocirkulačnou dystóniou. Použite rôzne sprchy, sprchy, suché a mokré zábaly. Valerijské, ihličnaté, kyslíkové, dusíkové a perličkové kúpele (teplota 36-37 ° C) s trvaním 8-15 minút majú výrazný upokojujúci účinok. Kúpele sú vymenované každý druhý deň, priebeh liečby je 10-12 kúpeľov.

Pri výraznej prevahe excitačných procesov majú radónové a dusíkové kúpele najlepší účinok, zatiaľ čo asténia - oxid uhličitý. Radónové a brómové kúpele sú tiež vhodné na osteochondrózu.

Získané pri liečbe pacientov s neurocirkulačnou aeroionizáciou dystónie. Ionizátory vzduchu sa používajú pre individuálne ("Ovion-S") a kolektívne použitie ("Chizhevsky luster"). V procese ionizácie vzduchu sa vytvárajú ióny vzduchu s prevažnou väčšinou negatívnych iónov. Pacienti sú vo vzdialenosti 70-100 cm od zariadenia, trvá relácia 20-30 minút, počas ktorých pacient vdýchne vzduch, ktorý je nabitý negatívnymi iónmi. Priebeh liečby je 12-14 sedení. Pod vplyvom aeroionoterapie dochádza k poklesu krvného tlaku (o 5-20 mmHg), poklesu srdcovej frekvencie, zvýšeniu výmeny plynu, zvýšeniu spotreby kyslíka, zmiznutiu nespavosti, poklesu bolesti hlavy a slabosti.

Masáž má pozitívny účinok na pacientov s neurocirkulačnou dystóniou. Všeobecná tonická masáž je užitočná pre pacientov, starostlivá masáž krčnej a hrudnej chrbtice sa odporúča pre osteochondrózu týchto oddelení. Účinným spôsobom liečenia neurocirkulačnej dystónie je akupresúra.

Akupunktúra normalizuje funkčný stav nervového systému; eliminuje neurocirkulačnú dystóniu; zvyšuje adaptačnú kapacitu organizmu. Akupunktúra sa môže uskutočňovať podľa klasickej metódy alebo vo forme elektroakupunktúry. Prvý kurz zahŕňa 10 zasadnutí, po dvojtýždňovej prestávke, druhý je pridelený a po 1,5 mesiaci - tretí kurz.

Aká je diagnóza NDC, príčiny a liečba

Mnoho ľudí, keď počujú diagnózu NDC, čo to je, neviem. Neurocirkulačná dystónia sa často nazýva vegetatívno-vaskulárna dystónia, syndróm vegetatívnej dysfunkcie alebo vegetatívna neuróza. Toto je komplex príznakov, ktorý zahŕňa veľké množstvo rôznych syndrómov s rôznou etiológiou. Hlavnou príčinou je dysfunkcia autonómneho nervového systému.

Príčiny NDC

Autonómny nervový systém reguluje väčšinu javov a procesov v tele. Hlavným cieľom je regulovať životnú činnosť rôznych orgánov. Je to vďaka autonómnemu nervovému systému, že orgány koordinujú svoju prácu a prispôsobujú sa rýchlejšie potrebám celého organizmu.

Sympatické rozdelenie autonómneho nervového systému je neurónmi, ktoré sa nachádzajú v bedrovej a hrudnej oblasti miechy. Zodpovedajú za takéto orgány a systémy:

 • oči (dilatácia žiaka, roztrhnutie, lesk);
 • regulácia pokožky a tepla (tón pleti, pot, teplota, tolerancia tepla a chladu, maz);
 • srdce a cievy (regulácia krvného tlaku, srdcovej frekvencie);
 • respiračné orgány (frekvencia, svaly, objem);
 • tráviaci trakt (zložky sliny, jeho sekrécia, kyslosť žalúdka, intestinálna motilita);
 • močové a reprodukčné systémy (erekcia, vyprázdnenie močového mechúra).

Navyše je táto časť neurónov zodpovedná za spánok (jeho kvalita, zaspávanie a prebudenie) a niektoré osobnostné charakteristiky (emócie, fyzická a duševná činnosť).

Parasympatický nervový systém je súčasťou autonómneho oddelenia. Táto časť neurónov je prepojená so sympatikom. Spolupracujú, ale účinok je opačný. Neuróny parasympatického rozdelenia sa nachádzajú v sakrálnej oblasti av centrálnej časti nervového systému.

Výraz "dystónia" naznačuje, že v ľudskom tele nie je žiadna rovnováha v práci sympatického a parasympatického rozdelenia. Existuje veľa faktorov, ktoré môžu vyvolať túto chorobu.

Hlavné príčiny neurocirkulatívnych zmien sú:

 1. Genetická predispozícia.
 2. Častý a silný stres. Pod vplyvom silného stresu môže dokonca aj relatívne zdravá osoba vyvinúť NDC.
 3. Ťažká zmena klímy.
 4. Telo a neurologické patológie.
 5. Ostré hormonálne zmeny. V tomto prípade sa berie do úvahy menopauza a puberta. Poruchy hormonálneho pôvodu môžu byť spojené s rôznymi ochoreniami.
 6. Duševné choroby. Je potrebné brať do úvahy depresiu, záchvaty paniky, poruchy typu hypochondria.

Symptómy NDC

Príznaky NDC u všetkých pacientov sú odlišné. Existujú také veľké syndrómy:

Tento syndróm sa považuje za najbežnejší. Zvyčajne má človek slabú bolesť v srdci. Prerušuje sa jeho práca, zmeny krvného tlaku. Symptómy sa vyskytujú v momente, keď je človek vystavený stresu, úzkosti alebo ťažkej nadmernej práci (fyzickej a duševnej).

Závažnosť týchto príznakov je individuálna. Môžu byť mierne a veľmi silné. Bolestivé pocity majú piercing, rezanie, bolesť alebo represívny charakter. Niekedy je bolestivý syndróm podobný infarktu myokardu alebo angíne.

Navyše, s neurocirkulačnou dystóniou sa mení krvný tlak. Môže prudko stúpať a potom rýchlo klesať. Časť systému ovplyvňuje receptory krvných ciev a spôsobuje kŕče. Táto podmienka sa nazýva vegetatívna kríza. Jeho vzhľad je spôsobený ostrým aktivovaním sympatického nervového systému. Tento jav je krátkodobý.

Často človek zvyšuje intenzitu potenia, keď je lepkavý a chladný. Tento stav sa nazýva vegetatívny typ hyperhidrózy. Potové žľazy sú tiež regulované sympatickou časťou nervového systému, jeho aktivácia vyvoláva zvýšenie intenzity potenia.

S týmto syndrómom človek zvýšil dýchanie, ale zároveň sa stal povrchným. Človek trpí nedostatkom kyslíka. Tieto príznaky sa objavujú, keď je pacient vo veľkom vzrušení. Ak má pacient hysterický typ, môže sa stav zhoršiť, vrátane udusenia a pocitu kómy v krku. Ak má človek miernejšiu formu choroby, potom je len malý nepríjemný pocit. Niekedy dochádza k nádychom v podobe kŕčov. Pacient neustále cíti nedostatok kyslíka, takže neustále otvára okná.

Tento syndróm sa prejavuje vo forme vyčerpania, emocionálnej aj fyzickej. Takýto syndróm sa pozoruje takmer u všetkých pacientov s neurocylulatorickou dystóniou. Existuje pocit slabosti, letargia. Produktivita prudko klesá, človek sa rýchlo unaví aj pri malých zaťaženiach. Z dôvodu neustálej únavy u človeka má zlú náladu.

Pacienti v detstve a dospievaní majú problémy s výkonom intelektuálnych funkcií. Ich akademická výkonnosť začína klesať. Nie je to spôsobené žiadnymi léziami v mozgovom tkanive, ale vzhľadom na to, že sa dieťa nemôže sústrediť na niečo - stane sa absent-minded. To ukazuje nervozitu, podráždenosť, dokonalosť. Akékoľvek zaťaženie, ktoré nesie zlé.

Diagnóza NCD môže zahŕňať aj problémy s reguláciou teploty tela. Povaha tohto syndrómu závisí od typu dystonie. Ak vplyv sympatikovej časti nervového systému prevažuje, potom pacient trpí zima normálne, ale pre ňu je ťažké tolerovať teplo a teplo. V tomto prípade má vždy chladné ruky a nohy, ale jeho pokožka nie je mokrá.

Ak naopak pacient má parasympatický tón, potom netoleruje chladu, ale uspokojivo sa vyrovná s teplom. V tomto prípade sú ruky vždy veľmi teplé, ale mokré. Okrem mazu je bohatá. Títo ľudia sa pokúšajú obliecť sa hrejivšie, ale sú neustále zmrazovaní.

Často sa u pacientov s problémami s termoreguláciou tela prejavuje teplota tela pod 37 ° C, ale index sa môže pohybovať medzi 36,7 ° C a 37,1 ° C V tomto prípade antibiotiká, lieky s protizápalovými vlastnosťami a iné lieky nepomôže.

Tento syndróm je charakteristický pre dospievanie. A to platí pre dievčatá i pre chlapcov. Zvyčajne mdloby nastáva, keď človek dramaticky zmení polohu tela v priestore. Napríklad, keď stúpa z sediacej alebo ležiacej polohy. Tento stav sa nazýva ortostatická hypotenzia. Vysvetľuje to skutočnosť, že prietok krvi cez cievy sa pomaly redistribuuje, najmä v nohách. Z tohto dôvodu krvný tlak prudko klesá a pacient stráca vedomie po krátky čas. Okrem toho sa takáto podmienka pozoruje so silnými emóciami, napríklad ak sa človek bojí.

Neurotické poruchy

Podľa štatistiky každý druhý pacient s neurocirkulačnou dystóniou má neurotickú poruchu. Napríklad ide o depresiu alebo úzkosť. Pri úzkostnej poruche sa pacientovi pravidelne objavujú záchvaty paniky, ktoré sú sprevádzané silným pocitom strachu. Pacientka je z rôznych dôvodov veľmi znepokojená. Napríklad, má strach z dusenia, zomierania alebo prebudenia. Ak sa takéto záchvaty opakujú, znamená to, že sa rozvíja úzkostná porucha. V tomto prípade sú pacienti veľmi nepokojní, podozriví. Spávajú zle, často sa prebúdzajú bez dôvodu. Je veľmi ťažké zaspať.

Každý štvrtý pacient s neurocirkulačnou dystóniou trpí depresiou. Môže byť hypochondriálny aj alarmujúci. Nálada sa zhoršuje alebo sa môže dramaticky meniť počas dňa.

Ak má pacient poruchu hypochondriálneho typu, potom je neustále zaneprázdnený vlastným zdravím. Vždy sa obáva, aký bude výsledok choroby. Zvyčajne sa ľudia s takýmito poruchami pokúšajú navštevovať nemocnicu častejšie. Stále sa sťažujú lekárom, zakaždým, keď nájdu všetky nové príznaky. Majú tendenciu neustále merať pulz, tlak, telesnú teplotu. Takí pacienti sa stále snažia vždy nájsť nové metódy liečby.

Liečba NDC

Liečba NDC je zvyčajne zameraná na stabilizáciu emočného prostredia. Je dôležité venovať väčšiu pozornosť mentálnemu stavu pacienta. Ak v klinickom zobrazení dominujú depresívne poruchy, predpísané sú lieky zo skupiny antidepresív. Ak je neustále v stave úzkosti, lieky, ktoré majú anti-úzkosť vlastnosti sú predpísané.

Okrem toho musíte eliminovať príznaky ochorenia. Ak má pacient arteriálnu hypertenziu, používa sa antihypertenzívna medikácia. Ak pacient trpí nespavosťou, lekár predpíše lieky na spanie. Ak dôjde k vegetatívnej kríze, lekár vyberie lieky zo skupiny ganglioblokátorov a stabilizátorov vaskulárneho tónu.

Pri neurocirkulačnej dystónii sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Prostriedky so sedatívnymi vlastnosťami.
 2. Antidepresíva a lieky proti úzkosti.
 3. Lieky, ktoré ovplyvňujú srdce a obehový systém.

Takéto lieky sa bežne používajú:

 1. New priesmyk. Rastlinná droga, ktorá má utišujúci účinok, pomáha bojovať proti úzkosti a strachu.
 2. Persen. Tento liek tiež pomáha utišiť, má relaxačný účinok.
 3. Corvalol. Po užití tejto drogy sa človek postupne utilí, jeho spánok sa normalizuje. Má relaxačný účinok.
 4. Valokormid. Má antispazmické, kardiotonické a relaxačné vlastnosti. Postupne sa znižuje zaťaženie srdcového svalu. Úprava excitability nervového systému.
 5. Normatens. Tento liek je predpísaný na liečbu hypertenzie, rozširuje cievy, znižuje celkovú odolnosť ciev, ktoré sa nachádzajú na okraji. Spánok človeka sa stáva hlbší.
 6. Vinpocetín. Vďaka tomuto lieku sa zlepšuje krvný obeh v mozgu. Liečivo má vazodilatačné vlastnosti.
 7. Seduksen. Tento nástroj patrí do skupiny trankvilizérov. Inhibuje procesy, ktoré sa vyskytujú v mozgu.
 8. Azafen. Vďaka tejto drogu postupne prechádza úzkosť, pacientova nálada sa zlepšuje, smútok zmizne.

Adjuvantná liečba

Existuje mnoho ďalších techník, ktoré sa používajú aj na liečbu dystónie.

V prípade neurochirurgickej dystónie sa neodporúča odísť ďaleko od miesta pobytu. Ak zmeníte časové pásmo na 3 hodiny, potom sa stav pacienta môže zhoršiť, stres sa objaví, ochorenie sa zhorší.

Zvyčajne sú určené balneologické, klimatické a bahno liečebné strediská. Najlepšie je navštíviť miesta v pobrežných oblastiach, v horských oblastiach. Atraktívna je aerotéka (účinok čerstvého vzduchu na ľudské telo), helioterapia (opaľovanie), speleoterapia (návšteva solných bánov, jaskyne, krasové jaskyne, bane), talasoterapia (s použitím morských plodov, vody a rias). Kontrastné minerálne kúpele, dusík, kyslík, borovicové kúpele, sprchy (Charcot, pod vodou, ventilátor a ďalšie) sú považované za užitočné. Kalené kúpele, aplikácie, zábaly, paralelné účinky elektroforézy a nečistôt sú potrebné.

Typ masáže sa vyberá v závislosti od typu ochorenia. Napríklad, ak má pacient hypertenzívny typ, vykoná sa masáž nohy, brucha, krku všeobecných a bodových typov. Všetky techniky perkusie sú vylúčené. Odporúčané trenie, hladenie, hnetenie pokožky. Vibrácie sú povolené. Masáž pomáha normalizovať činnosť nervového systému, eliminovať bolesti hlavy, zlepšovať spánok.

Pomocou špeciálnych ihiel, laserových zariadení, elektrických impulzov a magnetického poľa môžete ovplyvniť špeciálne body na ľudskom tele, ktoré sa nachádzajú na koži. Takáto stimulácia určitých zón má dobrý účinok na fungovanie nervového systému. Odporúča sa kombinovať reflexológiu s inými metódami liečby.

Zvyčajne sú somatické poruchy v ľudskom tele spojené s emočnými poruchami. V tomto prípade kúpeľná liečba neprinesie požadovaný výsledok. Vyžaduje sa konzultácia s psychoterapeutom alebo psychológa. Títo špecialisti pomôžu prekonať obavy, nervové poruchy, vyvinúť odolnosť voči stresovým situáciám. Postupne sa zmení postoj k negatívnosti. Je potrebné zvládnuť techniky ovládania dýchania a relaxácie. V budúcnosti pomôže ovládať emócie.

Fyzikálna liečba je ďalšou metódou, ktorá pomôže vyrovnať sa s neurocirkulačnou dystóniou, ale mala by byť použitá v kombinácii s inými technikami. Lekár zvolí špeciálne cvičenia, ktoré posilnia ľudské telo a zvýšia jeho odolnosť voči nepriaznivým faktorom. Okrem toho dýchanie, krvný tlak sa stabilizuje, emocionálne pozadie, prietok krvi sa zlepší.

Odporúča sa korčuľovanie a lyžovanie, plávanie. Veľmi užitočná je aerobik vo vode a chôdza na čerstvom vzduchu. Neodporúča sa robiť vysoké skoky, flipy, žabky, zapojiť sa do bojových umení, kulturistiky a gymnastiky. Všetky triedy musia začať s minimálnym zaťažením a potom ich postupne zvyšovať.

  1. Power.

Strava zaujíma dôležité miesto aj pri liečbe neurocirkulačnej dystónie. Stravovanie by malo byť vyvážené. Odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny a potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny. To pomôže telu bojovať proti chorobám. Nezabudnite jesť viac obilnín (najmä ovsené vločky a pohánka), čerstvé ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, ryby a morské plody. Množstvo korenia a soli by malo byť minimálne. Je potrebné vylúčiť tukové mäso a tuky živočíšneho pôvodu.

fyzioterapia

Neurocirkulatívna dystónia je tiež liečená fyzioterapeutickými postupmi. Účinok tejto metódy liečby je regulovať tón krvných ciev.

Okrem toho musíte stabilizovať metabolizmus a odstrániť bolesť. Liečba by mala byť intenzívna a systematická. Všetky postupy a trvanie kurzu vyberie lekár.

Fyzioterapeutické postupy majú nasledujúce účinky:

Fyzioterapeutické procedúry

 1. Ukľudňujúce - to platí napríklad pre aeroionoterapiu, elektroliečbu, elektroforézu (dodatočne používané prostriedky so sedatívnymi vlastnosťami).
 2. Rozšírenie krvných ciev - ide o darsonvalization miestneho typu a galvanické pokovovanie.
 3. Konstrikcia krvných ciev - zahŕňajú elektroforézu s adrenalínom a iné lieky, ktoré ovplyvňujú adrenergné receptory.
 4. Tónovania. Napríklad sú predpísané induktívne, laserové a magnetické metódy.
 5. Antiarytmiká. Bežne používaná elektroforéza s použitím lidokaínu a chloridu draselného.

Nasledujúce postupy sú predpísané na liečbu neurocirkulačnej dystónie:

 1. Electro. Liečenie spánku pod vplyvom zvláštneho elektrického impulzu na ľudský mozog. Relácia sa uskutočňuje denne alebo s prestávkou v deň. Kurz zahŕňa približne 14 procedúr.
 2. Elektroforéza. To je spôsob, akým sú blahodarné látky zavádzané cez sliznice a pokožku. Súčasne sa to týka súčasnosti. Špeciálna tkanina ponorená do lieku je umiestnená na tele. Kryt s ďalšou vrstvou na ochranu a potom fixujte elektródy. Prípravky sa používajú v závislosti od formy neurochirurgickej dystónie. Napríklad pri hypertenznom type sa používa roztok aminofylínu, sodíka, síranu horečnatého, bromidu draselného, ​​dibazolu, papaverínu. Pri hypotenzii sa používal kofeín. Ak má osoba typ srdca, potom sa použije roztok novokapínu.
 3. Aeroionotherapy. Počas tohto postupu pacient dýcha vzduch, ktorý obsahuje ióny negatívneho typu.
 4. Inductothermy. Postup zohľadňuje vplyv tepla.
 5. Magnetická terapia. Telo je postihnuté magnetickým poľom.
 6. Laserová terapia. Pacient je vystavený svetelnému lúču.
 7. Galvanizácia. Pri tomto postupe sa osoba podrobí konštantnému elektrickému prúdu.
 8. Darsonvalization. Toto je postup, pri ktorom impulz striedavého prúdu s nízkou frekvenciou a silou, ale vysokým napätím, postihuje jednotlivé časti tela. Postupy 6-10 sú zvyčajne postačujúce.

Je potrebné brať do úvahy kontraindikácie. Patria medzi ne:

 • tuberkulóza;
 • duševná choroba;
 • zhubné nádory;
 • epilepsie;
 • ochorenia srdca a obehového systému;
 • ochorenia krvi;
 • hypertenzia (tretia etapa);
 • ateroskleróza mozgu;
 • zvýšená telesná teplota (nad 38 ° C).

Recepty tradičnej medicíny

So zvýšeným krvným tlakom môžete tieto rastliny použiť:

 • mint;
 • dráč;
 • kalina;
 • čierna chokeberry;
 • valeriána;
 • magnólia;
 • bobule hlohu.

Všetky tieto zložky pomôžu pacientovi znížiť krvný tlak a uklidniť sa. Môžete pripraviť zeleninovú zbierku kvitnúcich hlohu, konvalinky, koreňové valeriány, mätu a fenykl. Môžete variť čaj z čučoriedok, ríbezle (iba čierne - bobule a listy rastliny budú robiť), dudlík a chokeberry. Všetky komponenty môžu byť použité jednotlivo alebo zmiešané.

S nízkym krvným tlakom sa používa ženšen, Eleutherococcus, žihľava, púpava, citrónová tráva, jalovec a ľubovník bodkovaný. Všetky tieto bylinky zlepšujú celkový tón tela a zvyšujú krvný tlak. Používa sa na ošetrenie a zmes chmeľových šištičiek s kvetenstvami Echinacea, koreňov Rhodiola, vody a medu. Ďalšia bylinná zbierka, ktorá zahŕňa listy žihľavy, bluegrass a púpava, je tiež veľmi užitočná.

Pri srdcovej neurostirkulačnej dystónii sa rastliny používajú na normalizáciu fungovania srdca. Musíte použiť hrozienka, valerián, rozmarín, šípka, mäta. Bylinná zbierka Hypericum, hloh, rozmarín, chmeľ, mäta a valerián. Môžete používať čaj na základe chlpov, malinových listov, hloh, valeriánov, divokej ruže. Populárna je kompozícia založená na semenách kôpru, osvetlenej, mäty a palinu. Môžete pripraviť kombináciu tinktúry z hloh, pivónie, valerián, eukalyptus, Leonurus, škorica a mäta.

záver

Čo je neurochirurgická dystónia, každý by mal vedieť, kto má predispozíciu k takejto chorobe. Znalosti pomôžu v počiatočnom štádiu určiť vývoj choroby. Potom musíte ísť do nemocnice, aby ste diagnostikovali a určili príčiny ochorenia. Iba po tom, lekár zvolí optimálnu možnosť liečby. Obvykle sa predpisujú lieky so sedatívnymi vlastnosťami, ako aj tie, ktoré ovplyvňujú krvný obeh. Okrem toho môžete používať recepty tradičnej medicíny. Balenie, vodoliečba, masáž, špeciálna strava, fyzikálna terapia, rôzne fyzioterapeutické postupy.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia (NCD) je komplex porúch kardiovaskulárneho systému funkčnej povahy, ktorý sa vyvíja v dôsledku zhoršenej neuroendokrinnej regulácie. Neurocirkulačná dystónia má polyeologickú genézu, je sprevádzaná rôznymi rôznymi, hlavne kardiovaskulárnymi prejavmi, ktoré vznikajú alebo sa zhoršujú pod vplyvom stresových vplyvov, líšia sa benígnym priebehom a uspokojivou prognózou.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia sa niekedy označuje v literatúre ako "neuróza srdca", "neurocirkulačná asténia", "excitabilné srdce". Je akceptované rozlišovať medzi dvomi typmi funkčných porúch kardiovaskulárneho systému: vegetatívno-vaskulárnou a neurocirkulačnou dystóniou. Vegetatívno-vaskulárna dystónia spája rôzne prejavy vegetatívnej dysfunkcie, ktorá sprevádza organické lézie nervového, endokrinného a iných systémov. Neurocirkulačná dystónia je nezávislá nosologická forma s jej etiológiou, patogenézou, symptómami a prognózou a líši sa v mnohých znakoch od autonómnej dysfunkcie. Rozlišujúcimi znakmi neurocirkulačnej dystónie je prevaha klinických prejavov kardiovaskulárnych symptómov, primárna funkčná povaha narušenej vegetatívnej regulácie a nedostatočná súvislosť s organickou patológiou vrátane neurózy.

Neurovedci, kardiológovia a praktickí lekári sa často stretávajú s neurocirkulačnou dystóniou. U pacientov s kardiologickým a terapeutickým profilom sa NCD vyskytuje u 30-50% jedincov. Neurocirkulatívna dysfunkcia sa môže vyvinúť v rôznom veku, ale je častejšia u mladých ľudí, väčšinou u žien, ktoré trpia 2-3 krát častejšie ako u mužov. Choroba sa zriedkavo vyskytuje u osôb mladších ako 15 rokov a starších ako 40-45 rokov.

Klasifikácia neurocirkulačnej dystónie

Podľa etiologických foriem sa rozlišujú základné (konštitučné dedičné), psychogénne (neurotické), infekčne toxické, dyshormonálne, zmiešané neurocirkulačné dystónie, ako aj NDC fyzického nadmerného tlaku.

V závislosti na prednej klinickej klasifikácie syndrómu V.P.Nikitina (1962) a N.N.Savitskogo (1964) rozdeliť do štyroch typov neuro dystónia: srdca (s primárnym poruchy srdcovej činnosti), hypotenzný (zníženie krvného tlaku s primárnym), hypertenzná ( s prevažujúcim zvýšením krvného tlaku), zmiešané (kombinuje porušenie krvného tlaku a srdcovej aktivity). Podľa závažnosti symptómov sa vyskytujú mierne, stredne závažné a závažné stupne neurocirkulačnej dystonie; podľa variantu kurzu - fázy exacerbácie a remisie.

Príčiny neurochirurgickej dystónie

Rôzne faktory môžu viesť k rozvoju neurochirurgických porúch, ale nezahŕňajú organické lézie endokrinných a nervových systémov. V dospievaní a dospievaní je neurocirkulačná dystónia obvykle spôsobená nedokonalosťou neuroendokrinného mechanizmu regulácie vegetatívnych procesov. Vývoj NDC v predpubertálnych a pubertálnych obdobiach napomáha zvýšený duševný a fyzický stres, sociálne prostredie.

U pacientov v akomkoľvek veku sa neurochirurgická dystónia môže vyvinúť na pozadí akútnych a chronických infekcií, nedostatku spánku, nadmernej práce, duševného traumu, fyzických a chemických účinkov (slnečné žiarenie, teplé podnebie, vibrácie), zlej stravy, fyzickej aktivity (preťaženie alebo hypodynamia) vrátane alkoholu a tabaku. Počas vývoja neurocirkulačnej dystónie zohrávajú úlohu obdobia hormonálnych zmien tela (puberta, potrat, tehotenstvo, menopauza, dysfunkcia vaječníkov).

Niektorí pacienti majú dedičnú ústavnú predispozíciu k rozvoju neurocirkulačnej dystónie. Vplyv týchto faktorov spôsobuje dysfunkciu neurohumorálnej kontroly kardiovaskulárneho systému, kde vedúcou patogénnou väzbou je porážka hypotalamo-hypofyzárnych štruktúr, ktoré koordinujú tieto procesy. Prerušenie neurohumorálnej kontroly sa prejavuje poruchou funkcií systémov, ktoré zabezpečujú homeostázu v tele: cholinergný, sympatický-nadobličkový, kallikreinkinín, histamín-serotonín atď.

To zase spúšťa mechanizmy, ktoré vedú k narušeniu a viacnásobným zmenám v sacharidoch, v metabolizme vody a elektrolytov, v acidobázickom stave, v mediátore av hormonálnych systémoch. V tkanivách myokardu nastáva aktivácia biologicky aktívnych látok (histamín, serotonín, kiníny atď.), Čo spôsobuje narušenie metabolizmu a rozvoj dystrofie. Na strane obehového systému dochádza k výkyvom v cievnom tóne, spazmom periférnych ciev, spomalením mikrocirkulácie, čo vedie k vzniku hypoxie tkaniva.

Po vytvorení sa patogenetické mechanizmy stávajú autonómnymi a neurocirkulačná dystónia - nezávislé ochorenie. Akékoľvek podnety (zmeny v poveternostných podmienkach, stres atď.) Spôsobujú patologickú reakciu spôsobujúcu prejav jedného alebo iného typu neurochirurgickej dystónie.

Symptómy neurochirurgickej dystónie

Spoločné pre všetky typy neuro dystónia prejav neurózy je stav charakterizovaný tým, únava, slabosť, poruchy spánku, podráždenosť, strata pamäti nálady a vôľových vlastností, zhoršenie koncentrácie, ku ktorej sú pripojené funkčné cirkulačné choroba prevažuje.

Priebeh srdcového typu neurocirkulačnej dystonie sa prejavuje kardiálgiou, palpitáciami, prerušeniami v srdcovej činnosti, niekedy dýchavičnosťou počas fyzickej aktivity; nie sú zaznamenané žiadne významné zmeny krvného tlaku. Môže byť určená objektívne tachykardia, respiračné siení, paroxyzmálna tachykardia, supraventrikulárna extrasystola, nedostatočný srdcový zmeny zaťaženie výstupu, EKG - zmeny v napätí T vlny (vysoká alebo zníženej).

Neurocirkulačná dystónia hypotenzného typu je charakterizovaná príznakmi chronickej vaskulárnej insuficiencie: poklesom systolického krvného tlaku menej ako 100 mm Hg. Art, chilliness nôh a rúk, tendencia k ortostatickej kolaps a mdloby. Aj u pacientov s hypotenzívnym typom NDC sú typické sťažnosti na únavu, svalovú slabosť a bolesti hlavy. Takíto pacienti majú zvyčajne astenickú postavu, bledú pokožku, chladné a vlhké palmy.

Hypertenzívny typ neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný prechodným zvýšením krvného tlaku na 130-140 / 85-90 mm Hg. Art., Čo v polovici prípadov nie je sprevádzané subjektívnou zmenou zdravotného stavu pacienta a je zistené pri lekárskych vyšetreniach. Menej časté sú sťažnosti na palpitácie, bolesti hlavy, únava. Hypertenzívny typ NDC vo svojich charakteristikách sa zhoduje s hraničnou arteriálnou hypertenziou.

Mierny stupeň neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný stredne výraznými symptómami, ktoré sa vyskytujú iba v súvislosti s psycho-emocionálnym preťažením. Pracovná kapacita pacientov sa zachováva, možno pozorovať mierny pokles fyzickej vytrvalosti; farmakoterapia nie je indikovaná.

Pri neurocirkulačnej dystónii so strednou závažnosťou sa zaznamenáva mnoho symptómov, zníženie fyzickej výkonnosti o viac ako 50%. Zníženie alebo dočasné postihnutie si vyžaduje určenie farmakoterapie. Pri závažných prejavoch neurochirurgickej dystónie, pretrvávajúcich a mnohonásobných klinických príznakov sa pozoruje prudké zníženie alebo postihnutie vyžadujúce hospitalizáciu u pacientov.

Diagnóza neurocirkulačnej dystónie

Nízka špecifickosť symptómov neurocirkulačnej dystónie sťažuje diagnostikovanie a vyžaduje starostlivé overenie diagnózy.

Podporujúce diagnostické kritériá neuro dystónia na základe sťažností pacienta môžu slúžiť ako príznaky možno vysledovať už dlhšie ako 1-2 mesiacov: falošné angínou pectoris, búšenie srdca, pocit, krátky dych, pulzácia v prekordiálna alebo v krčných ciev, slabosť, únava, neurotické príznaky (podráždenosť, úzkosť, poruchy spánku), závraty, studené a mokré končatiny. Neurocirkulačná dystonia je charakterizovaná množstvom sťažností, ktoré sú jasne spojené so stresovými situáciami alebo obdobiami hormonálnych zmien, priebehom ochorenia s obdobiami remisie a exacerbácie, ale bez tendencie k progresii.

Pre spoľahlivé kritérií fyzickou prítomnosťou NDC sú nestabilné srdcový rytmus so sklonom k ​​tachykardia, objaviť spontánne alebo nedostatočné situácie, labilita krvného tlaku, prítomnosť respiračné arytmia (tachypnoe, dyspnoe), hyperalgézia v srdci. EKG môže byť zaznamenaný u pacientov, tachykardia, arytmia, migrácia kardiostimulátora (21,3%), arytmia (8,8%), paroxyzmálna tachykardia a fibrilácie predsiení (3%) negatívne T vlny v dvoch alebo viacerých vodičov (39.4 %).

Informačné diagnostické metódy neurocirkulačnej dystónie sú diagnostické EKG testy so záťažou.

 • Fyziologický test s hyperventiláciou zahŕňa vykonanie nútených dychov a výdychov počas 30 až 40 minút, po ktorých nasleduje záznam EKG a porovnanie s pôvodným. Pozitívnym rozpadom indikujúcim NDC je nárast impulzu o 50-100% a výskyt negatívnych T vln na EKG alebo nárast ich amplitúdy.
 • Ortostatický test zahŕňa registráciu EKG v náchylnej polohe a potom po 10 až 15 minútach státia. Pozitívne výsledky testu sú rovnaké ako pri teste s hyperventiláciou, pozorované u NDC u 52% pacientov.
 • Vzorky liekov (s β-blokátormi, draslík) sú zamerané na rozlíšenie neurocirkulačnej dystónie a organickej choroby srdca. Registrácia EKG sa uskutočňuje 40-60 minút po užití 60-80 mg beta-blokátorov (obzidan, inderal, anaprilin) ​​alebo 6 g chloridu draselného. V organickej kardiopatológii (myokarditída, ischemická choroba srdca, hypertrofia myokardu) je zaznamenaná pozitívna T-vlna av NCD je negatívna T-vlna.

Pri vykonávaní veloergometry definované typické neurocirculatory dystónia zníženú toleranciu voči stresu, m. E. Neurocirculatory dystónia pacient je schopný vykonávať menšie zaťaženie než u zdravého človeka rovnakého veku a pohlavia. Laboratórne údaje ukazujú nárast aktivity sympatoadrenálního systému: v závislosti od zaťaženia v krvi je nedostatočné zlepšenie noradrenalín, adrenalín, metabolity, kyselina mliečna.

Liečba neurocirkulačnej dystónie

Pri liečbe neurocirkulačnej dystonie zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu nezdravotné opatrenia určené na zvýšenie adaptačnej kapacity organizmu na meniace sa podmienky. NDC vykazuje tvrdenie, športové aktivity (atletiku, plávanie), racionálnu psychoterapiu, normalizáciu práce a odpočinok.

Pozitívny vplyv na výkon systému regulácie autonómnych funkcií má balneoterapiu, fyzioterapiu (terapeutické sprchy a vane, elektrický, reflexná, elektroforéza s brómom, horčík, prokaín), pohybové liečby, kúpeľnej liečby. V prípade porúch spánku, podráždenosti môžu byť predpísané sedatívne lieky: motherwort, valerián, sedatíva (oxazepam atď.).

Pre liečenie srdcovej neurocirculatory dystónia a hypertenzívnych typu znázorneného príjem beta-blokátory (atenolol, propranolol, oxprenolol), odstraňuje tachykardia, hypertenzia, Cardialgia a lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus srdcového svalu (inozín, prípravky draslíka, vitamíny skupiny B). Pri neurocirkulačnej dystónii hypotenzného typu s prítomnosťou asténie a ortostatických porúch sa predpisuje tinktúra ženšenu (citrónovej trávy, aralia) a kofeínu.

Prognóza neurocirkulačnej dystónie

Priebeh akéhokoľvek typu neurochirurgickej dystónie nespôsobuje kardiomegáliu, srdcové zlyhanie alebo život ohrozujúce poruchy rytmu a vedenia. V dospievaní, s včasnou liečbou alebo seba-hojenie, dochádza k úplnému zotaveniu. S vekom prognóza úplného vyliečenia neurocirkulačnej dystónie klesá. Zníženie alebo dočasné postihnutie sa môže vyskytnúť počas obdobia exacerbácií.

Pacienti s hypertenzným typom neurochirurgickej dystónie sú vystavení riziku hypertenzie; pre akýkoľvek typ NDC v dôsledku porúch metabolizmu lipidov nie je vylúčená pravdepodobnosť aterosklerózy a ICHS.

Prevencia neurocirkulačnej dystónie

Otázky prevencie neurocirkulačnej dystónie sú mimo rozsahu čisto medicínskych udalostí. Prevencia zahŕňa správne telesné, duševné a hygienické vzdelávanie adolescentov, zvyšuje ich sebahodnotenie a sociálnu adaptáciu. Je dôležitá úloha podporovať zdravý životný štýl, športovanie, okrem fajčenia a užívania alkoholu.

Lekárska prevencia neurocirkulačnej dystonie zahŕňa boj proti fokálnym infekciám, stresovým faktorom, regulácii hormonálnych hladín u žien počas menopauzy.

NDC - akú diagnózu a ako je to nebezpečné?

NTSD znamená neurocirkulačnú dystóniu. Tiež sa nazýva vegetatívne-vaskulárna dystónia. Táto choroba je sprevádzaná komplexom príznakov súvisiacich s fungovaním vnútorných orgánov a nervového systému.

Autonómny nervový systém hrá dôležitú úlohu v práci celého organizmu, riadi funkcie vnútorných orgánov, preto keď dôjde k poruche, ovplyvňuje každý systém. Vzhľadom na celý komplex príznakov je ťažké urobiť diagnózu hneď, vyžaduje vyšetrenie a pozorovanie pacienta. Liečba v tomto prípade je zvyčajne symptomatická.

Príčiny a príznaky patológie

NDC sa prejavuje kardiovaskulárnymi, respiračnými a autonómnymi poruchami

Neurocirkulačná dystónia sa môže prejaviť v detstve alebo sa vyskytne v dospelosti. Je to zlyhanie sympatického a parasympatického rozdelenia autonómneho nervového systému. Reagujú na normálne fungovanie všetkých orgánov a systémov, takže príznaky sú určené v závislosti od toho, ktoré oddelenie je viac ovplyvnené.

Lekár vysvetlí, či diagnóza NDC je nebezpečná, čo je patológia, ako sa prejavuje a zaobchádza. Koniec koncov, to všetko závisí od veku a jednotlivých charakteristík organizmu.

Nie vždy pacient dokáže zistiť celý komplex príznakov. Po dlhú dobu pacient nemusí znamenať, že má chorobu. Štandardné, klasické pre vegetatívno-vaskulárnu dystoniu sú nervové poruchy, stres, fóbie, úzkosť, záchvaty paniky, poruchy pamäti a pozornosti, poruchy spánku.

Zvyšné príznaky sa objavujú v závislosti od typu ochorenia. Zmiešaný typ NDC kombinuje celý komplex porúch, NCD v hypertonickom a hypotonickom type je zvyčajne sprevádzaný rozdielmi v krvnom tlaku. Kardiálny typ je sprevádzaný porušením srdca a charakteristických znakov.

Medzi dôvody, ktoré vedú k vaskulárnej dystónii, sú:

 1. Horúce podnebie. Neustále teplo vedie k určitým zmenám v tele. Dilatačné cievy, tachykardia, zlyhanie tlaku a iné nepríjemné javy. Teplo tiež ovplyvňuje mentálny stav človeka a môže spôsobiť depresiu.
 2. Stres. Konštantný stres spôsobuje veľa škody na tele a môže spôsobiť rôzne chronické ochorenia. Je ťažké zbaviť sa účinkov stresujúceho stavu, pretože pocit choroby spôsobuje ešte väčšie obavy.
 3. Infekciu. Dôsledky infekčných chorôb sú nepredvídateľné. Dlhodobé infekcie môžu viesť k NCD.
 4. Hormonálna úprava. NDC sa často vyskytujú počas hormonálnych porúch alebo počas hormonálnych preskupení: tehotenstvo, menopauza.
 5. Príčinou vzniku neurocirkulačnej dystónie môže byť aj fyzická námaha, ťažká fyzická práca. Zlé návyky a nezdravá strava sa tiež nazývajú provokujúcim faktorom.

V priebehu času sa choroba stane nezávislou a nezmizne ani pri eliminácii príčiny. Exacerbácia sa vyskytuje pri výskyte provokačných faktorov.

Zmiešaný typ NDC

Zmiešaný typ NDC - kombinácia porúch krvného tlaku a srdcovej aktivity

Keď sa objaví zmiešaná neurochirurgická dystónia, klinický obraz je mätúci. Táto choroba môže byť zamieňaná s iným. Aj samotný NDC môže vyvolať výskyt chronických ochorení, čo komplikuje diagnostiku.

Existuje niekoľko fáz tohto typu dystónie:

 1. Prvá alebo ľahká fáza neprináša pacientovi veľa nepohodlia a prakticky neovplyvňuje jeho život. V zásade dochádza k zhoršeniu zdravia počas obdobia silného stresu alebo aktívnej fyzickej námahy.
 2. Ďalšia fáza komplikuje pracovný postup, narúša normálny odpočinok a vyžaduje si užívanie liekov.
 3. Ťažká choroba spôsobuje, že pacient je takmer zdravotne postihnutý. Liečba sa v tomto prípade vykonáva iba v nemocnici.

Príznaky dystonie zmiešaného typu sú veľmi rozmanité:

 • Srdcové prejavy. Pacient cíti silný tlkot srdca, bolesť v hrudi. Ak je človek nervózny alebo sa cíti fyzicky, môže zaznamenať prudké kolísanie krvného tlaku.
 • Porušenie tráviaceho traktu. Ľudia so zmiešaným NDC majú často syndróm dráždivého čreva. V tomto prípade sa objaví nestabilná stolička, zápcha a hnačka striedajú, môže to byť nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, plynatosť. Niekedy dochádza k nevoľnosti a zvracaniu.
 • Problémy v sexuálnej sfére. Ženy a muži majú problémy so sexuálnym životom: impotencia, problémy s erekciou, anorgasmia. Súčasne klesá libido, ale môže zostať na rovnakej úrovni.
 • Bolesti hlavy. Migrény sa vyskytujú často, môžu byť slabé alebo intenzívne a dochádza aj k závratom, čo môže viesť k mdlobu. Bolesť hlavy sa po intenzívnom miešaní alebo fyzickej námahe zhoršuje.
 • Slabosť. Pacient so zmiešaným typom NDC cíti konštantnú slabosť, únavu a nemôže sa rozveseliť a odpočívať ani po úplnom spánku.

Zmiešaný typ NDC je omnoho ťažšie diagnostikovaný než iné typy patológie. Diagnóza môže trvať dlho. Vyžaduje dlhodobé monitorovanie krvného tlaku. Liečba je zameraná predovšetkým na stabilizáciu duševného stavu, zmiernenie symptómov pomocou masáže a fyzioterapie.

Typ srdca ntsd

Kardiálny typ sa prejavuje najmä zhoršenou srdcovou aktivitou.

Pri tomto type neurochirurgickej dystónie je prvýkrát postihnutý kardiovaskulárny systém. Príčiny tejto choroby sú spoločné pre všetky typy dystónie. Otrava, infekcie rôznych etiológií, hormóny a časté vystavenie slnku môžu viesť k ochoreniu.

V počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Dokonca aj pri bežnom vyšetrení lekár nesmie zaznamenať žiadne nezrovnalosti alebo zmeny. Niektorí odborníci považujú túto chorobu za mýtus a ponúkajú liečbu len nervového systému, duševnej sféry. Avšak niekoľko rokov po nástupe choroby sa prejavia symptómy, počas diagnostiky sú viditeľné zmeny vo fungovaní srdca.

Klinický obraz neurocirkulačnej dystónie v srdcovom type zahŕňa nasledujúce znaky:

 1. Emocionálna depresia. Dystónia sa takmer vždy prejavuje v pravidelnej bezproblémovej depresii, úzkosti, apatii, depresii. Často sa pacient bojí, že srdce sa môže zastaviť, má fobiu náhlej smrti.
 2. Bolesť v srdci. Bolesť môže byť nudná alebo bodavá, dlhotrvajúca alebo krátkodobá, sa objaví bez príčiny alebo po emocionálnej alebo fyzickej námahe.
 3. Dýchavičnosť. V prípade poruchy srdca alebo závažnej tachykardie je funkcia dýchania zhoršená. S malou fyzickou námahou sa objavuje dýchavičnosť, dýchací rytmus vypadáva, je pocit nedostatku vzduchu, čo môže viesť k záchvatom paniky.
 4. Tachykardia. Tento príznak sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Palpitácie sa môžu mierne zvýšiť a môžu viesť k závažným záchvatom tachykardie, ktoré je potrebné odstrániť pomocou liekov.
 5. Bradykardia. V niektorých prípadoch pacient cíti spomalenie srdcovej frekvencie a srdcovej frekvencie. Hoci väčšinou s týmto typom dystónie sú pacienti náchylní na tachykardiu.

V tomto prípade sa vyžaduje EKG a iné metódy diagnostiky fungovania srdca. Liečba je hlavne symptomatická, zameraná na obnovenie mentálnej rovnováhy, ale niektorí lekári predpisujú závažné lieky na normalizáciu činnosti kardiovaskulárneho systému.

NDC na hypertonickom a hypotonickom type

Hypertenzívny a hypotonický typ je charakterizovaný zhoršením krvného tlaku.

Určenie tohto typu neurochirurgickej dystónie nie je tiež jednoduché, pretože každý má vlastný štandard krvného tlaku. Na diagnostiku NDC je potrebné minimálne 2 týždne na meranie denného tlaku pomocou tonometra.

Znížený tlak je 95 pre ženy a 60 pre mužov. Zvýšený tlak sa určuje individuálne v závislosti od normy konkrétnej osoby. Pri zvýšení alebo znížení krvného tlaku sa môže udržiavať srdcová frekvencia.

Nasledujúce prejavy sú charakteristické pre pacientov s hypertenziou typu NDC:

 • Pre-nevedomé podmienky. Takéto stavy sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov: vyčerpanosť, teplo, stres, fyzická aktivita. V súčasnosti dochádza k zmätku, tmavému oku, závratom.
 • Slabosť, únava. Ľudia s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou a hypertenziou sa rýchlo unavia z duševnej i fyzickej práce, cítia slabosť svalov a ťažko sa sústreďujú.
 • Meteorologická závislosť. Keď NDC pacient reaguje na zmenu počasia, teploty, vlhkosti: jeho kĺby začnú bolesť, zvyšujú tlak, závraty a slabosť sa objavujú v tele.
 • Poruchy dýchania. Dýchanie sa stáva ťažké, plytké, dýchavičnosť a pocit nedostatku vzduchu, zvyčajne po vzrušení alebo cvičení, ktorý zostáva v horúčave.
 • Zvýšený tlak často vedie k útokom tachykardie. Srdcová frekvencia môže stúpať na 100 úderov za minútu alebo viac. Keď sa začne aktívne potenie, bez ohľadu na teplotu okolia.

Viac informácií o hypertonickom NCD nájdete vo videu:

Hypotonika s NDC sú často sprevádzané slabosťou a prudkým tmavnutím očí, závraty a mdloby. To znamená, že príznaky sú všeobecne podobné, na určenie typu, je potrebné starostlivo sledovať ich tlak.

Ľudia s nízkym krvným tlakom môžu mať aj poruchy trávenia, nevoľnosť a vracanie.

Tento typ dystónie sa vyskytuje počas tehotenstva alebo laktácie. Choroba môže byť pre plod nebezpečná, čo vedie k placentálnej nedostatočnosti a potratov.

Súčasné prejavy všetkých týchto príznakov sú zriedkavé, zvyčajne sa striedajú a pravidelne sa objavujú.

Metódy liečby a diagnostiky

NDC môže byť mierna, stredná alebo závažná.

Liečba závisí od závažnosti ochorenia, primárnych chronických ochorení a stavu pacienta.

Prvým krokom je spravidla stabilizácia emočného pozadia pacienta. Štandardná diagnostika: krv a moč, ultrazvuk, EKG atď. Liečba môže byť liečba, ľudia, zahŕňajú fyzioterapiu a fyzikálnu terapiu.

Liečba pozostáva z niekoľkých aspektov:

 1. Liečba liečiv. Zvyčajne sa predpisujú mierne sedatíva na základe závodu: Persen, Afobazol, Motherwort Forte. Je potrebné zvoliť sedatíva, ktoré nespôsobujú silnú inhibíciu a ospalosť. Tiež odporúčané lieky, ktoré normalizujú krvný obeh: Vinpocetín, Piracetam.
 2. Kúpeľná liečba. Pravidelný odpočinok od práce a stres prispieva k zlepšeniu pohody, ale ľudia s NDC sa neodporúčajú opustiť domov a meniť časové pásma. Telo môže na tieto cesty zle reagovať. Odporúča sa odpočívať na mori alebo v horských oblastiach čistým vzduchom.
 3. Psychoterapia. Konzultácia psychológa alebo psychoterapeuta je predpísaná v prípade, keď pacient nemôže samostatne zvládnuť depresiu alebo úzkosť. Terapia vám pomôže naučiť sa ovládať svoje emócie, vyhnúť sa negatívnemu vplyvu prostredia, rýchlo sa uklidniť a dosiahnuť stav duševnej rovnováhy.
 4. Masáž. Masáž má mnoho odrôd. Výber masáže závisí od stavu pacienta a typu ochorenia. Častejšie sa odporúča akupresúra. Pomáha uvoľniť, zmierniť svalové napätie, zlepšiť tok krvi. Lekárska masáž pomáha normalizovať spánok, zmierňuje bolesť hlavy.
 5. Cvičebná terapia. Fyzická aktivita je potrebná, ale mierna. Neznesiteľné bremená a kardio môžu mať negatívny vplyv na pohodu. Pacientovi sa vyberú cvičenia na posilnenie svalov a zvýšenie obranyschopnosti tela.

Pred začatím liečby je potrebné určiť príčiny dystónie. Nie je vždy ľahké ich identifikovať. Ak však chronické ochorenie pozadia viedlo k neurocirkulačnej dystónii, malo by sa liečiť. Silné lieky sú predpísané veľmi zriedkavo a len vtedy, ak predchádzajúca liečba nepriniesla výsledky a stav pacienta sa naďalej zhoršuje.

Prognóza a komplikácie

Pri správnej a včasnej liečbe je prognóza priaznivá.

Hoci NDC spôsobujú rôzne nepríjemné príznaky, považujú sa za funkčné poruchy. Samotná dystónia nie je fatálna. Dĺžka života ľudí s NDC je rovnaká ako predpokladaná dĺžka života všetkých ostatných. Prognóza je priaznivá s periodickým vyšetrením a liečbou.

Dôsledkom môže byť nielen toľko dystónie, ale aj silný stres. Pacienti často trpia strachom z ich života, neustále počúvajú svoje telo a hľadajú znepokojujúce príznaky. Je to dosť bolestivé a môže mať vplyv na prácu, život vo všeobecnosti.

Najčastejšie to nie je vegetatívna dystónia, ktorá je nebezpečná, ale dôsledky jej útokov:

 • Zranenia a zlomeniny. Neočakávané mdloby sú plné zranení. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že s náhlou stratou vedomia môžete nielen zlomiť ruku, ale aj zasiahnuť hlavu, vyvolat otras mozgu, krvácanie alebo dokonca smrť.
 • Nehody na cestách. Dystonický náchylný k mdlobu. Ak pacient cestuje, v horúčave alebo len v únavnom stave, môže sa stretnúť s závratmi, čo vedie k autonehode.
 • Depresívne stavy. Ako viete, dlhodobá depresia môže poškodiť telo. Silný stres spôsobuje hormonálne poruchy a môže tiež spôsobiť samovražedné pocity.
 • Progresia primárnej choroby. Ak sa NCD stane smrteľným, príčinou nie je dystónia, ale choroba, proti ktorej sa vyskytla. Napríklad, ak nastane dystónia na pozadí ischémie, riziko mŕtvice a srdcových infarktov sa zvyšuje, ale to nie je NDC, ktoré vedie k smrti. Ak užívate toto ochorenie oddelene, potom nie je žiadny príznak smrteľný.

Jedným z nepríjemných následkov dystónie je sympatoreadrenálna kríza. Zdravie človeka sa prudko zhoršuje, začína tachykardia a porucha srdca, čo vedie k panickému strachu pre jeho život. Dyspnoe začína, udusenie a človek si myslí, že zomiera. V takom stave je veľmi dôležité premýšľať a pochopiť, že s dystóniou takéto útoky nikdy nevedú k smrti.

Ľudia s NDC musia byť pravidelne skúmaní, dodržiavať režim práce a odpočinok, nezabudnite na psychologickú odbornú pomoc. Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, môžete žiť celý život

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Diéta pre hypertenziu: recepty, menu, tabuľka

Ak lekár oznámil, že máte hypertenziu, mali by ste upraviť nielen životný štýl, ale aj diétu. Strava pre hypertenziu je niečo, čo zvyšuje účinnosť liekov a znižuje telesnú hmotnosť.

Čo je kruh Willis

Cévny systém mozgu má zložitú štruktúru. Jednou z jeho najdôležitejších zložiek je kruh Willis. Je to komplex tepien, ktorý sa nachádza v základni mozgu.Vďaka nemu existuje správne rozdelenie prietoku krvi v prípade poruchy karotickej artérie.

Príčiny a liečenie zúženia plavidiel Fundus

obsah

Konstrikcia očných ciev, dna alebo angiopatia je choroba, ktorá sa vo väčšine prípadov nevyskytuje sama osebe, ale stane sa výsledkom niektorých závažnejších ochorení.

Žila na ruke je zlomená.

Často počujem ľudí, ktorých poznám - žila na mojom ramene, nevyžadovali zranenie. Čo je to, ako sa liečiť a iné problémy roll v vlnách. Niektorí aj po spánku nájsť bolestivé tuberkulózy pod kožou alebo modra na paži.

Kŕčiková kosť na nohách: príznaky s fotografiami a metódami liečby

Moderné ženy milujú nosiť krátke sukne, ale po 25-30 rokoch si nie každý môže dovoliť taký odvážny odev. Dôvodom je vzhľad žilovej siete na nohách, v priebehu niekoľkých posledných rokov sa táto choroba stala pomerne mladou, najmä vzhľadom na to, že pred 30 rokmi bola diagnostikovaná ešte vyspelá žena.

Hypertenzia - čo to znamená

Hypertenzia je stav dutého orgánu alebo cievy, v ktorom kvapalina obsiahnutá v ňom vytvára vysoký hydrostatický tlak, ktorý porušuje ich funkcie. Arteriálna hypertenzia (AH) je bežná forma cievnych ochorení u dospelých.