Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

Príčiny otvoreného kanála aorty

Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

 1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
 2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
 3. Nízka pôrodná hmotnosť.
 4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

príznaky

Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

 • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
 • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
 • ľahká únava;
 • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
 • zrýchlený srdcový tep;
 • chrapľavý výkrik;
 • kašeľ;
 • infekcie dýchacích ciest.

Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

diagnostika

Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

 • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
 • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
 • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
 • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
 • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Liečebné metódy

Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

Minimálne invazívne perkutánne intervencie

Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

chirurgia

Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

 1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
 2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
 3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

Efúzia v pleurálnej dutine

Pooperačné obdobie

Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

 • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
 • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
 • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

výhľad

Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

OAP srdce u novorodenca

OAP srdce u novorodencov je jedným zo srdcových chýb. Jeho plným názvom je otvorený arteriálny alebo botallovy kanál. Podľa štatistík sa to vyskytuje u polovice predčasne narodených detí, ako aj u každých 2.000 detí, ktoré sú na plný úväzok.

Malá terminológia

Arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá sa spája s aortou a pľúcnou tepnou. Je to cez neho, že krvný obeh detí, ktoré sa doteraz objavili vo svete, sa nevykonáva. Po narodení a prvom dychu sa toto plavidlo uzavrie. Namiesto toho tvorí prameň spojivového tkaniva.

Niekedy však nie je uzavretie potrubia. Z tohto dôvodu srdcové a pľúcne drobky fungujú horšie. Ak nie je liečený PDA, môže novorodenec zomrieť. Z tohto dôvodu by mali byť všetci rodičia vedomí možnosti svojho vývoja, aby ho mohli nezávisle určiť na základe symptómov.

Podmienky uzavretia kanála

To sa obvykle vyskytuje do dvoch dní po narodení dieťaťa. V prvých niekoľkých hodinách života v úplne zdravých, plnoletých deťoch je možné posun krvi, to znamená, pohyb pri obchádzaní určitej časti cievy:

 • Zľava doprava. Objaví sa okamžite po objavení drobkov na svetle a trvá asi 1 hodinu.
 • Bilaterálne. Pokračuje 180 minút.
 • Vpravo doľava. Nájdené v pokračovaní 15-21 hodín po narodení dieťaťa.

Úplné uzatvorenie plavidla sa uskutoční do 2-3 týždňov po narodení dieťaťa.
Niekedy (keď je dieťa predčasne) sa vyskytuje po 6-8 týždňoch. Ak po 3 mesiacoch zostane kanálik otvorený, novorodenec je diagnostikovaný ako "PDA".

Druhy choroby a jej štádiá vývoja

Nasledujúce typy otvoreného arteriálneho kanála sú rozlíšené:

 • izolované;
 • v kombinácii so zúžením pľúcnej artérie alebo iných patologických stavov.

Etapy vývoja botanického kanála:

Trvá až 3 roky. Známky srdca OAP sú vyslovované. Pri absencii liečby závažnej formy patológie môže dojčenie uhynúť.

Trvá až 20 rokov. Príznaky ochorenia sú mierne, ale keď funguje srdcový sval, pozoruje sa funkčné preťaženie.

Sklerotizácia pľúcnych ciev

Počas vývoja pľúcnej hypertenzie.

Aká je príčina patológie

Prečo sa arteriálny kanálik nezatvára, nie je presne známy, ale vedci navrhli možné dôvody, prečo sa to stane:

 • predčasné doručenie;
 • expozícia ženy na rubeole, chrípku, herpes, enterovírus, mumps, Coxsackie alebo CMV počas tehotenstva;
 • používanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na plod;
 • prítomnosť cukrovky alebo hypotyreózy;
 • používanie alkoholických nápojov, liekov budúcich mám;
 • vystavenie sa žiareniu;
 • nízka hmotnosť dieťaťa (menej ako 2 a pol kilogramu);
 • genetická predispozícia;
 • chromozomálne abnormality. Napríklad syndróm odmien, Downov alebo Shereshevsky-Turnerov;
 • dostupnosť iných CHD;
 • nedostatok kyslíka.

Aké sú príznaky choroby u dieťaťa?

Battalovskí doktori sa niekedy nazývajú biele srdcové choroby. Je to spôsobené tým, že koža novorodenca s touto chorobou má vždy svetlý odtieň. Okrem neho nasledujúce príznaky naznačujú prítomnosť patológie u dojčiat:

 • nadmerné potenie;
 • príliš malý prírastok hmotnosti;
 • búšenie srdca;
 • únava;
 • porucha spánku;
 • dýchavičnosť;
 • problémy s kŕmením

Výskyt týchto príznakov je spojený so zlyhaním srdca v dôsledku preťaženia pľúcnych ciev. To je spôsobené tým, že krv sa nevracia k orgánom, pretože by to malo byť normálne, ale vráti sa k nim.

Závažnosť prejavu ochorenia ovplyvňuje priemer arteriálneho kanála. Takže, ak má malú veľkosť, potom bude asymptomatická. Ak rozmery plavidla zodpovedajú hodnotám: pre deti narodené včas, je 9 mm a pre drobky, ktoré sa narodili, je 1,5 mm pred časom, potom sa pridajú nasledovné príznaky:

 • chrapot;
 • oneskorenie duševného a telesného vývoja;
 • kašeľ;
 • úbytok hmotnosti novorodenca;
 • častým výskytom pneumónie a bronchitídy.

Po uplynutí jedného roka (v prípade, že sa s touto chybou nezaobchádzalo) deti navyše pociťujú tieto príznaky:

 • cyanóza alebo modrý povrch nohy;
 • výskyt únavy po akejkoľvek činnosti;
 • konštantný výskyt infekčných ochorení. Zvyčajne sa rozvíjajú v respiračnom systéme orgánov;
 • nedostatok alebo veľmi malý prírastok hmotnosti;
 • výskyt dýchavičnosti pri cvičení na rôznych miestach tela.

Varovanie! Ak sa dieťa zmení na modrú s plačom, zadržiava dych, nepridáva váhu a rýchlo sa unaví, potom je potrebné čo najskôr konzultovať pediatra alebo kardiológa.

diagnostika

Po prvé, na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy lekár vykoná auskultáciu. Pomocou špeciálneho zariadenia (stetoskopia) cez hrudník počúva tep srdca novorodenca na prítomnosť hluku. Ak sú, potom pridelí ďalšie skúšky.

ťažké zaťaženie na ľavej komore

zvýšenie veľkosti predsiene a ľavej komory

hrudníka x-ray

rozšírenie cievneho zväzku a srdcových okrajov; zmeny pľúc

Okrem toho sa konalo:

 • dopplerovská echokardiografia. Počas toho je určený smerom, rovnako ako objem krvi, ktorý sa vypúšťa cez kanál battala;
 • zvuk srdca. Počas toho sa meria tlak v ľavej komore.

Liečebné metódy

V závislosti od veku pacienta, závažnosti príznakov, veľkosti kanálika a prítomnosti iných patológií sa lekár môže rozhodnúť pre jednu z nasledujúcich metód liečby:

 • Lieky. Používa sa na zistenie vady u dojčiat, ktoré ešte nie sú staré. Pri absencii výrazných prejavov patológie sú predpísané protizápalové lieky (napríklad indometazín) deťom. Blokujú látky, ktoré banneru nedávajú prirodzenou cestou. Okrem nich môžu byť predpísané srdcové glykozidy, rovnako ako diuretiká, potrebné na zníženie zaťaženia srdca dieťaťa; antibiotiká a diuretiká.
 • Katetrizácia. Metóda zahŕňa vedenie katétra do veľkej tepny a jej zavedenie do batalínového kanála. Potom je v zariadení OAP inštalované zariadenie, ktoré prerušuje tok krvi. Tento postup je absolútne bezpečné. Môže sa vykonávať pre dospelých aj deti, ak už dosiahli 1 rok.
 • Pripojenie potrubia upnutím nádoby špeciálnou sponou alebo šitím potrubia. Pri chirurgickom zákroku je povolené držať deti od 2 rokov.

Indikácie a kontraindikácie pre obväzové potrubie

Operácia sa odporúča v prípadoch, keď CAP:

 • sprevádzaná stenózou aorty;
 • drvina často trpí pneumóniou alebo bronchitídou;
 • v pľúcach zvýšený tlak.
 • dieťa malo srdcové zlyhanie;
 • farmakoterapia nedala požadovaný výsledok;
 • dieťa malo v pľúcach príznaky stagnácie krvi.

Nemôžete vykonať operáciu s:

 • závažné ochorenia pečene a obličiek;
 • vrhanie krvi do aorty, nie z nej.

Prognóza a možné komplikácie

Bitky potrubia by mali byť úplne zatvorené v prvých troch mesiacoch detstva. Ak sa tak nestane, nestane sa bez použitia určitých liekov.
Niektoré štatistiky!

 • V 75-81% prípadov po niekoľkých cykloch injekcie liekov sa patológia eliminuje.
 • Po chirurgickom zákroku sa potrubie úplne zavrie, ale po chvíli sa môže znovu otvoriť.
 • Pri absencii liečby sa pľúcna hypertenzia vyskytuje už 2 až 3 roky.
 • Mnoho ľudí, ktorí nezaobchádzali s PDA, žilo najviac 40 rokov.

Čo hrozí bielej srdcovej chorobe

Pri nedostatku vhodnej liečby sa okrem dieťaťa môžu vyskytnúť aj nasledujúce komplikácie:

 • bakteriálna endokarditída;
 • infarkt myokardu;
 • pľúcny edém;
 • ruptúra ​​aorty;
 • pľúcna hypertenzia;
 • zlyhanie srdca;
 • cerebrálna ischémia a krvácanie.

OAP sa zaobchádza. Hlavná vec je nájsť to včas. Rodičia musia starostlivo sledovať stav dieťaťa a ak sa objavia akékoľvek príznaky, ktoré poukazujú na vývoj patológie, poraďte sa s lekárom.

Otvorený arteriálny kanál (OAD) u detí: aký druh patológie

Deti nie sú poistené z vrodených anomálií, preto je pre rodičov dôležité, aby vedeli, aké znaky môžu naznačovať tieto alebo iné vývojové chyby. Napríklad o takejto patológii ako otvorený arteriálny kanálik u novorodencov.

Arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá spája pľúcnu tepnu s fetálnou aortou a obchádza pľúcny obeh. To je norma pred narodením, pretože poskytuje plodový krvný obeh potrebný pre plod, ktorý dýcha vzduch v maternici. Po narodení dieťaťa sa malé potrubie zavrie v prvých dvoch dňoch po narodení a zmení sa na šnúru z spojivového tkaniva. U predčasne narodených detí môže trvať až 8 týždňov.

Existujú však prípady, keď kanálik zostáva otvorený a vedie k poškodeniu funkcie pľúc a srdca. Najčastejšie sa táto patológia pozoruje u detí z predčasne narodených detí a často sa spája s inými kongenitálnymi malformáciami. Ak je kanálový kanál otvorený 3 mesiace alebo dlhšie, diagnostika je taká, ako je PDA (otvorený arteriálny kanál).

Ktoré znamenia môžu podozrievať, že kanálik zostal otvorený?

Hlavné príznaky u detí mladších ako jeden rok sú dýchavičnosť, rýchly tep srdca, pomalý prírastok hmotnosti, bledá pokožka, potenie, ťažkosti pri kŕmení. Príčinou ich výskytu je zlyhanie srdca, ku ktorému dochádza v dôsledku preťaženia ciev v pľúcach, ku ktorému sa krv vracia, keď je kanálik otvorený, namiesto toho, aby sa ponáhľal k orgánom.

Závažnosť príznakov závisí od priemeru potrubia. Ak má malý priemer, je možný asymptomatický priebeh ochorenia: je to v dôsledku miernej odchýlky od tlaku v pľúcnej tepne. Pri veľkom priemere otvorenej cievy sú príznaky závažnejšie a sú charakterizované niekoľkými ďalšími znakmi:

 • chrapľavý hlas;
 • kašeľ;
 • časté infekčné ochorenia dýchacieho systému (zápal pľúc, bronchitída);
 • úbytok hmotnosti;
 • zlý fyzický a duševný vývoj.

Rodičia by mali vedieť - ak dieťa pomaly získava váhu, rýchlo sa unaví, zmení sa na modrú, keď kričí, často dýcha a zadržuje dych pri plaču a jedení, potom je potrebné urýchlene konzultovať pediatra, kardiológa alebo kardiologa.

Ak otvorené arteriálne kanáliky neboli diagnostikované u novorodencov, potom ako symptómy rastú, zvyčajne sa zhoršujú. U detí od jedného roka a dospelých môžu pozorovať nasledujúce znaky VPP:

 • časté dýchanie a nedostatok vzduchu aj pri malej fyzickej námahe;
 • časté infekčné ochorenia dýchacieho traktu, pretrvávajúci kašeľ;
 • cyanóza - modrá koža nohy;
 • nedostatok hmotnosti;
 • rýchla únava aj po krátkych mobilných hrách.

Aké sú dôvody neuzavretia arteriálneho kanálika?

Doteraz lekári nemôžu na túto otázku odpovedať presne. Predpokladá sa, že rizikové faktory pre abnormálny vývoj zahŕňajú:

 • počet ďalších CHD (vrodené srdcové chyby);
 • predčasné doručenie;
 • nedostatočná hmotnosť novorodenca (menej ako 2,5 kg);
 • genetická predispozícia;
 • kyslíkové hladovanie plodu;
 • genómové patológie, ako je Downov syndróm;
 • diabetes u tehotnej ženy;
 • infekcia rubeoly počas pôrodu;
 • chemické a radiačné účinky na tehotnú ženu;
 • používanie tehotného alkoholu a drog;
 • užívanie liekov počas tehotenstva.

Štatistiky navyše ukazujú, že dievčatá majú túto patológiu dvakrát tak často ako chlapci.

Ako doktori robia diagnózu?

Najprv lekár počúva srdce novorodenca stetoskopom. Ak sa hluk nezastaví po dvoch dňoch, vyšetrenie pokračuje inými metódami.

Na snímke hrudníka sú viditeľné zmeny v pľúcnom tkanive, rozšírenie srdcových hraníc a cievny zväzok. Vysoké zaťaženie ľavej komory deteguje EKG. Na zistenie nárastu veľkosti ľavej komory a átria sa uskutočňuje echokardiografia alebo ultrazvuk srdca. Dopplerovská echokardiografia je potrebná na stanovenie objemu vytečenej krvi a smeru jej prúdu.

Okrem toho vykonávajú vyšetrenie pľúcnej tepny a aorty, zatiaľ čo sonda prechádza cez otvorený kanál z artérie do aorty. Počas tohto vyšetrenia sa meria tlak v pravej komore. Pred vykonaním aortografie sa do aorty injikuje kontrastné činidlo s katétrom, ktorý vstupuje do pľúcnej tepny krvou.

Včasná diagnóza je veľmi dôležitá, pretože riziko komplikácií a závažných následkov je veľmi vysoké, dokonca aj bez asymptomatických.

Aká je odporúčaná liečba?

Spontánne uzatvorenie patologického duktus arteriosus sa môže vyskytnúť u detí do 3 mesiacov. V neskoršom období je seba-hojenie takmer nemožné.

Liečba sa vykonáva v závislosti od veku pacienta, závažnosti príznakov, priemeru patologického kanála, existujúcich komplikácií a súbežných vrodených malformácií. Hlavné metódy liečby: lieky, katerizatsiya, viažuce kanálik.

Konzervatívna liečba bola predpísaná v prípade neexprimovaných symptómov, pri absencii komplikácií a iných vrodených malformácií. Liečba otvoreného arteriálneho kanálika s rôznymi liekmi sa uskutočňuje vo veku do jedného roka pod neustálym lekárskym dohľadom. Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu: protizápalový nesteroid (ibuprofén, indometacín), antibiotiká, diuretiká.

Kariera sa vykonáva pre dospelých a deti staršie ako jeden rok. Táto metóda sa považuje za účinnú a bezpečnú z hľadiska komplikácií. Lekár vykonáva všetky činnosti pomocou dlhého katétra, ktorý je vložený do veľkej tepny.

Často otvorený arteriálny kanál je liečený chirurgicky - ligovaný. Keď sa zistí chyba pri počúvaní vonkajších šelestov v srdci novorodenca, kanálik sa uzavrie operáciou, keď dieťa dosiahne vek 1 roku, aby sa vyhli možným infekčným chorobám. Ak je to potrebné (s veľkým priemerom potrubia a srdcového zlyhania), operácia môže byť vykonaná u novorodenca, ale je optimálne, aby sa vykonali pred dosiahnutím veku troch rokov.

Nezabudnite na prevenciu

S cieľom chrániť budúce dieťa pred rozvojom AOA by sa počas tehotenstva malo zabrániť užívaniu liekov, prestať fajčiť a piť alkohol, obávať sa infekčných ochorení. Pri prítomnosti vrodených chýb srdca u rodinných príslušníkov a príbuzných sa musíte obrátiť na genetiku ešte pred počatím.

Aká je predpoveď?

Porucha je nebezpečná kvôli riziku smrti. Otvorený arteriálny kanál môže byť komplikovaný množstvom ochorení.

 • Bakteriálna endokarditída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje srdcové chlopne a je komplikované s nebezpečenstvom.
 • Infarkt myokardu, pri ktorom dochádza k nekróze srdcového svalu kvôli zhoršenému obehu.
 • Srdcové zlyhanie sa vyvíja s veľkým priemerom otvoreného arteriálneho kanála v neprítomnosti liečby. Medzi príznakmi srdcového zlyhania, ktoré sú sprevádzané pľúcnym edémom, by sa mali nazývať: dýchavičnosť, rýchle dýchanie, vysoký pulz, nízky krvný tlak. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život dieťaťa a vyžaduje hospitalizáciu.
 • Roztrhnutie aorty je najťažšou komplikáciou v AAD, čo vedie k smrti.

Novorodenec má otvorené arteriálne kanáliky: prejavy a elimináciu patológie

V skorom a neskorom novorodenom období života dieťaťa sa môžu objaviť mnohé dekompenzované patológie jeho vývoja vrátane vrodených malformácií pri tvorbe rôznych orgánov a systémov.

Takéto patologické stavy zahŕňajú také CHD ako otvorený arteriálny kanál (OAP), ktorý sa vyskytuje u 10 až 18% novorodencov, častejšie u dievčat.

Všeobecné informácie

Táto kongenitálna malformácia súvisiaca s patológiou kardiovaskulárneho systému je absencia uzavretia arteriálneho (Botallova) kanála, ktorý v prenatálnom období spája pľúcnu tepnu a aortu dieťaťa.

Čo sa stane, ak má dieťa otvorený arteriálny kanál? Dieťa začína formovať funkčnú "nádobu" medzi týmito anatomickými štruktúrami, ktorá nie je potrebná pre telo, ktoré existuje mimo matky matky, čo vedie k zjavnému porušovaniu nielen srdca, ale aj dýchacieho systému.

Príčiny a rizikové faktory

Znalosť etiologických faktorov, ktoré prispievajú k zlyhaniu tejto fetálnej komunikácie, je obzvlášť dôležitá nielen pre lekárov, ale aj pre budúce matky, aby mohli v prípade akéhokoľvek podozrenia okamžite znieť poplach a vyhľadať lekársku pomoc. Tieto znalosti sú rovnako dôležité pre prevenciu výskytu PDA.

Niektoré faktory však môžu ovplyvniť jeho fúziu. Medzi hlavné príčiny vzniku otvoreného arteriálneho kanála a vrodených srdcových chýb novorodenca vo všeobecnosti patria:

 1. Infekčné faktory (herpes vírusy, CMV, príušnice, chrípka, herpes, rubeola, enterovírusy alebo vírus Coxsackie v prvej tretine gestácie).
 2. Chronická extragenitálna materská patológia (diabetes, hypotyreóza a iné ochorenia).

 • Abnormálne tehotenstvo s vývojom včasnej toxikózy alebo hrozbou vedúcou k jej predčasnému ukončeniu.
 • Dedičnosť (ak je v matke alebo v najbližších príbuzných voči dieťaťu vrodené neprehĺbené arteriálne potrubie).
 • Vplyv toxických zlúčenín počas tehotenského tehotenstva (chronický alkoholizmus, pracovné riziká u matky, intoxikácia nikotínmi, drogy, niektoré lieky).
 • OAP v štruktúre chromozómových ochorení (Shereshevsky-Turnerov syndróm, Patau, Down, Edwards).
 • Zmiešaný účinok vyššie uvedených faktorov.
 • Typy a fázy toku

  Existuje izolovaný PDA, ktorý sa vyskytuje v približne 10% všetkých prípadov tejto poruchy a je kombinovaný s inými poruchami srdca (defekt predsieňového septa u detí, koarktácia aorty u novorodencov, formy stenózy pľúcnej artérie).

  Je tiež obvyklé klasifikovať vonkajšie kamene podľa fáz vývoja:

  • Fáza 1 sa nazýva "primárna adaptácia" a trvá prvých 3 rokov života dieťaťa. Toto je najintenzívnejšia fáza klinických príznakov, ktoré môžu byť dokonca smrteľné, ak nie sú vybavené vhodnou chirurgickou liečbou.
  • Stupeň 2 sa vyznačuje relatívnou kompenzáciou klinického obrazu choroby a trvá 3 až 20 rokov. Zníženie tlaku sa rozvíja v cievach malého (pľúcneho) obehu a zvýšenie tlaku v dutine pravej komory, čo vedie k jeho funkčnému preťaženiu počas práce srdca.
  • V štádiu 3 neustále dochádza k nevratnému stvrdnutiu ciev v pľúcach, čo spôsobuje pľúcnu hypertenziu.

  Vzhľadom na úroveň tlaku v lúmenu pľúcnej tepny a pľúcneho kmeňa sa rozlišujú nasledujúce stupne PDA:

  1. Ak systolický tlak pľúcnej artérie nie je vyšší ako 40% krvného tlaku v tele.
  2. Prítomnosť príznakov miernej hypertenzie v pľúcnej tepne (40-75%).
  3. Keď sú príznaky ťažkej hypertenzie v pľúcnej tepne (viac ako 75%) a prietok krvi zľava doprava.
  4. Keď dôjde k rozvoju ťažkej hypertenzie v pľúcnych cievach a tlak rovný systémovému arteriálnemu tlaku prispieva k prietoku krvi z pravej strany doľava.

  Čo je nebezpečné: možné komplikácie

  • Vývoj endokarditídy bakteriálnej povahy vedúce k porušeniu vnútornej vrstvy steny srdcových komôr, najmä v oblasti ventilového zariadenia.
  • Bakteriálna endarteritída.
  • Infarkt myokardu s rizikom narušenia rytmu alebo smrti.
  • Srdcové zlyhanie s rôznou závažnosťou.
  • Edém pľúcneho tkaniva v dôsledku zvýšeného tlaku v pľúcnych cievach, čo si vyžaduje mimoriadne rýchly zásah lekára.
  • Roztrhnutie hlavnej cievy ľudského tela - aorta.

  príznaky

  Príznaky, ktoré sa prejavujú v tejto forme vrodenej srdcovej choroby, sú úplne závislé od stupňa hemodynamických zmien v tele. V určitých prípadoch sa klinický obraz nebude sledovať.

  V iných sa postupuje do extrémnych stupňov závažnosti a prejavuje sa vo vývoji "srdcového hrboľa" (konvexná deformácia prednej hrudnej steny v projekčnej oblasti srdca), pohyb apikálneho impulzu srdca smerom nadol spolu s expanziou jeho zóny, chvenie srdca v jeho dolnej a ľavej časti, dýchavičnosť s pozíciou ortopénie a výraznou cyanózou.

  Hlavné príznaky PDA v menej závažných klinických prípadoch sú:

  • búšenie srdca;
  • zvýšené dýchanie;
  • zväčšená pečeň (hepatomegália) a slezina;
  • elektrokardiografické príznaky nárastu ľavých častí;
  • špecifický hluk počas auskultácie srdca v druhom ľavom medzikostovom priestore na hrudníku (systolicko-diastolický);
  • rýchly vysoký pulz v radiálnych tepnách;
  • zvýšenie systolického systémového tlaku a zníženie diastolického (niekedy až nulového).

  Kedy navštíviť lekára

  Nie v každom prípade, rodičia si môžu všimnúť zmeny v zdraví svojho dieťaťa a podozriť z tejto vrodenej patológie, čo určite zhoršuje prognózu pre dieťa.

  Rodičia by si mali pamätať, že odchod do lekára je nevyhnutný, ak v ich dieťati identifikovali tieto príznaky:

  • narušený spánkový rytmus;
  • ospalosť;
  • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • dýchavičnosť v pokoji alebo po ľahkom namáhaní;
  • modrý odtieň kože po námahe;
  • letargiu, odmietanie hier a zábavy;
  • časté akútne respiračné infekcie a SARS.

  Vaša liečba sa má podať okresnému pediatrovi, ktorý môže byť za prítomnosti patologických symptómov poslaný na konzultáciu s inými odborníkmi: pediatrickým kardiológa, pediatrickým srdcovým chirurgom.

  diagnostika

  Diagnóza otvoreného kanálového kanála zahŕňa niekoľko skupín výskumných metód. Pri objektívnej štúdii dieťaťa môže lekár určiť:

  • rýchly impulz;
  • zvýšenie systolického tlaku pri súčasnom znížení diastolického tlaku;
  • zmeny od apikálneho impulzu;
  • rozšírenie hraníc srdcovej dullness (okraje srdca);
  • horeuvedený Gibsonov šum (systolicko-diastolický);
  • anamnestické príznaky spojené s možnou expozíciou rizikových faktorov pre túto poruchu.

  Medzi inštrumentálne diagnostické techniky sa aktívne používajú nasledovné:

  1. EKG (elektrokardiografia). Existuje tendencia k hypertrofii ľavého srdca av ťažších štádiách na pravej strane s odchýlkou ​​srdcovej osi doprava. Po pokročení ochorenia sú príznaky porušenia rytmickej kontrakcie srdca.
  2. Echokardiografia. Poskytuje tiež informácie o rozšírení ľavej srdcovej dutiny. Ak pridáte Dopplerovu štúdiu, určuje sa mozaikový vzor prietoku krvi v pľúcnej tepne.
  3. Radiografia hrudníka. Charakterizované zvýšením kontúr pľúcneho vzoru zvýšenie bočnej veľkosti srdca v dôsledku ľavej komory počas počiatočných štádií prejavov príznakov PDA. Ak dôjde k rozvoju hypertenzie pľúcnych ciev, vyčerpanosť pľúc, naopak vyčerpá kmeň pľúcnej tepny, srdce sa zväčšuje.

  Diferenciácia diagnózy sa nevyhnutne uskutočňuje s inými vrodenými srdcovými poruchami, ako sú:

  • kombinovaná porucha aorty;
  • nekompletný atrioventrikulárny kanál;
  • defektná prepážka medzi komorami;
  • defektná septa aorty a pľúcnej artérie.

  liečba

  Konzervatívna metóda liečby sa používa iba u predčasne narodených detí a spočíva v zavedení inhibítorov tvorby prostaglandínu na stimuláciu lieku nezávislým uzatvorením potrubia.

  Hlavnou drogou v tejto skupine je indometacín. Ak nie je žiadny účinok pri trojnásobnom opakovaní podávania lieku deťom starším ako tri týždne, vykoná sa chirurgická obliterácia.

  Chirurgická liečba detí vo veku 2-4 rokov je najlepším obdobím pre takúto liečbu. V rozšírenej aplikácii je spôsob viazania botanického kanálika alebo jeho priečneho priesečníka s následným šitím zvyšných koncov.

  Prognóza a prevencia

  Keď sa potrubie nepoužíva, úmrtie sa vyskytuje u ľudí vo veku približne 40 rokov v dôsledku vývoja závažnej hypertenzie v pľúcnych tepnách a závažných stupňoch srdcového zlyhania. Chirurgická liečba poskytuje priaznivé výsledky u 98% malých pacientov.

  Preventívne opatrenia:

  1. Odstránenie fajčenia, zneužívanie alkoholu, drogy.
  2. Vyhnite sa stresu.
  3. Povinné lekárske a genetické poradenstvo pred aj počas tehotenstva;
  4. Sanitácia ohnísk chronickej infekcie.

  Ductus arteriosus je závažná kongenitálna abnormalita, ktorá nesie vysokú mieru úmrtnosti s predčasným alebo neprimeraným liečením.

  Debutom jeho klinického obrazu je vývoj príznakov pľúcnej hypertenzie a srdcového zlyhania. Avšak, ak diagnostikujete túto chorobu včas, jej výsledok je veľmi priaznivý, čo dokazujú moderné štatistiky.

  Otvorený arteriálny kanál

  Otvorený arteriálny kanál je funkčné patologické spojenie medzi aortou a pľúcnym kmeňom, ktoré zvyčajne zabezpečuje embryonálny krvný obeh a prechádza v prvých hodinách po narodení. Otvorené arteriálne kanáliky sa prejavujú vývojom oneskorenia dieťaťa, zvýšenou únavou, tachypnoe, palpitáciami, prerušením činnosti srdca. Echokardiografia, elektrokardiografia, röntgenové vyšetrenie, aortografia, srdcová katetrizácia pomáhajú diagnostikovať otvorený arteriálny kanál. Chirurgické ošetrenie defektu, vrátane bandáže (ligácie) alebo priesečník otvoreného arteriálneho kanála so zatvorením aortálnych a pľúcnych koncov.

  Otvorený arteriálny kanál

  Otvorený arteriálny (Botallov) kanál je rozštepom príslušnej cievy spájajúcej aortu a pľúcnu tepnu, ktorá naďalej funguje po uplynutí jej vymazania. Arteriálny kanál (dustus arteriosus) je nevyhnutnou anatomickou štruktúrou v systéme embryonálneho obehu. Po pôrode však vzhľadom na vznik pľúcneho dýchania zmizne potreba arteriálneho potrubia, prestane fungovať a postupne sa uzavrie. Za normálnych okolností sa funkcia potrubia zastaví v prvých 15-20 hodinách po narodení, úplné anatomické uzatvorenie trvá od 2 do 8 týždňov.

  V kardiológii je otvorený arteriálny kanálik 9,8% zo všetkých vrodených srdcových chýb a je dvakrát častejšie diagnostikovaný u žien. Otvorený arteriálny kanálik sa nachádza v izolovanej forme av kombinácii s inými anomáliami srdca a ciev (5-10%): stenóza aorty, stenóza a atrézia pľúcnych artérií, aortálna koarkácia, otvorený atrioventrikulárny kanál, DMHP, DMPP atď. srdcové defekty s kardiovaskulárnym krvným obehom (transpozícia hlavných tepien, extrémna forma Fallotovho tetradu, prerušenie aortálneho oblúka, kritická pľúcna alebo aortálna stenóza, syndróm hypoplázie ľavej komory) jednu sprievodnú správu.

  Príčiny otvoreného ductus arteriosus

  Otvorený arteriálny kanál sa zvyčajne vyskytuje u predčasne narodených detí a je extrémne zriedkavý u termínovaných detí. U predčasne narodených novorodencov s hmotnosťou nižšou ako 1750 g je frekvencia otvoreného arteriálneho kanála 30-40%, u detí, ktorých pôrodná hmotnosť nepresahuje 1000 g, je to 80%. Často sa týmto deťom vyskytujú vrodené abnormality gastrointestinálneho traktu a urogenitálneho systému. Subexpozícia plodovej komunikácie u nedonosených detí v postnatálnom období je spojená so syndrómom respiračných porúch, zadusením počas pôrodu, pretrvávajúcou metabolickou acidózou, predĺženou kyslíkovou terapiou s vysokou koncentráciou kyslíka, nadmernou infúznou terapiou.

  U plnoletých detí je otvorený arteriálny kanálik omnoho bežnejší v horských oblastiach. V niektorých prípadoch je jeho zlyhanie spôsobené patológiou samotného potrubia. Často je otvorený arteriálny kanálik dedičnou srdcovou abnormalitou. Arteriálny kanál môže zostať otvorený u detí, ktorých matky trpia rubeolou v prvom trimestri tehotenstva.

  Rizikové faktory pre otvorený arteriálny kanál sú predčasné narodenie a predčasné narodenie, rodinná anamnéza, prítomnosť iných CHD, infekčné a somatické ochorenia tehotných žien.

  Vlastnosti hemodynamiky s otvoreným arteriálnym kanálom

  Otvorený arteriálny kanál je umiestnený v hornom poschodí predného mediastína; pochádza z aortálneho oblúka na úrovni ľavej podkľúčovej tepny a prúdi do pľúcneho kmeňa v mieste jej bifurkácie a čiastočne do ľavej pľúcnej tepny; niekedy vzniká pravá alebo bilaterálna arteriálna trubica. Botallov kanál môže mať valcovitý, kužeľovitý, fenestrovaný, aneuryzmatický tvar; jeho dĺžka je 3-25 mm, šírka - 3-15 mm.

  Arteriálne kanáliky a otvorené oválne okienko sú nevyhnutné fyziologické zložky obehu plodu. V plode vstupuje krv z pravej komory do pľúcnej tepny a odtiaľ (v dôsledku toho, že pľúca nefungujú) cez arteriálny kanál - do zostupnej aorty. Bezprostredne po pôrode s prvým nezávislým vdýchnutím novorodenca klesá pľúcna rezistencia a tlak v aorte stúpa, čo vedie k vývoju výtoku krvi z aorty do pľúcnej tepny. Zahrnutie pľúcneho dýchania prispieva k spazmu kanálika znížením steny hladkého svalstva. Funkčné uzatvorenie ductus arteriosus u termínovaných detí nastane v priebehu 15-20 hodín po narodení. Úplná anatomická obliterácia Botallovho kanálu sa však vyskytuje v 2 až 8 týždňoch extrauterínneho života.

  Otvorený arteriálny kanálik sa používa, ak sa jeho funkcia nezastaví 2 týždne po narodení. Otvorený arteriálny kanál je bledý typ malformácie, pretože spôsobuje uvoľnenie okysličenej krvi z aorty do pľúcnej tepny. Arterio-venózny výtok spôsobuje prúd ďalších objemov krvi do pľúc, pretekanie pľúcneho cievneho lôžka a vývoj pľúcnej hypertenzie. Zvýšené objemové zaťaženie ľavej časti srdca vedie k ich hypertrofii a dilatácii.

  Hemodynamické poruchy s otvoreným arteriálnym kanálom závisia od veľkosti správy, od uhla výtoku z aorty, od rozdielu tlaku medzi hlavnou a menšou cirkuláciou. Dlhý, tenký, prekrvený kanál, ktorý prechádza ostrým uhlom od aorty, preto odolá spätnému toku krvi a zabraňuje vzniku významných hemodynamických porúch. V priebehu času môže takéto potrubie nezávisle zničiť. Prítomnosť krátkeho, široko otvoreného arteriálneho kanála spôsobuje naopak výrazný arterio-venózny výtok a výrazné hemodynamické poruchy. Takéto kanály nie sú schopné zničenia.

  Klasifikácia otvoreného ductus arteriosus

  Vzhľadom na úroveň tlaku v pľúcnej tepne existujú 4 stupne defektu:

  1. Tlak v LA v systole nepresahuje 40% arteriálneho tlaku;
  2. Mierna pľúcna hypertenzia; tlak v lietadle je 40-75% arteriálneho tlaku;
  3. Ťažká pľúcna hypertenzia; Tlak LA je viac ako 75% arteriálneho tlaku; zostáva zachovaná krv vľavo-vpravo;
  4. Ťažká pľúcna hypertenzia; LA tlak sa rovná alebo prevyšuje systémový tlak, čo vedie k vzniku pravého ľavého krvného vypúšťania.

  V prirodzenom priebehu otvoreného arteriálneho kanála sa nachádzajú tri etapy:

  • I - štádium primárnej adaptácie (prvé 2-3 roky života dieťaťa). Charakterizovaná klinickou manifestáciou otvoreného arteriálneho kanála; Často sprevádzaný vývojom kritických stavov, ktoré v 20% prípadov končí smrťou bez včasnej kardiálnej chirurgie.
  • II - stupeň relatívnej kompenzácie (od 2-3 rokov do 20 rokov). Je charakterizovaný vývojom a dlhodobou existenciou hypervolémie malého kruhu, relatívnou stenózou ľavého atrioventrikulárneho ústia, systolickým preťažením pravej komory.
  • III - štádium sklerotických zmien v pľúcnych cievach. Ďalší prirodzený priebeh otvoreného arteriálneho kanála sprevádza reštrukturalizácia pľúcnych kapilár a arteriol s vývojom ireverzibilných sklerotických zmien v nich. V tomto štádiu sa klinické prejavy otvoreného arteriálneho kanála postupne nahrádzajú príznakmi pľúcnej hypertenzie.

  Symptómy otvoreného arteriálneho kanála

  Klinický priebeh otvoreného arteriálneho kanála sa líši od asymptomatických až po extrémne závažné. Otvorený arteriálny kanál s malým priemerom, ktorý nevedie k poškodeniu hemodynamiky, môže zostať dlho neuznaný. A naopak, prítomnosť širokého arteriálneho kanála spôsobuje rýchly vývoj symptómov v prvých dňoch a mesiacoch života dieťaťa.

  Prvými znakmi poškodenia môže byť neustála bledosť kože, prechodná cyanóza počas sania, plače, napätia; nedostatok telesnej hmotnosti, oneskorenie v rozvoji motorov. Deti s otvoreným arteriálnym kanálom sú náchylné na časté ochorenia bronchitídy, zápalu pľúc. S fyzickou aktivitou, dýchavičnosť, únava, tachykardia, nepravidelný srdcový tep sa vyvíja.

  Progresia vady a zhoršenie zdravia sa môže vyskytnúť počas puberty, po pôrode, v dôsledku výrazného fyzického preťaženia. V tomto prípade sa cyanóza stáva trvalou, čo naznačuje vývoj venoarteriálneho výtoku a zvýšenie srdcového zlyhania.

  Komplikácie otvoreného arteriálneho kanála môžu slúžiť ako bakteriálna endokarditída, aneuryzma a jej prasknutie. Priemerná životnosť s prirodzeným prietokom potrubia je 25 rokov. Spontánne zničenie a uzatvorenie otvoreného arteriálneho kanála je extrémne zriedkavé.

  Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

  Pri vyšetrení pacienta s otvoreným arteriálnym kanálom sa často zistí deformita hrudníka (srdcový hrb) a zvýšená pulzácia v projekcii vrcholu srdca. Hlavným auskultatívnym znakom otvoreného arteriálneho kanála je hrubý systolicko-diastolický šum s "strojovou" zložkou v druhom interkostálnom priestore vľavo.

  Povinný minimálny výskum s otvoreným arteriálnym potrubím zahŕňa röntgenové vyšetrenie hrudníka, EKG, fonokardiografia, ultrazvuk srdca. Radiograficky zistená kardiomegália zvýšením veľkosti ľavej komory, vydutie pľúcnej tepny, zvýšená pľúcna štruktúra, pulzácia koreňov pľúc. EKG príznaky otvoreného arteriálneho kanála zahŕňajú indikácie hypertrofie a preťaženia ľavej komory; s pľúcnou hypertenziou, hypertrofiou a preťažením pravej komory. Pomocou EchoCG sa určujú nepriame príznaky defektu, uskutočňuje sa priama vizualizácia otvoreného arteriálneho kanála a merajú sa jeho rozmery.

  Pre aortografiu sa používajú snímanie pravého srdca, MSCT a MRI srdca s vysokou pľúcnou hypertenziou a kombináciou otvorenej arteriálnej defekty s inými srdcovými anomáliami. Diferenciálna diagnostika otvoreného arteriálneho kanála by sa mala uskutočňovať s poruchou aortálneho pľúcneho septa, bežným arteriálnym kmeňom, aneuryzmou Valsalva sinus, aortálnou nedostatočnosťou a arteriovenóznou fistulou.

  Liečba otvoreného arteriálneho kanála

  Predčasné deti používajú konzervatívnu liečbu otvoreného arteriálneho kanála. Zahŕňa zavedenie inhibítorov syntézy prostaglandínu (indometacínu) na stimuláciu samoobmedzenia potrubia. Pri absencii účinku trojnásobného opakovania liečebného cyklu u detí starších ako 3 týždne je znázornené chirurgické uzatvorenie kanálika.

  Pri detskej kardiálnej chirurgii s otvoreným arteriálnym kanálom sa používajú otvorené a endovaskulárne operácie. Otvorené zákroky môžu zahŕňať ligáciu otvoreného arteriálneho kanála, jeho vystrihnutie s cievnymi klipmi, priesečník potrubia s uzatvorením pľúcnych a aortálnych koncov. Alternatívne metódy uzavretia otvoreného arteriálneho kanála sú jeho orezávanie počas torakoskopie a endovaskulárnej oklúzie katétra (embolizácia) so špeciálnymi cievkami.

  Predpovedanie a prevencia otvoreného arteriálneho kanála

  Otvorený arteriálny kanál, dokonca aj malého rozsahu, je spojený so zvýšeným rizikom predčasnej smrti, pretože vedie k zníženiu rezervy na myokardné a pľúcne kompenzačné rezervy a pridanie vážnych komplikácií. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgické uzavretie kanálika, majú najlepšie hemodynamické parametre a dlhšiu životnosť. Pooperačná úmrtnosť je nízka.

  Na zníženie pravdepodobnosti dieťaťa s otvoreným arteriálnym potrubím je potrebné vylúčiť všetky možné rizikové faktory: fajčenie, alkohol, lieky, stres, kontakt s infekčnými pacientmi atď. Ak sú CHD v blízkych príbuzných, genetický poradca by mal byť konzultovaný v plánovacom štádiu tehotenstva.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Lymfangitída penisu u mužov

  Hnisavý zápal penisu u mužov je definovaný ako lymfangitída. Príčinou ochorenia je zvýšená citlivosť penisu na vonkajšie vplyvy na ňu (nižšie je kompletnejší zoznam faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt choroby).

  Cerebrovaskulárna nedostatočnosť: príčiny, komplikácie, liečba

  Cerebrovaskulárna nedostatočnosť (iné názvy: cerebrovaskulárny syndróm, cerebrovaskulárne ochorenie, CVD) je skupina abnormalít mozgových ciev, u ktorých je krvný obeh v cievach tohto orgánu chronicky poškodený.

  Krvný tlak u detí

  Krvný tlak u detí závisí od veku dieťaťa. Najnižší krvný tlak u novorodencov. S vekom sa zvyšuje krvný tlak, ale to sa stáva nerovnomerne. Krvný tlak sa zvyšuje najintenzívnejšie po 9 rokoch.

  Skúmanie mozgových ciev

  Pri skúmaní mozgových ciev sa používajú rôzne metódy, z ktorých niektoré budú uvedené nižšie.echoencephalography(Echo EEG) Echoencefalografia je metóda ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorá sa vykonáva pomocou osciloskopového zariadenia.

  Určenie ESR v krvi metódou Westergren

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je veľmi dôležitý laboratórny parameter krvných testov. Pacienti sa často zaujímajú o to, čo to je. Ukazuje čas, po ktorom zostávajú zbavené schopnosti zrážať krv pod pôsobením sily gravitácie.

  Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

  ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).