Mnohí sa zaujímajú o to, čo sú diuretiká (diuretikum) a ako ovplyvňujú telo. Tieto lieky špecificky ovplyvňujú obličky a podporujú vylučovanie moču. Väčšina diuretík môže inhibovať reabsorpciu elektrolytov v tubuloch obličiek. Zvýšenie vylučovania elektrolytu je sprevádzané zvýšeným vylučovaním tekutiny.

Účinky diuretík na telo:

 • Zníženie krvného tlaku
 • Znížená potreba kyslíka myokardu
 • Rozvojová prekážka
 • Odstránenie nadbytočnej tekutiny

Diuretikum má tiež nefroprotektívny, kardioprotektívny, antiepileptický, bronchodilatačný a antispazmodický účinok.

Čo znamená diuretikum (diuretikum) v lekárskej praxi? Antihypertenzívny účinok je spôsobený retenciou sodíka v tele a poklesom objemu tekutiny v tele. Výsledkom je dlhodobé zníženie krvného tlaku. Navyše znižujú hladinu vápnika a zachovajú horčík, čo znižuje zaťaženie ľavej srdcovej komory srdca. Táto činnosť zlepšuje mikrocirkuláciu obličiek a zabraňuje kardiovaskulárnym a obličkovým komplikáciám.

Diuretický účinok liekov znižuje vnútroočný a intrakraniálny tlak. Vzhľadom na inhibíciu aktivity neurónov majú diuretiká antiepileptický účinok. Niektoré lieky (Indapamid) majú pozitívny účinok na obličky a srdce a dlhodobo slúžia ako ochranky pre tieto orgány. Existujú nástroje, ktoré uvoľňujú hladké svaly a majú antispazmický účinok. Patria medzi ne aminofylín a teobromín.

Použitie diuretík v medicíne

Hoci sú široko používané na liečbu rôznych ochorení, mali by ste vedieť, že nie všetky lieky majú rovnaký účinok, takže najprv musíte zistiť - čo sú diuretiká?

Tiazidy (Bendrofluazid, Dichlotyazitis, Hypotiazid) majú miernu aktivitu. Spolu s kvapalinou prípravky vo veľkom množstve odstraňujú sodík, chlór a draslík. Používajú sa na hypertenziu a mierne zlyhanie srdca.

Účinok slučky (Metolazon, Furosemid) je výraznejší, ale krátky. Používajú sa na zmiernenie pľúcneho edému alebo v prípade periférneho edému.

Potravinové šetrenie (Veroshpiron, Amiloride) sa užíva na prevenciu hypokaliémie v kombinácii s inými diuretikami, pretože tieto lieky sú zle odstránené kvapaliny.

Osmotické diuretiká (Manitol) sa používajú na nútenú diurézu alebo opuch mozgu.

Čo je diuretiká: popis, zoznam liekov (tiazid, draslík, slučka) s diabetes mellitus

Diuretiká špecificky ovplyvňujú funkciu obličiek a urýchľujú proces vylučovania moču.

Mechanizmus účinku väčšiny diuretík, najmä ak sú to draslík šetriace diuretiká, je založený na schopnosti potlačiť reabsorpciu elektrolytov v obličkách, presnejšie v obličkových kanáloch.

Zvýšenie počtu emitovaných elektrolytov nastáva súčasne s uvoľnením určitého objemu kvapaliny.

Prvý diuretik sa objavil v 19. storočí, keď bola objavená ortuť liečiva, ktorá sa široko používa na liečbu syfilisu. Avšak vo vzťahu k tejto chorobe liek nevykazoval účinnosť, ale pozoroval sa silný diuretický účinok.

Po určitom čase bola ortuťová liek nahradená menej toxickou látkou.

Čoskoro modifikácia štruktúry diuretík viedla k tvorbe veľmi silných diuretických liečiv, ktoré majú svoju vlastnú klasifikáciu.

Čo sú diuretiká?

Diuretiká sa najčastejšie používajú na:

 • s kardiovaskulárnym zlyhaním;
 • edém;
 • zabezpečiť stiahnutie moču pri renálnej dysfunkcii;
 • znížiť vysoký krvný tlak;
 • ak je otrávený, odstráňte toxíny.

Treba poznamenať, že diuretiká sa najlepšie vyrovnávajú s hypertenziou a srdcovým zlyhaním.
Vysoký edém môže byť výsledkom rôznych ochorení srdca, patológií močového a cievneho systému. Tieto ochorenia súvisia s oneskorením v organizme sodíka. Diuretiká odstraňujú nadmerné nahromadenie tejto látky a tým znižujú opuch.

Pri vysokom krvnom tlaku nadmerný sodík ovplyvňuje svalový tonus ciev, ktoré sa začínajú zužovať a kontrahovať. Diuretiká používané ako antihypertenzívne lieky vyprázdňujú sodík z tela a prispievajú k rozšíreniu ciev, čo zase znižuje krvný tlak.

Pri otravách niektoré toxíny odstránia obličky. Na urýchlenie tohto procesu sa používajú diuretiká. V klinickej medicíne sa táto metóda nazýva nútenou diurézou.

Po prvé, pacientovi sa podáva intravenózne veľké množstvo roztokov, potom sa používa vysoko účinný diuretikum, ktorý okamžite odstraňuje tekutinu z tela a s ním toxíny.

Diuretiká a ich klasifikácia

Pri rôznych ochoreniach sú poskytnuté špecifické lieky na liečbu diuretík s odlišným mechanizmom účinku.

 1. Liečivá, ktoré majú vplyv na renálnu tubulárnu epitel práce, zoznam: triamterénu amilorid, kyselina ethakrynová, Torasemid, Bumetamid, Flurosemid, indapamid, klopamid, metolazon, chlórtalidónom, methyklothiazid, Bendroflumetiozid, Tsiklometiazid, hydrochlorotiazid.
 2. Osmotické diuretiká: Monitol.
 3. Draslík šetriace diuretiká: Veroshpiron (spironolaktón) sa týka antagonistov mineralokortikoidných receptorov.

Klasifikácia diuretík na účinnosť vylúhovania sodíka z tela:

 • Neúčinný - odstráňte 5% sodíka.
 • Stredná účinnosť - odstráňte 10% sodíka.
 • Vysoko účinné - odstráňte viac ako 15% sodíka.

Mechanizmus účinku diuretík

Mechanizmus účinku diuretík sa môže študovať na príklade ich farmakodynamických účinkov. Napríklad pokles krvného tlaku je spôsobený dvoma systémami:

 1. Znížená koncentrácia sodíka.
 2. Priamy účinok na plavidlá.

Teda arteriálna hypertenzia sa môže zastaviť znížením objemu tekutiny a predĺženou udržiavaním cievneho tonusu.

Zníženie potreby srdcového svalu pre kyslík pri užívaní diuretík je spôsobené:

 • so stresovou úľavou od buniek myokardu;
 • so zlepšenou mikrocirkuláciou v obličkách;
 • s poklesom adhézie doštičiek;
 • s poklesom zaťaženia ľavej komory.

Niektoré diuretiká, napríklad manitol, nielen zvyšujú množstvo tekutiny vylučovanej počas edému, ale môžu tiež zvýšiť osmolárny tlak intersticiálnej tekutiny.

Diuretiká, vzhľadom na svoje vlastnosti na uvoľnenie hladkých svalov tepien, priedušiek, žlčových ciest, majú antispazmotický účinok.

Indikácie pre predpisovanie diuretík

Základnou indikáciou pre diuretikum je arteriálna hypertenzia, väčšina z nich je pre starších pacientov. Diuretiká predpísané na oneskorenie v organizme sodíka. Tieto stavy zahŕňajú: ascites, chronické zlyhanie obličiek a srdca.

Pri osteoporóze je pacientovi predpísané tiazidové diuretiká. Lieky šetriace draslík sú indikované na vrodený syndróm Liddle (odstránenie obrovského množstva retencie draslíka a sodíka).

Slučkové diuretiká majú vplyv na funkciu obličiek, sú určené s vysokým vnútroočným tlakom, glaukómom, edémom srdca, cirhózou.

Na liečbu a prevenciu hypertenzie predpisujú lekári tiazidové lieky, ktoré v malých dávkach majú šetrný účinok na pacientov so stredne ťažkou hypertenziou. Bolo dokázané, že profylaktické tiazidové diuretiká môžu znížiť riziko mŕtvice.

Užívanie týchto liekov vo vyšších dávkach sa neodporúča, je plné rozvoja hypokaliémie.

Aby sa zabránilo tomuto stavu, môžu sa tiazidové diuretiká kombinovať s draslík šetriacimi diuretikami.

Pri liečbe diuretík sa rozlišuje aktívna liečba a podporná liečba. V aktívnej fáze sú indikované mierne dávky silných diuretík (furosemid). Pri udržiavacej terapii - pravidelné užívanie diuretík.

Kontraindikácie pri užívaní liekov s diuretikami

Diuretické použitie je kontraindikované u pacientov s dekompenzovanou cirhózou pečene, hypokalimiou. Slučkové diuretiká nie sú predpísané pacientom, ktorí netolerujú niektoré deriváty sulfónamidu (hypoglykemické a antibakteriálne lieky).

Diuretiká sú kontraindikované u ľudí s respiračným a akútnym zlyhaním obličiek. Diuretikum tiazidová skupina (metyclothiazid, bendroflumetazid, cyklomethiazid, hydrochlorotiazid) je kontraindikovaná u diabetes mellitus 2. typu, pretože pacient môže dramaticky zvýšiť hladiny glukózy v krvi.

Ventrikulárne arytmie sú tiež relatívne kontraindikácie pre vymenovanie diuretík.

Pacienti užívajúci lítiové soli a srdcové glykozidy, liečebné diuretiká predpisované s veľkou starostlivosťou.

Osmotické diuretiká nie sú predpísané na srdcové zlyhanie.

Nežiaduce udalosti

Diuretiká obsiahnuté v zozname tiazidov môžu viesť k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej v krvi. Z tohto dôvodu sa u pacientov s dnou môže prejaviť zhoršenie stavu.

Tiazidové diuretiká (hydrochlorotiazid, hypotíazid) môžu spôsobovať nežiaduce účinky. Ak sa vybrala nesprávna dávka alebo sa u pacienta vyskytla neznášanlivosť, môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • bolesť hlavy;
 • hnačka je možná;
 • nevoľnosť;
 • slabosť;
 • sucho v ústach;
 • ospalosť.

Nerovnováha iónov zahŕňa:

 1. znížené libido u mužov;
 2. alergie;
 3. zvýšenie koncentrácie cukru v krvi;
 4. kŕče kostrových svalov;
 5. svalová slabosť;
 6. arytmie.

Nežiaduce účinky furosemidu:

 • redukcia draslíka, horčíka, vápnika;
 • závraty;
 • nevoľnosť;
 • sucho v ústach;
 • časté močenie.

Keď sa výmena iónov mení, zvyšuje sa hladina kyseliny močovej, glukózy a vápnika, čo zahŕňa:

 • paresthesia;
 • kožné vyrážky;
 • strata sluchu.

Vedľajšie účinky antagonistov aldosterónu zahŕňajú:

 1. kožné vyrážky;
 2. gynekomastia;
 3. kŕče;
 4. bolesť hlavy;
 5. hnačka, vracanie.

Ženy s nesprávnym vymenovaním a nesprávnou dávkou sú pozorované:

Populárne diuretiká a ich mechanizmus pôsobenia na telo

Diuretiká, ktoré ovplyvňujú činnosť renálnych tubulov, zabraňujú vniknutiu sodíka do tela a odstraňujú prvok spolu s močom. Diuretiká priemernej účinnosti methiclothiazidu, bendroflémietiozidu, cyklomethiazidu znemožňujú absorbovať chlór a nielen sodík. Z tohto dôvodu sa nazývajú aj saluretiká, čo znamená "soľ".

Diuretiká podobné tiazidom (hypotíazid) sú predovšetkým predpisované na edém, ochorenie obličiek alebo srdcové zlyhanie. Hypotiazid je obzvlášť populárny ako antihypertenzívny.

Liečivo odstraňuje nadbytok sodíka a znižuje tlak v tepnách. Navyše tiazidové lieky zvyšujú účinok liekov, ktorých mechanizmus účinku je zameraný na znižovanie krvného tlaku.

Pri predpísaní predávkovania týmto liekom sa môže zvýšiť vylučovanie tekutiny bez zníženia krvného tlaku. Hypothiazid je tiež predpísaný pre diabetes insipidus a urolitiázu.

Účinné látky obsiahnuté v prípravku znižujú koncentráciu vápnikových iónov a neumožňujú tvorbu solí v obličkách.

Furosemid (Lasix) je jedným z najúčinnejších diuretík. Pri intravenóznom podaní tohto lieku sa účinok pozoruje po 10 minútach. Liečivo je dôležité pre;

 • akútne zlyhanie ľavej srdcovej komory srdca sprevádzané pľúcnym edémom;
 • periférny edém;
 • hypertenzia;
 • odstránenie toxínov.

Kyselina etakrynová (Uregit) má podobný účinok ako Lasix, ale pôsobí trochu dlhšie.

Najbežnejší diuretický monitor sa podáva intravenózne. Liečivo zvyšuje osmotický tlak plazmy a znižuje intrakraniálny a vnútroočný tlak. Preto je liek veľmi účinný pri oligurie, ktorá je príčinou popálenín, traumy alebo akútnej straty krvi.

Antagonisty aldosterónu (Aldactone, Veroshpiron) zabraňujú absorpcii sodíkových iónov a inhibujú sekréciu iónov horčíka a draslíka. Prípravky tejto skupiny sú indikované na edém, hypertenziu a kongestívne srdcové zlyhanie. Draslík šetriace diuretiká sotva prenikajú cez membrány.

Diuretiká a diabetes typu 2

Venujte pozornosť! Treba mať na pamäti, že v prípade diabetes mellitus typu 2 môžu byť použité len niektoré diuretiká, to znamená, že vymenovanie diuretík bez toho, aby sa táto choroba zohľadnila alebo samošetrenie, môže viesť k ireverzibilným účinkom v tele.

Tiazidové diuretiká pre diabetes mellitus typu 2 sú predpísané hlavne na zníženie krvného tlaku, edém a na liečbu kardiovaskulárneho zlyhania.

Tiazidové diuretiká sa tiež používajú na liečbu väčšiny pacientov s hypertenziou, ktorá trvá dlhší čas.

Tieto lieky výrazne znižujú citlivosť buniek na hormonálny inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladín glukózy v krvi, triglyceridov a cholesterolu. To spôsobuje významné obmedzenia používania týchto diuretík pri cukrovke 2. typu.

Nedávne klinické štúdie o používaní diuretík u diabetikov 2. typu však ukázali, že tieto negatívne účinky sú najčastejšie pozorované pri vysokých dávkach liekov. Pri dávkach s nízkymi vedľajšími účinkami sa prakticky nevyskytujú.

Je to dôležité! Pri diabetes mellitus typu 2 pri predpisovaní tiazidových diuretík majú pacienti jesť čo najviac čerstvej zeleniny a plodov. To pomôže kompenzovať významnú stratu draslíka, sodíka, horčíka. Okrem toho by ste mali zvážiť riziko zníženia citlivosti tela na inzulín.

Pri diabete mellitus typu 2 sa najčastejšie používa liek Indapamid, alebo skôr jeho derivát Arifon. Indapamid a Arifon majú prakticky žiadny vplyv na metabolizmus uhľohydrátov a lipidov, čo je veľmi dôležité pre diabetes 2. typu.

Ďalšie diuretiká u diabetes typu 2 sú predpisované oveľa menej často a len za určitých podmienok:

 1. cyklické diuretiká typu 2 diabetes sa používajú hlavne iba raz, v prípadoch, keď je potrebné dosiahnuť rýchlu normalizáciu krvného tlaku;
 2. kombinovaný tiazid a kombinované diuretiká šetriace draslík - keď je potrebné minimalizovať stratu draslíka.

Pacienti s poruchou regulácie hladiny cukru v krvi musia pochopiť, že užívanie akéhokoľvek lieku s diuretikami môže spôsobiť závažný vedľajší účinok - zníženie citlivosti na hormón inzulín. Navyše liečba hypertenzie nemusí byť dlhá.

Diuretiká - čo to je, akcia a užívanie drog. Zoznam a klasifikácia diuretík

Už ste niekedy počuli o lekárskom termínu diuretikum? Čo to je - nie každý vie, ale takmer všetci počuli a vedia o diuretikách: o ich úmysle, akcii. Diuretikum je rovnaké diuretikum, ktoré je buď rastlinné alebo syntetické. Teraz farmaceutický trh je bohatý na takéto lieky. Pre jednoduchosť sú zoskupené do skupín, ktoré majú podobné vlastnosti, rozdelené do tried s určitými rozdielmi.

Farmakologický účinok diuretík

Hlavným mechanizmom účinku diuretík je účinok na obličky, nefróny a procesy, ktoré sa v nich vyskytujú. Diuretiká spomaľujú vstrebávanie solí, vodu v obličkových kanáloch, zvyšujú tvorbu a produkciu moču a znižujú množstvo tekutiny v dutinách a tkanivách. Diuretické lieky zmierňujú opuch, pomáhajú čistiť telo, normalizujú kyselinovú základňu.

Klasifikácia diuretík mechanizmom účinku

Všetky diuretické lieky majú inú chemickú štruktúru, takže neexistuje jednotná klasifikácia diuretík. Podľa farmakologického účinku liekov sú rozdelené na tiazid, draselnú, slučkovú a osmotickú. Každý druh ovplyvňuje telo vlastným spôsobom. Na základe toho pre konkrétnu chorobu lekári predpisujú špecifické diuretické liečivo.

kalisberegate

Tento typ diuretík zahŕňa rozsiahlu skupinu liekov. Tieto prostriedky zvyšujú výkon iónov sodíka a chloridov, ale zároveň pomáhajú znížiť výkon draslíka. V oblasti distálnych tubulov sú draslík šetriace diuretiká, kde si navzájom vymieňajú ióny draslíka a sodíka. Sú to slabé diuretiká, ktoré majú v silnej a časovej miere podriadené lieky iných typov. Používajú sa hlavne v kombinácii s inými diuretikami, ktoré odstraňujú vápnik a horčík, aby sa minimalizovala strata iontov.

tiazidové

Takéto diuretiká sa používajú na liečbu hypertenzie, ako aj na zníženie krvného tlaku. Lieky s tiazidovými diuretikami sú predpísané v malých množstvách. Takéto predpisy súvisia so skutočnosťou, že tieto lieky ovplyvňujú metabolizmus tela. Lekári odporúčajú používať podobné diuretiká v kombinácii s inými liekmi, aby dosiahli požadovaný účinok bez poškodenia zdravia.

slučka

Diuretiká tejto skupiny ovplyvňujú filtráciu obličiek a zabezpečujú odstránenie tekutín a solí z ľudského tela. Sú schopní poskytnúť rýchly diuretický účinok, ale neovplyvňujú cholesterol, nevytvárajú príčiny vzniku diabetu, sú lieky strednej sily. Nedostatok cyklických diuretík - veľké množstvo vedľajších účinkov pri užívaní liekov.

osmotickej

Tieto diuretiká sa používajú pri komplexnej liečbe akútnych prípadov, ako je absencia tvorby moču, záchvaty glaukómu, edém pľúc alebo mozgu, peritonitída, sepsa, šok. Osmotické diuretiká sú predpísané na urýchlenie eliminácie látok pri akútnej otravy, pri predávkovaní. Patria k silným liekom, predovšetkým predpisovaným raz, a nie na liečebné kurzy.

Indikácie používania liekov na liečbu diuretík

Diuretiká sa používajú na zvýšenie množstva vylučovanej tekutiny a solí. Sú predpísané pre hypertenziu, ochorenia pečene, obličiek, srdca, krvných ciev. Často sú diuretiká pripísané edému, ale nie pre všetky choroby spojené s nimi. Sú predpísané na zmiernenie alebo odstránenie príznakov plynatosti (nahromadenie plynov v čreve), ktoré sa prejavujú počas PMS alebo počas menštruácie, so srdcovým zlyhaním a hypertenziou. Najčastejšie lekári predpisujú diuretiká, ktoré podporujú diurézu chlóru a sodíka, ktoré sa nazývajú saluretiká.

Zoznam najefektívnejších diuretík

Niekedy je ťažké vybrať vhodný prostriedok proti veľkému množstvu drog. Zoznam najúčinnejších piluliek, v závislosti od mechanizmu účinku, nájdete nižšie. Nezabudnite, že samoliečba môže byť veľmi nebezpečná, predtým, než začnete užívať liek, poraďte sa s lekárom. Lieky spôsobujú vedľajšie účinky av niektorých prípadoch spôsobujú komplikácie, takže ich užívanie sa neodporúča. Účinné diuretiká:

 • šetriace draslík - spironolaktón, triamteren, amilorid;
 • tiazid - indapamid, Arifon, Ezidreks;
 • slučka - torasemid, furosemid, bumetanid, kyselina etakrynová;
 • osmotické diuretiká - močovina, manitol, octan draselný, glycerín.

Populárne diuretiká rastlinného pôvodu

Diuretiká nemusia byť syntetické. Príroda nám obdarovala obrovské množstvo rôznych produktov, medzi ktorými sa tiež našli diuretiká. Použitie prírodných bylinných prípravkov so schopnosťou zvýšiť množstvo nadbytočných látok vylučovaných z tela nielen pomáha vyrovnať sa s hlavným problémom, ale tiež ho naplní vitamínmi, čím sa zlepší všeobecný stav človeka.

Nie všetky prírodné diuretiká si zachovávajú svoje vlastnosti po tepelnom ošetrení. Niektoré potraviny sú najlepšie konzumované surové a čerstvé. Hlavnou výhodou diuretík rastlinného pôvodu je absencia veľkého počtu kontraindikácií a vedľajších účinkov, na rozdiel od syntetických liekov podobných účinkov.

Významnou výhodou prírodných diuretík je ich dostupnosť - tieto diuretiká sa ľahko nachádzajú v takmer každej kuchyni a ich náklady sú nízke. Videá zobrazujú produkty, ktoré majú tieto vlastnosti a sú vždy po ruke. Viac sa dozviete o prírodných diuretikách, ktoré sa nachádzajú v každom dome, sledovaním nasledujúceho videa.

Vedľajšie účinky diuretík

Pred použitím diuretík sa odporúča zoznámiť sa so svojimi vedľajšími účinkami, aby ste určili pomer medzi škodcami a prínosom a stanovili potrebu užívania liekov. Najčastejšie vedľajšie účinky sú:

 • znížený krvný tlak;
 • bolesť hlavy, slabosť, závrat;
 • pocit husích hrboliek;
 • nechutenstvo;
 • citlivosť na svetelné zdroje;
 • zvýšené hladiny glukózy v krvi;
 • zmena obsahu krvi: pokles počtu krvných doštičiek a zvýšenie počtu monocytov a lymfocytov;
 • znížená sexuálna funkcia a libido;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • kolika, zápcha alebo hnačka;
 • cholecystitída;
 • zápal slinivky brušnej.

Ale aj keď použitie diuretík predtým nespôsobilo žiadne vedľajšie účinky, používajte ich bez lekárskych predpisov je neprijateľné. Vo videu nižšie je veľmi populárne a cenovo dostupné, aby sme zistili, čo to vedie. Vysoko kvalifikovaní lekári vysvetlia, čo sa môže nekontrolovaným príjmom diuretík premeniť a tiež odporučiť veľmi jednoduchý, ale účinný spôsob, ako zlepšiť vzhľad bez použitia diuretík.

Kontraindikácie pri užívaní diuretík

Používanie diuretík sa má zvážiť s opatrnosťou. Takéto lieky sú kontraindikované:

 • s neznášanlivosťou na súčasti, ktoré tvoria nástroj;
 • počas tehotenstva (dokonca aj s opuchom nohy);
 • ak má osoba hypokalémiu;
 • s dekompenzovanou cirhózou pečene;
 • keď je cukrovka;
 • s respiračným a renálnym zlyhaním.

Relatívna kontraindikácia - ventrikulárna arytmia, nedostatočná srdcová aktivita a príjem lítiovej soli, srdcové glykozidy. Pri používaní hypertenzie by sa mali používať diuretiká s ACE inhibítormi (napríklad liekom Diacarb). Spoločným príjmom týchto prostriedkov sa zvyšuje účinok diuretík.

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Diuretiká - čo to je, klasifikácia liekov používaných na hypertenziu, edém a srdcové choroby

Jednou z najbežnejších farmakologických skupín liekov sú diuretiká alebo diuretiká. Prostriedky sa široko používajú na liečenie chronických ochorení a na zmiernenie akútnych stavov (napríklad pľúcny edém, mozog). Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré sa odlišujú v sile a mechanizme farmakologického účinku. Zoznámte sa s indikáciami a kontraindikáciami liekov na liečbu diuretík.

diuretiká

Diuretiká alebo diuretiká sú lieky, ktoré zvyšujú rýchlosť filtrácie krvi obličkami, čím odstraňujú prebytočnú tekutinu, znižujú krvný tlak, urýchľujú odstraňovanie toxických látok z tela. V závislosti od lokalizácie účinku sa rozlišujú nasledovné typy diuretík: extrarenálne a renálne (slučka pôsobiaca na proximálne alebo distálne nefronové tubuly).

Po užití diuretík v tele, krvný tlak, absorpcia vody, elektrolyty v renálnych tubuloch sú znížené, rýchlosť vylučovania moču z tela stúpa. Pod pôsobením liekov v krvi dochádza k znižovaniu koncentrácie draslíka a sodíka, čo môže nepriaznivo ovplyvňovať pohodu pacienta: často sa rozvinie konvulzívny syndróm, tachykardia, strata vedomia atď., Preto sa musí striktne dodržiavať dávkovací režim a dávkovanie.

Diuretická klasifikácia

Každý zástupca diuretických liečiv má svoje vlastné vlastnosti expozície, kontraindikácie a vedľajšie účinky. Použitie silných zlúčenín vyvoláva aktívnu elimináciu dôležitých elektrolytov, rýchlu dehydratáciu, bolesti hlavy, hypotenziu. Močové pomôcky sú klasifikované podľa mechanizmu a lokalizácie účinku:

 1. Loop.
 2. Tiazid a tiazid.
 3. Inhibítory karboanhydrázy.
 4. Šetriace draslík (antagonisty aldosterónu a nonadosterón).
 5. Osmodiuretiki.

slučka

Mechanizmus pôsobenia slučkových diuretík je spôsobený uvoľnením svalov krvných ciev, zrýchlením toku krvi v obličkách zvýšením syntézy prostaglandínov v endotelových bunkách. Loop diuretiká začnú pôsobiť po približne 20-30 minútach po perorálnom podaní a po 3 až 5 minútach po zavedení parenterálneho lieku. Táto vlastnosť umožňuje používanie liekov v tejto skupine v život ohrozujúcich podmienkach. Medzi slučkové diuretiká patria:

 • furosemid;
 • Kyselina etakrynová;
 • Britomar.

tiazidové

Tiazidové diuretiká sa považujú za mierne postihnuté, ich účinok trvá približne 1-3 hodiny a trvá celý deň. Mechanizmus pôsobenia takýchto liekov je zameraný na blízke tubuly nefronu, vďaka čomu dochádza k reverznej absorpcii chlóru sodného. Okrem toho tiazidové lieky zvyšujú vylučovanie draslíka, udržujú si kyselinu močovú. Vedľajšie účinky, ku ktorým dochádza v dôsledku užívania týchto liekov, sú vyjadrené metabolickými poruchami a osmotickým tlakom.

Tiazidové prostriedky predpísané na odstránenie edému s vysokým krvným tlakom, zlyhanie srdca. Neodporúča sa používať diuretiká na choroby kĺbov, tehotenstvo, dojčenie. Medzi lieky s tiazidmi emitujú:

kalisberegate

Tento typ diuretických liekov znižuje systolický krvný tlak, znižuje opuch tkaniva, zvyšuje koncentráciu draslíka v krvi. Diuretický účinok liekov šetriacich draslík je slabý, pretože málo sodík sa reabsorbuje v distálnych častiach nefronu obličiek. Lieky v tejto skupine sú rozdelené na blokátory sodíkových kanálov a antagonisty aldosterónu. Indikácie pre použitie draslík šetriacich liekov sú:

 • nádor nadobličkovej kôry;
 • arteriálna hypertenzia;
 • nedostatok draslíka;
 • otrava lítiom;
 • potreba normalizácie tlaku oka pri glaukóme;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • diastolické a systolické srdcové zlyhanie.

Medzi kontraindikáciami použitia činidiel šetriacich draslíkom sú Addisonova choroba, hyponatrémia, hyperkalémia a menštruačné poruchy. Pri dlhodobom používaní tejto skupiny liekov sa môže vyvinúť hyperkaliémia, ochorenia gastrointestinálneho traktu, paralýza, poruchy tónu kostrového svalstva. Medzi najpopulárnejšie činidlá šetriace draslík patria:

Bylinné diuretiká

Na zníženie opuchu, ktoré nie sú výsledkom chronických ochorení, ale spôsobené nadmerným používaním slaných potravín, sa odporúča používať prírodné diuretiká. Takéto nástroje majú niekoľko výhod:

 • majú významný diuretický účinok;
 • vhodné na dlhodobé používanie;
 • nespôsobujú vedľajšie účinky na obličky a mimo obličiek;
 • vhodné pre deti, tehotné ženy;
 • dobre kombinovať s inými liekmi.

Niektoré diuretiká sú prirodzene sa vyskytujúce. Bylinné diuretiká zahŕňajú množstvo bylín, ako aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Tu sú niektoré príklady takýchto prírodných produktov:

 • jahody;
 • rašelinová tráva;
 • koreň čakanky;
 • listy, brezy;
 • listy z cvikov;
 • pes vzrástol;
 • melón;
 • uhorky.

Indikácie pre používanie diuretík

Diuretické farmakologické látky predpísané pre patológiu, ktorá je sprevádzaná retenciou tekutín, silným zvýšením krvného tlaku, intoxikáciou. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • chronické zlyhanie obličiek;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzné krízy;
 • glaukóm;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • prebytok syntézy aldosterónu.

S hypertenziou

Arteriálna hypertenzia, nekomplikovaná zlyhaním obličiek, môže byť zastavená diuretikami. Lieky znižujú objem cirkulujúcej krvi a systolického vyhostenia, v dôsledku čoho sa tlak postupne znižuje. Dlhodobá terapia vedie k zníženiu diuretického účinku, stabilizácii krvného tlaku pomocou vlastných kompenzačných mechanizmov (zvýšenie obsahu hormónov aldosterón, renín). Pre hypertenziu predpisujte:

 1. Hydrochlorotiazid. Účinnou zložkou je hydrochlorotiazid. Liečivo patrí do skupiny tiazidových diuretík strednej sily. V závislosti od predpísaného klinického obrazu 25-150 mg denne. Účinok hydrochlorotiazidu sa vyskytne v priebehu jednej hodiny a trvá približne jeden deň. Liečivo je vhodné na dlhodobé užívanie a prevenciu hypertenzných kríz.
 2. Chlórtalidónom. Liekom tiazínom podobnej skupiny, aktívnou zložkou je chlortalidón. Chlortalidón začína pôsobiť 40 minút po požití, trvanie účinku je 2-3 dni. Priraďte prostriedky ráno 25-100 mg ráno pred jedlom. Nevýhodou chlortalidónu je častý rozvoj hypokaliémie.
 3. Indapamid. Tento diuretik sa týka tiazidových diuretík, zvyšuje vylučovanie sodíka, draslíka, chlóru. Účinok lieku sa vyskytuje po 1-2 hodinách a pokračuje počas dňa.

S intoxikáciou

Pri ťažkej otravy sa uchýlila k nútenej diuréze s diuretickými liekmi na odstránenie toxínov a jedov z krvi. Diuretiká sa používajú na intoxikáciu vo vode rozpustných látok, ktoré zahŕňajú:

 • alkohol;
 • soli ťažkých kovov;
 • omamné látky;
 • inhibičné látky;
 • silné lieky (barbituráty).

Nútená diuréza sa vykonáva v stacionárnych podmienkach. Súčasne sa uskutočňuje hydratácia a dehydratácia súčasne s minimálnymi zmenami v zložení a množstve krvi. Diuretiká pomáhajú zlepšiť filtračnú kapacitu nefronov pre rýchlu a účinnú elimináciu toxických látok. Ak chcete vykonať nútenú diurézu, použite:

 1. Furosemid. Liek má rýchly, ale krátkodobý diuretický účinok. Pri nútenej diuréze je 1% roztok predpísaný v množstve 8-20 ml parenterálne. Účinok lieku začína po 5-7 minútach a trvá 6-8 hodín.
 2. Kyselina etakrynová. Má o niečo menej aktivitu ako furosemid. V prípade intoxikácie je indikované parenterálne podanie 20-30 ml roztoku. Účinok kyseliny etari-novej začína po 30 minútach, trvá 6-8 hodín.

Pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému

Diuretiká predpísané na chronické srdcové zlyhanie na odstránenie opuchov. Zvyčajne je zobrazená minimálna dávka liekov. Liečba srdcového zlyhania sa odporúča začať liečbou tiazidmi alebo tiazidovými diuretikami:

 1. Klopamid. Liek má výrazný natriuretický účinok. Pri chorobách srdca sa dávka 10-40 mg denne denne ráno pred jedlom indikuje. Klopamid začína pôsobiť po 1-2 hodinách, účinok trvá jeden deň.
 2. Diuver. Loop diuretikum, účinná látka je torasemid. Liečivo inhibuje reabsorpciu sodíkových iónov a vody. Účinok liečiva dosahuje maximálne po 2-3 hodinách po požití, diuretický účinok trvá 18 až 20 hodín.

Ochorenie obličiek

Ochorenia obličiek vedú k nedostatočnej filtrácii krvi, akumulácii metabolických produktov a toxínov. Diuretiká pomáhajú kompenzovať nedostatok filtračnej schopnosti nefronu. Indikácie pre vymenovanie diuretík sú zlyhanie obličiek, chronické infekčné lézie v akútnom štádiu, urolitiáza. V týchto prípadoch platí spravidla:

 1. Manitol. Osmodiuretik, zvyšuje filtráciu a osmotický tlak plazmy. Liečivo má mierny natriuretický účinok. Diuretický účinok sa začína v prvých minútach po parenterálnom podaní (asi 5 až 10 ml 15% roztoku) a trvá 36 až 40 hodín. Aplikujte lieky na nútenú diurézu v prípade glaukómu alebo edému mozgu.
 2. Oksodollin. Hlavnou aktívnou zložkou je chlortolidón. Oxodoll inhibuje reabsorpciu sodíka. Akcia začína po 2-4 hodinách po požití, trvá 26-30 hodín. Dávkovanie pri ochorení obličiek je 0, 025 g raz denne.

S edémom

Puffiness často dochádza bez prítomnosti choroby a je výsledkom nadmerného používania soli, sladké, alkoholické nápoje. Na odstránenie tohto nepríjemného symptómu je indikované podávanie diuretík:

 1. Amilorid. Liečivo zo skupiny draslík šetriacich diuretík. Amilorid začína pôsobiť 2 hodiny po požití, účinok trvá 24 hodín. Približná jednorazová dávka je 30-40 mg.
 2. Diakarb. Účinnou zložkou je acetazolamid. Diacard má slabý, ale trvalý účinok. Po požití (250 - 500 mg) účinok nastáva po 60-90 minútach a trvá až 2-3 dni.

chudnutie

Diuretiká niekoľko dní pomáhajú znížiť telesnú hmotnosť o 1-3 kg, ale neovplyvňujú obsah tuku v tele. Keď zastavíte užívanie diuretík, hmotnosť sa vráti, takže tieto lieky sa neodporúčajú na chudnutie dlhšie ako 2-3 dni. Dlhodobé užívanie diuretík na zníženie hmotnosti môže viesť k porušeniu funkcie obličiek vrátane zlyhania obličiek. Pri krátkodobej úbytku hmotnosti sú vhodné nasledujúce lieky:

 1. Furosemid. Účinnou zložkou liečiva je furoimid. Lasix má rýchly diuretický účinok, inhibuje reabsorpciu sodíka, chlóru a draslíka. Odporúčaná jednorazová dávka je 40-50 mg. Akcia Lasix začína 30-40 minút po požití a trvá 6-8 hodín.
 2. Uregei. Rýchlo pôsobiaci diuretikum obsahuje kyselinu etakrynovú, ktorá spomaľuje transport sodíka. účinok sa vyskytuje 30 minút po požití, trvá 10-12 hodín. Jedna dávka je 25-50 mg.

Lieková interakcia

Diuretiká sú často predpísané súčasťou komplexnej farmakoterapie súčasne s inými liekmi, preto by ste mali študovať interakciu medzi diuretikami a inými liekmi:

 1. Dialytiká vylučujúce draslík by sa nemali užívať s derivátmi digitalisu, pretože To zvyšuje riziko arytmie.
 2. Draslík šetriace diuretiká sa zle kombinujú s prípravkami draslíka: to spôsobuje prebytok tohto iónu, ktorý vyvoláva parézu, svalovú slabosť a respiračné zlyhanie.
 3. Lieky, ktoré znižujú koncentráciu glukózy v krvi, zvyšujú hyperglykemický účinok diuretík.
 4. Aminoglykozidové a cefalosporínové antibakteriálne látky v kombinácii so slučkovými diuretikami môžu viesť k vzniku akútneho zlyhania obličiek.
 5. Nesteroidné protizápalové lieky, inhibítory protónovej pumpy znižujú diuretický účinok diuretík.
 6. Deriváty benzotiadiazínu v kombinácii s diuretikami môžu narušiť mikrocirkuláciu myokardu a prispieť k vzniku krvných zrazenín.

Vedľajšie účinky diuretík

Diuretiká, ktoré odstraňujú potrebné elektrolyty pre telo, spôsobujú niektoré vedľajšie účinky. Spravidla ide o dôsledky narušenia nerovnováhy. Patria medzi ne:

 • hypokaliémia (znížená hladina draslíka);
 • hypomagnezémia (zníženie koncentrácie horčíka);
 • vylúhovanie vápnika z tela;
 • arytmie;
 • metabolická alkalóza;
 • dehydratácia;
 • podráždenosť;
 • tmavnutie očí;
 • poruchy spánku;
 • strata výkonu;
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť;
 • hyponatrémia (znížená hladina sodíka).

Loop diuretiká sú najnebezpečnejšie, pretože majú silný a rýchly účinok. Dokonca aj malá odchýlka od odporúčanej dávky týchto liekov môže spôsobiť množstvo nežiaducich vedľajších účinkov. Menej nebezpečné diuretiká sú skupina tiazidových liekov. Majú dlhý, ale mierny účinok bez dramatickej zmeny zloženia krvi, takže sú vhodné pre dlhodobé užívanie.

kontraindikácie

Vzhľadom na skutočnosť, že diuretiká majú všeobecný účinok na telo, t.j. spôsobujú zmeny vo fungovaní dvoch alebo viacerých systémov orgánov, existujú určité obmedzenia ich používania. Hlavné kontraindikácie pri užívaní diuretík:

 • zlyhanie pečene;
 • tehotenstva;
 • epileptické záchvaty;
 • obdobie laktácie;
 • diabetes mellitus;
 • hypovolemický syndróm;
 • ťažká anémia;
 • atrioventrikulárny blok;
 • niektoré závažné vrodené srdcové chyby.

Ako si vybrať diuretiká

Bezpečné pre samo-podávanie sú diuretiká rastlín, prírodný pôvod, infúzie, odvar z bylín. Ak je to potrebné, použitie syntetických diuretík, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý určí, ktorý liek sa má užívať vo vašom prípade, trvanie farmakoterapie a dávkovanie. Pri výbere diuretika pre pacienta lekár berie do úvahy nasledujúce faktory:

Diuretiká alebo diuretiká: zoznam liekov s rôznou silou, rýchlosťou expozície a špecifickými účinkami na telo

Diuretiká alebo diuretiká sú lieky, ktoré väčšina pacientov čelí patológii obličiek a močového mechúra. Nesprávne fungovanie orgánov v močovom systéme vyvoláva nahromadenie nadbytočnej tekutiny v tele, edém, vysoký stres na srdci, zvýšený tlak.

V lekárskych reťazcoch je ľahké nájsť rastlinné a syntetické diuretiká. Zoznam drog obsahuje viac ako dvadsať položiek. Aký liek si vyberiete? Aké sú rôzne typy diuretík? Čo sú najvýkonnejšie diuretiká? Aké komplikácie vznikajú pri samoliečbe použitím diuretických prípravkov? Odpovede v článku.

Čo sú diuretiká?

Lieky v tejto kategórii odstraňujú nadbytočnú tekutinu z moču, očisťujú telo, umyjú obličky a močový mechúr. Diuretiká sú predpísané nielen pre renálne patologické stavy: syntetické a rastlinné zlúčeniny sú potrebné na odstránenie nadýchnutia ochorení kardiovaskulárneho systému a pečene.

Mechanizmus účinku diuretík:

 • znížiť vstrebávanie vody a solí v renálnych tubuloch;
 • zvýšiť produkciu a rýchlosť vylučovania moču;
 • odstránenie nadbytočnej tekutiny znižuje edém tkaniva, znižuje krvný tlak, zabraňuje nadmernému namáhaniu orgánov močového systému a srdca.

Pozitívny účinok zložiek diuretických zlúčenín:

 • normalizácia tlaku fundusu;
 • stabilizácia krvného tlaku u pacientov s hypertenziou;
 • riziko záchvatov epilepsie sa znižuje;
 • intrakraniálny tlak sa vráti do normálu;
 • zrýchlené odstránenie toxínov pri rôznych druhoch intoxikácie;
 • sa obsah vápnika v krvi znižuje pri zachovaní dostatočnej hladiny horčíka. Výsledok - zníženie zaťaženia srdca, zlepšenie mikrocirkulácie v tkanivách obličiek.

Čo je uremia a ako liečiť konečné štádium ochorenia obličiek? Máme odpoveď!

Pravostranná nefroptóza obličiek: čo je a ako je patológia nebezpečná? Prečítajte si odpoveď v tomto článku.

Poznámka:

 • okrem odstránenia kvapaliny nahromadenej v tkanivách, diuretiká ovplyvňujú mnohé procesy v tele, odstraňujú nielen moč, ale aj draslík, sodík, horčík. Nesprávne používanie chemických zlúčenín často vyvoláva vážne zdravotné problémy;
 • z tohto dôvodu je zakázané získať a užívať lieky na diuretiká pred konzultáciou s lekárom. V závislosti od typu ochorenia budete potrebovať nefrolog, urolog, gastroenterológ alebo kardiológ. Často pacient musí absolvovať komplexné vyšetrenie.

Klasifikácia a druhy

Lekári nepovoľujú pacientom voľbu diuretík: každá skupina diuretík má špecifické účinky, vlastné kontraindikácie a vedľajšie účinky. Použitie silných zlúčenín vyvoláva aktívne vylučovanie draslíka alebo akumuláciu prvku, dehydratáciu, silné bolesti hlavy, hypertenznú krízu. Pri predávkovaní silnými cyklickými diuretikami môže samoliečba skončiť v slzách.

kalisberegate

Draslík šetriace diuretiká znižujú systolický (horný) krvný tlak, znižujú nadýchanlivosť, oneskorujú draslík v tele, zvyšujú účinok iných liekov. Často sú nežiaduce reakcie, ako pri používaní hormonálnych liekov.

Pri nadmernom nahromadení draslíka sa môže vyvinúť svalová paralýza alebo zástava srdca. Pri zlyhaní obličiek, cukrovky, táto skupina diuretík nie je vhodná. Povinná úprava dávky na individuálnom základe, kontrola kardiológa a nefrológ. Účinné názvy: Aldacton, Veroshpiron.

tiazidové

Priraďte patológiu obličiek, hypertenziu, glaukóm, zlyhanie srdca. Tiazidové diuretiká ovplyvňujú distálne tubululy obličiek, znižujú reabsorpciu sodných a horečnatých solí, znižujú tvorbu kyseliny močovej, stimulujú vylučovanie horčíka a draslíka.

Znížiť frekvenciu vedľajších účinkov spojených so slučkovými diuretikami. Klopamid, indap, chlortalidón, indapamid.

osmotickej

Mechanizmus účinku - zníženie tlaku v krvnej plazme, aktívny prechod tekutiny cez glomerulum, zlepšenie úrovne filtrácie. Výsledok - odstránenie nadbytočnej vody, čím sa eliminuje nadýchanie.

Osmotické diuretiká sú slabé lieky a trvajú až šesť až osem hodín. Odporúča sa intravenózne podanie. Indikácie: glaukóm, pľúcny edém, mozog, infekcia krvi, predávkovanie liekmi, ťažké popáleniny. Účinné prípravky: manitol, močovina, sorbitol.

slučka

Najsilnejšie lieky s diuretickým účinkom. Zložky liekov ovplyvňujú slučku Hengle - renálny tubulár smerujúci do stredu orgánu. Vzdelávanie v podobe slučky späť nasáva kvapalinu rôznymi látkami.

Prípravky tejto skupiny uvoľňujú cievnu stenu, aktivujú prietok krvi v obličkách, postupne znižujú objem medzibunkovej tekutiny a urýchľujú glomerulárnu filtráciu. Slučkové diuretiká znižujú reabsorpciu horčíka, chlóru, sodíka a draselných solí.

výhody:

 • rýchly účinok (až pol hodiny po užití);
 • silný vplyv;
 • vhodné pre núdzovú starostlivosť;
 • platnosť šesť hodín.

Efektívne formulácie:

 • Furosemid.
 • Piretanid.
 • Kyselina etakrynová.

zeleninový

výhody:

 • hmatný diuretický účinok;
 • "Mäkké" účinky na obličky, srdce, krvné cievy;
 • odstráňte nadbytočnú tekutinu, prepláchnite močový mechúr a obličky;
 • vykazujú mierny laxatívny účinok;
 • nasýtenie tela potrebnými zložkami: minerálne soli, vitamíny, biologicky aktívne látky;
 • vhodné na dlhodobé používanie (kurzy).

Liečivé rastliny alebo prírodné rastlinné diuretiká:

 • pľúcnik;
 • medvedica;
 • mäta pieporná;
 • praslička;
 • pšeničná tráva plíživá;
 • fenikel;
 • jahody;
 • rebríček;
 • koreň čakanky;
 • listy břízy a puky;
 • listy z cvikov;
 • brusnice.

Ovocie, zelenina, melóny a keksy:

diuretiká

Po užití zložiek liekov aktivujte vylučovanie škodlivých baktérií spolu s močom. Použitie diuretík je nepostrádateľným prvkom pri liečení ochorení močového mechúra. Odstránenie nadbytočnej tekutiny neumožňuje nahromadenie toxínov v tele, patogénne mikroorganizmy nemajú čas preniknúť do horných močových ciest.

Počas príjmu je dôležité dodržiavať frekvenciu a dávkovanie, používať pilulky, ktoré predpísal lekár. Diuretické lieky u niektorých pacientov spôsobujú nežiaduce reakcie: na pozadí aktívnej exkrécie hypokaliémie moču sa vyvíja, objavujú sa kŕče a je možné zlyhanie srdca. Bylinné diuretiká a slabé chemické diuretiká sú vhodné na dlhodobé užívanie av prípade núdze sú predpísané silné syntetické zlúčeniny.

Účinok užívania diuretík

Aktívny výkon moču sa vyskytuje po určitej dobe:

 • rýchle diuretiká - pol hodiny. Torasemid, triamteren, furosemid;
 • priemer - 2 hodiny. Amiloride, Diacarb.

Každá skupina diuretických zlúčenín má špecifické trvanie priaznivých účinkov:

 • pracovať dlhú dobu - až 4 dni. Veroshpiron, Eplerenone;
 • stredné trvanie - až 14 hodín. Hypotíazid, diabak, triamteren, indapamid;
 • platné až do 8 hodín. Torasemid, furosemid, manitol, Lasix.

Sila diuretického účinku sa vyznačuje zložením:

 • mocný. Trifas, Lasix, Furosemid, kyselina etakrynová, bumetanid;
 • priemernú účinnosť. Oxodolin, Hypotiazid;
 • slabý. Diakarb, Veroshpiron.

Indikácie na použitie

Diuretiká predpísané pre choroby a stavy spojené s retenciou tekutín:

 • nefrotický syndróm;
 • osteoporóza;
 • výrazný opuch dolných končatín pri srdcovom zlyhaní;
 • vysoký krvný tlak (arteriálna hypertenzia);
 • nadmerná sekrécia hormónu aldosterónu;
 • glaukóm;
 • patológia obličiek a pečene;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • opuch tkanív.

Zoznámte sa s príčinami karcinómu obličkových buniek u žien a pravidlami pre liečbu vzdelávania.

Pokyny na používanie urologickej zbierky Fitonefrol popísané na tejto stránke.

Navštívte stránku http://vseopochkah.com/mochevoj/zabolevaniya/vospalenie-u-muzhchin.html a prečítajte si o príznakoch a liečbe zápalu močového mechúra u mužov.

kontraindikácie

Pri výbere liekov s diuretikami lekári považujú obmedzenia. Každá droga obsahuje špecifický zoznam kontraindikácií (uvedených v návode). Nie všetky syntetické diuretiká sú predpísané počas tehotenstva: počas tohto obdobia sú predpísané problémy s močením, vysoký krvný tlak, diuretické prípravky s výťažkami z liečivých rastlín, rastlinné odvar.

Hlavné obmedzenia:

 • vek detí;
 • obdobie laktácie;
 • tehotenstva;
 • precitlivenosť na fytoextráty alebo zložky syntetických diuretík;
 • diabetes mellitus;
 • závažné zlyhanie obličiek.

Vedľajšie účinky

Pred začiatkom liečby by mal pacient vedieť, že diuretiká niekedy vyvolávajú nežiaduce reakcie. Problémy vznikajú pri samo-výbere nástrojov, najmä pri najsilnejších cyklických diuretikách, pri zvýšení jednorazovej dávky, pri neoprávnenom rozšírení priebehu liečby. Sila a trvanie nežiaducich reakcií závisia od typu diuretika.

Nasledujúce vedľajšie účinky sa vyvíjajú častejšie ako iné:

 • nadmerná strata draslíka;
 • hypertenzná kríza;
 • nevoľnosť;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšenie koncentrácie dusíka v krvi;
 • bolesť v hrudníku;
 • pľúcny edém a edém mozgu (slučkové diuretiká);
 • cirhóza pečene;
 • zlyhanie obličiek;
 • kŕče.

Diuretiká na choroby obličiek a močových ciest

Optimálne liečivo vyberá nefrolog alebo urolog. Konzultácia s kardiológom je často potrebná: mnohí pacienti s ochorením obličiek trpia hypertenziou, majú problémy so srdcom a krvnými cievami. Pri dlhodobom používaní na prevenciu edému sú vhodné odvarové lieky alebo slabé diuretiká.

Nie je možné samostatne vybrať chemickú diuretiku podľa odporúčania príbuzných a susedov: diuretiká sú predpísané len individuálne. Porušenie pravidla má často vážne dôsledky pre telo, vyvoláva hypertenznú krízu.

Účinné lieky s diuretickým účinkom:

 • Tsiston. Bezpečný rastlinný prípravok je účinný pri pyelonefritíde, urolitiáze a nefrolitiáze. Tablety sú predpísané aj pre deti a tehotné ženy.
 • Furosemid. Výkonná slučková diuretika. Rýchly účinok, aktívna opuchy. Aplikujte prísne pod dohľadom lekára.
 • Phytolysinum. Vložte s fytoextraktmi a prírodnými olejmi na perorálne podanie. Baktericídny, diuretický, protizápalový účinok. Posilnenie imunity, prevencia rizika recidívy pri cystitíde, pyelonefritída.
 • Monurel. Prírodný liek s diuretickým, protizápalovým, antimikrobiálnym účinkom. Tablety obsahujú vysokú koncentráciu suchého brusnicového extraktu a kyseliny askorbovej.
 • Trifas. Moderná diuretika novej generácie. Nemecká kvalita, rýchle odstránenie opuchy, predĺžený účinok - 1 tableta denne, minimálne vedľajšie účinky.

Pri ochoreniach obličiek pomáhajú choroby močového mechúra od bylinných odvarov. Lekári odporúčajú varenie tresky borovice, fenyklu, lístia listy, listy brezy a púčikov, mäta pieporná. Dobre premýva obličky, močový trakt s bokmi a brusnicovou šťavou.

Ďalšie informácie o účinkoch diuretík na obličky a močové cesty:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Čo naznačujú ukazovatele ESR pre ženy

Dlhodobo v oblasti medicíny pre klinické skúšky používajte veľmi efektívnu a lacnú analýzu s názvom ROE. Pri dešifrovaní táto skratka znamená "reakciu na sedimentáciu erytrocytov".

Inferiorálny infarkt myokardu

Nižší infarkt je stav myokardu, v ktorom sú bunky umiestnené pozdĺž dolnej steny srdcového svalu zomierané kvôli nedostatku kyslíka.Hlavnou príčinou tohto nebezpečného stavu je obštrukcia správnej koronárnej artérie.

Spôsobuje hrubú liečbu krvi

Obehový systém tela vykonáva transportnú funkciu, dodáva kyslík a živiny do buniek a tkanív. Všetky patologické procesy, ktoré ju ovplyvňujú, vedú k narušeniu vnútorných orgánov.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.