Krehké a poškodené krvné cievy nie sú len kozmetickými defektmi, sprevádzané výskytom cievnych hviezd, modrín a krvácaním na koži, ale aj vážnym zdravotným problémom. Často krehké, chýbajúce pružnosť tepien, sú hlavnou príčinou obehových porúch rôznych vnútorných orgánov.

Tento problém je dôležitý a musí sa s ním zaobchádzať. Diéta na posilnenie krvných ciev je jedným z účinných spôsobov komplexnej liečby ochorenia. V našom prehľade a videu v tomto článku budeme hovoriť o jeho všeobecných princípoch, povolených a zakázaných produktoch a tiež vypracujeme vzorové menu pre tento deň.

Čo poškodzuje tepny a žily

Stav obehového systému je jedným z ukazovateľov harmonickej a presnej práce celého organizmu. Riadenie cievneho tonusu, sily, elasticity a priepustnosti stien tepien, žíl a kapilár sa vykonáva rôznymi biologickými mechanizmami. Akékoľvek porušenie môže viesť k vážnym a zdraviu škodlivým následkom.

Medzi faktory, ktoré robia nádoby krehké a nie elastické, vyžarujú:

 • nerovnováha hormónov sexuálnej sféry (hyperestrogémémia);
 • genetická alebo genetická predispozícia;
 • vitamínové nedostatky;
 • metabolické poruchy (obezita, diabetes, syndróm X);
 • kŕčové žily;
 • hypercholesterolémia a ateroskleróza (pozri foto);
 • hypertenzia s malígnym priebehom (časté krvácanie z hypertenzie, krvácanie z nosa);
 • užívanie určitých liekov (vysoké dávky estrogénu, antikoagulanciá).

Napriek príčine a mechanizmu vývoja vaskulárneho poškodenia sú ich výsledky spojené so zhoršenou funkčnou aktivitou obehového systému a nedostatočným dodávaním kyslíka a živín do orgánov a tkanív. Bez náležitého liečenia choroba postupuje a môže spôsobiť vážne komplikácie, ako je infarkt, mŕtvica, vnútorné krvácanie a krvácanie.

A čo pomáha posilniť steny ciev? V každom konkrétnom klinickom prípade lekár plánuje plán liečby individuálne, v závislosti od povahy poškodenia tepien, žíl alebo kapilár, symptómov a patogenézy choroby.

Štandardné pokyny pre všetkých pacientov však poskytujú korekciu životného štýlu a nutričné ​​odporúčania. Ako efektívne obnoviť nádoby pomocou "správneho" jedla: Poďme pochopiť.

Všeobecné princípy klinickej výživy

Než zistíte, čo pomáha posilniť obehový systém, je dôležité porozumieť všeobecným zásadám stravy, ktoré sú užitočné pre obehový systém.

Asociácia kardiológov preto odporúča:

 1. Jesť často, každých 2,5-3 hodín. Časti by mali byť malé. Nezabudnite, že úplná sýtosť sa vyskytne 20 až 25 minút po jedle, takže vstávajte zo stola s miernym pocitom hladu.
 2. Večera 3-4 hodiny pred spaním. Známa značka na hodinách o 18.00 je len priemerná hodnota. Ak ísť spať do dvanástich hodín v noci, ľahká večera by mala byť najneskôr do 20:00.
 3. Nezanedbávajte raňajky. Ranné jedlo je veľmi dôležité: dáva energiu na celý deň. S plnou raňajkami pomôžete telu prebudiť sa rýchlejšie a tepny budú aktívnejšie cirkulovať krv cez telo.
 4. Pite dostatok tekutín. Priemerná rýchlosť dospelého človeka je denne 1,5-2 litra čistej neupravenej vody.
 5. Nejedzte na cestách. Vykonajte zvláštny rituál mimo jedálničky. Použite krásne jedlá a príbory, pomaly žuť každý kus a vychutnať jedlo.
 6. Vypočítajte odporúčané denné kalórie. Toto zohľadňuje nielen výšku, hmotnosť, pohlavie a vek subjektu, ale aj úroveň fyzickej aktivity počas dňa.
 7. Pokúste sa jesť menej soli a cukru. Soľ uchováva nadbytočnú tekutinu v tele, ktorá je plná vývoja edému a chronickej choroby CVD. A prebytok cukru v tele spôsobuje narušenie metabolizmu uhľohydrátov a je uložený s extra kilo.
 8. Výhodné spôsoby varenia sú v pare a pečenie. So smaženými, údenými marinovanými pokrmmi sa musíte rozlúčiť.

Venujte pozornosť! Uvedené odporúčania platia len pre relatívne zdravých ľudí. Pri plánovaní výživy pre ľudí s chronickými ochoreniami v štádiu dekompenzácie je dôležité zohľadniť niektoré nuansy, najmä režim pitnej vody, mieru soli, cukor atď.

Čo je možné a čo nie je možné

Nie všetky produkty sú rovnako užitočné pri poruchách obehu. Čo posilňuje krvné cievy celého organizmu a čo naopak vedie k zhoršeniu patologických zmien: chápeme to.

Užitočné produkty

Čo to je, jedlo posilňuje krvné cievy? Nasýtené živinami, vitamínmi a stopovými prvkami!

Mäso, hydina, ryby sú nevyhnutnými zdrojmi bielkovín, ktoré sú potrebné na vytvorenie nových buniek a zachovanie elasticity cievnej steny. Je lepšie použiť štíhle teľacie mäso, kuracie mäso, králik. 2-3 krát týždenne je užitočné jesť ryby, striedajúce sa medzi tučným morom (lososom, lososom, makrely, sleďmi) a slabou sladkou vodou (merlúza, pollack, halibut). Okrem základných bielkovín obsahujú ryby omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny - látku, ktorá čistí a posilňuje krvné cievy.

Venujte pozornosť! Okrem rýb obsahujú zdroje omega-3 aj rastlinné oleje (ľanové, olivové, slnečnicové), orechy a semená. Nemali by sa však "zneužívať" kvôli vysokému obsahu kalórií: stačí jesť akékoľvek orechy 3-4 krát za týždeň za malý pár.

Na obloha obilniny sú skvelé (pohánka, ryža, ovsená vňať, proso). Ako hlavný chod, 1-2 krát týždenne, môžete použiť strukoviny: fazuľa, hrášok, cícer, kaša, šošovica - chutné a zdravé zdroje rastlinných bielkovín.

Rôzne druhy zeleniny a ovocia si zaslúžia osobitnú pozornosť: posilňovanie vitamínov a mikroelementy v nich sa nachádzajú vo veľkom množstve. Medzi nimi sú vitamíny C, E, P, ako aj vápnik a horčík.

Tabuľka: Vedúci pracovníci v obsahu základných vitamínov a stopových prvkov

6 pravidlá výživy zdravých plavidiel a prehľad výrobkov na ich posilnenie a čistenie

Nielen práca jedného z hlavných orgánov, srdca, závisí od fungovania kardiovaskulárneho systému. Tepny, žily a kapiláry sú zodpovedné za dodávanie každej bunky tela živinami a kyslíkom. Len čo dochádza k poruchám v práci v krvnom riečisku, kvalita ľudského života výrazne klesá.

Ak nebudete sledovať zdravie krvných ciev, stane sa zbytočné liečiť všetky ostatné orgány. A s pomocou liekov je problém riešený, ale dočasne a ďaleko od toho, že je kardinál.

Bez správneho životného štýlu a správnej výživy, aby sa srdce a krvné cievy udržali v pracovnom stave nemožné. Výskum potvrdzuje, že jedlo priamo ovplyvňuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení.

Informácie v tomto článku sú založené na odporúčaniach amerických vedcov.

Prečo je dôležité sledovať vašu stravu?

Takéto príznaky kardiovaskulárnych patológií, ako je stenocardia a tachykardia, zvýšený tlak a bolesti hlavy, závraty a dýchavičnosť, slabosť, slabá pamäť, nespavosť a ospalosť mučia moderného človeka viac a viac s každým rokom.

Moderná medicína má vo svojom arzenáli širokú škálu prostriedkov na neutralizáciu týchto ochorení. Ale bez ohľadu na to, aké silné sú farmaceutické prípravky, okrem liekov, ktoré riešia problémy, množstvo ľudí vstupuje do ľudskej krvi každý deň. Sú stavebným materiálom pre fyzické telo a hlavnou príčinou jeho chorôb.

Každý deň, jesť jedlo, ktoré nie je dobré pre plavidlá, človek dostane komplikácie, ako sú:

 • nadmerné krvné zrazeniny a tvorba krvných zrazenín v ňom;
 • zhoršený prietok krvi a hladovanie mozgových buniek kyslíkom;
 • krehkosť krvných ciev a zúženie ich medzery v dôsledku usadenín cholesterolu;
 • napínanie stien žíl, trombóza, ateroskleróza atď.

V konečnom dôsledku tieto choroby vedú k mŕtviciam a infarktom, po ktorých nie je vždy možné zachrániť životy.

Správna výživa v procese liečby a rehabilitácie srdca a krvných ciev, ako aj ich pravidelné čistenie je preto prvoradou požiadavkou.

6 základných pravidiel výživy

Je dôležité, aby každý dospelý vedel o princípoch, ktorými potrebujete vybudovať svoju stravu, aby ste sa denne nezničili, ale skôr liečiť vaše plavidlá dostupnými spôsobmi. Pacienti s aterosklerózou a inými ochoreniami musia byť ešte ostražití.

 1. Obmedzte živočíšne potraviny s vysokým obsahom tuku. Je nemožné úplne zbaviť telo živočíšnych tukov: sú zodpovedné za dostatočné množstvo energie, bez ktorého nemôže existovať nič živého pre prácu nervového systému, mozgu. V minimálnych množstvách sú potrebné. Ale ich prebytky sú absorbované do krvi a neodstráni vylučovací systém, ktoré sa ukladajú na vnútorných stenách ciev, zúženie lumen, bráni toku krvi do pohybu. Steny krvných ciev sú krehké, náchylné na krvácanie, zúžené a rozšírené.
 2. Maximálne vylúčenie z krmív, vdoliek, konzervovaných potravín, omáčok a sladkostí priemyselnej výroby. Všetky tieto produkty obsahujú veľa cukru, tuku a škodlivých prísad - konzervačných látok, farbív, látok zvyšujúcich chuť, trans-tukov, ktoré negatívne ovplyvňujú krv, jej hustotu a schopnosť zvyšovať krvný tlak a tvoriť krvné zrazeniny. Z toho istého dôvodu je úplne nemožné jesť polotovary a rýchle občerstvenie.
 3. Používanie veľkého množstva zeleniny vo forme príloh a šalátov Zelenina by mala byť základom stravovania pacienta s aterosklerózou. Obsahujú malý alebo žiadny tuk. Ale potom obsahujú životne dôležité vitamíny a minerály, rovnako ako balastové látky, ktoré počas trávenia adsorbujú trosky, aj z nesprávne spotrebovaných alebo škodlivých potravín.
 4. Varenie bez vyprážania a vysoký obsah oleja. Aj keď sú jedlá zeleninou, budú užitočné pre nádoby len vo varenej, pečenej, dusenej alebo čerstvej forme s malým množstvom tuku. Smažte sa treba vyhnúť.
 5. Odstránenie alkoholu a príliš silné nápoje obsahujúce kofeín. Tieto látky vo veľkom množstve a nízkej kvalite nepriaznivo ovplyvňujú nervový systém, činnosť mozgu, srdce a krvné cievy. Okrem toho môžu zablokovať prácu liekov predpísaných lekármi pri ochoreniach srdca a ciev.
 6. Frakčná výživa a použitie dostatočného množstva tekutiny. Časté jedlá v malých dávkach zlepšujú vstrebávanie živín vstupujúcich do tela. A keď pijete čistú vodu aspoň 2 litre denne, rýchlejšie sa uvoľňuje krv z toxínov, čím zabraňuje ucpávaniu krvných ciev z trosiek.

13 najužitočnejších produktov

Pri zostavovaní každodenného menu by sa malo uprednostňovať množstvo výrobkov, ktoré čistým plavidlom čistým spôsobom. V tomto zozname - ktorý poskytuje nielen dobrú výživu orgánom kardiovaskulárneho systému, ale aj pomáha pri jeho čistení, posilňovaní a uzdravovaní vo všeobecnosti. Takže aké sú to produkty?

 1. Nízkotučné odrody a kusy mäsa a hydiny. Živočíšne bielkoviny potrebujú telo. Ale tučné mäso sa absorbuje horšie. a nadbytočný tuk nevyhnutne upcháva krv a bude uložený v orgánoch, vrátane na stenách krvných ciev.
 2. Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (ale nie tukov). Nízkotučné syry, tvaroh, jogurt, kefír, jogurt, srvátka, atď. Obsahovať ľahko stráviteľné živočíšne bielkoviny, enzýmy užitočné pre trávenie a vytvárať zdravé mikroflóry.
 3. Tučné morské ryby (losos, sleď, makrely, pstruhy, sardinky, losos atď.), Morské plody (okrem kaviáru). Je to živočíšny bielkovin v ľahko stráviteľnej forme, rovnako ako polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si zachovávajú elasticitu a zvyšujú pevnosť mozgových ciev.
 4. Nerafinované rastlinné oleje. Oleje priamo, lepšie ako chlad, spin všeobecne neobsahujú cholesterol. Pomáhajú tiež rozpúšťať existujúce usadeniny cholesterolu v nádobách a posilňovať ich steny, čím sú zároveň silnejšie a pružnejšie. Menu by malo byť olivami, slnečnicami, ľanovými semenami, sezamom, tekvicou, kukuricou, kokosom, arašídovými nerafinovanými olejmi, rovnako ako olejom koko, orechom, avokádom.
 5. Orechy a semená. Vlašské orechy, macadamia, mandle, ľanové semená, čia, slnečnicové semienka, tekvica to urobí. Ide o zdroj Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín, ktoré udržujú čistotu mozgových ciev, koronárnych artérií a posilňujú ich steny.
 6. Celé zrná. Kaša z nich, a nie z rozdrvených zŕn poskytuje telu nielen rastlinné bielkoviny, vlákninu, minerály a vitamíny. Ovesné vločky, proso, ryža, kukurica, pohánka, jačmeň, pšeničná kaša čistí krv a pomáha nádobám a srdcu udržať si zdravie.
 7. Zelenina, zelenina. Takmer všetky druhy zeleniny a zeleniny sú nevyhnutné v antisklerotickej strave. Mrkva, špenát, tekvica, cibuľa, cesnak, kapusta, brokolica, repa, paradajky, zeler, špargľa, cuketa, sladká bulharská paprika nielen pomáha črevám a znižuje množstvo tukov a prebytkov uhľohydrátov v strave. čím sa cholesterol nahromadí na stenách tepien a krvné zrazeniny - tvoria krvné zrazeniny.
 8. Strukoviny. Fazuľa, hrášok, šošovica - výborný zdroj rastlinných bielkovín. Pomáhajú znížiť hladinu tukov v krvi a zabraňujú ich ukladaniu do ciev.
 9. Ovocie a bobule. Títo sú hlavnými dodávateľmi sacharidov a vitamínov, takže bez nich nie je možné udržať plavidlá zdravé. Pre nádoby prevencia a čistiacich potrebujú každodenné použitie aspoň jeden kúsok ovocia alebo malý hrsť čerstvé alebo mrazené jahody: jablká, avokádo, kivi, pomaranče, persimmons, grapefruit, granátové jablko, hruška, citrón, brusnice, rešetliakového, černice, brusnice, jahody, maliny.
 10. Sušené ovocie. Sušené marhule, slivky, hrozienka, figy sú nielen veľmi užitočné pre cievnu a srdcový sval, ale tiež majú liečivé vlastnosti: sú súčasťou liečivých elixírov odporúčaných ľudovom liečiteľstve pre cievnu rehabilitáciu.
 11. Korenie. Zlepšujú stav turmalických nádob, bazalky, zázvoru, škorice, papriky, šafranu, čierneho korenia, kardamónu, kurkumu, koriandra.
 12. Zelený čaj. Je to jedna z najužitočnejších nápojov pre čistotu a elasticitu nádob.
 13. Med. Hlavný produkt včelárstva normalizuje hladinu cukru a tuku v krvi, rozpúšťa cholesterol v stenách krvných ciev. Jediná podmienka - med by mal byť len prirodzený a nepasterizovaný.

Pozrite si aj tento infographic:

Teraz poďme hovoriť o škodlivých výrobkoch.

Čo treba vyhnúť?

Ak chcete žiť dlho a v dobrom zdravotnom stave, človek dokonca aj v mladom veku by si mal byť dobre vedomý dôsledkov pravidelnej konzumácie potravín škodlivých pre krvné cievy a srdce. Musíme sa snažiť ich minimalizovať v strave av prípade aterosklerózy by sa mali úplne vylúčiť.

 1. Nasýtené tuky. Patria sem tučné mäso a mliečne výrobky, tučné časti hydiny (kuracia koža), rafinované oleje a rýchle občerstvenie, palmový olej.
 2. Trans mastné kyseliny. Jedná sa o všetky druhy nátierok, margarín, pečivo, sušienky a priemyselné koláče, ktoré používajú margarín.
 3. Viac ako 5 gramov soli denne. Aby nedošlo k prekročeniu dennej dávky, nemôžete do jedla na tanieri pridať určitú soľ, jesť čipy, klobásky, sójovú omáčku, hotové ochucovadlá so soľou atď.
 4. Sladkosti v obchode. Okrem príliš veľkého množstva cukru továrenské sladkosti a iné sladkosti obsahujú konzervačné látky, zahusťovadlá, zlepšovače a látky zvyšujúce chuť a ďalšie škodlivé prísady, ktoré značne zhoršujú zloženie krvi pri bežnom používaní.
 5. Hotové jogurty a iné mliečne výrobky s prídavkom cukru a ovocia. Sadzba cukru sa zvyčajne prekračuje a obsahujú aj umelé prísady: zahusťovadlá, príchute a konzervačné látky, ktoré majú nepriaznivý účinok na obehové a cievne systémy.
 6. Uzené mäso. Majú neprijateľne vysoký obsah soli, tuku a ďalšie príchute.
 7. Alkohol, silný čaj a káva. Tieto produkty samotné môžu byť dokonca užitočné, ale vo veľkom množstve sú nebezpečné, pretože narúšajú zlepšenie krvných ciev, vedú ku komplikáciám pri liečbe a čistení orgánov kardiovaskulárneho systému.

Približné menu pre každý deň

Z výrobkov odporúčaných pre zdravé plavidlá je možné pripraviť veľké množstvo zdravých a chutných jedál. Existuje toľko možností, ako môžete urobiť stravu po dobu jedného mesiaca, aby sa nezopakovalo jedno jedlo. Tento týždeň je to ešte jednoduchšie. Ak budete postupovať podľa tejto diéty, nie je potrebné sa vzdať čistiacej výživy podľa ayurvedy alebo športovej výživy, ktorú môžete použiť.

pondelok

 • Raňajky: ovsené vločky s mliekom, jablkom, zeleným čajom.
 • Obed: zeleninová polievka a pohánková krúpy, vermicelli s hovädzím gulášom, čerstvá pomarančová šťava zriedená vodou.
 • Večera: pohárik jogurtu, pečené ryby, mrkva a zelená reďkovka s nerafinovaným slnečnicovým olejom.

utorok

 • Raňajky: pšeničná obilnina s hrozienkami, hruškou, slabou kávou s mliekom.
 • Obed: polievka s lososom, grilovaná zelenina s pečenými zemiakmi v krajine, čerešňový kompot.
 • Večera: kešuľa na proso s tvarohom, kompót rakytníka.

streda

 • Raňajky: miešané vajcia so zeleným hráškom, hračka so syrom Adygei, čierny čaj s medom a zázvorom.
 • Obed: polievka s čerstvou kapustou, nelúpaná ryža, paradajok, sušené marhule.
 • Večera: tvaroh s medom a škoricou, brusnicová želé

štvrtok

 • Raňajky: cestovinové zákusky s jablkami, čierny čaj s mliekom.
 • Obed: polievka makrela, repkový šalát s vlašskými orechmi, paradajková šťava.
 • Večera: zeleninový guláš, mliečne ovocné smoothie s banánmi a hruškou.

piatok

 • Raňajky: jačmenná kaša s mliekom, pomaranč, zelený čaj s medom a zázvorom.
 • Obed: boršč, huby z hovädzieho mäsa, pohánka, čerstvo vylisovaná mrkvová šťava.
 • Večera: šalát z ovocia, kukurica a čínska kapusta, domáce jogurtové pitie.

sobota

 • Raňajky: kukuričná kaša s mliekom, kiwi, čierny čaj s citrónom.
 • Obed: polievka s perličkovým jačmenom a zeleninou, uhorky a paradajkový šalát, morčacie kríky, plody s jablkami.
 • Večera: tvarohové koláče s čerstvými čučoriedkami, želé z mladosti.

nedeľa

 • Raňajky: kaša z pomletých ryžových polievok s tekvicou, jahodový, banánový a kyslé mlieko.
 • Obed: hrachová polievka, pečené zemiaky s kuracím mäsom, šťava z ovocnej šťavy s medom.
 • Večera: kapusta dusená s mrkvou, pečený pstruh, malinové želé.

Ľudové recepty

Tradičná medicína tiež umožňuje pravidelné hojenie ciev pomocou čistenia tinktúr a odvaru dostupných rastlinných materiálov. Obzvlášť populárne v týchto lekárskych receptúrach sú med, citrón, cesnak, bobule, orechy, sušené ovocie a byliny.

Tento originálny recept umožňuje veľmi rýchlo pripraviť liek. Vezmite ho ráno na prázdny žalúdok.

 1. Odlúpte a nakrájajte nastrúhanú česnekovú klinček.
 2. Po odstránení všetkých zŕn umyte a rozdrvijte polovicu citróna so šupkou.
 3. Zmiešajte ingrediencie do sklenenej nádoby, pridajte čajovú lyžičku medu, malú špicu suchého paliva alebo sviečku čerstvého. Nalejte pohár teplej vody.
 4. Zatvorte pevne viečko a nechajte pol hodiny vychladnúť.
 5. Potom pridajte čajovú lyžičku nerafinovaného olivového oleja studeného lisovania a nápoj na prázdny žalúdok ráno, 30 minút pred raňajkami.

Tento nápoj sa užíva nepretržite, ak nejestvuje žiadna neznášanlivosť, aspoň mesiac. Počas tejto doby by sa zloženie krvi malo výrazne zlepšiť a lúmeny krvného riečišťa by sa mali čistiť. Ak tinitus zmizol, závraty, lepší spánok, žiadne ďalšie tlakové šoky, potom proces čistenia pokračoval.

Kurz sa môže opakovať po prestávke 1-2 mesiace.

Vlastnosti stravy pre niektoré choroby

Každá choroba kardiovaskulárneho systému má svoje vlastné nuansy a odporúčania týkajúce sa výživy. Nie všetky zdravé potraviny môžu byť rovnako vhodné na rôzne zdravotné odchýlky.

 1. Angina pectoris Pri tejto chorobe sú metabolické procesy často narušené. Preto obilniny sú zobrazené predovšetkým pohánka, proso, ovsená vňať, pretože tieto zrná majú nízky obsah kalórií a obsahujú správne zloženie a správny pomer vitamínov a minerálov. Z bylín a bobúľ pre obnovu plavidiel odporúčame hloh, oregano, dogrose a valerián. Neodporúča sa používať niektoré bobule užitočné pre nádoby, rastliny, ktoré výrazne znižujú tlak. Napríklad lieky z vitamínu B by sa mali užívať buď vo veľmi malej dávke a pod konštantnou kontrolou, alebo vôbec nie.
 2. Tachykardia. Palpitácie srdca môžu byť dôsledkom alebo znakom koronárnej choroby srdca, srdcového ochorenia, hypertenzie a srdcového infarktu. Pri tejto chorobe je obzvlášť dôležité stanoviť frakčnú výživu, aby sa znížilo zaťaženie obehového a kardiovaskulárneho systému. S opatrnosťou odporúča používať užitočné pre čistenie a liečenie nádob, ale dávať zaťaženie v srdci cibule, cesnak, reďkovky. Bylinné čaje vyrobené z mäty, citrónu, prasličky, chmeľových šištičiek, bujónov z kôry a lesných bobúľ sú odporúčané najmä bylinami a bylinkami.
 3. Mŕtvica. Pri zdvihnutí by malo byť zaťaženie tráviaceho systému veľmi biele, porcie sú veľmi malé. Fermentácia v črevách by nemala byť povolená, preto používajte s opatrnosťou v menu fazuľa, biela kapusta, perličkový jačmeň. Z receptov tradičnej medicíny na obnovu mozgových ciev odporúčame najmä arniku, gaštanu konského, hlohu, psíkovú ružičku, matku. Uistite sa, že med a citrón.

Súvisiace videá

A teraz vám ponúkame, aby ste sa oboznámili s videom:

Výživa v ochoreniach kardiovaskulárneho systému hrá rozhodujúcu úlohu. Tepny a žily môžu byť zdravé iba starostlivým výberom diétnych produktov. Takýto šetriaci postoj k jedlu veľmi rýchlo a výrazne ovplyvňuje stav chorého a tón zdravého človeka, ktorý chce udržať kardiovaskulárny systém mladý a efektívny.

5 princípov stravovania na čistenie a posilnenie ciev a žíl a tiež menu na týždeň

Čisté krvné cievy - záruka dobrého ľudského zdravia. Posilnenie ich steny vám umožňuje zabrániť rôznym kardiovaskulárnym ochoreniam, ktoré zahŕňajú: kŕčové žily, aterosklerózu a hypertenziu.

Podľa výskumu je jedným zo spôsobov, ako čistiť nádoby a zvýšiť tón a pružnosť ich stien, dodržiavať určité pravidlá výživy, ako aj používanie určitých výrobkov. O tom budeme dnes hovoriť.

5 dôležitých výživových usmernení

V EÚ sú hlavnými príčinami smrti kardiovaskulárne ochorenia. Ischemická choroba srdca a cerebrovaskulárne ochorenia patria k najčastejším ochoreniam spojeným so zlou cirkuláciou. Pomocou špeciálnych diét môžete významne znížiť hladinu zlého cholesterolu, ktorý sa ukladá na stenách krvných ciev vo forme plátov.

Vedci tvrdia, že dobre organizovaná strava a dobre navrhnutá strava môže posilniť srdcový sval, významne zlepšiť stav slabých ciev a znížiť hladinu cholesterolu. Je známe, že ťažké a mastné potraviny upchávajú krvné cievy. Mnoho známych kardiológov odporúča dodržiavať stravu pre zdravie kardiovaskulárneho systému bez výnimky.

Pravidlá výživy obsahujú niekoľko základných ustanovení:

 1. Nemôžete získať nadváhu, vrátane menu v jedlách s veľkým množstvom kalórií. Zároveň by ste sa nemali dostať k hladnému slabému.
 2. Je potrebné minimalizovať používanie potravín bohatých na sacharidy. Patria medzi ne: rafinovaný biely cukor, krupica a ryžová kaša, pšeničný chlieb a ostatné výrobky z múky v / s.
 3. Živočíšne tuky v strave musia byť nahradené rastlinnými olejmi. Najlepšie je použiť ľanové semienko a olivový olej. Informácie o všetkých olejoch, ktoré sú zdravé pre srdce, nájdete v samostatnom článku.
 4. V ponuke sú určité produkty, ktoré obsahujú látky, ktoré môžu zmeniť chemické zloženie krvi a vyčistiť krvný obeh z plakov cholesterolu.
 5. Pite dostatok vody. Denná spotreba čistej vody by mala byť minimálne 1,5 až 2,0 litra.

Top 10 najužitočnejších produktov

Zoznam produktov určených na stimuláciu srdca a prietoku krvi vyvinutých lekármi spolu s odborníkmi na výživu. Mnohé z nich sú súčasťou terapeutickej stravy. Tu je 10 najpotrebnejších produktov:

1. Prírodný med

Výrobok je vynikajúca energia pre telo. Je to prirodzený zdroj sacharidov, ktorý znižuje únavu srdcového svalu. Glukóza obsiahnutá v produkte je rýchlo absorbovaná telom. Pomáha udržiavať hladiny cukru v krvi stabilné.

Prírodný med má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Ak chcete vyčistiť krvné cievy, posilniť ich steny a zlepšiť imunitu tela, odporúčame piť denný tonikový nápoj pozostávajúci z lyžice medu, polovice citrónovej šťavy a šálky teplej vody pred raňajkami.

V ľudovej medicíne sa med bežne používa na liečbu krvných ciev. V priebehu 1-2 mesiacov sa trikrát denne jedie na prázdny žalúdok v 1 lyžičke. lyžice medu Zároveň klesá viskozita krvi, zlepšuje sa jej cirkulácia v dôsledku expanzie koronárnych ciev, aktivuje sa metabolické procesy v srdci, normalizuje sa zvýšený alebo znížený krvný tlak.

Medová strava vylučuje všetky ostatné sladké potraviny. Včelí produkt pomáha s arytmiami, srdcovým zlyhaním, tachykardiou, koronárnou chorobou, dekompenzáciou srdca, kardiálnou sklerózou a mnohými ďalšími ochoreniami. Pri kombinácii medu s odvarom bylín sa zvyšuje účinnosť liečby.

2. Citrón

Citróny sú zdrojom množstva vitamínov, minerálov, antioxidantov, flavonoidov, vlákniny a ďalších látok dôležitých pre zdravie mozgových ciev a celého tela.

Lemon pôsobí ako čistiaci prostriedok pre krvné cievy a krvné cievy. Obsahuje veľké množstvo vlákien. Zabezpečujú elimináciu toxínov z tela.

Citróny sú veľmi užitočné pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Obsahujú draslík, ktorý má schopnosť dilatovať krvné cievy. Tým sa znižuje riziko vysokého prekrvenia krvného tlaku. Zahrnutie citróna do stravy môže znížiť riziko rôznych kardiovaskulárnych ochorení, vrátane infarktu a mozgovej príhody.

Vďaka citrónu sa svalová sila zvyšuje, je možné sa zbaviť stresu a úzkosti, aby ste udržali bežnú rovnováhu vody a soli. Výhody citrónu pre kardiovaskulárny systém vďaka svojim zložkám antioxidantov, flavonoidov a draslíka. Citróny sú bohaté na vlákna, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri znižovaní zlého cholesterolu. Predpokladá sa, že jesť citrón môže znížiť riziko koronárnych ochorení srdca o 19%.

3. Cesnak

Viaceré epidemiologické štúdie, ako aj klinické štúdie preukázali, že cesnak dokáže poskytnúť spoľahlivú ochranu proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Cesnak očisťuje prietok krvi z plakov cholesterolu, znižuje krvný tlak.

Účinkuje ako beta-blokátor, cesnak zmierňuje tachykardiu, znižuje intenzitu infarktu a zvyšuje priepustnosť krvných ciev;

Čerstvý cesnak je prirodzené antibiotikum a perfektne zriedi krv. Teplé mlieko s cesnakom a prírodným medom sa opití angínou.

Na čistenie krvi používajte aj prostriedok na cesnak a citrón.

Ponúkame na zobrazenie receptu tinktúry cesnaku vo videu:

4. Cibuľa

Na liečivé účely používajú cibuľu nielen jadro, ale aj plevy. Pomocou odvarov plevy sa liečia choroby, ako sú kŕčové žily.

Vlákna obsiahnuté v lúpaní zvyšujú tón stien a pomáhajú so zápalom výstelky krvných ciev. Zo šupky je možné pripraviť: alkoholické tinktúry, balzamy, oleje, čaje a masti.

Minerály, ktoré tvoria výrobok, majú veľký význam pre posilnenie steny krvi. Medzi nimi: vápnik, draslík a horčík. Cibuľa má vazodilatačný účinok. To je dôležitá vlastnosť u pacientov s hypertenziou. Organické kyseliny a éterický olej obsiahnuté v cibule sa podieľajú na čistení krvného riečiska.

Vitamín C sa podieľa na produkcii kolagénu, ktorý posilňuje steny ciev. Železo v cibule zvyšuje hladinu hemoglobínu. Pravidelná konzumácia cibule prispieva k zriedeniu krvi.

5. Zázvor

Koreň rastliny obsahuje veľké množstvo dôležitých látok pre telo. Medzi nimi sú vitamíny A, E, C. Sú to silné prírodné antioxidanty a spoločne s selínom chránia cievy pred voľnými radikálmi, ktoré ničia prietok krvi.

Draslík a horčík v zázvorom posilňujú srdcový sval. Jedenie pri hľadaní zázvoru pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Omega 3 a kyselina omega 6 hrajú v tomto procese osobitnú úlohu. Čistý prietok krvi pomáha zistiť normálny krvný tlak, zlepšuje pamäť a znižuje riziko aterosklerózy.

6. Repa

Koreňová plodina sa považuje za druhú najefektívnejšiu očkovaciu látku po cesnaku. Vďaka svojmu chemickému zloženiu je červená repa schopná vyčistiť krvný obeh a odstrániť toxíny z tela.

Štúdie koreňa ukázali, že jeho spotreba najmenej 5-krát denne, 30-50 gramov môže znížiť krvný tlak, znížiť riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody.

To je čiastočne spôsobené obsahom nitrátov repy, vitamínov a minerálnych komplexných látok. Na liečbu tela koreňa možno použiť v akejkoľvek forme. Na čistenie krvného riečiska je lepšie použiť repné kvasy.

7. Celer

Rastlina je vynikajúcim zdrojom antioxidantov a prospešných enzýmov. Zloženie zelene zahŕňa vitamíny K, B6 a C, draslík, folát.

Odborníci na výživu odporúčajú, aby v strave obsahovali zeler ako antihypertenzívum. Pomáha strácať tie extra libier, zlepšuje krvný tlak.

Taktiež zeler pomôže znižovať hladinu cholesterolu a zabraňuje rôznym ochoreniam srdca.

8. Křen

Koreň z chrenu obsahuje množstvo fytoconjugátov, ktoré sú antioxidanty. Táto žieravina má širokú škálu prospešných vlastností pre zdravie. Pomáha zbaviť sa nadmernej hmotnosti, znižuje krvný tlak, zlepšuje imunitný systém,

Křen tiež čistí tepny a zvyšuje ich pružnosť.

Draslík obsiahnutý v chrenu reguluje tok bunkovej tekutiny a uvoľňuje napätie krvných ciev počas blokovania. Nedostatok draslíka vedie k skoku krvného tlaku, zvýšeniu rizika kardiovaskulárnych ochorení a ateroskleróze. tiež

9. Kalina

Berry je aktívne využívaný ľuďmi, ktorí trpia aterosklerózou, pretože vápenatá čistí tepny. Denná konzumácia bobúľ v množstve 1 čajová lyžička za rok pomáha posilniť krvné cievy a zbaviť sa hypertenzie.

10. Brusnice

Tento severný bobule je bohatý na draslík a kyselinu askorbovú. Pravidelná čerstvá konzumácia brusníc pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení o 40%, čo dokázalo výskum.

Pozrite si tiež infografiku:

Teraz poďme hovoriť o škodlivých výrobkoch.

Čo treba vyhnúť?

Podľa kardiológov niektoré výrobky prinášajú nebezpečenstvo pre kardiovaskulárny systém. Najnebezpečnejšie sú:

 1. Popcorn. 1 dávka produktu obsahuje dennú dávku kalórií a asi 60 gramov tuku. To spôsobuje vážne poškodenie plavidiel.
 2. Vyprážané zemiaky Samotný zemiak nepoškodzuje tok krvi, ale pri jeho príprave používa soľ a olej. To robí prílohu príliš vysoká v kalóriách a tuku. To všetko prispieva k akumulácii cholesterolu v krvi.
 3. Pizza. Obsahuje obrovské množstvo nasýteného tuku. Vyčerpajú krvné cievy a zasahujú do normálneho krvného obehu.
 4. Cukor a cukrovinky. Prekročenie miery spotreby týchto výrobkov znižuje životnosť osoby o 10-15 rokov. Potraviny spôsobujú zvýšenie telesnej hmotnosti, zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi a blokujú prietok krvi.
 5. Červené mäso. Bohatý obsah nasýtených mastných kyselín. Vyvoláva upchatie ciev s cholesterolom.
 6. Alkohol napĺňa cievy jedom a toxínmi, oslabuje ich, vedie k strate pružnosti.

Tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie, by mali vylúčiť tieto potraviny z ich stravy.

Charakteristiky dodržiavania diéty

Úloha používaná na liečbu vaskulárnych diét:

 1. zníženie hmotnosti a zabránenie jeho množstva, čo bude mať pozitívny vplyv na obnovu kĺbov;
 2. čistenie plavidiel z plátov;
 3. zníženie hladiny cholesterolu v krvi a odstránenie toxínov z pečene.

Zloženie diéty zahŕňa potraviny obsahujúce vlákninu. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité zabrániť dehydratácii. Tento prístup znižuje hladinu cholesterolu v krvi a eliminuje toxíny.

Hlavná ľudská strava by mala mať nasledujúcu štruktúru:

 • 50% komplexných uhľohydrátov vo forme zeleniny a ovocia;
 • 25% proteín;
 • 25% komplexných uhľohydrátov vo forme kaše.

Príjem soli by nemal prekročiť 7 g denne. Raz týždenne sa odporúča zorganizovať dni pôstu.

Vzorová ponuka týždňa

Odborníci na výživu odporúčajú jesť potravu 5 krát denne:

 1. Raňajky: krupica kaša s vodou alebo nízkotučné mlieko, čaj alebo kompót.
 2. Obed: Apple alebo Orange.
 3. Obed: kapustová polievka, jahody alebo ryža, zelenina, knedle, jahody alebo džúsy.
 4. Obed: bylinkový čaj s toastom.
 5. Večera: zemiaková kaša, pečené ryby alebo kuracie mäso, mrkvový šalát.
 6. Pred spaním: je možné piť pohár kefíru s 1% tuku.

Približne toto menu sa môže používať každý deň v priebehu týždňa a robiť malé zmeny.

Diéta kombinovaná s cvičením. Musia sa držať najmenej 30 minút denne.

Ľudové recepty

V ľudovej medicíne môžete nájsť veľký počet receptov určených na čistenie "špinavých" nádob a posilnenie ich steny. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy individuálnu intoleranciu tela na určité typy výrobkov.

Medzi najobľúbenejšie liečebné prostriedky:

 • Tinktura cesnaku. Môže byť pripravený na alkohol, vodku alebo vodu. Na prípravu liečivých nástrojov sa použila čerstvá plodina cesnaku.
 • Med s citrónom. Pripravený vo forme tonického nápoja. Píšte to na prázdny žalúdok 2-3 krát denne.
 • Altai čaj. Existuje niekoľko možností na zbieranie bylinných nápojov. Jeho hlavnými zložkami sú divoká ruža, plantain a koriander. Môžete pridávať bylinky a ďalšie doplnky podľa vášho vkusu. V lekárni môžete kúpiť bylinkový čaj na varenie.

Vývary a infúzie na posilnenie steny prietoku krvi sú najčastejšie pripravené na ďatelinách, gaštanoch, borovicových kužeľoch, klinčekoch alebo ľanových semenách. Všetky tieto rastliny majú chemické zloženie, ktoré môže nielen vyčistiť a posilniť nádoby, ale aj posilniť imunity. Nápoje nie je možné dlhšie skladovať, preto ich pripravte bezprostredne pred použitím.

Zaujímavé video

Pre podrobnú kontrolu odporúčame sledovať tieto videá:

Preto čistenie krvného obehu a posilnenie kardiovaskulárneho systému zohráva obrovskú úlohu pre ľudské zdravie. Proces očisty môžete vykonať doma, ale po konzultácii s lekárom a pod jeho dohľadom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Mitrálny ventil: anatómia, umiestnenie a účel

Ľudské srdce pozostáva zo 4 komôr a ventilov, ktoré vyzerajú ako malé ventily, ktoré sú malé, ale veľmi dôležité pre fungovanie srdca. Jedným typom ventilu je mitrálny ventil.

Je možné zotaviť sa z migrény?

Ľudia sa stretli s migrénami dávno pred narodením Krista. Staroveký egyptský papyrus prežil s popisom migrénovej bolesti hlavy a spôsoby, ako bojovať proti tejto chorobe.

Vysoký cholesterol: o čom to hovorí a čo treba urobiť?

Cholesterol je organická látka, prírodný alkohol rozpustný v tukoch. V tele všetkých živých bytostí je súčasťou bunkovej steny, tvorí jej štruktúru a zúčastňuje sa na preprave látok do bunky a späť.

Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Hovoríme o indikátore MID v krvnom teste

Aby bolo možné dostať testy MID v krvi, je potrebné prejsť krvnou vzorkou z prsta, menej často z žily. Táto analýza sa bude nazývať všeobecným (aj klinickým) krvným testom, potom z dokumentu s výsledkami analýzy z interpretácie ukazovateľov sa bude môcť oboznámiť s výsledkami MID v krvi v jednom z grafov.