Lymfóza spodnej končatiny je opuch tkaniva vyvolaný zhoršenou lymfatickou drenážou z kapilár a periférnych ciev nohy. U ľudí s vrodeným alebo získaným ochorením lymfatického systému sú procesy evakuácie lymfatickej tekutiny narušené, čo vedie k zvýšeniu veľkosti postihnutých končatín.

Príčiny vývoja

Lymphostáza (lymfedém) je dvoch typov:

 1. Vrodená. Primárny lymfedém je charakterizovaný vrodeným defektom lymfatického systému, nedostatočnosťou ventilov a nedostatočným vývojom ciev, čo vedie k zablokovaniu odtokových kanálov. Primárna lymfóza dolných končatín sa prejavuje už v detstve, môže naraz zasiahnuť jednu alebo obe strany.
 2. Získal. Sekundárna lymfóza - porážka zdravého lymfatického systému po určitých ochoreniach, zraneniach alebo chirurgickom zákroku. Väčšinou sa vyvíja len na jednej strane nožného zdvihu alebo dolnej nohy.

Porucha lymfatického obehu, ktorá vedie k zadržiavaniu tekutín v tkanivách, sa pozoruje v prípade patologických porúch a ochorení tela, je príčinou výskytu sekundárnej lymfóza:

 • zlyhanie srdca;
 • ochorenie obličiek;
 • hypoproteinémia;
 • venózna nedostatočnosť;
 • arteriovenózna fistula;
 • posttrombotický syndróm.

Lymfóza z dolných končatín môže byť komplikáciou po chirurgickom zákroku, ožarovaním a rôznymi druhmi zranenia. Porušenie lymfatickej drenáže sa môže vyskytnúť pri kompresii zápalových infiltrátov s nádormi.

Etapy a symptómy ochorenia

Lympostáza nohy je charakterizovaná postupným vývojom, počas ktorého existujú tri štádiá s rôznymi symptómami.

Prvá fáza

Prvý stupeň ochorenia sa nazýva lymfodermitída, charakterizuje ju mierna akumulácia lymfatickej tekutiny. Zmenšuje sa minimálny a mierny opuch prstov, oblúka nohy a dolnej časti holennej kosti, ktoré prechádzajú pod vplyvom chladu a po odpočinku. V niektorých prípadoch sa v oblasti nafúknutia môže vytvoriť záhyb pokožky.

Pacient v prvom štádiu necíti žiadne nepohodlie: v nohách nie je žiadna bolesť a ťažkosť.

Druhá fáza

Postupne ochorenie prechádza do druhého štádia vývoja - fibrodermitu. Počas tohto obdobia sa povaha edému stáva trvalým, pozoruje sa bolestivé zahustenie. Pacient má ťažkosti s ohýbaním a odobratím končatín. Konštantná ťažkosť v nohách sa stáva neznesiteľnou, koža sa hrubá a nezhromažďuje v záhyboch. To signalizuje začiatok proliferácie spojivových buniek v tkanivách nohy.

Už si môžete všimnúť výrazné zvýšenie obvodu nohy. Po dlhom pobyte na nohách sa vyskytujú kŕče vo svaloch teliat a v kĺboch ​​nohy. Existuje modrá a zhrubnutá koža, ktorej príčinou je nadmerná tvorba podkožného tkaniva. V miestach neustáleho kontaktu s odevom sa vytvárajú vredy, z ktorých dochádza k vymiznutiu lymfy.

Tretia etapa

Posledná fáza lemfedému v nohách sa nazýva elefantiáza. Nadmerná proliferácia spojivových buniek deformuje končatinu a zvyšuje veľkosť. Symptómy sú jasne vyjadrené: zvyšuje sa stratum corneum, objavujú sa na nej bradavice a pigmentové škvrny. Ovplyvnená končatina nemá žiadne kontúry, fibrózu a cystické zmeny v tkanivách.

Pacient s tretím stupňom lympastázy sa nemôže voľne pohybovať, pohyblivosť kĺbov je obmedzená. Strata výkonu sa stáva príčinou priradenia zdravotného postihnutia.

Účinky lymfedému sa stávajú nevratnými. Liečba sa vykonáva na zmiernenie symptomatických prejavov a znižuje riziko komplikácií, vrátane: ekzému, osteoartritídy, trofických vredov, kontraktúr a erysipiek.

Diagnostické metódy

Na iné príčiny sa môže objaviť teplo nohy a symptómy charakteristické pre lemfedém. Preto je pred liečbou lymphotázou dolných končatín potrebná konzultácia s flebológom a kompletná diagnóza. Identifikovať ochorenie a určiť závažnosť komplexu štúdií:

 • externé vyšetrenie a analýza príznakov;
 • vaskulárna dopplerovská sonografia;
 • Ultrazvuk ciev dolných končatín;
 • biochemický krvný test;
 • analýza moču;
 • lymfografiu a lymfoscintigrafiu.

Po diagnostikovaní determinuje phlebolog komplex liečebných opatrení, pomáha vytvárať terapeutické menu a odporúča špeciálne cvičenia, ktoré sa dajú vykonať doma. Prognóza ochorenia závisí výlučne od včasnej liečby.

Komplexná liečba lymfostázy dolných končatín

Prvou úlohou lekára je odstrániť príčinu poruchy lymfatického systému.

Pri liečbe samotného ochorenia sa používa rozsiahly terapeutický komplex, ktorý zahŕňa: farmakoterapiu, zdravotné strava, špeciálne cvičenia, masáže a nosenie kompresného spodného prádla.

Konzervatívna terapia sa používa iba s limforformitom a na začiatku vývoja fibrodermy, v pokročilejších prípadoch je indikovaná chirurgická liečba.

Liečba liečiv

Farmakoterapia lymfedému nohy je použitie liečiv rôznych skupín na zlepšenie toku lymfy a krvného obehu, posilnenie a zvýšenie elasticity cievnych stien:

 • Fleboprotektory. Na zlepšenie tónu krvných ciev regulácia mikrocirkulácie v tkanivách používala drogy: Detralex, Troxevasin, Troxerutin vo forme masti.
 • Enzýmové prípravky. Majú protiedémové, protizápalové, fibrinolytické účinky. Lieky: Wobenzym, Flogenzyme.
 • Angioprotectors. Zvýšte tón a posilnite steny lymfatických ciev, čím sa znižuje intenzita tvorby opuchov. Nasledujúce lieky sa používajú: Eskuzan, Aescin, Venitan.
 • Protidoštičkové látky. Lieky sa používajú na riedenie krvi: Curantil, Trental.
 • Diuretiká. Diuretiká sú predpisované s opatrnosťou: Uregit, Torasemid.
 • Antibiotiká a glukokortikosteroidy. Zobrazuje sa v prítomnosti trofických vredov, erysipelov, ekzému. Výber lieku závisí výlučne od individuálneho prípadu.
 • Regeneruje. Stimulujte aktivitu kolagénu obnovením rastu zdravých buniek v stenách krvných ciev. Pomôžte znížiť edém. Aplikovaná masť: Solcoseryl, Actovegin.

Súbežne s hlavnou liečbou je predpísaný komplex vitamínov a imunomodulátorov.

Dôvody na použitie chirurgického zákroku - zanedbávané prípady, pri ktorých liečba liekom neprináša požadovaný účinok. Praktické metódy:

 • Liposukcia, lipektómia - s cieľom vrátiť funkčnosť končatiny sa odstráni nadbytočný podkožný tuk;
 • Ukladanie lymfatických žilových anastomóz - vytvára fistulasu medzi venóznym a lymfatickým systémom. Táto metóda umožňuje dodatočnú lymfodrenáž.

Chirurgické operácie sa nevykonávajú na pozadí progresívnej rakoviny a erysipiek.

Kompresia a kinesitéria

Táto metóda terapie pozostáva z vyvíjania tlaku na hornú časť postihnutej končatiny na koži a podkožnom tkanive. V nemocnici sa vykonáva pomocou pneumatického zariadenia.

Doma sa odporúča nosiť kompresné spodné prádlo. Môže byť zvolený podľa stupňa kompresie, pričom sa zohľadňuje odporúčanie ošetrujúceho lekára. Kompresné spodná bielizeň sa neustále nosí a odstraňuje v noci.

Masáž pre lymfostázu dolných končatín je dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby.

Počas masáže je cievna kontrakcia lymfatického prúdu stimulovaná manuálnymi alebo hardvérovými metódami, ktoré zabezpečujú aktívny pohyb tekutiny cez kanál. Hlbokú a profesionálnu masáž môžu robiť len odborníci s lekárskym vzdelávaním. Tento postup je kontraindikovaný v prítomnosti trofických vredov a erysipela.

Doma si môžete urobiť vlastnú masáž a stimulovať dennú lymfodrenáž. Účinok masáže sa zvyšuje, ak to urobíte po tom, čo ste si vybrali teplú kúpeľ a zahrievali cvičenia.

Postup začína aplikáciou masážneho krému. Ľahké kruhové pohyby sa vykonávajú smerom od lymfatického toku smerom zdola nahor. Vyhnite sa oblastiam s veľkými kŕčovými žilami a bradavicami. Masáž sa vykonáva najmenej 10 minút, potom sa v končatine vytvorí pocit tepla. Celkový kurz je 14 dní, po ktorom je potrebná 10-dňová prestávka. Ak dôjde k silnej bolesti, odporúča sa ukončenie procedúry.

K konzervatívnemu ošetreniu pridávajú komplex špeciálnej gymnastiky, ktorý sa musí vykonávať dvakrát denne v kompresnom bielizni:

 • cvičenie "bicykel" v horizontálnej polohe;
 • ohyb a rozšírenie prstov;
 • kreslenie "osem" nohy v sede;
 • otáčanie kolenných a členkových kĺbov.

Po cvičení sa odporúča pokojný stav najmenej 30 minút. Výrazne zlepšuje stav nôh Škandinávska chôdza a plávanie. Lekárska gymnastika sa zastaví, keď sa objaví silná bolesť.

Zdravé jedlo

Diéta na lympostázu dolných končatín zahŕňa radikálne obmedzenie soli, korenistých, vyprážaných potravín a komplexných sacharidov. Tieto produkty majú tendenciu zadržovať tekutinu a prispievať k ukladaniu tuku, čo veľmi komplikuje liečbu choroby.

Jedlo by malo byť vyvážené a čiastočné. Odporúča sa obmedziť živočíšne tuky na 10 g denne a zvýšiť rastlinné oleje na 20 g. Diétu možno obohatiť o zeleninu, ovocie, orechy, mliečne výrobky, obilniny.

Menu musí obsahovať proteíny živočíšneho a rastlinného pôvodu, ktoré posilňujú imunitný systém a podieľajú sa na konštrukcii nových buniek. Môžete variť morské plody, hydinu, pohánku a strukoviny.

Je dôležité dodržiavať režim pitnej vody, celkové množstvo tekutiny by nemalo presiahnuť 2 litre. Uprednostňuje sa filtrovaná voda, kompóty, ovocné nápoje a bylinné čaje bez cukru. Po 20 hodinách musíte vylúčiť akékoľvek nápoje.

Ľudové opravné prostriedky

Konzervatívnu liečbu je možné doplniť ľudovými prostriedkami, ktoré sa používajú iba po konzultácii so svojím lekárom. Navrhuje sa, aby sa z dostupných produktov, ktoré sa dajú ľahko pripraviť doma, použili infúzie, odvarky a kompresie:

 • Skorocel. Sušené a rozdrvené listy (2 polievkové lyžice) sa nalejú do vriacej vody (0,5 l) a 8 hodín infúzia. Deformovaná infúzia užívaná 3 krát denne, 100 ml.
 • Cesnak. Nakrájaná zelenina (250 g) sa naplní kvapalným medom (350 g) a infúziou po dobu 7 dní. Vezmite 3 krát denne a 1 polievkovú lyžičku. l. 1 hodinu pred jedlom.
 • Púpava. Nasekaný koreň (1 polievková lyžica) sa naplní vriacou vodou (0,5 l) a varí sa 5 minút. Bujón sa užíva ráno 100 ml. Môžete vyrobiť kompresie z ľudového lieku tým, že použijete kúsok látky namočenej v bujóne do problémovej oblasti.
 • Cibuľová žiarovka. Birch decht (2 lyžičky) sa pridá do pečenej a búchanej cibule. Zmes sa nanesie na gázovú tkaninu a aplikuje sa na edematóznu oblasť, nechá sa pracovať v noci.
 • Repa. Každodenné užívanie šťavy z tejto zeleniny pomôže regulovať metabolické procesy v lymfatickom systéme.
 • Rosehip, ryže. Bobule a listy sú varené ako čaj. Nápoj sa konzumuje 100 ml, 2 krát denne pred jedlom. Liečivo má diuretické vlastnosti.

Hirudoterapia sa bežne používa v ľudovej medicíne. Pred liečbou pijavicami je potrebná konzultácia ošetrujúceho lekára, procedúra má kontraindikácie.

limfostazom

Lymfóza je patológia lymfatického systému, sprevádzaná porušovaním lymfatického obehu a oneskorením lymfatickej tekutiny v tkanivách. Pri lymfostáze dochádza k zhutneniu tkaniva, pretrvávajúcemu opuchu a výraznému zahusteniu končatiny (lymfedému), vredov na koži. Určenie príčiny lymfóza vyžaduje panvový ultrazvuk, brušnú dutinu, cievne cievy, RTG hrudníka, lymfografiu, lymfoscintigrafiu. Liečba lymfóza môže byť neinvazívna (masáž, kompresná terapia, hirudoterapia, lieky) a chirurgická (rekonštrukcia lymfovenóznych anastomóz).

limfostazom

Lymfóza (lymfatický edém, lymfedém) sa rozvíja v rozpore s procesmi tvorby lymfy a jej odtokom cez kapiláry a lymfatické cesty z orgánov a tkanív končatín do hlavných lymfatických kolektorov a hrudného kanálika. Podľa štatistík WHO asi 10% svetovej populácie trpí lymfóza. V lymfostáze sa objavuje konštantný progresívny opuch končatiny a jeho zvýšenie objemu, zhutnenie podkožného tkaniva, hrubnutie kože, hyperkeratóza, trhliny a vredy. Pokrok lymfóza do vývoja elefantiázy (hypertrofia končatín) spôsobuje psychické a fyzické utrpenie pacienta a vedie k postihnutiu. Liečba lymfóza je vykonávaná odborníkmi v oblasti flebológie a lymfológie.

Príčiny lymfóza

Vývoj lymfostázy môže byť spôsobený širokou škálou faktorov. Zhoršený lymfatický obeh s oneskorenou lymfou v tkanivách sa vyskytuje pri srdcovom zlyhaní, ochorení obličiek, hypoproteinémii, keď lymfatické kanály nedokážu vyrovnať sa s lymfatickým odtokom. Lymfóza môže byť dôsledkom chronickej venóznej insuficiencie s dekompenzovanými formami kŕčových žíl, posttromboflebitickým syndrómom, arteriovenóznou fistulou. Odstránenie nadbytočného množstva tkanivovej tekutiny vedie k kompenzačnému rozšíreniu lymfatických ciev, znižovaniu ich tónu, rozvoju chlopňovej nedostatočnosti a lymfatickej venóznej nedostatočnosti.

Lymfostáza môže byť spôsobená malformáciami lymfatického systému, obštrukciou lymfatických ciev, keď sú poškodené (mechanické a prevádzkové zranenia, popáleniny), kompresia nádormi alebo zápalovými infiltráty, ktoré zabraňujú toku lymfy. Pri lymfadenitíde a lymfangitíde vedie obliterácia niektorých lymfatických ciev k dilatácii a zlyhaniu chlopní iných, ktoré sprevádza lymfatická stávka.

Rozšírená mastektómia vykonaná u rakoviny prsníka je komplikovaná vývojom lymfedému horných končatín v 10 až 40% prípadov. Zvyčajne sa počas mastektómie vykonáva axilárna lymfadenektómia (axilárna lymfadenektómia) - odstránenie lymfatických uzlín, ktoré sú zónami regionálnych metastáz. Pravdepodobnosť vzniku lymfóza je priamo závislá od objemu disekcie axilárnych lymfatických uzlín. Rakovina prostaty, lymfóm, inguinálna-femorálna lymfadenektómia a rádioterapia v zónach regionálnej lymfatickej drenáže môžu tiež vyvolať lymfostázu.

V niektorých prípadoch sa pri recidívujúcej streptokokovej lymfangitíde (s celulitídou, erysipelami), parazitárnych infekcií pozoruje zhoršená lymfatická cirkulácia s rozvojom lymfóza. V krajinách s tropickým podnebím sa vyskytuje lymfatická filariáza, rozšírená o komáre (slon, choroba slonov). Infekcia sa prejavuje léziou lymfatických uzlín, ich zväčšením, horúčkou, silnou bolesťou a hypertrofiou nôh, rúk, hrudníka alebo pohlavných orgánov.

Klasifikácia lymfóza

S prihliadnutím na etiofaktory môže vzniknúť primárna alebo sekundárna lymfóza. Primárna lymfóza sa vyznačuje nedostatočnosťou lymfatického systému spojeného s vrodenými anomáliami lymfatického systému (hypoplázia, agenéza alebo obštrukcia ciev, nedostatočnosť ventilov, dedičné syndrómy). Pri primárnej lymfostáze môže byť ovplyvnená jedna alebo obe končatiny; prejavy lymfedému sa už prejavujú v detstve a počas dospievania sa zvyšujú.

Sekundárna lymfóza sa uvádza v prípade poranení alebo ochorení pôvodne vytvoreného lymfatického systému. Sekundárny lymfedém sa často rozvíja v jednej končatine, obvykle v oblasti nohy a dolnej končatiny, a častejšie má posttraumatickú alebo zápalovú povahu.

Lymphedém sa vyskytuje prevažne u žien. U 91% pacientov sa vyvinula lymfóza s dolnou končatinou. S rozvojom lymfotopatie vo veku 15 až 30 rokov hovorí o mladistvom lymfedému po 30 rokoch - o neskorom lymfedému. Vo vývoji lymfostázy sa rozlišujú tri po sebe idúce fázy: 1 - mierny prechodný edém, 2 - ireverzibilný edém; 3 - elefantiáza (ireverzibilný opuch, cysty, fibróza).

Symptómy lymfóza

Vo veľmi miernom štádiu lymfostázy dochádza k systematickému výskytu prechodného edému končatín, ktorý je viditeľný večer a zmizne sám ráno po odpočinku. Otok má tendenciu sa zvyšovať po cvičení alebo dlhodobom obmedzení mobility, dlhodobo. Nezvratné zmeny a proliferácia spojivového tkaniva v tomto štádiu stále chýbajú, a preto včasné postúpenie lymphologistovi a vykonaná konzervatívna liečba vedú k pretrvávajúcemu regresii choroby.

Stredná lymfóza sa vyznačuje nezmizivým edémom, rastom spojivového tkaniva, zhrubnutím a tesnosťou pokožky, ktorý môže byť sprevádzaný bolestivými pocitmi. Stlačenie prsta na edematózne tkanivo zanecháva stopy odsadenia, ktoré pretrvávajú dlhú dobu. Pretrvávajúci lymfatický edém môže viesť k zvýšeniu únavy postihnutých končatín, záchvatov.

V prípade závažného lymfedému, nezvratného poškodenia lymfatickej drenáže, sa zaznamenal vývoj fibrocystických zmien tkanív a elefantiázy. Lymfóza sa stáva tak výraznou, že končatina stráca svoje kontúry a schopnosť normálne fungovať. V tomto štádiu lymfostázy sa pozoruje vývoj kontrakcií a deformujúcej sa osteoartrózy, trofických vredov, ekzému, erysipela. Konečným výsledkom lymfostázy môže byť smrť pacienta po ťažkej sepse. Keď lymfóza zvyšuje pravdepodobnosť vzniku lymfosarkómu.

Diagnóza lymfóza

Ak sú príznaky lymfóza, mali by ste kontaktovať vaskulárneho lekára (phlebologist, lymphologist) na určenie príčiny patológie. V prípade lézií dolných končatín je nevyhnutné vykonať ultrazvuk brušnej dutiny a malú panvu; s lymfodémom rúk - rádiografia hrudnej dutiny.

Na stanovenie polohy lymfatického bloku a vaskulárnej permeability sa používa röntgenová lymfografia, lymfoscintigrafia s Tc-99m, MRI, CT. Tieto metódy umožňujú posúdiť zmeny v lymfatickom lôžku, identifikovať oblasti pretrhnutia, lymfangiektázie, chlopňovej nedostatočnosti.

Lymfóza je diferencovaná od hlbokej žilovej trombózy a postleboletického syndrómu, v ktorom je lymfedém jednostranný, edém je mierny, určuje sa prítomnosť hyperpigmentácie, varikózneho ekzému a kŕčových žíl. Na vylúčenie venóznej patológie sa vykonáva ultrazvuk žíl končatín.

Liečba lymfóza

Účelom liečby lymfóza je obnovenie lymfatickej drenáže z končatín alebo iných orgánov. Keď sa lymfóza ukáže vymenovaním ručnej lymfatickej drenážnej masáže, pneumokompresie prístroja, fyzioterapia (magnetická terapia, laserová terapia, hydromasáž), výber a nosenie kompresného úpletu. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali diétu s obsahom soli, cvičebnú terapiu, plávanie, Nordic walking. Z farmakoterapie sa používajú flebotonické látky s lymfotropickým účinkom, enzýmy, angioprotektory a imunostimulanty. Pri trofických vredoch a ekzémoch sa vykonáva ich lokálna liečba.

Keď lymfóza vyžaduje starostlivú starostlivosť o nohy, aby sa zabránilo vzniku lymfangitídy. Na tento účel je lepšie vykonávať pedikúru zdravotníckych prístrojov pomocou špeciálnych prostriedkov na hygienickú a terapeutickú starostlivosť o nohy. S rozvojom plesňovej infekcie sú predpísané antimykotické lieky, liečba chodidiel s antifungálnymi liekmi.

Dôvody chirurgickej liečby lymfóza môžu slúžiť ako neúčinnosť komplexnej konzervatívnej terapie, progresie lymfedému, prítomnosti výraznej fibrózy a deformácie lymfatických vakov. V lymfostáze sa uchádza o mikrochirurgické zistenie lymfovenóznych anastomóz, liposukcie a dermatofasciolovej ipektómie.

V prípade primárneho lymfedému je indikovaná transplantácia úplného tkaniva lymfoidného komplexu. V prípadoch výraznej elefantiázy, ktorá vylučuje možnosť vykonania radikálnych operácií, sa vykoná tunelovanie postihnutých oblastí s cieľom odkloniť lymfy do zdravých tkanív a zákrokov na resekciu.

Prevencia a prognóza lymfóza

Odmietnutie liečby lymfedému prispieva k ešte väčšiemu opuchu lymfatického tkaniva, zhoršeniu pohyblivosti končatín a vzniku chronickej infekcie. Bez ohľadu na štádium, v ktorom bola lymfóza diagnostikovaná, majú byť pacienti sledovaní na angiosurgeon. Kurz udržiavaciu liečbu pre lymfostázu by sa mal vykonávať po celý život.

Prevencia zhoršenej cirkulácie lymfy v končatinách umožňuje starostlivú starostlivosť o pokožku rúk a nôh, včasnú liečbu akýchkoľvek rán a prevenciu ich infekcie. Je potrebné vykonať liečbu ochorení obličiek, srdca a žilových ciev, aby sa zabránilo dekompenzácii patológie.

Na prevenciu vývoja pooperačného lymfedému v posledných rokoch mammológia opustila celkovú lymfadenektómiu počas radikálnej mastektómie a je obmedzená na odstránenie signálnych lymfatických uzlín.

Lymfóza dolných končatín - príčiny, symptómy, liečba, foto

Lympostáza nohy je progresívna choroba dolných končatín, najčastejšie postihujúca ženy v strede života, dnes na stránke alter-zdrav.ru o tom rozprávame, o príčinách jej výskytu, symptómoch, stupňoch vývoja, diagnostike, preventívnych opatreniach, metódach a metódach liečby choroby.

Lympostáza - čo to je, fotka, kód choroby podľa ICD-10

Lymfóza je bolestivý stav, ktorý sprevádza narušenie lymfatického systému a vedie k zhoršenému odtoku a cirkulácii lymfatickej tekutiny v ľudskom tele.

Je schopný sa hromadiť v tkanivách a je sprevádzaný silným opuchom nôh a koža sa stáva neprirodzeným zhutňovaním. Niekedy sa môžu do tohto procesu zapojiť horné končatiny.

Kód ICD-10: I89.8.

Choroba nie je zriedkavá, ovplyvňuje to v priemere každú desatinu alebo desiatu, pretože sme už zistili, že väčšina žien trpí.

Funkcia a úloha lymfatického systému v ľudskom tele

Lymfatický systém zabezpečuje správne fungovanie tela. Prispieva k:

 • Normalizácia metabolizmu tkanív.
 • Prenos a distribúcia tuku do krvného riečiska z črevného traktu.
 • Produkcia lymfocytov, ktoré pôsobia ako ochranná bariéra pre telo.
 • Produkcia protilátok.
 • Filtrácia tkanivovej tekutiny v lymfatických uzlinách odstraňuje toxické a cudzie prvky z tela.

Skladá sa z lymfatických uzlín, kapilár a kanálov. V prípade poškodenia zlyhá celý lymfatický systém. To prispieva k vývoju akumulácie tekutín v intersticiálnom lúmene a vedie k edému.

Príčiny limbovej lymfóze

Lymfóza môže byť primárna a sekundárna.

Primárna lymfóza alebo ochorenie Milroy je veľmi zriedkavé ochorenie, vyvíja sa na genetickej úrovni a môže postihnúť členov jednej rodiny.

Sekundárna lymfóza pôsobí ako komplikácia chronických ochorení. Najčastejšie vo svojej etiológii vývoja sa rozlišujú nasledovné patologické procesy:

 • Lipómy, fibrómy a ďalšie nádory, ktoré sú lokalizované v mäkkých tkanivách.
 • Pooperačné jazvy, ktoré sa nachádzajú v lymfatických uzlinách a cievach.
 • Zápalové procesy podkožného tuku (celulitída, vredy).
 • Zápalové varixy dolných končatín, trombóza a tromboflebitída.
 • Choroby srdca alebo obličiek, ktoré vedú k ich zlyhaniu.
 • Pacienti s sedavým lôžkom.

V zásade stojí za to povedať, že ochorenie lymfóza postihuje nielen dolné končatiny, ale aj horné končatiny, najčastejšie sa vyvinie po chirurgickom odstránení prsníka (mastektómia) v rakovine prsníka. Ale toto je téma pre samostatný článok, hoci princípy liečby, diagnostiky, príčiny a príznaky patológie nohy a paží sú takmer rovnaké.

Symptómy a štádia lymfóza

Na klinike Lymphostasis existujú tri štádiá ochorenia. Ich trvanie závisí od liečby.

 • 1. Fáza spontánneho edému (lymfedém).

Môže sa charakterizovať výskytom opuchu vo večerných hodinách, ktorý sám prechádza cez noc. Nasledujúce ráno pacient nemá žiadne patologické prejavy. V tomto štádiu opuch netrpí pacientom, sú bezbolestné, koža nezhustne. Po stlačení na povrchu pokožky zostáva hlboká. Sú reverzibilné a ľahko liečiteľné konzervatívnou liečbou.

 • 2. Fáza ireverzibilného edému (fibredema).

Štruktúra tkanív sa stáva hustá. Pri palpácii sa mäkké tkanivá stávajú bolestivé a malé dlahy, ktoré zostávajú po hmataní, dlho nehladia.

V dôsledku cirkulačnej nedostatočnosti môže mať pacient kŕče. Koža sa zmení farbou a stane sa tmavohnedou farbou. Výrazne sa tiahnu a na povrchu sa objavujú trhliny. To môže byť príčinou vstupu infekcie, ktorá sa prejavuje vo forme rozptýlených červených škvŕn.

Koža silno stuhne, nie je možné zachytiť záhyb a v podkožnom tukovom tkanive počas palpácie sa môže zistiť tvorba zhutnených vláknitých kordov.

Existuje určitá strata normálnych obrysov končatín a pohybové funkcie sú narušené, pretože postihnutá noha v kĺboch ​​sa takmer neohýba.

Ovplyvnené oblasti sú charakterizované ťažkou hypertrofiou, ktorá vedie k kontrakcii a osteoartróze. Všetky tieto patologické procesy vedú k inému druhu vyrážky a výskytu ťažko liečiteľných trofických vredov. Vývoj erysipelov alebo ekzému je tiež často zaznamenaný.

Okrem výskytu tohto klinického obrazu majú pacienti všeobecnú nevoľnosť, únava, strata sily, opakujúce sa bolesti hlavy, bolesť kĺbov. Obezita sa vyvíja, ťažkosti s koncentráciou.

Krajina prestáva plne vykonávať svoje funkcie pohybu, sepsa sa vyvíja.

Diagnóza lymfóza

• Po prvé, na potvrdenie diagnózy sú pacienti predpísaní na podstúpenie ultrazvukového vyšetrenia dopplerovým vyšetrením ciev.
• Tiež na stanovenie presnej diagnózy pomocou röntgenovej lymfogra fi e, počítačovej tomografie, MRI. Tieto techniky vám umožňujú získať podrobné informácie o patologických procesoch.
• Nebude mať žiadny krvný test, na kontrolu funkcie obličiek je potrebný test moču.
• Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s ochoreniami, ako sú trombóza hlbokých žíl alebo postlebitálny syndróm.

Liečba lymfatického systému dolných končatín

Ako liečiť lymfóza nohy - naše dolné končatiny?

Mnoho pacientov, ktorí čelia tomuto ochoreniu, ani nevie, ktorý doktor liečí lymfóza? Odpovieme. Lymfologie. Je pravda, že takýto špecialista sa nemôže v priebehu dňa nachádzať v provinčných mestách s ohňom, takže budete musieť požiadať flébologa alebo vaskulárneho chirurga.

Terapia tohto patologického procesu pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Zistenie príčiny tejto choroby.
 • Pozastavte vývoj tohto procesu.
 • Vykonajte akcie, ktoré prispejú k normalizácii metabolických a regeneračných procesov v mäkkých tkanivách dolných končatín.

Na tento účel použite:

1. Opatrenia fyzického vplyvu.

Ide o skupinu terapeutických opatrení zahŕňajúcich fyzikálnu terapiu, ktorá sa koná najmenej 2 krát denne. Komplex cvičení môže zahŕňať:
• Ohýbanie rozšírenia prstov.
• Otáčanie kĺbov.
• "Kreslenie ôsmich" stôp.
• Môžete použiť výcvikový bicykel.

Pozitívny účinok sa dosahuje pri pravidelnej cvičebnej terapii. Pri vykonávaní cvičení fyzikálnej terapie na bolavú nohu je nevyhnutné nastaviť kompresný obväz, na tento účel by sa malo použiť obväz, s výhodou elastický.

Aby ste predišli stagnácii lymfy a znížili opuch kože, doporučuje sa terapeutická masáž, ktorú možno vykonať každý druhý deň.

Kompresný úplet má veľmi dobrý účinok, ktorý je na rozdiel od elastických obväzov veľmi vhodný na použitie.

2. Liečebná terapia.

 • Na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách sa predpisujú lieky z flebotonickej skupiny (Detralex, Vazoket, Phlebodia).
 • Liečba, ktorá zvyšuje tón žíl, je veľmi vhodná na začiatku tejto patológie (Troxevasin, Venoruton, Troxerutin).
 • Riedidlá na krv - Curantil, Trental.
 • Na odstránenie nadbytočných tekutých diuretík (diuretikum). Ich príjem a menovanie je pre každého pacienta veľmi individuálne, preto ich môže predpísať iba lekár.

V nedávnej dobe sa hirudoterapia používa na liečbu lymfóza spodných končatín, toto liečenie je pomocou lekárskych pijavíc. Veľmi dobre odstraňujú opuchy a aktivujú imunitný systém. Počas jednej relácie môžete použiť maximálne 5 pijavíc. Priebeh liečby pozostáva z 12 procedúr, ktoré sa vykonávajú nie viac ako 2 krát týždenne.

Ako dodatočnú liečbu môžete využiť fyzioterapiu.

Dolná limbová lymfóza - domáca liečba

Liečba tradičnými liekmi je prípustná iba v počiatočných štádiách tejto choroby.

 • Po prvé, pri liečbe lymfostázy doma sa odporúča použitie koreňa sladkého drievka, pretože tento liek pomáha pri čistení lymfatického systému, dochádza k zvýšeniu lymfatickej drenáže.

Rozdrvené suroviny v množstve 10 gramov, naplnené pohárom vriacej vody, uchovávané počas pol hodiny vo vodnom kúpeli, potom ochladené, filtrované a doplnené vodou na pôvodný objem.

Vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne. Pri procese čistenia zvyčajne začína veľké vyprázdňovanie z nosa, očí a hrdla. Po hodine vezmite 1 polievkovú lyžicu enterosgelu alebo iného sorbentu. Môžete jesť 2-3 hodiny po liečbe. Purifikácia trvá 2 týždne.

Môžete nahradiť odvar z koreňového lekárskeho sirupu zo sladkého drievka, ale jeho účinok bude mierne nižší v dôsledku cukru a iných zložiek kompozície.

 • Druhou najpopulárnejšou radou by bolo používanie dvojnásobne riedeného jablčného octu - používa sa na jemné trenie s prvkami masáže chodidiel od spodu nahor, do slabín lymfatických uzlín.

Jablkový jablkový ocot pomáha posilňovať cievne steny, znižuje napučiavanie a poruchy trofického tkaniva. Nechajte ju uschnúť 10 minút, potom opláchnite studenou vodou, ak dôjde k poškodeniu kože, odporúča sa aplikovať masť alebo gél po posilnení ciev ako je Troxevasin.

Aké sú ďalšie ľudové lieky na limbovú lymfóza?

Pri absencii pozitívnej dynamiky konzervatívnej liečby pacienti pokračujú v liečbe v chirurgickej nemocnici. Pre zlepšenie lymfatickej drenáže sa vykonáva operácia.

komplikácie

Komplikácia sa zvyčajne rozvíja vo fáze ireverzibilného edému. Vedú k vzniku rôznych kontraktúr v kĺboch ​​a vedú k porušeniu motorických funkcií osoby.

Poranenie mäkkých tkanív sprevádza výskyt trofických vredov a veľmi často sa k nim spája bakteriálna infekcia.

Erysipelas môže viesť k sepse (infekcii krvi) a spôsobiť smrť.

Prevencia lymfóza - vývoj a progresia

Aby sa zabránilo rozvoju lymfóza, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Treba sa vyhnúť nadmernému zdvíhaniu.
 • Noste pohodlnú, priestrannú obuv.
 • Starostlivosť o pokožku dolných končatín: keď sa objavia aj malé rany, je potrebné ihneď ich dezinfikovať, ošetriť jódom a aplikovať sterilný obväz.
 • Rovnako dôležité je aj vypočuť si odporúčanie odborníka na výživu. Obmedzte príjem tekutiny na jeden a pol litra denne. Nejedzte slané a korenené jedlá, zvyšuje smäd. Nepoužívajte veľké množstvo sacharidov, ak je to možné, opustite pekárenské výrobky, cestoviny, ryžu a zemiaky.
 • Používajte čo najviac vo vašej strave ovocia a zeleniny.

Lymfóza je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu a malo by sa vykonať s prihliadnutím na závažnosť patologického procesu.

Lymfatická nedostatočnosť dolných končatín

Zriedkavé vaskulárne ochorenie je lymfóza dolných končatín, pri ktorej dochádza k opuchu ľavej alebo pravej nohy. Rôzne faktory môžu ovplyvniť nástup patológie, často sa pozorujú patologické príznaky choroby na pozadí nesprávneho odtoku lymfy. Pacient si všimne, že je preň ťažké chodiť, je tu pocit ťažkosti, únavy. Ak čas nedefinuje porušenie prietoku lymfy v nohách, ochorenie rýchlo postupuje a vedie ku komplikáciám.

Lympostáza sa rozvíja hlavne u ľudí po 35 rokoch života, ale často sa u mladých pacientov so zaťaženou klinickou anamnézou vyskytuje ochorenie.

Čo ovplyvňuje patológiu: príčiny

V medicíne je porušenie lymfatickej drenáže v dolných končatinách známe aj ako lymfodém alebo lymforea. Vzhľadom na príčiny je patológia rozdelená na primárne a sekundárne. V prvom prípade vrodené anomálie tvorby lymfatického systému ovplyvňujú odchýlku. Sekundárna lymfóza je dôsledkom iných ochorení. Tiež môže dôjsť k porušeniu v pooperačnom období. Medzi dôvody odmietnutia patrí:

 • nedostatočný priemer krvných ciev;
 • neoplazmy rôznej povahy a polohy;
 • amniotické cievne preťaženie;
 • srdcové choroby;
 • akútna alebo chronická žilová insuficiencia;
 • zlomenina, dislokácia nohy;
 • renálna dysfunkcia;
 • zápal kože dolných končatín;
 • nedostatok bielkovín v tele;
 • helminth infekcia;
 • chirurgická intervencia v oblasti sterna;
 • chirurgické odstránenie lymfatických uzlín;
 • neaktívny spôsob života;
 • nadmernú telesnú hmotnosť;
 • závažný priebeh infekčných porúch;
 • poškodený endokrinný systém;
 • predĺžená dehydratácia.
Späť na obsah

Charakteristické príznaky

Známky lymfostázy môžu byť pre každého pacienta odlišné, čo súvisí so stupňom ochorenia. V patológii dochádza k poškodeniu v oblasti nohy a chodidla. Lymfatická stagnácia v nohách vedie k bolesti, nepohodlie a ďalším nepríjemným príznakom. V tabuľke sú uvedené vlastnosti, ktoré sú charakteristické v rôznych štádiách lymfóza.

Ak sa lymfatický edém práve začal objavovať, môžu sa liečiť lekárskymi metódami. Lympofóza nohy v počiatočnom štádiu nevedie k nezvratným dôsledkom a je ľahko vylúčená adekvátnou terapiou. Pri behu na množstvo komplikácií dochádza k porušeniu dolných končatín. Chronická lymfóza sa nedá úplne vyliečiť, preto sa pravidelne vyžaduje profylaxia na prevenciu komplikácií.

Ako sa diagnostikuje?

Ak máte podozrenie na vznik lymfóza, pozrite sa na phlebolog, chirurg, lymphologist alebo angiosurgeon. Čím skôr sa uskutoční komplexné vyšetrenie, tým väčšia je pravdepodobnosť úplného zotavenia a ochorenia. Lekár skúma poškodené nohy pacienta a zbiera podrobnú históriu abnormalít. Diagnostika zahŕňa takéto manipulácie ako:

 • Lymfografiu. Počas procedúry sa rôntgenové ramená uskutočňujú pomocou osvetlenej látky. Pri neúplnom naplnení alebo zmenách cievneho lumenu sa hovorí o zlej priechodnosti a lymfostáze dolných končatín.
 • Lymfoscintigrafia. Metóda je rádioizotop s použitím izotopu, ktorý sa vstrekuje do podkožného tkaniva. Po manipulácii urobte zábery pomocou gama kamery. V priebehu postupu sa hodnotí stav plavidiel.
 • Skenovanie pomocou dopplera. Dopplerovská sonografia sa uskutočňuje ako bežné ultrazvukové vyšetrenie, ale poskytuje rozsiahlejšie výsledky.
 • Štúdium orgánov lokalizovaných v malej panve pomocou ultrazvuku.
 • Všeobecný a podrobný krvný obraz.

Okrem toho možno budete musieť konzultovať endokrinológov, ak je poškodený lymfatický tok spojený s endokrinnými ochoreniami.

Liečba lymfostázy dolných končatín

Liečba liečiv

Lymfóza v dolnej končatine v počiatočnom štádiu môže byť liečená liekmi predpísanými lekárom. Počas liečby dochádza k komplexnej akcii, pri ktorej sú cievne plexy zosilnené a priebeh vychýlenia je spomalený. Hlavné lieky, ktoré sa odporúčajú liečiť lymfóza, sú uvedené v tabuľke.

Fyzioterapeutické opatrenia

Liečba lymfatických látok je často doplnená fyzioterapiou, v dôsledku ktorej je možné zastaviť priebeh ochorenia a obnoviť mobilitu nôh. Pri lymfostáze dolných končatín sú priradené takéto manipulácie:

 • ultrafialové ožiarenie krvi;
 • liečba lymfodémov s magnetickými vlnami;
 • terapia amplipuláciou;
 • laserová terapia;
 • akupunktúra;
 • aplikácie bahna;
 • stimulácia elektrickými prúdmi.
Späť na obsah

Podstata kinesioterapie

Akumulácia lymfatickej tekutiny v dolných končatinách sa môže odstrániť touto metódou. Počas procedúry sa vykonáva lymfatická drenáž a masáž poškodenej nohy. Počas manipulácie sa lymfa aktívne pohybuje cez lymfatický systém, opuch sa znižuje a vaskulárna permeabilita počas lymfostázy sa zlepšuje. V domácnosti je lepšie vykonať procedúru po teplej kúpeľ a po manipulácii aplikujte liečivú masť na boľavú dolnú končatinu.

Môžu byť liečené ľudovými prostriedkami?

Cvičenie na lymfostázu dolných končatín a iné tradičné opatrenia možno kombinovať s použitím nekonvenčnej terapie. Liečba ľudových liečiv by sa mala vykonávať s opatrnosťou a po konzultácii s lekárom. Prírodné látky sa používajú na trenie, obklady, nastavenia. Prínosné látky pre lymfóza:

 • Cibuľa a brezový decht. Látky sú pripravené na poškodenú dolnú končatinu. Cibuľa je pečená, bez odstránenia plevy, potom vyčistite a pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. decht. Zložte zmes na prirodzenú tkaninu a upevnite ju na nohu obväzom. Trvanie liečby najmenej 2 mesiace.
 • Med a cesnak. Výrobky potrebné na prípravu infúzie z lymfóza. Pri varení dodržiavajte pomer 1,5: 1. Dajte lieku do infúzie 7 dní, potom perorálne a 1 polievková lyžica. l. trikrát denne.
 • Plantajn, púpava a smotan. Vezmite zložky v množstve 1: 1: 2, premiešajte a nalejte pol litra vriacej vody. Defend 6 hodín, potom vezmite 100 ml. Je potrebné použiť liek na lymfóza 4 krát denne pred jedlom.
Späť na obsah

Užitočné cvičenia

Fyzikálna liečba lymfostázou dolných končatín je dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Keď sa choroba odporúča chodiť s lyžiarskymi stĺpmi a plávať. Cvičenie sa vykonáva dvakrát denne, pričom nabíjanie by malo trvať asi štvrtinu hodiny. Gymnastika s lymfostázou sa nutne vykonáva s kompresným obväzom. Lekárske úlohy:

Pre nohy je užitočné cvičenie "bicykel".

 • V polohe sklonu človek pohybuje bedrovým kĺbom a členkom, ako keby na bicykli.
 • Nohy sú rovné, sú striedavo ohnuté a narovnávané. Počas cvičenia sa prsty oddelia.
 • Zostávajú nohy na podlahe, ohýbajú nohy na kolenách a stlačia pätky z chrbta stehna. Narazte a zopakujte cvičenie.
Späť na obsah

Ako dôležitá je diéta?

Keď pacient lieči lymfóza dolných končatín, je nevyhnutné upraviť výživu. V strave je zníženie množstva soli a vody. Denná dávka proteínu je 100 gramov. Umožňuje spotrebu tukov viac ako 10 gramov zvieraťa a 20 gramov rastlinného pôvodu. Keď sa odporúča lymfóza:

Aké nebezpečenstvo predstavuje?

Závažná lymfostáza ohrozuje život ohrozujúce komplikácie. Pri dlhotrvajúcom ochorení sa vyskytujú patologické stavy fibro-kostného tkaniva a vyvíja sa choroba slonov. Noha sa stáva nepravidelným tvarom a zastaví sa normálne. Na pozadí ťažkej lymfostázy dolných končatín postupuje osteoartróza, kontraktúra môže vyvolať patológiu oka, tvoria sa trofické vredy a ekzémy. Najnebezpečnejšou komplikáciou je otrava krvi a smrť pacienta.

prevencia

Ak sa pravidelne staráte o pokožku vašich rúk a nôh, je možné sa vyhnúť lymfóze. Pri výskyte poranení, traumy je potrebné okamžite konzultovať s lekárom a vykonať liečbu, aby sa zabránilo vniknutiu infekcie. Dôležitou prevenciou je včasná liečba renálnych, srdcových ochorení. Osoba by mala chodiť viac, robiť cvičenia a jesť správne.

Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Lymfóza z dolných končatín (lymfodémy nôh, lymfatické opuchy končatín) je ochorenie lymfatického systému charakterizované zhoršenou cirkuláciou lymfy a patologickou retenciou lymfy v tkanivách.

Podľa štatistík WHO je v súčasnosti lymfóza diagnostikovaná u 10% populácie našej planéty. Postupnosť tejto patológie k vývoju slonoviny spôsobuje fyzické a psychické utrpenie pacienta a takmer vždy vedie k postihnutiu. Preto prevencia a liečba lymfóza je v súčasnosti venovaná zvýšenú pozornosť flebológom a lymphologists po celom svete.

Čo je to?

Lymfóza je poškodenie celého lymfatického systému a porušenie lymfatickej drenáže. To jednoducho prestane cirkulovať a hromadí sa v tkanivách. To je dôvod, prečo nohy veľa zväčšujú a pokožka sa časom stáva veľmi hustá. Problém sám o sebe neprechádza a vyvíja sa do vážnejšej formy, keď sa človek ťažko pohybuje kvôli silnému zahusteniu nohy.

V ľuďoch sa tento fenomén nazýva sloní pre vonkajšiu podobnosť s končatinami tohto zvieraťa. Podobná stagnácia lymfy sa môže rozvinúť na jednu alebo dve nohy, rovnako ako dotykové ruky. Z estetického hľadiska je takýto pohľad veľmi nepríjemný a je dosť ťažké ho skryť. Na internete môžete vidieť fotografie, ktoré ukazujú príklady tejto choroby.

Príčiny lymfóza

Vývoj lymfostázy môže byť spôsobený mnohými faktormi, s výnimkou ktorých sa môže zabrániť vývoju patologického procesu alebo môže viesť k stabilnej regresii.

Medzi hlavnými emitujú:

 • nadmerné utiahnutie plodovej vody;
 • srdcové choroby;
 • vrodené poruchy lymfatického systému;
 • malé priemerné parametre cievnych medzier;
 • nádory rôzneho pôvodu;
 • zápalové ochorenia kože nohy;
 • hypoalbuminémia (deficit proteínov);
 • chronická alebo akútna venózna insuficiencia;
 • zlomeniny alebo vyvrtnutia;
 • zlyhanie obličiek (fáza náhradnej liečby);
 • odstránenie uzlových kĺbov lymfatického systému;
 • rôzne parazitné invázie;
 • operácia v hrudnej dutine (napríklad mastektómia);
 • dlhodobá imobilizácia.

Príčiny vývoja ochorenia nemusia mať priame spojenie s lymfatickým systémom, ale majú nepriamo patologický účinok prostredníctvom susedných orgánov alebo systémov.

Symptómy lymfóza, foto

Každý zo štádií lymfóza dolných končatín má svoje vlastné symptómy (pozri foto).

Existujú tri úrovne patológie:

 1. Mierny opuch (lymfedém). Puffiness je pravidelná, ide ráno, po odpočinku, zvyšuje sa od fyzickej námahy. Spojivové tkanivá nerastú, pokožka je bledá, ľahko sa cíti, tvorí záhyb počas palpácie. V chladnom počasí môže úplne zmiznúť. V tomto štádiu nie sú žiadne nezvratné zmeny.
 2. Nezvratný edém (fibrida). Puffiness nezmizne, bolesť sa objaví, koža je hustá, s palpáciou zostáva stopa tlaku, nohy sa ľahko unavia. Na mieste lézií sa vyskytujú kŕče, koža sa v záhybe nezhromadí a koža sa postupne tmavne.
 3. Elefantiáza. Spojivové tkanivo pod kožou silne rastie, koža je modrastá, drsná, natiahnutá. Veľké bolesti spôsobujú bolesť, noha pripomína slonovú končatinu a stále viac sa zahusťuje. Vredy, nekrotické procesy, zápaly. Končatina sa postupne stáva viac deformovaná, kĺby nie sú ohnuté.

Lymfóza sa môže vyvinúť primárne alebo sekundárne. Primárny lymfodém je charakterizovaný nesprávnou funkciou lymfatického systému spôsobenou vrodenými malformáciami lymfatického systému a postihujú buď jednu alebo obe končatiny. Primárne prejavy lymfostázy sa objavujú v detstve a budúcnosť.

Sekundárna lymfóza sa vyvíja v dôsledku poškodenia nôh alebo vývoja získaných ochorení pôvodne dobre vytvoreného lymfatického systému.

diagnostika

Pri určovaní terapeutickej taktiky sa odporúča vykonať rozšírené vyšetrenie pacienta, ktoré zahŕňa:

 1. Najspoľahlivejšou metódou diagnostiky porúch transportu lymfy v dolných končatinách je MRI (magnetická rezonancia);
 2. Ultrazvuk (ultrazvuk) panvových orgánov a celej brušnej dutiny;
 3. Duplexné skenovanie nádob na zbrane a nohy;
 4. Ultrazvuk srdca, EKG;
 5. LHC (biochemický krvný test) s povinným stanovením bielkovín a pečeňových enzýmov (ALT, AST);
 6. Röntgenové vyšetrenie (lymfografia);
 7. Rádioizotopová diagnostika (lymfoscintigrafia);
 8. OMK (analýza moču).

S najväčšou pravdepodobnosťou budú všetky tieto diagnostické opatrenia nielen označovať vývoj lymfatického edému, ale aj nájsť príčinu týchto porúch.

Liečba lymfostázy dolných končatín

Všetky konzervatívne metódy liečby sa používajú iba v prvom štádiu ochorenia, keď štrukturálne zmeny v spojivovom tkanive a pokožke ešte nezačali. Spôsob liečby lymfóza závisí priamo od jej príčiny. Najprv je potrebné odstrániť etiologický faktor (napríklad v prípade panvového nádoru, ktorý stláča lymfatické cievy, je potrebné jeho odstránenie).

Hlavné odporúčania pre pacientov s touto patológiou:

 • jemne a včas narezané nechty;
 • pri vykonávaní masáže nehýbte techniky hnetenia;
 • nemôžete nosiť topánky so šnurovaním alebo podpätkami (náklon zvyšuje zaťaženie nohy a tým ovplyvňuje tok lymfy a šnurovanie môže vytiahnuť mäkké cievy a tkanivá, čo tiež ovplyvňuje vývoj tejto choroby);
 • je prísne zakázané navštíviť saunu, kúpeľ alebo opaľovanie (vystavenie tepla dilatuje krvné cievy vrátane lymfatických, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú lymfy, prietok krvi v dolných končatinách);
 • zvládnuť najmenšie poškodenie kože (vrátane hmyzu) pomocou antiseptických roztokov;
 • vyhnúť sa štatistickým zaťaženiam a ťažkému zdvíhaniu (dlhšie sedenie alebo státie);
 • nemôžete sedieť v polohe nohy na nohe, čo je mimochodom obľúbená póza každej ženy, pretože to sťažuje tok krvi a lymfy v panvových orgánoch a nohách;
 • odmietnuť tesné oblečenie a tesné spodné prádlo (predovšetkým stlačiť lymfatické uzliny a trenie kože vedie k trofickým poruchám);
 • používajte špeciálne oleje pri kúpaní a po vodných procedúrach, uistite sa, že kože nôh utrite pleťmi a krémami bez konzervačných látok a vonných látok, ktoré nielen chráni, ale aj zmäkčujú a pozitívne ovplyvňujú ochrannú bariéru;
 • je zakázané chodiť bosý mimo dom (vysoká pravdepodobnosť poškodenia kože chodidiel a tvorba vredov, ktoré sa nebudú dobre vyliečiť);
 • používajte prášok (detský prášok, mastenec) s ťažkým potenie nohy, čo znižuje riziko vzniku trofických porúch a potenie).

Domáca liečba lymfedému by mala byť komplexná, vrátane liečebnej a kompresnej terapie, špeciálnej masáže, opatrnej starostlivosti o nohy, diéty, športových a terapeutických cvičení.

 1. Diéta s lymfostázou by mala byť nízkokalorická a prakticky bez soli, pretože soľ, ktorá zachováva tekutinu v tele, prispieva k progresii edému. Potrava pacientov s lymfóza musí byť bohatá na rastlinné a živočíšne bielkoviny, polynenasýtené mastné kyseliny. Je potrebné obmedziť používanie cukroviniek, pečiva a cestovín, niektorých druhov obilnín. Použitie čerstvého ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov je vítané.
 2. Liečba liekov pozostáva z užívania tabliet. Normalizácia lymfatického obehu pomôže pri užívaní troksevazínu, detralexu a tabletiek venoruton forte. Na zlepšenie periférneho krvného obehu sa predpisuje noscamín a teonicol. Trentálna medikácia pomôže obnoviť krvný obeh.
 3. V lymfostáze sa vyžadujú lymfatické drenážne masážne procedúry, ktoré kombinujú hlboké masáž lymfatických uzlín s rytmickým a miernym potiahnutím vonkajšej kože. Po masáži, ktorá trvá asi hodinu, odporúčame použiť lekársky obväz.
 4. Kompresná terapia sa znižuje na nosenie špeciálneho kompresného odevu s distribuovaným tlakom alebo na pravidelné obväzy postihnutých končatín. Na obväzy môžete použiť elastický obväz alebo špeciálne predmety z lekárskeho úpletu. Propagáciou lymfatickej drenáže pomáhajú tieto opatrenia výrazne znížiť opuch.
 5. Pre pacientov s lymfostázou sú veľmi užitočné fyzikálne terapie, plávanie a nordická chôdza.

Lieky na lymfóza

Stojí za zmienku, že lekárske ošetrenie lymfostázy nohy obsahuje širokú škálu liekov, ktoré normalizujú lymfy a prietok krvi, znižujú priepustnosť cievnych stien a tiež prispievajú k zvýšeniu ich elasticity:

 • diuretiká - predpisované opatrne pod dohľadom lekára;
 • protidoštičkové látky (tenká krv) - trental, zvončeky;
 • enzýmové prípravky (wobenzym, phlogenzyme) - stimulujú imunitný systém, bojujú s edémom, majú protizápalové a fibrinolytické účinky;
 • flebotropné lieky (detralex, troksevazin a troxerutínový gél) - zlepšenie mikrocirkulácie tkaniva, zväčšenie tónu žíl, obnovenie toku lymfy;
 • homeopatický liek - lymfóm, stimulujúci metabolizmus, zlepšenie toku lymfy a zvýšenie eliminácie toxínov z tela;
 • benzopyrón (kumarín) - zníženie edémov s vysokým obsahom proteínov, tenká krv, aktivácia proteolýzy v dôsledku aktivácie makrofágov; Rovnako je predpísaný vápnikový dobesilát, ktorý je účinný podobne ako benzopyróny;
 • angioprotektormi (lieky z extraktu z konského gaštanu) - normalizuje tón lymfatických ciev a ciev, znižuje priepustnosť cievnej steny, čo znižuje intenzitu edému (escuzan, venitan, aescin);
 • Solkoseryl - znižuje edém tkaniva, má regeneračný účinok, zvyšuje tón cievnej steny (stimuluje tvorbu kolagénu v stenách krvných ciev);
 • antihistaminiká - odporúčané pre opakované erysipela a potlačenie inhibičného účinku histamínu na kontraktilnú aktivitu lymfatických ciev (pozri všetky antihistaminiká);
 • imunomodulátory (kyselina jantárová, tinktúra Eleutherococcus, licopid) - stimulujú imunitný systém, posilňujú cievnu stenu;
 • antibiotiká a protizápalové lieky na trofické kožné ochorenia (vredy, ekzémy, erysipely);
 • vitamíny (kyselina askorbová, vitamín E, PP, P) - posilnenie cievnej steny, zníženie cievnej priepustnosti, antioxidant.

Kompresné spodné prádlo

Lekársky úplet - spása pre pacientov s ochoreniami krvného obehu a lymfatického systému.

Produkty majú niekoľko výhod:

 1. Funkčnosť. Liečba lymfedému sa účinne uskutočňuje prostredníctvom lekárskeho dresu. Pančuchy, ponožky, rukávy nielen jemne stláčajú postihnuté, rozšírené časti lymfatických alebo krvných ciev, ale tiež poskytujú podporu pre končatiny.
 2. Pohodlie. Je nepravdepodobné, že každý má schopnosť bandáže s elastickým obväzom alebo základmi lymfatickej drenážnej masáže. A kompresné úplety (punčochy, rukávy, kolená) môžu nosiť všetci.
 3. Krásu. Liečba lymfedému, edém môže byť módne a štýlové. Pletené odevy sú vyrobené v rôznych farbách, štýlovom dizajne. Môže sa nosiť namiesto bežného oblečenia pre bežné oblečenie.

Je potrebné vybrať lekárske dresy iba individuálnymi opatreniami. Sú odstránené chirurgom, lekárom. Pre pozitívny vplyv na stagnáciu, edém, dlhodobé užívanie, umývanie pančúch alebo rukávov denne.

kinezioterapia

Metóda zahŕňa kombináciu lymfatickej drenážnej masáže a fyzikálnej terapie. Podľa pravidiel sa najprv do 15 minút vykonáva masáž lymfatického toku pomocou špeciálnej techniky a potom nasleduje 15 minút nabíjania. Priebeh liečby je 14 procedúr.

masáž

Keď je lymfóza základom liečby. Rovnako efektívne sú hardvérové ​​a ručné efekty na hlbokých vrstvách a veľkých krvných cievach. Vlastné masáž ramena alebo nohy sa nepodarí opuchať. Vývoj stagnácie začína v oblasti slabín alebo podpazuší, čo je pre pacienta fyzicky ťažké. Ak máte tendenciu hromadiť lymfatickú a intersticiálnu tekutinu, edém, prejdite masážnym kurzom so špecialistom.

Po prvej relácii po 1 hodine nahradíte, že postihnutá končatina sa zmenšila vo veľkosti, príjemné "husacie kosti" a brnenie môžu byť cítiť po celom tele. To je signál, že stagnácia tekutiny a lymfy, opuch padne. Počas zasadnutia masér pokrýva prsty alebo prsty krúžkom, pomaly sa zahrieva a prechádza cez hlboké vrstvy tkaniva. Lympostázu dolných končatín alebo rúk je možné spracovať pomocou masážnej kefy alebo valčeka. Zosilňujte krvné cievy a odstraňujte stagnáciu, opuch. Oblasti s veľkými kŕčovými uzlinami, trofickými vredmi a ďalšími porušeniami integrity kožného bypassu. Ak počas stretnutia nastala nepríjemná situácia, zamestnanie sa zastaví.

O výhodách cvičebnej terapie

Okrem masáží pre lympostázu dolných končatín je cvičenie veľmi dôležité. Sú zahrnuté v liečbe tejto choroby. Samozrejme, je potrebné vyvinúť špeciálny komplex, ktorý je potrebné vykonať dvakrát denne. Triedy by mali mať iba štvrtinu hodiny. Zároveň musí byť na postihnutej nohe prítomný kompresný obväz.

Aké cvičenia môžu byť zahrnuté do komplexu?

 • Bicykel boľavá noha;
 • Ohyb a rovnanie prstov na nohe;
 • Otáčanie chodidiel v rôznych smeroch striedavo;
 • "Kreslenie" nohy "osem".

Cvičenie je veľmi jednoduché, ale dôležité je ich plniť denne.

Liečba ľudových liečiv

Doma v liečbe lymfóza (ako pomocný liek a len v počiatočných štádiách) sa používajú rôzne ľudové lieky. Nie je možné ich opísať, tu sú niektoré príklady:

 1. Jablkový jadrový ocot Posilňuje steny ciev, eliminuje opuchy a trofické zmeny. Pri brúsení zriedte ocot s vodou v pomere 1: 2. Masírujte od nohy po stehná. Potom po krátkej expozícii očistite zvyšky roztoku a naneste krém s cévne zosilňujúcim účinkom na pokožku.
 2. Vynikajúca kompresia pomoci. Napríklad pečené cibule zmiešané s farmaceutickým dechtom. Cibuľa sa pečie, rozomelie na jednotnú hmotu a pridá sa 2-3 lyžice dechtu. Zmes sa nanáša na čistú textíliu plátna. Tkanivo je rovnomerne rozložené v mieste lokálneho opuchu, fixované obväzom a ponechané do rána.
 3. Korenie púpava - produkt zlepšuje lymfodrenáž a tónuje cievnu stenu. Použite infúziu púpava listy, pričom 0,5 šálky na prázdny žalúdok trikrát denne. Na prípravu infúzie budete potrebovať 2 polievkové lyžice. lyžice suchých púpava listy, je potrebné vylievať 0,5 litrov večer. varená voda. Pripravte infúziu na pitie počas nasledujúceho dňa a večer pripravte novú dávku. Môžete použiť korenie púpavy, ale mali by byť varené vo vodnom kúpeli po dobu 5-8 minút. v rovnakom objeme vody. Pripravený na pitie vývaru ráno pohár pred jedlom.
 4. Zárodky z liečebných poplatkov sa môžu použiť vo forme nočných aplikácií. Ako bylinky užívajte ľubovník bodkovaný, plantain, rabbička. V hotovom roztoku pridajte 25 ml lekárskeho liehu, aspirínovú pilulku a ampiokovú pilulku. Namočím gázu so zložením a aplikujem ju na postihnutú oblasť pokožky, nanútim látku navlhčenú v studenom roztoku soli na vrchu a bezpečne fixovanú obväzom a ponechám ju celú noc.
 5. Prírodné bylinky, ktoré majú diuretický účinok, majú terapeutický účinok, čo prispieva k rýchlej eliminácii edému z nohy. Zbierka listov žihľavy, brezy a šípky sa mieša v rovnakých podieloch a potom vo vodnom kúpeli po dobu 10-15 minút. Po filtrácii piť pol pohára trikrát denne 30 minút pred jedlom.
 6. Nepoužívajte tradičné lieky a aktívne využívanie pijavice. V prípade nepresvedčeného edému sa na jednu reláciu môže použiť 2-3 pijavice. V pokročilejších prípadoch môže byť počet pijaviek zvýšený na 7-8 ks. Počas týždňa môžete vykonať dve liečebné kurzy. Hirudin obsiahnutý v pijaviciach nielen perfektne zriedi krv, ale tiež posilňuje cievnu stenu, čím znižuje výpotok tekutiny v tkanive a v dôsledku toho výrazne znižuje opuch nôh.

Okrem toho by sme nemali zabúdať na ďalšie odporúčania lekárov pre pacientov, ktorí majú alebo majú podobné problémy. Budú musieť vylúčiť kúpele, sauny, opaľovacie lôžka, parfumy a konzervačné látky v použitých kozmetických výrobkoch na nohy, odmietnuť topánky, tesné oblečenie, trenie kože, vyhnúť sa zdvíhaniu závažia, dlhšie státie alebo sedenie (najmä noha za nohou).

operácie

Otázka chirurgického zákroku sa posudzuje v prípadoch ťažkej kongenitálnej patológie lymfatického systému, nedostatku účinku konzervatívnej terapie, progresie lymfedému, fibrózy mäkkých tkanív, častých epizód erysipelatózneho zápalu atď.

Typy operácií:

 1. Dermato-fasciolipektómia spôsobom ostrovčekov - odstránenie zmenených oblastí kože spolu s podkožným tukom, fascia, fibróza. Predoperačný prípravok zahŕňa niekoľko sedení liposukcie potrebných na odstránenie podkožného tkaniva. Chirurgický zákrok pozostáva z vyrezania určitých oblastí kože s postihnutými tkanivami postihnutými fibrózou. Výsledným povrchom rany sú uzavreté konzervované kožné chlopne alebo odobraté zo zdravých oblastí pokožky pacienta.
 2. Tunelovanie - umelé vytváranie špeciálnych kanálov v postihnutých oblastiach na odtok nahromadenej lymfy do zdravého tkaniva s ďalšou absorpciou do lymfatických ciev. Dočasné tunely sú vyrobené zo špirálových odtokov alebo špeciálnych protéz, ktoré sú trvalé - z časti safénovej žily alebo špirály z inertného materiálu. Ukazuje sa v bežnej forme lymfedému, čo vylučuje možnosť liečby ktoroukoľvek z vyššie uvedených metód.
 3. Operácia pri vytváraní lymfovenóznych anastomóz. Je indikovaný na sekundárnu lymfostázu, najmä na vznik lymfatických uzlín alebo po ich odstránení počas mastektómie. Na liečbu primárnej lymfostázy je neúčinná. Intervenciou je izolácia ciev lymfatického lôžka a ich pripojenie k blízkej žile pomocou najkvalitnejších mikroanastomóz.
 4. Liposukcia - odstránenie aspirácie chirurgickým zákrokom podkožného tkaniva, podrobené fibróznym zmenám. Vykonáva sa v prítomnosti mierne obmedzenej fibrózy.

Po akomkoľvek type chirurgického zákroku je predpísaná liečba liekom. Každý pacient s lymphotázou, bez ohľadu na štádium procesu, sa pozoruje u angiosurgeonu. Kurzy udržiavacej liečby sa vo väčšine prípadov vykonávajú počas celého života pacienta.

prevencia

Aby sa zabránilo lymfostáze dolných končatín, odporúča sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Kompresné spodné prádlo;
 • pravidelne navštevovať bazén;
 • odmietnuť nepohodlnú obuv;
 • piť aspoň dva litre čistej vody každý deň;
 • každý deň urobiť pol hodiny prechádzky, jazda na bicykli;
 • starostlivosť o pokožku nôh: strihanie nechtov, odstránenie mŕtvej pokožky, ošetrenie rán, liečba uhryznutia hmyzom s antiseptikmi alebo kyselinou boritou - všetko by sa malo robiť včas.

Stagnácia v tkanivách, porušenie odtoku lymfatickej tekutiny vyvoláva výskyt iných závažných ochorení a obmedzuje pohyb. Ako zabrániť vývoju patológie? Ak ste už diagnostikovali lymfóza dolných končatín - liečba doma vám pomôže rýchlo zvládnuť. Systém ovplyvňovania rizikových faktorov by nemal byť zanedbávaný u pacientov s genetickou predispozíciou alebo remisí.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dodanie krvného testu hgb a hb a príčiny odchýlok od normy

Hemoglobín je dôležitou súčasťou ľudského tela. Jeho hlavnými časťami sú globín (bielkovina) a heme (železo), ktoré umožňujú dodávanie kyslíka do orgánov a tkanív tela, ako aj transport oxidu uhličitého späť.

biosféra

Osteopat Gurichev Arseny AleksandrovichPatológia chrbtice a jej dôsledkyČasť 1. VšeobecneVertebrálne vplyvyKompresia alebo oklúzia vertebrálnej artérieKompresia miechy a nervovPatologická poloha stavcov

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.

Diéta na zníženie hladiny cholesterolu - týždenné menu. Výrobky na týždeň na zníženie hladiny cholesterolu

Ako cieľ dietetickej výživy môžete nastaviť výsledok nielen o zníženie hmotnosti, ale aj zníženie hladiny cholesterolu v krvi.