Tromboflebitída dolných končatín je ochorenie charakterizované vývojom zápalu v stenách žíl nohy a tvorbou krvných zrazenín na tomto mieste. Spravidla sa tromboflebitická lézia žíl vyskytuje na pozadí kŕčových ciev dolných končatín. Ochorenie sa môže vyvinúť akútne alebo má chronický priebeh. Bez ohľadu na typ prietoku, polohu lézie alebo vonkajšie prejavy ochorenia môže byť tromboflebitída dolných končatín komplikovaná tak závažným stavom ako je pľúcna embólia. Preto je dôležité identifikovať túto patológiu včas a začať liečbu včas.

Zvyčajne chirurg, flebológ a dokonca aj okresný lekár môže ľahko urobiť diagnózu tromboflebitídy. Živý klinický obraz, charakteristické ťažkosti a anamnéza ochorenia umožňujú presne určiť ochorenie, lokalizáciu postihnutých žilových kmeňov a stupeň cievnej oklúzie. Nie je však možné vždy robiť bez ďalších diagnostických metód. Pri riešení otázky chirurgického zákroku, určenia polohy trombu s presnosťou milimetrov, hľadanie plávajúceho trombu vyžaduje špecializované lekárske vyšetrenia.

Moderná lekárska prax má širokú škálu presných diagnostických metód. Laboratórne testy a krvné testy, rôzne zobrazovacie metódy a hardvérová diagnostika tromboflebitídy pomáhajú pri presnej diagnostike a určovaní taktiky liečby pacienta.

Vyšetrenie a pohovor s pacientom s tromboflebitídou

Ak existuje podozrenie na vznik tromboflebitídy dolných končatín, je potrebné konzultovať s flebologom. Jeho úlohou je analyzovať stav venóznych kmeňov dolných končatín, určiť, aké laboratórne a prístrojové vyšetrenia sú potrebné, a potom zvoliť vhodnú liečbu.

Dôvodom vyhľadania lekárskej starostlivosti sú nasledovné sťažnosti a zmeny v nohách:

 • koža cez žily, zväčša kŕčové rozšírenie, červené, bolestivé na dotyk;
 • pocit ťažkosti, roztrhnutie sa objaví v dolných končatinách;
 • bolesť svalov nohy pri palpácii;
 • bolestivé a hmatné žilové kmeňové tkanivá, keď sú definované ako husté šnúry;
 • Vo večerných hodinách sa objaví opuch nôh, je ťažké upevniť zips na topánkach, topánky sa nosia s ťažkosťami.

Po prvé, lekár vykoná fyzickú prehliadku pacienta. Dôkladné vyšetrenie dolných končatín od chodidiel po oblasť svalov pomôže identifikovať tieto príznaky ochorenia:

 • zhrubnuté a bolestivé povrchové žilové kmeňové kosti;
 • opuch dolných končatín rôznych úrovní, od chodidla po pubiálnu oblasť;
 • kyanotická koža;
 • palpácia (palpácia) je určená teplotou pokožky v postihnutej oblasti žily.

Okrem preskúmania dolných končatín a objasnenia sťažností pacientov sa vykonávajú špeciálne funkčné testy. Takéto testy pomáhajú odhaliť aj skryté tečúce tromboflebitické lézie žíl nohy:

 • Homans príznak. Pacient je v polohe na chrbte, dolné končatiny sú na kolená napoly ohnuté. Ak počas výkonu rotačných pohybov nohy v tejto polohe dochádza k ťažkým ťažkostiam v oblasti členku, bolesti, potom sa symptóm považuje za pozitívny na prítomnosť tromboflebitídy.
 • Ukážka Mojžiša. Skúška sa považuje za pozitívnu, ak je bolesť pri stlačení predného a zadného povrchu dolnej časti nohy. Ak by ste v tom istom prípade stlačili holenku z postranných strán, potom by nemala byť bolesť.
 • Test Lovenberg. Je nevyhnutné uložiť manžetu na meranie tlaku na strednú tretinu nohy. Pokiaľ je manžeta čerpaná nad 150 mm Hg. Art. Vzduch spôsobí bolesť v dolných tretinách nohy, test na tromboflebitídu sa považuje za pozitívny.
 • Opitz-Raminesov test. Princíp výkonu je rovnaký ako v prípade Lovenbergovej vzorky. Rozdiel spočíva v mieste manžety: nad kolenným kĺbom. Bolestné pocity sa vyskytujú v poplitealnej oblasti a vo svaloch nohy.
 • Známka Louvel. Ak sa bolesť v dolných končatinách objaví počas kašľa alebo kýchania, potom si môžete uvažovať o zápalovom procese v hlbokých cievach nohy.
 • Symptóm Bishard. Pri stlačení na vnútornej strane pätnej kosti alebo bolesti nohy sa zvyšuje.

Laboratórne výskumné metódy

Nie je vždy možné presne stanoviť diagnózu iba na základe sťažností a fyzického vyšetrenia. Je potrebné vykonať ďalšie laboratórne testy. Aké sú krvné testy na diagnostiku zápalu a krvných zrazenín?

 • Kompletný krvný obraz a biochemický krvný obraz bude ukazovať zrýchlenie ESR, zvýšenie počtu leukocytov. V akútnom procese sa objavuje pozitívna reakcia na C-reaktívny proteín. Zvyšuje sa koncentrácia fibrinogénu.
 • Koagulogram ukazuje posun koagulačného systému smerom k zvýšeniu koagulácie krvi.
 • Krvný test na D-dimér odhaľuje zvýšenie koncentrácie počas týždňa počas exacerbácie tromboflebitídy.

Prístrojové a hardvérové ​​výskumné techniky

Informatívnejšia je inštrumentálna a hardvérová diagnostika. Pomocou takejto diagnózy môžete určiť hĺbku a objem lézie, preskúmať stav hlbokých žíl, ventily a stupeň zúženosti lumen ciev a tiež zistiť počet trombotických hmôt, prítomnosť plávajúceho chvosta v trombu a spätný prietok krvi cez žily. Význam takýchto vyšetrení spočíva v tom, že ich výsledky určujú, aké liečenie sa bude aplikovať.

Základom hardvérových vyšetrení tromboflebitídy dolných končatín sú metódy röntgenovej a ultrazvukovej diagnostiky. Ich rozdiel spočíva v hĺbke penetrácie, dávke žiarenia, trvaní štúdie a jej nákladoch.

Aké hardvérové ​​techniky sa používajú na diagnostiku tromboflebitídy dolných končatín?

 1. Ultrazvuková (ultrazvuková) angiografia nohy. Hlavným princípom ultrazvukovej techniky je registrácia signálov s rôznym stupňom absorpcie a odrazom ultrazvukových vĺn v tkanivách tela. Počas štúdie sa používa farebné mapovanie toku krvi v cievach. Výsledok ultrazvuku je silne závislý od ultrazvukového skenera a skúsenosti ultrazvukového lekára. Ultrazvuk vám umožní rýchlo a bezbolestne zistiť patologické zmeny.
 2. Dopplerov ultrazvuk. Pomocou ultrazvuku určujú smer, silu prietoku krvi cez žilové kmeň, odhalujú úzke oblasti v cievach alebo rozšírené kŕčové uzliny. Ultrazvuk umožňuje vizualizáciu trombotických hmôt v dutine ciev. Preto sa hodnotí práca systému krvného toku dolnej končatiny. Citlivosť ultrazvukovej metódy je vysoká (až 90%) pri skúmaní povrchových žíl (femorálna a popliteálna), pri štúdiu hlbokých žíl dolnej časti nohy je ultrazvuková metóda menej zjavná.
 3. Flebostsintigrafiya. Na diagnostiku s použitím kontrastného činidla (rádioaktívny izotop s krátkym polčasom rozpadu), ktorý sa vstrekuje do žily. Spôsob distribúcie látky v obehovom systéme určuje špeciálne citlivé zariadenie.
 4. Venography. Rádioaktívna látka (obsahujúca jód) sa injikuje intravenózne a povaha distribúcie tejto látky medzi cievnymi kmeňmi sa stanoví pomocou röntgenového prístroja. Analýza flábogramu môže odhaliť prerušenie prietoku krvi, čo znamená úplnú cievnu oklúziu.
 5. Myography. Vykonajte registráciu svalovej kontrakcie dolných končatín. Pri tromboflebitíde je dramaticky znížená, niekedy úplné zmiznutie.
 6. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Umožňuje vykonať rezy na rôznych úrovniach dolnej končatiny a vidieť stav všetkých jeho štruktúr vrátane žíl a ich ventilov. Táto technika umožňuje vidieť všetky krvné zrazeniny, určiť ich povahu (sú blízko steny alebo plávajúce) a veľkosť. To ovplyvňuje spôsob následnej liečby: lekárske alebo chirurgické. Vzhľadom na vysoké náklady na túto diagnostickú metódu je predpísané, ak analýza iných metód nepreukázala výsledok.
 7. RTG hrudníka. Predpísaná je všetkým pacientom, u ktorých bola najskôr diagnostikovaná akútna tromboflebitída dolných končatín alebo došlo k opakovanému procesu. Cieľ: vylúčiť pľúcny tromboembolizmus. Včasná diagnostika tohto stavu umožňuje uskutočniť účinnú liečbu.

Diferenciálna diagnostika choroby

Počas vyšetrenia tromboflebitídy dolných končatín je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku. Existuje niekoľko ochorení, ktoré majú podobný klinický obraz a špecifikácia diagnózy pomáha určiť taktiku liečby a liečby pacienta:

 • Migrácia tromboflebitídy dolných končatín. Trvalo opakované, má dlhý priebeh. Častejšie postihuje väčšiu saphenóznu žilu. Spočiatku existujú uzliny pozdĺž žilových kmeňov, takmer bezbolestné.
 • Pooperačná a infekčná tromboflebitída. Ich rozdiel v mieste lokalizácie. Pooperačné sa zvyčajne vyvíjajú v hlbokých žilách nohy, prevažne sa prejavujú blokádou krvných ciev. Infekčná tromboflebitída postihuje povrchové cievy. Povaha lézie žíl sa trochu mení.
 • Tromboflebitída na pozadí zhubných nádorov. Najčastejšie postihujú hlboké žilové cievy. Tento proces sa prejavuje ako dôsledok všeobecných zmien v tele. Predpokladá sa, že edém v oblasti chodidiel a nôh u pacientov s nádormi sa objaví ako dôsledok hlbokej žilovej tromofletitídy.
 • Tromboflebitická lézia na pozadí dilatácie kŕčových žíl. Najčastejšie sa nachádzajú v spodných dvoch tretinách stehna a hornej časti nohy. Vždy sa kombinuje s expanziou subkutánnych žilových kmeňov. Ak majú kŕčové žily trofickú vredovitosť kože, ekzém a zmeny v podkožnom tuku, na týchto miestach sa takmer vždy objavuje zápal a trombóza. Charakteristika: syndróm výraznej bolesti, akútny priebeh a šírenie lézií na veľkej časti nohy.
 • Celulitída. Dystrofická alebo infekčná lézia subkutánneho tuku v nohách. Akútna celulitída sa prejavuje opuchom a bolesťou končatín.
 • Lymfedém. Edém nôh spojený so zhoršeným lymfatickým prietokom lymfatických ciev.
 • Akútne preťahovanie alebo roztrhnutie svalov nôh. Charakterizované opuchom, bolesťou, cyanózou kože. Testy nebudú mať zápalové zmeny a hyperaktívnu krv.

Moderná medicína sa vyznačuje rýchlou diagnostikou rôznych chorôb. Mal by poskytnúť kvalitatívne vyšetrenie pacienta na správnu diagnózu a určenie taktiky liečby. Často sa stáva, život pacienta, najmä komplikovaný proces tromboflebiticheskim závisí na rýchlosti diagnóza a liečba začne rýchlosťou.

Najúčinnejšie metódy diagnostiky tromboflebitídy

Tromboflebitída je charakterizovaná výraznými symptómami. Preto diagnóza tejto choroby zvyčajne nie je veľmi ťažká. Na diagnostiku je potrebné kontaktovať špecializovaného lekára - flebologa, ktorý vykoná prvotnú skúšku a pošle ju na vyšetrenie.

príznaky

Tromboflebitída je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • pretekanie krvných ciev (hyperémia) a zvýšená lokálna teplota (v oblastiach postihnutých tromboflebitídou);
 • bolesť pri dotyku nohy;
 • bolesť a pocit ťažkosti pozdĺž postihnutej žily;
 • bolestivý pocit ťahania, zhoršený po dlhých prechádzkach alebo sedení;
 • opuch.

Tromboflebitída je charakterizovaná rýchlym vývojom symptómov. Závažnosť symptómov priamo závisí od lokalizácie zápalu: čím je ochorenie vyššie, tým závažnejšia je choroba.

Venujte pozornosť! Známky tromboflebitídy môžu migrovať (migrujúca tromboflebitída). V tejto forme choroby sa zápalový proces pravidelne znižuje na jednom mieste a súčasný vývoj patológie v inom.

Bolesť a pocit roztrhnutia v dolných končatinách sa vyskytujú pod vplyvom zápalového procesu na nervových zakončeniach, ktoré sú v blízkosti žily. V dôsledku zhoršeného venózneho odtoku sa vytvára tekutina.

Zvýšená teplota v oblastiach postihnutých tromboflebitídou je spôsobená tým, že zápal urýchľuje metabolizmus, čo vedie k uvoľňovaniu tepla. Zvýšenie celkovej telesnej teploty je tiež možné. Príznak je spôsobený zápalom v tele. Výsledkom je, že organizmus reaguje intenzívnou imunitou a zvýšeným prietokom krvi do problémovej oblasti.

Koža sa stáva modrastou, pretože sa vyskytuje na pozadí stagnácie v dilatovaných kapilárach. Modrastá farba je spôsobená významným množstvom hemoglobínu s malým množstvom kyslíka v erytrocytoch.

Ďalším charakteristickým znakom tromboflebitídy je výrazný venózny vzor, ​​opuchnuté žily. Tento príznak je spôsobené nesprávnym redistribúcia krvi v nohách, ako je významná časť toku krvi je smerovaný z hlbokých žíl na povrch.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku tromboflebitídy dolných končatín možno použiť:

 • zber sťažností pacientov a vyšetrenie pacienta;
 • funkčné testy;
 • laboratórne testy;
 • inštrumentálne techniky.

Zoznam laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód určuje lekár po analýze sťažností a vyšetrení pacienta.

Počiatočné vyšetrenie pacienta

Počiatočná inšpekcia úlohou je vytvoriť prezentáciu o stave krvných ciev pacienta, vymenovanie laboratórií a inštrumentálnych štúdií, rovnako ako stanovenie liečby.

Pri vyšetrovaní tehotných žien sa pozornosť venuje nielen lokálnym symptómom, ale aj získaným gynekologickým údajom. U gravidných žien sa tromboflebitída často rozšíri nielen na dolné končatiny, ale aj na panvovú oblasť.

Sťažnosti pacienta a príznaky choroby zistené pri prvom vyšetrení by mali byť doplnené o výsledky výskumu. Preto ošetrujúci lekár predpísal laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia, ako aj funkčné testy.

Laboratórne testy

Pri určovaní tromboflebitídy sa používajú nasledujúce metódy:

 • všeobecný klinický krvný test;
 • analýza úrovne protrombínového indexu;
 • koagulácia;
 • test na C-reaktívny proteín;
 • tromboelastogram a ďalšie testy, ktoré určujú zrážanlivosť krvi.

Ak dôjde k zápalovému procesu v tele, ukazovateľ ESR stúpa v krvi, dochádza k leukocytóze a zvýšeniu koncentrácie fibrinogénu, ako aj k C-reaktívnemu peptidu. Akútny stupeň je charakterizovaný vysokým obsahom D-diméru.

Funkčné testy

Existujú špeciálne testy, ktoré umožňujú určiť prítomnosť tromboflebitídy aj bez použitia zdravotníckej techniky:

 1. Homans príznak. Na vykonanie testu musí pacient ležať na chrbte a ohnúť si kolená. Ak bude rotácia nohy v tejto polohe spôsobovať bolesť, výsledok testu sa považuje za pozitívny.
 2. Ukážka Mojžiša. Počas testu doktor stláča holeň palmami: najprv predné a zadné a potom bočné. Ak je test pozitívny, pacient pocíti bolesť.
 3. Test Lovenberg. Skúška sa vykoná pomocou prístroja na meranie tlaku. Ak pri tlaku v intervale od 60 do 150 milimetrov ortuti má pacient bolesť, test sa považuje za pozitívny.
 4. Opitz-Raminesov test. Táto skúška sa vykoná rovnakým spôsobom ako predošlá, ale manžeta je upevnená nad kolenom. Zároveň sa v svale gastrocnemius vyskytujú bolestivé pocity s pozitívnym výsledkom testu.
 5. Známka Louvel. Ak je zápal v hlbokých žilách, pacient pociťuje bolesť v nohách pri kašli a kýchnutí.

Inštrumentálne diagnostické metódy

Existuje veľa inštrumentálnych metód na diagnostikovanie tromboflebitídy, avšak najčastejšie je úplné duplexné ultrazvukové vyšetrenie s farebným Dopplerovským mapovaním dostatočné na získanie kompletného obrazu. Táto technika je iným komfortom pacienta (metóda nie je invazívna) a vysoko informatívne výsledky. Z hľadiska efektívnosti má farebné dopplerovské mapovanie výhodu, pretože informácie sú zakódované použitím farieb.

Pomocou duplexnej ultrazvukovej angioskopickej kontroly lekári získavajú údaje o:

 • stav tepien, žíl a ich ventilov;
 • umiestnenie trombu a jeho parametrov;
 • prietok krvi;
 • stupeň priechodnosti cievneho systému;
 • prítomnosť aterosklerotických zmien.

Venujte pozornosť! Najzávažnejšou nevýhodou duplexnej angioskopickej liečby je potreba vysokokvalifikovaného lekára. Ak je táto požiadavka porušená, výsledky diagnostiky môžu byť nesprávne.

Duplexné ultrazvukové skenovanie je najúčinnejšie pri diagnostikovaní tromboflebitídy vo femorálnych a popliteálnych žilách, ale pri hľadaní krvnej zrazeniny v dolnej časti nohy môže byť zariadenie nepresné.

Ak výsledky duplexnej ultrazvukovej angioskopie nedali jasný diagnostický obraz, môže pacientovi ponúknuť ďalšie možnosti:

 1. Venography. Ide o typ röntgenového vyšetrenia, v ktorom sa používa kontrastné činidlo, ktoré zahŕňa jód.
 2. Flebomanometriyu. Cieľom tejto diagnostickej metódy je určiť hladinu krvného tlaku na cievnych stenách. Pred začiatkom štúdie je dolná tretina svalu gastrocnemia vytiahnutá šnúrou. Potom sa z nohy pomocou ihly Dyufo odoberie prepichnutie saphenovej žily. Ihla je pripojená k špeciálnemu zariadeniu - kalibrovanému kalibanometru. Toto zariadenie meria úroveň tlaku. Diagnostika sa vykonáva v kľudovej polohe a pod rôznym stupňom intenzity (v polohe sklonu, pri chôdzi atď.).
 3. Radiokontrast počítačová tomografia-flebografia.
 4. Flebostsintigrafiyu. Počas štúdie sa do žily pacienta injikuje kontrastné činidlo. Pohyb látky cez krvný obeh sa monitoruje pomocou špeciálneho zariadenia.
 5. Retrograde ileokawagrafiya. Je to röntgenová štúdia s použitím kontrastnej látky.
 6. Fotopletysmografie. Špeciálny snímač (podobný kolíku na šaty) je umiestnený na vzdialenej falanxe prsta pacienta (ruky alebo nohy). Potom sa zapne zapisovač fotoplezysmogramu, po ktorom sa merajú parametre objemového impulzu v rôznych polohách skúšanej nohy.
 7. MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou) a multislice CT (počítačová tomografia). Tieto techniky sú doteraz najpokročilejšie, ale ich náklady sú vysoké. Navyše nie každá lekárska inštitúcia má vhodné vybavenie.

Na účinné liečenie tromboflebitídy je dôležité stanoviť diagnózu včas. Ak zistíte prvé príznaky choroby, okamžite sa poraďte s lekárom.

Moderná diagnostika tromboflebitídy: metódy a tipy

Tromboflebitída sa vyskytuje, keď zápalové zmeny v žilovej stene vedú k tvorbe krvnej zrazeniny, najčastejšie sa to vyskytuje v dolných končatinách. Ak sú postihnuté cievy umiestnené bezprostredne pod kožou, potom sa táto situácia nazýva povrchová tromboflebitída. Trombóza hlbokých žíl (THV) je zápalový proces v cievach nachádzajúcich sa v hrúbke svalov nôh. Lekári majú občas vážnu úlohu - diferenciálnu diagnostiku tromboflebitídy - na určenie zapálených povrchových alebo hlbokých žíl. To je veľmi dôležité, pretože dve patológie s pomerne podobnými symptómami sa zaobchádza rozdielne.

Prečítajte si v tomto článku.

Povrchová tromboflebitída alebo hlboká žilová trombóza

Prítomnosť nepohodlia a výskyt nohy postihnutej tromboflebitídou je zvyčajne postačujúce na to, aby lekár diagnostikoval tento stav. Ale v závislosti od krvných ciev zapojených do procesu (povrchné alebo hlboké) môžu byť príznaky zjavné alebo nie. Pacienti s povrchovou tromboflebitídou často opisujú nástup problému ako výskyt lokálnej bolesti, po ktorej sa zistí sčervenanie pozdĺž žily. Tiež sa pacienti môžu sťažovať, že už existujúci kiahňový uzol sa stane tuhým a ostro bolestivým. Klasické príznaky hlbokej žilovej trombózy sú opuch nôh, citlivosť a teplo, rovnako ako symptóm Homans (výskyt bolesti pri pasívnej dorzálnej flexii chodidla).

Metódy určovania patológie

Diagnóza tromboflebitídy dolných končatín začína pohovorom s pacientom a skúmaním "zúčastnenej" nohy. V tabuľke sú uvedené klinické príznaky povrchovej tromboflebitídy a hlbokej žilovej trombózy, čo umožňuje lekárovi rozlíšiť tieto dve podmienky, čo pomáha pri výbere správneho ďalšieho vyšetrenia.

Aby bolo možné určiť, ktoré žily nižšej končatiny sú ovplyvnené zápalovým procesom (povrchné alebo hlboké), lekár môže predpísať iné metódy diagnostiky tromboflebitídy.

Duplexný ultrazvuk

Dopplerovská sonografia umožňuje vyhodnotiť krvný obeh v žilách nohy. Princíp techniky je založený na dopplerovskom efekte. Špeciálne zariadenie (prevodník) smeruje vysokofrekvenčné zvukové vlny (ultrazvuk) v smere povrchových a hlbokých žíl. Zvukové vlny sa odrazia späť na frekvenciách, ktoré zodpovedajú rýchlosti prietoku krvi, po ktorom sa zobrazia ako grafické nahrávky na obrazovke. Duplexné skenovanie kombinuje dopplerovský ultrazvuk v reálnom čase s ultrazvukovým zobrazovaním. Obraz sa zobrazí na monitore a môže sa tiež uložiť na neskoršiu analýzu.

Pred začatím liečby je dôležité informovať lekára o všetkých prípravách, ktoré pacient urobil predtým. Platí to najmä pre lieky pôsobiace na krvný tlak a zriedenie krvi.

venography

Po dlhú dobu, táto metóda výskumu bol "zlatý štandard" v diagnostike trombózy hlbokých žíl dolných končatín. Súčasné použitie venografie je však výrazne znížené. Riziko bolesti v priebehu postupu, precitlivenosti alebo toxické reakcie na kontrastné - dôvody venografie dnes prakticky nahradené neinvazívnych spôsobov diagnostiky tromboflebitídy.

CT venografia

Hlavnou výhodou použitia počítačovo tomografické venografie - ileofemoralnogo trombózy diagnostiku (časť, kde stehennej kosti bedrovej Viedeň vstupuje), pretože použitie sonografia v tomto mieste je obmedzený. Iliakálne žily sú slabo vizualizované ultrazvukom.

Pred obvyklým kontrastom a vypočítanou tomografickou venografiou sa pacient poradí s nasledujúcimi otázkami:

 • čo potrebuje, aby si vzal lieky;
 • čo jesť a piť niekoľko hodín pred procedúrou.

Pre akékoľvek röntgenové vyšetrenie musí žena najprv povedať lekárovi alebo laboratórnemu technikovi, či je tehotná alebo nie. Tým sa zabránia škodlivým účinkom žiarenia na plod. V prípade, že očakáva dieťa, je možné vymenovať iný test. A ak je potrebný röntgen, lekár prijme opatrenia na minimalizáciu výskytu embryí.

Magnetická rezonančná flébografia (MRF)

Táto štúdia sa používa v prípadoch podozrenia na trombózu ileálnej alebo distálnej dolnej vena cava, keď je CT flebografia kontraindikovaná. Táto technika sa považuje za najcitlivejšiu pri hodnotení ciev nohy v porovnaní s inými neinvazívnymi štúdiami. Náklady, neprítomnosť v mnohých zdravotníckych zariadeniach, ako aj "technické problémy" však obmedzujú jeho použitie.

D-dimérna analýza tromboflebitídy

Takmer všetci pacienti s akútnou trombózou v krvi vykazujú zvýšenú hladinu produktov degradácie fibrínu, takzvaného D-diméru, príznakov prítomnosti zrazenín. Napriek tomu sa môže zvýšiť v iných patologických podmienkach.

Testy trombofílie

Niekedy lekári predpisujú testu tromboflebitída krvi pre hyperkoagulability, identifikovať tzv trombofília - vrodené alebo získané stav tela, v ktorom je náchylnosť k tvorbe krvných zrazenín. Napríklad sú testované nasledujúce typy trombofílie:

 • Nedostatok C-proteínu
 • Nedostatok S-proteínu
 • antitrombín III,
 • antifosfolipidové protilátky,
 • prítomnosť genetických mutácií protrombínu v roku 2010.

Príprava na laboratórne testy na tromboflebitídu má svoje vlastné nuansy:

 • je potrebné darovať krv na prázdny žalúdok (posledný príjem potravy je 9 hodín pred analýzou), v tomto období iba piť vodu;
 • ak pacient užíva lieky (najmä lieky na zmierňovanie krvi), musíte o tom informovať lekára alebo laboratória;
 • deň pred krvou by mal byť znížený príjem tuku, nepije alkohol, obmedziť fyzickú aktivitu.

terapia

Liečba závisí od závažnosti zápalových zmien v žilách a ich umiestnenia, čo hovorí analýza tromboflebitída a diagnostiku počítača. V prípade, že povrch vznikol prevedení zvyčajne sú menšie ako 1 - 2 týždne. Terapia sa zameriava na zníženie opuchu a bolesti, to je možné zakúpiť OTC aspirín alebo ibuprofén, a lokálne aplikovať teplo na 15 - 30 minút 2 - 3-krát za deň. Pomerne často sa poskytuje dobrý vplyv na sebe kompresné pančuchy, ktorý znižuje opuch a zdvíhanie nôh (zabraňuje príliv "nadmerné" tekutina).

V závažnejších prípadoch je potrebná hospitalizácia. V nemocnici intravenózne podávané lieky, ktoré zabraňujú ďalšiemu zvýšeniu krvných zrazenín, ako je napríklad "Heparin", drogy zo skupiny s nízkou molekulovou hmotnosťou (frakcionovaný) heparínom alebo "Fondaparín" (Arixtra). Po ktorom je pacient po dobu niekoľkých mesiacov, a niekedy aj dlhšie, prijímanie warfarín (Coumadin), aby sa zabránilo opätovnej tvorbe krvnej zrazeniny. Ak chcete sledovať účinok liečby a zabrániť nežiaduce účinky, pacient sa odporúča pravidelné krvné testy.

Existujú nové lieky na zriedenie krvi, ktoré nepotrebujú takéto časté monitorovanie ako warfarín, ale dnes sa neodporúčajú ako liečba prvej línie tromboflebitídy. Okrem toho sú dosť drahé a môžu spôsobiť vážne krvácanie. Patria medzi ne: apixaban (Eliquis), dabigatran (Pradaxa), rivaroxaban (Xarelto).

Niekedy s ťažkou tromboflebitídou sú predpísané antibiotiká. A v niektorých prípadoch sa uchýlite k operácii. Odstráňte zapálenú žilu trombom alebo prekonajte poškodenú časť cievy a uložte skrat. Aby sa zabránilo pohybu krvných zrazenín z dolných končatín do pľúc, pacient môže byť požiadaný, aby nainštaloval takzvaný inferiorný filter vena cava.

Dve najčastejšie patologické stavy periférnych žíl, povrchovej tromboflebitídy a DVT majú podobné klinické prejavy. Niekedy nie je vždy možné, aby lekár stanovil presnú diagnózu na základe externého vyšetrenia. Laboratórne testy a lekárske zobrazovacie techniky prichádzajú na záchranu. V súčasnosti neinvazívne štúdie (Dopplerovská ultrasonografia a D-dimérová analýza) v podstate vyhnali venografiu zo zoznamu potrebných diagnostických postupov. Niektoré klinické situácie však vyžadujú použitie počítačovej tomografie, magnetickej rezonancie a konvenčných kontrastných vôň.

Diagnostika a liečba tromboflebitídy dolných končatín

Tromboflebitída môže postihnúť akúkoľvek časť venózneho systému, ale najčastejšie sa nachádza v cievach dolných končatín. V 90 až 95% prípadov zápalový proces postihuje povodie veľkej saphenóznej žily, strednej alebo hornej tretiny nohy a spodnej tretiny stehna.

Skoršie diagnóza tromboflebitídy dolných končatín bol umiestnený iba na základe údajov získaných z prieskumu pacienta a štúdie o povahe jeho sťažnosťami, ale nedostala vykonať ultrazvukové diagnostiky urobila významné úpravy na štúdium týchto rozšírených žiliek ochorení. V súčasnej dobe, s použitím duplexné ultrazvuk skenovanie s mapovaním farebný Doppler, flebologů môžu získať komplexné informácie o stave cievneho a miesto lokalizáciu trombov, posúdiť dynamiku tejto choroby a účinnosti liečby. Táto metóda sa stala "zlatým štandardom" pri vyšetrení pacientov s tromboflebitídy dolných končatín, a to vďaka nemu, že lekár môže presnejšie určiť ďalšiu liečbu a sledovanie pacienta. Hovoríme o tom, ako doktoři diagnostikujú a liečia túto chorobu.

diagnostika

Na diagnostiku tromboflebitídy dolných končatín možno použiť:

 • zhromažďovanie sťažností pacientov;
 • vyšetrenie pacienta a vykonanie funkčných testov (symptóm Gomans, Raminets, Levenberg, Mahler, Louvel-Loubry);
 • laboratórne testy;
 • nástrojov výskumu.

Zoznam laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód určuje lekár po analýze sťažností a vyšetrení pacienta.

Laboratórne vyšetrovacie metódy pre tromboflebitídu:

 • klinický krvný test;
 • analýza na určenie úrovne protrombínového indexu;
 • koagulácia;
 • Test C-reaktívnych proteínov;
 • tromboelastogram a ďalšie testy, ktoré charakterizujú indikátory systému zrážania krvi.

Rôzne metódy môžu byť použité pre diagnostiku inštrumentálne tromboflebitídy dolných končatín, ale vo väčšine prípadov získať podrobné informácie o stave žíl a trombu lokalizácia je dosť angioscanning duplexný ultrazvuk s farebným Doppler (duplex alebo triplex skenovanie). Tento spôsob neinvazívna, bezpečné a vysoko informatívne prieskum, na rozdiel od konvenčných obojstranné skenovanie, doplnené možnosť kódovania informácie pomocou farby. V tejto štúdii, môže lekár vykonať prieskum plavidiel v rôznych projekciách, a zobrazí sa nasledujúce informácie:

 • morfologický stav žíl a tepien;
 • stav žilového ventilu;
 • povaha trombu a umiestnenie trombózy;
 • stav krvného toku;
 • priechodnosť krvných ciev;
 • prítomnosť aterosklerotických plakov.

Pri získaní pochybných výsledkov duplexnej ultrazvukovej angioskopickej kontroly s farebným Dopplerovským mapovaním sa pacientovi môžu odporučiť iné metódy inštrumentálnej diagnostiky:

 • venography;
 • flebomanometriya;
 • Röntgenové CT vyšetrenie;
 • flebostsintigrafiya;
 • retrográdna alebo orioquawografia;
 • fotopletysmografie.

liečba

Liečba akejkoľvek formy tromboflebitídy by mala byť včasná, komplexná, dlhodobá a bežná. Mala by sa vykonávať vo flébologických alebo cievnych chirurgických oddeleniach lekármi príslušnej špecializácie. Ak nie je možné kontaktovať takéto špecializované oddelenia, ošetrenie tromboflebitídy dolných končatín sa môže uskutočniť na všeobecných chirurgických oddeleniach.

Hospitalizácia alebo ambulantný režim?

V prípade primárneho výskytu zápalu u predtým zdravých žíl a povrchovej tromboflebitídy žil chodidla a predkolenia konzervatívna terapia je vykonávaná, phlebologist lekárom ambulantne. Hospitalizácia v takýchto prípadoch je uvedený v neprítomnosti pozitívnu dynamiku počas 10-14 dní po nástupe ochorenia alebo zapojenie do patologického procesu hlbokých žíl dolných končatín. Tiež pacienti podstupujúci liečbu ambulantné, by mali byť vždy lekárom informovaný o tom, že keď sa príznaky porážke stehennej žilovej trombózy, že je naliehavo nutné navštíviť lekára pre prijatie na chirurgické oddelenie.

Nasledujúce podmienky môžu byť indikáciou pre hospitalizáciu pacientov s tromboflebitídou dolných končatín:

 • hlboká žilová tromboflebitída;
 • vzostupná tromboflebitída v nohách;
 • tromboflebitída žíl stehien.

Ležadlá a telesná aktivita

V závislosti od stupňa poškodenia cievy pre pacientov sa odporúča obmedzenie motorickej aktivity: vylúčenie telesnej hmotnosti, bežanie, rýchle chôdze, vykonávanie úkonov vyžadujúcich napätie brušných svalov a dolných končatín. Dodržiavanie prísneho odpočinku tromboflebitídy je indikované na malý počet pacientov, pretože motorický režim s dostatočnou aktivitou pomáha eliminovať stagnáciu krvi v nohách. Diskusia o otázkach týkajúcich sa trvania odpočinku v lôžku je určená údajmi z diagnostického vyšetrenia:

 1. Pri povrchovej trombóze a absencii hrozby odtrhnutia trombu z venóznej steny a vývoja pľúcnej embólie je prísne odpočinok v posteli indikovaný v prvých 3 až 5 dňoch ochorenia.
 2. Pri pochybných údajoch o ultrazvukovom cievnom skenovaní, ileo-femorálnej trombóze, prítomnosti jasných údajov o embolinkovej povahe tromboflebitídy alebo o prítomnosti pacienta s pľúcnou embóliou závisí dĺžka odpočinku od lekára len lekár a môže byť od 10 do 12 dní.

Počas lekára by mala byť noha pacienta vo vyvýšenom postavení. Používanie rôznych procedúr termálnej masáže počas akútneho zápalu je úplne vylúčené. V budúcnosti sa postupne rozširuje odpočinok a fyzická aktivita pacienta.

Liečba liečiv

Liečba tromboflebitídy je zameraná na elimináciu trombózy, zápalu a bolestivého syndrómu. Pacientom môžu byť predpísané lieky rôznych farmakologických skupín na externé a interné použitie av procese ich prijatia by mal pacient monitorovať parametre krvi 1-2 krát týždenne.

Na lokálnu liečbu tromboflebitídy dolných končatín je možné tieto masti a gély použiť:

 • na základe heparínu: Heparín, Lioton, Venobene, Gepanolovaya, Hepatrombinovaya, Trombofob, Heparoid Lechiva a ďalšie;
 • na báze nesteroidných protizápalových liekov: ketón, voltaren Emulgel, indometacin-akre, finálny gél, krém Dolgit atď.;
 • na báze kortikosteroidov: Hydrokortizón, Acortín, Prednisolón, Advantan, Celestoderm, Loriden a iní;
 • na báze fleboprotektorov: Venitane, Ginkor-gel, Misvengal, Madekassol, Troxevasin, krém Cyclo 3, Venoruton atď.

Masti a gély na liečbu tromboflebitídy sa odporúčajú aplikovať s tenkou vrstvou ľahkých trecích úkonov 3-4 krát denne. Miestne lieky patriace do rôznych farmakologických skupín sa používajú v pravidelných intervaloch počas dňa. Po nanesení masti alebo gélu sa odporúča udržať nohu v zdvihnutej polohe po dobu 20 minút a potom obväz s elastickým obväzom alebo položiť na kompresné pančuchy.

Ak má pacient trofické vredy, nekrotické a hnisavé komplikácie, môžu byť predpísané masti:

 • na báze antibakteriálnych liečiv: dioksikol, Levomikol, levosin;
 • na báze ionizovaného striebra: Dermazin, Argosulfan;
 • Na základe proteolytických enzýmov a deproteinizovaných krvných derivátov teliat: Iruksol, Proteox-TM, Proteox-T, Solcoseryl atď.

Schéma farmakoterapie tromboflebitídy dolných končatín zahŕňa také lieky na interné použitie:

 • dezagreganty: Trental, Pentoxifylline, Curantil, Reopliglukin, Aspirín, kyselina nikotínová a jej deriváty;
 • antikoagulanciá: heparín, anfibra, fenilín, fraxiparín, fragmin atď.;
 • nesteroidné protizápalové lieky: diklofenak, ketoprofén, reopirín, ibuprofén atď.;
 • fibrinolytické enzýmy: fibrinolizín, trypsín, streptokináza, chymotrypsín, urokináza;
 • Inhibítory COX-2: meloxikam, celekoxib, nimesulid atď.;
 • Deriváty rutínu: Askorutin, Doksi-Khem, Rutin, Troxevasin, Venoruton, Anavenol, Glevenol, Troxerutin;
 • flebotonické a fleboprotektory: Detralex, Escusan, Doxium, Reparil, Endotelon, Vasobral, Ginkor-Fort, Fort Cyclo 3;
 • antioxidanty: tokoferol, AEvit;
 • Enzýmy: Phlogenzym, Wobenzym;
 • antihistaminiká: difenhydramín, suprastin, tsetrin, tavegil atď.

V posledných rokoch flébológovia zriedkavo používajú antibakteriálne lieky na liečbu tromboflebitídy dolných končatín, pretože tieto lieky môžu prispieť k zrážaniu krvi a trombóze. Avšak s septickou formou tromboflebitídy, ktorá je komplikovaná metastatickými abscesmi v obličkách, mozgu, pľúcach alebo celulitíde končatiny, patogénne baktérie sú zistené v krvných kultúrach - v takýchto prípadoch lekár na základe údajov z analýzy môže predpísať antibiotickú liečbu. Aj antibiotiká sa môžu podávať počas lokálnych intravenóznych blokád v novokainoch. Za týmto účelom sa podľa indikácií pridá antibakteriálny roztok s obsahom 0,25% roztoku novokaínu a výsledný roztok sa injikuje do cievnej oblasti zvolenej lekárom.

Novokainická lumbálna blokáda podľa Višnevského sa môže použiť na odstránenie syndrómu výraznej bolesti.

Kompresná terapia

Použitie elastického bandáže nohy je indikované na povrchovú tromboflebitídu žíl. V prvých dňoch zápalového procesu sa odporúča použiť elastické obväzy strednej rozťažnosti a akutný proces ustúpi, je možné opustiť obväzu nohy a prejsť na nohavice, pančuchy, punčochy alebo golfové ihriská triedy II alebo III.

Spravidla sa elastické bandáže nevzťahujú na porážku hlbokej žilovej tromboflebitídy, pretože tvorba kompresie zabraňuje žilnému odtoku cez hlboké žily a môže spôsobiť maximálnu stagnáciu krvi v cievach dolných končatín. Tiež dodatočná kompresia povrchových žíl posilní bolesť. V takýchto prípadoch môže lekár odporučiť nosenie kompresného úpletu už vo fáze obnovy alebo remisie.

Dĺžka trvania kompresnej terapie je určená klinickými prejavmi základného ochorenia individuálne pre každého pacienta.

fyzioterapia

V prvých dňoch vývoja alebo exacerbácie tromboflebitídy sa odporúča lokálne ochladenie kože nohy pomocou pleťových krémov alebo lokálnej kryoterapie. Toto jednoduché, ale účinné opatrenie prináša dobrý analgetický a protizápalový účinok. Ďalej môže byť pacientovi pridelená:

 • elektroforéza s 2% roztokom Trental, 1% roztokom kyseliny nikotínovej, heparínom, 5% roztokom aspirínu, fibrinolysinom, 5% roztokom Theonicolu;
 • magnetická terapia;
 • UHF;
 • infračervená laserová terapia;
 • parafínové kúpele;
 • EUV žiarenie;
 • ozokeritotherapy;
 • hirudotherapy;
 • Charcotova sprcha;
 • radónové kúpele;
 • sulfidové kúpele;
 • kúpele s chloridom sodným;
 • miestne darsonvalization.

Po zmiernení zápalového procesu spôsobeného tromboflebitídou je pacientovi preukázaná fyzikálna liečba, ktorá sa má vykonať pod dohľadom fyzioterapeuta.

Minimálne invazívne liečebné techniky

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie na liečbu tromboflebitídy dolných končatín sa môžu použiť rôzne minimálne invazívne metódy.

V počiatočných štádiách ochorenia možno pacientovi preukázať nasledujúce spôsoby liečby:

 1. Rádiofrekvenčná obliterácia krvných ciev. Operácia nevyžaduje rezy a môže sa vykonávať ambulantne pomocou lokálnej anestézie. Pomocou kontrolovanej dávkovanej tepelnej expozície sa vykonáva ablácia (tesnenie) žíl nad miestom vzniku krvnej zrazeniny. Postup sa vykonáva pod neustálym dohľadom ultrazvuku.
 2. Inštalácia kava filtra. Postup je možné predpísať, ak nie je možné použiť alebo neúčinnosť antikoagulačnej liečby. Vedená v nemocnici s použitím lokálnej anestézie. Chirurg nainštaluje kovový filter do nižšej dutej vény, ktorá sa vo svojej podobe podobá na presýpacie hodiny, dáždnik alebo vtáčie hniezdo a zabraňuje vnikaniu veľkých krvných zrazenín do krvného riečišťa.
 3. Sclerotherapy. V postihnutej žilovej tromboflebitíde pod kontrolou ultrazvukových sklerotizujúcich liekov sa zavádzajú, čo spôsobuje priľnavosť cievnych stien.
 4. Endovenózna laserová koagulácia. Manipulácia sa môže vykonať na ambulantnej báze. Vykonáva sa expozíciou laserového lúča, čo spôsobuje oklúziu cievy, na stenu postihnutej žily.
 5. Venózna trombektómia ileálnej alebo dolnej dutej žily. Postup je vykonávaný pomocou mikrorezvuku, do ktorého je zavedený špeciálny endoskopický nástroj, ktorý umožňuje odstránenie alebo zničenie trombu.

Niektoré z vyššie uvedených minimálne invazívnych liečebných postupov sa môžu tiež použiť na liečbu niektorých foriem hlbokej žilovej tromboflebitídy. V takýchto prípadoch sú paralelne predpísané aj konzervatívne liečebné metódy.

Tieto minimálne invazívne metódy poskytujú dobrý terapeutický a kozmetický účinok a nevyžadujú dlhý pobyt pacienta v nemocnici a rehabilitáciu.

Radikálna chirurgická liečba

Indikácie radikálnej chirurgie pre tromboflebitídu dolných končatín sú:

 • vzostupná tromboflebitída kmeňa veľkej saphenóznej žily s lokalizáciou trombu nad strednou treťou stehna;
 • vzostupnú tromboflebitídu malého saphenózneho žília.

Takéto operácie môžu vykonávať rad terapeutických úloh: rýchlu úľavu od choroby a prevenciu jej recidívy, prevenciu vzniku hlbokej žilovej trombózy a jej komplikácií. Pomocou radikálnej chirurgie môže chirurg odstrániť všetky trombózne a trombózne kŕčové žily a bandáž alebo koagulovať klinicky významné časti žíl.

V mnohých vážnych prípadoch sa chirurgické zákroky vykonávajú s paliatívnymi účelmi. Takéto zákroky neposkytujú pacientovi úľavu z tromboflebitídy a jej relapsov, ale môžu zabrániť porážaniu hlbokých žíl a odstrániť trombus z popliteálnej alebo femorálnej žily. Paliatívna chirurgia môže tiež zabrániť vzniku pľúcnej embólie, ktorá je skutočnou hrozbou pre život pacienta.

V závislosti od diagnostických údajov pacienta môžu angiosurgeony vykonávať radikálne operácie:

 1. Operácia Troyanova-Trendellenburg. V oblasti tkaniva sa vytvára šikmý rez, priesečník a ligácia kmeňa veľkej saphenóznej žily v oblasti úst.
 2. Krossektomie. Táto operácia je podobná metóde Troyanova-Trendellenburg, ale zahŕňa izoláciu a obliekanie všetkých piatich ústia prítoku veľkej saphenóznej žily.
 3. Microphlebectomy. Operácia sa vykonáva malou punkciou kože, do ktorej je vložený špeciálny háčik, ktorý vám umožní odstrániť postihnutú žilu.
 4. Krátke a dlhé odizolovanie. Počas operácie chirurg odstráni oblasť postihnutej žily.

Kúpeľná liečba

Po dokončení liečby sa preukázalo, že pacienti s tromboflebitídou zostávajú v balneologických strediskách alebo v miestnych kardiologických sanatóriách. K tomu, pacient môže byť smerovaný do kúpeľov s radónu, dusík, oxid uhličitý, sírovodík alebo kremičitých vôd alebo sapropelu a sulfid-bahna bahna: Pjatigorsk, Belokurikha, Ust-Kut, Zheleznovodsk, Kozhanova, Yamarovka, Zaramag, Shmakovka, kardamóm, Kisegach atď.,

 • v prípade akútnej tromboflebitídy povrchových žíl sa môže po 2 mesiacoch vykonať balneo-hydroterapia;
 • s tromboflebitídou po pôrode alebo chirurgickou liečbou, balneo-hydroterapia sa môže uskutočniť za 6-8 mesiacov;
 • po operáciách na hlavných cievach a prítomnosti chronickej žilovej nedostatočnosti je preukázaný pobyt v miestnych kardiologických sanatóriách ihneď po chirurgickom zákroku (ak nie sú žiadne pooperačné komplikácie).
 • riziko pľúcnej embólie;
 • migrujúca tromboflebitída;
 • hnisavé žilové vredy;
 • hlboká žilová trombóza so septickými komplikáciami počas 2 rokov.

diéta

Pacientom s tromboflebitídou dolných končatín sa odporúča zmeniť dennú výživu a vylúčiť produkty, ktoré môžu zvýšiť zrážanlivosť krvi a poškodiť cievy.

Na posilnenie cievnych stien a prevenciu zrážania krvi v strave by mali byť takéto produkty:

 • morská kel;
 • morské plody;
 • ryby;
 • obilniny a klíčené zrná;
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku;
 • vlašské orechy;
 • sušené ovocie: hrozienka, sušené marhule, slivky, figy;
 • zelenina: repa, paradajky, mrkva;
 • ovocie a bobuľoviny: melóny, vodné melóny, ananásy, rakytník, citrusové plody, brusnice, hrozno, čučoriedky;
 • rastlinné oleje: olivové, ľanové semienko;
 • cibuľa a cesnak;
 • avokádo;
 • korenie: paprika, škorica, zázvor;
 • zelený čaj.

Vo svojej každodennej strave majú pacienti s tromboflebitídou obmedziť príjem týchto potravín:

 • tučné mäso a ryby;
 • margaríny;
 • maslo;
 • salámy;
 • droby: pečeň, obličky, pasty;
 • kostné bujóny a bohaté polievky;
 • tuk;
 • múka a cukrovinky;
 • cukor;
 • soľ;
 • fazuľa;
 • sójové bôby;
 • pes vzrástol;
 • banány;
 • čierne ríbezle;
 • alkoholické a kofeínové nápoje.

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu K by mali byť úplne vylúčené zo stravy:

 • listová a biela kapusta;
 • špenát;
 • žerucha;
 • hovädzie a bravčové pečeň.

Zo strave by sa mali vylúčiť aj vyprážané, údené, korenené a nakladané jedlá.

Všetci pacienti s kŕčovými žilami a tromboflebitídy dolných končatín, v neprítomnosti sprievodných chorobných stavov kardiovaskulárneho systému, sa odporúča dodržiavať dostatočný pitný režim (až 2-3 litre tekutín za deň).

Liečba exacerbácií chronických foriem tromboflebitídy dolných končatín sa vykonáva rovnako ako liečba akútnej formy ochorenia. Na prevenciu relapsu sa odporúča, aby pacienti absolvovali kurzy užívania fleboprotektorov a fyzioterapie 2-3 krát ročne.

TVC kanál, program "Doktor I" na tému "Liečba a nebezpečenstvo tromboflebitídy":

Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

V každom prípade je táto choroba vždy spojená s porážkou žíl: najskôr sa menia s kŕčovými žilami a vyvinutá forma sa vyvíja vo forme tromboflebitídy a potom trombózy.

Ale nemusí sa nevyhnutne objaviť trombóza v zapálených žilách, môže sa objaviť v zdravých. V 70% prípadov sú postihnuté cievy nohy, najmä dolné končatiny. V medicíne, keď hovoríme o trombóze, znamenajú porážku hlbokých žíl (DVT), v nich sa najčastejšie vytvárajú krvné zrazeniny. Napriek asymptomatickým účinkom sú dôsledky ochorenia ťažké. Každá štvrtá osoba má trombózu a každý piaty človek má lézie v nohách. V dôsledku fyziológie dochádza k trombóze 5-6 krát častejšie u žien. Krvná zrazenina takmer vždy spôsobuje zápalovú reakciu v mieste jej výskytu. To vedie k tvorbe nových krvných zrazenín.

V priebehu 3 rokov môžu byť ľudia trpiaci trombózou postihnutí 35 až 70% prípadov alebo majú komplikáciu vo forme pľúcnej embólie (PE). V Rusku každoročne chorých trpí trombózou 240 000 ľudí a každoročne z tejto choroby zomrie 60 000 pacientov. Každú minútu sa táto diagnóza stanovuje pre jednu osobu (podľa WHO). Treba pripomenúť, že tvorba krvnej zrazeniny je ochrannou reakciou tela na akékoľvek poškodenie, ak by to nebolo - ľudia by zomreli z krvácania aj s mikroúrazmi. Krvné zrazeniny pozostávajú z krvných doštičiek a kolagénu a ucpávajú poškodenú cievu, čím zabraňujú vzniku krvácania. So zdravými cévami sa po uzdravení zranenia samy rozpúšťajú. Ale keď existuje nerovnováha medzi koagulačnými a antikoagulačnými systémami, vzniknú problémy.

Príčiny patológie

Príčiny trombózy môžu byť nasledovné:

 1. Najčastejšou príčinou je dedičnosť (slabosť žilovej steny, slabý výkon ventilu, kŕčové žily).
 2. Procesy tumoru. Keď sú zlomené krvné zrazeniny, zahustia sa, zvyšujú krvné zrazeniny.
 3. Hormonálne poruchy počas tehotenstva, cukrovka, myxedém, ženské hormóny (estrogén a progesterón) tiež prispievajú k trombóze.
 4. Obezita. Keď metabolický syndróm vytvára estrogénový analóg - leptín, prispieva k vzniku krvných zrazenín.
 5. Rôzne zranenia, zlomeniny a operácie s krvácaním spôsobujú zvýšenú hladinu tromboplastínu, zahusťujú krv a urýchľujú tvorbu krvných zrazenín.
 6. Paréza a ochrnutie nohy. Atrofia svalov spomaľuje venózny prietok krvi, krvné doštičky sa držia spolu.
 7. Septické stavy: krvné infekcie, popáleniny, hnisavé procesy, osteomyelitída, tuberkulóza - produkujú toxíny, ktoré prispievajú k tvorbe trombotických hmôt.
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • tehotenstva;
 • pokročilý vek;
 • diabetes mellitus;
 • mimoriadne ťažké bremená;
 • dlhé letecké lety;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé obdobie rehabilitácie s posteľou;
 • užívanie určitých liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • pevné typy práce spojené s nedostatkom aktívneho pohybu.

Mechanizmus rozvoja

Základné princípy krvných zrazenín sa nazývajú triadou R. Virchow, po nemeckom doktorovi, ktorý ich formuloval:

 1. Po prvé, vnútorná stena žily je poškodená, alebo skôr jej endotel - zmena.
 2. Zvýšené zrážanie krvi. Existuje látka, ktorá urýchľuje adhéziu krvných doštičiek.
 3. Porušenie a spomalenie toku krvi podporuje trombózu.

Hlavnou príčinou trombózy je zvýšená krvná zrážavosť, ak trvá dlhší čas, riziko vzniku krvných zrazenín sa mnohonásobne zvyšuje.

Čo je vlastne trombóza ciev dolných končatín? Žilová trombóza je závažnejšia fáza, ktorej kŕčové žily prechádzajú bez liečby. V dôsledku postupnej konsolidácie ciev a vývoja zápalu v nich sa objavuje tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín. Jeho symptómy sa na začiatku takmer nelíšia od kŕčových žíl, cievy sa zužujú, prietok krvi sa spomaľuje, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín av dôsledku toho dochádza k trombóze. V dôsledku toho môže byť krvný prietok lokálne narušený alebo postihnutý celý systém krvných ciev.

Klasifikácia trombózy

Pripevnením plaku na stenu môže byť trombóza:

 • parietálny - krvná zrazenina je pripojená k stene, neinterferuje s prietokom krvi, je menej nebezpečná;
 • okluzálna - žila je úplne zablokovaná;
 • zmiešaná - krvná zrazenina sa pohybuje nahor a nadol cez žilu;
 • Plávajúca - krvná zrazenina, ktorá prechádza pozdĺž steny, jej špička sa vznáša v lúmeni žily, je ľahko schopná odísť a vstúpiť do malých ciev a zablokovať ich;
 • multifokálna trombóza - na všetkých miestach sa objavujú krvné zrazeniny.

Existujú aj určité typy trombózy na dolných končatinách: porážka povrchových a hlbokých žíl, trombóza tepien nôh, ileofemorálna trombóza nôh.

Symptomatické prejavy

Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická, diagnostika sa zistí v neskorších štádiách prítomnosti komplikácií. V patológii dolných končatín sú príznaky trombózy u polovice pacientov detekované ako klasické, to znamená, že sa objavujú náhle, ale sú často rozmazané. Spočiatku to môže byť ťažkosť na nohách, hyperémia, pocit tepla, bolesť pozdĺž postihnutej žily, najmä počas fyzickej námahy, často s prasknutím. Teplota sa môže zvýšiť na 39 ° C, nočné kŕče.

Boľavá noha je horúca na dotyk, bolestivá pri palpácii, o niečo neskôr sa začne napučať, koža pod trombóza sa stáva bledá, začne svietiť, zmení sa na modrú. Pod kožou sa objavujú žily zväčšené vo forme kábla: sú zapečatené, modré, obkolesené modrou sieťou malých ciev a bolesť a akákoľvek zmena počasia. Získanie ráno a v noci sa stáva bolestivo ťažké: nemožno okamžite stáť na nohách z dôvodu bolesti. Je potrebné zahriať sa a chodiť, aby sa rozptýlil tok krvi. Vo večerných hodinách sa znova zvyšuje ťažkosť v nohách, dochádza k vyklenutiu, lisovaniu, bolestiam a zášklbám.

Časté parestézie dolnej končatiny (pocit necitlivosti a "mravcov"). Zdá sa, že v dôsledku výrazného opuchu nohy sa objem zväčšuje, citlivosť chorého ramena je znížená. Na postihnutej strane je koža riedená. Pri chôdzi po schodoch a dokonca aj na rovnom povrchu sa bolesť zintenzívňuje.

Na diagnostikovanie správania sa vykonávajú špeciálne funkčné testy na určenie HVT:

 • Homans test - bolesť sa objaví pri ohýbaní nohy v dolných končatinách;
 • Lovenbergov test - keď bol tonometer natiahnutý manžetou tonometra, bolesť v postihnutej nohe je už zrejmé pri približne 80/100 mm Hg a na zdravé nohy nie je žiadna bolesť ani pri 150 mm Hg.

Ak sa tvorí trombóza vo femorálnych tepnách, prejavy ochorenia sú výraznejšie. Často je ovplyvnený gastrocnemiusový sval dolnej končatiny, náhly opuch členku a zjavné rozšírenie svalov nohy. Často sa stáva, že zdravá noha bolí namiesto pacienta.

Trombóza často postihuje ľavú nohu. V tomto prípade dochádza k čiastočnej obnove toku krvi v dôsledku kolaterálov, takže príznaky sa nezobrazia okamžite. Pri trombóze femorálnej žily sú príznaky rovnaké, ale ich lokalizácia je vyššia a sú výraznejšie.

Vysoké krvné zrazeniny sú z hľadiska embólie nebezpečnejšie. Ak sú ovplyvnené femorálne a iliakálne žily, vzniká ileofemorálna trombóza. On zvlášť často volá TEL. Pri takomto ochorení sa prvé príznaky náhle a náhle objavia: vyhladzujú záhyby tkaniva, tkanivá dolných končatín sú kožné, koža je lesklá, žilová sieť je posilnená rozvojom kolaterálov a edémy nohy sa vyvíjajú: od zastávky do slabín.

Bolesti sú vyklenuté a môže byť teplota. Patológia sa vyznačuje odfarbením kože nohy:

 1. Môže sa stať mliečne biela, objaví sa pri malých arteriolických kŕčoch. Nástup tohto procesu je náhly a násilný, ostrý bolesť, ostrý, necitlivosť a chlad na nohách, zdurenie sa zvyšuje, prsty strácajú citlivosť, pulzácia tepien zmizne
 2. Modrastá farba je spôsobená pretekaním malých kapilár (Gregoireova choroba). Neexistuje pulzácia tepien na postihnutej strane, ostrá bolesť v nohe, roztrhnutie, veľmi silná. Celá noha je opuchnutá, koža je tmavo modrá alebo čierna a na nej sa môžu objaviť hemoragické pľuzgiere. Keď je žila úplne zablokovaná, vyvinie sa gangréna. Arteriálna trombóza nastáva, keď krvná zrazenina prechádza z žily počas jej migrácie, s aterosklerózou a poškodením tepien. Vo vývoji prejavujú príznaky trombózy dolných končatín s léziami tepien v niekoľkých fázach: od bolesti, zníženia citlivosti na úplnú imobilizáciu.

Diagnostické opatrenia

Na potvrdenie diagnózy HBT sa vykonáva:

Obojstranné skenovanie

 1. Radiologická flebografia je najpresnejší spôsob detekcie trombózy. Táto metóda presne identifikuje všetky problémy v prítomnosti plávajúceho trombu.
 2. Radionuklidové skenovanie je zavedenie špeciálnej rádioaktívnej látky do žíl nohy, ktorá sa hromadí v trombu a tieto zóny vyzerajú, akoby chýbali.
 3. Impedančná pletyzmografia je určená rýchlosťou prívodu krvi do žily nohy a nárastom ich objemu zmenou elektrického odporu tkanív.
 4. Zlatým štandardom pre diagnostiku je Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Takéto výskumné metódy umožňujú určiť lokalizáciu a typ trombu, jeho pohyblivosť a dĺžku, aby sa zhodnotil stupeň zúženosti žíl, povaha spojenia zrazeniny na stenu žíl.
 5. Počas vyšetrenia CT a MRI sa detegujú všetky oblasti s krvnými zrazeninami a poškodenou plnenou žilou - od nich nie je prijatý signál.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú rôzne funkčné testy: symptóm Homans, Moses, Lovenberg, Lisker, Louvel, pochodový test atď. Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, vykonajú sa röntgenové snímky pľúc s rádioaktívnym markerom.

Možné komplikácie

Tieto komplikácie nie sú určené na zastrašovanie, ale ako pripomienku, že trombóza sa musí liečiť nevyhnutne, najlepšie v počiatočných štádiách a len pod dohľadom lekára. Nebezpečenstvo vytvára plávajúci trombus s vývojom pľúcnej embólie a smrteľným výsledkom. Ak sú blokované malé vetvy arteriae pulmonalis, vzniká DN a hemoragický pľúcny infarkt. V iných prípadoch dochádza k chronickej venóznej insuficiencii. Príležitostne môže byť okluzívna trombóza, ak nie je liečená, komplikovaná gangrénom nohy, absces žíl je možný, keď sa trombus purulentne roztaví.

Potrebná liečba

Mnohí veria, že liečba trombózy dolných končatín je podobná liečbe kŕčových žíl. Toto je nesprávne na koreni: v prípade kŕčových žíl nie je žiadny trombus a je možné použiť masti, masáže, kompresie, pleťové vody, v prítomnosti krvnej zrazeniny je to zbytočné.

Liečba trombózy je len zložitá:

 • používanie antikoagulancií a trombolytiká môžu byť injikované priamo do žily;
 • používanie radikálnych metód - odstránenie krvných zrazenín pomocou chirurgických zákrokov - trombektómia alebo vytvorenie filtrácie cava v žilách.

Kava-filter vytvára prekážku pre migráciu krvných zrazenín a nedovoľuje im, aby boli pascemi. Ich založenie je určené najmä tým, ktorí nemajú užívať antikoagulanciá.

Chirurgické metódy sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • s hrozbou pľúcnej embólie;
 • so vzostupnou tromboflebitídou;
 • keď sa troska zrieti hnisavým výlučkom;
 • v prítomnosti plávajúcich krvných zrazenín, keď konzervatívna liečba nie je účinná;

Po operácii musíte čo najrýchlejšie začať chodiť, aby ste predišli opakovaniu krvných zrazenín. Rozhodnutie o tom, ako liečiť trombózu v každom prípade rozhodne lekár spolu s chirurgmi.

Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť následnej trombóze, znížiť zápal a zlepšiť mikrocirkuláciu. Na tento účel sú predpísané priame antikoagulanciá, hlavne často je to heparín. Okrem toho sa používajú predĺžené antikoagulanciá - Fraxiparin, Clexane. Priraďte angioprotektory na zlepšenie mikrocirkulácie - Pentoxifylline, Flexital, Trental. Ako trombolytiká injektovali enzýmové látky - urokináza, streptokináza.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi použite Reosorbilakt, Reopoliglyukin. Tieto liečivé roztoky zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, znižujú jej viskozitu a schopnosť zrážať sa. Protizápalové lieky (Voltaren, Indometacin, Aspirín) znižujú bolesť, zmierňujú krv, zmierňujú opuchy a zápalové procesy. Lieková terapia je doplnená elastickým bandážovaním.

Preventívne opatrenia

Na preventívne účely je potrebné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • kontrola hladiny cukru v krvi a cholesterolu;
 • elastické bandáže;
 • vylúčenie perorálnych kontraceptív;
 • nosiť pohodlné topánky s výškou päty maximálne 3-4 cm, môže to zahŕňať aj mierne cvičenie;
 • denné prechádzky najmenej 30 minút denne;
 • užívanie antikoagulancií;
 • dodržiavanie dňa.

Všetky opatrenia by mali byť monitorované ošetrujúcim lekárom. Je nemožné začať chorobu - má to nebezpečné následky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Srdcová tachykardia - čo je a ako sa má liečiť?

Tachykardia sa nazýva palpitácie srdca akéhokoľvek pôvodu. Vyskytuje sa, ak sa srdcová frekvencia stane vyššou ako 100 úderov za minútu.V tomto prípade môže rytmus zostať správny, to znamená, že trvanie medzičasov medzi kontrakciami srdca je konštantné.

Ako posilniť slabé krvné cievy v nose

Nos je jedným z najslabších orgánov na tvári osoby. Vo svojej dutine sú takmer všetky cievy príliš blízko k sliznici, takže niektorí ľudia majú často krvácanie z nosa.

Trombóza mezenterických ciev: príznaky, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Nová generácia cievnych liekov pre mozog

Mozgová cirkulácia môže byť z rôznych dôvodov narušená v každom veku. Na zlepšenie zdravia ciev sú vždy predpísané špeciálne prípravky, ktoré rozširujú tepny a kapiláry, posilňujú steny a eliminujú kŕče.

Čo to znamená, ak sú neutrofily znížené v krvnom teste?

Moderná medicína zahŕňa vysokokvalitnú a rýchlu diagnostiku založenú na rôznych štúdiách. Je dôležité, aby obyčajný človek získal predstavu o výsledkoch testov a možných dôsledkoch pri absencii primeranej liečby.