Z tohto článku sa dozviete: čo je aterosklerotická kardiálna skleróza, aké príčiny a rizikové faktory vyvolávajú jej výskyt. Symptómy patológie, možné komplikácie. Metódy liečby a prognóza na zotavenie.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je nahradením zdravého tkaniva srdcového svalu hustým spojivovým tkanivom, ktoré nie je schopné vykonávať kontraktilné a vodivé funkcie myokardu. Takéto zmeny sú dôsledkom zúženia lúmenu koronárnych (srdcovo-kŕmnych) ciev s aterosklerotickými plakmi.

Zúženie lúmenu koronárnych ciev pri kardioskleróze

Čo sa deje v patológii? Z dôvodu porušenia priepustnosti cievnej steny (v dôsledku zranení, genetickej predispozície, zvýšeného cholesterolu v krvi) sa na vnútornom povrchu cievy vytvorí zameranie alebo plak, ktorý pozostáva zo špecifických lipidov a proteínov. Čiastočne prekrýva vaskulárne lôžko, čím sa postupne znižuje množstvo krvi dodávajúceho srdce kyslíkom.

Keď je lumen cievy zatvorený o 70% a viac, na pozadí zvyšujúceho sa hladovania kyslíkom kardiomyocyty (myokardiálne bunky) strácajú schopnosť zmršťovať sa a vykonávať impulzy, reorganizovať a zomierať. Na ich mieste je jazva.

Ako sa líši patológia od aterosklerotického srdcového ochorenia a kardiálnej sklerózy? Tento druh kardiosklerózy je výsledkom koronárnej choroby srdca. Spúšťací mechanizmus ochorenia koronárnych artérií v 95% prípadov - aterosklerotická choroba srdca.

 1. Najprv sa objavuje aterosklerotická choroba srdca (zúženie koronárnych ciev v dôsledku výskytu plakov cholesterolu).
 2. V dôsledku stenózy (zúženia) koronárnych artérií sa vyvíja ischemická choroba srdca (hladovanie kyslíkom).
 3. V kombinácii obe ochorenia vytvárajú podmienky pre nezvratné zmeny srdcového svalu - aterosklerotická kardiálna skleróza.

Kardioskleróza je bežný názov procesu, v dôsledku ktorého sú myokardiálne náplasti nahradené spojivovým tkanivom, môže to byť spôsobené rôznymi patológiami (reumatizmus, srdcový záchvat, kolagenáza). Ateroskleróza sa objavuje len v dôsledku aterosklerózy krvných ciev, ktoré krmiva srdce.

Choroba postupuje pomaly a na začiatku nespôsobuje osobe zvláštne nepríjemnosti. Stáva sa nebezpečné zúžiť dutiny nádob o viac ako 70%. Vedie k rozsiahlym léziam myokardu, rozvoju chronického a akútneho zlyhania srdca, angíne pektoris, dilatácii srdcových dutín, trombóze, tromboembolizmu (40%) a úmrtiu (80%).

Pre akékoľvek, aj tie najmenšie zmeny, aterosklerotická kardiosekróza nemôže byť úplne vyliečená v dôsledku výskytu jaziev, ktoré nemajú nič spoločné s funkčným tkanivom myokardu a nezasahujú do normálneho fungovania srdca.

Vo všetkých štádiách aterosklerotickej kardiostikrózy by pacienti mali byť neustále monitorovaní a liečení kardiológa.

Mechanizmus vývoja patológie

Keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o viac ako 70% objemu krvi vstupujúceho do srdcového svalu, nestačí na nasýtenie kardiomyocytov.

Potreba kyslíka sa zvyšuje, ischémia postupuje, kardiomyocyty spadajú do režimu "spánku" a potom zomierajú. Na ich mieste vzniká vláknitá jazva, ktorá nie je schopná zmršťovať a viesť bioelektrické impulzy. Funkcie srdca sú narušené.

Kliknutím na fotografiu zväčšíte

Takáto kardioskleróza môže byť difúzna (keď zomierajú malé skupiny kardiomyocytov a sú rovnomerne nahradené v celom myokarde), fokálne (nerovnomerne umiestnené, pomerne veľké plochy) alebo zmiešané (kombinácia zmien).

Príčiny vývoja

Príčinou aterosklerotickej kardiostikrózy v 100% prípadov je koronárna choroba srdca, ktorá sa vyvíja v dôsledku zúženia (stenózy) koronárnych artérií v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov.

Rizikové faktory

Existuje niekoľko rizikových faktorov, proti ktorým sa patológia objavuje a postupuje rýchlejšie:

 • genetická predispozícia;
 • poruchy metabolizmu lipidov (nerovnováha medzi lipoproteínmi s nízkou hustotou a vysokou hustotou, zvýšenými triglyceridmi a cholesterolom);
 • arteriálna hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • vek (90% po 45);
 • pohlavie (90% mužov);
 • fajčenie;
 • obezita;
 • nedostatok pohybu;
 • užívanie perorálnych (hormonálnych) antikoncepčných prostriedkov;
 • intoxikácia alkoholom.

Kombinácia faktorov zvyšuje riziko aterosklerotickej kardiostikrózy. Pri fajčení muži starší ako 45 rokov - o 46%, s obezitou - o 34%, s cukrovkou - o 18%.

príznaky

V počiatočných štádiách je aterosklerotická kardiálna skleróza asymptomatická, v žiadnom prípade komplikuje život človeka a nenarušuje rôzne fyzické aktivity.

Po progresii ischemickej choroby sa objavujú nasledovné príznaky:

 • zmeny srdcového rytmu;
 • dýchavičnosť po ťažkej fyzickej námahe, ktorá prechádza rýchlo;
 • bolesti na hrudníku;
 • slabosť, únava.

Počet lézií srdcového svalu rastie, pacient má stále viac a viac výrazných znakov chronického srdcového zlyhania:

 1. Hmatateľné zmeny srdcovej frekvencie (tachykardia).
 2. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku dennej aktivity a neskôr v pokoji.
 3. Neproduktívny kašeľ, srdcové záchvaty astmy.
 4. Bolesť za hrudnou kosťou, ktorá "dáva" v ľavej ruke, pod ľavým lopatkovým lopatkám, v epigastrickej oblasti.
 5. Zaznamenal sa výrazný opuch členkov.
 6. Závrat, bolesti hlavy.

Pri takýchto štádiách aterosklerotickej kardiostikrózy sa stáva čoraz ťažšie vykonávať najjednoduchšie každodenné činnosti, akákoľvek fyzická námaha rýchlo pnechádza a spôsobuje slabosť.

Možné komplikácie

Zmeny srdcového svalu sa postupne zvyšujú a príznaky sa postupne zvyšujú. Kombinácia rozsiahlych zmien myokardu a stenózy koronárnych artérií (viac ako 70%) môže spôsobiť komplikácie:

 • akútne zlyhanie srdca;
 • dilatácia (dilatácia dutín srdca);
 • infarkt myokardu;
 • atriálna fibrilácia, paroxyzmálna tachykardia, extrasystol (porucha rytmu);
 • intraventrikulárna a atrioventrikulárna blokáda (poruchy vedenia);
 • pľúcny edém;
 • aneuryzma a ruptúra ​​aorty;
 • trombóza a tromboembolizmus.

85% komplikácií končí smrťou pacienta.

Liečebné metódy

Na vyliečenie patológie je úplne nemožné, zmeny v žalúdku sú nezvratné. Ak sa stenóza koronárnej artérie eliminuje včas, odstránením aterosklerotických plakov sa môže ďalší vývoj patológie zastaviť a stabilizovať.

Keďže ochorenie je charakterizované príznakmi srdcového zlyhania, liečba je zložitá, jej účelom je:

 • eliminovať výrazné príznaky srdcového zlyhania;
 • pozastaviť vývoj procesu (náhrada buniek myokardu s jazvami, progresia aterosklerózy);
 • eliminovať alebo normalizovať možné rizikové faktory (fajčenie, diabetes, obezita).

V prípade potreby (po vzniku komplikácií) sa aterosklerotická kardiosekróza lieči chirurgickými metódami (odstránenie aneuryzmy, stenóza koronárnych artérií, inštalácia kardiostimulátora).

Liečba liečiv

Komplex liekov na odstránenie príznakov srdcového zlyhania:

Na liečbu komorbidít a rizikových faktorov (diabetes, arteriálna hypertenzia) sa predpisujú lieky, ktoré udržujú stabilnú hladinu glukózy v krvi a antihypertenzívnych liekov, diuretík.

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa vykonáva, keď liečba liekom zlyhá.

Tieto metódy odstraňujú kyslíkové hladovanie srdca (ischémia myokardu).

diéta

Vzhľadom na to, že aterosklerotická kardiálna skleróza sa vyvíja na pozadí porúch metabolizmu lipidov (zvýšené hladiny cholesterolu v krvi), v kombinácii s liečbou liekom sa od pacientov vyžaduje nízka hladina cholesterolu:

 1. Silne obmedziť počet výrobkov s vysokým obsahom živočíšnych tukov (maslo, živočíšny tuk, margarín, masť, droby, smotana, tvrdé syry, žĺtka).
 2. Uprednostňuje sa varené a dusené jedlo (ovocie, zelenina, ovocie, strukoviny), rastlinný olej, ryby, nízkotučný tvaroh, obilný a otrubový chlieb, nízkotučné mliečne výrobky.
 3. Vynechajte z diéty rýchle občerstvenie, klobásy, konzervované potraviny a konzervy, údené mäso, vyprážané, vdolky, pečivo, kávu, silný čierny čaj, biely chlieb.
 4. Ako koreniny, ktoré môžu znížiť množstvo cholesterolu v krvi, odporúčame použiť zázvor, cesnak, červenú papriku, kurkumy, chren.
 5. Znížte množstvo rýchlych sacharidov (cukor) v prospech pomalých (kaša, cestoviny durum), množstvo bielkovinových potravín v prospech rastlinných vlákien.
 6. Dennú stravu rozdeľte na malé časti (až do 5-6).
 7. Znížte množstvo soli na 4,5 gramov denne.

Množstvo živočíšneho tuku v diéte s nízkym cholesterolom sa vypočíta na základe normy - 1 gram na kilogram hmotnosti pacienta. Takáto strava vedie k postupnému poklesu "zlého" cholesterolu v krvi a normalizuje hmotnosť v obezite.

Ak sa prejavia príznaky srdcového zlyhania, odporúča sa kardiológ optimálny režim pitia, cvičenie a denná rutina.

Pacienti s akýmkoľvek poškodením srdcového svalu pri aterosklerotickej kardiálnej kličke by mali prestať fajčiť a piť alkohol.

výhľad

Tento druh kardiosklerózy nemožno úplne vyliečiť. Zmeny v myokarde, charakteristické pre túto patológiu, nie sú obnovené.

 • So slabými a miernymi léziami srdcového svalu (75%) môže byť stav pacienta stabilne stabilizovaný komplexom liekov, ktoré eliminujú príznaky srdcového zlyhania a ischémie. Pacienti so stredne ťažkou aterosklerotickou kardiálnou sklerózou môžu žiť do zrelého veku, ktorý kombinuje diétu s nízkym cholesterolom a lieky predpísané kardiológa.
 • Pri výrazných a rozsiahlych zmenách s dysfunkciou myokardu (vedenie a kontrakcia) je kardiálna skleróza komplikovaná akútnymi prejavmi srdcového zlyhania (blokáda, poruchy rytmu, tromboembolizmus), z ktorých 80% vedie k smrti pacienta.
 • Po chirurgickom zákroku v 90% stave pacientov sa výrazne zlepšuje, príznaky zlyhania srdca a ischémie sa stávajú menej výraznými, iba obmedzená fyzická aktivita musí byť obmedzená.

S akýmkoľvek stupňom patológie musíte byť neustále monitorovaný, vyšetrovaný a systematicky liečený kardiológa.

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Aterosklerotická kardiálna skleróza je difúzny vývoj spojivového tkaniva myokardu v dôsledku aterosklerotických lézií koronárnych artérií. Aterosklerotická kardiálna skleróza sa prejavuje progresívnou ischemickou chorobou srdca: mŕtvica, poruchy rytmu a vedenia, srdcové zlyhanie. Diagnóza aterosklerotickej kardiálnej sklerózy zahŕňa súbor inštrumentálnych a laboratórnych štúdií - EKG, echoCG, bicyklovú ergometriu, farmakologické testy, štúdium cholesterolu a lipoproteínov. Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy je konzervatívna; Je zameraný na zlepšenie koronárnej cirkulácie, normalizáciu rytmu a vedenia, zníženie hladiny cholesterolu, zmiernenie bolestivého syndrómu.

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Kardioskleróza (myokardioskleróza) je proces fokálnej alebo difúznej náhrady myokardiálnych svalových vlákien za spojivové tkanivo. Vzhľadom na etiológiu je bežné rozlišovať medzi myokarditídou (v dôsledku myokarditídy, reumatizmu), aterosklerotickým, post-infarktom a primárnou (s kongenitálnou kolagenózou, fibroelastózou) kardiestrózou. Aterosklerotická kardioskleróza v kardiológii sa považuje za prejav koronárnej choroby srdca spôsobenej progresiou koronárnej aterosklerózy. Aterosklerotická kardiálna skleróza je zistená prevažne u mužov v strednom a veku.

Príčiny aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Aterosklerotická lézia koronárnych ciev je základom zvažovanej patológie. Hlavným faktorom v rozvoji aterosklerózy je porušenie metabolizmu cholesterolu spolu s nadmernou depozíciou lipidov vo vnútornej výstelke krvných ciev. Rýchlosť tvorby aterosklerózy koronárnych ciev je významne ovplyvnená súbežnou arteriálnou hypertenziou, tendenciou k vazokonstrikcii a nadmernou konzumáciou potravín bohatých na cholesterol.

Ateroskleróza koronárnych ciev vedie k zužovaniu lumenu koronárnych artérií, narušeniu prívodu krvi do myokardu a následnému nahradeniu svalových vlákien jadrovým spojivovým tkanivom (aterosklerotická kardioskleróza).

Patogenéza aterosklerotickej kardiostikrózy

Stenózna ateroskleróza koronárnych artérií je sprevádzaná ischémiou a metabolickými poruchami v myokarde av dôsledku toho postupnou a pomaly sa rozvíjajúcou dystrofiou, atrofiou a smrťou svalových vlákien, na mieste vzniku nekrózy a mikroskopických rebier. Smrť receptorov pomáha znižovať citlivosť tkaniva myokardu na kyslík, čo vedie k ďalšej progresii ochorenia koronárnych artérií.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je rozptýlená a dlhotrvajúca. S progresiou aterosklerotickej kardiostikrózy sa vyvíja kompenzačná hypertrofia a potom dilatácia ľavej komory zvyšuje príznaky srdcového zlyhania.

Vzhľadom na patogenetické mechanizmy sa rozlišujú ischemické, post-infarkčné a zmiešané varianty aterosklerotickej kardiostikrózy. Ischemická kardiálna skleróza sa vyvíja v dôsledku dlhotrvajúceho zlyhania obehu, postupuje pomaly, difúzne ovplyvňuje srdcový sval. Postinformačná (postnkrotická) kardioskleróza vzniká v mieste bývalej nekrózy. Zmiešaná (prechodná) aterosklerotická kardioskleróza spája oba vyššie uvedené mechanizmy a je charakterizovaná pomalým difúznym vývojom vláknitého tkaniva, na pozadí ktorého sa po opakovaných infarktoch myokardu periodicky vytvárajú nekrotické ložiská.

Symptómy aterosklerotickej kardiostikrózy

Aterosklerotická kardiálna skleróza sa prejavuje v troch skupinách symptómov, ktoré naznačujú porušenie kontraktilnej funkcie srdca, koronárnej nedostatočnosti a porúch rytmu a vedenia. Klinické symptómy aterosklerotickej kardiosekrózy po dlhú dobu môžu byť mierne exprimované. Neskôr sa objavia bolesti na hrudníku, ktoré vyžarujú ľavú ruku, na ľavé rameno, do epigastrickej oblasti. Môže sa vyvinúť opakovaný infarkt myokardu.

S progresiou cicavčích a sklerotických procesov sa objavuje zvýšená únava, dýchavičnosť (najprv - s ťažkým fyzickým námahom, potom s normálnou chôdzou), často - záchvatmi srdcovej astmy, pľúcnym edémom. S rozvojom srdcového zlyhania, kongescie v pľúcach, periférneho edému, hepatomegálie a ťažkých foriem aterosklerotickej kardiálnej sklerózy - pleurisy a ascitu.

Poruchy srdcového rytmu a vodivosti pri aterosklerotickej kardiostikróze sú charakterizované tendenciou výskytu extrasystoly, fibrilácie predsiení, intraventrikulárnej a atrioventrikulárnej blokády. Spočiatku tieto porušenia majú paroxysmálny charakter, potom sa stávajú častejšie a neskôr sú trvalé.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je často spojená s aterosklerózou aorty, cerebrálnych artérií, veľkých periférnych artérií, ktoré sa prejavujú vhodnými symptómami (strata pamäti, závrat, prerušovaná klaudikácia atď.).

Aterosklerotická kardiálna skleróza nesie pomaly progresívny priebeh. Napriek možným obdobiam relatívneho zlepšenia, ktoré môžu trvať niekoľko rokov, opakované akútne poruchy koronárnej cirkulácie vedú k zhoršeniu stavu.

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy je založená na anamnéze (IHD, ateroskleróze, arytmiách, infarkte myokardu atď.) A subjektívnych symptómoch. Biochemický krvný test odhalil hypercholesterolémiu, zvýšenie beta-lipoproteínov. Na EKG sa zisťujú znaky koronárnej insuficiencie, post-infarktové jazvy, poruchy rytmu a intrakardiálne vedenie, mierna hypertrofia ľavej komory. Údaje o echokardiografii pri aterosklerotickej kardiosekróze sú charakterizované zhoršenou kontraktilitou myokardu (hypokinéza, dyskinéza, akinezia príslušného segmentu). Veloergometria umožňuje určiť mieru dysfunkcie srdca a funkčné rezervy srdca.

Vykonávanie farmakologických testov, denné sledovanie EKG, polykardiografia, rytmokardiografia, ventrikulografia, koronárna angiografia, MRI srdca a ďalšie štúdie môžu prispieť k riešeniu diagnostických problémov pri aterosklerotickej kardiálnej kličke. Na objasnenie prítomnosti výpotku sa vykonáva ultrazvuk pleurálnej dutiny, RTG hrudníka a ultrazvuk brucha.

Liečba aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa znižuje na patogenetickú liečbu jednotlivých syndrómov - srdcové zlyhanie, hypercholesterolémia, arytmia, atrioventrikulárny blok atď. Na tento účel sú predpísané diuretiká, nitráty, periférne vazodilatanciá, statíny, antiarytmiká. Konštantný príjem protidoštičkových látok (kyselina acetylsalicylová) je povinný.

Dôležitými faktormi pri komplexnej liečbe aterosklerotickej kardiostikrózy sú diétna terapia, adherencia a obmedzenia fyzického cvičenia. Balneoterapia je indikovaná pre takýchto pacientov - oxid uhličitý, sírovodík, radón a borovicové kúpele.

Pri vzniku aneuryzmatickej defekty srdca sa vykonáva chirurgická resekcia aneuryzmy. Pri pretrvávajúcich poruchách rytmu a vedenia môže byť potrebná implantácia ECS alebo kardioverter defibrilátora; v niektorých formách prispieva k obnoveniu normálneho rytmu rádiofrekvenčná ablácia (RFA).

Prognóza a prevencia aterosklerotickej kardiostikrózy

Prognóza aterosklerotickej kardiostikrózy závisí od rozsahu lézie, prítomnosti a typu arytmie a vedenia a stupňa zlyhania obehu.

Primárnou prevenciou aterosklerotickej kardiostikrózy je prevencia aterosklerotických cievnych zmien (správna výživa, dostatočná fyzická aktivita atď.). Medzi opatrenia sekundárnej prevencie patrí racionálna liečba aterosklerózy, bolesti, arytmií a srdcového zlyhania. Pacienti s aterosklerotickou kardiálnou sklerózou vyžadujú systematické pozorovanie kardiológa, vyšetrenie kardiovaskulárneho systému.

Smrť pri aterosklerotickej kardiálnej skleróze

Aterosklerotická kardiálna skleróza je nadmerné srdcové svalstvo, ktoré spôsobuje poruchy vo fungovaní koronárnych artérií. Vyskytuje sa s nedostatkom kyslíka. Je charakterizovaná dystrofickými zmenami v tkanivách, nekrózou časti svalu, ako aj patologickými procesmi metabolizmu. Namiesto tkanivových vlákien, nekrotických oblastí sa objavujú jazvy. Ako sa zvyšuje počet nekrotických oblastí, postupuje sa hladovanie tkanív kyslíkom. Často zvyšuje ľavú komoru, ktorá vyvoláva srdcové zlyhanie.

Aterosklerotická kardiálna skleróza: čo to je?

Aterosklerotická kardiálna skleróza je kompenzačná hypertrofia srdcového svalu, ku ktorej dochádza so silným hladom kyslíka. Vlastnosti ochorenia závisia od jeho formy:

 1. Ischemická choroba. Prejavený nedostatočným príjmom živín v tkanive spôsobuje nedostatok prietoku krvi. Rozvíja sa pomaly, charakterizovaný chronickým patologickým procesom v srdcovom svale.
 2. Po infarkte. Vytvorené na mieste necrotického tkaniva.
 3. Zmiešané. Prejavené štrukturálnymi zmenami vo vláknitom tkanive, tvorba nekrotických oblastí, ktorých počet sa zvyšuje po infarkte.

Aterosklerotická kardiálna skleróza má nasledujúce možnosti:

 1. Akútny útok. Neschopnosť poskytnúť včasnú pomoc sa môže vyvinúť na infarkt myokardu.
 2. Chronický proces. Pacienti sa zriedkavo sťažujú na pocit nepohody, iné zmeny však zaznamenávajú pravidelný výskyt bolesti.

dôvody

Choroba sa vyvíja s narušeným prietokom krvi. Jedným z hlavných predisponujúcich faktorov je tvorba aterosklerotických plakov. Pri nahromadení veľkého množstva tukových usadenín sa tvar nádoby mení, lumen sa zužuje, čo spôsobuje pokles množstva kyslíka vstupujúceho do tkaniva. V dôsledku toho osoba trpí neustále sa zvyšuje krvný tlak.

Cievne steny stratia svoju normálnu úroveň elasticity. Pacient sa sťažuje na nepríjemné pocity v oblasti srdca, je to tiež možné porušenie rytmu srdcových kontrakcií. V pomere k nárastu počtu aterosklerotických plátov dochádza k proliferácii patologických orgánov, v dôsledku čoho je jeho normálne fungovanie nemožné.

 1. Zvýšený cholesterol.
 2. Nadváhou.
 3. Obezita.
 4. Patológia metabolických procesov.
 5. Používanie veľkého množstva tučných jedál.
 6. Zlé návyky.
 7. Fyzická nečinnosť.
 8. Diabetes mellitus.

príznaky

Jedným z najcharakteristickejších symptómov je dýchavičnosť. Spočiatku sa prejavuje iba pri vykonávaní fyzickej práce, ranných jogov, ale po chvíli sa vyskytuje pri chôdzi rýchlo.

Vykazuje bolesť v oblasti srdca, bolesť kňučania. Napriek tomu, že patologický proces prebieha v oblasti srdca, bolesť sa môže šíriť do uší, hlavy. Pacienti sa často sťažujú na chronickú únavu. Srdcová astma tiež poukazuje na pravdepodobnosť vzniku tejto choroby.

S rozvojom príznakov patológie, rýchly tep srdca. V niektorých prípadoch impulz dlhý čas dosahuje 150 úderov za minútu alebo viac. Je tiež možné poruchu srdca, rozvoj fibrilácie predsiení. Chronické zmeny v rytme kontrakcií srdca sú charakteristickým príznakom neskorých štádií ochorenia.

Postupne sa objavujú príznaky zlyhania pečene. Po prvé, končatiny sa zväčšujú. Pri častom nahromadení tekutín v tele je potrebné diagnostikovať stav pečene, aby sa objasnila jeho veľkosť. Ak je ochorenie akútne, môže sa vyvinúť ascites a pleurisy.

diagnostika

Aterosklerotická kardiálna skleróza sa zistí v prípade arytmie, ochorenia koronárnych artérií v prípade opakovaného infarktu myokardu a tiež v prítomnosti iných negatívnych symptómov, ktoré charakterizujú vývoj ochorenia.

Na vykonanie komplexného prieskumu sa uplatňuje niekoľko postupov:

 1. EKG. Umožňuje diagnostikovať zlyhanie srdca, sledovať prítomnosť a umiestnenie jaziev, určiť hypertrofiu svalov.
 2. Biochemické štúdium krvi. Umožňuje určiť hladinu cholesterolu, včas identifikovať porušenia metabolizmu beta-lipoproteínov.
 3. Echokardiografia. Zobrazuje obraz rytmu srdca, umožňuje identifikovať patológiu v tomto procese.
 4. Ergometria bicyklov. Určuje úroveň dysfunkcie myokardu, zníženie rezerv komôr.

Lekári často predpisujú abdominálny ultrazvuk alebo röntgenové vyšetrenie hrudníka, monitorovanie EKG, ktoré sa vyskytuje počas dňa. Ak je to potrebné, vykoná sa komplexné vyšetrenie vrátane koronografie, MRI, rytmokardiografie a polykardiografie.

liečba

Neexistuje žiadna špecifická liečba aterosklerotickej kardiostikrózy, pretože nekrotické tkanivo sa nedá obnoviť. Lieky sa používajú na zmiernenie príznakov a na prevenciu exacerbácií. Dôležitou úlohou špecialistov je neustále monitorovanie zloženia krvi v modernej skúške. Vo väčšine prípadov existuje potreba dlhodobého užívania liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.

Tiež pacientovi je predpísaný priebeh liečby vrátane liekov potrebných na posilnenie štruktúry cievnych stien, dilatácie tepien a žíl. Keď sa emocionálny stav pacienta zhorší, predpísané sú sedatíva a antidepresíva, ktoré pomáhajú zmierniť úzkosť a iné duševné poruchy.

Predpísané sú nasledujúce lieky:

 1. Dusičnany. Nechajte aktivovať srdce znížením zaťaženia myokardu, čím spôsobíte zvýšenie prietoku krvi.
 2. Beta-blokátory. Znižuje potrebu optimálneho svalového kyslíka a prispieva k normalizácii krvného tlaku.
 3. Antagonisty vápnika. Odstráňte cievne kŕče, pomáhajte znížiť tlak.

Ak sú zistené negatívne zmeny v krvnom zložení, uskutoční sa chirurgický zákrok, ktorého účelom je odstránenie aterosklerotických plakov, ktoré dosiahli veľké rozmery. Pomocou moderného vybavenia je mechanická expanzia ciev, odstránenie tukových usadenín.

Aby sa dosiahol dlhodobý pozitívny účinok, je nevyhnutné kombinovať liečbu predpísanú lekárom s diétou, viesť zdravý životný štýl, nezúčastniť sa tvrdej práce, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu ďalšieho útoku. Podľa svedectva lekára sa používajú fyzioterapeutické postupy. Pacienti sa často odporúčajú užívať kúpele.

prevencia

Prevencia a liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa uskutočňuje s použitím súboru metód. Je takmer nemožné určiť, či je stav pacienta stabilný, čo si vyžaduje pravidelné diagnostické vyšetrenia.

Keď je nutná primárna prevencia na vyváženie stravy. V niektorých prípadoch je človeku predpísaná špecializovaná strava. Je potrebné znížiť množstvo tučných, údené potraviny, určite jesť varené vajcia, zeleninu a ovocie čerstvé. Je tiež žiaduce používať čerstvé ovocné šťavy. Úplne odstráňte zo stravy kávy, sladkosti, znížte množstvo konzumovanej soli denne.

Keď sa zistí obezita, treba vykonať súbor opatrení potrebných na zníženie hmotnosti a normalizáciu metabolických procesov. Neprijateľné používanie alkoholu vo veľkom množstve, fajčenie. Ak sa pacient odmieta vzdať zlých návykov, spôsobí zvýšenú krehkosť krvných ciev, poruchy obehu a tiež narúša metabolické procesy v tele.

Fyzická aktivita, hlavne športovanie na voľnom priestranstve, pomáha posilňovať telo, zmierňovať chronickú únavu, obnovovať telo po strese a normalizovať hladinu krvného tlaku. Nezanedbávajte príležitosť ísť na dovolenku do prírody, neodmietajte triedy, ktoré vyžadujú fyzickú aktivitu. Aj chôdza pomáha obnoviť normálny stav tela. Odstráňte sedavý životný štýl. Vyberte si prácu, ktorá vyžaduje strednú fyzickú aktivitu.

účinky

S rozvojom ochorenia dochádza k chronickému narušeniu srdcového rytmu, v dôsledku čoho mnohé tkanivá a orgány nemôžu úplne fungovať. Vytvorená hmota tesnení v svalovom tkanive spôsobuje v mnohých nekrotických oblastiach poruchu nervových vlákien, kvôli ktorému je svalová kontrakcia nerovnomerná.

V priebehu času je úplná strata schopnosti niektorých častí srdca plne pracovať. V dôsledku toho tkanivá tela nemôžu fungovať v kombinácii s rytmom srdca. Vznikajú extrasystoly - mimoriadne kontrakcie srdca. Srdcové zlyhanie postupne postupuje v dôsledku nárastu myokardu.

Patológie v štruktúre srdca ovplyvňujú zásobovanie dôležitých orgánov živinami. Negatívne zmeny zvyšujú svalovú slabosť, ktorá sa prejavuje opuchom končatín, dýchavičnosťou, častými mdlobami, závratmi, bolesťami v rôznych orgánoch a tkanivách, blednutím kože, vydukaním žíl na krku a iných častiach tela.

V počiatočných štádiách sa aterosklerotická kardiálna skleróza prakticky neobjavuje špecifickými znakmi. Po progresii ochorenia sa všeobecný stav pacienta zhoršuje. V tejto dobe je potrebné včas vylúčiť faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. Tiež používaná farmakoterapia je nevyhnutná na udržanie správneho životného štýlu.

Aterosklerotická kardiálna skleróza: liečba, príčiny, prevencia

Aterosklerotická kardiálna skleróza je typ koronárnej choroby srdca, ktorá je charakterizovaná poruchou krvného zásobovania. Vyvíja sa na pozadí progresívnej aterosklerózy v koronárnych artériách myokardu. Predpokladá sa, že táto diagnóza je určená všetkým osobám vo veku 55 rokov a aspoň raz čelí bolestiam srdca.

Čo je aterosklerotická kardiálna skleróza?

Ako taká diagnóza "aterosklerotickej kardiostikrózy" neexistuje dlho a nebudete ju počuť od skúseného odborníka. Tento termín sa nazýva dôsledky koronárnej choroby srdca, aby sa objasnili patologické zmeny v myokarde.

Ochorenie sa prejavuje výrazným zvýšením srdca, najmä jeho ľavej komory a poruchami rytmu. Príznaky ochorenia sú podobné prejavom srdcového zlyhania.

Pred vznikom aterosklerotickej kardiostikrózy môže pacient dlho trpieť angínou.

Základom ochorenia je nahradenie zdravého tkaniva v myokarde jazvy v dôsledku aterosklerózy koronárnych ciev. K tomu dochádza v dôsledku zhoršenej koronárnej cirkulácie a nedostatočného prívodu krvi do myokard - ischemického prejavu. Výsledkom je, že v budúcnosti sa tvoria mnohé svaly v srdcových svaloch, v ktorých sa začal nekrotický proces.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je často "susediacou" s chronickým vysokým krvným tlakom, ako aj s poškodením sklerotického aorty. Často má pacient fibriláciu predsiení a aterosklerózu mozgových ciev.

Ako vzniká patológia?

Keď sa na telo objaví malý rez, všetci sa pokúsime, aby to bolo menej zreteľné po uzdravení, ale pokožka nebude mať na tomto mieste elastické vlákna - vytvára sa jazvnaté tkanivo. Podobná situácia sa vyskytuje so srdcom.

Môže sa objaviť jazva na srdci z nasledujúcich dôvodov:

 1. Po zápalovom procese (myokarditída). V detstve sú dôvodom odložené ochorenia, ako sú osýpky, rubeola, šarlach. U dospelých - syfilis, tuberkulóza. Pri liečbe zápalový proces ustúpi a nerozšíri sa. Ale niekedy potom zostáva jazva, t.j. svalové tkanivo je nahradené jazvou a už nie je schopné redukovať. Tento stav sa nazýva srdcová skleróza myokardu.
 2. Uistite sa, že po ukončení operácie na srdci zostáva tkanivo.
 3. Odložený akútny infarkt myokardu je formou koronárnej choroby srdca. Výsledná oblasť nekrózy je veľmi náchylná na prasknutie, takže je veľmi dôležité vytvoriť pomerne hustú jazvu pomocou liečby.
 4. Ateroskleróza ciev spôsobuje ich zúženie v dôsledku tvorby cholesterolových plakov vo vnútri. Nedostatočné zásobovanie svalovými vláknami kyslíkom vedie k postupnej výmene zdravého tkaniva jazvy. Takýto anatomický prejav chronickej ischemickej choroby sa môže vyskytnúť u takmer všetkých starších ľudí.

dôvody

Hlavným dôvodom vývoja patológie je tvorba plakov cholesterolu vo vnútri ciev. Časom sa zvyšuje veľkosť a zasahuje do normálneho pohybu krvi, živín a kyslíka.

Keď sa lumen stane veľmi malým, začnú sa problémy so srdcom. V konštantnom stave hypoxie sa v dôsledku toho vyvíja ischemická choroba srdca a potom aterosklerotická kardiálna skleróza.

Byť v tomto stave dlhú dobu, svalové bunky sú nahradené spojivovým tkanivom a srdce sa prestane správne zmršťovať.

Rizikové faktory, ktoré vyvolávajú vývoj ochorenia:

 • Genetická predispozícia;
 • Pohlavnej identity. Muži sú viac náchylní na túto chorobu než ženy;
 • Vekové kritérium. Choroba sa rozvíja častejšie po dosiahnutí veku 50 rokov. Čím staršia osoba je, tým vyššia je tvorba cholesterolových plakov a v dôsledku toho ischemická choroba;
 • Prítomnosť zlých návykov;
 • Nedostatok fyzickej aktivity;
 • Nesprávna výživa;
 • nadváhou;
 • Prítomnosť sprievodných ochorení je spravidla diabetes, zlyhanie obličiek, hypertenzia.

Existujú dve formy aterosklerotickej kardiostikrózy:

 • Difúzna malá ohnisková vzdialenosť;
 • Difúzne makrofokálne.

V tomto prípade je choroba rozdelená na 3 typy:

 • Ischemická choroba sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého hladovania v dôsledku nedostatku prietoku krvi;
 • Postinfarkcia - sa vyskytuje na mieste nekrózy postihnutého tkaniva;
 • Zmiešaný - tento typ sa vyznačuje dvoma predchádzajúcimi znakmi.

symptomatológie

Aterosklerotická kardiálna skleróza je ochorenie, ktoré má dlhý priebeh, ale bez riadnej liečby postupne pokračuje. V počiatočných štádiách pacient nemusí cítiť žiadne príznaky, preto je možné pozorovať odchýlky v práci srdca len na EKG.

S vekom je riziko aterosklerózy veľmi vysoké, takže aj bez predchádzajúceho infarktu myokardu možno predpokladať, že v srdci je veľa malých jaziev.

 • Po prvé, pacient zaznamená výskyt dýchavičnosti, ktorý sa objaví počas cvičenia. S rozvojom choroby začína narúšať človeka aj počas pomalého chôdze. Človek sa začína cítiť únava, slabosť a nie je schopný rýchlo vykonať akúkoľvek činnosť.
 • V srdci sú bolesti, ktoré sa v noci zhoršujú. Typické záchvaty angíny nie sú vylúčené. Bolesť dáva ľavú krížovú kosť, lopatku alebo rameno.
 • Bolesti hlavy, nazálne kongescie a tinnitus naznačujú, že mozog je kyslík zbavený.
 • Srdcový rytmus je narušený. Tachykardia a fibrilácia predsiení sú možné.

Diagnostické metódy

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy sa robí na základe zozbieranej anamnézy (predchádzajúci infarkt myokardu, prítomnosť koronárneho srdcového ochorenia, arytmie), prejavujúce sa symptómy a údaje získané laboratórnymi štúdiami.

 1. Pacientovi sa podá EKG, kde možno určiť príznaky koronárnej nedostatočnosti, prítomnosť jazvového tkaniva, abnormálny srdcový rytmus a hypertrofiu ľavej komory.
 2. Vykonáva sa biochemický krvný test, ktorý odhaľuje hypercholesterolémiu.
 3. Táto echokardiografia naznačuje porušenie kontraktility myokardu.
 4. Ergonometria bicyklov ukazuje stupeň dysfunkcie myokardu.

Pre presnejšiu diagnózu aterosklerotickej kardiostikrózy je možné vykonať nasledujúce štúdie: 24-hodinové sledovanie EKG, MRI srdca, ventrikulografia, ultrazvuk pleurálnej dutiny, ultrazvuk brucha, RTG hrudníka, rytmocardiografia.

liečba

Neexistuje taká liečba aterosklerotickej kardiostikrózy, pretože nie je možné opraviť poškodené tkanivo. Celá terapia je zameraná na zmiernenie symptómov a exacerbácií.

Niektoré lieky sú predpísané pacientovi po celý život. Určite predpísané lieky, ktoré môžu posilniť a rozšíriť steny ciev. Ak existuje dôkaz, môže sa vykonať operácia, počas ktorej sa odstránia veľké plaky na cievnych stenách. Základom liečby je správna výživa a mierne cvičenie.

Prevencia ochorení

Aby ste predišli vzniku ochorenia, je veľmi dôležité, aby ste začali monitorovať svoje zdravie včas, najmä ak už v rodinnej anamnéze už boli prípady aterosklerotickej kardiálnej sklerózy.

Primárnou prevenciou je správna výživa a prevencia nadváhy. Je veľmi dôležité vykonávať každodenné fyzické cvičenie, nevedie sedavý životný štýl, pravidelne navštevovať lekára a sledovať hladinu cholesterolu v krvi.

Sekundárna profylaxia je liečba chorôb, ktoré môžu spúšťať aterosklerotickú kardiosklerózu. V prípade diagnostikovania ochorenia v počiatočných štádiách vývoja a pod podmienkou splnenia všetkých odporúčaní lekára, kardioskleróza nemusí pokročiť a umožní osobe viesť celý život.

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Aterosklerotická kardiálna skleróza je klinický syndróm, ktorý sa vyvíja na pozadí dlhotrvajúcej koronárnej choroby srdca spôsobenej sklerotickými léziami koronárnych artérií. Nedostatočný prívod krvi do myokardu vedie k tomu, že jeho bunky sú poškodené a postupne sa nahradia spojivovými (jazvnatými) tkanivami.

Aterosklerotická kardiálna skleróza má predovšetkým vplyv na mužov stredného a staršieho veku.

dôvody

Ateroskleróza koronárnych (koronárnych) artérií je základom patologického mechanizmu vývoja kardiálnej sklerózy. Na druhej strane porucha metabolizmu cholesterolu vedie k vzniku aterosklerózy, v dôsledku čoho sa tvoria cholesterolové plaky na vnútorných stenách tepien. V priebehu času sa zvyšuje veľkosť a významne narušuje prietok krvi postihnutými nádobami.

Aterosklerotická kardiosekróza sa vyznačuje chronickým pomaly progresívnym priebehom. Obdobie zlepšenia môže trvať dlhú dobu, ale opakované útoky akútneho poškodenia koronárneho krvného prietoku postupne vedú k zhoršeniu stavu pacientov.

Rýchlosť progresie aterosklerózy koronárnych ciev je významne ovplyvnená:

 • arteriálna hypertenzia;
 • sedavý životný štýl;
 • nadbytočná telesná hmotnosť;
 • zneužívanie potravín bohatých na cholesterol;
 • sklon k vazokonstrikcii, t.j. kŕče krvných ciev;
 • fajčenie;
 • diabetes mellitus;
 • užívanie perorálnych kontraceptív;
 • hypercholesterolémia (pomer lipoproteínov s nízkou hustotou k lipoproteínom s vysokou hustotou je vyšší ako 1: 5);
 • hypertriglyceridémia.

Ateroskleróza koronárnych artérií znižuje prívod krvi do myokardu, ktorý sprevádza metabolické poruchy a ischémia. V dôsledku toho dochádza k postupnej atrofii svalových vlákien, ktorá končí ich smrťou a nahradením tkaniva tkaniva, to znamená kardiálna skleróza. Tvorba jaziev v myokarde zhoršuje jeho kontraktilitu, vedenie elektrických impulzov a tým prispieva k ďalšej progresii koronárnej choroby srdca.

Aterosklerotická kardiosekróza sa vyznačuje dlhým priebehom, pomalým postupom, difúznym rozšírením. V priebehu času vedie k vzniku kompenzačnej hypertrofie myokardu, expanzie ľavej komory. V neskorších štádiách sa objavujú príznaky chronického zlyhania srdca a progres v pacientovi.

V závislosti od charakteristík distribúcie patologického procesu aterosklerotickej kardiostikrózy sú rozdelené nasledujúce typy:

 • rozptýlené ložiská sklerózy sa nachádzajú v celom myokarde;
 • fokálna (cicatricial) - patologický proces je lokalizovaný v oblasti myokardu malého priestoru;
 • veľké ohniskové jazvy môžu dosiahnuť niekoľko centimetrov;
 • malé ohnisko - charakterizované prítomnosťou malých jaziev, ktorých veľkosť nepresahuje 2 mm.
Na účinnú liečbu aterosklerotickej kardiostikrózy je potrebné obmedziť fyzickú námahu a držať sa strava - Pevznerova tabuľka číslo 10.

Symptómy aterosklerotickej kardiostikrózy

Hlavné príznaky aterosklerotickej kardiálnej sklerózy sú:

 • poruchy vedenia a srdcového rytmu;
 • progresívna koronárna nedostatočnosť;
 • porušenie kontrakčnej funkcie myokardu.

Po dlhú dobu sú príznaky aterosklerotickej kardiostikrózy mierne a pacienti zostávajú bez povšimnutia. Keď však choroba prebieha, prívod krvi do myokardu sa stále viac a viac zhoršuje, čo spôsobuje nárast angína. Vykazujú sa bolesťou v oblasti hrudníka, ktorá môže vyzařovať do epigastrickej oblasti, ľavého ramena alebo lopatky. V pokročilých štádiách aterosklerotickej kardiostikrózy sa riziko nástupu a recidívy infarktu myokardu prudko zvyšuje.

Pokrok sklerotických procesov v myokarde sa klinicky prejavuje nasledujúcimi symptómami:

 • únava;
 • dýchavičnosť (spočiatku sa pozoruje len počas cvičenia a potom v pokoji);
 • srdcové záchvaty astmy;
 • pľúcny edém.

Progresívne chronické zlyhanie srdca sprevádza vývoj zápchy v pľúcach, hepatomegália, periférny edém, nahromadenie tekutiny v dutinách srdca (pleurálna výpotka, ascita, efúzia perikarditída).

Tkanivo jazvy blokuje dráhy srdca, takže jedným z prejavov aterosklerotickej kardiostikrózy sú srdcové arytmie (atrioventrikulárna a intraventrikulárna blokáda, fibrilácia predsiení, extrasystólia). V počiatočných štádiách je arytmia paroxysmálna, t.j. paroxysmálna. Časom sa útoky stávajú čoraz častejšie a dlhšie, potom sa arytmia stáva trvalou.

Aterosklerotická kardiálna skleróza má predovšetkým vplyv na mužov stredného a staršieho veku.

Aterosklerotická kardiosekróza sa zvyčajne kombinuje s aterosklerotickými procesmi v aorte a veľkých periférnych artériách, ktoré sprevádzajú prejavy príslušných symptómov:

 • prerušované klaudikácie;
 • závraty;
 • strata pamäti;
 • chronická črevná ischémia (tzv. brušná ropucha);
 • renovaskulárna arteriálna hypertenzia.
Pozri tiež:

diagnostika

Diagnóza aterosklerotickej kardiálnej sklerózy sa uskutočňuje na základe klinického obrazu a údajov o histórii (prítomnosť aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, infarktu myokardu).

Pri vykonávaní biochemickej analýzy krvi sa zistí nárast beta-lipoproteínov, hypercholesterolémia.

Elektrokardiogram identifikuje príznaky miernej hypertrofie ľavej komory, zhoršené intrakardiálne vedenie a rytmus, koronárnu insuficienciu a post-infarktové jazvy.

Funkčné rezervy srdca a stupeň dysfunkcie myokardu nám umožňujú hodnotiť veloergometriu.

Za účelom odhalenia porušenia kontraktility myokardu (akinezia, dyskinéza, hypokinéza postihnutého segmentu) pri aterosklerotickej kardioskleróze sa uskutočňuje echokardiografia.

Ak existujú indikácie pri diagnostike aterosklerotickej kardiálnej sklerózy, používajú sa iné metódy inštrumentálnych štúdií:

 • denné sledovanie EKG;
 • farmakologické testy;
 • rhythmocardiography;
 • polikardiografiya;
 • koronárna angiografia;
 • ventrikulografii;
 • magnetické rezonančné zobrazovanie srdca;
 • Ultrazvuk brušnej a pleurálnej dutiny;
 • radiografia hrudníka.

Liečba aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy je založená na liečbe jednotlivých syndrómov - atrioventrikulárneho bloku, arytmií, hypercholesterolémie, zlyhania srdca - sprevádzajúceho tento patologický stav.

Po dlhú dobu sú príznaky aterosklerotickej kardiostikrózy mierne a pacienti zostávajú bez povšimnutia.

V liečebnom režime boli použité lieky nasledujúcich skupín:

 • dezagreganty (kyselina acetylsalicylová);
 • antiarytmiká (β-blokátory, blokátory vápnikového a sodíkového kanála, prípravky obsahujúce draslík, membránové stabilizátory);
 • statíny - lieky, ktoré znižujú syntézu cholesterolu v pečeni a tým znižujú jeho koncentráciu v krvnom sére;
 • periférne vazodilatanciá (kyselina nikotínová a jej deriváty) - prispievajú k rozšíreniu malých tepien, čím sa zlepšuje zásoba koronárnej krvi;
 • dusičnany - prispievajú k rozšíreniu koronárnych artérií;
 • diuretiká - pomáhajú znížiť edém.

Na účinnú liečbu aterosklerotickej kardiostikrózy je potrebné obmedziť fyzickú námahu a držať sa strava - Pevznerova tabuľka číslo 10. Hlavné ciele odporúčanej stravy sú:

 • optimalizácia podmienok pre normálny krvný obeh;
 • zmiernenie stavu pacienta;
 • vyloženie tráviaceho systému;
 • prevencia podráždenia obličiek;
 • stimulácia diurézy;
 • prevencia nadmernej stimulácie nervového systému.

V strave obmedziť obsah potravín bohatých na cholesterol a vlákninu, rovnako ako kvapaliny a soľ.

V stabilnom stave sa pacientom s aterosklerotickou kardiozarkózou môže stať liečba sanatoria-resort. Najmä sú znázornené ihličnany, radón, sírovodík, perličky a kúpele oxidu uhličitého.

Chirurgická liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa vykonáva počas vzniku aneuryzmatického defektu. Pretrvávajúce poruchy vedenia a rytmu sú indikáciou pre implantáciu kardiostimulátora alebo rádiofrekvenčnú abláciu.

Aterosklerotická kardiosekróza sa vyznačuje dlhým priebehom, pomalým postupom, difúznym rozšírením.

prevencia

Prevencia je prevencia aterosklerotických cievnych ochorení a zahŕňa nasledujúce oblasti:

 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • pravidelné triedy telesnej výchovy;
 • správna výživa;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • včasná detekcia súvisiacich ochorení (hypertenzia, diabetes) a ich liečba.

Sekundárna prevencia aterosklerotickej kardiostikrózy je zameraná na spomalenie progresie patologického procesu a zabránenie vzniku závažného chronického srdcového zlyhania. Zahŕňa systematickú liečbu aterosklerózy, arytmií a koronárnej choroby srdca.

Dôsledky a komplikácie

Aterosklerotická kardiosekróza sa vyznačuje chronickým pomaly progresívnym priebehom. Obdobie zlepšenia môže trvať dlhú dobu, ale opakované útoky akútneho poškodenia koronárneho krvného prietoku postupne vedú k zhoršeniu stavu pacientov.

Prognóza aterosklerotickej kardiostikrózy je určená mnohými faktormi, najmä nasledujúcimi faktormi:

 • oblasť poškodenia myokardu;
 • typ poruchy vedenia a arytmia;
 • štádiu chronickej kardiovaskulárnej insuficiencie v čase zistenia patológie;
 • prítomnosť sprievodných ochorení;
 • vek pacienta.

Pri absencii priťažujúcich faktorov, adekvátnej systémovej liečby a implementácie lekárskych odporúčaní je prognóza mierne priaznivá.

Čo je aterosklerotická kardiálna skleróza pri ischemickej chorobe srdca

Už dlhé roky sa diagnóza aterosklerotickej kardiálnej sklerózy nepovažovala za samostatnú patologickú jednotku. Takéto zmeny súvisia so skutočnosťou, že domáci špecialisti v oblasti kardiológie boli nútení prejsť na používanie medzinárodnej klasifikácie ochorení. Podľa tejto klasifikácie sa aterosklerotická kardiálna skleróza považuje za komplikáciu koronárnej choroby srdca. Ak hovoríme o povahe tejto choroby, tento stav je všadeprítomná alebo difúzna proliferácia spojivového tkaniva v svalovej vrstve srdca (myokard).

Príčina ochorenia koronárnych artérií a aterosklerotická kardiálna skleróza sa vo väčšine prípadov stáva zablokovaním ciev, ktoré krmiva myokardom. Z hľadiska klinických symptómov sa aterosklerotická kardiálna skleróza prejavuje formou koronárnej choroby srdca (koronárna choroba srdca v progresii). Príznaky ochorenia koronárnych artérií zahŕňajú srdcový rytmus a poruchy vedenia, záchvaty angíny a iné typy zlyhania srdca. Na identifikáciu aterosklerotickej kardiostikrózy a na liečenie tohto patologického stavu je pacientovi predpísaný celý rad špičkových metód.

Ak hovoríme o aterosklerotickom kardiostikróze, potom ide o patologickú difúznu proliferáciu spojivového tkaniva, ktorá nahrádza svalové vlákna myokardu. Z hľadiska charakteru ochorenia je klasifikovaný ako myokarditída, post-infarkt, aterosklerotická a primárna. V srdci myokarditídy je variantou kardiálnej sklerózy následky už prenesenej myokarditídy alebo reumatizmu.

Aterosklerotická verzia choroby je charakterizovaná prítomnosťou ateromatóznych plakov v koronárnych cievach srdca. Postinfarková ateroskleróza sa vyvíja na pozadí náhrady poškodených oblastí svalovej membrány srdca vláknami spojivového tkaniva. Ak hovoríme o primárnej forme kardiostikrózy, potom sa tento patologický stav vyvíja s fibroelastózou a takzvanou vrodenou kolagenózou. Pre aterosklerotický variant ochorenia sa vyznačuje prevažujúcou léziou mužov, starších a stredných vekových skupín.

dôvody

Rôzne faktory môžu slúžiť ako impulz pre tvorbu aterosklerotických zmien v svalovej vrstve srdca. Vo väčšine prípadov sú tieto faktory identické s príčinami aterosklerotických zmien v ktorejkoľvek časti tela. V lekárskej praxi sa uvádzajú dve hlavné skupiny faktorov: závislé od osoby a nezávislé.

Prvá kategória predisponujúcich faktorov zahŕňa nasledujúci zoznam:

 • Používanie alkoholu a fajčenie. Obe zlé návyky majú negatívny vplyv na stav a tón koronárnych artérií a tiež spôsobujú vážne poruchy metabolizmu lipidov v tele, pozorované pri kardiálnej skleróze;
 • Hypertenzia alebo hypertenzný syndróm. Systematické zvyšovanie indexov krvného tlaku vedie k tvorbe ateromatóznych plakov a intenzívnemu ukladaniu lipoproteínov s nízkou hustotou do vnútorného obloženia tepien;
 • Nadváhou. Ľudia, ktorí majú nadmernú telesnú hmotnosť, rovnako ako tí, ktorí majú radi jedenie mastných a vyprážaných potravín, sú vystavení vysokému riziku aterosklerotických zmien v koronárnych cievach srdca;
 • Diabetes a iné poruchy metabolizmu uhľohydrátov;
 • nedostatok pohybu;
 • Neskoré a nesprávne liečenie infekčných a zápalových ochorení. Konkrétne hovoríme o cytomegalovírusu a chrípkovom víruse.

Druhá skupina predisponujúcich faktorov zahŕňa nasledujúce položky:

 • Paul. Na základe údajov z klinických štúdií je mužská časť populácie s oveľa väčším rizikom aterosklerotickej kardiostikrózy. Vo veku nad 50 rokov prestáva byť ženská organizácia nezraniteľná a začína byť vystavená podobnému riziku výskytu tejto choroby;
 • Staroba. Tie zmeny, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele v starobe, sú príčinou vzniku mnohých vážnych chorôb. Aterosklerotická choroba nie je výnimkou;
 • Dedičné predispozície. Vznik tohto patologického stavu u ľudí v mladom veku, často v dôsledku prítomnosti tzv. Dedičnej predispozície k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení. Ak je známa rodinná anamnéza prípadov výskytu koronárnej choroby srdca alebo hypertenzie, riziko vzniku tejto predispozície je 80%.

Patogenéza choroby

Aterosklerotické zmeny v cievach srdca sú spravidla sprevádzané metabolickými a ischemickými poruchami v svalovej vrstve srdca. Miestne ložiská nekrózy sa stávajú následkom ischémie, po ktorej nasleduje substitúcia vláknami spojivového tkaniva. Spolu so svalovými vláknami zomierajú receptory zodpovedné za citlivosť myokardu na molekuly kyslíka.

Tento stav vedie k rýchlej progresii ochorenia koronárnych artérií a angíny (angíny pectoris). Aterosklerotická kardiálna skleróza a takzvaná angina pectoris sa vyznačujú dlhodobou progresiou a difúznym rozšírením. V procese vývoja človek tvorí tzv. Kompenzačnú hypertrofiu a kardiomyopatiu, čo vedie k expanzii alebo dilatácii ľavej komory.

Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v tom, že narastajúce srdcové zlyhanie spôsobuje funkčné zlyhanie srdcového svalu. Poškodený myokard nie je schopný úplnej redukcie, preto sa u človeka vyvinie zlyhanie obehu a akútna hypoxia všetkých orgánov a systémov.

príznaky

Asymptomatický priebeh je charakteristický pre skorý štádiu aterosklerotickej kardiálnej sklerózy. Ak hovoríme o pacientoch stredného a staršieho veku, sú charakterizované živými klinickými prejavmi aterosklerotických zmien. Ak osoba predtým utrpela infarkt myokardu bez ďalších diagnostických metód, je možné si uvedomiť, že na povrchu srdcového svalu tohto pacienta sa vytvorili viaceré ohniská zjazvenia a aterosklerotická kardioskleróza koronárnych artérií (koronárna skleróza).

Pre klinický obraz tejto choroby sú tieto prejavy charakteristické:

 1. V počiatočných štádiách ochorenia sa človek môže počas cvičenia sťažovať na dýchavičnosť. Po progresii ochorenia sa počas intenzívnej a pomalšej chôdze objaví pocit dýchavičnosti. Ďalšou charakteristickou črtou je nárast pocitov slabosti a všeobecnej nevoľnosti pri vykonávaní akejkoľvek činnosti;
 2. Bolesť hlavy a závrat. Tieto charakteristické príznaky sú často sprevádzané tinitusom a indikujú hladovanie mozgového tkaniva kyslíkom;
 3. Bolesť v srdci kňučania. Ischemická bolesť srdca pri aterosklerotickej kardiálnej skleróze môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Tiež koronarokardioskleróza sa vyznačuje typickými príznakmi angíny pektoris (bolesť v srdci vyžarujúca ľavú lopatku, rameno a kosť);
 4. Poruchy srdcového rytmu, ktoré sa prejavujú vo forme tachykardie, extrasystoly alebo fibrilácie predsiení. U pacientov trpiacich aterosklerotickou kardiosklerózou môže srdcová frekvencia prekročiť 120 úderov za minútu;
 5. Edémový syndróm na nohách a nohách, prejavujúci sa vo večernom čase. Tento príznak naznačuje zlyhanie obehu.

Ako progresia srdcového zlyhania a angíny, kĺbové symptómy preťaženia v pľúcach, hepatomegália, ascites a pleurisy spájajú vyššie uvedené príznaky. Ľudia s podobnou diagnózou sú náchylní na predsieňovú komorovú a intraventrikulárnu blokádu. V počiatočných štádiách sú tieto poruchy paroxysmálne alebo paroxyzmálne. Aterosklerotické lézie koronárnych ciev srdca sú charakterizované kombináciou s aterosklerózou mozgových artérií, aorty a periférnych artérií.

diagnostika

Formulácia klinickej diagnózy aterosklerotickej kardiostikrózy sa stanovuje analýzou laboratórnych a inštrumentálnych metód vyšetrenia. Kombinácia týchto techník umožňuje získať spoľahlivé príznaky aterosklerotických lézií koronárnych ciev srdca.

Komplexná diagnóza podozrenia na aterosklerotickú kardiosekrózu zahŕňa nasledujúce možnosti výskumu:

 1. Lipidogram. Pri hodnotení stavu metabolizmu tukov v tele sa brali do úvahy také ukazovatele ako triglyceridy (zvýšené), cholesterol (zvýšený), užitočné lipidy (znížené), škodlivé lipidy (zvýšené). Normálne hladiny cholesterolu v ľudskom tele sa pohybujú od 3,3 do 5,0 mmol / l;
 2. Všeobecný klinický krvný test. Keď aterosklerotické zmeny v cievach srdca nie sú pozorované žiadne patologické markery vo všeobecnej analýze krvi;
 3. Ultrazvukové vyšetrenie srdca (ECHO). Táto technika je jedným z najviac informatívnych, pretože kvôli ultrazvuku je možné detegovať ložiská spojivového tkaniva v oblasti myokardu. Pomocou ultrazvuku je možné odhadnúť veľkosť patologických ohniskov, ich počet a lokalizáciu;
 4. Elektrokardiogram. Táto jednoduchá a bežná diagnostická možnosť umožňuje identifikovať ischémické ohniská v určitých oblastiach myokardu. Okrem toho vďaka EKG je možné detegovať takéto poruchy tıchto rytmov ako sú tachykardia, arytmia, extrasystoly a rôzne blokády;
 5. Koronárna angiografia. Táto technika je najspoľahlivejšia a informatívnejšia. Vykonávanie tejto diagnózy sa uskutočňuje vo veľkých špecializovaných zdravotníckych zariadeniach so špeciálnym vybavením a vysokokvalifikovanými odborníkmi. Pred začiatkom štúdie pacienti so suspektnou aterosklerotickou kardiálnou sklerózou vykonávajú vloženie špeciálneho katétra cez femorálnu artériu. Tento katéter prechádza cez cievu a vedie cez aortu do oblasti koronárnych ciev srdca. Po zavedení katétra do požadovanej oblasti sa cez ne vstrekuje špeciálna rádiopaská látka. Konečná fáza koronárnej angiografie je röntgenový obraz oblasti srdca, po ktorej nasleduje hodnotenie koronárnej cievnej priechodnosti. V modernej lekárskej praxi sa vykonáva výpočtová tomografia so zavedením rádioaktívnej látky. Po potvrdení diagnózy predpisujú lekári komplexnú liečbu aterosklerotickej kardiostikrózy. Jeho cieľom je zabrániť procesom rýchlej progresie, znížiť riziko infarktu myokardu a znížiť závažnosť klinických prejavov.

liečba

Vzhľadom na špecifickosť a závažnosť tohto patologického stavu je potrebné pamätať na to, že boj proti tejto chorobe by sa mal uskutočňovať komplexne. Korekcia patologických zmien v koronárnych cievach srdca sa môže uskutočniť konzervatívnymi metódami, medzi ktoré patrí farmakoterapia, fyzioterapia, diétna terapia a korekcia životného štýlu. S neúčinnosťou týchto metód rozhodujú lekári odborníci na používanie operačných metód na obnovenie zásobovania myokardu krvou.

Oprava životného štýlu

Jedným z možných dôvodov vzniku aterosklerotickej kardiostikrózy je nesprávny životný štýl, čo prispieva k akumulácii škodlivých lipidov v tele a poškodeniu stien krvných ciev.

Všeobecný plán na nápravu životného štýlu pri tejto chorobe zahŕňa nasledujúce položky:

 • Oslobodenie od alkoholu a tabaku;
 • Prevencia fyzickej nečinnosti, ktorá je v súlade s optimálnym režimom motora. Ľudia trpiaci kardiosklerózou, mierne cvičenie je prospešné. Na tieto účely je vhodné prechádzať sa na čerstvom vzduchu, návšteva bazénu, ranné cvičenia a dýchacie cvičenia;
 • Vyhnite sa nadmernej spotrebe mastných a vyprážaných potravín. Táto udalosť vám umožní upraviť množstvo cholesterolu v systémovom obehu.
 • Vyhýbajte sa nadmernému emočnému preťaženiu a stresu. Pretože sa nikto nemôže úplne chrániť pred vplyvom stresových situácií, aby sa zachoval funkčný blaho obehového systému, odporúča sa znížiť vplyv emočného faktora na telo.

Liečba diétou

Ľudia nad 40 rokov a bez ohľadu na pohlavie sa odporúča venovať pozornosť dennej diéte. Pri diagnostike aterosklerotických lézií koronárnych artérií je potrebné vykonať radikálne zmeny v bežnej diéte.

Jednorazové potraviny a potraviny obsahujúce veľké množstvá tukov a sacharidov sú kategoricky zakázané. Okrem toho, ak sa diagnostikuje ateroskleróza, neodporúča sa používať takéto produkty:

 • Rôzne omáčky a korenené korenie;
 • Mastné a vyprážané jedlá, ako aj rýchle občerstvenie;
 • Mastné ryby a mäso;
 • Cukrovinky a pečivo;
 • Silný čaj a káva;
 • Uhličité sladké nápoje;
 • Alkohol.

Odstránením týchto produktov z výživy sa odporúča použiť ako vhodnú alternatívu čerstvú zeleninu a ovocie, listy hlávkového šalátu, čerstvé zeleniny, mliečne výrobky, celozrnný chlieb. Čaj a káva sa musia nahradiť bokmi bôbu, infúziou citrónovej kaše, mäty alebo ľubovníkom. Okrem toho sa odporúča venovať pozornosť jedlá z obilnín, nízkotučných odrôd rýb a hydinového mäsa. Pred konzumáciou ovocia a zeleniny s vysokým obsahom cukru sa odporúča zabezpečiť, aby ukazovatele glukózy v krvi neprekročili fyziologickú normu.

Liečba

Terapia aterosklerotických zmien v tejto chorobe sa odporúča začať len za podmienky spoľahlivého potvrdenia prítomnosti patologických zmien v koronárnych cievach.

Liečba liečivami s aterosklerotickou kardiozarkózou zahŕňa tieto skupiny liekov:

 1. Statíny. Tieto lieky ovplyvňujú metabolizmus lipidov v tele, čím sa znižuje koncentrácia cholesterolu v systémovom obehu a zabraňuje ateroskleróze. Medzi takéto lieky patrí simvastatín, rosuvastatín a atorvastatín. Účelom týchto prostriedkov je aj profylaktické, keď človek má zvýšenie syntetickej funkcie pečene pri rôznych chorobách;
 2. Protidoštičkové látky. Táto skupina liekov ovplyvňuje mechanizmus takzvanej agregácie trombocytov, ktorá zabraňuje urýchlenej krvnej zrážanlivosti. Významnými predstaviteľmi týchto liekov je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín, rovnako ako Cardiomagnyl. Liečivé dezagreganty zabraňujú upchávaniu krvných ciev a tvorbe ateromatóznych plátov;
 3. Prípravky zo skupiny dusičnanov. Táto skupina liekov je účinná pri zmierňovaní útokov koronárnej choroby srdca. Nitroglycerín vo forme tabliet a vo forme spreja je obzvlášť účinný. Jedinou výhradou je, že účinok nitroglycerínu sa vyskytuje počas krátkeho časového obdobia. Ak je človek rušený častými záchvatmi koronárnej choroby srdca, odporúča sa užívať dlhodobé dusičnany, ktoré trvajú až 12 hodín. Tieto liečivá zahŕňajú mononitrát alebo izosorbid dinitrát;
 4. Diuretiká (diuretiká). Na zníženie intenzity edémuózneho syndrómu a na boj s hypertenziou pri srdcovom zlyhaní sú pacientom predpísané diuretiká ako Veroshpiron, Furosemid alebo Spironolactone;
 5. Antihypertenzíva. Ak má človek trvalé zvýšenie krvného tlaku (hypertenziu), potom na zníženie zaťaženia myokardu je predpísaný Captopril, Enalapril alebo Lisinopril.

V prípade porúch rytmu a syndrómu bolesti sú ľudia trpiaci aterosklerotickou kardiálnou kličkou predpísané lieky s nasledujúcim účinkom:

 • Kŕmenie srdcového svalu a poskytnutie energie;
 • Rozšírenie lumen koronárnych ciev;
 • Znižovanie excitability v patologických ložiskách myokardu.

Okrem toho ako ďalšie prostriedky liečebnej liečby sú pacientom s aterosklerotickou kardiálnou sklerózou predpísané nasledujúce lieky:

 • Prípravky draslíka a horčíka (Asparkam a Panangin Magnesium B6);
 • Multivitamínové komplexy;
 • antidepresíva;
 • Sedatíva.

Chirurgická liečba

Ak nie je možné liečiť aterosklerózou konzervatívnymi metódami, lekári špecializujú na použitie chirurgických techník na obnovenie trofického myokardu. Na liečbu aterosklerotickej kardiálnej sklerózy sa používa malý zoznam chirurgických techník. Balónová angioplastika, posunovanie a umiestnenie stentu sa líšia od použitých metód.

Operácia bypassu koronárnej artérie je nebezpečná a komplexná chirurgická technika, ktorá sa vykonáva na otvorenom srdci.

Technika balónkovej angioplastiky je takzvaný počiatočný stupeň stentovania, avšak v niektorých klinických prípadoch sa používa ako nezávislý spôsob. Balóniková angioplastika sa vykonáva pod kontrolou röntgenových lúčov. Podstatou tejto operácie je inštalácia špeciálneho katétra s balónikom v koronárnej nádobe, pri jej rozšírení sa obnoví priechodnosť tepien.

Pri vykonávaní stentingu predstavujú lekári špeciálny dizajn (stent) do lumen koronárnej cievy. Funkciou tejto kovovej štruktúry je rozšírenie lumenu koronárnej cievy. Na získanie prístupu do koronárnych ciev srdca sa pacienti podrobia katetrizácii femorálnej artérie.

fyzioterapia

Napriek skutočnosti, že fyzioterapeutické metódy liečby nie sú všeliekom kardiovaskulárnych ochorení, ich použitie pomáha zmierniť celkový stav pacientov a spomaliť progresiu ochorenia. U pacientov s aterosklerotickou kardiosklerózou sa aplikuje metóda lokálnej elektroforézy s použitím špeciálnych liekov. Elektroforéza so statínmi sa rozšírila, čo umožňuje zvýšiť akumuláciu týchto liečiv v oblasti srdca.

Okrem toho sa v horských podmienkach odporúčajú ľudia s podobnou diagnózou. Účelom tejto liečby je obohatiť telo o kyslík, zlepšiť reologické vlastnosti krvi a posilniť celé telo. Okrem klimatoterapie na území inštitúcií sanatórií dostávajú pacienti individuálne odporúčania týkajúce sa výživy, každodennej rutiny a úrovne fyzickej aktivity.

Komplikácie a prevencia

Podobne ako akákoľvek choroba kardiovaskulárneho systému má aterosklerotická kardiálna skleróza niekoľko skrytých komplikácií. V dôsledku vážneho poškodenia srdcového svalu človek zaznamená zhoršenie kvality života a ťažkosti v sociálnej adaptácii. Najčastejšie komplikácie sú blokáda, poruchy srdcového rytmu až fibrilácia komôr.

Najstrašnejšou komplikáciou je asystolia a smrť. Extracardiálne komplikácie na pozadí kardiálnej sklerózy prejavujúcej sa formou atrofických zmien v horných a dolných končatinách, znížená citlivosť a znížená zraková ostrosť. Počas progresie ochorenia účinky kardiálnej sklerózy ovplyvňujú všetky orgány a systémy tela.

Projekcie týkajúce sa kvality života a prežitia závisia priamo od výsledkov štúdie, ktoré pacient trvale vykonáva. Zohľadňuje sa miera poškodenia myokardu, úroveň vedenia srdcového svalu, povaha a intenzita srdcových arytmií, hladina hladovania kyslíkom a stupeň koronárnych ciev. S včasnou diagnózou a správnou liečbou majú pacienti s aterosklerotickou kardiosklerózou priaznivé prognózy týkajúce sa vitálnej aktivity a prežitia.

Choroba nemôže byť úplne vyliečená, ale včasná lekárska terapia môže spomaliť progresiu ochorenia.

Preventívne opatrenia zamerané na prevenciu vývoja tejto choroby si vyžadujú integrovaný prístup a časovo náročné. Primárna prevencia tejto choroby zahŕňa korekciu stravy, ako aj revíziu životného štýlu. Takýmto ľuďom sa odporúča prestať používať alkohol, nadmerne konzumovať mastné a vyprážané potraviny a fajčiť. Primárna prevencia okrem toho zahŕňa normalizáciu indikátorov hmotnosti a krvného tlaku.

Ak sa tieto odporúčania dodržiavajú, každá osoba má možnosť vyhnúť sa rozvoju takejto vážnej choroby a zabrániť rozvoju existujúcej patológie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.

Stabilné neutrofily: krvná frekvencia, príčiny nárastu a poklesu

Ľudská krv pozostáva z tekutých častí - plazmy a krviniek - tvorených prvkov. Posledne menované sú erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky.

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Coarctácia aorty u detí a novorodencov

Jednou z často sa vyskytujúcich a pomerne nebezpečných srdcových chýb je aortálna patológia, nazývaná koarctácia. Predstavuje zúženie aorty, najväčšej cievy človeka, ktorá prechádza z ľavej komory.

Kompletný krvný obraz - krvné doštičky: diagnostika a interpretácia

Krvné doštičky (alebo krvné doštičky) sa nazývajú krvné bunky v tvare oválneho tvaru, ktorých hlavným účelom je udržiavať normálne fungovanie cievneho systému tela.

dextrokardie

U jedného z našich pacientov sme pozorovali dextrokardiu s reverzným usporiadaním vnútorných orgánov (dextrokardia in situ viscerum inverso totalis).Dextrokardia sa týka anomálií pozície srdca, keď vrchol a väčšina srdca sa nachádza v pravej polovici hrudníka.