Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky. Ženy sa ochorejú častejšie ako muži.

Typicky, Raynaudov syndróm je sekundárna jav, vyvíja v rôznych difúznych ochorení spojivového tkaniva (predovšetkým sklerodermia), poškodenie krčnej chrbtice, periférneho nervového systému (gangliopity), endokrinné (hypertyreóza diencephalic porucha), prst arteritída, arteriovenózna výdute ďalších krčných rebier s kryoglobulinémiou.

Ak neexistujú žiadne špecifické dôvody pre vznik Raynaudovho syndrómu, potom sa hovorí o Raynaudovej chorobe, jej povinným príznakom je symetria lézií končatín.

Príčiny Raynaudovho syndrómu

Prečo sa Raynaudova choroba vyskytuje a čo je to? Toto ochorenie prvýkrát opísal francúzsky lekár Maurice Raynaud v roku 1862. Všimol si, že ruky mnohých žien, ktoré si denne museli umývať oblečenie v studenej vode, mali modrastú farbu. Ženské pracovníčky sa sťažovali na častú necitlivosť a nepríjemné brnenie v prstoch.

Raynaud dospel k záveru, že dlhodobé ochladzovanie rúk vedie k dlhotrvajúcemu kŕčeniu krvných ciev a poruchám obehu. Avšak ani francúzsky lekár ani jeho následovníci nedokázali odhaliť mechanizmus vývoja choroby.

Existujú však faktory, ktoré môžu prispieť k nástupu ochorenia. Patria medzi ne:

 1. Poruchy endokrinného systému;
 2. Časté stresové situácie;
 3. Konštantná hypotermia končatín;
 4. Profesionálne faktory (napríklad vibrácie);
 5. Zranenia prstov;
 6. Akékoľvek reumatické ochorenia (zahŕňajú reumatoidnú artritídu, systémový lupus erythematosus, periarthritis nodosa a niektoré ďalšie poruchy);
 7. Autoimunitná hemolytická anémia s kompletnými studenými protilátkami.
 8. Dedičný faktor.

Ochorenie sa prejavuje pravidelne pod vplyvom provokačných faktorov - negatívnych emócií alebo nízkych teplôt. Akonáhle človek vykročí alebo je nervózny, dôjde k spazmu malých arteriálnych krvných ciev (menej často - nohy, uši, nos). Prsty bielej, pocit necitlivosti, brnenie, niekedy sa v nich objavuje bolesť.

Symptómy Raynaudovej choroby

V závislosti od štádia Raynaudovho syndrómu sa prejavia príznaky ochorenia (pozri fotografiu):

 • Angiospastic. Existujú krátkodobé kŕče krvných ciev koncových falangov prstov rúk (zvyčajne 2. a 3. miesto) a zriedkavejšie 1-3 prsty nohy. Kŕče sa rýchlo nahradia dilatáciou krvných ciev so začervenaním kože a zahriatím prstov.
 • Angioparaliticheskaya. Je charakterizovaná častými útokmi, ktoré sa vyskytujú bez zjavného dôvodu a trvajú hodinu alebo viac. Po ukončení útoku sa objaví fáza cyanózy - objaví sa modrofialové zafarbenie, po ktorom nasleduje výrazná hyperémia (začervenanie) a mierne opuch postihnutej oblasti.
 • Trofoparaliticheskaya. Neustále zvyšujúce sa záchvaty s dlhým časom kŕčov vedú k tomu, že štruktúra kože končatín je narušená. Na prstoch môžu vzniknúť ťažké hojivé vredy a nekróza kože. Niekedy pacienti dokonca začnú gangrénu. Táto fáza sa nazýva trophoparalytická a je najťažšou fázou Raynaudovej choroby.

V prípade, Raynaudova choroba, najskôr príznakom je zvýšená citlivosť na studených nôh - najčastejšie rúk, na ktorý je potom spojený blanšírovanie koncových článkov prstov a bolesť v nich s prvkami parestézia. Tieto poruchy majú paroxysmálny charakter a na konci útoku úplne zmiznú.

Distribúcia periférnych vaskulárnych ochorení nemá prísny vzorec, ale častejšie ide o II-III prsty rúk a prvé 2-3 prsty nôh. V procese sa najviac podieľajú distálne časti rúk a nôh, oveľa menej často aj iné časti tela - ušné laloky, špička nosa.

Priebeh ochorenia je pomaly progresívny, ale bez ohľadu na štádium Raynaudovho syndrómu existujú prípady spätného vývoja procesu - s nástupom menopauzy, tehotenstva, po pôrode, zmien klimatických podmienok.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pri Raynaudovom syndróme je diagnóza založená hlavne na sťažnostiach pacienta a objektívnych údajoch, ako aj na ďalších výskumných metódach. Počas diagnostiky sa vykonáva kapilaroskopia pacientovho nechtového lôžka. Umožňuje vizualizáciu a štúdium funkčných a štrukturálnych zmien v artériách končatín. Ďalšou etapou diagnostiky Raynaudovej choroby sú studené testy na posúdenie stavu končatín po ponorení do vody s teplotou 10 ° C počas 2-3 minút.

V prípade Raynaudovej choroby diagnóza zahŕňa hodnotenie nasledujúcich kritérií:

 • úroveň porúch obehu v končatinách,
 • symetria miest s angiospazmami,
 • prítomnosť iných flebologických ochorení,
 • trvanie príznakov Raynaudovej choroby najmenej 2 roky.

Laboratórne metódy používané pri diagnostike Raynaudovho syndrómu:

Diagnóza tejto choroby sa stanovuje pomocou jasných zdravotných kritérií. Zároveň sa venuje pozornosť vaskulárnemu kŕčeniu, ktorého výskyt sa prejavuje počas pôsobenia chladu alebo stresu, symetria manifestácie symptómov ochorenia a recidíva kŕčov, ktorá je prítomná už niekoľko rokov.

Liečba Raynaudovej choroby

Keď sa objavia príznaky Raynaudovej choroby, liečba sa dá rozdeliť na dve skupiny - konzervatívne a chirurgické.

 1. Konzervatívne metódy zahŕňajú použitie vazodilatačných liečiv (napríklad fentolamínu). Liečba Raynaudovej choroby pokračuje po celý život pacienta. Treba poznamenať, že pri dlhodobom používaní týchto liekov nevyhnutne vzniknú komplikácie.
 2. Keď sa záchvaty angiospazmy končatín stávajú necitlivé na vazodilatátory, odporúča sa chirurgická liečba Raynaudovej choroby - sympatektómia. Spočíva v odstránení alebo zadržaní nervových vlákien sympatického trupu, čo spôsobuje kŕče artérií. Endoskopická sympatektómia sa považuje za najmenej traumatickú chirurgickú liečbu Raynaudovej choroby. Počas tohto postupu je klip umiestnený na sympatickom kmeň v oblasti hrudníka alebo krku pod celkovou anestézou.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Ak špecialita znamená dlhodobú alebo dokonca krátkodobú prácu na ulici za akéhokoľvek počasia, mali by ste nastoliť otázku zmeny pracovných podmienok. To isté platí aj pre prácu spojenú s konštantným nervovým napätím.

Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

výhľad

Pri Raynaudovom syndróme prognóza závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

prevencia

Ak chcete zabrániť útoku, musíte dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia a odstrániť provokujúce faktory:

 • fajčenie;
 • podchladenie;
 • práca súvisiaca s napätím rúk;
 • kontakt s chemikáliami, ktoré sú hlavnou príčinou cievnych kŕčov.

Keď sa po strese alebo hypotermii človek cíti znecitlivený prstami a spozoruje zmenu tónu pleti končatín, je potrebné navštíviť lekára. Nie je potrebné samo-liečiť. Na prvý pohľad neškodný, patológia môže viesť k nezvratným účinkom v tele.

Raynaudova choroba: príznaky a liečba

Raynaudova choroba - hlavné príznaky:

 • angiospasm
 • migréna
 • Syndróm bolesti
 • Strata pocitu
 • Opuch končatín
 • Porušenie citlivosti na bolesť
 • Zmena farby kože v postihnutej oblasti
 • Blaning končatín
 • Zníženie teploty v postihnutej oblasti
 • Smrť tkaniva
 • Symetria porážky

Raynaudova choroba je paroxysmálna porucha v arteriálnom prístupe krvi chodidlami a / alebo rukami, vyskytujúca sa na pozadí dlhotrvajúcej expozície stresu, chladu a niektorých ďalších faktorov. Raynaudova choroba, ktorej symptómy sa častejšie vyskytujú u žien, sú zvýraznené predovšetkým symetriou lézií končatín.

Všeobecný opis

Raynaudova choroba je zvyčajne sekundárna jav, ktorého vývoj dochádza na pozadí inak typu difúzne ochorenia vznikajúceho z spojivového tkaniva (najmä to sklerodermia), ako aj lézií v krčnej chrbtice. Okrem toho je potrebné poznamenať, možnosť Raynaudova choroba a ochorení periférneho nervového pozadia a endokrinného systému, vydutín a arteriovenózne prsta arteritídy, krčné ochorenia ďalších rebier a tak ďalej.

Raynaud, francúzsky lekár, ktorý prvýkrát opísal túto chorobu, bol toho názoru, že toto nie je nič iné ako neuróza vyplývajúca z nadmernej excitability, ktorá je dôležitá pre vazomotorické centrá.

O niečo neskôr sa zistilo, že komplex symptómov, ktorý je charakteristický pre ochorenie, môže pôsobiť ako nezávislé ochorenie, ako aj ako syndróm, ktorý je výsledkom určitých nosologických foriem (napríklad spondylogénnej patológie).

Abnormality endokrinného rozsahu (adrenálne a štítne žľazy), infekcie a vrodená nedostatočnosť bočných rohov miechy môžu tiež hrať dôležitú úlohu. Vyskytuje sa porucha funkcie na rôznych úrovniach v vazomotorických centrách, ktorá ovplyvňuje veľký mozog (mozgová kôra), mozgový kmeň, hypotalamus a miecha. Toto naopak vyvoláva zvýšenie vazokonstrikčného tónu.

Je pozoruhodné, že Raynaudova choroba je ochorenie, ktoré je zvlášť citlivé na pianistov a pisári.

Raynaudova choroba: príznaky

Vzhľadom na vznik ochorenia špecifického prejavu vo forme vazospazmu sú distálne končatiny (nohy, ramená) bledé, v niektorých prípadoch môžu postihnúť aj pery, uši a nos. Vyskytuje sa asfyxia - zadusenie spôsobené hladom kyslíka v kombinácii so zvýšením oxidu uhličitého v krvi a tkanivách, inými slovami, respiračná funkcia je výrazne obmedzená. V oblasti postihnutej oblasti sa teplota znižuje, vytvára sa tkanivová nekróza.

Výsledná bolesť je spôsobená podráždením senzorických nervových vlákien v dôsledku vystavenia toxickým látkam produkovaným v ischemickej oblasti.

Ako sme už uviedli, Raynaudova choroba je bežnejšia u žien (približne päťkrát) než u mužov. V zásade je incidencia pozorovaná u žien vo veku od 20 do 40 rokov, je možné skombinovať priebeh ochorenia s migrénou. Klasické formy Raynaudovej choroby definujú tri hlavné štádiá tejto choroby.

 • Stupeň I. Táto fáza sa vyznačuje náhlym kŕčom tepien a kapilár v určitej oblasti. Spravidla táto stránka získava smrteľnú bledosť, stáva sa chladnou na dotyk a dochádza aj k poklesu jej celkovej citlivosti. Dĺžka trvania útoku môže trvať niekoľko minút až 1 hodina (v niektorých prípadoch môže byť dlhšia). Potom kŕč skončí, po ktorom sa predtým postihnutá oblasť zmení na svoj obvyklý vzhľad. Záchvaty sa môžu opakovať v rôznych časových intervaloch.
 • Etapa II Táto fáza je spôsobená javmi vo forme zadusenia. Zjaví sa spazmus vo forme modrofialového zafarbenia kože. Súčasne dochádza k páchnutiu, v niektorých prípadoch aj silnej bolesti. Miesta asfyxie stratia svoju prirodzenú citlivosť. Významnú úlohu v mechanizme vývoja štádia, ktorý uvažujeme, je priradená paréze (čiastočné oslabenie, neúplná paralýza) žíl. Po určitom čase zmiznú tieto prejavy. Prípady, v ktorých sa Raynaudova choroba vyskytuje iba v prvej fáze, ako aj prípady s priebehom ochorenia až v druhej fáze, nie sú vylúčené. Dôležitá je aj možnosť prechodu z prvej etapy na druhú.
 • Štádium III. Vývoj tejto fázy nastane po dlhom priebehu manifestácie asfyxie. V tomto prípade končatina nadobudne opuchy a stane sa fialovo-modrá, navyše sa vytvoria bubliny s charakteristickým krvavým obsahom. Pitva takejto bubliny umožňuje detegovať tkanivovú nekrózu na jej mieste, ale v prípadoch závažnejšej nekrózy ovplyvňuje nielen kožu, ale aj všetky tkanivá, dokonca aj kosť. Dokončenie procesu je charakterizované zjazvenim vytvoreného ulcerózneho povrchu. Najčastejšie sú charakteristické príznaky sústredené v oblasti prstov a prstov, s extrémne zriedkavou koncentráciou v oblastiach špičky nosa a uší.

Pokiaľ ide o chronickú formu priebehu ochorenia, v tomto prípade jej trvanie môže byť viac ako jedno desať rokov. Tvorba gangrény je pomerne zriedkavým vývojom Raynaudovej choroby, v tomto prípade sa nekróza vzťahuje na nechtový falanga alebo jeho časti. Paroxysmy (zvýšené prejavy, periodické vrátenie symptómov charakteristických pre chorobu) sa môžu opakovať u niektorých pacientov - niekoľkokrát denne, v iných - v intervaloch jedného alebo viacerých mesiacov.

Diagnóza Raynaudovej choroby

Diagnóza ochorenia sa uskutočňuje v súlade s jeho hlavnými klinickými prejavmi. Po prvé, je potrebné určiť, o čo ide presne to, Raynaudova choroba alebo Raynaudov syndróm. Najmä choroba sa vyznačuje prítomnosťou symptómov v podobe útokov blanšovania prstov alebo ich cyanózy (cyanózy), ktorá je zvyčajne relevantná pre druhý a tretí stupeň ochorenia. Okrem toho môžu tieto prejavy ovplyvniť aj vyššie časti tváre, čo je dôležité pri silnom ochladzovaní a vystavení emocionálnym a iným podnetom. Raynaudova choroba je tiež charakterizovaná neprítomnosťou gangrény v koži prstov a trvaním priebehu ochorenia od dvoch rokov.

Čo sa týka Raynaudovho syndrómu, je typické, že existujú znaky, ktoré sú vlastné základnému ochoreniu. To sa týka najmä spondylogenní syndróm oblasť rebrík anterior, endokrinné ochorenia, syringomyelia, intoxikácii získané vplyvom určitých chemických látok, ochorenia vibrácií a tak ďalej. Všetky tieto klinických foriem nemajú typický vzor zvláštne Raynaudova choroba.

Vo všeobecnosti neexistuje žiadny konkrétny a jednoznačný klinický prejav naznačujúci prítomnosť Raynaudovej choroby. Špecialista môže navyše vykonať niektoré štúdie o končatinách pacienta, aby sa vylúčila možná kompresia krvných ciev, ktorá môže pôsobiť ako simulujúci faktor príslušnej choroby. Okrem toho diferenciálna diagnostika určuje potrebu vylúčiť približne 70 typov flebologických a autoimunitných ochorení sprevádzaných Raynaudovým syndrómom a zodpovedajúcimi symptómami.

Ďalšou etapou diagnostiky ochorenia sú studené testy, ktoré hodnotia stav končatín od chvíle, keď sú ponorené do vody pri teplote 10 stupňov počas niekoľkých minút.

Liečba Raynaudovej choroby

Význam diagnózy "Raynaudovho syndrómu" naznačuje, že terapia je orientovaná na chorobu, ktorá je hlavnou chorobou tejto choroby. Raynaudova choroba, na druhej strane, zahŕňa liečbu trochu iným smerom, ktorým je zmiernenie príznakov tejto choroby, ako aj prevencia príčin, ktoré spôsobujú útoky tejto choroby.

Prvým štádiom liečby Raynaudovej choroby je použitie konzervatívnych metód. Takže záchvat angiospazmu možno ľahko odstrániť použitím teplých kúpeľov a zábaly, masáž sa tiež aplikuje na postihnutú oblasť končatiny. Čo sa týka farmakoterapie, ide o podanie vazodilatančných liekov. Okrem toho by sa mala čo najviac vylúčiť možnosť hypotermie a zranenia končatín, snažiť sa vyhnúť sa stresovým situáciám a kontrolovať vlastný postoj voči nim.

Stádia ulcerácie v prípade sprievodnej tkanivovej nekrózy si vyžaduje určenie vhodnej liečby rán. Trvanie liečby liekom Raynaudovej choroby môže byť niekoľko rokov, to znamená skoro do obdobia, kedy útlm angiospazmov stratí citlivosť na vazodilatačné lieky používané v terapii.

S rozvojom choroby v takom smere si vyžaduje chirurgický zákrok (sympatektómia). Konkrétne pozostáva z zastavenia alebo odstránenia nervových vlákien v oblasti sympatického trupu, ktoré sú hlavnou príčinou arteriálnych kŕčov. Pri endoskopickej sympatektómii je zaznamenaná menšia trauma. Okrem toho sú pomocnými spôsobmi liečby ochorenia plazmaferézne sedenia, ktoré umožňujú eliminovať metabolické a toxické zložky z krvi, ktoré majú negatívny vplyv.

Ak sa objavia symptómy charakteristické pre Raynaudovu chorobu, poraďte sa s vaskulárnym chirurgom.

Ak si myslíte, že máte Raynaudovu chorobu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môže vám pomôcť vaskulárny chirurg.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Raynaudova choroba - všetko, čo potrebujete vedieť o patológii

Normálny stav, citlivosť a farba kože závisí od jej krvného prívodu. Francúzsky lekár Maurice Raynaud pred viac ako 150 rokmi objavil chorobu, ktorá vyvoláva prudké zúženie krvných ciev s následnou sklerózou a tkanivovou fibrózou. Táto patológia je diagnostikovaná u 3-5% obyvateľov planéty, najmä dospelých.

Raynaudova choroba - čo je to u žien?

Opísané porušenie je pretrvávajúce poruchy arteriálneho prívodu krvi do nôh a rúk, prstov. Niekedy proces zahŕňa uši, nos a pery. Je dôležité včas zastaviť Raynaudovu chorobu - symptómy a liečba sa stávajú závažnejšími s progresiou patológie. Z neznámeho dôvodu je uvažované ochorenie náchylnejšie na mladé ženy (choroba sa vyskytuje 5 krát častejšie ako u mužov) od 20 do 40 rokov.

Čo je nebezpečná Raynaudova choroba?

Pri nedostatku krvi a kyslíka dochádza k hypoxii kože a mäkkých tkanív, pozoruje sa ich nekróza. V pokročilom štádiu Raynaudovej choroby sú postihnuté oblasti najskôr pľuzgierované a nahradzujú hlboké a nehoľujúce vredy. V najlepšom prípade tkanivo sa uzdraví, ale niekedy prechádza smrťou a gangrénom. Takéto komplikácie ovplyvňujú svaly, kĺby a kosti.

Raynaudova choroba - príčiny

Presný pôvod prezentovaných lekárov vaskulárnych porúch zatiaľ nezistil. Existujú faktory, ktoré vyvolávajú Raynaudovu chorobu - príčiny, ktoré pravdepodobne spôsobujú patológiu:

 • profesionálne činnosti;
 • častá a dlhotrvajúca hypotermia končatín;
 • reumatické a endokrinné ochorenia;
 • mechanické poškodenie prstov;
 • zmena reologických vlastností krvi;
 • chronický stres;
 • závažné infekcie;
 • vrodená nedostatočnosť bočných rohov miechy;
 • ochorenia periférneho nervového systému;
 • adrenálna dysfunkcia;
 • lokálne nedostatky krvných ciev v prstoch;
 • angiospazmy koronárnych artérií.

Raynaudova choroba - príznaky

Klinický obraz ochorenia zodpovedá jeho štádiu progresie. Čím dlhšie sa objavuje patológia, tým výraznejšia Raynaudova choroba je - príznaky u žien v závislosti od závažnosti ochorenia:

 1. Angiospastická fáza. Špičky prstov alebo nôh sú znecitlivené, sú chladné a bledé a strácajú citlivosť. Útok trvá niekoľko minút až 1 hodina, po ktorom koža získa normálny vzhľad a teplotu.
 2. Angioparalitická fáza. Tkanivá postihnutých oblastí sú vystavené silnému kŕčeniu, ktorý je pocit pálenia alebo bolesti. Koža sa stáva ľadovou a modrofialovou, pozoruje sa opuch prstov.
 3. Tropoparalytická fáza alebo silná Raynaudova choroba. Všetky vyššie uvedené znaky sa zhoršujú a stávajú sa častejšie. Na bezkrevných kožných blistroch s kvapalným načervenalým obsahom niekedy je zločinec. Nekrotické vredy sa objavujú na mieste pľuzgierov. V priebehu času sa prehĺbili alebo zjazvili. V zriedkavých prípadoch dochádza k smrti tkaniva kosti.

Raynaudova choroba - diagnostika

Je ťažké potvrdiť vývoj tejto patológie v dôsledku podobnosti jej symptómov so syndrómom s rovnakým názvom. Je dôležité rozlíšiť ďalšie vaskulárne poruchy a Raynaudovu chorobu - diferenciálna diagnóza je nevyhnutná na vylúčenie nasledujúcich stavov:

 • vyhubenie endarteritidy;
 • fenomén veľkých svalov;
 • kompresia podkľúčovej tepny;
 • hypertyreóza;
 • systémová sklerodermia;
 • klimakterické obdobie;
 • Sjogrenov syndróm;
 • ochorenie vibrácií;
 • ďalšie krčné rebrá;
 • syringomyelia;
 • chemická intoxikácia a iné.

Raynaudov syndróm a Raynaudovu chorobu - rozdiel

Pre rôzne patológie, ktoré sú dôležité pre správnu diagnózu, sa používajú takmer identické názvy. Ochorenie a Raynaudov syndróm sa líšia v príčine charakteristického klinického obrazu. V prvom prípade je choroba nezávislou chorobou so špecifickými príznakmi. Tento syndróm je dôsledkom progresie iných patologických stavov vrátane Raynaudovej choroby, je to jeden z jeho príznakov. Takáto vaskulárna porucha je charakteristická pre nasledujúce poruchy:

 • systémový lupus erythematosus;
 • reumatoidná artritída;
 • sklerodermia;
 • dermatomyozitída;
 • vaskulitída;
 • kompresia neurovaskulárnych zväzkov;
 • patológie sympatických ganglií;
 • poruchy diencefalózy;
 • chronických krvných a cievnych chorôb;
 • trombóza žíl a artérií;
 • vrodené patologické stavy spojivového tkaniva;
 • feochromocytóm;
 • užívanie niektorých účinných liekov.

Raynaudova choroba - testy

Po prvé, lekár starostlivo vyšetruje pacienta a zbiera podrobnú históriu. Raynaudova choroba je diagnostikovaná hlavne svojimi charakteristickými vlastnosťami. Niekedy starostlivá štúdia vaskulárneho vzoru v oblasti nechtov pomáha pri určovaní patológie. Oblasť medicíny, ktorá študuje Raynaudovu chorobu, je neurológia, preto sa vykonávajú adekvátne testy. Skúška za studena je považovaná za najinformatívnejšiu - odhaduje sa stav končatín po ich ponorení (niekoľko minút) do vody s teplotou 10 stupňov.

Ďalšie testy, ktoré môžu pomôcť identifikovať Mauricko-Raynaudovu chorobu:

 • röntgenové vyšetrenie krvných ciev;
 • arteriálna dopplerovská sonografia;
 • krvné testy (biochemické, pre obsah fibrínu);
 • elektrokardiogram.

Ako liečiť Raynaudovu chorobu?

Terapia zvažovanej patológie sa uskutočňuje konzervatívnymi a chirurgickými metódami. Prvá možnosť je vhodná, ak je diagnostikovaná nekomplikovaná Raynaudova choroba - liečba je obmedzená na zmiernenie príznakov a zlepšenie blahobytu. Tento prístup poskytuje dlhodobú a často celoživotnú liečbu. Chirurgický zákrok je predpísaný pre závažné štádiá ochorenia, keď jeho progresia je plná amputácie končatín a iných nebezpečných následkov.

Raynaudova choroba - ktorý lekár sa má kontaktovať?

Po prvé, odporúčame navštíviť terapeuta na všeobecné vyšetrenie a zber anamnézy. Praktický lekár povedie, ktorý špecialista sa zaoberá Raynaudovou chorobou:

 • neurológ;
 • vaskulárny chirurg;
 • neurológ.

Raynaudova choroba - liečba, lieky

Pri výbere liečebnej liečby lekár predpisuje:

 • antispazmodiká - Papaverine, Spasmonet, Buscopan;
 • adrenergné blokátory (centrálne a periférne) - doxazosín, prazozín, Zokson;
 • vazodilatanciá - pentoxifylín, teobromín, piracetam;
 • ganglioblockery - Imekhin, Pirilen, Temekhin;
 • trankvilizéry - Atarax, Diazepam, Fenazepam;
 • blokátory vápnika - amlodipín, nifedipín, Felodip;
 • antidepresíva - Azafen, Prozac, Befol;
 • inhibítory cykloxidu - Metindol, Indometacin, kyselina askorbová;
 • nesteroidné lieky proti bolesti - Ketanov, Naproxen, Ibuprofen;
 • protizápalové lieky - Movalis, Nalgezin, Diclofenac;
 • antibiotiká - erytromycín, klindamycín, ciprofloxacín;
 • vitamíny - nikotínamid, rutín, kyselina nikotínová.

Nezávisle je možné znížiť závažnosť klinických prejavov patológie a znížiť záchvaty cievnych kŕčov. Tu je návod, ako zaobchádzať s Raynaudovou chorobou doma:

 1. Plne a pravidelne jesť.
 2. Monitorovať normálnu teplotu končatín, čo neumožňuje podchladenie.
 3. Oddýchnite, pozorujte optimálny režim bdelosti a spánku.
 4. Vyhnite sa nadmernému emočnému stresu.
 5. Prenechajte zlé návyky, najmä fajčenie.
 6. Denné cvičenia pre ruky a nohy.
 7. Masírovať končatiny.

Raynaudova choroba dobre reaguje na nasledujúce fyzioterapeutické metódy expozície:

 • darsonvalization;
 • ultrafialové ožiarenie;
 • elektroforéza s lidázou alebo vápnikom;
 • diatermia;
 • galvanické kúpele;
 • akupunktúra;
 • vákuové, laserové a magnetické terapie.

Raynaudova choroba - liečba ľudových liečiv

Alternatívna medicína má niekoľko možností na obnovenie normálneho krvného obehu v tkanivách. Najlepšou metódou liečby Raynardovej choroby s ľudovými liekmi je liečenie ihličnatých kúpeľov. Potrebujete odobrať vodu pri teplote asi 37 stupňov a pridať 7-10 kvapiek esenciálneho oleja z jedle. V takom kúte by mal relaxovať po dobu 10-15 minút. Počas procedúry môžete ľahko masírovať prsty a hlboko vdychovať voňavé plyny.

 • suché rizómy z Leuzea - ​​15 g;
 • studená voda - 500 ml.
 1. Jemne nakrájame rastlinné suroviny.
 2. Nalejte korene s ľadovou vodou, ponechajte pol hodiny.
 3. Umiestnite obrobok na kachle a priveďte do varu.
 4. Varenie znamená 2-5 minút.
 5. Obal zakryte viečkom, trvajte na roztok 2 hodiny.
 6. Filter kvapaliny.
 7. Pijte 90-100 ml lieku 5 krát denne.
 8. Pokračujte v liečbe počas 2 týždňov.

Čaj na zlepšenie krvného obehu

 • čerstvé jahodové listy - 40-45 g;
 • vriacou vodou - 300 - 350 ml.
 1. Brúsiť a mierne miesiť surovinu.
 2. Nalejte listy s vriacou vodou, nechajte 5-15 minút.
 3. Pite 150-180 ml čaju 2 krát denne, môžete osviežiť džem alebo medom.

Raynaudova choroba - operácia

Popísaná patológia nie je úplne vyliečená, a preto aj pri prísnom dodržiavaní všetkých odporúčaní a správne zvolenej liečbe pomaly postupuje. Jediným spôsobom ako odstrániť Raynaudovu chorobu je chirurgia. Chirurgia (sympatektómia) odstraňuje alebo "vypne" poškodené nervové vlákna, ktoré vyvolávajú kŕče krvných ciev. Moderní chirurgovia používajú endoskopické zariadenie na vykonanie procedúry, pretože pomáha dosiahnuť vynikajúce výsledky s minimálnym traumou.

Raynaudova choroba - prognóza

Predložená vaskulárna porucha zriedkavo vedie k invalidite alebo vážnym komplikáciám, najmä včasnej a správnej liečbe. Doteraz neexistujú žiadne metódy na liečbu Raynaudovej choroby úplne, ale prognóza života so stanovenou diagnózou je priaznivá. Hlavnou úlohou je starostlivo dodržiavať všetky odporúčania špecialistu, pravidelne podstupovať preventívne kurzy terapie a sledovať teplotu končatín.

Raynaudov syndróm: symptómy a liečba, typy chorôb a štádiá ich vývoja

Raynaudov syndróm je zriedkavé a nezvyčajné ochorenie. Dôvody pre jej výskyt ešte nie sú úplne pochopené. Môže to byť nezávislé ochorenie a je výsledkom inej choroby.

Hovorme o tom, čo vie moderná medicína o chorobe a jej odrode a aké metódy liečby existujú.

Opis choroby

Raynaudov syndróm (ochorenie alebo jav) je porušením krvného zásobenia v dôsledku silného zúženia periférnych ciev. Zvyčajne sú ovplyvnené prsty a prsty, menej často špička nosa, jazyka alebo brady. Výskyt syndrómu môže naznačovať prítomnosť ochorení spojivového tkaniva a môže byť nezávislou chorobou.

Tento syndróm bol prvýkrát opísaný v roku 1863 neuropatológom Mauricom Raynaudom. Lekár sa rozhodol, že dokáže opísať inú formu neurózy. Jeho predpoklad ešte nebol potvrdený.

Príčiny a rizikové faktory

Napriek tomu, že tento syndróm bol dlhodobo popísaný, neexistujú presné údaje o príčinách jeho výskytu. V súčasnosti sú lekárom známe iba tieto rizikové faktory:

 • podchladenie;
 • stres;
 • únava;
 • prehrievanie;
 • endokrinné poruchy;
 • poškodenie mozgu;
 • dedičný faktor.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorých denná pracovná činnosť súvisí so zvýšeným zaťažením prstov alebo prácou v podmienkach silných vibrácií. Napríklad pisári a hudobníci (najmä pianistov).

Raynaudov fenomén sa môže vyvinúť aj na pozadí iných ochorení, vrátane:

 • Reumatická: sklerodermia (vaskulárne zápal), systémový lupus erythematosus (ochorenie spojivového tkaniva), Nodózna nodosa (zápal krvných ciev), reumatoidná artritída (zápal kĺbov) a ďalšie.
 • Cievny: posttrombotický syndróm (okolo neho tu), obštrukcia aterosklerózy ciev dolných končatín (poškodenie artérií).
 • Rôzne krvné patológie: trombocytóza (zvýšenie počtu krvných doštičiek), myelóm (malígny nádor).
 • Stláčanie neurovaskulárneho zväzku.
 • Porušenie nadobličiek.

Klasifikácia a etapa

Existujú dva typy Raynaudovho syndrómu:

 • Primárne - ochorenie sa rozvíja samo osebe a nie je spojené s inými ochoreniami.
 • Sekundárny - fenomén spôsobený inými chorobami.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospatický - počiatočná fáza;
 • angioparalitické - môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov sprevádzané dlhodobými odpusteniami;
 • atrophoparalytic - posledná fáza, charakterizovaná smrťou tkanív a poškodením kĺbov. V tomto štádiu choroba začína rýchlo postupovať, čo vedie k smrti postihnutých končatín a v dôsledku toho k postihnutiu pacienta.

Ak chcete lepšie identifikovať príznaky a získať včasnú liečbu, pozrite sa na tieto fotografie všetkých fáz Raynaudovho syndrómu (choroby):

4 fotografie znázorňujúce progresiu ochorenia.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Existujú prípady, kedy sa choroba sama zastaví v prvej fáze po niekoľkých útokoch. Ale aj keby sa to nestalo, priebeh ochorenia je veľmi dlhý a bolestivé útoky, ktoré sa čoraz častejšie zvyšujú vo frekvencii a trvaní, sú nútené konzultovať s lekárom.

Tretia etapa je najnebezpečnejšia z dôvodu výskytu kožných vredov, nekrózy tkaniva a dokonca straty končatín. Vyskytuje sa však iba vo veľmi zanedbaných prípadoch a u pacientov, ktorí trpia Raynaudovým javom v dôsledku inej závažnej choroby.

symptomatológie

Raynaudov syndróm sa vyskytuje najčastejšie na rukách, menej často na nohách av ojedinelých prípadoch na brade a špičke nosa.

Hlavným príznakom ochorenia je útok, ktorý sa delí na tri fázy:

 • Fáza 1 - koža postihnutých končatín je veľmi bledá. Trvá 5 až 10 minút a začína po ochorení vyvolávajúcich príčinách (hypotermia, stres). Pallor sa vyskytuje v dôsledku prudkého zúženia krvných ciev, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi. Čím je koža svetlejšia, tým horšie je zásoba krvi.
 • 2 fázy - vyblednuté oblasti začínajú pomaly modrú farbu. Je to spôsobené tým, že krv vstupujúca do žíl pred kŕčmi krvných ciev stagnuje v nich.
 • 3 fázy - postihnuté oblasti sú červené. Útok končí, tepny expandujú a prívod krvi je obnovený.

Okrem toho sa počas útoku pozoruje:

 • Syndróm bolesti, ktorý môže sprevádzať celý útok, a môže sa vyskytnúť iba v prvej a tretej fáze.
 • Po bolesti sa zvyčajne vyskytne necitlivosť, ale môže ju nahradiť. Počas obnovy krvného obehu je necitlivosť sprevádzaná miernym brnenie.

Kedy kontaktovať lekára a ktorý z nich?

Odporúčame konzultovať s lekárom diagnostiku a liečbu ihneď po nástupe prvých príznakov záchvatov Raynaudovho syndrómu (ochorenia). Musíte vybrať skúseného reumatologa, pretože Raynaudov syndróm je veľmi zriedkavý.

Viac informácií o ochorení z videa nájdete ďalej:

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Skúsený lekár môže diagnostikovať Raynaudov syndróm iba vonkajšími príznakmi. Ale na určenie príčiny choroby je potrebné vykonať komplexný prieskum, ktorý pozostáva z:

 • všeobecný krvný test;
 • imunologická analýza krvi;
 • krvný test na zrážanie;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy;
 • capillaroskopia (vyšetrenie ciev pre stupeň zamorenia);
 • tomografia a röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice;
 • Dopplerov ultrazvuk krvných ciev.

Ako sa liečiť?

Proces liečenia Raynaudovej choroby je veľmi dlhý, pretože príčina ochorenia nie je známa. Počas celého trvania liečby je potrebné vyhnúť sa faktorom vyvolávajúcim ochorenie:

 • fajčenie;
 • pitie kávy;
 • podchladenie;
 • vibračné efekty;
 • chemické interakcie;
 • dlhá práca na klávesnici;
 • stresujúce situácie.

Hlavný spôsob boja proti chorobe - konzervatívna liečba, ktorá kombinuje lieky s množstvom terapeutických techník.

Najúčinnejšie lieky na liečbu Raynaudovho syndrómu sú:

 • Vasodilatátory: Nifedipín, Corinfar, Verapamil. V pokročilých prípadoch sa predpisuje Vazaprostan, priebeh liečby je 15 až 20 infúzií.
 • Antidoštička (zlepšuje krvný obeh): Trental, Agapurin.
 • Antispazmikum: platifilín, no-shpa.
 • V niektorých prípadoch sa používajú inhibítory ACE, ktoré znižujú krvný tlak.

Lieková terapia je vždy kombinovaná s terapeutickými technikami:

 • rehabilitácia;
 • reflexológia (účinok na aktívne body ľudského tela);
 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • tepelné postupy;
 • extrakorporálna hemokrekcia (purifikácia krvi);
 • regulácia periférneho obehu;
 • hyperbarická oxygenácia (úprava kyslíka v tlakovej komore);
 • psychoterapia.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

Toto video opisuje alternatívny spôsob liečenia choroby - magnetická terapia:

V prípadoch, keď je konzervatívna liečba bezmocná alebo choroba postupuje rýchlo, je aplikovaná chirurgická intervencia. Spočíva v vykonávaní sympatektómie. Počas tejto operácie sa odstráni časť autonómneho nervového systému, ktorá je zodpovedná za zúženie krvných ciev.

Naučte sa všetko o klinike a príznakoch trombózy kavernózneho sínusu z tohto materiálu - máme veľa užitočných informácií.

Črevná trombóza môže byť smrteľná. Ide o mimoriadne nebezpečnú chorobu - dozviete sa viac o nej.

Prognózy a preventívne opatrenia

Pri odstraňovaní príčin chorôb je prognóza primárneho javu Raynaud veľmi priaznivá. V prípade sekundárneho syndrómu bude všetko závisieť od závažnosti ochorenia, ktoré spôsobilo ochorenie.

Na profylaktické účely sa odporúča:

 • zdržať sa fajčenia, pitia alkoholu a kávy;
 • jesť správne;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • kontrastné kúpele - obnovuje proces termoregulácie;
 • masáž rúk a nôh;
 • zabrániť podchladeniu;
 • Vezmite kapsule na rybie oleje každoročne v priebehu troch mesiacov.

Napriek tomu, že príčiny Raynaudovho syndrómu nie sú úplne známe, jedna vec je jasná - len zdravý životný štýl a starostlivosť o vaše telo pomôže predchádzať tejto chorobe. Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba bude dlhá, ale účinná a zachráni vás pred takými strašnými následkami, ako je strata končatín.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je vazospastické ochorenie charakterizované poruchou paroxyzmálneho arteriálneho obehu v cievach končatín (chodidiel a rúk) pod vplyvom chladného alebo emočného vzrušenia. Raynaudov syndróm sa vyvíja na pozadí kolagenézy, reumatoidnej artritídy, vaskulitídy, endokrinnej, neurologickej patológie, krvných ochorení, chorôb z povolania. Klinicky sa Raynaudov syndróm prejavuje záchvatmi, vrátane postupného blednutia, cyanózy a hyperémie prstov alebo prstov, brady, špičky na nos. Raynaudov syndróm vedie k postupným zmenám trofického tkaniva. Medzi konzervatívne opatrenia patrí použitie vazodilatancií, chirurgická liečba je sympatektómia.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je sekundárna stav, ktorý sa vyvíja na pozadí radu ochorení: difúzna ochorenie spojivového tkaniva (sklerodermia, systémový lupus erythematosus), systémovej vaskulitídy, reumatoidná artritída, ochorenie sympatických ganglií, endokrinných a hematologických porúch, diencephalic poruchy kompresia neurovaskulárne zväzkov. Okrem toho môže byť Raynaudov syndróm spustený vystavením pracovným rizikám (chladenie, vibrácie).

V patogenéze Raynaudovho syndrómu hrá vedúcu úlohu endogénne vazokonstriktory - katecholamíny, endotelín, tromboxán A2. Tri fázové fázy sa rozlišujú vo vývoji Raynaudovho syndrómu: ischemické, cyanotické a hyperemické. Fáza ischémie sa vyvíja v dôsledku spazmu periférnych artérií a úplného vyprázdnenia kapilár; ktoré sa prejavujú lokálnym blanšovaním kože. V druhej fáze, vzhľadom na zadržanie krvi vo venulách a arteriovenulárnych anastomóz, sa blednutie kože nahradí cyanózou (cyanóza). V poslednej fáze sa pozoruje reaktívne-hyperemické, sčervenanie kože.

Pri absencii eiofactorov, charakteristických pre Raynaudov syndróm, naznačujú prítomnosť Raynaudovej choroby. Pri výskyte Raynaudovej choroby sa stanovila úloha dedičnosti, endokrinných dysfunkcií, duševného traumu, chronickej nikotínu a intoxikácie alkoholom. Raynaudova choroba je častejšia u žien vo veku 20-40 rokov s migrénou.

Symptómy Raynaudovho syndrómu

Symptomatológia Raynaudovho syndrómu je spôsobená paroxysmálnym vazospazmom a výsledným poškodením tkaniva. V typických prípadoch Raynaudov syndróm ovplyvňuje prsty IV a II nohy a ruky, niekedy aj bradu, uši a nos. Útoky ischémie sú najprv krátkodobé, zriedkavé; vyskytujú sa pod vplyvom chladných činiteľov, vzrušenia, fajčenia atď. Náhle sa rozvíja parestézia, chladiace prsty, koža sa stáva alabastrom-biela. Nepríjemnosť je nahradená pocitom pálenia, lámavou bolesťou, pocitom rozptýlenia. Útok končí s ostrým hyperemia kože a pocitom tepla.

Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. Po výskyte paroxyzmu začína cyanotická fáza, objaví sa mierne opuch tkanív. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké. Paroxyzmálna ischémia pri Raynaudovom syndróme je charakterizovaná symetrickým a konzistentným vývojom prejavov: najprv na prstoch rúk, potom na nohách. Dôsledky ischémie tkaniva v prípade dlhotrvajúceho a závažného Raynaudovho syndrómu môžu byť trofické zmeny vo forme zle hojivých trofických vredov, oblastí nekrózy, dystrofických lézií nechtov, osteolýzy a deformácií falanga, gangrény.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pacient s Raynaudovým syndrómom sa odporúča na konzultáciu s reumatológom a vaskulárnym chirurgom. Pri Raynaudovom syndróme zmeny v distálnych tepnách umožňujú angiografiu periférneho cievneho lôžka, v ktorej sa určujú oblasti nerovnomernej stenózy a celkovej vaskulárnej obštrukcie, absencia kapilárnych sietí a kolaterálov. S kapilaroskopiou nechtového lôžka a predného povrchu oka sa zistia morfologické zmeny v mikrovaskulárnom vzore, ktoré naznačujú porušenie perfúzie.

Laserová dopplerovská prietoková metóda, používaná na hodnotenie periférnej mikrocirkulácie, odhaľuje defekty metabolickej a myogénnej regulácie krvného obehu, zníženie venoarteriálnych reakcií a sympatiku. V období medzi útokmi Raynaudovho syndrómu, vyvolanie vazospazmu a posúdenie stavu prietoku krvi umožňuje testovanie za studena.

Liečba Raynaudovým syndrómom

Prvým princípom liečby Raynaudovho syndrómu je odstránenie provokatívnych momentov - fajčenie, chladenie, vibrácie a iné faktory domácnosti a povolania. Bola identifikovaná a liečená primárna choroba, ktorá viedla k vzniku Raynaudovho syndrómu. Medzi vazodilatanciami Raynaudovho syndrómu je účinnosť antagonistov vápnika - nifedipínu, alprostadilu a selektívnych blokátorov vápnikových kanálov - verapamilom, nikardipín diltiazemom. V prípade potreby sa používajú inhibítory ACE (captopril), selektívne blokátory HS2-serotonínových receptorov (ketanserín).

Pri Raynaudovom syndróme sú predpísané protidoštičkové lieky - dipyridamol, pentoxifylín, dextrany s nízkou molekulovou hmotnosťou (reopolyglukín). Postup a rezistencia Raynaudovho syndrómu na liečbu liekom slúži ako indikácia chirurgickej sympatektómie alebo gangliectomie. V prípade ischemického záchvatu zahŕňajú mimoriadne opatrenia otepľovanie končatiny v teplej vode, masáž s tkaninou z vlny a ponúka pacientovi teplý nápoj. Pri predĺženom zásahu sú predpísané injekčné formy antispazmikík (drotaverín, platifilín), diazepamu a iných liekov.

Pri Raynaudovom syndróme sa používajú iné ako liečivé metódy - psychoterapia, reflexoterapia, fyzioterapia, hyperbarická oxygenácia. Pri Raynaudovom syndróme spôsobenom systémovou kolagenózou sú znázornené extrakorporálne hemokrekčné sedenia. Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

Predpoveď a prevencia Raynaudovho syndrómu

Prognóza Raynaudovho syndrómu závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

Absencia primárnych preventívnych opatrení nám umožňuje hovoriť len o sekundárnej prevencii Raynaudovho syndrómu, t. J. O vylúčení spúšťacích faktorov vedúcich k vazospazmu - hypotermii, vibráciám, fajčeniu, psycho-emocionálnemu stresu.

Raynaudova choroba (syndróm) - čo to je, symptómy, fotografie, liečba

Raynaudova choroba je angiotrofoneuróza s primárnou léziou malých artérií a arteriol (najčastejšie horné končatiny, menej často nohy a ešte menej často sa jej prejavy vyskytujú na vyčnievajúcej koži na nos, ušiach a brade).

Výsledkom je, že výživa je zastavená v časti postihnutej končatiny v dôsledku prudkého poklesu množstva prichádzajúcej krvi. Choroba u žien sa vyskytuje 5 krát častejšie ako u mužov, najmä v mladom a strednom veku.

Čo je Raynaudov syndróm a choroba?

Raynaudov syndróm je fenomén, v ktorom je pravidelne dochádzať k reverzibilnému spazmu ciev prstov a prstov v dôsledku stresu alebo chladu.

Raynaudova choroba (ICD 10 - kód I73.0) je podobná choroba, ktorá sa však vyvinula na pozadí akéhokoľvek systémového ochorenia.

Maurice Raynaud je francúzsky lekár, ktorý prvýkrát opísal túto chorobu, bol toho názoru, že to nie je nič iné ako neuróza vyplývajúca z nadmernej excitability, ktorá je relevantná pre vazomotorické centrá.

Aký je rozdiel a rozdiel medzi nimi? V prípade choroby a Raynaudovho syndrómu sú na úrovni končatín identické zmeny v krvnom obehu, ktoré sa prejavujú presne tým istými znakmi. Odlišujú sa však v dôsledku ich výskytu a niekedy v lokalizácii.

dôvody

Dedičná predispozícia Raynaudovej choroby je malá - asi 4%. Medzi pacientmi trpiacimi Raynaudovou chorobou výrazne prevládajú ženy (pomer žien k mužom je 5: 1).

Je pozoruhodné, že Raynaudova choroba je ochorenie, ktoré je zvlášť citlivé na pianistov a pisári.

Najčastejšou lokalizáciou ochorenia sú okrajové oblasti končatín, to znamená nohy na nohách a ruky na rukách. Porážka končatín vo väčšine prípadov nastáva symetricky.

 • Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt útokov Raynaudovej choroby, je hlavným účinkom vystavenie chladu. U niektorých ľudí so špecifickými črtami periférneho krvného obehu môže príležitostné vystavenie chladu a vlhkosti spôsobiť ochorenie.
 • Poranenie. Fyzické poranenia, pri ktorých je nadmerné stláčanie končatín, nadmerné a intenzívne zaťaženie a zranenia spojené s vplyvom chemikálií sú nebezpečné, sú tiež nebezpečné.
 • Reumatické ochorenia - periarthritis nodosa (zápal šliach), reumatoidná artritída (zápalové ochorenie kĺbov), systémový lupus erythematosus, systémová sklerodermia.
 • Emocionálne skúsenosti sú častou príčinou nástupu útokov Raynaudovej choroby. Existuje dôkaz, že približne polovica pacientov so syndrómom má psychogénny charakter.
 • Poruchy fungovania endokrinných orgánov, ako aj endokrinných porúch (feochromocytóm, hypotyreóza) a Downovho syndrómu

Užívanie určitých liekov môže tiež spustiť nástup syndrómu. Toto sa týka liekov, ktoré majú vazokonstrikčný účinok. Najčastejšie ide o lieky, ktoré sa používajú na liečbu migrény alebo hypertenzie.

Symptómy Raynaudovej choroby

Choroba je paroxysmálna. Každý z útokov pozostáva z troch fáz:

 1. Kŕče ciev končatín. Prsty sú bledé a chladné, tu sa objavujú bolesti.
 2. Bolesť sa dramaticky zvyšuje a prichádza do popredia. Koža rúk a / alebo nôh sa zmení na modrú, vnikne studený pot.
 3. Spazmus náhle zmizne, koža sa stáva červenou a teplou. Bolesť zostáva. Funkcia končatín sa obnoví.

Symptómy ovplyvňujúce sfarbenie pokožky sa postupne rozvíjajú. Najprv sa objavuje bledosť, ktorej závažnosť závisí od stupňa vaskulárneho kŕče. Najčastejšie táto fáza sprevádza pocit bolesti. Bolestivý syndróm je prítomný vo všetkých fázach, ale je najvýraznejší v prvej, keď sú prsty bledé.

Dávajte pozor na fotografiu, Raynaudova choroba sprevádza nielen bolestivé útoky, ale aj bledosť alebo cyanóza kože, a stane sa jej opuch.

U niektorých pacientov sa záchvaty môžu vyskytnúť niekoľkokrát denne, v iných prípadoch v niekoľkých mesiacoch. Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké.

Frekvencia porúch v nervovom systéme Raynaudovej choroby dosahuje 60% prípadov. Pacienti sa sťažujú na:

 • neustále bolesti hlavy
 • pocit ťažkosti v chrámoch
 • bolesti dolnej časti chrbta a končatiny
 • existujú problémy s koordináciou pohybov končatín.

Stádia syndrómu a charakteristické znaky

Ako sme už uviedli, Raynaudova choroba je bežnejšia u žien (približne päťkrát) než u mužov. V zásade je incidencia pozorovaná u žien vo veku od 20 do 40 rokov, je možné skombinovať priebeh ochorenia s migrénou.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospaticheskaya;
 • angioparaliticheskaya;
 • atrofoparaliticheskaya.

Etapa 1

Výskyt krátkodobých zriedkavých, trvajúcich niekoľko minút, znecitlivenie kože, výrazné zníženie teploty v postihnutej oblasti a blednutie kože, po ktorom nasleduje vývoj bolesti. Po ukončení útoku sa nezobrazujú vizuálne zmeny miest.

Raynaudova choroba 2. fázy

Druhý stupeň je charakterizovaný prídavkom uvedených príznakov iných symptómov ochorenia:

 • Farba kože v tejto fáze už nie je len bledá, ale modrastá farba kože sa stáva "mramorom".
 • Na postihnutých končatinách je možný výskyt opuchu, najmä v oblastiach postihnutých ochorením.
 • Bolesť počas útoku sa stáva silnejšou a intenzívnejšou.

Trvanie prvej a druhej etapy je v priemere od 3 do 5 rokov. S vývojom procesu na nohách alebo rukách je pomerne často možné pozorovať symptómy všetkých troch fáz, a to súčasne.

Etapa 3

V tomto štádiu Raynaudovej choroby existuje tendencia vyvíjať panaritídy a vredy až po zničenie a smrť kože na mäkkých tkanivách terminálových falangov.

Čo je kontraindikované u pacientov s týmto syndrómom?

Je veľmi dôležité rýchlo a spoľahlivo odstrániť faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia. Ak ide o profesionálnu činnosť, zmeňte ju alebo ju upravte. Ak ide o konkrétny biotop, zmeniť miesto pobytu.

Pacienti sú kontraindikovaní v súvislosti s prácou:

 • s hypotermiou končatín,
 • s tenkými a zložitými pohybmi prstov (hranie hudobných nástrojov, písanie na počítači, písací stroj),
 • v kontakte s rôznymi chemikáliami.

Vzhľadom na nemožnosť vykonať prácu v hlavnej profesii, v závislosti od stupňa ochorenia, 3 alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch 2 skupiny zdravotne postihnutých.

diagnostika

Aký lekár by mal byť konzultovaný v prípade podozrenia na ochorenie? Ak je podozrenie na Raynaudovu chorobu, je potrebné sa poradiť s angiologem a ak to nie je možné urobiť, obráťte sa na reumatológa. Okrem toho sa budete musieť poradiť s kardiológom a vaskulárnym chirurgom.

Prvým diagnostickým kritériom pre Raynaudovu chorobu je pretrvávajúci kŕč kožných ciev: pri zahriatí krvný obeh nie je obnovený, končatiny zostávajú studené a bledé.

V štúdii pacientov s Raynaudovou chorobou je najprv potrebné zistiť, či tento fenomén nie je ústavným znakom periférnej cirkulácie, čiže normálnou fyziologickou reakciou pod vplyvom chladenia rôznej intenzity.

Nezabudnite vykonať laboratórne testy:

 • kompletný krvný obraz;
 • celkový a c-reaktívny proteín, albumín a globulínové frakcie;
 • rozložený koagulogram, hladinu fibrinogénu, vlastnosti krvných doštičiek a erytrocytov.

Nedávno experti zaznamenali vysokú účinnosť novej metódy diagnostiky Raynaudovej choroby - kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka. Táto metóda má vysokú presnosť pri diagnostikovaní ochorenia.

Konečná diagnóza Raynaudovej choroby môže byť vykonaná iba dôsledným vyšetrením. Ak neboli zistené žiadne ďalšie ochorenia, ktoré spôsobili výskyt komplexu symptómov, diagnostikuje sa Raynaudova choroba.

Liečba Raynaudovej choroby

Liečba pacientov s Raynaudovou chorobou predstavuje určité ťažkosti spojené s potrebou určiť špecifickú príčinu, ktorá spôsobila syndróm, takže otázka, ako liečiť Raynaudovu chorobu, alebo skôr, ako to urobiť správne, je najúčinnejšie diskutovaná z rôznych hľadísk.

V prípadoch, keď bola identifikovaná primárna choroba, by liečba pacientov mala zahŕňať liečbu základnej choroby a dohľad nad príslušným špecialistom.

Liečba Raynaudovej choroby je spravidla symptomatická a zahŕňa použitie:

 • posilňujúce lieky
 • spazmolytiká,
 • analgetiká,
 • lieky, ktoré normalizujú hormóny.

V prvom a druhom štádiu ochorenia lieková terapia zahŕňa liečivá, ktoré znižujú viskozitu krvi, napríklad Curantil, Dipyridamole.

Z fyzioterapeutických metód sa používajú v prvých dvoch štádiách ochorenia:

 • electrosleep;
 • elektrická stimulácia frontálnych časových zón mozgu;
 • diadynamické prúdy alebo ultrazvuk na cervikálnych a bedrových sympatických uzlinách v paravertebrálnej zóne;
 • elektroforéza so sedatívami a antispazmikami;
 • magnetickej terapie.

V štádiu výskytu vredov a nekrózy tkaniva je pacientovi predpísaná lokálna liečba rán. Liečba Raynaudovej choroby môže trvať niekoľko rokov až do obdobia, kedy sú záchvaty angiospazmov končatín necitlivé na vazodilatanciá.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Chirurgická liečba Raynaudovej choroby pozostáva z vedenia sympatektómie (pri prerušení toku patologických impulzov, čo vedie k cievnym kŕčom v určitých oblastiach autonómneho nervového systému, ktorý je zodpovedný za stav tónu krvných ciev).

Správna výživa

Strava pri Raynaudovom syndróme sa zhoduje s cholesterolovou diétou pacientov s aterosklerózou. V prípade Raynaudovej choroby je potrebné čo najviac odstrániť mastné potraviny - údené klobásy, mastné mäso, kuracie stehná, majonéza, tuková kyslá smotana.

Primerané množstvo vitamínu C a rutínu by sa malo skladovať v potravinách. Odporúča sa používať viac zeleniny v akejkoľvek forme. Okrem toho, že je dobrým zdrojom vitamínov, zelenina, ako plody, je bohatá na vlákninu, ktorá slúži ako zdroj výživy pre črevnú mikroflóru. To produkuje veľa tepla, ktoré ohrieva telo.

Pacient by mal denne asi 400 gramov zeleniny a plodov.

Ľudové lieky na Raynaudovu chorobu

 1. Vezmite si jedálne kúpele. Je potrebné miešať 5-6 kvapiek jedlého oleja so základným olejom (olivový, broskyňový, kukuričný) a nalejte ich do pripraveného kúpeľa s vodou pri 37 ° C. Doba kúpeľa je 15 minút. Je potrebné urobiť 15-20 kúpeľov na 1 ihrisko.
 2. Sibírsky recept: ráno jedzte kus chleba s kvapkami jedlého oleja.
 3. Vyrežte dva až tri spodné listy trojročnej rastliny aloe a nakrájajte ich. Stlačte muštu a namočte gázovú obväz s aloe šťavou. Aplikujte obväzy postihnutým oblastiam tela a nechajte ich niekoľko hodín. Ak chcete zvýšiť účinnosť postupu, pomôže vám predvolená masáž končatín.
 4. Vezmite čerstvú cibuľovú šťavu a med (miešajte v pomere 1: 1). Vezmite 1 čajovú lyžičku 3-4 krát denne.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

prevencia

 1. Vykonávajte profylaktické vyšetrenia s cévnym chirurgom a neurológom raz ročne.
 2. Aby sa zabránilo spontánnemu zúženiu periférnych ciev, malo by prestať fajčiť. Dokonca aj pasívne fajčenie vedie k negatívnym zmenám v cievnych stenách, takže by ste sa mali vyhýbať miestam, kde je povolené fajčenie.
 3. Na prevenciu Raynaudovej choroby lekári odporúčajú trénovať cievy rúk, temperovanie rúk. Kontrastné zásobníky sú pre to vhodné.
 4. Šaty podľa počasia, nezabudnite na rukavice.
 5. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú nástup záchvatov, sú nervové koktaily a prepracovanie. Preto sa musíme vyhnúť týmto faktorom a usilovať sa o pokojnú a emočnú rovnováhu.

Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba syndrómu je zložitá úloha, ktorej riešenie závisí od možnosti eliminácie príčinných faktorov a účinného ovplyvnenia vedúcich mechanizmov vývoja vaskulárnych porúch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prevencia a príčiny aterosklerózy

Vek a poruchy metabolizmu lipidov (tukov) - to sú dva hlavné faktory, ktoré majú negatívny vplyv na stav ciev. V priebehu rokov sa nádoby opotrebúvajú a nezdravá strava v kombinácii so zlou návykou spôsobuje problémy: tvoria sa cholesterolové pláty na stenách, blokujú lúmen a bránia krvnému obehu v srdci, mozgu a vnútorných orgánoch.

Čo je mikroskop, jeho príčiny, symptómy, liečba a zotavenie

Z tohto článku sa dozviete, čo je to mikroskop, ako sa líši od rozsiahlej cievnej mozgovej príhody, ako zabrániť, identifikovať prvé príznaky včas a začať s potrebnou liečbou.

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

Symptómy a účinky infarktu na nohy

obsah

Akútny infarkt je srdcové ochorenie, ktoré nemôže zostať bez povšimnutia. Táto patológia má špecifické symptómy av tretine prípadov končí smrťou pacienta. Ale je takýto vývoj možný, keď taká vážna choroba prechádza bez povšimnutia a pacient trpí infarktom "na nohách"?