Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

Adrenolytiká (adrenergné blokátory) - skupina liekov, ktoré blokujú nervové impulzy, ktoré reagujú na norepinefrín a adrenalín. Ich liečebný účinok je oproti účinku adrenalínu a noradrenalínu na telo. Názov tejto farmaceutickej skupiny hovorí sám za seba - lieky zahrnuté v ňom "prerušujú" činnosť adrenoreceptorov nachádzajúcich sa v srdci a stenách krvných ciev.

Takéto lieky sa široko používajú v kardiológii a terapeutickej praxi na liečenie vaskulárnych a srdcových ochorení. Kardiológovia ich často predpisujú starším ľuďom, u ktorých bola diagnostikovaná arteriálna hypertenzia, srdcové arytmie a iné kardiovaskulárne patológie.

Klasifikácia adrenergných blokátorov

V stenách krvných ciev existujú 4 typy receptorov: beta-1, beta-2, alfa-1, alfa-2-adrenergné receptory. Najbežnejšie sú alfa- a beta-blokátory, ktoré "vypínajú" zodpovedajúce adrenalínové receptory. Existujú tiež alfa-beta blokátory, ktoré súčasne blokujú všetky receptory.

Prostriedky každej skupiny môžu byť selektívne, selektívne prerušujúce iba jeden typ receptora, napríklad alfa-1. A neselektívny so súčasným blokovaním oboch typov: beta-1 a -2 alebo alfa-1 a alfa-2. Napríklad selektívne beta-blokátory môžu mať vplyv len na beta-1.

Všeobecný mechanizmus účinku adrenergných blokátorov

Keď sa norepinefrín alebo adrenalín uvoľní do krvného obehu, adrenoreceptory okamžite reagujú kontaktovaním. V dôsledku tohto procesu sa v tele vyskytujú nasledujúce účinky:

 • plavidlá sú zúžené;
 • pulz sa urýchľuje;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • hladina glukózy v krvi sa zvyšuje;
 • rozšírenie priedušiek.

Ak existujú určité ochorenia, napríklad arytmia alebo hypertenzia, takéto účinky sú pre človeka nežiaduce, pretože môžu vyvolať hypertenznú krízu alebo recidívy choroby. Adrenergné blokátory "vypínajú" tieto receptory, a preto pôsobia presne opačným smerom:

 • dilatačné krvné cievy;
 • zníženie srdcovej frekvencie;
 • zabrániť vysokej krvnej cukre;
 • úzky bronchiálny lumen;
 • zníženie krvného tlaku.

Ide o bežné činnosti charakteristické pre všetky typy látok z adrenolytickej skupiny. Lieky sú však rozdelené na podskupiny v závislosti od účinku na určité receptory. Ich činnosť sa mierne líši.

Časté vedľajšie účinky

Spoločné pre všetky adrenergné blokátory (alfa, beta) sú:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Únava.
 3. Ospalosť.
 4. Závraty.
 5. Zvýšená nervozita.
 6. Možná krátkodobá synkopa.
 7. Prerušenie normálnej aktivity žalúdka a trávenie.
 8. Alergické reakcie.

Keďže liečivá z rôznych podskupín majú mierne odlišné liečebné účinky, nežiaduce účinky ich užívania sa tiež líšia.

Všeobecné kontraindikácie selektívnych a neselektívnych betablokátorov:

 • bradykardia;
 • syndróm slabého sínusu;
 • akútne zlyhanie srdca;
 • atrioventrikulárna a sinoatriálna blokáda;
 • hypotenzia;
 • dekompenzované zlyhanie srdca;
 • alergické na zložky liekov.

Neselektívne blokátory by sa nemali užívať v prípade bronchiálnej astmy a obštrukcie cievnych ochorení, selektívne - v prípade patológie periférneho krvného obehu.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Takéto lieky by mali predpisovať kardiológ alebo terapeut. Nezávislý nekontrolovaný príjem môže viesť k závažným následkom až do smrteľného výsledku kvôli zástave srdca, kardiogénnemu alebo anafylaktickému šoku.

Alfa blokátory

účinok

Adrenergné blokátory alfa-1 receptora dilate krvné cievy v tele: periférne - výrazne sčervenanie pokožky a slizníc; vnútorné orgány - najmä črevo s obličkami. To zvyšuje tok periférneho krvného obehu, zlepšuje mikrocirkuláciu tkaniva. Odolnosť ciev pozdĺž obvodu sa znižuje a tlak sa znižuje a bez reflexnej zvýšenej srdcovej frekvencie.

Znížením návratu venóznej krvi na predsieň a rozšírením "periférie" sa výrazne znižuje záťaž srdca. Vzhľadom na úľavu jeho práce je znížený stupeň hypertrofie ľavej komory, charakteristický pre hypertenzných pacientov a starších pacientov so srdcovými problémami.

 • Ovplyvnite metabolizmus tukov. Alfa-AB znižuje triglyceridy, "zlý" cholesterol a zvyšuje hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou. Tento dodatočný účinok je dobrý pre ľudí trpiacich hypertenziou, ktorí sú zaťažení aterosklerózou.
 • Ovplyvnite výmenu uhľohydrátov. Pri užívaní liekov zvyšuje náchylnosť buniek k inzulínu. Z tohto dôvodu sa glukóza absorbuje rýchlejšie a účinnejšie, čo znamená, že jej hladina sa v krvi nezvyšuje. Táto činnosť je dôležitá pre diabetikov, u ktorých alfa-blokátory znižujú hladinu cukru v krvi.
 • Znížte závažnosť príznakov zápalu v orgánoch močového systému. Tieto nástroje sa úspešne používajú na hyperpláziu prostaty na odstránenie niektorých charakteristických symptómov: čiastočné vyprázdnenie močového mechúra, pálenie v močovej rúre, časté a nočné močenie.

Alfa-2 blokátory adrenalínových receptorov majú opačný účinok: zúženie krvných ciev, zvýšenie krvného tlaku. Preto sa v kardiológii prax nepoužíva. Ale úspešne liečia impotenciu u mužov.

Zoznam liekov

Tabuľka obsahuje zoznam medzinárodných generických názvov liekov zo skupiny blokátorov alfa receptorov.

Adrenergné blokátory (α, β): klasifikácia, použitie, mechanizmus účinku, zoznam liekov

Adrenergné blokátory predstavujú veľkú skupinu liekov, ktoré spôsobujú blokádu receptorov pre adrenalín a norepinefrín. Sú široko používané v terapeutickej a kardiologickej praxi, predpisované všade pre pacientov rôzneho veku, ale hlavne pre starších ľudí, u ktorých je pravdepodobnosť poškodenia ciev a srdca.

Fungovanie orgánov a systémov podlieha pôsobeniu rôznych biologicky účinných látok, ktoré ovplyvňujú určité receptory a spôsobujú určité zmeny - vaskulárnu dilatáciu alebo kontrakciu, zníženie alebo zvýšenie sily kontrakcií srdca, bronchospazmus atď. V určitých situáciách je účinok týchto hormónov nadmerné alebo je potrebné neutralizovať ich účinky v súvislosti s ochorením.

Adrenalín a norepinefrín sú vylučované adrenálnym medulou a majú širokú škálu biologických účinkov - vazokonstrikciu, zvýšený tlak, zvýšené hladiny cukru v krvi, dilatované priedušky, relaxáciu črevného svalu, dilatovaných žiakov. Tieto javy sú možné v dôsledku uvoľňovania hormónov v periférnych nervových zakončeniach, z ktorých nevyhnutné impulzy prechádzajú do orgánov a tkanív.

Pri rôznych chorobách je nevyhnutné zablokovať adrenergné impulzy na elimináciu účinkov adrenalínu a norepinefrínu. Na tento účel sa používajú adrenergné blokátory, ktorých mechanizmom je blokovanie adrenoreceptorov, proteínových molekúl na adrenalín a noradrenalín, zatiaľ čo tvorba a sekrécia samotných hormónov nie je narušená.

Klasifikácia adrenoblokiruyuschih látok

V cievnych stenách a srdci sú umiestnené receptory alfa-1, alfa-2, beta-1 a beta-2. V závislosti od typu inaktivovaných receptorov sú izolované alfa- a beta-blokátory.

Uvádzajú sa fentolamín, tropafen, pirroksan na alfa-adrenergné blokátory, anaprilín, labetalol, atenolol a ďalšie prostriedky, ktoré inhibujú aktivitu beta-receptorov. Prípravky prvej skupiny vypínajú iba tie účinky adrenalínu a noradrenalínu, ktoré sú sprostredkované alfa receptorami, druhým beta-adrenergným receptorom.

Na zvýšenie účinnosti liečby a na odstránenie niektorých vedľajších účinkov boli vyvinuté selektívne blokátory adrenoceptorov, ktoré pôsobia striktne na špecifický typ receptora (α1,2, β1,2).

Adrenergné blokujúce skupiny

 1. Alfa blokátory:
  • α-1-adrenoblokátory - prazosín, doxazosin;
  • a-2-blokátory - yohimbín;
  • a-1,2-blokátory - fentolamín, pirroksan, nicergolín.
 1. Beta-blokátory:
  • kardioselektívne (β-1) adrenoblokátory - atenolol, bisoprolol;
  • neselektívne β-1,2-adrenergné blokátory - propranolol, sotalol, timolol.
 1. Blokátory alfa aj beta adrenergných receptorov - labetalol, carvedilol.

Alfa blokátory

Alfa-blokátory (alfa-AB), ktoré blokujú rôzne typy alfa receptorov, pôsobia rovnakým spôsobom a dosahujú rovnaké farmakologické účinky a rozdiel v ich použití je v počte nežiaducich reakcií, ktoré sú zo zrejmých dôvodov viac v alfa 1,2 blokátory, pretože sú okamžite nasmerované na všetky adrenalínové receptory.

Prípravy tejto skupiny prispievajú k rozšíreniu vaskulárneho lumenu, ktorý je viditeľný najmä na koži, slizniciach, črevnej stene, obličkách. S nárastom kapacity periférneho krvného obehu sa odolnosť cievnych stien a systémový arteriálny tlak znižuje, takže mikrocirkulácia a prietok krvi na okraji obehového systému je značne uľahčený.

Zníženie venózneho návratu vďaka rozšíreniu a uvoľneniu "periférie" pomáha znižovať zaťaženie srdca, čím sa jeho práca stáva ľahšou a stav tela sa zlepšuje. Alfa-adrenergné blokátory pomáhajú znižovať stupeň hypertrofie steny ľavej komory uľahčovaním práce tela, nespôsobujú tachykardiu, ktorá sa často vyskytuje pri použití viacerých antihypertenzív.

Okrem vazodilatátora a hypotenzívneho účinku alfa-AB na lepšiu zmenu indikátorov metabolizmu tukov pomáha znižovať celkový cholesterol a triglyceridy, čím zvyšuje koncentráciu antiaterogénnych frakcií tuku, preto ich účel je možný pri obezite a dyslipoproteinémii rôzneho pôvodu.

Pri použití α-blokátorov sa mení aj metabolizmus uhľohydrátov. Bunky sú citlivejšie na inzulín, takže cukr je lepšie a rýchlejšie absorbovaný, čo zabraňuje hyperglykémii a normalizuje hladinu glukózy v krvi. Tento účinok je veľmi dôležitý u pacientov s cukrovkou.

Zvláštnym rozsahom alfa-blokátorov je urologická patológia. Preto sa a-adrenergné blokujúce lieky široko používajú pri hyperplázii prostaty kvôli schopnosti zmierniť niektoré z jej symptómov (nočné močenie, čiastočné vyprázdnenie močového mechúra, pocit pálenia v močovej rúre).

Alfa-2 adrenergné blokátory majú slabý účinok na cievne steny a srdce, preto nie sú v kardiológii populárne, avšak počas klinických štúdií sa pozoroval živý účinok na sexuálnu sféru. Táto skutočnosť bola príčinou ich menovania so sexuálnou dysfunkciou u mužov.

Indikácie pre použitie alfa-AB sú:

 • Poruchy periférneho krvného toku - Raynaudova choroba, akrocyanóza, diabetická mikroangiopatia);
 • migréna;
 • feochromocytóm;
 • Trofické lézie mäkkých tkanív končatín, najmä pri ateroskleróze, omrzliny, spáleniny;
 • hypertenzia;
 • Dôsledky mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty, vaskulárna demencia;
 • Chronické zlyhanie srdca;
 • Adenóm prostaty;
 • Anestézia a chirurgia - na prevenciu hypertenzných kríz.

Prazosín, doxazosín sa aktívne používajú pri liečbe hypertenzie, tamsulozín, terazozín sú účinné pri hyperplázii prostaty. Pirroksan má sedatívny účinok, zlepšuje spánok, zmierňuje svrbenie alergickou dermatitídou. Okrem toho, vzhľadom na schopnosť inhibovať činnosť vestibulárneho aparátu, môže byť pirroksan predpísaný pre morskú a vzdušnú nevoľnosť. V praxi užívania drog sa používa na zníženie prejavov abstinenčného syndrómu a odvykania od alkoholu.

Nicergolin je používaný neurológmi pri liečbe dyscirkulatívnej encefalopatie, cerebrálnej arteriosklerózy, indikovanej pre akútne a chronické poruchy cerebrálneho krvného toku, prechodných ischemických záchvatov a môže byť predpísaný na úrazy hlavy, aby sa zabránilo migrénovým záchvatom. Má vynikajúci vazodilatačný účinok, zlepšuje krvný obeh v končatinách a preto sa používa v patológii periférneho lôžka (Raynaudova choroba, ateroskleróza, diabetes atď.).

Beta blokátory

Beta-blokátory (beta-AB), používané v medicíne, sú zamerané buď na oba typy beta-receptorov (1,2), alebo na beta-1. Prvá sa nazýva neselektívna, druhá - selektívna. Selektívne beta-2-AB sa nepoužíva na terapeutické účely, pretože nemá významné farmakologické účinky, zvyšok je široko rozložený.

základné pôsobenie betablokátorov

Beta-blokátory majú širokú škálu účinkov spojených s inaktiváciou beta receptorov krvných ciev a srdca. Niektoré z nich sú schopné nielen blokovať, ale aj do určitej miery aktiváciu receptorových molekúl - tzv. Vnútornú symetomimetickú aktivitu. Táto vlastnosť je známa pre neselektívne lieky, zatiaľ čo selektívne beta-1-blokátory ju nemajú.

Beta-blokátory sú široko používané pri liečení ochorení kardiovaskulárneho systému - ischémia myokardu, arytmia, hypertenzia. Znižujú frekvenciu kontrakcií srdca, znižujú krvný tlak a poskytujú anestetický účinok na angínu. Depresia koncentrácie pozornosti je spojená s depresiou centrálneho nervového systému samostatnými prípravkami, čo je dôležité pre vodičov dopravy a ľudí, ktorí sa zaoberajú intenzívnou fyzickou a duševnou prácou. Súčasne môže byť tento účinok použitý pri úzkostných poruchách.

Neselektívne betablokátory

Prostriedky neselektívneho účinku prispievajú k znižovaniu kontrakcií srdca, čiastočne znižujú celkovú vaskulárnu periférnu rezistenciu, majú hypotenzívny účinok. Kontraktilná aktivita myokardu sa znižuje, preto sa množstvo kyslíka požadované pre prácu srdca znižuje a preto sa zvyšuje rezistencia na hypoxiu (napríklad pri ischemickej chorobe).

Znížením cievneho tonusu znížením uvoľňovania renínu do krvného obehu sa dosiahne hypotenzný účinok beta-AB pri hypertenzii. Majú antihypoxický a antitrombotický účinok, znižujú činnosť excitačných centier v srdcovom vedení a zabraňujú arytmiám.

Beta-blokátory tónujú hladké svaly priedušiek, maternice, gastrointestinálneho traktu a zároveň uvoľňujú zvierač močového mechúra.

Ovplyvnené účinky umožňujú beta-blokátory znížiť pravdepodobnosť infarktu myokardu a náhle koronárnu smrť, podľa niektorých zdrojov, na polovicu. Pacienti s ischémiou srdca počas užívania poznamenávajú, že bolestivé záchvaty sa zriedkajú, zvyšuje sa odolnosť voči fyzickému a psychickému stresu. U pacientov s hypertenziou s neselektívnym beta-AB sa riziko akútnych porúch obehu v mozgu a ischémie myokardu zníži.

Schopnosť zvýšiť tón myometria umožňuje použitie liekov tejto skupiny v pôrodníckej praxi na prevenciu a liečbu atonického krvácania počas pôrodu, stratu krvi počas operácií.

Selektívne betablokátory

Selektívne beta-blokátory pôsobia primárne na srdce. Ich vplyv sa znižuje na:

 1. Znížte srdcovú frekvenciu;
 2. Zníženie aktivity sínusového uzla, dráh a myokardu, čím sa dosiahne antiarytmický účinok;
 3. Zníženie potrebného kyslíkového myokardu - antihypoxického účinku;
 4. Znížený tlak v systéme;
 5. Obmedzenie centra nekrózy pri infarkte.

Pri vymenovaní beta-blokátorov sa zníži zaťaženie srdcového svalu a objem krvi vstupujúci do aorty z ľavej komory v čase systoly. U pacientov užívajúcich selektívne lieky sa riziko tachykardie zníži pri zmene polohy z polohy na vertikálnu.

Klinickým účinkom kardioselektívnych beta-blokátorov je zníženie frekvencie a závažnosti záchvatov angíny, zvýšenie odolnosti voči fyzickému a psycho-emocionálnemu stresu. Okrem zlepšenia kvality života znižujú úmrtnosť na srdcové choroby, pravdepodobnosť hypoglykémie pri cukrovke, bronchospazmus u astmatikov.

Zoznam selektívnych beta-AB obsahuje mnoho látok vrátane atenololu, acebutololu, bisoprololu, metoprololu (egilok), nebivololu. Medzi neselektívne blokátory adrenergnej aktivity patria nadolol, pindolol (whisky), propranolol (anaprilin, obzidan), timolol (očné kvapky).

Indikácie pre vymenovanie beta-blokátorov zvážte:

 • Zvýšený systémový a vnútroočný tlak (glaukóm);
 • tachykardia;
 • Ischemická choroba srdca (angina pectoris, infarkt myokardu);
 • Prevencia migrény;
 • Hypertrofická kardiomyopatia;
 • Feochromocytóm, tyreotoxikóza.

Beta-blokátory sú závažnou skupinou liekov, ktoré môžu predpisovať len lekári, avšak v tomto prípade sú možné nežiaduce reakcie. Pacienti môžu mať bolesti hlavy a závrat, sťažovať sa na slabý spánok, slabosť, znížené emocionálne zázemie. Vedľajším účinkom môže byť hypotenzia, zníženie srdcovej frekvencie alebo jej poruchy, alergické reakcie, dýchavičnosť.

Neselektívnymi betablokátormi v počte vedľajších účinkov hrozí srdcové zlyhanie, zhoršenie zraku, mdloby, príznaky respiračného zlyhania. Očné kvapky môžu spôsobiť podráždenie sliznice, pocit pálenia, slzenie, zápalové procesy v očných tkanivách. Všetky tieto príznaky vyžadujú konzultáciu s odborníkom.

Pri predpisovaní beta-blokátorov bude lekár vždy brať do úvahy prítomnosť kontraindikácií, z ktorých je viac v prípade selektívnych liekov. Nie je možné predpísať blokátory adrenoreceptorov pacientom s patogénom vedenia v srdci ako blokády, bradykardia, sú zakázané v kardiogénnom šoku, individuálna precitlivenosť na zložky lieku, akútne alebo chronické dekompenzované zlyhanie srdca, bronchiálna astma.

Selektívne beta-blokátory nie sú priradené tehotným ženám a dojčiacim matkám, ani pacientom s patológiou distálneho prietoku krvi.

Používanie alfa-beta-blokátorov

Prípravky zo skupiny a, ß-blokátorov prispievajú k zníženiu systémového a vnútroočného tlaku, zlepšujú ukazovatele metabolizmu tukov (znižujú koncentráciu cholesterolu a jeho derivátov, zvyšujú podiel anti-aterogénnych lipoproteínov v krvnej plazme). Rozšírenie krvných ciev, zníženie tlaku a záťaže myokardu, neovplyvňujú prietok krvi v obličkách a celkový periférny vaskulárny odpor.

Liečivá pôsobiace na dva typy receptorov pre adrenalín zvyšujú kontraktilitu myokardu, v dôsledku čoho ľavá komora kompletne vyhodí celý objem krvi do aorty v čase jej kontrakcie. Tento účinok je dôležitý pri zvyšovaní srdca, pri rozširovaní jeho dutín, čo je často prípad srdcového zlyhania, srdcových chýb.

Pri predpisovaní pacientom so srdcovým zlyhaním zlepšujú funkcie α, β-adrenergných blokátorov funkciu srdca, čím sa pacienti stávajú odolnejšími voči fyzickému a emočnému úsiliu, zabraňujú tachykardii a mŕtvici so srdcovou bolesťou sa stávajú zriedkavejšími.

S pozitívnym účinkom primárne na srdcový sval, α, β-blokátory znižujú mortalitu a riziko komplikácií pri akútnom infarkte myokardu, dilatačnej kardiomyopatii. Dôvodom ich vymenovania sú:

 1. Hypertenzia vrátane krvácania;
 2. Kongestívne srdcové zlyhanie - v kombinácii s inými skupinami liekov podľa schémy;
 3. Chronická ischémia srdca vo forme stabilnej angíny;
 4. Niektoré typy srdcovej arytmie;
 5. Zvýšený vnútroočný tlak - aplikovaný topicky v kvapkách.

Počas podávania liekov v tejto skupine sú možné vedľajšie účinky, ktoré odrážajú účinok lieku na oba typy receptorov - a to aj alfa a beta:

 • Závraty a bolesť hlavy spojené so znížením krvného tlaku, možným mdlobom;
 • Slabosť, pocit únavy;
 • Zníženie frekvencie kontrakcií srdca, zhoršenie vedenia impulzov pozdĺž myokardu až po blokády;
 • Depresívne stavy;
 • Zmeny krvného obrazu - pokles počtu leukocytov a krvných doštičiek, ktorý je krvácavý;
 • Edém a prírastok hmotnosti;
 • Dyspnoe a bronchospazmus;
 • Alergické reakcie.

Toto je neúplný zoznam možných účinkov, o ktorých si pacient môže prečítať všetky informácie v návode na použitie pre konkrétnu drogu. Nepoužívajte paniku a nájdite taký impozantný zoznam možných nežiaducich reakcií, pretože frekvencia ich výskytu je nízka a zvyčajne je liečba dobre znášaná. Ak existujú kontraindikácie pre konkrétne látky, lekár bude môcť vybrať iný nástroj s rovnakým mechanizmom účinku, ale pre pacienta bezpečný.

Alfa-beta-blokátory sa môžu používať vo forme kvapiek na liečbu zvýšeného vnútroočného tlaku (glaukóm). Pravdepodobnosť systémového účinku je malá, ale stále stojí za to mať na pamäti niektoré možné prejavy liečby: hypotenzia a zníženie srdcovej frekvencie, bronchospazmus, dýchavičnosť, pocit tepu a slabosť, nevoľnosť a alergické reakcie. Keď sa objavia tieto príznaky, je nevyhnutné urýchlene prejsť na oftalmológov na opravu liečby.

Rovnako ako každá iná skupina liekov, α, β-blokátory majú kontraindikácie pre použitie, ktoré sú známe terapeutom, kardiológom a ďalším lekárom, ktorí ich používajú v praxi.

Tieto prostriedky by nemali byť predpísané pacientom so zhoršeným vedením impulzov v srdci (sinoatriálny blok, AV blok 2-3 stupňov, sínusová bradykardia s pulznou frekvenciou menej ako 50 za minútu), pretože ďalej zhoršia ochorenie. Vzhľadom na účinok zníženia tlaku sa tieto lieky nepoužívajú pri hypotenzii s kardiogénnym šokom, dekompenzovaným srdcovým zlyhaním.

Individuálna neznášanlivosť, alergie, ťažké poškodenie pečene, choroby s bronchiálnou obštrukciou (astma, obštrukčná bronchitída) sú tiež prekážkou pri užívaní adreno-blokátorov.

Alfa-beta-blokátory nie sú priradené očakávaným matkám a dojčiacim ženám kvôli možným negatívnym účinkom na plod a tela dieťaťa.

Zoznam liekov s beta-adrenoblokiruyuschimi účinky je veľmi široký, prijímajú veľké množstvo pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami na celom svete. S vysokou účinnosťou sú zvyčajne dobre tolerované, relatívne zriedkavo spôsobujú nežiaduce reakcie a môžu byť predpísané dlho.

Tak ako každý iný liek, betablokátor sa nemôže používať samostatne bez lekárskeho dozoru, aj keď pomáha zmierniť tlak alebo odstrániť tachykardiu od blízkeho príbuzného alebo suseda. Pred použitím takýchto liekov je potrebné dôkladné vyšetrenie s presným stanovením diagnózy, aby sa eliminovalo riziko nežiaducich reakcií a komplikácií, ako aj konzultácia s terapeutom, kardiológa a oftalmológom.

Buďte vždy
v nálade

Alfa-blokátory - zoznam, funkcie, klasifikácia a akcia

Od masterweb

K dispozícii po registrácii

Doteraz sa beta a alfa-blokátory aktívne používajú v rôznych oblastiach medicíny a farmakológie. Lekárne predávajú rôzne druhy liečiv na základe týchto látok. Je pravda, že pre svoju vlastnú bezpečnosť je potrebné poznať ich mechanizmus účinku, vedľajšie účinky. Ďalej uvažujeme o klasifikácii týchto liekov, zistiť, aké funkcie majú a zvážiť rozsah ich aplikácie.

Všeobecné charakteristiky týchto liekov

Alfa-blokátory ovplyvňujú adrenoreceptory umiestnené v stenách srdca a krvných ciev. Táto skupina liekov dostala svoje meno priamo kvôli faktu, že blokujú účinky adrenoreceptorov. Normálny stav je, keď sú adrenoreceptory voľné. V tomto prípade môžu pôsobiť norepinefrín alebo adrenalín, ktoré sa objavujú v krvnom riečisku. Adrenalín počas väzby na adrenergné receptory môže vyvolať nasledujúce účinky:

 • Vasokonstrikčný účinok. Keď k tomu dôjde, dôjde k ostrému zúženiu lumen krvných ciev.
 • Hypertenzívny účinok, na pozadí ktorého stúpa tlak.
 • Antialergický účinok.
 • Bronchodilatačný účinok, vďaka ktorému expanduje lumen priedušiek.
 • Hyperglykemický účinok pri zvyšovaní hladiny glukózy v krvi.

Prípravky kategórie alfa-adrenergného blokovania vypínajú adrenoreceptory, ktoré pôsobia opačne ako adrenalín, to znamená, že prispievajú k rozšíreniu ciev, znižujú tlak a súčasne zužujú prieduškové prieduchy a znižujú hladinu glukózy. Toto sú najčastejšie účinky, ktoré sú vlastné absolútne všetkým liečivám v tejto farmakologickej kategórii bez výnimky.

Zoznam alfablokátorov bude uvedený nižšie.

Viac o adrenoreceptoroch

Telo je dobre koordinovaný mechanizmus. Spojenie medzi periférnymi orgánmi, mozgom a tkanivami je zabezpečené špeciálnymi signálmi. Prenos týchto signálov je založený na špeciálnych receptoroch. Keď sa receptory viažu na ich ligandy (niektoré látky, ktoré rozpoznávajú konkrétny receptor), poskytujú ďalší prenos signálu, počas ktorého sú aktivované špecifické enzýmy.

Príkladom takého páru sú adrenoreceptory katecholamínov. Zahŕňajú adrenalín, dopamín a norepinefrín. Existuje niekoľko typov adrenoreceptorov, z ktorých každý môže spustiť signalizačnú kaskádu, v dôsledku čoho sa v ľudskom organizme vyskytujú rôzne reorganizácie.

Prípravky alfa-blokátorov na prostatitídu sú veľmi často predpísané.

Alfa-adrenoreceptory - čo je to?

Tieto prvky zahŕňajú alfa 1 a 2 adrenoreceptory:

 • Adrenoreceptor alfa 1 je umiestnený v arteriolách, poskytuje kŕče, zvyšuje tlak a minimalizuje vaskulárnu permeabilitu.
 • Alpha 2 znižuje krvný tlak. Alfa-blokátory pre hypertenziu sú veľmi účinné.

Beta adrenoreceptory

Tieto prvky zahŕňajú beta 1, 2 a 3 adrenoreceptory:

 • Beta zvyšuje srdcový tep a okrem toho zvyšuje tlak.
 • Beta 2 zvyšuje množstvo glukózy, ktorá vstupuje do krvi.
 • Beta 3 sa nachádza v tukovom tkanive. Pri napájaní sa vytvára energia spolu so zvýšenou produkciou tepla.

Alfa 1 a beta 1 viažu norepinefrín. A alfa 2 a beta 2 zase viažu norepinefrín a adrenalín. Stojí za to povedať, že adrenoreceptory beta 2 lepšie zachytili adrenalín.

Ako fungujú alfa a beta blokátory?

Mechanizmus farmaceutického účinku na adrenoreceptory

Existujú dve kategórie zásadne odlišných liekov:

 • Stimulanty, ktoré sú adrenergnými agonistami alebo agonistami.
 • Blokátory pôsobia ako adrenolitikami a adrenoblokátory.

Účinok alfa 1 adrenomimetika je založený na stimulácii adrenergných prvkov, v dôsledku čoho sa v ľudskom tele vyskytujú rôzne zmeny. Zoznam týchto liekov zahŕňa "Oxymetazolín" spolu s "Ibopamínom", "Kokaínom" a "Sidnofenom".

Účinok alfa-blokátorov je založený na inhibícii adrenergných receptorov. V tomto prípade adrenoreceptory spúšťajú diametrálne odlišné zmeny. Zoznam týchto liekov je "Yohimbin" spolu s "Pindolol" a "Esmolol".

Adrenolytiká spolu s adrenergnými mimetikami sú antagonistické látky. Ďalej sa zaoberáme klasifikáciou tejto kategórie drog.

Klasifikácia adrenoblokátorov liekov

Systémová adrenolytika je spravidla odpudzovaná typom adrenoreceptorov, ktoré tento blokátor inhibuje. Vypúšťajú:

 • Alfa-blokátory, vrátane blokátorov alfa 1 a alfa 2.
 • Beta-blokátory, vrátane blokátorov beta 1 a beta 2.

Adrenergné blokátory sú schopné inhibovať jeden receptor alebo niekoľko naraz. Napríklad látka pindodol môže blokovať beta 1 a 2 adrenoreceptory. Také adrenoblokátory sa nazývajú neselektívne. Látka esmolod ovplyvňuje iba beta 1 adrenergné receptory. Táto adrenolytika sa nazýva selektívna.

Sérii beta-blokátorov vo forme "Acetobutololu", "Oxpenololu" a iných má stimulačný účinok na beta-adrenoreceptory. Často sú predpísané ľuďom, ktorí trpia bradykardiou. Táto schopnosť sa nazýva sympatomická vnútorná činnosť, iným spôsobom "VSA". Táto terminológia používajú hlavne lekári.

Zoznamy látok v tejto skupine

Dnes sú tieto lieky považované za najlepšie alfablokátory:

 • Liečba "Alfuzosín". Tento liek je indikovaný na hypertrofiu myokardu a prostatitídu. Treba mať na pamäti, že keď užívate, ľudia môžu mať dýchavičnosť, opuch rúk a nôh.
 • Liek "Urapidil" má rovnaké náznaky ako predchádzajúci nástroj. To je tiež často predpísané pre impotenciu u mužov. Mal by sa však brať opatrne, pretože je schopný znížiť tlak na kritické hodnoty.
 • Liek "Yohimbin" sa užíva aj pre impotenciu u mužov. Ale na pozadí jeho používania sa môžu vyskytnúť problémy s močením.
 • Nástroj "Nicergolin" sa používa na poruchy periférneho krvného obehu. Tento liek môže spôsobiť poruchy spánku.
 • Liek "Fentolamín" sa používa v prítomnosti patologických procesov v mäkkých tkanivách nohy a ramien. Vedľajšie účinky zahŕňajú skutočnosť, že tento liek môže vyvolať horúčkovitý stav.
 • Liek "Proroxan" je predpísaný pacientom s aterosklerózou.

Mechanizmy účinkov týchto liekov

Kľúčovým účinkom alfa-adrenergných blokátorov spočíva spravidla ich schopnosť interagovať s cievnymi a srdcovými adrenoreceptormi. Pracujú takým spôsobom, že ich vypínajú. Alfa-adrenergné blokátory interagujú s receptormi namiesto adrenalínu a norepinefrínu, v dôsledku takéhoto konkurenčného kontaktu môžu spôsobiť úplne opačný účinok, ktorý bude pozostávať z nasledujúcich:

 • Zníženie priemeru lúmenu krvných ciev.
 • Zvýšenie krvného tlaku.
 • Uvoľnenie väčšieho množstva glukózy do krvi.

Dnes existujú rôzne lieky na báze alfa-adrenoblakatorov, ktoré sa používajú pre bežné a veľmi špecifické farmakologické vlastnosti tejto línie liečiv. Je zrejmé, že rôzne skupiny blokátorov môžu mať rôzne účinky na telo. Existujú tiež rôzne mechanizmy ich fungovania.

Alfa-adrenergné blokátory proti alfa 1 a 2 receptorom sa primárne používajú ako vazodilatačné liečivá. Zvýšený vaskulárny lumen vedie k zlepšenému prívodu krvi do tela. Lieky v tejto kategórii sú spravidla určené na pomoc črevám a obličkám. Na pozadí ich príjmu u ľudí sa tlak normalizuje, množstvo žilovej krvi v dutých žilách klesá (tento indikátor sa v medicíne nazýva venózny návrat), čo znižuje zaťaženie srdca.

Lieky sa široko používajú na liečbu sedavých pacientov a chorých ľudí s obezitou. Alfa-adrenergné blokátory môžu zabrániť výskytu reflexného srdcového tepu. Na pozadí aplikácie prezentujeme niekoľko kľúčových účinkov:

 • Dosiahnuté vyloženie srdca.
 • Normálny krvný obeh.
 • Dýchavičnosť sa znižuje.
 • Absorpcia inzulínu sa urýchli.
 • Tlak v malom kruhu krvného obehu klesá.

Mechanizmus beta-blokátorov

Po prvé, beta-blokátory neselektívnych účinkov sú určené na boj proti ischemickej chorobe srdca. Tieto lieky znižujú pravdepodobnosť infarktu myokardu. Zníženie množstva renínu v krvi sa dosiahne použitím alfa-adenoblokátorov v prítomnosti pacienta s hypertenziou. Beta blokátory aktívne podporujú prácu srdca. Keď sa dosiahne tento účinok:

 • Normalizácia srdcovej frekvencie.
 • Dosiahnutie antiarytmického účinku.
 • Antihypoxický účinok.
 • Izolácia oblasti nekrózy počas infarktu.

Betablokátory sú často predpisované jednotlivcom, ktorých činnosť súvisí s fyzickým a mentálnym preťažením.

Je známe, že alfa-blokátory z prostaty pomáhajú. Je to tak?

Indikácie používania liekov

Ak je teda vhodné používať alfa blokátory? Existuje niekoľko základných symptómov a patológií, proti ktorým sú pacientom predpísané tieto lieky:

 • Za prítomnosti Raynaudovej choroby. Na pozadí tohto ochorenia sa vyskytujú kŕče v prstoch. Po uplynutí času môžu byť prsty opuchnuté spolu s kyanidovým sfarbením a môžu sa vyvinúť aj vredy.
 • V prítomnosti akútnych bolestí hlavy a migrény.
 • V prípade hormonálne aktívnej tvorby nádorov obličiek.
 • Na liečbu hypertenzie.
 • V prípade diagnostiky arteriálnej hypertenzie.
 • Pri liekoch prostaty sú alfa-blokátory nepostrádateľné.

Okrem toho existuje množstvo ochorení, ktorých liečba je založená na týchto liekoch. Kľúčovými oblasťami, v ktorých sa používajú adrenergné blokátory, sú kardiológia a urológia.

Aplikácia v kardiológii

Stojí za zmienku, že pojmy "hypertenzia" a "hypertenzia" sú veľmi často zmätené. Hypertenzia je ochorenie, ktoré sa často stáva chronickým. V prítomnosti hypertenzie sú ľudia diagnostikovaní s vysokým krvným tlakom. A priamo zvyšovať je arteriálna hypertenzia. Hypertenzia je príznakom ochorenia a hypertenzia je choroba. Na pozadí trvalého hypertenzného stavu človek zvyšuje riziko mŕtvice alebo infarktu.

Použitie liekov alfa-blokátorov na hypertenziu sa dlhodobo dostalo do lekárskej praxe. Na liečbu hypertenzie sa látka používa terazosín. Pod vplyvom sa frekvencia srdcových kontrakcií u pacientov zvyšuje v menšom rozsahu.

Prípravky alfa-adrenergných blokátorov produkujú antihypertenzívny účinok, ktorý spočíva v blokovaní vazokonstrikčného nervového impulzu. V dôsledku toho sa lumen v nádobách zvyšuje a tlak sa zase rýchlo normalizuje.

Je dôležité poznamenať, že antihypertenzívna liečba má svoje vlastné nástrahy. Faktom je, že pod vplyvom alfa-adrenoblokátorov tlak na ľudí klesá nerovnomerne. Hypotonický efekt prevažuje vo vzpriamenej polohe, v súvislosti s tým, keď sa póza zmení, pacient môže stratiť vedomie.

Alfa-blokátory sa používajú aj vtedy, keď má pacient hypertenznú krízu. Je pravda, že v tomto prípade môžu mať iba sprievodný účinok. Pri príjme týchto liekov sa vyžaduje konzultácia s lekárom.

Treba zdôrazniť, že samotné alfablokátory sa nedokážu vyrovnať s hypertenziou, pretože primárne postihujú malé cievy. V tomto ohľade sa často používajú na liečbu ochorení periférneho a cerebrálneho obehu. Antihypertenzívny účinok je charakteristický pre betablokátory.

Zoznam alfablokátorov liekov sa neustále aktualizuje.

Použitie v oblasti urológie

Adrenolytiká sa aktívne používajú pri liečbe najčastejších urologických ochorení - prostatitídy. Použitie adrenergných blokátorov v prítomnosti prostatitídy je spôsobené ich schopnosťou blokovať alfa-adrenergné receptory v oblasti hladkých svalov močového mechúra a prostaty. Prípravky vo forme "tamsulozínu" a "Alfuzosínu" sa používajú na liečbu prostatického adenómu a chronickej prostatitídy.

Účinok blokátorov sa neobmedzuje iba na boj proti prostatitíde. Takéto lieky stabilizujú proces odtoku moču, vďaka ktorému sa metabolické produkty vylučujú z tela spolu s patogénnymi baktériami. Aby sa dosiahol plný účinok liekov, zvyčajne sa vyžaduje dvojtýždňový kurz.

Je vždy možné predpísať alfa-blokátory v adenóme?

Kontraindikácie liečby

Existuje celý rad možných kontraindikácií. Najprv hovoríme o individuálnej neznášanlivosti týchto liekov na pacienta. Nemali by ste ich užívať v prípade syndrómu sinusových uzlín alebo na pozadí sínusovej blokády.

Ak má pacient ochorenie pľúc, či už ide o bronchiálnu astmu alebo obštrukčné ochorenie, je tiež kontraindikovaná liečba alfa-blokátormi. Za prítomnosti závažného ochorenia pečene a okrem toho s vredom alebo s diabetom sa tieto lieky tiež neodporúčajú. Táto skupina liekov je kontraindikovaná počas tehotenstva a dojčenia.

Vedľajšie účinky

Alfa-blokátory môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov u pacientov, ako je nevoľnosť, mdloby, problémy so stolicí, závraty, hypertenzia počas zmeny polohy a tak ďalej.

Alpha 1 vyvoláva takéto vedľajšie príznaky ako pokles tlaku, zvýšenie srdcovej frekvencie spolu s rozostřením očí, opuch končatín a smäd. Okrem toho môže dôjsť k bolestivej erekcii u mužov alebo naopak k poklesu sexuálnej túžby a vzrušenia. Nie je vylúčená bolesť chrbta a v oblasti za hrudnou kosťou.

Blokátory alfa-2 spôsobujú úzkosť a menšiu frekvenciu močenia. Okrem toho sa môžu objaviť príznaky hyperreaktivity, ktoré vedú k nespavosti, bolestiam srdca a dolných končatín a navyše ku zlej chuti do jedla.

Prehodnotili sme zoznam liekov blokujúcich alfa-blokátory.

Adrenergné blokátory - čo to je?

Pri liečbe chorôb srdca a krvných ciev hrajú dôležitú úlohu blokátory. Ide o lieky, ktoré inhibujú činnosť adrenergných receptorov, čo pomáha predchádzať zúženiu žilových stien, znižuje vysoký tlak a normalizuje srdcový rytmus.

Na liečenie srdcových a cievnych ochorení sa používajú adrenergné blokátory.

Čo sú adrenoblockery?

Adrenergné blokátory (adrenolytiká) sú skupina liekov, ktoré ovplyvňujú adrenergné impulzy v cievnych stenách a srdcovom tkanive, ktoré reagujú na adrenalín a norepinefrín. Ich mechanizmom účinku je to, že blokujú tie isté adrenergné receptory, v dôsledku ktorých sa dosiahne terapeutický účinok potrebný pre srdcové patológie:

 • pokles tlaku;
 • rozširuje lumen v nádobách;
 • zníženie hladiny cukru v krvi;

Klasifikácia liekov adrenolitikov

Receptory umiestnené v cievach a hladké svaly srdca sú rozdelené na alfa-1, alfa-2 a beta-1, beta-2.

V závislosti od adrenergných impulzov, ktoré sa blokujú, existujú tri hlavné skupiny adrenolytikov:

 • alfa-blokátory;
 • beta-blokátory;
 • alfa beta-blokátory.

Každá skupina inhibuje iba tie manifestácie, ktoré vznikajú v dôsledku práce špecifických receptorov (beta, alfa alebo alfa-beta súčasne).

Blokátory alfa adrenergných receptorov

Alfa blokátory môžu byť 3 typy:

 • lieky, ktoré blokujú alfa-1 receptory;
 • lieky ovplyvňujúce alfa-2 impulzy;
 • kombinované lieky, ktoré blokujú alfa-1,2 impulzy.

Hlavná skupina alfablokátorov

Farmakológia skupinových liekov (hlavne blokátory alfa-1) - zvýšenie lumenu v žilách, artériách a kapilárach.

To umožňuje:

 • znížiť odolnosť cievnych stien;
 • znížiť tlak;
 • minimalizovať zaťaženie srdca a uľahčiť jeho prácu;
 • znížiť stupeň zahustenia steny ľavej komory;
 • normalizovať tuk;
 • stabilizovať metabolizmus sacharidov (zvýšená citlivosť na inzulín, normálny cukor v plazme).

Tabuľka "Zoznam najlepších alfa adrenergných blokátorov"

obdobie tehotenstva a dojčenia;

závažné poruchy pečene;

závažné srdcové chyby (aortálna stenóza)

hrudný nepohodlie vľavo;

dýchavičnosť, dýchavičnosť;

objavenie opuchu ramien a nôh;

zníženie tlaku na kritické hodnoty

podráždenosť, zvýšená aktivita a podráždenosť;

problémy s močením (zníženie množstva vylučovanej tekutiny a frekvencia nutkania)

Poruchy periférneho prietoku krvi (diabetická mikroangiopatia, akrocyanóza)

Patologické procesy v mäkkých tkanivách paží a nôh (ulceračné procesy spôsobené nekrózou buniek v dôsledku tromboflebitídy, pokročilá ateroskleróza

zvýšiť množstvo potu;

stály pocit chladu v nohách a ramenách;

horenie (zvýšenie teploty);

Medzi alfa adrenergnými blokátormi novej generácie má Tamsulosin vysokú účinnosť. Používa sa pri prostatitíde, pretože znižuje tón mäkkých tkanív prostaty, normalizuje tok moču a znižuje nepríjemné symptómy u benígnych lézií prostaty.

Liečivo je dobre znášané telom, ale môžu to byť vedľajšie účinky:

 • vracanie, hnačka;
 • závrat, migréna;
 • búšenie srdca, bolesť na hrudníku;
 • alergická vyrážka, nádcha.
Tamsulozín sa neodporúča používať s individuálnou intoleranciou na zložky lieku, zníženým tlakom, ako aj v prípade závažných ochorení obličiek a pečene.

Beta blokátory

Farmakológia liekov skupiny beta-blokátorov spočíva v tom, že interferujú so stimuláciou adrenalínových beta1 alebo beta1.2 impulzov. Takýto účinok zabraňuje zvýšeniu kontrakcií srdca a inhibuje veľkú rozvinutú krv a tiež neumožňuje ostrú expanziu prieduškového lúmenu.

Všetky beta adrenoblokátory sú rozdelené na 2 podskupiny - selektívne (kardioselektívne, antagonisty beta-1 receptora) a neselektívne (blokujú adrenalín v dvoch smeroch naraz - pulzy beta-1 a beta-2).

Mechanizmus účinku betablokátorov

Použitie kardio-selektívnych liekov na liečbu srdcových patológií umožňuje dosiahnuť nasledujúci terapeutický účinok:

 • znížená srdcová frekvencia (minimalizuje riziko tachykardie);
 • znižuje zaťaženie srdca;
 • frekvencia záchvatov angíny je znížená, nepríjemné symptómy ochorenia sú vyhladené;
 • zvyšuje stabilitu srdcového systému s emočným, duševným a fyzickým stresom.

Užívanie betablokátorov pomáha normalizovať všeobecný stav pacienta trpiaceho srdcovými poruchami, ako aj znížiť riziko hypoglykémie u diabetikov, zabrániť ostrému bronchospazmu u astmatikov.

Neselektívne adrenergné blokátory znižujú celkovú vaskulárnu rezistenciu periférneho krvného obehu a ovplyvňujú tón steny, čo prispieva k:

 • zníženie srdcovej frekvencie;
 • normalizácia tlaku (s hypertenziou);
 • zníženie kontrakčnej aktivity myokardu a zvýšenie odolnosti voči hypoxii;
 • zabrániť arytmiám znížením excitability v systéme srdcového vedenia;
 • vyhýbanie sa akútnej poruche krvného obehu v mozgu.

Liečba srdca

online adresára

Vedľajšie účinky alfa-adrenergných blokátorov

Adrenergné blokátory sú skupina liekov zjednotená spoločným farmakologickým účinkom - schopnosťou neutralizovať adrenalínové receptory krvných ciev a

. To znamená, že adrenergné blokátory "vypínajú" receptory, na ktoré normálne reagujú

a norepinefrín. Preto účinky adrenergných blokátorov sú úplne opačné ako účinky adrenalínu a noradrenalínu.

Adrenergné blokátory pôsobia na adrenoreceptory, ktoré sa nachádzajú v stenách krvných ciev av srdci. V skutočnosti táto skupina liekov dostala svoje meno presne preto, že blokujú účinok adrenoreceptorov.

Normálne, ak sú adrenoreceptory voľné, môžu byť ovplyvnené adrenalínom alebo norepinefrínom, ktoré sa objavujú v krvnom riečisku. Adrenalín vo väzbe na adrenoreceptory vyvoláva nasledujúce účinky:

 • Vasokonstriktor (prudko zužuje lumen krvných ciev);
 • Hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku);
 • Allergy;
 • Bronchodilatácia (rozširuje lumen priedušiek);
 • Hyperglykemická (zvyšuje hladinu glukózy v krvi).

Prípravky skupiny adrenergných blokátorov vypínajú adrenoreceptory a preto majú účinok, ktorý je priamo oproti adrenalínu, to znamená dilatuje krvné cievy, znižuje krvný tlak, zužuje lumen priedušiek a znižuje hladinu glukózy v krvi. Samozrejme, tieto sú najbežnejšie účinky adrenergných blokátorov, ktoré sú vlastné všetkým, bez výnimky, liečivám tejto farmakologickej skupiny.
klasifikácia

Existujú štyri typy adrenoreceptorov v stenách cév - alfa-1, alfa-2, beta-1 a beta-2, ktoré sa zvyčajne nazývajú: alfa-1adrenoreceptory, alfa2adrenoreceptory, beta- -2-adrenergných receptorov. Prípravky adrenergnej blokujúcej skupiny môžu vypnúť rôzne typy receptorov, napríklad len beta-1-adrenergné receptory alebo alfa-1,2-adrenergné receptory atď. Adrenergné blokátory sú rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti od typov adrenoreceptorov, ktoré vypínajú.

Takže blokátory sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Alfa-1-blokátory (alfuzosín, doxazosín, prazosín, silodosín, tamsulozín, terazozín, urapidil);
 • Alfa-2-blokátory (yohimbín);
 • Alfa-1,2-adrenoblokátory (nicergolín, fentolamín, propoxán, dihydroergotamín, dihydroergokristín, alfa dihydroergokryptín, dihydroergotoxín).
 • Beta-1,2-adrenergné blokátory (nazývané tiež neselektívne) - bopindolol, methipranolol, nadolol, oxprenolol, pindolol, propranolol, sotalol, timolol;
 • Beta-1-adrenergné blokátory (nazývané aj kardioselektívne alebo jednoducho selektívne) - atenolol, acebutolol, betaxolol, bisoprolol, metoprolol, nebivolol, talinolol, tseliprolol, esatenolol, esmolol.

3. Alfa-beta-adrenergné blokátory (obidva alfa a beta-adrenoreceptory sú vypnuté súčasne) - butylaminohydroxypropoxyfenoxymetylmetyl-oxadiazol (proxodolol), carvedilol, labetalol.

Táto klasifikácia uvádza medzinárodné názvy účinných látok, ktoré sú súčasťou zloženia liečiv patriacich do každej skupiny adrenergných blokátorov.

Každá skupina beta-blokátorov je tiež rozdelená na dva typy - s vnútornou sympatomimetickou aktivitou (ICA) alebo bez ICA. Táto klasifikácia je však pomocná a je potrebná len pre lekárov, aby si vybrali optimálnu drogu.

Zoznam liekov každej skupiny adrenergných blokátorov (alfa a beta) budeme uvádzať oddelene, aby sa zabránilo nejasnostiam. Vo všetkých zoznamoch najprv uvádzame názov účinnej látky (INN) a potom nižšie - obchodné názvy prípravkov, ktoré obsahujú túto účinnú látku.

Poskytujeme zoznamy alfa-blokátorov rôznych podskupín v rôznych zoznamoch pre najjednoduchšie a štruktúrované vyhľadávanie potrebných informácií.

Prípravy skupiny alfa-1-blokátorov zahŕňajú nasledujúce:

 • Alfuprost MR;
 • alfuzosín;
 • Alfuzosin hydrochlorid;
 • Dalfaz;
 • Dalfaz Retard;
 • Dalfaz CP.
 • hypersimple;
 • Glansin;
 • Miktosin;
 • Omnick Ocas;
 • Omnic;
 • Omsulozin;
 • Proflosin;
 • Sonizin;
 • Tamzelin;
 • tamsulozín;
 • Tamsulosin Retard;
 • Tamsulosin Sandoz;
 • Tamsulozín-OBL;
 • Tamsulosin Teva;
 • Hydrochlorid tamsulozínu;
 • Tamsulon FS;
 • Taniz Eras;
 • Taniz K;
 • Tulozin;
 • Fokusin.

Lieky skupiny alfa-2-blokátorov zahŕňajú Yohimbin a Yohimbin hydrochlorid.

Nasledujúce liečivá sa vzťahujú na lieky skupiny alfa-1,2-blokátorov:

1. Dihydroergotoxín (zmes dihydroergotamínu, dihydroergokristínu a alfa dihydroergokriptínu):

Vzhľadom na to, že do každej skupiny beta-blokátorov je zahrnutých pomerne veľký počet liekov, uvádzame ich osobitne na ľahšie vnímanie a vyhľadávanie potrebných informácií.

Selektívne beta-blokátory (beta-1-blokátory, selektívne blokátory, kardio selektívne blokátory). V zátvorkách sú uvedené bežné názvy tejto farmakologickej skupiny adrenergných blokátorov.

Nasledujúce lieky súvisia so selektívnymi beta-blokátormi:

 • Atenobene;
 • Atenova;
 • Atenol;
 • Atenolan;
 • atenolol;
 • Atenolol-Agio;
 • Atenolol-ICCO;
 • Atenolol Acre;
 • Atenolol Belupo;
 • Atenolol Nycomed;
 • Atenolol-ratiopharm;
 • Atenolol Teva;
 • Atenolol UBF;
 • Atenolol FPO;
 • Atenolol Stad;
 • Atenosan;
 • Betakard;
 • Velorin 100;
 • Vero atenolol;
 • Ormidol;
 • Prinorm;
 • Cinar;
 • Tenormin.
 • Betacam;
 • betaxolol;
 • Betalmik EÚ;
 • Betoptik;
 • Betoptik S;
 • Betoftan;
 • Ksonef;
 • Ksonef BK;
 • Lokren;
 • Optibetol.
 • Aritel;
 • Aritel Cor;
 • Bidop;
 • Bidop Cor;
 • Biol;
 • Biprol;
 • Bisogamma;
 • Bisokard;
 • Bisomor;
 • bisoprolol;
 • Bisoprolol-OBL;
 • Bisoprolol LEKSVM;
 • Bisoprolol lugal;
 • Bisoprolol prana;
 • Bisoprolol ratiopharm;
 • Bisoprolol C3;
 • Bisoprolol teva;
 • Bisoprolol fumarát;
 • Concor;
 • Concor Cor;
 • Corbis;
 • Kordinorm;
 • Kordinorm Cor;
 • coronal;
 • Niperten;
 • Tiresias.
 • betalok;
 • Betalok ZOK;
 • Vazokordin;
 • Corvitol 50 a Corvitol 100;
 • Metozok;
 • Metokard;
 • Metocor Adipharm;
 • Metolol;
 • metoprolol;
 • Metoprolol Acre;
 • Metoprolol Akrihin;
 • Metoprolol Zentiva;
 • Metoprolol Organics;
 • Metoprolol OBL;
 • Metoprolol ratiopharm;
 • Metoprolol sukcinát;
 • Vínny metoprolol;
 • Serdol;
 • Egilok;
 • Egilok Retard;
 • Egilok C;
 • Emzok.
 • Bivotenz;
 • Binelol;
 • Nebivator;
 • nebivolol;
 • Nebivolol NANOLEK;
 • Nebivolol Sandoz;
 • Nebivolol Teva;
 • Nebivolol Chaikapharm;
 • Nebivolol STADA;
 • Hydrochlorid nebivololu;
 • Nebicor Adipharm;
 • Nebilan Lannaher;
 • nebilet;
 • Nebilong;
 • OD-Neb.

Neselektívne beta-blokátory (beta-1,2-blokátory). Táto skupina zahŕňa nasledujúce lieky:

 • Inderal;
 • Vero Inderal;
 • Inderal;
 • Inderal LA;
 • obzidan;
 • Propranobene;
 • propranolol;
 • Propranolol Nycomed.
 • Darob;
 • SotaGEKSAL;
 • Sotaleks;
 • sotalol;
 • Sotalol Canon;
 • Sotalol hydrochlorid.
 • Arutimol ® uno;
 • Glaumol;
 • Glautam;
 • Kuzimolol;
 • Niolol;
 • Okumed;
 • Okumol;
 • Ocupres E;
 • Optimol;
 • Oftan Timogel;
 • Oftan Timolol;
 • Oftensin;
 • TimoGEKSAL;
 • tymol;
 • timolol;
 • Timolol AKOS;
 • Timolol Betalek;
 • Timolol bufus;
 • Timolol DIA;
 • Timolol LENS;
 • Timolol MEZ;
 • Timolol pic;
 • Timolol Teva;
 • Timolol maleát;
 • Timollong;
 • Timoptik;
 • Timoptik Depot.

Alfa-beta-blokátory (lieky, ktoré vypínajú aj alfa aj beta-adrenergné receptory)

Pre drogy v tejto skupine sú nasledovné:

1. Butylaminohydroxypropoxyfenoxymetylmetyl-oxadiazol:

 • Albetor;
 • Albetor Long;
 • Butylaminohydroxypropoxyfenoxymetylmetyl-oxadiazol;
 • Proksodolol.
 • Akridilol;
 • Bagodilol;
 • Vedikardol;
 • Dilatrend;
 • Karvedigamma;
 • karvedilol;
 • Carvedilol Zentiva;
 • Carvedilol Canon;
 • Carvedilol Obolensky;
 • Carvedilol Sandoz;
 • Carvedilol Teva;
 • Carvedilol STADA;
 • Karvedilol-OBL;
 • Carvedilol Pharmaplant;
 • Karvenal;
 • Karvetrend;
 • Karvidil;
 • Kardivas;
 • Corioli;
 • Kredeks;
 • Rekardium;
 • Talliton.

Lieky, ktoré izolujú len beta-2 adrenoreceptory v izolácii, v súčasnosti neexistujú. Predtým sa vyrábal liek Butoxamín, čo je blokátor beta-2, ale dnes sa nepoužíva v lekárskej praxi a je zaujímavý len pre experimentálnych vedcov, ktorí sa špecializujú na

, organická syntéza atď.

Existujú len neselektívne beta-blokátory, ktoré zároveň vypínajú aj beta-1 a beta-2 adrenoreceptory. Vzhľadom na to, že existujú aj selektívne adrenergné blokátory, ktoré vypínajú iba beta-1-adrenergné receptory, neselektívne sú často nazývané beta-2 adrenergné blokátory. Tento názov je nesprávny, ale celkom rozšírený v každodennom živote. Preto, keď sa hovorí o "beta-2-blokátoroch", musíte vedieť, čo znamená skupina neselektívnych beta-1,2-blokátorov.

Pretože vypnutie rôznych typov adrenoreceptorov vedie k vývoju všeobecne bežných, ale v niektorých aspektoch rôznych účinkov, zvážime účinok každého typu adrenergných blokátorov oddelene.

Alfa-1-blokátory a alfa-1,2-blokátory majú rovnaký farmakologický účinok. Lieky týchto skupín sa navzájom líšia vedľajšími účinkami, ktoré sú zvyčajne väčšie u alfa-1,2-blokátorov a vyskytujú sa častejšie ako blokátory alfa-1.

Lieky týchto skupín teda rozširujú cievy všetkých orgánov, najmä kožu, sliznice, črevá a obličky. Z tohto dôvodu klesá celkový periférny vaskulárny odpor, zlepšuje sa prietok krvi a zásobovanie krvi periférnymi tkanivami a klesá krvný tlak. Znížením periférnej rezistencie krvných ciev a znížením množstva krvi, ktorá sa vracia do predsiení z žíl (venózny návrat), sa významne znižuje pre- a následné zaťaženie srdca, čo značne uľahčuje jeho činnosť a má pozitívny vplyv na stav tohto orgánu. Zhrňujúc vyššie uvedené, môžeme konštatovať, že alfa-1-blokátory a alfa-1,2-blokátory majú nasledujúci účinok:

 • Znížte krvný tlak, znížte celkový periférny vaskulárny odpor a následné zaťaženie srdca;
 • Roztiahnite malé žily a znížte predpätie na srdci.
 • Zlepšite krvný obeh v celom tele a v srdcovej svalovine.
 • Zlepšujú stav ľudí trpiacich chronickým srdcovým zlyhaním, znižujú závažnosť príznakov (dýchavičnosť, tlakové rázy atď.);
 • Znížte tlak v pľúcnom kruhu krvného obehu;
 • Znižujú hladinu celkového cholesterolu a lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL), ale zvyšujú obsah lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL);
 • Zvýšte citlivosť buniek na inzulín, aby sa glukóza používala rýchlejšie a účinnejšie a aby sa koncentrácia v krvi znížila.

Kvôli týmto farmakologickým účinkom alfa-blokátory znižujú krvný tlak bez vyvinutia reflexného srdcového rytmu a tiež znižujú závažnosť hypertrofie ľavej komory srdca. Lieky efektívne znižujú izolovane zvýšený systolický tlak (prvú číslicu) vrátane tých, ktoré sú spojené s obezitou, hyperlipidémiou a zníženou glukózovou toleranciou.

Okrem toho alfa-blokátory znižujú závažnosť symptómov zápalových a obštrukčných procesov urogenitálnych orgánov spôsobených hyperpláziou prostaty. To znamená, že drogy eliminujú alebo znižujú závažnosť neúplného vyprázdňovania močového mechúra, nočné močenie, časté močenie a pocit pálenia pri močení.

Alfa-2 adrenergné blokátory majú malý účinok na krvné cievy vnútorných orgánov, vrátane srdca, postihujú hlavne cievny systém pohlavných orgánov. Preto alfa-2-blokátory majú veľmi úzky rozsah aplikácie - liečbu impotencie u mužov.

Účinok neselektívnych beta-1,2-blokátorov

Lieky v tejto skupine majú nasledujúce farmakologické účinky:

 • Znížte srdcovú frekvenciu;
 • Znížte krvný tlak a mierne znížte celkový periférny vaskulárny odpor;
 • Znížte kontraktilitu myokardu;
 • Znížiť potreby srdcového svalu pre kyslík a zvýšiť odolnosť jeho buniek pred hladkým kyslíkom (ischémiou);
 • Znížiť stupeň aktivity ohniskových ohniskov v srdcovom vedení a tým zabrániť arytmiám;
 • Znížte produkciu renínu obličkami, čo tiež vedie k zníženiu krvného tlaku;
 • V počiatočných štádiách používania zvyšujú tón krvných ciev, ale potom klesajú na normálne alebo dokonca nižšie;
 • Zabrániť priľnavosti krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín;
 • Zlepšujú uvoľňovanie kyslíka z červených krviniek do buniek orgánov a tkanív;
 • Posilniť kontrakciu myometria (svalová vrstva maternice);
 • Zvýšte tón priedušiek a pažeráka;
 • Posilniť pohyblivosť tráviaceho traktu;
 • Uvoľnite detrusor močového mechúra;
 • Tvorba aktívnych foriem hormónov štítnej žľazy v periférnych tkanivách sa spomaľuje (len niektoré beta-1,2-adrenergné blokátory).

Kvôli týmto farmakologickým účinkom neselektívne beta-1,2-adrenergné blokátory znižujú riziko recidivujúceho srdcového infarktu a náhleho srdcového zlyhania o 20-50% u ľudí s IHD alebo srdcového zlyhania. Navyše v prípade lieku IHD lieky v tejto skupine znižujú frekvenciu mŕtvice a bolesti srdca, zlepšujú toleranciu fyzického, duševného a emočného stresu. Pri hypertenzii lieky v tejto skupine znižujú riziko vzniku ochorenia koronárnej artérie a mozgovej príhody.

U žien neselektívne betablokátory zvyšujú kontraktilitu maternice a znižujú stratu krvi počas pôrodu alebo po operácii.

Navyše, v dôsledku účinku periférnych orgánov na cievy, neselektívne beta-blokátory znižujú vnútroočný tlak a znižujú tvorbu vlhkosti v prednej komore oka. Toto pôsobenie liekov sa používa na liečbu glaukómu a iných ochorení oka.

Účinok selektívnych (kardioselektívnych) beta-1-blokátorov

Lieky v tejto skupine majú nasledujúce farmakologické účinky:

 • Znížte srdcovú frekvenciu (HR);
 • Znížte automatizmus sínusového uzla (kardiostimulátora);
 • Znížte vedenie impulzu pozdĺž atrioventrikulárneho uzla;
 • Znížte kontraktilitu a excitabilitu srdcového svalu.
 • Znížte potrebu srdca pre kyslík;
 • Potláčajú účinky adrenalínu a norepinefrínu na srdce v podmienkach fyzického, duševného alebo emočného stresu;
 • Znížte krvný tlak;
 • Normalizácia srdcového rytmu s arytmiami;
 • Omezte a prekonajte šírenie zóny poškodenia počas infarktu myokardu.

V dôsledku týchto farmakologických účinkov selektívne betablokátory znižujú množstvo krvi uvoľnenej srdcom do aorty v jednej kontrakcii, znižujú krvný tlak a zabraňujú ortostatickej tachykardii (rýchly srdcový tep v reakcii na náhly prechod z sedenia alebo státia na státie). Lieky tiež spomaľujú srdcovú frekvenciu a znižujú svoju silu tým, že znižujú potrebu kyslíka v srdci. Vo všeobecnosti selektívne beta-1-blokátory znižujú frekvenciu a závažnosť záchvatov IHD, zlepšujú toleranciu telesných, duševných a emočných pocitov a významne znižujú úmrtnosť u ľudí trpiacich srdcovým zlyhaním. Tieto účinky liekov vedú k významnému zlepšeniu kvality života ľudí trpiacich koronárnou chorobou srdca, dilatovanou kardiomyopatiou, ako aj infarktom myokardu a mŕtvicou.

Okrem toho beta-1-blokátory eliminujú arytmiu a zúženie dutiny malých ciev. U ľudí s astmou znižuje riziko bronchospazmu a diabetes znižuje pravdepodobnosť hypoglykémie (nízka hladina cukru v krvi).

Lieky v tejto skupine majú nasledujúce farmakologické účinky:

 • Znížte krvný tlak a znížte celkový periférny vaskulárny odpor;
 • Znížte vnútroočný tlak pomocou glaukómu s otvoreným uhlom;
 • Normalizácia lipidového profilu (zníženie celkového cholesterolu, triglyceridov a lipoproteínov s nízkou hustotou, ale zvýšenie koncentrácie lipoproteínu s vysokou hustotou).

Vďaka týmto farmakologickým účinkom majú alfa-beta-blokátory silný hypotenzívny účinok (zníženie tlaku), dilatujú krvné cievy a znižujú nadmerné zaťaženie srdca. Na rozdiel od beta-blokátorov lieky tejto skupiny znižujú krvný tlak bez toho, aby zmenili prietok krvi obličkami a nezvyšovali celkovú periférnu rezistenciu ciev.

Okrem toho alfa-beta-blokátory zlepšujú kontraktilitu myokardu, v dôsledku čoho krv nezostáva v ľavej komore po kontrakcii, ale je úplne uvoľnená do aorty. To pomáha znižovať veľkosť srdca a znižuje stupeň deformácie. Kvôli zlepšeniu práce srdca, lieky tejto skupiny v prípade kongestívneho zlyhania srdca zvyšujú závažnosť a objem fyzických, duševných a emocionálnych záťaží prenášaných, znižujú srdcovú frekvenciu a útočia IHD a normalizujú srdcový index.

Použitie alfa-beta-blokátorov znižuje úmrtnosť a riziko recidivujúceho srdcového infarktu u ľudí s IHD alebo dilatovanou kardiomyopatiou.

Zvážte indikácie a rozsah jednotlivých skupín adrenergných blokátorov, aby ste sa vyhli nejasnostiam.

Indikácie pre použitie alfa-blokátorov

Pretože liečivá alfa-adrenergných blokujúcich podskupín (alfa-1, alfa-2 a alfa-1,2) majú rôzne mechanizmy účinku a sú od seba navzájom trochu odlišné v nuansách nárazu na cievy, ich rozsah použitia a teda indikácie sú tiež odlišné.

Alfa-1-blokátory sú indikované na použitie v nasledujúcich ochoreniach a ochoreniach:

 • Hypertenzívna srdcová choroba (na zníženie krvného tlaku);
 • Chronické zlyhanie srdca (ako súčasť kombinovanej liečby);
 • Benígna prostatická hyperplázia.

Alfa-1,2-blokátory sú indikované na použitie, ak má osoba nasledujúce ochorenia alebo ochorenia:

 • Poruchy cerebrálneho obehu;
 • migréna;
 • Poruchy periférneho obehu (napríklad Raynaudova choroba, endartritída atď.);
 • Demencia (demencia) v dôsledku cievnej zložky;
 • Vertigo a poruchy vestibulárneho aparátu spôsobené vaskulárnym faktorom;
 • Diabetická angiopatia;
 • Dystrofické ochorenia rohovky;
 • Neuropatia optického nervu v dôsledku jeho ischémie (hladovanie kyslíkom);
 • Hypertrofia prostaty;
 • Poruchy moču na pozadí neurogénneho močového mechúra.

Alfa-2 adrenergné blokátory sa používajú výhradne na liečbu impotencie u mužov.
Použitie beta-blokátorov (indikácií)

Selektívne a neselektívne beta-blokátory majú mierne odlišné indikácie a rozsah, kvôli rozdielom v určitých odtieňoch ich účinkov na srdce a krvné cievy.

Indikácie pre použitie neselektívnych beta-1,2-blokátorov sú nasledovné:

 • hypertenzia;
 • angína;
 • Sínusová tachykardia;
 • Prevencia ventrikulárnych a supraventrikulárnych arytmií, ako aj bigeminia, trigeminia;
 • Hypertrofická kardiomyopatia;
 • Prolaps mitrálnej chlopne;
 • Infarkt myokardu;
 • Syndróm hyperkinetického srdca;
 • tras;
 • Profylaxia migrény;
 • Zvýšený vnútroočný tlak.

Indikácie pre použitie selektívnych beta-1-blokátorov. Táto skupina adrenergných blokátorov sa tiež nazýva kardio selektívna, pretože postihuje hlavne srdce av oveľa menšom rozsahu krvné cievy a krvný tlak.

Kardioselektívne beta-1-blokátory sú indikované na použitie, ak má osoba nasledujúce ochorenia alebo stavy:

 • Arteriálna hypertenzia mierna alebo nízka závažnosť;
 • Ischemická choroba srdca;
 • Syndróm hyperkinetického srdca;
 • Rôzne typy arytmií (sinus, paroxysmálna, supraventrikulárna tachykardia, extrasystol, predsieňový flutter alebo fibrilácia predsiení, atriálna tachykardia);
 • Hypertrofická kardiomyopatia;
 • Prolaps mitrálnej chlopne;
 • Infarkt myokardu (liečba už vzniknutého srdcového záchvatu a opakovanej prevencie);
 • Profylaxia migrény;
 • Neurocirkulačná dystónia hypertonického typu;
 • Pri komplexnej terapii feochromocytómu, tyreotoxikózy a tremoru;
 • Akatízia vyvolaná podaním antipsychotík.

Indikácie používania alfa-beta-blokátorov

Prípravky tejto skupiny sú indikované na použitie, ak má osoba nasledujúce ochorenia alebo choroby:

 • hypertenzia;
 • Stabilná angína;
 • Chronické zlyhanie srdca (ako súčasť kombinovanej liečby);
 • arytmie;
 • Hypertenzívna kríza;
 • Glaukóm (liek sa injektuje vo forme kvapiek pre oči).

Zvážte vedľajšie účinky adrenergných blokátorov rôznych skupín zvlášť, pretože napriek podobnosti medzi nimi existuje niekoľko rozdielov.

Všetky alfablokátory sú schopné vyvolať rovnaké a rôzne vedľajšie účinky vzhľadom na zvláštnosti ich účinku na určité typy adrenoreceptorov.

Vedľajšie účinky alfablokátorov

všetky alfa-blokátory (alfa-1, alfa-2 a alfa-1,2) vyvolávajú nasledujúce identické vedľajšie účinky:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • Ortostatická hypotenzia (prudké zníženie tlaku pri presune do polohy v sede alebo v polohe ležania);
 • únava;
 • ospalosť;
 • Synkopálne stavy (prechodná synkopa);
 • nervozita;
 • Nevoľnosť alebo vracanie;
 • Zápcha alebo hnačka.

Okrem toho môžu alfa-1-blokátory vyvolávať okrem vyššie uvedených vedľajších účinkov charakteristické pre všetky skupiny blokátorov:

 • Hypotenzia (silné zníženie krvného tlaku);
 • opuch;
 • Tachykardia (tlkot srdca);
 • arytmie;
 • Dýchavičnosť;
 • podráždenosť;
 • Rozmazané videnie (hmla pred očami);
 • nádcha;
 • sucho v ústach;
 • Pocit nepohodlia v brušnej dutine;
 • Sucho v ústach;
 • Bolesť v hrudi alebo chrbte;
 • Poruchy cerebrálneho obehu;
 • Inkontinencia moču;
 • Znížené libido;
 • Priapizmus (predĺžené bolestivé erekcie);
 • Alergické reakcie (vyrážka, svrbenie kože, žihľavka, angioedém).

Alfa-1,2-blokátory, okrem bežnej pre všetky blokátory, môžu vyvolať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nespavosť;
 • vzrušenie;
 • Chladenie končatín;
 • Útok na angínu pectoris;
 • Strata chuti do jedla;
 • Bolesť brucha;
 • Zvýšená kyslosť žalúdočnej šťavy;
 • Zhoršená ejakulácia;
 • potenie;
 • Bolesť v končatinách;
 • horúčka;
 • Alergické reakcie (sčervenanie a svrbenie hornej časti tela, žihľavka, erytém).

Vedľajšie účinky alfa-2-blokátorov, okrem bežných pre všetky blokátory, sú nasledujúce:

 • tras;
 • vzrušenie;
 • úzkosť;
 • podráždenosť;
 • Vysoký krvný tlak;
 • tachykardia;
 • Zvýšená motorická aktivita;
 • Bolesť brucha;
 • priapizmus;
 • Zníženie frekvencie a množstva močenia.

Beta-blokátory - vedľajšie účinky Selektívne (beta-1) a neselektívne (beta-1,2) adrenoblokátory majú rovnaké vedľajšie účinky, ako aj iné, vzhľadom na zvláštnosti ich účinku na rôzne typy receptorov.

Takže nasledujúce vedľajšie účinky sú pre selektívne a neselektívne beta-blokátory rovnaké:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • ospalosť;
 • nespavosť;
 • nočné mory;
 • únava;
 • slabosť;
 • depresie;
 • úzkosť;
 • Zmätenosť vedomia;
 • Krátke epizódy straty pamäte;
 • halucinácie;
 • Spomalenie reakcie;
 • tinitus;
 • kŕče;
 • Parestézia (pocit chôdze "husi", necitlivosť končatín);
 • Zhoršené videnie a chuť;
 • Suchosť úst a očí;
 • zápal spojiviek;
 • bradykardia;
 • búšenie srdca;
 • Atrioventrikulárny blok;
 • Poruchy vedenia srdcového svalu;
 • arytmie;
 • Zhoršenie kontraktility myokardu;
 • Hypotenzia (znížený krvný tlak);
 • Zlyhanie srdca;
 • Raynaudov fenomén;
 • vaskulitída;
 • Bolesti v hrudníku, svaloch a kĺboch;
 • Trombocytopénia (zníženie celkového počtu krvných doštičiek pod normou);
 • Agranulocytóza (nedostatok krvných neutrofilov, eozinofilov a bazofilov);
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Bolesť brucha;
 • Hnačka alebo zápcha;
 • plynatosť;
 • pálenie záhy;
 • Prerušenie pečene;
 • Dýchavičnosť;
 • Kŕč priedušiek alebo hrtana;
 • Alergické reakcie (svrbenie, vyrážka, začervenanie);
 • alopécia;
 • potenie;
 • Chladenie končatín;
 • Svalová slabosť;
 • Zhoršené libido;
 • Peyronieho choroba;
 • Zvýšenie alebo zníženie aktivity enzýmov, hladiny bilirubínu a glukózy v krvi.

Neselektívne beta-blokátory (beta-1,2) okrem vyššie uvedeného môžu tiež vyvolať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • Podráždenie očí;
 • Diplopia (dvojité videnie);
 • ptóza;
 • Nosná kongescia;
 • kašeľ;
 • dusenie;
 • Poruchy dýchania;
 • Zlyhanie srdca;
 • kolaps;
 • Zhoršenie prerušovaného klaudikácie;
 • Dočasné poruchy cerebrálneho obehu;
 • Cerebrálna ischémia;
 • mdloby;
 • Znížený krvný hemoglobín a hematokrit;
 • nechutenstvo;
 • Quinckeho edém;
 • Zmena telesnej hmotnosti;
 • Lupusov syndróm;
 • impotencia;
 • Peyronieho choroba;
 • Trombóza mezenterickej artérie v čreve;
 • kolitída;
 • Zvýšené hladiny draslíka, kyseliny močovej a triglyceridov v krvi;
 • Zníženie zrakovej ostrosti, pálenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku, slzenie, fotofóbia, opuch rohovky, zápal okrajov očných viečok, keratitída, blefaritída a keratopatia (len pre očné kvapky).

Nežiaduce účinky alfa-beta blokátorov

Vedľajšie účinky alfa-beta-blokátorov zahŕňajú niektoré vedľajšie účinky tak alfa, ako aj beta-blokátorov. Nie sú však totožné s vedľajšími účinkami alfa-blokátorov a beta-blokátorov, pretože súhrn príznakov vedľajšieho účinku je úplne odlišný. To znamená,

Alfa-beta blokátory majú nasledujúce vedľajšie účinky:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • Asténia (pocit únavy, vyčerpanosti, ľahostajnosti atď.);
 • Synkopálne stavy (prechodná synkopa);
 • Svalová slabosť;
 • Všeobecná slabosť a únava;
 • Poruchy spánku;
 • depresie;
 • Parestézia (pocit chvenia "husacích kĺbov", necitlivosť končatín atď.);
 • Xeroftalmia (suché oko);
 • Znížená produkcia tečúcej kvapaliny;
 • bradykardia;
 • Porušenie atrioventrikulárnej vodivosti až po blok;
 • Posturálna hypotenzia;
 • Bolesti v hrudi, bruchu a končatinách;
 • Angina pectoris;
 • Zhoršenie periférnej cirkulácie;
 • Váženie zlyhania srdca;
 • Exacerbácia Raynaudovho syndrómu;
 • opuch;
 • Trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek pod normou);
 • Leukopénia (zníženie celkového počtu leukocytov v krvi pod normou);
 • krvácanie;
 • Sucho v ústach;
 • Nevoľnosť alebo vracanie;
 • Hnačka alebo zápcha;
 • Zvýšená aktivita AST a ALT v krvi;
 • Nosná kongescia;
 • kýchanie;
 • Dýchavičnosť;
 • bronchospazmus;
 • Poruchy urinácie;
 • Hematúria (krv v moči);
 • Akútne zlyhanie obličiek;
 • Alergické reakcie (vyrážka, žihľavka, pruritus);
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • Hyperglykémia (zvýšenie hladín glukózy v krvi nad normálnou hodnotou);
 • Hyperbilirubinémia (zvýšené hladiny bilirubínu v krvi nad normou);
 • Hypercholesterolémia (zvýšený cholesterol v krvi nad normálnou hodnotou);
 • Exacerbácia psoriázy;
 • Príznaky podobné chrípke (horúčka, bolesť svalov a kostí, všeobecná nevoľnosť atď.);
 • potenie;
 • triaška;
 • Chladenie končatín;
 • Blokáda nosníka Guissa.

Ak používate alfa-beta-blokátory vo forme očných kvapiek, môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • bradykardia;
 • Zníženie krvného tlaku;
 • bronchospazmus;
 • závraty;
 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Pálenie alebo pocit cudzieho telesa v oku;
 • Alergické reakcie.

Kontraindikácie Kontraindikácie použitia rôznych skupín alfa-blokátorov Kontraindikácie použitia rôznych skupín alfa-blokátorov sú uvedené v tabuľke.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo prasknú nádoby v nohách a objavia sa modriny?

Vzhľad pavúkov spôsobuje veľké obavy ženám, ktoré oceňujú krásu svojho tela. Čo robiť, ak sa nádoby na nohách neustále prasknú a objavia sa modriny? Najprv musíte pochopiť dôvod, slabosť stien žíl.

PAP znížil: čo to znamená a aké sú normy ukazovateľa

V ľudskom tele, cholesterol, tiež nazývaný cholesterol, sa aktívne podieľa na metabolických procesoch. Táto zlúčenina je obsiahnutá v mnohých bunkách.

Krvné bazofily

Zvyčajne by relatívny počet bazofilov v krvi nemal prekročiť 1%. Bazopénia a bazofília môžu naznačovať prítomnosť zápalových procesov, krvných ochorení atď.Stanovenie bazofilov v rámci leukocytového vzorca klinického krvného testu sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov a alergických reakcií.

arteritída

Stav tepien a ciev, ktoré prenikajú celým ľudským telom, ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Možno povedať, že zápal tepien v akejkoľvek časti tela sa nazýva arteritída. S vekom sa telo vyčerpáva, kvôli ktorým dochádza k rôznym patologiám a poruchám.

Dyscirkulatívna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry.

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.