Z tohto článku sa dozviete: čo je diabetická angiopatia, koľko je nebezpečná choroba. Symptómy a diagnostika, možné komplikácie, liečba a prevencia ochorenia.

Pri diabetickej angiopatii dochádza k bolestivým zmenám v cievach v dôsledku vysokých hladín glukózy (cukru) v krvi.

Choroba je nebezpečná porucha orgánov, ktoré sú zásobované krvou cez choré cievy.

Pretože diabetes nie je úplne vyliečený, diabetickej angiopatie sa tiež nedá vyhnúť a vyliečiť. Pri správnej liečbe diabetu sa však riziko vzniku angiopatie a porúch príbuzných orgánov výrazne zníži.

Liečba a dohľad nad pacientmi s cukrovkou sú zaobchádzané vysoko špecializovaným diabetologom.

 • Ak nie je v miestnej klinike, endokrinológ bude liečiť ľudí s cukrovkou.
 • V prípade výraznej angiopatie môže byť potrebné poradiť sa s vaskulárnym lekárom - angiologem.
 • Ak angiopatia vedie k narušeniu práce rôznych orgánov, môže byť potrebné pomôcť lekárom iných špecializácií. Napríklad, oftalmológ s poškodením očí, nefrolog s poruchami obličiek, kardiológ so srdcovým ochorením.

Príčiny a mechanizmus ochorenia

Zmeny v cievach spôsobené konštantne zvýšenými hladinami glukózy v krvi. Z tohto dôvodu začne glukóza prenikať z krvi do štruktúry endotelu (vnútorná výstelka krvných ciev). To vyvoláva akumuláciu sorbitolu a fruktózy (produkty metabolizmu glukózy) v endotelu, ako aj vody, čo vedie k edému a zvýšeniu priepustnosti cievnej steny. Z tohto dôvodu sa vytvárajú aneuryzmy (patologické vaskulárne dilatácie), často dochádza k krvácaniu.

Ďalšie dôležité funkcie vnútorných obkladových buniek nádoby sú tiež narušené. Zastavujú produkciu endotelového relaxačného faktora, ktorý reguluje cievny tonus av prípade potreby zmierňuje ich spazmus. A proces zosilnenia trombu sa zintenzívňuje, čo môže viesť k zúženiu lúmenu alebo úplnému zablokovaniu cievy.

Keď štrukturálne poruchy endotelu zvyšujú riziko ukladania aterosklerotických plakov na ne, čo tiež vedie k zúženiu lúmenu alebo úplnému zablokovaniu cievy.

Takže diabetická angiopatia vedie k:

 • tvorba aneuryzmy - patologické vazodilatácie, ktoré interferujú s normálnym krvným obehom a môžu sa pretrhnúť;
 • krvácanie z malých plavidiel;
 • zvýšenie krvného tlaku v dôsledku vazospazmu (v dôsledku poškodenia endotelového relaxačného faktora);
 • krvné zrazeniny;
 • ateroskleróza;
 • pomalý krvný obeh (v dôsledku vazospazmu, ich aneuryzmy, zúženia lúmenu trombotickými alebo aterosklerotickými hmotami).

Dva typy angiopatie

V závislosti od kalibru postihnutých plavidiel existujú dva druhy chorôb:

 1. Mikroangiopatie. Kapilári trpia. Ovplyvnené malé cievy sa nachádzajú v koži (najmä v koži dolných končatín), v sietnici, v obličkách av mozgu. Tento typ sa vyznačuje tvorbou aneuryziem v kapilárach, ich kŕče a krvácaním z nich.
 2. Makroangiopatie. Tepny trpia. Pri tomto type angiopatie sa vytvára ateroskleróza, zvyšuje sa riziko trombózy. Celé telesné tepny, vrátane koronárnych artérií, trpia, čo môže viesť k zlyhaniu srdca a infarktu myokardu.

Niekedy sa kombinuje mikroangiopatia a makroangiopatia.

Účinky angiopatie na rôzne orgány

Angiopatia vedie k:

 • Retinopatia - patologické zmeny v sietnici v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou a malých krvácaní v nej.
 • Nefropatia - poruchy obličiek.
 • Encefalopatia - poškodenie mozgu.
 • Ischemická choroba srdca v dôsledku abnormalít v koronárnych cievach.
 • Syndróm diabetickej nohy v dôsledku porúch obehu v nohách.

Je veľmi dôležité podrobiť sa rutinnému vyšetreniu oftalmológa, pretože zmeny v plavidlách Fundus sú najjednoduchšie na diagnostiku. Pri podozrení na porušenie očných ciev a vaskulárnych porúch v iných orgánoch. S ich včasnou diagnózou v počiatočnom štádiu sa môžete vyhnúť výskytu nepríjemných symptómov.

Charakteristické príznaky

V závislosti od toho, ktorá kapilára a tepna orgánu trpí najviac, diabetická angiopatia je sprevádzaná rôznymi príznakmi.

Známky retinopatie

Poškodenie sietnicových ciev v počiatočných štádiách môže byť bez symptómov. Preto, ak máte cukrovku, uistite sa, že ste podstúpili vyšetrenie oftalmológa s vyšetrením očného fundusu raz ročne.

Keď sa cievne poruchy zvyšujú, prejavujú sa symptómy pacienta:

 • hlavným príznakom je zníženie videnia;
 • s krvácaním v sklovci - výskyt tmavých škvŕn, iskier, zábleskov v očiach;
 • s opuchom sietnice - pocit závoja pred očami.

Nedostatok liečby môže viesť k slepote.

Ak sa liečba nezačne včas, keď vízia už výrazne klesla, nie je možné ho obnoviť. Jeden môže zabrániť iba ďalšej strate videnia a slepoty.

Symptómy diabetickej nefropatie

Jeho vývoj je spôsobený nielen patologickými zmenami v obličkách, ale aj negatívnymi účinkami na vysoký obsah glukózy v tele. Keď sa hladina cukru v krvi prekročí hranicu 10 mmol / liter, glukóza sa začne vylučovať močom. To spôsobuje mimoriadne zaťaženie obličiek.

Nefropatia sa zvyčajne zistí 10-15 rokov po diagnostikovaní diabetes mellitus. Pri nesprávnej liečbe cukrovky je možný skorší nástup porúch obličiek.

Nefropatia sa prejavuje týmito príznakmi:

 1. Časté a hojné močenie.
 2. Neustále smäd.
 3. Opuchy. Najstaršia známka je opuch okolo očí. Sú výraznejšie ráno. Zvýšená tendencia k edému môže viesť k poruchám brušných orgánov (v dôsledku edému brušnej dutiny) a srdca (v dôsledku edému perikardu).
 4. Vysoký krvný tlak.
 5. Znaky intoxikácie tela s amoniakom a močovinou (pretože ich vylučovanie obličkami je narušené). Ide o znížený výkon, slabosť v tele, ospalosť, nevoľnosť a vracanie, závrat. Pri závažných ochoreniach obličiek, keď sa dramaticky zvyšuje koncentrácia amoniaku v mozgu, sa objavujú kŕče.

Ako sa manifestuje diabetická encefalopatia

Vyvíja sa v dôsledku zhoršenej mikrocirkulácie v mozgu a poškodenia jej buniek v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou.

V priebehu desaťročí postupuje pomaly.

V úvodných fázach sa prejavuje ako pokles pracovnej kapacity, zvýšená únava počas intelektuálnej práce. Potom sa pripojte k bolestiam hlavy, ktoré je veľmi ťažké odstrániť pomocou liekov. Nočný spánok je rušený, čo spôsobuje ospalosť počas dňa.

V stredných a ťažkých štádiách lekári zaznamenajú cerebrálne a fokálne symptómy u pacientov.

Diabetická angiopatia dolných končatín: charakteristika priebehu a liečba patológie

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa počet pacientov s cukrovkou zvyšuje s každým rokom. Jednou z častých komplikácií choroby je diabetická angiopatia dolných končatín. Tento patologický stav sa často stáva príčinou zhoršenej kvality života, ako aj invalidity. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že choroba sa vyskytuje nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí. Aké sú spúšťacie mechanizmy, príčiny progresie, prvé príznaky a liečba diabetickej angiopatie?

Čo je diabetická angiopatia dolných končatín

Hlavným rizikom zvýšenej hladiny glukózy je impregnácia krvných bielkovín a telesných tkanív s produktmi jeho metabolizmu. Tie zároveň strácajú svoju normálnu štruktúru. Cievna stena a nervové tkanivo sú najcitlivejšie na hyperglykémiu (zvýšenie hladiny cukru v krvi).

Je na pozadí patologických zmien v krvných cievach, že vzniknú všetky komplikácie diabetu. Táto abnormálna transformácia sa nazýva angiopatia.

Diabetická angiopatia dolných končatín je zmena v štruktúre ciev nôh u diabetických pacientov vo forme zníženia elasticity cievnej steny a jej zhrubnutia, čo vedie k zúženiu lúmenu alebo k úplnej obliterácii (ucpátiu) artérií. Takéto prestavenia spôsobujú pokles prietoku krvi do dolných končatín. Noha trpí najviac, pretože ide o najvzdialenejší segment nohy. Výsledná ischémia (nedostatok krvného zásobenia a hladovanie kyslíkom) spôsobuje stratu funkčných schopností dolných končatín, trofické zmeny v koži, nekrózu (nekrózu, gangrénu) prstov, chodidiel alebo dokonca celú končatinu.

klasifikácia

V závislosti od postihnutých ciev sa ochorenie rozdeľuje na tieto typy:

 1. Makroangiopatia - poškodenie cievnych štruktúr a artérií veľkého kalibru (priemeru) v ľubovoľnom segmente dolných končatín. V závislosti od konkrétneho umiestnenia plavidla môže byť makroangiopatia umiestnená v:
  • aorta;
  • ileálne plavidlá;
  • popliteálna artéria;
  • femorálny segment;
  • tepien dolnej končatiny.
 2. Mikroangiopatia - diabetická lézia mikrovaskulatúry. Zmeny sa týkajú iba malých plavidiel na nohách:
  • kapiláry;
  • arterioles;
  • žiliek.
 3. Kombinované varianty angiopatie - kombinácia diabetických lézií veľkých artérií a malých ciev nohy.

Je dôležité si pamätať! Diabetická mikroangiopatia dolných končatín v izolácii je zriedkavá. Je kombinovaná s léziou mikrovaskulatúry iných miest vrátane obličiek (nefropatia) a sietnice očí (retinopatia)!

Príčiny a mechanizmy choroby

Samotná diagnóza diabetickej angiopatie dolných končatín naznačuje výskyt patológie len u diabetických pacientov prvého aj druhého typu. Iba pretrvávajúce a dlhodobé zvýšenie hladiny glukózy (cukru) v krvi môže slúžiť ako jediný dôvod takejto špecifickej komplikácie.

Pravdepodobnosť angiopatie v nohách a rýchlosť jej progresie sú ovplyvnené mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi.

Rizikové faktory vývoja diabetickej angiopatie - tabuľka

Symptómy a klinické prejavy

Prítomnosť cukrovky (aj pri najpriaznivejšom priebehu) na 5 rokov ohrozuje vývoj angiopatie dolných končatín. Pacienti majú takéto sťažnosti na nohy:

 1. Bolesť pri zaťažení a v pokoji.
 2. Únava a únava.
 3. "Prerušovaná klaudikácia" je stav, keď osoba počas krátkej chôdze je nútená zastaviť v dôsledku bolesti v nohách.
 4. Opuch.
 5. Pocitanie chladu
 6. Odfarbenie kože nôh a nôh (bledosť, začervenanie, tmavnutie prstov).
 7. Prítomnosť trofických vredov a zlé uzdravenie rán na nohách

Zaujímavé vedieť! Diabetická angiopatia sa môže v rôznej miere prejavovať v jednej a oboch dolných končatinách. Často sa spája s neuropatiou (poškodením nervových koreňov a kmeňov), čo výrazne zhoršuje priebeh. Vo väčšom rozsahu je táto vlastnosť charakteristická pre mikroangiopatiu. Problém zostáva dlho neuznaný kvôli absencii bolestivého syndrómu alebo iných signalizačných symptómov, prejavujúce sa len v dôsledku vývoja nezvratných zmien v prstoch.

Známky diabetickej angiopatie dolných končatín - tabuľka

Manifestácia angiopatie dolných končatín - galéria

Stupne angiopatie

Klasifikácia diabetickej angiopatie podľa závažnosti je veľmi dôležitá pre odborné posúdenie stavu pacienta, definíciu skupiny s postihnutím. Akékoľvek poškodenie arteriálnych ciev na pozadí diabetes mellitus je rozdelené do nasledujúcich fáz:

 1. Predklinické. V cievach sa objavujú počiatočné patologické zmeny, ktoré sa však neprejavujú žiadnymi príznakmi. Zistite ich iba počas špeciálneho vyšetrenia.
 2. Funkčné poruchy. Diabetická vaskulárna transformácia je tak výrazná, že sa objavujú špecifické klinické príznaky, ktoré sú spôsobené narušeným zásobovaním krvi nohami. Sú reverzibilné.
 3. Organické zmeny. Transformácia krvných ciev a zlyhanie obehového systému v dolných končatinách je tak výrazná, že dochádza k trofickým poruchám. Sú buď čiastočne reverzibilné alebo nezvratné. Vredy sa objavujú spontánne na nohách, gangréna (smrť) prstov alebo celá noha začína.

Pre čisto diabetickú makroangiopatiu bola vyvinutá nasledujúca klasifikácia:

 • 1. stupeň - počiatočné prejavy v podobe studených nôh, bolesť v nohách pri chôdzi na vzdialenosť približne 1 km;
 • Stupeň 2 - prítomnosť klaudikácie prekladania (bolesť v nohách pri chôdzi, nutkanie zastaviť) vo vzdialenosti 50-200 až 400-500 m;
 • Tretí stupeň - neschopnosť prejsť bez bolesti 50 m, rovnako ako prítomnosť bolesti v pokoji odpočinku;
 • 4. stupeň - silná bolesť, trofické vredy, gangréna prstov alebo celá noha.

diagnostika

Zistite diabetickú angiopatiu dolných končatín, ktoré umožňujú:

 • Réovasografia - grafické zaznamenávanie pulznej vlny tepien nôh. Zriedka sa používa kvôli prítomnosti viac informatívnych metód v súčasnosti;
 • ultrazvuková diagnostika:
  • Dopplerovská štúdia - odhaľuje makroangiopatiu na akejkoľvek úrovni, určuje stupeň jej závažnosti;
  • farebný duplex vaskulárny scan - zobrazuje postihnuté cievne oblasti na obrazovke.
 • kapilaroskopia - moderné zariadenie umožňuje vidieť stav aj tých najmenších kapilár;
 • Angiografia - röntgenové vyšetrenie, počas ktorého sa vstrekuje do plazmy rádioaktívna látka. Je považovaná za najinformatívnejšiu metódu diagnostiky diabetickej makroangiopatie.
Na angiogram je určený poklesom krvného obehu v cievach nohy v dôsledku zúženia ich lúmenu

liečba

Komplex konzervatívnych terapeutických opatrení pre diabetickú angiopatiu dolných končatín sa môže líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia, veku pacienta a individuálnych charakteristík organizmu.

Konzervatívna liečba - tabuľka

 • diéta v rámci tabuľky č. 9 (mierne znížený obsah kalórií vďaka ľahko stráviteľným sacharidom a živočíšnym tukom);
 • recepcia Siofor, Diabeton, Glyukofazh;
 • podávanie inzulínu.
 • priame antikoagulanciá (Heparin, Clexane, Fraxiparin). Podávajú sa subkutánne alebo intravenózne v ťažkých formách a komplikáciách diabetickej angiopatie;
 • nepriame antikoagulanciá (Warfarin, Sinkumar). Určené po injekcii priamych antikoagulancií pod kontrolou zrážania krvi (test na INR);
 • dezagreganty: prípravky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (Magnicore, Cardiomagnyl), klopidogrel (Trombonet, Plavix), tiklopidín.
 • Pentoxifylín (Trental);
 • Tivortin;
 • Reosorbilakt;
 • Plestazol;
 • vazaprostan;
 • Ilomedin.
 • aktovegin;
 • Kyselina nikotínová;
 • Vitamín E;
 • mildronat;
 • Cytoflavin.

Potreba a typy chirurgických zákrokov

Pre operáciu na diabetickú angiopatiu nohy sa uchýlili k prítomnosti:

 1. Lezie veľkých ciev (ileo-femoral-popliteal segment) vo forme jednotlivých obmedzených oblastí zužovania. Takíto pacienti sa vykonávajú:
  • operácie posunu (výmena zúžených oblastí cievneho lôžka s umelými alebo protetickými zariadeniami z vlastných žíl);
  • trombektómia a endarterektómia - odstránenie patologických tkanív, ktoré blokujú lúmen tepny;
  • Endovaskulárne intervencie - rozšírenie zúžených oblastí pomocou pneumatického balónika alebo špeciálneho cievneho stentu. Počas vaskulárnych operácií sa obnoví priechodnosť postihnutých arteriálnych ciev.
 2. Časté lézie artérie vo všetkých segmentoch alebo zničenie (zužovanie) vetiev trupu na holenie. V takýchto prípadoch sa zvažuje otázka uskutočniteľnosti operácie - sympatektómia (odstránenie nervových žliaz zodpovedných za arteriálny kŕč).
 3. Hnisavé rany, flegmón, osteomyelitída, nekróza (nekróza) prstov. Vykonáva sa dezinfekčné operácie, ktorých podstatou je otvorenie a široké odvodnenie všetkých hnisavých dutín, odstránenie neživotaschopných tkanív, amputácia prstov. Keď sa rany vyčistia vo veľkých rozmeroch, plastový uzáver sa vykonáva s pokožkou.
 4. Gangréna dolných končatín. Amputácia sa vykonáva:
  • predná časť - s gangrénom všetkých prstov;
  • na úrovni nohy - s ranami ovplyvňujúcimi oblasť päty na pozadí konzervovaného hlavného krvného prietoku na úroveň popliteálnej artérie;
  • na úrovni stehna - s gangrénou nohy a dolnej končatiny.

Je dôležité si pamätať! Hygienické operácie pri diabetickej angiopatii dolných končatín nezbavujú osoby problém, ale len zabraňujú intoxikácii a šíreniu hnisavého procesu.

Možnosti tradičnej medicíny a homeopatie

Liečba angiopatie dolných končatín by mala byť zložitá, takže sa v žiadnom prípade nemôže plne spoliehať na ľudové lieky a homeopatiu. Pred použitím týchto alebo iných receptov by ste mali konzultovať s odborníkom.

Účinné recepty tradičnej medicíny:

 1. Lindenový čaj. Polievková lyžica nakrájaného sušeného limetkového kvetu naliať pohár vriacej vody. Pri nízkej teplote držte 10-12 minút. Nedávajte do varu. Vezmite si pohár pripraveného nápoja po jedle 3 krát denne.
 2. Čučoriedkový čaj. Nakrájajte suché alebo čerstvé listy borovica, vložte do kovovej misky a nalejte cez dve šálky vriacej vody. Dajte do ohňa na 5-7 minút, nevedie k silnému varu. Vezmite 3-4 krát denne 15-20 minút pred jedlom.
 3. Infúzia fazuľových listov. 5 polievkových lyžičiek. l. drvené fazuľové krídla, 2 lyžice. l. divoká ruža, Hypericum a praslička, 1/2 Art. l. ľanové semienko umiestnené v termose, pridajte pohár vriacej vody. Trvajte aspoň 2-3 hodiny. Distribúcia na 3 recepcie. Pite 30 minút pred jedlom.
 4. Kúpeľ na nohy založený na koreňoch pšenice trávy. Vezmite 50 g drvených vysušených koreňov pšenice trávy, vložte do kovovej misky a nalejte 1 l teplej vody. Priveďte k varu a držte na nízkej teplote 10-15 minút. Pridajte pripravený vývar do misy alebo kúpeľa s 5 litrami vody (nie viac ako 35-36 ° C). Trvanie procedúry je 15-20 minút.

Ľudové lieky na komplikácie diabetu - galéria

Možné dôsledky a komplikácie

Diabetická angiopatia dolných končatín skôr alebo neskôr vedie ku komplikáciám. Možné výsledky ochorenia:

 1. Stabilný kurz s minimálnymi prejavmi a pomalým postupom. Táto možnosť je s najväčšou pravdepodobnosťou v ľahkých formách druhého typu diabetu.
 2. Progresia angiopatie s tvorbou syndrómu diabetickej nohy: pretrvávajúca bolesť, opuch, deformácia chodidla, hnisavé komplikácie (flegón, osteomyelitída), trofické vredy.
 3. Nekróza (gangréna, nekróza) prstov, chodidiel, nôh.

Prítomnosť gangrény a hnisavých nekrotických komplikácií nesie bezprostrednú hrozbu pre život pacienta, pretože spôsobuje ťažkú ​​intoxikáciu tela s produktmi rozpadu vlastných tkanív.

Zaujímavé vedieť! Liečba pacientov s diabetes mellitus komplikovaná léziami krvných ciev nohy, súčasne zaoberajú lekári viacerých špecialít: endokrinológ alebo vaskulárny chirurg. K dnešnému dňu existujú úzke špecialisti pracujúci v diabetických nožných "skrinkách". Oni sa nazývajú podiatry lekári!

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia sú zamerané na:

 • prevenciu nástupu a progresie diabetu. Relevantné sú iba pre druhý typ ochorenia. Zahŕňa normalizáciu výživy, boj proti obezite, zastavenie fajčenia, zneužívanie alkoholu a iné zlé návyky;
 • zníženie rýchlosti progresie angiopatie. Včasná korekcia hladín cukru v krvi, systematická liečba a chirurgická liečba zameraná na obnovenie krvného obehu v cievach nohy;
 • prevencia hnisavých gangrénových komplikácií. Zahŕňa dodržiavanie všetkých opatrení na starostlivosť o dolné končatiny.

Diabetický syndróm nohy - video

Angiopatia dolných končatín je nebezpečný patologický stav, ktorý sa vyskytuje výhradne u ľudí s cukrovkou. Včasná diagnostika a liečba pomôže predchádzať závažným komplikáciám, ako sú deformácie chodidiel, gangréna. Pamätajte, že akákoľvek choroba je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť, preto dodržujte odporúčania pre prevenciu a buďte zdravý!

Čo je diabetická angiopatia, prečo sa vyskytuje a ako sa lieči

Hlavnou príčinou prípadných komplikácií diabetu je škodlivý účinok glukózy na telesné tkanivá, najmä nervové vlákna a cievne steny. Poškodenie cievnej siete, diabetická angiopatia, je stanovené u 90% diabetikov už 15 rokov po nástupe choroby.

V ťažkých štádiách sa končí postihnutím v dôsledku amputácií, straty orgánov, slepoty. Bohužiaľ, dokonca aj najlepší lekári môžu len mierne spomaliť progresiu angiopatie. Aby sa zabránilo komplikáciám diabetes mellitus iba samotnému pacientovi. To si vyžiada železnú vôľu a pochopenie procesov, ktoré sa vyskytujú v tele diabetika.

Čo je podstatou angiopatie

Angiopatia - názov starovekého gréckeho, doslova sa prekladá ako "trpiace cievy". Trpia tým príliš sladkou krvou, ktorá ich preteká. Pozrime sa podrobnejšie na mechanizmus vývoja porúch pri diabetickej angiopatii.

Vnútorná stena krvných ciev je v priamom kontakte s krvou. Predstavuje endotelové bunky, ktoré pokrývajú celý povrch v jednej vrstve. Endotel obsahuje mediátory zápalu a proteíny, ktoré podporujú alebo inhibujú zrážanie krvi. Pracuje tiež ako bariéra - prechádza vodou, molekulami menej ako 3 nm, selektívne iné látky. Tento proces zabezpečuje dodávku vody a výživy do tkanív a ich čistenie metabolických produktov.

V angiopatii je to endotel, ktorý trpí najviac, jeho funkcie sú narušené. Ak sa diabetes nezachováva pod kontrolou, začína sa zvyšovať hladina glukózy v cievnych bunkách. Existujú špeciálne chemické reakcie medzi endotelovými proteínmi a cukrami z krvnej glykácie. Produkty metabolizmu glukózy sa postupne hromadia v stenách krvných ciev, zhustnú, napučiavajú, prestávajú pracovať ako bariéra. Kvôli narušeniu koagulačných procesov dochádza k tvorbe krvných zrazenín, v dôsledku čoho sa priemer krvných ciev znižuje a pohyb krvi cez ne spomaľuje, srdce musí pracovať so zvýšeným stresom a krvný tlak sa zvyšuje.

Najmenej poškodené nádoby sú poškodené, zhoršenie krvného obehu v nich vedie k zastaveniu kyslíka a výživy v tkanivách tela. Ak v oblastiach s ťažkou angiopatiou neexistuje včasná náhrada zničených kapilár za nové, tieto tkanivá sa atrofujú. Nedostatok kyslíka zabraňuje rastu nových ciev a urýchľuje nadmerné poškodenie spojivového tkaniva.

Tieto procesy sú obzvlášť nebezpečné v obličkách a oči, ich výkonnosť je narušená až do úplnej straty ich funkcií.

Diabetická angiopatia veľkých ciev je často sprevádzaná aterosklerotickými procesmi. V dôsledku metabolickej poruchy tukov sa na stenách ukladajú cholesterolové plaky a lúmen ciev sa zužuje.

Faktory choroby

Angiopatia sa vyvíja u pacientov s diabetom typu 1 a typu 2 len vtedy, ak je hladina cukru v krvi dlhodobo zvýšená. Čím dlhšia je hladina glykémie a cukru, tým rýchlejšie začnú zmeny v nádobách. Zvyšné faktory môžu len zhoršiť priebeh ochorenia, ale nespôsobiť to.

Aké orgány ovplyvňuje cukrovka

V závislosti od toho, ktoré cievy sú najviac postihnuté účinkami cukrov s nekompenzovaným cukrovkou, je angiopatia rozdelená na typy:

 1. Diabetická nefropatia - je léziou kapilár v glomerulách obličiek. Tieto plavidlá patria medzi prvé, ktoré trpia, pretože pracujú pod konštantnou záťažou a prechádzajú veľkým množstvom krvi. V dôsledku vývoja angiopatie dochádza k zlyhaniu obličiek: zhoršuje sa filtrácia krvi z metabolických produktov, telo sa úplne zbavuje toxínov, moč sa eliminuje v malom objeme a napúčajú a stláčajú orgány po celom tele. Nebezpečenstvo ochorenia spočíva v tom, že v počiatočných štádiách neexistujú príznaky a úplná strata funkcie obličiek v termináli. Kód choroby podľa klasifikácie ICD-10 - 3.
 2. Diabetická angiopatia dolných končatín - najčastejšie sa vyvíja v dôsledku vplyvu diabetes mellitus na malé cievy. Poruchy obehu, ktoré vedú k trofickým vredom a gangrénom, sa môžu vyvinúť aj pri malých porušeniach v hlavných tepnách. Ukázalo sa, že ide o paradoxnú situáciu: krv v nohách a tkanivá sú hladné, pretože sieť kapilár je zničená a nemá čas na zotavenie kvôli neustále vysokej hladine cukru v krvi. Angiopatia horných končatín je diagnostikovaná v ojedinelých prípadoch, pretože ľudské ruky pracujú s menším zaťažením a nachádzajú sa bližšie k srdcu, preto sú nádoby v nich menej poškodené a rýchlejšie sa zotavujú. Kód ICD-10 je 10,5, 11,5.
 3. Diabetická retinopatia - vedie k poškodeniu sietnicových ciev. Rovnako ako nefropatia, nemá príznaky až do ťažkých štádií ochorenia, ktoré vyžadujú liečbu nákladnými liekmi a laserovou retináciou. Výsledkom zničenia ciev v sietnici je rozmazané videnie v dôsledku edémov, sivých škvŕn pred očami spôsobených krvácaním, oddelením sietnice s následnou slepotou v dôsledku tvorby jaziev na mieste poranenia. Angiopatia v počiatočnom štádiu, ktorú možno zistiť len v kancelárii oftalmológov, je sama liečená s dlhodobou kompenzáciou cukrovky. H0 kód.
 4. Diabetická angiopatia srdcových ciev - vedie k angíne (kód I20) a je hlavnou príčinou úmrtia na komplikácie diabetes mellitus. Ateroskleróza koronárnych artérií spôsobuje kyslíkové hladovanie tkaniva srdca, ku ktorému reaguje lisovaním, zúženou bolesťou. Zničenie kapilár a následné prerastenie spojivového tkaniva narúša funkciu srdcového svalu, dochádza k arytmiám.
 5. Diabetická encefalopatia je porušením krvného zásobenia mozgu, ktoré sa spočiatku prejavuje bolesťami hlavy a slabosťou. Čím dlhšia je hyperglykémia, tým viac kyslíkového hladovania mozgu a tým viac je ovplyvnená voľnými radikálmi.

Príznaky a príznaky angiopatie

Spočiatku angiopatia je asymptomatická. Zatiaľ čo zničenie nie je kritické, telo dokáže pestovať nové nádoby nahradzujúce poškodené. V prvej predklinickej fáze môžu byť metabolické poruchy určené iba zvýšením hladiny cholesterolu v krvi a zvýšením cievneho tonusu.

Prvé príznaky diabetickej angiopatie sa vyskytujú vo funkčnom štádiu, keď sú lézie rozsiahle a nemajú čas na zotavenie. Liečba, ktorá sa začala v tomto čase, môže zvrátiť proces a úplne obnoviť funkciu cievnej siete.

Možné príznaky:

 • bolesť nôh po dlhom zaťažení - prečo diabetici majú boľavé nohy;
 • necitlivosť a brnenie v končatinách;
 • kŕče;
 • studená pokožka na nohách;
 • proteín v moči po cvičení alebo strese;
 • škvrny a rozmazané pocity;
 • mierna bolesť hlavy, ktorá nie je užitočná analgetikami.

Dobre označené symptómy sa vyskytujú v poslednom, organickom štádiu angiopatie. V súčasnosti sú zmeny v postihnutých orgánoch už nezvratné a liečba liekom môže len spomaliť progresiu ochorenia.

Klinické prejavy:

 1. Konštantná bolesť v nohách, krívanie, poškodenie kože a nechtov v dôsledku nedostatku výživy, opuch chodidiel a teliat, neschopnosť zostať v stojacej polohe počas angiopatie dolných končatín.
 2. Vysoký, neliečiteľný krvný tlak, opuch tváre a tela, okolo vnútorných orgánov, intoxikácia s nefropatiou.
 3. Závažná strata videnia v retinopatii, hmla pred očami ako dôsledok edému pri diabetickej angiopatii v strede sietnice.
 4. Závraty a mdloby v dôsledku arytmií, letargie a dýchavičnosti v dôsledku zlyhania srdca, bolesti na hrudníku.
 5. Nespavosť, zhoršená pamäť a koordinácia pohybov, zníženie kognitívnych schopností v angiopatii mozgu.

Diabetická angiopatia: príznaky a liečba

Diabetická angiopatia - hlavné príznaky:

 • kŕče
 • Slabosť nohy
 • závrat
 • Svrbenie nohy
 • Horieť v nohách
 • kašeľ
 • únava
 • Škvrny pred očami
 • Petechiálna vyrážka
 • Krv v moči
 • Hlásenie krvi
 • krvácanie z nosa
 • Močové vločky
 • Znížená vízia
 • Bolesť v dolných končatinách
 • Krvácanie z očí
 • Strata zraku
 • Pred očami je iskry
 • Trhliny na nohách
 • Suchá koža nohy

Diabetická angiopatia je patologický proces, ktorý je komplikáciou diabetes mellitus a je charakterizovaný skutočnosťou, že malé cievy sú poškodené v celom tele. Obmedzenia veku a pohlavia, táto choroba nie je.

V podstate závažná forma diabetickej angiopatie sa vyskytuje iba vtedy, ak nie je podávaná medikácia. Podľa štatistík sa tento syndróm v rôznej miere prejavuje u všetkých ľudí s cukrovkou.

Charakter klinického obrazu bude závisieť od toho, kde je lokalizovaný patologický proces, do akej miery závažnosti. Diagnóza zahŕňa laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu.

Čo sa týka taktiky terapeutických opatrení, neexistujú jednotné metódy. Liečba bude závisieť od povahy lézie. Vo všeobecnosti bude základná liečba zameraná na odstránenie základnej príčiny, tj diabetes.

Je ťažké predpovedať dlhodobý poriadok, pretože všetko bude závisieť od povahy základnej príčiny a závažnosti samotného syndrómu.

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb z 10. revízie má tento patologický proces odlišný význam. Kód ICD-10 je E10-14.

etiológie

Diabetická angiopatia sa vyvíja na pozadí pokročilého diabetu. V tomto prípade glukóza má deštruktívny účinok na vnútornú výstelku cievneho systému. To vedie k štrukturálnej a funkčnej reštrukturalizácii.

Pretože u diabetes mellitus množstvo glukózy v krvi výrazne presahuje prípustné normy, jeho prebytok preniká do stien krvných ciev a dochádza k akumulácii sorbitolu a fruktózy. Tieto látky, ako napríklad glukóza, sú zle bunky transportované cez bunkové membrány, čo vedie k ich akumulácii v endotelových bunkách.

Výsledkom toho je nasledovné:

 • zvyšuje priepustnosť cievnej steny a začína jej opuch;
 • sú aktivované koagulačné procesy, čo vedie k zvýšenému riziku trombózy;
 • produkcia relaxačného faktora sa znižuje, čo vedie k zhoršeniu hladkých svalov cievnych stien.

Tvorba Virchowovej triády - zhoršenie prietoku krvi, poškodenie epitelu, zvýšené zrážanie krvi.

Predisponujúce faktory rozvoja diabetickej angiopatie:

 • nedostatočná liečba diabetu;
 • nedodržanie výživy predpísanej lekárom;
 • vaskulárne ochorenie;
 • slabý imunitný systém;
 • prítomnosť systémových ochorení v dejinách.

Okrem toho je potrebné pochopiť, že takýto syndróm vedie k poškodeniu iných orgánov, čo môže byť smrteľné.

klasifikácia

V závislosti od veľkosti postihnutých plavidiel existujú dva typy tohto syndrómu:

Na základe lokalizácie patologického procesu je patológia rozdelená na nasledujúci poddruh:

 • angiopatia sietnice oboch očí alebo jedného zraku (retinopatia);
 • diabetická angiopatia dolných končatín;
 • srdcová angiopatia;
 • nefropatia - angiopatia renálnych ciev;
 • encefalopatia - poškodenie ciev mozgu.

Treba poznamenať, že angiopatia očí môže viesť k úplnej strate zraku av tomto prípade bude patologický proces nezvratný.

symptomatológie

Klinický obraz diabetickej angiopatie sa vytvorí na základe lokalizácie syndrómu.

Takže diabetická angiopatia sietnice bude charakterizovaná nasledujúcimi symptómami:

 • znížená zraková ostrosť;
 • škvrny, "mušky" pred očami;
 • iskry, blikajú pred očami;
 • krvácanie do očnej gule.

V tomto prípade príznaky budú rýchlo postupovať a v konečnom dôsledku to povedie k úplnej strate videnia.

Syndróm, pri ktorom dochádza k vaskulárnej lézii dolných končatín, bude príznakom napríklad:

 • suchá koža v oblasti nohy;
 • bolesť v nohách, prípadne kŕčové žily;
 • petechie na koži (malé červené bodky);
 • svrbenie a pálenie v nohách;
 • v priebehu času tvoria trhliny v oblasti päty;
 • únava, slabosť v nohách, aj po krátkom cvičení.

Postupne sa začínajú objavovať trofické vredy v oblasti nohy. Ak nezačnete liečbu, bude to nevyhnutne viesť k nekróze tkaniva a následne ku gangréne.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • vykašliavanie krvi;
 • tam je krv v moči, biele vločky;
 • všeobecná slabosť, malátnosť;
 • úbytok hmotnosti;
 • časté a hrubé krvácanie z nosa;
 • závraty;
 • ospalosť;
 • kŕče;
 • bolesť v oblasti srdca;
 • porucha srdcového rytmu;
 • nestabilný krvný tlak.

Okrem toho môže byť celkový klinický obraz sprevádzaný špecifickými znakmi, ktoré budú charakteristické pre komplikácie vznikajúce na pozadí takéhoto syndrómu.

Je potrebné ísť na lekára hneď, ako sa objavia prvé príznaky: včasné hľadanie lekárskej starostlivosti výrazne zvyšuje šance na úplné zotavenie.

diagnostika

Diagnóza zahŕňa laboratórne aj inštrumentálne metódy.

Laboratórna časť výskumu zahŕňa:

 • všeobecný klinický a podrobný biochemický krvný test;
 • test glukózovej tolerancie;
 • stanovenie hladín glukózy v krvi;
 • stanovenie zvyškovej hladiny močoviny;
 • test rýchlosti glomerulárnej infiltrácie;
 • Stanovenie sadzby GFR.

Inštrumentálne štúdie zahŕňajú:

 • preskúmanie fondu;
 • ultrazvuk;
 • EKG;
 • Dopplerovská štúdia ciev dolných končatín;
 • angiografia;
 • CT vyšetrenie alebo MRI mozgu.

Vyžaduje sa konzultácia s oftalmológiou, kardiológiou, vaskulárnym lekárom, neurológom.

Podľa výsledkov diagnostických opatrení sa stanoví forma a závažnosť syndrómu, na základe ktorého sa vyberie taktika terapeutických účinkov.

liečba

Liečba akejkoľvek formy diabetickej angiopatie sa má uskutočňovať len na odporúčanie lekára as starostlivým dodržiavaním jeho požiadaviek. Vo všeobecnosti by mal byť priebeh základnej terapie zameraný na odstránenie základnej príčiny, teda liečby cukrovky.

Farmakologická časť liečby zahŕňa nasledujúce lieky:

 • spazmolytiká;
 • angioprotectors;
 • lieky na zlepšenie mikrocirkulácie;
 • protidoštičkové činidlá;
 • nootropic;
 • výmenné stimulanty;
 • lieky na zníženie lipidov;
 • inhibítory aldózreduktázy.

Okrem toho môžu byť predpísané aj diuretiká, činidlá stabilizujúce krvný tlak, antihypertenzíva.

Operatívny zákrok nie je vylúčený, ak existujú trofické vredy, tkanivová nekróza. Liečba ľudovými prostriedkami je v tomto prípade neúčinná, pretože nedáva požadovaný terapeutický účinok.

Možné komplikácie

Ak sa liečba nezačne včas, môžu sa objaviť nasledujúce komplikácie:

Pokiaľ ide o prevenciu, v tomto prípade by jedinou vhodnou metódou bolo primerané liečenie cukrovky. Pri prvých prejavoch klinického obrazu, ktorý je popísaný vyššie, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ak si myslíte, že máte Diabetickú angiopatiu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám môžu pomôcť lekári: kardiológ, vaskulárny lekár, neurológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Alportov syndróm alebo dedičná nefritída je ochorenie obličiek, ktoré je zdedené. Inými slovami, choroba sa týka iba tých, ktorí majú genetickú predispozíciu. Muži sú najviac náchylní na túto chorobu, ale nachádzajú sa aj u žien. Prvé príznaky sa vyskytujú u detí od 3 do 8 rokov. Samotná choroba môže byť asymptomatická. Najčastejšie diagnostikované počas bežného vyšetrenia alebo pri diagnostikovaní inej choroby na pozadí.

Angiopatia - porážka krvných ciev s rôznymi ochoreniami, v dôsledku ktorých je ich plná funkcia narušená a steny sú zničené. Patologický proces môže ovplyvniť rôzne časti tela a cievy rôznych veľkostí - od malých kapilár po veľké cievy. Ak sa angiopatia postupuje dlhší čas, je plná vývoja ireverzibilných zmien orgánov v ľudskom tele (kvôli chronickému narušeniu zásobovania krvou).

Angiopatia sietnicových ciev je patologický stav, ktorý sa prejavuje porušením tónu krvných ciev a malých kapilár v oku. V dôsledku progresie tejto patológie sa môžu zúžiť, rozširovať alebo sa stať viac pokorným. Na pozadí všetkých zmien dochádza k porušovaniu prietoku krvi v postihnutých plavidlách, ako aj k porušeniu nervovej regulácie.

Zastrešenie artérie je akútna vaskulárna nedostatočnosť, ku ktorej dochádza v prípade zhoršenej priechodnosti alebo upchania ciev, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu dodávania krvi do určitého orgánu, čo vedie k narušeniu jej fungovania.

Embólia je patologický stav, v dôsledku ktorého dochádza k prekrývaniu lumenu krvnej cievy. Z tohto dôvodu je prietok krvi čiastočne alebo úplne zablokovaný. Látky, ktoré prekrývajú cievny lúmen, sa nazývajú embolie. Vstupujú do tepien veľkého alebo malého kruhu obehového systému z iných cievnych miest. Vo veľkosti sú určené priemerom špecifických nádob.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Diabetická angiopatia

Diabetická angiopatia (staroveký grécky άγγεϊον - "plavidlo" a "πάθος" - "utrpenie", "choroba") je bežné poškodenie ciev rôzneho priemeru, ktoré sa vyvíjajú na pozadí diabetes mellitus.

Táto vaskulárna patológia je hlavnou príčinou komplikácií z rôznych orgánov a systémov, invalidity a úmrtnosti pacientov s dlhodobým diabetes mellitus alebo ťažkým progresívnym priebehom. Angiopatické cieľové orgány sú najčastejšie mozog, oblička, zrak, srdce a dolné končatiny.

V rôznych stupňoch je vaskulárne poškodenie pozorované u 9 z 10 nosičov cukrovky. Ľudia s diabetom typu I (inzulín-dependentný) majú väčšie riziko vzniku patológie.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnou príčinou angiopatie pri diabete mellitus je škodlivý účinok glukózy na vnútornú výstelku (endotel) cievnej steny, čo vedie k jej funkčnej a štrukturálnej prestavbe.

Pretože hladina glukózy v krvnej plazme pri diabete mellitus presahuje normálne hodnoty (čo je spojené s nedostatkom využívania hormónu (inzulínu) alebo jeho nesprávnej interakcie s bunkami tela), jeho prebytok aktívne preniká do cievnej steny. V dôsledku toho sa fruktóza a sorbitol, ktoré sú konečnými produktmi metabolizmu glukózy, akumulujú v endotelu. Obidve látky sú špatne transportované cez bunkové membrány, takže sú koncentrované v pomerne veľkých množstvách v endotelových bunkách.

Patologické zmeny spojené s impregnáciou endotelu glukózou a jej metabolickými produktmi:

 • zvýšená permeabilita a opuch cievnej steny;
 • zvýšená trombóza (aktivácia koagulačných procesov);
 • zníženie produkcie endotelového relaxačného faktora zodpovedného za relaxáciu cievneho hladkého svalstva.

Vytvára sa tzv. Virchowova triada vrátane poškodenia endotelu, spomaľuje prietok krvi a nadmerná hyperkoagulácia (trombóza).

Riziko rozvoja diagnostickej angiopatie pri diabete mellitus je individuálne a priamo závisí od správnosti liečby, dodržiavania pacienta na liečbe a implementácie odporúčaní pre modifikáciu životného štýlu.

Patologické zmeny spôsobujú hypoxiu orgánov a tkanív dodávaných postihnutými cievami. Zníženie koncentrácie kyslíka je stimulom pre aktívnu aktivitu fibroblastov (bunky vytvárajúce prvky spojivového tkaniva), ktoré naopak vedú k rozvoju aterosklerózy.

Formy choroby

V závislosti od kalibru príslušných plavidiel sa zistí:

Podľa preferenčnej lokalizácie patologického procesu sa rozlišuje niekoľko foriem angiopatie:

 • retinopatia - poškodenie sietnicových ciev;
 • nefropatia - postihnutie obličkových ciev;
 • encefalopatia - zmena mozgových ciev;
 • angiopatia ciev dolných končatín;
 • angiopatia srdcových ciev.

príznaky

Symptómy diabetickej angiopatie sa líšia v závislosti od lokalizácie patologického procesu.

Známky retinopatie sa objavujú v priemere 3 roky po potvrdení diagnózy. Počas nasledujúcich 20 rokov sú príznaky vaskulárnych poškodení sietnice zaznamenané u takmer 100% nositeľov diagnózy cukrovky. Toto je:

 • zníženie zrakovej ostrosti až do úplnej slepoty v ťažkých prípadoch;
 • narušenie obrysov objektov, neschopnosť rozlíšiť malé detaily;
 • "Závoj" a blikanie "muchov" pred očami;
 • svetlé škvrny, pruhy, iskry;
 • v prípade krvácania do sklovca (zvyčajne transparentného) sa pred očami objaví plávajúca tmavá škvrna, niekedy málo.

Diabetická retinopatia je charakterizovaná radom očných symptómov identifikovaných pomocou inštrumentálneho vyšetrenia. Včasná manifestácia týchto príznakov patologického stavu je charakteristická, zatiaľ čo retinopatia je stále asymptomatická a pacient nemá aktívne ťažkosti:

 • zúžené, prekrvené, deformované tepny, niekedy s mikroanalýzami;
 • bodové krvácanie v centrálnej zóne sietnice;
 • krvavé, stagnujúce žily;
 • retinálny edém;
 • krvácanie v hrúbke sklovitého tela.
Angiopatické cieľové orgány sú najčastejšie mozog, oblička, zrak, srdce a dolné končatiny.

Nefropatia sa zvyčajne vytvára u jedincov s dlhoročnými skúsenosťami s diabetom, na pozadí ťažkého priebehu alebo nesprávnej liečby základnej choroby. Symptómy poškodenia obličiek:

 • opuch, hlavne na tvári, ráno;
 • arteriálna hypertenzia;
 • nevoľnosť, závrat, ospalosť;
 • zmena laboratórnych parametrov - proteinúria (bielkovina určená vo všeobecnej analýze moču), kvôli poškodeniu filtrov obličiek, ktoré začínajú prechádzať veľkými molekulami proteínov, ktoré sa zvyčajne nefiltrujú.

Diabetická encefalopatia sa vyvíja veľmi pomaly. Spočiatku sa pacienti sťažujú na pocit "stale" hlavy, porušenie spánok-bzučiaci cyklus (denná ospalosť a nespavosť v noci), ťažkosti so zaspávaním a prebudením, problémy s pamäťou, časté epizódy bolesti hlavy, závrat, zhoršená koncentrácia.

S ďalšou progresiou sa objavujú nasledovné príznaky:

 • prekvapujúca chôdza;
 • nedostatok koordinácie;
 • nedostatok konvergencie;
 • tvorba patologických reflexov.

Pre diabetické vaskulárne lézie charakterizované nasledujúcimi manifestáciami:

 • zúženie, lisovanie, pálenie bolesti stenocardickej povahy za hrudnou kosťou vyžarujúcou pod lopatkou, v ľavej ruke, ľavej polovici dolnej čeľuste, krku, v epigastriu na vrchole fyzického alebo psycho-emocionálneho stresu;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • zníženie alebo zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • porušenie kontraktilnej funkcie srdcového svalu [dýchavičnosť s cvičením a (v ťažkých prípadoch) v pokoji, opuch, bolesť a ťažkosť v správnom hypochondriu atď.].

Angiopatia ciev dolných končatín sa považuje za jednu z najzávažnejších komplikácií cukrovky a prejavuje sa niekoľkými charakteristickými znakmi. Medzi ne patria:

 • necitlivosť, chlad na končatinách;
 • cudzie pocity;
 • absencia alebo významné zníženie sily pulzu na zadnej časti chodidla;
 • bolesť svalov, najmä teľa (v kľude a v zaťažení);
 • kŕče;
 • rarita alebo úplná strata vlasov;
 • pocit slabosti a bolesti pri chôdzi (s rôznou intenzitou);
 • dystrofické zmeny pokožky (suchosť, pigmentácia, modrasté farbenie, peeling);
 • bezbolestné trofické vredy, často lokalizované na nohách, v členkoch.

V neskorších štádiách angiopatie dolných končatín sa vytvárajú takzvané diabetické nohy, ktoré sa vyznačujú zmenou tvaru a farby nechtov, suchou pokožkou chodidiel s trhlinami a kukuricami, deformáciou prvej špičky.

diagnostika

Diagnóza diabetickej angiopatie sa robí pomocou laboratórnych aj inštrumentálnych metód výskumu.

Ľudia s diabetom typu 1 (inzulín-dependentný) sú vystavení väčšiemu riziku vzniku diabetickej angiopatie.

 • stanovenie koncentrácie glukózy v krvi;
 • analýza moču (detekovaná proteinúria, acetonúria, glykozúria);
 • test glukózovej tolerancie;
 • stanovenie reziduálneho dusíka, močoviny, krvného kreatinínu (indikátory poškodenia funkcie obličiek);
 • stanovenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie, GFR (hlavný marker poškodenej funkcie renálneho vylučovania).

Požadované metódy inštrumentálneho výskumu:

 • preskúmanie fondu;
 • Ultrazvuk srdca, obličky;
 • EKG;
 • angiografia (v prípade potreby);
 • Dopplerov štúdie ciev dolných končatín, obličky;
 • počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie mozgu.

Okrem iného konzultácie s oftalmológom, neurológom, vaskulárnym lekárom, kardiológa.

liečba

Najprv je potrebné liečiť základnú chorobu, ktorá spôsobila vznik angiopatie, diabetes mellitus. V závislosti od typu cukrovky sa používa závažnosť symptómov a prítomnosť komplikácií, a to buď tablety s liekom znižujúcim hladinu glukózy alebo inzulín.

Viackomponentová priamo angiopatická farmakoterapia sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich prostriedkov:

 • angioprotectors;
 • antispazmické lieky;
 • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu;
 • nootropické lieky;
 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulanciá;
 • výmenné stimulanty;
 • lieky na zníženie lipidov;
 • inhibítory aldózreduktázy; a ďalšie

Na požiadanie sú pacientom predpísané dusičnany, antihypertenzíva, diuretiká, lieky na zníženie srdcovej frekvencie, antiarytmiká, korektory porúch cerebrálnej cirkulácie, biogénne stimulanty atď.

Možné komplikácie a následky

Diabetická angiopatia môže spôsobiť závažné komplikácie:

 • gangréna dolných končatín;
 • celková alebo čiastočná strata videnia;
 • akútne alebo chronické zlyhanie obličiek;
 • infarkt myokardu;
 • akútna cerebrovaskulárna príhoda.
V rôznych stupňoch je vaskulárne poškodenie (diabetická angiopatia) pozorované u 9 z 10 nosičov cukrovky.

výhľad

Prognóza diabetickej angiopatie je podmienená priaznivým: včasnou diagnózou a adekvátnou liečbou môže byť progresia patologického procesu výrazne spomalená alebo úplne zastavená a schopnosť pracovať a sociálna aktivita v tomto prípade netrpí.

Riziko vzniku vaskulárnej lézie je individuálne a priamo závisí od správnosti vykonanej liečby, od dodržiavania liečby pacienta a od vykonávania odporúčaní na zmenu životného štýlu.

prevencia

Preventívne opatrenia sú nasledovné:

 1. Povinná zhoda s odporúčaniami potravín, strava.
 2. Pravidelné monitorovanie glukózy v krvi.
 3. Systematické preventívne vyšetrenia s povinnou návštevou očnej, neurológky, kardiológky.
 4. Vykonajte nameranú fyzickú námahu.
 5. Ukončenie fajčenia, zneužívanie alkoholu.
 6. Starostlivosť o pleť na dolných končatinách.

Vzdelanie: vyššie, 2004 (GOU VPO "Štátna zdravotnícka univerzita Kursk"), špecializácia "Všeobecné lekárstvo", kvalifikácia "doktor". 2008-2012. - postgraduálny študent klinickej farmakológie Štátneho rozpočtového vzdelávacieho inštitútu vyššieho odborného vzdelávania KSMU, kandidát lekárskych vied (2013, špecializácia "Farmakológia, klinická farmakológia") 2014-2015 gg. - odborná rekvalifikácia, špecializácia "Management v oblasti vzdelávania", FSBEI HPE "KSU".

Informácie sú zovšeobecnené a poskytujú sa len na informačné účely. Pri prvých príznakoch ochorenia sa poraďte s lekárom. Samošetrenie je nebezpečné pre zdravie!

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého môže chirurg odmietnuť vykonať operáciu u pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Osoba sa musí vzdať zlých návykov, a potom snáď nebude potrebovať operáciu.

Ľudská krv "prechádza" cez nádoby pod obrovským tlakom a v rozpore s ich celistvosťou je schopná strieľať na vzdialenosť až 10 metrov.

Vzdelaná osoba je menej citlivá na choroby mozgu. Duševná aktivita prispieva k tvorbe ďalších tkanív, ktoré kompenzujú chorých.

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje približne 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť robí ľudský mozog mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, v ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Preto vedci odporúčajú, aby sa vylúčili ryby a mäso z ich stravy.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Zubný kaz je najčastejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať.

Pri pravidelných návštevách solária sa nárast rakoviny kože zvyšuje o 60%.

Podľa mnohých vedcov sú komplexy vitamínov prakticky nepoužiteľné pre ľudí.

Ak vaša pečeň prestala pracovať, smrť sa vyskytla do 24 hodín.

Priemerná dĺžka života ľavicov je menšia ako pravá.

Pečeň je najťažším orgánom v našom tele. Jeho priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Ak sa usmievate len dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mŕtvice.

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako betón.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou vlastnou silou, má všetku šancu zabudnúť na tento stav navždy.

Salvisar je ruský liek na rôzne ochorenia muskuloskeletálneho systému. Ukáže sa každému, kto aktívne trénuje a čas od.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Prečo dochádza k opuchu žíl v nohách a akým spôsobom sa liečia?

Opuchnuté žily v nohách nie sú kozmetickým problémom, ako to niektoré ženy bezmyšlienkovo ​​vnímajú, ale hrozivý symptóm nevratnej lézie žíl nazývaných kŕčové žily.

Rýchlosť segmentovaných neutrofilov v krvi a príčiny ich porušenia

Štúdie krvných leukocytov odhalili ich odrody, ktoré sa líšia nielen afinitou k sfarbeniu a vzhľadu, ale vykonávajú aj rôzne úlohy. Segmentové neutrofily - najväčšia skupina buniek medzi leukocytmi.

Lymfóza dolných končatín: príčiny. Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Ako viete, mnoho ľudí trpí opuchom. Vo večerných hodinách môžete pozorovať mierny opuch nôh a žíl, ráno sa situácia najčastejšie normalizuje.

Prečo je nízka hladina ESR v krvi žien?

obsah

Včasný krvný test pomôže zistiť nízku hladinu ESR v krvi žien. Tento indikátor je veľmi dôležitý na určenie tejto alebo patológie. ESR sa líši podľa pohlavia a vekových kritérií, takže nie je možné porovnávať pohlavie mužov a žien.

Liečba vaskulárnej aterosklerózy doma - Príznaky

Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k zníženiu elasticity stien tepien, zúženie ich lúmenu, čo spôsobuje zhoršený prísun krvi do orgánov.Príčiny aterosklerózy: