MRI s fokálnymi mozgovými léziami pomáha identifikovať problém v počiatočných štádiách koordinácie farmakoterapie. Ak je to potrebné, podľa výsledkov prieskumu možno vymenovať minimálne invazívnu operáciu.

Všetky porušenia mozgu sa odrážajú v prirodzených každodenných funkciách ľudského života. Umiestnenie lézie má vplyv na funkciu vnútorných orgánov a svalového systému.

 • Hypertenzia - nedostatok kyslíka pre mozog spôsobený vaskulárnou dystrofiou vedie k tomu, že mozog urýchľuje a zvyšuje krvný obeh.

Diagnostika zmien

Obrázok ohniskových zmien v mozgovej substancii dystrofickej povahy je podľa rôznych zdrojov pozorovaný od 50 do 80% všetkých ľudí v čase ich starnutia. Ischémia, ktorej výsledkom je ukončenie normálneho krvného zásobenia, spôsobuje provokatívnu zmenu mäkkých tkanív. Rezonančná tomografia pomáha identifikovať príčiny porúch a vykonáva diferenciálnu analýzu tejto choroby.

Malé zmeny ohniska, ktoré spočiatku nespôsobujú úzkosť, môžu viesť k mŕtvici. Navyše ohniská so zvýšenou echogenicitou cievnej genézy môžu naznačovať onkologickú príčinu porúch.

 • V cerebrálnych hemisférách naznačuje nasledujúce možné príčiny: prekrytie prietoku krvi pravej vertebrálnej artérie pomocou vrodenej anomálie alebo aterosklerotického plaku. Podmienku môže sprevádzať kýla krčnej chrbtice.

Ohniskové lézie mozgu

Mozog je najdôležitejším ľudským orgánom, centrom nervového systému. Keď problémy začínajú v mozgu, vzniknú choroby, trpia všetky vnútorné organizmové systémy.

Existuje veľa chorôb mozgu, lekárska medicína sa ešte nevedela, ako s niektorými z nich bojovať, iba predpovedať svoj priebeh vďaka štatistickým údajom a symptómom, ktoré sa prejavujú u pacienta. V boji s ostatnými odborníci zistili účinné cielené metódy, ktoré pomôžu, ak sa dokonca úplne zbaviť choroby, potom aspoň zmierniť príznaky a predĺžiť život pacienta už niekoľko rokov.

Choroby mozgu môžu byť rozdelené podľa ich povahy a príčiny na:

Difúzne lézie mozgu sú charakterizované skutočnosťou, že pokrývajú všetky mozgové tkanivá rovnomerne. To sa môže prejaviť postupne, pričom patológia sa v každom prípade rozširuje na všetky zdravé a žijúce bunky, ničia ich alebo transformujú do cudzích telies. Difúzne choroby mozgu sa vyskytujú v dôsledku všeobecnej poruchy obehu, vážnych poranení hlavy a silných vírusových infekcií. Hlavným stavom a rozdielom difúznych lézií je pokrytie tkanív celého mozgu. Znaky takýchto ochorení sa objavujú okamžite - ide o chronickú únavu, konštantnú apatiu, ťažké nudné a prítlačné bolesti hlavy po celom obryse lebky, ospalosť, narušenie zmyslových orgánov a výrazné zníženie účinnosti.

Ohniskové lézie mozgu sú charakterizované skutočnosťou, že patológia pôsobí v určitej oblasti - zameranie. Dôvodom môžu byť znova poruchy krvného toku alebo poškodenie ciev, ale to je v konkrétnej špecifickej oblasti mozgu. To isté sa dá povedať o traumatickom poškodení mozgu, niekedy jeho dôsledky nerastia na hranice mozgu, ale pokrývajú len malú oblasť. Vedci tiež izolované a multifokálne poškodenie mozgu, je ľahké uhádnuť, že sa prejavuje tým, že existuje viac takých ohnisiek ako jeden. V tomto prípade môže patológia v procese vývoja pokrývať aj susedné tkanivá, a taktiež ich premeniť na anomálie.

V procese fokálnych lézií mozgu sa môžu objaviť cudzie neoplazmy, a to ako malígne, tak aj benígne. Vo všeobecnosti sa ohniskové patológie prejavujú tým, že ich predpokladom je stláčanie a poškodenie nervových tkanív tela alebo napríklad kostné procesy chrbtice. Súčasne s poškodením buniek a tkanív dochádza k zhoršeniu a inhibícii krvného obehu v tej istej oblasti mozgu.

Znaky ohniskových lézií sa neprejavia okamžite. Všetko môže začať s obyčajnými bolesťami hlavy, ale vzhľadom na rast neoplazmy a výskyt anomálií sa symptómy zintenzívnia, stali sa rôznymi, typickými pre mnohé neurologické ochorenia. Preto sú ohniskové lézie pomerne komplikované z hľadiska diagnózy a lekári sa zvyčajne uchýlia k magnetickej rezonancii alebo počítačovým tomografiám, pretože podľa sťažností a symptómov osoby je veľmi zriedkavé určiť typ lézie a predpísať správnu liečbu.

Liečba rozlišuje niekoľko typov ohniskových lézií, ktoré sú veľmi populárne medzi chorobami a patologiami mozgu:

 1. malígne alebo benígne nádory - novotvary v štruktúre mozgu, ktoré začínajú vyvíjať tlak na krvné cievy a tkanivá, prispievajú k zhoršeniu práce neurónov pri prenose signálov z nich do mozgu. Veľmi často sa nádory neustále rastie v hmote a veľkosti, pokrývajúc všetky nové "územia". Preto sa príznaky pomaly zvyšujú. Keď je diagnostika nádoru viditeľná na obrázkoch získaných v dôsledku MRI alebo CT. Niekedy sa novotvary vyžadujú chirurgický zákrok, aj keď sa v moderných časoch špecialisti naučili odstrániť ju napríklad pomocou rádioterapie;
 2. cysty sú malé dutiny naplnené tekutinou. Ich prítomnosť v štruktúre mozgu v súčasnosti nemusí spôsobovať žiadne nepríjemné pocity v závislosti od ich polohy. Napriek skutočnosti, že cysty nie sú náchylné k rastu a zväčšeniu, ako sú nádory, môže sa tiež považovať za cudziu formáciu, ktorá môže poškodiť nervové tkanivá alebo stláčať krvné cievy, čo komplikuje tok krvi a živín do mozgu;
 3. oblasti nekrózy tkaniva - mŕtve a mŕtve oblasti a bunky v dôsledku akejkoľvek patológie. Veľmi často tkanivá zomierajú, nedosahujú dostatok živín, preto v prípade nekrózy je čas hovoriť o významnom narušení prietoku krvi v mozgu. Tkanivová nekróza je veľmi nebezpečná, pretože spôsobuje nezvratné negatívne dôsledky na vonkajšie správanie a schopnosti človeka;
 4. intracerebrálne jazvy a hematómy sú najčastejšie výsledkom mechanického šoku alebo pádu, inými slovami poškodenia hlavy. Jazvy vedú k niektorým zmenám v zložení látky v mozgu. Avšak zvyčajne človek s takýmito lokálnymi vonkajšími vplyvmi nestráca najdôležitejšie neurologické funkcie. Výskyt jaziev a hematómov je výlučne traumatický.

Lekári a odborníci identifikujú veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu ovplyvniť vznik fokálnych patologických ochorení mozgu. Medzi nimi sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj anomálií, a to aj nepriamo. Niekedy v niektorých ochoreniach lekári nemôžu pomenovať pravú hlavnú príčinu, pretože existujú choroby, ktoré ešte neboli objasnené ani modernou medicínou, mechanizmom etymológie a možným smerom.

Príčiny a faktory, ktoré môžu viesť k ohniskovým poškodeniam mozgu, sú nasledovné:

 1. traumatické poranenie mozgu, mechanické poškodenie;
 2. zmeny veku súvisiace s vekom. Vek silne ovplyvňuje stav krvných ciev a v dôsledku toho krvný obeh v štruktúre mozgu;
 3. aterosklerózy, čo tiež vedie k vaskulárnym poruchám v dôsledku tvorby cholesterolových plakov na nich;
 4. ochorenia chrbtice, najmä osteochondróza, ktorá môže prispievať k kompresii krvných ciev a nervových zakončení procesmi kostí;
 5. zlomeniny krku. V každom prípade v diagnostike mozgu lekár vždy odporúča kontrolovať oblasť krčka maternice. Faktom je, že v krku sú dve krvné bazény, rovnako ako dve základné a veľké tepny, ktoré sa potom rozkladajú do množstva ciev, kapilár a žíl. Porušenie krvného obehu v krku spôsobí jeho inhibíciu v mozgu, čo znamená, že bude trpieť nedostatkom živín a kyslíka;
 6. cerebrálna ischémia;
 7. kardiovaskulárne choroby;
 8. rôzne poruchy endokrinného systému (metabolická nerovnováha v tele);
 9. životný štýl bez pohybu;
 10. nadváha - označuje sekundárne rizikové faktory, môže však nepriaznivo ovplyvniť prácu mozgu, najmä spolu s nedostatkom fyzickej aktivity.

Treba poznamenať, že pri diagnostikovaní ohniskových lézií musia byť odborníci opatrnejší, pretože symptómy ohniskových patológií sú veľmi rozdielne a často sa zhodujú s inými neurologickými poruchami. A nesprávna diagnóza vedie vždy k nesprávnej liečbe.

Napriek tomu je pre lekára dôležité vedieť, aké problémy pacient trpí, aké sťažnosti má a aké znaky sa už podarilo prejaviť celkom jasne.

Takže príznaky fokálnych lézií mozgu sú:

 1. bolesti hlavy, pulzovanie hlavy, závraty;
 2. zvýšený arteriálny a intrakraniálny tlak, inými slovami hypertenzia a hypertenzia;
 3. epileptické záchvaty;
 4. narušenie orgánov zmysly a sluchu, tinnitus;
 5. fotofóbia alebo zvýšená citlivosť na svetlo;
 6. apatia, ľahostajnosť ku všetkým okolnostiam;
 7. chronická únava, znížený výkon, strata záujmu o životné prostredie;
 8. nevoľnosť a vracanie;
 9. časté mdloby;
 10. poruchy reči, poruchy rukopisu;
 11. slabosť svalov, strata tónu, následná atrofia;
 12. porucha spánku, strata chuti do jedla;
 13. kŕče, triaška končatín;
 14. podráždenosť, psychické a emočné poruchy, stres;
 15. svalová paralýza;
 16. respiračné poruchy;
 17. strata niektorých reflexov.

Všetky tieto príznaky majú všeobecnú povahu, to znamená, že niektorí sa môžu prejaviť čo najjasnejšie, zatiaľ čo iní môžu odísť stranou. Ak ich budete venovať pozornosť, bude jasné, že všetky z nich sú nejako spojené s neurológiou, pretože v procese ohniskových patológií sa dotýkajú nervové tkanivá, ktoré môžu slúžiť ako dôvod pre narušenie vegetatívnych funkcií, koordináciu pohybov atď.

Magnetické rezonančné zobrazovanie sa už dlho považuje za najúčinnejšiu metódu diagnostiky fokálnych lézií mozgu. Pomáha presne študovať štruktúru mozgu z obrázkov, skúmať vývoj patológie už v počiatočnom štádiu, urobiť záver o prítomnosti alebo neprítomnosti nádoru alebo cysty a jeho správaní, ako aj vypracovať prognózu priebehu ochorenia.

Ak je potrebné vyšetriť krvné cievy, nebude to tiež problém, pretože liek má metódu angiografie MRI založenú na zavedení kontrastného činidla do ľudského tela pred procedúrou. Výsledkom je, že kontrast farbí krv v inej farbe a doktor vidí na obrázku plnú a celkovú mriežku krvného obehu, resp. Môže sledovať smer ciev, ich možné poškodenie, prítomnosť trombózy, aneuryzma atď.

Ako je známe, každá konkrétna choroba má svoje vlastné dôvody. Existuje veľa ohniskových anomálií, preto nie je možné určiť spoločnú príčinu pre všetky z nich.

Liečba patologických stavov mozgu je však často založená na zničení faktorov, ktoré viedli k vzniku ochorenia.

Okrem toho lekár môže tiež predpisovať vitamíny, sedatíva, analgetiká. Dôležitú úlohu zohrávajú upokojujúce kúpele, fyzioterapeutické sedenia a vo všeobecnosti zmena životného štýlu smerom k aktívnej a aktívnej.

Čo je fokálne poškodenie mozgu

Ohniskové poškodenie mozgu je jednou z najčastejších chorôb, a preto symptómy tejto choroby by mali byť známe každému. Formácie môžu byť benígne alebo malígne, takže je dôležité, aby ste načas dosiahli čas a začali liečbu.

Takže, najprv je potrebné poznamenať, že ohniskové lézie mozgu sa zvyčajne prejavujú tým znakmi, ktoré sú spojené s klíčením (léziou) nervovej tkaniva. Viac charakteristických znakov môžu byť znaky vyvinuté v dôsledku jeho stláčania. Alebo sa môže vyskytnúť v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Treba pripomenúť, že príznaky nádoru sa objavujú spontánne, po ktorých sa začnú pomaly, ale iste zvyšovať. Z tohto dôvodu sú manifestácie tejto patológie také rozmanité. Môže sa použiť na akékoľvek iné neurologické ochorenie.

Toxické poškodenie mozgu, ako v podstate akékoľvek iné, sa vyznačuje predovšetkým silnými bolesťami hlavy, ktoré sa prevažujúcim počtom prípadov stávajú trvalými. V iných prípadoch sa vyskytujú pravidelne - niekedy dokonca aj počas spánku a v noci. Ale jedna vec musí byť povedaná s istotou - tieto bolesti sú silné. Niekedy dokonca pulzujú. A niektoré sú posilnené, ak človek zmení svoju pozíciu. Medzi ďalšie funkcie patrí:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • Kŕče (sú zovšeobecnené a lokálne);
 • slabosť;
 • únava;
 • Závraty (spôsobené poruchami mozočkových funkcií).

Často môžete pozorovať, ako intelektuálny potenciál pacienta klesá. Pamäť sa zhoršuje, schopnosť sústrediť je narušená, duševné a logické procesy sa tiež nedajú ľahko, pacient sa podrobuje osobným zmenám a výkyvom nálady.

Niekoľko slov by sa malo povedať aj o nich. Ohniskovými prejavmi je klíčenie tvorby tkanivového nádoru. To znamená, že porušenie funkcií mozgového tkaniva. Z tohto dôvodu osoba už cíti bolesť, chlad a teplo v niektorých častiach tela. Má tiež problémy pri určovaní polohy jeho tela v priestore. Čo môžeme povedať o problémoch s rečou, počúvaním a zrakom (zahŕňa to aj zhoršenie uznania známych ľudí, objektov, reči a textu).

Stáva sa, že tvorba je v oblasti nervov, ktorú prenášajú signály z analyzátorov. V tomto prípade môže pacient dokonca stratiť zrak alebo sluch. Niekedy tieto schopnosti nestratí, ale jednoducho prestane rozumieť tomu, čo počuje alebo vidí. Príznaky tiež zahŕňajú pohybové poruchy, záchvaty a poruchy koordinácie. Prvé dve príznaky sú priamo spojené s postihnutými oblasťami mozgu, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie. Koniec koncov udržujú svaly pod kontrolou. A posledná patológia sa vyskytuje v dôsledku nádoru cerebellum.

Porušenie hormonálnych hladín a ANS

Kvôli nádoru na mozgu je tiež narušený nervový systém. Zranenie, ktoré prekonáva centrá cievneho tonusu, ovplyvňuje ľudské telo nasledovne - rýchlo sa unaví, jeho tlak a pulzové skoky, závraty sa objavia, keď sa pacient pokúsi vstať. Ďalším problémom je, že ak sa organické poškodenie mozgu u detí alebo u dospelých vyskytne v hypotalame alebo v hypofýze, potom to naruší hormonálnu rovnováhu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že diagnóza tejto choroby je veľmi zložitý proces. Lekári používajú inštrumentálne, laboratórne a klinické metódy. Lekári berú do úvahy všetky príznaky, ale najmä miestne, ak existujú. Mal by sa však vykonávať povinne a čím skôr - tým lepšie. Nie je možné venovať pozornosť prvým prejavom a symptómom, pretože môžu byť signálom o začiatku vývoja nádoru. A len profesionál môže diagnostikovať chorobu, akonáhle môže preskúmať klinický stav svojho pacienta a potvrdiť, alebo (v najlepšom prípade) vyvrátiť existujúce podozrenia týkajúce sa jeho zdravia.

Ohniskové lézie mozgu

Mozog je najdôležitejším ľudským orgánom, centrom nervového systému. Keď problémy začínajú v mozgu, vzniknú choroby, trpia všetky vnútorné organizmové systémy.

Existuje veľa chorôb mozgu, lekárska medicína sa ešte nevedela, ako s niektorými z nich bojovať, iba predpovedať svoj priebeh vďaka štatistickým údajom a symptómom, ktoré sa prejavujú u pacienta. V boji s ostatnými odborníci zistili účinné cielené metódy, ktoré pomôžu, ak sa dokonca úplne zbaviť choroby, potom aspoň zmierniť príznaky a predĺžiť život pacienta už niekoľko rokov.

Choroby mozgu môžu byť rozdelené podľa ich povahy a príčiny na:

Difúzne lézie mozgu sú charakterizované skutočnosťou, že pokrývajú všetky mozgové tkanivá rovnomerne. To sa môže prejaviť postupne, pričom patológia sa v každom prípade rozširuje na všetky zdravé a žijúce bunky, ničia ich alebo transformujú do cudzích telies. Difúzne choroby mozgu sa vyskytujú v dôsledku všeobecnej poruchy obehu, vážnych poranení hlavy a silných vírusových infekcií. Hlavným stavom a rozdielom difúznych lézií je pokrytie tkanív celého mozgu. Znaky takýchto ochorení sa objavujú okamžite - ide o chronickú únavu, konštantnú apatiu, ťažké nudné a prítlačné bolesti hlavy po celom obryse lebky, ospalosť, narušenie zmyslových orgánov a výrazné zníženie účinnosti.

Ohniskové lézie mozgu sú charakterizované skutočnosťou, že patológia pôsobí v určitej oblasti - zameranie. Dôvodom môžu byť znova poruchy krvného toku alebo poškodenie ciev, ale to je v konkrétnej špecifickej oblasti mozgu. To isté sa dá povedať o traumatickom poškodení mozgu, niekedy jeho dôsledky nerastia na hranice mozgu, ale pokrývajú len malú oblasť. Vedci tiež izolované a multifokálne poškodenie mozgu, je ľahké uhádnuť, že sa prejavuje tým, že existuje viac takých ohnisiek ako jeden. V tomto prípade môže patológia v procese vývoja pokrývať aj susedné tkanivá, a taktiež ich premeniť na anomálie.

V procese fokálnych lézií mozgu sa môžu objaviť cudzie neoplazmy, a to ako malígne, tak aj benígne. Vo všeobecnosti sa ohniskové patológie prejavujú tým, že ich predpokladom je stláčanie a poškodenie nervových tkanív tela alebo napríklad kostné procesy chrbtice. Súčasne s poškodením buniek a tkanív dochádza k zhoršeniu a inhibícii krvného obehu v tej istej oblasti mozgu.

Znaky ohniskových lézií sa neprejavia okamžite. Všetko môže začať s obyčajnými bolesťami hlavy, ale vzhľadom na rast neoplazmy a výskyt anomálií sa symptómy zintenzívnia, stali sa rôznymi, typickými pre mnohé neurologické ochorenia. Preto sú ohniskové lézie pomerne komplikované z hľadiska diagnózy a lekári sa zvyčajne uchýlia k magnetickej rezonancii alebo počítačovým tomografiám, pretože podľa sťažností a symptómov osoby je veľmi zriedkavé určiť typ lézie a predpísať správnu liečbu.

Liečba rozlišuje niekoľko typov ohniskových lézií, ktoré sú veľmi populárne medzi chorobami a patologiami mozgu:

 1. malígne alebo benígne nádory - novotvary v štruktúre mozgu, ktoré začínajú vyvíjať tlak na krvné cievy a tkanivá, prispievajú k zhoršeniu práce neurónov pri prenose signálov z nich do mozgu. Veľmi často sa nádory neustále rastie v hmote a veľkosti, pokrývajúc všetky nové "územia". Preto sa príznaky pomaly zvyšujú. Keď je diagnostika nádoru viditeľná na obrázkoch získaných v dôsledku MRI alebo CT. Niekedy sa novotvary vyžadujú chirurgický zákrok, aj keď sa v moderných časoch špecialisti naučili odstrániť ju napríklad pomocou rádioterapie;
 2. cysty sú malé dutiny naplnené tekutinou. Ich prítomnosť v štruktúre mozgu v súčasnosti nemusí spôsobovať žiadne nepríjemné pocity v závislosti od ich polohy. Napriek skutočnosti, že cysty nie sú náchylné k rastu a zväčšeniu, ako sú nádory, môže sa tiež považovať za cudziu formáciu, ktorá môže poškodiť nervové tkanivá alebo stláčať krvné cievy, čo komplikuje tok krvi a živín do mozgu;
 3. oblasti nekrózy tkaniva - mŕtve a mŕtve oblasti a bunky v dôsledku akejkoľvek patológie. Veľmi často tkanivá zomierajú, nedosahujú dostatok živín, preto v prípade nekrózy je čas hovoriť o významnom narušení prietoku krvi v mozgu. Tkanivová nekróza je veľmi nebezpečná, pretože spôsobuje nezvratné negatívne dôsledky na vonkajšie správanie a schopnosti človeka;
 4. intracerebrálne jazvy a hematómy sú najčastejšie výsledkom mechanického šoku alebo pádu, inými slovami poškodenia hlavy. Jazvy vedú k niektorým zmenám v zložení látky v mozgu. Avšak zvyčajne človek s takýmito lokálnymi vonkajšími vplyvmi nestráca najdôležitejšie neurologické funkcie. Výskyt jaziev a hematómov je výlučne traumatický.

dôvody

Lekári a odborníci identifikujú veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu ovplyvniť vznik fokálnych patologických ochorení mozgu. Medzi nimi sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj anomálií, a to aj nepriamo. Niekedy v niektorých ochoreniach lekári nemôžu pomenovať pravú hlavnú príčinu, pretože existujú choroby, ktoré ešte neboli objasnené ani modernou medicínou, mechanizmom etymológie a možným smerom.

Príčiny a faktory, ktoré môžu viesť k ohniskovým poškodeniam mozgu, sú nasledovné:

 1. traumatické poranenie mozgu, mechanické poškodenie;
 2. zmeny veku súvisiace s vekom. Vek silne ovplyvňuje stav krvných ciev a v dôsledku toho krvný obeh v štruktúre mozgu;
 3. aterosklerózy, čo tiež vedie k vaskulárnym poruchám v dôsledku tvorby cholesterolových plakov na nich;
 4. ochorenia chrbtice, najmä osteochondróza, ktorá môže prispievať k kompresii krvných ciev a nervových zakončení procesmi kostí;
 5. zlomeniny krku. V každom prípade v diagnostike mozgu lekár vždy odporúča kontrolovať oblasť krčka maternice. Faktom je, že v krku sú dve krvné bazény, rovnako ako dve základné a veľké tepny, ktoré sa potom rozkladajú do množstva ciev, kapilár a žíl. Porušenie krvného obehu v krku spôsobí jeho inhibíciu v mozgu, čo znamená, že bude trpieť nedostatkom živín a kyslíka;
 6. cerebrálna ischémia;
 7. kardiovaskulárne choroby;
 8. rôzne poruchy endokrinného systému (metabolická nerovnováha v tele);
 9. životný štýl bez pohybu;
 10. nadváha - označuje sekundárne rizikové faktory, môže však nepriaznivo ovplyvniť prácu mozgu, najmä spolu s nedostatkom fyzickej aktivity.

príznaky

Treba poznamenať, že pri diagnostikovaní ohniskových lézií musia byť odborníci opatrnejší, pretože symptómy ohniskových patológií sú veľmi rozdielne a často sa zhodujú s inými neurologickými poruchami. A nesprávna diagnóza vedie vždy k nesprávnej liečbe.

Napriek tomu je pre lekára dôležité vedieť, aké problémy pacient trpí, aké sťažnosti má a aké znaky sa už podarilo prejaviť celkom jasne.

Takže príznaky fokálnych lézií mozgu sú:

 1. bolesti hlavy, pulzovanie hlavy, závraty;
 2. zvýšený arteriálny a intrakraniálny tlak, inými slovami hypertenzia a hypertenzia;
 3. epileptické záchvaty;
 4. narušenie orgánov zmysly a sluchu, tinnitus;
 5. fotofóbia alebo zvýšená citlivosť na svetlo;
 6. apatia, ľahostajnosť ku všetkým okolnostiam;
 7. chronická únava, znížený výkon, strata záujmu o životné prostredie;
 8. nevoľnosť a vracanie;
 9. časté mdloby;
 10. poruchy reči, poruchy rukopisu;
 11. slabosť svalov, strata tónu, následná atrofia;
 12. porucha spánku, strata chuti do jedla;
 13. kŕče, triaška končatín;
 14. podráždenosť, psychické a emočné poruchy, stres;
 15. svalová paralýza;
 16. respiračné poruchy;
 17. strata niektorých reflexov.

Všetky tieto príznaky majú všeobecnú povahu, to znamená, že niektorí sa môžu prejaviť čo najjasnejšie, zatiaľ čo iní môžu odísť stranou. Ak ich budete venovať pozornosť, bude jasné, že všetky z nich sú nejako spojené s neurológiou, pretože v procese ohniskových patológií sa dotýkajú nervové tkanivá, ktoré môžu slúžiť ako dôvod pre narušenie vegetatívnych funkcií, koordináciu pohybov atď.

diagnostika

Magnetické rezonančné zobrazovanie sa už dlho považuje za najúčinnejšiu metódu diagnostiky fokálnych lézií mozgu. Pomáha presne študovať štruktúru mozgu z obrázkov, skúmať vývoj patológie už v počiatočnom štádiu, urobiť záver o prítomnosti alebo neprítomnosti nádoru alebo cysty a jeho správaní, ako aj vypracovať prognózu priebehu ochorenia.

Ak je potrebné vyšetriť krvné cievy, nebude to tiež problém, pretože liek má metódu angiografie MRI založenú na zavedení kontrastného činidla do ľudského tela pred procedúrou. Výsledkom je, že kontrast farbí krv v inej farbe a doktor vidí na obrázku plnú a celkovú mriežku krvného obehu, resp. Môže sledovať smer ciev, ich možné poškodenie, prítomnosť trombózy, aneuryzma atď.

liečba

Ako je známe, každá konkrétna choroba má svoje vlastné dôvody. Existuje veľa ohniskových anomálií, preto nie je možné určiť spoločnú príčinu pre všetky z nich.

Liečba patologických stavov mozgu je však často založená na zničení faktorov, ktoré viedli k vzniku ochorenia.

Okrem toho lekár môže tiež predpisovať vitamíny, sedatíva, analgetiká. Dôležitú úlohu zohrávajú upokojujúce kúpele, fyzioterapeutické sedenia a vo všeobecnosti zmena životného štýlu smerom k aktívnej a aktívnej.

Typy, príčiny, liečba cievnych zmien mozgu vaskulárnej povahy

Každá časť mozgu má určité funkcie - reguluje reč, myslenie, rovnováhu, pozornosť, kontroluje prácu vnútorných orgánov. V mozgu je uložené a spracované neuveriteľné množstvo informácií. Zároveň je v ňom mnoho procesov, ktoré poskytujú osobe normálnu životnú aktivitu. Fungovanie tohto komplexného systému je priamo závislé od krvného zásobovania. Dokonca aj malé poškodenie krvných ciev vedie k vážnym následkom. Jedným z prejavov tejto patológie sú ohniskové zmeny v mozgu.

Aké patológie existujú

Kvôli nedostatku kyslíka v mozgu začína hladovanie buniek (v medicíne sa tento proces nazýva ischémia), čo spôsobuje dystrofické poruchy. V budúcnosti tieto poruchy ovplyvňujú oblasti mozgu, ktoré čiastočne alebo úplne strácajú prirodzené funkcie. Existujú dva typy dystrofických porúch:

 1. Difúzia pokrýva celú mozgovú tkanivu rovnomerne bez výskytu patologických oblastí. Vyskytujú sa v dôsledku poškodenia krvného obehu, poranenia mozgu, otrasov, zápalov spôsobených infekciami. Symptómy difúznych patológií často zahŕňajú postihnutie, neznesiteľnú, konštantnú bolesť v hlave, apatie, letargiu, nespavosť.
 2. Ohniskové zmeny v mozgovej látke obehovej povahy, pokrývajúce oddelenú oblasť, v ktorej dochádza k narušeniu pohybu krvi. Ohniská sú jednorazové alebo násobné, náhodne rozptýlené v celom mozgu. V podstate je to pomalé súčasné chronické ochorenie, ktoré sa v priebehu rokov vyvíjalo.

Medzi ohniskové ochorenia sa často vyskytujú:

 • Cysta je malá dutina naplnená kvapalinou. Často nespôsobuje nepríjemné pocity a bolesti u pacientov, ale stáva sa príčinou stláčania krvných ciev a okolitých oblastí mozgu.
 • Nekrotická nekróza postihujúca časti mozgu kvôli zhoršenému prevozu živín. Mŕtve bunky, ktoré vytvárajú mŕtve zóny, nesplnia svoje funkcie a v budúcnosti nie sú obnovené.
 • Jazva mozgu a hematóm vzniknuté po ťažkom úraze alebo otrasom. Tieto fokálne zmeny mozgu vedú k miernym štrukturálnym poškodeniam.

Etapy vývoja dyscirkulatívnych zmien

Existujú tri štádiá tejto patológie:

 1. Spočiatku sú dyscyrkulatívne zmeny charakterizované miernym znížením pohybu krvi v určitých oblastiach mozgu. Z tohto dôvodu sa pacient rýchlo unaví, často zažíva záchvaty víchrice a bolesti hlavy.
 2. Keď sa ochorenie rozvinie a prúdi do druhého štádia, zhorší sa lézia. Pamäť sa zhoršuje, intelektuálne schopnosti klesajú. Človek sa stáva extrémne podráždeným, emocionálnym. Koordinácia pohybov sa zhoršuje, objavuje sa šum v ušiach.
 3. V tretej etape zomrie významná časť neurónov. Súčasne sú viditeľne ovplyvnené svaly, zjavné znaky demencie a orgány dotyku a zmyslov môžu odmietnuť.

Odkiaľ lokalizované fokálne difúzne zmeny vaskulárnej povahy v mozgu a mieche závisia od toho, ako funkcia orgánov reaguje na takéto poruchy.

Symptómy ohniskových lézií

Ohniskové mozgové lézie sú spôsobené vaskulárnymi léziami, ktoré s vekom strácajú elasticitu. V niektorých je to minimálne, zatiaľ čo v iných dochádza k poruchám do patologickej formy. Môže sa zobraziť:

 • Vysoký krvný tlak vyvolaný nedostatkom kyslíka v dôsledku dystrofického stavu mozgových ciev.
 • Epileptické záchvaty, pri ktorých človek nemôže do úst položiť kovové predmety, naliať mu vodu, lámať jeho tváre atď.
 • Duševné poruchy, poruchy pamäti, skreslené vnímanie reality, atypické správanie.
 • Stav zdvihu alebo predstartu, ktorý možno určiť pomocou CT alebo MRI.
 • Zvyšujúca sa pulzujúca bolesť hlavy v zadnej časti hlavy, očné objímky, superciliary zóny, ktoré sa tiahnu po povrchu celej lebky.
 • Nekontrolovaná svalová kontrakcia, tremor končatín, brady, očí, krku.
 • Hluk uší, zvonenie, kongescia, čo vedie k nervozite.
 • Pravidelné záchvaty hlavy, ktoré vedú k nevoľnosti a zvracaniu.
 • Fotofóbia, znížená ostrosť sluchu, rozmazané videnie, dvojité videnie, znateľná strata videnia.
 • Konštantná únava, apatia.
 • Nesprávna reč
 • Prerušenie spánku.
 • Parezia svalov, patologická reflexná reakcia končatín.

Mnoho ľudí sa pýta na otázku, aké choroby sú vyvolané ohniskom poškodenia mozgu, aká je a prečo sa vyskytuje. Je známe, že príčiny tejto poruchy môžu spočívať v:

 • Cievne poruchy súvisiace s prirodzeným starnutím, nahromadenie cholesterolu v stenách krvných ciev.
 • Osteochondróza krku.
 • Kyslík nalačno.
 • Nové nárasty.
 • Zranenia, otvorené a uzavreté poranenia hlavy (vek nie je dôležitý).

Kto je ohrozený

Každá choroba má svoje vlastné rizikové skupiny. Ľudia patriaci do takýchto skupín by mali pozorne sledovať svoje zdravie a ihneď sa poradiť s lekárom pri prvých podozrivých príznakoch. V prípade fokálnych patológií zahŕňa táto skupina pacientov:

 • Hypertenzívne, hypotonické ochorenie.
 • Diabetes.
 • Ateroskleróza.
 • Reumatizmus.
 • Obezita.
 • Citliví emocionálni ľudia žijúci v neustálom strese.
 • Vedúci sedavý život.
 • Starší ľudia bez ohľadu na pohlavie (od 55 do 60 rokov).

Vyvoláva tiež vývoj vaskulárnych patológií:

diagnostika

Ohniskové mozgové lézie sú často asymptomatické. Dokonca aj v prípade menej závažných príznakov, pacienti zriedkavo chodia na lekárov. Identifikácia patológie je ťažká. To sa môže uskutočniť prechodom vyšetrenia MRI. Umožňuje vám zvážiť aj malé degeneratívne lézie, ktoré môžu viesť k mŕtvici alebo k onkológii.

MRI môže indikovať tieto poruchy:

 • So zmenami v hemisféroch je možné zablokovanie artérií v dôsledku hernie chrbtice, abnormálneho vnútromaternicového vývoja, aterosklerotických plakov.
 • Poruchy bielej hmoty v čelnej oblasti sú charakteristické pre hypertenznú chorobu (najmä po exacerbácii), vrodené vývojové anomálie ako život ohrozujúci pokrok.
 • Viacnásobné ohniská zahŕňajú stav pred pretaktovaním, senilnú demenciu, episindrom.

Početné malé ohniská sú život ohrozujúce a spôsobujú mnohé vážne choroby. Väčšinou sa vyskytujú u starších ľudí.

liečba

Lekár vysvetľuje pacientom, ako nebezpečná mozgová dystrofia je, aká je a ako sa s touto chorobou zaoberať. Určenie stratégie liečby neurológ zhromažďuje všeobecnú históriu pacienta. Keďže nie je možné nájsť jedinú a skutočnú príčinu patológie, je potrebné zlepšiť mozgový obeh akýmkoľvek spôsobom. Terapia, jednak pre jednotlivé lézie, jednak pre viaceré, je založená na niekoľkých špecifických postulátoch:

 • Prilepenie správneho režimu a dodržanie diéty č. 10. Každý deň sa pacientovi odporúča venovať dostatok času na odpočinok. Nepreťažujte sa fyzickou prácou, jesť správne. V strave musia byť prítomné organické kyseliny (surové alebo pečené ovocie, kompóty, džúsy, ovocné nápoje, mandle). Rizikom alebo tým, ktorí boli po vyšetrení diagnostikovaní s fokálnymi mozgovými zmenami, by mali vylúčiť potraviny obohatené o vápnik. Zhoršuje tok krvi, čo vedie k hladovaniu kyslíkom a k zmene jediného ohniska v štruktúrach mozgu.
 • Vykonajte liečbu drogami s liekmi, ktoré pozitívne ovplyvňujú prívod krvi do mozgu. Takéto lieky stimulujú prietok krvi, dilatujú krvné cievy, znižujú viskozitu, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Pacientovi sú predpísané analgetiká, zmierňujú bolesť, sedatíva, liečbu vitamínmi.
 • Keď hypo-alebo hypertenzia - lieky, normalizácia krvného tlaku, potrebné pre správne fungovanie mozgu.

Ak sa fokálne lézie na mozgu nezačnú liečiť a začať s ochorením, vyvíjajú sa ťažké poruchy, s ktorými nemôže moderná medicína bojovať. Toto je:

 • Alzheimerova choroba je jednou z najbežnejších foriem degenerácie nervových buniek a štruktúr.
 • Pickov syndróm je zriedkavé progresívne ochorenie postihujúce ľudí starších ako 50 rokov.
 • Huntingtonova choroba - genetická porucha, ktorá sa prejavuje za 30 až 50 rokov.
 • Kardiocerebrálny syndróm, pri ktorom sú mozgové funkcie narušené kvôli ťažkým ochoreniam srdcového systému.
 • Hypertenzia, ktorej zhoršenie môže viesť k vážnym problémom so zdravím pacienta.

Možno vývoj onkologického procesu.

prevencia

Dôsledky ťažkého traumatického poranenia mozgu, prejavy starnutia, vyvolanie fokálnych zmien v mozgu - to nie je dôvod na zúfalstvo a vzdal sa. Toto ochorenie je možné prekonať a predísť nasledujúcimi jednoduchými odporúčaniami:

 • Častejšie kráčajte pešo, bežte, choďte na plávanie. Zahrajte si tímové hry, navštívte fitness klub 2-3 krát týždenne, vykonajte akúkoľvek prácu, ktorá vyžaduje fyzickú aktivitu.
 • Ak chcete vylúčiť alebo obmedziť používanie alkoholu, nezúčastňujte sa na mastných, korenených, slaných, údených produktoch. Ak je to možné, nahraďte sladkosti čerstvým ovocím a zeleninou. Ale vzdať sa svojich obľúbených jedál tiež nestojí za to. Ak chcete jesť klobásu, je lepšie ju variť a nemrznúť.
 • Treba sa vyhnúť stresu a úzkosti. Duševný stav priamo ovplyvňuje nielen mozog, ale aj iné orgány. Je veľmi ťažké liečiť choroby spojené s depresiou a výsledok nie je vždy pozitívny.
 • Pri prvých príznakoch, mali by ste sa poradiť s lekárom. Na kontrolu zdravotného stavu je potrebné vyšetriť 1-2 krát ročne.
 • Je prísne zakázané predpísať liečbu, piť lieky alebo aplikovať recepty tradičnej medicíny. Je lepšie najskôr konzultovať s odborníkom a striktne dodržiavať všetky postupy, ktoré odporučí.

Dokonca aj najkvalifikovanejší lekár nebude schopný predpovedať, ako sa v budúcnosti budú správať ohniskové zmeny v mozgovej látke dyscirkulatívnej povahy a difúznych porúch. Stav pacienta závisí od veku, prítomnosti komorbidít, veľkosti lokalizácie zamerania, stupňa a dynamiky vývoja. Dôležité je neustále monitorovať pacienta a vykonávať preventívne opatrenia, aby sa predišlo rastu postihnutej oblasti.

Čo je fokálne poškodenie mozgu

Ohniskové poškodenie mozgu je jednou z najčastejších chorôb, a preto symptómy tejto choroby by mali byť známe každému. Formácie môžu byť benígne alebo malígne, takže je dôležité, aby ste načas dosiahli čas a začali liečbu.

pozadia

Takže, najprv je potrebné poznamenať, že ohniskové lézie mozgu sa zvyčajne prejavujú tým znakmi, ktoré sú spojené s klíčením (léziou) nervovej tkaniva. Viac charakteristických znakov môžu byť znaky vyvinuté v dôsledku jeho stláčania. Alebo sa môže vyskytnúť v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Treba pripomenúť, že príznaky nádoru sa objavujú spontánne, po ktorých sa začnú pomaly, ale iste zvyšovať. Z tohto dôvodu sú manifestácie tejto patológie také rozmanité. Môže sa použiť na akékoľvek iné neurologické ochorenie.

Bežné príznaky

Toxické poškodenie mozgu, ako v podstate akékoľvek iné, sa vyznačuje predovšetkým silnými bolesťami hlavy, ktoré sa prevažujúcim počtom prípadov stávajú trvalými. V iných prípadoch sa vyskytujú pravidelne - niekedy dokonca aj počas spánku a v noci. Ale jedna vec musí byť povedaná s istotou - tieto bolesti sú silné. Niekedy dokonca pulzujú. A niektoré sú posilnené, ak človek zmení svoju pozíciu. Medzi ďalšie funkcie patrí:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • Kŕče (sú zovšeobecnené a lokálne);
 • slabosť;
 • únava;
 • Závraty (spôsobené poruchami mozočkových funkcií).

Často môžete pozorovať, ako intelektuálny potenciál pacienta klesá. Pamäť sa zhoršuje, schopnosť sústrediť je narušená, duševné a logické procesy sa tiež nedajú ľahko, pacient sa podrobuje osobným zmenám a výkyvom nálady.

Lokálne (fokálne) príznaky

Niekoľko slov by sa malo povedať aj o nich. Ohniskovými prejavmi je klíčenie tvorby tkanivového nádoru. To znamená, že porušenie funkcií mozgového tkaniva. Z tohto dôvodu osoba už cíti bolesť, chlad a teplo v niektorých častiach tela. Má tiež problémy pri určovaní polohy jeho tela v priestore. Čo môžeme povedať o problémoch s rečou, počúvaním a zrakom (zahŕňa to aj zhoršenie uznania známych ľudí, objektov, reči a textu).

Stáva sa, že tvorba je v oblasti nervov, ktorú prenášajú signály z analyzátorov. V tomto prípade môže pacient dokonca stratiť zrak alebo sluch. Niekedy tieto schopnosti nestratí, ale jednoducho prestane rozumieť tomu, čo počuje alebo vidí. Príznaky tiež zahŕňajú pohybové poruchy, záchvaty a poruchy koordinácie. Prvé dve príznaky sú priamo spojené s postihnutými oblasťami mozgu, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie. Koniec koncov udržujú svaly pod kontrolou. A posledná patológia sa vyskytuje v dôsledku nádoru cerebellum.

Porušenie hormonálnych hladín a ANS

Kvôli nádoru na mozgu je tiež narušený nervový systém. Zranenie, ktoré prekonáva centrá cievneho tonusu, ovplyvňuje ľudské telo nasledovne - rýchlo sa unaví, jeho tlak a pulzové skoky, závraty sa objavia, keď sa pacient pokúsi vstať. Ďalším problémom je, že ak sa organické poškodenie mozgu u detí alebo u dospelých vyskytne v hypotalame alebo v hypofýze, potom to naruší hormonálnu rovnováhu.

diagnostika

Nie je žiadnym tajomstvom, že diagnóza tejto choroby je veľmi zložitý proces. Lekári používajú inštrumentálne, laboratórne a klinické metódy. Lekári berú do úvahy všetky príznaky, ale najmä miestne, ak existujú. Mal by sa však vykonávať povinne a čím skôr - tým lepšie. Nie je možné venovať pozornosť prvým prejavom a symptómom, pretože môžu byť signálom o začiatku vývoja nádoru. A len profesionál môže diagnostikovať chorobu, akonáhle môže preskúmať klinický stav svojho pacienta a potvrdiť, alebo (v najlepšom prípade) vyvrátiť existujúce podozrenia týkajúce sa jeho zdravia.

Ohniskové lézie mozgu

Existuje niekoľko dôležitých orgánov, bez ktorých nemôžeme žiť. Jedným z nich je mozog. Pri difúznych alebo ohniskových léziách mozgu trpí harmonickou prácou celého organizmu.

Miestna (fokálna) lézia je lokálne poškodenie štruktúr mozgovej substancie, prejavujúce sa poruchou určitých funkcií. Inými slovami, v šedej alebo bielej látke sa objavuje patologické zameranie (vzdelávanie), ktoré sprevádza neurologické príznaky. Pre lepšiu prehľadnosť je vhodné uviesť všetky dôvody frekvencie výskytu.

Cievne poruchy

Jedná sa o jednu z najrozsiahlejších skupín, pretože choroby kardiovaskulárneho systému podľa štatistiky zaberajú prvé miesto na svete. To možno pripísať akútnym poruchám mozgovej cirkulácie (mŕtvica). Ide o ťahy, ktoré zohrávajú vedúcu úlohu vo výskyte ohniskových zmien v mozgu cievnej generácie.

Pod vplyvom krvácania alebo ischémie sa v šedej hmote vytvára patologický nidus, ktorý vedie k vzniku neurologických symptómov. Klinický obraz bude priamo závisieť od rozsiahleho zamerania, jeho lokalizácie, faktora, ktorý spôsobil poruchu obehu.

Je užitočné vedieť, čo je glióza mozgu: liečba, diagnostika, prevencia.

novotvary

Rovnako dôležitá skupina príčin organického poškodenia mozgu. To sa stáva druhým vo frekvencii výskytu. Všetky novotvary môžu byť rozdelené na benígne alebo zhubné.

Niekedy sa benígne nádory nemusia prejaviť žiadnym spôsobom, ale ako oni rastú, stláčajú susedné nervové štruktúry, zvyšujú intrakraniálny tlak, robia sa známi rôznymi neurologickými poruchami. Je charakteristické, že v 50% prípadov sa úplne vyliečia chirurgicky.

Ohniskové zmeny rakoviny v mozgu môžu byť jednoduché alebo viacnásobné, čo značne zhoršuje prognózu. Tiež nádor je primárny alebo metastatický (prenesený z iného postihnutého orgánu). Liečba takýchto ohniskových lézií je mimoriadne zložitá a vo väčšine prípadov neúspešná.

Poranenie mozgu

Ak má šedá alebo biela látka spôsobiť poškodenie, traumatický faktor musí byť pomerne silný. Táto skupina zahŕňa vážne poranenia hlavy, kompresiu, penetrujúce zranenia. Po takýchto úrazoch sa objavujú ohniská demyelinizácie, ischémia, nekróza a krvácanie. Neurologické príznaky závisia od umiestnenia poškodenej štruktúry.

Degeneratívne zmeny

Vznikajú v starobe v dôsledku aterosklerózy, metabolických porúch, kyslíkového hladovania nervového tkaniva, dehydratácie, organických ochorení (Alzheimerova choroba, Pick, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza). Takéto zmeny sú spojené s fyziologickými procesmi súvisiacimi s vekom, ktoré sa vyskytujú vo všetkých orgánoch.

infekcie

Príčinou poškodenia môžu byť vírusy, baktérie, prvoky, parazity, huby. Častejšie infekčný zápal rozptýli membrány alebo látku, ale je možný výskyt lézií (napríklad echinokokóza alebo tuberkulóza).

opojenie

V praxi neurológov, alkoholu, omamných látok, liečivých látok, chemických látok (kovových solí) sa často nachádzajú zmeny v podstate mozgu pod vplyvom relevantných faktorov. Dôsledkom takejto otravy sú viaceré oblasti poškodenia nervového tkaniva.

Perinatálne poškodenie mozgu u detí

Ide o rozsiahlu oblasť ohniska poškodenia mozgu plodu a novorodenca, ktoré sú liečené pediatrickými neurológmi.

Typy ohniskových zmien v substancii mozgu

K ohniskovým formáciám patria:

 • ischemické mŕtvice, krvácanie;
 • nádory (schwannomy, gliómy, neuroblastómy, hemangiómy), metastázy;
 • oblasti nekrózy, kompresie, rozdrveného nervového tkaniva;
 • ohniská sklerózy a demyelinizácie;
 • tuberkulóza, parazitárne cysty, absces.

Všeobecné a fokálne neurologické symptómy

Bežne sa môžu rozdeliť všetky klinické príznaky: všeobecné, fokálne neurologické ako aj mentálne. Medzi všeobecné príznaky patrí výskyt slabosti, ospalosti, horúčky, zimnica, strata chuti do jedla, bolesti hlavy, závrat. Skúsený neurológ bude schopný určiť s 90% presnosťou plochu poškodenia mozgu na základe sťažností a klinických príznakov pacienta.

Ak je zameranie umiestnené v kôre predného laloku, potom trpí reč, jeho vnímanie, tón niektorých svalov sa zvyšuje, dochádza k poruchám pohybu očí, hlavy, končatín a pri chôdzi sa stráca rovnováha.

Pri porážke parietálneho laloku sa zhoršuje schopnosť čítať, písať, počítať, citlivo citovať. Pacient nemôže správne určiť polohu svojich končatín v priestore.

Ak sa vyskytnú sluchové poruchy, hluchota, sluchové halucinácie, strata pamäti, epileptické záchvaty, potom sa dá predpokladať, že patologické zameranie je v časovom laloku.

Rôzne poškodenie zraku (zmeny farby a vnímania svetla, vizuálna ilúzia, úplná slepota) hovoria v prospech poškodenia okcipitálneho laloku.

Čo je Binswangerova choroba: znaky, liečba a prognóza.

Je užitočné prečítať, ako sa prejavuje mikroangiopatia mozgu: príčiny, symptómy, dôsledky.

Foci v cerebellum ovplyvňujú rovnováhu a chôdzu. V skutočnosti je v praxi oveľa viac ohniskových neurologických príznakov: paréza, paralýza, zhoršená citlivosť končatín, mdloby, trasenie. Dokonca aj s jedinými ohniskovými zmenami v mozgu, môžu sa vyskytnúť respiračné poruchy, kŕče, kóma.

Mentálne príznaky sprevádzajú neurologické príznaky, ale niekedy sa vyskytujú samostatne. Medzi duševné poruchy patrí hlúposť, depresia, podráždenosť, porucha spánku, úzkostná porucha, úzkosť, záchvaty paniky alebo agresivita.

Diagnóza fokálnych lézií mozgu

Moderné možnosti medicíny nám umožňujú presne diagnostikovať fokálne lézie mozgu, ich počet, umiestnenie, veľkosť. Najintenzívnejšie vyšetrenia sú MRI, CT (niekedy s kontrastom). Diagnóza tiež pomáha existujúcim neurologickým príznakom.

Liečba ohniskových lézií

Liečba bude priamo závisieť od príčiny výskytu ložísk v mozgu. Antibiotiká sa používajú na infekcie, diuretiká, dekongestanty, antikonvulzíva sa používajú na zranenia. Ak je choroba spôsobená poškodením krvného obehu, na liečbu sa používajú cievne lieky, nootropiká, antikoagulanciá. Liečba malígnych nádorov zahŕňa ožarovanie, zavedenie cytostatik, hormónov, chirurgický zákrok.

Tip! Neurochirurg, spolu s neurológom a psychiatrom, sa zaoberá liečbou ohniskových lézií.

výhľad

Je ťažké povedať, aké budú prognóza a dôsledky pri identifikácii ložísk v mozgu. Táto otázka je vyriešená individuálne a závisí od mnohých faktorov:

 • vek pacienta;
 • veľkosti, lokalizácia centra;
 • dôvody ich vzhľadu;
 • individuálnych charakteristík chorého človeka.

záver

Na záver môžeme s istotou povedať, že ak zistíte klinické príznaky poškodenia cievneho mozgu, mali by ste ihneď konzultovať s lekárom a mali by ste tiež vyšetriť. Včasná diagnóza je kľúčom k úspešnej liečbe.

Ohniskové zmeny bielej hmoty mozgu. Diagnostika MRI

DIFERENČNÁ DIAGNOSTIKA BÍLÝCH

Diferenciálny diagnostický rad ochorení bielej hmoty je veľmi dlhý. Ohniská detegované magnetickou rezonanciou môžu odrážať normálne zmeny súvisiace s vekom, ale väčšina ohniskov bielej hmoty sa vyskytuje počas života a ako dôsledok hypoxie a ischémie.

Roztrúsená skleróza sa považuje za najčastejšie zápalové ochorenie, ktoré sa vyznačuje poškodením bielej hmoty mozgu. Najčastejšími vírusovými ochoreniami, ktoré vedú k vzniku podobných foci, je progresívna multifokálna leukoencefalopatia a herpes vírusová infekcia. Sú charakterizované symetrickými patologickými oblasťami, ktoré je potrebné odlíšiť od intoxikácií.

Zložitosť diferenciálnej diagnostiky si v niektorých prípadoch vyžaduje ďalšiu konzultáciu s neurorádiológom, aby získal druhý názor.

KDE JE MOŽNÉ BUDÚCE CHOROBY?

Ohniskové zmeny cievnej genézy

 • ateroskleróza
 • hyperhomocysteinémia
 • Amyloidová angiopatia
 • Diabetická mikroangiopatia
 • vysoký tlak
 • migréna

Zápalové choroby

 • Roztrúsená skleróza
 • Vaskulitída: systémový lupus erythematosus, Behcetova choroba, Sjogrenova choroba
 • sarkoidóza
 • Zápalová choroba čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, celiakia)

Infekčné choroby

 • HIV, syfilis, borelióza (Lymeova choroba)
 • Progresívna multifokálna leukoncefalopatia
 • Akútna diseminovaná encefalomyelitída (ODEM)

Intoxikácia a metabolické poruchy

 • Otravy oxidom uhoľnatým, nedostatok vitamínu B12
 • Centrálna pontínová myelinolýza

Traumatické procesy

 • Spojená s rádioterapiou
 • Postconcussion foci

Vrodené choroby

 • Spôsobené poruchou metabolizmu (majú symetrickú povahu, vyžadujú diferenciálnu diagnostiku s toxickými encefalopatiami)

Môže to byť normálne

 • Periventrikulárna leucoróza, stupeň 1 na stupnici Fazekas

MRI BRAINU: MULTIPLEVNÉ FOCÁLNE ZMENY

Obrázky sú určené viacnásobným bodom a "bodovými" ohniskami. Niektoré z nich budú podrobnejšie diskutované.

Vzdušná povodňovitá povodia

 • Hlavný rozdiel medzi srdcovými záchvatmi (tahy) tohto typu je predispozícia na lokalizáciu ohniskov v jednej pologuli na hranici veľkých zásobníkov krvi. MRI zobrazuje infarkt v hlbokom odbore.

Ostre roztrúsená encefalomyelitída (ODEM)

 • Hlavný rozdiel: výskyt multifokálnych oblastí v bielej hmote a v oblasti bazálnych ganglií po 10-14 dňoch po infekcii alebo očkovaní. Tak ako pri roztrúsenej skleróze, v ODEM môže byť ovplyvnená miecha, oblúkové vlákna a corpus callosum; v niektorých prípadoch môže dôjsť k nahromadeniu kontrastu. Rozdiel od MS sa považuje za okamih, keď sú veľké a vyskytujú sa hlavne u mladých pacientov. Ochorenie je jednofázové.
 • Je charakterizovaná prítomnosťou malých ohniskov s veľkosťou 2-3 mm, imitujúcimi v MS, u pacientov s kožnou vyrážkou a chrípkovým syndrómom. Ďalšími znakmi sú hyperintenzný signál z miechy a zvýšenie kontrastu v koreňovej zóne siedmej páry kraniálnych nervov.

Sarkoidóza mozgu

 • Distribúcia fokálnych zmien v sarkoidóze je extrémne podobná rozloženiu sklerózy multiplex.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML)

 • Demyelinizačná choroba spôsobená vírusom John Cannighem u pacientov s oslabenou imunitou. Kľúčovými znakmi sú lézie bielej hmoty v oblasti oblúkových vlákien, ktoré nie sú zvýraznené kontrastom a majú volumetrický účinok (na rozdiel od lézií spôsobených HIV alebo cytomegalovírusom). Patologické oblasti v PML môžu byť jednostranné, ale častejšie sa vyskytujú na oboch stranách a sú asymetrické.
 • Kľúčové znamienko: hyperintenzný signál na T2 VI a hypointenzia na FLAIR
 • Pre oblasti vaskulárnej povahy je typická hlboká lokalizácia v bielej hmote, nedostatočná účasť corpus callosum, ako aj juxtaventrikulárne a juxtakorické oblasti.

DIFERENČNÁ DIAGNOSTIKA VIACROČNÝCH OBLASTÍ, POSILNENÁ NA PRÍPADE

Na MR-tomogramoch sa preukázalo niekoľko patologických zón, ktoré zhromažďovali kontrastné činidlo. Niektoré z nich sú podrobnejšie popísané nižšie.

  • Väčšina vaskulitídy je charakterizovaná výskytom bodových ohniskových zmien, ktoré sú naopak kontrastné. Porážka mozgových ciev sa pozoruje pri systémovom lupus erythematosus, paraneoplastickej limbickej encefalitíde, b. Behcet, syfilis, Wegenerova granulomatóza, b. Sjogren, ako aj pri primárnej angiitide CNS.
  • Vyskytuje sa častejšie u pacientov tureckého pôvodu. Typickým prejavom tejto choroby je účasť mozgového kmeňa s výskytom patologických oblastí, ktoré sa v akútnej fáze zhoršujú kontrastom.
  • Charakterizovaný ťažkým perifokálnym edémom.

Infarkt srdcovej choroby

  • Periférne srdcové záchvaty okrajovej zóny sa môžu zvýšiť s kontrastnými prvkami.

PERIVASKULAR SPACE VIRKHOV-ROBIN

Vľavo od T2-váženého tomogramu sa v oblasti bazálnych ganglií pozoruje viaceré vysokopostavené ohniská. Vpravo v režime FLAIR je signál z nich potlačený a vyzerajú tmavé. Vo všetkých ostatných sekvenciách sú charakterizované rovnakými signálnymi charakteristikami ako cerebrospinálna tekutina (najmä hypointenzný signál na TlCl). Takáto intenzita signálu v kombinácii s lokalizáciou opísaného procesu sú typickými znakmi priestorov Virchow-Robin (sú to kriblyurs).

Priestory Virchow-Robin sú obklopené penetračnými leptomeningeálnymi nádobami a obsahujú alkohol. Ich typická lokalizácia sa považuje za oblasť bazálnych ganglií, ktorá je charakterizovaná aj lokalizáciou v blízkosti prednej komisie av strede mozgového kmeňa. Na MRI je signál z priestorov Virkhov-Robina vo všetkých sekvenciách podobný signálu z cerebrospinálnej tekutiny. V režime FLAIR a na tomogramoch vážených hustotou protónov poskytujú hypointenzný signál, na rozdiel od ohniska inej povahy. Priestory Virchow-Robin sú malé, s výnimkou prednej komisie, kde môžu byť väčšie perivaskulárne priestory.

Na MR-tomograme možno nájsť rozšírené perivaskulárne priestory Virchow-Robin a plochy difúznej hyperintenzie v bielej hmote. Tento MR obraz dokonale ilustruje rozdiely medzi priestormi Virchow-Robin a léziami bielej hmoty. V tomto prípade sú zmeny vo veľkej miere vyjadrené; termín "etat krill" sa niekedy používa na ich popis. Priestory Virchow-Robina sa zvyšujú s vekom, ako aj s hypertenziou v dôsledku atrofického procesu v okolitom mozgovom tkanive.

NORMÁLNE ZMENA VEĽKÝCH MATERIÍ NA MRI

Predpokladané zmeny veku zahŕňajú:

 • Periventrikulárne "čiapky" a "pruhy"
 • Mierna atrofia s rozširovaním svalov a komôr mozgu
 • Bodové (a niekedy dokonca aj difúzne) porušenie normálneho signálu z mozgového tkaniva v hlbokých častiach bielej hmoty (1. a 2. stupeň na stupnici Fazekas)

Periventrikulárne "čiapky" sú oblasti, ktoré vytvárajú hyperintenzný signál umiestnený okolo predných a zadných rohov bočných komôr, v dôsledku blednutia myelínu a rozšírenia perivaskulárnych priestorov. Periventrikulárne "prúžky" alebo "okraje" sú tenké rezy lineárneho tvaru, usporiadané paralelne s telom bočných komôr, spôsobené subependymálnou gliózou.

Štruktúra normálneho veku bola preukázaná na magnetických rezonančných tomografoch: rozšírené brázdy, periventrikulárne "čiapky" (žltá šípka), "pruhy" a bodkované ohniská v hlbokej bielej hmote.

Klinický význam zmien mozgu súvisiacich s vekom nie je dobre osvetlený. Existuje však súvislosť medzi ohniskami a niektorými rizikovými faktormi pre cerebrovaskulárne poruchy. Jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov je hypertenzia, najmä u starších pacientov.

Stupeň zapojenia bielej hmoty podľa stupnice Fazekas:

 1. Jednoduché grafy, Fazekas 1
 2. Medium - drenáž, Fazekas 2 (zmeny zo strany hlbokej bielej hmoty možno považovať za vekovú normu)
 3. Závažne výrazné drenážne oblasti, Fazekas 3 (vždy patologické)

DISKIRKULATÁRNA ENCEFALOPATIA NA MRI

Ohniskové zmeny v bielej hmote cievnej generácie sú najčastejšie nálezy MRI u starších pacientov. Vyskytujú sa v súvislosti s poškodením krvného obehu cez malé cievy, čo je príčinou chronických hypoxických / dystrofických procesov v mozgovej tkanive.

Na sérii tomogramov MRI: niekoľko oblastí hyperintenzity v bielej hmoty mozgu u pacienta trpiaceho hypertenziou.

Na MR-tomogramoch uvedených vyššie sú zobrazené porušenia MR signálu v hlbokých oblastiach veľkých hemisfér. Je dôležité poznamenať, že nie sú juxtaventrikulárne, juxtakorické a nie sú lokalizované v oblasti corpus callosum. Na rozdiel od roztrúsenej sklerózy nemajú vplyv na komory mozgu alebo kôry. Vzhľadom na to, že pravdepodobnosť vzniku hypoxicko-ischemických lézií je a priori vyššia, možno vyvodiť záver, že ohniská, ktoré sú prezentované, majú skôr pravdepodobne vaskulárny pôvod.

Len v prítomnosti klinických príznakov, ktoré priamo poukazujú na zápalové, infekčné alebo iné ochorenia, ako aj na toxickú encefalopatiu, je možné v súvislosti s týmito stavmi zvážiť ohniskové zmeny bielej hmoty. Podozrenie na roztrúsenú sklerózu u pacienta s podobnými abnormalitami na MRI, ale bez klinických príznakov, sa považuje za nepodložené.

Na prezentovaných magnetických tomografoch sa nepozorovali patologické oblasti miechy. U pacientov trpiacich vaskulitídou alebo ischemickými ochoreniami je miecha zvyčajne nezmenená, zatiaľ čo u pacientov s roztrúsenou sklerózou viac ako 90% prípadov vykazuje patologické abnormality v mieche. Ak je diferenciálna diagnostika ložísk vaskulárnej povahy a roztrúsenej sklerózy ťažká, napríklad u starších pacientov s podozrením na MS môže byť užitočná MRI miechy.

Vráťme sa znova k prvému prípadu: na MR-tomogramoch boli zistené ohniskové zmeny a teraz sú oveľa zreteľnejšie. Tam je rozšírené zapojenie hlbokých rozdelení pologulov, ale oblúkové vlákna a corpus callosum zostávajú neporušené. Ischemické poruchy v bielej hmote sa môžu prejaviť ako lakunárne infarkty, infarkty hraničnej zóny alebo difúzne hyperintenzívne zóny v hlbokej bielej hmote.

Lakúnové infarkty sú dôsledkom sklerózy arteriolov alebo malých penetrujúcich medulárnych artérií. Infarkty hraničnej zóny sú dôsledkom aterosklerózy väčších ciev, napríklad počas karotickej obštrukcie alebo v dôsledku hypoperfúzie.

Štrukturálne poruchy mozgových artérií podľa typu aterosklerózy sa pozorujú u 50% pacientov starších ako 50 rokov. Môžu sa vyskytnúť aj u pacientov s normálnym krvným tlakom, ale sú charakteristické pre pacientov s hypertenziou.

SARKOIDOZ CENTRÁLNY NERVÝ SYSTÉM

Distribúcia patologických oblastí na prezentovaných MR-tomogramoch mimoriadne pripomína roztrúsenú sklerózu. Okrem účasti hlbokej bielej hmoty sa vizualizujú juxtakorické ohniská a dokonca aj Dawsonove prsty. Výsledkom bol záver o sarkoidóze. Nie je to nič, čo sa sarkoidóza nazýva "veľkým imitátorom", pretože prekonáva dokonca aj neurosyfilov v jeho schopnosti simulovať prejavy iných ochorení.

V prípade vážených tomogramov T1 s kontrastom s prípravkami gadolínium vykonanými na rovnakom pacientovi ako v predchádzajúcom prípade sú vizualizované bodové časti kontrastnej akumulácie v bazálnych jadrách. Podobné miesta sa pozorujú pri sarkoidóze a môžu sa tiež zistiť pri systémovom lupus erythematosus a inej vaskulitíde. V tomto prípade sa považuje za typické pre sarkoidózu zvýšenie kontrastu leptomeningeálneho typu (žltá šípka), ku ktorému dochádza v dôsledku granulomatózneho zápalu mäkkej a arachnoidnej membrány.

Ďalším typickým prejavom v tomto prípade je zvýšenie lineárneho kontrastu (žltá šípka). Vyskytuje sa v dôsledku zápalu okolo priestorov Virchow-Robin a je tiež považovaná za formu zlepšenia kontrastu leptomeninge. To vysvetľuje, prečo v sarkoidóze majú patologické zóny podobnú distribúciu s roztrúsenou sklerózou: v priestoroch Virchow-Robina prechádzajú malé penetrujúce žily, ktoré sú ovplyvnené MS.

Lyme choroba (borelióza)

Na fotografii vpravo: typický výskyt kožného vyrážok, ku ktorému dochádza, keď klepanie klepne (vľavo) - nosič spirochete.

Lymská choroba alebo borrelióza spôsobuje spirochety (Borrelia Burgdorferi), sú prenášané kliešťami, infekcia sa vyskytuje prenosným spôsobom (keď sa nasáva klíšťat). V prvom rade s boreliózou sa objavuje kožná vyrážka. Po niekoľkých mesiacoch spirochety môžu infikovať centrálnu nervovú sústavu, čo vedie k vzniku patologických oblastí v bielej hmote, ktoré sa podobajú na patogénne roztrúsené sklerózy. Klinicky sa lymská choroba prejavuje akútnymi príznakmi centrálneho nervového systému (vrátane parézy a paralýzy) a v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť priečna myelitída.

Kľúčovým príznakom Lymskej choroby je prítomnosť malých ohniskov 2-3 mm simulujúcich obraz roztrúsenej sklerózy u pacienta s kožnou vyrážkou a chrípkovým syndrómom. Medzi ďalšie funkcie patrí hyperintenzný signál z miechy a kontrastné zvýšenie siedmeho páru lebečných nervov (koreňová vstupná zóna).

PROGRESÍVNA MULTIPOCHÁLNA LEUKOVÁ ENTEFALOPATIA VYPLÝVAJÚCA PRIJATIA NATALIZUMABU

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PML) je demyelinizačné ochorenie spôsobené vírusom John Cunninghamu u pacientov s oslabenou imunitou. Natalizumab je prípravok monoklonálnych protilátok na integrín alfa-4 schválený na liečbu roztrúsenej sklerózy, pretože má pozitívny účinok klinicky a so štúdiami MRI.

Relatívne vzácne, ale súčasne závažným vedľajším účinkom užívania tohto lieku je zvýšené riziko vzniku PML. Diagnóza PML je založená na klinických prejavoch, detekcii vírusovej DNA v centrálnom nervovom systéme (najmä v mozgovomiechovej tekutine) a na spôsoboch zobrazovania údajov, najmä MRI.

V porovnaní s pacientmi, ktorých PML je spôsobené inými príčinami, ako je HIV, môžu byť zmeny na MRI s PML spojené s natalizumabom opísané ako homogénne as výskytom fluktuácií.

Kľúčové diagnostické funkcie pre túto formu PML:

 • Ohniskové alebo multifokálne zóny v subkortikálnej bielej hmote, umiestnené supratentoriálne so zapojením oblúkových vlákien a šedej hmoty kôry; menej často postihuje zadnú lebečnú kosť a hlbokú sivú hmotu
 • Charakterizovaný signálom hyperintenze T2
 • Na T1 môže byť oblasť hypo- alebo izointenzívna v závislosti od závažnosti demyelinizácie.
 • U približne 30% pacientov s PML sa ohniskové zmeny zvyšujú kontrastom. Vysoká intenzita signálu na DWI, najmä na okraji ohniska, odráža aktívny proces infekcie a opuch buniek

MRI vykazuje príznaky PML v dôsledku natalizumabu. Obrázky sú s láskavým dovolením Bénédicte Quivron, La Louviere, Belgicko.

Diferenciálna diagnostika medzi progresívnou MS a PML v dôsledku príjmu natalizumabu môže byť dosť zložitá. Nasledujúce poruchy sú charakteristické pre PML súvisiacu s natalizumabom:

 • Pri detekcii zmien v PML má FLAIR najvyššiu citlivosť.
 • T2 vážené sekvencie umožňujú vizualizáciu určitých aspektov lézií v PML, napríklad mikrocykly
 • T1 VI s kontrastom a bez kontrastu sú užitočné na stanovenie stupňa demyelinizácie a na zistenie príznakov zápalu.
 • DWI: určiť aktívnu infekciu

Diferenciálna diagnostika MS a PML

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Viskozita krvi

Viskozita krvi je veľmi dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Pod týmto pojmom sa rozumie pomer počtu vytvorených prvkov a krvnej plazmy. Zvýšená viskozita nepriaznivo ovplyvňuje stav srdca, krvných ciev a všetkých vnútorných orgánov.

Prvé príznaky a liečba ischémie srdca

Nedostatok krvného zásobovania v latinčine je srdcová ischémia. Krv počas ischémie jednoducho nie je schopná prechádzať koronárnymi artériami v požadovanom množstve v dôsledku zablokovania alebo zúženia.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

ANATÓMIA PLAVIDIEL ORGÁNOV ABDOMINÁLNEJ KAVIATKY

Prívod krvi do brušných orgánov sa vykonáva z troch odbočiek brušnej aorty (obrázok 326): celiakitový kmeň, horná a dolná mezenterická tepna. Vetvy týchto tepien sa medzi sebou anastomujú.

Zvýšte MCHC v krvných testoch

Stav hlavnej tekutiny - krv - najdôležitejší indikátor ľudského zdravia. Krv je akýmsi dirigentom živín a kyslíka vo všetkých štruktúrach tkanív a zabezpečuje ich normálne fungovanie.

Viedeň sa objavila na čele

Vyvinuté žily na hlave môžu naznačovať vnútorné patológie alebo fyziologické zmeny spojené s vekom. Často sa cievy začínajú pulzovať nervovým napätím a únavou. Hlavnou zónou prejavu je čelo a chrámy.