PTFS hlboké žily dolných končatín - porucha charakterizovaná pomalším venóznym odtokom z nohy, čo je komplikácia hlbokej žilovej trombózy. Klinicky sa ochorenie môže objaviť niekoľko rokov po tom, ako trpí akútnou formou trombózy.

Pacienti sa sťažujú na pocit roztrpenia v boľavých nohách, bolestivé a dlhotrvajúce zášklby svalov - hlavne v noci. Na koži sa pozoruje prstencová forma pigmentácie, ktorá sa prejavuje edémom, ktorý sa v priebehu času mení na zvýšenú hustotu.

Diagnóza posttromboflexickej choroby žíl dolných končatín je založená na anamnéze (chronická patológia, vek atď.), Údaje o ultrazvukovej dopplerografii žíl nohy, príznaky ochorenia. S rastúcou dekompenzáciou ochorenia je indikovaná chirurgická intervencia.

Čo je posttromboflebitické ochorenie žíl dolných končatín, liečba - liečba a chirurgia, priebeh PTFS, klasifikácia - bude podrobne popísané v našom článku.

Čo v tomto článku:

Vlastnosti kurzu a provokujúce faktory

Vývoj patologického procesu úplne závisí od "správania" krvnej zrazeniny, ktorá sa vytvorila v lúmeni postihnutej žily. Často trombóza končí čiastočnou alebo úplnou obnovou predchádzajúcej úrovne žilovej permeability. V ťažkých fotografiách však nie je vylúčené úplné zablokovanie venózneho lumenu.

V druhom týždni vzniku krvnej zrazeniny začne proces jeho postupnej resorpcie a nahradí lúmeny spojivovými tkanivami. Čoskoro sa zistí úplné alebo čiastočné zotavenie postihnutej oblasti žily. Zvyčajne trvá od 2 do 4 mesiacov.

Preto sa zistia zápalové a dystrofické poruchy štrukturálnej štruktúry tkanív, žila sa stáva ako "sklerotická trubica" a venózne chlopne úplne degradujú a potom sa zrútia. Stlačenie fibrózy sa vytvára okolo najviac postihnutej cievy.

Množstvo patologických procesov na dolných končatinách môže viesť k negatívnym následkom. Toto je presmerovanie biologickej krvi v nohách "zhora nadol". Súčasne pacient zvýšil venózny tlak v oblasti nohy, venózne ventily sa rozširujú abnormálne, prejavuje sa akútna forma venóznej insuficiencie. To vedie k sekundárnym komplikáciám a vyvstáva hlbšia nedostatočnosť žíl.

Hlavnou príčinou hlbokých žíl PTFB dolných končatín je anamnéza trombózy. Medzi provokujúce faktory patria:

 1. Tehotenstvo, generická aktivita;
 2. Ťažké zranenia vnútorných orgánov, zlomené nohy;
 3. Chirurgické zákroky;
 4. Ochorenie kŕčových žíl;
 5. Krvné patológie vedúce k abnormálnemu rastu krvných doštičiek;
 6. Obezita ktorejkoľvek fázy.

Posttromboflexický syndróm vedie k komplikáciám, niekedy aj k nevratnému charakteru. Pacient vyvinie statickú a dynamickú venóznu hypertenziu. To zhoršuje funkčnosť lymfatického systému - lymfovenná mikrocirkulácia je narušená a priepustnosť ciev sa zvyšuje.

Ak sa nelieči, pacient vyvinie žilový typ ekzému, sklerózu kože s léziou podkožného tkaniva. Na postihnutých tkanivách sa často vytvárajú trofické vredy.

Klinika a klasifikácia PTFS žíl dolných končatín

Postphlebitické ochorenie má určité znaky - prejavuje sa na začiatku patologického procesu. O klinike hovoria v prípadoch, keď choroba aktívne pokračuje.

Známky zahŕňajú opuch nôh, ktoré neprejdú dlhší čas. Na nohách sú siete pavúkov, siete. Pacienti sa sťažujú na kŕče v noci, únavu v nohách, ťažkosti, zníženú náchylnosť končatín.

Existuje taký príznak ako "leg vatnost". Po dlhom pobyte v stojacej polohe pacient jednoducho necíti končatiny, sotva sa pohybuje nohami. Táto vlastnosť sa vo večerných hodinách zvyšuje.

Tabuľka znázorňuje kliniku ochorenia v závislosti od stupňa poškodenia žíl dolných končatín:

 • Ťažkosť v končatinách, pocity "nečinnosti" - po fyzickej práci, státia;
 • Mierny edém členku;
 • Kŕče (krátka povaha, bolestivý syndróm je takmer neprítomný);
 • Vaskulárna sieť v postihnutej oblasti (nie vždy).
 1. Ťažké opuchy členku. Rozvíja sa nielen po fyzickej aktivite, ale aj v pokoji. Edém sa po odpočinku nezníži;
 2. Konštantná ťažkosť v končatinách, ktorá je sprevádzaná bolestivými pocitmi, zášklbami svalov;
 3. Kŕčové žily - cievy sa stávajú konvexné, navíjajú sa, na nohách sa objavujú uzliny modravého odtieňa;
 4. Kožné zmeny v postihnutej oblasti. Stane sa modrastou alebo hnedou farbou;
 5. Na koži nohy sa tvoria červené škvrny, objavujú sa mikrotrhly, rôzne vyrážky, je prítomný plač - rany sa dlho nezdravujú.
 • Ťažká bolesť, konštantný opuch končatín;
 • Na pozadí zmien v štruktúre kože tvoria trofické vredy - hlboké rany, ktoré prenikajú do hrúbky kože, niekedy ovplyvňujú svalové tkanivo. Veľkosti sú rozdielne. Najčastejšie sa objavujú na vnútornom povrchu holennej kosti;
 • Po uzdravení trofického vredu zostávajú hlboké jazvy s bielym odtieňom.

Počas obdobia kompenzácie môže byť celá opísaná klinika prítomná u pacienta. Keď sa objavia trofické vredy, indikuje to dekompenzáciu patológie. Často sú komplikované pridaním infekcie. Príznaky ochorenia nezávisia od pohlavia a silu prejavu spôsobuje závažnosť ochorenia.

Podľa kliniky sa choroba klasifikuje do foriem: opuchnuté-bolestivé, ulceratívne, kŕčové a zmiešané.

Metódy diagnostikovania posttrombotického ochorenia

Na diagnostikovanie post-tromboflebitického syndrómu lekársky špecialista môže iba vizuálne skontrolovať dolné končatiny. Používajú sa však ďalšie diagnostické metódy.

Umožňujú vám určiť stupeň porušenia venózneho odtoku, štádiu ochorenia atď., Čo vám umožňuje predpísať terapeutický priebeh.

Doporučujú sa nasledujúce diagnostické opatrenia:

Medzi hlavné metódy diagnostiky ochorenia patrí Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Môžu sa vykonávať mnohokrát. Nie sú škodlivé pre zdravie, sú informatívne, používajú sa na monitorovanie účinnosti liečby.

Všeobecné princípy liečby PTFS žíl

Posttromboflebitické ochorenie a kŕčové žily nemožno úplne vyliečiť a zbaviť sa patológií navždy. Preto sú hlavné ciele zamerané na zastavenie progresie ochorenia. Ak nie je pacient liečený, vždy sa objavujú komplikácie, ktoré často vedú k invalidite - skupina závisí od stupňa poškodenia dolných končatín.

Pacientovi sa odporúča nosiť kompresné bielizeň, obväzovanie končatín pomocou elastických obväzov. Tým sa eliminuje venózna hypertenzia. Je potrebná korekcia životného štýlu - denné cvičenie, chôdza, odvykanie od fajčenia, alkohol, zlé stravovacie návyky - nie je možné jesť mastné, vyprážané, pikantné atď.

Predpísané lieky, ktoré zlepšujú stav žilových stien, potláčajú zápalové procesy, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie v tabletkách alebo na injekciu. Liečebný režim zahŕňa aj miestne lieky. Pomáhajú urýchliť proces uťahovania trofických vredov, normalizovať krvný obeh v nohách.

Lieky na lokálnu liečbu:

Fyzioterapeutická manipulácia s PTFB je súčasťou komplexnej terapie. Na zvýšenie vaskulárneho tónu sa uskutočňuje intraorganická elektroforéza; lymfodrenážne masáž sa odporúča na zníženie lymfostázy.

Ak chcete zrýchliť proces obnovy, potrebujete miestnu darsonvalizáciu.

Chirurgická liečba

Potreba chirurgického zákroku PTFS je extrémne zriedkavá.

Tento moment je založený na skutočnosti, že účinnosť operácií je veľmi malá.

Vo väčšine prípadov chirurgia nepomôže zlepšiť stav pacienta, alebo sa to deje krátky čas.

V tabuľke sú uvedené typy operácií vykonávaných v posttromboflebitickom syndróme:

Boli ste diagnostikovaný PTFS - čo to je?

Posttromboflebitický syndróm (posttromboflexia, PTFB, PTFS) je komplex symptómov, ktorý sa vyvíja v dôsledku predchádzajúcej hlbokej venóznej trombózy dolných končatín. Ide o typický typ chronickej venóznej insuficiencie (CVI), ktorý sa prejavuje sekundárnymi kŕčovými žilami, pretrvávajúcim edémom, trofickými zmenami kože a podkožného tkaniva nohy. Podľa štatistiky v rôznych krajinách táto choroba trpí 1,5 - 5% populácie.

Tvorba posttrombotického syndrómu je spojená s osudom krvnej zrazeniny vytvorenej v lúmeni postihnutej žily.


Najčastejším výsledkom hlbokej žilovej trombózy je čiastočná alebo úplná obnova priechodnosti žily (recanalizácia) so stratou valvulárneho aparátu, menej časté úplné uzatvorenie jeho lumen (obliterácia). Proces resorpcie trombu s jeho nahradením spojivovým tkanivom (organizácia) začína od 2-3 týždňa od nástupu ochorenia a končí čiastočnou alebo úplnou rekanalizáciou žily od niekoľkých mesiacov po 3-5 rokov. V dôsledku zápalových dystrofických zmien sa žila premenila na tvrdohlavú sklerotickú trubičku so zničenými ventilmi.

Hrubé organické zmena ventily a žilovej steny vedú k abnormálnemu bočníka nadol (vertikálna reflux), značný tlak v žilách dolných končatín, rozširovať a rozvíjať valvulárnou insuficiencie perforačné žily (cesta prietoku krvi z povrchového žilového systému do hlbokých) zo sekundárnej transformácie a vývoj nedostatočnosť saphenóznej žily. Tak je statický (kvôli nižšej priepustnosti venóznej) a dynamické (z dôvodu zničenia ventilu a výskytu patologických krvných prúdov) žilová hypertenzia, čo vedie k zhoršeniu lymphovenous mikrocirkulácie, zvýšenie kapilárnej permeability, opuch tkaniva, skleróza, kožné a podkožného tkaniva ( lipodermatoskleróza), vývoj zápalových zmien v koži (venózny ekzém) a podkožného tkaniva (induktívna celulitída), kožná nekróza a častá tvorba tr fi c vredy.

Klinický obraz sa skladá z PTFB účinky chronickej žilovej nedostatočnosti rôzneho stupňa závažnosti a rozšírenie safenózní žily (zvýšená vaskulárne vzor alebo kŕčové žily), ktoré sa cez väčšinu funkcií pre zabezpečenie odtoku krvi z dolných končatín. Iba 12% pacientov v prvom roku ochorenia vykazuje znateľné príznaky. Toto číslo sa zvyšuje v priebehu niekoľkých rokov a vo veku 6 rokov dosahuje 40-48% a u 10% týchto pacientov je zistený trofický vred.

Výrazný edém končatín je jedným z prvých a hlavných príznakov PTFB. Vzniká v období akútnej venóznej trombózy, pretože dochádza k rekanalizácii lúmenu žily a vzniku kolaterálnych dráh, pričom odtok postupne regresuje, ale zvyčajne úplne nezmizne. Pre PTFB charakterizované rozvojom opuchu v distálnej ramená (holennej) a proximálny (stehná, s ileofemoralnoy lokalizácia trombózy), ktorý sa nikdy pozorovaná v edému rôznej etiológie.

Opuch v PTFB vyvíja ako v dôsledku svalovej zložky (a značný nárast objemu svalov lýtok alebo svalov poľa stehna), a vzhľadom k mäkké tkanivá, čo vedie k narušeniu anatomické usporiadanie končatiny (vyrovnávacia jamky okolo členkov, zadné opuchu nohy a tak ďalej.). Dynamika opuchov syndrómu PTFB nesie istú podobnosť k tomu kŕčové chorobe: vo večerných hodinách opuchu sa zvyšuje vďaka mäkké tkanivá - pacient hovorí, že "zníženie veľkosti topánok," vzhľad hlboké stopy ponožiek alebo golfu, zadné opuchy nôh, hladenie jamky okolo členkov, s stlačením na mäkké tkanivá nohy zostáva dlhodobo viditeľná dutina a po nočnom odpočinku sa zmenšuje, ale úplne úplne nezmizne.

Druhým najvýznamnejším príznakom PTFB je pocit ťažkosti a bolesti v postihnutej končatine, ktorý sa zhoršuje predĺženým pobytom v pevnej ortostáze (státie alebo sedenie bez pohybov v členkovom kĺbe). Bolesť sa ťahá, nudná, oblúka, len príležitostne intenzívna, upokojuje sa v polohe na ľavej strane s nohou zvýšenou. Často narúšané kŕčmi svalov lýtka pri dlhšom stoji a v noci. Niekedy nie sú v končatinách žiadne nezávislé bolesti, ale objavujú sa pri palpácii lýtkových svalov, pri lisovaní na vnútornej strane podrážky alebo pri stláčaní tkaniva medzi kosti holennej kosti.

V 65-70% prípadov sa vyvíjajú sekundárne kŕčové saphenózne žily (kŕčový syndróm). U väčšiny pacientov je typický typ voľnej expanzie bočných vetiev hlavných žilových kmeňov na dolnej časti nohy a chodidla. Relatívne zriedka pozorované expanzné kmeň BPV alebo MPV.

PTFB je jednou z hlavných príčin ťažkých a rýchlo progresívnych trofických porúch s včasným vývojom venóznych trofických vredov, ktoré sú zvyčajne lokalizované na typickom mieste - na vnútornom povrchu dolnej tretiny postihnutej končatiny nad vnútorným členkom. Ulcerácia predchádza inými trofickými zmenami: stmavnutie kože (hyperpigmentácia v dôsledku úniku červených krviniek a degenerácia), zhrubnutie kože (v dôsledku vývoja spojivového tkaniva na pozadí chronickej hypoxia), zápalové zmeny kože a podkožného väziva (žilová ekzém a indurativny celulitídy v dôsledku krvných stázy a výstup z kapilár aktivovaných leukocytov), ​​oblasti bielej atrofie (v dôsledku hlbokej degenerácie kože na pozadí chronických zápalových a dystrofických ochorení) - podrobnejšie e v časti CVI.

V závislosti od výskytu určitých symptómov existujú štyri klinické formy posttromboflexického syndrómu:

Diagnóza.

Okrem klinického obrazu, zlatý štandard pre diagnózu hlbokej žilovej trombózy, nasledovaný po trombotických zmien je ultrazvuku farebného mapovania toku krvi (UzACI triplex angioscanning), čo umožňuje vyhodnocovať nielen štrukturálne zmeny v žilách (priepustnosť, prítomnosť trombotických hmôt), ale aj jeho funkčné stavu (rýchlosť prietoku krvi, prítomnosť patologických krvných prúdov, konzistencia chlopní).

USAS v PTFB má niekoľko cieľov:

 • primárna diagnóza prítomnosti a veku posttrombotických zmien podozrivého PTFE;
 • dynamické monitorovanie stavu venózneho lôžka a priebeh rekanalizačného procesu od okamihu ukončenia progresie trombotického procesu;
 • vylúčenie recidivujúcej hlbokej žilovej trombózy, zvyčajne s malým klinickým obrazom; zhodnotenie stavu saphenóznych žíl a perforantov.

Liečbu.

Liečba posttromboflexného syndrómu je prevažne konzervatívna a zahŕňa tradičné opatrenia: elastickú kompresiu, korekciu životného štýlu, fyzioterapiu a gymnastiku, fyzioterapiu, farmakoterapiu zameranú na zmiernenie chronickej venóznej nedostatočnosti a prevenciu recidívy trombózy, lokálnu liečbu trofických porúch.

Prevencia hlbokej žilovej trombózy.

U všetkých pacientov s hlbokou žilovou trombózou sa preukázalo, že podstupujú priamu antikoagulačnú liečbu (heparín, fraxiparín, fondaparinux) alebo nepriame (warfarínové) antikoagulanciá. Dĺžka liečby sa určuje individuálne na základe príčin vzniku DVT a zachovania rizikových faktorov. Po výzve hlbokej žilovej trombózy (trauma, chirurgický zákrok, akútnym ochorením, predĺžené imobilizácia) doba antikoagulačnej terapie je asi 3 (v lokalizačným procese v žilách dolných končatín) až 6 (stehennej žily) mesiacov. V prípade idiopatickej trombózy (ktorej príčina nemožno stanoviť) by doba užívania antikoagulancií mala byť najmenej 6 mesiacov. Pri opakovanej trombóze musí byť prítomnosť potvrdenej trombofílie (ochorenia krvi s tendenciou k trombóze), rakoviny, implantácie trvalého filtru cava, antikoagulancia musí byť vykonaná na dobu neurčitú.

Posttromboflebitický syndróm: príčiny, symptómy a liečba

Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je chronická a ťažko liečiteľná venózna patológia, ktorá je spôsobená hlbokou venóznou trombózou dolných končatín. Táto ťažká forma chronickej žilovej nedostatočnosti sa prejavuje ťažkým edémom, trofickými poruchami kože a sekundárnymi kŕčovými žilami. Podľa štatistiky sa PTFS pozoruje u 1-5% populácie planéty, najprv sa prejavuje 5-6 rokov po prvej epizóde hlbokej venóznej trombózy dolných končatín a pozoruje sa u 28% pacientov s žilovými chorobami.

dôvody

Hlavnou príčinou PTFS je krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v hlbokých žilách. Vo väčšine prípadov sa trombóza všetkých žíl končí čiastočnou alebo úplnou lýzou krvnej zrazeniny, avšak v závažných prípadoch sa plavidlo úplne vyhladí a dôjde k úplnej bránovej obštrukcii.

Počnúc 2-3 týždňami tvorby krvnej zrazeniny dochádza k jej resorpcii. V dôsledku jeho lýzy a zápalu v cievke sa na žilovej stene objaví spojivové tkanivo. Neskôr žila stratí ventilový prístroj a stane sa podobnou sklerotickou trubicou. Vedľa takejto deformovanej nádoby sa vytvára paravasálna fibróza, ktorá stláča žilu a vedie k zvýšeniu intravenózneho tlaku, refluxu krvi z hlbokých žíl na povrch a závažnému porušovaniu žilovej cirkulácie v dolných končatinách.

V 90% prípadov majú tieto ireverzibilné zmeny negatívny vplyv na lymfatický systém a po 3-6 rokoch vedú k post-tromboflebitickému syndrómu. U pacientov sa vyskytuje výrazný edém, venózny ekzém, stuhnutie kože a podkožného tuku. V prípade komplikácií sa na postihnuté tkanivá tvoria trofické vredy.

Klinické formy posttromboflexického syndrómu

V závislosti od prítomnosti a závažnosti určitých príznakov sa môže posttrombotický syndróm vyskytnúť v nasledujúcich formách:

Počas post-thrombotického syndrómu existujú dva fázy:

 • I - hlboká žilová oklúzia;
 • II - rekanalizácia a obnovenie prietoku krvi cez hlboké žily.

Podľa stupňa hemodynamických porúch sa rozlišujú nasledovné štádiá:

Hlavné príznaky

Pacient, ktorý si všimol niektorý z nasledujúcich príznakov, by mal ihneď konzultovať s lekárom na dôkladné vyšetrenie, diagnózu a účel liečby:

 1. Vzdelávanie na koži nôh tuberkulóz v určitých oblastiach žíl, retikulov a pavúkov.
 2. Dlhý a ťažký edém.
 3. Pocit únavy a ťažkosti v nohách.
 4. Epizódy záchvatov.
 5. Znížená citlivosť v dolných končatinách.
 6. Pocit necitlivosti a "wadded" nohy, zhoršené pri chôdzi alebo dlhšie stojace v stojacej polohe.

Klinický obraz

Vo väčšine prípadov sa edémový syndróm u PTFS podobá vo svojom priebehu opuchu, ku ktorému dochádza pri kŕčových žilách. Môže sa vyvinúť ako dôsledok porúch v odtoku tekutiny z mäkkých tkanív, porúch v obehu lymfy alebo v dôsledku svalového napätia a nárastu ich veľkosti. Približne 12% pacientov s hlbokou žilovou trombózou vidí tento príznak jeden rok po nástupe choroby a po šiestich rokoch dosiahne tento počet 40-50%.

Pacient si začína všimnúť, že koža v dolnej oblasti nohy sa stane na konci dňa. V tomto prípade sa pozoruje veľký opuch na ľavej nohe. Ďalej môže opuch rozšíriť na oblasť členku alebo stehna. Pacienti si často všimnú, že nemôžu pripevniť zips na svoje topánky a topánky začnú stláčať nohu (najmä večer) a po pritlačení prsta na oblasť opuchu na koži je tu fosa, ktorá nie je dlho natiahnutá. Keď nosíte ponožky alebo golf s tesnou elastickou stopou na nohách.

Ráno sa zvyčajne zhoršuje opuch, ale úplne nezmizne. Pacient neustále cíti ťažkosti, stuhnutosť a únavu v nohách, a keď sa pokúšate "vytiahnuť" nohu, dostanete tupú a tupú bolesť oblúkového charakteru, ktorá sa zhoršuje predĺženým pobytom v jednej pozícii. So zvýšenou polohou dolnej končatiny bolesť ustúpi.

Niekedy je výskyt bolesti sprevádzaný kŕčmi. Zvlášť často sa to prejavuje pri chôdzi dlhý čas, v noci alebo počas dlhého pobytu v nepohodlnej polohe. V niektorých prípadoch pacient nepozoruje bolesť a cíti sa len pri palpovaní nohy.

U 60-70% pacientov s progresívnym post-tromboflebitickým syndrómom sa objavujú opakujúce sa kŕčové žily. Vo väčšine prípadov sú rozšírené bočné hlboké žily hlavných žilových kostí nohy a dolnej končatiny a rozšírenie štruktúry kmeňov veľkej a malej saphenóznej žily sa pozoruje oveľa menej často. Podľa štatistík sú trofické vredy pozorované u 10% pacientov s posttromboflexitickým syndrómom, ktoré sú častejšie lokalizované na vnútornej strane členku alebo na dolných končatinách. Ich vzhľad predchádza výrazné trofické poruchy kože:

 • koža tmavne a hyperpigmentovaná;
 • sa objavia pečate;
 • v hlbokých vrstvách podkožného tuku a na povrchu kože sa pozorujú príznaky zápalu;
 • pred vznikom vredov sa stanovujú belavé škvrny atrofovaných tkanív;
 • Trofické vredy sú často sekundárne infikované a trvajú dlho.

diagnostika

Spolu s vyšetrením pacienta a množstvom funkčných testov (Delbe-Perthes, Pratt atď.) Sa na diagnostiku post-tromboflebitického syndrómu používa technika ultrazvukového angioskovania s farebným mapovaním prietoku krvi. Práve táto metóda výskumu umožňuje lekárovi určiť postihnuté žily s vysokou presnosťou, zistiť prítomnosť krvných zrazenín a vaskulárnu obštrukciu. Tiež špecialista môže určiť účinnosť ventilov, rýchlosť prietoku krvi v žilách, prítomnosť abnormálneho prietoku krvi a posúdiť funkčný stav ciev.

Keď sa zistí poškodenie iliakálnych alebo femorálnych žíl, preukáže sa, že pacient vykoná panvovú flebografiu alebo fleboscintigrafiu. Taktiež môže byť preukázané, že okluzívna pletyzmografia a ultrazvuková fluometria posúdia charakter hemodynamického poškodenia u pacientov s PTFS.

liečba

Post-tromboflexický syndróm a súbežná chronická venózna insuficiencia sa nedajú úplne vyliečiť. Hlavné ciele liečby sú zamerané na maximálne spomalenie progresie ochorenia. Na to môžete požiadať:

 • kompresná terapia: nosenie kompresného spodného prádla a bandáž končatiny elastickými bandážami na odstránenie venóznej hypertenzie;
 • korekcia životného štýlu: dostatočná fyzická aktivita, odmietanie zlých návykov a korekcia výživy;
 • liečebná terapia: užívanie liekov, ktoré môžu zlepšiť stav žilových stien, prispievajú k eliminácii zápalového procesu a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • lieky na lokálnu liečbu: použitie masti, krémy a gély, ktoré podporujú hojenie trofických vredov a normalizáciu krvného obehu;
 • fyzioterapia: prispieva k normalizácii krvného obehu v končatine a zlepšuje metabolické procesy v pokožke;
 • chirurgická liečba: zameraná na prevenciu embolizácie trombov a šírenie patologického procesu na iné žilové cievy, spravidla PTFS techniky používajú radikálne postupy.

Konzervatívna liečba sa používa s priaznivou dynamikou ochorenia a prítomnosťou kontraindikácií pre výkon operácie.

Kompresná terapia

Pacientom s chronickou venóznou insuficienciou a trofickými vredmi sa odporúča, aby počas liečby používali bandáž končatiny elastickými bandážami alebo aby nosili kompresné ponožky, pančuchy alebo pančuchy. Účinnosť kompresnej terapie je potvrdená dlhodobými klinickými štúdiami: u 90% pacientov jej dlhodobé užívanie umožňuje zlepšiť stav žíl končatín a u 90-93% pacientov s trofickými vredmi dochádza k rýchlejšiemu hojeniu poškodenej kože.

Spravidla sa v počiatočných štádiách ochorenia pacientovi odporúča používať elastické obväzy na bandážovanie, ktoré umožňujú udržanie požadovanej úrovne kompresie v každom danom klinickom prípade. Keď sa stav pacienta stabilizuje, lekár mu odporúča nosiť kompresný úplet (obvykle ponožky).

Pri indikáciách na použitie stláčacieho tričká triedy III môže byť pacientovi odporúčané používať špeciálnu sadu Saphenmed ucv. Ktorú tvoria dve golfové ihriská, ktoré na úrovni členku vytvárajú celkový odpočinkový tlak 40 mm. Štruktúra materiálu vnútorného chovu obsahuje zložky rastlín, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu toku regeneračných procesov a majú tonický účinok na žily. Ich použitie je pohodlné a skutočnosť, že výrobky sa ľahko nosia a jedno z golfových ihrísk môže byť odstránené počas nočného spánku, aby sa znížil nepohodlie.

Niekedy nosenie bandáže z elastických obväzov alebo predmetov vyrobených z kompresného úpletu spôsobuje pacientovi značné nepohodlie. V takýchto prípadoch lekár môže pacientovi odporučiť uloženie obväzu špeciálnych zinku obsahujúcich nepružných obväzov od nemeckého výrobcu Varolast. Sú schopní vytvoriť nízku kompresiu v pokoji a vysokú fyzickú aktivitu. To úplne eliminuje pocity nepohodlia, ktoré je možné pozorovať pri konvenčných kompresných liečebných postupoch a zabezpečuje elimináciu pretrvávajúcich žilových opuchov. Varolastické obväzy sa tiež úspešne používajú na liečbu otvorených a dlhodobých trofických vredov. Obsahujú zinkovú pastu, ktorá stimuluje tkanivá a urýchľuje proces ich regenerácie.

Pri závažnom posttromboflebitickom syndróme, progresívnom venóznom lymfedému a dlhodobo liečivých trofických vredoch sa môže použiť metóda pneumatickej prerušovanej kompresie na kompresnú terapiu, ktorá sa uskutočňuje pomocou špeciálneho zariadenia pozostávajúceho z ortuti a vzduchových komôr. Toto zariadenie vytvára intenzívnu sekvenčnú kompresiu na rôznych častiach dolnej končatiny.

Oprava životného štýlu

Všetkým pacientom s posttromboflexickým syndrómom sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Pravidelné sledovanie na phlebologistovi alebo vaskulárnom chirurgovi.
 2. Obmedzenie telesnej aktivity a racionálne zamestnanie (neodporúča sa práca spojená s dlhodobým pobytom, tvrdá fyzická práca, práca v podmienkach nízkej a vysokej teploty).
 3. Odmietanie zlých návykov.
 4. Cvičenia s dávkovaním fyzickej aktivity podľa odporúčania lekára.
 5. Dodržiavanie diéty, čo znamená vylúčenie potravín a potravín z potravy, ktoré prispievajú k zhrubnutiu krvi a spôsobujú poškodenie ciev.

Liečba

Na liečenie chronickej venóznej insuficiencie, ktorá sprevádza posttrombotický syndróm, sa používajú lieky na normalizáciu reologických parametrov a mikrocirkulácie, na ochranu cievnej steny pred poškodzujúcimi faktormi, na stabilizáciu funkcie lymfatickej drenáže a na zabránenie uvoľňovania aktivovaných leukocytov do okolitých mäkkých tkanív. Drogová terapia by sa mala uskutočňovať s trvaním, ktoré trvá približne 2 až 2,5 mesiaca.

Ruská flébológia odporúča režim liečby pozostávajúci z troch po sebe idúcich etáp. V štádiu I, ktorého trvanie je približne 7 až 10 dní, sa používajú lieky na parenterálne podávanie:

 • dezagreganty: Reopoliglyukin, Trental, Pentoxifylline;
 • antioxidanty: vitamín B6, emoxipín, tokoferol, mildronát;
 • nesteroidné protizápalové lieky: Ketoprofen, Reopirin, Dikloberl.

V prípade tvorby troficky hnisavých vredov pacientovi, po uskutočnení plodín na flóre, sú predpísané antibakteriálne lieky.

V druhej fáze liečby je spolu s antioxidantmi a antiagregačnými látkami predpísaný:

 • Reparants: Solkoseril, Actovegin;
 • polyvalentná flebotonika: Detraleks, Vazoket, Phlebodia, Ginkor-fort, Antistax.

Trvanie tohto štádia liečby je určené individuálnymi klinickými prejavmi a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 4 týždňov.

V tretej fáze farmakoterapie sa pacientovi odporúča užívať viacvalentnú flebotoniku a rôzne lieky na lokálne použitie. Trvanie ich prijatia je najmenej 1,5 mesiaca.

Tiež v liečebnom režime môžu byť zahrnuté ľahké fibrinolytiká (kyselina nikotínová a jej deriváty), diuretiká a látky, ktoré znižujú agregáciu krvných doštičiek (aspirín, dipyridamol). V prípade trofických porúch sa odporúčajú antihistaminiká, Aevit a Pyridoxine a pri príznakoch dermatitídy a alergických reakcií sa poraďte s dermatológa s cieľom ďalšieho liečenia.

Lieky na lokálnu liečbu

Spolu s liečivami na vnútorné použitie sú pri liečbe posttromboflexického syndrómu aktívne používané prostriedky na lokálnu expozíciu vo forme masti, krémy a gély, ktoré majú protizápalový, flaboprotektívny alebo antitrombotický účinok:

 • Masť s heparínom;
 • Troxerutínové a rutozidové masťové formy;
 • Lioton;
 • Venobene;
 • indovazin;
 • Venitan;
 • troksevazin;
 • venoruton;
 • Cyclo 3 krém a ďalšie.

Lieky s rôznymi účinkami sa majú používať v pravidelných intervaloch počas dňa. Nástroj sa musí aplikovať na predčistenú pleť ľahkými masážnymi pohybmi niekoľkokrát denne.

fyzioterapia

Rôzne fyzioterapeutické postupy sa môžu aplikovať v rôznych štádiách liečby posttromboflexického syndrómu:

 • na tonizáciu žíl: intraoranálna elektroforéza s použitím venotoniky;
 • na zníženie lymfóza: segmentálna vakuová terapia, elektroforéza s proteolytickými enzýmami, lymfatická drenážna masáž, magnetoterapia LF;
 • na defibrotizáciu: elektroforéza s defibróznymi prípravkami, jód-brómové a radónové liečebné kúpele, ultrazvuková terapia, peloidoterapia;
 • na korekciu autonómneho nervového systému: sufradiaca, diadynamická terapia, magnetoterapia HF;
 • urýchliť regeneráciu tkanív: LF magnetoterapia, lokálna darsonvalizácia;
 • pre hypokoagulačný účinok: elektroforéza s antikoagulačnými prípravkami, infračervená laserová terapia, kúpele so sírovodíkom a chloridom sodným;
 • na stimuláciu svalovej vrstvy venóznych stien a na zlepšenie hemodynamiky: pulzná magnetická terapia, terapia ampulpulzou, diadynamická terapia;
 • na elimináciu hypoxie tkaniva: kyslíková baroterapia, ozónové kúpele.

Chirurgická liečba

Na liečbu posttromboflexného syndrómu sa môžu aplikovať rôzne typy chirurgických zákrokov a indikácie pre konkrétnu techniku ​​sa určujú striktne individuálne v závislosti od klinických a diagnostických údajov. Medzi nimi sú najčastejšie vykonávané intervencie na komunikačných a povrchných žilách.

Vo väčšine prípadov možno vykonať chirurgickú liečbu po obnovení prietoku krvi v hlbokých, komunikačných a povrchových žilových cievach, čo sa pozoruje po úplnej rekanalizácii. V prípade neúplnej rekanalizácie hlbokých žíl môže operácia na subkutánnych žilách viesť k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta, pretože počas zásahu sú vylúčené cesty žilového odtoku.

V niektorých prípadoch sa na opravu poškodených a zničených žilových chlopní môže použiť metóda založená na vytvorení extravazálneho ventilu v popliteálnej žile. Jej podstatou je napodobenie nejakého druhu ventilového mechanizmu, ktorý počas chôdze stláča postihnutú popliteálnu žilu. Aby sa to stalo, chirurg počas chirurgického zákroku strihal úzky pás s nohou z tenkej svalovej šľachy, vedie ju medzi popliteálnu žilu a tepnu a fixuje ju na šľachu bicepsu stehna.

Pri porážke oklúzie iliakálnych žíl sa môže vykonať operácia Palma, ktorá zahŕňa vytvorenie suprapubického posunu medzi postihnutou a normálne fungujúcou žilou. Ak je to potrebné, posilní sa aj venózny prietok krvi, táto technika môže byť doplnená zavedením arteriovenóznych fistúl. Hlavnou nevýhodou operácie palmy je vysoké riziko opätovného zrážania ciev.

V prípade oklúzie žíl vo femorálno-popliteálnom segmente sa po odstránení postihnutej žily môže vykonať posun odľahlej oblasti pomocou autovražedného štepu. Ak je to potrebné, môžu sa vykonať zákroky na resekciu rekanalizovaných žíl na odstránenie refluxu krvi.

Aby sa eliminovala venózna hypertenzia, stagnácia krvi a retrográdny krvný prietok počas expanzie subkutánnej a dokončenej rekanalizácie hlbokých žíl pacientovi, môže byť vhodné vykonať takúto operáciu voľby ako je safenektomia s ligáciou Kokket, Felder alebo Linton komunikačných žíl. Po prepustení pacienta, ktorý prešiel takým chirurgickým zákrokom, pacient musí neustále absolvovať profylaktické kurzy liečebného a fyzioterapeutického ošetrenia z nemocnice, nosiť kompresný úplet alebo vykonávať bandážovanie nohy elastickými bandážami.

Väčšina flebológov a angiosurgeonov považuje zlyhanie poškodeného ventilového aparátu žíl za hlavnú príčinu vzniku posttromboflexického syndrómu. V tomto ohľade sa už mnoho rokov uskutočňuje vývoj a klinické skúšky nových metód korigovania chirurgického zákroku venóznej insuficiencie, ktoré sú zamerané na tvorbu umelých extra- a intravaskulárnych chlopní.

V súčasnej dobe boli navrhnuté mnohé metódy na korekciu zostávajúcich postihnutých venóznych chlopní a ak nie je možné obnoviť existujúce ventilové zariadenie, môže sa uskutočniť transplantácia zdravých žíl s ventilmi. Spravidla sa táto technika používa na rekonštrukciu segmentov popliteálnej alebo veľkej saphenóznej žily a ako materiál na transplantáciu sa považuje axilárna žila s ventilmi. Táto operácia sa úspešne dokončila približne u 50% pacientov s posttromboflebitickým syndrómom.

Na obnovenie ventilu popliteálnej žily, ktorý pozostáva z fluoroplastickej špirály, meandrových helixov nitinolu, metódy ligatúry a intravenóznej valvuloplastiky, sa môže použiť aj extravazálny Vedensky korektor. Zatiaľ čo sa tieto metódy chirurgickej liečby posttromboflebitického syndrómu vyvíjajú a nedoporučujú sa na ich rozšírenie.

Post-tromboflebitický syndróm: čo je PTFS dolných končatín a ako liečiť patológiu

Post-tromboflebitický syndróm je diagnostikovaný u 10% pracujúcej populácie, najmä v rozvinutých krajinách. Je považovaná za najbežnejšie periférne vaskulárne ochorenie. PTFS je druh sekundárnej venóznej nedostatočnosti rôznych lokalizácií, ale častejšie sú ovplyvnené žily dolných končatín.

Čo je PTFS dolné končatiny

Post-tromboflebitický syndróm (PTFS) je patológia, ktorá sa vyvíja u pacientov, ktorí mali hlbokú žilovú trombózu. Syndróm sa vyskytuje ako sekundárny prejav ochorenia. Po ukončení tvorby trombov (pod vplyvom liečby alebo samostatne) je obnova žilového odtoku v nádobe, čo vedie k zničeniu alebo poškodeniu žilového ventilu jej steny zvyšky tromby.

Termín "posttromboflebitický syndróm" bol prvýkrát použitý na začiatku 20. storočia. Dnes má mnoho názvov - komplex trombotických príznakov, chronickú venóznu insuficienciu, posttrombotickú chorobu.

Predpokladá sa, že post-trombotické syndróm - súhrnný termín, ktorý kombinuje hemodynamické poruchy rôznym stupňom zložitosti a rôzne lokalizácie (bedrové žily, žilová intrarenální cievne oddelí, žily stehennej a holennej kosti). Vyskytuje sa v dôsledku trombózy a po zápale vnútornej steny hlbokých žíl dolných končatín.

Vývoj syndrómu sa vyskytuje v dvoch fázach:

 1. Oklúzia (zablokovanie plavidla). Pozorované dodatočné vytvrdnutie cievy a rast spojivového tkaniva.
 2. Rekapitalizácia (odtok zotavenia). Vytvárajú sa kanály rôznych priemerov a tvarov, trombus nie je úplne rekanalizovaný. To nielen zvyšuje tvorbu spojivového tkaniva, ale navyše vedie k zničeniu ventilov žíl.
Schéma vývoja posttromboflexického syndrómu: krvná zrazenina, ktorá sa vytvorila, vyvolá proliferáciu spojivového tkaniva okolo neho a zničenie ventilu cievy

Klasifikácia chorôb

Existujú nasledujúce formy syndrómu:

 • kŕčové žily;
 • edematous;
 • induratum;
 • induratum-vred.

Podľa stupňa hemodynamických porúch môže byť syndróm v nasledujúcich fázach:

 • kompenzácia (bez narušenia výživy mäkkých tkanív a tvorby vredov);
 • dekompenzácia (sú prítomné trofické zmeny).

Príčiny a faktory vývoja

Hlavnou príčinou posttromboflexického syndrómu je krvná zrazenina. Práve jeho prítomnosť v hlbokých žilách, napríklad v správnom popliteal, vedie k deformácii cievy, zmenám prietoku krvi a nárastu intravenózneho tlaku. Takéto porušenia po určitom čase spôsobujú príznaky ochorenia a zhoršenie stavu pacienta.

Živý klinický obraz sa vyskytuje 5-6 rokov po akútnej flebotrombóze. Len u 10% pacientov sa príznaky PTFS objavia za rok.

Medzi faktory, ktoré vedú k rozvoju PTFS, patria:

 • tehotenstvo a pôrod;
 • zranenia vnútorných orgánov a zlomeniny končatín;
 • operatívne intervencie;
 • varikózna choroba hlbokých žíl dolných končatín;
 • krvné poruchy charakterizované zvýšeným počtom krvných doštičiek;
 • obezita.

Čo je a ako nebezpečné je flebotrombóza - video

Symptómy posttromboflebitického syndrómu u mužov a žien

Takmer každá pätina trpiaci PTFS, počiatočné štádiá ochorenia sa vyskytujú bez viditeľných prejavov. Následne vznikajú subjektívne pocity žilovej nedostatočnosti:

 • pocit ťažkosti v nohách a únava, najmä po tom, čo ste boli v stojacej alebo sedacej polohe;
 • pocit bolesti a bolesti v končatinách, ktoré sa zhoršujú v polohe na chrbte so zdvihnutou nohou;
 • edém, ktorý sa môže rozšíriť na celú končatinu;
 • kŕče;
 • prítomnosť rozšírenej a deformovanej žilovej siete v oblasti stehna alebo stehna, pubis, predná brušná stena;
 • prítomnosť dermatitídy, pigmentových škvŕn, trofických vredov a ich bolesti;
 • závažné svrbenie a peeling.

Intenzita opuchu závisí od úrovne telesnej aktivity.

V kompenzačnom období sú všetky tieto príznaky, okrem vredov, možné, pretože trofické zmeny (poruchy príjmu potravy) už hovoria o dekompenzácii procesu. Príznaky ochorenia sú rovnaké u mužov a žien, ale intenzita ich prejavu závisí od formy patológie.

Kŕčová forma

Táto forma posttrombotického syndrómu je charakterizovaná prítomnosťou kŕčových žíl dolných končatín, čo je príčinou vývoja syndrómu. Pozoruje sa:

 • ťažkosť v nohách po cvičení;
 • mierne zmeny na koži (koža sa stáva bledá, suchá);
 • vypadávanie vlasov v dolných končatinách;
 • opuch dolných končatín;
 • bolesť a pocit plnosti, prechádza po odpočinku, keď sú nohy zdvihnuté.

Často choroba začína na pozadí kŕčových žíl a akútnej žilovej trombózy, ktorú pacienti nezaznamenali.

Kardiostimulózna PTFS je jednou z najbežnejších odrôd syndrómu.

Oteklý tvar

V tejto forme syndrómu stále nie sú žiadne nutričné ​​poruchy tkanív. Otoky s rôznou lokalizáciou a bolesťou, dokonca aj v pokoji, sú považované za charakteristické. V tomto štádiu ochorenia dochádza k neúplnému zotaveniu venózneho odtoku, čo ďalej vedie k deformácii ventilového zariadenia a vzniku závažnejších prejavov ochorenia.

Edém v PTFS vedie k podvýžive mäkkých tkanív a dochádza v dôsledku stagnácie v žilovom lôžku.

Indukčná forma

Kožná indukcia sa prejavuje tmavými škvrnami, deskvamáciou, zhutnením kŕčových uzlín na pozadí výrazného edému a bolesti. Trofej (výživa) mäkkých tkanív je narušená, objavujú sa príznaky zápalu (sčervenanie, lokálne zvýšenie teploty) a subkutánne tukové tkanivo sa stáva tenšie. Pacienti sa často sťažujú na kŕče. Ventilové zariadenie je deformované, čo je dôvodom, prečo k týmto zmenám dochádza.

Indukcia končatiny sa prejavuje podvýživou mäkkých tkanív a vznikom zápalu.

Induračná ulceratívna forma

Indukčná forma posttromboflexického syndrómu sa hladko transformuje na induktívne-ulceratívny. Konštantný zápal v mäkkých tkanivách a reabsorpcia toxínov v dôsledku stagnácie venóznej krvi prispievajú k vzniku trofických vredov na vnútornej strane členku alebo dolnej končatiny. Sú náchylní na sekundárnu bakteriálnu infekciu a dlhý priebeh ochorenia. Okrem lokálnych zmien môže byť indukčne ulceratívna forma PTFS sprevádzaná komplexom symptómov všeobecnej intoxikácie: zvýšená telesná teplota, slabosť, silná bolesť.

Indurativne ulceratívna forma PTFS je charakterizovaná lokálnymi zmenami vo forme trofických vredov a všeobecnými symptómami.

Dlhodobý priebeh posttromboflexického syndrómu, bez ohľadu na formu ochorenia, môže byť komplikovaný narušením lymfatickej drenáže a tvorbou lymfedému.

Lymphedém je hustý edém, ktorý spôsobuje erysipela končatiny.

Jednou z príčin lymfedému je posttromboflebitický syndróm.

Diferenciálna diagnostika PTFS

Post-tromboflebitický syndróm sa musí odlišovať od chorôb, ktoré majú podobné príznaky:

 1. Vrodená arteriovenózna fistula. Líši sa od nárastu PTS objemu končatín a na dĺžku, obsahuje viac kŕčové žily a zmeny v zásobe mäkkých tkanív vedie k vzniku tmavých škvŕn na nohy typu "geografickej mape". Pri vrodených arteriovenóznych fistulách sa na pokožke končatín pozoruje nadmerný rast vlasov.
 2. Primárne kŕčové žily. Pacient si nevyžaduje predchádzajúcu akútnu flebotrombózu alebo tromboflebitídu.
 3. Zlyhanie srdca alebo obličiek. S týmito patológiami sa opuch pozoruje na dvoch končatinách súčasne, neexistuje žiadny bolestivý syndróm a trofické zmeny v nohách.

Diagnostické štúdie na PTFS

Diagnóza posttromboflebitického syndrómu sa potvrdí po všeobecnom vyšetrení, funkčných testoch a niekoľkých inštrumentálnych postupoch.

Funkčné testy - tabuľka

Inštrumentálne diagnostické metódy

Pre presnejšiu diagnostiku ochorenia a určenie lokalizácie patologického procesu pomocou iných metód výskumu:

 1. Rôntgenová kontrastná flebografia je najspoľahlivejšou metódou vyšetrovania. Kontrastná látka sa vstrekne do žily a stanoví sa jej distribúcia v celej sieti, stanovia sa vnútorné obrysy žilovej cievy, určia sa defekty plnenia a lokalizácia oblastí s krvnými zrazeninami.
 2. Radionuklidová flebografia - do žilového systému je zavedený radionuklidový prvok, ktorý je pre pacienta bezpečný. Metóda umožňuje odhadnúť rýchlosť a povahu venózneho odtoku.
 3. Ultrazvuková angiografia pomocou ultrazvuku určuje rozsah poškodenia miesta, prítomnosť a povahu trombotických hmôt, stav ventilov a patologický reflux (návrat krvného refluxu) do žilovej cievy.
 4. Flebomanometria je ďalšou diagnostickou metódou, ktorá meria intravenózny tlak.

Liečba posttromboflebitického syndrómu

Lekárska taktika pre túto chorobu zahŕňa nielen farmakoterapiu, ale aj použitie fyzioterapie, zmeny životného štýlu, množstvo fyzických cvičení, ktoré pomôžu predchádzať vzniku vážnych komplikácií a potrebe chirurgických zákrokov.

Liečba

Užívanie liekov pomáha zlepšovať stav žilových ciev, zmierňuje bolesť a znižuje zrážanlivosť krvi.

Pre toto použitie:

 • dezagreganty - látky, ktoré znižujú riziko spájania krvných doštičiek a tvorby krvných zrazenín (Aspirín, Cardiomagnyl, Curantil);
 • flebotonika - lieky, ktoré zlepšujú stav žilovej steny a jej ventilov (Detralex, Phlebodia, Vazoket);
 • antikoagulanciá spolu s protidoštičkovými látkami zabraňujú krvným zrazeninám a zlepšujú rýchlosť toku krvi v cievach (warfarín, heparín, enoxiparín);
 • Nesteroidné protizápalové lieky - výrazne znižujú bolesť a ovplyvňujú zápalový proces (ibuprofén, Nimesil, ketoprofén, diklofenak, voltaren);
 • diuretiká - pomáhajú znížiť edémy a žilové kongescie (Furosemid, Lasix);
 • miestne prostriedky vo forme masti a gélu, ktoré pomáhajú eliminovať symptómy a zmierňujú stav pacienta (masť Heparin, Lioton, Indovazin, Troxevasin).

Vzhľadom na to, že diuretiká vedú k eliminácii draslíka z krvi, mali by sa opiť spolu s liekmi, ktoré doplňujú zásoby tohto stopového prvku v tele (Asparkam, Panangin).

Lieky na liečbu PTFS - foto

Oprava životného štýlu

Životný štýl ovplyvňuje aj priebeh posttromboflebitického syndrómu. Ľudia s touto diagnózou potrebujú:

 1. Jedzte dietetické potraviny, odmietajte mastné jedlá, múku a alkohol a tiež neberte bujóny chokeberry a divokej ruže, aby sa zvýšila zrážanlivosť krvi. V strave by malo prevládať zeleninu a ovocie, mali by sa uprednostňovať morské plody, olivový olej, orechy.
 2. Dávkovanie fyzickej aktivity a pri výbere práce by sa malo pamätať na to, že pacient s PTFS nemôže byť dlhodobo držaný na nohách alebo v sede, ako aj pri vysokých a nízkych teplotách.
 3. Prestaňte fajčiť.
 4. Pravidelne podstupujú kontrolu u vaskulárneho chirurga.

Kompresná terapia

Použitie kompresného punčochového oblečenia (bandáže, ponožky, pančuchy) znižuje žilovú hypertenziu v povrchových tkanivách nohy a nohy a tiež ovplyvňuje funkciu lymfatickej drenáže. Materiály na kompresiu sú prezentované v dvoch formách - preventívnych a liečebných. Pri výbere lekárskych ponožiek alebo pančúch je potrebné dbať na triedu kompresie, ktorá je uvedená v mm. Hg. Článok a nie dená. U takmer 100% pacientov zlepšuje kompresná liečba stav žíl a hojenie trofických vredov. Trieda kompresie pleteniny by sa mala vybrať na základe prejavov venóznej nedostatočnosti.

Kompresný elastický odev prispieva k normalizácii stavu žíl a urýchľuje hojenie trofických vredov

Výber kompresného úpletu - stôl

 • počiatočná lézia saphenóznych žíl (žilové žily, retikulárne kŕčové žily);
 • syndróm ťažkých nôh.
 • kŕčové žily bez trofických porúch;
 • žilnej nedostatočnosti počas tehotenstva.
 • posttrombotická choroba;
 • lymfatická nedostatočnosť;
 • trofické poruchy kože nohy.
 • vrodené anomálie žilového systému;
 • sekundárny lymfedém.

Terapeutická telesná výchova a fyzioterapia na PTFS

Terapeutické cvičenie sa prejavuje v kŕčových a edematóznych formách posttromboflebitického syndrómu iba pod dohľadom lekára, pretože v induračných a induktívnych ulceratívnych štádiách je cvičenie prísne zakázané pacientom.

Fyzioterapeutické postupy sú zamerané na:

 • zlepšenie steny žíl - elektroforéza s venotonikou;
 • zlepšovanie lymfatickej drenáže - lymfatická drenážna masáž, vákuová terapia, LF magnetoterapia;
 • zníženie tvorby spojivového tkaniva - radónové liečebné kúpele, ultrazvukové terapie, elektroforéza;
 • zlepšenie rýchlosti krvného prietoku - elektroforéza s antikoagulanciami, infračervené ožarovanie, kúpele so sírovodíkom;
 • posilnenie svalovej vrstvy a ventilového aparátu - impulzívna magnetická terapia, diadynamická liečba.

Chirurgická liečba

Chirurgický zákrok je indikovaný na obnovenie ventilového zariadenia a elimináciu trombotického procesu. V závislosti od stupňa poškodenia mäkkého tkaniva sa vykonáva buď otvorená operácia alebo mikrochirurgická intervencia. Nie sú však vymenovaní skôr ako tri mesiace po odstránení trofických porúch a vredov.

Ak sa po vykonaní ultrazvuku ciev zistí, že výtok krvi nastáva v dôsledku jeho vypustenia do povrchových žíl, potom sa odstránia a hlboký žilový systém sa posunie, prietok krvi a poškodené ventily sa obnovia.

Tradičné metódy liečby

Metódy tradičnej medicíny môžu byť použité len ako doplnková liečba, aby sa znížili príznaky PTFS v počiatočných štádiách ochorenia. Napríklad:

 1. Hirudoterapia (liečba pijavicou) sa používa na zlepšenie rýchlosti odtoku a mikrocirkulácie veno. Hirudin, ktorý je vylučovaný slinami pichania, znižuje zrážanie krvi a má deštruktívny účinok na trombus.
 2. Na zníženie opuchu a bolesti sa používajú vody s morskou soľou v pomere 1 polievková lyžica. l. na 1 liter vody, ktorá sa má meniť 3-4 krát denne.
 3. Zdrojom prírodného Aspirínu je malina, takže sa môže používať ako čerstvý, tak vo forme džemu na čaj.
S kousnutím pijavice vylučuje hirudin, ktorý vstupuje do krvného riečišťa a znižuje jeho schopnosť zrážať sa.

Prognóza, komplikácie a následky PTFS

Prognóza absolútnej obnovy je nepriaznivá. Choroba nemôže byť úplne vyliečená. Ale správne zvolená terapia, implementácia všetkých odporúčaní umožňuje dosiahnuť stabilnú remisiu.

Posttromboflebitický syndróm s trofickými vredmi môže byť komplikovaný pridaním bakteriálnej infekcie. Nie tak často, ale dochádza k venóznej gangréne. Prítomnosť ohniska chronického zápalu v tele vedie k narušeniu imunitného systému a alergizácii.

Post-trombotická choroba postupom času postupuje a vedie k pretrvávajúcemu postihnutiu.

Prevencia PTFS

Predchádzanie vzniku posttromboflexického syndrómu má zabrániť tvorbe flebotrombózy. Pre to potrebujete:

 • zdržať sa zlých návykov (fajčenie, alkohol, prejedanie);
 • včasná liečba kŕčových žíl;
 • bojovať proti sedavému životnému štýlu;
 • postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Najlepšou liečbou pre posttromboflexný syndróm je jeho prevencia: včasná kontrola trombózy, aktívneho životného štýlu a správnej výživy. Pacienti, ktorí prekonali hlbokú žilovú trombózu, potrebujú protidoštičkové lieky a antikoagulanciá. Trvanie kurzu určuje ošetrujúci lekár. Berú do úvahy komorbidity a ďalšie rizikové faktory na zabránenie vývoja PTFS.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ventily v ľudskom srdci: počet, štruktúra, funkcia, choroba a metódy liečby

Srdce je orgán pozostávajúci zo štyroch dutín: dve predsiene a dve komory.Ľavá predsieň je oddelená od pravého predsieňového prepážky a pravá komora z ľavej časti - pomocou hrubšej medzikomorovej septa.

Prolaps mitrálnej chlopne, otvorené oválne okno, bicuspidálna aortálna chlopňa, internáračná aneuryzma a ďalšie časté zmeny v echoCG

(najčastejšie otázky)Vysvetlite vysvetlenie záveru EchoCG: "Hemodynamicky nezanedbateľné systolické vychýlenie predného hrotu MC a hrotmi TC".

Anatómia a funkcia ľavej komory

Ľudské srdce je hlavnou pumpou tela, ktorá je anatomicky reprezentovaná štyrmi dutinami s vnútornými spojmi. Ľavá komora (LV) hrá dôležitú úlohu v kardiovaskulárnom systéme, pretože začína veľký hemodynamický kruh z dutiny, saturujúci celý organizmus okysličenou krvou.

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Všetky príznaky a príznaky mikroinfarkcie u žien

V tomto článku sa budeme zaoberať typickými príznakmi mikroinfarkcie (skrátene "mikro-MI" - myokardiálna mikroinfarkcia) u pacientov. Na záver sa budeme sústrediť na prognózu ochorenia a povieme vám, ako by ste sa mohli v tejto situácii pomôcť.

Hlavná vec týkajúca sa srdcovej sklerózy srdca: podstaty ochorenia, typov, diagnózy a liečby

Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov.