Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka. Štúdia je založená na vizualizácii prechodu kontrastnej látky cez cievy srdca. Kontrastný materiál vám umožňuje zobraziť proces na obrazovke špeciálneho zariadenia v reálnom čase.

Koronárne artérie (koronárne artérie, srdce) sú cievy, ktoré dodávajú krv do srdca.

Koronárna angiografia srdcových ciev je "zlatým štandardom" pre štúdium koronárnych artérií. Vykonajte procedúru u pacienta. Intervenčná chirurgia sa rýchlo rozvíja a konkuruje "veľkému chirurgickému zákroku" pri liečbe koronárnych ochorení srdca.

Lekári tejto špecializácie sú kardiovaskulárni lekári, ktorí absolvovali vážne tréningy. Teraz sa nazývajú intervenčnými chirurgmi alebo endovaskulárnymi chirurgmi.

Pracovná miestnosť pre röntgenové lúče je miestnosť, kde sa za sterilných podmienok s použitím röntgenových prístrojov vykonávajú lekári intrakardiálne vyšetrenia a liečba. Je to röntgen, ktorý umožňuje doktorovi vidieť srdce a koronárne tepny počas celého postupu.

Potom sa naučíte: keď sa ukáže koronárna angiografia, budeme sa zaoberať najdôležitejším bodom pre pacienta - ako postup chodí a kedy môžete začať pracovať po nej. Aké sú náznaky, možné komplikácie.

Indikácie koronárnej angiografie

Kto musí robiť výskum? Čítania sú veľmi široké, sú čoraz väčšie. Považujeme za najčastejšie prípady, keď je výskum nevyhnutný.

 1. Počas vývoja akútneho koronárneho syndrómu (ACS) je to začiatok možného infarktu myokardu. Faktom je, že infarkt myokardu (srdcový sval) má niekoľko štádií vývoja. Ak sa na samom začiatku tejto udalosti pokúsite obnoviť prietok krvi, potom ACS nebude končiť nekrózou (smrťou) časti myokardu.
 2. Podozrenia z porážky koronárneho lôžka. Ak má pacient symptómy stenokardie, potom ak je zúžení podľa koronárnej angiografie, krvný prietok v srdcových tepnách by sa mal obnoviť pred začiatkom ischémie alebo srdcového infarktu.
 3. Keď je známe, že existuje stenóza koronárnej artérie (zúženie lumen aterosklerotickými plakmi), musíte zistiť, ako je vyjadrená. X-ray chirurgov s ich oči (to je, vizuálne) posúdiť množstvo stenózy. Na obrazovke môžete vidieť "presýpacie hodiny, keď na mieste stenózy prechádzajúci kontrast vytvára zúžené. Ak je toto zúženie veľmi malé, potom sa hodnotí rýchlosť, ktorou sa vyprášňuje kontrast (po tom, ako normálny krvný prietok nasleduje s kontrastom).
 4. V prípadoch, keď pacient potrebuje kardiochirurgickú operáciu: nahradenie jedného alebo viacerých ventilov alebo operáciu pre aneuryzma (rozťahovanie) aorty. Vo všetkých týchto prípadoch musia lekári určiť, či existuje patológia srdcových tepien. Koľko operácie potrebuje pacient? Len opravu zveráku alebo posunutie?
 5. Je spoľahlivo známe, že koronárna choroba srdca (koronárna choroba) sa u pacientov s transplantovanou obličkou vyvíja trikrát častejšie než u normálnej populácie ľudí rovnakého veku. Vzhľadom na rastúci počet transplantátov na svete sa tento problém stáva celkom relevantný a koronárna angiografia sa vykonáva aj u takýchto pacientov.
 6. Nie je to rarita, keď sa uskutoční štúdia u pacientov s transplantovaným srdcom na diagnostiku angíny.

Koronárna angiografia je potrebná na načasovanie (ako pohotovosť) a na liečbu stenóznych lézií koronárnych artérií. Ak je zúženie kritické (viac ako 50% lumenu artérie), potom je naliehavo potrebné rozhodnúť: pacient potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie alebo operáciu angioplastiky. Ak nie je kontrakcia kritická, potom môže byť dostatok liekov.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie. Ak pacient trvá veľmi dlho a užíva si lieky na zriedenie krvi a nie je naliehavá potreba koronárnej angiografie, postup môže byť odložený na 7-10 dní. V tomto prípade sa odporúča zrušiť liečbu. Je nevyhnutné, aby po ukončení procedúry krv sa rýchlo zastavila a nebolo riziko krvácania.

Ako sa postupuje?

Preskúmame priebeh celého postupu koronárnej angiografie srdcových ciev "zo strany pacienta".

Hospitalizácia a príprava

Pacient vstúpi na oddelenie večer, alebo ráno príde na určenú hodinu na vyšetrenie. Musí mať krvné testy v rukách (lekár určí, ktoré z nich), elektrokardiografia a výsledky ultrazvukového srdca.

Na pohotovosti alebo na oddelení dostane pacient informácie o súhlase, ktoré musia byť podpísané (ak si nemyslíte na štúdium). Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, trvanie celého postupu je od 30 minút do 2 hodín. Vyhoďte pacienta nasledujúci deň. Ráno pred vypustením sa vykonajú všetky testy.

Tento postup možno vykonať dvoma spôsobmi (hovoríme o štandardnej plánovanej diagnostickej metóde): cez cievy ruky a cez femorálnu artériu.

Spôsoby zavedenia katétra pre koronárnu angiografiu srdcových ciev

Pred koronárnou angiografiou na zmiernenie nervového napätia sa uskutoční injekcia (premedikácia).

Zvyčajne je pacient v priebehu štúdie vedomý a komunikuje s lekárom. V zriedkavých prípadoch sa vyžaduje, aby bol pacient ponorený do spánku s liekom - potom bude anesteziológ na štúdii.

Čo sa deje v samotnej operačnej sále?

 1. V obidvoch prípadoch sa pôvodne uskutočňuje lokálna anestézia (s lidokaínom a inými prostriedkami).
 2. Nádoba sa prepichne do bedra alebo ramena, do nádoby sa vloží katéter alebo trubica. Spočiatku musíte dosiahnuť ústie koronárnej artérie (toto je miesto, kde koronárna artéria opúšťa aortu). Chirurg zavádza do cievy pacienta pravú ruku.
 3. Lekársky katéter sa vyťahuje priamo do úst koronárnych artérií. Na druhom konci (kde vstúpili cez kožu) bola ku katétre pripojená striekačka s kontrastom. Tu je uvedený. Kontrast vyplní srdcové tepny a umyje sa krvou. Počas celého postupu je zaznamenávanie videa. Lekár pozoruje proces na obrazovke. Monitor je možné otáčať tak, aby pacient vidí aj vlastné tepny. Budete môcť hovoriť s lekárom. Chirurg zavádza kontrast z injekčnej striekačky cez katéter. Lekár pozoruje proces na obrazovke.
 4. Po ukončení procedúry na mieste vpichu doktor vykonáva fyzický tlak rukami. Toto je zastavenie krvácania.
 5. Potom aplikujte sterilný tlak (veľmi tesné) obväz a pacient sa presunie do oddelenia. Po procedúre chirurg umiestni pre pacienta obväz.

Po koronárnej angiografii

Pacientovi sa neodporúča vystúpiť z postele na 5 až 10 hodín. Takýto rozdiel je jasný - v skutočnosti niektorí pacienti užívajú lieky, ktoré krvácajú. A nie vo všetkých prípadoch je možné ich pred procedúrou zrušiť.

Môžete jesť ihneď po procedúre. Chirurg prišiel na oddelenie, aby prediskutoval všetky detaily štúdie.

Záznam koronárnej angiografie sa dôkladne a opakovane skúma a analyzuje lekárom. Kópia videa sa dostane do vašich rúk okamžite v operačnej miestnosti.

Po ďalšom dni vyhoďte pacienta, ak nie sú žiadne komplikácie. Môžete začať pracovať za jeden deň.

Komplikácie postupu

V praxi sú komplikácie extrémne zriedkavé - nie viac ako 1%. Od 0,19 do 0,99% komplikácií po tejto štúdii sú uvedené v literatúre.

 • Krvácanie a opätovné použitie tlakového obväzu. Po ukončení štúdie príde k vám lekár, ktorý urobil tento postup. Vstupuje tak často, ako to vyžaduje situácia.
 • Alergické reakcie na kontrast. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, vyrážka. Problémy pretrvávajú samy osebe, alebo sú uvedené alergické zásahy.
 • Infarkt myokardu, arytmia, bolesť v srdci - nie viac ako 0,05%. Na oddelení vedľa pacienta bolo dovolené nájsť milovaného. Dvaja lekári to určite pozorujú: doktorka oddelenia a lekár, ktorý urobil koronárnu angiografiu. Takéto komplikácie v tom čase budú diagnostikované.
 • Kontrastami vyvolaná nefropatia (akútne poškodenie obličiek) sprevádza krátkodobé zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi v dôsledku kontrastu. Kreatinín je produkt proteínového metabolizmu, ktorý je dôležitým ukazovateľom funkcie obličiek. Kontrast sa zobrazuje do 24 hodín bez poškodenia obličiek.
 • Perforácia a pretrhnutie koronárnej artérie. Vyskytuje sa u 0,22% pacientov. Táto komplikácia sa objavuje u pacientov s pokročilou aterosklerózou koronárnych artérií. (Vestník praxe núdzovej lekárskej pomoci, 2014). U viac ako 99% pacientov môže byť komplikácia odstránená na operačnom stole.

zistenie

Koronárna angiografia je nevyhnutná pre lekára, aby posúdil vlastnými očami ako, kde a prečo sú postihnuté koronárne artérie. Po vyšetrení dostane pacient presnú diagnózu.

Môže sa stať, že počas koronárnej angiografie budete ihneď korigovaný zúženými tepnami (nafúknite balón pod tlakom v mieste stenózy).

Percento komplikácií po štúdii je nízke a informatívny obsah metódy je spoľahlivý a dôležitý pre ďalšiu liečbu.

Koronarografia srdcových ciev - čo to je, je to bezpečné, keď sa vykonáva

Kardiovaskulárne ochorenia sú veľmi charakteristickou patológiou pre ľudí starších ako 40 rokov. A medzi týmito chorobami sú najčastejšie spojené s nedokonalosťou vaskulárneho lôžka a obmedzením sily srdcového svalu.

Na objasnenie príčin ochorení srdca existuje mnoho spôsobov, ako diagnostikovať. Jednou z najviac informatívnych vyšetrení je koronárna angiografia srdcových ciev - čo to je, je to nebezpečné, a ako sa vyšetrenie vykonáva?

Všeobecné informácie

Ide o invazívnu manipuláciu, ktorá slúži na určenie stavu ciev, ktoré prenášajú krv a kyslík do srdca. Oni sa nazývajú koronárne. Ľavá a pravá koronárna artérie zvyčajne poskytujú výživu svalov a podporujú výkon celého orgánu.

V prípade nepriaznivých udalostí sú tieto tepny z rôznych dôvodov úzke (stenóza) alebo upchaté (oklúzie). Dodávka krvi do srdca je výrazne obmedzená alebo sa úplne zastaví na určitom mieste, čo je príčinou koronárnych ochorení a srdcového infarktu.

Toto je röntgenové vyšetrenie lumen koronárnych ciev s angiografom a kontrastným činidlom vloženým cez katéter tesne na prah srdcových tepien. Prieskum sa vykonáva z rôznych uhlov, čo vám umožňuje vytvoriť najpodrobnejší obraz o stave objektu prieskumu.

Indikácie postupu

Plánovaným spôsobom sa koronárna angiografia uskutočňuje pre:

 • potvrdenie alebo odmietnutie diagnózy CHD;
 • objasnenie diagnózy s neúčinnosťou iných metód na určenie ochorenia;
 • určiť povahu a spôsob odstránenia poruchy počas nadchádzajúcej operácie;
 • revízie stavu orgánu pri príprave na operáciu s otvoreným srdcom, napríklad v prípade chyby.

V núdzových prípadoch sa postup uskutočňuje za prítomnosti prvých príznakov a symptómov srdcového infarktu alebo v stave pred infarktom, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah zo zdravotných dôvodov.

Zvážte, ako sa pripraviť na koronárnu angiografiu srdca, ako aj ako sa tento postup vykonáva.

výcvik

Pred vymenovaním koronárnej angiografie je nevyhnutné podrobiť sa niekoľkým vyšetreniam s cieľom vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť faktorov, ktoré neumožňujú používať túto diagnostickú metódu. Tréningový program:

 • krvné testy (celkovo pre cukor, pre hepatitídu B a C, bilirubín a iné pečeňové indexy, HIV, RW, na skupinu a faktor Rh);
 • analýza moču pre patológiu obličiek;
 • 12-vrubové EKG;
 • vyšetrenie a záver špecialistov na existujúce chronické ochorenia.

Za predpokladu manipulácie sa uskutoční priama príprava pred postupom:

 • lekár predčasne zruší niektoré lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi;
 • vylúčenie príjmu potravy v deň diagnostikovania - s cieľom vyhnúť sa komplikáciám vo forme zvracania, štúdia sa uskutočňuje na prázdny žalúdok;
 • lekár zozbiera históriu alergie, vykoná test s kontrastným činidlom.

Bezprostredne pred koronárnou angiografiou sa odporúča sprchovať, oholenie vlasov do slabín, odstrániť šperky z tela (náušnice, prstence, piercing), okuliare, odnímateľné zubné protézy, šošovky, používať toaletu.

Ako to robia

Pacient leží na špeciálnom stole. Srdcovými senzormi sú pripevnené k hrudi. V oblasti zavedenia katétra sa vykonáva miestna anestézia a dezinfekcia kože. Vo Viedni urobte mikrorezis, cez ktorý je zavedený katéter.

Cez cievy sa katéter pod kontrolou angiografu vykonáva do úst koronárnych artérií. Kontrastná látka sa striedavo zavádza do každého z nich, čo opisuje vnútorný priestor týchto nádob. Snímanie a upevňovanie z rôznych pozícií. Stanoví sa miesto stenózy alebo oklúzie.

Po ukončení monitorovania sa katéter opatrne odstráni z žily. Rana je starostlivo šitá. Pacient má istý čas na to, aby ležal, a lekár píše záver. Označuje veľkosť najmenšieho lumenu v cievach, stupeň zúženosti a odporúčanú metódu korigovania situácie - stenting alebo by-pass chirurgia srdcových ciev. Pri absencii problémových oblastí je uvedený všeobecný popis koronárnych artérií.

Video o tom, ako sa vykonáva ambulantná koronárna angiografia srdcových ciev:

podmienky

Najčastejšie sa koronárna angiografia vykonáva v nemocnici ako súčasť bežného vyšetrenia koronárnej artérie. V tomto prípade sú všetky analýzy vykonané tu niekoľko dní pred zásahom.

Možno je diagnostika a ambulantná. Ale pacient musí najskôr samostatne absolvovať všetky vyšetrenia podľa zoznamu, získať kardiologický názor na možnosť koronárnej angiografie a postúpenie k nej, pričom uvedie účel štúdie.

Na ambulantnej báze je zavedenie katétra pre koronárnu angiografiu najčastejšie vykonávané cez rádiokarpálnu žilu a v ramene - v pooperačnom období je možné na ňom minimalizovať záťaž na rozdiel od invázie cez femorálnu cievu, aby sa zabránilo nebezpečnému krvácaniu.

kontraindikácie

Niektoré štáty nedovoľujú použiť túto diagnostickú metódu, a preto sa uchýlia k alternatívnym. Predbežné vyšetrenie môže odhaliť tieto podmienky:

 • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia - intervencia môže spôsobiť stres, čo vedie k hypertenznej kríze;
 • stav po úraze - úzkosť môže spôsobiť druhý záchvat choroby;
 • vnútorné krvácanie v akomkoľvek orgáne - keď invázia môže zvýšiť stratu krvi;
 • infekčné ochorenia - vírus môže prispieť k trombóze v mieste rezu, ako aj k peelingu oblastí na stenách krvných ciev;
 • diabetes mellitus vo fáze dekompenzácie je stav významného poškodenia obličiek, vysokej hladiny cukru v krvi, možnosti infarktu;
 • zvýšená teplota akéhokoľvek pôvodu - súbežný vysoký krvný tlak a rýchly tlkot srdca môžu v priebehu a po ukončení procedúry viesť k problémom so srdcom;
 • závažné ochorenie obličiek - kontrastná látka môže spôsobiť poškodenie orgánov alebo zhoršiť ochorenie;
 • intolerancia kontrastného činidla - v predvečer diagnostiky vykonávajú test;
 • zvýšené alebo znížené zrážanie krvi - môže spôsobiť trombózu alebo krvnú stratu.

Riziká, komplikácie a následky

Koronárna angiografia, ako akákoľvek invázia, môže mať vedľajšie účinky spôsobené abnormálnou reakciou tela na zákrok a stres pacienta. Zriedka, ale nastanú nasledujúce udalosti:

 • krvácanie pri vchode;
 • arytmie;
 • alergie;
 • oddelenie vnútornej vrstvy tepny;
 • vývoj infarktu myokardu.

Kontrola pred vyšetrením je navrhnutá na predchádzanie týmto stavom, ale niekedy sa to stane. Lekári, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrení, zvládnu situáciu, postup sa ukončí pri prvých nepriaznivých príznakoch, pacient sa vyberie z nebezpečného stavu a prenesie do nemocnice na pozorovanie.

Odporúčania po implementácii

Na záver lekára, ktorý štúdiu vykonal, kardiológ určuje spôsob liečby pacienta. Ak existujú dôkazy, priradí sa čas inštalácie stentu (rovnako ako koronárna angiografia - pomocou katétra).

Niekedy sa tento postup vykonáva priamo počas diagnostiky, ak existuje predchádzajúci súhlas pacienta. Kardiológ môže tiež predpisovať ambulantnú liečbu alebo bypass koronárnej artérie.

Diagnostické náklady

Ak existuje politika OMS, indikácia koronárnej angiografie je indikovaná. Zariadenie väčšiny nemocníc však v krátkom čase neumožňuje pokryť všetky tieto diagnostické metódy. Zvyčajne fronta trvá niekoľko mesiacov, pretože kvóty na preskúmanie sú obmedzené. Tento výskum je možné uskutočniť na komerčnom základe.

Koronárna angiografia je zahrnutá do povinného zoznamu diagnostických postupov na určenie stupňa poškodenia srdcových ciev. Postup bol dlhodobo testovaný a štandardizovaný - slúži to ako záruka bezpečnosti pacienta. Úroveň kardiológie v krajine vám umožňuje identifikovať patológiu v počiatočnom štádiu a prijať opatrenia na jej odstránenie alebo zabránenie rozvoju.

Koronarografia srdca - čo je táto štúdia. Indikácie a koronárna angiografia srdca a krvných ciev

V modernej spoločnosti je srdcová choroba veľkou hrozbou, pretože zasiahne na najefektívnejšiu časť populácie. Ľudia trpia preťažením a stálým stresom, ktorý ovplyvňuje prácu kardiovaskulárneho systému. Najspoľahlivejšou metódou na stanovenie srdcových patológií je koronárna angiografia srdca.

Koronárna angiografia - indikácie

Radiokontrastná metóda výskumu - koronárna angiografia srdca - je najspoľahlivejšia a najpresnejšia metóda diagnostiky. Toto je jediné vyšetrenie, pomocou ktorého doktor dokáže určiť závažnosť ochorenia a rozhodne:

 1. či má byť pacient pripojený k obehovým systémom;
 2. implantovať stent počas balónovej angioplastiky;
 3. Urobte plastové nádoby alebo môžete urobiť s lekárskym ošetrením.

Koronárne vyšetrenie srdca je indikované pre ľudí s nasledujúcimi patologickými stavmi:

 • pľúcny edém;
 • arytmie;
 • endokarditída;
 • arteriálna hypertenzia;
 • kardiopulmonálna resuscitácia;
 • porucha komorového rytmu;
 • angína pectoris;
 • odlúčenie intimálnej artérie;
 • zlyhanie srdca;
 • pred operáciou srdcových ochorení;
 • infarkt myokardu;
 • bolesti na hrudníku;
 • koronárnej choroby srdca (CHD).

Koronárna angiografia - kontraindikácie

Keďže sa tento postup považuje za malú, nemôže to byť bez súhlasu pacienta. Neexistuje absolútna kontraindikácia koronárnej angiografie, ale neodporúča sa pacientom s nízkou hladinou draslíka, s anémiou alebo s poruchami krvácania. Vzhľadom na to, že sa počas koronárneho zákroku injekčne aplikuje kontrastné činidlo, pred operáciou sa majú podstúpiť testy na možné alergie.

Okrem toho je potrebné zvážiť vedľajšie účinky farbiva: poruchu funkcie obličiek, najmä u pacientov s cukrovkou, zlyhaním srdca alebo obličiek. Takíto pacienti sú pripravení na koronarokardiografiu v stacionárnych podmienkach. Koronárny liek je predpísaný opatrne starším pacientom, pacientom s výraznými fluktuáciami hmotnosti, so závažnými patologickými pľúcami, s peptickým vredom.

Koronárna angiografia - príprava

Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo zvracaniu, vniknutiu potravy do pľúc alebo strate vedomia. V predchádzajúcich prevádzkových dňoch by ste mali vypiť veľa tekutín, aby ste predišli poškodeniu obličiek. Príprava koronárnej angiografie srdca v oddelení zahŕňa:

 • inštalácia kanyly;
 • ak je to nevyhnutné, kvapková infúzia sa vykonáva na zníženie rizika zlyhania obličiek;
 • aby sa zabránilo nežiadúcej úzkosti, je povolené užívať sedatíva pred koronárnou cestou;
 • miesto prepichnutia je oholené, vyčistené;
 • holenie by sa nemalo robiť doma, aby sa zabránilo infekcii.

Ako urobiť koronárnu angiografiu

Koronaroskopia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Lekár prepichne femorálnu tepnu alebo žilu pacienta do nohy / ramena, kde sú inštalované špeciálne "brány" (plastová trubica, ktorá otvára vstup pre ostatné potrebné nástroje). Procedúra koronárnej angiografie je bezbolestná, ale ak sa opakuje, môže pacient pocítiť nepríjemné pocity v oblasti punkcie, pretože anestézia v tej istej oblasti bude pôsobiť menej.

Potom sa do aorty vloží katéter, ktorým sa vstrekuje kontrastné činidlo do srdcových tepien. Chirurg pozoruje proces a fotografuje z rôznych uhlov pomocou röntgenového prístroja. Katéter sa inštaluje striedavo na ľavej a pravej koronárnej artérii. Po odstránení je oblasť injekcie uzavretá špeciálnym obväzom alebo očkami. Ďalej špecialista odhadne získané snímky na zúženie koronárnych ciev a prítomnosť oklúzií (oklúzií) v nich.

Koronarografia srdcových ciev - účinky

Najzávažnejšou komplikáciou aortokoronarografie je komplikácia vaskulárneho prístupu. Jeho prominentným príznakom je krvácanie z tepny v mieste vpichu. Frekvencia vaskulárnych komplikácií v prvých dňoch po operácii dosahuje 12%. Ďalšie účinky po koronárnej angiografii:

 1. Hematóm. Vzniká po uvoľnení krvi z tepny. Väčšina hematómov počas koronárnej angiografie nie je nebezpečná, ale veľmi veľké môžu viesť k venóznej trombóze, kompresii nervu a strate pocitu.
 2. Retroperitoneálne krvácanie. Stav, ktorý ohrozuje život pacienta počas koronárnej angiografie. Nebezpečenstvo je, že krvácanie sa zistí neskoro poklesom krvného tlaku, bolesťou brucha, poklesom hemoglobínu.
 3. Arteriovenózna píšťalka. Počas koronárnej angiografie sa vykoná punkcia a niekedy ihla prechádza do žily cez tepnu, čo vedie k vzhľadu medzi nimi kanálom. Fistula sa počas roka konzervatívne zatvára.

Ako často môžete urobiť koronárnu angiografiu

Preskúmanie plavidiel sa preto nemôže nazývať bezpečným, preto sa pacienty majú vyhnúť riziku, aby si vypočuli odporúčania lekárov. Koronárna angiografia srdca je v každom konkrétnom prípade predpísaná tak často, koľkokrát je potrebná, pretože lekár sa rozhodne pre konkrétnu liečbu vrátane operácie. Je koronárna angiografia nebezpečná? Riziká sú prítomné, ale je to oveľa horšie, že ich nevykonávame a nedostaneme infarkt alebo smrť z nesprávnej liečby.

Cena koronárnej angiografie

V Rusku je koronárna angiografia najbežnejšou diagnostickou metódou v kardiologickej praxi. Jeho náklady závisia od úrovne kliniky, kvalifikácie zamestnancov, druhu anestézie, dĺžky pobytu v nemocnici a mnohých ďalších faktorov. Ak má pacient politiku OMS, postup bude pre neho bezplatný. Priemerná cena za koronárnu angiografiu v Moskve a regióne sa pohybuje od 8 000 do 30 000 rubľov.

Video: čo je koronárna angiografia a ako sa robí

recenzia

Nikolay, 42 rokov

Nevedel som, koronárna angiografia srdca - čo je to a ako sa procedúra líši od koronárnej angiografie, až kým nebudem naplánovaný postup. Príprava bola krátka a inšpekcia plavidiel trvala približne pol hodiny. Cítil som sa dobre počas procedúry, ale dva dni som bol veľmi slabý. Cena za vyšetrenie srdcových ciev je 19 000 rubľov.

Ako sa vykonáva koronárna angiografia, videl som, keď moja matka mala ischémiu. Nemyslel som, že by som musel podstúpiť tento strašný, podľa môjho názoru, postup. Chápem, že vám umožňuje vidieť stav plavidiel lepšie ako iné metódy, ale dôsledky ma vystrašili. Skúmanie bolo však veľmi jednoduché, bez bolesti a komplikácií.

Koronárna angiografia bola urobená pre pápeža naliehavo na podozrenie na infarkt myokardu. Myslel som, že postup by bol lacný, keby som samostatne našiel katalóg a kúpil potrebné zásoby na operáciu v internetovom obchode, ale lekár povedal, že takúto prax nemajú. Nuž, nemal čas objednať, pretože postup bol už drahý.

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Koronarografia srdca

Choroby srdca predstavujú vážnu hrozbu pre zdravie a život ľudí. Dnes existuje veľa rôznych diagnostických metód na objasnenie klinického obrazu a klasifikáciu ochorenia hlavného orgánu v počiatočnom štádiu vývoja. Koronárna angiografia srdca je takýmto spôsobom. Kardiovaskulárny systém človeka je vystavený veľkému počtu negatívnych vplyvov, ktoré sú spôsobené neustálym emočným preťažením, nevyžiadanou potravou a ďalšími faktormi. Takže, čo je to - koronárna angiografia srdca a prečo sa to robí?

Podstata techniky

Ak chcete zistiť, ako hlavný orgán osoby pracuje a prečo došlo k zlyhaniu jeho činnosti, lekári používajú mnoho diagnostických metód. Každá z týchto aktivít je zameraná na štúdium jednotlivých oblastí tejto časti tela alebo určitých funkcií. Koronografia je röntgenové vyšetrenie, ktoré umožňuje posúdiť stav tepien, ktoré obklopujú srdce alebo vytvárajú "korunu". V skutočnosti má táto technika niekoľko mien, z ktorých jedna je koronárna angiografia.

Je známe, že práca hlavného orgánu je úplne závislá od prívodu krvi do myokardu a teda na cievy. Sú to tepny, ktoré dodávajú všetky živiny do srdca, z ktorých najdôležitejšie je kyslík. A činnosť hlavného orgánu ovplyvňuje všetky ostatné časti tela, preto ak sa tam vyskytne porucha, tak aj v odľahlých oblastiach sa budú pozorovať aj porušenia.

Keď je lumen cievy zablokovaný cholesterolovým povlakom alebo zlomeninou krvnej zrazeniny, prestávku užitočných látok do srdca zastaví. Výsledkom týchto porúch môže byť tkanivová hypoxia, po ktorej nasledujú ich nekrotické zmeny. Tieto procesy spôsobujú vznik ischemického poškodenia, ako aj infarktu myokardu. Zvyčajne postačuje vykonať ultrazvukové vyšetrenie orgánu alebo elektrokardiogramu pre pacienta, ukazujúce rýchlosť srdcového tepu, pretože klinický obraz je jasný. Nie vždy však takéto techniky umožňujú presne určiť povahu patologického procesu, ktorý sa vyskytuje v problémovej oblasti.

Koronografia srdca: aké komplikácie môžu spôsobiť takúto diagnózu a čo je to? Táto metóda skúmania je prínosom. Vykonáva sa zavedením hlavného orgánu rádioaktívnej látky do obehového systému. Ďalej pacient urobí röntgenový lúč, ktorého obrázky ukazujú priechodnosť tepien. Koronárna angiografia pomáha určiť, koľko krvného obehu je narušené v oblasti srdca a zistiť príčiny tejto choroby. Po tomto vyšetrení lekár rozhodne o ďalšej taktike liečby alebo potrebe operácie.


Odrody takéhoto prieskumu:

 1. CT-koronárna angiografia je neinvazívna metóda, v ktorej sa skúma stav koronárnych ciev. Táto technika je považovaná za modernú a nevyžaduje injekciu kontrastnej látky do tepien. Na vedenie sa používa počítačová tomografia, počas diagnostiky sa používa elektrokardiografická synchronizácia. Výsledky sú vždy veľmi presné.
 2. Intravaskulárne vyšetrenie vyžaduje ultrazvukové vyšetrenie tepien. Keďže nie je vždy možné posúdiť stav plavidiel takouto metódou, zriedka sa používa.
 3. MR koronarografia sa používa len na výskumné účely vo výskumných centrách. Nemocnice nemajú také vybavenie, keďže vývoj tejto metódy ešte nedokáže presne zhodnotiť stav tepien.
 4. Koronárna angiografia s kationizáciou. Lekári nazývajú túto diagnostickú metódu selektívnou intervenčnou liečbou. Dnes je táto metóda celkom bežná a často sa používa na posúdenie priebehu koronárnych ciev.

Napriek niekoľkým druhom takejto diagnózy lekári často používajú invazívnu techniku, pretože sú k dispozícii takmer v každej klinike a ich náklady sú nízke v porovnaní s inými.

Kedy je potrebné vykonať?

Dnes existuje mnoho patológií spôsobených problémami s tepnami. Je spoľahlivé povedať, čo ovplyvnilo vývoj tejto alebo tej choroby, je to možné po koronárnej angiografii.

Indikácie pre štúdium:

 1. Neschopnosť pacientovi urobiť elektrokardiogram alebo ultrazvukovú diagnostiku pomocou záťaže.
 2. Infarkt myokardu, ktorý sa vyskytuje v akútnej forme, u niektorých pacientov, ktorí potrebujú stenting, hovoria lekári.
 3. Angína Prinzmetala.
 4. Vysoká pravdepodobnosť náhleho nástupu úmrtia spôsobeného srdcovou patológiou.
 5. Priraďte pacientov, ktorí potrebujú vykonať operáciu na ventiloch tela.
 6. Angína pektoris, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s prejavmi ischémie, počas cvičenia osoby.
 7. Infarkt myokardu, ktorý po utrpení spôsobil poruchy fatálneho srdcového rytmu, ako je ventrikulárna fibrilácia alebo úplná AV blokáda, ako aj klinická smrť.
 8. Po relapse po infarkte alebo angíne.
 9. Špecifikácia typu ochorenia, ak iné metódy neodhalili klinický obraz.
 10. Pľúcny edém.
 11. Srdcové zlyhanie akéhokoľvek kurzu.

Niekedy sa lekári rozhodnú vykonať operáciu na hlavnom orgáne po koronárnej angiografii. Dôležitou otázkou pre pacientov v súvislosti s týmto postupom sú náklady na diagnostiku. Cena prieskumu v rôznych inštitúciách sa môže líšiť, ale nemožno povedať, že osoba bude musieť zaplatiť za túto udalosť veľkú sumu.

Ak nie je možné stráviť

Vzhľadom na to, že tento postup je invazívny, existujú riziká spojené s dôsledkami koronárnej angiografie srdca. Aby sa zabránilo nebezpečným negatívnym reakciám tela pacienta, diagnóza sa vykoná až po posúdení každej konkrétnej situácie. Existujú kontraindikácie pre použitie takýchto metód vyšetrenia. Ak osoba našla aspoň jednu z nich, potom ošetrujúci lekár zakáže takéto zákroky pre svojho pacienta.

Kedy opustiť koronárnu angiografiu:

 • Infekčné ochorenia akútny priebeh.
 • Nadmerne nízky hemoglobín v krvi pacienta.
 • Porušenie charakteristík koagulácie krvi, ktoré môžu viesť k závažnému krvácaniu.
 • Patológia iných vnútorných orgánov, chronický alebo akútny priebeh.
 • Zdvih akéhokoľvek typu.

Lekár sám určuje prítomnosť alebo absenciu kontraindikácií u svojho pacienta. Všetky schôdzky sa robia úplne individuálne. Niektorí ľudia majú alergiu na látku injikovanú do tela na kontraste s nádobami. V tejto situácii lekár zakáže koronárnu angiografiu.

výcvik

Pred začatím postupu sa majú lekári ubezpečiť, že všetky prípravné opatrenia boli vykonané správne. Krátko pred predpísanou diagnózou sa pacientovi dozvie o opatreniach potrebných na bežné vyšetrenie a získanie spoľahlivých výsledkov.

 1. Predtým, než sa postup nemôže konzumovať 8 až 10 hodín predtým, môže sa počas udalosti vyskytnúť zvracanie.
 2. Režim pitnej vody je veľmi dôležitý, preto by ste mali dodržiavať odporúčania týkajúce sa tohto pravidla spotreby vody. Povolenie na pitie v malých množstvách je povolené iba 2-3 hodiny pred začiatkom diagnostiky. To je nevyhnutné na stabilizáciu aktivity obličiek, ktorá by mala rýchlo odstrániť kontrastnú látku z tela.
 3. Niekoľko dní pred testom budete musieť vykonať testy, ktoré musíte poskytnúť lekárovi, ktorý vedie túto udalosť.

Nesmieme zabudnúť na emocionálny stav, pacient musí byť pokojný, aby sa všetky procesy tela uskutočňovali bežným spôsobom a nemohli ovplyvniť výsledky vyšetrenia.

Aké testy sú potrebné:

 • Analýza moču (OAM).
 • Kompletný krvný obraz s podrobným dekódovaním hladín krvných doštičiek, ako aj indexom protrombínu.
 • Krvný test na schopnosť zrážania.
 • Biochemický krvný test (BAC).
 • Potvrdenie vyšetrení, že pacient nemá syfilis, HIV, hepatitídu B alebo C.
 • Ultrazvuková diagnostika hlavného orgánu.
 • Elektrokardiogram.
 • Echokardiografia.

Niekedy je potrebné vykonať koronárnu angiografiu na základe núdze, najmä v prípade infarktu myokardu. V tejto situácii budú lekári vykonávať celý výskum naliehavo.

Ako je to prieskum

Ak sa človek obáva, že tento postup je bolestivý, nemali by ste sa obávať, diagnóza sa vykonáva v anestézii. Keď sa emocionálny stav stane veľmi napätým, je možné pred udalosťou ustáliť, nepoškodiť a neovplyvní výsledky vyšetrenia.

Pacient je umiestnený na gauči, po ktorom lekár prepichne tepnu umiestnenú v ramene, stehne alebo nohe. Na tomto mieste najprv nainštalujte plastovú rúrku, ktorá pomáha zavádzať ďalšie nástroje bez prekážok. Táto trubica sa nazýva brána. Po týchto úkonoch lekár vloží katéter, cez ktorý pretečie kontrastné činidlo do tepien. Celý proces je monitorovaný chirurgom, ktorý má počas celej diagnózy röntgenové žiarenie s iným uhlom.

Miesto zavedenia špeciálnej látky sa na tento účel mení na katéter: vpravo a potom v ľavých koronárnych tepnách. Po odstránení plastovej trubice sa miesto, kde bolo umiestnené, rozmazáva dezinfekčným roztokom a aplikuje obväz, niekedy sú potrebné stehy.

Ďalšia fáza prieskumu je dešifrovanie údajov, ktoré sa zaoberajú lekárom. Podľa výsledkov postupu sa hodnotí stupeň vazokonstrikcie a prítomnosť rôznych blokád v nich. Všetky skúsenosti pacientov o tom, ako urobiť koronárnu angiografiu, by mali byť odstránené lekárom, pretože komplikácie po ich výskyte sú veľmi zriedkavé.

Nebezpečné dôsledky

Akékoľvek invazívne diagnostikovanie môže spôsobiť komplikácie, najmä pokiaľ ide o srdce a krvné cievy obklopujúce tento orgán. Veľa záleží na skúsenostiach špecialistov, ale nie na všetkých. Je veľmi zriedkavé hovoriť o závažných dôsledkoch, ktoré sa objavia po takomto zákroku, ale stále sa to deje. Ak budeme skúmať štatistické údaje, potom hovoríme o 1% na 100 000 prípadov takýchto štúdií, čo končí s katastrofálnym, smrteľným výsledkom pacienta. Na zníženie pravdepodobnosti komplikácií je potrebné podstúpiť koronárnu angiografiu iba vtedy, ak je to nevyhnutné a vždy, ako to predpisuje ošetrujúci lekár.

Aké závažné dôsledky môžu byť:

 1. Krvácanie.
 2. Roztrhnutie srdca alebo cievy.
 3. Alergické prejavy.
 4. Porušenie rytmu tela.
 5. Mŕtvica alebo srdcový záchvat spôsobený oddelením krvnej zrazeniny od cievnej steny.
 6. Útok srdca

V zriedkavých prípadoch dochádza k vážnym komplikáciám, ale lokálne účinky sa pozorujú oveľa častejšie. Zvyčajne sa človek podrobuje patologickým procesom, ktoré sa objavujú na mieste vpichu. Môžu to byť trombóza, tvorba hematómov, traumatické lézie artérií. Ak sa do rany dostane infekcia, potom sú úplne možné zápalové reakcie na túto implantáciu.

Len málo ľudí vie o koronárnej angiografii, ale informácie o tom, ako ju vykonávať, sú k dispozícii. Po preskúmaní všetkých aspektov takejto diagnózy môžete bezpečne prejsť na tento postup. Pomocou takejto udalosti doktoři dokážu zistiť závažné ochorenia a ak sa liečba začne včas, prognóza je zvyčajne priaznivá. Dokonca aj pri slabých výsledkoch, ktoré poukazujú na nevyliečiteľnú chorobu, je vždy možné zlepšiť stav pacienta po operácii na orgáne. Moderná medicína dokáže odstrániť takmer akékoľvek chyby a patológie, ktoré narúšajú normálnu činnosť srdca. Nemôžete odmietnuť koronárnu angiografiu, ak to lekár trvá. Možno je to jediná diagnostická metóda, ktorá dokáže preukázať, kde je príčinou problému.

Koronárna angiografia - niekoľko typov diagnostiky stavu koronárnych ciev

Aby sa predišlo náhlym ťažkostiam, ktoré sú postihnuté kardiovaskulárnymi ochoreniami, je potrebné ich pod kontrolou. Včasné inšpekcie vám pomôžu nechytiť nebezpečné chvíle a prijať potrebné opatrenia. O dôsledkoch, čo je to, koronárna angiografia srdcových ciev, ich dôsledky, cenová a pacientova spätná väzba - to všetko, a nielen, že budeme hovoriť v tomto materiáli.

Čo je koronárna angiografia

Koronárne cievy sú zodpovedné za kŕmenie srdcového svalu. Závisí od ich stavu, či bude táto funkcia dokončená.

Aby sa zistilo, či existujú nejaké prekážky pri podávaní výživy krvou do myokardu spôsobené nedostatočnou funkciou koronárnych artérií, vykoná sa postup nazývaný koronarografia.

Elena Malysheva podrobne rozpráva o koronárnej angiografii:

Komu je pridelená

Štúdia sa vykonáva v súvislosti s akútnym stavom pacienta (infarkt myokardu) alebo vo forme diagnostického testu.

Odporučte pacientom s takýmito problémami:

 • ak lieky nefungujú,
 • v rámci prípravy na prevádzku,
 • keď sú príznaky, že srdce sa podáva v nedostatočnom množstve.

Prečo prechádzať týmto postupom

Koronárna angiografia odpovedá na otázky:

 • je tu zúžení v tepnách,
 • lokalizácia problémových oblastí
 • povaha patológie,
 • veľkosť oblasti, ktorá má zúženie: dĺžka a stupeň zníženia lumenu.

Vzhľadom na skutočnosť, že pacient je počas manipulácie pod vplyvom ionizačného žiarenia, udalosť sa podľa potreby vykonáva podľa toho, čo určil lekár.

Typy diagnostiky

 • Intravaskulárna diagnostika, ktorá používa ultrazvuk - táto metóda je zriedka používaná.
 • CT koronárna angiografia je neinvazívna metóda na kontrolu stavu koronárnych ciev. Metóda je moderná, ale nie každá lekárska inštitúcia má potrebné vybavenie. Vykonáva sa pomocou počítačovej tomografie pomocou elektrokardiografickej synchronizácie. Metóda má schopnosť poskytnúť výsledky s vysokou presnosťou.
 • Metóda, ktorá používa katetrizáciu. Metóda sa nazýva selektívna intervenčná metóda, ktorá je prvou možnosťou, ktorá bola vyvinutá na štúdium priebehu koronárnych ciev. Dnes je široko používaný, na rozdiel od iných diagnostických metód je možná súčasná realizácia terapeutických opatrení. Ak je cieľom len diagnostika, invázia metódy môže byť pripísaná jej nedostatkom.
 • Pán koronarografia je metóda, ktorá sa nepoužíva v lekárskych inštitúciách, ale vo vedeckom výskume. Metodika hodnotenia výsledkov nie je dostatočne rozvinutá na získanie presnej analýzy.

Indikácie pre

 • špecifikujúcu diagnostiku stavu koronárnych ciev a srdca v predvečer chirurgického zákroku,
 • preskúmanie stavu predtým inštalovaných stentov a výhybiek,
 • potreba koronárnej angiografie na určenie možnej prítomnosti zúženosti lôžka koronárnych artérií na potvrdenie koronárnej choroby;
 • záchvaty bolesti v oblasti hrudníka,
 • infarkt myokardu - postup sa urýchlene uskutočňuje;
 • komplexné opatrenia na diagnostiku srdcových ochorení spojených s koronárnymi a inými cievami tejto oblasti;
 • prítomnosť symptómov, ktoré naznačujú podvýživu myokardu;
 • ochorenie koronárnych artérií, ktoré vykazuje málo;
 • v prípadoch, keď liečba angíny pektorou užívaním liekov neprinesie očakávaný výsledok;
 • iné štúdie srdca poukázali na možnosť ochorenia koronárnych artérií
 • zistila, že pacient má nebezpečenstvo narušenia rytmu;
 • ak pacient trpí infarktom a má záchvaty angíny pectoris.

Kontraindikácie pre

Koronárna angiografia sa neuskutočňuje v prípade:

 • ak má pacient alergickú kontrastnú látku,
 • stav pacienta znemožňuje spoluprácu s lekárom počas postupu,
 • pacient nesie dieťa.

Nasledujúca kapitola vám povie o možných komplikáciách a dôsledkoch koronárnej angiografie srdcových ciev.

Je metóda bezpečná?

Manipulácia poskytuje v prípade selektívneho postupu nie viac ako 1% komplikácií. Možné komplikácie pri diagnostike invazívnej metódy:

 • oddelenie krvnej zrazeniny počas postupu katétra,
 • fibrilácia komôr,
 • vzduchová embólia
 • infarktu myokardu,
 • poškodenie srdcovej steny.

CT koronárna angiografia je bezpečnejším spôsobom. Uvedené komplikácie pri vykonávaní diagnostiky týmto spôsobom nie sú možné.

Príprava na koronárnu angiografiu srdcových ciev je popísaná nižšie.

Príprava na postup

Pred vykonaním manipulácie odborník odošle pacienta na malé vyšetrenie. urobené:

 • elektrokardiogram,
 • echokardiografia,
 • krvný test na určenie skupiny
 • odborné poradenstvo podľa uváženia ošetrujúceho lekára,
 • vzorky pre vírusy.

Príprava na postup:

 • Pacient je vopred upozornený na to, že manipulácia sa vykonáva na prázdny žalúdok. Pacient prestáva jesť večer.
 • Miesto prelepenia, ak je to potrebné, oholiť.
 • Užívanie liekov niekoľko dní pred a bezprostredne pred podaním.

Pre CT-koronárnu angiografiu:

 • ak existuje dobrý venózny prístup k srdcu, ktorý môže poskytnúť požadovanú rýchlosť kontrastnej látky do koronárnych artérií, aby sa získala štúdia správnej kvality;
 • stav pacienta sa posudzuje z hľadiska možnosti jeho spolupráce s odborníkom počas postupu.

Ako sa koronárna angiografia srdcových ciev vykonáva, je opísaná nižšie.

Informácie o tom, ako vykonať koronárnu angiografiu, informujte toto video:

Ako sa deje

Selektívna technika

Pre selektívnu koronárnu angiografiu vykonajte nasledujúce úkony:

 • Pri lokálnej anestézii sa do pacienta vloží katéter. Zadajte vstupný bod:
  • femorálna artéria
  • predlaktia
  • radiálna artéria.
 • Katéter sa pohybuje cez cievy do koronárnych artérií.
 • V oblasti koronárnych artérií je kontrastná látka.
 • Pomocou angiografu sa monitoruje okamih, keď sa kontrastná látka distribuuje cez koronárne tepny. Monitor zobrazuje výkres vnútorného kanálu tepien. Pre úplnosť sa obrázky odoberajú z rôznych uhlov.

Keď kontrastný prostriedok vstúpi do tela, pacient môže cítiť horúčku. Počas procedúry sa srdcový rytmus spomaľuje, pacient cíti, v tejto akcii je potrebné odstrániť presné informácie.

Metóda sa líši tým, že ak je potrebná dilatácia stentov alebo balónikov, je možné, že po konzultácii s pacientom sa uskutoční súčasne s diagnózou. Pacient počas postupu je vystavený ionizujúcemu žiareniu. Je vedomý, necíti nepohodlie. Diagnóza trvá asi štyridsať minút.

Prečítajte si viac o tom, ako sa takáto kontrola vykonáva ako CT koronárna angiografia srdcových ciev.

CT koronárna angiografia

CT koronárna angiografia sa vykonáva pomocou tomografu. Najlepšou možnosťou je 64-segmentový stroj. Postup je neinvazívna akcia, je nasledujúci:

 • Hodinu pred začiatkom štúdie sa pacientovi ponúka, aby užíval liek, ktorý znižuje rýchlosť kontrakcií srdca.
 • Cez intravenózny katéter sa injikuje kontrastná kompozícia.
 • Počítačové tomografické vyšetrenie koronárnych artérií.
 • Synchronizácia s elektrokardiogramom umožňuje fotografovať v čase diastoly. Takéto obrázky poskytujú kvalitný obraz. Táto metóda umožňuje získať trojrozmerný obraz a určiť stav steny cievy.

Interpretácia výsledkov a nákladov na diagnostiku

Po diagnóze dostane pacient poradenstvo odborníka a disk s informáciami o štúdii. Pacientovi je zobrazený záznam o tom, čo je umiestnené na disku, a vysvetlenie je uvedené o stave koronárnych ciev a odporúčanej liečbe.

Cena koronárnej angiografie srdcových ciev je približne 19 000 rubľov.

Viac informácií o koronárnej angiografii nájdete v nižšie uvedenom videu:

Koronárna angiografia v štúdii patológie kardiovaskulárneho systému

Okrem toho je táto štúdia "zlatým štandardom" pri diagnostike koronárnych ochorení srdca. Koronárna angiografia je potrebná na overenie diagnózy ochorenia koronárnej artérie. Bez údajov z tejto inštrumentálnej štúdie sa diagnóza ischemickej choroby srdca nemôže považovať za presnú.

Čo je koronárna angiografia?

Koronárna angiografia, koronárna angiografia, je invazívnou metódou inštrumentálneho lekárskeho výskumu, ktorý vám umožňuje určiť, ako koronárne cievy sú prijateľné.

Toto je metóda rádioaktívneho žiarenia, t.j. keď sa vykonáva, používa sa špeciálna látka, ktorá vyplní lumen plavidla a umožňuje zobrazenie na röntgenovom snímku.

Aplikácia tejto metódy sa začala pomerne nedávno - v 60. rokoch 20. storočia. V klinických skúškach a skúsenostiach miliónov bežných pacientov sa však dokázala vysoká diagnostická hodnota tejto štúdie.

Dôležité rady od vydavateľa!

Každý používa kozmetiku, ale štúdie ukázali strašné výsledky. Strašná postava roka - v 97,5% populárnych šampónov sú látky, ktoré otrávia naše telo. Skontrolujte zloženie šampónu kvôli prítomnosti laurylsulfátu sodného, ​​lauretsulfátu sodného, ​​kokosulfátu, PEG. Tieto chemikálie zničia štruktúru kudrliniek, vlasy sa stávajú krehkými, strácajú pružnosť a silu.

Najhoršou vecou je, že táto špina cez póry a krv sa hromadí v orgánoch a môže spôsobiť rakovinu. Dôrazne neodporúčame používať produkty, v ktorých sú tieto látky umiestnené. Naši redaktori testovali šampóny, na ktorých získala Mulsan Cosmetic prvé miesto.

Jediným výrobcom všetkej prírodnej kozmetiky. Všetky výrobky sú vyrábané pod prísnou kontrolou certifikačných systémov. Odporúčame navštíviť oficiálny internetový obchod mulsan.ru. Ak máte pochybnosti o prirodzenosti vašej kozmetiky, skontrolujte dátum vypršania, nesmie prekročiť 11 mesiacov.

Prečo je potrebné vyšetriť stav koronárnych ciev?

Koronárne cievy sú tie, ktoré dodávajú krvi, a teda aj kyslíku, samotnému srdcovému svalu.

Zúženie týchto ciev prostredníctvom obštrukcie (oklúzie) vedie k nedostatočnému prívodu krvi do srdcového svalu a jeho ischémii. Tieto procesy sú základom patogenézy koronárnej choroby srdca a infarktu myokardu.

Príčinou zúženia lúmenu koronárnych ciev môže byť ich spazmus, prítomnosť aterosklerotických plakov, vrodené anomálie vývoja krvných ciev (menej často).

Kto je znázornený koronárna angiografia?

Existuje niekoľko jasne formulovaných indikácií, na základe ktorých sa váš ošetrujúci lekár musí rozhodnúť, či použije koronárnu angiografiu alebo nie.

Indikácie pre vymenovanie koronárnej angiografie

Priradenie pacienta k vysokému riziku vzniku komplikácií (podľa klinického vyšetrenia a výsledkov iných neinvazívnych inštrumentálnych metód)

 • Nedostatok účinku farmakoterapie na ochorenie koronárnych artérií
 • Pacient má nestabilnú angínu, ak lekárske ošetrenie neposkytlo požadovaný výsledok. Táto indikácia platí pre pacientov, ktorí v minulosti mali infarkt myokardu, ak bol sprevádzaný komplikáciami, ako je pľúcny edém, hypotenzia, dysfunkcia ľavej komory
 • Prítomnosť angíny pectoris u pacienta s anamnézou infarktu myokardu
 • Ťažkosti pri určovaní rizika vzniku komplikácií pomocou neinvazívnych diagnostických techník
 • Diagnostické vyšetrenie pred chirurgickým zákrokom na otvorenom srdci pacienta staršieho ako 35 rokov. Napríklad to je dôležité v predvečer chirurgického zákroku na liečbu chlopňovej patológie, ich protetiky atď.
 • Ako sa vykonáva koronárna angiografia?

  Koronárna angiografia nie je jednoduchý proces a zahŕňa niekoľko prípravných krokov.

  Koronárna angiografia sa môže uskutočniť naliehavo alebo podľa plánu v závislosti od klinickej situácie a stavu pacienta.

  V prípravnej fáze musí byť pacient testovaný na prítomnosť hepatitídy C, B, HIV testu, 12-elektródového EKG, RW-testu, kompletného krvného obrazu, stanovenia krvnej skupiny a faktora Rh.

  Po hlavnom vyšetrení kardiológa, ktorý rozhodne o vymenovaní koronárnej angiografickej procedúry, bude pacient musieť podstúpiť podrobné vyšetrenie lekárom iných špecializácií, aby sa vylúčili sprievodné ochorenia alebo aby sa objasnil charakter ich priebehu.

  Takéto komplexné vyšetrenie je potrebné, pretože vám umožňuje vytvoriť kompletný obraz o zdravotnom stave pacienta a predpovedať možný vývoj komplikácií počas koronárnej angiografickej procedúry.

  Koronárna angiografická procedúra

  Technicky je koronárna angiografia nasledovná. Pacient je umiestnený na gauči. Vykonajte lokálnu anestéziu na minimalizáciu bolesti počas procedúry. Pacient si je vedomý.

  Ďalej urobte prepichnutie v hornej časti stehna. V niektorých prípadoch dochádza k prepichnutiu na predlaktie.

  Pomocou tohto otvoru sa umiestni špeciálny katéter (z tohto dôvodu sa táto štúdia týka invazívnych techník).

  Lekár opravuje pohyb katétra a jemne zasiahne srdcové cievy. Potom sa cez katéter vstrekne rádioaktívna látka do lumen koronárnych ciev.

  Potom pomocou špeciálneho prístroja - angiografu - sa zaznamená pohyb röntgenovej kontraktačnej látky s prietokom krvi cez koronárne cievy. Obraz sa zobrazuje na špeciálnej obrazovke, ako aj na digitálnom médiu.

  Kontrastný materiál je na obrázkoch zobrazený ako tiene, ktoré presne prenášajú tvar lumen ciev a umožňujú posúdiť prítomnosť zúžených miest alebo oblastí, v ktorých krv netečie vôbec.

  Oklúzie lumen ciev sa nazývajú "oklúzie". Detekcia takéhoto zablokovania je priamou indikáciou na vykonanie naliehavej ďalšej operačnej alebo minimálne invazívnej liečby IHD.

  Spravidla vykonávajú stentovanie koronárnych ciev alebo ich dilatáciu balónikmi v miestach zúženia. Tieto postupy sa môžu vykonávať súčasne s koronárnou angiografiou (s koordináciou tohto bodu s pacientom as príslušnými údajmi získanými počas štúdie)

  Kto je koronárna angiografia kontraindikovaná?

  Tak ako pri akejkoľvek lekárskej metóde diagnostiky alebo liečby v prípade koronárnej angiografie, existujú oba indikácie a kontraindikácie jej implementácie.

  Neexistujú absolútne kontraindikácie pre túto štúdiu. Existuje však množstvo veľmi významných relatívnych kontraindikácií, ktoré môžu spôsobiť zrušenie procedúry koronárnej angiografie.

  Takže kontraindikácie koronárnej angiografie:

  • Pacient je alergický na rádioaktívnu látku podávanú pacientovi počas vyšetrenia
  • Pacient má zlyhanie obličiek alebo srdca. Ako bolo uvedené vyššie, ide o relatívnu kontraindikáciu. Preto po ukončení liečebnej terapie je možné stabilizovať stav pacienta a tak urobiť koronárnu angiografiu.
  • Anémia, porušenie koagulability krvi u pacienta - koronárna angiografia v tomto prípade môže byť tiež vykonaná po vhodnej príprave, stabilizácii stavu pacienta a pod "krytom" vhodnej farmakoterapie
  • Pacient má diabetes
  • Pacient má akútnu infekčnú chorobu
  • Pacient má endokarditídu
  • Zhoršenie peptického vredu
  • Prítomnosť arteriálnej hypertenzie u pacienta, ktorá nie je vhodná na lekársku korekciu

  V ktorých prípadoch je potrebná núdzová situácia av ktorej je - plánovaná koronárna angiografia?

  Núdzová koronárna angiografia je indikovaná u pacientov s prudkým zhoršením stavu po endovaskulárnej operácii. Znakmi takéhoto zhoršenia môžu byť negatívne zmeny na EKG, zhoršenie pohody pacienta, zvýšené hladiny enzýmov v krvi)

  Núdzová koronárna angiografia je takisto indikovaná pacientom v nemocnici s ostrým zvýšením závažnosti priebehu ochorenia koronárnych artérií (zvýšenie intenzity záchvatu angíny)

  Možné komplikácie koronárnej angiografie

  Po tomto postupe existuje určité riziko komplikácií. Najčastejšie komplikácie koronárnej angiografie sú:

  • Krvácanie na mieste vpichu (na stehne alebo na predlaktie)
  • Arytmie rôznych druhov
  • Vývoj alergickej reakcie na rádioaktívnu látku
  • Akútne oddelenie tepny intimy
  • Vývoj infarktu myokardu

  Podrobná história pacienta a podrobné vyšetrenie pacienta jeho lekárom a ďalšími odborníkmi môžu minimalizovať riziko vzniku takýchto komplikácií.

  Pred vykonaním postupu však musí byť pacient povinný byť informovaný o existujúcich rizikách možných komplikácií a musí písomne ​​súhlasiť s vykonaním tejto štúdie.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Symptómy a metódy liečby neurocirkulačnej dystónie zmiešaným typom

  Je veľmi ťažké pochopiť a správne reagovať na vlnové výkyvy arteriálneho tlaku, keď je raz denne výrazne znížené a na druhom - prudko skočí.

  Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

  Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

  Takayasův syndróm: príznaky, liečba a prognóza ochorenia

  Medzi chorobami, ktoré postihujú tepny a krvné cievy človeka, existuje veľa z nich, ktoré stále zostávajú tajomstvom lekárom a vedcom.Patria sem Takayasuova choroba (Takayasův syndróm, brachiocefalická arteritída, pulzný syndróm, nešpecifická aortoartritída) - jej príčiny a mechanizmy nástupu ešte neboli objasnené, čo sťažuje diagnostiku pacientov včas a môže viesť k skorému postihnutiu pacientov.

  Trofické vredy dolných končatín

  Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

  Absolútny obsah monocytov v krvi sa zvyšuje: čo to znamená? príčiny monocytózy

  Predtým, než hovoríme o fenoméne absolútnej monocytózy, je potrebné objasniť, ktoré krvinky sú monocyty a čo robia v ľudskom tele.

  Čo sa stane počas zúženia mozgových ciev, symptómov a liečby patológie

  Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva zúženie mozgových ciev, liečba, symptómy, príčiny choroby. Mechanizmus vývoja patológie a diagnostických metód.