Je známe, že srdcové ochorenie zaujíma popredné miesto medzi príčinami smrti. To spôsobuje obzvlášť pozorný postoj lekárov a pacientov k kardiovaskulárnym dysfunkciám. Hodnotenie výsledkov štúdií však ukázalo, že takmer polovica srdečných pacientov nevykazovala organické poškodenie srdca.

Bežným dôvodom pre návštevu lekára je funkčná kardiálna gagová manifestácia rôznych abnormalít a procesov, ktoré sprevádzajú nepohodlie za hrudnou kosťou. V niektorých prípadoch táto podmienka nepredstavuje hrozbu pre život, ale vyžaduje povinné vyšetrenie.

Príčiny kardialgie

Až do konečnej diagnózy sa všetky symptómy bolesti na ľavej strane hrudníka považujú za funkčnú kardiálgiu. Táto patológia môže byť spojená s ochorením srdca alebo môže byť dôsledkom dysfunkcie iného orgánu.

Z dôvodu srdca

 • Angina pectoris
 • Mŕtvica.
 • Infarkt myokardu.
 • Dishormonálna kardiomyopatia. Vyskytuje sa v období puberty, s patologickými poruchami štítnej žľazy, s hormonálnou terapiou.
 • Hypertrofia myokardu - proliferácia srdcového svalu pod vplyvom vysokého krvného tlaku, profesionálnych športov, tvrdej fyzickej práce.
 • Myokarditída - zápal vo svalovej štruktúre srdca. Je to spôsobené bakteriálnymi a vírusovými infekciami.
 • Perikardiálna alebo endokardiálna dysfunkcia.
 • Prolaps mitrálnej chlopne je defekt v ventilových letákoch, v dôsledku ktorého časť krvi prúdi späť do átria.
 • Kardialgia spojená s abnormalitami srdca a krvných ciev vyžaduje okamžitú a naliehavú liečbu.

Mimoriadne príčiny

Neurocirkulačná dystónia (NDC). Tvorba nevyváženej práce rôznych oddelení centrálneho nervového systému. Bolesť za hrudnou kosťou je sprevádzaná poruchami dýchania, potenie, závratmi. Osoba s NDC je úzkostná, podozrivá, mentálne nestabilná, rýchlo unavená.

Bolesť začína po závažných nervových nárazoch alebo fyzickom preťažení. Prijatie nitroglycerínu nemá účinok, pretože tento záchvat nie je spojený s vazokonstrikciou. Choroba postihuje mladých ľudí mladších ako 35 rokov.

Depresia a neuróza. Prerušenie funkcie mozgovej kôry spôsobuje bolesť v srdci, prerušenie rytmu a strach zo smrti.

U takýchto pacientov sa často vytvára psychogénna kardiália (kardioverúria), ktorej vývoj je podporovaný nervovými poruchami, ťažkosťami s adaptáciou a nerentabilnými problémami.

Strach zo zdravia robí človeka k lekárovi, aby súhlasil s mnohými vyšetreniami. Skutočnosť, že nemôžu nájsť žiadne patológie, nezaistí pacienta, ale naznačuje nevyliečiteľnú chorobu. Vytvára sa kardiophobia - strach z infarktu, srdcového zlyhania alebo zastavenia srdca.

Syndróm krku a ramien. Okrem bolesti na ľavej strane hrudníka sa vyznačuje poklesom krvného tlaku na ľavej strane ramena, nízkou telesnou teplotou, opuchom rúk. Dôvodom je kompresia subklavických ciev a nervových zakončení. Bolestivý syndróm sa vyskytuje pri prenášaní závažia alebo nadvihnutia rúk nad vašou hlavou.

Osteochondróza (poškodenie medzistavcovej chrupavky) alebo hernia (výčnelok) medzistavcového disku. Bolesť na hrudníku sa často objavuje v noci s reflexnou polohou tela (keď sú ruky zdvihnuté alebo položené za hlavou). Nervové vlákna v tejto polohe sú stlačené a dlhá stacionárna poloha ešte viac zhoršuje situáciu.

Patrí sem takzvaná vertebrálna kardiália - dôsledok degeneratívnych porúch v hrudnej chrbtici. Ťažká bolesť v srdci nastáva pri otáčaní hlavy alebo trupu s povzdychom, kašľom, vlnou ruky. Pri takomto porušovaní by ste mali naliehavo prejsť na ortopéd.

Herpes zoster, torakalgia (interkostálna neuralgia), neuroma spinálneho nervu. Pri týchto chorobách môže byť bolesť na hrudníku intenzívna a trvá niekoľko dní. Dokonca aj mocné lieky ako morfín nemôžu uvoľniť. Táto skutočnosť uľahčuje diagnostiku.

Zápal mediastína (anatomický priestor medzi pľúcami) s kompresiou nervových zakončení.

Deplécia, nedostatok bielkovín, alkoholizmus. Tu sú príznaky kardiálie spojené s metabolickými poruchami.

Žalúdočné vredy, bránicová hernia, ezofagitída. Symptómy bolesti zmiznú po vstávaní alebo užívaní protizápalových liekov (antacidá).

Tracheitída, bronchitída, pľúcna hypertenzia, pleuristika, rakovina pľúc.

Tehotenstvo, pôrod, menopauza u žien.

Vysoko stojaca membrána pre obezitu.

Rýchly rast u detí, narušenie nervovej regulácie u adolescentov.

Za všetkých týchto podmienok neexistujú žiadne viditeľné organické poruchy srdca a koronárnych ciev. Kurz kardialgie v týchto prípadoch je benígny, životná prognóza je dobrá.

Hlavné klinické prejavy

V prípade pacientov s kardiálnou chorobou sa vyskytujú viaceré sťažnosti a symptómy, keďže procesy podliehajú hypotalamickým štruktúram zodpovedným za stálosť vnútorného prostredia. Charakter bolesti je rôzny - streľba, bolesť, lisovanie, bodnutie, rezanie. Bolesť môže byť ako konštantná, tak krátka, vo forme lumbága.

Počas útoku sa zaznamenajú tieto javy:

 • Tachykardia alebo naopak, bradykardia.
 • Ruky triasť, spotené palmy.
 • Kŕč dýchacích ciest, nedostatok vzduchu, strach zo smrti.
 • Obťažné prehĺtanie, najmä u starších, obéznych ľudí s krátkymi krkmi (syndróm Barrier-Llieu).
 • "Pocit srdca" je jasným príznakom psychogénnej kardiálie. Osoba, ktorá si predtým neuviedla, kde sa nachádza srdce, začína "presne" cítiť jeho polohu a dokonca aj jeho veľkosť. Existujú bolestivé, vyčerpávajúce pocity, sprevádzané bezcennou slabosťou a depresívnou náladou.
 • Ožarovanie bolesti v ľavej dlani, ramená, pod lopatkou, v axilárnej oblasti.
 • Ťažká bolesť kože (so sympatickou kardiálnou chorobou).
 • Závažnosť ľavej nohy pod rebrami, pálenie, nevoľnosť a vracanie, ak bolesť srdca je spojená s ochoreniami gastrointestinálneho traktu.
 • Interskapulárna bolesť, necitlivosť, brnenie, znížená citlivosť ramien a nôh - pri ochoreniach chrbtice.
 • Mdloby, návaly horúčavy, pocit zástavy srdca - s hormonálnymi abnormalitami.
 • Kašeľ, horúčka, slabosť, stuhnutosť na hrudi z postihnutej strany - s pľúcnymi ochoreniami.

Pre neurogénnu kardiálgiu sa vyznačuje pocit dusenia, ťažkosti v srdci, plazenie. Pocit tesnosti v hrudníku spôsobuje, že sa pacienti pravidelne zhlboka dýchajú, často s stonaním, čo jasne poukazuje na psychosomatickú povahu procesu.

Pacient so srdcovou neurózou často nespôsobuje jeho stav. Takíto ľudia sú charakterizovaní rozruchom, úzkosťou, obsedantným strachom zo smrti, fyzickou aktivitou (pre pacienta s angínou je to neobvyklé - akýkoľvek pohyb len zvyšuje bolesť). Pri vyšetrovaní pacientov s kardiophobia sa nezistili srdcové abnormality.

diagnostika

Po prvé, lekár zhromažďuje históriu (informácie o pacientovi a jeho ochorení), podrobne sa pýta pacienta na trvanie ochorenia, povahu a trvanie bolesti. Prítomnosť chronických a dedičných ochorení, poškodenie hrudníka, práca s chemicky aktívnymi látkami.

Je dôležité odlíšiť funkčnú poruchu od závažných ochorení. Napríklad diferenciálna diagnostika kardiálie zahŕňa test na podanie nitrátov. Ak bolesť na hrudníku nie je spojená s angínou, nitroglycerín ju nebude schopný uvoľniť.

Fyzikálne vyšetrenie určuje farbu kože, prítomnosť kožných vyrážok a edém. Pacient počúva, meria impulz a tlak. Ďalej lekár predpíše súbor laboratórneho a hardvérového výskumu:

Analýza krvi a moču na vylúčenie (alebo potvrdenie) možných zápalových procesov v tele.

Biochemické a imunologické štúdium krvi. Určuje počet protilátok proti myokardu (zlúčeniny schopné zničiť srdcový sval), hormóny a množstvo C-reaktívneho proteínu (látka, ktorej množstvo sa zvyšuje so zápalom).

RTG hrudníka, ukazujúci parametre vnútorných orgánov, existenciu nádoru, patologické zmeny kostných štruktúr a pľúcneho tkaniva.

Elektrokardiografia (EKG) umožňuje určiť arytmiu, extrasystoly, preťaženie srdca.

Echokardiografia (EchoCG). Počas štúdie sa hodnotia anatomické srdcové komory, hrúbka svalov, prítomnosť tekutého obsahu v perikardu a stav endokardu.

Komplex diagnostických opatrení umožňuje určiť príčinu kardiálie. Potom lekár posiela pacienta odborníkovi, ktorý predpísal ďalšie vyšetrenie.

Napríklad neurológ predpíše MRI chrbtice, gastroenterológ - FGS žalúdka.

Terapeutické aktivity

Liečba sa vykonáva po identifikácii hlavnej príčiny bolesti v srdci. Pacient je pod dohľadom špecialistu - kardiológ, endokrinológ, psychoterapeut. Závisí to od abnormality, ktorou orgánom je kardiálgia. Analgetiká sú predpísané na zmiernenie bolesti.

Lekárske odporúčania

Neurocirkulačná dystonia si vyžaduje zmenu životného štýlu. Je potrebné odstrániť všetky stresové situácie - jazdy áut, rodinné hádky, nervózne preťaženie pri práci.

Lekári predpisujú pacientovi dlhý odpočinok, hlboký spánok, miernu fyzickú aktivitu. Príjem vitamínov a sedatív sa odporúča - valerián, Anaprilina, Verapamil, Zelenin kvapky.

Vertebrálna kardiálna gastritída je liečená manuálnou terapiou, vnútroosovými blokádami, liekom proti bolestiam (Diclofenac). Manifestácie šindľov sú odstránené ultrafialovým ožiarením, miestnym ošetrením vyrážky a antivírusovými látkami.

V niektorých prípadoch pomáha psychoterapia. Zavedenie odborných odporúčaní vedie k významnému zníženiu záchvatov paniky, dýchavičnosti, bolesti v hrudníku.

Predpísané sú rôzne opravné postupy:

 • Balneoterapia, fyzioterapia;
 • akupunktúra;
 • masáže;
 • Elektroforéza a elektrický odber;
 • aeroionotherapy;
 • Užívanie adaptogénov - ženšen, lemongrass, Rhodiola rosea.

Na záver. Pacienti s funkčnou kardiálnou chorobou sú náchylní na samoliečbu. Prijímajú veľké množstvo liekov na srdce a stále viac zhoršujú ich stav. Jediný spôsob, ako zvládnuť patológiu - včasné odvolanie sa na terapeuta. Lekár vykoná vyšetrenie a odkáže vás na špecialistu, ktorý prijme všetky opatrenia na vyliečenie pacienta.

Kardialgia: príčiny (srdcové a extracardiálne), prejavy, diagnóza, ako sa liečiť

Bolesť v srdci je možná nielen v starobe, ale aj u mladých ľudí a dokonca u malých detí. Pravá srdcová bolesť je však spôsobená relatívne malým rozsahom srdcových ochorení, pretože väčší podiel bolesti na hrudníku spôsobuje patológia iných orgánov. Občas je pre pacienta ťažké pochopiť príčiny bolesti v hrudníku, takže najlepšou možnosťou je navštíviť lekára.

Syndróm bolesti v srdci sa bežne označuje ako "kardialgia" av niektorých prípadoch lekári spomínajú torakalgiu. Prvý koncept je preložený z latinčiny ako bolesť v srdci, druhá - bolesť v hrudi. Inými slovami, kardialgia je syndróm, ktorého príčina môže byť buď funkčne určená, alebo spočíva v niektorých z mnohých ochorení. U pacienta nie je príčina kardiálie doteraz objasnená, bolesť v srdci je indikovaná kódom ICD-10 ako R07.2 - syndróm bolesti srdca, ktorý nie je inak klasifikovaný.

Príčiny kardialgie zo srdca

Vzhľadom na skutočnosť, že rôzne orgány sú umiestnené v hrudnej dutine, v patologických procesoch, v ktorých sa môže prejaviť bolesť, lekár musí jasne pochopiť, ktoré choroby môžu napodobňovať bolesť srdca. Začnime srdcovými príčinami kardiálie.

Prvým a najčastejším ochorením, ktoré by malo byť vylúčené u pacienta so srdcovou bolesťou, je angína spôsobená ischémiou srdcového svalu (myokard), pretože angína bez riadnej liečby vedie k vzniku akútneho infarktu myokardu so všetkými následnými následkami. Angína pectoris bolesť má niekoľko charakteristických príznakov a znakov, ktoré sa budú brať do úvahy pri opise diferenciálnej diagnózy.

Tiež bolesť v srdci môže byť vyvolaná nie anginou, ale niektorými inými srdcovými ochoreniami, ktoré nie sú spojené s ischémiou myokardu. Kardialgia je obvykle sprevádzaná kardiologickou patológiou, ako je:

 • Kardiomyopatia - štrukturálne zmeny srdcového svalu, ktoré vedú k narušeniu normálneho fungovania komôr. Kardiomyopatia môže byť hypertrofickú (zahustený myokardu), rozšírenie (rozšírené komory) alebo obmedzujúce (myokard nemožno obvykle kontrakcii a relaxáciu), a je zvyčajne v dôsledku rozvoja kardiomyopatia, zápalových, degeneratívnych alebo sklerotických procesov srdcového svalu.
 • Aneurysma aortálnej disekcie je nebezpečný, život ohrozujúci stav spôsobený krvou tečúcou medzi aortálnymi membránami.
 • Hypertenzívna srdcová choroba, najmä s tvorbou hypertrofie ľavej komory.
 • Myokarditída sprevádzaná akútnym alebo chronickým zápalom srdcového svalu.
 • Poruchy architektúry srdca v prípade porúch srdcových chlopní a / alebo veľkých hlavných ciev (stenóza, nedostatočnosť ventilov, aortálny alebo pľúcny otvor).
 • Hypertrofia ľavej komory spôsobuje nielen dlhý priebeh hypertenzie, ale aj stenóza aortálneho ústia (aterosklerotická, reumatická alebo vrodená genéza).
 • Perikarditída sprevádzaná výpotkom do dutiny medzi dvoma listami perikardu alebo adhéziou (fúzie) dvoch listov perikardu s "suchou" perikarditídou.
 • Bakteriálna (infekčná) endokarditída spôsobená streptokokovou sepsou alebo napríklad intravenóznym užívaním omamných látok.

Pri ktorejkoľvek z týchto ochorení sa môžu zúčastniť bolestivé receptory lokalizované v perikarde, myokarde alebo v endokarde - vo vonkajšej, strednej alebo vnútornej membráne srdca. Pôvod bolesti je v tomto prípade na rozdiel od anginóznych bolestí, pretože v prvom prípade, že bolesť je tvorená stimulácii bolesti receptorov produkty bunkového metabolizmu ( "protaglandinovaya", "histamín" bolesť), a s anginou pectoris alebo infarktu myokardu, - vzhľadom k dráždeniu koronárnych tepien alebo buniek samotného srdcového svalu pomocou produktov lipidovej peroxidácie (POL) alebo produktov nekrózy buniek myokardu. Z tohto dôvodu, bolesť angina zmierniť lieky nitroglycerín vykresľovanie expanzívna účinok na koronárnych tepien, akútny infarkt myokardu - narkotických analgetík a iných chorôb srdca - aspirín a ďalšie nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré majú vplyv na tvorbu prostaglandínov a ďalších mediátorov zápalu.

Príčiny kardialgie z iných orgánov

Okrem ochorení samotného srdca môže byť bolesť v hrudníku spôsobená chorobami orgánov susediacich so srdcom. V tomto prípade je však správnejšie nazvať syndrómovú torakalgiu, pretože bolesť napodobňuje bolesť srdca, ale patogeneticky nie je spojená s ochorením srdca. Opäť treba pamätať na to, že bolesť v srdci môže byť reflexná v prírode spolu s bolesťou v susednom orgáne.

Kardialgia môže byť spôsobená chorobami takýchto orgánov:

 1. Patológia pohybového systému (Vertebrogénne kardialgiya alebo torakoalgiya spondylogenní prírody) - medzistavcové hernie s lokalizáciou v oblasti krčnej a hrudnej chrbtice, skoliózy, hrudníka trauma, medzirebrové neuralgia. Osteochondróza, ako aj medzičasová neuralgia, je jednou z najbežnejších a zjavne mladších príčin údajných "bolesti srdca".
 2. Patológia gastrointestinálneho traktu - pažeráka (akútne a chronické pažeráka, achalázia, gastro-refluxná choroba), žalúdka a dvanástnika dvanásť (gastritída, vredovej choroby, rakovina, dumping syndróm po resekcii žalúdka), pankreas (pankreatitída) a žlčníka (cholecystitída, postcholecystektómový syndróm).
 3. Patológia dýchacieho systému - laryngotracheitída, bronchitída, pleuropneumónia, rakovina pľúc.
 4. Patológia mediastína - mediastinitida (zápal mediastinálne tuk, ako napríklad perforácia steny pažeráka), pneumomediastinum (nahromadenie vzduchu v trauma hrudníka mediastinum hojenie pľúcneho tkaniva) oncopathology mediastinálne lymfatických uzlín (lymfóm).

Funkčná kardiálna gia

Vyššie boli uvedené možné príčiny kardiálie. V prípade, že pacient v priebehu podrobného vyšetrenia neodhalil organickú patológiu srdca alebo iného orgánu, potom sa uvažuje o pravdepodobnosti funkčnej kardiálnej génia. Najmä takáto diagnóza platí pre mladého pacienta s anamnézou vegetatívne-vaskulárnej dystónie, ako aj pre nedodržanie zásad zdravého životného štýlu, ktoré zahŕňajú primeraný spánok, správnu výživu a absenciu stresových situácií. To znamená, že takmer každý moderný obyvateľ megalopolisu s neustálym nedostatkom spánku a nepravidelným občerstvením rýchleho občerstvenia, zažívajúci obrovské psycho-emocionálne preťaženie v práci, má všetku šancu získať nielen gastritídu, ale aj funkčnú kardiálgiu.

Samostatne sa rozlišuje psychogénna forma kardiálie, ktorá je spôsobená silnými pocitmi pacienta a je častejšia u mladých žien s labilnou a pohyblivou psychikou. V tejto forme nemá pacient žiadne známky organického poškodenia vnútorných orgánov a bolesť v srdci je sprevádzaná silným strachom zo smrti, nedostatkom vzduchu a neschopnosťou vdýchnuť, ako aj inými príznakmi záchvatu paniky.

U žien v menopauze je možný aj výskyt funkčnej kardialyzy v dôsledku hormonálnej nerovnováhy v tele. Ale mali by ste byť stále pozorní, pretože po ovariálnej funkcii nakoniec zmizne a ženské pohlavné hormóny nie sú dostatočné na to, aby splnili svoje ochranné vlastnosti, zvyšuje sa riziko rozvoja srdcových infarktov a mŕtvice.

Aké ďalšie príznaky môžu byť spojené s kardiálnou chorobou?

Pri ochoreniach iných orgánov sú zaznamenané zodpovedajúce príznaky - pálenie záhy, poruchy nevoľnosti a stolice v prípade patológie žalúdka alebo čriev; horúčka, suchý kašeľ alebo hlien, syndróm intoxikácie pri ochoreniach dýchacích ciest; ťažkosti pri pohybe v krčnej alebo hrudnej chrbtici atď.

Diagnóza a diferenciálna diagnostika

Už na základe povahy bolesti v srdci doktor môže navrhnúť diagnózu u pacienta s kardiálnou chorobou. Aby ste to dosiahli, mali by ste vedieť niektoré vlastnosti bolesti v rôznych patológii.

Takže ak pacient opisuje bolesti na hrudníku ako lisovanie alebo pálenie, ktoré vznikajú po cvičení a prebiehajú samostatne alebo po užití nitroglycerínu, lekár by mal mať podozrenie z takej vážnej patológie ako je angína. Predĺžený neovplyvniteľný záchvat angíny pektoris (15 minút alebo dlhšie) môže naznačovať vývoj infarktu myokardu, ktorý je naopak charakterizovaný výraznou intenzívnou bolesťou na hrudníku. Teda tlak alebo horiaca povaha bolesti v oblasti srdca naznačuje angínu pektoris alebo infarkt myokardu.

Tiež by mal byť lekár upozornený veľmi výraznou silnou bolesťou v oblasti srdca, ktorá sa rozprestiera do lopatky alebo do dolnej časti chrbta a je spôsobená pitím aneuryzmy hrudnej aorty. Pacient sa ponáhľa z bolesti, nemôže zaujať jednu pozíciu, je poznamenaný všeobecný závažný stav pacienta, blízko šoku.

Piercing, streľba, pulzujúca, difúzna povaha bolesti je charakteristická pre kardialgiu v dôsledku srdcových ochorení, ako aj funkčnú kardiálgiu s ESR alebo so zvýšeným psycho-emocionálnym stresom. Navyše bolesť "lumbago", ktorá sa zhoršuje pri pokuse o zhlboknutie dychu a pri zmene pozície tela, je patognomickým symptómom interkostálnej neuralgie a osteochondrózy.

Bolesti pri horení alebo bolestiach, zhoršené po jedle, bolesť ráno po dlhej horizontálnej polohe, neschopnosť prehltnúť jedlo (dysfágia), potreba piť studenú alebo teplú vodu, najčastejšie gastroezofageálny reflux alebo achaláziu srdca. Bolesť v srdci sprevádzaná bolesťou v hypochondrii, nauzea a vracanie môžu indikovať vývoj akútnej alebo exacerbácie chronickej cholecystopankreatídy.

Pri bolesti na hrudníku sprevádzanou vysokou telesnou teplotou, hĺbkou za hrudnou kosťou a kašľom by mal lekár vylúčiť zápalový proces v priedušnici a prieduškách. Ak sa u pacienta objaví pleuropneumónia alebo pleuristika, bolesť v ľavej alebo pravej polovici hrudníka sa stáva výraznejšou a podobá sa bolestiam medzičasovej neuralgie.

S cieľom uskutočniť plnohodnotnú diferenciálnu diagnostiku kardiálnej gynekológie musí lekár nariadiť pacientovi, aby vykonal inštrumentálne vyšetrovacie metódy. Takže každý pacient s kardialgiou musí mať EKG a RTG hrudníka. Ďalej, v závislosti od povahy bolesti v hrudníku sa pacientovi podrobuje femoroeptická hyperplázia, ultrazvuk srdca a vnútorných orgánov, röntgenové snímky, MRI hrudnej a krčnej chrbtice a v diagnosticky nejasných prípadoch CT alebo MRI celej hrudnej dutiny. Konečná diagnóza pacienta s kardiálnou chorobou sa stanoví po úplnom klinickom, laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení.

Liečba kardiálie

Liečbu pacientovi je možné predpísať ihneď po vyšetrení pacienta lekárom alebo po nevyhnutnom následnom vyšetrení. Pri záchvate stenokardie je preto potrebné ihneď odstrániť EKG pacientovi a poskytnúť nitroglycerínovú tabletu pod jazykom. Ak má EKG príznaky akútneho infarktu myokardu, pacient by mal byť okamžite hospitalizovaný na oddelení kardiológie.

Liečba iných srdcových ochorení sa vykonáva komplexne a dlhodobo pomocou antihypertenzívnych, diuretických, antiarytmických a iných liekov.

Patológia žalúdka a dýchacieho systému je liečená terapeutom, gastroenterológom alebo pulmonológem av prípade zistenia malígnych nádorov v mediastíne je liečba nevyhnutná v onkologickej dispenzarizácii.

Vertebrálna kardiália, ako jedna z najbežnejších foriem, môže byť liečená terapeutom aj neurológom. Mydokalmy sú zvyčajne predpísané na uvoľnenie kostrových svalov a svalov (alebo ketorolu) do piluliek alebo injekcií týždeň alebo dva.

V prípadoch, keď neboli identifikované príčiny kardiálie a pacient má stále bolesti srdca, je rozumné predpisovať mu sedatíva (motherwort, valerián, afobazol, Persen), lieky na zlepšenie výživy mozgu (glycín, piracetam) a aj psychologické reliéfy. Pre pacienta s funkčnou kardiálnou chorobou je povinná korekcia životného štýlu s adekvátnym odpočinkom a správnym stravovacím režimom.

Záverom treba poznamenať, že autodiagnostika v kardialyze môže byť nebezpečná nielen pre zdravie, ale aj pre život. Často pacient s patologickým srdcom, dlhodobou srdcovou bolesťou, nechodí k terapeutovi a myslí si, že má problémy s chrbticou alebo žalúdkom, ktoré prejdú sami. Výsledkom tohto správania môže byť rozsiahly infarkt alebo rozvoj závažného chronického srdcového zlyhania. Tiež lekár a pacient by mali mať predstavu o nadmernej diagnóze a kontrakte, pretože napr. Žalúdočný vred, sprevádzaný bolesťou podobnou srdca, môže byť malígny (malígny) bez náležitej liečby.

cardialgia

. alebo: Bolesť v srdci

Kardialgia je bolesť na ľavej strane hrudníka, ktorá nie je spojená s poškodením srdcovej tepny. Toto nie je nezávislé ochorenie, ale prejav mnohých rôznych stavov srdcového a nekardiálneho pôvodu. Vo väčšine prípadov kardialgia nepredstavuje hrozbu pre život, hoci ovplyvňuje jej kvalitu. Ak sa bolesť v oblasti srdca stlačí alebo stlačí, vyskytuje sa iba s fyzickou a / alebo emocionálnou záťažou približne rovnakej intenzity a zmizne čoskoro po zániku tejto záťaže alebo pri požití nitrátov (skupina liekov, ktoré dilatujú srdcové cievy a zmierňujú bolesť spôsobené zúžením týchto ciev) potom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je kardiálna gia, ale oveľa nebezpečnejší stav - angína. Angina pectoris je špecifická bolesť na hrudi spôsobená nedostatočným prietokom krvi do srdca cez zúžené cievy. Výskyt stenokardie si vyžaduje okamžitú výzvu kardiológovi kvôli riziku vzniku akútneho infarktu myokardu (smrť časti srdcového svalu v dôsledku úplného zastavenia dodávky kyslíka a živín do neho cez uzatvorenú nádobu).

Príznaky kardiálgie

 • Bolesť v ľavej časti hrudníka, menej často za hrudnou kosťou, v ľavej axilárnej oblasti. Bolesť často závisí od polohy tela, napríklad sa objaví, keď sa nakloníte dopredu alebo zdvihnete svoju ľavú ruku, môže sa zmeniť, keď inhalujete.
 • Podľa povahy bolesti môžu byť odlišné: bodnutie, rezanie, bolesť. Je extrémne zriedkavé, ak sa bolesť kardiálie stane utláčajúcou alebo konštrikčnou. V tomto prípade je možná kombinácia kardiálie a angíny (bolesť v dôsledku zúženia srdcových ciev). Bolesť môže byť prchavá ("prepichnutie"), krátkodobá (minúty) a predĺžená (hodiny, dni, týždne, dokonca aj mesiace).
 • Kardialgia u mnohých pacientov sprevádza strach z náhlej smrti, pocitu nedostatku vzduchu, paniky, pocení, búšenie srdca.

dôvody

 • Choroby mediastína.
S rozvojom patologického procesu v mediastíne (časť hrudnej dutiny medzi pľúcami) s kompresiou nervov (mediastinitída, to je zápal mediastína alebo nádor lymfatických uzlín mediastína), dochádza k dlhotrvajúcej bolesti a bolesti. Intenzita bolesti sa časom zvyšuje. Často sa s ňou spája dyspnoe. Existuje riziko vnútorného krvácania. Diagnózu je možné ľahko stanoviť pomocou RTG vyšetrenia.

Kardiológ pomôže pri liečbe ochorení

diagnostika

 • Analýza histórie ochorenia a sťažností - kedy (ako dlho) sa objavila bolesť v oblasti srdca, kde sa vyskytuje, aký je jej trvanie, príroda (bolesť, bodnutie atď.). Je dôležité objasniť, čo spôsobuje výskyt bolesti (napríklad cvičenie, zmena polohy tela) a to, čo spôsobuje zmiznutie. Aké pocity sprevádzajú bolesť v srdci (dýchavičnosť, strach zo smrti, rýchly srdcový tep, atď.).
 • Analýza dejín života. Ukázalo sa, čo pacient a jeho blízky príbuzní boli ochorení, kto je pacient profesiou (ak bol v kontakte so škodlivými látkami), ak dlhodobo užíval drogy (hormóny, lieky na úbytok hmotnosti), či boli podávané hormonálne liečby drog, či už ide o poranenia hrudníka alebo infekčné choroby.
 • Fyzikálne vyšetrenie. Zjavujú sa farby kože, prítomnosť edémov, hluk pri počúvaní srdcových zvukov, javy preťaženia v pľúcach, rozšírenie hraníc srdca, prítomnosť lézií na koži (napríklad bubliny v medzikomorových priestoroch so šindľami). Krvný tlak a pulz sa merajú na oboch rukách.
 • Test krvi a moču. Vedené na identifikáciu zápalového procesu a komorbidity, ktoré môžu ovplyvniť priebeh ochorenia.
 • Biochemická analýza krvi. Úroveň cholesterolu (tukovitej látky), cukru a celkovej krvnej bielkoviny, kreatinínu (produkt rozkladu proteínov), kyseliny močovej (produkt rozkladu purínov - látok z bunkového jadra) je určený na zistenie sprievodného poškodenia orgánov.
 • Imunologický krvný test. Obsah anti-myokardiálnych protilátok (špeciálne proteíny produkované v tele, ktoré môžu zničiť sval srdca) a hladinu C-reaktívneho proteínu (proteín, ktorého hladina stúpa v krvi počas akéhokoľvek zápalu) bude určená.
 • Stanovenie hladiny krvných hormónov (pohlavné hormóny, hormóny štítnej žľazy) - sa vykonáva, ak máte podozrenie na hormonálne poruchy, ktoré by mohli spôsobiť kardiálgia.
 • Elektrokardiografická štúdia (EKG) - umožňuje posúdiť rytmus srdcových tepien, prítomnosť srdcových arytmií (napríklad predčasné kontrakcie srdca), veľkosť srdca a jeho preťaženie.
 • Echokardiografia (EchoCG - ultrazvuk srdca) - určuje veľkosť dutín srdca a hrúbku jeho steny, stav srdcových chlopní, zahustenie endokardu (vnútorné výstelky srdca), prítomnosť tekutiny v perikardu (perikardiálny vak).
 • Radiografia hrudníka - posudzuje stav mediastína (napríklad prítomnosť nádoru mediastína), veľkosť a umiestnenie srdca, prítomnosť ochorení pľúc a rebier.
Vo väčšine prípadov nám tieto vyšetrenia umožňujú zistiť príčinu kardiálie alebo podozrenie, s ktorým orgánom je spojená. Potom je pacient poslaný špecialistovi, ktorý predpísal ďalšie vyšetrenie. Napríklad gastroenterológ predpisuje endoskopické vyšetrenie pažeráka a žalúdka, analýzu kyslosti žalúdočnej šťavy; neurológ - zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) chrbtice, pulmonológ - počítačová tomografia (CT) pľúc atď.
Obrovské množstvo príčin kardiálie vyžaduje včasnú liečbu pacienta kardiológovi.

Liečba kardiálie

Komplikácie a následky

Prevencia kardiálie

 • zdroje
 • Národné klinické pokyny All-ruskej vedeckej spoločnosti pre kardiológiu. Moskva, 2010. 592 s.
 • Núdzová prvá pomoc: sprievodca pre lekára. Pod všeobecnou ed. prof. V. V. Nikonov. Elektronická verzia: Charkov, 2007. Vypracoval oddelenie pohotovostnej medicíny, katastrofickej medicíny a vojenskej medicíny KMAPE.

Čo je kardiálgia?

Kardialgia je stav, v ktorom sa bolesť vyskytuje v ľavej časti hrudníka, v oblasti projekcie srdca.

Bolesť môže byť spojená s ischemickými patologiami, ako je srdcový záchvat a angína, alebo nekoronárne patológie - bakteriálna perikarditída, neuralgia a iné.

Kardialgia nie je samostatná patológia a slúži len ako primárna diagnóza, ktorá odráža výsledné poruchy v práci kardiovaskulárnych alebo nervových systémov. Preto napriek skutočnosti, že takýto stav nepohodlie v hrudníku sám osebe nepredstavuje nebezpečenstvo - to neznamená, že je potrebné ho ignorovať.

Zjavenie kardiálie jednoznačne slúži ako dôvod pre lekára s cieľom objasniť jeho príčiny a ďalšiu liečbu.

Známky ochorenia

Príznaky kardiálie nie sú špecifické, jeho prejavy sú podobné známkam iných srdcových ochorení. Najvýraznejšia je bolesť na ľavej strane hrudníka. A ona môže dať v podpaží, v ľavom ramene, pod lopatou. Pri zmene polohy bolesti kmeňa niekedy narastá.

Povaha bolesti má široké spektrum, sú to bodnutie, strihanie, streľba atď.

Zvyšné príznaky ochorenia zahŕňajú nasledujúce stavy:

 • búšenie srdca;
 • tremor horných končatín, zriedka - kŕče;
 • znížená citlivosť rúk a nôh;
 • potenie;
 • pocit nedostatku dychu, neschopnosť zhlboka sa nadýchnuť;
 • kŕč hrtana, ťažkosti s prehĺtaním;
 • nevoľnosť, niekedy s vracaním, ťažkosťami v žalúdku;
 • horenie;
 • porucha spánku;
 • závraty, mdloby;
 • zvýšená úzkosť, strach.

Symptómy sa objavujú s rôznym stupňom závažnosti. Niekedy ľudia cítia v hrudníku len nejaké nepohodlie.

Často výrazným znakom kardiálie je letargia, neprimeraná depresia ducha.

Neurotí pacienti často zhoršujú stav s zbytočnou úzkosťou. Majú obsedantné myšlienky o smrti, panike.

U takýchto pacientov je charakteristická zvýšená fyzická aktivita, ktorá je vyjadrená v rozrušených pohyboch. To potvrdzuje funkčnú kardiálgiu, pri ktorej nedochádza k porušeniu myokardu. Po vyšetrení pacienti, ktorí trpia neurotickým typom ochorenia, nezaznamenávajú nezrovnalosti v práci kardiovaskulárneho systému.

Cardialgia má svoj vlastný kód podľa ICD-10 - R07.2 - R07.4. Tieto čísla naznačujú bolesť v oblasti srdca, hrudníka a nešpecifikovanej bolesti.

Ak sa bolesť vyskytuje v oblasti srdca, je veľmi dôležité rozlíšiť príznaky.

Pocity kompresie, tlak v hrudníku, ktoré nezmiznú po použití nitroglycerínu - príznaky angíny. Pri tejto chorobe musí byť pacientovi poskytnutá neodkladná lekárska pomoc.

Príčiny vývoja

Kardialgia sa môže vyvinúť nielen z dôvodov priamo súvisiacich s ochorením srdca, ale aj z dôvodu iných, nekardiálnych faktorov.

Výskyt bolesti v hrudníku môže ovplyvniť patológiu vnútorných orgánov, respiračného traktu, chrbtice.

Spojený so srdcom

V týchto ochoreniach dochádza k závažnej bolesti srdca:

 • Angina pectoris Klinický syndróm, pri ktorom je narušená dodávka koronárnych ciev s kyslíkom a živinami.
 • Myokarditída. Zápalový proces v svale srdca.
 • Kardiomyopatia. Porážka myokardu sprevádzaná nárastom veľkosti srdca, poruchou rytmu.
 • Infarkt myokardu. Klinická forma ischémie, ku ktorej dochádza pri vzniku nekrózy strednej vrstvy srdcového svalu.
 • Hypertrofia pravých alebo ľavých komôr. Stav, pri ktorom polovica srdca rastie.
 • Zápal osrdcovníka. Zápal srdečnej membrány srdca v dôsledku nezrovnalostí v práci myokardu.
 • Ochorenie srdcových chlopní. Vyskytuje sa v dôsledku poranenia aorty, čo sťažuje cirkuláciu krvi v komorách.

Ďalšie faktory

Genéza kardiálie často spočíva v poruchách orgánov susediacich so srdcom. V tomto prípade bolestivé pocity napodobňujú bolesť srdca, vyžarujúc túto oblasť z iného zdroja.

Nasledovné ochorenia spôsobujú extrardikálnu kardiál:

 • poruchy nervového systému. Patria k nim neuróza srdca, prejavujúca sa komplexom porúch kardiovaskulárneho systému;
 • ochorenia muskuloskeletálneho systému. Osteochondróza, intervertebrálna hernia, skolióza, Falconer-Veddelov syndróm a iné;
 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu - vredy žalúdka a čriev, diafragmatická hernia, ezofagitída;
 • ochorenia dýchacích ciest - bronchitída, pneumónia, pleuristika, pľúcna hypertenzia;
 • poruchách v endokrinnom systéme.

Tiež spôsobiť bolesť v myokarde môže poškodiť brucho, pľúca, chrbticu.

Počas tehotenstva, menopauzy, ženy majú bolesti na hrudníku idiopatickej povahy. U dieťaťa sa kardialgia môže vyskytnúť v prechodnom veku počas hormonálneho nárastu. Tieto stavy prekonávajú sami a nevyžadujú liečbu.

Klasifikácia podľa formulárov

Non-koronárna bolesť srdca je rozdelená do dvoch typov, v závislosti od patogenézy. Obe tieto formy sú bez porušenia funkcií myokardu.

psychogénne

Funkčná kardiália sa zaznamenáva u pacienta, ak vyšetrenie neodhalilo žiadne poškodenie štruktúry srdcového svalu a koronárnych ciev. Potom sa najpravdepodobnejšia príčina ochorenia považuje za psychogénny faktor. To sa zvyčajne pozoruje u mladých ľudí s vaskulárnou dystóniou.

Psychogénna forma sa rozvíja v pozadí:

 • dlhotrvajúci stres, depresia;
 • podvýživa;
 • porušovanie spánku a odpočinku;
 • zvýšená fyzická námaha.

Obzvlášť citlivá na psychogénny typ choroby dievčiny s neurotickým temperamentom.

U takýchto pacientov sa objavuje kardioverúzia - bolesti na hrudníku, narušenia rytmu na pozadí nervových porúch a psycho-emocionálnych otrasov.

 • bolesť kože na ľavej strane hrudníka;
 • brnenie, pálenie v rôznych častiach tela;
 • pulzujúca bolesť v projekcii srdca;
 • všeobecná slabosť, slabý stav.

Pacienti často trpia týmto pocitom ako skutočná bolesť v srdci, v dôsledku ktorej vyvíjajú kardiophobia. Obávajú sa zomierania na srdcový záchvat alebo zástava srdca.

vertebrogénne

Vertebrálna kardiálna gáza sa vyvíja na pozadí chorôb hornej časti chrbtice.

Keď sú nervy cervikálnych stavcov zachytené, bolesť sa rozšíri na časti myokardu a veľké cievy vedúce do komôr. Z tohto dôvodu má človek pocit kompresie alebo tlaku v oblasti srdca.

Bežnou príčinou tohto typu ochorenia je osteochondróza. Rozvíja sa to preto, že osoba je nepríjemná sedieť alebo ležať dlhú dobu.

V tejto patológii medzistavcové disky krčnej chrbtice preberajú nesprávnu polohu.

Krvný obeh je narušený, nervové vlákna sú zovreté. To vedie k bolestivým pocitom, ktoré vyčnievajú do oblasti myokardu. Bolesť sa objavuje pri zmene pozície tela, otáčaním hlavy, zvyšovaním rúk.

Podobné symptómy sú spôsobené syndrómom krku a ramena. Je charakterizovaná léziou krčných koreňov a brachiálneho plexu. Táto choroba je charakteristická pre starších ľudí.

Okrem bolestivých pocitov v sternu majú pacienti edém, znecitlivenie ľavej ruky.

Tiež môže spôsobiť syndróm kardiálie Falconer-Veddel - costoklavikulárna patológia, ktorá sa prejavuje pri zúžení medzery medzi klavikulou a prvým rebrom. Rebro stláča neurovaskulárny zväzok v ľavej ruke, čo spôsobuje bolesť v ňom a ľavú stranu hrudníka.

Diferenciálna diagnostika

Na základe sťažností pacienta lekár predbežne diagnostikuje.

Zistí dedičnú predispozíciu na srdcové choroby, prítomnosť zranení, závažnosť symptómov:

 • Silné lisovanie alebo bodavá pretrvávajúca bolesť naznačuje vážne poškodenie myokardu.
 • Bolestivé pocity počas inhalácie hovoria o medzikostálnej neuralgii.
 • Úľava od stavu pacienta pri zmene polohy tela indikuje problémy s chrbticou.
 • Pocit trávenia môže byť príznakom prasknutia v hrudníku, mravčenie pod lopatkou.

Špecialista vykoná fyzické vyšetrenie pacienta. Pri príprave histórie sú dôležité faktory ako tón pleti, prítomnosť vyrážky, edém. Lekár meria tlak a pulz. Potom je osoba odoslaná na kontrolu hardvéru.

Komplexná diferenciálna diagnostika sa vykonáva v kardiologickom oddelení s cieľom objasniť konkrétnu chorobu. Umožňuje presne oddeliť jednu chorobu od druhej.

Nasledujúce štúdie sa vykonávajú:

 • kompletný krvný obraz, moč. Umožňuje identifikovať prítomnosť zápalu v tele;
 • biochémia krvi. Uvádza prítomnosť látok, ktoré ovplyvňujú zničenie myokardu, v biomateriáli;
 • X-ray. Poskytuje vizuálny obraz o stave vnútorných orgánov;
 • EKG. Podľa kardiogramu lekár určuje rytmus srdca, správnosť jeho práce;
 • echokardiografia. Testuje morfologické a funkčné zmeny myokardu;
 • magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Poskytujú jasné a podrobné obrázky vnútorných orgánov.

Liečebné metódy

Na odstránenie príznakov kardiálie je potrebné vyliečiť základné ochorenie.

Preto by mal byť pacient vyšetrený gastroenterológom, kardiológom, pulmonolómom alebo neurológom, v závislosti od toho, kde ho terapeut smeruje.

Iba ošetrujúci lekár by si mal zvoliť liečebný režim a vykonať výber liekov.

Pokusy o vlastnú diagnostiku alebo samošetrenie v prípade tejto choroby môžu mať za následok extrémne negatívne dôsledky.

Ak existujú závažné príčiny, pacient je hospitalizovaný v nemocnici.

V miernejších formách a ako preventívne opatrenia sú predpísané postupy všeobecného zdravotného plánu - fyzioterapia, masáž, elektroforéza atď.

V každom prípade sa metódy terapie vyberajú individuálne,

Techniky prvej pomoci

Prvá pomoc pri záchvatoch kardiálie je poskytnúť pacientovi prúd čerstvého vzduchu, ktorý neobsahuje časti oblečenia, ktoré vyvíjajú tlak na hrudník a zabraňujú hlbokému dýchaniu.

Pacient sa umiestni do lôžka alebo na akýkoľvek plochý povrch. Potom mu dávajú lieky, ktoré normalizujú prácu kardiovaskulárneho systému - Corvalol, Validol, Valocordin. Potom musíte zavolať na naliehavú lekársku starostlivosť.

cardialgia

Kardialgia je bolesť v srdci, ktorú nemožno nazvať samostatnou chorobou, pretože Je to výsledok rôznych patologických procesov. Sťažnosti na kardialgiu sú celkom bežné. Osoba, ktorá bola diagnostikovaná s kardiálnou chorobou, by sa nemala veľmi báť, pretože kardialgia neznamená vždy prítomnosť srdcových ochorení. Je dôležité odlíšiť kardialgiu od angíny, ktorá vyžaduje naliehavú liečbu, ktorá má šitie, pálenie, bolesť bolesti.

Kardialgia je dlhodobá a krátkodobá, s rôznou závažnosťou. Rozlišujú srdcový a nekardiálny pôvod. Mimoriadna srdcová kardiália sa vyvíja v spojení s osteochondrózou, medzičasovou neuralgiou po šindľoch, chorobami rebier, ochoreniami gastrointestinálneho traktu, pľúcnymi patológiami a ľuďmi so závislosťou (závislosť od alkoholu).

Kardiálny pôvod kardiálie môže byť spôsobený aterosklerózou, ischemickou chorobou srdca. Pacienti trpiaci depresiou tiež sťažujú na kardiálgiu. Kardialgia sa často vyskytuje u detí.

Nasledujúce typy kardiálie sa líšia v závislosti od príčin ochorenia: funkčná kardiálna gia, psychogénna kardiália, vertebrálna kardiália, kardialgia vegetatívnej krízy.

Príčiny kardialgie

Príčiny kardialgie zahŕňajú ochorenia srdcového svalu. Zápal svalov srdca - myokarditída, ktorá sa vyskytuje ako komplikácia bežnej chrípky, chrípky.

Poškodenie vnútorného a vonkajšieho obloženia srdca (endokarditída, perikarditída) často vedie k rozvoju tejto choroby. V tomto prípade sa bolesť zvyšuje s určitými telesnými pozíciami (ohýbanie dopredu, ležiace na ľavej strane). V týchto prípadoch je bolesť spojená s trením strelníc navzájom. Súčasne je bolesť najprv akútna, potom sa vytvára tekutina, čo znižuje závažnosť bolesti, po liečbe sa kvapalina rozkladá, na krátku dobu sa bolesť vráti, potom zmizne.

Poškodenie srdcových chlopní, vnútromaternicové vývojové abnormality ventilov - dôvod, prečo je u detí kardiálgia. Zvyčajne sa zistí v novorodeneckom období. Endokrinné ochorenia, nedostatok bielkovín, alkoholizmus porušujú metabolizmus v srdci, čo tiež vedie k kardiálgii.

Často hormonálne zmeny počas menopauzy u žien spôsobujú kardialgiu. Zvýšenie častí srdca spôsobuje bolesť, pretože srdcové cievy nie sú schopné uspokojiť narastajúcu potrebu kyslíka hypertrofovaného srdca. Rovnaká situácia sa vyskytuje aj u detí s kardialgiou, keď srdce rastie rýchlejšie ako krvné cievy. Toto je častejšie u mladších školákov v období rýchleho rastu. Rasto-vaskulárna dystónia je príčinou kardiálgie u dospievajúcich detí.

Ďalšou skupinou príčin sú rôzne poruchy chrbtice, neurologické ochorenia. Osteochondróza v cervikorakálnej chrbtici, interkostálna neuralgia, zápalové procesy zvieracích svalov, dôsledky zranení, zápalové ochorenia nervov ramenného kĺbu, choroby a poškodenie rebier. Bolesť začína počas fyzickej námahy, po hypotermii, v dôsledku dlhodobého pobytu v nepríjemných pozíciách, nepríjemných pohyboch. Vyvoláva bolesť v hlbokom nadýchaní, kašeľ, kýchanie.

Skolióza vedie k vysídľovaniu srdca, ktoré často spôsobuje kardiálgiu. Stáva sa, že chrupavka rebrá (Tietzeov syndróm) sa zahusťuje, čo spôsobuje vývoj ochorenia zvyčajne u pacientov starších ako 40 rokov. Ak príčinou bolesti je podráždenie koreňov chrbtových nervov, ide o vertebrálnu kardiálgiu.

Choroby tráviaceho traktu dráždia nervy, čo spôsobuje kardiálgiu. Sú to hernia pažeráka, cholecystitída, zápalové ochorenia a vredy v pažeráku. Vysoké postavenie membrány spôsobené nadúvaním, obezitou, vyvoláva výskyt bolesti po jedle, najmä ak pacient ležia (Remhldov syndróm). Zistilo sa, že priečny črevo sa nachádza nad pečeňovým - Kilayditovým syndrómom, ktorý spôsobuje silnú bolesť za hrudnou kosťou. V prípade ochorení pľúc a pleury, kardialgia začína vľavo. Ďalším dôvodom je neurocirkulačná dystónia, tj nerovnováha nervového systému.

Príznaky kardiálgie

Bolestivé pocity v oblasti srdca závisia od polohy tela, napríklad sa zhoršujú tým, že sa pri jazde pri pohľade zozadu nakláňajú dopredu, ak zvednete ľavú ruku, z hlbokého dychu.

Povaha bolesti je možná piercing, rezanie, bolesť. U pacientov s kardiálnou chorobou sa u pacientov vyskytne smrteľný strach, cítia sa nedostatok vzduchu, začnú sa panikavať, palpitácie sa zvyšujú, objaví sa pocenie, stmavne sa pred očami a začína bolesť hlavy.

Pacienti vykazujú pokles telesnej teploty, opuch rúk, nízky krvný tlak. Prehltnutie (syndróm Barre-Lieu), ktorý je bežnejší u starších ľudí s krátkymi krkmi, môže byť ťažké. Pri stláčaní podkľúčovej tepny (Nuffzigerov syndróm) a za prítomnosti dodatočného cervikálneho rebrá (Falconer-Veddelov syndróm) sa pacienti sťažujú na bolesť ramien vyžarujúcu dlaň, nízky tlak, chilliness a slabý pulz.

Ak ide o psychogénnu kardiálgiu, bolesť sa častejšie pozoruje v hornej časti srdca a bolesť sa môže pohybovať. Kardialgia vegetatívnej krízy je charakterizovaná veľmi dlhými bolesťami naliehavého alebo bolestivého charakteru, v tomto prípade Walidol a nitroglycerín nezmierňujú tento stav. To zvyšuje krvný tlak, takže môžete zamieňať srdcovú vegetatívnu krízu s hypertenzívnou krízou. Pacienti zaznamenajú letargiu, slabosť, pocit strachu, trasenie sa objaví v tele, môže začať dýchavičnosť, objaví sa pocit nedostatku vzduchu a srdcový tep sa urýchľuje.

Sympatická kardiália sa vyznačuje ťažkou horúčavou bolesťou v srdci a za hrudnou kosťou. Súčasne sa pacienti sťažujú na ťažkú ​​bolesť pokožky. V prípade kardiálneho ochorenia súvisiaceho s ochoreniami tráviaceho traktu, okrem bolesti v srdci pacienta, dochádza k nevoľnosti alebo vracaniu, na ľavej strane pod rebrami je ťažký pocit ťažkosti, opuchnutý žalúdok, pálenie záhy, kyslá chuť v ústach, objavenie sa pichania.

Pri kardiálgii spojenej s pneumóniou a pleuritídou sa pozoruje vysoká telesná teplota, slabosť, zlé zdravie, bledosť, dýchavičnosť, kašeľ (suchý ako prvý, potom mokrý), na jednej strane sa objavuje tuhosť na hrudi.

Ak sú príčiny kardiálie ochorenia chrbtice, potom sa pacient obáva bolesti chrbta a bolesti medzi sebou. Pri osteochondróze trpí bolesť srdca strihajúcou, natáčavou, streľbou, bolesťou sa podáva ruka, objavuje sa necitlivosť, citlivosť končatín sa znižuje, objavuje sa brnenie. Pri interkostálnej neuralgii krátkodobé bodnutie bolesti.

Keď kormidlová kardiália cítila ťažkosť, tesnosť na prsiach, porezanie, pálenie, piercing bolesť, ktorá je dlhodobá a krátka, zvyčajne v noci. Často pacienti nemajú dostatok vzduchu, to nie je pravda, dýchavičnosť, ale pocit nedostatku vzduchu. Stáva sa to so stratou vedomia, mdlobou, bolesťou sprevádzanou charakteristickými "prílivmi", nadmerným poteniačom, pocitom brnenia, bolesťami hlavy, palpitáciami, pocitom srdcového zlyhania, krvnými kŕčmi, závratmi. Nálada u pacientov je znížená, charakteristická podráždenosť, emočná labilita.

Diagnóza kardiálgie

Pre diagnózu kardiálie sa zhromažďuje anamnéza choroby: ako dlho sa bolesť v srdci začala obťažovať človeka, kde presne nastala bolesť, aká je jej dĺžka, príroda. Musíte vedieť, či vzhľad bolesti s pohybmi. Pýtajú sa na sprievodné ochorenia pacienta, či ide o výrobné riziko, či bol hrudník zranený alebo či pacient nedávno utrpel akútnu infekčnú chorobu.

Pri vyšetrení určujú farbu kože, či sa objavuje opuch a keď sa počúva, prítomnosť srdcových šelestov, zápcha v pľúcach, či sú zväčšené hranice srdca alebo kožné vyrážky. Merajte krvný tlak a pulz.

Pacient je testovaný na krv a moč, aby zistil proces zápalu, ako aj biochemickú a imunologickú analýzu krvi, hladinu hormónov. Vykonáva sa EKG - elektrokardiografické vyšetrenie srdca, čo indikuje poruchu srdcového rytmu, deteguje sa preťaženie. Pri echokardiografii sa určuje veľkosť srdcových dutín, prítomnosť poškodenia ventilov a či existuje tekutina v vrecku na perikardu. Vytvárajú röntgenové vyšetrenie hrudníka, čo umožňuje vidieť prítomnosť nádoru, polohu a veľkosť srdca, choroby pľúc, rebrá.

Po príprave príčiny kardiálie sú ďalšie štúdie naplánované úzkymi špecialistami. V diagnostike je dôležité rozlíšiť kardiálgiu od iných ochorení srdcového svalu a krvných ciev. Na rozdiel od kardiálie infarkt myokardu spôsobuje oveľa ťažšiu a dlhšiu bolesť. Na elektrokardiograme budú viditeľné charakteristické znaky: vlna Q ukazuje prítomnosť nekrózy. Na identifikáciu koronárnej choroby srdca sa používa monitorovanie EKG, rádioizotopová scintigrafia, stresová echokardiografia a stresové EKG testy. Aj ischemická choroba srdca sa vyznačuje typickými bolesťami, aj napriek tomu, že v prípade kardiálie sú bolesti premenlivé a premenlivé.

Na diferenciálnu diagnostiku sa použili testy na užívanie nitroglycerínu. Po angíne bolesť po 2-3 minútach po užití nitroglycerínu zmizne po bolesti a pri kardiálgii bolesť nie je spojená s užívaním nitroglycerínu. Pri diagnostike sa kardialgia vyznačuje takzvaným "pocitom srdca" u pacientov. Tromboembolizmus pľúcnej artérie sa odlišuje od jednoduchých bolestí srdcovej chrbtice, ktoré nie sú spojené s fyzickou aktivitou, prítomnosti dýchavičnosti, hemoptýzy, charakteristickej pre EKG.

Liečba kardiálie

Po stanovení diagnózy kardiálie je potrebné začať s lekárskymi opatreniami. Po prvé, choroby, ktoré spôsobujú kardialgiu, by sa mali vyliečiť. Symptomatická terapia sa môže použiť na zmiernenie bolesti: ibuprofén, analgin, novokain.

Kardialgická vegetatívna kríza je liečená sedatívami - Pustyrnikom, Valeriánom, Zeleninovými kvapkami, Corvalolom, Valocordinom, Verapamilom, Anarilínom (40 mg 1-3 p / deň), Hlohom, vitamínovými komplexmi. Je potrebné dodržiavať spôsob práce a odpočinku, dlhotrvajúci plný spánok, chôdza, udržiavanie zdravého životného štýlu sú dôležité, gymnastika by mala byť vykonaná.

Psychogénna kardiálna gia vyžaduje prácu s psychoterapeutom na zlepšenie emočného a duševného stavu človeka. Odporúča sa vyhnúť sa stresu. V menopauzálnej kardialyze je veľmi dôležitá aj psychoterapia. Pacientky je potrebné vysvetliť, že ich bolesť nie je život ohrozujúca, kým nemusia odmietnuť pracovať, nie je potrebné dodržiavať odpočinok v posteli.

Pri kardiálgii spojenej s pubertom a predmenštruačným syndrómom nie je predpísaná špeciálna liečba. Vertebrálna kardiálna gastritída je liečená intrazoálnymi blokádami, protizápalovými, analgetickými liečivami (Diclofenac), manuálna terapia, terapeutická gymnastika.

V sympatickej kardiálgii sa termické procedúry zmierňujú bolesť - horčicové omietky, akupunktúra. V prítomnosti ďalšieho krčka maternice sa používa chirurgická liečba - toto rebro je odstránené. Ak je pozorované poškodenie svalového vápna, je predpísaný analgin, indometacín, 2% 2 ml Novocainum alebo 2 mg hydrokortizónu môžu byť injikované do svalu 2-3 krát denne, v niektorých prípadoch je sval rozrezaný.

Prognóza úspešnosti liečby závisí od dôvodov, prečo vznikla kardiálgia. V každom prípade je potrebné čo najskôr zistiť dôvody na včasné určenie vhodnej liečby.

Prevencia srdcovej choroby je správny spôsob života, ktorý eliminuje príliš veľa záťaže, nedostatok cvičenia, to znamená, že je potrebné striedať prácu, odpočívať, robiť fyzické cvičenia po dobu 10 minút každé 2 hodiny s pevnou prácou. Doba spánku by mala byť 7-8 hodín. Je potrebné sledovať výživu. Diéta by mala obsahovať zeleninu, ovocie, zeleninu. Je dôležité naučiť sa správne reagovať na stresové situácie tak, aby nedošlo k silnej emocionálnej námahe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Expiračná a inhalačná dyspnoe: príčiny a spôsoby boja

Nedostatok kyslíka alebo dýchavičnosť sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov - s dlhším chodom, intenzívnou chôdzou, fyzickou námahou. Avšak, ak je dyspnoe narušená v pokoji, znamená to, že došlo k vážnemu ochoreniu.

Zlé zrážanie krvi - liečba a príznaky. Ako liečiť zlé zrážanie krvi

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za zrážanie a kvapalný stav "červenej látky". Porušenia dobre zavedenej práce tejto štruktúry sa prejavujú pomalou reakciou tela na pretrvávajúce straty krvi.

Prvé príznaky a liečba ischémie srdca

Nedostatok krvného zásobovania v latinčine je srdcová ischémia. Krv počas ischémie jednoducho nie je schopná prechádzať koronárnymi artériami v požadovanom množstve v dôsledku zablokovania alebo zúženia.

Čo znamená ESR 2 mm / h?

obsah

Pre dospelých je ESR 2 takmer vždy príliš nízka. Nie je to nevyhnutne známka vývoja patológie v tele, ale napriek tomu je jedným z alarmujúcich výsledkov, ktoré vyžadujú ďalšie vyšetrenia.

Antidoštičkové činidlá - riedidlá krvi

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.Pôsobia v štádiu zrážania krvi, počas ktorého dochádza k zhlukovaniu alebo agregácii krvných doštičiek.