Spoločná karotická tepna je hlavná nádoba, ktorá prenáša krv zo srdca do najvyššej časti ľudského tela. Práve táto tepna a jej vetvy dodávajú do mozgu 70% krvi, ktorú potrebuje. Oči, krk, ušné oblasti, maxilárne a časové žľazy, svaly tváre a jazyka. Široká sieť vetiev karotických tepien sa tiahne cez všetky tkanivá a orgány sústredené v oblasti hlavy.

štruktúra

Miesto pôvodu spoločnej krčnej tepny je oblasť hrudníka. Anatómia tepny je taká, že spočiatku pozostáva z dvoch veľkých ciev, rozbiehajúcich sa v rôznych smeroch - vľavo a vpravo. Každý z nich stúpa, prechádza pozdĺž priedušnice s pažerákom, obchádza procesy krčných stavcov a prechádza prednou časťou krku. A končí okolo štvrtého stavca. Začína sa rozkrojenie (rozdelenie).

Ľavá spoločná karotidová artéria je kratšia ako pravá, pretože sa odvíja od brachiocefalického brachiálneho systému. Zatiaľ čo právo z aorty. Jeho dĺžka sa pohybuje od 6 do 12 cm, dĺžka pravého pravého môže byť normálne 16 cm, priemer karotických tepien sa mení u žien a mužov. Pre prvé je to priemer 6, 1, pre druhé, je to 6,5 mm.

Vonkajšia od OCA a mierne pred krkom vykonáva jugulárnu žilu opačnú funkciu. Rovnako aj para. Vedie žilovú krv do srdcového svalu. V strede tepny a žily sa nachádza vagusový nerv. Celá táto štruktúra spolu tvorí hlavný krčný neurovaskulárny zväzok.

Na samom dne krku sú tepny skryté hlboko. Sú zakryté vonkajším plášťom krku, podkožným svalstvom, hlbokými tkanivami krku a nakoniec hlbokými svalmi. V hornej časti ležia povrchne.

Obe karotické tepny ohraničujú priedušnicu, pažerák a štítnu žľazu. A o niečo vyššie s krkom, hrdlom.

rozdvojenie

Po dosiahnutí okraja chrupavky štítnej žľazy v oblasti, kde sa nachádza karotický trojuholník, sú hlavné tepny rozdelené na 2 menšie - vnútorné a vonkajšie. Toto je bifurkácia spoločnej krčnej tepny, čo znamená rozdelenie. Priemer vidlicových vetiev je približne rovnaký.

V tejto oblasti je rozšírenie hlavnej cievy nazývanej ospalý sinus. Malý plexus s ňou prilieha - ospalý glomus. Napriek svojej skromnej veľkosti má tento uzol veľmi dôležitú funkciu - kontrolu stability tlaku, chemické zloženie krvi a nepretržitú prácu dôležitého srdcového svalu.

Externá tepna, ktorá sa nachádza na začiatku po spoločnej bifurkácii, je umiestnená bližšie k vnútornej osi. A potom. Na samom začiatku je pokrytá svalom krku - sternokleidomastoidom a po dosiahnutí karotického trojuholníka - podkožným svalom a doskou cervikálnej fascie.

V rovnakej výške so spodnou čeľusťou vyčnievajú tepny vidlice. Sú to jeho hlavné vetvy - horná čeľusť a vonkajšia temporálna. Sú rozdelené na mnohé ďalšie tepny, rozdelené do skupín:

 1. predné: vonkajšia štítna žľaza, jazyková, tvárová;
 2. zadné: ušné, okcipitálne, klavicilne-sterno-mastoidné;
 3. mediálne: vzostupný hltan.

HCA teda zabezpečuje dodávanie krvi nasýtenej kyslíkom a užitočných prvkov do štítnej žľazy, slinných žliaz, okcipitálnych, parotidových, horných maxilárnych, temporálnych oblastí, ako aj do tvárových a jazykových svalov.

Druhá vetva spoločnej krčnej tepny, a to vnútorná, má bočné a mierne posunuté zadné umiestnenie na krku. A trochu ďalej mediálne. Zvyšuje sa absolútne vertikálne, obídením pásmo medzi hltanom a jugulárnou žilou. A dosiahne ospalý kanál, kam preniká cez otvor.

Vagusový nerv a polygangonit sa nachádzajú za tepnou. A vpred - hypoglossálny nerv. Nad - hltanový nervový nerv. Vo vnútri karotického kanála sa nádoba stáva kamennou. To sa ohýba a rozvetví do nádob spánkového bubna, ktoré dodávajú krv do dympatickej dutiny a ucha.

Na výstupe z kanála sa nádoba opäť ohne, ale teraz hore spadá do drážky klinovitého kosti a jej kavernózna časť vstupuje do výrezu v mozgovej kôre a dodáva krv do prednej a zadnej časti prostredníctvom dvoch tepien - prednej a strednej.

A oblasť mozgu je opäť ohnutá pred optickým kanálom, kde sa odvíja oftalmická artéria.

ICA je teda rozdelená do 7 sekcií:

 • križovatka;
 • krku;
 • eye;
 • kavernózna;
 • skalnatá;
 • časť roztrhnutého otvoru;
 • klin.

S touto anatomickou štruktúrou krčná tepna a jej vetvy dodávajú krv všetkým tkanivám a orgánom koncentrovaným v hornej časti tela.

Ospalý glóbus

Ospalý glomus, ktorý sa nachádza v oblasti bifurkácie, je malé telo. Jeho dĺžka je 2,5 a jeho šírka je 1,5 mm. Jeho druhé meno je karagénový paraganglón. To je dôležitý prvok vzhľadom na skutočnosť, že glomus obsahuje vyvinutú sieť kapilár a množstvo chemoreceptorov (prvky ľudských senzorických systémov).

Vzhľadom na špecifické formácie glomus reaguje na kolísanie koncentrácie kyslíka v krvi, ako aj na oxid uhličitý a vodíkové ióny. S týmito údajmi riadi zloženie krvi, stabilitu tlaku a intenzitu práce srdcového svalu.

Ospalý sinus, rozšírená oblasť v mieste bifurkácie, má tiež vlastnosti v štruktúre. Stredná škrupina je slabo rozvinutá, ale vonkajšia je pomerne hustá a zahustená. Sústredí sa na obrovské množstvo elastických vlákien a nervov.

Úroveň prietoku krvi

Ak máte podozrenie na stenózu alebo zablokovanie krčných tepien, mali by ste vyšetrovať pomocou duplexného vyšetrenia. Zverejní:

šírka lúmenu v nádobách;

 • možnú prítomnosť oddelení, krvné zrazeniny a plaky;
 • rozšírenie alebo kontrakcia stien, ak existujú;
 • prítomnosť aneuryzmy, pretrhnutia alebo deformácie.

Duplexné skenovanie sa vykonáva na hlavných nádobách - je to karotid, chrbtica a podkľúč. Sú rozlíšené ako oddelená brachiocefalická skupina, pretože sú najväčšie v ľudskom tele a sú zodpovedné za dodávanie krvi do hornej časti tela. Skrátená skratka štúdie znie ako ultrazvuk BCA.

Pri plnom krvnom zásobení, ak majú tepny normálny lúmen, nie sú žiadne plaky a deformácie, mozog by mal dostať 55 ml krvi na 100 g svojej hmotnosti. Akákoľvek anatomická alebo patologická porucha v karotických tepnách narušuje celkový obeh, v dôsledku čoho všetky tkanivá hlavy, a hlavne mozog, dostávajú menej kyslíka. Toto je plné vážnych následkov a často smrteľných.

Klinický význam

Okrem najdôležitejšieho fyziologického charakteru má karotická tepna aj klinický význam. Jeho špecifická poloha umožňuje snímanie a meranie impulzu. Skontrolujte to vo vybraní medzi anterolaterálnym svalom a hrtanom, 2 cm pod okrajom čeľuste. Táto funkcia má veľký význam, pretože pulz na zápästí nie je vždy viditeľný. Najmä ak je človek v stave hlbokého šoku.

uziprosto.ru

Encyklopédia ultrazvuku a MRI

Čo môže ukázať ultrazvuk krku?

V súčasnosti je ultrazvuk jednou z presných, bezpečných a bezbolestných metód diagnostikovania patológií cervikálneho cievneho systému, ktoré zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri normálnom fungovaní mozgu. Táto diagnostická metóda je z hľadiska pomeru získaných informácií, nákladov a dostupnosti pre širokú škálu pacientov v porovnaní s inými metódami (CT, MRI, angiografia), ktoré sa spravidla používajú na špecifikáciu diagnostiky zmien zistených počas ultrazvuku.

Aké sú plavidlá?

Ide o tubulárne štruktúry, ktoré sa rozširujú po celom tele a transportujú krv do orgánov a tkanív. Medzi všetkými cievami tela, tepien, artérií, kapilár, žil a žíl sa rozlišujú.
Tepny sa nazývajú veľké cievy, cez ktoré preteká krv zo srdca do iných orgánov a častí tela. Majú svalovú vrstvu alebo elastické vlákna vo svojej štruktúre, preto sú veľmi pružné a môžu sa zmršťovať alebo expandovať v závislosti od objemu krvi pretekajúcej cez ne.

Plavidlá krku a hlavy

Potom sú tepny rozdelené na menšie arterioly, ktoré sú tiež celkom elastické.
Kapiláry sú najtenšie cievy umiestnené vo vnútri orgánov a tkanív, ktorými sa medzi krvou a bunkami vymieňajú nevyhnutné látky. Priemer kapilár je desatina milimetra. Po opustení extracelulárneho priestoru sú kapiláry spojené s cievami väčšieho kalibru - venulov.

Za žilkami sú ešte väčšie cievy - žily. Nosia krv z orgánov a tkanív späť do srdca. Steny žíl sú tenšie ako steny tepien a nie sú tak pružné, sú ľahko stlačené, keď sú lisované. Ale v mnohých žilách sú špeciálne ventily, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi v nich.
Pomocou konvenčného ultrazvuku je možné vidieť tepny a žily s priemerom 1 až 2 milimetre.

Aké plavidlá vyzerajú na krku a prečo?

Lekár vykoná ultrazvukové vyšetrenie krčných ciev

Pri ultrazvukovom vyšetrení krčných ciev musí lekár uskutočniť výskum o nasledujúcich štruktúrach:

 • brachiálna hlava;
 • pravá a ľavá podkľúčová tepna;
 • pravé a ľavé spoločné karotické tepny;
 • pravá a ľavá vnútorná krčná tepna;
 • pravá a ľavá vonkajšia karotidová artéria;
 • vertebrálnych artérií.

V prípade potreby je možné ďalej skúmať:

 • žilové žily;
 • žily plexu chrbtice;
 • nadstavné tepny;
 • oftalmologické artérie.

Všetky vyššie uvedené cievy sa skúmajú na účely možnej detekcie nasledujúcich patologických stavov:

 1. Ateroskleróza extrakraniálnych artérií. Je možné stanoviť nielen výrazné aterosklerotické zmeny, lokalizáciu a veľkosť plakov, stupeň stenózy, komplikácie, ale aj počiatočné prejavy aterosklerotických lézií karotických artérií vo forme zhrubnutia komplexu intima-media. Ak dôjde k významným stenózam a oklúziám ciev, vyhodnotí sa práca cervikálnych anastomóz, tj obchádzanie ciest prietoku krvi do mozgu.
 2. Nešpecifická aortoartritída alebo Takayasuova choroba. Pomocou ultrazvuku doktor dokáže odlíšiť aortoartritídu od aterosklerotických lézií a podrobne opísať poruchy krvného toku.
 3. Pitva. Pomocou ultrazvuku môžete identifikovať príznaky stratifikácie steny artérie v trombóze s nejasnou príčinou alebo po zranení.
 4. Deformity artérie. Ultrazvuk presne zobrazuje prítomnosť, tvar a umiestnenie deformácií vyšetrovaných tepien, ako aj vplyv detekovaných deformít na prietok krvi.
 5. Syndróm syndrómu ocele alebo syndrómu obratlých chrbtov a podkviev. Ultrazvuk pomáha zistiť lokalizáciu lézie, stupeň zúženia tepny, najmä porušenie hemodynamiky v nej.
 6. Vonkajšie kompresie ciev priľahlými orgánmi a tkanivami.
 7. Vrodené anomálie vaskulárneho vývoja a ich vplyv na dodávanie krvi do mozgu.
 8. Poruchy venózneho odtoku krvi z mozgu. Ultrazvuk pomáha identifikovať príznaky a príčiny tejto patológie.

Hlavným účelom ultrazvukového vyšetrenia extrakraniálnych artérií krku je identifikácia možných príčin a ďalšia prevencia vzniku nebezpečného ochorenia - mozgová ischemická mozgová príhoda.

Kto ukáže ultrazvuku brachiocefalických ciev extrakraniálneho oddelenia?

Ultrazvuk krvných ciev zásobujúcich mozog umiestnený na krku je predpísaný pre nasledovné ťažkosti: bolesti hlavy, závraty, prerušované rozmazané videnie, pamäť, pohyby, reč, tinitus, skoky krvného tlaku, strata vedomia.

V tejto štúdii sa tiež odporúča, aby pravidelne vykonávali všetky osoby staršie ako 45 rokov, aby zistili počiatočné zmeny v cievnej stene, pacientov trpiacich cukrovkou, metabolickým syndrómom, hypertenziou, mozgovou príhodou alebo prechodnými ischemickými záchvatmi, infarktom myokardu po operáciách na hlave a krku.

Čo môže ukázať ultrazvuk cervikálneho cievna?

Ultrazvukové vyšetrenie dokazuje lekárovi, či v cievkach na krku prekážky prekážajú normálnemu prietoku krvi. Súčasne je možné presne zistiť, ako je zúžený lúmen postihnutej časti plavidla a ako ďaleko. Tiež určujú, ako pevne sa na stenu cievy pripevňuje plaketa alebo trombus, či je riziko ich oddelenia vysoké. Môžete jasne zvážiť stav stien krvných ciev, existujú v nich nejaké chyby.

Ultrazvuková diagnostika spoľahlivo určuje anomálie priebehu ciev a ich deformáciu. Okrem toho, pri vykonávaní moderného integrovaného ultrazvuku s použitím Dopplerovho režimu sa odhadujú maximálne a minimálne prietoky krvi, odporové indexy a ďalšie parametre potrebné na posúdenie primeranosti prívodu krvi do orgánov a tkanív.

Interpretácia ultrazvukových záverov cervikálnych ciev

V typickom protokole ultrazvuk krčnej brachiocefalickej cievy opisuje:

 • priechodnosť všetkých kontrolovaných plavidiel,
 • hrúbka komplexu intima-media v OCA a CBC,
 • stav cievnej steny
 • priebehu a deformáciách krvných ciev
 • ak dôjde k porušeniu lúmenu, podrobne popíšte veľkosť stenózy, jej vplyv na prietok krvi,
 • priemer vertebrálnych artérií,
 • typ prietoku krvi v tepne,
 • rýchlostných indexov a indexov rezistencie v spoločných karotických, vnútorných karotických, vertebrálnych a podkľúčových tepnách,
 • stav krčných a vertebrálnych žíl.


Zdravé plavidlá musia byť úplne priechodné, idú rovno. V stene cievy by mali byť jasne rozlíšené vnútorné a stredné vrstvy, ktoré sú vizualizované ako hyperechoické a hypoechoické paralelné pásy. Merajú hrúbku komplexu intima-media. V zdravých cievach typu IMT v PGS by nemala presiahnuť 0,12 cm a OCA 0,10 cm Veľká veľkosť intima-media indikuje počiatočné príznaky vaskulárnej aterosklerózy. Ak je TIM viac ako 0,15 cm, potom sa už považuje za aterosklerotický plak. Keď sa zistí, ultrazvukový prepis nevyhnutne obsahuje štruktúru plaku, dĺžku, stupeň zúženosti lumen cievy a hemodynamický význam stenózy.

Priemer spárovaných nádob sa vyhodnocuje - nemal by byť veľmi odlišný. Dôležitú úlohu pri dodávaní krvi do mozgu zohráva priemer vertebrálnych artérií. Za normálnych okolností je veľkosť od 3,0 do 4,0 mm. Artery s priemerom 2,0 až 2,9 mm sa považujú za možnosť vývoja a menej ako 2,0 mm sa nazývajú hypoplázia. Ak je priemer od 4,1 do 4,9 mm, potom je to aj platná možnosť vývoja. Ale ak je priemer vertebrálnej artérie na ktorejkoľvek strane väčší ako 5,0 mm, potom sa to považuje za patologickú expanziu.

Okrem hodnotenia anatomických a morfologických charakteristík artérií krku sa do ultrazvukového protokolu zapisujú parametre krvného toku, ako je maximálna systolická rýchlosť, minimálna diastolická rýchlosť a pomer týchto rýchlostí vo forme indexov rezistencie. Vyhodnoťte zmeny v týchto parametroch počas priebehu cievy, ak existujú deformity, stenóza alebo oklúzia.

Krčné žily v priečnom reze majú obvykle oválny tvar a ľahko sa stlačia s miernym tlakom. Ak nie sú stlačené, indikuje to prítomnosť krvnej zrazeniny v ich lúmene. V žilách žíl sa dajú vidieť ventily.

Normálny priebeh žíl, rovnako ako tepny, by mal byť rovný, priemer jednotný po celej. Bežne by priemer krčných žíl nemal byť väčší ako trojnásobný priemer príslušnej krčnej tepny. Priemer bežných chrbtových brad at normálne nie viac ako 2,5 mm. Prietok krvi v žilách krku musí byť synchronizovaný s dýchaním. Maximálna rýchlosť v oblasti vertebrálnej žily by nemala presiahnuť 30 cm / s.

Ultrazvukové známky hlavných zistených patológií

Aterosklerotická lézia krčných ciev

Hlavnými príčinami zhoršenej vaskulárnej priechodnosti sú najčastejšie ateroskleróza alebo trombóza. Vedú k stenóze alebo oklúzii lúmenu cievy. Stenóza je neúplné zúženie lúmenu. Oklúzia sa nazýva úplné zablokovanie lumen cievy na ktoromkoľvek mieste, v dôsledku čoho krv nemôže pretekať ďalej. Aterosklerotické plaky na krku sa najčastejšie vytvárajú v oblasti bifurkácie spoločnej krčnej tepny, ústia vertebrálnej artérie, sifónu vnútornej krčnej tepny, ústia podkľúčovej tepny. Lekári poznajú tieto vlastnosti, a preto venujú osobitnú pozornosť skúmaniu týchto konkrétnych miest.

Karotidová stenóza na ultrazvuku

Počiatočné prejavy aterosklerózy sú charakterizované zvýšenou hrúbkou komplexu intima-media od 1,0 do 1,5 mm. Ak je hrúbka týchto vrstiev väčšia ako 1,5 mm, potom už hovorí o plaku. Počas ultrazvuku môže plaketa na obrazovke vyzerať úplne inak. Sú homogénne a heterogénne, hyperechoické, hypoechoické a izohemické. Aterosklerotické plaky s nerovnomerným povrchom, ktoré majú heterogénnu štruktúru, sú považované za najnepriaznivejšie. Majú vysoké riziko komplikácií.

V prípade arteriálnej stenózy lézie lekár meria stupeň zúžení cievy v pozdĺžnom alebo priečnom reze cievy, meria rozsah lézie. Dosky s dĺžkou do 1,5 cm sa považujú za lokálne a dlhšie - dlhšie. Tento parameter je nevyhnutný na posúdenie významu lézií a plánovacej taktiky liečby.

Arteriálna trombóza

Trombóza artérií sa líši od aterosklerózy, spravidla nasledujúcimi ultrazvukovými znakmi:

 • viac oklúzie ako stenóza prevláda,
 • dĺžka lézie je dlhšia,
 • častejšie relatívne homogénna echogénnosť intraluminálnych formácií, echogénnosť sa mení v závislosti od štádia trombózy,
 • v oblasti začiatku oklúzie - povrch je plochý,
 • s predĺženou existenciou trombózy sa vyvíja hypoplázia tepny.

Deformity artérie

Deformity sú druhou najčastejšou zmenou v cievach krčnej oblasti po ateroskleróze. Môžu byť vrodené alebo získané. U detí mladších ako 18 rokov sa deformácie považujú za variant normy. Deti sa narodili s krátkym krkom a plavidlá majú rovnakú dĺžku ako u dospelých, a preto sa "nachádzajú" na krku, majú rôzne ohyby a deformácie. V procese rastu samotného krku sa cievy vyrovnávajú a získavajú priamočiare priebeh. U starších ľudí pod vplyvom poklesu krvného tlaku sa cievy natiahnu a môžu sa znova stlačiť.
Existujú nasledujúce typy deformácií vo forme:

 • kruhovitosť - to sú deformácie s uhlom väčším ako 90 stupňov, majú tvar C a S;
 • ohyby - deformácie s uhlom 90 stupňov alebo menej, majú najhorší vplyv na prietok krvi, pretože vedú k zúženiu lúmenu v bode inflexie;
 • slučky sú kruhové tepny, často vrodené.

S ultrazvukom je spravidla jasne vidieť priebeh cievy a pre lekára nie je ťažké určiť typ deformácie, jej polohu a veľkosť uhla.

Nešpecifická aortoartéria (Takayasuova choroba)

Na rozdiel od aterosklerózy, ktorá postihuje viac mužov, Takayasuova choroba je bežnejšia u mladých žien. Hlavným ultrazvukovým znakom poškodenia krčnej tepny je nerovnomerné, difúzne, hyperechoické zhrubnutie steny bežnej krčnej tepny. Zároveň na rozdiel od aterosklerózy je zahustenie kruhové, to znamená, že postihuje všetky steny cievy. Je ťažké rozlíšiť jednotlivé vrstvy v stene.

Metabolická angiopatia

Metabolická angiopatia je komplex štrukturálnych zmien v cievnej stene artérií spôsobených rôznymi metabolickými poruchami. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov s cukrovkou. Súčasne sú v stene cievy viditeľné malé bodkované jasné hyperechoické inklúzie. Charakterizované zmenami spektrálnych charakteristík prietoku krvi: zvýšenie indexov rezistencie v proximálnej artérii, zníženie rýchlosti v distálnej časti.

Arteriálna disekcia

Disekcia sa týka miestneho oddelenia steny v dôsledku jej roztrhnutia. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku zranenia. V mieste disekcie dochádza k oddeleniu hornej vrstvy cievnej steny, krvi sa začína spadnúť pod ňu a trombózy tvoriace hematóm. S ultrazvukom doktor vidí stratifikovanú stenu s pohyblivou intimou alebo prítomnosť druhého lumenu cievy s krvným obehom.

Cerebrálna venózna cirkulácia

Dôvody, ktoré porušujú odtok krvi z mozgu, môžu byť veľa. Ultrazvukový prepis môže obsahovať nasledujúce kritériá, ktoré naznačujú stasu žilovej krvi v mozgu:

 • zvýšenie priemeru vnútornej jugulárnej žily (viac ako tri priemery spoločnej krčnej tepny) v dôsledku jeho stlačenia v proximálnej alebo chlopňovej nedostatočnosti,
 • znížený priemer vnútornej jugulárnej žily v dôsledku vrodenej hypoplázie alebo stlačenia,
 • obojsmerný tok (reflux) v žilách ako dôsledok nedostatočnosti ventilov,
 • zvýšenie rýchlosti krvného prietoku vo vnútornej jugulárnej žile je väčšie ako 70 cm / s, u chrbtice - 30 cm / s,
 • nedostatok prietoku krvi vo vnútornej jugulárnej žile (trombóza),
 • zvýšenie priemeru lúmenu vertebrálnej žily o viac ako 2,5 mm v miechovom kanáli,
 • stláčanie miechy: jej nerovný priemer, oblúkový priebeh alebo zrýchlenie prietoku krvi v mieste kompresie.

záver

Ultrazvukové vyšetrenie krčných ciev je dôležitou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje v krátkom čase úplne identifikovať významné ochorenia brachiocefalických ciev bez vážnych následkov. Táto štúdia pomáha zistiť včas a pri predpisovaní následnej adekvátnej liečby prevenciu porúch obehu v jednom z najdôležitejších orgánov ľudského tela - mozgu.

Priemer karotických tepien

6.1.Anatomické charakteristiky extrakraniálnej časti brachiocefalických artérií.

Detailná röntgenová anatomická charakteristika brachiocefalických artérií je znázornená na obrázku 6-1 Obrázok 6-2 ukazuje schematické znázornenie typickej lokalizácie aterosklerotických plakov.

Bežné karotické tepny začínajú vpravo na úrovni sternoklavikulárneho kĺbu od brachiocefalického kmeňa a na ľavej strane na úrovni 6. hrudného končatín od aorty. Pravá podkľúčová tepna je priamym pokračovaním brachiocefalického kmeňa. Ľavá podkľavová artéria sa odchyľuje od aorty priamo za miestom výtoku ľavej spoločnej krčnej tepny. Obe podkľúčové tepny obkolesujú kupolu pleury, ležiace v drážke podkľúčovej tepny I rebrá. Priemer podkľúčovej tepny je 0,6-1,1 cm. Vertebrálne tepny sa pohybujú 1,4-3,6 cm od podkľúčovej pravice a 1,6 až 5 cm od začiatku doľava.

Spoločné karotické tepny (OCA) stúpajú takmer vertikálne a sú rozdelené do karotického trojuholníka na konečné vetvy: vonkajšie (CCA) a vnútorné (ICA) karotidové tepny. Vonkajšia karotidová artéria je predná mediálna vetva OCA. Po svojom začiatku nasleduje cez retromandulárnu fossu, vstupuje do substancie príušnej žľazy a na jej hornom okraji je rozdelená na jej konečné vetvy. Dĺžka HCA je 7-8 cm, priemer je veľmi variabilný.

Vnútorná krčnej tepny z miesta jej vzniku sa dostáva do vonkajšieho otvoru karotického kanálika. Cervikálna časť (extrakraniálna) ICA je umiestnená v drážke medzi hltanom a hlbokými svalmi krku. ICA leží pozdĺžne k HCA a mierne za ňou, a v distálnej extrakraniálnej oblasti úplne pozdĺž HCA.

V 90% prípadov vertebrálne artérie vstupujú do kanála tvoreného otvormi priečnych procesov krčných stavcov, na úrovni C6. Po prechode otvorom C2 PA robí ohyb (ohyb) a smeruje dozadu a bočne. Potom vo forme oblúka vstupujú PA do otvorov priečnych procesov atlasu (oblúk II). Ďalej sa PA otočí na dorzálnu stranu bočnej hmoty atlasu, ktorý sa nachádza v brázde vertebrálnej artérie (ohyb III). Otočením mediálne a dosiahnutím veľkého okcipitálneho foramenu (IV ohyb) prechádzajú PA cez atlanto-okcipitálnu membránu a dura mater do lebečnej dutiny.

6.2 Výskumná technika.
Štúdia sa uskutočňuje s lineárnym snímačom s frekvenciou 5 - 7 MHz. Snímač je umiestnený nad jugulárnym zárezom rovnobežným s vnútorným okrajom sternokleidomastoidového svalu. Zmenou sklonu senzora na povrch krku sa dosiahne jasná vizualizácia otvoru spoločnej krčnej tepny. Sila tlakového snímača by mala zabezpečiť upnutie jugulárnej žily. Snímač sa drží okolo rohu spodnej čeľuste, kde sú ukotvené sínusové OCA a jeho rozvetvenie. V štúdii vnútornej krčnej tepny (ICA) sa senzor otočí v bočnom smere, pri vizualizácii vonkajšej karotickej artérie (HCA) v mediálnej. Posunutím senzora smerom dovnútra z sternokleidoseceptického svalu a prechodom od uhla mandibuly k hornému okraju klíčenka sa sleduje priebeh stavcov chrbtice. V prípade zlej vizualizácie sa môže použiť bočný prístup pozdĺž vonkajšieho okraja sternokleidomastoidového svalu. Spektrum prietoku krvi sa nevyhnutne meria v ústiach CCA, ICA, HCA, úst, kostného kanála a distálneho PA.

Je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim charakteristikám:

- Priechodnosť nádoby (priechodná, uzavretá).

- Smer nádoby (prítomnosť deformácie-ohýbanie, kruhovitosť, slučka).

- Rozmery ciev (normálna, hypoplázia, dilatácia).

- Mobilita cievnej steny (tuhosť, hyperpulzácia).

- Stav komplexu intima-media-adventitia (echogenicita, hrúbka, tvar povrchu, uniformita).

- Stav lúmenu plavidla (plaky, krvné zrazeniny, intima detachment, lokálna expanzia atď.).

Pre umiestnenie podkľúčových tepien použite prístup z nadkľúčovej alebo podkľúčovej oblasti so senzorom paralelným s priebehom tepny. Vizualizácia detailov štruktúry podkľúčových artérií v režime B je zložitá.

6.3 Charakteristiky nádob v bežných podmienkach.
Režim B: dutina nádoby s rovnakým priemerom je pod echogénnosťou tkanív. Rovnaký vnútorný povrch karotických tepien je jasne viditeľný. Hrúbka komplexu intima-media je menšia ako 1 mm (obrázok 6-3). Štruktúra steny podkľúčových a vertebrálnych artérií nie je výrazne lokalizovaná, pri ateroskleróze hrúbka komplexu intima-media presahuje 1 mm, nerovnomerne zvyšuje echogenicitu (obrázok 6-4). Fig.6-5).

TsDK: rovnomerné sfarbenie je možné s malou fyziologickou turbulenciou v sínusovom OCA (obr.6-6).

Doppler: typická dvojfázová krivka s vrcholmi zodpovedajúcimi maximálnym systolickým a diastolickým rýchlostiam, incisura zodpovedajúca uzatvoreniu aortálnej chlopne v diastole. Spektrum ICA môže byť jednofázové a nemá výraznú incisu. Podkľúčové tepny sa vyznačujú typickou trojfázovou krivkou so zreteľným skorým diastolom (obrázok 3-8).

Parametre normálneho prietoku krvi v karotických a vertebrálnych artériách sú uvedené v tabuľke 6-1.

Identifikačné znaky krčných tepien.

Vonkajšia karotidová artéria. Typické spektrum prietoku krvi v externej karotidovej tepne (NSA) je znázornené na obrázku 6-7, pretože je typické:

-najmenšia veľkosť karotických tepien,

-rýchlosť je zvyčajne väčšia ako u vnútornej krčnej tepny (ICA)

-vysoký index rezistencie.

Vnútorná karotidová artéria. Typické spektrum prietoku krvi v ICA je znázornené na obrázku 6-8, pretože je typické:

-priemer väčší ako priemer CCA,

-zvyčajne (viac ako 90%) je umiestnený bočne k ASA, ale môže

byť vpredu alebo dozadu SSA,

-rýchlosť je zvyčajne nižšia ako u NSA,

-index nízkeho odporu.

6.4. Patológia.
Lieze v extrakraniálnej oblasti brachiocefalických artérií sú hlavnou príčinou porúch cerebrálnej cirkulácie (Pokrovsky AV, 1992). Nižšie je klasifikácia vaskulárnych lézií mozgu podľa EV Schmidta a GA Maksudova (1971) so skratkami. Klasifikácia primerane odráža príčiny a charakter mozgovej cirkulácie, ako aj povahu vaskulárnych lézií.

I. Choroby a patologické stavy vedúce k poškodeniu krvného obehu v mozgu.

1. Ateroskleróza
2. Hypertenzívna srdcová choroba (esenciálna hypertenzia)
3. Kombinácia aterosklerózy s arteriálnou hypertenziou
4. Choroby so symptomatickou vaskulárnou hypertenziou
5. Vasomotorické dystónie (antispazmy, zvrátená vaskulárna reaktivita).
6. Hypotenzia (hypotenzia)
7. Patológia srdca
8. Infekčná a alergická vaskulitída
9. Toxické lézie mozgových ciev
10. Traumatické lézie mozgových ciev
11. Kompresia artérií a žíl (extravasálna kompresia)
12. Anomálie kardiovaskulárneho systému
13. Choroby krvi a zmeny vo fyzikálno-chemických vlastnostiach.

II. Povaha mozgového obehu.

A. Počiatočné prejavy cerebrovaskulárnej insuficiencie. (Kompenzačný stupeň cerebrovaskulárnej nedostatočnosti, prejavujúci sa len vtedy, keď mozog potrebuje zvýšený prietok krvi)

B. Akútne poruchy cerebrálneho obehu

1. prechodné ochorenia mozgového obehu alebo prechodné ischemické záchvaty (nie dlhšie ako 24 hodín)
2. Zdvih a mozgový infarkt

B. Chronické (pomaly progresívne) poruchy cerebrálneho obehu. Discirkulatívna encefalopatia.

III Povaha porážky krvných ciev

1. Oklúzia lumen cievy (oklúzia, trombóza)
2. Zúženie cievy (stenóza)
3. Ohýbanie, slučkovanie ciev (patologická kľukatosť)
4. Aneuryzma
5. Roztrhané plavidlá alebo aneuryzmy
6. Zvýšená vaskulárna priepustnosť

Známky extrakraniálnej patológie brachiocefalických artérií.

6.4.1 Aterosklerotické plaky
Pre predikciu je dôležité charakterizovať štruktúru a konzistenciu plaku. Je to spôsobené ich odlišnou embolenosťou. Napríklad poruchy mozgovej cirkulácie s fatálnym dôsledkom v dôsledku embolizácie sú pozorované oveľa častejšie, keď sú plaky v karotických tepnách komplikované ulceráciou ich povrchu alebo krvácaním v plaku. Podľa štvorročnej prospektívnej štúdie (Belcaro ea, 1993) bol typ plaku popísaný vyššie (typ C) sprevádzaný smrťou 13,4% pacientov.V skupine s heterogénnymi (heterogénnymi) plakmi (typ B) zomrelo 2,24% pacientov a v skupine s homogénnymi (homogénnymi) vysoko echogénnymi plakmi (typ A) - 0%.

Existujú rôzne klasifikácie aterosklerotických plakov pomocou ich ultrazvukovej charakteristiky (Lusby a spol., 1981, Wolwerson a spol., 1983, Bluth a.s., 1988, Belcaroe a.s., 1993, Geraulakos a spol., 1993). Všetky z nich však vychádzajú z dvoch hlavných znakov: homogénnosť štruktúry plaku a jej echogenicita.

Homogénne alebo homogénne sú plaky s rovnomernou echogenicitou, ktorá môže byť zvýšená, alebo hyperechoická (typ A alebo typ 4) a redukovaná alebo hypoechová.

Heterogénne štruktúry alebo heterogénne plaky môžu byť prevažne hyperechoické (typ B1 alebo typ 3) alebo hypoechoické (typu B2 alebo typu 2).

Obrázok 6-9 znázorňuje homogénny izo-ekogénny povlak v režime DDC a obrázok 6-10 v režime EDC Ako je zrejmé z obrázkov, takýto plát sa prakticky neodlišuje od echogenicity od lúmenu artérie v režime B. Preto má DDC zásadný význam pre jeho detekciu Okrem toho, aliasingový efekt v mieste stenózy vo forme miešania farieb priamo distálnej k doske pomáha pri diagnostike, aj keď sa považuje za nedostatok DDC. V rovnakej dobe v režime EDC (Obrázok 6-10), kvôli nedostatku aliasingu, plaketa kontrastuje horšie.

Obrázky 6-11 a 6-12 ukazujú heterogénny, prevažne hypoechoický povlak s pozdĺžnym a priečnym skenovaním.

Obrázok 6-13 znázorňuje heterogénnu, prevažne hyperechoickú plaketu v ústach vnútornej krčnej tepny.

Široko kalcifikované plaky niekedy izolované ako nezávislá skupina (typ 5) - plaky, ktoré konzistencia nemôže byť klasifikovaný ako obsahujúce vápnik hyperechogenní inklúzií, a ktoré dávajú charakteristický akustický tieň na ceste žiarenia, pod plátu (Geroulakosem E. A., 1993). Tento štítok je znázornený na obrázku 6-14. Najspoľahlivejším kritériom pre kalcináciu plaku je akustický odtieň (tmavnutie) pod plaketou pozdĺž ultrazvukového lúča. Ultrazvuková technológia dokáže odlíšiť vtláčajúce inklúzie od veľkosti 1 mm.

Vzhľadom na vysokú embolizáciu aterosklerotických plakov komplikovaných ulceráciou alebo krvácaním (typ C) je vhodné ich oddeliť do samostatnej skupiny. Obrázok 6-15 ukazuje aterosklerotický povlak s kráterom podobným vredom povrchu.

6.4.2 Stenóza.
Diagnostické kritériá pre stenózu sú uvedené v tabuľke 6-2.
Na ilustráciu je znázornené odrazenie hemodynamicky významnej stenózy v otvore vnútornej krčnej tepny v režime DDC (obrázok 6-16) a farebný duplex scan (obr. 6-17).

Kritériá uvedené v tabuľke môžu byť spravidla použité s dostatočne odlišným umiestnením miesta stenózy, čo nie je vždy možné. V ťažkých prípadoch, keď nie sú presvedčivo diagnostikované okluzívne lézie ICA v extrakraniálnej časti, ako aj na určenie zdroja sekundárneho prívodu krvi do ICA, je potrebné vyhodnotiť prietok krvi v blokáde tepny. Použite ceruzkový snímač s frekvenciou 8 MHz, ktorý je umiestnený v mediálnom rohu obežnej dráhy. Štúdia sa uskutočňuje v režime Dopplerovho ultrazvuku ("slepý" Doppler). Môže sa však použiť farebné obojstranné skenovanie. K tomu použite akýkoľvek vysokofrekvenčný snímač (7-10 MHz), ak je to možné, s malou clonou. Nadblokovuyu tepny alebo distálne segmenty a vetvy orbitálnej tepny. Zvyčajne je supratebrálna artéria, ktorá je vetvou orbitálnej artérie, charakterizovaná antegrádnym prietokom krvi nasmerovaným von z lebky, t.j. k senzoru.

Keď Anterográdna prietok krvi v supratrochlear tepny súčasného stlačenia vetiev s rovnakým názvom vonkajšej krčnej tepny (povrchné časová - v prednej časti ušnice v čeľustného kĺbu a tváre tepny - v blízkosti dolnej čeľusti uhla) nemení smer prietoku krvi na supratrochlear tepny, prietok krvi, alebo bez zmeny alebo mierne rozšírené.

V prípade oklúzie ICA v prípade, že kolaterálová cirkulácia v jej panve je prevažne vykonávaná cez pobočky NSA rovnakého mena, retrográdny prietok krvi (nasmerovaný do lebky) sa zaznamená cez blokádu tepny. Záver o retrográdnom prietoku krvi v supartériovej tepne je potvrdený kompresiou vetiev NSA. Ak je zároveň rýchlosť toku krvi v suprablokovej tepne výrazne znížená až na nulu, záver o jej spätnom smerovaní je správny.

V prípade hemodynamicky významnej stenózy ICA môže byť kompresia vetví rovnakého NSA sprevádzaná zmenou smeru toku pozdĺž blokády tepny z retrográdnej na antegrádnu.

Avšak oklúzia ICA môže byť sprevádzaná antegrádnym smerom prietoku krvi v supra-blokujúcej tepne, ak sa kolaterálna cirkulácia uskutočňuje hlavne z povodia kontralaterálnej karotickej artérie alebo z vertebro-bazilárneho bazénu. Zaplniť vetiev oftalmickej tepny z bazéna naproti ICA označuje žiadnu podstatnú reakciu supratrochlear prietok krvi v cievach s rovnakým názvom s kompresiou OCA a jej významné zníženie, ako aj pri zmene smeru na stlačenie kontralaterálnej CCA. Ak sa prietok krvi cez suprablorálnu artériu nezmení s kompresiou oboch CCA, znamená to možnú kolaterálnu cirkuláciu z vertebrobasilárneho povodia.

Keď hemodynamicky významné stenózy vnútornej karotídy, extrakraniálne ak prietok zabezpečenie má malý príspevok k krovosnizhenii ICA vetvy, kompresia rovnakostranná CCA zvyčajne sprevádzaný výrazným poklesom rýchlosti prúdenia krvi v supratrochlear tepny v dôsledku prílivu ostré limity pool krkaviciach na.

Okrem aterosklerózy je najdôležitejšou príčinou stenózy brachiocefalických artérií nešpecifická aortoartritída (Takayasuova choroba). Ide o systémové vaskulárne ochorenie allegricky zápalového pôvodu ovplyvňujúce aortu a jej vetvy. Na rozdiel od aterosklerózy, ktorá postihuje hlavne starších mužov, aortoartritída je u mladých žien výrazne častejšia (Pokrovsky AV, 1992). Typická lokalizácia nešpecifickej aortoartritídy je podkľúčové, renálne, karotické tepny, proximálny segment brušnej aorty.

Ultrazvukový obraz nešpecifickej aortoartritídy s hemodynamicky významnou léziou má podobný tvar s aterosklerotickou stenózou (obrázky 6-18 a 6-19). Diferenciálna diagnostika týchto ochorení sa vykonáva hlavne klinicky.

Pri kombinácii stenóz viacerých extrakraniálnych artérií na orientáciu v hemodynamickom "poškodení" prívodu krvi do mozgu môže byť užitočné vypočítať veľkosť celkovej stenózy (SEE Lemoc et al., 1995). Na tento účel sa používa Spencerov vzorec:

Celková stenóza = S A / 3 + S B / 6, kde S A je súčet stenóz karotickej artérie, S B je súčet stenóz vertebrálnych artérií vyjadrený ako percento.

6.4.3. Patologická latentnosť brachiocefalických artérií.
Patologické predĺženie a křivolakost brachiocefalického tepien (skrúteniu) je najčastejšie výsledkom aterosklerotické vaskulárne steny u pacientov s hypertenziou, je prinajmenšom z dôvodu vrodeným nedostatkom štruktúry arteriálnej stene (AV Pokrovský, 1992). Podľa našich údajov je patologická kriminality zaznamenaná u 31% pacientov s patológiou brachiocefalických artérií.

V tvare tvaru C (obr.6-20), v tvare písmena S (obr.6-21) a v tvare smyčky (obr.6-22 a 6-23) patologická kŕčovitosť artérií.

Najdôležitejšou charakteristikou je zmena spektra prietoku krvi v mieste pretrhnutia. Ak je turbulencia zaznamenaná na mieste kruhovitosti, ktorá je zvyčajne v prítomnosti akútneho alebo pravého uhla, potom sa takáto kývlosť považuje za hemodynamicky významnú.

6.4.4 Arteriálna hypoplázia.
Je charakterizovaný poklesom ich priemeru:

Obrázok 6-24 znázorňuje ultrazvukové meranie lumen hypoplastickej vertebrálnej artérie.

6.4.5 Stenizujúce lézie podkľúčových artérií a brachiocefalického kmeňa.

Stanovenie lokalizácie stenózy alebo oklúzie podkľúčovej tepny a brachiocefalického kmeňa si vyžaduje starostlivú analýzu spektra prietoku krvi v týchto cievach, a to aj pri vykonávaní vzorky reaktívnej hyperémie.

Vzorka reaktívnej hyperémie

Slúži na posúdenie smeru toku v oblasti vertebrálnej tepny a umožňuje vám nastaviť segment lézií podkľúčových tepien. Na predlaktie postihnutej strany sa nanáša manžeta a vzduch sa nasunie na 200 mmHg. Po 2 minútach dramaticky znížte vzduch z manžety. Keď to registruje prietok krvi v chrbticovej tepne. Vzostup krivkou vrstevnice v okamihu dekompresie ukazuje pokles periférnej rezistencie a retrográdna krvný tok v vertebrálnou tepny (6-25).Takové vzor charakteristiku oklúzia 1 segmente podklíčkové tepny a oklúzia brachiocefalického stvola.Pri stenózy 1 segment podklíčkové toku tepny krvi v chrbticového spektre tepny sú presunuté pod obrys približne o 1/3 a v čase dekompresie "sedia" na izoíne.V prípadoch lézií subklavických artérií v 11-111 segmentoch sa krvný tok cez vertebrálnu artériu nemení.

Nasledujú diagnostické kritériá na určenie polohy a rozsahu poškodenia podkľúčových artérií a brachiocefalického kmeňa.

Oklúzia subklavickej artérie v II - III segmentoch

- zabezpečenie prietoku krvi v distálnej časti podkľúčovej tepny
- antegrádny krvný tok vertebrálnej artérie
- negatívny reaktívny hyperémiový test

Hemodynamicky významná stenóza v II - III segmentoch podkľúčovej artérie

- hlavný zmenený prietok krvi v distálnej časti podkľúčovej tepny
- antegrádny krvný tok vertebrálnej artérie
- negatívny reaktívny hyperémiový test

Oklúzia segmentu I podkľúčovej tepny - úplný stav obratlúch - podkľúčový syndróm krádeže (plný oceľový syndróm)

- zabezpečenie prietoku krvi v distálnej časti podkľúčovej tepny
- retrográdny prietok krvi vo vertebrálnej artérii (obr.4-4)
- pozitívna testovacia reaktívna hyperémia (obrázok 6-25).

Stenóza prvého segmentu podkľúčovej artérie - prechodný syndróm vertebrálny - podkľúčový krádež (syndróm prechodného štýlu)

- hlavný zmenený prietok krvi v distálnej časti podkľúčovej tepny
- prietok krvi cez vertebrálnu artériu sa presúva pod obrys približne na 1/3 (obrázok 6-26).
- počas dekompresie krivka krvného toku pozdĺž stavcov chrbtice "sedí" na izolíne

Zastrešenie brachiocefalického kmeňa

Najčastejšie je sprevádzaný vývojom syndrómu obratlého chrbtice - podkľúbenia, ktorý je kombinovaný s ospalým - podkľúčovým krádežou alebo návratom krvi do OCA.

Syndróm ocele - ospalý - podkľúčový krádež

- zabezpečenie prietoku krvi cez podkľúčovú tepnu
- retrográdnym prietokom krvi CCA
- retrográdny prietok krvi pomocou PA
- pozitívny reaktívny hyperémiový test

Syndróm ocele - návrat krvi do OCA

- zabezpečenie prietoku krvi cez podkľúčovú tepnu
- Falošný - antegrádny tok OCA. V čase dekompresie sa zaznamenáva posun v dopplerovej krivke pod izolín.
-retrográdny prietok krvi pomocou PA
- pozitívny reaktívny hyperémiový test

Brachiocefalická stenóza

Doprevádzané rôznymi poruchami prietoku krvi v podkľúčovej tepne, OCA a PA, často vo forme hlavného zmeneného prietoku krvi a závisia od stupňa stenózy.

Obrázok 6-27 znázorňuje odlišný smer prietoku krvi v distálnej intrakraniálnej časti vertebrálnych artérií u pacienta s prechodným štýlovým syndrómom.

1. Zubarev A.R., Grigoryan R.A. Ultrazvuková angiografia. - M., Medicine.- 1990.- 176 p.

2. Klinická ultrazvuková diagnostika. Sprievodca pre lekárov v 2 zväzkoch T.2 / Ed. NM Mukharlyamova, M., Medicine, 1987.-C. 133 - 202

3. Kulikov V.P., Mogozov A.V., Earl E.V., Smirnov K.V. Energetická dopplerofafa v diagnostike patologickej kŕčovitej poruchy brachiocefalických artérií. Vizualizácia na klinike - 1995.- N 7.-C.13 - 16.

4. Lelyuk S.E., Lelyuk V.G. Základné princípy duplexného skenovania hlavných artérií. Ultrazvuková diagnostika - 1995 - N3 - str. 65 - 77

5. Lelyuk S.E., Dzhibladze D.M., Nikitin Yu.M. Hodnotenie cerebrovaskulárnej rezervy u pacientov s kombinovanou aterosklerotickou patológiou hlavných tepien hlavy s použitím testu funkčnej záťaže s acetazolamidom.
Angiológia a vaskulárna chirurgia - 1995 - N3- str. 7-13.

6. Puddle D. Röntgenová anatómia cievneho systému - Budapest, Ed. Akadémia vied Maďarska.- 1973.- 379s.

7. Ovcharenko K.N., Sedov V.P. Neinvazívna diagnostika porúch periférnej a cerebrálnej cirkulácie - M.- 1990- 47 p.

8. Pokrovsky A.V. Ateroskleróza aorty a jej vetvy / Chazov E.I. Choroby srdca a krvných ciev. Sprievodca pre lekárov. - M., Medicine, 1992, str. 286 až 327.

9. Pokrovsky A.V. Choroby aortálneho ne-aterosklerotického pôvodu / Chazov E.I. Choroby srdca a krvných ciev. Sprievodca pre lekárov. - M., Medicine. - 1992. - str. 328-340

10. Schmidt E. V., Maksudov G.A. Klasifikácia cievnych lézií mozgu a miechy. Zh. neuropatológie a psychiatrie. - 1971. - T. 71 - N1.- str. 3-8.

11. Belcaro G., Laurora G., Cesarone M.R., De Sanctis M.T., Incadela L., Fascetti E., Geroulakos G., Ramaswani G., Pierangeli A., Nicolaides A.N. Ultrazvuková klasifikácia karotických plakov spôsobujúcich menej ako 60% stenózy podľa morfológie a udalostí ultrazvuku. J. Vasc. Surg. Torino.-1993.-V.34, N4.-P 287-294

12. Bluth E.I., Mevay L.V., Merritt C.R.B. Identifikácia necertikálneho plaku s duplexným karotydovým skenovaním s rozlíšením hign. J. Ultrasound Med.-1988.-V.7.- P. 73-76.

13. Bluth E.I., Wetzner S.M., Stavros A.T. Karotidová duplexná sonografia pre štandardné zobrazovacie a dopplerovské kritériá. RadioGraphics.- 1988.- N8.- P. 487-506.

14. Geroulakos G., Ramaswami G., Nicolaides A., James K., Labropoulos N., Belcaro G., Holloway M., Charakterizácia symptomatických a asymptomatických karotidových plakov pri ultrasonografii v reálnom čase v reálnom čase. Brit.J. Surger.-1993.-V.80, N10-P.1274-1277

15. Lusby R.J., Ferrell Z.D., Ehrenfeld W.K. Zlomenina karotických plakov. Arch. Surg.-1981.-V.117.-P. 1479-1487.

16. Patten J. Neurogická diferenciálna diagnostika - NY, Springer - Verlag.-1977.- 545p.

17. Wolverson M.K., Bashiti H.M., Peterson G.J. Charakterizácia ultrazvukových tkanív ateromatóznych plakov pomocou skenera v reálnom čase s vysokým rozlíšením. Ultrasond Med. Biol.-1983. -N6.- p. 669-709.

18. Zwiebel W.J. Úvod do vaskulárnej ultrasonografie. - W.B. Saunders Co., Philadelphia. - 1992, str. 145 až 171

PARAMETRE NORMÁLNEHO KRVNÉHO TOKU V BRAHICEFALICKÝCH ARTERIÁCH.

Kde je karotidová tepna a aké funkcie vykonáva

Karotidová arteria (arteria carotis communis) je veľká spárovaná nádoba, ktorej hlavnou funkciou je zásobovanie väčšiny hlavy, mozgu a očí.

Existuje niekoľko definícií:

 • Spoločná karotidová artéria;
 • Doprava a doľava;
 • Vnútorné a vonkajšie.

Z tejto publikácie sa dozviete, koľko karotických tepien je v skutočnosti u ľudí a aké funkcie každá z nich vykonáva. Ale najprv zistíme, odkiaľ pochádza toto neobvyklé meno - karotidová artéria.

Karotidová artéria: prečo sa to nazýva?

Tlak na karotidovej tepne jeho receptorov (koncové útvary aferentných nervových vlákien) je vnímaný ako nárast tlaku a začne aktívne pracovať na jeho znižovaní. U ľudí sa srdcový tep spomaľuje, v dôsledku stláčania ciev začne hladovanie kyslíka, čo spôsobuje ospalosť. Práve kvôli tejto vlastnosti získala karotidová tepna svoje meno.

Varovanie! So silným a dlhotrvajúcim mechanickým účinkom na karotickú artériu môže dôjsť k strate vedomia a dokonca k smrti. Nepokúšajte sa kvôli nečinnosti zvedavosti zistiť, čo sa stane, ak stlačíte karotidovú tepnu. Neopatrnosť môže viesť k nezvratným dôsledkom!

Ale napriek tomu by mal každý vedieť umiestnenie karotickej tepny: môže byť potrebné pomôcť obeti.

Ako nájsť karotidovú artériu?

Najčastejšie je pulz meraný ramenom. Ale ak je tepna poškodenej osoby slabo hmatateľná, potom sa meria srdcová frekvencia v krčnej tepne.

Ktorú stranu merať?

Je lepšie to robiť pravou rukou na pravej strane. Pri meraní impulzu ľavice môžu byť dve tepny naraz zatiahnuté a výsledok bude nespoľahlivý.

Pokyny krok za krokom:

 1. Položte pacienta alebo sedieť na stoličke a nechajte ho oprieť sa o chrbát.
 2. Ak chcete zistiť, kde je karotidová artéria, umiestnite stredné a indexové prsty ruky (sú citlivejšie na pulzáciu) na dutinu medzi hrtanom a anterolaterálnym svalom.
 3. Ak chcete určiť pulz, umiestnite prsty pod spodnú čeľusť medzi bradu a lalok ucha a znížte ich o 2 cm. V diere blízko dýchacieho hrdla sa môže cítiť pulzácia. Ovládajte silu nárazu, netlačte silno.
 4. Keď počujete tlkot srdca, začnite meraním tepovej frekvencie pomocou stopiek alebo druhej ruky na hodinách. Normálne hodnoty by mali byť medzi 60-80 údermi za minútu.
na obsah ↑

Karotidové tepny: umiestnenie a funkcia

Spoločná karotická alebo karotická arteria je artéria, ktorá má dve identické cievy:

 • Na pravej strane (pochádza z brachiocefalického kmeňa):
 • Na ľavej strane (z oblúka aorty).

Obe cievy majú identickú anatomickú štruktúru a smerujú vertikálne nahor cez rebrovú klietku na krk.

Nad horným okrajom sternokleidomastoidového svalu umiestneného v blízkosti priedušnice a pažeráka je každá nádoba rozdelená na vnútorné a vonkajšie krčné tepny (miesto rozdelenia sa nazýva bifurkácia).

Po vetve vnútorná tepna tvorí dilatáciu (karotidový sínus), pokrytá viacerými nervovými zakončeniami a je najdôležitejšou reflexnou zónou. Masáž tejto oblasti sa odporúča pre pacientov s hypertenziou ako metódu samovznietenia krvného tlaku počas krízy.

Za čo zodpovedá vonkajšia pobočka?

Kľúčovou funkciou vonkajšej vetvy je poskytnúť krvný tok s opačným smerom, aby pomohol pri vertebrálnom vetve a vetvách vnútornej krčnej tepny počas zúženosti.

Aké orgány podávajú vonkajšie vetvy krvou:

 • Svaly tváre;
 • uši;
 • skalp;
 • Korene zubov;
 • buľvy;
 • Vybrané oblasti dura mater;
 • Štítna žľaza.
na obsah ↑

Kde je vnútorná vetva krčnej tepny?

Vnútorná vetva vstupuje do lebky cez otvor v časovej kosti s priemerom 10 mm (intrakraniálne umiestnenie), tvoriaci kruh v základni mozgu spolu s vertebrálnymi cievami Willisu, hlavným zdrojom mozgového krvného zásobovania. Z hĺbky do konvolutia sa tepny pohybujú smerom k kortikálnym centrám, sivá a biela hmota, jadrá medulla oblongata.

Vnútorné segmenty krčnej tepny:

 • Cervikálna oblasť nachádzajúca sa v hlbších vrstvách pod svalmi;
 • Segment, ktorý sa nachádza v tzv. "Roztrhané" otvory;
 • Kamenná časť umiestnená vo vnútri kostného kanála;
 • Cavernózna oblasť nachádzajúca sa medzi listami dura mater pozdĺž kavernózneho sínusu a vytvárajúcimi sa vetvami v smere membrán a hypofýzy;
 • Sfénovitá časť je malá časť subarachnoidálneho priestoru mozgu;
 • Komunikačný segment, ktorý sa nachádza v bode rozvetvenia predných a stredných tepien smerujúcich k medulám;
 • Očná a očná oblasť - vedie paralelne k optickému nervu, vytvára očné a hypofýzové tepny.
na obsah ↑

Vonkajšia vetva krčnej tepny: choroby, symptómy

Na rozdiel od vnútornej karotidovej tepny vonkajšia nie priamo dodáva mozog.

Prerušenie normálnej činnosti môže spôsobiť množstvo patológií, ktorých liečba sa vykonáva chirurgickými metódami z oblasti plastických, otolaryngologických, maxilofaciálnych a neurochirurgických:

 • Hemangiómy tváre a krčka maternice;
 • Arteriovenózna fistula;
 • Angiodysplázia (vaskulárne malformácie).

Tieto ochorenia môžu byť výsledkom:

 • Zranenia tváre;
 • Prenesené rinoplastické a otolaryngologické operácie;
 • Neúspešné postupy: odstránenie zubov, prepichnutie, sínusové umývanie, injekcie do obežnej dráhy;
 • Hypertenzia.

Patofyziologickým prejavom tejto patológie je arteriovenózny skrat, cez kanalizačné cesty, ktorými je arteriálna krv s vysokým tlakom nasmerovaná na hlavu. Takéto anomálie sú považované za jednu z príčin preťaženia mozgovej žily.

Podľa rôznych zdrojov tvoria angiodysplázie 5 až 14% celkového počtu cievnych ochorení. Jedná sa o benígny rast (rast epiteliálnych buniek), z ktorých asi 70% je lokalizovaných v oblasti tváre.

Symptómy angiodysplázie:

 • Kozmetické poruchy;
 • Výdatné krvácanie, nedostatočne citlivé na štandardné metódy zastavenia krvácania;
 • Pálčivé bolesti v hlave (väčšinou v noci).

Ťažké krvácanie počas operácie môže byť smrteľné.

Možné patológie krčnej tepny a vnútorného kmeňa

Takéto bežné ochorenia, ako je tuberkulóza, ateroskleróza, fibromuskulárna dysplázia, syfilis, môžu viesť k patologickým zmenám v karotidovej tepne, ktoré vznikajú na pozadí:

 • Zápalové procesy;
 • Nadmerný rast vnútorného plášťa;
 • Disekcie u mladých pacientov (prasknutie vnútornej arteriálnej membrány s prienikom krvi do priestoru medzi stenami).

Disekcia môže viesť k stenóze (zúženiu) priemeru tepny, pri ktorej dochádza k hladovaniu mozgu kyslíkom a k rozvoju hypoxie tkaniva. Tento stav môže viesť k ischemickej mŕtvici.

Iné typy patologických zmien spôsobené zúžením krčnej tepny:

 • trifurcation;
 • aneuryzma;
 • Abnormálna koža vnútornej krčnej tepny;
 • Trombóza.

Trifurkácia je termín na rozdelenie tepny na tri vetvy.

Existujú dva typy:

 • Predné - rozdelenie vnútornej karotidovej tepny do prednej, bazilárnej, zadnej;
 • Zadné - spájajúce vetvy troch mozgových tepien (zadné, stredné, predné).
na obsah ↑

Aneuryzma krčnej tepny: aké to je a aké sú dôsledky

Aneuryzma je rozšírením tepny s lokálnym riedením steny. Toto ochorenie môže byť vrodené a môže sa vyvinúť po dlhšom zápale, atrofii svalov a ich nahradení zriedenou tkanivou. Koncentrácie v oblasti intrakraniálnych segmentov vnútornej krčnej tepny. Nebezpečná patológia, vyvíjajúca sa asymptomatická a schopná spôsobiť okamžitú smrť.

Roztrhnutie stenčenej steny môže nastať v prípade:

 • Zranenia krku a hlavy;
 • Fyzické alebo emocionálne preťaženie;
 • Prudké zvýšenie krvného tlaku.

Akumulácia prebytočnej krvi v subarachnoidnom priestore môže spôsobiť stlačenie tkanív a opuch mozgu. V tomto prípade závisí miera prežitia pacienta od veľkosti hematómu a účinnosti lekárskej starostlivosti.

Karotickej trombóze

Trombóza je jednou z najčastejších príčin narušenej cerebrálnej cirkulácie. Pri tejto chorobe stojí príznaky a metódy liečby v podrobnejšom zastavení.

Krvné zrazeniny tvoria zväčša vnútri krčnej tepny v mieste bifurkácie - vidlice vo vonkajšej a vnútornej vetve. Práve v tejto oblasti sa krv pohybuje pomalšie, čo vytvára podmienky na ukladanie krvných doštičiek na steny krvných ciev, ich lepenie, vzhľad fibrínových vlákien.

Tvorba krvných zrazenín vyvoláva:

 • Vysoká zrážanlivosť krvi;
 • Antifosfolipidový syndróm;
 • Fibrilácia predsiení;
 • Srdcové chyby;
 • Traumatické poranenie mozgu.

Klinické prejavy trombózy závisia od:

 • Veľkosť trombu a miera jeho tvorby;
 • Stav kolaterálov.

Podľa jeho priebehu môže byť karotická trombóza:

 • asymptomatická;
 • ostré;
 • subakútnej;
 • Chronické alebo pseudo-nádorové.

Samostatná je (rýchla) progresia ochorenia s krvnou zrazeninou, ktorá rastie na dĺžku a preniká do prednej a strednej tepny mozgu.

Trombóza na úrovni spoločného kmeňa je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Sťažnosti na tinnitus;
 • Krátkodobá strata vedomia;
 • Sťažnosti na silnú bolesť hlavy a krku;
 • Slabosť žuvacích svalov;
 • Zhoršené videnie.

Nedostatočné prívod krvi do očí môže spôsobiť:

 • šedý zákal;
 • Atrofia optického nervu;
 • Dočasná slepota;
 • Znížená zraková ostrosť počas cvičenia;
 • Prítomnosť pigmentu v sietnici so sprievodnou atrofiou.

Pacienti s trombózou vnútornej karotidovej artérie v mieste pred vstupom do lebky skúsenosti:

 • Ťažké bolesti hlavy;
 • Strata pocitu v nohách a ramenách;
 • Bolestivosť pokožky hlavy v postihnutej oblasti;
 • Halucinácie, podráždenosť;
 • Problémy s rečou až po hlúposť (s ľavostrannou léziou).

Symptómy trombózy intrakraniálnej oblasti krčnej tepny:

 • Zhoršovanie vedomia, stav nadmernej agitácie;
 • bolesti hlavy;
 • vracanie;
 • Strata pocitu a znehybnenie polovice tela na postihnutej strane.
na obsah ↑

Metódy diagnostiky karotickej trombózy

Na základe sťažností pacienta lekár môže predpokladať prítomnosť krvnej zrazeniny, ale na konečnú diagnózu je potrebné vykonať inštrumentálne štúdie, ako napríklad:

 • electroencephalography;
 • rheoencephalography;
 • USDG (Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie ciev hlavy a krku);
 • MR-angiografia (magnetická rezonančná angiografia), vrátane zavedenia kontrastného činidla;
 • CT (počítačová tomografia).
na obsah ↑

Liečebné metódy

Terapeutické metódy liečby trombózy sú účinné len v počiatočných štádiách ich vývoja s malými veľkosťami aneuryzmy.

Komplexný kurz zahŕňa:

 • Prípravky antikoagulačnej skupiny - Fibrinolyzín, Hepardín, Dikumarín, Sinkumar, Fenilín;
 • Trombolytika - fibrobilozín, plazmín, urokináza, streptodekáza (účinná iba v prvej fáze).

Kvôli rozšíreniu kanála a zmierneniu kŕčov používajú novokainovú blokádu sympatických uzlín alebo ich odstránenie.

Metódy chirurgickej liečby patologických stavov krčnej tepny

 1. Excízia arteriovenózneho skratu. Pri chirurgickej liečbe trombózy vonkajšej krčnej tepny je táto technológia neúčinná, pretože je plná závažných komplikácií.
 2. Metóda stentovania karotickej artérie je obnovenie vaskulárnej permeability rozmiestnením stentu (tenká kovová sieťovina). Najbežnejšia, osvedčená technika.
 3. Odstráňte trombotickú alebo prekrvenú oblasť a nahraďte ju plastovým materiálom. Operácia je spojená s rizikom krvácania, s vysokou pravdepodobnosťou opakovania v budúcnosti (preformovanie krvnej zrazeniny). Z týchto dôvodov technika nie je rozšírená.
 4. Vytvorenie novej cesty pre prietok krvi cez umelý skrat medzi vnútornými karotickými a podkľúčovými tepnami.

Operácie krčnej tepny sa vykonávajú v špecializovaných chirurgických oddeleniach. Výber metódy určuje ošetrujúci lekár so zreteľom na stav, vek, stupeň poškodenia krčnej tepny a poškodenie mozgu pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cvičenie na posilnenie plavidiel

Gymnastika pre plavidlá je jednou z najlepších metód na ich posilnenie a prevenciu dystónie. Toto ochorenie je zníženie vaskulárneho tonusu a pomalší krvný obeh. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku kvôli genetickým patologiám, zlým návykom a iným faktorom.

Kŕče ciev krku

Spazmus ciev krku (zúženie tepien a ciev v krčnej oblasti) je často sa vyskytujúci fenomén, ktorý vedie k narušeniu prívodu krvi do mozgu.dôvodyDôvodmi zúženia krčných ciev môžu byť rôzne poruchy v tele - lokálne aj všeobecné.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Príznaky a odstránenie aneuryzmy brušnej aorty: ako rozpoznať a predísť nebezpečenstvu v čase?

Aneuryzma je atypická expanzia cievy, ktorá sa najčastejšie tvorí v aorte. Miesto, kde sa táto patológia objavuje, je spravidla oblasťou oslabenej steny cievy, ktorá sa navyše ešte rozširuje pod vplyvom vysokého krvného tlaku.

Ako sa zbaviť plakov v cievach srdca

Hlavným dôvodom vzniku koronárneho srdcového ochorenia je tvorba cholesterolových plakov na vnútorných povrchoch stien koronárnych artérií, ktoré kŕmia srdcom kyslíkom a užitočnými látkami.

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je ochorenie spôsobené nesúladom medzi potrebou kyslíka srdcového svalu a jeho dodaním, čo vedie k dysfunkcii srdca. V Rusku av mnohých európskych krajinách je táto patológia jednou z hlavných príčin predčasnej úmrtnosti a tento ukazovateľ ročne narastá.