Aortálna disekcia - jedným z najvážnejších poškodení cievy, je smrteľná hrozba pre život. Podľa štatistík 65-70% obetí, ktoré nepožili pomoc, zomrie na ťažké vnútorné krvácanie. Asi 30% pacientov, ktorí podstúpili operáciu, neprežije. Projekcie tejto choroby nie sú zďaleka jasné.

Veľmi dôležitá pre prežitie aortálnej pitvy je včasná diagnóza. Napriek pomerne jednoduchým metódam na určenie škôd, prípady neuznávania nie sú nezvyčajné.

Klinický obraz

Aorta obsahuje tri vrstvy - vnútorné, stredné a vonkajšie. Stratifikácia je spojená s nižšou úrovňou strednej vrstvy v určitej oblasti. Z dôvodu tohto poškodenia môže byť vnútorná vrstva (intima) roztrhnutá a môže sa vytvoriť falošná medzera medzi vnútornou a vonkajšou vrstvou. Slza môže zachytiť časť aorty alebo sa rozšíri prostredníctvom vnútorného objemu.

 • Vývoj disekčnej aneuryzmy môže byť pozastavený na mieste, kde aortálne tkanivo neprešlo zmenami. Výsledná dutina sa nazýva "slepá taška". V budúcnosti môže byť úplne naplnená krvnými zrazeninami, čo vedie k sebazničeniu trhliny.
 • Prenikanie krvi medzi vrstvami prispieva k šíreniu poškodenia: napokon krv aorty sa pohybuje pod vysokým tlakom. Aortálna disekcia sa môže rozšíriť do tepien, čo vedie ku globálnym poruchám obehu. Keď vonkajšia vrstva nádoby pretrhne, dochádza k masívnej strate krvi. Ušetriť pacienta v tejto situácii je takmer nemožné.

Disekcia alebo disekcia aneuryzmy sa môže vytvoriť v ľubovoľnej časti aorty a končí v dôsledku prasknutia cievy v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.

Najzraniteľnejšie oblasti sú počiatočné časti klesajúceho a vzostupného aortálneho oblúka: tu je maximálny tlak na vnútornú vrstvu nádoby. Zvyčajne sa disekcia aorty pohybuje v oblúku, takže ak je poškodená vzostupná oblasť, vo väčšine prípadov je možné rozširovanie aneuryzmy.

Pokrok crack z prúdu k vzostupu je extrémne zriedkavé.

Najčastejšie vývoj aneuryzmy končí intima intima po prúde v smere toku krvi. Toto vytvára falošnú a skutočnú medzeru.

Tento efekt sa nazýva dvojramenná zbraň. V tomto prípade krv vstupuje do časti odchádzajúcich tepien zo súčasného lumenu a do časti z falošnej. Ale keďže ich krvný tlak je iný, dochádza k narušeniu krvného zásobovania. Plavidlá, ktoré dostávajú krv z falošného lúmenu tvoria krvný tok s nízkym prietokom, v dôsledku čoho orgánom podávaným v brušnej alebo hrudnej tepne nedostáva dostatok kyslíka.

Výrastok aortálnej disekcie je životne dôležitejším poškodením.

 • Po prvé, krvný tlak v falošnej dutine znižuje pracovný, pravý lúmen, čo vedie k kritickému zvýšeniu tlaku v ľavej komore. Porucha je diagnostikovaná ako aortálna nedostatočnosť.
 • Po druhé, vzostupná aorta vyživuje mozog a srdce a prerušenie jej práce okamžite ovplyvňuje ich funkčnosť. Keď sa roztrhne roztrhnutie aneuryzmy, krv sa naleje do membrány srdca, čo vedie k zástave srdca.

Aortálna ruptúra ​​zostupu nie je tak kategoricky vedie k smrti. V tomto prípade sa krvácanie vyskytuje vo výstelke pľúc a tkanív umiestnených okolo brušnej aorty. Je to mimoriadne nebezpečný stav, ale trvá dlhšie, čo vám umožňuje začať liečbu.

Druhy zväzkov

Klasifikácia aneuryzmy je založená na jej lokalizácii. Úplný obraz choroby zahŕňa nielen samotnú disekciu aorty, ale aj poruchy v činnosti tých systémov, ktoré sú spojené s poškodenou časťou cievy. Často sú príznaky aneuryzmy spojené so známkami poškodenia prsnej alebo brušnej tepny, ako aj menších ciev.

 • Typ 1 - aortálna disekcia začína na vzostupnej časti a postupuje prinajmenšom pozdĺž oblúka. Podľa štatistík je táto forma pozorovaná u 50% obetí.
 • Typ 2 - disekcia aneuryzmy je lokalizovaná iba vo vzostupnom segmente. Toto ochorenie postihuje približne 35%.
 • Typ 3 - začína sa tvorba falošného lúmenu v zostupnej časti a vyvíja sa vzdialene alebo nahor pozdĺž oblúka, ktorý sa vyskytuje menej často. Pacienti s exfoliáciou aneuryzmy typu 3 sú 15%.

Zjednodušená klasifikácia rozdeľuje choroby podľa typu A, ktorý zodpovedá léziám vzostupného oblúka a typu B - na stratifikáciu zostupného oblúka.

Príčiny choroby

Rozbor aorty sa vytvára na pozadí už existujúcich degeneratívnych zmien v strednom plášti. Mechanickou príčinou porušenia je nadmerná fyzická námaha, skúsenosť alebo skok v krvnom tlaku spôsobený iným faktorom.

Skutočnými príčinami sú poruchy a ochorenia, ktoré vyvolávajú degeneráciu vaskulárneho tkaniva.

 • Ateroskleróza, najmä jej forma, ktorá postihuje cievy ciev - arterioly a kapiláry slúžiace samotnej aorty.
 • Hypertenzia a akékoľvek iné ochorenia, plné náhlych skokov krvného tlaku. Prevádzkovatelia aneuryzmy sú prudké kvapky a nielen ich vysoká hodnota.
 • Syfilis.
 • Nadmerná fyzická námaha, príliš bolestivé skúsenosti na pozadí oslabených krvných ciev a tendencia k hypertenzii.
 • Vrodené malformácie - napríklad hypoplázia a súvisiace ochorenia - spondylitída.

Príčinou môže byť priame mechanické poškodenie, keď sa cudzí predmet vstrekol do nádoby, ale takéto prípady sú pomerne zriedkavé. Liečba však takmer vždy zahŕňa operáciu.

Symptómy ochorenia

Veľmi zriedkavo aortálna disekcia nie je sprevádzaná bolesťou. Táto výnimka však nie je povzbudzujúca: ak je aneuryzma už vytvorená vo vzostupnej časti, potom jej oddelenie je bezbolestné.

Vo všetkých ostatných prípadoch sú symptómy aortálnej disekcie ťažkou neznesiteľnou bolesťou. Navyše liečba zahŕňa užívanie liekov proti bolestiam, ale nie vždy, že príznaky môžu byť potlačené. Bolesť je lokalizovaná v súlade s poškodenou oblasťou a ako rozširujúca sa aneuryzma sa môže pohybovať do rôznych častí tela.

 • Pri porážke vzostupnej oblasti - hrudnej aorty je bolesť koncentrovaná pred hrudnou kosťou. Toto je zvyčajne znak proximálnej stratifikácie.
 • Pri distálnej disekcii je charakteristická bolesť v oblasti zárezu.
 • Choroba typu 1 je sprevádzaná bolesťou v predných aj zadných oblastiach. Ak sa disekcia rozšíri distálne, bolesť prúdi do oblasti krku a čeľuste, potom do chrbta, dolnej časti chrbta a dokonca aj slabín.
 • Porážka brušnej aorty spôsobuje akútnu bolesť brucha. Tiež známkou aortálnej disekcie sú necitlivosť a bolesť v nohách. Poškodenie brušnej aorty môže sprevádzať zlyhanie vnútorných orgánov - napríklad čriev. A pri blokáde krvného obehu v mieche, disekcia brušnej aorty vyvoláva zhoršenú mobilitu a čiastočnú paralýzu.

Mnohí z pacientov opisujú bolesť zväzku ako roztrhnutie. Avšak, rovnaký druh symptómov sa vyskytujú pri akútnom infarkte, akútnom poškodení krvného obehu v mozgu, a dokonca aj "akútne brucho". Ostré, náhle a trvalé bolesti sú charakteristické pre disekciu brušnej a hrudnej aorty.

Pacient je veľmi nepokojný, neustále sa snaží zmeniť polohu tela, aby zmiernil bolesť. Toto je druhá charakteristická vlastnosť, pretože napríklad pri angíne pektoris sa bolesť s obmedzenou aktivitou znižuje.

Diagnóza a liečba

Pre ochorenia srdca a krvných ciev je charakterizovaná podobnosťou symptómov z úplne iných dôvodov, čo veľmi sťažuje určenie choroby a jej liečby. Niekedy to vedie k fatálnym chybám.

Takže príznaky proximálnej aneuryzmy aorty sú veľmi podobné koronárnej ischémii, ktorej liečba si vyžaduje zavedenie trombolytik - liekov, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny, čo je podobné oddeleniu smrti, pretože vyvoláva aktívny vývoj ochorenia.

Stanovenie diagnózy

Disekcia hrudnej alebo brušnej aorty by mala byť podozrená u akéhokoľvek pacienta s akútnou bolesťou v oblasti hrudnej kosti alebo oblasti ramena, s mdlobou z neznámych dôvodov, najmä v prípadoch, keď je zaznamenaný rozdiel medzi pulzom a krvným tlakom.

Predpokladanú diagnózu možno stanoviť alebo vyvrátiť pomocou nasledujúcich metód:

 • Primárnym diagnostickým nástrojom je tradičná rádiografia. Metóda umožňuje zistiť zmeny v aortálnych kontúrach, posun hrudných orgánov a dokonca aj tekutinu v výstelke pľúc. S takýmto obrazom na rádiografe sú pridelené podrobnejšie štúdie.
 • Echokardiografia (transesofageálna) - táto metóda poskytuje najpresnejší obraz, pretože snímač stojí za srdcom v bezprostrednej blízkosti aorty. Pri stratifikácii určuje dvojitú siluetu.
 • Po porážke brušnej aorty sa vykoná brušný ultrazvuk. Metóda je zvyčajne duplikovaná dopplerovskou sonografiou, ktorá umožňuje podrobnejší obraz porúch obehu.
 • MRI je veľmi informatívna metóda, ale jej použitie je odôvodnené len v nekritických prípadoch, ktoré sa zriedka vyskytujú. Spravidla je taká diagnóza dôvodom pre naliehavú chirurgickú operáciu a pacient jednoducho nemá čas na štúdiu, ktorá trvá viac ako 10-20 minút.
 • Angiografia - pre informatívnosť je referenčnou hodnotou štúdie. Jej podstatou je zavedenie katétra cez tepny a pohybovanie sa smerom k aorty. Existuje však nebezpečenstvo, že katéter padne do falošnej cesty, čo môže úplne narušiť obraz. Naviac, pohyb cudzieho predmetu môže spôsobiť ďalšiu delamináciu. V dôsledku toho sa echokardiografia, aj napriek nejakej nepresnosti, používa častejšie.

Liečba pacienta s aneuryzmou aorty

Kurz závisí od veku delaminácie a lokalizácie. V každom prípade však liečba zahŕňa okamžité doručenie do nemocnice a úplný fyzický odpočinok, pretože akýkoľvek druh činnosti spôsobuje ďalšie poškodenie membrán ciev a môže viesť k nezvratným následkom.

Na potlačenie takýchto účinkov sa lieky znižujúce krvný tlak podávajú intravenózne pacientom.

Rozpustenie hrudnej aorty je indikátorom okamžitého chirurgického zákroku bez ohľadu na časový priebeh tvorby. Liečba, tj operácia zahŕňa vyrezanie poškodenej oblasti a jej protetiky so syntetickou nádobou.

Ak je vzostupný oblúk poškodený, stačí jeden chirurgický zásah, ktorý úplne odstráni stratifikáciu. Ak bola aj klesajúca časť ovplyvnená, potom sa na druhej strane vykoná jej protéza, rovnako ako brušná aorta.

 • Stav pacientov s disekciou brušnej aorty nie je taký kritický a operácia sa v tomto prípade vykonáva podľa plánu. Avšak, ak existuje hrozba prasknutia aorty a dochádza k progresívnemu narušeniu práce orgánov brušnej dutiny, poskytne sa pacientovi núdzová pomoc.
 • Operácia sa neuskutočňuje v prípadoch, keď štúdie presvedčivo dokazujú, že falošný úsek bol úspešne trombovaný.

Aortálna disekcia je život ohrozujúca choroba. Nie je vhodné pochybovať o tom, či je operácia nevyhnutná alebo nie. Dokonca starostlivo vykonávané tréningy a vynikajúci výkon nie sú 100% zárukou prežitia pacienta. Ak sa však liečba nevykoná, šance na ďalší život sa znížia na 20-30%.

Disekcia aorty: príznaky a nebezpečenstvo vaskulárnej patológie

Je možné diagnostikovať disekciu pomocou niekoľkých metód vizuálneho vyšetrenia: CT vyšetrenie s angiografiou, MRI, aortografia s kontrastnou a transesofageálnou echokardiografiou. V priebehu liečby by mal byť pacient v nemocnici, pretože si vyžaduje nepretržité sledovanie ukazovateľov krvného tlaku a monitorovanie v priebehu času.

Získajte viac informácií o nebezpečenstvách tejto choroby ao opatreniach prijatých na záchranu života pacienta.

Čo je to?

Disekcia aorty je primárna alebo sekundárna, ale v každom prípade sa vyskytuje v dôsledku krvácania v strednej obálke. V každej časti aorty môže dôjsť k trhline a potom sa distálne a proximálne rozšíri do iných tepien. Dôležitým znakom je arteriálna hypertenzia.

Známka zlomeniny aorty môže byť považovaná za ostrú bolesť v bedrovej oblasti alebo v hrudníku. Stratifikácia vedie k regurgitácii aorty, čo má za následok zhoršenie prietoku krvi v arteriálnych vetvách.

Chirurgická intervencia a protetika pomocou syntetických implantátov sú nevyhnutné pre zlomeninu vo vzostupnej aorty a pre špecifické zväzky klesajúcich častí.

Príčiny a rizikové faktory

Stratifikácia môže nastať, ak má pacient v anamnéze degeneratívne ochorenia strednej aortálnej membrány. Príčiny môžu byť abnormality spojivového tkaniva alebo poranenia. U tretiny pacientov boli predtým zaznamenané príznaky aterosklerózy a arteriálnej hypertenzie.

V dôsledku pretrhnutia vnútorného obloženia, ktoré sa stáva primárnym faktorom pri stratifikácii u niektorých pacientov a sekundárne v dôsledku krvácania v strednej membráne v iných, prietok krvi padá do stredných vrstiev. Vytvorí sa falošný kanál prietoku krvi, čo vedie k rozšíreniu distálnej alebo proximálnej arteriálnej oblasti.

Počas disekcie sa vaskulárny lúmen môže vytvoriť cez intimálnu ruptúru v oblasti vzdialenej od stredu aorty a tým sa zachová počiatočná intenzita toku krvi. Ale človek nemá takmer žiadnu šancu na prežitie, pretože sa objavia vážne dôsledky: narušený proces prietoku krvi v závislých tepnách, rozšírenie aortálnej chlopne, regurgitácia, srdcové zlyhanie a smrteľná prasknutie.

Toto sa nazýva akútna delaminácia a je nebezpečné, ak je najmenej dva týždne staré. Riziko úmrtia sa výrazne znižuje, ak bola medzera pred viac ako dvoma týždňami, a tam sú jasné príznaky trombózy v oblasti falošného lumen a straty komunikácie medzi pravými a falošnými cievami.

Klasifikácia druhov

Postup stratifikácie je klasifikovaný podľa anatomických vlastností, na tento účel sa používa konvenčný systém DeBakey:

 • Disekcia začína vo vzostupnej časti a prechádza k aortovému oblúku;
 • Začína a je obmedzená iba v rámci vzostupnej divízie;
 • Začína sa v zostupnej časti hrudnej aorty, mierne pod odchádzajúcou podkľúčovou ľavou artériou a prebieha proximálne a distálne;
 • U gravidných žien môže byť lokalizovaná v špecifickej jedinej tepne, napríklad karotidovej alebo koronárnej.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Každý pacient, ktorý podstúpil operáciu, by mal z času na čas absolvovať kurzy antihypertenzívnej liečby. Často terapeutická schéma zahŕňa: ACE inhibítor, ß-blokátor, blokátor kalciových kanálov.

Tieto lieky sa kombinujú s antihypertenzívnymi liekmi. Odporúča sa abstinencia od nadmernej fyzickej námahy. Každé dva roky je pacient povinný absolvovať úplné vyšetrenie MRI.

Ako neskoré komplikácie sekrétu opakované relapsami zväzok výskyt obmedzenej výdute v tele oslabený aortálna pokroku insuficiencie aorty procesy. S rozvojom takých patológií pacient opäť nevyhnutne padá na chirurgický stôl.

symptomatológie

Prvým príznakom aortálnej disekcie je prudká bolesť medzi lopatkami alebo v prekordiálnej oblasti, ktorú pacienti často označujú ako "trhanie". Často vyzařuje, po šírení trhlín v aorte.

Bolesť je natoľko závažná, že niektorí ľudia strácajú vedomie z bolestivého šoku, ako aj vzhľadom k podráždeniu aorty baroreceptorov a extrakraniálneho obštrukciou mozgovej tepny. Kardiálna tamponáda sa vyvíja.

U niektorých pacientov dochádza k čiastočnej strate pulzu v tepnách. BP sa výrazne líši pre každú končatinu. Hluk o regurgitácii je počuť.

V tretine prípadov dochádza k akútnemu zlyhaniu srdca. Krv vstupujúca do ľavej pleurálnej dutiny vyvoláva pleurálny výpotok. Arteriálne oklúzie spôsobujú príznaky ischémie alebo neuralgie v končatinách, anúria a oligúria, ak sa to týka renálnej artérie.

Kedy a akému lekárovi sa chcete obrátiť?

Stratifikácia je taká nebezpečná a bolestivá, že pacient sám sa nedokáže venovať otázkam núdzovej lekárskej starostlivosti. Je potrebné ihneď zavolať lekára alebo samostatne doručiť obeť do lekárskej inštitúcie, kde bude umiestnená na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo jednotke intenzívnej starostlivosti.

Bude potrebná okamžitá konzultácia s chirurgom, cévným chirurgom, kardiológiou a anesteziológom.

Ako sa manifestuje trombóza hlbokých žíl dolných končatín a ako to je nebezpečné? Tu sa to podrobne uvažuje.

Zistite príčiny a príznaky zvláštneho Kawasakiho syndrómu u detí v tejto publikácii.

diagnostika

Symptómy rozlišovať mŕtvicu, infarkt myokardu, a črevá, paraparéza a paraplégia s poruchou prietoku krvi v mieche, ischémia končatín v dôsledku akútneho distálnej arteriálnej oklúzie.

Pacientovi je priradená núdzová rádiografia hrudnej kosti, ktorá ukáže rozšírenie tieňa mediastína a obmedzenú charakteristiku výboja aneuryzmy. Vo väčšine prípadov sa našiel pleurálny výpotok na ľavej strane.

Po stabilizácii musí pacient podstúpiť transesofageálnu echokardiografiu, MPA a CTA. Výsledkom môže byť získanie údajov o závažnosti trhliny vnútorného plášťa a vytvorení dvojitého lumenu.

Kontrastná angiografia sa vykonáva bezprostredne pred operáciou. S jeho pomocou zistite, do akej miery sú zapojené hlavné oblasti aorty. Aortografia je potrebná na potvrdenie diagnózy a pomáha zistiť, či pacient potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie. Pomocou echokardiografie určite intenzitu procesov regurgitácie, ako aj potrebu nahradiť ventil.

Laboratórium určí hladinu CK-MB séra a troponínu, pomôže rozlíšiť zväzok od srdcového infarktu, s výnimkou prípadov, keď medzera bola spôsobená samotným srdcovým infarktom. Celkový krvný test ukazuje prítomnosť leukémie a anémie.

Liečebné metódy

Ak pacient počas transportu do nemocnice neumrel, je umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti a je pripojený monitor s intraarteriálnym tlakom. Zavádza sa katéter na vylúčenie moču. Okamžite určite krvnú skupinu a faktor Rh, pretože počas operácie je potrebná hmotnosť červených krviniek. Pri nestabilnej hemodynamike je osoba intubovaná.

Predpísajte lieky na zníženie krvného tlaku, uvoľnite kŕče arteriálnych stien, bolesť a kontraktilitu komôr. Zoznam liekov zvyčajne zahŕňa b-blokátory, napríklad "Propranolol" alebo "Metroprolol" a "Labetalol". Ako alternatíva sa používajú blokátory kalciového kanála - Verapamil a Diltiazem.

Použitie výlučne liečby liekom je odôvodnené iba nekomplikovanou a stabilnou stratifikáciou. Chirurgia je zobrazená v 98% prípadov. Indikácie pre operáciu sú:

 • Ischémia končatiny alebo orgánu;
 • Nekontrolovaná hypertenzia;
 • Predĺžené rozšírenie aorty;
 • Šírenie zväzkov;
 • Známky ruptúry aorty;
 • Marfanov syndróm.

Počas operácie chirurg odstráni vstup do falošného kanála a obnoví aortu. Pri regurgitácii sa aortálna chlopňa podrobí plastickej chirurgii alebo protetike.

Prognózy a preventívne opatrenia

Niektorí pacienti nežijú až do príchodu sanitky. Ak nebudú prijaté žiadne opatrenia, bude táto osoba zomrie počas najbližších 24 hodín v 3% z celkového počtu prípadov, v prvom týždni - 30% v priebehu dvoch týždňov - 80%, a po dobu jedného roka - 90%.

Miera úmrtnosti v nemocniciach je o niečo nižšia, pri proximálnej disekcii na chirurgickom stole, u 30% pacientov zomrie a u distálnych pacientov o 12%.

Ako prevencia delaminácie sa odporúča podrobiť sa každoročne lekárske vyšetrenie na zistenie ochorení kardiovaskulárneho systému. Je možné zabrániť fraktúre aorty kontinuálnym monitorovaním srdca, ktoré zahŕňa denné monitorovanie krvného tlaku a hladiny cholesterolu. A tiež pravidelným prechodom postupov UZDS alebo USDG.

Symptómy aortálnej disekcie sa vyskytujú približne u 3% z celkového počtu pitev. Medzi osobitné rizikové skupiny patria muži, starší ľudia oboch pohlaví a členovia závodu Negroid. Špičkové hodnoty klesajú vo veku 55-65 rokov av prípade patologických stavov spojivového tkaniva - 25-45 rokov.

Disekcia steny aorty: príznaky, príčiny, liečba, chirurgia, prognóza

Aortálna disekcia je vážnou patológiou, keď dôjde k poškodeniu vnútorného obloženia cievy (intima) a krv sa spustí pod ňou, rozdelenie steny a narušenie jej integrity. Ide o nebezpečný stav s vysokým rizikom smrti, ktorý sa vyskytuje hlavne u ľudí po 50 rokoch, niekoľkokrát častejšie u mužov.

Aorta je najväčšia nádoba v ľudskom tele, cez ktorú je arteriálna krv zo srdca pod vysokým tlakom zaslaná do iných ciev zásobujúcich orgány a tkanivá. Zaťaženie aorty je enormné s každým zmyslom srdca, krv zasiahne jej steny veľkou silou, čo je obzvlášť výrazné pri arteriálnej hypertenzii. Cievna stena, zmenená pod vplyvom aterosklerózy, zápalových procesov, sa stáva krehkou a nesnáša zaťaženie a potom dochádza k roztrhnutiu vnútornej membrány a delaminácii.

príklad vývoja aortálnej disekcie

Poškodenie aorty sa vyskytuje v tých miestach, kde sú maximálne krvné triaše - vo vzostupnej časti a oblúku, v zostupnej časti pod bodom výtoku ľavej podkľúčovej tepny. Na mieste intimy a jej oddelení od strednej vrstvy sa krv ponáhľa do defektu, ktorý sa objavil, zhoršil ju a viedol k oddeleniu ešte väčšej plochy vnútorného obloženia.

rôzne varianty aortálnej disekcie, 2 - s vývojom kruhového aneuryzmu, 3 - disekcie aortálnej oblúkovej kosti

Aortálna disekcia môže byť sprevádzaná určitým rozšírením jej priemeru, potom hovorí o pitvejúcej aneuryzme. Toto je akútna a život ohrozujúca podmienka, keď počet trvá niekoľko hodín a minút a je takmer nemožné zachrániť pacienta, ak je aneuryzma rozbitá a až 90% pacientov zomrie pred prijatím do nemocnice.

Príčiny aortálnej disekcie

Medzi dôvody patrí:

 • Pohlavie mužov;
 • dedičnosť;
 • Kongenitálna chlopňová choroba srdca;
 • hypertenzia;
 • Pokročilý vek;
 • ateroskleróza;
 • Infekčné a zápalové zmeny arteriálnej steny.

Podľa štatistík muži trpia aortálnou disekciou 2-3 krát častejšie ako ženy. To môže byť dôsledkom skoršieho nástupu vývoja aterosklerózy, tendencie k zlým návykom a nedostatočnej kontrole ich zdravia. Starší ľudia, najčastejšie trpia hypertenziou, aterosklerózou, cukrovkou, väčšina z nich má niektoré alebo iné štrukturálne zmeny v aorte, takže sú náchylnejšie na oddelenie jej steny.

Medzi dedičnými faktormi vedúcimi k disekcii aorty je najdôležitejším príznakom Marfanov syndróm, pri ktorom dochádza k porušeniu vývoja cievnych stien a spojivového tkaniva v dôsledku genetických abnormalít. Nádoby sú krehké, neschopné odolávať veľkému tlakovému zaťaženiu a v určitom momente dochádza k prasknutiu vnútorného plášťa. S Marfanovým syndrómom sa zväzok objavuje už v mladom veku (vo veku 20-40 rokov).

Vrodené anomálie vývoja srdcových chlopní (koarkcia aorty, defekty), ako aj už vykonané srdcové operácie (implantácia umelej chlopne, resekcia aorty) majú veľký význam.

Najdôležitejším dôvodom oddelenia aortálnej steny je hypertenzia. Pri tejto chorobe pôsobí krv pod zvýšeným tlakom na cievnu stenu, čo spôsobuje jej poškodenie, najmä v miestach, kde sa tvoria turbulentné krvné prúdy (oblúk, vzostupná časť, vetvy veľkých ciev). Chronická traumatizácia aortálnej steny na pozadí hypertenzie sa vyskytuje u absolútnej väčšiny pacientov s disekciou. Systolická cievna mozgová príhoda prispieva k prasknutiu a narušeniu integrity cievy.

Ateroskleróza sa často stáva substrátom na disekciu aneuryziem. Porušenie metabolických procesov, ukladanie tuku medzi vnútornou a strednou vrstvou cievnej steny vedie k intimným slzám, lokálnej trombóze, výraznej arterioskleróze. Steny aorty v miestach aterosklerotických ložísk sú extrémne krehké a poddajné pre akýkoľvek mechanický účinok.

aneuryzma aorty pri ateroskleróze, vpravo - s výraznou disekciou

Infekčné a zápalové procesy (syfilis, aortoartritída atď.) Prispievajú k nekrotickým zmenám v strednej vrstve aorty (média) s jej disekciou. Môžu sa vyskytnúť bez vzniku aneuryzmy.

Lokálna štrukturálna zmena, či už je to nekróza, ateroskleróza alebo mikrotrauma, spôsobuje pretrhnutie intimu, prenikanie krvi pod ním vytvára falošný kanál, cez ktorý sa krv začína pohybovať pozdĺž cievy a ešte viac rozdeľuje stenu. V zriedkavých prípadoch nie je možné odhaliť roztrhnutie, keď sú membrány odlúpnuté vnútorným krvácaním do aortálnej steny, ale výskyt priechodnej poruchy vnútornej vrstvy je len otázkou času.

Disekcia aortickej aneuryzmy sa vyskytuje z rovnakých dôvodov ako podobná zmena v cievnej stene mimo dilatácie dutiny, avšak s aneuryzmou je riziko rozpadu aorty v prítomnosti hypertenzie alebo aterosklerózy neúmerne vyššie. Aneuryzma je lokálna expanzia lúmenu cievy a jej stenu na tomto mieste je vždy zmenená zápalom, aterosklerózou a nekrózou. Ak je aneuryzma veľmi vysoká pravdepodobnosť prasknutia nielen vnútorného obloženia cievy, ale aj ďalších vrstiev. V prípade disekcie aneuryzmy aorty je úplné pretrhnutie plné náhlej smrti z masívneho krvácania a celkovej poruchy krvného toku vo všetkých orgánoch.

Symptómy aortálnej disekcie

Zákernosť aortálnej disekcie spočíva v tom, že patológia môže byť asymptomatická a keď sa objavia prvé príznaky ťažkostí, existuje veľmi málo času na diagnostiku a liečbu.

Keď hovoríme o akútnej stratifikácii, znamenajú jej trvanie nie viac ako dva týždne, je to najnebezpečnejší scenár.

Chronická delaminácia sa tiahne celé týždne a mesiace.

Symptómy aortálnej disekcie závisia od miesta poškodenia cievnej steny a od závažnosti zmien. Môžu sa zvážiť príznaky stratifikácie:

 1. Syndróm bolesti;
 2. Mdloby, prudký pokles krvného tlaku, šok;
 3. Nedostatok pulzu, výrazná bradykardia;
 4. Poruchy cirkulácie vo vnútorných orgánoch.

Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v hrudníku, spodnej časti chrbta, končatín, krku. Pacienti to opisujú ako neznesiteľnú, "rozlúštenie". Keď sa zväzok šíri pozdĺž steny cievy, migruje sa bolesť, ktorá sa objavuje v iných častiach tela.

Mdloby a prudký pokles krvného tlaku sú priamym dôsledkom porušenia integrity aorty, keď sa krv ponáhľa do falošných kanálov jej steny alebo dokonca ďalej. Vnútorné orgány nemajú výživu, srdce, mozog, obličky trpia. Niektorí pacienti miznú z neznesiteľnej bolesti.

S masívnou stratou krvi, krvácaním do dutiny srdcového vrecka (srdcová tamponáda), akútnou ischémiou orgánov, šok sa rýchlo rozvíja, stav pacienta sa rýchlo a postupne zhoršuje, stráca vedomie a je možné zastaviť srdce a úmrtie.

Zlyhanie centrálnej cirkulácie, reflux krvi v opačnom smere cez aortálnu chlopňu (regurgitácia) prispieva k akútnemu srdcovému zlyhaniu. U mnohých pacientov je zaznamenaná bradykardia a deficit pulzu a krvný tlak na končatinách sa môže značne líšiť, čo odráža veľmi zlú prognózu.

Zhoršený prietok krvi v orgánoch vedie k vzniku príznakov infarktu myokardu, mŕtvice, akútneho zlyhania obličiek. Pacient sa zmení na bledosť, objaví sa cyanóza, objaví sa dýchavičnosť, množstvo uvoľneného moču klesá.

Abdominálna disekcia aorty je často výsledkom aterosklerózy. Na pozadí obehových porúch dochádza v dolnej časti cievy k ischemickému poškodeniu čriev, obličiek a dolných končatín. Charakterizovaná sekundárnou renálnou arteriálnou hypertenziou.

roztrhnutie steny odrezanej aorty

Disekcia hrudnej aorty a jej vzostupná časť vedie k rýchlemu zvýšeniu bolesti, zlyhaniu srdca, rozvoju infarktu myokardu a akútnej cerebrálnej ischémii. Poškodenie týchto oddelení má tendenciu rýchlo sa šíriť na dolný fragment plavidla. Najnebezpečnejšími komplikáciami disekcie vo vzostupnej časti sú perikardiálna hematopoetická a celková ruptúra ​​steny aorty.

Podozrenie na delamináciu steny aorty vyžaduje rýchly zásah lekára na potvrdenie diagnózy a okamžité začatie liečby. Najinformatívnejšími diagnostickými metódami sú RTG hrudníka, echokardiografia, aortografia, CT a MRI.

liečba

Prístupy pri liečbe aortálnej disekcie závisia od lokalizácie procesu a jeho závažnosti, symptómov a stupňa porúch cirkulácie v orgánoch. Liečba môže byť konzervatívna a chirurgická.

Konzervatívna liečba

So stabilným priebehom aortálnej disekcie, keď neexistuje žiadna hrozba pretrhnutia steny cievy a hemodynamické parametre nie sú narušené, je ukázaná farmakoterapia zameraná predovšetkým na normalizáciu krvného tlaku. Hypertenzia je najdôležitejší zo všetkých faktorov, ktoré prispievajú k objaveniu a progresii disekcie cievnej steny, a preto je pre všetkých pacientov s dokázanou aortálnou disekciou predpísaná hypotenzná liečba:

 • Beta-blokátory (metoprolol, labetalol);
 • Nitroprusid sodný (vazodilatátor) súčasne s beta-blokátormi alebo blokátormi vápnikových kanálov;
 • Inhibítory ACE (enalapril, kaptopril, atď.);
 • Blokátory kalciového kanála (verapamil, diltiazem).

V prípade chronického stabilného priebehu disekcie lekár individuálne vyberá optimálnu schému a kombináciu liekov av prípade progresie a akútnej disekcie sa obvykle používa nitroprusid sodný a betablokátory. Nitroprussid sodný sa považuje za prvú pomoc pri rýchlom znižovaní tlaku u pacientov s aortálnou disekciou, podáva sa intravenózne a umožňuje udržiavať hladinu tlaku nie vyššiu ako 100-120 mm Hg. Art.

S progresiou patológie, rozvojom život ohrozujúcich komplikácií potrebuje pacient naliehavú lekársku starostlivosť a hospitalizáciu. Na anestéziu sa používajú narkotické a narkotické analgetiká (morfín). Ak sa tlak náhle aplikuje, je ukázaný dopamín, mezatón a pri jeho vysokých počtoch nitroprusid sodný. Spravidla sú tieto lieky zavedené aj v predhospitálnom štádiu lekármi ambulancií.

V prípade komplikovanej stratifikácie, akútneho vývoja patológie, rizika ruptúry aneuryzmy je urgentná hospitalizácia indikovaná v oddelení cievnej chirurgie, kde po stabilizácii hemodynamiky sa vykoná operácia.

Operácia aortálnej disekcie

Chirurgická liečba je indikovaná u pacientov s akútnou disekciou vzostupnej aorty, s progresiou ochorenia, s absenciou účinku konzervatívnej liečby v prípade chronických foriem.

Zvláštnym nebezpečenstvom je porážka vzostupnej aorty, pri ktorej je hemoperikardium, ťažká hypotenzia, akútne zlyhanie srdca vyžadujúce okamžitý zákrok bežné. Zvyčajne sa v takýchto prípadoch odstráni postihnutá časť cievy, po ktorej nasleduje protetika.

príklady protetiky (vľavo) a stentovanie postihnutej oblasti aorty

Operácia na aortálnu disekciu môže mať formu:

 1. Excízia poškodeného fragmentu cievy s protetiky s umelými materiálmi;
 2. Odstránenie zóny slzného s priblížením koncov nádoby.

Pri oddelení vzostupnej aorty je často možné pozorovať rôzne zmeny v aortálnej chlopni a silnú regurgitáciu (reverzný prúd). Na odstránenie hemodynamických porúch po odstránení zväzku sa môže vykonať protetická reparácia aortálnej chlopne a plastickej chirurgie jej hrudiek.

Varianta neinvazívnej liečby aortálnej disekcie je stenting, keď sa do cievy zavádza dutá trubica (stent), cez ktorú sa privádza tok krvi alebo balóniková angioplastika, v ktorej balón rozširuje aortálnu stenu v mieste disekcie, čím zabraňuje ďalšiemu vývoju patológie.

Video: príklad protetickej chirurgie vzostupného aortálneho oblúka

Ak sa preukáže, že aortálna disekcia je preukázaná, pacient dokáže obmedziť fyzickú aktivitu, prísnu kontrolu počtu krvného tlaku a stravu zameranú na normalizáciu metabolizmu tukov a uhľohydrátov. Diabetici majú starostlivo sledovať hladinu cukru v krvi.

Prognóza aortálnej disekcie závisí od stupňa zmien cievnej steny a lokalizácie patológie. Pri exacerbácii stratifikácie, výskytu komplikácií av neprítomnosti liečby sa miera úmrtnosti počas prvého roku od diagnózy ochorenia pohybuje na 90%. Pri akútnych ochoreniach s aneurysmom pitia každých päť pacientov zomrie pred príchodom ambulančnej brigády.

Kompletná charakteristika aortálnej disekcie: príčiny, diagnóza, liečba

Článok poskytuje informácie o tom, čo predstavuje disekciu aorty. Ako sa líši od odlúčenia, aké symptómy naznačujú prítomnosť patológie. Prečo dochádza k porušovaniu, ako ho identifikovať a odstrániť. Prognóza ochorenia.

Aortálna disekcia sa týka patologického procesu, keď krv prechádza medzi vrstvami steny cievy, rozdeľuje ich medzi seba a narúša funkciu orgánu.

Odstránenie aorty je chirurgický výraz, ktorý znamená izoláciu alebo mobilizáciu cievy z okolitých tkanív počas operácie. Nemá žiadny vzťah k stratifikácii.

Aorta, rovnako ako akákoľvek vaskulárna tvorba v tele, má tri škrupiny:

 1. Vnútorná podšívka alebo sex.
 2. Stredná, najsilnejšia svalová vrstva.
 3. Vonkajšia serózna membrána alebo adventitia.

Pri stratifikácii v 95% prípadov dochádza najprv k poškodeniu vnútorného obloženia a krv pod tlakom vstupuje medzi aortálne svalové vlákna a ich delenie sa dohromady. V závislosti od rozťažnosti svalovej a sérovej vrstvy môže byť proces dočasne pozastavený alebo môže viesť k prasknutiu cievy.

Štruktúra aorty. Proces stratifikácie ovplyvňujúci rôzne zóny. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Počiatočná defekcia chodníka sa vyskytuje v jednej alebo viacerých zónach naraz:

 • niekoľko centimetrov nad výtokom koronárnych artérií (65%);
 • v hornej časti zostupnej aorty (20%);
 • v oblúkovej oblasti (10%);
 • vo zvyšku aorty (5%).

Aorta je hlavná krvná cieva celého organizmu, porucha steny vedie k zníženiu funkcie orgánov a narušeniu prívodu krvi do všetkých systémov. Toto je obzvlášť dôležité pre svaly srdca a mozgu.

Stratifikácia je mimoriadne nebezpečná podmienka, ktorá bez včasnej pomoci vedie k smrteľnému výsledku v priebehu týždňa vo viac ako 70% prípadov a po troch mesiacoch pozostalých zostáva menej ako 10%.

Problém identifikácie patologického procesu a otázka liečby taktiky zahŕňali cievnych chirurgov. V malých nemocniciach primárna diagnóza ochorenia patrí všeobecným lekárom.

Choroba v číslach

príčiny

Disekciu aorty sa môže vyskytnúť len v prípade narušenia normálnej štruktúry štruktúry cievnej steny. Hlavné dôvody týchto zmien sú dedičné alebo získané.

Vrodené abnormality

Zúženie aortálnej chlopne (stenóza)

Stenóza aorty (koarktácia)

Získané patológie

Zosieťovacia zóna steny cievy

Oblasť opravy patchov alebo šmýk

Výmena plastu alebo aortálnej chlopne

Infekcia aortálnej protézy

Umelé zvýšenie tlaku v aortke pri porušení funkcie ľavej komory

klasifikácia

Rozdelenie patológie na druhy závisí od načasovania začiatku oddelenia steny a lokalizácie procesu v tele.

Včas

 • Sharp - až dva týždne.
 • Subakútny - až dva mesiace.
 • Chronické - viac ako dva mesiace.

Podľa lokalizácie a dĺžky

Rozširuje sa na oblúk aorty

Posunie sa nadol

Distribuované v rámci nadväzujúcej časti

Distribuované do brušnej cievy

Podľa klinických prejavov a prognózy

A (alebo) zahŕňa aortský oblúk

Nezáleží na stave klesajúcej časti

Nezachytáva bližšie

Manifestácia choroby

V 10-15% prípadov, s miestom malého poškodenia, aortálna disekcia, chýbajú primárne príznaky. Ochorenie sa prejavuje neskôr, keď s ďalšou divergenciou stien existujú známky narušeného prietoku krvi vo vnútorných orgánoch.

Akútna forma má jasné klinické príznaky, závažnosť stavu okamžite vyhľadá pomoc.

Chronická forma pokračuje skrytejšie, prejavy ochorenia sa postupne zvyšujú a závisia od umiestnenia stenového zväzku. V počiatočných štádiách sa pacienti úplne vyrovnávajú s obvyklými vecami, ale ako progresia príznakov sa znižuje odolnosť voči stresu.

Akútna forma

Za hrudnou kosťou - s stratifikáciou typu 1 a 2

Medzi pádlami - v prípade 3 typov

Vzhľadom k tomu, rozšírenie ide do žalúdka a spodnej časti chrbta

Pretrváva v priebehu bolestivého syndrómu v dôsledku poruchy tlakových receptorov v stene aorty a aktivácie renínového systému obličiek.

Nepodliehajú korekcii liekov

Keď sa exacerbácia zhorší, dôjde k hlbokej hypotenzii.

Studená, lepkavá pokožka

Oslabenie pulzu v tepnách

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Zvýšenie tepovej frekvencie

Poruchy reči, zraku, sluchu

Strata všetkých typov citlivosti

Zrážanie poloviny tvárových svalov

Dysfunkcia panvových orgánov (močenie, defekácia)

Porušenie výtoku stolice a plynu

Príznaky otravy intestinálnymi toxínmi

Zníženie alebo neprítomnosť oddelenia moču

Rýchle zvýšenie intoxikácie obličkami

V prvej fáze je mramorovanie pokožky a pocit brnenia

Keď sa opuch celej nohy zhoršuje modrým zafarbením a úplným nedostatkom pohybu

Subakútna a chronická forma

Príznaky sú rovnaké ako pri aneuryzme aorty, ale začínajú sa prejavovať ako stratifikácia stien rastie a veľkosť cievy sa zvyšuje.

V zadnej časti medzi lopatkami - s porážkou oblúkovej alebo hrudnej časti dolnej časti

V brušnej alebo dolnej časti chrbta - v prípade patológie brušnej časti cievy

Stenokardia, ak ide o srdcové tepny

Zvyšuje so zvyšujúcim sa tlakom

Poruchy dýchania počas cvičenia

Zatemnenie očí, mdloby

Opuch ramien, krku a hlavy

Cyanóza hornej časti tela

Zvýšený rytmus kontrakcií myokardu

Obtiažne dýchanie

Neschopnosť vykonať bežnú fyzickú aktivitu

Neschopnosť prehltnúť jedlo, vodu (pažerák)

Zmeny hlasu (rekurentný nerv)

Znížené kontrakcie srdca a slinenie (vagusový nerv)

Dyspnoe, dýchavica, sipot v pľúcach (priedušnica a priedušiek)

Podmienky podobné mŕtvolu (vetvy aortálnej klenby)

Bolesť v hornej časti brucha

Ťažká hypertenzia, nie liečiteľná

diagnostika

Akútna disekcia aorty zvyčajne nespôsobuje problémy s inštaláciou správnej diagnózy. Keď je proces chronizovaný, klinické prejavy napodobňujú rad kardiovaskulárnych ochorení a samotné sťažnosti pacienta nestačia na podozrenie na diagnózu.

Pulzný rozdiel v periférnych tepnách

Rozdiel v tlaku na ramenách a nohách je väčší ako 10-20 mm Hg. Art.

Palpívna pulzujúca formácia v bruchu (s účinkom brušnej časti)

Systolický a diastolický šelest nad aortálnou chlopňou (znak zlyhania)

Vzhľad ďalšieho tieňa v ľavej dome pleurálnej dutiny

Známky zúženia susedných orgánov

Posúdenie stupňa refluxu krvi cez aortálnu chlopňu, funkčnosť ľavej komory a atria

Vyhodnotenie stien tela

Vyšetrenie funkcie srdcového svalu a jeho ventilov

Prítomnosť alebo neprítomnosť zapojenia okolitých tkanív

Stav neovplyvnených stien aorty

Hodnotenie prietoku krvi v srdcových tepnách

Stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne a funkčná dysfunkcia ľavej komory

"Gold" štandard pre diagnostiku aortálnej disekcie:

 • Röntgenové lúče;
 • US.

Všetky typy tomografie - high-tech, ale extrémne drahé metódy vyšetrenia, ktoré nie sú k dispozícii vo všetkých nemocniciach. Závažnosť stavu pacienta často neumožňuje tieto štúdie.

Pokiaľ ide o angiografiu, rozhodnutie o jej vykonávaní sa uskutočňuje podľa klinickej situácie. Metóda vyžaduje vstup do aorty, ktorá môže v podmienkach akútnej disekcie viesť k prasknutiu steny. Ak je pacient v stabilnom stave a existuje podozrenie na srdcové tepny, môže sa uskutočniť štúdia.

liečba

Včasná diagnostikovaná a liečená disekcia aorty môže byť eliminovaná alebo prenesená do stabilnej fázy. Choroba sa vyznačuje veľkým percentom úmrtí v dôsledku pretrhnutia tela alebo vývoja kritického porušenia prietoku krvi v srdci a mozgu. Dokonca aj po odstránení delaminácie zostáva príčina ochorenia, čo môže viesť k opakovaným epizódam oddelenia steny.

Liečba pacientov začína v štádiu diagnózy, stabilizuje stav a nezmeškala čas na pohotovosť.

Podpora liekov v akútnom období

 1. Betablokátory a periférne vazodilatanciá na podporu hladín krvného tlaku pod 100 mm Hg. Art a impulz pri 60 za minútu.
 2. Narkotiká proti bolestiam.
 3. Kyslíková terapia.
 4. Mierne množstvo intravenóznej infúzie na podporu funkcie obličiek.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

 • Akútna fáza proximálneho typu disekcie - núdzová chirurgická liečba.
 • Chronická proximálna fáza - plánované odstránenie defektu.
 • Akútna fáza distálneho typu disekcie s neúčinnosťou pokusov znížiť hladinu tlaku a impulzu, zvyšovanie cievy s priemerom väčším ako 5 cm, príznaky zhoršenia prietoku krvi v orgánoch.
 • Chronická distálna fáza v prítomnosti prejavov nedostatočného prívodu krvi do orgánov a veľkosti cievy viac ako 5 cm.

Chirurgická liečba

 • Vykonáva sa v špecializovaných nemocniciach v podmienkach umelého prekrvenia a znižovania telesnej teploty, aby sa zachovala normálna funkcia mozgu.
 • Zahŕňa rôzne techniky náhrady (protetiky) patologicky pozmenenej časti aorty a ak je to indikované, nahradenie deformovanej aortálnej chlopne.
 • Intravaskulárne techniky na inštaláciu stentov (hustá sieť) v zóne oddelenia orgánu.

Liečba chronických foriem, ktoré nevyžadujú operáciu

 1. Prísna kontrola úrovne tlaku (nie vyššia ako 140 až 90 mm Hg.) Používanie akýchkoľvek skupín antihypertenzív.
 2. Ultrazvuk v pažeráku aspoň 2 krát za rok.
 3. Ovládajte funkčnosť obličiek, srdca a mozgu.

výhľad

V akútnej fáze aortálnej disekcie zomrie 70% pacientov počas prvých 48 hodín bez liečby a 90% v priebehu mesiaca. Tri roky skúsenosti 8% pacientov.

Smrteľné komplikácie v pooperačnom období sa vyskytujú pri 2-8% počas otvorených operácií a po 9,5-12,5% po intravaskulárnej liečbe.

Po operácii 60% pacientov zažíva prvých päť rokov a 22% má skúsenosti 15 rokov.

Príčiny, typy a príznaky aortálnej disekcie

Obsah článku:

Definícia choroby

Disekcia aorty je veľkým nebezpečenstvom pre ľudský život, smrť sa vyskytuje u väčšiny pacientov v dôsledku masívneho vnútorného krvácania. Často sa vyskytuje mŕtvica alebo akútne zlyhanie srdca sa vyvíja ako komplikácia procesu. Preto v prípade prvých príznakov aortálnej disekcie pacienti okamžite idú do nemocnice.

Príčiny vedúce k disekcii aorty

Zvýšený krvný tlak a ateroskleróza prispievajú k oddeleniu steny aorty. Patologické zmeny ochorenie spojivového tkaniva, ako je napríklad syfilis v terciárnom stupni, vrodené srdcové chyby často sú jednou z podmienok pre vývoj choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie a neskoré tehotenstvo. Nie poslednú úlohu zohráva dedičný faktor.

Typy aortálnej disekcie

Rozptyľovanie proximálnej aorty je najbežnejšie. Spravidla sa proces vyvíja vo vzostupnej aorty a môže sa zostupovať do cievy. Zriedka diagnostikovaná distálna disekcia, pokrývajúca zostupnú delenie, niekedy s pokračovaním do brušnej aorty.

Akútne obdobie ochorenia môže trvať až 2 týždne, a ak pacient trpí touto fázou, postup sa spravidla stáva chronickým.

Symptómy aortálnej disekcie

Starnúci a starší pacienti sú najčastejšie postihnutí touto chorobou, aj keď existujú aj prípady ochorenia u mladých ľudí, často spojené s dedičnosťou alebo získanými patologickými faktormi.

Aortálna disekcia sa môže vyskytnúť ako akútne, ale aj dlhodobo. Akútna forma sa vyznačuje náhlym rýchlym nástupom a trvaním až 2 týždne. Pri absencii riadnej a včasnej liečby zomrie viac ako polovica pacientov.

Pri všetkých druhoch aortálnej disekcie sa vyskytuje bežný príznak - silná bolesť pripomínajúca infarkt myokardu. V dôsledku narušenej cirkulácie orgánov sa môže vyvinúť mŕtvica, pacienti trpia ťažkým dýchaním, zvyšujú sa slabosti, mdloby sa môžu vyskytnúť a vnútorné orgány a systémy trpia.

Proximálna forma je charakterizovaná tlakovými alebo bodavými bolesťami v oblasti hrudníka, hrudníka, často podávaných na zadnej strane. Najvýraznejší prejav bolesti je zaznamenaný na začiatku procesu. Pri ďalšom vývoji aortálnej disekcie sa pozorujú ischemické abnormality v horných končatinách, mozgu a mieche.

V distálnej forme bolesti sa vyskytuje v epigastrickej oblasti, späť a vyžaruje sa na krk. Ďalšie rozšírenie procesu spôsobuje ischemické lézie brušných orgánov, obličiek, dolných končatín.

Stav pacienta v akútnom období je vždy veľmi ťažký, kritický. Stav šoku sprevádza zvýšenie krvného tlaku na maximálne počty a zvýšenie frekvencie pulzu. Smrteľný výsledok je nevyhnutný v dôsledku nedostatku kvalifikovanej starostlivosti v dôsledku vývoja akútneho zlyhania srdca alebo nástupu ťažkého vnútorného krvácania.

Ak pacient prežil túto fázu ochorenia, proces sa stáva chronickým a môže trvať dlhú dobu.

Chronický priebeh ochorenia je často asymptomatický alebo klinický obraz sa podobá na aneuryzmu aorty. Takí pacienti by si však mali vždy pamätať, že nie sú imúnni náhlemu náhlemu aortálnemu rozrušeniu alebo jeho prasknutiu.

Diagnóza aortálnej disekcie

Aby bolo možné správne rozpoznať diagnózu a diferencovať sa s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, je potrebná starostlivá história v kombinácii s laboratórnymi údajmi. Povinná rádiografia orgánov na hrudníku je určená na určenie štruktúr vnútri tela. Tvar, pohyb a rozmery srdca sa skúmajú pomocou echokardiogramu. V súčasnej dobe široko používaná počítačová tomografia a MRI. Obrazy krvných ciev sa robia pomocou aortografie. Všetky tieto metódy umožňujú stanoviť správnu diagnózu s maximálnou presnosťou.

Liečba pitnej aorty

Často sa liečba aortálnej disekcie uskutočňuje v jednotke intenzívnej starostlivosti, kde je pacient neustále pozorovaný. Spôsob liečby sa vyberá v závislosti od typu ochorenia. Pri blokovaní krvných ciev sa najčastejšie používa chirurgická metóda, v druhom variante sa vykonáva bez operácie. Viac ako polovica pacientov po liečbe žije viac ako 10 rokov.

Pri konzervatívnej liečbe sa hlavný dôraz kladie na zníženie krvného tlaku s cieľom znížiť zaťaženie aorty. V budúcnosti sa pacientom odporúča podstúpiť lekárske vyšetrenie každých šesť mesiacov alebo rok, aby sa vylúčila exacerbácia ochorenia.

Aortálna disekcia

Disekcia aorty (disekcia aneuryzmy aorty) - slzy alebo trhliny, ktoré sa tvoria vo vnútornej aortálnej membráne a spôsobujú jej ďalšie oddelenie kvôli krvi tečúcej medzi vrstvami aortálnej steny. Pri oddelení všetkých vrstiev aorty dochádza k masívnej strate krvi, ktorá v 90% prípadov vedie k úmrtiu aj pri včasnej liečbe.

obsah

Aortálna disekcia sa vyskytuje na mieste výbežku steny artérie s jej riedením alebo rozťahovaním (aneuryzma aorty).

Všeobecné informácie

Pojem "aneuryzma" sa prvýkrát používal v II. Storočí nášho letopočtu. K. Galen, ktorý pri štúdiu anatómie zvierat a porovnaní získaných výsledkov s pozorovaním poškodenia cievneho lôžka u mŕtvych gladiátorov odhalil rozšírené oblasti tepien. Podľa Galenových zistení zranenie týchto oblastí spôsobilo krvácanie, ktoré je ťažké zastaviť.

Aneurysmy hrudnej aorty boli študované v 16. storočí A. Vesaliusom, ktorý publikoval svoje pozorovania v roku 1557 (považoval aneuryzmus hrudnej aorty za rozšírenie svalov).

Podrobná štúdia aneuryzmy aorty v Európe je spojená s epidémiou syfilisu v XV-XVI. Storočí:

 • v roku 1582. J. Fernell opísal syfilitickú difúznu aneuryzmu hrudnej aorty;
 • v roku 1628 uverejnil U. Garvey monografiu "Anatomická štúdia pohybu srdca a krvi u zvierat", v ktorej opísal nielen funkciu aorty, ale tiež popísal pretrhnutie tepien, keď sa preliali krvou;
 • v roku 1728 F. Nichols opísal prípad aortálnej disekcie av roku 1732 publikoval zbierku prednášok o anatómii a fyziológii kardiovaskulárneho systému.

Pozitívny úspech v rekonštrukčnej chirurgii aortálnych aneuryziem sa dosiahol až v 20. storočí (prvý pokus o odstránenie brušnej aortálnej disekcie bol vykonaný v roku 1817 D. Hunterom a E. Cooperom).

Technika cievneho stehu bola vyvinutá v roku 1912 francúzsky chirurg A. Carrel a úspešné šitie rany hrudnej aorty bolo vykonané v roku 1913 Y. Dzhanelidze.

Auretická resekcia aorty hrudníka bola prvýkrát vykonaná v roku 1944 J. Alexanderom a F. Byronom a prvou úspešnou resekciou aneuryzmy s náhradou štepu bola vykonaná v roku 1955 D. Cooleym a M. DeBakeym.

Po prvýkrát sa celoživotná diagnostika aortálnej disekcie uskutočnila začiatkom 20. storočia. Swaine a Latham, ale klinická diagnostika sa stala dostupnou iba po objavení účinnejších rádiografických metód.

Bohužiaľ, len asi 2000 prípadov je stále správne diagnostikovaných v živote (približne 24 000 prípadov akútnej disekcie aorty sa ročne zaznamenáva len v USA), takže skutočný výskyt disekcie nie je známy. Akútna disekcia v prvý deň nástupu ochorenia je diagnostikovaná iba v 9% prípadov a s vysokou úmrtnosťou je príčinou úmrtia pacienta často indikovaná infarktom myokardu a inými ochoreniami.

Podľa A.I. Khramtsov od roku 2000 bola zistená disekcia aorty v Rusku v 5 - 10 prípadoch na 100 tisíc obyvateľov ročne a 75% všetkých identifikovaných prípadov boli lézie vzostupnej aorty.

Disekcia aneuryzmy aorty je zvyčajne zistená u ľudí vo veku 50-65 rokov. Častejšie, muži trpia aortálnou disekciou (približne 2: 1).

tvar

Podľa klasifikácie používanej vo väčšine prípadov americkým kardiologickým lekárom M. DeBakeym sa rozlišujú tri typy disekcie aortálnej aneuryzmy:

 • Typ I, v ktorom je lokalizácia pretrhnutia vnútorného obloženia vzostupnou aortou a disekcia dosahuje hrudnej a brušnej časti. Zistil sa v 50% prípadov.
 • Typ II, pri ktorom je ruptúra ​​a disekcia obmedzená na vzostupnú aortu. Možná porucha arteriálneho ventilu. Pozoruje sa v 35% prípadov.
 • Typ III, v ktorom je vnútorná vrstva tepny (intima) roztrhnutá v hornej časti klesajúcej aorty. Disekcia sa môže šíriť distálne alebo (menej často) proximálne pod membránou (až po bifurkáciu aorty) alebo neovplyvňuje oblasť pod membránou. Najzriedkavejší typ (15%).

Podľa Stanfordskej klasifikácie môže byť disekcia aortálnej aneuryzmy dvoch typov:

 • Typ A, v ktorom je zväzok lokalizovaný vo vzostupnej časti aorty;
 • Typ B, v ktorom je disekcia aorty umiestnená v zostupnej časti.

V závislosti od priebehu sa rozlišujú exfoliačné aneuryzmy aorty:

 • akútna (od začiatku príznakov až po 2 týždne);
 • subakútny (až 3-4 týždne);
 • chronické (niekoľko mesiacov alebo rokov).

Príčiny vývoja

Príčiny disekcie aneuryzmy aorty - ochorenia a stavy, ktoré spôsobujú degeneratívne zmeny v svalových a elastických štruktúrach strednej membrány aorty. Pretože nie je vždy možné stanoviť presnú príčinu aortálnej disekcie, zvyčajne sa hovorí o možných faktoroch jej výskytu.

Najčastejším faktorom vyvolávajúcim disekciu aorty je arteriálna hypertenzia (pozorovaná u viac ako 65% pacientov). Arteriálna hypertenzia je sprevádzaná hemodynamickým stresom spôsobujúcim chronickú aortálnu traumatizáciu.

Faktory predisponujúce k disekcii aorty zahŕňajú aj:

 • poruchy štruktúry spojivového tkaniva (zriedka sa vyskytujúce Gsell-Erdheyma syndróm neznámej etiológie, ktorá sa prejavuje morfologicky nekróza tunica vzostupnej aorty, ďalšie bakteriálne a mediálne embolizácii, ložiskové nekrózy, vznikajúce pri akútnej infekčné ochorenia);
 • vrodené srdcové a cievne defekty (lastúrnik alebo absencia časti aortálnej chlopne, defekt komorového septa, otvorený arteriálny (botálový) kanál, aortálna koarkácia);
 • dedičné patologické stavy spojivového tkaniva (Marfanov syndróm, Ehlers - Danlosov syndróm);
 • systémová vaskulitída (ochorenia, ktoré sa prejavujú ako zápal steny krvných ciev);
 • ateroskleróza, pri ktorej sa pozoruje deformácia aorty v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov;
 • uzavreté poranenia hrudníka alebo brucha;
 • luetické aortitis, ktorý je neskoré prejavom syfilitické infekcie a indukciu špecifickej lézie steny aorty ústia vencovitých tepien srdca, ako aj deformácie ventilu;
 • tehotenstvo (neskoré termíny);
 • poškodenie aorty v spondylitíde, rakovina pažeráka, penetrácia (rozloženie patologického procesu mimo orgánu) peptických vredov pažeráka alebo dvanástnika;
 • tuberkulóza;
 • aortálna katetrizácia alebo náhrada aortálnej chlopne (v zriedkavých prípadoch);
 • fyzický a neuro-emocionálny stres.

S arteriálnou hypertenziou, Marfanovým syndrómom a bicuspidovou aortálnou chlopňou sa vo väčšine prípadov deteguje proximálna aortálna disekcia a
ateroskleróza, arteriálna hypertenzia a aortálna koarktácia - distálne.

patogenézy

Steny aorty pozostávajú z troch škrupín:

 1. Intima (vnútorná škrupina) pozostáva z vrstvy endotelu potiahnutej glykokalyxom a sub-endotelovej vrstvy. Vnútorná elastická membrána oddeľuje intimu od ostatných vrstiev.
 2. Stredná škrupina (médium), ktorá tvorí objem aortálnej steny, pozostáva z 40-50 elastických fenestrovaných membrán spojených elastickými vláknami, ktoré sú usporiadané sústredne a tvoria jeden elastický rám s inými škrupinami. Medzi membránami sú bunky hladkého svalstva a malé množstvo fibroblastov. Dve hlavné elastické dosky sú prepojené priečne tenkými elastickými vláknami.
 3. Relatívne tenké vonkajšie puzdro, čo je voľná vláknitá spojivová tkanina obsahujúca veľké množstvo silných elastických a kolagénových vlákien. Nemá žiadnu vonkajšiu elastickú membránu.

Rozboru aorty vždy predchádza degenerácia strednej aortálnej membrány.

Tvorba aorty sa vyskytuje v patologickom procese, ktorý zahŕňa strednú povlakovej vrstvy, čo znižuje množstvo elastických vlákien a bunky hladkého svalstva, ako aj zvýšiť aktivitu štiepenia vnútorných väzieb proteolytického enzýmu elastázy proteínu. Je tiež možné zvýšiť aktivitu proteolytického enzýmu kolagenázu a zvýšiť hladinu prekurzorového elastínu.

Patogenéza aneuryzmy a disekcie aorty (podľa moderných koncepcií) môže ovplyvniť:

 • Genetické variácie (kvôli zmenám 16. chromozómu, zvýšená aktivita alfa-2-haptaglobulínu, ktorá zvyšuje hydrolýzu elastínových kmeňov elastázou).
 • Proteolytické enzýmy (enzýmy). V prítomnosti aneuryzmy sa pozoruje vysoká aktivita kolagenáz v stene brušnej aorty (najvyššia úroveň je zaznamenaná u pacientov s prasknutím).
 • Zriedkavé kovy. V prípade defektu chromozómu viazaného na X dochádza k abnormálnemu metabolizmu medi a za prítomnosti aneuryzmy u pacientov s biopsií sa v pečeni a pokožke našiel defekt medi. Pri nedostatku medi lyzyloxidázy sa môže v stene aorty vytvoriť nedostatok elastínu a kolagénu.

Stredná štruktúra je heterogénna štruktúra - hlavnou zložkou média brušnej aorty sú bunky hladkého svalstva av hrudnej časti sú viaceré nosné štruktúry (kolagén a elastín). Navyše subintimálna vrstva média (1 / 4-1 / 5 tejto membrány), ktorá je charakterizovaná voľným umiestnením vlákien a buniek hladkého svalstva a absencia ich správnej orientácie, je výraznejšia v brušnej aorte a v dolnej tretine hrudníka.

Degeneratívne procesy v prostrednej škrupinovej steny aorty sa zvyšuje obsah kolagénu a znižuje množstvo elastínu (deštrukcie elastínu - najčastejšie morfologickú zmenu, keď je brušnej aorty).

Lineárna rýchlosť prietoku krvi vo výslednom aneuryzmickom vaku sa charakterizuje prudkým spomalením a turbulenciou, pretože väčšina krvi sa rozpadá pozdĺž steny aneuryzmatickej dutiny a návrat krvi zabraňuje toku centrálneho prúdu. Obsah trombotických látok a bifurkácia (rozdelenie na dve vetvy) aorty tiež spomaľuje lineárnu rýchlosť prietoku krvi.

Ak nie sú žiadne zmeny v cievach, nedochádza k prasknutiu pri vysokom tlaku, pretože aortálna stena je chránená pred ďalším rozťahovaním prítomnosťou tuhých a iných prvkov v nej.

V prípade ne-aterosklerotických lézií u pacientov so všeobecnou slabosťou aortálnej steny je teda pozorované riziko ruptúry aorty v tejto skupine.

Aortálna disekcia sa vyskytuje približne v 10% prípadov pri spontánnom roztrhnutí kapilár vetvených v stene aorty. Distribúcia intramurálneho hematómu vzniknutého počas pretrhnutia kapilár v médiu spôsobuje intimálnu prestávku (intramurálny hematóm bez intimálnych zlomov sa pozoruje v 3-13% prípadov).

Niekedy je faktor spôsobujúci stratifikáciu penetráciou aterosklerotického vredu.

príznaky

Disekcia aorty vo väčšine prípadov sa zdá prekvapujúce, pretože väčšina z tvorby vydutín aorty nemá žiadne zjavné klinické príznaky (pocit plnosti a tupú bolesť len veľká aneuryzma odprevadila späť).

Príznaky disekcie aortálnej aneuryzmy závisia od:

 • miesto odlúčenia, jeho dĺžka a prítomnosť poškodenia odchádzajúcich plavidiel;
 • miesta vnútorného puzdra (vzostupná alebo klesajúca časť hrudnej aorty, aortálny oblúk, brušná časť);
 • miesta krvácania (pleurálne dutiny, perikardu atď.).

Kardinálnym znakom aortálnej disekcie, ktorá sa vyskytuje u viac ako 90% pacientov, je intenzívna "roztrhnutie" bolesti v hrudníku.

Bolesť je vo väčšine prípadov lokalizovaná:

 • s proximálnou disekciou v prednej časti hrudníka;
 • s distálnou disekciou v zadnej časti hrudníka alebo v ramennom priestore.

Anekvizmus hrudnej aorty je sprevádzaný:

 • Bolesť v prednej a v oblasti výrezu s disekciou typu I. Bolestivé pocity sú lokalizované v strednej podstenovej oblasti (za prednou stenou hrudnej kosti) s disekciou iba proximálnej časti aorty. S rozširovaním zväzku v distálnom smere dochádza k postupnému šíreniu bolesti v oblasti krku, spodnej čeľuste, vnútornej oblasti a väčšiny chrbta a spodnej časti chrbta.
 • Bolesť v oblasti medzi nádormi s ožiarením pred distálnou disekciou.
 • Intenzívna bolesť brucha v dôsledku vývoja renálnej a viscerálnej ischémie.
 • Ťažká bolesť v končatinách, necitlivosť a paraparéza oboch končatín (často len ľavé nohy bolí) s oklúziou torakabdominálnej aorty a ilických artérií.

Abnormálna aneuryzma aortálnej brušnej aorty sprevádza:

 • náhla silná bolesť v dolnej časti chrbta alebo brucha;
 • pocit, ako pulz srdca pulzujúci v bruchu;
 • bolesť v nohách a bledosť v niektorých prípadoch (pri zablokovaní ciev dolných končatín s krvnými zrazeninami).

V začiatočných fázach aortálnej disekcie sa pozoruje bledosť a vzhľad studeného potu (príznaky zlyhania periférnej cirkulácie). Môže zvýšiť krvný tlak.

Môže dôjsť k disekcii aorty:

 • neurologické príznaky (bilaterálna alebo jednostranná paralýza, strata vedomia, kŕče, porucha činnosti panvových orgánov), ktoré sa vyskytujú pri stláčaní ciev mozgu alebo miechy;
 • renálne symptómy (pripomínajúce renálnu koliu, paranefritídu alebo žiaruvzdornú anúriu), ktoré sa objavujú pri kompresii renálnych ciev;
 • porucha krvného zásobenia dolných končatín počas kompresie alebo poškodenia iliacových a femorálnych artérií.

Vyrezaním aneuryzma môže dôjsť k ischémii myokardu vzostupnej aorty sa zdá, chrapot, dysfágia, dýchavičnosť, Horner syndróm, vynikajúce cava syndróm vena, vyvinúť akútna aortálna regurgitácia, hemopericardium (krvácanie perikardiálna), tamponáda srdca.

V prípade disekcie aneuryzmy klesajúcej hrudnej a brušnej aorty sa môže vyvinúť závažná renovaskulárna hypertenzia a akútne renálne zlyhanie, akútna ischémia tráviacich orgánov, mezenterická ischémia, akútna ischémia dolných končatín.

diagnostika

Aortálna disekcia by sa mala podozrievať u každého pacienta, ktorý sa sťažuje na bolesť na hrudníku, ktorá sa šíri cez zadnú stranu hrudníka. Pacienti s bolesťou brucha, nevysvetliteľnou synkopou, akútnym srdcovým zlyhaním alebo cievnou mozgovou príhodou (najmä ak je nedostatok pulzu alebo pulzu alebo krvný tlak na pravej a ľavej končatine sú odlišné) by tiež mali spôsobiť podozrenie.

V procese diagnostiky:

 • skúma údaje z histórie pacientov s cieľom pomôcť identifikovať rizikové faktory vývoja aneuryzmy a rodinnú anamnézu, čo umožňuje identifikovať prípady vzniku "rodinnej" aneuryzmy;
 • vykoná sa vyšetrenie na identifikáciu srdcových šelestov, odhaľovanie príznakov aterosklerózy, stanovenie hladín krvného tlaku a meranie pulzu;
 • Kompletný test krvi a moču sa uskutočňuje s cieľom odstrániť ochorenie obličiek a zistiť prítomnosť komplikácií.

Pacienti so suspektnou disekciou aorty sa vykonávajú:

 • Radiografia hrudníka, pomocou ktorej môžete rozpoznať rozšírenie aorty a deformáciu jeho obrysov, prítomnosť pleurálneho výpotku (zvyčajne ľavou stranou) a absenciu pulzácie, ktoré sú príznakmi disekcie aneuryzmy.
 • Rádiografia brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru (priama a bočná projekcia).
 • EKG, ktorý umožňuje vylúčiť akútny infarkt myokardu a zistiť hypertrofiu ľavej srdcovej komory srdca v dôsledku arteriálnej hypertenzie (obvykle predchádza disekcii aorty).
 • Transesofageálny EchoCG, ktorý umožňuje identifikovať oddelenú oblasť, posúdi stav hrudnej aorty a aortálnej chlopne, určuje pravý a falošný kanál a deteguje prítomnosť aterosklerotických lézií.
 • Dopplerov ultrazvuk, ktorý sa používa na vizualizáciu pohybu krvi v cievach a na detekciu výskytu aneuryzmy.
 • Aortografia, ktorá vďaka plneniu aorty kontrastným činidlom umožňuje zistiť miesto počiatočného pretrhnutia, dĺžku a umiestnenie disekcie, stav vetví aorty, aortálnej chlopne a koronárnych artérií.
 • CT, ktorá umožňuje odhaliť intramural hematóm, penetráciu aterosklerotických vredov hrudnej aorty, určiť presnú lokalizáciu aneuryzmy, stanoviť jej veľkosť a stav.
 • MRI, ktorá umožňuje určiť polohu, veľkosť a typ aneuryzmy (nie je použiteľná pri nestabilnej a ťažkej patológii v dôsledku trvania postupu).

liečba

Núdzová starostlivosť o aneuryzma aortálnej disekcie, ktorú vykonáva ambulantný tím, zahŕňa:

 • Úľava od bolesti a prevencia bolestivého šoku (vstrekne sa morfín).
 • So zvýšeným krvným tlakom, intravenózna injekcia b-blokátorov (propranolol, metoprolol), kým srdcová frekvencia klesne na 60-70 za minútu. aby sa predišlo ďalšej disekcii aorty. Ak systolický krvný tlak naďalej presahuje 110 mm Hg. Na intravenóznu injekciu nitroprusidu sodného (bez blokátorov vápnikového kanála alebo b-blokátorov sa nepoužíva, pretože nitroprusid môže spôsobiť reflexné napätie arteriálnej steny a zhoršiť delamináciu).
 • Zavádzanie dopamínu do kolopeidných reakcií (pod kontrolou krvného tlaku).

Okamžite po hospitalizácii, aby sa stabilizovala pacientka a zabránilo ďalšej separácii, sa neustále monitoruje hemodynamika, diuréza (množstvo uvoľňovaného moču sa monitoruje pomocou konštantného močového katétra), srdcovej frekvencie, tlaku v pľúcnej tepne a centrálneho venózneho tlaku. Zaznamenávajú sa aj indikácie pre naliehavé chirurgické zákroky a určuje sa krvný typ, pretože sa počas operácie používajú 4 až 6 hmotnostných balení erytrocytov.

Núdzové operácie sa vykonávajú s:

 • zväzok vzostupnej aorty;
 • vonkajšia prasknutie;
 • prítomnosť akútneho zlyhania srdca;
 • zhoršený prietok krvi v oblastiach aorty;
 • progresie zväzku.

Hemodynamicky nestabilní pacienti potrebujú intubáciu.

Operácia zahŕňa resekciu poškodenej oblasti aorty, odstránenie chlopne vnútorného obloženia, odstránenie výsledného falošného lúmenu a obnovenie vyrezaného aortálneho fragmentu metódou priblíženia koncov alebo protetiky aorty a jej vetvy. Ak je to indikované, vykoná sa protetická oprava aortálnej chlopne alebo valvuloplastiky (obnovenie funkcie ventilu minimálnou invazívnou metódou).

Pri oddelení zostupnej aorty je povolená očakávaná taktika (operácia sa uskutočňuje s nepretržitou bolesťou, zvýšenou disekciou, príznakmi ischémie alebo prasknutím aneuryzmy).

Aortálna disekcia brušnej dutiny umožňuje endovaskulárne zavedenie cez arteriotomický otvor vo femorálnej tepne stentu, ktorý pokrýva miesto intimálneho pretrhnutia. Po uzavretí miesta pretrhnutia sa falošný lúmen aorty trombuje.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tekutina v pľúcach po operácii pľúc a srdca

Pľúcny edém je patologický stav, ktorý je určený uvoľnením tekutiny z krvných ciev cez pľúcne tkanivo do alveol. V dôsledku toho sa pacient uduje a hypoxia orgánov.

Krvácanie do mozgového nádoru na mr

Ďalšie príčiny mozgového krvácaniaKrvácanie do mozgu s traumatickým poranením mozgu (poranenie hlavy)Trauma hlavy môže spôsobiť intracerebrálny hematóm a hematómy umiestnené pod mozgovou ejekciou (subtentoriálne), subarachnoidálne krvácanie, akútny a chronický subdurálny hematóm a akútny epidurálny hematóm.

Cyst choroidného plexu mozgu: výskyt, diagnóza, liečba

Cysta choroidného plexu je zistená u plodu, zvyčajne až do 6-7 mesiacov od jeho vývoja, odvtedy sa zvyčajne bezpečne zmizne a nikdy si nikdy znovu neuvedomuje.

Ako liečiť krvácanie z očí

Jedného dňa, keď ste prišli k zrkadlu, vidíte skľučujúcu fotografiu - v oku sa objavila modrina. Chodiť do nemocnice alebo napríklad robiť kvapky doma? Lepšie je konzultovať s oftalmológom, pretože krvácanie do očí môže mať veľa vysvetlení - od náhleho fyzického námahy až po príznaky veľmi vážnych ochorení.

Krvné cievy praskli v ramenách

Najčastejšie sa ľudia stretávajú so skutočnosťou, že plavidlá na pažích sa uvoľňujú pri štrajkovaní a na mieste nárazu sa tvorí modrina (hematóm). Často nevenujú pozornosť prítomnosti hematómov, ale ich vzhľad bez príčiny nie je normálny, môže to naznačovať akékoľvek narušenie v tele a vyžaduje diagnózu a v prípade potreby aj liečbu.

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.