Ľudské srdce pozostáva zo 4 komôr a ventilov, ktoré vyzerajú ako malé ventily, ktoré sú malé, ale veľmi dôležité pre fungovanie srdca. Jedným typom ventilu je mitrálny ventil. Čo je a aký je jeho účel?

Anatómia a umiestnenie

Mitrálna chlopňa sa skladá z dvoch polovíc, a preto je jej druhé meno - dvojkrídlové. V niektorých prípadoch môže byť počet ventilov zvýšený v priebehu 3-6. Anatómia mitrálnej chlopne sa zvyčajne líši v tom, že väčšina z nej je tvorená spojivovým tkanivom.

Odfuk je tvarovaný ako ovál, ktorého polovičky sa otvárajú doľava a dole. Výška ventilu sa pohybuje v rozmedzí 23-37 mm a šírka od 17 do 33 mm. Pokiaľ ide o celkovú plochu ventilu, mení sa s vekom osoby smerom nahor. Napríklad u novorodenca tento indikátor je 1,20-1, 50 cm2 a u dospelého - 4-6 cm2.

MK sa nachádza na rozhraní medzi ľavou predsieňou a komorou. Obvod je pripevnený k ľavému antroventrikulárnemu otvoru. Zo voľnej časti chrčacích chlopní odchádzajú chordy a hladko sa otáčajú do svalov bradaviek.

fungovanie

Vodivý systém srdca neustále prináša impulzy, ktoré spôsobujú, že pumpuje krv do komôr z predsiene, do ciev z komôr, do všetkých vnútorných orgánov a tkanív ľudského tela z ciev.

Na výstupe z ľavej komory sa nachádza mitrálny ventil, ktorého polovičky sú tesne uzavreté. Keď je dutina ľavej komory úplne naplnená krvou, klapky MK sa uzavrú.

V tomto bode je akord maximálne natiahnutý. Z tohto dôvodu je minimalizovaná pravdepodobnosť prehnutia polovíc krvácania vnútri ľavej predsiene.

Mitrálna ventil vykonáva tieto základné funkcie:

 1. V relaxačnej fáze dochádza k odfrúchaniu krvi tým, že klesá jeho chlopňa. Vďaka tomu môže krv prúdiť z komory bez prekážok do komory.
 2. V čase systoly sú polovičky ventilov zatvorené a zaberajú hornú polohu. Výsledkom je proces blokovania spätného toku krvného regurgitácie.

Práca celého ventilového mechanizmu ľudského kardiovaskulárneho systému, vrátane mitrálneho, má prísne ladený systém. Z tohto dôvodu sa srdce zmenšuje s určitou frekvenciou a frekvenciou. V prípade zlyhania štruktúry alebo prevádzky jedného z prvkov tohto systému dochádza k narušeniu fungovania HSS ako celku.

dysfunkcia

Faktory, ktoré môžu vyvolať poruchu mitrálnej chlopne srdca, môžu byť rôzne choroby. Medzi najbežnejšie patria:

 1. Porušenia spôsobené inými ochoreniami srdcového systému, ktoré sa v lekárskej praxi nazývajú sekundárne. Výsledkom je, že pacienti môžu rozťahovať vláknité krúžky, rozvinúť dysfunkciu uzavretia ventilových letákov.
 2. Porušenie anatómie alebo oslabenie MC, ktorého príčinou je zlyhanie. V dôsledku pôsobenia tohto faktora môže pacient vyvinúť prolaps s paralelným vychýlením ventilov.
 3. Infekčná endokarditída, ktorá má zápalovú povahu a ovplyvňuje ventily. Spravidla je IE dôsledkom predchádzajúcej infekčnej krvnej choroby spôsobenej vývojom patogénnych mikroorganizmov. Tieto baktérie majú potenciál poškodiť účinky snortu.
 4. Reumatizmus. Ide o infekčné alergické ochorenie, ktoré má schopnosť ovplyvňovať CAS. Táto choroba je dosť vážna a nebezpečná. Je to spôsobené tým, že v dôsledku vývoja je pravdepodobnosť srdcových ochorení vysoká.
 5. Vrodená choroba srdca. Toto ochorenie má deštruktívny vplyv na integritu letákov mitrálnej chlopne, čo spôsobuje rozdelenie prednej časti.

Aby sa predišlo vývoju vážnych následkov, odborníci dôrazne odporúčajú podstúpiť lekárske vyšetrenie raz ročne. Je to jednoduchý postup, ktorý pomôže zachovať zdravie mnohých pacientov.

Dôsledky a liečba

Všetky tieto faktory majú negatívny vplyv na ľudské telo, vrátane kardiovaskulárneho systému. V dôsledku toho dochádza k poklesu dĺžky chlopňových chlopní, čo znižuje ich elasticitu. To je dôvod, prečo polovičky ventilov nekĺpajú alebo neuzatvárajú, ale nie úplne, čo vyvoláva vývoj takéhoto procesu, ako je regurgitácia, ktorá je tiež známa ako fibróza.

Medzi znakmi tejto patológie mitrálnej chlopne srdca sa u pacientov vyskytli nasledovné príznaky:

 • únava;
 • dýchavičnosť;
 • rýchly tep srdca;
 • pocit bolesti za hrudnou kosťou;
 • závraty.

Ak sa vyskytne jeden alebo viac z vyššie uvedených symptómov, odporúča sa ihneď kontaktovať kardiológ a podstúpiť komplexné vyšetrenie.

Na stanovenie takejto diagnózy ako fibrózy s maximálnou presnosťou používajú špecialisti tieto výskumné metódy:

 1. Počúvaním.
 2. Elektrokardiogram.
 3. X-ray.
 4. Analýza pomocou Dopplerovho systému.
 5. Katetrizácia.

Na liečbu patológie mitrálnej chlopne je možné použiť dve metódy:

 1. Medical. Obvykle sa používa v počiatočnom štádiu anomálie. Súčasne predpísané lieky ako sú glykozidy, diuretiká, antikoagulanciá. Hlavným účinkom farmakoterapie je odstránenie faktorov provokujúcich patológiu, aby sa zabránilo vzniku ochorenia.
 2. Chirurgická. Táto metóda sa používa pri vývoji patológie zložitejšej povahy. Táto operácia môže byť zameraná na obnovenie alebo úplnú výmenu poškodeného ventilu.

V niektorých prípadoch sa používa metóda, ako je katetrizácia.

Jeho podstatou spočíva v tom, že tenký a dlhý katéter je vložený cez femorálnu žilu, ktorá sa opatrne prenesie cez žalúdok do hrudnej kosti a nachádza sa čo najbližšie k srdcu.

Táto metóda liečby mitrálnej chlopne je na jednom z prvých miest medzi výkonom a bezpečnosťou.

Je bezpečné povedať, že fungovanie kardiovaskulárneho systému a teda i ľudského života závisí od stavu mitrálnej chlopne.

Aby ste zabránili vzniku patológií, mali by ste pozorne sledovať vaše srdce a zdravie vo všeobecnosti. V prípade zistenia podozrenia na ochorenie je naliehavá potreba poradiť sa s odborníkom.

Každý deň omeškania môže byť rozhodujúci. Ťa žehnaj!

Mitrálna ventil

Mitrálna chlopňa je dôležitou súčasťou ľudského srdca. Nachádza sa medzi ľavými komorami srdca a poskytuje krvi orgánu. Pri porušovaní svojich činností krv prúdi späť do ľavej predsiene, rozťahuje sa a deformuje. Možno výskyt arytmií, kongestívneho zlyhania srdca a iných patologických stavov.

Bežné príznaky ochorenia mitrálnej chlopne

Bežné príznaky dysfunkcie mitrálnej chlopne (MK) sú charakteristické pre mnohé kardiovaskulárne ochorenia, preto je potrebné presne stanoviť diagnózu, je potrebné identifikovať špecifické symptómy a diagnostikovať.

Keď patológia mitrálnej chlopne srdca môžu byť:

 • malátnosť;
 • dýchavičnosť;
 • ťažkosťou v hrudi;
 • špecifický zvuk pri počúvaní srdcového tepu;
 • opuch;
 • únava;
 • bolesť v srdci;
 • nevoľnosť;
 • kašeľ, v ťažkých prípadoch s krvavým výbojom.

Intenzita týchto príznakov závisí od typu ochorenia a stupňa jeho zanedbania. Pretože mnohé ochorenia sú charakterizované znakom asymptomatického výskytu, aby sa zabránilo vzniku ireverzibilných procesov, je potrebné podstúpiť ročné vyšetrenie kardiológa, najmä po 40 rokoch.

Nedostatok mitrálnej chlopne

Nedostatok mitrálnej chlopne môže spájať niekoľko patológií. Ide skôr o všeobecný stav systému, než o názov konkrétnej choroby. Je spojená s porušením funkcií ventilu. Najčastejšie dochádza k spätnému toku krvi do srdca počas prechodu toku z komory do komory. Ide o takzvanú regurgitáciu mitrálnej chlopne, ktorá vo veľkej miere určuje štádium vývoja mitrálnej nedostatočnosti.

 • Nedostatok mitrálnej chlopne 1 stupeň - malá časť krvi sa vracia do átria. Z tohto hľadiska dochádza k zvýšeniu intenzity kontrakcií jeho steny, po ktorej nasleduje hypertrofia.
 • Zlyhanie mitrálnej chlopne 2 stupne - reverzný prietok dosahuje stred predsiene, kvôli ktorému sa nedá prirodzene vytlačiť celú hmotnosť krvi. V dôsledku toho sa tlak zvyšuje v átriových a pľúcnych cievach.
 • Mozgová nedostatočnosť 3. stupňa - spätný tok krvi stúpa a v priebehu času sa atrium nedokáže vyrovnať s jeho transportom. Telo rastie pod tlakom prebytočnej kvapaliny. Zriedkavo zmeny ovplyvňujú komory.

Dôvodom týchto zmien môže byť jedna z ochorení mitrálnej chlopne, spojivového tkaniva, infekcie, reumatizmu. Tieto podmienky sa pripisujú organickému nedostatku. Funkčná a relatívna nedostatočnosť ventilu je tiež rozlíšená. V prvom prípade sú príčinou patológia myokardu a svalov fixujúcich chlopne, v druhej - veľká veľkosť atrioventrikulárneho ústia.

Pri liečbe počiatočného štádia postačuje viesť zdravý životný štýl s miernou fyzickou námahou. V závažnejších prípadoch je potrebné dočasné vylúčenie srdca z krvného obehu, čiastočná korekcia alebo náhrada mitrálnej chlopne srdca.

Regurgitácia a prolaps MK

Takáto bežná defekcia mitrálnej chlopne, pretože prolaps sa často vyvíja s vekom v dôsledku opotrebovania srdcového aparátu. Často sa táto choroba pozoruje u detí, najmä v dospievaní. Je to spôsobené najmä nerovnomerným vývojom tela. V následnej chybe zmizne nezávisle.

V jej jadre je prolapsom prehĺbená mitrálna chlopňa. Vzhľadom na nepríjemné nasadenie ventilov na steny krvných ciev môže krv nekontrolovateľne pretekať z komory do komory. Počas kontrakcií sa prietok čiastočne vráti do predsiene. Závažnosť ochorenia je určená intenzitou regurgitácie.

 1. Etapa 1 - ventil nie je väčší ako 5 mm, pozoruje sa regurgitácia mitrálnej chlopne prvého stupňa.
 2. Stupeň 2 - vzniká medzera až 9 mm, dochádza k regurgitácii mitrálnej chlopne 2. stupňa.
 3. V štádiách 3 a 4 ochorenia sa letáky líšia od normálnej polohy o viac ako 10 mm, prietok krvi sa zvyšuje na 9 mm. Špecifickou vlastnosťou prolapsu je to, že pri významnej odchýlke ventilov môže byť regurgitácia v porovnaní s počiatočnými fázami menej.

Podobná patológia je známa aj ako myxomatózna degenerácia mitrálnej chlopne. Riziková skupina zahŕňa starších ľudí, rovnako ako tých, ktorí majú problémy s rastom, chorobami tkanív chrupavky a hormonálnymi poruchami.

Ak na začiatku patológia prakticky nespôsobuje nepríjemnosti, potom je s jej vývojom možné, že výskyt vedľajších ochorení, ako je srdcová arytmia, nedostatočnosť, deformácia orgánov kardiovaskulárneho systému, tesnenie mitrálnych chlopní atď.

Kalcifikácia, stenóza, fibróza

Príčinou vývoja mnohých ochorení srdca je často kalcifikácia mitrálnej chlopne. Počas svojho vývoja sa nanášali minerálne soli na steny ventilov. V dôsledku toho sa zhustnú a strácajú schopnosť plne vykonávať svoje funkcie. V dôsledku toho sa zužuje lúmen MK, takzvaná stenóza mitrálnej chlopne. Výsledná depozícia sa stáva prekážkou normálneho prietoku krvi, nedostatok kyslíka v orgánoch sa vyvíja, komory sú nadmerne stlačené a deformované.

Identifikácia problému nie je tak jednoduchá, pretože príznaky sú často podobné prejavom úplne odlišných chorôb, ako je reumatizmus, kardiálna skleróza alebo hypertenzia. Ak sa nelieči, ochorenie sa môže vyvinúť na fibrózu mŕtvych chlopní. Vyvoláva degeneráciu spojivového tkaniva. Infekčné lézie iba zhoršujú proces a v dôsledku toho ventil stráca svoju schopnosť fungovať ako ventil. Zahustenie stien často vedie k zjazveniu, strate mobility a úniku.

Dopplerov skenovanie najpresnejšie určuje kalcifikáciu mitrálnej chlopne. Liečba je predpísaná na základe údajov získaných počas diagnostikovania príčin ochorenia. Ak existujú sprievodné choroby, musia sa zohľadniť. V zásade lekár predpisuje lieky zamerané na ich účinok na ničenie a odstraňovanie usadenín soli, stimuláciu prietoku krvi a obnovenie srdcového rytmu. Protézy mitrálnej chlopne sa vykonávajú v prípade vývoja ireverzibilných procesov a potreby urýchlenej korekcie funkcie srdca.

Všetky choroby sú úzko spojené, takže výskyt jednej choroby môže viesť k vývoju iného ochorenia v podobe komplikácií. Niektoré nedostatky sú vrodené alebo zdedené, zatiaľ čo iné sa vyvíjajú na základe chudobných postupov v oblasti životného štýlu, nadmerného stresu srdca a vývoja ochorení iných orgánov a systémov.

Diagnóza a liečba chlopňovej choroby srdca

Mitrálna chlopňa srdca hrá dôležitú úlohu v procese krvného obehu. V prípade patológií akejkoľvek povahy je potrebné urgentné liečenie. Diagnostika problémov sa vykonáva pomocou metód, ako sú:

 • EKG;
 • echokardiografia;
 • dopplerovská sonografia;
 • Röntgenové lúče;
 • počúvanie;
 • srdcovú katetrizáciu.

Najčastejšie lekár predpisuje na liečbu koagulanty, diuretiká, antibiotiká a antiarytmiká. Povinnou podmienkou je dodržiavanie diéty a miernej fyzickej aktivity, vyhýbanie sa vážnym emočným šokom. V ťažkých prípadoch je nahradenie mitrálnej chlopne. Dôsledky takéhoto zásahu sú vyjadrené v potrebe prijímať koagulanty. V opačnom prípade existuje riziko trombózy.

Včasné odstránenie chýb MK zabráni podobným problémom. Najlepším spôsobom, ako zabrániť opotrebovaniu srdcového prístroja, je zabrániť jeho chorobe. K tomu musíte jesť správne, jesť potraviny bohaté na draslík, napríklad sušené marhule. Šport bude udržiavať celé telo v dobrom stave. Je tiež dôležité prestať fajčiť a nadmerne piť. Dávajte pozor na svoje zdravie dnes - neprítomnosť ochorenia zajtra.

Video o fungovaní mitrálneho ventilu:

Všetko o mitrálnej chlopni: anatómia, fyziológia a choroby

Ventilové zariadenie srdca je reprezentované dvoma atrioventrikulárnymi otvormi umiestnenými medzi predsieňami a komorami. Ľavý škrtiaci ventil sa nazýva mitrál. Vrodené alebo získané choroby spôsobujú zlyhanie, stenózu alebo zložitú kombinovanú poruchu. Klinické príznaky závisia od stupňa porúch obehu. Vzhľadom na vysoký výskyt kardiovaskulárnych komplikácií, fatálnych arytmií a riziko mortality, všetci pacienti preukázali diagnostické vyšetrenie praktickým lekárom alebo kardiológa.

Čo je to mitrálna chlopňa a kde sa nachádza?

Hlavným funkčným znakom zariadenia srdcového ventilu je prekonanie rezistencie v periférnych a hlavných veľkých nádobách, ktoré normálne udržiavajú určitý tlak. V ľavej polovici sú bikuspidálne a aortálne ventily, v pravej polovici sú trikuspidálne a pľúcne artérie. Tieto štruktúry vykonávajú hlavnú úlohu pri udržiavaní stabilnej hemodynamiky, priamym prietokom krvi a predchádzaním refluxu.

V závislosti od fázy kontraktility dutín pôsobí ľavý atrioventrikulárny otvor ako ventil na zabránenie regurgitácie (návrat krvi do átria) alebo lieviku, čo uľahčuje prúd z dvojchlopňového ventilu do aorty.

topografie

Srdce je štvorkomorový orgán, ktorý je rozdelený na dve komory a atria, ktoré sa prenášajú cez atrioventrikulárne otvory. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavým srdcom. Projektuje sa na úrovni odstupu štvrtého a piateho rebra. Počas auskulturálneho počúvania s phonendoskopom sa v piatom interkostálnom priestore určuje fyziologické tóny v oblasti srdcového vrcholu, ktorý je v kontakte s hrudnou stenou.

štruktúra

Mitrálna chlopňa srdca (MK) pozostáva z vláknitého ústia a krídel, ktoré sú namontované pozdĺž obvodu. Štruktúra MK zahŕňa tendinózne akordy, papilárne papilárne svalové vlákna susediace so srdcovým myokardom ľavej komory a vlastný vláknitý svalový krúžok. Každý prvok zabezpečuje normálne fungovanie MK.

Anatómia ľavého atrioventrikulárneho ústia:

 • MK je rozdelená na dve krídla s komisurálnymi priečkami, z ktorých predná je viac a dlhšia, zadná je krátka a trochu sa podobá štvorcu;
 • v niektorých prípadoch môžu byť ventily od 3 do 5;
 • počet ďalších prvkov závisí od veľkosti vláknitého krúžku (FC);
 • papilárne svalové vlákna sú upevnené v miestach zatvárania ventilov (zvyčajne má človek až 3 predné svaly a 1 - 5 zadné svaly);
 • pripojené na vláknitý povrch MC, nasmerované do dutiny ľavej komory, sú pripojené šľapové vlákna (akordy), ktoré sú ďalej rozdelené na vlákna na každom letáku;
 • pohyb štruktúr v závislosti od fázy kontraktility je hladký a presný;
 • všetky prvky zabezpečujú úplné otvorenie bicuspidálnej mitrálnej chlopne srdca vo fáze diastolovej antifázy - viacsmerovému fyziologickému pohybu ventilov, čo uľahčuje odtok krvi.

Histologická štruktúra mitrálnej chlopne

Hlavné zložky tkaniny MK:

 • chlopne tvorené trojvrstvovým spojivovým tkanivom pripojeným k atrioventrikulárnemu otvoru;
 • vlastný ventilový krúžok z vláknitého a svalového tkaniva;
 • vnútorný povrch je obložený plášťom srdca, endokardom;
 • stredná časť špongiovej textílie.

Čo je mitrálna chlopňa ľavého srdca a čo vyzerá, je zobrazená na fotografii nižšie:

Mechanizmus a vlastnosti práce

Hlavnou funkciou bicuspidového atrioventrikulárneho ventilu je zabrániť refluxu (regurgitácii) v ľavej predsieni a smeru jeho prietoku do komory.

Funkcie MK

Všetky ventilové letáky sú mobilné a tvárne štruktúry, ktoré sa pohybujú v fázach kontrakcií pod vplyvom smerového prietoku krvi. V čase diastoly sa svaly srdcových dutín uvoľňujú a naplnia krvou, veľká predná chlopňa MK uzavrie aortálny kužeľ, čím zabraňuje vhadzovaniu do aorty.

V systole sú pri kontrakcii predsiene a komôr zložky ľavého atrioventrikulárneho ústia stlačené pozdĺž zosilnených chlopní, ktoré sú držané akordami. To zabraňuje regurgitácii a udržuje hemodynamiku vo veľkom obehu krvi za normálnych podmienok.

Normálny výkon ventilu

Echokardiografická štúdia (ultrazvuk srdca) produkuje priemerné normálne hodnoty:

 • priemer fibromuskulárneho krúžku 2,0-2,6 cm, ventil do 3 cm;
 • Oblasť MK do 6,5 cm 2;
 • hrúbka ventilov je 1-2 mm;
 • pohyb všetkých ventilov aktívny a hladký;
 • povrch je rovnomerný a vyrovnaný;
 • v systolovej fáze nie je odchýlka prvkov do ventrikulárnej dutiny väčšia ako 1,5-2 mm;
 • akordy vo forme dlhých, lineárnych a tenkých vlákien.

Základné patológie a metódy ich diagnostiky

Hlavné príčiny získaných defektov MK: reumatické a aterosklerotické lézie, vekové a degeneratívne zmeny, dôsledky infekčnej zápalovej endokarditídy v prítomnosti sepsy. Tieto ochorenia vedú k zúženiu a dysfunkcii atrioventrikulárneho ústia, vzniku nedostatku alebo stenózy. Komplikované škvrny sa častejšie prejavujú ako dôsledok závažného priebehu reumatických ochorení.

Časté ochorenia mitrálnej chlopne

Prolapse MK - (vydutie alebo prehnutie) ventilov do predsieňovej dutiny počas systolického kontrakcie. Vada je bežnejšia u novorodencov, vrchol detekcie sa vyskytuje vo veku 5-15 rokov.

Môže to byť primárny (neurčitý pôvod) alebo sekundárny - výsledok zápalového procesu alebo poškodenia hrudnej kosti, častejšie u športovcov. Dysplázia spojivového tkaniva naznačuje dedičné genetické ochorenie.

Za porušenie je charakteristické:

 1. Regurgitácia bicuspidovej mitrálnej chlopne narušuje prietok krvi, čo sa prejavuje vývojom pľúcnej hypertenzie (zvýšený tlak v cievach pľúc) a zníženými mierami v periférnych tepnách.
 2. Klinické symptómy závisia od stupňa prolapsu a príčiny defektu.
 3. V počiatočných štádiách sa stav môže zhoršiť minimálne, častejšie počas športu.
 4. Progresívnu regurgitáciu dokazuje rastúca slabosť a závrat, bolesti hlavy a strata vedomia. Často sa obávajú nedostatku dychu, ťažkosti s dýchaním pri najmenšom namáhaní, pocit nedostatku vzduchu.
 5. Vysoké riziko vzniku arytmií a zastavenia srdca.

Nedostatok mitrálnej chlopne - je charakterizovaný neúplným uzatvorením ventilov alebo ich prolapsom (prehĺbenie do dutiny), v dôsledku čoho sa ľavý atrioventrikulárny otvor počas systoly úplne neprekrýva a krv sa uvrhne do predsiene.

 1. Ide o kongenitálny alebo získaný defekt ventilu.
 2. Vadné uzavretie spôsobuje poškodenie ventilov, vlastné akordy spojivového tkaniva alebo papilárne svaly, napínanie vláknitého krúžku.
 3. Zriedkavo sa zistí izolovaná anomálna MC, často kombinovaná porucha.
 4. Bežné príčiny: prasknutie alebo pretrhnutie v dôsledku zranenia alebo infarktu, následok zápalového ochorenia reumatickej alebo autoimunitnej povahy.
 5. Prolaps môže viesť k poruche.
 6. Fatálna nedostatočnosť sa vyvíja pri regurgitácii viac ako 55-90% krvi vo fáze kontrakcie.
 7. Ak dôjde k poruche zlyhania pravej komory s nárastom objemu a rozšírením dutiny srdca.
 8. Klinika sa objavuje, ak je krvný tok obmedzený na viac ako 40%.
 9. Pacienti sa obávajú kašľa s dyspnoeou a hemoptýzou, palpitáciami, recidivujúcou srdcovou bolesťou.
 10. Častou nebezpečnou komplikáciou je fibrilácia predsiení.

Stenóza mitrálnej chlopne: s podobnou patológiou sa znižuje a zužuje plocha a priemer ľavého atrioventrikulárneho ústia, čo obmedzuje prietok krvi cez MC a potom do aorty. Ide o získanú chybu, v 45% prípadov sa spája s takými chybami ventilov: mitrálnou nedostatočnosťou, léziou aortálneho alebo pravého (trikuspidálneho) ventilu.

Hlavné charakteristiky stenózy:

 1. Reumatická povaha vzdelávania. Po prvých príznakoch zápalového ochorenia vo veku 18-25 rokov sa stenóza vyvíja v priebehu 10-25 rokov.
 2. Porucha ventilu môže byť spôsobená infekčnou endokarditídou a sepsou, dôsledkom závislostí od ópia, komplikáciou závažnej syfility alebo aterosklerózy.
 3. V zriedkavých prípadoch dochádza po chirurgickom zákroku k rozvoju chlopne s progresívnym kalcifikovaním prvkov MC.
 4. Klinické príznaky sa vyskytujú s poklesom plochy a priemeru dierky o 50% podľa klasifikácie, čo výrazne porušuje hemodynamiku.
 5. Kompenzátor pre vyrovnanie krvného obehu zvyšuje objem a svalové steny ľavej predsiene, rozvíja sa hypertrofia.
 6. Tlak sa zvyšuje v ľavých horných častiach srdca, čo sa prejavuje pľúcnou hypertenziou.
 7. Vedie k zníženiu kontraktility ľavej spodnej časti srdca, ventrikulárna dilatácia sa rozvíja so zhoršeným prietokom krvi vo veľkom kruhu.
 8. Vysoké riziko vzniku arytmií, zlyhania srdca s pľúcnym edémom.
 9. Klinicky prejavujúca sa ťažká slabosť, dýchavičnosť pri kašli, výskyt spúta s pruhmi krvi indikuje zhoršenie stavu.
 10. Charakterizované sčervenaním tváre a nosa, cyanózou prstov a nechtov. Opuch podkožného tuku brucha, nôh a nôh.

Aké diagnostické metódy možno použiť na určenie ochorenia?

Ak chcete zistiť patologické zmeny mitrálnej chlopne, postupujte takto:

 1. Elektrokardiografia - umožňuje určiť hypertrofiu ľavého srdca, predsieň alebo komory.
 2. Echokardiografia - abnormálne zvuky podporujú stenózu alebo prolaps s nedostatočnosťou.
 3. RTG hrudníka na zistenie zväčšeného srdca.
 4. Ultrazvuk srdca s dopplerografiu veľkých ciev - vyhodnocuje prietok krvi, jeho orientáciu, hemodynamickú stabilitu; umožňuje vyhodnotiť fungovanie ventilov, stupeň uzavretia a otvorenia MK, prolaps, prolaps alebo regurgitáciu.

Vyšetrovanie a výsluch pacienta

Všeobecný lekár alebo kardiológ sa spýta na sťažnosti pacienta, keď sa stav najprv zhoršil, objavili sa symptómy charakteristické pre každú poruchu.

 • auskultácia (počúvanie) so stetoskopom srdcových chlopní, čo naznačuje prítomnosť defektu alebo chyby;
 • definovanie hraníc srdca;
 • počet pulzov, srdcová frekvencia, meranie krvného tlaku;
 • vyšetrenie kože, posúdenie výskytu opuchu, zväčšenie žíl v krku.

Inštrumentálne diagnostické metódy

 1. Znie to srdce. Po vložení katétra cez nádobu do bedra alebo ramena a jej posunu do potrebných oddelení sa skúma intracardiálny tlak, skúma sa stav ventilov a priečok. Ide o účinnú invazívnu techniku ​​v operačnej kardiológii.
 2. Ventrikulografie. Na rozdiel od snímania sa po vstupe katétra injektuje röntgenové kontrastné činidlo. Takto je možné identifikovať chlopňové chyby, zmeny v Atria alebo komorách.

zistenie

Stenóza, prolaps alebo nedostatok mitrálnej chlopne signifikantne zhoršujú kvalitu života pacienta. Závažnosť symptómov závisí od stupňa hemodynamických porúch. Chronický progresívny priebeh zvyšuje riziko postihnutia so zlou prognózou, mortalitou s rozvojom komplikácií. Keď sa objaví chyba, všetkým pacientom sa predpisuje liečba. Lieky a liekové režimy sú menej účinné ako minimálne invazívne chirurgické zákroky. Terapia sa vykonáva v kardiologickej nemocnici.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je patológia, pri ktorej je funkcia ventilu umiestnená medzi ľavou komorou srdca a ľavej predsiene narušená. Ak počas sťahovania ľavej komory dôjde k prolapsu, jeden alebo oba ventilové listy vyčnievajú a dochádza k spätnému prietoku krvi (závažnosť patológie závisí od veľkosti tohto spätného toku).

obsah

Všeobecné informácie

Mitrálna chlopňa je dve dosky spojivového tkaniva umiestnené medzi predsieňou a komorou ľavej strany srdca. Tento ventil:

 • interferuje so spätným prietokom krvi (regurgitácia), ku ktorému dochádza počas komorovej kontrakcie do ľavej predsiene;
 • rôzny oválny tvar, veľkosť v priemere sa pohybuje od 17 do 33 mm a pozdĺžna je 23 - 37 mm;
 • má predný a zadný hrot, zatiaľ čo predná časť je lepšie rozvinutá (s kontrakciou oblúkových komôr smerom k ľavému venóznemu krúžku a spolu s zadným hrotom uzatvára tento krúžok a keď je uvoľnená, komora uzavrie otvor aorty v blízkosti interventrikulárnej septa).

Zadný hrot mitrálnej chlopne je širší ako predný. Zmeny v počte a šírke častí zadného hrotu sú bežné - môžu sa rozdeliť na bočné, stredné a stredné záhyby (najdlhšia je stredná časť).

Existujú rozdiely v mieste a počte akordov.

Pri kontrakcii átria je ventil otvorený a krv prúdi do komory v tomto bode. Keď je komôrka naplnená krvou, ventil sa zatvorí, komorová kontraktúra a krv presunie do aorty.

Pri zmenách srdcového svalu alebo pri niektorých patologických stavoch spojivového tkaniva dochádza k narušeniu štruktúry mitrálnej chlopne, v dôsledku čoho sa pri zmenšovaní komory klapky ventilov ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi pretekala späť do komory.

Patológia bola prvýkrát popísaná v roku 1887 od Cuffera a Borbillona ako auskultatívny fenomén (zistený pri počúvaní srdca), ktorý sa prejavuje vo forme stredne systolických kliknutí (kliknutí), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi.

V roku 1892 Griffith odhalil spojenie medzi apikálnym neskorým systolickým šelestom a mitrálnou regurgitáciou.

V roku 1961 J. Reid publikoval článok, v ktorom presvedčivo ukázal spojenie stredných systolických kliknutí s napätím uvoľnených akordov.

Pri angiografickom vyšetrení pacientov s indikovanými zvukovými symptómami (vykonané v rokoch 1963 až 1968) bolo možné identifikovať príčinu neskorého šumu a systolického kliknutia iba počas angiografického vyšetrenia (J. Barlow a kolegovia). Skúšajúci zistili, že s týmto príznakom sa počas systoly ľavej komory objavuje zvláštne prehnutie mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene. Identifikovaná kombinácia deformácie mitrálnych chlopní v tvare balónika so systolickým šelestom a kliknutiami, ktorá je sprevádzaná charakteristickými elektrokardiografickými prejavmi, identifikovali autori ako auskultato-elektrokardiografický syndróm. V priebehu ďalšieho výskumu bol tento syndróm nazývaný syndróm kliknutia, syndróm slamavých chlopní, syndróm kliknutia a šumu, Barlowov syndróm, Angleov syndróm a ďalšie.

Najbežnejší termín "prolaps mitrálnej chlopne" prvýkrát použil J Criley.

Aj keď sa predpokladá, že prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje najčastejšie u mladých dospelých, dáta štúdie Framingham (najdlhšia epidemiologické štúdie v anamnéze, ktorý trval 65 rokov) ukazujú, že významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia u ľudí rôznych vekových skupín a pohlavia bez, Podľa tejto štúdie sa táto patológia vyskytuje u 2,4% ľudí.

Frekvencia detegovaného prelapsu u detí je 2-16% (v závislosti od spôsobu jeho detekcie). Zriedkavo sa pozoruje u novorodencov, najčastejšie sa vyskytuje v období 7-15 rokov. Až desať rokov je patológia rovnako často pozorovaná u detí oboch pohlaví, ale po 10 rokoch je častejšie pozorovaná u dievčat (2: 1).

V prítomnosti srdcovej patológie u detí sa v 10-23% prípadov deteguje prolaps (vysoké hodnoty sa pozorujú pri dedičných ochoreniach spojivového tkaniva).

Bolo zistené, že pre malý návrat krvi (regurgitáciou), to je najčastejšou srdcové chlopne abnormality neprejavuje, má dobrú prognózu, a nie je nutná liečba. S podstatnú veľkosť krvný backflow výhrez môže byť nebezpečné a vyžaduje chirurgický zákrok, pretože niektorí pacienti vyvinú komplikácie (srdcové zlyhanie, akordy medzera, endokarditída, trombózy s myxomatous mitrálnej letáky zmeniť).

tvar

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a často sa prenáša geneticky. V tejto forme patológie sú listy mitrálnej chlopne natiahnuté a dvere zadržujúce akordy sú predĺžené. V dôsledku týchto nepravidelností, keď sa ventil zatvorí, chlopne vyčnievajú a nemôžu sa tesne uzavrieť. Vrodená prolaps vo väčšine prípadov fungovanie srdca nie je ovplyvnená, ale často v kombinácii s vegetatívny dystónia - príčiny symptómov, že pacienti sú pripočítané k ochoreniu srdca (rekurentná retrosternálna funkčné bolesti, porúch srdcového rytmu).
 2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi chorobami srdca, ktoré spôsobujú porušenie štruktúry ventilových letákov alebo akordov. V mnohých prípadoch prolapsu vyvolal reumatického ochorenia srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčné a alergické povahy), nediferencovaný spojivového tkaniva dysplázia, ochorenia, Ehlers-Danlosův a Marfanov (genetické ochorenie), a ďalšie. Ak je sekundárna forma prolaps mitrálnej chlopne pozorovalo predĺženie bolesť nitroglycerín prerušenia práce srdca, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. Pri porušení týchto akordov vzniknutých srdcových hrudníka zranenia vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc (prerušenie sprevádzané kašľom, počas ktorého oddeľuje penivý ružový hlien).

Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / absencie šumu počas auskultácie, je rozdelený na:

 • Forma "mute", v ktorej symptómy chýbajú alebo sú nedostatočné, je typický pre prolapse a "kliknutia" nie sú počuteľné. Zistená len pomocou echokardiografie.
 • Auskultúrna forma, ktorá sa po vypočutí prejavuje charakteristickými auskultúrnymi a fonokardiografickými "kliknutiami" a hlukom.

V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa uvolňuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • I stupeň - ohyb krídla 3-6 mm;
 • Stupeň II - je pozorovaná deformácia až do 9 mm;
 • Stupeň III - záhyby ohybu viac ako 9 mm.

Prítomnosť regurgitácie a jej závažnosť sa zohľadňuje osobitne:

 • I stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
 • Stupeň II - mierne závažná regurgitácia;
 • Stupeň III - závažná regurgitácia;
 • Stupeň IV - regurgitácia vyjadrená v ťažkej forme.

Príčiny vývoja

Dôvodom prečnievania (prelapsu) mitrálnych chlopní je myxomatózna degenerácia ventilových štruktúr a intrakardiálnych nervových vlákien.

Presná príčina myxomatóznych zmien v chlopni je zvyčajne nerozpoznaná, ale keďže táto patológia je často spojená s dedičnou dysplaziou spojivového tkaniva (pozorovaná v Marfanových, Ehlers-Danlosových syndrómoch, malformáciách hrudníka atď.), Predpokladá sa jej genetická príčina.

Myxomatózne zmeny sa prejavujú difúziou lézie vláknitej vrstvy, deštrukciou a fragmentáciou kolagénu a elastických vlákien, ktoré sú zvýšené akumuláciou glykozaminoglykánov (polysacharidov) v extracelulárnej matrici. Okrem toho sa vo ventiloch ventilu s prolapsom zisťuje kolagén typu III v prebytku. Za prítomnosti týchto faktorov sa znižuje hustota spojivového tkaniva a ventily pri stláčaní vydutia komôr.

S vekom sa zvyšuje myxomatózna degenerácia, takže sa zvyšuje riziko perforácie mitrálnej chlopne a prasknutia akordov u ľudí nad 40 rokov.

Prolaps letákov mitrálnej chlopne môže nastať s funkčnými javmi:

 • regionálne porušenie kontraktility a uvoľnenie myokardu ľavej komory (nižšia bazálna hypokinéza, čo je nútené zníženie rozsahu pohybu);
 • abnormálna kontrakcia (neprimeraná kontrakcia dlhej osi ľavej komory);
 • predčasná relaxácia prednej steny ľavej komory atď.

Funkčné poruchy sú dôsledkom zápalových a degeneratívnych zmien (vývoj s myokarditídou, asynchrónia, excitácia a vedenie impulzov, poruchy srdcového rytmu atď.), Poruchy autonómnej inervácie subvalvulárnych štruktúr a psycho-emocionálne abnormality.

U dospievajúcich môže byť dysfunkcia ľavej komory spôsobená zhoršeným prietokom krvi, ktorý je spôsobený fibromuskulárnou dyspláziou malých koronárnych artérií a topografickými anomáliami ľavej obvodovej artérie.

Prolaps môže nastať na pozadí elektrolytových porúch, ktoré sú sprevádzané intersticiálnym nedostatkom horčíka (ovplyvňuje produkciu defektných kolagénových fibroblastov vo ventilových letákoch a vyznačuje sa závažnými klinickými prejavmi).

Vo väčšine prípadov sa uvažuje o príčine prepadu ventilov:

 • vrodená nedostatočnosť spojivového tkaniva štruktúr mitrálnych chlopní;
 • menšie anatomické anomálie ventilového zariadenia;
 • zhoršená neurovegetatívna regulácia funkcie mitrálnych chlopní.

Primárny prolapse je nezávislý dedičný syndróm, ktorý sa vyvinul v dôsledku vrodených porúch fibrillogenézy (proces výroby kolagénových vlákien). Patrí do skupiny izolovaných anomálií, ktoré sa vyvíjajú na pozadí vrodených porúch spojivového tkaniva.

Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne je zriedkavý, vyskytuje sa, keď:

 • Reumatická lézia mitrálnej chlopne, ktorá sa vyvíja v dôsledku bakteriálnych infekcií (pre osýpky, šarlach, angína rôznych typov atď.).
 • Abnormality Ebsteinu, čo je zriedkavá kongenitálna porucha srdca (1% všetkých prípadov).
 • Porušenie prívodu krvi do papilárnych svalov (vyskytuje sa v šoku, ateroskleróza koronárnych artérií, závažná anémia, abnormality ľavej koronárnej artérie, koronárne).
 • Elastický pseudoksantóm, čo je zriedkavé systémové ochorenie spojené s poškodením elastického tkaniva.
 • Marfanov syndróm - autozomálne dominantné ochorenie patriace do skupiny dedičných patológií spojivového tkaniva. Spôsobená mutáciou génu, ktorý kóduje syntézu glykoproteínu fibrillínu-1. Rozlišuje sa v rôznych stupňoch príznakov.
 • Ehlers-Danlowov syndróm je dedičné systémové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré je spojené s defektom syntézy kolagénu typu III. V závislosti od špecifickej mutácie sa závažnosť syndrómu mení od miernej až po život ohrozujúcu.
 • Účinky toxínov na plod v poslednom trimestri vývoja plodu.
 • Ochorenie koronárnych artérií, ktoré je charakterizované absolútnym alebo relatívnym zhoršením prívodu krvi myokardu, ktorý je výsledkom ochorenia koronárnych artérií.
 • Hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia je autozomálne dominantné ochorenie charakterizované zhrubnutím steny ľavej a niekedy pravej komory. Najčastejšie dochádza k asymetrickej hypertrofii sprevádzanej léziami interventrikulárnej septa. Charakteristickým znakom ochorenia je chaotické (nesprávne) umiestnenie svalových vlákien myokardu. V polovici prípadov je zistená zmena systolického tlaku vo výtokovom trakte ľavej komory (v niektorých prípadoch pravej komory).
 • Porucha predsieňového septa. Je to druhá najbežnejšia vrodená srdcová choroba. Prejavuje sa prítomnosťou dierok v septe, ktorý oddeľuje pravé a ľavé predsiene, čo vedie k vypusteniu krvi zľava doprava (anomálny jav, pri ktorom je normálny obeh narušený).
 • Vegetatívna dystónia (somatoformná autonómna dysfunkcia alebo neurocirkulárna dystónia). Tento komplex príznakov je dôsledkom vegetatívnej dysfunkcie kardiovaskulárneho systému, vyskytuje sa v ochoreniach endokrinného systému alebo centrálneho nervového systému, porušuje krvný obeh, poškodzuje srdce, stres a duševné poruchy. Prvé prejavy sa zvyčajne pozorujú v dospievaní v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Môžu byť prítomné neustále alebo sa vyskytujú iba v stresových situáciách.
 • Poranenia hrudníka atď.

patogenézy

Záhyby mitrálnej chlopne sú trojvrstvové spojivové tkanivové formácie, ktoré sú pripojené k fibromuskulárnemu krúžku a pozostávajú z:

 • vláknitá vrstva (pozostáva z hustého kolagénu a nepretržite sa rozprestiera do tendinózneho akordu);
 • hubovitá vrstva (pozostáva z malého množstva kolagénových vlákien a veľkého množstva proteoglykánov, elastínu a buniek spojivového tkaniva (tvoria predné okraje ventilu));
 • fibroelastická vrstva.

Normálne sú ventily mitrálnej chlopne tenké, kompatibilné štruktúry, ktoré sa voľne pohybujú pod vplyvom krvi prúdiacej cez otvor mitrálnej chlopne počas diastoly alebo pod vplyvom kontrakcie prstenca mitrálnej chlopne a papilárnych svalov počas systoly.

Počas diastoly sa ľavý atrioventrikulárny ventil otvorí a kužeľ aorty sa prekrýva (injekcia krvi do aorty sa zabráni) a počas systoly sa mitrálna chlopňa skladá pozdĺž zosilnenej časti atrioventrikulárnych chlopní.

Existujú jednotlivé znaky štruktúry mitrálnej chlopne, ktoré sú spojené s rôznymi štruktúrami celého srdca a sú variantmi normy (pre úzke a dlhé srdcia, jednoduchá konštrukcia mitrálnej chlopne je typická a krátka a široká, komplikovaná).

Pri jednoduchej konštrukcii je vláknitý krúžok tenký, s malým obvodom (6-9 cm), obsahuje 2-3 malé ventily a 2-3 papilárne svaly, z ktorých až 10 chlopní šľachy prechádza do ventilov. Akordy takmer nie sú vidlice a sú pripojené hlavne k okrajom ventilov.

Komplexná konštrukcia sa vyznačuje veľkým obvodom vláknitého prstenca (asi 15 cm), 4-5 ventilov a zo 4 až 6 papilárnych svalov s viacerými hlavami. Akordové šnúry (od 20 do 30) sa rozvetvujú do množstva závitov, ktoré sú pripevnené k okraju a telesu ventilov, ako aj k vláknitému krúžku.

Morfologické zmeny v prolase mitrálnej chlopne sa prejavujú proliferáciou slizničnej vrstvy ventilového listu. Vlákna slizničnej vrstvy prenikajú do vláknitej vrstvy a porušujú jej celistvosť (čím ovplyvňujú segmenty ventilov umiestnených medzi akordmi). V dôsledku toho sa ventily prepadajú a pri systéme ľavej komory sa dome-kupola ohýba smerom k ľavej predsieni.

Oveľa menej často dochádza k predĺženiu akordov alebo k slabému chordálnemu zariadeniu.

V sekundárnom prolase je najtypickejšie lokálne fibroelastické zahustenie spodného povrchu oblúkového ventilu a histologická ochrana jeho vnútorných vrstiev.

Prolaps prednej mitrálnej chlopne v primárnej aj sekundárnej forme patológie je menej častý než poškodenie zadného hrdla.

Morfologické zmeny v primárnom prolase sú procesom myxomatóznej degenerácie mitrálnych hrudiek. Myxomatózna degenerácia nemá žiadne príznaky zápalu a je geneticky určeným procesom deštrukcie a straty normálnej architektoniky fibrilárneho kolagénu a elastických štruktúr spojivového tkaniva, ktorý je sprevádzaný akumuláciou kyslých mukopolysacharidov. Základom rozvoja tejto degenerácie je dedičná biochemická chyba pri syntéze kolagénu typu III, čo vedie k zníženiu molekulárnej organizácie kolagénových vlákien.

Vláknitá vrstva je ovplyvnená hlavne - jej zriedenie a diskontinuita, súčasné zahustenie voľnej hubovitej vrstvy a pokles mechanickej pevnosti ventilov.

V niektorých prípadoch je myxomatózna degenerácia sprevádzaná rozťahovaním a pretrhnutím akordov šľachy, rozšírením mitrálneho krúžku a koreňa aorty, poškodením aortálnych a trikuspidálnych chlopní.

Kontraktilná funkcia ľavej komory v dôsledku nedostatočnej mitrálnej nedostatočnosti sa nemení, ale v dôsledku vegetatívnych porúch sa môže objaviť hyperkinetický srdcový syndróm (zvýšené srdcové zvuky, systolické vylúčenie, rozdielna pulzácia karotických artérií, mierna systolická hypertenzia).

V prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti je kontraktilita myokardu znížená.

Primárny prolaps mitrálnej chlopne v 70% je sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou, o ktorej sa predpokladá prítomnosť bolesti v správnom hypochondriu počas dlhšieho behu a športu. Vzniká v dôsledku:

 • vysoká vaskulárna reaktivita malého kruhu;
 • hyperkinetický srdcový syndróm (spôsobuje relatívnu hypervolémiu malého kruhu a poškodenie venózneho odtoku z pľúcnych ciev).

Existuje tiež tendencia k fyziologickej hypotenzii.

Prognóza priebehu hraničnej pľúcnej hypertenzie je priaznivá, ale za prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti sa hraničná pľúcna hypertenzia môže zmeniť na vysokú pľúcnu hypertenziu.

príznaky

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa líšia od minimálnych (v 20-40% prípadov úplne chýba) až po významné. Závažnosť symptómov závisí od stupňa spojivového tkaniva v srdcovej dysplázii, prítomnosti autonómnych a neuropsychiatrických abnormalít.

Markery dysplázie spojivového tkaniva zahŕňajú:

 • krátkozrakosť;
 • ploché nožičky;
 • astenický typ tela;
 • vysoký rast;
 • znížená výživa;
 • slabý vývoj svalov;
 • zvýšená flexibilita malých kĺbov;
 • porušenie držania tela.

Klinicky sa môže manifestovať prolaps mitrálnej chlopne u detí:

 • Identifikovali v ranom veku príznaky dysplastického vývoja štruktúr spojivového tkaniva väzivového a muskuloskeletálneho systému (zahŕňajú dyspláziu bedier, pupočnú a inguinálnu herniu).
 • Predispozícia na nachladnutie (časté bolesť hrdla, chronická tonzilitída).

Pri absencii akýchkoľvek subjektívnych symptómov u 20-60% pacientov v 82 až 100% prípadov sa zistili nešpecifické príznaky neurocirkulačnej dystónie.

Hlavné klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • Kardiálny syndróm sprevádzaný vegetatívnymi prejavmi (obdobia bolesti v oblasti srdca, ktoré sa nespájajú so zmenami v činnosti srdca, ktoré sa vyskytujú počas emočného stresu, fyzickej námahy, hypotermie a charakteru sa podobajú na angínu).
 • Palpitácie a prerušenia srdca (pozorované v 16 až 79% prípadov). Subjektívne pocit tachykardie (rýchly tep srdca), "prerušenie", "vyblednutie". Extrasystoly a tachykardia sú labilné a sú spôsobené úzkosťou, fyzickou námahou, čajom a kávou. Najčastejšie sa zistí sínusová tachykardia, paroxyzmálna a neparoxysmálna supraventrikulárna tachykardia, supraventrikulárne a ventrikulárne extrasystoly, zriedkavo sa zistí sínusová bradykardia, parasystol, fibrilácia predsiení a flutter predsiení, syndróm WPW. Ventrikulárne arytmie vo väčšine prípadov nepredstavujú hrozbu pre život.
 • Hyperventilačný syndróm (porušenie systému regulácie dýchania).
 • Vegetatívne krízy (záchvaty paniky), ktoré sú paroxysmálnymi stavmi neepileptického charakteru a vyznačujú sa polymorfnými vegetatívnymi poruchami. Vyskytujú sa spontánne alebo situačne, nie sú spojené s hrozbou pre život alebo silnou fyzickou námahou.
 • Synkopálne stavy (náhla krátkodobá strata vedomia sprevádzaná stratou svalového tonusu).
 • Poruchy termoregulácie.

U 32-98% pacientov nie je bolesť na ľavej strane hrudníka (kardialgia) spojená s poškodením srdcových tepien. Vyskytuje sa spontánne, môže byť spojená s preťažením a stresom, je zastavená užívaním valocordu, Corvalolom, validolom alebo prechádza sama. Pravdepodobne vyvolané dysfunkciou autonómneho nervového systému.

Klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne (nevoľnosť, pocit kómy v krku, zvýšené potenie, synkopálne stavy a krízy) sú bežnejšie u žien.

U 51-76% pacientov sa zistili periodicky sa opakujúce bolesti hlavy podobajúce sa bolestiam hlavy s napätím. Obidve polovice hlavy sú ovplyvnené, bolesť je vyvolaná zmenami počasia a psychogénnych faktorov. Pri 11 - 51% sa pozoruje migréna.

Vo väčšine prípadov neexistuje žiadna korelácia medzi pozorovaným dyspnoe, únavou a slabosťou a závažnosťou hemodynamických porúch a toleranciou cvičenia. Tieto príznaky nie sú spojené s deformáciami skeletu (psychoneurotického pôvodu).

Dýchavičnosť môže byť iatrogénna alebo môže byť spojená s hyperventilačným syndrómom (nedochádza k žiadnym zmenám v pľúcach).

Pri 20-28% sa pozoruje predĺženie QT intervalu. Zvyčajne je to asymptomatické, ale ak je prelaps mitrálnej chlopne u detí sprevádzaný syndrómom predĺženého QT intervalu a mdloba, je potrebné určiť pravdepodobnosť vzniku život ohrozujúcich arytmií.

Auskulatívne príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • izolované kliky (kliknutia), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi ľavou komorou a sú zistené počas obdobia mesosystolov alebo neskorej systoly;
 • kombinácia kliknutí s neskorým systolickým šumom;
 • izolované neskoré systolické šelesty;
 • holosystolický hluk.

Pôvod izolovaných systolických kliknutí je spojený s pretiahnutím akordov s maximálnou deformáciou mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene a náhlym výbežkom atrioventrikulárnych hrudiek.

 • byť jednotné a viacnásobné;
 • počúvať neustále alebo prechodne;
 • zmeňte jeho intenzitu pri zmene pozície tela (zvýšenie vertikálnej polohy a oslabenie alebo zmiznutie v náchylnej polohe).

Kliknutia sa zvyčajne počujú na vrchole srdca alebo v bode V, vo väčšine prípadov nie sú držané za hranicami srdca, nepresahujú objem druhého srdcového tónu.

U pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sa zvyšuje vylučovanie katecholamínov (adrenalínové a noradrenalínové frakcie) a počas dňa sa pozoruje nárast podobný vrcholu a v noci sa tvorba katecholamínov znižuje.

Často existujú depresívne stavy, senestopatia, hypochondriálne zážitky, komplex asténnych symptómov (neznášanlivosť jasného svetla, hlasné zvuky, zvýšená rozptýlenosť).

Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

Prolaps mitrálnej chlopne je bežná patológia srdca, ktorá sa zistí počas povinného vyšetrenia tehotných žien.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň počas tehotenstva je priaznivý a môže sa znížiť, pretože v tomto období rastie srdcový výkon a znižuje sa periférna vaskulárna rezistencia. V tomto prípade tehotné ženy častejšie zisťujú srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárne extrasystoly). Pri stupni 1 prelapsu dochádza k prirodzenému pôrodu.

S prolapsom mitrálnej chlopne s regurgitáciou a prelapsom stupňa 2 má byť očakávaná matka pozorovaná kardiológa počas celého tehotenstva.

Liečba liekov sa vykonáva iba vo výnimočných prípadoch (mierne alebo ťažké s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch).

U gravidít sa odporúča žena s prolapsom mitrálnej chlopne:

 • vyhýbať sa dlhotrvajúcemu vystaveniu teplu alebo chladu, nie je dlhý čas v uvoľnenej miestnosti;
 • nevedie sedavý životný štýl (predĺžená sedenie vedie k stagnácii krvi v panve);
 • odpočívajte v polohe naklonenia.

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa:

 • Štúdium histórie ochorenia a rodinnej anamnézy.
 • Auskultácia (počúvanie) srdca, ktorá vám umožňuje identifikovať systolické kliknutie (click) a neskoré systolické šelesty. Ak máte podozrenie na prítomnosť systolických kliknutí, počúvanie sa vykoná v stojacom postavení po malej fyzickej námahe (squatting). U dospelých pacientov je možné vykonať test s inhaláciou amylnitritu.
 • Echokardiografia je hlavnou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistiť prepad ventilov (používa sa iba parastenná pozdĺžna poloha, z ktorej začína echokardiografia), stupeň regurgitácie a prítomnosť myxomatóznych zmien vo ventilových letákoch. V 10% prípadov je možné detegovať prolaps mitrálnej chlopne u pacientov, ktorí nemajú subjektívnu sťažnosť a auskultatívne príznaky prolapsu. Špecifickým echokardiografickým znakom je prehnutie listu v strede, konci alebo cez systol do dutiny ľavej predsiene. Hĺbka klesania nie je v súčasnosti špecificky zohľadnená (neexistuje žiadna priama závislosť od prítomnosti alebo závažnosti stupňa regurgitácie a charakteru poruchy srdcového rytmu). V našej krajine sa mnohí lekári naďalej zameriavajú na klasifikáciu v roku 1980, ktorá rozdeľuje prolaps mitrálnej chlopne na stupne v závislosti od hĺbky prelapsu.
 • Elektrokardiografia, ktorá umožňuje identifikovať zmeny v konečnej časti komorového komplexu, srdcové arytmie a vedenie.
 • Röntgenový lúč, ktorý umožňuje určiť prítomnosť mitrálnej regurgitácie (pri jej absencii nie je žiadna expanzia tieňa srdca a jeho jednotlivých komôr).
 • Phonokardiografia, ktorá dokladá zvukové javy mozgovej prolapsy počas auskultácie (grafická metóda nahrávania nenahrádza zmyslové vnímanie zvukových vibrácií s uchom, takže uprednostňuje sa auskultácia). V niektorých prípadoch sa na analýzu štruktúry fázových indikátorov systoly používa fonokardiografia.

Keďže izolované systolické kliknutia nie sú špecifickým auskultatívnym znakom prolapsu mitrálnej chlopne (pozorované pri interatriálnych alebo interventrikulárnych septačných aneuryzmech, prolapsu trikuspidálnej chlopne a pleuroperikardiálnych adhéziách), je potrebná diferenciálna diagnostika.

Neskoré systolické kliky sú lepšie počuť v ležiacej polohe na ľavej strane, zväčšenej počas manévru Valsalvy. Povaha systolického šumu pri hlbokom dýchaní sa môže meniť, najzreteľnejšie odhaliť po cvičení vo vzpriamenej polohe.

Izolovaný neskorý systolický šelest sa pozoruje približne v 15% prípadov, počuje sa na vrchole srdca a je vykonávaný v oblasti axilárnej oblasti. Pokračuje až do druhého tónu, vyznačuje sa hrubým, "škrabaným" charakterom, ležiacim na ľavej strane. Nie je patognomickým znakom prolapsu mitrálnej chlopne (možno ju počuť s obštrukčnými léziami ľavej komory).

Golosistolický šum, ktorý sa objavuje v niektorých prípadoch počas primárneho prolapsu, je dôkazom mitrálnej regurgitácie (vykonávaná v axilárnej oblasti, zaberá celý systol a zostáva takmer nezmenená, keď sa mení pozícia tela, zvyšuje sa manévrom Valsalvy).

Nepovinné prejavy sú "škrabaním" kvôli vibráciám akordovej či zväzkovej časti (najčastejšie počuť s kombináciou systolických kliknutí s hlukom ako s izolovanými kliknutiami).

V detstve a dospievaní môžeme počuť predlaps mitrálnej chlopne ako tretí tón vo fáze rýchleho naplnenia ľavej komory, ale tento tón nemá diagnostickú hodnotu (u chudých detí to môže byť počuť v neprítomnosti patológie).

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od závažnosti patológie.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň v neprítomnosti subjektívnych ťažkostí nepotrebuje liečbu. Neexistujú žiadne obmedzenia v triedach telesnej výchovy, ale neodporúča sa profesionálne hrať šport. Pretože prelaps mitrálnej chlopne 1 stupňa s regurgitáciou nespôsobuje patologické zmeny v krvnom obehu, v prítomnosti tohto stupňa patológie sú len posilňovanie vzpierania a cvičenia na silových simulátoroch kontraindikované.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne môže byť sprevádzaný klinickými prejavmi, preto je možné použiť symptomatickú lekársku liečbu. Tiež je povolené telesné vzdelávanie a šport, ale kardiológ vyberá optimálnu záťaž pre pacienta počas konzultácie.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne s regurgitáciou 2 stupňov si vyžaduje pravidelné sledovanie a za prítomnosti príznakov poruchy obehu, arytmií a prípady synkopálnych stavov - v individuálne zvolenom liečení.

Mitrálna chlopňa stupňa 3 sa prejavuje závažnými zmenami v štruktúre srdca (rozšírenie ľavej predsieňovej dutiny, zahustenie komorových stien, výskyt abnormálnych zmien v obehovej sústave), čo vedie k nedostatočnosti mitrálnej chlopne a poruchám srdcového rytmu. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú intervenciu - uzatvorenie ventilových letákov alebo protetiky. Šport je kontraindikovaný - namiesto telesnej výchovy sa pacientom odporúča používať špeciálne gymnastické cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie.

Na symptomatickú liečbu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sú predpísané nasledujúce lieky:

 • vitamíny skupiny B, PP;
 • v prípade tachykardie, beta-adrenergných blokátorov (atenolol, propranolol atď.), ktoré eliminujú rýchle srdcové zlyhanie a pozitívne ovplyvňujú syntézu kolagénu;
 • v prípade klinických prejavov vaskulárnej dystónie, adaptagénov (prípravky Eleutherococcus, ženšen atď.) a prípravkov obsahujúcich horčík (Magne-B6 atď.).

Počas liečby sa používajú aj metódy psychoterapie, ktoré znižujú emocionálne napätie a eliminujú prejavy symptómov patológie. Odporúča sa užívať sedatívne infúzie (infúzia matky, koreňa valeriánov, hlohu).

Pri vegetatívno-dystonických poruchách sa používajú postupy akupunktúry a vody.

Všetci pacienti s prítomnosťou prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú:

 • prestať s alkoholom a tabakom;
 • pravidelne, najmenej polhodinu denne, vykonávať fyzickú aktivitu, obmedzujúc nadmerné cvičenie;
 • pozorujte vzory spánku.

Prolaps mitrálnej chlopne, ktorý sa identifikuje u dieťaťa, môže s vekom samotným zmiznúť.

Prolaps mitrálnej chlopne a šport sú kompatibilné, ak pacient chýba:

 • epizódy bezvedomia;
 • náhle a trvalé srdcové arytmie (určené denným monitorovaním EKG);
 • mitrálna regurgitácia (určená výsledkami ultrazvuku srdca s Dopplerom);
 • znížená kontraktilita srdca (určená ultrazvukom srdca);
 • predtým prenesený tromboembolizmus;
 • rodinná anamnéza náhlej smrti medzi príbuznými s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne.

Vhodnosť na vojenskú službu za prítomnosti prolapsu nezávisí od stupňa ohybu ventilov, ale od funkčnosti ventilového zariadenia, to znamená od množstva krvi, ktoré ventil prechádza späť do ľavej predsiene. Mladí ľudia sú odvezený do armády s prolapsom mitrálnej chlopne 1-2 stupne bez návratu krvi alebo s regurgitáciou 1. stupňa. Armádna služba je kontraindikovaná v prípade prelapsu 2 stupňov s regurgitáciou vyššou ako 2. stupeň alebo za prítomnosti poruchy vodivosti a arytmie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ochorenie srdca

iserdceStupne prolapsu mitrálnej chlopnePrakticky každý si spomína na priebeh anatómie - mitrálna chlopňa je pohodlne umiestnená medzi ľavými orgánmi - komorou a átriom. Prolaps v tomto prípade sa nazýva nič viac ako prah srdca, ku ktorému dochádza v prípade deformácie ventilových letákov.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Prvé príznaky a liečba ischémie srdca

Nedostatok krvného zásobovania v latinčine je srdcová ischémia. Krv počas ischémie jednoducho nie je schopná prechádzať koronárnymi artériami v požadovanom množstve v dôsledku zablokovania alebo zúženia.

Vitamíny na posilnenie krvných ciev: ako konať, indikácie na prijatie

Z tohto článku sa dozviete: prečo potrebujeme vitamíny pre krvné cievy. Ktoré z nich by sa mali použiť na posilnenie steny kapilár a zlepšenie práce celého kardiovaskulárneho systému.

Detailná kontrola supraventrikulárnej tachykardie: príčiny, liečba, prognóza

Z tohto článku sa dozviete, ako sa vyvíja supraventrikulárna tachykardia, príčiny a rizikové faktory. Ako sa tento útok rozvíja, aké symptómy sú pre ňu charakteristické.

Cerebrovaskulárna príhoda - príznaky a liečba

Zhoršená cerebrálna cirkulácia u dospelých je komplexná patológia mozgových ciev, ktorá je postihnutá postihnutím a smrťou. Ak bola skôr pozorovaná hlavne u starších ľudí, teraz je ochorenie výrazne mladšie.