Aneuryzma je atypická expanzia cievy, ktorá sa najčastejšie tvorí v aorte. Miesto, kde sa táto patológia objavuje, je spravidla oblasťou oslabenej steny cievy, ktorá sa navyše ešte rozširuje pod vplyvom vysokého krvného tlaku.

Ak nie sú diagnostikované aneuryzmy v počiatočných štádiách a nepodliehajú liečbe, môže sa vyskytnúť ich roztrhnutie, čo vedie k rozsiahlemu vnútornému krvácaniu a často k smrti.

Okrem rizika roztrhnutia aneuryzmy je patológia nebezpečná, pretože krvný tok je poškodený v poškodenej nádobe a často to vedie k tvorbe krvných zrazenín - krvných zrazenín, čo vedie aj k vážnym zdravotným problémom.

Aneuryzmy sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti aorty, ale najbežnejšia je patologická zmena v brušnej oblasti.

dôvody

Najčastejšou príčinou aneuryzmy brušnej aorty (asi 80% všetkých prípadov) je ateroskleróza.

Aj príčiny aneuryzmy brušnej aorty sú:

 • dedičný faktor;
 • niektoré genetické ochorenia spojivového tkaniva;
 • trauma aorty;
 • zápalové ochorenia tepien;
 • plesňové infekcie spojené s HIV / AIDS, syfilis, rovnako ako s operatívnymi metódami liečby srdcových chlopní.

symptomatológie

Stáva sa, že veľkosť aneuryzmy je malá a zostane tak dlho. Aneuryzmy brušnej aorty obvykle rastú pomaly a spravidla je choroba asymptomatická.

Zriedkavo sa ochorenie dá identifikovať v počiatočnom štádiu iba na základe symptómov - detekcia patológie sa vyskytuje počas vyšetrení súvisiacich s inými ochoreniami. Avšak príznaky vzdelávania sú stále niekedy prítomné a je dôležité ich rozpoznať.

primárny

Typickým klinickým príznakom aneuryzmy brušnej aorty je bolesť na ľavej strane brucha alebo mesogaster. Bolesť môže byť konštantná alebo sa vyskytuje sporadicky.

Ďalšie príznaky:

 • zvlnenie okolo pupku;
 • pocit ťažkosti v žalúdku;
 • narušenie zažívacieho systému (zápcha, plynatosť, nevoľnosť atď.).

progresívne

S rastom aneuryzmy, odborníci zaznamenali vznik progresívnych symptómov, ktoré zahŕňajú:

 • Urologický syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami močenia, prítomnosť krvi v moči. Symptómy sa vyvíjajú v dôsledku kompresie močovodu alebo vytesnenia obličiek.
 • Isioradikulárny komplex symptómov, ktorý je charakterizovaný bolesťou v bedrovej oblasti, má zhoršené motorické schopnosti a citlivosť v nohách. Podobný stav je spojený s tlakom na stavce alebo nervovými koreňmi miechového kanála.
 • Ischémia dolných končatín, ktorá sa prejavuje krutosťou, trofickými poruchami.

Známky prasknutia

Symptómy ruptúry aneuryzmy brušnej aorty, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu, sa prejavujú nasledovne:

 • ostrú bolesť v brušnej a bedrovej oblasti;
 • akútna vaskulárna nedostatočnosť (kolaps);
 • ťažké pulzácie v bruchu.

Porušenie aneuryzmy môže byť nasmerované za peritoneum do voľnej dutiny peritonea do močového mechúra, dvanástnika alebo dolnej dutej žily. To všetko sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

 • Retroperitoneálna ruptura. Tento typ zlomeniny sa vyznačuje silnou pretrvávajúcou bolesťou, ktorá môže vyzařovať do stehna, slabín a perinea. Niekedy je bolesť v srdci.
 • Preniknúť do peritonea. Takáto patológia sa vyznačuje masívnou akumuláciou krvi v tejto dutine, čo vedie k rýchlemu vývoju hemoragického šoku - bledosť kože, výkonnosť studeného potu, silná slabosť, rýchly vláknitý pulz, hypotenzia. Riešenie aneuryzmy smerujúce na túto oblasť často vedie k smrti pacienta.
 • Gap v dvanástniku. Gastrointestinálne krvácanie, krvavé vracanie a čierne kvapalné stolice sú charakteristické pre tento typ prasknutia. Tento variant prasknutia je veľmi ťažké odlíšiť od gastrointestinálneho krvácania spôsobeného radom iných dôvodov.
 • Roztrhnutie do hornej dutej vény. Tento vývoj choroby sprevádza tachykardia, ťažká slabosť, dýchavičnosť. Tiež je tento stav charakterizovaný opuchom nohy. Bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúci novotvar v peritoneu sa postupne rozvíja, čo vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

Viac informácií o ochorení nájdete v videu:

Nie menej nebezpečné a aneuryzma vnútornej krčnej tepny. Všetky podrobnosti o tom nájdete tu. A o potenciálnej diagnóze "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy", prečítajte si v tomto článku.

Kedy kontaktovať špecialistu?

Ak je prítomný niektorý z primárnych príznakov aneuryzmy brušnej aorty, je nevyhnutná konzultácia s odborníkom.

Ľudia staršej vekovej skupiny (60 rokov a starší), a najmä pacienti s rizikovými faktormi na rozvoj patológie, by mali pravidelne navštevovať lekára a podrobiť sa potrebnej skúške na určenie prítomnosti aneuryzmy.

Fajčiari vo veku od 65 do 75 rokov musia podstúpiť každý raz ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov. Takýto prieskum sa vykonáva a muži s rodinnou anamnézou patológie.

diagnostika

Je možné potvrdiť alebo poprieť prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty absolvovaním špeciálnych štúdií:

 • Röntgenové lúče;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • CT aorty;
 • MRI aorty.

Diferenciálna diagnostika je metóda, ktorou sú vylúčené všetky pravdepodobné ochorenia, ktoré nie sú vhodné na symptómy alebo iné faktory. V dôsledku toho sa diagnóza zníži na jednu možnú chorobu. Je ťažké diagnostikovať ochorenie, najmä ak je asymptomatické alebo ak prevažujú príznaky zo strany orgánov peritonea a retroperitoneálneho priestoru.

Liečebné metódy

Liečba tejto choroby neexistuje. V podstate sa vykonáva chirurgická intervencia, ale ak aneuryzma dosiahne malé rozmery (až 6 mm), kurz je asymptomatický (alebo príznaky neinterferujú s plným životom), pacientovi môže byť ponúknutá metóda "aktívneho čakania". Táto metóda spočíva v pravidelnom správaní ultrazvuku a kontrole stavu pacienta.

Dôvodom operácie je aneuryzma väčšia ako 6 cm alebo rýchlosť rastu viac ako 5 mm za šesť mesiacov. Operácia sa uskutočňuje v prípadoch, keď aneuryzma začala krvácať, ako aj pri výrazných bolestivých syndrómoch a progresívnych príznakoch.

K dispozícii sú 2 spôsoby ovládania.

Tradičná prevádzka

Pri tejto operácii je pacientka pod všeobecnou anestézou. Chirurg vykoná rez od urogenitálneho procesu hrudnej k pupku.

Poškodená oblasť nádoby sa vyrezáva a na jej miesto sa implantuje umelá protéza (štep).

Procedúra trvá 3-5 hodín. Termín pooperačného pobytu v nemocnici je asi týždeň.

Endovaskulárna metóda

Počas endovaskulárneho zákroku sa implantuje na mieste poranenia špeciálne zariadenie (stent-štep), ktoré pomáha obnoviť štruktúru aorty a prietok krvi v ňom.

Postup sa obvykle vykonáva pomocou epidurálnej anestézie. Chirurg urobí malú punkciu v oblasti slabín, cez ktorú pomocou špeciálneho katétra prenesie stent-štep do aneuryzmy. Po uvedení zariadenia na určené miesto chirurg otvorí a umiestni ho do oblasti aneuryzmy. Po otvorení stentového štepu sa vytvorí kanál, cez ktorý dochádza k normálnemu toku krvi.

So zrejmými výhodami metódy nie je vhodný pre každého pacienta. Napríklad zavedenie transplantovaného stentu sa nemôže uskutočniť u pacientov s patologickými ochoreniami artérií a niektorých orgánov. Treba poznamenať, že účinok postupu môže byť krátkodobý, čo vedie k potrebe opätovnej prevádzky.

predpovede

Je zrejmé, že prognóza je nepriaznivá. Počas 36 mesiacov od okamihu roztrhnutia aneuryzmy umierajú takmer všetci pacienti. Pri malých aneuryzmoch brušnej aorty je miera prežitia v prvom roku 75% a už v priebehu 5 rokov - 50%. Ak je aneuryzma väčšia ako 6 cm, hodnoty sa znížia na 50% a 6%.

Aneuryzma brušnej aorty je zákerné a nepredvídateľné ochorenie. Nie je možné predpovedať rast aneuryzmy, preto je dôležité konzultovať špecialistu pri prvých symptómoch a podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty - lokálne opuch alebo difúzne rozšírenie aortálnej steny v brušnej oblasti. Aneuryzma brušnej aorty môže byť asymptomatická alebo sa môže zistiť pulzáciou, abdominálnymi bolesťami rôznej intenzity, ak sa aneuryzma pretrhne, má klinike intraperitoneálne krvácanie. Diagnóza aneuryzmy zahŕňa preskúmanie röntgenového vyšetrenia brušnej dutiny, USDG abdominálnej aorty, kontrastnej angiografie s rentgenovým žiarením, CT. Liečba aneuryzmy abdominálnej aorty je výlučne chirurgická: otvorená resekcia aneuryzmatického vrecka s nahradením vyrezanej časti syntetickou protézou alebo endoprotetickou náhradou.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je patologická expanzia brušnej aorty v podobe výčnelku jej steny v oblasti od XII hrudnej k IV - V bedrovej stavbe. V kardiológii a angiografii predstavuje podiel aneuryziem brušnej aorty až 95% všetkých aneuryzmálnych zmien v cievach. U mužov starších ako 60 rokov je diagnostikovaná aneuryzma brušnej aorty v 2 až 5% prípadov. Napriek možnému asymptomatickému priebehu je aneuryzma brušnej aorty náchylná k progresii; v priemere sa jeho priemer zvyšuje o 10% ročne, čo často vedie k zriedeniu a pretrhnutiu fatálneho aneuryzmu. V zozname najbežnejších príčin úmrtia je abnormálna aortálna aneuryzma zaradená na 15. miesto.

Klasifikácia aneuryzmy brušnej aorty

Anatomická klasifikácia aneuryzmov brušnej aorty je najväčšou klinickou hodnotou, podľa ktorej sú infrarenálne aneuryzmy oddelené, umiestnené pod výtokom renálnych artérií (95%) a adrenalínom s lokalizáciou nad renálnymi artériami.

Podľa tvaru výčnelku cievnej steny sú kĺbové, difúzne vretenovité a disekčné aneuryzmy brušnej aorty; na stenovej štruktúre, pravé a falošné aneuryzmy.

Pri zohľadnení etiologických faktorov sa aneuryzmy brušnej aorty delia na vrodené a získané. Tieto môžu mať zápalovú etiológiu (aterosklerotickú, traumatickú) a zápalovú (infekčnú, syfilickú, infekčno-alergickú).

Podľa variantu klinického priebehu aneuryzmy brušnej aorty je nekomplikovaná a komplikovaná (exfoliácia, roztrhnutie, trombóza). Priemer brušnej aortálnej aneuryzmy naznačuje malé (3-5 cm), stredné (5-7 cm), veľké (viac ako 7 cm) a obrovský aneuryzmus (s priemerom 8-10 násobok priemeru infrarenálnej aorty).

Na základe prevalencie A.A. Pokrovsky a kol. Existujú 4 typy aneuryzmy brušnej aorty:

 • I - infrarenálna aneuryzma s distálnym a proximálnym izmutom dostatočnou dĺžkou;
 • II - infrarenálna aneuryzma s dostatočne dlhým proximálnym izmutom; rozširuje sa na bifurkáciu aorty;
 • III - infrarenálna aneuryzma zahŕňajúca bifurkáciu aortálnej a iliačnej artérie;
 • IV - infarkt a adrenergná (celková) aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy brušnej aorty

Podľa výskumu je hlavným etiologickým faktorom aneuryzmy aorty (aneuryzma aortálneho oblúka, aneuryzma hrudnej aorty, aneuryzma brušnej aorty) ateroskleróza. V štruktúre príčin získaných aneuryzmov aorty tvorí 80-90% prípadov.

Vzácnejší získaný pôvod aneuryzmy brušnej aorty je spojený so zápalovými procesmi: nešpecifická aortoartritída, špecifické vaskulárne lézie v syfilis, tuberkulóza, salmonelóza, mykoplazmóza, reumatizmus.

Predpokladom pre následnú formáciu aneuryzmy abdominálnej aorty môže byť fibrózno-svalová dysplázia - vrodená inferiorita steny aorty.

Rýchly vývoj cévnej chirurgie v posledných desaťročiach viedol k nárastu počtu iatrogénnych abdominálnych aeurysmov aorty spojených s technickými chybami pri vykonávaní angiografie, rekonštrukčných operácií (dilatácia atentátu / stentovanie, tromboembolikómia, protetika). Uzavreté poranenia brucha alebo chrbtice môžu prispieť k výskytu traumatickej abdominálnej aortálnej aneuryzmy.

Asi 75% pacientov s aneuryzmami brušnej aorty sú fajčiari; súčasne sa riziko vzniku aneuryzmy zvyšuje úmerne ku fajčeniu a počtu denne zapaľovaných cigariet. Vek je viac ako 60 rokov, mužský pohlavie a prítomnosť podobných problémov u členov rodiny zvyšujú riziko tvorby aneuryzmy brušnej aorty o 5-6 krát.

Pravdepodobnosť prasknutia aneuryzmy brušnej aorty je vyššia u pacientov s arteriálnou hypertenziou a chronickými ochoreniami pľúc. Okrem toho je dôležitý tvar a veľkosť aneuryzmatického vrecka. Bolo preukázané, že asymetrické aneuryzmy sú náchylnejšie na prasknutie než symetrické a s priemerom aneuryzmy väčším ako 9 cm, úmrtnosť na prasknutie aneuryzmatického vaku a intraabdominálne krvácanie dosahuje 75%.

Patogenéza aneuryzmy brušnej aorty

Pri vývoji aneuryzmy brušnej aorty zohrávajú úlohu zápalové a degeneratívne aterosklerotické procesy v stene aorty.

Zápalová odpoveď v stene aorty vzniká ako imunitná odpoveď na zavedenie neznámeho antigénu. Zároveň dochádza k infiltrácii steny aorty makrofágmi, B a T lymfocytmi, produkcia cytokínov sa zvyšuje a zvyšuje sa proteolytická aktivita. Kaskáda týchto reakcií naopak vedie k degradácii extracelulárnej matrice v strednej vrstve aorty, čo sa prejavuje zvýšením obsahu kolagénu a znížením elastínu. Namiesto buniek hladkého svalstva a elastických membrán sa vytvárajú dutiny podobné cysty, vďaka čomu sa znižuje pevnosť steny aorty.

Zápalové a degeneratívne zmeny sú sprevádzané zhrubnutím steny aneuryzmatického vrecka, výskytom intenzívnej perianeurysmálnej a postaneurysmálnej fibrózy, fúziou a účinkom okolitých orgánov aneuryzmy v zápalovom procese.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

V prípade nekomplikovanej aneuryzmy aortálnej brušnej aorty neexistujú žiadne subjektívne symptómy ochorenia. V týchto prípadoch môže byť aneuryzma náhodne diagnostikovaná palpáciou brucha, ultrazvukom, abdominálnou rádiografiou, diagnostickou laparoskopiou pre ďalšiu abdominálnu patológiu.

Najtypickejšie klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty sú konštantné alebo periodické bolesti, nudné bolesti v mesogasterovej alebo ľavej polovici brucha, ktoré sú spojené s tlakom rastúceho aneuryzmu na nervových koreňoch a plexusoch v retroperitoneálnom priestore. Bolesť často vyžaruje do bedrovej, sakrálnej alebo slabínovej oblasti. Niekedy bolesti sú také intenzívne, že pre ich úľavu sú potrebné analgetiká. Syndróm bolesti sa môže považovať za záchvat obličkovej koliky, akútnej pankreatitídy alebo ischýzy.

Niektorí pacienti v neprítomnosti bolesti zaznamenávajú pocit ťažkosti, roztrúsenie v bruchu alebo zvýšenie pulzácie. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, pichanie, zvracanie, plynatosť a zápcha v dôsledku mechanického stlačenia aneuryzmy brušnej aorty žalúdka a dvanástnika.

Urologický syndróm pri aneuryzme brušnej aorty môže byť spôsobený stlačením močovodu, dislokáciou obličiek a prejavom hematúrie, dysurickými poruchami. V niektorých prípadoch je kompresia testikulárnych žíl a tepien sprevádzaná vývojom komplexu bolestivých symptómov v semenníkoch a varicocele.

Isioradikulárny syndróm spojený s kompresiou nervových koreňov miechy alebo stavcov. Je charakterizovaná bolesťou dolnej časti chrbta, zmyslovými a pohybovými poruchami v dolných končatinách.

Pri aneuryzme brušnej aorty sa môže vyvinúť chronická ischémia dolných končatín, ktorá sa vyskytuje s príznakmi prerušovanej klaudikácie a trofických porúch.

Izolovaná aneuryzma brušnej aorty je extrémne zriedkavá; častejšie je to pokračovanie hrudnej disekcie hrudníka.

Symptómy ruptúry aneuryzmy

Pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty je sprevádzané klinikou akútneho brucha av relatívne krátkom čase môže viesť k tragickému výsledku.

Symptómový komplex ruptúry brušnej aorty sprevádza charakteristická trojica: bolesť brucha a bedrovej oblasti, kolaps a zvýšená pulzácia v brušnej dutine.

Charakteristiky kliniky na pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty sú určené smerom ruptu (do retroperitoneálneho priestoru, voľnej brušnej dutiny, dolnej dutej žily, duodena, močového mechúra).

Retroperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty je charakterizovaná syndrómom pretrvávajúcej bolesti. S rozšírením retroperitoneálneho hematómu v panvovej oblasti sa pozoruje ožiarenie bolesti v stehne, slabinách, perineu. Vysoké umiestnenie hematómu môže simulovať srdcovú bolesť. Množstvo krvi naliate do voľnej brušnej dutiny v prípade ruptúry retroperitoneálnej aneuryzmy je spravidla malé - asi 200 ml.

Pri intraperitoneálnej lokalizácii roztrhnutého aneuryzmu brušnej aorty sa rozvinie masívna klinická hemoperitoneum: fenomén hemoragického šoku sa rýchlo zvyšuje - ostrý bledosť kože, studený pot, slabosť, vláknová frekvencia, častý pulz, hypotenzia. Na všetkých oddeleniach dochádza k ostrému nadúvaniu a bolesti brucha, čo je príznakom Shchetkin-Blumberg. Perkusia je určená prítomnosťou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Smrteľný výsledok s týmto typom prasknutia aneuryzmy brušnej aorty sa vyskytuje veľmi rýchlo.

Prelomenie aneuryzmy brušnej aorty v dolnej vene cava je sprevádzané slabosťou, dýchavičnosťou, tachykardiou; opuch dolných končatín je typický. Lokálne príznaky zahŕňajú bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúcu brušnú hmotu, nad ktorou je počuť systolicko-diastolický šelest. Tieto príznaky sa postupne zvyšujú, čo vedie k závažnému srdcovému zlyhaniu.

Keď sa aneuryzma brušnej aorty pretrhne do dvanástnika, klinika s veľkým gastrointestinálnym krvácaním sa rozvíja s náhlym kolapsom, krvavým vracaním a miellou. V diagnostickom pláne je tento variant prasknutia ťažko odlíšiteľný od gastrointestinálneho krvácania inej etiológie.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty

V niektorých prípadoch môže byť podozrenie na prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty podozrenie na všeobecné vyšetrenie, palpáciu a auskultáciu brucha. Na identifikáciu rodových foriem aneuryzmy brušnej aorty je potrebné zhromaždiť dôkladnú históriu.

Pri vyšetrovaní chudých pacientov v ležiacej polohe môže byť stanovená zvýšená pulzácia aneuryzmy cez prednú brušnú stenu. Pri palpácii v hornej časti brucha na ľavej strane je zistená bezbolestná, pulzujúca, hustá elastická forma. Pri auskultácii aneuryzmy brušnej aorty sa počuje systolický šelest.

Najdostupnejšou metódou diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je rádiografia brušnej dutiny, ktorá umožňuje vizualizáciu tieňa aneuryzmy a kalcifikáciu jeho steny. V súčasnej dobe je USDG široko používaný v angiológii, duplexné skenovanie brušnej aorty a jej vetvy. Presnosť ultrazvukovej detekcie aneuryzmy brušnej aorty je takmer 100%. Pomocou ultrazvuku sa určuje stav aortálnej steny, prevalencia a lokalizácia aneuryzmy, poloha ruptúry.

CT alebo MSCT brušnej aorty umožňuje získať obraz lumenu aneuryzmy, kalcifikácie, disekcie, intrameznej trombózy; identifikovať hrozbu prasknutia alebo dokončené prasknutie.

Okrem týchto metód sa pri diagnostike aneuryzmy abdominálnej aorty používa aortografia, intravenózna urografia a diagnostická laparoskopia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Detekcia aneuryzmy brušnej aorty je absolútnou indikáciou pre chirurgickú liečbu. Radikálnym typom operácie je resekcia aneuryzmy brušnej aorty, po ktorej nasleduje výmena resekovanej oblasti homotransplantátom. Operácia sa vykonáva cez laparotomický rez. Pri zapojení iliakálnych artérií do aneuryzmy je indikovaná bifurkačná aorto-ilická protéza. Priemerná úmrtnosť v otvorenej chirurgii je 3,8 - 8,2%.

Kontraindikácie k elekčnému chirurgickému zákroku sú nedávne (menej ako 1 mesiac) infarkt myokardu, mozgová príhoda (až 6 týždňov), závažná kardiopulmonálna insuficiencia, zlyhanie obličiek, častá okluzívna lézia ilických a femorálnych artérií. Keď sa aneuryzma brušnej aorty roztrhne alebo praskne, resekcia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov.

Pre moderné nízko-traumatické metódy chirurgického zákroku na abnormálnej aortálnej aneuryzme sa uvažuje endoprotéza aorty pomocou implantovateľného stentového štepu. Chirurgický zákrok sa vykonáva v röntgenovej operačnej miestnosti prostredníctvom malého rezu v stehennej tepne; priebeh operácie je riadený röntgenovou televíziou. Inštalácia stentového štepu vám umožní izolovať aneuryzmatické vrecko, čím sa zabráni možnosti jeho pretrhnutia a súčasne vytvoríte nový kanál na prietok krvi. Výhodou endovaskulárnej intervencie je minimálna invazívnosť, nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácií a rýchle zotavenie. Podľa literatúry však v 10% prípadov dochádza k distálnej migrácii endovaskulárnych stentov.

Prognóza a prevencia aneuryzmy brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je zrádna a nepredvídateľná vaskulárna patológia. Pravdepodobnosť úmrtia pri roztrhnutí veľkého aneuryzmu je viac ako 75%. Súčasne 30 až 50% pacientov zomiera aj v predhospitálnom štádiu.

V posledných rokoch bol zaznamenaný významný pokrok v diagnostike a liečbe aneuryzmy brušnej aorty pri srdcovej chirurgii: počet diagnostických chýb sa znížil, počet pacientov podstupujúcich chirurgickú liečbu sa rozšíril. Predovšetkým je spojená s používaním moderných zobrazovacích štúdií a zavedením aneuryzmy aorty do praxe náhradnej endoprotézy.

Aby sa zabránilo potenciálnej hrozbe aneuryzmy brušnej aorty, mali by sa pravidelne vyšetrovať osoby trpiace aterosklerózou alebo s rodinnou anamnézou tejto choroby. Dôležitú úlohu, ktorú zohráva odmietanie nezdravých návykov (fajčenie). Pacienti, ktorí podstúpili operáciu na aneuryzmu brušnej aorty, musia nasledovať cévní chirurg, pravidelné ultrazvukové a CT vyšetrenia.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je jednou z najčastejších vaskulárnych ochorení. Jednou z jeho vlastností je absencia symptómov a ich výskyt v neskorších štádiách alebo s komplikovaným priebehom, ktorý výrazne zhoršuje výsledky chirurgickej liečby. Preto je veľmi dôležité identifikovať aneuryzmu brušnej aorty čo najskôr. Najjednoduchšie a najbežnejšie metódy včasnej diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je ultrazvuk. Tiež sa nazýva najlepší spôsob skríningu (skorá detekcia). Ultrazvuk môže nielen detekovať aneuryzma, ale aj určiť indikácie a potrebu operácie, ako aj typ operačného prínosu. Pre presnejšiu diagnostiku aneuryzmy abdominálnej aorty sa pomocou počítačovej tomografie s kontrastom zistí presný anatomický vzťah aneuryzmy s inými veľkými cievami a okolitými tkanivami. Pomocou CT dokáže vaskulárny chirurg presne určiť, aký typ chirurgie použije: otvorenú operáciu alebo endovaskulárnu endoprotetiku. V zriedkavých prípadoch alebo kombinovanou kardiovaskulárnou patológiou sa môže použiť angiografia. Okrem týchto metód diagnostikovania aneuryzmy brušnej aorty sa používajú aj pomocné metódy výskumu, ktorých potreba bude podrobnejšie popísaná neskôr v článku.

Prečo je dôležitá diagnóza aneuryzmy brušnej aorty?

Prečo je diagnostika aortálnej aneuryzmy taká dôležitá?

Aneuryzma infrarenálnej aorty (teda aneuryzma aorty umiestnená pod renálnymi artériami) je jednou z najznámejších a najbežnejších vaskulárnych ochorení. S vekom sa riziko jeho výskytu stáva čoraz viac. Východiskovým bodom je vek pacienta vo veku nad 65 rokov, keď môže byť aneuryzma zistená u viac ako 5% pacientov. Preto všetci pacienti v tomto veku na včasnú detekciu aneuryziem musia absolvovať profylaktické vyšetrenie. Ako ukázali štatistické štúdie, tento prístup vďaka včasnej liečbe výrazne znížil výskyt nepriaznivých, vrátane smrteľných, výsledkov spojených s jeho komplikovaným priebehom.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že ani s veľkolepou veľkosťou sa aneuryzma nevykazuje klinicky. Výskyt príznakov aneuryzmy aorty akejkoľvek lokalizácie zvyčajne poukazuje na možný komplikovaný priebeh. Zvýšenie veľkosti aneuryzmy môže sprevádzať príznaky ako bolesť brucha, bolesť chrbta, rôzne dysurické poruchy (močové poruchy) atď. A ak sa vyskytujú rôzne ochorenia súvisiace s maskovaním, diagnózu aneuryzmy abdominálnej aorty možno urobiť po uplynutí času. Tieto sú zvyčajne bežnými chronickými ochoreniami, ako je napríklad urolitiáza, osteochondróza bedrovej chrbtice, adenóm prostaty, gastritída a gastroezofageálna refluxná choroba, spastická kolitída, pankreatitída a podobne. A pacienti sa bohužiaľ často pokúšajú vyrovnať sa s týmito problémami na vlastnú päsť.

Včasná detekcia aneuryziem s priemerom väčším ako 3,5 - 4 cm je indikáciou pre chirurgickú liečbu a otvorený chirurgický zákrok alebo stentovanie aorty, preto diagnóza aneuryzmy brušnej aorty je potrebná nielen pre včasnú detekciu samotnej aneuryzmatickej formácie, ale aj pre zhromažďovanie diagnostických informácií pri plánovaní operácie.

Aké metódy a metódy vyšetrovania sa bežne používajú na diagnostikovanie aneuryzmy aorty?

Prvým bodom diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je konzultácia s cévnym chirurgom a vykonanie primárnej lekárskej prehliadky. Zároveň bude vaskulárny lekár starostlivo posúdiť prípadné sťažnosti pacienta, zisťovať nepriame príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť aneuryzmy, brušnúce brucho a počúvanie brucha pomocou phonendoskopu. Palpácia zriedkavo umožňuje zistiť prítomnosť zvýšenia priemeru aorty, ale vo väčšine prípadov je možné potvrdiť skutočnosť prítomnosti aneuryzmy s jeho nárastom o priemer viac ako 4,5 - 5 cm. Súčasne má aneuryzma podobu objemu pulzujúcej hustú konzistenciu tvorby a je často definovaná v ľavej polovici brucha. Vzhľadom na skutočnosť, že v lumene aneuryzmy dochádza k turbulentnému (s turbulenciou) prietokom krvi, pri projekcii aneuryzmy pomocou stetoskopu je možné detegovať cievny šum. Definícia pulzácie a auskultácie na cievach dolných končatín znížením pulzácie alebo systolického šelestu vám umožňuje diagnostikovať skoré príznaky aterosklerózy dolných končatín, čo je častým spoločníkom abdominálnych aneuryziem aorty.

Obr.1: Obrysy veľkého aneuryzmu viditeľné cez prednú brušnú stenu

Najjednoduchšou, najrýchlejšou a najefektívnejšou inštrumentálnou metódou na diagnostikovanie aneuryzmy brušnej aorty je ultrazvuk (US) brušnej dutiny, samotná aorta a veľké tepny, ktoré z nej vychádzajú. Okrem toho je to najdostupnejšia metóda výskumu cievneho systému v praktickej medicíne. Dokonca aj v rukách diagnostika, ktorý sa nezameriava na ultrazvuk ciev a aortu, je vždy možné vidieť zväčšenie veľkosti aorty a predpokladať jej aneuryzmálnu expanziu, potom poslať pacienta na konzultáciu vaskulárnemu lekárovi alebo skúsenejšiemu lekárovi na rádioterapiu.

Ďalšou bežnou metódou diagnostiky aneuryzmy abdominálnej aorty je počítačová tomografia. Teraz je najnovšou a najužitočnejšou metódou identifikácie nielen aneuryzmy, ale takmer akejkoľvek patológie brušných orgánov. Na rozlíšenie cievnych útvarov (aorty a iných veľkých ciev) od okolitých tkanív sa štúdia uskutočňuje za podmienok kontrastu. Táto štúdia sa nazýva výpočtová tomografia (CT s kontrastom).

Magnetická rezonancia (MRI) je diagnostická metóda, ktorá je podobná diagnostickému princípu aneuryzmy. Na rozdiel od CT snímok s magnetickou rezonanciou umožňuje počítačový systém CT skenovania rozlíšiť tvorbu ciev spolu s cirkuláciou krvi z iných tkanív bez zvýšenia kontrastu. Avšak pokiaľ ide o diagnostiku aneuryzmy brušnej aorty, najmä v núdzových situáciách, MRI je menej vhodná vzhľadom na to, že trvá oveľa viac času na vykonávanie výskumu a analýzu výsledkov. Jedinou a nepopierateľnou výhodou magnetickej rezonancie používanej pri diagnostike patológie cievneho systému je absencia potreby používať kontrastné látky obsahujúce jód, čo je výhodnejšie pri vyšetrovaní pacientov s renálnou insuficienciou alebo alergiou na jód.

Napriek tomu je alternatívnou a rutinnou metódou diagnostiky aortálnej aneuryzmy angiografia. Napriek tomu, ako výskumná metóda, postupne ustupuje na tomografické diagnostické metódy. V súčasnej dobe sa používa angiografia pre aneuryzmy aorty, keď je potrebné testovanie na patológiu iných cievnych poolov.
Ďalšie informácie o ďalších metódach diagnostikovania aneuryzmy brušnej aorty a princípoch ich použitia v nasledujúcich častiach článku.

Kedy je vyšetrenie brušnej a cievnej ultrazvukom použité na detekciu aneuryzmy?

Ako už bolo spomenuté, ultrazvuk je najjednoduchší a najbežnejší spôsob detekcie aneuryzmy brušnej aorty. Nepochybné výhody metódy sú nízke náklady, rýchlosť realizácie, vysoký obsah informácií, bezpečnosť a možnosť viacerých štúdií. Je to kvôli týmto charakteristikám, že ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny sa etablovalo ako metóda takzvaného skríningu alebo primárnej detekcie aneuryzmy brušnej aorty.

Obr.2 Ultrazvuk na aneuryzmu brušnej aorty (priečny a pozdĺžny rez)

Pomocou ultrazvuku môžete určiť hlavné anatomické orientačné body aneuryzmy, napríklad určiť:

 • charakter (vretený alebo vŕbový),
 • lokalizácia (umiestnenie vo vzťahu k renálnym artériám a črevným cievam),
 • stupeň zapojenia do patologického procesu steny a veľkých ciev
 • priemer aneuryzmy
 • známky zničenia alebo stratifikácie steny,
 • prítomnosť trombotických zmien v lumen aorty

Tieto pokyny sú zvyčajne dostatočné na rozhodnutie o potrebe vykonania operácie. Okrem toho ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny umožňuje primárnu diferenciálnu diagnostiku s inými patologickými stavmi orgánov nachádzajúcich sa v brušnej oblasti. Veľmi často sa samotný aneuryzma stáva náhodným nálezom počas ultrazvuku brušných orgánov a obličiek.

Prečo je lepšie používať počítačovú tomografiu na diagnostiku aneuryzmy brušnej aorty?

V súčasnosti môže byť počítačová tomografia správne považovaná za "zlatý štandard" na diagnostiku aneuryzmy brušnej aorty. Rovnako ako pri použití brušného ultrazvuku pomocou CT je možné určiť hlavné charakteristiky brušnej aorty: rozmery na rôznych úrovniach, lokalizácia, stupeň zapletenia steny, vlastnosti charakterizujúce stabilitu stien (separácia, trombov, slzy) atď. Kľúčovým účelom CT s kontrastnou brušnou aortou je potreba určiť indikácie pre operáciu a výber spôsobu liečby. Veľkou výhodou CT, na rozdiel od ultrazvuku žiadna štúdia závislosť stavu pacienta (napríklad, nadúvanie a bolesti, keď tlak citlivý snímač na bruchu vážne komplikuje úloha lekárske ultrazvukové diagnostiky) a skúsenosti lekára, ktorý diriguje štúdie, pretože samotná štúdie kompyuterizorovano a automatizované. Výsledky môžu interpretovať všetci lekári s dostatočnými skúsenosťami (napríklad vaskulárny lekár alebo rádiológ).

CT s kontrakciou pre aneuryzmu infrarenálnej aorty (video)

Vysoká technická úroveň a informatizácia vám tiež umožňujú vytvoriť trojrozmerný obraz aorty, aneuryzmy a krvných ciev, čo jasne ukazuje všetky ich anatomické vzťahy. Rovnako v súčasnosti pomocou CT prakticky vyriešený problém s použitím obsahujúce jód kontrastné činidlá, pretože moderné skenery tak rýchlo vykonávať výskum, že zvýšenie kontrastu aorty vyžaduje minimálne množstvo liečiva a nepriepustný pre žiarenie, pacient podstupuje nepatrné radiálne zaťaženie. To zvyšuje zvýšenie kontrastu CT takmer bezpečné.

Obr.3 Trojrozmerný obraz aneuryzmy s počítačovou tomografiou

Kedy je angiografia potrebná ako výskumná metóda?

Angiografia ako metóda diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty sa používa čoraz menej avšak v praxi cvičiteľov ciev často existuje množstvo podmienok, keď je to nevyhnutné. Keďže aneuryzma brušnej aorty má úzky vzťah so systémovou aterosklerózou, s aneuryzmou, veľmi často sa vyskytujú príznaky aterosklerózy v iných cievnych bazénoch. Napríklad pomerne často "sprievodné" infrarenal aorty je lokalizácia koronárnych srdcových ochorení spôsobeného aterosklerózou koronárnych tepien a krčnej ateroskleróza a tepien dolných končatín. Vykonanie počítačovej tomografie u pacientov s takýmto kombinovaným poškodením cievneho systému sa zdá byť veľmi namáhavé a nie vždy informatívne. Na tento účel sa používa angiografia, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálnych intravaskulárnych (endovaskulárnych) prístrojov (katétre, vodiče atď.). Pohyb týchto zariadení umožňuje dosiahnuť takmer akékoľvek miesto v cievnom systéme a diagnostikovať orgán umiestnený v dostatočne veľkej vzdialenosti od miesta vaskulárneho angiografického prístupu. To angiografia je koronárnej angiografia, je stále "zlatý" štandard pre diagnostiku ateroskleróza vencovitých tepien, a dáva prednosť najviac srdcovej chirurgovia pri plánovaní, ako je napríklad srdcový bypass alebo koronárnych stentu srdcovej.

Obrázok 4. Aneuryzma v abdominálnej aortálnej angiografii

Angiografia je tiež veľmi populárna v diagnostike aterosklerózy dolných končatín. Vzhľadom na údaje o stave cievnej panvy dolných končatín sa určuje množstvo intervencie na aneuryzma a potreba kombinovaných operácií na obnovenie krvného obehu v nohách, napríklad pri Lericheovom syndróme.

Aké výskumné metódy sa stále používajú pri diagnostikovaní aneuryzmy aorty?

Vo väčšine prípadov sa na diagnostiku abdominálnych aortálnych aneuryziem používajú iné metódy na vykonávanie diferenciálnej diagnostiky s inými brušnými orgánmi alebo pri plánovaní chirurgického zákroku, detekcie a eliminácie alebo nápravy rizikových faktorov, ktoré spôsobujú operáciu alebo zotavenie po jej vykonaní. Na detekciu sprievodných ochorení dýchacích ciest je potrebná röntgenová snímka hrudníka a spirometria. Ochorenia srdca môžu byť podozrivé z výsledkov elektrokardiografie (EKG), echokardiografie (EchoCG), záťažových stresových testov (echoCG s bicyklovou ergometriou, scintigrafia myokardu s cvičením atď.).

Gastroskopia je univerzálna metóda na vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu a umožňuje identifikovať podmienky, ktoré sú nebezpečné pre plánovanie operácie, ako je dvanástnikový vred alebo erozívna gastritída. Často, jeden z bežných príznakov brušnej aorty je tendencia k zápche a zmeny v pravidelné pohyby čriev, čo tiež sa vyskytujú v podmienkach, ako sú polypy alebo rakoviny hrubého čreva, a to môže vážne zmiasť klinický obraz choroby, zmeniť taktiku a fáza liečby. Pre presnú diagnózu sa vykonáva kolonoskopia alebo typ počítačovej tomografie, nazývanej virtuálna kolonoskopia.

Neoddeliteľnou súčasťou diagnózy aneuryzmy brušnej aorty je vykonanie všeobecnej klinickej laboratórnej diagnostiky krvi a moču, ktorá umožňuje identifikovať skryté metabolické poruchy, imunitu, zrážanie krvi atď.

Podrobný zoznam skúšobných metód potrebných na plánovanie chirurgickej liečby aneuryziem nájdete v článku "Chirurgická chirurgia aortickej aorty brucha: indikácie, ďalšia skúška, príprava a intervenčná technika".

Aneuryzma brušnej aorty - veľký prehľad o ochorení

Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma brušnej aorty a ako je to nebezpečné. Príčiny, ako sa táto choroba prejavuje a je diagnostikovaná, ako je možné ju vyliečiť a čo je na to potrebné.

Pri aneuryzme brušnej aorty dochádza k nadmernému zvýšeniu priemeru a expanzii lúmenu najväčšej cievy tela (aorta) umiestnenej v brušnej časti. Stenu zmenenej brušnej aorty, od ktorej prechádzajú tepny, ktoré prenesú krv do vnútorných orgánov, sa stáva tenšou a oslabenou. Výsledkom týchto zmien - hrozba spontánneho prasknutie s ťažkým krvácaním, obehové poruchy brucha Toto poverenie patológie, aj keď pomerne zriedkavé (chorý nie viac ako 1% populácie), ale je to veľmi nebezpečné (viac ako 90% pacientov s aortálnou aneuryzma zomiera jeho komplikáciami).

Zákernosť ochorenia v asymptomatickom priebehu - roky abdominálnej aortálnej aneuryzmy sa neprejavuje a nachádza sa náhodne pri vyšetreniach na rôzne ochorenia. Iba 30% pacientov chodí k lekárom o skorých menej závažných ťažkostiach spôsobených touto patológiou (bolesť, pulzujúci nádor v bruchu). Viac ako 40% pacientov v núdzovej objednávke je hospitalizovaných v nemocnici v ťažkom, život ohrozujúcom stave kvôli náhlej závažnej komplikácii aneuryzmy aorty - prasknutia alebo disekcie.

Cievne lekári a chirurgovia srdca sa podieľajú na liečbe ochorenia. Jedinou možnosťou úspešnej terapie je chirurgický zákrok nahradenia modifikovanej oblasti aorty umelou protézou. Ale dokonca aj na chvíľu (mesiace, roky, desaťročia) alebo čiastočne utrpí pacienta z tohto problému kvôli vysokému riziku pooperačných komplikácií a potrebe celoživotného podávania liekov.

Čo je abdominálna aorta

Aorta je prvou nádobou, do ktorej srdce hodí krv. To sa tiahne vo forme veľkej rúrkovej formácie s priemerom 1,5-2 cm až 2,5-3 cm cez hrudník, vychádzajúc z aortko-srdcového spoja a celá brušná dutina na úroveň kĺbového spojenia chrbtice s panvou. Je to najväčšie a najvýznamnejšie plavidlo tela.

Anatomicky dôležité je rozdeliť aortu do dvoch častí: hrudníka a brucha. Prvý sa nachádza v hrudníku nad úrovňou membrány (svalové prúžky, ktoré dýchajú a oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu). Brušná oblasť je umiestnená pod membránou. Odtiaľ odchádzajú tepny, ktoré dodávajú krv do žalúdka, malého a hrubého čreva, pečene, sleziny, pankreasu a obličiek. Abdominálna aorta končí po rozdelení na pravú a ľavú častú iliačnú tepnu, ktorá prináša krv do dolných končatín a panvových orgánov.

Čo sa stane s ochorením a aké je jeho nebezpečenstvo?

Aneuryzmy brušnej aorty sú nasledovné patologické zmeny v tejto cieve:

 • Z vonkajšieho hľadiska to vyzerá ako expanzia, vyčnievanie, zväčšenie celkového priemeru a vnútorného lumenu aortálnej oblasti v porovnaní s prekrývajúcimi a podkladovými časťami.
 • Nachádza sa pod bránicou (v ktoromkoľvek segmente od membrány až po úroveň oddelenia) pozdĺž brušnej dutiny - v brušnej oblasti.
 • Je charakterizovaná stenčením, oslabením steny cievy v oblasti výčnelku.

Všetky tieto patologické zmeny sú veľmi nebezpečné z dôvodu:

 • veľmi vysoký arteriálny tlak v aorte, ktorý vzniká v čase vylučovania krvi zo srdca;
 • neschopnosť slabej steny vydržať krvný tlak;
 • zničenie aorty v oblasti aneuryzmy;
 • hrozba stratifikácie alebo pretrhnutia aneuryzmy, ktoré sprevádzajú ťažké vnútorné krvácanie;
 • zhoršený prívod krvi do vnútorných orgánov v dôsledku zablokovania tepien umiestnených v expanznej zóne.

Existujú diskusie medzi špecialistami ohľadne kritérií na stanovenie diagnózy aneuryzmy brušnej aorty. Ak sa predtým predpokladalo, že iba rozšírenie o viac ako 3 cm je spoľahlivým príznakom ochorenia, nedávne štúdie preukázali relatívnu spoľahlivosť týchto informácií. Je to spôsobené tým, že je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov:

 • pohlavie - u mužov je brušná aortálna v priemere o 0,5 cm širšia než u žien;
 • vek - s vekom sa vyskytuje pravidelné rozšírenie brušnej aorty (v priemere o 20%) v dôsledku oslabenia jej steny a zvýšeného arteriálneho tlaku;
 • oblasť brušnej aorty - najspodnejšie časti majú zvyčajne priemer 0,3-0,5 cm ako horné časti.

Preto rozšírenie aorty v brušnej oblasti o viac ako 3 cm - správny, ale nie jediný príznak tejto choroby. Je to spôsobené tým, že zdravé aorty by za žiadnych okolností nemali mať väčší priemer. V súvislosti s variabilitou veľkosti normálneho priemeru aorty sa odborníci odvolávajú na aneuryzmy s rovnomernou expanziou menšou ako 3 cm, ak nejaké existujú:

 • zvýšenie priemeru brušnej oblasti pod úrovňou vypúšťania renálnych artérií o viac ako 50% v porovnaní s úsekom nad týmito cievami;
 • akékoľvek vreteno-tvarované predĺženie o 0,5 cm väčšie ako priemer normálnej aorty;
 • ohnisková obmedzená expanzia vo forme vreckovitého výčnelku akejkoľvek veľkosti a dĺžky.

Druhy aneuryzmy aorty

Podľa lokalizácie aneuryzmy brušnej aorty je dôležité rozdeliť na dva typy:

 1. Nachádzajú sa nad úrovňou vylučovania renálnych artérií - sú veľmi nebezpečné, pretože postihujú všetky veľké tepny zásobujúce vnútorné orgány. Preto je ťažké ich fungovať.
 2. Nachádza sa pod renálnymi artériami - menej nebezpečné, keďže postihujú iba aortu, čo uľahčuje operáciu.

Formou a tvarom brušnej aneuryzmy sú:

 1. Ohniskové (obmedzené, sacculate) - majú formu obmedzeného výčnelku všetkých stien, alebo jedného z nich (úsek dlhý niekoľko centimetrov), ktorý je jasne oddelený od nadľahlých a spodných častí normálneho priemeru.
 2. Difúzna (celková, rozšírená, fusiformná) - dĺžka výčnelku zaberá celú alebo väčšinu brušnej aorty vo forme všeobecnej expanzie bez jasných hraníc - celá aorta je rovnomerne roztiahnutá.

Malá aneuryzma

Odborníci identifikujú skupinu malých aneuryziem aorty - akékoľvek rozšírenia s priemerom až do 5 cm, čo je spôsobené tým, že sa často odporúčajú, aby boli skôr monitorované než operované. Ak dôjde k rýchlemu nárastu veľkosti o viac ako 0,5 cm za 6 mesiacov, indikuje to riziko prasknutia. Takéto aneuryzmy vyžadujú chirurgickú liečbu napriek malej veľkosti. Podľa štatistík sú rozdelené rovnako často v porovnaní s veľkými aneuryzmami, ale počet pooperačných komplikácií a zlyhaní je oveľa nižší.

Príčiny ochorenia

Existujú štyri hlavné dôvody vývoja aneuryzmy brušnej aorty:

 1. ateroskleróza;
 2. genetické a vrodené faktory;
 3. zápalové procesy v aorte;
 4. zranenia a škody.

1. Úloha aterosklerózy

Ateroskleróza je hlavnou príčinou 80-85% aneuryziem. Cholesterolové plaky v aorte a spodných častiach - tepny dolných končatín zničia cievnu stenu, znižujú jej silu, prispievajú k tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú krvný tlak v aorte. Na tomto pozadí sa vytvorí jeho rozpínanie alebo výčnelok. Je zrejmé, že pri ateroskleróze sa objavujú hlavne vretenovité aneuryzmy, ktoré sú náchylné k postupnej stratifikácii.

2. Hodnota genetických a vrodených faktorov

Dokázal dedičný vzťah brušnej aortálnej aneuryzmy u mužov medzi príbuznými prvej línie (rodičia-deti). Ak má otec túto chorobu, pravdepodobnosť výskytu syna je asi 50%. Je to spôsobené poruchami genetického materiálu, štruktúrou génov a anomáliami (mutáciami) chromozómov. V istom momente narúšajú prácu enzýmových systémov zodpovedných za výrobu látok, ktoré sú základom pre silu steny aorty.

Vrodené znaky štruktúry krvných ciev vo forme abnormálnych kontrakcií, rozšírenia, angiodysplázie (porušenie vetvenia, štruktúra steny) môžu tiež spôsobiť vznik aneuryzmy. Stáva sa to u Marfanovho syndrómu a fibromuskulárnej dysplázie arteriálnej aorty.

3. Zápalové procesy

V závislosti od príčin abdominálnej aorty môže byť aneuryzma bez zápalu (aterosklerotická, genetická, traumatická) a zápalová. Príčinou a mechanizmom vzniku druhej je pomalý chronický zápalový proces.

Môže sa vyskytnúť tak priamo v stene aorty, ako aj v okolitom tukovom tkanive. V prvom prípade sa aneuryzma vyskytuje v dôsledku zničenia cievnej steny zápalom a nahradenie normálnych tkanív slabými cicavčiemi. V druhej je aorta opäť zapojená do zápalu, preťahuje sa v rôznych smeroch a expanduje v dôsledku tvorby hustých adhézií medzi ňou a okolitými tkanivami.

Zápalový proces je možný pri:

 • Aortoartritída - autoimunitný proces, zrútenie imunity, pri ktorom imunitné bunky zničia stenu aorty a vnímajú jej tkanivá ako cudzie.
 • Syfilis a tuberkulóza. Takéto aneuryzmy sa nazývajú špecifické infekčné. Vyskytujú sa počas dlhej existencie týchto chorôb (roky, desaťročia).
 • Akékoľvek infekcie (črevá, herpes, cytomegalovírus, chlamydia). Stáva sa to veľmi zriedkavo (nie viac ako 1-2%) v prípade individuálnej precitlivenosti na špecifický patogén, ako aj pri imunodeficiencii.

4. Aké zranenia spôsobujú aneuryzmu

Priame traumatické poškodenie steny brušnej aorty je možné s:

 • uzavreté zranenia a rany brucha (streľba, nôž), ktoré ovplyvňujú aortu;
 • vykonávanie otvorených operácií na retroperitoneálnych orgánoch;
 • endovaskulárne (intraluminálne) intervencie a aortálne manipulácie.

Všetky tieto faktory oslabujú stenu cievy, čo môže ďalej spôsobiť aneuryzmálne rozšírenie v poškodenej oblasti.

Význam rizikových faktorov

Faktory, ktoré samy o sebe nemôžu spôsobiť aneuryzma, ale zhoršujú jej priebeh - to sú rizikové faktory:

 • mužské pohlavie;
 • vek od 50 do 75 rokov;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (zvýšený tlak);
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • obezity a cukrovky.

Charakteristické príznaky

V tabuľke sú uvedené typické symptómy a možné varianty aneuryzmy brušnej aorty:

Auretická aneuryzma brušnej dutiny: znaky, diagnóza, liečba

Pojem "aneuryzma" znamená takú zmenu v štruktúre cievnej steny, keď sa na najslabšom mieste stane tenšie a vydutie. Existuje teda riziko prasknutia nádoby. Jednou z najnebezpečnejších lokalizácií tejto patológie je aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy a škodlivé faktory

Je dôležité pochopiť, prečo sa takáto choroba vyskytuje, pretože počet úmrtí je katastroficky vysoký: 50 až 60% pacientov zomrie 1-2 roky po objavení aneuryzmy brušnej aorty. Navyše, takáto patológia postihuje mužov častejšie ako ženy. Príčiny deformácie cievnej steny je zvyčajne rozdelené na zápalové a nezápalové.

 • Pri absencii zápalového procesu je najčastejšou príčinou aneuryzmy ateroskleróza (asi 30% prípadov). Svalovo-elastická kostra aorty sa stáva nerovnomernou hrúbkou a pevnosťou v dôsledku tvorby aterosklerotických plátov, zmien v štruktúre nádoby obloženej nádobou a možných kalcifikačných ložiskách. Tkanivo cievnej steny je nahradené spojivovým tkanivom, ktoré je menej elastické a náchylnejšie k deformácii pri pôsobení krvného tlaku na steny tepny. Rozšírenie aorty urýchľuje arteriálnu hypertenziu, ktorá je tiež úzko spojená s aterosklerotickými vaskulárnymi zmenami.
 • Menej časté je traumatické brušnej aortálnej aneuryzmy. Môže to byť dôsledok uzavretej poranenia brucha, hrudníka alebo chrbtice. Niekedy sa vyskytuje po dopravnej nehode, napríklad keď obeť zasiahne brucho alebo hruď na volante. Vážne riziko vzniku aneuryzmy sa vyskytuje aj po páde z výšky a v dôsledku penetrácie rany brucha (šrapnel, guľka atď.). V takýchto prípadoch najskôr deštrukcia všetkých vrstiev cievnej steny spôsobí hematóm v tkanivách samotnej aorty, potom sa steny cicatrizujú a neskôr sa v mieste spojovacieho tkaniva môže vyskytnúť prasknutie aneuryzmy brušnej aorty.
 • Syfilitické aneuryzmy sú primárne klasifikované ako zápalové. V tomto prípade sa najskôr objaví zápalový proces v cievach dodávajúcich aortu krvi. Ďalej sa zápal šíri na stenu samotnej aorty, jej štruktúra je narušená, elasticita sa znižuje a objavuje sa segment spojivového tkaniva. Tu vzniká vaskulárny "vak" - aneuryzma.
 • Špecifické zápalové aneuryzmy zahŕňajú tuberkulózne aj reumatické. V tomto prípade sa zápalový proces presúva do aorty z chrbtice alebo v blízkych zápalových zápaloch, čo vedie k zriedeniu a vystupovaniu steny tepny.
 • Nešpecifické zápalové aneuryzmy sa vyskytujú ako komplikácie pri širokej škále infekcií. Príčinný činiteľ sa vkladá do aorty pozdĺž krvného riečiska, ktorý ho dodáva, a postihuje nielen samotnú aortu, ale aj plavidlá, ktoré odchádzajú z nej. Táto aneuryzma sa nazýva bakteriálna embólia. Infekcia môže byť vyvolaná z pľúc, obličiek, čriev, môže zachytiť aortu počas pankreatitídy.

Video: Výskyt aneuryzmy aorty

Klasifikácia podľa rôznych kritérií

Podľa štruktúry a charakteristík poškodenia tkaniva sú aneuryzmy rozdelené na tieto typy:

 1. Pravá aneuryzma, ktorá je charakterizovaná rozšírením lúmenu tepny pri zachovaní integrity jej steny;
 2. Falošná aneuryzma - rozšírenie aortálneho lumenu, v ktorom je štruktúra steny poškodená a krv sa môže dostať do tkanív obložených nádobou; výsledkom je takzvaný "pulzujúci" hematóm;
 3. Disekovanie aneuryzmy aorty, ktorá je lokalizovaná v brušnej oblasti; s takým poškodením cievy sa okrem rozšírenia lúmenu nachádza aj dutina v hrúbke cievnej steny, ktorá komunikuje s lumenom aorty.

Podľa ich tvaru sa rozlišujú vretenovité a kruhové aneuryzmy a podľa klinického priebehu sú komplikované a nekomplikované.

Pre presnejšiu diagnostiku určujú lekári povahu a rozsah lézie, dĺžku postihnutej oblasti tepny; či sú v patologickom procese zapojené vetvy spomínaných ciev aorty. Všetky tieto faktory určujú závažnosť situácie a výber taktiky liečby.

Symptómy a klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty

Symptóm, ktorý indikuje aneuryzma brušnej aorty a s ktorou pacienti najčastejšie idú lekárom, je bolesť brucha a sú v prírode nudné a bolestivé. Takáto bolesť môže byť trvalá, môže sa vyskytnúť pravidelne bez zjavného dôvodu. Zvyčajne sa nachádza v ľavej polovici brucha alebo blízko pupka. V niektorých prípadoch môže bolesť klesnúť do slabín alebo spodnej časti chrbta. Príčinou bolesti je nárast veľkosti postihnutej časti cievy, keď vypuklá stena aorty začína pôsobiť na korene miechy.

U niektorých pacientov sa aneuryzma môže prejaviť ťažkosťami a distenziou v bruchu, pulzujúcim pocitom. Niekedy s intestinálnou kompresiou sa objavujú dyspeptické príznaky (brušenie, nevoľnosť, vracanie).

Oveľa závažnejší stav nastáva, keď je kurz komplikovaný a ešte viac, keď sa aneuryzma aorty rozpadne. Existujú výraznejšie znaky, ktoré sa vyznačujú zvýšenou intenzitou bolesti, ktorá sa tiež nezmierňuje pomocou liekov proti bolesti. Postupne sa bolesť stáva krvavou, krvný tlak klesá (niekedy katastroficky), zvracanie sa spája. Pozorovaná tachykardia a anémia. Môže sa vyvinúť prerušenie dodávky krvi do nohy.

Symptómy, ktoré určujú disekciu aortálnej aneuryzmy, sa zvyčajne vyskytujú v dvoch fázach:

 • Na prvom obrázku je podobný priebeh nekomplikovanej aneuryzmy, ale existujú silnejšie bolesti sprevádzané vracaním a kolapsom.
 • V druhom štádiu, keď sa pretrhne stena cievy, dôjde k masívnemu krvácaniu, ktoré obvykle vedie k smrti.

Medzi etapami môže trvať niekoľko minút alebo niekoľko hodín.

Moderné metódy diagnostiky a liečby

Včasná diagnóza aneuryzmy aorty môže každoročne zachrániť tisíce životov. Preto je dôležité vykonať všetky dostupné inštrumentálne štúdie pri prvom podozrení na túto chorobu. Patria medzi ne:

Vzhľadom na to, že prasknutie aneuryzmy aorty je pravdepodobne smrteľné a môže sa vyskytnúť kedykoľvek, je pre takýchto pacientov indikovaný chirurgický zákrok. Navyše u pacientov s poruchou alebo disekciou aneuryzmy brušnej aorty sa operácia urýchlene uskutočňuje z naliehavých dôvodov. Ak je však proces v počiatočnom štádiu a jeho priebeh nie je komplikovaný, čakacia taktika liečby aneuryzmy s prieskumom každých šesť mesiacov môže byť odôvodnená. Súčasne je pre pacientov trpiacich arteriálnou hypertenziou skutočne nevyhnutné používanie liekov na zníženie krvného tlaku.

Prečítajte si viac o operácii na aneuryzma aorty na linke.

Video: definícia, diagnóza a možnosti liečby tejto choroby

Aneuryzmy iných lokalizácií

Napriek tomu, že ak sa aneuryzma pretrhne v periférnej tepne, dôsledky nie sú tak smrteľné, ale intenzívne vnútorné krvácanie predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život človeka, bez ohľadu na to, kde sa v tele nachádza. Zvážte najbežnejšie umiestnenie aneuryziem v periférnych tepnách.

 • Aneuryzma, ktorá sa tvorí vo vzostupnej aorte. Môže ovplyvniť oblasť tepny od aortálnej chlopne po miesto výtoku brachiocefalického kmeňa. Často má tvar vretien a môže byť komplikovaný nedostatočnosťou aortálnej chlopne a to zase ovplyvňuje celkový blahobyt človeka a stav jeho srdca (prečítajte si viac o aortálnej a aneuryzme srdca).
 • Aneuryzma, ktorá postihuje aortálny oblúk. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že veľké arteriálne kmeňové body sa pohybujú od tejto časti hlavnej tepny smerom k hlave a ramenám. To znamená, že keď je poškodený aortálny oblúk, v rukách vzniká nielen slabosť, ale aj príznaky, ktoré poukazujú na porušenie cerebrálneho obehu.
 • Aneuryzma slezinovej artérie. Podľa frekvencie výskytu okamžite nasleduje aneuryzma brušnej aorty. Charakterizovaná skutočnosťou, že pravdepodobnosť ruptu sa počas tehotenstva dramaticky zvyšuje. Často má zápalovú príčinu a kalcifikované miesta. Bolesť je lokalizovaná v ľavej hornej časti brucha.
 • Aneuryzma renálnych artérií môže viesť k závažným komplikáciám (až po obličkové srdcové záchvaty). Najčastejšie takéto zranenia sú jednostranné, choroba sa môže vyvinúť u dosť mladých ľudí na pozadí vrodených chýb vaskulárnych tkanív.

Prečítajte si o aneurysme mozgu tu.

 • Aneuryzma ileálnej artérie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie spočíva v tom, že ilícka artéria je najväčšia po aorte, čo znamená, že ak sa pretrhne, dôsledky môžu byť nezvratné. Zákernosť takéhoto aneuryzmu spočíva v tom, že môže trvať dlhú dobu bez akýchkoľvek príznakov a bolesť nastáva, keď expanzia tepny dosiahne kritickú veľkosť a začne pôsobiť na vnútorné orgány.
 • Keď nastane aneuryzma femorálnej artérie, dochádza k pulzujúcemu tvaru nádoru (často v oblasti svalov). Najväčšie percento pacientov je starších a tento typ aneuryzmy je často dvojstranný. Falošná aneuryzma tejto artérie je špecifický hematóm cievy, ktorý vznikol v dôsledku poškodenia cievnej steny.
 • Keď nastane aneuryzma krčnej žily, vaskulárny vak, najčastejšie spôsobený traumou. Je to falošná aneuryzma. Tvorí sa hlavne po "nudných" uzavretých ranách, menej často sa vyskytuje pri strihaní a strelných ranách s úzkym ranným kanálom. Aneurysmy jugulárnych žíl, ak sú pozorované u detí, môžu byť vrodené kvôli poškodeniu tvorby cievnych tkanív počas vývoja plodu.

Aké opatrenia treba urobiť na prevenciu choroby?

Odporúčania pre výživu pre pacientov

Ak je človek diagnostikovaný s aneuryzmou a očakávanú liečebnú taktiku vyberie lekár, potom veľa závisí od životného štýlu pacienta a od toho, ako je disciplinovaný pri dodržiavaní odporúčaní lekára.

Keď je ateroskleróza uznaná ako príčina aneuryzmy ktorejkoľvek cievy, stav sa môže zlepšiť tým, že sa nasmeruje všetko úsilie na boj s touto chorobou. Tu je v prvom rade o dôležitosti dodržiavania diéty. Najlepšie je vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, vaječné žĺtky, margarín. Varené beztukové chudé mäso a oceánske ryby sú vítané. Nabíjajte energiu a súčasne očistite telo chleba a obilnín z celých zŕn. Je potrebné zvýšiť podiel ovocia a zeleniny vo svojej strave, pretože vlákno obsiahnuté v nich prispieva k normalizácii metabolizmu lipidov. Tučný tvaroh, syr a kyslou smotanou by sa mali zlikvidovať a nahradiť mliečnymi výrobkami s nízkym obsahom tuku.

Prečítajte si viac o diéte a odporúčaniach pre aterosklerózu, ktoré tiež vyhovujú pacientom s aneuryzmami.

Pokúste sa úplne opustiť používanie alkoholu, silného čierneho čaju a kávy - tieto nápoje vytvárajú spazmodické zaťaženie ciev, ktoré môžu byť smrteľné pri aneuryzme. Zelený čaj, naopak jemne tónuje krvné cievy a má posilňujúci účinok. Rastlinné oleje vyrobené z najrôznejších semien a orechov pomôžu diverzifikovať stravu (nielen slnečnicu). Aj mnohé korenie prispievajú k normalizácii metabolizmu tukov v tele. Patria sem kurkuma, zázvor, cesnak, cibuľa.

Boj s hypertenziou

Dôležitým rizikovým faktorom pre aneuryzmy je arteriálna hypertenzia. Je to spôsobené tým, že vysoký krvný tlak vyvoláva rýchle zriedenie cievnej steny v oblasti aneuryzmy. A v čase hypertenznej krízy sa pravdepodobnosť rušenia plavidla na tomto mieste zvyšuje niekoľkokrát. Preto je dôležité zabrániť náhlemu krvnému tlaku, aby sa zabránilo hydrodynamickému vplyvu na chorú nádobu.

Hypertenzívne krízy môžu byť spôsobené nepravidelným užívaním antihypertenzív. Preto je pre pacientov s diagnostikovaným aneuryziem životne dôležité dodržiavať režim užívania liekov na tlak. Niektoré skupiny liekov sa môžu užívať jedenkrát denne, iné vyžadujú dva až trikrát, ale ak vám droga vyhovuje, nemá vedľajšie účinky a dávka je správne zvolená, neodporúča sa prerušiť podávanie. Ak obyčajný hypertenzný človek dostane bolesť hlavy, pacient s aneuryzmou ohrozuje jeho život.

Jedným z dôvodov, ktoré vyvolávajú prudký nárast tlaku aj u relatívne zdravých ľudí, je stres. Ak máte nervóznu prácu, rodinné konflikty alebo ste len veľmi emocionálna osoba, zvážte vždy, že máte sedatívum. Dobrý mäkký efekt bez vedľajších účinkov a závislostí poskytuje moderné rastlinné prípravky, ktoré je možné zakúpiť v lekárni.

Sledovanie zaťaženia

Niekedy, najmä horliví pacienti, lekári predpisujú absolútny mier. Nemali by ste to chápať doslovne: bez fyzickej aktivity sa cievy zmenšujú rýchlejšie, čo znamená, že sa zvyšuje riziko roztrhnutia aneuryzmy.

Ale musíte sa načítať múdro. Ak sa nedá vyhnúť zdvíhaniu záťaže, nedotýkajte sa, striedmavo posúďte prípustné zaťaženie. Ak ste zvyknutí chodiť v dopoludňajších hodinách alebo chodiť do posilňovne, nemali by ste sa vzdať dynamického tréningu - nahraďte beh s intenzívnou prechádzkou, tréneri s gymnáziou jogínov alebo Pilates.

Nordic walking - skvelá rovnováha

Ak sa nájde aneuryzma u osoby, ktorá nemá zvyk pravidelne cvičiť, je čas začať. Jednoduché desaťminútové cvičenie ráno povzbudí a zväčší cievny tonus, kĺbová gymnastika bez vážnej pracovnej záťaže zlepší krvný obeh v oblasti paží, nôh a chrbtice a jemné dýchacie cvičenia nasýtia vnútorné orgány kyslíkom. Dôležitý bod: takéto zaťaženie by malo byť systematické, ideálne denne.

Prestaňte fajčiť

Táto závislosť urýchľuje rast aneuryzmy, pretože látky obsiahnuté v tabakovom dyme majú priamy škodlivý účinok na cievy a nepriamy účinok.

Každý výdych vyvoláva nové kŕče kŕčov malých ciev, vrátane tých, ktoré kŕmia aortu a iné veľké tepny. To znamená, že degeneratívne procesy sa rozvinú rýchlejšie. Okrem toho tým, že priamo pôsobí na svalovú vrstvu postihnutej tepny, tabakový dym prispieva k rastu miesta poškodeného aneuryzmom.

Čo sa týka nepriameho účinku fajčenia na aneuryzmy, tu by sme si mali pamätať úlohu tabaku pri rozvoji aterosklerózy. U fajčiarov je riziko porúch metabolizmu lipidov, tvorba aterosklerotických plakov a v dôsledku toho aneuryzma niekoľkonásobne vyššie.

Preto dokonca aj odvykanie od fajčenia zvyšuje pravdepodobnosť dlhého plného života pacientov s aneuryzmou.

Čo môže ponúknuť tradičná medicína?

V niektorých prípadoch môže byť opodstatnené konzervatívne liečenie aneuryzmy aorty vrátane ľudových liekov. Tinktúry, bylinné čaje a niektoré prírodné produkty majú priaznivý účinok na krvné cievy, stav srdca a celé telo.

 • Hloh je výborným liekom pre pacientov trpiacich rôznymi kardiovaskulárnymi patológiami vrátane aneuryzmy. Je potrebné pripraviť infúziu sušených v tmavom mieste plodov tohto stromu: nalejte dve polievkové lyžice bobuľových bobúľ s pohárom vriacej vody, nechajte dobre variť (aspoň 3-4 hodiny) a piť pohár takej infúzie každý deň v troch dávkach.
 • Protizápalové infúzie majú priaznivý účinok na aneuryzmy, ktoré zvyšujú imunitu a odstraňujú zápalový faktor vo vývoji aneuryzmy. Tieto tonické ľudové lieky zahŕňajú infúziu vápnika. A čerstvé bobuľky je možné pridať do dezertov a šalátov.
 • Semená a tráva obyčajného kôpru majú pozitívny vplyv na cievy ovplyvnené aneuryzmou. Je potrebné pripraviť infúziu 300 ml vriacej vody a 1 lyžicu čerstvého alebo sušeného kôpru. Nechajte to stáť, rozdrviť a piť túto dávku každý deň v troch alebo štyroch dávkach.
 • Celandine je všestranná rastlina. Pri pravidelnom používaní úspešne bojuje s aterosklerózou - hlavnou príčinou aneuryzmy. Listy, nerozvážne stonky a kvety sa zhromažďujú v ekologicky čistých miestach, sušia sa v tieni a používajú sa na infúziu. Sklenka vriacej vody sa naleje na suché rozdrvené časti rastliny (1 polievková lyžica), naplní sa najmenej jednu hodinu a potom sa prefiltruje. Pite 50 gramov trikrát denne. Dĺžka liečby je najmenej 30 dní.
 • Naši predkovia venovali veľkú pozornosť včelím produktom. U pacientov s aneuryzmou prinesie peľ najväčší prínos. Ak ho užívate denne na 1 čajovú lyžičku (možno ho zmiešať s medom), procesy starnutia v tele sa spomaľujú, cievy sa posilňujú, normalizuje sa hmotnosť, telo je naplnená energiou.

Môžete si tiež vytvoriť svoj vlastný lahodný dezert, ktorý tiež podporí zdravie Vašich plavidiel:

Ak to chcete urobiť, pomenujte jeden citrón cez mlynček na mäso, jeden pohár hrozienok a orechov, potom pridajte pohár medu a dobre premiešajte. Zmes môžete meniť pridaním sušených marhúľ alebo fíg. Uchovávajte v chladničke a jesť 2 čajové lyžičky trikrát denne.

 • Všetky výrobky obsahujúce veľké množstvo vitamínu C majú vynikajúci posilňujúci účinok, takže je dobré jesť pohár čierneho ríbezle denne, je dobré pridať do vašej stravy želé, brusnice, černice, jahody. Počas sezóny ich používajte čerstvé a v zime môžete tieto bobule zmraziť alebo ich obrusovať cukrom (vždy držte v chladničke).
 • Používajte citrón na výrobu nápojov a šalátov (hlavnou vecou nie je to variť, aby krehká štruktúra vitamínu C neklesla). V zime jesť každý deň zrelú oranžovú zeleninu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na žilách paží a nohy objavujú hrbole a čo robiť v takýchto prípadoch?

Vaskulárni lekári a flebológovia poznamenávajú, že ľudia, ktorí sa stretávajú s kŕčovými žilkami, často sa k nim nezaujímajú v okamihu, keď sa objavia problémy, ale keď sú komplikácie a zmeny vo fáze zdôrazňovania závažnosti.

Protrombín: normálny

V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

Kŕče v IRR

Prerušenie ľudského vaskulárneho systému nepovedie k smrteľným následkom, ale je možné spazmus mozgových ciev, záchvaty. Srdcový rytmus je narušený, arteriálny tlak prekračuje normálny rozsah.

Plavidlá na rukách praskli

Modrina, fenomén známy každému od detstva, je krv, ktorá sa nahromadila pod povrchom kože v dôsledku modrín a poškodenia cievy. Ako však ukazuje prax, integrita krvných ciev môže byť rozbitá nielen kvôli hrbole a modrín.

Sú statíny škodlivé pre zníženie hladiny cholesterolu?

Zvýšený cholesterol v krvi prispieva k vzniku aterosklerózy. Choroba vedie k zlému dodaniu krvi do končatín, obličiek, čriev, mozgovej a srdcovej ischémie.

Prečo praskli plavidlá

Mnoho ľudí trpí tým, že sa veľmi ľahko objavujú modriny, a to dokonca s veľmi malými údermi. Je to spôsobené tým, že nádoby sa stali krehkými a často nevydržali zaťaženie. Ak sú modriny spôsobené modrínkami, zlomeninami, zraneniami - nevznikajú žiadne otázky, pretože je to normálne.