Infarkt je akútny stav, často komplikácia koronárnej choroby srdca. Je charakterizovaný nekonštantným prietokom krvi do srdca. A ak do 20 minút krv nedosiahne časť srdca, potom jej bunky zomrú. Tento jav sa nazýva srdcový záchvat.

Toto ochorenie, nazývané dolný infarkt myokardu, sa vyznačuje tým, že sa zastaví tok krvi na dolných stenách srdca, v dôsledku čoho zomrú. Toto ochorenie sa tiež nazýva bazálny infarkt. Najčastejšie sa vyskytuje u relatívne mladých ľudí vo veku 40 rokov. Trvanie života s touto chorobou a možnosť vyliečenia závisí od zdravia pacienta, chronických ochorení a kvality lekárskej starostlivosti.

príčiny

Z dôvodov, ktoré spôsobujú infarkt myokardu nižšieho účinku, patria:

 • fajčenie;
 • používanie alkoholu;
 • genetika;
 • vaskulárna ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • cholesterol;
 • hypertenzia.

Fajčenie a nadmerné pitie sú najčastejšie faktory ovplyvňujúce zdravie. Týka sa to nielen kardiovaskulárneho systému, ale aj organizmu ako celku. Nikotín a alkohol zabíjajú živé bunky v orgánoch, vyvolávajú rôzne ochorenia.

Hlavným dôvodom vzniku takéhoto nebezpečného stavu sa stáva množstvo zlá návyky: fajčenie, konzumácia alkoholu

Genetická predispozícia tiež zanecháva viditeľnú stopu pre ľudské zdravie. Ak jeden z príbuzných zomrel na znížený infarkt myokardu, potom existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu podobnej choroby.

Diabetes mellitus ovplyvňuje aj kardiovaskulárny systém. Je to preto, že najčastejšie vedie k nadmernej hmotnosti. Potom tukové tkanivo obklopuje srdcový sval a blokuje tok krvi.

Cholesterol a hypertenzia sú charakterizované tlakovými rázmi. Jeho volatilita môže vyvolať infarkt.

príznaky

Hlavným rysom infarktu horšieho myokardu je silná bolesť na hrudníku. Táto bolesť sa často vyskytuje v ľavej ruke alebo lopatke. Môžu byť prírastkové aj trvalé. Trvanie tejto bolesti sa pohybuje od 15 do 35 minút. Väčšina ľudí spravidla nemôže stáť a len stratiť vedomie.

Niekedy dochádza k ostrému bolesti, z ktorého osoba ihneď stráca vedomie. Potom musíte urobiť prvú pomoc a okamžite zavolať sanitku.

Takéto porušenie srdca sa v prevažnej väčšine prípadov prejavuje veľmi akútne.

Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Ak vidíte, že človek je chorý, drží na svojom srdci a potom náhle omdlí, je potrebné poskytnúť prvú pomoc predtým, než príde sanitka. Aj keď si nie ste istí, že synkopa je vyvolaná srdcovými problémami, táto pomoc bude základná a vhodná pre takmer akúkoľvek príležitosť.

Prvým a základným pravidlom prvej pomoci je zavolať sanitku. Ďalej je potrebné umiestniť dotknuté polovice sedenia. Aby bolo pre neho ľahšie dýchať, je potrebné uvoľniť krk z kravaty, košele alebo bundy. Takže hrudník bol otvorený. Potom musíte dať obeť tabletu "nitroglycerín". Ak si však nie ste istí tlakom pacienta, je lepšie to nerobiť. Takáto akcia môže situáciu zhoršiť. Je lepšie umiestniť pod jazyk "Aspirín". Poskytne príležitosť zabrániť trombóze.

V prípade nedostatku dýchania a pulzu je potrebné použiť umelé dýchanie a nepriamu masáž srdca. Takéto manipulácie sa najlepšie vykonávajú súčasne. To zvyšuje prežitie obete. Resuscitácia by sa mala vykonať pred príchodom ambulancie.

Keď sa objavia prvé príznaky patologického stavu, je potrebné zavolať posádku sanitky.

Diagnóza ochorenia

Nižší infarkt myokardu možno diagnostikovať niekoľkými spôsobmi:

 1. Bez použitia diagnostických zariadení.
 2. Kontrola hardvéru.
 3. Pomocou analýz.

Prvým spôsobom je, že lekár skúma pacienta priamo. Mal by si zobrať históriu, preskúmať pacienta, vykonať palpáciu, skontrolovať pulz, skontrolovať hrudník poklepaním (umožňuje skontrolovať, čo srdce má hranice), počúvať hrudník, meranie tlaku a telesnej teploty.

Posun srdcového bodu, narušenie pulzovej frekvencie, rozšírenie hraníc srdca, nízky krvný tlak, horúčka poukazujú na prítomnosť ochorenia.

Druhým spôsobom skúmania je hardvér. Poskytuje možnosť presnejšie určiť chorobu a stupeň jej vývoja. Metódy vyšetrenia prístroja zahŕňajú: EKG, EchoCG, MRI, koronárnu angiografiu.

Tretia metóda zisťovania je založená na analýzach. Vďaka krvnému testu na stanovenie biochemických markerov a všeobecnému vyšetreniu krvi môžete vidieť celý obraz choroby.

Lekári nepoužívajú žiadnu metódu vyšetrenia osoby, používajú všetky tri. To umožňuje presne diagnostikovať a predpisovať liečbu.

Komplexná diagnostika odhaľuje nielen povahu srdcového problému, ale aj rozsah poškodenia tkaniva

liečba

Hlavným liekom počas liečby nižšieho infarktu myokardu je "aspirín". Bol to on, ktorý zabraňuje výskytu krvných zrazenín, čo je pre túto chorobu veľmi charakteristické. Podobný liek je Plavix. Okrem týchto dvoch liekov sú predpísané beta-blokátory, ktoré obnovujú bunky, čím znižujú zaťaženie srdcového svalu.

Existujú však také prípady, keď lieky nepomáhajú priviesť človeka do normálneho stavu. V tomto prípade je priradená operácia. Jeho princípom je obnovenie buniek. Spravidla je úspešná a vo väčšine prípadov po operácii zostáva osoba nažive.

prevencia

Ak človek vie svoju predispozíciu k tomuto typu choroby, potom sa mu dá zabrániť. Aby ste to dosiahli, musíte po 30 rokoch ovládať svoj životný štýl. To platí najmä o výžive. Pretože jedlo obsahuje cholesterol, ktorý je jednou z príčin infarktu myokardu a musí byť kontrolovaný.

Ale ak sa náhle objaví nezvratná situácia - došlo k infarktu - musíte začať viesť zdravý životný štýl. Po prvé, mali by ste sa vzdať zlých návykov, vo väčšine prípadov vedú k komplikácii choroby. Mali by ste tiež kontrolovať výživu, môžete pridať minimálne cvičenie a určite odstrániť zdroj stresu. Tieto opatrenia pomôžu spomaliť vývoj choroby a zlepšiť celkové zdravie. Ak dodržiavate preventívne opatrenia, riziko opakovaného srdcového infarktu sa výrazne zníži.

Inferiorálny infarkt myokardu

Nižší infarkt je stav myokardu, v ktorom sú bunky umiestnené pozdĺž dolnej steny srdcového svalu zomierané kvôli nedostatku kyslíka.

Hlavnou príčinou tohto nebezpečného stavu je obštrukcia správnej koronárnej artérie.

Prognóza lekárov pre pacientov s nižším infarktom myokardu závisí od veku, fyzického stavu a prítomnosti iných závažných patologických stavov.

Samotný srdcový záchvat je akútnym kritickým stavom, keď prestane tečie krv do srdca. Zvyčajne sa aterosklerotický plak, oddelený od steny krvných ciev a blokujúci artériu, ktorá sa živí srdcom, stáva príčinou infarktu.

Kvôli zníženiu prietoku krvi sa do srdcového svalu neprivádza správne množstvo kyslíka, bunky orgánu zomrú, čo spôsobuje silnú bolesť. Okrem toho infarkt často sprevádza nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie, dezorientácia, závrat.

Nie vždy infarkt sprevádza bolesť hrudnej kosti, najmä u žien, ktorá by sa mala brať do úvahy pri posudzovaní stavu osoby, ktorá sa náhle ochorela. Choroba je veľmi nebezpečná, iba 50% pacientov má čas na dodanie na resuscitáciu a tretina z nich zomrie v najbližších dňoch.

Klasifikujte myokardiu podľa faktorov:

 • na postihnutom mieste (malé ohnisko, rozsiahle a veľké ohnisko);
 • do hĺbky (posúďte postihnuté vrstvy myokardu);
 • po prúde (monocyklické a pretrvávajúce, opakujúce sa a opakujúce sa);
 • lokalizácia (horná časť myokardu, kombinovaná, pravá komora, interventrikulárna septa, ľavá komora - zadná, predná, dolná a bočná).

Vek, pri ktorom existuje riziko srdcového infarktu

Často je infarkt dolnej steny myokardu diagnostikovaný u ľudí vo veku 40-60 rokov a to je vysvetliteľné - hlavnou príčinou infarktu je srdcová ischémia. Ochorenie koronárnych artérií je následne spôsobené oddelením krvnej zrazeniny v cieve alebo aterosklerotickým plakom na stenách tepien.

Ateroskleróza sa prejavuje v priebehu rokov, po 40 rokoch plaky v krvných cievach sťažujú dodávanie kyslíka do srdca a spôsobujú zodpovedajúcu patológiu. Nedostatok krvného zásobovania je v rozpore s potrebami, ktoré zostávajú na rovnakej úrovni, pretože muž stredného veku vedie aktívny život - pracuje, pohybuje a hrá šport. Situácia sa zhoršuje fajčením, zneužívaním alkoholu.

Po 60 rokoch klesá aktivita ľudí, potreba aktívnej krvi taktiež nie je tak vysoká ako v 40 rokoch. V dôsledku toho sa debet s úverom zbieha a výskyt infarktu klesá.

Za posledných 10 rokov sa mladí ľudia stali náchylnými na infarkt, čo sa vysvetľuje dodržiavaním mladej generácie na rýchle občerstvenie, v dôsledku čoho sa zvyšuje množstvo lipidov v krvi, cholesterol sa ukladá do ciev s následnými následkami (30 ľudí má srdcový infarkt).

Faktory vyvolávajúce zadnebasálny infarkt myokardu zahŕňajú:

 • fajčenie a pitie;
 • genetika;
 • telesnej aktivity;
 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol v krvi;
 • ischémia.

Poškodenie srdcového svalu

Steny srdca sú zložené z niekoľkých vrstiev. S infarktom môže nekróza postihnúť jednu aj niekoľko vrstiev:

 • endokard - vrstva až do hrúbky 0,5 mm, línie srdcovej dutiny, pozostáva z spojivového tkaniva;
 • myokard - svalová vrstva zodpovedná za jeho kontrakciu a prenos bioelektrického impulzu pozostáva z kardiomyocytov;
 • epikard - vrstva spojivového tkaniva, ktorá sa tesne spája s myokardom.

V zásade myokard postihuje oblasť ľavej komory. V závislosti od hĺbky lézie sa pomocou kardiogramu určujú tieto typy infarktu:

 • transmurálne - kardiomyocyty zomierajú v celom myokarde. Najzávažnejším stavom je infarkt zadnej steny, plný smrti;
 • non-transmural - smrť neovplyvňuje všetky vrstvy myokardu;
 • subendokardiálna - lézia je lokalizovaná v horných vrstvách srdcového svalu;
 • intramural - lézia je lokalizovaná v myokarde, bez ovplyvnenia epikardu, endokardu.

Diagnóza nižšieho infarktu

Diagnostické opatrenia sú dôležitým krokom v pomoci pacientovi, pretože umožňujú diferenciáciu infarktu myokardu z iných patologických stavov. Čím skôr sa diagnostikuje, tým rýchlejšie môže liečba začať. Cieľom mnohých opatrení je určiť rozsah poškodenia srdca a lokalizáciu nekrózy.

Fyzikálne vyšetrenie je nasledovné diagnostické opatrenia bez účasti zariadenia:

 • prijímanie histórie (určenie načasovania ochorenia, typ bolesti);
 • inšpekcia;
 • palpácia (tkanivá sú pocítané pri detekcii bodu srdca vedľa hrudníka - v prípade srdcového infarktu sa bod posúva. Zväčšené uzly informujú lekára o prítomnosti zápalového procesu);
 • impulzný odhad. Určené jeho frekvenciou a plnosťou. S infarktom je pulz narušený, kontrakcie sa môžu úplne zastaviť. Ak má lekár podozrenie z krvnej zrazeniny, ktorá upcháva tepnu dolnej končatiny, meria pulz na stehne, pod kolenom a na členku;
 • perkusie - poklepaním na hrudník, aby sa odhalili hranice srdca. Posun hraníc hovorí o stagnácii;
 • auskultácia - pomocou stetoskopu lekár počúva zvuky srdca. Ak sa zistia patologické tóny, môžeme hovoriť o zlyhaní srdca;
 • meranie tlaku - indikátor klesá s infarktom;
 • meranie teploty - s akútnym infarktom sa môže zvýšiť.

Hardvérové ​​vyšetrenie je nasledovné diagnostické opatrenia:

 • EKG je najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako zistiť infarkt akéhokoľvek druhu, určiť jeho povahu a polohu;
 • Echokardiografia vám umožňuje sledovať prácu srdca v reálnom čase. Umožňuje identifikovať porušenie svalových kontrakcií, vypočítať rýchlosť prietoku krvi, identifikovať aneuryzmu, krvnú zrazeninu, posúdiť stav ventilov a krvných ciev;
 • scintigrafia je technika založená na tom, že sa rádioaktívne izotopy akumulujú na miestach myokardu. Niektoré izotopy sa hromadia v živých tkanivách myokardu, iné v mŕtvych, čo umožňuje vizualizovať obraz patológie;
 • koronografia pomáha určiť cievnu priepustnosť. Podstata techniky spočíva v zavedení kontrastného činidla do femorálnej artérie, po ktorej sa fotografujú na identifikáciu trombózy, plaku, zhoršeného prietoku krvi;
 • MRI deteguje aj najmenšie poškodenie myokardu.

Laboratórne testy sú nasledovné diagnostické opatrenia:

 • kompletný krvný obraz a biochemické zobrazenie stavu tela;
 • krvný test na markery nekrózy odhaľuje nekrózu tkaniva myokardu.

Pomoc s nižším infarktom

Znalosť poskytovania prvej pomoci osobe s infarktom môže zachrániť životy. WHO vypracovala pokyny, ktoré vysvetľujú, ako pomôcť pred príchodom lekára. Čím dlhšie trvá stav, tým väčšia bude postihnutá oblasť, takže hlavným cieľom je obnoviť dodávku kyslíka do srdcového svalu.

Pravidlá prvej pomoci:

 • zavolajte sanitku;
 • umiestnite obeť do polosedačky, mierne ohýbajte nohy na kolenách;
 • tesné oblečenie je potrebné odblokovať, upevniť spony a pásy, odstrániť kravatu;
 • podajte nitroglycerín pod jazykom, podľa možnosti meraním tlaku, pretože keď je indikátor menší ako 90 mm. Hg. Art. nie je potrebné dať pilulku;
 • žuť 300 mg aspirínu, čo zníži viskozitu krvi, neumožní, aby sa krvné doštičky držali spolu;
 • ak je ambulancia nedostupná alebo dlho nechodí, môžete sa pokúsiť odviezť obeť do nemocnice - starostlivo, bez toho, aby ste urobili náhle pohyby;
 • ak je človek v bezvedomí, nie je pulz alebo dýchanie je nestabilné, umelé dýchanie a nepriama masáž srdca sa dá urobiť. Takéto činnosti je potrebné vykonať, kým lekári prídu z ambulancie. V nemocnici lekári prijmú primerané opatrenia na pomoc pacientovi.

Čo robiť po infarkte

Po srdcovom infarkte sa mení život človeka, niektoré obmedzenia sa vzťahujú na výživu, denný režim, aktivitu atď. Odporúča sa vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu, aby nedošlo k druhému infarktu. Zobrazuje mierne zaťaženie - chôdza, cvičebná terapia.

Stres má škodlivý účinok na srdce a krvné cievy - počas nervového zhroucenia srdce rýchlo porazí, svalovú potrebu kyslíka sa zvyšuje, čo môže vyvolať nový útok.

Čo sa týka výživy, nemôžete jesť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Takéto výrobky vyvolávajú aterosklerózu, ťažko stráviteľné a preťažujú nielen tráviaci trakt, ale aj celé telo.

Fajčenie a alkoholické nápoje sú škodlivé aj pre zdravú osobu a po infarkte sú kontraindikované.

Riziko opakovaného infarktu pretrváva nepretržite a ak sa vyskytne do 3-60 dní od prvého, považuje sa to za relaps. V tomto prípade je nekróza lokalizovaná na tom istom mieste ako prvýkrát, len oblasť lézie bude oveľa väčšia. Ak dôjde k druhému infarktu neskôr, po 2 mesiacoch alebo dlhšie, potom sa tento stav nazýva druhý srdcový záchvat. Tento stav je omnoho nebezpečnejší ako primárny infarkt. Faktom je, že po prvom útoku sú mŕtve tkanivá zjazvené, v dôsledku čoho srdce stráca určité kompenzačné vlastnosti.

Prevencia infarktu

Preventívne opatrenia by mali riešiť mnoho problémov v rôznych smeroch, sú obmedzené na nasledujúce činnosti:

 • kontrolu tlaku a funkčnosti srdca ako takého. Hypertenzia dlhý čas sa nemusí prejaviť alebo môže spôsobiť menšie nepríjemné pocity. Avšak, musíte ovládať svoj vlastný tlak, pretože srdce trpí jeho nárastom, nútený pumpovať viac krvi ako v normálnom stave;
 • pozorovanie odborníkmi, liečba hypertenzie;
 • liečba aterosklerózy, zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Je to cholesterol, ktorý sa stáva surovinou na tvorbu nebezpečných aterosklerotických plakov, preto je potrebné ho odstrániť diétou a špeciálnymi prípravkami - statínmi.

Pokiaľ ide o výživu, stáva sa dôležitou súčasťou prevencie a liečby rôznych chorôb, vrátane infarktu. Diéta by mala pozostávať z výrobkov s nízkym obsahom tuku, obsah soli a cukru sa zníži. Jedlo by malo byť čerstvé, chutné a voňavé každý deň. Chemické zloženie produktov sa musí zamyslieť tak, aby sa zabránilo rozvoju aterosklerózy, hypertenzie a cukrovky, ich následkov v podobe mŕtvice a srdcových infarktov. Mali by ste odmietnuť výrobky s látkami zvyšujúcimi chuť, konzervačnými látkami a škodlivými aditívami. Od detstva by zdravá výživa mala obsahovať viac morských plodov, ovocia a zeleniny, rýb, mliečnych výrobkov. S opatrnosťou odporúčajú lekári jesť biely chlieb, vajcia, kúpené sladkosti.

Je dôležité udržiavať normálnu hmotnosť av prípade potreby ju znížiť. Správne údaje o telesnej hmotnosti povedú lekárovi, mali by byť v súlade s vekom a výškou. Trsni a slabí ľudia menej trpia kardiovaskulárnymi chorobami, pretože záťaž na ich srdce je optimálna.

Motorická aktivita by nemala byť nadmerná, ale bez toho by nemala prejsť ani jeden deň. Nie je potrebné sa prihlásiť do posilňovne, je to kontraindikované pre mnoho ľudí, ako beží. To je celkom dosť, aby ste rýchle tempo od diaľnice každý deň prechádzali určitou vzdialenosťou. Takže srdcový sval dostane potrebný tréning, bude silnejší a silnejší.

Emocionálny stres môže vážne ohroziť zdravie, takže ich počet by sa mal znížiť. Všetko, čo sa musíte obávať, spôsobuje rýchlejšie uvoľnenie srdca a čerpanie extra krvi. Toto vyčerpáva srdcový sval, vedie k ochoreniu.

Fajčenie a zneužívanie alkoholu sa viac ako raz spomínajú ako najhoršie nepriatelia zdravia a ľudia nemôžu opustiť tieto návyky pre svoju vlastnú pohodu.

Musíte pochopiť, že nikotín a alkohol - jed, ktorý zabíja bunky srdca. A keďže srdce je orgánom zodpovedným za náš život, tieto návyky možno porovnať so samovraždou.

Nie je potrebné vedome zničiť už krátky život, je lepšie predĺžiť jeho termín a žiť plnohodnotné zaujímavé obdobie plné radosti a šťastia. Preto je dôležitou podmienkou starostlivosť o svoje vlastné zdravie.

Čo je nižší infarkt myokardu

Srdcový záchvat je akútny stav ischémie (nedostatok prívodu kyslíka) srdcového svalu. Ak čas hladovania kyslíkom prekročí 20 minút, zomrie tá oblasť, v ktorej je narušená dodávka krvi. To vedie k nezvratným dôsledkom.

Úmrtnosť z akútneho infarktu myokardu je extrémne vysoká. Iba polovica pacientov môže byť doručená do nemocnice nažive. A ďalšia tretina prežívajúcich pacientov zomrie čoskoro.

Infarkt je klasifikovaný podľa niekoľkých faktorov:

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!
 • rozsiahle (veľké ohnisko);
 • malé ohniskové vzdialenosti.
 • monocyklický;
 • zdĺhavé;
 • opakovane (vznik nového zamerania v priebehu 3 - 60 dní);
 • (nový infarkt po 2 mesiacoch alebo dlhšie).
 • ľavá komora (predná, zadná, bočná, spodná);
 • kombinované (spodná strana atď.);
 • vrcholy srdcového svalu;
 • interventrikulárna septum;
 • pravá komora.

Infarkt myokardu spodnej steny ľavej komory je ochorenie spôsobené poškodením (nekróza) tejto oblasti. Tiež sa nazýva "bazálny".

V akom veku je to častejšie

Najvyššia pravdepodobnosť vzniku infarktu sa vyskytuje vo veku 40 - 60 rokov. A tu je logické vysvetlenie: hlavnou príčinou infarktu je akútna ischémia srdcového svalu.

Na druhej strane je ischémia hlavne následkom embólie (oddelenie krvnej zrazeniny v obehovom systéme) alebo aterosklerotických lézií, ktoré sa tvoria na stenách krvných ciev.

Ateroskleróza je ochorenie získané v priebehu rokov. Je to v 40 - 60 rokoch kvôli aterosklerotickým formáciám v cievach, dochádza k zhoršeniu saturácie srdcového svalu kyslíkom.

Tento proces sa prekrýva s ostatnými potrebami kyslíka v tele. Koniec koncov, osoba v týchto rokoch stále vedie pomerne aktívny životný štýl: ide do športu, vykonáva rôzne druhy fyzickej práce.

Okrem toho má niekoľko zlých návykov: fajčenie, konzumácia alkoholu. Záver: potreba tela na kyslík ostáva na rovnakej úrovni a schopnosť ju nasýtiť - výrazne sa zníži.

Po 60 rokoch sa fyzická aktivita človeka znižuje, počet faktorov spôsobujúcich srdcový záchvat klesá. Vyrovnaná spotreba a dodávka kyslíka sú vypnuté. Výskyt MI je tiež znížený.

V posledných desaťročiach došlo k trendu k "omladeniu" infarktu. To je tiež logicky vysvetliteľné: rozvoj aterosklerózy je omladený kvôli angažovanosti mladých ľudí na rýchle občerstvenie.

Konštantná (jednorazová) konzumácia potravín bohatých na cholesterol vedie k skorému vývoju aterosklerózy. V dôsledku toho sa vyskytujú časté prípady srdcového infarktu u ľudí, ktorí práve prekročili tridsať rokov.

Preto sú v diele konkrétnej osoby prítomné viaceré provokatívne faktory, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho vzniku infarktu myokardu.

Príčiny, ktoré môžu vyvolať infarkt:

 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • prebytok cholesterolu v krvi v dôsledku nesprávnej stravy (prebytok stravy živočíšneho tuku);
 • genetická predispozícia;
 • sedavý životný štýl;
 • CHD (ischemická choroba srdca);
 • diabetes mellitus;
 • arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak).

Charakteristiky nižšieho infarktu myokardu

Steny ľavej komory, rovnako ako celé srdcové svalstvo, pozostávajú z niekoľkých vrstiev. Proces nekrózy srdcového záchvatu môže ovplyvniť jednu alebo niekoľko vrstiev.

Steny srdca pozostávajú z nasledujúcich vrstiev:

Infarkt je proces, pri ktorom kyslík po určitý čas netečie do žiadneho myokardu a končí jeho smrťou. Ovplyvňuje hlavne oblasť ľavej komory.

V závislosti od hĺbky, do ktorej postup nekrózy pokročil, sa rozlišujú tieto typy MI (určujú sa pomocou EKG):

Veľkosť postihnutej oblasti priamo závisí od veľkosti koronárnej artérie, cez ktorú prestal krvný tok.

diagnostika

Diagnóza malého infarktu myokardu, podobne ako všetky ostatné typy, je mimoriadne dôležitá pre jeho diferenciáciu s inými ochoreniami, ktoré majú podobné príznaky. Čím skôr sa vykonajú diagnostické opatrenia, tým skôr sa pacient dostane potrebná liečba.

Dôsledky infarktu myokardu u žien sa nachádzajú v tomto článku.

Pri diagnostikovaní nižšieho MI sa na stanovenie rozsahu a lokalizácie lézie vykonalo množstvo opatrení:

 • Zberanie histórie (načasovanie a typy bolesti, provokujúci faktor).
 • Preskúmanie pacienta.
 • Palpácia - palpácia tkanív na detekciu bodu srdca, tesne prednú stenu hrudníka (s infarktom, tento bod je premiestnený). Detekcia rozšírených lymfatických uzlín počas palpácie indikuje prítomnosť zápalového procesu.
 • Určenie plnosti a pulzu. Pri srdcovom infarkte je porušený až do úplného zastavenia kontrakcií srdca. Ak je podozrenie na trombus v tepnách dolných končatín, pulz sa meria na femorálnej tepne, v popliteálnej dutine a na členku.
 • Perkusia je metóda objasnenia hraníc srdca poklepaním na hruď. V prítomnosti stagnácie v ľavej komore je ľavý okraj srdca presunutý (rozšírený).
 • Auskultácia - počúvanie srdcových zvukov so stetoskopom. Pri vývoji poruchy ľavej komory sú patologické 3 a 4 tóny odposluchované.
 • Meranie krvného tlaku. S infarktom je väčšinou znížená.
 • Meranie telesnej teploty. V akútnom období ochorenia sa môže zvýšiť.
 • EKG je najpresnejší a najviditeľnejší spôsob diagnostiky všetkých typov infarktu myokardu. Umožňuje určiť lokalizáciu lézie a povahu patológie.
 • Echokardiografia (EchoCG) poskytuje možnosť vidieť obraz srdcového svalu v reálnom čase. Pomocou tohto prieskumu môžete rozpoznať porušenie kontrakcií myokardu, určiť rýchlosť prietoku krvi, trombus, aneuryzma, posúdiť činnosť ventilov, stav krvných ciev.
 • Scintigrafia myokardu je založená na vlastnosti rádioaktívnych izotopov, ktoré sa hromadia v určitých oblastiach myokardu. Určité izotopy sa hromadia v mŕtvych bunkách, iní, naopak - v živote. To vám umožní vizuálne odhaliť ložiská nekrózy.
 • Koronárna angiografia, táto metóda je určená na určenie cievnej permeability. Kontrastná látka sa vloží cez katéter do femorálnej tepny a potom sa nasníma fotografia, kde sa dá presne vidieť, kde krvný prietok je narušený v dôsledku zrážania krvi alebo aterosklerotického plaku.
 • MRI vám umožňuje vidieť všetky, dokonca aj veľmi malé poškodené oblasti myokardu.
 • Krvný test na stanovenie markerov biochemickej nekrózy. Pri infarkte sú kardiomyocyty (bunky myokardu) zničené a ich zložky vstupujú do krvného obehu. Ich prítomnosť v krvi je indikáciou výskytu nekrózy myokardu.
 • Všeobecná a biochemická analýza krvi na posúdenie stavu tela ako celku (prítomnosť ohniskových zápalov atď.).

Prvá pomoc

Poskytovanie núdzovej starostlivosti osobe s infarktom myokardu môže zachrániť jeho život a zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca vypracovala špeciálne pokyny pre predhospitálnu starostlivosť.

Čím dlhší je normálny prietok krvi cez cievy, tým väčšia je oblasť nekrózy myokardu. Preto hlavnou úlohou prvej pomoci je obnovenie zásobovania myokardom kyslíkom.

Pravidlá pre-zdravotnej starostlivosti:

 1. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 2. Dajte postihnutému polovicu sedenie s nohami mierne ohnutými na kolenách.
 3. Uvoľnite tesné oblečenie, vyberte si kravatu.
 4. Dajte pacientovi nitroglycerínovú pilulku (vložte ju pod jazyk a požiadajte o jej rozpustenie, takže liek prenikne rýchlejšie do krvi a umožní vám obmedziť oblasť nekrózy). Ak je to možné, musíte merať krvný tlak s indikátormi menej ako 90 mm Hg - nitroglycerín sa neodporúča.
 5. Je potrebné pacientovi (pri najvyššej penetrácii do krvi) žuvať aspirín v dávke 300 mg. Tento liek zriedi krv a zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek.
 6. Ak je "ambulancia" oneskorená na ceste, je potrebné čo najskôr dopraviť pacienta do najbližšej nemocnice. To by sa malo robiť veľmi rýchlo, ale opatrne, bez náhlych pohybov.
 7. Ak obeť nemá vedomie, pulz alebo nestabilitu dýchania, mala by sa vykonať nepriama masáž srdca a (alebo) umelé dýchanie. Srdcová masáž pozostáva z rytmického tlaku na hrudníku, kde sa nachádza srdce. Umelé dýchanie z úst do úst sa vykonáva tak, aby pacientovi poskytol vzduch. Činnosti vykonávané až do príchodu lekárov.

Čo je zakázané počas rehabilitačného obdobia

Infarkt myokardu neprechádza bez stopy. Táto choroba si vyžaduje dodržiavanie mnohých obmedzení. To sa týka životného štýlu, každodennej rutiny, výživy, fyzickej aktivity, neustáleho dodržiavania terapeutických odporúčaní.

Faktory ovplyvňujúce vývoj srdcového infarktu:

 • je to nevyhnutné, aby sa zabránilo novému prípadu hromadenia tkaniva myokardu kyslíkom;
 • ide len o vážnu fyzickú aktivitu;
 • mierne zaťaženia (terapeutické cvičenia, prechádzky atď.) majú priaznivý vplyv na zotavenie pacienta.
 • počas psycho-emocionálneho stresu rastie srdcová frekvencia a následne i potreba kyslíka myokardu;
 • To môže vyvolať nový akútny záchvat ischémie.
 • okrem priameho vplyvu takýchto produktov na progresiu aterosklerózy sú tiež ťažko stráviteľné;
 • a to je dodatočné zaťaženie orgánov tráviaceho traktu a celého organizmu.
 • tieto faktory majú negatívny vplyv aj na zdravé telo;
 • Osoba, ktorá utrpela infarkt, je úplne kontraindikovaná.

Nebezpečenstvo opätovného útoku

Infarkt myokardu sa môže opakovať. Ak sa vyskytne v období od 3 do 60 dní po prvom prípade infarktu, je to relaps. A najčastejšie sa vyskytuje nekróza s rovnakou lokalizáciou ako prvou, len zachytáva ešte väčšiu plochu.

Infarkt, ktorý sa vyskytol 2 mesiace alebo dlhšie po prvom prípade, sa nazýva recidívou. Opakované infarkty sú viac nebezpečné ako primárne. To sa vysvetľuje tým, že po prvom infarkte nastáva zjazvenie mŕtveho tkaniva a srdcový sval do istej miery stráca svoje kompenzačné vlastnosti.

Aby sa zabránilo opakovaným šokom, je nevyhnutné prísne vykonať predpísanú liečbu, obmedziť fyzickú aktivitu a viesť zdravý životný štýl.

Čo je mozgový infarkt vo VBB a aké sú jeho následky, v tomto článku to budeme hovoriť.

Budeme ďalej diskutovať o cerebrálnom infarkte a jeho príčinách.

Infarkt myokardu v dolnej časti srdca: symptómy a diagnóza

Nižší infarkt myokardu je akútny patologický stav, v ktorom dochádza k nekróze buniek umiestnených pozdĺž spodnej steny srdcového svalu. Vyskytuje sa kvôli nedostatku kyslíka, ktorý je vyvolaný zablokovaním trombu alebo aterosklerotického plaku správnej koronárnej artérie. Ak po 30 minútach krvný obeh nie je obnovený, môžu sa vyskytnúť nezvratné účinky. Táto choroba je najčastejšia u ľudí strednej a staršej vekovej skupiny 40 a viac rokov. Prognóza závisí od fyzického stavu tela, prítomnosti sprievodných ochorení a okamžitej lekárskej starostlivosti.

Mechanizmus vývoja patológie

U ľudí starších ako 40 rokov sa vyskytuje ateroskleróza v anamnéze. Spôsobuje zúženie dutiny ciev, v dôsledku čoho dochádza k zmene pružnosti membrán a vytvárajú sa na nich usadeniny. Tieto poruchy spôsobujú nedostatok kyslíka orgánov, tkanív a hlavne srdce, čo vedie k nekróze určitých oblastí. Lezie môže byť umiestnená na rôznych miestach, z ktorých jedna je zadná stena myokardu. Je rozdelená na bránicové a bazálne delenie, a preto sa mená srdcových infarktov:

 • Zadná membrána - strana ľavej komory v blízkosti membrány. Dolný koronárny krvný kanálik je blokovaný krvnou zrazeninou, čo vedie k veľkej ohniskovej lézii.
 • Zadnebasal - sa vyskytuje v dôsledku oklúzie distálnej pravostrannej koronárnej artérie alebo obvodovej vetvy ľavej koronárnej artérie. Existuje tento typ patológie s rozsiahlym infarktom.

Všetky postihnuté oblasti tkaniva srdcového svalstva sa nemôžu opätovne stimulovať. Sú pokryté vláknitým tkanivom, ktoré nemôžu vykonávať všetky potrebné funkcie. Preto, aby sa zabránilo opätovnému výskytu akútneho ataku, odporúča sa neustále užívať lieky a udržiavať zdravý životný štýl.

Charakteristiky tejto choroby

Srdcová stena pozostáva z troch vrstiev:

 1. Endokard je spojivové tkanivo s hrúbkou do 0,5 mm. Smeruje dutinu hlavného orgánu, presne opakuje svoju úľavu.
 2. Myokard je najsilnejší plášť tvorený strižným pruhovaným svalom pozostávajúcim z husto spojených buniek - kardiomyocytov. Sú vzájomne prepojené mostami a súčasne vytvárajú úzke siete siete, ktoré poskytujú rytmické kontrakcie predsiení a komôr.
 3. Epikardium je hladká a tenká vonkajšia škrupina. Vyrobené z dosky spojivového tkaniva, ktoré má kolagén a elastické vlákna. V tesnom kontakte s myokardom.

Počas ischémie sa nekróza môže rozšíriť nielen na jednu vrstvu. V závislosti od hĺbky lézie existuje niekoľko typov:

 • Transmural - všetky vrstvy srdca sú zapojené do procesu. Nekrotická lézia preniká cez stenu tela.
 • Netransmurálna - oblasť patológie je obmedzená na jeden endokard alebo epikardium v ​​kombinácii s myokardom.
 • Subendokardiálna nekróza je úzky pásik vo vnútornej výstelke ľavej komory.
 • Intramural - postihnuté oblasti sú lokalizované v hrúbke svalovej steny. V tomto prípade nie sú hraničné vrstvy ovplyvnené nekrózou.

Príčiny ochorenia

Hlavným faktorom vo vývoji infarktu dolnej steny ľavej komory je ateroskleróza. Ale existujú ďalšie provokatívne motívy:

 • Choroby endokrinného systému.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Zlé návyky.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Zvýšená telesná hmotnosť.
 • Nevyvážená výživa.
 • Genetická predispozícia.
 • Emocionálne preťaženie.

Je to dôležité! Podiel mužského pohlavia je charakteristickou črtou ischémie. Nebezpečenstvo sa zvyšuje o 3,5 krát.

Manifestácia patológie

Keď sa objaví nekróza buniek spodnej časti srdca, pacient má nasledujúce príznaky:

 • Nepríjemné pocity v hrudi. Bolesť v tomto type porušenia nie je vyslovená.
 • Zmeny srdcovej frekvencie.
 • Studené lepkavé pot.
 • Slabosť, nevoľnosť.
 • Trápenie sa cez telo.
 • Zníženie krvného tlaku.

Je to dôležité! V akútnej fáze sa najčastejšie vyskytuje atypická forma ochorenia - gastritída. Vystupuje v podobe bolesti, lokalizovanej v epigastriu, nevoľnosti, zvracania.

Ak má osoba najmenšie podozrenie na vývoj popísaných symptómov, je potrebné ihneď ísť do nemocnice. Dôsledky tejto choroby sú veľmi nebezpečné a čím skôr je poskytnutá pomoc, tým bude prognóza priaznivejšia.

Diagnóza ochorenia

Po prvé sa vykoná fyzická kontrola, ktorá zahŕňa tieto položky:

 1. Zber histórie:
 • Konkrétny čas na spustenie útoku?
 • Trvanie bolesti?
 • Ako reagoval telo na užívanie nitroglycerínu?
 • Zhoršuje sa stav pri zmene polohy tela?
 1. Kontrola pacienta.
 2. Palpácia - bod srdca je určený metódou palpácie kože, pričom MI je presunutý. Zvýšenie lymfatických uzlín naznačuje zápalový proces.
 3. Odhad pulzovej frekvencie a jej plnosti.
 4. Perkusia - určuje veľkosť, konfiguráciu a polohu srdca, ako aj veľkosť cievneho zväzku.
 5. Auskultácia - tóny srdca sú monitorované pomocou stetoskopu.
 6. Meranie krvného tlaku a telesnej teploty.

EKG pri nižšom infarkte

Potom je pacient poslaný na elektrokardiografiu - hardvérovú výskumnú metódu, ktorá určuje zmeny v kontraktilnej funkcii myokardu a rýchlosti krvného obehu. Poskytuje možnosť zistiť krvnú zrazeninu alebo roztrhnutie cievy.

Charakteristické zmeny EKG:

 • Zvyšuje sa amplitúda zubov RV1, V2.
 • Rozširuje počiatočnú hodnotu RV1.
 • Znižuje hĺbku SV1, V2.
 • Zníženie ST (V1-2) v akútnej fáze s opačnou dynamikou.
 • Tretia Q vlna sa rozširuje na 2 mm.
 • Druhá Q vlna stúpa nad prvým Q.

Tento typ patológie je ťažké diagnostikovať. Priame príznaky sa dajú určiť iba v elektróde Dorsalis cez oblohu a v ďalších hrudných vodičoch V7 - V9. V2 - V4 sa musí odstrániť medzi rebrami vyššie. Je potrebné vykonať niekoľkokrát EKG na objasnenie diagnózy.

Odporúča sa tiež vykonať ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • Echokardiografie - ultrazvukové vyšetrenie, ktorá umožňuje hodnotiť prácu myokardu, chlopne stav, pre meranie hrúbky steny, na úroveň tlaku v aorte, pľúcne tepnu, predsiení a komôr.
 • Rádiografia - metóda radiačnej diagnostiky, ktorej cieľom je identifikovať patológiu kardiovaskulárneho systému.
 • Darujte krv na všeobecnú a biochemickú analýzu.

Núdzová pomoc

Ak má človek prvé príznaky ischémie, je nevyhnutné okamžite zavolať kardiologickému tímu. Zabezpečte obetiam úplný odpočinok, položte telu vodorovnú polohu a pod hlavičkou vložte vankúš - tým sa znižuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Otvorte stláčacie šaty a podajte jeden dražé nitroglycerínu sublinguálne. V prítomnosti Aspirínu sa odporúča užívať 300 mg - tento liek znižuje viskozitu krvi a zabraňuje adhézii krvných doštičiek.

Ak počas útoku človek stratí vedomie, zatiaľ čo nie je počuť žiaden srdcový tep a nedochádza k žiadnemu dýchaniu, je potrebná kardiopulmonálna resuscitácia. Vykonajte tento postup by mal byť pred príchodom lekára.

liečba

Cieľom terapie infarktu dolnej steny ľavej komory je objasniť a odstrániť príčinu ochorenia. Všetky snahy sú zamerané na obnovenie zhoršeného prietoku krvi. Za týmto účelom vymenujte:

 1. Trombolytiká - ich účinok je zameraný na rozpustenie krvných zrazenín. Najúčinnejším liekom je tiklopidín - silný inhibítor agregácie trombocytov. Aktívne zložky lieku ovplyvňujú dĺžku krvácania v smere zvyšovania v čase a tiež spomaľujú adhéziu krvných zložiek. Aspirín je predpísaný z tej istej skupiny, aby sa zabránilo opakovaniu choroby.
 2. Antikoagulanciá - znižujú aktivitu systému zrážania krvi. Výrazným príkladom je Dikumarín.

Ďalšie terapeutické opatrenia sú zamerané na spomalenie expanzie lézie. Pre toto použitie:

 1. Beta-blokátory - zníženie oblasti nekrózy, zníženie frekvencie recidívy choroby, arytmií, antianginózny účinok a zvýšenie tolerancie na výkon. Patria medzi ne: Propranolol, Atenolol.
 2. Analgetiká - odstránenie bolesti, boj s akútnym zlyhaním ľavej komory, kardiogénny šok, tromboembolické komplikácie, zastavenie a prevencia zmien srdcového rytmu a vedenia. Aplikoval v lekárskej praxi Morphine.
 3. Antiarytmické lieky - prevencia a liečba arytmií, v dôsledku ktorých je narušená kvalita ľudského života alebo riziko vážnych následkov, je užitočné. Amiodarón sa používa na obnovenie srdcovej frekvencie.

Je to dôležité! Nesprávna kombinácia liekov môže viesť k závažným komplikáciám. Je prísne zakázané zaobchádzať s vlastnou liečbou.

Ak terapia neprinesie pozitívne výsledky, pacient sa podrobí operácii. Chirurgický zákrok má 3 techniky:

 1. Posun koronárnych ciev.
 2. Vyšetrenie aneuryzmy.
 3. Inštalácia kardiostimulátorov.

Potom, čo utrpel procedúry pacient vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu, ktorá zahŕňa: správnu výživu, dodržiavanie liečby drogovej závislosti, k postupnému nahromadeniu intenzity cvičenia, odstránenie psycho-emocionálny stres.

Nižší infarkt je stav myokardu, keď bunky zadnej steny svalu zomrú kvôli nedostatku kyslíka. Šance na úplné zotavenie tela závisia od včasnej diagnózy a riadnej lekárskej starostlivosti. A je možné sa vyhnúť relapsom prísne dodržiavať pokyny lekára a dodržiavať zdravý životný štýl.

Čo je nižší infarkt myokardu a jeho príznaky

Nižší infarkt myokardu nazývaný bazálny. Tento patologický stav je najčastejšie u relatívne mladých ľudí vo veku od 40 do 60 rokov. U starších vekových skupín počet takýchto epizód prudko klesá. Tento patologický stav sa vyvíja v dôsledku smrti mnohých buniek dolnej steny srdca. Spravidla je nepriaznivý proces spôsobený poruchou tkanív kyslíkom v dôsledku lézií koronárnych artérií. Prognóza malého infarktu myokardu závisí od mnohých faktorov vrátane aktuálnosti lekárskej starostlivosti a prítomnosti ďalších chronických ochorení.

Liečba tohto patologického stavu sa má uskutočniť v nemocnici. Stojí za zmienku, že akútna fáza tohto porušenia predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život pacienta. Podľa štatistík môže byť len polovica pacientov včas doručená do zdravotníckeho zariadenia. V budúcnosti sa u 40% pacientov pozoruje návrat a návrat k plnému života. Avšak aj pri takom priaznivom výsledku je riziko relapsu extrémne vysoké.

Etiológia nekvalitného infarktu myokardu

Tento typ srdcových ochorení sa vyvíja v relatívne mladom veku, a to nie je náhodná. Po 40 rokoch u ľudí dochádza k zvýšeniu tvorby aterosklerotických plakov. Prispievajú k zúženiu krvných ciev a nasýteniu tkanív kyslíkom. Súčasne je potreba zostať na veľmi vysokej úrovni, pretože človek stále naďalej viesť aktívny životný štýl, ísť na šport a prácu. Takže tkanivá srdca dostávajú menej substancií, ktoré potrebujú, čo vedie k ich smrti.

Najčastejšia akútna fáza tejto poruchy sa vyvíja na pozadí oddelenia aterosklerotického plaku, ktorý blokuje tok krvi do koronárnej artérie av priebehu 15-20 minút vedie k smrti rozsiahlej oblasti srdcového tkaniva. Vplyv takýchto nepriaznivých faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju takého patologického stavu, akým je zadnebasálny infarkt myokardu:

 • dlhodobé fajčenie;
 • závislosť od alkoholu;
 • jesť potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov;
 • ischemická choroba srdca;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • sedavý životný štýl.

Treba mať na pamäti, že takéto porušenie je bežnejšie u ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu k nemu. V súčasnej dobe bolo identifikovaných niekoľko génov, ktoré pod vplyvom ďalších predisponujúcich faktorov môžu vytvoriť predpoklady pre rozvoj tohto typu infarktu myokardu. Tí, ktorí majú príbuzných, v prípade, keď existujú epizódy tejto choroby, musia byť mimoriadne pozorní pre svoje zdravie.

Výrazné znaky inferiálneho infarktu myokardu

Srdce je mimoriadne zložitý orgán. Jeho steny pozostávajú z mnohých vrstiev. Závažnosť symptómov nižšieho infarktu myokardu závisí vo veľkej miere od toho, ako hlboko sa rozširovala nekróza počas zastavenia dodávky kyslíka do tkaniva. Porážka len jednej vrstvy tkanív sa zvyčajne pozoruje, ale veľký ohniskový infarkt dolnej steny myokardu je dosť bežný.

Druhá možnosť sa považuje za prognosticky menej priaznivú.

S rozsiahlou léziou myokardu, ktorá sa zriedka vyskytuje, na EKG budú viditeľné charakteristické znaky tohto patologického procesu. Pri vykonávaní tejto štúdie môžu lekári okamžite podozrievať príčinu nástupu príznakov. Vo väčšine prípadov sa pri spodnom infarkte myokardu objaví na EKG patologická Q alebo QZ vlna.

Symptómy nižšieho infarktu myokardu

Takéto porušenie srdca je vo väčšine prípadov veľmi akútne. Zrazu sa za hrudnou kosťou vyskytuje silná bolesť, ktorú možno zistiť v ľavej ruke. Obvykle trvanie rastu nepríjemných pocitov sa pohybuje od 15 do 30 minút. V niektorých prípadoch je bolestivý syndróm taký intenzívny, že človek môže stratiť vedomie.

Keď užívate nitroglycerín, diskomfort nezmizne úplne, ale môže sa znížiť. Pacienti sa sťažujú na tlak v hrudníku a dýchavičnosť. Vo väčšine prípadov sa pozoruje záchvat infarktu myokardu tohto typu v noci alebo skoro ráno. Jasným znakom narušenia srdca je nárast potenia a prejav pocitu strachu. Tento patologický stav môže mať atypické prejavy.

V zriedkavých prípadoch môže byť prítomný žalúdočný variant infarktu myokardu. V tomto prípade sa objaví nepríjemné pocity v hornej časti brucha. Sú veľmi podobné príznakom, ktoré sa pozorujú počas exacerbácie gastritídy. Palpácia často indikuje svalové napätie v prednej brušnej stene.

Navyše s atypickým variantom priebehu ochorenia môžu príznaky infarktu myokardu pripomínať príznaky, ktoré sú prítomné počas záchvatu bronchiálnej astmy. V tomto prípade je silný kašeľ a pocit preťaženia v hrudníku. Je to tiež možné bezbolestné varianty priebehu infarktu. Kvalita spánku sa zhoršuje. Pacienti sa môžu sťažovať na vznik nevysvetliteľnej túžby. Najčastejšie sa tento variant manifestácie ochorenia pozoruje u starších pacientov. Pri takomto priebehu je patológia často sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je napríklad zvýšené potenie.

Diagnóza zníženia infarktu myokardu

Takéto poškodenie myokardu sa musí odlíšiť od angíny a iných porúch tela. Komplexná diagnóza nám umožňuje identifikovať nielen povahu problému srdca, ale aj rozsah poškodenia tkaniva. Po prvé, najdôkladnejšia história a vyšetrenie pacienta.

Okrem toho detekcia rozšírených lymfatických uzlín naznačuje začiatok zápalového procesu. Nezabudnite vykonávať perkusie a auskultáciu. V procese včasnej diagnostiky sú zobrazené merania krvného tlaku a telesnej teploty. Na objasnenie diagnózy sa okamžite vykoná EKG.

V budúcnosti sa vymenúva echokardiografia, ktorá vám umožní vidieť prácu srdca pacienta. Táto štúdia pomáha určiť porušenie kontraktilnej funkcie myokardu, ako aj rýchlosť pohybu krvného obehu.

Okrem toho použitie tejto metódy odhaľuje prítomnosť krvnej zrazeniny alebo aneuryzmy a tiež vyhodnocuje činnosť ventilov a susedných ciev.

Koronografia sa často vykonáva. Táto výskumná metóda vám umožňuje presne určiť stupeň vaskulárnej priepustnosti v srdci. Scintigrafia umožňuje presne zistiť nekonečnosť nekrotických lézií srdca. Okrem toho môže byť indikované magnetické rezonančné svetlo. Táto štúdia odhaľuje aj tie najmenšie zmeny v štruktúre tkanív. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú všeobecné a biochemické krvné testy. Umožňujú vám identifikovať charakteristické znaky nekrózy.

Liečba nižšieho infarktu myokardu

Keď sa objavia prvé príznaky patologického stavu, je potrebné zavolať posádku sanitky. Pacient by mal byť položený tak, aby jeho hlava bola zdvihnutá. Pod jazykom tableta nitroglycerínu. V budúcnosti sa terapia uskutočňuje v nemocnici. Aspirín sa zvyčajne podáva v liečebnom režime. Prispieva k inhibícii krvných doštičiek, a preto zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu zablokovať lumen krvných ciev.

Zvyčajne je Plavix pridelený a navyše jeho komponenty. Je to veľmi silný nástroj. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čo významne zlepšuje prognózu nižšieho infarktu myokardu. Navyše lieky trombotickej skupiny sa často zavádzajú do liečebného režimu. V niektorých prípadoch je potrebné použitie liekov na zmiernenie arytmií.

Okrem toho sú v tomto patologickom stave beta-blokátory predpísané na zníženie potreby kyslíka myokardu a na zníženie zaťaženia srdca. Ak nie je možné obnoviť prietok krvi do koronárnych artérií pomocou liekov, môže byť indikovaná urgentná operácia. Zvyčajne vykonáva angioplastiku, ktorá umožňuje rozšíriť zúžené cievy.

Okrem toho sa terapia zameriava na udržanie práce obličiek, respiračných orgánov, krvného tlaku a pulzu.

V priebehu akútneho obdobia si pacient vyžaduje úplný odpočinok a vylúčenie akéhokoľvek fyzického preťaženia a stresu. Povinným aspektom terapie je šetriaca strava. Alkohol a nikotín počas tohto obdobia pobytu v nemocnici a neskôr počas rehabilitácie musia byť úplne opustené. Po stabilizácii stavu pacienta možno odporúčať krátke prechádzky na čerstvom vzduchu, aby ste mohli vykonávať jemné cvičenia fyzickej terapie.

Najdôležitejším bodom je rehabilitácia, pretože bez jeho prechodu existuje vysoké riziko druhého infarktu. Často ľudia musia drasticky zmeniť svoj životný štýl a veľmi dlho musia s vážnymi obmedzeniami. Je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emocionálnemu nadmernému stresu, používaniu tučných jedál a komfortným jedlám a navyše výlety, ktoré zahŕňajú zmenu klimatických zón. Je potrebné dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa dodržiavania špeciálnej jemnej stravy a dodržiavať predpísanú komplexnú cvičebnú terapiu. Okrem toho môže byť veľkým prínosom kúpeľná liečba v špeciálnych zariadeniach na rehabilitáciu pacientov trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Prevencia zníženia infarktu myokardu

Ľudia, ktorým hrozí akútna porucha, by mali aktívne uplatňovať opatrenia na predchádzanie tejto akútnej poruche. Je potrebné opustiť všetky zlé návyky, pretože negatívne ovplyvňujú prácu celého kardiovaskulárneho systému.

Od 35 rokov sa majú sledovať hladiny cholesterolu v krvi. Tým sa zníži riziko vzniku plakov. V niektorých prípadoch môže byť potrebné navštíviť lekára, aby predpísal špeciálne lieky zo skupiny statínov. Tieto nástroje vám umožňujú udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi.

Nezabudnite hrať šport. Denné cvičenie zníži riziko infarktu myokardu. Okrem toho kľúčovým aspektom prevencie tohto narušenia srdcovej práce je oddanosť právu zdravého stravovania. Všetky jedlá musia byť naparované alebo varené. Odporúča sa znížiť príjem soli. To všetko výrazne zníži riziko vzniku patológie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne - príčiny, diagnóza, prognóza

Dyscirkulatívna encefalopatia alebo DEP je chronické ochorenie charakterizované poškodením mozgu.Nedostatočná zásoba krvi do oblasti mozgu ovplyvňuje plnenie jej funkcií a následne zdravie a kvalitu ľudského života.

ESR je normou podľa veku. ESR nad normálnym - čo to znamená

Výsledky krvného testu, keď je zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov, vyľudní pacienta, najmä pri absencii príznakov ochorenia. Musím sa obávať?

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Portálna žila pečene a jej patológia

Portálna žila pečene (IV, portálna žila) je veľký kmeň, ktorý dostáva krv zo sleziny, čreva a žalúdka. Potom sa presunie na pečeň. Telo očisťuje krv a opäť vstupuje do hlavného prúdu.

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie).