Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.

Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd. Základom tejto choroby je patologická zmena mozgových (cerebrálnych) ciev, čo vedie k nedostatočnému dodaniu krvných do mozgových buniek a v dôsledku toho k hladovaniu tkanív kyslíkom.

CVD sa postupne vyvíja na pozadí akýchkoľvek cievnych ochorení. Spočiatku je kvôli patológii ciev narušený krvný obeh mozgu, čo vedie k hladovaniu kyslíkom. Chronický nedostatok kyslíka a živín vedie k narušeniu rôznych mozgových funkcií. Najprv sa vytvárajú prechodné a potom pretrvávajúce organické zmeny v mozgovom tkanive. Klinicky sa to prejavuje kognitívnymi poruchami osobnosti - viacerými výkyvmi nálady, poklesom inteligencie a ťažkosťami pri zapamätaní.

Cerebrovaskulárne ochorenie nemožno úplne vyliečiť, pretože priamo závisí od hlavnej príčiny, napríklad z vysokého krvného tlaku, ktorý tiež nevytvára, ale je iba opravený. Choroba je veľmi častá. Je diagnostikovaná u viac ako 50% pacientov po 60-75 rokoch. Rozvíja sa postupne, v priebehu rokov. Jeho príznaky nemenne ovplyvňujú kvalitu života človeka, často predstavujú vážnu hrozbu v dôsledku komplikácií, z ktorých najdôležitejšia je mŕtvica.

Všetky typy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti sú liečené neurológom. V chronickom priebehu ochorenia postačuje ambulantné pozorovanie a liečba. V prípadoch vývinu akútnych porúch cerebrálneho krvného obehu sa vyžaduje naliehavá hospitalizácia v špecializovanom, neurologickom oddelení a častejšie najprv v reanimácii.

Príčiny cerebrovaskulárnych ochorení

Hlavnými príčinami cerebrovaskulárnych porúch sú ateroskleróza a hypertenzia (vysoký krvný tlak).

Pri ateroskleróze sa cholesterolové plaky ukladajú na stenách mozgových ciev, zužujú ich lúmeny a narúšajú prietok krvi. Výsledkom je ischémia, hypoxia, ďalšie poruchy mozgových funkcií a následné trvalé nezvratné zmeny v mozgovom tkanive.

Etapy vývoja aterosklerózy, ktoré sú príčinou cerebrovaskulárnych porúch. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

V prípade arteriálnej hypertenzie dôjde v dôsledku vazokonstrikcie k nedostatočnej dodávke kyslíka do buniek. Často sa vyskytujú hypertenzívne krízy (exacerbácie patológie), čím viac mozgu trpí hypoxiou a tým väčšie riziko mŕtvice.

Druhy patológie

Cerebrovaskulárna insuficiencia má prechodnú, akútnu alebo chronickú povahu. Rôzne typy CVD sú klasifikované podľa stupňa závažnosti a trvania výskytu porušenia.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené choroby, ktoré charakterizujú určitý typ cerebrovaskulárnej choroby.

Symptómy ochorenia

Symptómy pri cerebrovaskulárnych ochoreniach sa postupne zvyšujú veľmi pomaly. V začiatočnej fáze sú slabo vyjadrené a takmer vždy sú interpretované pacientmi ako obyčajné preťaženie. Myšlienky o návšteve lekára sa ani nevyskytujú.

Primárne príznaky

 • únava;
 • zmeny nálady s častou podráždenosťou;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • mierne bolesti hlavy;
 • epizódy vertigo;
 • porucha spánku;
 • hluk v hlave;
 • problémy s pamäťou.

Najčastejšie sa niektoré z týchto príznakov vyskytujú aj u zdravých ľudí rôzneho veku na pozadí fyzického preťaženia, stresu alebo rôznych fyziologických procesov, napríklad počas menštruácie u žien. Preto nie sú vnímané ako začiatok vážnej patológie.

Ďalšia progresia ochorenia

Ako postupuje cerebrovaskulárna choroba, príznaky sa stávajú výraznejšie:

 • hluk a bolesti hlavy horšie;
 • závraty sa stávajú čoraz častejšie aj pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy;
 • nespavosť sa objaví v noci, únavu a ospalosť počas dňa;
 • zlá nálada je nahradená depresiou, apatiou alebo osobnou pozornosťou k problémom vlastného zdravia;
 • možné periodické narušenie citlivosti určitých častí končatín;
 • prechodné poruchy videnia;
 • poruchy reči;
 • nie je vylúčená náhla krátkodobá synkopa so stratou vedomia na niekoľko sekúnd, nazývaná synkopa;
 • zníženie inteligencie, rôzne porušenia pamäti sa stávajú viditeľnými nielen samotnej osobe, ale aj tým, ktorí sú okolo nej.
Symptómy progresívneho cerebrovaskulárneho ochorenia

I keď sa tieto príznaky ignorujú, neochota hľadať lekársku pomoc, cerebrovaskulárne ochorenie je komplikované vývojom akútnych život ohrozujúcich stavov - akútneho ischemického záchvatu a (alebo) mŕtvice.

Dôsledky mozgovej cirkulácie sú veľmi závažné. Náhle prerušenie prietoku krvi do mozgového tkaniva spôsobuje smrť buniek. V závislosti od oblasti mozgu, ktorá ovplyvnila ischemický záchvat, parézu, paralýzu končatín, závažné poškodenie reči alebo zraku a často smrť pacienta.

Dôsledky cerebrovaskulárneho ochorenia

Závažná porucha činnosti mozgu je sprevádzaná nárastom pretrvávajúcich ireverzibilných zmien mozgového tkaniva. Toto sa prejavuje vo forme kognitívnych a duševných porúch: prudké zhoršenie pamäte, neschopnosť zamerať sa na niečo, stratu orientácie v priestore, výskyt egocentrizmu, fóbie, obsedantné myšlienky alebo dokonca demenciu. Častá koordinácia pohybov - tras (chvenie) rúk, nestabilita chôdze. Niektoré majú nystagmus - rytmické nedobrovoľné, veľmi časté pohyby očných svalov.

Najzávažnejšie komplikácie CVD:

Akútny prechodný ischemický záchvat je akútne dočasné porušenie cerebrálnej cirkulácie s reverzibilnými účinkami. Zjavené neurologické príznaky úplne zmiznú v prvých dňoch.

Ischemická mozgová príhoda je akútna nedostatočnosť dodávania krvi do mozgu, sprevádzaná bunkovou smrťou v ischemickej oblasti. Klinicky prebieha cerebrálne a fokálne príznaky, z ktorých posledný závisí od lokalizácie centra nekrózy. Medzi príznaky sú paréza alebo paralýza končatín s reverzibilnou alebo nezvratnou povahou, reč a poruchy videnia, strata vedomia a pamäť.

Subkortikálna encefalopatia alebo Binswangerova choroba je progresívne atrofické poškodenie bielej hmoty mozgu, čo vedie k postupnému zvyšovaniu demencie, dezorientácii, strate pamäti a schopnosti sebaobrany v každodennom živote.

diagnostika

Presnú diagnózu môže stanoviť neurológ iba na základe neurologických testov, sťažností pacientov a výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení. Medzi ne patria:

 • Biochemická analýza krvi.
 • Ultrazvuk (triplex alebo duplexné skenovanie) mozgových ciev.
 • Angiografia je röntgenové vyšetrenie mozgových ciev po injekcii kontrastného činidla do krvného riečišťa.
 • Elektroencefalografia (EEG).
 • Scintigrafia - štúdium prietoku krvi v cerebrálnych cievach s použitím rádioizotopov.
 • Počítačová tomografia alebo MRI.

Metódy liečby CVD

Najskôr by ste sa mali pokúsiť odstrániť alebo minimalizovať hlavnú príčinu cerebrovaskulárnych ochorení: znížiť hmotnosť, prestať fajčiť a konzumovať alkohol, zabrániť cukrovke od cukrovky, pravidelne užívať antihypertenzívne lieky na prevenciu hypertenzných kríz.

Liečba samotnej choroby je zameraná na obnovenie plného dodávania krvi do mozgových buniek, elimináciu neurologických symptómov a zastavenie progresie ochorenia. Opatrenie je možné opraviť jednak liekovou liečbou, jednak chirurgickou intervenciou.

Konzervatívna liečba drogami

Liečba liekov spočíva v liečbe základnej choroby, ktorá spôsobila CVD, a priamym odstránením akýchkoľvek abnormalít, ktoré sa objavili v mozgu.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín. Nedávno sa vyskytla tendencia zvyšovať počet ľudí trpiacich touto formou porúch obehového systému. Preto sa čoraz viac ľudí učia z prvej ruky, čo to je, a možné dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení.

Dokonca aj pred 30 rokmi bola cerebrovaskulárna choroba diagnostikovaná hlavne u ľudí, ktorí prekročili vek 60 rokov. Avšak teraz táto forma cerebrálneho obehu je zistená u 70% ľudí vo veku 45-50 rokov. Prvé príznaky sprevádzajúce cerebrovaskulárny syndróm nie sú v dnešných dňoch zriedkavé u tých, ktorí len nedávno prekročili vek 35 rokov. Vývoj CEC predstavuje veľké nebezpečenstvo, preto sa pri prvých prejavoch tohto patologického stavu musí pacient podrobiť komplexnej liečbe.

Hlavné príčiny cerebrovaskulárnych ochorení

Mozog je mimoriadne zložitá štruktúra, ktorá poskytuje kontrolu nad rôznymi procesmi, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Pre normálne fungovanie by tento orgán mal dostať veľké množstvo kyslíka a živín. Tkanivá mozgu sú mimoriadne citlivé na zníženie úrovne nasýtenia ich základných látok. So zvyšujúcimi sa poruchami cirkulácie začnú neuróny hromadne zomrieť, čo spôsobuje extrémne nepriaznivé účinky na celý organizmus.

V niektorých ohľadoch je cerebrovaskulárne ochorenie kolektívnym pojmom, pri ktorom sú skryté mnohé formy porúch cerebrálnej cirkulácie rôznej etiológie.

Termín mozgová ochorenia hemoragická môže skrývať typy a ischemickej mŕtvici, krvácanie do mozgu rôzneho lokalizácie, patológia mozgu chronické diskulyatornaya, aterosklerotické a hypertenzná encefalopatia a tak ďalej. D. Tieto stavy sa líšia akútnych alebo chronických porúch cerebrálneho prekrvenia. Medzinárodná klasifikácia ochorení označuje významný počet patológií k triede cerebrovaskulárnych porúch.

Pre mnoho moderných ľudí je zdravie na 2. alebo 3. mieste, preto vedia, čo je cerebrovaskulárne ochorenie po diagnóze. Táto závažná choroba je však spojená s dvoma extrémne častými patologickými stavmi u moderných ľudí vrátane aterosklerózy a hypertenzie.

Najčastejšie príčiny cerebrovaskulárnych ochorení sú teda aterosklerotické plaky a chronicky sa zvyšuje krvný tlak. Ateroskleróza je v súčasnosti veľmi častou chorobou krvných ciev. Tento patologický stav sa vyvíja na pozadí kritického zvýšenia hladín cholesterolu v krvi. Leví podiel cholesterolu vstupuje do ľudského tela spolu s jedlom bohatým na živočíšne tuky. Táto látka má viskóznu konzistenciu a prilepí sa na steny krvných ciev. Okrem toho aterosklerotické plaky obsahujú krvné elementy a niektoré ďalšie látky. Vzhľad aterosklerotických plakov v cievach mozgu prispieva k zúženiu ich lúmenu, ako aj k vývoju zápalových procesov. Aterosklerotické plaky sa môžu rýchlo stať príčinou poškodenia cerebrálnej cirkulácie.

Arteriálna hypertenzia, sprievodná hypertenzia, sa v priebehu času stáva príčinou vzniku ložísk poškodenia a nekrózy stien krvných ciev umiestnených v mozgu. Chronické zvýšenie krvného tlaku navyše vedie k napínaniu a zvýšeniu priepustnosti stien krvných ciev. Lumen ciev sa postupne zužuje, ako sa vyvíja stenóza. Všetky tieto procesy vedú k tomu, že mozgové bunky začínajú zomrieť a nedostávajú požadované množstvo kyslíka. Podľa štatistík približne 40% pacientov trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou v anamnéze hypertenzie o 3 až 4 stupňoch. Okrem toho arteriálna hypertenzia je často príčinou mŕtvice.

Ďalšou častou príčinou cerebrovaskulárnych ochorení je systémová vaskulitída. Choroby patriace do tejto skupiny sprevádzajú deformácie a zápalové procesy postihujúce steny ciev. Poškodené cievy nemôžu normálne vykonávať svoju funkciu, čo vedie k nedostatočnej výžive mozgových tkanív kyslíkom a ich postupnej smrti.

Ďalšie predisponujúce faktory pre nástup patológie

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov predchádza vývoj cerebrovaskulárnych ochorení ateroskleróza, hypertenzia alebo systémová vaskulitída, množstvo faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť vývoj porúch cerebrálnej cirkulácie. Medzi takéto endogénne a exogénne predisponujúce faktory patria:

 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • skvelé fajčenie;
 • alkoholizmus;
 • obezita;
 • infekčné choroby;
 • mozgové nádory;
 • vrodené abnormality cerebrálnej cievnej štruktúry;
 • tendencia k trombóze;
 • mozgové modriny;
 • poruchy krvi;
 • sedavý životný štýl;
 • masívne krvácanie akejkoľvek etiológie;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • chronický stres;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Toto nie je úplný zoznam patologických stavov a vonkajších faktorov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na cievy, ktoré kŕmia mozgové tkanivo. Okrem toho sa aktívne skúma vplyv dedičného faktora na vývoj stavu, ako je cerebrovaskulárna choroba. Mnohí ľudia trpiaci rôznymi formami porúch cerebrálnej cirkulácie majú blízkych príbuzných, ktorí mali podobné symptómy v určitom vekovom období. Okrem toho zmeny súvisiace s vekom sú považované za predisponujúce faktory, ktoré môžu vyvolať cerebrovaskulárne ochorenia vrátane zníženia produkcie mnohých dôležitých hormónov a spomalenia metabolizmu. U žien môže byť vývoj cerebrovaskulárneho ochorenia spojený s menopauzou a zmenami pozorovanými v tomto stave.

Symptómy cerebrovaskulárnych ochorení

Rýchlosť nárastu symptomatických prejavov a ich závažnosť väčšinou závisí od charakteristík priebehu cerebrovaskulárnych ochorení. Vo väčšine prípadov sa príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie dlhodobo zvyšujú. V počiatočných štádiách vývoja patológie sa pacienti nemusia venovať pozornosť ich symptómom, čo sa ich týka v dôsledku rušného pracovného dňa. Včasné prejavy cerebrovaskulárnych ochorení zahŕňajú:

 • časté bolesti hlavy;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • poruchy spánku;
 • depresie;
 • porucha pamäti;
 • zvýšená únava;
 • podráždenosť.

Príznaky sú čoraz intenzívnejšie a rôznorodejšie v súvislosti s poklesom ponuky mozgového tkaniva. Bolesti hlavy sa stávajú častejšie. Mnoho ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou môže nesprávne zvážiť existujúce bolesti hlavy ako migrény. Nie je možné zastaviť bolestivý syndróm pomocou bežných liekov. Okrem toho, keď je cerebrálny obeh narušený, objavujú záchvaty všeobecnej slabosti a závratov. Počas cvičenia môže dôjsť k stmavnutiu očí. Okrem toho sa ráno objavuje tinnitus na pozadí vývoja CVD. Navyše v dôsledku podvýživy mozgového tkaniva možno pozorovať symptómy, ako je podráždenosť a iné emočné poruchy, pretrvávajúce sucho v ústach, asténia, tachykardia atď.

Existuje stále veľa príznakov cerebrovaskulárnych ochorení, ktorým pacient nemusí okamžite venovať pozornosť. Jasným príznakom rozpadu výživy mozgu kyslíkom je zníženie duševného výkonu. Riešenie akýchkoľvek problémov v tomto prípade si vyžaduje určité úsilie. Okrem toho, osoba trpiaca cerebrovaskulárnou chorobou, je ťažké zapamätať si dáta, porovnať udalosti atď. Okrem zníženia intelektuálnych schopností existujú fóbie a nerozumné obavy, neurózy a psychóza.

Pri ťažkých cerebrovaskulárnych ochoreniach sa pozoruje hypochondria, poruchy reči a zhoršenie zraku. Ak sa liečba nezačala, príznaky sa zhoršujú. Môže sa vyskytnúť porucha pohybu.

Bežné poškodenia motorov pozorované pri cerebrovaskulárnych ochoreniach zahŕňajú znížené reflexy, nestálosť chôdze, stratu citlivosti určitých častí tela, paralýzu a parézu končatín.

Bežné komplikácie cerebrovaskulárnych ochorení

Pokiaľ ide o taký stav ako cerebrovaskulárne ochorenie, stojí za to spomenúť jeho nepriaznivý vplyv na kvalitu ľudského života. V štádiu 1 vývoja ochorenia manifestácie ovplyvňujú život nenápadným spôsobom. Pacient, kvôli zníženiu duševného výkonu a zvýšeniu psycho-emocionálnych porúch, môže stratiť svoju prácu alebo zničiť svoju rodinu. Avšak čím viac cerebrovaskulárnych ochorení postupuje, tým závažnejšie prejavy sa stávajú. Napríklad ľudia, ktorí trpia počiatočným štádiom porúch spánku cerebrovaskulárnych ochorení, často pociťujú mdloby a strata vedomia môže spôsobiť vážne poranenia.

V štádiu 2 ochorenia môžu pacienti v dôsledku duševných porúch stratiť schopnosť slúžiť sami seba. Osoba môže zabudnúť na potrebu osobnej hygieny alebo včasnej výživy. V štádiu 3 vývoja patológie u väčšiny pacientov sa pozoroval vývoj vaskulárnej demencie so všetkými prejavmi, ktoré sú vlastné tomuto stavu. U väčšiny pacientov je vaskulárna demencia sprevádzaná vážnymi kognitívnymi poruchami vrátane straty orientácie v priestore a schopnosti normálneho pohybu. V tomto prípade pacient potrebuje stály monitoring. Významne prispievajú k rozvoju zdravotného postihnutia u ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou, rôznymi závažnými motorickými poruchami. Porážka jednotlivých častí mozgu môže viesť k narušeniu vnútorných orgánov. Pacient sa môže stretnúť so stratou schopnosti normálne prehltnúť jedlo, ako aj s dysfunkciou panvových orgánov.

Okrem toho výrazne zhoršuje pozíciu pacientovho poškodenia sluchu, videnia a reči, pretože to zvyšuje potrebu vonkajšej pomoci. Bežnou komplikáciou závažného cerebrovaskulárneho ochorenia sú epileptické záchvaty. Okrem toho existuje vysoké riziko, že ochorenie sa stane akútnym, prejavom ischemickou alebo hemoragickou mozgovou príhodou, prechodnými, ischemickými záchvatmi, subarachnoidálnym krvácaním alebo inými stavmi, ktoré môžu byť fatálne v čo najkratšom čase.

Metódy diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení

Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov príznaky cerebrovaskulárnych ochorení rastú pomaly, často je tento patologický stav diagnostikovaný náhodou pri vykonávaní určitých štúdií v prípade podozrenia na prítomnosť iných cievnych ochorení. Na presnú diagnózu cerebrovaskulárnych ochorení sa vyžaduje nielen história a vyšetrenie pacienta, ale aj séria laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Diagnóza začína tým, že pacienti sú priradení k neurologickému vyšetreniu, čo umožňuje určiť rozsah a povahu poškodenia mozgových štruktúr. Môžu sa vyžadovať konzultácie a iné zamerané špecialisty, vrátane oftalmológov, kardiológov, otolaryngológov atď. Najčastejšie používané laboratórne a inštrumentálne metódy na diagnostikovanie cerebrovaskulárnych ochorení sú:

 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • sérologické reakcie na niektoré infekčné choroby;
 • analýza na stanovenie protrombínového indexu;
 • EKG;
 • rozbor moču;
 • Röntgenové lúče;
 • duplexná angioskopia;
 • angiografia;
 • scintigrafia mozgu;
 • transcraniálna dopplerografia;
 • MRI;
 • CT scan;
 • eletroentsefalografiya;
 • meranie krvného tlaku;
 • analýza na určenie podielu lipoproteínov v krvi.

V niektorých prípadoch sa odporúča konzultovať s endokrinológiou a vykonávať výskum hladín hormónov. Okrem toho, ak sa v minulosti vyskytli ochorenia kardiovaskulárneho systému, možno denne sledovať EKG. Komplexné vyšetrenie vám umožňuje urobiť diagnózu čo najpresnejšie a vyvinúť najlepšiu stratégiu na korekciu existujúcich symptomatických prejavov CVD.

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa vo väčšine prípadov uskutočňuje lekárskymi metódami. Liečba by mala byť predovšetkým zameraná na odstránenie hlavných príčin vývoja problému, obnovenie normálneho krvného obehu v cievach mozgu a zastavenie existujúcich symptómov. Blokátory kalciového kanála a inhibítory fosfodiesterázy sa zvyčajne predpisujú na zlepšenie hemodynamiky. Lieky patriace do týchto skupín sú vybrané pre každého pacienta individuálne, rovnako ako ich dávkovanie.

Na zníženie rizika cerebrovaskulárnych ochorení v akútnom stave sú predpísané protidoštičkové a antikoagulanciá, ktorých pacienti sa často musia užívať po celý život.

Tieto lieky môžu znížiť riziko tvorby krvných zrazenín. Okrem toho individuálne vybrané lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť zásobovanie mozgového tkaniva kyslíkom.

Liečebný režim môže byť doplnený inými liekmi, ktoré sa líšia výrazným neuroprotektívnym účinkom. Ak sa v anamnéze ochorenia spomína ateroskleróza, môže sa ukázať použitie látok patriacich do skupiny statínov. Okrem toho je možné preukázať použitie liekov potrebných na normalizáciu krvného tlaku. Nootropics sú určené na zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií. Navyše antioxidanty a antispazmodiká sú často zahrnuté v liečebnom režime. Lieky patriace do rôznych skupín, ktoré sú najčastejšie predpísané pre cerebrovaskulárne ochorenia, zahŕňajú:

 • Corinfar.
 • Kardipin.
 • Cardo.
 • Dilzem.
 • Verapamil.
 • Cinnarizine.
 • Cere.
 • Aktovegin.
 • Tserebrokurin.
 • Imidazolu.
 • Ketoprofén.
 • Mekaprin.
 • Sermion.
 • CAVINTON.
 • Tanakan.
 • Vinpocetín.
 • Fraxiparin.
 • Heparín.
 • Sinkumar.
 • Fenilin.
 • Warfarín.
 • Chimes.
 • Kyselina acetylsalicylová.
 • Lipostat.
 • Tykveol.
 • Probucol.
 • Lovastatín.
 • Piracetam.
 • Glycín.
 • Omaron.
 • Phenibut.
 • Pantogamum.
 • Trentalu.
 • Pentoxifylín.
 • AGAPURIN.
 • Aminofylín.
 • Papaverín.
 • Dibazol.

S rozvojom akútnych život ohrozujúcich stavov môže byť potrebná chirurgická liečba. Najčastejšie sa používajú cerebrovaskulárne ochorenia, angioplastika, endarterektómia alebo stentovanie poškodených tepien. Pri vykonávaní angioplastiky sa do postihnutej cievy zavádza katéter s balónikom, ktorý pri otvorení zvyšuje lumen tepny. Endarterektómia odstraňuje krvné zrazeniny, ktoré môžu zablokovať tok krvi. Stentovanie zahŕňa inštaláciu špeciálnej sieťoviny, ktorá zabraňuje ďalšiemu zúženiu postihnutej oblasti tepny.

Ľudské lieky v boji proti cerebrovaskulárnym ochoreniam

Stojí za zmienku, že cerebrovaskulárne ochorenie je mimoriadne ťažké z hľadiska mechanizmu vývoja stavu, ktorého liečenie vyžaduje použitie silných liekov podľa schémy predpísanej ošetrujúcim lekárom. Ľudové lieky môžu byť použité výlučne ako doplnok k liečeniu.

Nie je veľa ľudových liekov, ktoré môžu zlepšiť stav osoby trpiacej cerebrovaskulárnou chorobou. Na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie sa odporúča používať tinktúru pižmovej korene. Ak chcete pripraviť liečivú tinktúru, musíte zobrať približne 1 sušený koreň pivonky, dôkladne ho nakrájať a naliať 1 šálku vriacej vody. Výsledná zmes je potrebná na trvanie 2 hodín. Pripravená infúzia sa má aplikovať na polievkovú lyžicu asi 5-6 krát denne.

Citrus-medová zmes poskytuje dobrý tonizujúci a spevňujúci účinok. Na prípravu takého chutného a liečebného prípravku je potrebné opatrne rozomeliť v mlynčeku na mäso 1 citrón a 2 pomaranče. Vo výslednej zmesi je potrebné pridať trochu medu k hotovej látke sa ukázalo sladká chuť. Ďalej sa má zmes nechať v chladničke asi jeden deň a potom sa vezme do polievkovej lyžice 3-6 krát denne.

Pozitívny vplyv na stav mozgového tkaniva má infúziu mladých ihličiek s citrónovou šťavou. Ak chcete pripraviť takýto liek, musíte zobrať asi 100 g mladých ihličiek ľubovoľného ihličnatého stromu a naliať 1 liter vriacej vody. O deň neskôr v infúzii musíte pridať šťavu z ½ dielu citróna. Použite tento nástroj trikrát denne v polievkovej lyžici na prázdny žalúdok. Postup liečby tohto ľudského lieku musí pokračovať najmenej 3 mesiace.

Naviac pozitívny účinok celandínu má pozitívny účinok na cerebrovaskulárne ochorenie. Tento nástroj sa musí užívať na ½ lyžičky 3 krát denne. Priebeh liečby týmto nástrojom trvá najmenej 2 týždne. Pred použitím konkrétneho lieku by ste sa mali poradiť s lekárom. Dokonca aj bylinné prípravky majú svoje vlastné kontraindikácie, ktoré je potrebné zvážiť.

Prevencia cerebrovaskulárnych ochorení

Cerebrovaskulárne ochorenie je extrémne zákerné ochorenie, ktorého prevencia musí byť aktívne sledovaná od veku 35 rokov. Je veľmi dôležité úplne vzdať zlých návykov, pretože značne prispievajú k porušovaniu ciev. Okrem toho je potrebné podstúpiť liečbu patológií kardiovaskulárneho systému v čase. V prítomnosti hypertenzie sa majú užívať lieky na udržanie krvného tlaku pod kontrolou. Rovnako dôležité v prevencii cerebrovaskulárnych ochorení sú korekcia hmotnosti a správna výživa. Zníženie hmotnosti prispieva nielen k zlepšeniu krvných ciev, ale vedie aj k zníženiu chronického zvýšeného krvného tlaku.

Správna výživa ako súčasť prevencie CEC znamená vylúčenie z výživy z údeného mäsa, komodity, marinády, mastné mäso a všetky vyprážané potraviny. Základom stravy by mala byť zelenina v surovej a dusenej forme, kaša všetkého druhu, chudé mäso a výrobky z kyseliny mliečnej. Jedlo sa má užívať v malých dávkach najmenej 5 krát denne. To výrazne urýchli metabolizmus a vyčistí cievy aterosklerotických plakov. Okrem toho je potrebné vyvážiť prácu a čas odpočinku, pokiaľ je to možné, aby sa predišlo fyzickému preťaženiu. V rámci prevencie cerebrovaskulárnych ochorení sa odporúča vykonať uskutočniteľné fyzické cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový stav obehového systému.

Cerebrovaskulárne ochorenie - príčiny a prvé symptómy, diagnóza, liečebné metódy a prevencia

Bolesti hlavy, únava, závraty, mdloby, poruchy reči a zraku, znížená inteligencia, paralýza končatín, kóma, smrť. Cerebrovaskulárne ochorenia sú druhou hlavnou príčinou smrti v skupine kardiovaskulárnych ochorení. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité včas zaznamenať prvé príznaky patológie a začať liečbu.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb z 10. revízie (ICD-10) cerebrovaskulárne ochorenia zahŕňajú stavy, pri ktorých sa mozgové cievy mozgu menia patologicky a spôsobujú zhoršený cerebrálny krvný tok. To môže vyvolať zablokovanie alebo pretrhnutie tepny, čo povedie k zničeniu mozgového tkaniva, postihnutia a smrti.

Situácia je nebezpečná hlavne preto, že mozog je hlavným orgánom centrálneho nervového systému, ktorý kontroluje všetky procesy v tele, vrátane spracovania informácií, ktoré k nej prichádzajú zo zmyslov. Dekóduje a reprodukuje zvuky, zodpovedá za negatívne a pozitívne emócie, pozornosť, pamäť, koordináciu, myslenie.

Väčšinou sa mozog skladá z neurónov (parenchýmu) a gliových (stroma) buniek:

 • Neuróny spracovávajú, ukladajú a prenášajú informácie pomocou chemických alebo elektrických signálov. Synaptické prepojenia sú navzájom prepojené a interagujú, prostredníctvom ktorých prenášajú impulzy, ktoré riadia prácu celého organizmu.
 • Gliálne bunky sú asistentmi neurónov. Poskytujú podmienky pre správny prenos nervových impulzov a podporujú prácu parenchýmu.

Práca neurónov si vyžaduje vysoké náklady na energiu, ktoré dostáva hlavný orgán nervového systému cez krv prúdiaca cez sieť krvných ciev. Medzi tkanivami mozgu a plazmy je krvno-mozgová bariéra, ktorá chráni hlavný orgán centrálneho nervového systému pred rôznymi infekciami a selektívne prechádza naň látkami v krvi.

Ak dôjde k poškodeniu ciev, ich roztrhnutiu alebo upchatiu, negatívne to ovplyvňuje prácu hlavného orgánu centrálneho nervového systému a prestáva sa vyrovnávať s jeho povinnosťami. Telo okamžite reaguje na tieto príznaky rôznej závažnosti v závislosti od typu lézie. Ak im nebudete venovať pozornosť včas a nebudete liečiť, môže to mať za následok degradáciu, ochrnutie a smrť osoby.

dôvody

Riedenie, pretrhnutie, zablokovanie mozgových ciev spôsobuje rôzne dôvody. Medzi ne patria:

 • Ateroskleróza. Depozícia žíl a artérií cholesterolových plakov, ktoré po určitom čase vytvrdzujú a nahradia zdravé tkanivo cievnych stien, kvôli ktorým sa stávajú krehkými. Okrem toho sa počas tohto procesu zrania žily a tepny, čo spôsobuje tvorbu krvných zrazenín. Po rozšírení plaku sa lúmen ciev zužuje, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a zhoršenie prietoku krvi.
 • Hypertenzia. Pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku vedie k zvýšeniu zaťaženia stien krvných ciev, ich krehkosti a následnému porušovaniu prietoku mozgu. Je obzvlášť nebezpečné, ak je situácia sprevádzaná aterosklerózou, kŕčom, trombózou alebo inými ochoreniami, ktoré spôsobujú poškodenie alebo upchatie ciev.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice. Keď dôjde k vysunutiu disku, došlo k zúženiu tepien, ktorým krv vstupuje do mozgu.
 • Diabetes mellitus. Glukóza je jediným zdrojom, z ktorého mozog extrahuje energiu. Ak ho nedokáže absorbovať v správnom množstve, začne hladomanie, čo vedie k smrti neurónov. Okrem toho, cukrovka spôsobuje problémy s zrážaním krvi, aterosklerózou.
 • Vrodené abnormality v štruktúre krvných ciev. Tieto zmeny v hlavnom orgáne centrálneho nervového systému majú veľký význam.

Cerebrovaskulárne ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku traumatického poškodenia mozgu, mozgových nádorov, dny. Starší ľudia sú v rizikovej zóne: v priebehu času sa všetky orgány a systémy, vrátane plavidiel, opotrebujú. Fajčenie, alkoholizmus, trvalý dlhodobý stres, sedavý životný štýl, obezita tiež negatívne ovplyvňujú krvné cievy a spôsobujú ich zničenie.

Klasifikácia cerebrovaskulárnych ochorení

Podľa ICD-10 patria cerebrovaskulárne poruchy do triedy ochorení obehového systému a sú pod kódom I60-I69. Skupina zahŕňa tieto choroby:

 • Subarachnoidné krvácanie. Vyskytuje sa pretrhnutie krvných ciev a odtok krvi do dutiny medzi mäkkým a arachnoidálnym meningom. Medzi príčiny patrí traumatické poranenie mozgu, prasknutie arteriálnej aneuryzmy. Vedie k postihnutiu aj pri včasnej liečbe, v 50% prípadov dochádza ku smrti.
 • Intrarerebrálne krvácanie (hemoragická mŕtvica). Odtok krvi do parenchýmu. Hlavnou príčinou je hypertenzia. Úmrtnosť - 40%.
 • Mozgový infarkt (ischemická cievna mozgová príhoda). Kvôli narušeniu krvného zásobovania tkanivá hladujú, čo vedie k smrti neurónov. V dôsledku toho je narušená homeostáza, voda z krvnej plazmy uniká do mozgu, čo spôsobuje jej opuch a presun jednotlivých častí vnútri lebky. Mortalita - 56%.
 • Choroby, ktoré nevedú k cerebrálnemu infarktu, pri ktorom dochádza k upchatiu a stenóze pre-cerebrálnych artérií. Zahŕňajú embolizáciu (blokovanie ciev s cudzími časticami, ktoré prenikli do štruktúr hlavného orgánu centrálneho nervového systému s krvným riečnom), zúženie žíl a artérií, trombóza, úplná alebo čiastočná obštrukcia.
 • Aneuryzma mozgu. Rozšírenie lumen ciev v dôsledku ich riedenia bez roztrhnutia, s výnimkou vrodenej formy.
 • Hypertenzná encefalopatia (hypertenzná kríza). Prerušenie cerebrálneho krvného prietoku sprevádzané neurologickými príznakmi. Je to komplikácia hypertenzie.
 • Choroba Moyamoy. Progresívne patologické zmeny v mozgových cievach, v ktorých sa pomaly zužujú, až po úplnú oklúziu (oklúziu).

Cerebrovaskulárne ochorenia podľa ICD-10 zahŕňajú aj disekciu cerebrálnych artérií bez pretrhnutia, nepurióznu trombózu intrakraniálneho venózneho systému, cerebrálnu aterosklerózu. Zahŕňa vaskulitídu (zápal centrálnych ciev), progresívnu vaskulárnu leukoencefalopatiu, v ktorej je ovplyvnená biela látka.

Choroby, ktoré spôsobujú poškodenie mozgových ciev mozgu, sa prejavujú v akútnych, chronických alebo prechodných formách. Môžu byť vyjadrené miernou, miernou alebo závažnou. Akútne ochorenia ťažkého charakteru vedú k rýchlej smrti. Kvalifikovaná pomoc by sa mala poskytnúť v prvých piatich až desiatich minútach a nie je vždy efektívna. Tieto ochorenia zahŕňajú:

 • intracerebrálne krvácanie;
 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • mŕtvica nešpecifikovaného pôvodu;
 • akútna hypertenzná encefalopatia.

Chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť spôsobená zablokovaním lumenu krvných ciev. Choroba je pomalá, stav pacienta sa zhoršuje v jednotlivých štádiách. Ak je pacient čas venovať pozornosť zhoršeniu zdravia a začne liečbu, priebeh ochorenia môže byť spomalený. Ak neurobíte kroky na zastavenie tohto procesu, ochorenie sa môže stať akútnym. Táto skupina zahŕňa:

 • zúženie a stenóza mozgových ciev;
 • cerebrálna trombóza;
 • encefalopatia (subkortikálna, hypertenzívna, aterosklerotická, dyscirkulatívna);
 • mozgová arteritída.

Cerebrovaskulárne ochorenia môžu byť prechodné. V tomto prípade sú mozgové funkcie vaskulárneho pôvodu, ktoré sa prejavujú zmiešanými, mozgovými alebo fokálnymi symptómami, výrazne narušené. Prechodná cerebrovaskulárna patológia je počas dňa úplne reverzibilná: po útoku môže zostať iba nepatrná indispozícia. Tieto ochorenia zahŕňajú:

 • Prechodný ischemický záchvat (mikroúraz). Vyvinuté kvôli zníženej krvi. Rozdiel od mŕtvice je, že choroba nie je sprevádzaná nevratným poškodením časti mozgu.
 • Hypertenzná mozgová kríza. Charakterizované hypertenziou stupeň 2 a 3. Nastáva náhly nárast krvného tlaku spolu s prejavmi mozgových príznakov. Stáva sa rôznym stupňom závažnosti. Trvanie ochorenia môže trvať niekoľko dní, s vážnym priebehom choroby, smrť je možná. Ak počas jedného dňa príznaky nezmiznú - ihneď navštívte lekára.

Symptómy cerebrovaskulárnych ochorení

Vo väčšine prípadov sa cerebrovaskulárne ochorenie dlhodobo rozvíja. Prvé príznaky (závrat, poruchy pamäti) súvisia s hladom kyslíkom, výživovými nedostatkami, energiou, ktorú mozog extrahuje z glukózy. V priebehu času sa situácia zhoršuje, príznaky kognitívnej poruchy sa objavujú, keď sa mentálna kapacita znižuje, schopnosť analyzovať situáciu. Potom začnú problémy s koordináciou, nie je schopný normálne sa pohybovať. V závažných prípadoch dochádza ku kóme a smrti.

primárny

Pacient len ​​zriedkavo upriamuje pozornosť na prvé príznaky cerebrovaskulárneho ochorenia a vezme všetko pre obvyklú indispozíciu. Mali by ste byť upozornení a poraďte sa s lekárom, ak sa pravidelne informujete o nasledujúcich príznakoch:

 • časté výkyvy nálady;
 • podráždenosť;
 • únava;
 • znížený výkon;
 • tolerovateľné bolesti hlavy;
 • závraty;
 • nespavosť;
 • hluk v ušiach a hlave;
 • búšenie srdca;
 • sucho v ústach;
 • poškodenie pamäte.

S progresiou ochorenia

Ak nie je liečené cerebrovaskulárne ochorenie mozgových ciev, stav sa zhorší. Na pozadí hladovania kyslíkom, hluku v hlave, migrény sa zvyšuje, závraty sa zvyšujú a objavujú sa aj vtedy, keď je hlava naklonená a otočená. Pacient často nemôže zaspať, počas dňa cíti ospalosť a slabosť. Nasledujúce príznaky priamo poukazujú na problémy s mozgovými cievami:

 • problémy s citlivosťou jednotlivých častí končatín;
 • prechodné poškodenie zraku;
 • porucha reči;
 • sú možné krátke chyby trvajúce niekoľko sekúnd;
 • zhoršenie duševných schopností, inteligencia;
 • koncentrácia je narušená;
 • počas fyzickej námahy stmavne oči;
 • problémy s pamäťou;
 • depresia, apatia, neuróza, psychóza, sústredená pozornosť na vlastné zdravie.

komplikácie

V závažných prípadoch je cerebrovaskulárne ochorenie sprevádzané kŕčmi, trasami, problémom s chôdzou, rečou. Stratené reflexy, výrazne znížené videnie. Potom sa situácia zhorší, môže nastať:

 • paralýza a paréza končatín;
 • dysfunkcia panvových orgánov (problémy s močením, defekácia);
 • strata schopnosti pohybu a navigácie vo vesmíre;
 • dysfágia (problémy s prehĺtaním);
 • demencia (demencia);
 • microstroke;
 • mŕtvice;
 • cerebrovaskulárna kóma;
 • mozgová kríza;
 • smrťou.

diagnostika

Zistenie jeho príznakov, ktoré naznačujú cerebrovaskulárne ochorenie, by ste mali konzultovať s lekárom. Po vyšetrení pacienta a objasnení príznakov lekár predpíše sériu vyšetrení zameraných na presnú diagnózu:

 • kompletný krvný obraz;
 • plazmatický biochemický výskum vrátane analýzy cholesterolu a lipoproteínov;
 • analýza zrážanlivosti krvi;
 • Ultrazvuk mozgových ciev (duplexné a triplexové skenovanie);
 • Angiografia - metóda kontrastného vyšetrenia krvných ciev, pomocou ktorej môžete určiť trombózu, aterosklerózu, zúženie lúmenu, hematóm, prítomnosť nádorov;
 • EEG (elektroencefalografia) - zobrazuje činnosť neurónov;
 • scintigrafia - po vstupe do krvi rádioizotopov pomáha zistiť problémy s dodávaním krvi do mozgu;
 • magnetická rezonancia (MRI) - deteguje nádory, aneuryzmy a iné cievne ochorenia;
 • CT vyšetrenie (počítačová tomografia) - ukazuje prítomnosť krvácania, zápalov, nádorov.

Liečba cerebrovaskulárnych porúch

Liečba cerebrovaskulárnej patológie je zameraná na obnovenie úplnej dodávky krvi do mozgových buniek, čím sa eliminujú symptómy ochorenia. Vo väčšine prípadov nie je možné zbaviť sa príčiny, ktorá vyvolala chorobu. Napriek tomu sa môžu prijať opatrenia na potlačenie progresie cerebrovaskulárneho ochorenia. To sa dá dosiahnuť pomocou farmakoterapie, v závažných prípadoch môže byť potrebná operácia. Čím skôr začne liečba, tým viac šancí vyhnúť sa mŕtvici a iným komplikáciám.

Na liečbu cerebrovaskulárnych ochorení môže lekár predpísať fyzioterapeutický postup. Medzi nimi je hyperbarická oxygenácia, ktorá saturuje krv s kyslíkom a zabezpečuje jej vstup do postihnutej oblasti mozgu. Za týmto účelom je pacient umiestnený do špeciálnej komory, kde dlho dýcha čistý kyslík. Tento postup znižuje príznaky nedostatku kyslíka, zastavuje vznik komplikácií.

Liečba

Cerebrovaskulárne patologické stavy vyžadujú dlhodobú liečbu. Vo väčšine prípadov sa lieky musia užívať po zvyšok svojho života (napríklad antidiabetiká). Ak plne dodržiavate odporúčania lekára, môžete sa zbaviť príznakov ochorenia, významne znížiť príznaky, predísť komplikáciám. Nasledujúce typy liekov pomôžu korigovať priebeh cerebrovaskulárnej patológie:

 • Antihypertenzíva (Amniazin, Anaprilin, Naviten) - zníženie vysokého krvného tlaku.
 • Antihypoxanty (ketoprofén, imidazol, gutimin, amtizol). Zvyšujte odolnosť tela voči hladovaniu kyslíkom udržiavaním energetického metabolizmu na úrovni nevyhnutnej na zachovanie integrity a fungovania bunky.
 • Kardiovaskulárne lieky, ktoré zahŕňajú Vinpocetín (Cavinton). Má antioxidačný, vazodilatačný, neuroprotektívny účinok. Ovplyvňuje metabolizmus v mozgovom tkanive, čo prispieva k rozšíreniu ciev, zlepšuje krvný obeh. Podporuje odolnosť voči hypoxii.
 • Antikoagulanciá (fenilín, heparín). Zabráňte výskytu krvných zrazenín, znížte zrážanlivosť krvi.
 • Protidoštičkové látky (Aspirín, Curantil). Zasahujte do trombózy.
 • Hypocholesterolemické lieky (Lipostat, lovastatín). Znižujú hladinu cholesterolu v krvi a zabraňujú výskytu aterosklerotických plakov.
 • Nootropické lieky (deriváty pyrolidónu - pirát, Omaron). Stimulujú duševnú aktivitu, zlepšujú pamäť, kognitívne funkcie. Zvýšte odolnosť mozgu proti nepriaznivým účinkom, hypoxii.
 • Osmotické diuretiká (furosemid, manitol). Používa sa na zmiernenie opuchov mozgu. Zvyšujú osmotický tlak v plazme, takže voda opúšťa napučané tkanivá, zvyšuje objem cirkulujúcej krvi.
 • Antioxidanty (Cerebrolysin, Actovegin). Neutralizujú oxidačné procesy, predovšetkým pôsobenie voľných radikálov, chránia bunkové membrány pred deštrukciou, prispievajú k ich regenerácii. Antioxidanty zlepšujú energetický metabolizmus, sú neuroprotektory.

Blokátory kalciového kanála (Tsinarizin, Corinfar, Cardil) inhibujú vstup vápnikových iónov do stredu buniek pozdĺž vápnikových kanálov. Ióny vápnika prispievajú k tvorbe a správaniu elektrických impulzov, zabezpečujú redukciu cievnych stien, zlepšujú krvný obeh. Ich použitie zlepšuje krvný obeh, zmierňuje hladovanie kyslíkom, znižuje krvný tlak, znižuje priľnavosť krvných doštičiek.

Na liečbu cerebrovaskulárnych ochorení sa predpisujú vazodilatačné liečivá (Pentoxifylline, Trental), lieky zo skupiny angioprotektík a stimulačné látky na regeneráciu tkanív. Môžu sa predpisovať prostriedky s aktivitou stabilizujúcou membránu (Propranolol, Talinolol), ktoré inhibujú sodíkové kanály bunkových membrán, ktoré prispievajú k tvorbe akčného potenciálu. Tieto lieky majú anestetický a antiarytmický účinok.

Chirurgická intervencia

Ak je cerebrovaskulárne ochorenie ťažké a liečba liekom nepomôže, lekár môže predpísať operáciu. Môže to byť:

 • Balóniková angioplastika. Druh bezkrevnej intervencie, ktorá sa používa na rozšírenie zúžených ciev. Obnovenie krvného prietoku sa uskutočňuje pomocou špeciálneho balónika, ktorého veľkosť v deflovanom stave je 2-3 mm. Po vstupe do tela je poslaný na miesto, kde došlo k maximálnemu zúženiu lúmenu, a nafúknuté.
 • Stentu. Po použití balónika na zväčšenie dutiny cievy zostáva riziko zúženia. Z tohto dôvodu je v rozšírenej časti inštalovaný kovový rám (stent), ktorý v budúcnosti neumožní, aby sa plavidlo zmrštila.
 • Endarterektomie. Operácia na krku na odstránenie cholesterolových plakov na karotidových tepnách, cez ktoré sa krv pohybuje z aorty do mozgu.
 • Extra-intrakraniálna anastomóza. Manipulácia sa vykonáva s úplným blokovaním tepny, vyjadrením pretrvávajúceho zužovania alebo nemožnosťou jeho zotavenia. Počas operácie je tepna chirurgicky spojená, ktorá sa nezúčastňuje na prívode krvi do mozgu s artériou umiestnenou na jej povrchu. To vám umožní presmerovať prietok krvi, aby ste zablokovali blokovanú tepnu, zlepšili zásobovanie krvi hlavným orgánom centrálneho nervového systému a vyhli sa riziku mŕtvice.

Ľudová medicína

Ako integrovanú terapiu môžete po konzultácii s lekárom použiť ľudové lieky. Malo by sa pamätať na to, že ignorovanie liečby liekom v prospech samotných bylinných infúzií povedie k rozvoju ochorenia, komplikácií, postihnutia a smrti. Spolu s liečbou by sa mala venovať pozornosť úbytku hmotnosti, správnej výživy a cukrovke na kontrolu hladín glukózy. Mal by prestať fajčiť a alkohol.

Na liečbu cerebrovaskulárnych ochorení môžete použiť nástroje pripravené nasledovne:

 • Suché nakrájané korene pivonky, nalejte vriacou vodou, nechajte na hodinu. Pijte polievkovú lyžicu päťkrát denne.
 • Mäso citróna a pomaranča cez mlynček na mäso, miešajte s kvapalným medom, udržujte si deň v chladnom prostredí. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. l. trikrát denne.
 • Nalejte 100 g ihličiek ihly 1 liter vriacej vody, nechajte variť. Stlačte šťavu z polovice citrónu, pridajte do infúzie. Pijte na prázdny žalúdok po dobu troch mesiacov na 1 polievkovú lyžičku. l.
 • Pijte tinktúru celandínu 0,5 lyžičky. trikrát denne počas dvoch týždňov.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku cerebrovaskulárnych ochorení, je potrebné monitorovať zdravie už od útleho veku. Hypertenzívni pacienti by mali neustále merať krvný tlak, aby nedosiahli 140/90 hg. Art. Ak k tomu dôjde, mali by sa vykonať opatrenia na jeho normalizáciu. Medzi preventívne opatrenia patria:

 • hmotnosť koľaje;
 • dodržiavať správnu výživu, obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, soli;
 • vyhnúť sa stresu, emočnému stresu, fyzickému preťaženiu;
 • nefajčiť, obmedzovať užívanie alkoholu, ignorovať lieky;
 • viesť mobilný životný štýl, preferovať chôdzu, chôdzu v prírode;
 • denné cvičenie;
 • vyhnúť sa situáciám, ktoré môžu viesť k poraneniu hlavy;
 • normalizovať prácu a odpočinok;
 • dostatok spánku.

Cerebrovaskulárne ochorenie: formy, príčiny, symptómy, diagnóza, ako sa liečiť

Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je patológia mozgových ciev vedúca k ischémii, hypoxii a narušeniu rôznych funkcií tela. Pod vplyvom nepriaznivých exogénnych a endogénnych faktorov sú mozgové cievy poškodené a cerebrálny obeh je narušený.

Cerebrovaskulárne ochorenie vedie k vzniku dyscirkulatívnej encefalopatie - ochorenia, ktoré predstavuje progresívne organické poškodenie mozgu, ktoré je výsledkom chronickej vaskulárnej insuficiencie. Táto patológia bola považovaná za problém starších ľudí. V súčasnosti je cerebrovaskulárna nedostatočnosť "mladšia": ochorenie sa čoraz viac vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov. To súvisí s udržaním nezdravého životného štýlu, chudobnej ekológie, zlej výživy.

Cerebrovaskulárne ochorenie je v súčasnosti významným zdravotným problémom. Zostáva treťou v štruktúre celkovej úmrtnosti po ischemickej chorobe srdca a onkofatológii. CVD - príčina mŕtvice a dlhodobej invalidity.

úmrtnosti zo sveta

klasifikácia

Cerebrovaskulárne ochorenia - ochorenia obehového systému, ktoré zahŕňajú:

 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Chronická dyscirkulatívna patológia mozgu - oklúzia a vazospazmus, arteritída, aneuryzma.
 • Intrakraniálne krvácanie.
 • Hypertenzívne cerebrovaskulárne ochorenia - aterosklerotická a hypertenzná encefalopatia.

etiológie

Hlavné etiologické faktory ochorenia:

 1. Aterosklerotická lézia mozgových ciev vedie k ukladaniu cholesterolu, tvorbe plakov, ich zúženiu a upchatiu a ďalej k porušeniu dodávania mozgovej krvi, trofizmu mozgu a duševným procesom.
 2. Dysfunkcia koagulačného systému krvi, trombóza a tromboembolizmus často spôsobujú poruchu mozgovej mikrocirkulácie.
 3. Kŕč arteriálnej steny na pozadí chronickej arteriálnej hypertenzie znižuje cerebrálny prietok krvi.
 4. Vaskulitída narúša prívod krvi do mozgu.
 5. Osteochondróza môže viesť k vertebro-bazilárnej nedostatočnosti a prechodným poruchám mozgovej cirkulácie.

Porušenie priechodnosti mozgových tepien v dôsledku trombózy, aterosklerózy, spazmu (a) a prasknutia krvných ciev s krvácaním v mozgu (b) - hlavné príčiny CVD

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie:

 • Diabetes mellitus
 • Pokročilý vek
 • Hypercholesterolémia, dyslipidémia,
 • obezita,
 • hypertenzia,
 • ischemická choroba srdca,
 • stres,
 • Traumatické poranenie mozgu
 • Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív
 • fajčenie,
 • Sedavý životný štýl
 • Dedičnosť.

symptomatológie

Cerebrovaskulárne ochorenie v počiatočnom štádiu jeho vývoja sa prejavuje nasledujúcimi klinickými príznakmi:

 1. Znížený výkon, zvýšená únava;
 2. Podráždenosť, zlá nálada, emočná nestabilita;
 3. Nadmerná zmätok;
 4. nespavosť;
 5. Pocit horúceho;
 6. Sucho v ústach;
 7. slabosť;
 8. Srdcové palpitácie.

V budúcnosti sa ako hypoxia mozgu zvyšujú nebezpečné poruchy a objavujú sa závažnejšie príznaky: zhoršenie schopnosti sústrediť sa, porucha pamäti, zhoršené myslenie, logika, koordinácia, neustále bolesti hlavy a znížená duševná výkonnosť.

Pacienti vyvíjajú depresiu, znižujú inteligenciu, rozvíjajú neurózy a psychózu, fóbie a strach, vyzerajú na seba-stred, výbušnosť a slabosť. Pacienti sa stávajú náchylní na hypochondriu a nemajú istotu. V závažných prípadoch sa objavujú kŕče, triaška, nestabilita chôdze, narušená reč, pohyby a citlivosť v končatinách, fyziologické reflexie zmiznú, ovplyvňujú sa orgány zraku.

Ďalšie zvýšenie morfologických zmien v mozgovom tkanive vedie k vzniku výraznejších a viditeľnejších syndrómov - mozgovej krízy a mŕtvice, parézy a paralýzy končatín, porúch panvy, dysfágie, núteného smiechu a plaču.

Tieto klinické príznaky, ktoré sa vyskytujú u pacientov počas dňa, poukazujú na akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie - cerebrovaskulárnej mozgovej príhody. Ak zmiznú v kratšom čase, podozrenie na prechodný ischemický záchvat.

Existujú tri stupne cerebrovaskulárnych porúch:

 • TsVB prvého stupňa pokračuje nepostrehnuteľne. Jeho príznaky sú veľmi podobné príznakom iných ochorení alebo zranení.
 • Druhý stupeň sa prejavuje duševnými poruchami. Choroba je ukazovateľom na účely zdravotného postihnutia, ale pacient sám slúži.
 • Tretí stupeň - prechodná patológia vo fáze vaskulárnej demencie. Pacient sa nedokáže pohybovať a pohybovať vo vesmíre, potrebuje pomoc a starostlivosť o ľudí okolo seba. Chovanie takýchto pacientov by malo byť monitorované.

Najčastejšie komplikácie CVD sú: mŕtvica, prechodný ischemický záchvat, demencia, cerebrovaskulárna kóma.

diagnostika

Diagnóza a liečba cerebrovaskulárnej patológie zahŕňala neuropatológov a vaskulárnych chirurgov. Vyberajú taktiku liečby v súlade s charakteristikami priebehu ochorenia, celkovým stavom pacienta a prítomnosťou sprievodných ochorení.

Všeobecné vyšetrenie pacientov s CSD zahŕňa:

 1. Krvný test
 2. Biochemický krvný test,
 3. Stanovenie protrombínového indexu,
 4. Sérologická reakcia na syfilis,
 5. EKG,
 6. rozbor moču,
 7. RTG hrudníka.

Metódy navrhnuté na vykonanie úplnej a komplexnej inštrumentálnej diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Duplexná alebo triplexová angioskopia je určená na primárnu diagnózu CVD. Je to najbezpečnejšia, najrýchlejšia a najlacnejšia. Preskúmajte tak, že postihnuté cievy môžu byť opakovane a bez poškodenia zdravia.
 • Angiografia je metóda kontrastného rádiografického vyšetrenia krvných ciev, ktorá umožňuje určiť ich funkčný stav, prítomnosť patologického procesu a jeho dĺžku. Cerebrálna angiografia sa vykonáva po injekcii kontrastného činidla do krvi. Umožňuje pacientovi určiť prítomnosť trombózy, aterosklerotického poškodenia a vazokonstrikcie, onkofatológiu, hematóm a aneuryzmu.
 • Scintigrafia mozgu je jednoduchá a neinvazívna metóda výskumu, ktorá nemá takmer žiadne kontraindikácie a nespôsobuje komplikácie. Jadrové skenovanie je veľmi citlivý a informatívny spôsob diagnostikovania cerebrovaskulárnej príhody. Do žily sa vstrekuje rádioaktívny farmakologický liek a skenuje sa 15 minút. Tento čas stačí na to, aby sa rádioizotop šíril po celom tele a hromadil sa v chorom tkanive. Indikátor obsahuje radiačnú dávku, ktorá je pre telo neškodná.
 • Transkraniálny Dopplerovský ultrazvuk je ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev, ktoré meria rýchlosť prietoku krvi a identifikuje hemodynamické poruchy.
 • Rovnako dôležitá pri diagnostike CVD je MRI a CT.

liečba

Nie je možné nezávisle identifikovať a liečiť cerebrovaskulárne ochorenie. Iba skúsený vysokokvalifikovaný špecialista po preskúmaní sťažností pacienta a po jeho úplnom vyšetrení predpíše príslušnú liečbu. Primeraná a včasná liečba zlepší kvalitu života pacienta a zníži riziko vzniku život ohrozujúceho stavu - mŕtvica.

Hlavným účelom liečenia choroby je odstránenie porúch mozgových funkcií. Ak chcete úplne zbaviť cerebrovaskulárnych ochorení, je potrebné určiť a odstrániť ich príčinu. Okrem predpisovania liekov poskytujú odborníci dôležité odporúčania pre pacientov: zmeniť váš životný štýl, schudnúť, nefajčiť a nepijete alkohol, správne a vyvážené jedlo.

Liečba

Komplexná liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa zvyčajne vykonáva v neurologickom oddelení. Špecialisti najprv eliminujú rizikové faktory: predpisujú antisklerotické, hypotenzívne, hypoglykemické lieky. Iba po korekcii bazálneho metabolizmu pokračujú v priamom liečení patológie.

Špecifická liečba

Hlavné skupiny liekov, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh a sú určené na liečbu chronickej cerebrovaskulárnej insuficiencie:

 1. Blokátory kalciového kanála zlepšujú tok mozgu, znižujú rýchlosť impulzov, inhibujú adhéziu krvných doštičiek a zlepšujú zloženie krvi. Lieky založené na nifedipíne rozširujú krvné cievy mozgu - "Corinfar", "Cardipin", prípravky z diltiazemovej skupiny "Dilzem", "Cardil". Medzi blokátory kalciového kanála patrí aj Cinnarizine a jeho deriváty, Verapamil.
 2. Antioxidanty. Cerebrolyzín je silný antioxidant predpísaný pre cerebrovaskulárne ochorenie, mozgovú príhodu a encefalopatiu. Okrem toho sa často používa "Cerebrocurin", "Actovegin".
 3. Antigipoksant predpísaný na lézie krvných ciev mozgu - "Ketoprofen", "Imidazol", "Mecaprin".
 4. Metabolické látky - "Kavinton", "Sermion", "Vinpocetín", "Tanakan".
 5. Priame antikoagulanciá - Heparín, Fraxiparín a nepriame - Fenilín, Sinkumar, Warfarín.
 6. Antidoštičková terapia - "kyselina acetylsalicylová", "Curantil".
 7. Lieky s hypocholesterolemickým účinkom, statíny - Lovastatín, Lipostat, Probucol, Tykveol.
 8. Nootropické lieky - Omaron, Piracetam, Pantogam, Glycín, Phenibut.
 9. Lieky, ktoré dilatujú mozgové cievy - "Pentoxifylline", "Trental", "Agapurin".
 10. Antispasmodiká - Papaverin, Eufillin, Dibazol.

Primárna liečba

Základná liečba CVD spočíva v normalizácii funkcie vonkajšieho dýchania, kardiovaskulárneho systému, udržiavania homeostázy a neuroprotekcie.

 • Aby ste to urobili, sanitujte dýchacie cesty, intubujte tracheu a vykonajte umelé dýchanie.
 • Keď sa objavia príznaky srdcového zlyhania a pľúcneho edému, používajú sa Lasix a Pentamín.
 • Antiarytmická liečba je indikovaná u pacientov so srdcovými arytmiami. Zvyčajne predpisujú antianginózne lieky, srdcové glykozidy - "Strofantin", "Korglikon", antioxidanty.
 • "Seduxen", "Haloperidol", "Dimedrol", "Sodný oxybutyrát" pomôžu zastaviť vegetatívne funkcie.
 • Na boj s edémom mozgu sa používajú osmotické diuretiká - manitol, furosemid.
 • Na stabilizáciu krvného tlaku predpíšte "Atenolol", "Enalapril", "Nifedipín", "Dibazol".
 • Korekcia metabolických porúch sa vykonáva vyplnením objemu extracelulárnej tekutiny pomocou Ringerových roztokov, plazmy, glukózy.
 • Symptomatická liečba zahŕňa antikonvulzívne a psychotropné lieky, svalové relaxancie, analgetiká - "Analgin", "Ketorol", "Promedol".

Hyperbarická oxygenácia je fyzioterapeutická metóda liečby, ktorá zabezpečuje nasýtenie krvi do kyslíka a jeho vstup do postihnutého mozgového tkaniva. Pacient je v špeciálnej komore a dýcha čistý kyslík. Hyperbarická oxygenácia eliminuje kyslíkový dlh tkanív a obnovuje aeróbnu glykolýzu. Tento postup zlepšuje kvalitu života pacientov, znižuje príznaky patológie a zabraňuje vzniku závažných komplikácií.

Chirurgická liečba

Ťažké formy patológie, ktoré sa zle podliehajú lekárskej korekcii, vyžadujú chirurgickú intervenciu. Pacienti odstránia krvné zrazeniny a aterosklerotické plaky z artérií, zvyšujú lumen ciev s katétrom a balónikom, vložia stenty do tepien, ktoré podporujú otvorenie lumen cievy.

Cerebrovaskulárne ochorenia podliehajú chirurgickej liečbe: arteriálne aneuryzmy a intracerebrálne krvácanie.

Ľudová medicína

Najbežnejšie spôsoby tradičnej medicíny používané pri liečbe cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Korenie pivonky sa suší, rozdrví a vyleje vriacou vodou. Trvalo na hodinu, filter a 5 krát denne na lyžicu.
 • Mäso 2 pomaranče a 2 citróny v mlynčeku na mäso, zmiešajte hmotu s tekutým medom a premiešajte. Trvať na studenom dni a potom si vezmite lyžičku 3 krát denne.
 • Ihly z borovice sa nalejú do vriacej vody, naliehajú a pridávajú do vývaru pol krehký citrón. Vezmite drogu na prázdny žalúdok po dobu 3 mesiacov.
 • Tinktúra celandínu užívaná na prázdny žalúdok trikrát denne počas 2 týždňov.

Tradičná medicína je dobrým doplnkom k hlavnej patologickej liečbe.

Prevencia a prognóza

Opatrenia na prevenciu vývoja cerebrovaskulárnych ochorení:

 1. Normalizácia krvného tlaku,
 2. Včasná liečba komorbidít,
 3. Boj so zlými návykmi,
 4. Urobiť ľahké cvičenie,
 5. Správna výživa
 6. Optimalizácia práce a odpočinku,
 7. Korekcia hmotnosti.

Na profylaktické účely sú pacientom predpísané lieky, ktoré zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu a potláčajú zrážanie krvi.

Ak sa choroba liečí rýchlo a správne, je možné nielen zlepšiť kvalitu života pacienta, ale aj znížiť riziko mŕtvice a iných závažných komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma: symptómy a liečba

Aneuryzma mozgových ciev - hlavné príznaky: Sonitus bolesť hlavy slabosť kŕče závrat Zníženie reči Koordinácia pohybu Bolesť oka Dvojité oči Necitlivosť tváre znepokojovať fotofóbia Strata sluchu Znížená vízia Poruchy moču úzkosť Paralýza tvárových svalov na jednej strane Citlivosť na šum Zvýšenie jedného žiakaAneuryzma mozgových ciev (tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma) je reprezentovaná ako malá abnormálna forma v cievach mozgu.

MRI alebo EEG - aký druh výskumu je lepší

Pred diagnostikovaním nejakého ochorenia mozgu sa mnohokrát viac ako raz domnievalo, že by bolo lepšie a presnejšie identifikovať patologické zmeny v tomto orgáne.

Ako obnoviť reč po mŕtvici: cvičenia, predpovede

Z tohto článku sa dozviete, ako sa obnovuje reč po mŕtvici, čo môžu byť poruchy reči a ako sú reverzibilné. Čo musíte urobiť, aby ste maximalizovali rýchlosť a úplnú obnovu reči.

Aké sú príčiny krvácania z nosa u dospelého?

Ktokoľvek aspoň raz, ale musel sa vyrovnať s krvácaním z krvi. Ale nie každý vie, prečo krvácajú z nosa. Príčiny tohto javu u dospelých môžu byť veľmi odlišné: prepracovanie a únava, rany nosa, ako aj iné závažnejšie choroby.

Posun ciev srdca: príprava, technika, život po operácii

Z tohto článku sa dozviete: prehľad operácie srdcového bypassu, ako aj z akých dôvodov sa vykoná. Druhy intervencie, následná rehabilitácia a ďalší život pacienta.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):