Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.

Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd. Základom tejto choroby je patologická zmena mozgových (cerebrálnych) ciev, čo vedie k nedostatočnému dodaniu krvných do mozgových buniek a v dôsledku toho k hladovaniu tkanív kyslíkom.

CVD sa postupne vyvíja na pozadí akýchkoľvek cievnych ochorení. Spočiatku je kvôli patológii ciev narušený krvný obeh mozgu, čo vedie k hladovaniu kyslíkom. Chronický nedostatok kyslíka a živín vedie k narušeniu rôznych mozgových funkcií. Najprv sa vytvárajú prechodné a potom pretrvávajúce organické zmeny v mozgovom tkanive. Klinicky sa to prejavuje kognitívnymi poruchami osobnosti - viacerými výkyvmi nálady, poklesom inteligencie a ťažkosťami pri zapamätaní.

Cerebrovaskulárne ochorenie nemožno úplne vyliečiť, pretože priamo závisí od hlavnej príčiny, napríklad z vysokého krvného tlaku, ktorý tiež nevytvára, ale je iba opravený. Choroba je veľmi častá. Je diagnostikovaná u viac ako 50% pacientov po 60-75 rokoch. Rozvíja sa postupne, v priebehu rokov. Jeho príznaky nemenne ovplyvňujú kvalitu života človeka, často predstavujú vážnu hrozbu v dôsledku komplikácií, z ktorých najdôležitejšia je mŕtvica.

Všetky typy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti sú liečené neurológom. V chronickom priebehu ochorenia postačuje ambulantné pozorovanie a liečba. V prípadoch vývinu akútnych porúch cerebrálneho krvného obehu sa vyžaduje naliehavá hospitalizácia v špecializovanom, neurologickom oddelení a častejšie najprv v reanimácii.

Príčiny cerebrovaskulárnych ochorení

Hlavnými príčinami cerebrovaskulárnych porúch sú ateroskleróza a hypertenzia (vysoký krvný tlak).

Pri ateroskleróze sa cholesterolové plaky ukladajú na stenách mozgových ciev, zužujú ich lúmeny a narúšajú prietok krvi. Výsledkom je ischémia, hypoxia, ďalšie poruchy mozgových funkcií a následné trvalé nezvratné zmeny v mozgovom tkanive.

Etapy vývoja aterosklerózy, ktoré sú príčinou cerebrovaskulárnych porúch. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

V prípade arteriálnej hypertenzie dôjde v dôsledku vazokonstrikcie k nedostatočnej dodávke kyslíka do buniek. Často sa vyskytujú hypertenzívne krízy (exacerbácie patológie), čím viac mozgu trpí hypoxiou a tým väčšie riziko mŕtvice.

Druhy patológie

Cerebrovaskulárna insuficiencia má prechodnú, akútnu alebo chronickú povahu. Rôzne typy CVD sú klasifikované podľa stupňa závažnosti a trvania výskytu porušenia.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené choroby, ktoré charakterizujú určitý typ cerebrovaskulárnej choroby.

Symptómy ochorenia

Symptómy pri cerebrovaskulárnych ochoreniach sa postupne zvyšujú veľmi pomaly. V začiatočnej fáze sú slabo vyjadrené a takmer vždy sú interpretované pacientmi ako obyčajné preťaženie. Myšlienky o návšteve lekára sa ani nevyskytujú.

Primárne príznaky

 • únava;
 • zmeny nálady s častou podráždenosťou;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • mierne bolesti hlavy;
 • epizódy vertigo;
 • porucha spánku;
 • hluk v hlave;
 • problémy s pamäťou.

Najčastejšie sa niektoré z týchto príznakov vyskytujú aj u zdravých ľudí rôzneho veku na pozadí fyzického preťaženia, stresu alebo rôznych fyziologických procesov, napríklad počas menštruácie u žien. Preto nie sú vnímané ako začiatok vážnej patológie.

Ďalšia progresia ochorenia

Ako postupuje cerebrovaskulárna choroba, príznaky sa stávajú výraznejšie:

 • hluk a bolesti hlavy horšie;
 • závraty sa stávajú čoraz častejšie aj pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy;
 • nespavosť sa objaví v noci, únavu a ospalosť počas dňa;
 • zlá nálada je nahradená depresiou, apatiou alebo osobnou pozornosťou k problémom vlastného zdravia;
 • možné periodické narušenie citlivosti určitých častí končatín;
 • prechodné poruchy videnia;
 • poruchy reči;
 • nie je vylúčená náhla krátkodobá synkopa so stratou vedomia na niekoľko sekúnd, nazývaná synkopa;
 • zníženie inteligencie, rôzne porušenia pamäti sa stávajú viditeľnými nielen samotnej osobe, ale aj tým, ktorí sú okolo nej.
Symptómy progresívneho cerebrovaskulárneho ochorenia

I keď sa tieto príznaky ignorujú, neochota hľadať lekársku pomoc, cerebrovaskulárne ochorenie je komplikované vývojom akútnych život ohrozujúcich stavov - akútneho ischemického záchvatu a (alebo) mŕtvice.

Dôsledky mozgovej cirkulácie sú veľmi závažné. Náhle prerušenie prietoku krvi do mozgového tkaniva spôsobuje smrť buniek. V závislosti od oblasti mozgu, ktorá ovplyvnila ischemický záchvat, parézu, paralýzu končatín, závažné poškodenie reči alebo zraku a často smrť pacienta.

Dôsledky cerebrovaskulárneho ochorenia

Závažná porucha činnosti mozgu je sprevádzaná nárastom pretrvávajúcich ireverzibilných zmien mozgového tkaniva. Toto sa prejavuje vo forme kognitívnych a duševných porúch: prudké zhoršenie pamäte, neschopnosť zamerať sa na niečo, stratu orientácie v priestore, výskyt egocentrizmu, fóbie, obsedantné myšlienky alebo dokonca demenciu. Častá koordinácia pohybov - tras (chvenie) rúk, nestabilita chôdze. Niektoré majú nystagmus - rytmické nedobrovoľné, veľmi časté pohyby očných svalov.

Najzávažnejšie komplikácie CVD:

Akútny prechodný ischemický záchvat je akútne dočasné porušenie cerebrálnej cirkulácie s reverzibilnými účinkami. Zjavené neurologické príznaky úplne zmiznú v prvých dňoch.

Ischemická mozgová príhoda je akútna nedostatočnosť dodávania krvi do mozgu, sprevádzaná bunkovou smrťou v ischemickej oblasti. Klinicky prebieha cerebrálne a fokálne príznaky, z ktorých posledný závisí od lokalizácie centra nekrózy. Medzi príznaky sú paréza alebo paralýza končatín s reverzibilnou alebo nezvratnou povahou, reč a poruchy videnia, strata vedomia a pamäť.

Subkortikálna encefalopatia alebo Binswangerova choroba je progresívne atrofické poškodenie bielej hmoty mozgu, čo vedie k postupnému zvyšovaniu demencie, dezorientácii, strate pamäti a schopnosti sebaobrany v každodennom živote.

diagnostika

Presnú diagnózu môže stanoviť neurológ iba na základe neurologických testov, sťažností pacientov a výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení. Medzi ne patria:

 • Biochemická analýza krvi.
 • Ultrazvuk (triplex alebo duplexné skenovanie) mozgových ciev.
 • Angiografia je röntgenové vyšetrenie mozgových ciev po injekcii kontrastného činidla do krvného riečišťa.
 • Elektroencefalografia (EEG).
 • Scintigrafia - štúdium prietoku krvi v cerebrálnych cievach s použitím rádioizotopov.
 • Počítačová tomografia alebo MRI.

Metódy liečby CVD

Najskôr by ste sa mali pokúsiť odstrániť alebo minimalizovať hlavnú príčinu cerebrovaskulárnych ochorení: znížiť hmotnosť, prestať fajčiť a konzumovať alkohol, zabrániť cukrovke od cukrovky, pravidelne užívať antihypertenzívne lieky na prevenciu hypertenzných kríz.

Liečba samotnej choroby je zameraná na obnovenie plného dodávania krvi do mozgových buniek, elimináciu neurologických symptómov a zastavenie progresie ochorenia. Opatrenie je možné opraviť jednak liekovou liečbou, jednak chirurgickou intervenciou.

Konzervatívna liečba drogami

Liečba liekov spočíva v liečbe základnej choroby, ktorá spôsobila CVD, a priamym odstránením akýchkoľvek abnormalít, ktoré sa objavili v mozgu.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín. Nedávno sa vyskytla tendencia zvyšovať počet ľudí trpiacich touto formou porúch obehového systému. Preto sa čoraz viac ľudí učia z prvej ruky, čo to je, a možné dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení.

Dokonca aj pred 30 rokmi bola cerebrovaskulárna choroba diagnostikovaná hlavne u ľudí, ktorí prekročili vek 60 rokov. Avšak teraz táto forma cerebrálneho obehu je zistená u 70% ľudí vo veku 45-50 rokov. Prvé príznaky sprevádzajúce cerebrovaskulárny syndróm nie sú v dnešných dňoch zriedkavé u tých, ktorí len nedávno prekročili vek 35 rokov. Vývoj CEC predstavuje veľké nebezpečenstvo, preto sa pri prvých prejavoch tohto patologického stavu musí pacient podrobiť komplexnej liečbe.

Hlavné príčiny cerebrovaskulárnych ochorení

Mozog je mimoriadne zložitá štruktúra, ktorá poskytuje kontrolu nad rôznymi procesmi, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Pre normálne fungovanie by tento orgán mal dostať veľké množstvo kyslíka a živín. Tkanivá mozgu sú mimoriadne citlivé na zníženie úrovne nasýtenia ich základných látok. So zvyšujúcimi sa poruchami cirkulácie začnú neuróny hromadne zomrieť, čo spôsobuje extrémne nepriaznivé účinky na celý organizmus.

V niektorých ohľadoch je cerebrovaskulárne ochorenie kolektívnym pojmom, pri ktorom sú skryté mnohé formy porúch cerebrálnej cirkulácie rôznej etiológie.

Termín mozgová ochorenia hemoragická môže skrývať typy a ischemickej mŕtvici, krvácanie do mozgu rôzneho lokalizácie, patológia mozgu chronické diskulyatornaya, aterosklerotické a hypertenzná encefalopatia a tak ďalej. D. Tieto stavy sa líšia akútnych alebo chronických porúch cerebrálneho prekrvenia. Medzinárodná klasifikácia ochorení označuje významný počet patológií k triede cerebrovaskulárnych porúch.

Pre mnoho moderných ľudí je zdravie na 2. alebo 3. mieste, preto vedia, čo je cerebrovaskulárne ochorenie po diagnóze. Táto závažná choroba je však spojená s dvoma extrémne častými patologickými stavmi u moderných ľudí vrátane aterosklerózy a hypertenzie.

Najčastejšie príčiny cerebrovaskulárnych ochorení sú teda aterosklerotické plaky a chronicky sa zvyšuje krvný tlak. Ateroskleróza je v súčasnosti veľmi častou chorobou krvných ciev. Tento patologický stav sa vyvíja na pozadí kritického zvýšenia hladín cholesterolu v krvi. Leví podiel cholesterolu vstupuje do ľudského tela spolu s jedlom bohatým na živočíšne tuky. Táto látka má viskóznu konzistenciu a prilepí sa na steny krvných ciev. Okrem toho aterosklerotické plaky obsahujú krvné elementy a niektoré ďalšie látky. Vzhľad aterosklerotických plakov v cievach mozgu prispieva k zúženiu ich lúmenu, ako aj k vývoju zápalových procesov. Aterosklerotické plaky sa môžu rýchlo stať príčinou poškodenia cerebrálnej cirkulácie.

Arteriálna hypertenzia, sprievodná hypertenzia, sa v priebehu času stáva príčinou vzniku ložísk poškodenia a nekrózy stien krvných ciev umiestnených v mozgu. Chronické zvýšenie krvného tlaku navyše vedie k napínaniu a zvýšeniu priepustnosti stien krvných ciev. Lumen ciev sa postupne zužuje, ako sa vyvíja stenóza. Všetky tieto procesy vedú k tomu, že mozgové bunky začínajú zomrieť a nedostávajú požadované množstvo kyslíka. Podľa štatistík približne 40% pacientov trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou v anamnéze hypertenzie o 3 až 4 stupňoch. Okrem toho arteriálna hypertenzia je často príčinou mŕtvice.

Ďalšou častou príčinou cerebrovaskulárnych ochorení je systémová vaskulitída. Choroby patriace do tejto skupiny sprevádzajú deformácie a zápalové procesy postihujúce steny ciev. Poškodené cievy nemôžu normálne vykonávať svoju funkciu, čo vedie k nedostatočnej výžive mozgových tkanív kyslíkom a ich postupnej smrti.

Ďalšie predisponujúce faktory pre nástup patológie

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov predchádza vývoj cerebrovaskulárnych ochorení ateroskleróza, hypertenzia alebo systémová vaskulitída, množstvo faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť vývoj porúch cerebrálnej cirkulácie. Medzi takéto endogénne a exogénne predisponujúce faktory patria:

 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • skvelé fajčenie;
 • alkoholizmus;
 • obezita;
 • infekčné choroby;
 • mozgové nádory;
 • vrodené abnormality cerebrálnej cievnej štruktúry;
 • tendencia k trombóze;
 • mozgové modriny;
 • poruchy krvi;
 • sedavý životný štýl;
 • masívne krvácanie akejkoľvek etiológie;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • chronický stres;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Toto nie je úplný zoznam patologických stavov a vonkajších faktorov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na cievy, ktoré kŕmia mozgové tkanivo. Okrem toho sa aktívne skúma vplyv dedičného faktora na vývoj stavu, ako je cerebrovaskulárna choroba. Mnohí ľudia trpiaci rôznymi formami porúch cerebrálnej cirkulácie majú blízkych príbuzných, ktorí mali podobné symptómy v určitom vekovom období. Okrem toho zmeny súvisiace s vekom sú považované za predisponujúce faktory, ktoré môžu vyvolať cerebrovaskulárne ochorenia vrátane zníženia produkcie mnohých dôležitých hormónov a spomalenia metabolizmu. U žien môže byť vývoj cerebrovaskulárneho ochorenia spojený s menopauzou a zmenami pozorovanými v tomto stave.

Symptómy cerebrovaskulárnych ochorení

Rýchlosť nárastu symptomatických prejavov a ich závažnosť väčšinou závisí od charakteristík priebehu cerebrovaskulárnych ochorení. Vo väčšine prípadov sa príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie dlhodobo zvyšujú. V počiatočných štádiách vývoja patológie sa pacienti nemusia venovať pozornosť ich symptómom, čo sa ich týka v dôsledku rušného pracovného dňa. Včasné prejavy cerebrovaskulárnych ochorení zahŕňajú:

 • časté bolesti hlavy;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • poruchy spánku;
 • depresie;
 • porucha pamäti;
 • zvýšená únava;
 • podráždenosť.

Príznaky sú čoraz intenzívnejšie a rôznorodejšie v súvislosti s poklesom ponuky mozgového tkaniva. Bolesti hlavy sa stávajú častejšie. Mnoho ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou môže nesprávne zvážiť existujúce bolesti hlavy ako migrény. Nie je možné zastaviť bolestivý syndróm pomocou bežných liekov. Okrem toho, keď je cerebrálny obeh narušený, objavujú záchvaty všeobecnej slabosti a závratov. Počas cvičenia môže dôjsť k stmavnutiu očí. Okrem toho sa ráno objavuje tinnitus na pozadí vývoja CVD. Navyše v dôsledku podvýživy mozgového tkaniva možno pozorovať symptómy, ako je podráždenosť a iné emočné poruchy, pretrvávajúce sucho v ústach, asténia, tachykardia atď.

Existuje stále veľa príznakov cerebrovaskulárnych ochorení, ktorým pacient nemusí okamžite venovať pozornosť. Jasným príznakom rozpadu výživy mozgu kyslíkom je zníženie duševného výkonu. Riešenie akýchkoľvek problémov v tomto prípade si vyžaduje určité úsilie. Okrem toho, osoba trpiaca cerebrovaskulárnou chorobou, je ťažké zapamätať si dáta, porovnať udalosti atď. Okrem zníženia intelektuálnych schopností existujú fóbie a nerozumné obavy, neurózy a psychóza.

Pri ťažkých cerebrovaskulárnych ochoreniach sa pozoruje hypochondria, poruchy reči a zhoršenie zraku. Ak sa liečba nezačala, príznaky sa zhoršujú. Môže sa vyskytnúť porucha pohybu.

Bežné poškodenia motorov pozorované pri cerebrovaskulárnych ochoreniach zahŕňajú znížené reflexy, nestálosť chôdze, stratu citlivosti určitých častí tela, paralýzu a parézu končatín.

Bežné komplikácie cerebrovaskulárnych ochorení

Pokiaľ ide o taký stav ako cerebrovaskulárne ochorenie, stojí za to spomenúť jeho nepriaznivý vplyv na kvalitu ľudského života. V štádiu 1 vývoja ochorenia manifestácie ovplyvňujú život nenápadným spôsobom. Pacient, kvôli zníženiu duševného výkonu a zvýšeniu psycho-emocionálnych porúch, môže stratiť svoju prácu alebo zničiť svoju rodinu. Avšak čím viac cerebrovaskulárnych ochorení postupuje, tým závažnejšie prejavy sa stávajú. Napríklad ľudia, ktorí trpia počiatočným štádiom porúch spánku cerebrovaskulárnych ochorení, často pociťujú mdloby a strata vedomia môže spôsobiť vážne poranenia.

V štádiu 2 ochorenia môžu pacienti v dôsledku duševných porúch stratiť schopnosť slúžiť sami seba. Osoba môže zabudnúť na potrebu osobnej hygieny alebo včasnej výživy. V štádiu 3 vývoja patológie u väčšiny pacientov sa pozoroval vývoj vaskulárnej demencie so všetkými prejavmi, ktoré sú vlastné tomuto stavu. U väčšiny pacientov je vaskulárna demencia sprevádzaná vážnymi kognitívnymi poruchami vrátane straty orientácie v priestore a schopnosti normálneho pohybu. V tomto prípade pacient potrebuje stály monitoring. Významne prispievajú k rozvoju zdravotného postihnutia u ľudí trpiacich cerebrovaskulárnou chorobou, rôznymi závažnými motorickými poruchami. Porážka jednotlivých častí mozgu môže viesť k narušeniu vnútorných orgánov. Pacient sa môže stretnúť so stratou schopnosti normálne prehltnúť jedlo, ako aj s dysfunkciou panvových orgánov.

Okrem toho výrazne zhoršuje pozíciu pacientovho poškodenia sluchu, videnia a reči, pretože to zvyšuje potrebu vonkajšej pomoci. Bežnou komplikáciou závažného cerebrovaskulárneho ochorenia sú epileptické záchvaty. Okrem toho existuje vysoké riziko, že ochorenie sa stane akútnym, prejavom ischemickou alebo hemoragickou mozgovou príhodou, prechodnými, ischemickými záchvatmi, subarachnoidálnym krvácaním alebo inými stavmi, ktoré môžu byť fatálne v čo najkratšom čase.

Metódy diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení

Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov príznaky cerebrovaskulárnych ochorení rastú pomaly, často je tento patologický stav diagnostikovaný náhodou pri vykonávaní určitých štúdií v prípade podozrenia na prítomnosť iných cievnych ochorení. Na presnú diagnózu cerebrovaskulárnych ochorení sa vyžaduje nielen história a vyšetrenie pacienta, ale aj séria laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Diagnóza začína tým, že pacienti sú priradení k neurologickému vyšetreniu, čo umožňuje určiť rozsah a povahu poškodenia mozgových štruktúr. Môžu sa vyžadovať konzultácie a iné zamerané špecialisty, vrátane oftalmológov, kardiológov, otolaryngológov atď. Najčastejšie používané laboratórne a inštrumentálne metódy na diagnostikovanie cerebrovaskulárnych ochorení sú:

 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • sérologické reakcie na niektoré infekčné choroby;
 • analýza na stanovenie protrombínového indexu;
 • EKG;
 • rozbor moču;
 • Röntgenové lúče;
 • duplexná angioskopia;
 • angiografia;
 • scintigrafia mozgu;
 • transcraniálna dopplerografia;
 • MRI;
 • CT scan;
 • eletroentsefalografiya;
 • meranie krvného tlaku;
 • analýza na určenie podielu lipoproteínov v krvi.

V niektorých prípadoch sa odporúča konzultovať s endokrinológiou a vykonávať výskum hladín hormónov. Okrem toho, ak sa v minulosti vyskytli ochorenia kardiovaskulárneho systému, možno denne sledovať EKG. Komplexné vyšetrenie vám umožňuje urobiť diagnózu čo najpresnejšie a vyvinúť najlepšiu stratégiu na korekciu existujúcich symptomatických prejavov CVD.

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa vo väčšine prípadov uskutočňuje lekárskymi metódami. Liečba by mala byť predovšetkým zameraná na odstránenie hlavných príčin vývoja problému, obnovenie normálneho krvného obehu v cievach mozgu a zastavenie existujúcich symptómov. Blokátory kalciového kanála a inhibítory fosfodiesterázy sa zvyčajne predpisujú na zlepšenie hemodynamiky. Lieky patriace do týchto skupín sú vybrané pre každého pacienta individuálne, rovnako ako ich dávkovanie.

Na zníženie rizika cerebrovaskulárnych ochorení v akútnom stave sú predpísané protidoštičkové a antikoagulanciá, ktorých pacienti sa často musia užívať po celý život.

Tieto lieky môžu znížiť riziko tvorby krvných zrazenín. Okrem toho individuálne vybrané lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť zásobovanie mozgového tkaniva kyslíkom.

Liečebný režim môže byť doplnený inými liekmi, ktoré sa líšia výrazným neuroprotektívnym účinkom. Ak sa v anamnéze ochorenia spomína ateroskleróza, môže sa ukázať použitie látok patriacich do skupiny statínov. Okrem toho je možné preukázať použitie liekov potrebných na normalizáciu krvného tlaku. Nootropics sú určené na zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií. Navyše antioxidanty a antispazmodiká sú často zahrnuté v liečebnom režime. Lieky patriace do rôznych skupín, ktoré sú najčastejšie predpísané pre cerebrovaskulárne ochorenia, zahŕňajú:

 • Corinfar.
 • Kardipin.
 • Cardo.
 • Dilzem.
 • Verapamil.
 • Cinnarizine.
 • Cere.
 • Aktovegin.
 • Tserebrokurin.
 • Imidazolu.
 • Ketoprofén.
 • Mekaprin.
 • Sermion.
 • CAVINTON.
 • Tanakan.
 • Vinpocetín.
 • Fraxiparin.
 • Heparín.
 • Sinkumar.
 • Fenilin.
 • Warfarín.
 • Chimes.
 • Kyselina acetylsalicylová.
 • Lipostat.
 • Tykveol.
 • Probucol.
 • Lovastatín.
 • Piracetam.
 • Glycín.
 • Omaron.
 • Phenibut.
 • Pantogamum.
 • Trentalu.
 • Pentoxifylín.
 • AGAPURIN.
 • Aminofylín.
 • Papaverín.
 • Dibazol.

S rozvojom akútnych život ohrozujúcich stavov môže byť potrebná chirurgická liečba. Najčastejšie sa používajú cerebrovaskulárne ochorenia, angioplastika, endarterektómia alebo stentovanie poškodených tepien. Pri vykonávaní angioplastiky sa do postihnutej cievy zavádza katéter s balónikom, ktorý pri otvorení zvyšuje lumen tepny. Endarterektómia odstraňuje krvné zrazeniny, ktoré môžu zablokovať tok krvi. Stentovanie zahŕňa inštaláciu špeciálnej sieťoviny, ktorá zabraňuje ďalšiemu zúženiu postihnutej oblasti tepny.

Ľudské lieky v boji proti cerebrovaskulárnym ochoreniam

Stojí za zmienku, že cerebrovaskulárne ochorenie je mimoriadne ťažké z hľadiska mechanizmu vývoja stavu, ktorého liečenie vyžaduje použitie silných liekov podľa schémy predpísanej ošetrujúcim lekárom. Ľudové lieky môžu byť použité výlučne ako doplnok k liečeniu.

Nie je veľa ľudových liekov, ktoré môžu zlepšiť stav osoby trpiacej cerebrovaskulárnou chorobou. Na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie sa odporúča používať tinktúru pižmovej korene. Ak chcete pripraviť liečivú tinktúru, musíte zobrať približne 1 sušený koreň pivonky, dôkladne ho nakrájať a naliať 1 šálku vriacej vody. Výsledná zmes je potrebná na trvanie 2 hodín. Pripravená infúzia sa má aplikovať na polievkovú lyžicu asi 5-6 krát denne.

Citrus-medová zmes poskytuje dobrý tonizujúci a spevňujúci účinok. Na prípravu takého chutného a liečebného prípravku je potrebné opatrne rozomeliť v mlynčeku na mäso 1 citrón a 2 pomaranče. Vo výslednej zmesi je potrebné pridať trochu medu k hotovej látke sa ukázalo sladká chuť. Ďalej sa má zmes nechať v chladničke asi jeden deň a potom sa vezme do polievkovej lyžice 3-6 krát denne.

Pozitívny vplyv na stav mozgového tkaniva má infúziu mladých ihličiek s citrónovou šťavou. Ak chcete pripraviť takýto liek, musíte zobrať asi 100 g mladých ihličiek ľubovoľného ihličnatého stromu a naliať 1 liter vriacej vody. O deň neskôr v infúzii musíte pridať šťavu z ½ dielu citróna. Použite tento nástroj trikrát denne v polievkovej lyžici na prázdny žalúdok. Postup liečby tohto ľudského lieku musí pokračovať najmenej 3 mesiace.

Naviac pozitívny účinok celandínu má pozitívny účinok na cerebrovaskulárne ochorenie. Tento nástroj sa musí užívať na ½ lyžičky 3 krát denne. Priebeh liečby týmto nástrojom trvá najmenej 2 týždne. Pred použitím konkrétneho lieku by ste sa mali poradiť s lekárom. Dokonca aj bylinné prípravky majú svoje vlastné kontraindikácie, ktoré je potrebné zvážiť.

Prevencia cerebrovaskulárnych ochorení

Cerebrovaskulárne ochorenie je extrémne zákerné ochorenie, ktorého prevencia musí byť aktívne sledovaná od veku 35 rokov. Je veľmi dôležité úplne vzdať zlých návykov, pretože značne prispievajú k porušovaniu ciev. Okrem toho je potrebné podstúpiť liečbu patológií kardiovaskulárneho systému v čase. V prítomnosti hypertenzie sa majú užívať lieky na udržanie krvného tlaku pod kontrolou. Rovnako dôležité v prevencii cerebrovaskulárnych ochorení sú korekcia hmotnosti a správna výživa. Zníženie hmotnosti prispieva nielen k zlepšeniu krvných ciev, ale vedie aj k zníženiu chronického zvýšeného krvného tlaku.

Správna výživa ako súčasť prevencie CEC znamená vylúčenie z výživy z údeného mäsa, komodity, marinády, mastné mäso a všetky vyprážané potraviny. Základom stravy by mala byť zelenina v surovej a dusenej forme, kaša všetkého druhu, chudé mäso a výrobky z kyseliny mliečnej. Jedlo sa má užívať v malých dávkach najmenej 5 krát denne. To výrazne urýchli metabolizmus a vyčistí cievy aterosklerotických plakov. Okrem toho je potrebné vyvážiť prácu a čas odpočinku, pokiaľ je to možné, aby sa predišlo fyzickému preťaženiu. V rámci prevencie cerebrovaskulárnych ochorení sa odporúča vykonať uskutočniteľné fyzické cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový stav obehového systému.

Diagnóza CVD - čo to je? Dekódovanie.

CVD je skratka, pojem cerebrovaskulárna choroba. Cerebrovaskulárne ochorenia, ochorenia mozgových ciev, ktorý je charakterizovaný tým, predĺženým samozrejme, ako aj riziko vzniku akútnej mŕtvice (sm.insult), v neurológii existuje názor, že sa jedná o dlho pretrvávajúce ochorenie, konečný stupeň, ktorý je mŕtvica.

Čo spôsobuje cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenie môže viesť k dyscyrkulatívnej encefalopatii, v ktorej môže človek zaznamenať stratu pamäti, únavu, znížený výkon, zlú koordináciu pohybov a bolesti hlavy. Zníženie koncentrácie pozornosti, pracovná kapacita, rýchla únava. Toto sú hlavné, ale nie všetky príznaky, ktoré sprevádzajú vývoj dyscirkulatívnej encefalopatie.

Dôvody.

Vrodené malformácie mozgových a krčných ciev, ateroskleróza mozgových a krčných ciev, ako aj vaskulárne zápalové ochorenia.

Diagnóza "TsVB" sa objavuje takmer na prvých miestach lekárskych správ v posledných rokoch. Ak je osoba 50-60 rokov a staršie, pôjde na recepcii vrachu na neurológa alebo praktického lekára, je pravdepodobné, že by ju ponechať k záveru, čo by znamenalo, tento termín. Prečo? - pretože "TSVB" najčastejšie vyskytuje u starších ľudí a staroby, a príčina je mozgová ateroskleróza, vysoký krvný tlak a ďalšie cerebrovaskulárne ochorenia, ktorá po celé roky "mrzák" mozgové cievy.

Uvádzame príklady diagnóz a ich dekódovanie, ktoré sa často nachádzajú v záveroch lekárov a mätú ľudí s otázkou "čo to je?"

"TSVB. DE 2 článok s koordinovaným poškodením. "- ochorenie mozgových ciev, porušenie mozgových funkcií v dôsledku porušenia obehu mozgu 2 stupňov s porušením koordinácie pohybov.

"TSVB. Onk na ischemickom type v LMSA od 01.01.01g. »Cerebrálne vaskulárne ochorenie, ischemická cievna mozgová príhoda v cievnom zásobení ľavej strednej cerebrálnej artérie od 01.01.01.

Ako zistiť cerebrovaskulárne ochorenie?

Po prvé, vyšetrenie neurologa, už výsledkom neurologického vyšetrenia, môžeme predpokladať prítomnosť tejto choroby. Na objasnenie diagnózy sú v prípade potreby pridelené ďalšie výskumné metódy.

Známky aterosklerózy a obehové poruchy v cievach hlavy a krku ultrasonography menovaný GCA, lúštenie tohto termina- Dopplerov ultrazvuk, krvný test sa vykonáva na lipidové Spektrum lipidogram, pre posúdenie rizika a progresii aterosklerózy. Na stanovenie diagnózy cerebrovaskulárne ochorenie môže pomôcť dát počítača a magnetickou rezonanciou tomografia, aký je rozdiel a výhody týchto metód sú opísané v článku je, CT alebo MRI: ktorý je lepší?

Čo robiť, aby ste predišli komplikáciám?

Nedovoľte, aby sa postupoval podľa odporúčaní lekára (ak nejaký existuje). Odstráňte fajčenie! Obmedzte konzumáciu soli, produktov obsahujúcich živočíšne tuky, výživu, viac si prečítajte v článku o cholesterole.

Je nevyhnutné monitorovať krvný tlak a nedovoľovať jeho zvýšenie nad 140/90 mm Hg., konzultujte s kardiológa, ak máte nestabilný krvný tlak a jeho časté kvapky. A, samozrejme, pohybujte - udržujte si fyzickú aktivitu, ak to čas dovoľuje, odneste ju na pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie (CVD)

Rôzne dôvody môžu viesť k poškodeniu krvného obehu v mozgu. Táto podmienka prispieva k rozvoju mnohých patológií, ktoré sú kombinované v medicíne v spoločnej skupine nazývanej "cerebrovaskulárne ochorenie". Nie všetci však chápu, aká je diagnóza a aké sú jej dôsledky.

Čo je to?

Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je stav, v ktorom dochádza k progresívnemu poškodeniu cievneho systému ľudského mozgu, charakterizovaného postupnou smrťou neurónov kvôli nedostatku základných živín a kyslíka.

Podľa štatistík každý rok narastá počet ľudí s touto chorobou diagnostikovaných. Ak boli pred 30 rokmi kardiovaskulárne ochorenia vystavené starším osobám, táto forma sa teraz v 70% prípadov zistí u pacientov starších ako 40 rokov.

Formy a typy

Podľa lekárskej klasifikácie je cerebrovaskulárna choroba rozdelená na akútnu a chronickú. Prvá skupina zahŕňa:

 • ischemický záchvat;
 • hypertenzná encefalopatia;
 • ischemická, nešpecifikovaná, hemoragická mŕtvica.

Chronická forma sa vyznačuje dyscirkulatívnou encefalopatiou, ktorá sa delí na tieto typy:

 • embólia, pri ktorej sú cievy blokované zrazeninami, ktoré sa tvoria vo veľkých tepnách a ktoré prúdia krvou do menších tepien;
 • krvácanie pri prasknutí, ktoré spôsobuje hemoragickú mŕtvicu;
 • trombóza, v ktorej plaky blokujú lúmen a prispievajú k jeho zúženiu.

Vývoj dyscirkulatívnej encefalopatie je postupný, sčasti nastáva akútny štádiu ochorenia.

Čo vyvoláva CVD

Ateroskleróza je pomerne častá. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi sa stáva provokátom svojho vzhľadu. Táto látka je viskózna hmota, ktorá sa usadzuje na cievnych stenách. Aterosklerotické pláty zužujú lúmen, ktorý často porušuje cerebrálnu cirkuláciu.

Neustále sprevádzajúci tento stav vedie k zvýšeniu krvného tlaku k tomu, že steny krvných ciev sa začínajú rozťahovať, čo vedie k zvýšeniu ich priepustnosti. Postupne sa zužuje lúmen, vznik stenózy. Takéto procesy prispievajú k usmrteniu buniek na pozadí nedostatku kyslíka.

Nemenej významné dôvody zahŕňajú systémovú vaskulitídu. Choroby patriace do tejto skupiny sprevádzajú zápalové a deformačné procesy, ktoré priamo ovplyvňujú steny krvných ciev, v dôsledku ktorých dochádza k poruche v ich normálnom fungovaní, v dôsledku toho kyslík vstupuje do tkanív v nedostatočnom množstve a zomrie.

Ďalšie rizikové faktory zahŕňajú:

 • diabetes mellitus;
 • fajčenie;
 • nadmerné pitie;
 • nadváhou;
 • chronické patológie kardiovaskulárneho systému;
 • stres;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • mozgový nádor;
 • infekčné choroby.

Navyše dedičnosť, zmeny súvisiace s vekom, pomalý metabolizmus alebo obdobie menopauzy vo férovom pohlavnom styku môžu byť provokujúcim faktorom.

príznaky

Centrálnu bezpečnostnú banku v počiatočnej fáze jej vývoja sprevádza:

 • nespavosť;
 • všeobecná slabosť;
 • rýchla únava;
 • bolesti hlavy;
 • zhoršenie pozornosti;
 • netolerancie voči duševnej práci.

Pri absencii vhodnej liečby je cerebrovaskulárne ochorenie mozgových ciev charakterizované výraznými príznakmi. Bolesť hlavy sa stáva intenzívnejšou, pacienti ju často považujú za migrénu, podráždenosť, závrat, nevoľnosť.

Ak ani v tomto prípade nevyhľadáte lekársku pomoc, príznaky budú ešte vážnejšie. Medzi hlavnými emitujú:

 • silná bolesť na krku;
 • časté mdloby;
 • nestabilná chôdza;
 • poruchy pohybu - paréza a paralýza končatín;
 • menšie poškodenie zraku;
 • nezmyselná reč;
 • kŕče;
 • tras;
 • zvýšené závraty spojené s nevoľnosťou a vracaním.

V závislosti od priebehu patológie sa rozlišujú 3 stupne:

 • Prvá je charakterizovaná nenápadným vývojom CVD, príznaky sa v mnohých smeroch podobajú na ďalšie zranenia a choroby.
 • Druhá je poznačená duševnými poruchami, ktoré slúžia ako ukazovateľ pre priradenie postihnutia. Avšak v tomto štádiu pacient nestráca schopnosť samoobsluhy.
 • V období štádia 3 sa vyvinula vaskulárna demencia. Pacient stráca schopnosť samostatného pohybu, orientáciu v priestore, potrebuje pomoc blízkych. Takíto pacienti by mali byť pod neustálym monitorovaním.

Napriek tomu, že ochorenia patriace do cerebrovaskulárnej skupiny môžu aktívne pokročiť, u mnohých pacientov stav zostáva stabilný dlhšie ako jeden rok.

Možné komplikácie

Patologické stavy mozgovej aktivity vedú k vývoju zmien mozgového tkaniva, ktoré sprevádzajú mentálne a kognitívne abnormality:

 • pamäť sa rýchlo zhoršuje;
 • objavujú sa fóbie;
 • tam je egocentrism;
 • dezorientácia vo vesmíre;
 • demencia sa často objavuje.

V niektorých prípadoch je možné, že nystagmus - častý pohyb nedobrovoľných očných bulbov.

Medzi najzávažnejšie dôsledky ČVB patria:

 • Akútny prechodný ischemický záchvat. Je charakterizovaná dočasným poškodením krvného obehu a jeho ďalšou obnovou. Sprievodné príznaky zmiznú počas prvého dňa.
 • Ischemická mozgová príhoda. Kyslík prestane prúdiť do mozgu, čo spôsobí, že bunky zomrú. Doprevádzané parézou a paralýzou paží a nôh, strata pamäti, porucha reči a zraku.
 • Binswangerova choroba. Pri atrofii bielej mozgovej substancie sa dezorientácia a demencia postupne rozvíjajú, schopnosť self-servera sa stráca a pamäť sa zhoršuje.

Nie sú vylúčené iné podmienky, podľa ktorých prognóza nebude najpriaznivejšia, až do smrteľného výsledku.

Ako je diagnostikovaná choroba

Diagnózu cerebrovaskulárnych ochorení vykonáva neurológ a vaskulárny chirurg. Zhodnotí sa všeobecná podmienka a vykoná sa niekoľko povinných vyšetrení:

 1. Klinické a biochemické krvné testy.
 2. Elektrokardiogram.
 3. RTG hrudníka.
 4. Sérologická reakcia na syfilis.
 5. Analýza moču
 6. Stanovenie protrombínového indexu.

Pre úplnejšie štúdium s použitím takýchto metód inštrumentálnej diagnostiky, ako sú:

 • Angiografia. Pomáha určiť stav krvných ciev s kontrastným činidlom. Odhaľuje tiež možnú trombózu, aterosklerózu, aneuryzmu a rakovinu.
 • Angioscanning. Používa sa pri počiatočnej diagnostike CVD. Jedná sa o jednu z lacných a rýchlych metód, ktoré nepredstavujú nebezpečenstvo pri opakovanom používaní.
 • Transcraniálny Doppler. Výskumy sa vykonávajú pomocou ultrazvuku, ktorý umožňuje určiť rýchlosť prietoku krvi a výskyt porúch.
 • Scintigrafia mozgu je jednou z najjednoduchších metód, ktorá prakticky nemá žiadne kontraindikácie. Jej podstatou je zavedenie rádioaktívneho liečiva do žily, po ktorej sa skenovanie uskutoční po 15 minútach. Počas tejto doby sa rádioizotop šíri cez telo a hromadí sa v tkanivách, ktoré prešli patologickými zmenami.

Dôležitú úlohu zohráva magnetická rezonancia a počítačová tomografia.

Lekárske udalosti

Iba skúsený odborník bude schopný diagnostikovať patológiu a predpísať správnu liečbu, ktorej hlavnou úlohou je odstrániť poškodenie mozgovej aktivity.

Liečba sa vykonáva komplexne. Prvým krokom je odstránenie rizikových faktorov. Na tieto účely predpisujú lieky také skupiny ako:

 • antihypertenzíva;
 • antisclerosic;
 • hypoglykemický.

Až po korigovaní bazálnej rýchlosti metabolizmu môžete prejsť priamo k liečbe samotnej choroby.

Medzi hlavné skupiny liekov, ktoré prispievajú k normalizácii cerebrálnej cirkulácie, sú:

 1. Antioxidanty - Cerebrolysin, Actovegin, Cerebrocurin.
 2. Metabolické látky - Sermion, Tanakan, Cavinton.
 3. Antihypoxanty - Mecaprin, Ketoprofen.
 4. Nootropické lieky - glycín, Maron, pantogam.
 5. Antispazmikum - dibazol, papaverín.
 6. Priame antikoagulanciá (Fraxiparin), nepriame - warfarín, fenilín.
 7. Lieky na podporu vazodilatácie (Agapurin, Trental).
 8. Kyselina acetylsalicylová.

Počas základnej terapie normalizujte vonkajšie dýchanie, podporte neuroprotekciu a homeostázu.

 1. Dýchacie ústrojenstvo je dezinfikované, umelá pľúcna ventilácia sa vykonáva.
 2. Ak sa objavia príznaky srdcového zlyhania, používajú sa lieky ako Pentamine a Lasix.
 3. Keď srdcový rytmus zlyhá, antiarytmická liečba sa uskutočňuje s použitím Korglikonu a Strofantinu.
 4. Na zmiernenie vegetatívnych funkcií predpísané difenhydramín alebo haloperidol.
 5. V prípade edému mozgu, manitolu a furosemidu.

Hyperbarická oxygenácia sa používa na nasýtenie krvi kyslíkom a jeho normálne zásobovanie tkanivami. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že pacient sa umiestni do komory, kde je nedostatok kyslíka tkanív eliminovaný kvôli čistému vzduchu. Tento postup môže výrazne zlepšiť životnosť a zabrániť možným komplikáciám.

Operatívny zásah

Pri ťažkých formách ochorenia, ktoré nie sú vhodné na liečbu, je potrebné vykonať operácie, v dôsledku ktorých sa z artérií odstránia aterosklerotické plaky a krvné zrazeniny. Cievne lúmeny sa zvyšujú umiestnením katétrov do nich.

Chirurgická liečba sa vykonáva s intracerebrálnym krvácaním a arteriálnymi aneuryzami.

Metódy tradičnej medicíny

Pri cerebrovaskulárnych ochoreniach nie je vylúčená liečba ľudovými liekmi. Najskúsenejších receptov použite nasledovné:

 • Suchý koreň peony. Potom jemne nakrájajte a nalejte varenú vodu. Nechajte to variť 60 minút. Odporúča sa používať lyžicu až 5 krát denne.
 • Twist v mlynčeku na mäso citróna a pomaranča (každé 2 kusy). Výsledná hmota sa zmieša s tekutým medom a dobre sa premieša až do homogénnej hmoty. Potrebujete trvať 24 hodín na chladnom mieste. Vezmite ráno, popoludní a večer na 1 polievkovú lyžičku. lyžička.

Malo by sa pamätať, že iba takéto metódy sa nemôžu zbaviť tejto choroby. Môžu byť použité len ako doplnok k hlavnému liečeniu.

Prevencia a prognóza

Aby ste predišli patológii, je dôležité dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 1. Vynechajte zlé návyky.
 2. Pozor na váhu.
 3. Jedzte správne.
 4. Denné jednoduché fyzické cvičenie.
 5. Čas na prijatie opatrení na liečbu súvisiacich ochorení.

Na profylaxiu je možné predpísať lieky, ktoré potláčajú zrážanie krvi a zlepšujú krvný obeh.

Cerebrovaskulárne ochorenie je vážne ochorenie, ktoré môže predstavovať vážnu hrozbu pre život človeka.

Prognóza života bude vo veľkej miere závisieť od toho, ako bola poskytnutá včasná lekárska starostlivosť. Najdôležitejšie je mať na pamäti, že v žiadnom prípade sa nemôžete sama liečiť bez lekárskeho predpisu.

Čo ohrozuje cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenie je porucha vo fungovaní mozgových ciev, čo vedie k hypoxii a ischémii u pacienta. Príčinou zmien v cerebrálnom krvnom obehu sa často stáva ateroskleróza a hypertenzia. Známky cerebrovaskulárnej patológie sú rôzne kognitívne zmeny v osobnosti (zníženie intelektuálnych schopností, ostrý výkyv nálady alebo problémy s pamäťou).

Klasifikácia cerebrovaskulárnej patológie

CVD je ochorenie mozgu spojené s progresívnym poškodením tkaniva v dôsledku porúch obehu v tele. Môže sa vyskytnúť v dôsledku chorôb mozgových ciev, ktoré spôsobujú zmeny v krvnom obehu v mozgovom tkanive a hypoxii. Diagnóza je určená hlavne u starších ľudí, ale v zriedkavých prípadoch sa choroba môže vyskytnúť aj u dieťaťa.

Cerebrovaskulárne ochorenie sa postupne rozvíja. Na samom začiatku mozog začína mať nedostatok kyslíka kvôli narušeniu ciev. Pri chronickej hypoxii začnú trpieť všetky mozgové funkcie. Spočiatku dochádza k prechodným a potom pretrvávajúcim zmenám mozgového tkaniva. Cerebrovaskulárne ochorenie prispieva k rozvoju stupňa AED 2, v ktorom dochádza k poškodeniu mozgu.

Na základe klasifikácie CVD možno rozdeliť na valcovanie, akútne a chronické. K akútnej cerebrovaskulárnej nedostatočnosti patria:

 • Hypertonická encefalopatia.
 • Ischemické záchvaty.
 • Mŕtvica (multi-lacunárna forma, ischemická, hemoragická, nešpecifikovaná).

Chronická cerebrovaskulárna insuficiencia (CVVD) je rozdelená na:

 1. Embólia, ktorá vedie k zablokovaniu krvných ciev v krvných cievach, ktoré sa vyskytujú vo veľkých tepnách tela a krvi, sa môže dostať do malých.
 2. Krvácanie spôsobené roztrhnutím cievnych stien. Tento stav vyvoláva vznik hemoragickej cievnej mozgovej príhody.
 3. Trombóza je patológia, keď dochádza k zúženiu lúmenu krvných ciev a ich zablokovaniu plakmi.

Neurológ Michail Moisejevič Shperling vám povie viac o ischemickej forme mŕtvice:

Prenášať formu cerebrovaskulárnych ochorení zahŕňajú:

dôvody

Medzi hlavné príčiny, ktoré môžu viesť k rozvoju cerebrovaskulárnych ochorení patrí hypertenzia a ateroskleróza. Ak majú pacienti vysoký krvný tlak, potom keď sa krvné cievy zúžia, mozgové bunky začnú dostávať menej kyslíka, ktoré potrebujú. Čím vyššia je hladina kyslíka, tým väčšia je pravdepodobnosť, že osoba trpí mŕtvicou.

Ateroskleróza súvisí s procesom ukladania cholesterolových plakov na cievne steny, ktoré zužujú lúmen a znižujú množstvo krvi prechádzajúcej cez ňu. Preto sa vyvíja chronická ischémia (HIHM), kyslíkové hladovanie tkanív a postupné narušenie mozgu. Ak čas nezačne liečiť, mozgové tkanivo prechádza nezvratnými zmenami.

Okrem toho existujú ďalšie dôvody pre rozvoj CMC.

Tabuľka 1. Príčiny a provokujúce faktory cerebrovaskulárneho ochorenia

Navyše, dedičné faktory, metabolické poruchy, zmeny veku v tele a menopauzálne obdobie u žien sú schopné vyvolávať cerebrovaskulárnu insuficienciu mozgu.

Známky patológie

Cerebrovaskulárne ochorenie sa vyvíja počas dlhého časového obdobia. V počiatočnom štádiu vývoja sa patológia javí ako slabá a mnohí ju obviňujú z nadmernej práce. Preto takmer nikto nepožaduje lekársku pomoc v tejto dobe.

Prvé znaky Centrálnej banky obrany zahŕňajú:

 1. Únava.
 2. Mierne bolesti hlavy.
 3. Častá podráždenosť a zmeny nálady.
 4. Závraty.
 1. Celkové zníženie výkonnosti.
 2. Hluk v hlave.
 3. Zhoršenie pamäte
 4. Problémy so spánkom

To všetko môže byť príznakom prepracovania, stresovej situácie alebo fyziologických procesov, a to aj u zdravých ľudí. Preto nikto nepredpokladá vznik závažného ochorenia.

V priebehu času sa príznaky cerebrovaskulárnych ochorení vyskytujú častejšie a stávajú sa výraznejšími. Pacienti majú obavy z:

 • Bolesť hlavy a bolesť hlavy sa zvýšili.
 • Časté závraty, ktoré sa môžu vyskytnúť v momentoch pohybu alebo otáčania hlavy.
 • Nespavosť v noci a pocit slabosti počas dňa.
 • Rozmazané videnie
 • Chronická depresia a apatia. Pacient začína upozorňovať na jeho zlé zdravie.
 • Niekedy je nedostatok citlivosti v končatinách.
 • Porucha reči
 • Krátke mdloby.
 • Zníženie intelektuálnych schopností, problémy s pamäťou, ktoré začínajú naďalej venovať pozornosť ostatným.

Ak pacient ihneď okamžite vyhľadá lekársku pomoc, keď sa vyskytnú takéto príznaky, cerebrovaskulárne ochorenie je komplikované nebezpečnými životnými podmienkami (mŕtvica alebo ischemický záchvat).

Dôsledky cerebrovaskulárneho ochorenia

Závažné poškodenie mozgu spojená so zvýšením nevratných procesov v mozgu, ktorá sa prejavuje psychiatrickej, neurologické a kognitívne poruchy (výskyt fóbie, poruchy koordinácie, neschopnosť sústrediť sa a t. D.). Niekedy môže dôjsť k nedobrovoľnému pohybu očiek.

Medzi závažné dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení patrí:

 1. Onmk - akútne porušenie cerebrálneho obehu, ktoré má reverzibilnú povahu. Zvyčajne neurologické symptómy zmiznú počas prvých dní.
 2. Ischemická mŕtvica - v dôsledku nedostatočného dodávania krvi do určitých častí mozgu, zomrie tkanivo. Okrem toho sa u pacienta pozorujú cerebrálne a fokálne príznaky spojené s miestom smrti buniek. Môže to byť paralýza, paréza, porucha reči alebo zraku, strata pamäti atď. Takéto zmeny však môžu byť obojstranné a nezvratné.
 3. Binswangerova choroba. Patológia je spojená s atrofickou zmenou bielej hmoty. Choroba má progresívny charakter vývoja. Postupne, pacient môže mať demenciu, poruchu pamäti, človek stráca schopnosť self-slúžiť.

Informácie o príznakoch, príčinách a prvej pomoci pri mŕtvici nájdete v nasledujúcom videu:

Môžu existovať ďalšie komplikácie, ktoré majú nepriaznivú prognózu vrátane smrti pacienta.

Diagnóza cerebrovaskulárnych ochorení

Neuropatológovia a vaskulárni chirurgovia sú schopní zistiť cerebrovaskulárne ochorenie. Za týmto účelom sa uskutočňuje séria prieskumov:

 • Krvný test (všeobecný, biochemický).
 • Analýza moču
 • Elektrokardiogram.
 • Stanovenie protrombínového indexu.
 • Radiografické vyšetrenie hrudníka.
 • Analýza syfilisu.
 • Angiografia - poskytuje príležitosť na posúdenie stavu ciev, identifikáciu aneuryzmy, trombózy, rakoviny, aterosklerózy atď.
 • Angioscanning.
 • Transcraniálny Doppler - umožňuje identifikovať zmeny v prietoku krvi.
 • Scintigrafia mozgu je metóda, ktorá sa môže vykonať pre absolútne všetkých pacientov v dôsledku absencie kontraindikácií alebo obmedzení. Zároveň sa do žily zavádza špeciálny prípravok, ktorý obsahuje rádioizotopy a po 15 minútach sa uskutoční skenovanie. Počas tejto doby majú liekové látky čas rozptýliť sa po celom tele, zhromažďujúce sa na tých miestach, kde sa začali patologické zmeny.
 • Počítačová tomografia.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Liečba cerebrovaskulárnych ochorení

Iba špecializovaný neurológ môže určiť prítomnosť cerebrovaskulárneho ochorenia. Hlavnou úlohou terapie by malo byť odstránenie porúch, ktoré sa vyskytli v mozgu.

Liečba

Lieková terapia by mala byť komplexná. Po prvé, je dôležité odstrániť všetky rizikové faktory. Pomáha pri tvorbe takýchto liekov:

 1. Hypoglykemické činidlá.
 2. Hypertenzívne lieky.
 3. Antisklerotické lieky.

Po normalizácii bazálnej metabolickej dávky začne lekár liečba cerebrovaskulárnych ochorení. Hlavné skupiny liekov, ktoré pomáhajú normalizovať krvný obeh v mozgu, zahŕňajú:

 • Metabolické látky (Cavinton, Tanakan).
 • Antioxidanty (Cerebrolysin, Actovegin).
 • Antihypoxanty (ketoprofén).
 • Antispazmiká (Papaverin, Dibazol).

Počas základnej liečby pacienta sa normalizuje homeostáza, funkcia dýchania a neuroprotekcia. Pre toto použitie:

 1. Umelá ventilácia a sanitácia dýchacích ciest.
 2. Pri výskyte príznakov srdcového zlyhania je predpísaný pentamín.
 1. V prípade poruchy srdcového rytmu sa používa "Strofantina" alebo "Korglikon".
 2. Ak potrebujete zastaviť vegetatívne ochorenia, predpíšte "Haloperidol" alebo "Dimedrol".
 3. V prípade príznakov opuchu mozgu použite "Furosemid", "Manitol".

Chirurgická intervencia

V prípade ťažkou formou cerebrovaskulárne ochorenie, ktoré nevyrieši lieky, lekár rozhodne o operácii, počas ktorej vykonal odstránenie existujúcich krvných zrazenín v cievach a aterosklerotických plátov. Použitím katétrov môžete zväčšiť lúmen v nádobách. Taktiež je potrebná operácia pri identifikácii aneuryzmy alebo krvácania do mozgového tkaniva.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako vykonať auskultáciu srdca, pre ktoré je potrebné

Z tohto článku sa dozviete o takej starodávnej metóde štúdia zdravotného stavu, ako je auskultácia srdca. História metódy, základné princípy auskultácie a chorôb, ktoré možno identifikovať alebo prinajmenšom predpokladať pomocou tejto techniky.

Preskúmanie liekov na posilnenie krvných ciev a kapilár

Z tohto článku sa dozviete, ako sú lieky na posilnenie krvných ciev, v ktorých môžu pomôcť choroby a patológie.Prípravky, ktoré posilňujú krvné cievy, patria do skupiny liekov určených na liečbu kardiovaskulárneho systému.

Head CT

Počítačová tomografia hlavy je jednou z najpopulárnejších diagnostických metód používaných v modernej medicíne. S ním môžete získať kompletný obraz o stave mozgu, ako aj o susedných kostných štruktúrach a mäkkých tkanivách.

Zrážanie krvi: príčiny, príznaky a účinky

Akékoľvek narušenie organizmu môže viesť k negatívnym následkom a zhoršeniu zdravia. Veľkú úlohu zohráva tekuté spojivové tkanivo - krv. Mnoho procesov v tele závisí od jej chemického zloženia.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia (NCD) je komplex porúch kardiovaskulárneho systému funkčnej povahy, ktorý sa vyvíja v dôsledku zhoršenej neuroendokrinnej regulácie. Neurocirkulačná dystónia má polyeologickú genézu, je sprevádzaná rôznymi rôznymi, hlavne kardiovaskulárnymi prejavmi, ktoré vznikajú alebo sa zhoršujú pod vplyvom stresových vplyvov, líšia sa benígnym priebehom a uspokojivou prognózou.

Trombocytopénia - čo je toto ochorenie?

Trombocytopénia je termín pre všetky stavy, v ktorých je znížený počet krvných doštičiek v krvi. Patológia je bežnejšia u žien ako u mužov. Detekcia u detí je 1 prípad na 20 tisíc.