Z tohto článku sa dozviete: čo je žilové obehové. Prečo sa zdá, na aké komplikácie môže viesť. Symptómy, diagnostika, liečba a prognóza patológie.

Keď venózna discirkulácia narušuje odtok žilovej krvi. Kvôli tomu je stagnácia krvi a súvisiace narušenie tela, ktoré trpelo touto chorobou.

Výraz "cirkulácia" znamená poruchu obehu.

Najčastejšou súčasťou lekárskej praxe je venózna discirkulácia mozgu. Medzi ďalšie cirkulačné poruchy v mozgu dochádza k discirkulácii vo VBB (vertebrobasilárnej panve), cirkulujúce v karotickom sínuse, vo vilišskom kruhu. Tieto tri zložky obehového systému mozgu sú tvorené tepnami. A v tomto článku sa budeme sústreďovať na porušenie krvného obehu v žilách hlavy a krku, čo vedie k poruchám mozgu spojeným s krvnou stázou.

Je to veľmi nebezpečný jav, pretože v priebehu rokov postupuje a môže viesť k mŕtvici alebo dyscirkulatívnej encefalopatii (poškodenie mozgu kvôli nedostatku krvného obehu) vážneho stupňa. V obidvoch prípadoch sa pacient stane v podstate zakázaným.

Problém venózneho cerebrálneho obehu rieši neurológ.

Aby ste sa zbavili patológie, musíte odstrániť jeho príčinu (základné ochorenie). Avšak, zvrátiť zmeny v mozgu je takmer nemožné. Preto je hlavnou úlohou lekárov predchádzať progresii choroby a jej prechodu do poslednej fázy. Liečba vám pomôže zbaviť sa príznakov, ktoré vám nedajú plný život a výrazne predlžujú vašu schopnosť pracovať.

Umiestnenie žíl na hlave a krku osoby. Porušenie obehu týchto žíl je veľkým nebezpečenstvom pre zdravie

Príčiny žilovej obštrukcie

Faktor vyvolávajúci nedostatočný odtok žilovej krvi môže byť:

 • Srdcové zlyhanie (vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, vrodených a získaných srdcových chýb, arytmií, zlého životného štýlu).
 • Hypertenzia - kvôli chronicky vysokému krvnému tlaku, krv nemôže úplne cirkulovať cez zúžené cievy.
 • Hypotonická choroba - kvôli neustále zníženému tlaku sa krvný obeh spomaľuje.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice. Osteofyty alebo kvapkajúce medzistavcové kotúče, ktoré sa tvoria pri tejto chorobe, môžu z mozgu vyraziť veľké cievy, čo spôsobuje poruchu venózneho odtoku krvi.
 • Cerebrálna ateroskleróza. Ide o ochorenie, pri ktorom sú mozgové cievy upchaté cholesterolovými plakmi, čo znemožňuje dokončenie krvného obehu.
 • Endokrinné ochorenia: hypertyroidizmus, hypotyreóza, diabetes a iné. Hormonálne poruchy často komplikujú cievy: zvyšujú alebo znižujú tlak, prispievajú k zápalovým procesom v tepnách a žilách.
 • Struma. Silne zväčšená štítna žľaza môže zachytiť vnútornú jugulárnu žilu.
 • Zranené zranenie hlavy. Pri absencii primeranej liečby sa cievny tonus mozgu zmení, čo vedie k poruchám obehu.
 • Nádory na krku. Stláčajú žily, z ktorých prúdi krv z mozgu.
 • Trombóza žíl. Krvná zrazenina upcháva nádobu a krv z nej normálne neprechádza.
 • Mozgové nádory Súčasne sú žily, ktoré sú priamo v mozgu, komprimované.
 • Arteriovenózne malformácie. Ide o patológiu, v ktorej sú patologické cievy spájajúce tepny a žily. To vyvoláva zmes arteriálnej a žilovej krvi a narušuje venózny odtok.
Pri zvýšení štítnej žľazy (cholestera) sa môže vyvinúť venózna discirkulácia v dôsledku upnutia najbližších žíl

Tri stupne patológie

Venózna discirkulácia sa rozvíja v troch etapách:

 1. Prvý - príznaky sa nezobrazia.
 2. Druhým je to, že príznaky sú prítomné, aj keď zhoršujú kvalitu života, ale nevylučujú schopnosť pracovať a schopnosť samoobsluhy.
 3. Po tretie, príznaky sú také silné, že vyvolávajú vážne komplikácie v mozgu a v tele. Pacient už nemôže pracovať. Neskôr sa nemôže slúžiť, potrebuje neustálu starostlivosť od iných ľudí.

Choroba je zákerná v tom, že sa v prvej fáze nezobrazuje a keď sa príznaky začnú prejavovať, zmeny sú niekedy nezvratné. A v druhej fáze je možné zabrániť prechodu choroby len na tretiu, najťažšiu fázu. Môžete tiež úplne zmierniť rušivé príznaky, ale je nepravdepodobné, že sa budete môcť zbaviť patologických zmien, ktoré sa vyskytli v mozgu o 100 percent.

Charakteristické príznaky

Znaky venóznej discirkulácie sa začínajú prejavovať vo fáze 2.

Venózny cerebrálny obeh

Fyziológia venózneho systému mozgu je v súčasnosti stále zle pochopená. Preto iba skúsení flebológovia a neuropatológovia vedia, čo je venózna discirkulácia a ako ju liečiť. Hoci v skutočnosti pod takým zložitým pojmom spočíva bežné porušenie krvného obehu žily. U zdravého človeka, ktorý je v pokoji, je priemerná rýchlosť žilovej krvi približne 220 mm / min a u pacientov trpiacich dyscyrkuláciou klesá na 47 mm / min. Znalosť anatómie obehového systému mozgu pomôže identifikovať príznaky spôsobené dyscyrkuláciou, ako aj vykonať preventívne opatrenia vopred.

Mechanizmus venóznej cirkulácie

Mozgové žily možno rozdeliť na 2 poddruhy: povrchné a hlboké. Žily, ktoré sú umiestnené v mäkkom plášti (povrch), sú určené na odtok krvi z mozgovej kôry a tie, ktoré sú umiestnené v centrálnych oblastiach hemisféry (hlboké žily), slúžia na odtok krvi z bielej hmoty. Uvedené cievy nesú krv do horného a dolného pozdĺžneho sínusu. Z týchto zberateľov sa krv čerpá do vnútornej jugulárnej žily a potom cez systém prietokov obratlých žíl z mozgu.

Tento pomerne zjednodušený popis komplexnej cesty odtoku krvi nám umožňuje pochopiť, prečo doktori tak dlho nemôžu určiť skutočné príčiny porúch mozgovej cirkulácie.

Príčiny ťažkostí pri prietoku krvi z mozgu

Je dosť ťažké presne určiť, čo spôsobilo porušenie normálneho odtoku krvi z mozgu, pretože po udalosti, ktorá vyvolala upchatie, môže prechádzať viac ako rok. Hlavné príčiny žilovej discirkulácie môžu byť:

 • pľúcne a srdcové zlyhanie;
 • extrakraniálna žilová kompresia;
 • krvná žilová trombóza;
 • mozgové nádory;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • opuch mozgu;
 • systémové ochorenia (lupus erythematosus, Wegenerova granulomatóza, Behcetov syndróm).

Obidve ochorenia a komplex niekoľkých nepríjemných symptómov môžu vyvolať obehovú činnosť. Napríklad mutácia protrombínového proteínu v kombinácii s používaním antikoncepčných prostriedkov vo forme tabliet zvyšuje riziko dysgemií (druhý názov venóznej dyscirkulácie).

Rizikové faktory

Okrem vyššie uvedených ochorení môže poškodený žilový prietok krvi spôsobiť nezdravý životný štýl. Ak zistíte aspoň jeden z nasledujúcich rizikových faktorov, musíte sa dohodnúť na schôdzke s neurológom, aby ste prediskutovali opatrenia na prevenciu dysgeémie.

Nasledujúce odchýlky by mali upovedomiť:

 • prítomnosť cukrovky;
 • vysoký krvný tlak;
 • stupeň obezity 2 a vyššie;
 • vysoký cholesterol;
 • vysoké hladiny triglyceridov;
 • sedavý životný štýl.

Symptómy patológie

Takmer vždy je dysgeémia sprevádzaná periodickými tupými bolesťami hlavy, niekedy s nauzeou a vracaním. Menej časté je porušenie vedomia, po ktorom sa objavujú ohniskové príznaky:

 • necitlivosť končatín;
 • silná afázia;
 • epileptické záchvaty;
 • zhoršená hemostáza krvných doštičiek.

Symptómy venóznej dyscyrkulácie sa môžu vyskytnúť nepravidelne a trvajú niekoľko minút. Ak choroba nie je liečená, môže byť pacient narušený nepríjemnými symptómami.

Najzávažnejšie príznaky sa vyskytnú, ak ignorujete poruchu:

 • závraty;
 • rozmazané videnie;
 • neočakávaná strata vedomia;
 • brnenie v oblasti krku, najmä vľavo;
 • mierna hypoxia;
 • náhle reflexné pohyby;
 • neustále ospalosť.

Čo spôsobuje ignorovanie problému?

Dlhé ignorovanie príznakov vedie k tomu, že kyslík a glukóza nevstupujú do mozgu. To môže viesť k neurologickým problémom. Nedostatok liečby môže spôsobiť ťažšie podmienky.

urážka

Ak nádor blokuje prietok krvi do krčnej tepny, môže dôjsť k infarktu alebo mŕtvici. V dôsledku toho určité množstvo mozgového tkaniva môže zomrieť. Smrť aj malého množstva tkaniva môže ovplyvniť reč, koordináciu, pamäť. Závažnosť následkov mozgovej príhody závisí od toho, koľko tkaniva je mŕtva a ako rýchlo sa obnovil venózny krvný odtok. Niektorí pacienti dokážu plne obnoviť zdravie, ale väčšina obetí dostáva nezvratné zmeny.

Krvácanie mozgu

Pri chronických problémoch s cerebrálnou venóznou cirkuláciou môže dôjsť k krvácaniu v lebečnej dutine. Stane sa to vtedy, keď steny tepien oslabia a prasknú. Dokonca aj malé krvácanie vytvára tlak na mozog, čo môže viesť k strate vedomia.

hypoxia

Hypoxia sa vyskytuje vtedy, keď venózny odtok, ktorý je úplne alebo čiastočne zablokovaný, zabraňuje vstupu kyslíka do mozgu. Ľudia s hypoxiou často cítia letargiu a závrat. Ak plavidlá nie sú operatívne odblokované, môže sa vyskytnúť kóma a smrť.

Dyscirkulatívna encefalopatia (vrátane aterosklerotickej genézy)

Dyscyrkulatívna hypertenzná encefalopatia je bolestivý syndróm, ktorý je vyvolaný narušeným venóznym prietokom krvi. S miernou discirkuláciou sa encefalopatia vyvíja veľmi pomaly a je takmer bez symptómov. Tento syndróm rýchlo zmizne s odstránením pôvodných príčin dysgeémie. Ale s predĺženým nedostatkom kyslíka alebo v dôsledku úplného zablokovania venózneho odtoku sa môže vyskytnúť mozgová smrť (len 6 minút po úplnom zastavení prietoku krvi).

Diagnostické metódy

Ak sa pacient sťažuje na niektoré z vyššie uvedených príznakov, potom bude všetko úsilie lekára smerovať k identifikácii a liečbe príčiny dyscyrkulácie. Za týmto účelom sa vykoná fyzikálne vyšetrenie a skúma sa anamnéza. Na potvrdenie porušenia venózneho odtoku sú priradené viaceré štúdie s vizualizáciou žíl v mozgu a vertebrobasilickom povodí.

Kompletný krvný obraz

Pridelené na detekciu antinukleárnych protilátok a určenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov. Ak výsledky analýzy potvrdia prítomnosť protilátok a znížený indikátor ESR, potom sa plánuje dodatočná štúdia na určenie zložiek komplementu a hladiny protilátok proti anti-deoxyribonukleovej kyseline. Výsledky uvedených analýz odhalia, že systémový lupus erythematosus alebo Wegenerova granulomatóza boli príčinou dysgeémie.

Elektroencefalogram (EEG)

Elektroencefalogram so zhoršeným odtokom venóznej krvi môže byť normálny. Táto štúdia sa však dôrazne odporúča po jednostrannom infarkte talamu. Spomalenie hlavného alfa rytmu nepriamo naznačuje koordinačné anomálie a problémy s odtokom krvi.

Počítačová tomografia (CT)

CT je dôležitá metóda zobrazovania, často predpísaná pre primárnu diagnostiku dysémií. Na fotografii tomografu môžete zistiť, či bol nádor alebo trombóza príčinou dysgeémie.

CT angiografia

CT angiografia sa tiež používa na vizualizáciu cerebrálneho venózneho systému. Len angiografia môže naznačovať nedostatok toku v žilových kanáloch.

Kontrastové zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie

Kontrastná magnetická rezonancia je výbornou metódou na vizualizáciu prietoku krvi vo veľkých mozgových žilách. Určené v prípade, že angiografia neodhalila žiadne porušenie venózneho odtoku krvi vo VBB.

Ako liečiť venóznu discirkuláciu?

Lekár môže odporučiť niekoľko rôznych spôsobov liečby v závislosti od určených príčin ochorenia. Avšak väčšina pacientov bude vyzvaná, aby vykonávali zmeny v každodennom životnom štýle, a to:

 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • vykonávať jednoduché fyzické cvičenia denne;
 • držať sa diéty na zníženie hladiny cholesterolu;
 • denne monitorovať hladinu cukru v krvi a tlak.

Pokiaľ ide o lekársku liečbu pacientov s venóznou discirkuláciou, je predpísaná špecifická liečba, ktorá zahŕňa podávanie antikoagulancií alebo trombolytik (v závislosti od histórie ochorenia). Použitie systémovej antikoagulácie ako primárnej liečby sa odporúča pre všetkých pacientov bez výnimky (aj pre dieťa a za prítomnosti intrakraniálneho krvácania).

Najčastejšie predpisované lieky obsahujúce heparín. Ak sa podáva intravenózne, jeho účinok sa okamžite začne, čo je veľmi dôležité pre pacientov s akútnou dysgemiou.

Enoxaparín sodný je heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou a je predpísaný, ak je potrebné obnoviť venózny výtok pacientom trpiacim alergickými reakciami alebo na prevenciu. Hlavnou výhodou enoxaparínu je možnosť intermitentného podávania lieku, čo pacientovi umožňuje, aby nešiel do nemocnice, ale aby využil možnosť ambulantnej liečby.

Warfarín sa predpisuje pacientom s poruchami krvácania, u ktorých sú heparín a enoxaparín prísne kontraindikované. Liečivo významne neovplyvňuje aktivitu koagulácie, ale terapeutický účinok možno pozorovať až po niekoľkých dňoch. Preto takéto liečenie nie je predpísané v akútnych štádiách obehu. Dávka lieku má starostlivo sledovať lekár, takže používanie v domácnosti je vylúčené. Vyššie dávky sa podávajú na začiatku liečby, aby sa urýchlil čas zotavenia normálneho odtoku, ale zároveň táto taktika vedie k zvýšenému riziku krvácania. Liečba warfarínom by mala pokračovať 3 až 6 mesiacov, aby sa získal stabilný výsledok.

Ak sú poruchy v žilovom systéme príliš závažné, lekár môže odporučiť operáciu na rýchle zlepšenie prietoku krvi z mozgu. Ale chirurgická operácia je predpísaná len vtedy, ak drogy nefungujú.

Typy chirurgických operácií odporúčaných pre dysgemiu:

 • endarterektómia (odstránenie vnútornej výstelky postihnutej tepny);
 • posunovanie: v blízkosti miesta zúženia žily sa umiestni nová krvná cieva, aby sa vytvorila nová cesta prietoku krvi;
 • Angioplastika: balónikový katéter sa vkladá do úzkej časti tepny, aby sa rozšírili steny a zlepšil sa prietok krvi.

Prognóza venóznej discirkulácie

Prognóza a rýchlosť zotavenia bude závisieť od viacerých faktorov.

Úspešnosť pri liečbe základnej choroby, ktorá spôsobila dysgemiu

Napríklad prognóza prežitia pri dysgemií môže byť celkom negatívna, ak má pacient mŕtvicu alebo trombózu. Ale ak sa príčina ochorenia stala hypertenziou alebo diabetom, prognóza bude oveľa lepšia.

prítomnosť hypoxia

Prognóza bude slabá, ak žilová discirkulácia predtým viedla k hypoxii. Dokonca aj po odstránení dysgeémie je možná náhla strata vedomia alebo problémy s muskuloskeletálnym systémom.

Vek a všeobecné zdravie

Najmä výsledok liečby bude závisieť od veku a všeobecného zdravotného stavu pacienta. Mladí ľudia s dobrou imunitou majú najlepšie predpovede pre úplné zotavenie.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť: výskyt, príznaky, diagnóza, komplexná liečba

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť (VBN) - poškodenie funkcie mozgu v dôsledku zhoršeného prietoku krvi v bazilárnych a vertebrálnych artériách. Základná tepna je hlavná tepna mozgu, do ktorej sa zbiehajú zostávajúce tepny pri približovaní sa k mozgu. V dôsledku cievnej nedostatočnosti nemajú mozgové bunky dostatočnú výživu, čo vedie k funkčným poruchám centrálneho nervového systému.

Oficiálne pre ICD 10 sa VBN nazýva syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému.

Väčšina VBN náchylných sú tí ľudia, ktorí boli diagnostikovaní s osteochondrózou, v ktorej dochádza k cirkulácii (pokles krvného obehu) krvi v hlavných tepnách chrbtice. Každý tretí pacient s osteochondrózou je vystavený vertebro-bazilárnej insuficiencii.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín.

Keďže získané ochorenie je úplne reverzibilné. Ak však nie je diagnostikovaná včas a liečba nie je zahájená, je vysoká pravdepodobnosť výskytu mŕtvice.

Príčiny syndrómu vertebro-bazilárneho arteriálneho systému

Existuje mnoho dôvodov pre vertebro-bazilárnu nedostatočnosť. Nasledujúce sú najpopulárnejšie a pravdepodobnejšie:

 1. Vrodená predispozícia k tejto chorobe. Môže ísť o rôzne patológie vo vývoji a štruktúre krvných ciev, ako aj genetickú predispozíciu. Napríklad Kimmerlyho anomálie alebo fibromuskulárna dysplázia, hypoplázia vertebrálnych artérií.
 2. Rôzne zranenia krčnej chrbtice. Šport alebo doprava.
 3. Zápal múch krvných ciev. Napríklad Takayasuova choroba alebo iná artritída.
 4. Stenózna lézia hlavných ciev. Porušenie priechodnosti krvných ciev v dôsledku aterosklerózy.
 5. Diabetes mellitus. V tejto chorobe sa vyznačuje poškodením malých tepien mozgu.
 6. Hypertenzia. Trvalo zvýšený krvný tlak.
 7. Antifosfolipidový syndróm. Vyskytuje sa hlavne u mladých ľudí. Pri tomto syndróme sa často zvyšuje trombóza a zhoršuje sa arteriálna priepustnosť.
 8. Stratifikácia (disekcia) vertebro-bazilárnych artérií. Steny tepny sú poškodené a krv presakuje medzi jej tkanivami.
 9. Trombóza vertebrálnych alebo bazilárnych artérií.
 10. Stláčanie bazilárnej alebo chrbticovej artérie v dôsledku hernie, spondylolistézy, spondylózy alebo nadmerne zväčšeného svalu.

Symptómy ochorenia

Kompresia vertebrálnej artérie

Všetky príznaky vertebro-bazilárnej nedostatočnosti sú rozdelené na trvalé a dočasné. Dočasné príznaky sa zvyčajne vyskytujú s prechodnými ischemickými záchvatmi (TIA). Môžu trvať od niekoľkých hodín až po pár dní. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na tlak na krku, závažné závraty a nepohodlie v krčnej chrbtici.

Pretrvávajúce príznaky sú prítomné u pacientov po celú dobu. Postupne sa zvyšujú s vývojom choroby. Časté a zhoršenie, pri ktorých dochádza k ischemickým záchvatom. A ischemické záchvaty môžu viesť k vertebro-basilar tahy.

Takže VBN má nasledujúce pretrvávajúce príznaky:

 • Časté occipitálne bolesti hlavy. Môže byť pulzujúci alebo stlačujúci.
 • Tinitus, sluchová porucha. Hluk môže mať rôzne častice. Ak sa choroba začne a nie je liečená, tinitus sa stáva trvalým.
 • Rozptýlenie, oslabenie pamäti, slabá koncentrácia pozornosti.
 • Rôzne poškodenie zraku. Mušky alebo hmla pred vašimi očami. Niekedy dochádza k rozdeleniu objektov (diplopia) alebo rozmazaniu ich obrysov. Časté a strata vizuálnych polí.
 • Značné zhoršenie rovnováhy.
 • Slabosť a únava. V popoludňajších hodinách pacienti s VBN cítia úplný pokles sily a slabosti.
 • Útoky vertigo, ktoré niekedy dosiahnu mdloby. Zvyčajne sa vyskytujú závraty u pacientov s dlhou nepohodlnou polohou krku. Napríklad po spaní alebo práci s počítačom bez pohybu. Závažné závraty môžu byť sprevádzané nevoľnosťou.
 • Častá zmena nálady, podráždenosť. U detí - plač bez dôvodu.
 • Pocit horúčavy, potenie a tachykardie bez zjavného dôvodu.
 • Lechtanie, pocit kómy v krku. Niektoré chrapľavosť.

Ale v neskorších štádiách ochorenia sú možné poruchy reči a prehĺtania, kvapkové záchvaty (náhle pády) a ischemické mŕtvice s rôznou závažnosťou. Takéto cievne mŕtvice súvisia s mozgovou príhodou v bazálnej vertebrálnej nádrži, tj s akútnymi poruchami mozgovej cirkulácie v oblasti vertebrálnych artérií.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť u detí

Predtým sa predpokladalo, že VBN sa môže vyskytnúť len u ľudí stredného a staršieho veku. Ale potom sa ukázalo, že vertebro-basilar syndróm nie je u detí nezvyčajný. Je to pozorované u veľmi malých detí vo veku 3-5 rokov a u starších od 7 do 14 rokov. VBN sa u detí vyskytuje z dôvodu vrodených anomálií bazilárnych alebo vertebrálnych artérií. Riziko môže byť aj akékoľvek poškodenie chrbtice dieťaťa, ktoré nie je úplne posilnené, keď hrá šport alebo telesnú výchovu.

U detí je syndróm vertebro-bazilárnej artérie vo väčšine prípadov pomerne ľahko napravený. Liečba sa prakticky nepoužíva. V extrémnych a ťažkých prípadoch sa vykonáva chirurgia.

Existujú určité príznaky vertebro-bazilárnej nedostatočnosti u detí. Ak rodič objaví tieto príznaky u vášho dieťaťa, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu na presnejšiu diagnózu.

Symptómy vertebro-bazilárnej nedostatočnosti u detí:

 1. Dieťa má zlomené držanie tela.
 2. Dieťa malo poranenie miechy pri hraní športu alebo fyzického cvičenia.
 3. Dieťa často plače, rýchlo unaví a má ospalosť.
 4. Dieťa netoleruje vyčerpanosť. Až do mdloby, závraty a nevoľnosti.
 5. Dieťa neustále sedí doma v nepohodlnom postavení, akoby bol narazil.

Aj niektoré diagnózy, ktoré sa robia v ranom detstve, môžu vyvolať vzhľad VBN. Napríklad perinatálna encefalopatia. Alebo ak má dieťa poranenie chrbtice počas pôrodu.

V každom prípade by mali byť rodičia okamžite konzultovaní s lekárom. Ak je ochorenie rýchlo diagnostikované, prognóza bude viac ako priaznivá.

Diagnóza vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Syndróm nedostatočnosti vertebro-bazilaru je pomerne zle diagnostikovaný. Po prvé, rôzni ľudia majú VBN rôznymi spôsobmi. Po druhé, niekedy je ťažké oddeliť objektívne symptómy pacientov od subjektívnych. Po tretie, symptómy vertebro-bazilárnej nedostatočnosti môžu byť spojené s mnohými ďalšími ochoreniami.

Po prvé, špecialista musí zistiť príčinu ochorenia.

 • Dopplerov ultrazvuk. Posúdi sa pohyb prietoku krvi cez tepny vertebro-bazilárneho systému. Existujú nejaké oklúzie, rýchlosť je dobrá.
 • Angiografia. Do študovaných tepien sa vstrekuje kontrastná látka, stav arteriálnych stien a ich priemer.
 • Rentgenový obraz chrbtice. Posúdiť jeho celkový stav.
 • Počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI). Zvlášť dobré na detekciu hernie.
 • Funkčné testy s hyperventiláciou. Umožňuje študovať funkčné zmeny v kardiovaskulárnom systéme.
 • Infračervená termografia. Posúdenie stavu časti tela pomocou tepelných polí.
 • Rheoencephalography. Pomocou tohto postupu sa skúma prívod krvi do mozgu.
 • Funkčné testy s flexiou a predĺžením. Na detekciu spondylolistézy
 • Pán angiografia. Je určený na štúdium priebehu ciev mozgu.
 • Biochemická analýza krvi.

Pamätajte si: v žiadnom prípade si nerobte diagnózu. Samoliečenie môže uškodiť. Pre správnu diagnózu musíte najprv navštíviť neurológov.

Diferenciálna diagnostika

Ako už bolo uvedené vyššie, je ľahké zamieňať vertebro-bazilárnu chorobu s mnohými ďalšími ochoreniami. Rovnaký klinický obraz u VBN môže byť s nasledujúcimi ochoreniami: akútna labyrínitída, roztrúsená skleróza, Meniereova choroba, akustická neuroma, rôzne emočné a duševné poruchy, vestibulárna neuronitída a iné.

Pri roztrúsenej skleróze nie sú u pacientov žiadne poruchy sluchu a závraty sú dlhšie.

Pri Meniereovej chorobe pacient nemá žiadne cievne ochorenie, ale je prítomný závrat.

Pri pozičnom vertigo sa pozoruje závrat s náhlou zmenou polohy alebo častým a rýchlym naklápaním hlavy. Zvyčajne sa u starších ľudí vyskytuje vertikálne pozičné zvratstvo a jeho príčinou je nestabilita tlakového a vestibulárneho aparátu a nie spinálnych ciev.

Pri úzkostných depresívnych poruchách alebo iných emočných poruchách u pacientov je v hlave "ľahkosť", nevoľnosť a pohybová nevoľnosť. Tieto príznaky nie sú príznakmi VBN. Aspoň objektívne.

Liečba

Po diagnostikovaní a diagnostike predpisuje špecialista najvhodnejšiu liečbu. Ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja alebo ak sa symptómy úplne neprejavia, liečba sa vykonáva na ambulantnej báze. Ak sú prítomné všetky príznaky akútnej vertebro-bazilárnej nedostatočnosti, potom je pacient umiestnený v nemocnici na monitorovanie a prevenciu mŕtvice.

Zvyčajne lekár predpisuje komplexnú liečbu vertebro-bazilárnej nedostatočnosti - liečbu v kombinácii s fyzioterapiou.

Niektoré formy VBN nie sú prístupné liečbe drogami. Preto je rýchle stanovenie príčiny ochorenia vertebro-bazilárnej nedostatočnosti hlavnou zárukou úspešnej liečby.

Neexistuje žiadna všeobecná liečba, pretože každý pacient s liečbou VBN by mal byť vybraný striktne individuálne.

Pri predpisovaní špecialistu na liečbu drog sa zvyčajne používajú nasledujúce lieky:

 1. Vazodilatátory (vazodilatátory). Na prevenciu oklúzií. Často sa liečba týmto typom liekov začína na jar alebo na jeseň. Po prvé, sú predpísané malé dávky, potom sa dávky postupne zvyšujú. Pri absencii požadovaného účinku u pacienta pri použití jedného liečiva sa niekedy kombinuje niekoľko liekov s podobným účinkom.
 2. Znižovanie zrážanlivosti krvi (protidoštičkové látky). Zabráňte tvorbe krvných zrazenín. Najobľúbenejším liekom je kyselina acetylsalicylová. Pacient by mal denne spotrebovať od 50 do 100 mg. Ale s kyselinou acetylsalicylovou by ste mali byť opatrní, najmä pre ľudí trpiacich chorobami tráviaceho traktu, pretože môžu spôsobiť krvácanie do žalúdka, takže aspirín sa nesmie užívať na prázdny žalúdok. Niektorý aspirín nemusí mať žiadne účinky, preto by sa mal nahradiť inými antiagregačnými látkami: dipyridamolom alebo tiklopidínom.
 3. Metabolické a nootropické. Pre lepšiu funkciu mozgu. Napríklad piracetam, glycín, actovegin, seamax, cerebrolyzín.
 4. Antihypertenzívami. Lieky, ktoré regulujú tlak.

Je tiež povinné predpísané lieky, ktoré zmierňujú hlavné príznaky ochorenia: lieky proti bolesti (ak sa vyžadujú), hypnotiká a antidepresíva, lieky na zníženie závratov, antiemetiká.

Jednorazová liečba liekov pre VBI nemôže byť vyliečená. Preto v komplexe predpísaná špeciálna fyzioterapia a fyzioterapia.

Existujú nasledujúce typy terapií vhodné pre pacientov s vertebro-bazilárnou insuficienciou:

 • Masáž. Dokonale zlepšuje krvný obeh.
 • Terapeutická gymnastika (cvičebná terapia). S pravidelnými cvičeniami môžete odstrániť svalové kŕče, zlepšiť držanie tela a posilniť chrbticu.
 • Manuálna terapia
 • Hirudotherapy. Leech terapia. Pozitívny účinok na pacientov s cievnym ochorením.
 • Reflexológia. Napríklad akupunktúra. Používa sa na zmiernenie svalových kŕčov.
 • Magnetoterapia.
 • Nosenie korzetu na krku.

Ak je komplexná liečba, vrátane fyzikálnej terapie a liečebnej liečby, neúčinná, je predpísaná chirurgická liečba. Ale nebojte sa. Nie všetci sú predpísaní, ne-chirurgické metódy liečby pomáhajú väčšine pacientov s vertebrobasilar nedostatočnosťou.

Chirurgia sa vykonáva na zlepšenie krvného obehu v bazilárnej alebo vertebrálnej artérii. Angioplastika je pomerne častá, čo umožňuje vloženie špeciálneho stentu do chrbtice, ktorý nezabije tepny a udržuje normálny krvný obeh.

Pri ateroskleróze sa používa endarterektómia, pri ktorej sa aterosklerotický plak odstraňuje z tepny.

A pomocou mikrodiscektómie stabilizuje chrbticu.

Liečba ľudových liečiv

Ľudové lieky môžu pomôcť len v kombinácii s liekmi. Musia sa použiť na zvýšenie účinnosti primárnej liečby a nie na jej nahradenie.

Vitamín C

Aby sa znižilo zrážanie krvi a zabránilo sa tvorbe krvných zrazenín, odporúča sa jesť bobule ako brusnice, čučoriedka, rakytník. Vo všeobecnosti, všetky potraviny obsahujúce veľa vitamínu C zriedia krv veľmi dobre. Citróny, pomaranče, kivi, ríbezle a iné.

Cesnak

Nie je to zlé, čo podporuje skvapalnenie a cesnak. Môžete použiť nasledujúci recept:

3 veľké hlavy cesnakového mäsa. Výslednú hmotu vložte do nádoby a vložte do tmavého chladného miesta. Po 2-3 dňoch namočte zmes. Do výsledného extraktu pridajte rovnaké množstvo citrónovej šťavy a medu. Zmes uchovávajte v chladničke. Piť 1 polievková lyžica. na noc.

Jazdecký kôň

Gaštan konský sa môže použiť aj ako prostriedok na znižovanie zrážanlivosti krvi.

Odmerajte 500 gramov semien kaštanu spolu so šupkou. Nalijte 1,5 litra vodky. Trvať na týždni, potom na napätie. Vezmite si čajovú lyžičku 30 minút pred jedlom, nie viac ako 3 krát denne.

Recepty na hypertenzivá

Pre hypertenziu vám pomáhajú nasledujúce poplatky:

 • Zmiešajte 20 gramov citrónového balzamu s 40 gramami kukuričných škvŕn, pridajte šťavu z jedného citrónu. Nalejte výslednú zmes vriacej vody. Trvať jednu hodinu. Piť pol pohára 30 minút po jedle, 3 krát denne. Pite týždeň a potom týždeň. Opakujte celý kurz trikrát.
 • Zmiešajte koreň, kukurica, mätu a valerián v rovnakom pomere. Vložte do pohára. Brew jeden článok. l. Zmiešajte pohár vriacej vody. Trvať päťhodinu. Pred jedlom pijte 1/3 šálku. Jeden mesačný kurz.

vazodilatanciá

Nasledujúce recepty sa odporúčajú na rozšírenie nádob:

 • 20 g plodu hlohu naplneného pohárom vriacej vody. Päť minút na udržanie vo vodnom kúpeli. Potom trvajte pol hodiny. Piť 1 polievková lyžica. 20 minút pred jedlom 3 krát denne.
 • Zmiešame harmančnú lekárnicu, ľubovník bodkovaný, rašelinové, nemorálne, brezové púčky v rovnakom pomere. Vezmite nádobu s pevným vekom a vložte zmes tam. Varenie jedna polievková lyžica. zmiešajte pol litra vriacej vody. Zbalíme táru ručníkom, počkajte 30 minút. Infúziu rozdelte na dve časti. Pijte jednu dávku ráno a večer pol hodiny pred jedlom. Aj v zmesi môžete vložiť lyžicu medu. Kurz je jeden mesiac.

Terapeutická gymnastika s vertebro-bazilárnou nedostatočnosťou

Pri vertebro-bazilárnej nedostatočnosti pomáhajú svetelné cvičenia najefektívnejšie, pri ktorých nie je potrebné robiť ostré pohyby. Vykonávajú sa bez veľkého úsilia. Remedial gymnastika by mala byť vykonávaná pravidelne, bez prerušenia. Najlepší čas na prax je ráno. Po gymnastike sa odporúča sprchovať alebo urobiť relaxačnú masáž. Rýchlosť cvičenia by nemalo byť rýchle, mali by ste byť pohodlní robiť ich. A nezabudnite na dýchanie. Musíte hladko dýchať nosom.

Nižšie sú uvedené najefektívnejšie cvičenia ukázané na použitie u pacientov s dysfunkciou vertebro-basilar:

 1. Ponožky spolu, postoj rovný. Skloníme hlavu dopredu a dostaneme hrudník do brady. Vytvrdzujeme niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej pozície. Opakujte 10 krát.
 2. Teraz nakloňte hlavu na stranu. Prvý správny. Nechceme zdvihnúť svoje ramená, snažíme sa osloviť naše pravé rameno do uší. Vytvrdzujeme niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej pozície. Opakujte to isté, ale teraz skloníme hlavu doľava. Robíme cvičenie 10 krát.
 3. Pomaly otáčajte hlavou v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek. 10 krát.
 4. Vytiahnite korunku hore. Opravte pozíciu na niekoľko sekúnd. Relaxujeme. Opakujte 10 krát.
 5. Pomaly ťahajte hlavu dopredu. Potom sa tiež pomaly vrátiť do východiskovej pozície.
 6. Stojíme rovno. Ruky po stranách. Zdvihnite ruky a pripojte sa k dlane. Čakáme niekoľko sekúnd. Opúšťame sa. Vykonajte cvičenie 10 krát.
 7. Vykonávame otáčky vľavo a vpravo, pri každom otočení pozíciu na chvíľu fixujeme. 10 krát.
 8. Teraz zdvihneme pravú nohu, ztuhneme 5 sekúnd. Vynechať. Zdvihnite ľavú nohu a opäť zamrznite po dobu 5 sekúnd. Vynechať. Opakujte 10 krát.
 9. Došli sme až 30 cm od dverí. Palmy priliehajú k prekladu. Palmy na úrovni ramien. Vytlačte to 15 krát.
 10. Ak sa cítite dobre, vek a fyzický tréning, môžete vykonať nasledujúce cvičenie: skok s otočením okolo vlastnej osi. Vykonajte 10 skokov v každom smere.
 11. Stojte na jednej nohe. Čím dlhšie, tým lepšie. Ak ste na tom dobrý, môžete komplikovať cvičenie - stojan so zatvorenými očami. Po zmene nohy.

Video: súbor cvičení pre chrbticu

Prevencia vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Ak ste ohrození touto chorobou a chcete zabrániť jej vzniku, alebo chcete spomaliť tempo vývoja choroby, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Postupujte podľa stravy. Musíme sa pokúsiť konzumovať viac z nasledujúcich produktov: morské plody, cesnak, kyslé plody, citrusové plody, paradajky, červené papriky, nízkotučný tvaroh. Je vhodné opustiť: biely chlieb, klobásy, údené mäso, konzervy, vyprážané a mastné.
 • Odstráňte zlé návyky, ak sú prítomné. Fajčenie a alkohol neprispievajú k liečbe a prevencii.
 • Jedzte menej soli.
 • Mierne cvičenie je užitočné pre udržanie telesnej kondície a pre priaznivejšiu prognózu pre VBH. Terapeutická gymnastika pre vertebro-bazilárnu nedostatočnosť má veľký význam pre zdravie pacientov s touto chorobou.
 • Ovládajte krvný tlak.
 • Nesedzte dlhú dobu v nepohodlnej polohe.
 • Uistite sa, že posteľ, matrac a vankúš sú pre vás komfortné.
 • Snažte sa vyhnúť silnému stresu a menej nervózny.
 • Prejdite sa na čerstvom vzduchu.
 • Pokúste sa plávať viac. Môžete sa zapísať do bazéna a navštíviť ho aspoň raz alebo dvakrát týždenne.

Aby sa predišlo opätovnému výskytu tejto choroby, je potrebné preventívne sledovanie lekára raz alebo dvakrát do roka. Je tiež potrebné vykonať kurzy preventívnej liečby.

výhľad

Priaznivú prognózu možno poskytnúť len so správnym ošetrením predpísaným kvalifikovaným odborníkom. Liečba by mala začať okamžite po diagnostikovaní. Pacient je povinný prísne dodržiavať všetky požiadavky lekára. Len potom môžeme očakávať mierny priebeh ochorenia a zníženie symptómov.

Ak je liečba neošetrená alebo má neprimeranú liečbu, prognóza je extrémne nepriaznivá pre pacienta, môže sa vyvinúť chronická vertebrálno-bazilárna nedostatočnosť. Bude dochádzať k neustálemu zhoršeniu zdravia, častým a dlhým ischemickým záchvatom. A následne - vývoj cievnej mozgovej príhody a dyscirkulatívnej encefalopatie. To nakoniec povedie k vážnym ireverzibilným poruchám mozgu.

Liečba môže trvať pomerne dlho - od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Hlavnou vecou je mať trpezlivosť.

Syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému (VBN): príčiny, diagnóza a prognóza

1. Anatomické znaky 2. Etiológia 3. Klinické prejavy 4. Diagnóza 5. Liečba

V praxi neurológov sú choroby, ktoré sú dostatočne ťažké na diagnostiku. Jednou z týchto diagnóz je vertebro-bazilárna nedostatočnosť. Napriek tomu, že neurologia patologického stavu je dobre študovaná, jej hlavné príznaky sa často vyskytujú v iných ochoreniach nervového systému. Komplexnosť diagnostiky je spôsobená aj tým, že nedostatočnosť vertebrálno-bazilárneho systému nie je jednotnou chorobou, ale môže zodpovedať patologickým podmienkam rôzneho pôvodu.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť (VBI) je prechodná, reverzibilná patológia mozgu. To sa prejavuje ako narušenie funkčnej aktivity mozgových štruktúr, ktoré sú dodávané systémom vertebrálnych a bazilárnych artérií a je spôsobené poklesom prietoku krvi v týchto cievach.

VBN pôsobí ako nezávislá diagnóza. Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) šifruje túto patológiu ako "syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému" (kód G45.0). V klinickej praxi sa však používa ako definícia rôznych chorôb podľa geneze:

Anatomické vlastnosti

Vertebrobasilárna cievna miska obsahuje dve vertebrálne artérie, hlavnú artériu a zadnú cerebrálnu artériu. Zóny krvného zásobenia vertebro-bazilárneho cievneho systému:

Akútne porušenie hemocirkulácie v vertebrobasilickom povodí je nebezpečnejšou chorobou ako katastrofy karotických ciev. Táto patológia je sprevádzaná hrubými fokálnymi neurologickými príznakmi a ťažkými intracerebrálnymi komplikáciami.

Vertebrálne artérie sú umiestnené v špeciálnom kanáli priečnych procesov krčných stavcov. Táto anatomická vlastnosť určuje vplyv krvného toku na krvný obeh a možnosť vaskulárnej deformácie v prítomnosti patológie krčnej chrbtice.

V prevažnej väčšine prípadov je ľavá vertebrálna artéria širšia než pravá a dodáva väčší objem krvi do mozgu. Preto patológia ľavej vertebrálnej artérie prináša jasnejšie klinické príznaky ochorenia.

etiológie

Vzhľadom na značný počet variantov vertebro-bazilárnej nedostatočnosti môžu byť koreňové príčiny vyvolávajúce túto patológiu veľmi rôznorodé. Hlavné faktory, ktoré znižujú prietok krvi v tepnách vertebrálnych a bazilárnych, sú nasledovné:

 • ateroskleróza extrakraniálnych a cerebrálnych ciev;
 • koagulopatie;
 • abnormality artérií vertebro-bazilárneho systému (patologická mukavosť);
 • vaskulitída;
 • vonkajšia (extravasálna) kompresia vertebrálnych artérií;
 • patológia autonómneho stelátového sympatického uzla, ktorý inervuje všetky tepny bazálnej vertebrálnej bazéne.

Hypertenzia, hypercholesterinémia, fyzická nečinnosť, fajčenie, intoxikácia alkoholom, diabetes mellitus, stresové situácie môžu slúžiť ako dodatočné aspekty, ktoré vyvolávajú vývoj vertebro-bazilárnej nedostatočnosti.

Mozgové štruktúry, ktoré dodávajú krv zo spodnej stavby, sú odolnejšie voči hypoxii ako oblasti, ktoré sú kŕmené krčným cievnym systémom. Napríklad akútna hypoxická kríza trvajúca 4 až 5 minút spôsobuje smrť neurónov v mozgovej kôre, zatiaľ čo pri nekróze kmeňových buniek by vaskulárna ischémia mala trvať 3 až 4 krát dlhšie.

Takzvaná extravasálna kompresia vertebrálnych artérií a podráždenie paravertebrálneho sympatického trupu si zaslúžia osobitnú pozornosť. Deformácia ciev v dôsledku ich anatomickej polohy môže dokonca spôsobiť cvičenie s ostrými zákrutami a výkalmi hlavy. Vertebrobasilárna nedostatočnosť v dôsledku vonkajšej kompresie ciev je častejšia, ak existuje:

Klinické prejavy

Príznaky ochorenia sú spôsobené poškodením nervových centier zapuzdrených v štruktúrach, ktoré dodávajú krv do bazálnej vertebrálnej cievnej bazéne. Choroba sa môže prejaviť:

 • vestibulárne poruchy - systémové vertigo, nauzea, vracanie, spontánny nystagmus;
 • cerebelárny syndróm. Je to homolaterálna (na postihnutej strane) alebo bilaterálna. Zaznamenala sa neistota chôdze, nezrovnalosti pri vykonávaní koordinačných testov, úmyselný tremor, znížený svalový tonus, nedostatok priateľskej svalovej práce;
 • vizuálne poruchy. Homonymická alebo kvadrantová hemianopsia, vizuálna agónia, fotopsia, strata zrakovej ostrosti sú najčastejšie diagnostikované;
 • poškodenie kraniálnych nervov (diplopia, hypoestéza tváre, asymetria tváre, paréza žalúdočných svalov, strata sluchu, prehĺtanie patológie, nezvučný hlas, dusenie na potravu, dysartria). Alternatívne syndrómy s poškodením jadier kraniálnych nervov na jednej strane a patológia dráh na opačnej strane sú často pozorované;
 • pyramídový syndróm. Môže sa vyjadriť ako ľahká asymetria reflexov a nepríjemnosti v končatinách a hrubá paréza až po plegiu;
 • cerebrovodné senzorické poruchy;
 • záchvaty pádu (útoky kvapkami, synkopa);
 • psycho-vegetatívne syndrómy: poruchy spánku, úzkosť, strach, emočná labilita;
 • cefalgický syndróm, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy na krku.

Predtým sa predpokladalo, že cirkulácia v cievnej bazéne vertebrálne-bazilárnej sa nachádza iba u dospelých. To však nie je úplne pravda. Vrodené anomálie cervikálnych stavcov a svalov krku vyvolávajú vývoj detského syndrómu chrbticovej artérie. Ich chrbtica je zvyčajne zakrivená, u detí prvých troch rokov života sú príznaky slabosti svalov horného ramenného opasku, ramenného pletenca a krku - nemotivovaný plač a neustále ospalosť. Okrem toho s vývojom vertebro-basilar discirculation je dieťa náchylné na mdlobu.

diagnostika

V akejkoľvek forme VBN musí lekár pociťovať akútnu vaskulárnu katastrofu ako najťažšiu patológiu. Preto by diagnostický algoritmus mal byť v súlade s aktivitami vykonávanými lekármi počas úderov. Štandardná diagnostika VBN zahŕňa:

 • Dopplerovské ultrazvukové a duplexné vyšetrenie ciev hlavy a krku;
 • magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia;
 • angiografia;
 • röntgenové lúče krčnej chrbtice;
 • electroencephalography;
 • neuropsychologické otázky.

liečba

Pacienti s podozrením na syndróm akútnej vertebrálno-bazilárnej insuficiencie potrebujú pohotovostnú hospitalizáciu a pobyt v nemocnici. Je možné liečiť chronické a vertebrálne formy ochorenia na ambulantnej báze. Jedinou výnimkou je dekompenzácia existujúcej patológie.

Základná liečba vertebro-bazilárnej nedostatočnosti by mala zahŕňať:

 • korekcia respiračných porúch;
 • podpora kardiovaskulárneho systému;
 • normalizácia metabolizmu vody a elektrolytov;
 • úľavu od konvulzívneho syndrómu (v prípade potreby);
 • boj proti opuchu mozgu.

Nedostatočná liečba akútnych foriem vertebro-bazilárnej discirkulácie má veľmi nepriaznivú prognózu a prudko zvyšuje pravdepodobnosť výskytu mŕtvice.

Závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a iné osobitné prejavy ochorenia sa majú liečiť symptomatickými prostriedkami.

Po objasnení formy ochorenia a identifikácii rizikových faktorov sa terapia vysiela na odstránenie základných príčin vývoja VBN - normalizácia krvného tlaku, ukazovateľov cholesterolu, glukózy v krvi, kompenzácia ochorení pozadia. Anomálie vo vertebrálnych formách choroby vyžadujú poradenstvo lekára, aby rozhodol o rýchlej eliminácii príčiny ochorenia.

Príznaky vertebro-bazilárnej cirkulácie detí spravidla dobre reagujú na korekciu s inými než liekmi. Sú určené na masáže, špecifické fyzické cvičenia, fyzioterapiu. Prognóza ochorenia je priaznivá.

Na udržanie funkcie mozgu a zastavenie existujúceho neurologického deficitu s akýmkoľvek variantom VBN predpísať:

 • neuroprotektívne činidlá;
 • antioxidanty;
 • Vazoprotektory;
 • Nootropické a vestibulotropné látky.

Po stabilizácii stavu pacienta, aby sa znížil mechanický účinok na vertebrálne tepny, sú predpísané:

 • rehabilitácia;
 • masáž oblasti krku a límca;
 • fyzikálna liečba;
 • manuálna terapia;
 • trakcia krčnej chrbtice;
 • akupunktúra;
 • špeciálne krkové pneumatiky.

Po mnoho rokov lekárske vedy vo všeobecnosti a najmä neurológia uvažujú o cerebrovaskulárnej patológii ako o prioritnom probléme. Z tohto hľadiska má vertebro-bazilárna nedostatočnosť silné vedúce postavenie medzi akútnymi a chronickými formami porúch obehu. Bez ohľadu na príčiny dyscyrkulačných procesov môže neskorá diagnóza a liečba ochorenia viesť k vážnym následkom, ako je vývoj srdcového infarktu mozgového kmeňa. Začaté prípady ochorenia sú menej liečebné a výrazne znižujú kvalitu života pacienta.

Cirkulačná nedostatočnosť vertebrobasilárneho povodia

Jednou z najzávažnejších patológií cievneho systému sú akútne (ONMK) a chronické procesy charakterizované nedostatočnou cirkuláciou mozgu. Podľa štatistík viac ako 80% pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou v vertebro-bazilárnom systéme stráca svoju schopnosť pracovať alebo zostáva zdravotne postihnutých a nemôže samoúčinkovať a iba asi 20% pacientov sa po liečbe a zotavení vráti do svojej profesionálnej činnosti. Medzi prežívajúcimi pacientmi v nasledujúcich 5-7 rokoch existuje vysoké riziko recidivujúcej mozgovej príhody.

Ischemická mŕtvica alebo mozgový infarkt sa vyskytuje vo viac ako 80% všetkých prípadov mŕtvice. Vyvíja sa na pozadí zúženia alebo zablokovania tepien, ktoré krmiva mozog. V dôsledku toho dochádza k poklesu dodávky dostatočného množstva krvného toku a dochádza k hladovaniu kyslíkom, po ktorom sa symptómy ischemického poškodenia mozgu objavia za niekoľko minút.

Bolo zistené, že približne 70% všetkých prechodných ischemických záchvatov vzniká kvôli mŕtvici v bazéne vertebro-basilar.

Vývoj vertebro - bazilárnej nedostatočnosti

Vertebrobasilárna miska tvorí pravú a ľavú vertebrálnu artériu, ktorá napája okcipitálny lalok mozgu, cerebellum a kmeň. Poskytujú viac ako 25% prietoku krvi do mozgu.

Nedostatok VBB je jedným z typov cerebrovaskulárnych ochorení charakterizovaných poruchami obehu v vertebrálnych a bazilárnych artériách. Zjavili sa epizódy ischemického poškodenia mozgového tkaniva s následným vývojom funkčných porúch centrálneho nervového systému. Epizódy prechodných ischemických záchvatov (TIA) sa môžu zopakovať. Cievne poruchy sa vyskytujú u pacientov rôznych vekových kategórií, najmä u detí.

Patologické procesy porúch obehového ústrojenstva v bazéne vertebra-basilar sú reverzibilné, podliehajú včasnej diagnóze a liečbe. Bez zdravotnej starostlivosti sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu mozgu.

Čo vedie k mŕtvici?

Cirkulačné poruchy v krvných cievach, ktoré tvoria VBB, majú mnoho rôznych príčin. Najbežnejšie sú:

 • genetické faktory;
 • vrodené anomálie cievneho systému (Kimmerlyho anomálie, nedostatočnosť vývoja vertebrálnych artérií);
 • poškodenie krčnej chrbtice (so športovými zraneniami, v dôsledku dopravných nehôd a iných);
 • vaskulitída (zápalové procesy vaskulárnych stien);
 • ateroskleróza (dochádza k arteriálnemu ochoreniu VBB, počas ktorého sa tvoria usadeniny cholesterolu na cievnych stenách);
 • diabetes mellitus;
 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku (hypertenzia);
 • syndróm antifosfolipidových protilátok (APS): podporuje tvorbu krvných zrazenín;
 • disekcia tepien: roztrhnutie cievnej steny a prenikanie krvi medzi membránami je príčinou akútneho mozgového infarktu;
 • stláčanie stavcov chrbtice v medzistavcovej kýlii krčnej oblasti, posunu stavcov, degeneratívne - dystrofické procesy chrbtice.

Symptómy vertebro - bazilárnej nedostatočnosti

Pri poruche obehu v vertebrobasilickom povodí existujú dočasné a trvalé príznaky. Pre TIA sú charakteristické dočasné príznaky, pričom trvanie prejavov sa pohybuje od niekoľkých hodín až po dva až tri dni.

Znaky dočasnej VBI sa prejavujú v podobe depresívnych pocitov bolesti v okcipitálnej oblasti, nepohodlia a bolestivých prejavov v krčnej chrbtici, ako aj ťažkého závratu.

Príznaky pretrvávajúcej povahy narúšajú osobu celú dobu, s progresiou patológie sa zvyšuje ich závažnosť. Často sa vyskytuje zhoršenie, na pozadí ktorého sa vyskytujú prechodné ischemické ataky a riziko infarktu.

Pretrvávajúce príznaky s poruchou obehu VBB:

 • pretrvávajúce bolesti v okcipitálnej časti hlavy, majú pulzujúcu povahu alebo prejavy ako bolesť;
 • strata sluchu a tinitus, ktorá sa neustále vyskytuje v pokročilých prípadoch, kedykoľvek počas dňa;
 • znížila pamäť a pozornosť;
 • poruchy vizuálnej funkcie: rozmazanie obrysov objektov, diplopia, prednej zrak alebo plášť pred očami, zúžení (stratu) vizuálnych polí;
 • nerovnováha a koordinácia pohybov;
 • únava, neustály pocit slabosti a slabosti, večer sa pacienti cítia úplne rozpadom;
 • závrat, vyskytujúce sa prevažne počas nepohodlnej polohy krku, nevoľnosť, krátkodobá strata vedomia;
 • podráždenosť, výkyvy nálady v detstve, plač bez zjavného dôvodu;
 • nadmerné potenie, pocit tepla;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • chrapot, pocit bolesti a kóma v krku sa objavujú v hlase.

S progresiou ochorenia sa symptómy prejavujú vo forme porúch hovorov, porúch prehĺtania, náhlych kvapiek. V neskorších štádiách ochorenia sa vyvinie mozgový infarkt.

Diagnostické testy pre VBN

Moderná diagnostika porúch krvného toku v VBB spočíva v zberu anamnestických údajov, fyzickom a inštrumentálnom vyšetrení. Diagnóza VBN sa uskutočňuje pod podmienkou, že pacient súčasne vykazuje najmenej tri symptómy charakteristické pre zhoršenie prietoku krvi a tiež výsledky štúdií, ktoré potvrdzujú prítomnosť patologických procesov v cievach vertebro - bazilárneho systému.

Stanovenie presnej diagnózy predstavuje určité ťažkosti, pretože príznaky opísané vyššie sa môžu vyskytnúť aj pri iných poruchách cerebrálneho obehu.

Pri porušení cerebrálneho obehu:

 • USDG (Dopplerov ultrazvuk) - počas štúdie, priechodnosť veľkých ciev krku a hlavy, hemodynamické parametre (objemová a lineárna rýchlosť prúdenia krvi), stav steny tepny sú určené;
 • TCD (transcraniálny Doppler) je jednou z ultrazvukových diagnostických metód na posúdenie toku krvi cez intracerebrálne cievy;
 • MR angiografia a CT v angiografickom režime - podávanie kontrastného činidla s následnou vizualizáciou ciev vertebro-bazilarnej misky a mozgu odhaľuje rôzne patológie, aterosklerotické zmeny, oddelenie steny, vaskulárne malformácie a ich priemer;
 • MRI a CT - tieto metódy nie sú veľmi informatívne v prípade abnormálnej vaskulárnej patológie, ale odhaľujú možné etiologické faktory: štrukturálne zmeny v mieche a chrbtici, prítomnosť hernií medzistavcových diskov;
 • Všeobecné a biochemické krvné testy - umožňuje identifikovať možné zmeny v vlastnostiach biologických tekutín, ktoré sa objavujú pri cukrovke, ateroskleróze, zápalových procesoch a iných patologických ochoreniach.

Schéma terapeutických opatrení na VBN

Hlavné akcie, ktoré porušujú prietok krvi vertebro - bazilárneho systému, sú zamerané na identifikáciu a odstránenie hlavných príčin patologického stavu, obnovenie normálneho krvného obehu a plnenie krvných ciev, prevenciu ischemických záchvatov mozgu. Liečba zahŕňa použitie liečebnej terapie, masáže, gymnastiky, fyzioterapie a chirurgie.

Liečba liečiv

Pri nedostatočnom dodávaní krvi do mozgu sú predpísané nasledujúce skupiny liekov:

 • lieky na zníženie krvných lipidov - niacín (kyselina nikotínová, vitamín B3 alebo PP), fibráty, sekvestranty žlčových kyselín;
 • lieky proti trombogenéze (protidoštičkové látky) - kyselina acetylsalicylová;
 • vazodilatačné liečivá;
 • neurometabolické stimulanty (nootropika) - zlepšujú výkonnosť mozgu;
 • antihypertenzívne lieky, ktoré regulujú krvný tlak (v prípade potreby, v prísnom individuálnom poradí);
 • symptomatická liečba - lieky analgetikum, antiemetické a hypnotické účinky, antidepresíva a sedatíva.

Fyzická liečba

Využívanie terapeutickej gymnastiky má veľký význam pri porušovaní prietoku krvi VBB. Cvičenie by nemalo spôsobovať nepríjemné pocity a spôsobovať bolesť, pohyb sa vykonáva hladko a ľahko. Denné cvičebné cvičenia odstraňujú svalové kŕče, posilňujú svaly chrbta a krku, prispievajú k tvorbe tela.

Rovnako dôležitá metóda na liečbu porúch obehu mozgu je masáž. Masážne pohyby majú pozitívny účinok na cievny systém, čo prispieva k ich rozširovaniu, čím sa zlepšujú procesy krvného obehu.

Fyzioterapeutické metódy sú zamerané aj na zlepšenie prívodu krvi do veľkých ciev krku a hlavy, elimináciu symptomatického komplexu. Fyzioterapia pozostáva z použitia laserového žiarenia, magnetickej terapie a fonoforézy.

Na zníženie bolesti, závratov a porúch zraku je predpísaná reflexológia. Metóda kinesiologického záznamu je novým smerom v liečbe VBN, ktorého cieľom je eliminovať svalové kŕče a porušenie ciev.

Chirurgická intervencia

Chirurgická liečba je predpísaná výlučne pre závažné VBN a zvýšené riziko srdcového infarktu. V priebehu chirurgického zákroku sa činnosti zameriavajú na obnovenie normálneho krvného obehu vertebrálnych artérií odstránením takých príčin, ako je zúženie lumen ciev v dôsledku spazmu, kompresie alebo stenózy.

výhľad

Včasná diagnostika patologických zmien a zavedenie správnych terapeutických opatrení umožňuje úplne eliminovať nedostatočnosť krvného obehu v vertebro-bazilárnom systéme.

Pri absencii liečby alebo nesprávne vybraných liekov a fyzioterapeutických metód v konkrétnom prípade sa môže vyvinúť chronický proces sprevádzaný konštantným zhoršením stavu a zvýšenou intenzitou symptómov, čo vedie k častému TIA a zvyšuje riziko akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody a dyscirkulatívnej encefalopatie.

Liečba VBN je pomerne dlhý a náročný proces, ktorý trvá od dvoch mesiacov do niekoľkých rokov. Ale len s naplnením všetkých lekárskych odporúčaní je možné ušetriť sa od vážnych následkov, často vedúcich k invalidite alebo dokonca k smrti.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako znížiť ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov, alebo skrátená hodnota ESR, je jedným z ukazovateľov krvi, ktorý je zahrnutý v celkovej analýze. ESR je nešpecifický parameter, pretože sa môže meniť pod vplyvom rôznych faktorov a nie je možné určiť konkrétny dôvod jeho zmeny bez ďalšieho výskumu.

Zrážanie krvi: príčiny, príznaky a účinky

Akékoľvek narušenie organizmu môže viesť k negatívnym následkom a zhoršeniu zdravia. Veľkú úlohu zohráva tekuté spojivové tkanivo - krv. Mnoho procesov v tele závisí od jej chemického zloženia.

Ako zlepšiť krvný obeh v nohách, zmena životného štýlu

Slabý krvný obeh môže negatívne ovplyvniť celé telo. Môže ovplyvniť mozog, čo spôsobuje únavu, závraty, stratu pamäti, časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

Ventily v ľudskom srdci: počet, štruktúra, funkcia, choroba a metódy liečby

Srdce je orgán pozostávajúci zo štyroch dutín: dve predsiene a dve komory.Ľavá predsieň je oddelená od pravého predsieňového prepážky a pravá komora z ľavej časti - pomocou hrubšej medzikomorovej septa.