Z tohto článku sa dozviete, čo je dyscirkulatívna encefalopatia, ktoré choroby vedú k jej vývoju. Aké metódy sa používajú na stanovenie diagnózy. Liečba tejto choroby a starostlivosti o pacienta.

Dyscirkulatívna encefalopatia (skrátená ako DE) je porucha mozgu, ktorá sa vyvíja v dôsledku difúzneho poškodenia jej tkanív v dôsledku chronickej nedostatočnosti dodávania cerebrálnej krvi (to znamená v cievach mozgu).

Pri chronickej nedostatočnosti dodávania krvi do mozgového tkaniva trvale dochádza k nedostatku kyslíka a živín dodávaných krvou. Zvyčajne je DE spôsobené rozsiahlou léziou malých krvných ciev, preto dôjde k celistvej dysfunkcii v celom mozgu.

Je takmer nemožné eliminovať patologické zmeny malých mozgových ciev a následky dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka a živín. DE je pomaly progresívna choroba, ktorá v ťažkých prípadoch vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu, sebadôverovaniu a sociálnym zručnostiam.

Problém DE sa zaoberá neurológmi a psychiatrami.

dôvody

Príčiny DE spájajú ich škodlivé účinky na mozgové cievy. K nim patria:

 • ateroskleróza mozgu;
 • hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • kardiovaskulárne ochorenia s príznakmi chronického zlyhania obehu;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • arteriálna hypotenzia.

Všetky tieto ochorenia vedú k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu v dôsledku zníženého prietoku krvi alebo zhoršených cievnych stien. Kvôli chronickému nedostatku kyslíka a živín dochádza k difúznej smrti mozgových buniek a jej atrofii.

Keď sú malé mozgové cievy úplne zablokované aterosklerotickými plakmi, u pacientov dochádza k niekoľkým malým mŕtvicím, ktoré nespôsobujú žiadne viditeľné príznaky. Takíto ľudia však zvyšujú riziko dyscirkulatívnej encefalopatie.

príznaky

Hlavné príznaky DE sa dajú rozdeliť na kognitívne a neurologické poruchy. Okrem týchto príznakov majú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou emocionálne poruchy, ktoré sa prejavujú náhlymi náladami nálady, nerozumným plačom alebo smiechom, inertnosťou, stratou záujmu o podmienky prostredia.

Kognitívne poruchy

Kognitívne poruchy sú zhoršenie duševných schopností, ktoré ovplyvňujú najmä pamäť, myslenie, schopnosť učiť sa, riešiť každodenné problémy a vnímať nové informácie.

Skoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE:

 1. Pomalé myslenie.
 2. Ťažkosti s plánovaním svojich akcií.
 3. Problémy s porozumením.
 4. Problémy sústredenia.
 5. Zmeny správania alebo nálady.
 6. Problémy s krátkodobou pamäťou a rečou.

V začiatočných štádiách DE sa tieto príznaky môžu sotva pozorovať, niekedy sa používajú na príznaky inej choroby - napríklad depresie. Avšak ich prítomnosť naznačuje, že osoba má určitý stupeň poškodenia mozgu a že potrebuje liečbu.

V priebehu času sa zhoršuje klinický obraz kognitívnej poruchy. Progresia ochorenia sa rozvíja pomaly, hoci u niektorých pacientov sa môže vyskytnúť pomerne rýchlo, počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Neskoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE zahŕňajú:

 • Výrazné spomalenie myslenia.
 • Dezorientácia v čase a mieste.
 • Strata pamäti a výrazné ťažkosti s koncentráciou.
 • Ťažkosti pri hľadaní správnych slov.
 • Ťažké zmeny osobnosti - napríklad agresivita.
 • Depresia, zmeny nálady, nedostatok záujmu alebo nadšenie.
 • Zvyšovanie náročnosti pri vykonávaní každodenných úloh.

Neurologické poruchy

Okrem kognitívneho poškodenia sa u pacientov s ťažkým vývojovým faktorom vyskytujú neurologické príznaky, ktoré zahŕňajú:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • nestabilita pri chôdzi, poruchy chôdze;
 • slabá koordinácia pohybov;
 • pomalý pohyb;
 • tremor končatín;
 • problémy s rečou a prehĺtaním;
 • strata kontroly močenia a defekácie.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy dyscirkulatívnej encefalopatie lekári vyšetrujú pacienta alebo jeho príbuzných o rušivých symptómoch, zistia prítomnosť ochorení, ktoré môžu viesť k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu. Potom sa všeobecné a neurologické vyšetrenie vrátane identifikačných šľachových reflexov, svalového napätia a sily, citlivosti, koordináciu a rovnováhu.

Na potvrdenie použitej diagnózy laboratórne a inštrumentálne vyšetrenie, hodnotenie kognitívneho poškodenia.

Laboratórne testy

Pomocou laboratórnych testov sa snažíme objasniť príčiny vývoja DE. Ak to chcete urobiť, určite:

 1. Kompletný krvný obraz s leukocytovou formulou.
 2. Indikátory zrážania krvi (koagulogram).
 3. Lipidový profil (hladina rôznych typov cholesterolu).
 4. Hladina glukózy v krvi.
 5. Hladiny hormónov štítnej žľazy.

Inštrumentálne vyšetrenie

Účelom inštrumentálneho vyšetrenia na DE je vizualizácia poškodenia krvných ciev a mozgového tkaniva, ako aj identifikácia príčin tejto choroby.

Hlavné vyšetrenia na získanie obrazu mozgového tkaniva:

 • Počítačová tomografia (CT) je bezbolestné vyšetrenie, v priebehu ktorého sa vykonáva veľký počet röntgenových lúčov v rôznych uhloch. Potom počítač pomocou získaných informácií vytvorí detailný obraz o mozgu. CT poskytuje informácie o štruktúre mozgu, môže detekovať vrecká mŕtvice a drobné ťahy, zmien ciev a nádorov. Niekedy podrobnejšie vizualizácie a zvýšiť diagnostickú hodnotu prieskumu pacienta vykonaná CT s kontrastom, pri ktorom sa to rentgenkontrastní liečivo podáva intravenózne.

 • Magnetická rezonancia (MRI) je metóda, ktorá využíva rádiové vlny a silné magnetické polia na vizualizáciu mozgu. Toto vyšetrenie trvá dlhšie ako CT, ale je úplne bezbolestné. Pomocou MRI môžete získať podrobnejšie informácie o úderoch, mikroskopoch a patológii mozgových ciev.
 • S DE taktiež vykoná niekoľko ďalších prieskumov:

  1. Ultrasonografia karotickej artérie je vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť aterosklerózu alebo štrukturálne zmeny z hlavných ciev dodávajúcich mozog vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami.
  2. Elektroencefalografia - spôsob zaznamenávania elektrickej aktivity mozgu.
  3. Oftalmoskopia - vyšetrenie fundusu, na ktorom sa nachádzajú krvné cievy. Ak má človek lézie mozgových artérií, najčastejšie postihuje stav sietnicových ciev.
  4. Elektrokardiografia je metóda zaznamenávania elektrickej aktivity srdca, ktorá sa môže použiť na zistenie mnohých jej chorôb, ktoré vedú k zlyhaniu srdca - napríklad arytmiám.

  Hodnotenie kognitívnych funkcií

  Hlavným problémom u pacientov s ED a blízkymi osobami je kognitívne poruchy. Na posúdenie kognitívnych funkcií existuje veľa špeciálnych neuropsychologických testov, ktoré sú určené na posúdenie schopnosti pacienta:

  • hovoriť, písať, rozumieť ústnej a písanej reči;
  • práce s číslami;
  • vnímať a pamätať informácie;
  • vypracovať akčný plán;
  • efektívne reagovať na hypotetické situácie.

  liečba

  Liečba dyscyrkulatívnej encefalopatie je zameraná na zastavenie alebo spomalenie progresie poškodenia mozgu, prevenciu vzniku mozgových príhod a na liečenie chorôb, ktoré vedú k nedostatočnej mozgovej cirkulácii.

  Zvyčajne terapeutický plán zahŕňa zmeny životného štýlu:

  • Zdravé jedlo.
  • Normalizácia hmotnosti.
  • Ukončenie fajčenia a konzumácia alkoholu.
  • Fyzická aktivita

  Liečba DE sa uskutočňuje v nasledujúcich oblastiach:

  1. Antihypertenzívna liečba zameraná na normalizáciu krvného tlaku. Udržanie normálnych hladín krvného tlaku môže pomôcť zabrániť alebo spomaliť progresiu TE. Vo väčšine prípadov, je prítomnosť chronických cerebrovaskulárna insuficiencie lekári odporučiť použitie prípravkov, ktoré patria do skupiny inhibítorov konvertujúceho enzýmu angiotenzín (ramipril, perindopril) alebo angiotenzín (kandesartan, losartan) receptoru, ako sa predpokladá, že majú ochranné vlastnosti s ohľadom na mozgu, krvné cievy, srdca a obličiek. Ak sa pre reguláciu krvného tlaku týchto liekov nestačí, sú kombinované s inými liekmi - diuretikami (indapamid, hydrochlorotiazid), beta-blokátory (bisoprolol, nebivolol) blokátora kalciových kanálov (amlodipín, felodipín). Len lekár môže predpisovať lieky vhodné pre pacienta s DE.
  2. Znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Keďže mozgová ateroskleróza je ďalšou hlavnou príčinou ED, lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú často predpísané pacientom s touto chorobou. Najčastejšie sa používajú statíny (atorvastatín, rosuvastatín), ktoré okrem zníženia hladiny cholesterolu zlepšujú stav vnútornej vrstvy krvných ciev (endotel), znižujú viskozitu krvi, zastavujú alebo spomaľujú progresiu aterosklerózy a majú antioxidačný účinok.
  3. Antidoštičková terapia. Jednou zo základných zložiek liečebného plánu pre DE. Antitrombotické činidlá ovplyvňujú krvné doštičky, ktoré zabraňujú ich spojeniu (agregácii), čím sa zlepšuje cerebrálna cirkulácia. Aspirín sa najčastejšie predpisuje v nízkych dávkach.

  Tieto tri oblasti farmakoterapie pre dyscirkulatívnu encefalopatiu uznávajú takmer všetci lekári. Navyše mnohí neurológovia odporúčajú používať tieto typy liečby:

  • Antioxidačná liečba - metóda liečby založená na predpoklade výhod liečiv, ktoré potláčajú škodlivé účinky voľných radikálov. Patrí k nim vitamín E, kyselina askorbová, actovegin, mexidol.
  • Používanie kombinovaných účinkov liekov. Predpokladá sa, že tieto nástroje normalizujú krvnú zrážanlivosť, prietok krvi malými mozgovými cievami, venózny výtok z mozgu a tiež antioxidačné, angioprotektívne a neuroprotektívne vlastnosti. Najčastejšie neurológovia predpisujú vinpocetín, pentoxifylín, piracetam, cinnarizín.
  • Metabolická liečba. Mnohí lekári sa domnievajú, že zlepšenie metabolizmu v mozgových bunkách je neoddeliteľnou súčasťou liečby dyscirkulatívnej encefalopatie. Najčastejšie predpisované cerebrolyzín, kortexín, glycín.
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií. Na účely liečby porúch pamäti, myslenia, úsudku a plánovania akcií sa najčastejšie predpisujú lieky, ktoré zvyšujú úroveň neurotransmiterov. Medzi ne patrí donepezil, galantamín, memantín.

  U väčšiny pacientov nie je možné úplne eliminovať dyscirkulatívnu encefalopatiu pomocou farmakoterapie. Dobrým výsledkom liečby je zastavenie alebo spomalenie progresie ochorenia a kognitívneho poškodenia.

  Uľahčuje život pacientom s ťažkou dyscirkulatívnou encefalopatiou

  Existuje mnoho rôznych metód, ktoré môžu byť použité na zjednodušenie každodenného života u pacientov s ťažkou DE. Patria medzi ne:

  • Pracovná terapia - identifikovať problémy v každodennom živote, ktoré môžu zahŕňať obliekanie alebo umývanie, a ich riešenia.
  • Speech therapy - pomáha eliminovať problémy s komunikáciou.
  • Fyzikálna terapia - je užitočná na odstránenie problémov s pohybmi.
  • Psychoterapia - zlepšiť pamäť, mentálne schopnosti, sociálnu interakciu.
  • Zmeny v domácnosti - napríklad dobré osvetlenie vo všetkých izbách, odstránenie klzkých miest a kobercov, pridanie zábradlí a zábradlí, vytváranie komfortných podmienok, nekĺzavá obuv.

  U pacientov s DE sa môže vyskytnúť zhoršenie a úzkosť v akýchkoľvek nových podmienkach (napríklad pri hospitalizácii), pri vystavení nadmernému hluku, pri vystavení veľkým davom cudzincov, v prípade potreby pri vykonávaní zložitých úloh.

  Starostlivosť o pacienta s ťažkou formou DE je fyzicky a psychologicky vyčerpávajúci proces. Ten, kto to robí, môže cítiť hnev, hnev, vinu, sklamanie, zúfalstvo a smútok. Preto je veľmi dôležité venovať väčšiu pozornosť vášmu zdraviu, uvoľniť sa, uspokojiť svoje potreby tak pre ľudí, ktorí sa starajú o pacientov s ED, tak aj pre samotných pacientov.

  výhľad

  Prognóza závisí od štádia a príčiny tejto choroby. Dyscyrkulatívna encefalopatia mozgu je prakticky nepoddajná k úplnému vyliečeniu. Cieľom terapie je spomaliť alebo pozastaviť progresiu kognitívnych porúch a neurologických symptómov.

  DE zvyšuje úmrtnosť, riziko úrazu v dôsledku pádu.

  Čo je dyscirkulatívna encefalopatia a ako ju liečiť?

  Dyscirkulatívna encefalopatia je v minulosti ochorením ľudí predčasného odchodu do dôchodku a veku odchodu do dôchodku. V moderných podmienkach fyzickej nečinnosti, nezdravej stravy a zvýšeného emočného stresu sa choroba stala "mladšou" a jej obete sa čoraz viac stávajú stredným dieťaťom.

  Dyscirkulatívna encefalopatia - čo to je?

  Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je progresívna porucha v mozgu, ku ktorej dochádza v dôsledku hladovania kyslíkom. Choroba nie je zápalová. V pokročilom štádiu spôsobuje atrofiu mozgového tkaniva, čo vedie k úplnému narušeniu jeho funkcií.

  Je to patológia vaskulárneho a neurologického vzniku spolu s mozgovou mozgovou príhodou, angínou a aneuryzmou mozgových ciev. Zaberá vedúce miesto medzi neurologickými chorobami.

  Ak máte záujem o odpoveď na otázku, aký je vaskulárny vznik mozgu, môžete ho nájsť v inom článku na našej webovej stránke.

  Príčiny encefalopatie rôzneho pôvodu

  Príčiny encefalopatie možno rozdeliť na dve hlavné oblasti:

  1. Vrodená encefalopatia. Vyskytuje sa v dôsledku genetických porúch vo vývoji plodu, buď vyvolané použitím antibiotík, alkoholu alebo liekov, alebo nevyprovokovaných. Môže to byť tiež výsledok poranenia lebky.
  2. Získaná encefalopatia.

  Vývoj encefalopatie môže byť vyvolaný nasledujúcimi dôvodmi:

  • Ateroskleróza, vysoký krvný tlak, poškodenie krvného obehu v cievach mozgu. Ateroskleróza ciev vo viac ako polovici prípadov je príčinou vzniku dyscyrkulatívnej encefalopatie.
  • Dlhodobé vystavenie tela toxických látok (alkohol, chemikálie, lieky, ťažké kovy) má deštruktívny účinok na celé telo a hlavne na stav stavov cievneho systému mozgu.
  • Chronické ochorenia vnútorných orgánov (pečeň, obličky, pankreas). Chronické patológie vnútorných orgánov môžu spôsobiť poruchy metabolických procesov, ktoré rozrušujú fungovanie cievneho systému. Napríklad uremická encefalopatia spôsobená renálnou dysfunkciou je jednou z príčin hypertenzie, ktorá naopak spôsobuje rozvoj dyscyrkulatívnej encefalopatie.
  • Ionizujúce žiarenie. Radiačná encefalopatia sa vyvíja v dôsledku poškodenia mozgu, vystaveného dlhodobému vystaveniu rádioaktívnemu žiareniu.
  • V dôsledku traumatického poškodenia mozgu sa môžu vytvoriť ischemické oblasti, ktoré vytvárajú stagnujúce zóny, ktoré narušujú normálnu prepravu kyslíka do tkanív.

  Druhy dyscirkulatívnej encefalopatie mozgu

  Dyscyrkulatívna encefalopatia sa delí na nasledujúce typy:

  1. aterosklerotická encefalopatia;
  2. hypertenzná encefalopatia;
  3. zmiešaná encefalopatia (encefalopatia s komplexnou genézou);
  4. Žilová.

  Aterosklerotická encefalopatia sa vyvíja v dôsledku vaskulárnej aterosklerózy. Mechanizmus vaskulárnej lézie aterosklerózou je pomerne zložitý a je spravidla úzko prepojený s hypertenziou.

  V normálnom stave je vnútorný povrch ciev (endotel) hladký as dostatočným objemom a rýchlosťou prietoku krvi, cholesterolové plaky na ňom jednoducho nemajú čas na vytvorenie.

  Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu narušiť integrálnu štruktúru endotelu, napríklad:

  Vzhľad poškodenia endotelu spúšťa mechanizmus obnovy, a to vytvorením lipidovej škvrny (LDL) v mieste ničenia. Po obnovení endoteliálnych tkanív sa lipidové škvrny vylúčia a premyjú krvným obehom. Keď je tento proces narušený, začína proces nekontrolovaného vývoja aterosklerotických plakov v lumen cievy.

  Dôvody, ktoré môžu narušiť metabolické procesy v plavidlách:

  • hypertenzia;
  • endokrinné poruchy (diabetes);
  • hypoglykémia;
  • imunitné poruchy

  Prítomnosť arteriálnej hypertenzie zabraňuje normálnemu prietoku krvi v dôsledku vazokonstrikcie, čo je jednou z príčin aterosklerózy. Na druhej strane ateroskleróza, ktorá znižuje priechodnosť krvných ciev pri prietoku krvi, spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

  V mozgu arteriálna hypertenzia spôsobená "tlačením" krvi cez zúžený krvný obeh spôsobuje mikroúdery na kapilárnej úrovni a vytvára nekrotické zóny.

  Podľa rýchlosti progresie sa priebeh choroby rozdelí na:

  • pomalé (obdobie môže trvať viac ako 4 roky);
  • remitujúci (so štádiami exacerbácie a remisie);
  • rýchle (s obdobiami 1 roka).

  V tomto článku nájdete podrobný opis ďalších typov encefalopatie: disciplinárny, posttraumatický, reziduálny a alkoholický.

  Mechanizmus výskytu dyscirkulatívnej encefalopatie zmiešaného pôvodu

  Všetky dyscirkulačné encefalopatie majú za následok chronické poškodenie krvného zásobenia mozgu. Príčina vzniku ochorení môže byť veľa, ale jedným z hlavných je aterosklerotické lézie cievneho systému, najmä ateroskleróza brachiocefalických artérií a ateroskleróza mozgových ciev.

  Brachiocefalický kmeň - hlavná nádoba, ktorá zabezpečuje transport krvi z aorty do:

  • pravá vertebrálna artéria;
  • pravá karotidová artéria;
  • pravá podkľúčová tepna.

  Plné dodávanie krvi do mozgu závisí od práce brachiocefalického kmeňa.

  Aterosklerotická lézia artérií brachiocefalického trupu vedie k trvalému narušeniu prívodu kyslíka do mozgu. V stave hypoxie sa zníži počet nervových buniek, začne sa rozpad neurónových spojení a v štruktúre mozgu sa objavujú lézie viacerých ohniskových tkanív.

  Lezie môžu byť umiestnené v rôznych oblastiach mozgu a prežívajúce oblasti so zachovanými spojeniami čiastočne vykonávajú svoje funkcie. V tomto ohľade je počiatočná fáza ochorenia často nepovšimnutá. V závislosti od lokalizácie oblastí s narušeným trofizmom dochádza k porušeniu aktivity mozgu.

  Spravidla dochádza k zhoršeniu stavu veľmi nepatrne, ale v zriedkavých prípadoch môže dôjsť rýchlo.

  Etapy vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

  V závislosti od stupňa poškodenia mozgu sa rozlišujú tieto etapy:

  1. Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň. Počiatočná fáza ochorenia. Mnoho prejavov dyscirkulatívnej encefalopatie sa veľmi často pripisuje únave alebo zmenám počasia. Nasledujúce príznaky môžu byť viditeľné:
   • zvýšená únava;
   • plačlivosť;
   • bolesť hlavy;
   • depresie;
   • závraty;
   • podráždenosť;
   • slabosť;
   • ťažké vnímať nové informácie;
   • rýchlosť myslenia je výrazne znížená.
  2. Dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne. V druhej fáze dochádza k pretrvávajúcemu zhoršeniu, narušené symptómy v počiatočnom štádiu ochorenia, získanie chronickej formy:
   • chronické bolesti hlavy;
   • poruchy pamäti;
   • diktívne ťažkosti;
   • hluk v ušiach alebo v hlave;
   • zhoršené videnie alebo sluch;
   • paralýza končatín;
   • tremor dolných končatín (parkinsonizmus dolných končatín);
   • kŕče;
   • neistota chôdze;
   • nedostatok koordinácie
  3. Dyscirkulatívna encefalopatia 3 stupne. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sa začínajú prejavovať znaky poškodenia v práci určitého laloku mozgu. Napríklad:
   • paréza;
   • pretrvávajúce poškodenie sluchu alebo zraku;
   • žiadna schopnosť orientácie v priestore;
   • príznaky neuromuskulárnej dysfunkcie;
   • prípadne inkontinencia

  Diagnostické metódy

  1. Počítačová tomografia (MZKT). Umožňuje identifikovať poškodenie mozgovej tkanivy spojené so zmenou jej hustoty v dôsledku výskytu viacnásobných ohniskových lézií.
  2. Dopplerov ultrazvuk. Umožňuje vám posúdiť stav cievneho systému z hľadiska objemu a rýchlosti toku krvi.
  3. Ultrazvukové duplexné cievne skenovanie. Kombinácia možností dopplerovského ultrazvukového a ultrazvukového skenovania. Počas vyšetrenia je možné okrem zistených nedostatkov vizualizovať aj stav krvného obehu, stav stien cievy (hrúbka, odolnosť), narušenie anatomickej štruktúry, prítomnosť krvnej zrazeniny (veľkosť, voľnosť, pohyblivosť atď.).
  4. X-lúč krčnej chrbtice. Používa sa na identifikáciu anatomických abnormalít, ktoré zabraňujú toku normálneho prietoku krvi. V prípade zistenia takýchto odchýlok a neschopnosti lekárskej, manuálnej a iných metód liečby urobiť opravu, použite metódu chirurgickej intervencie.
  5. Electroencephalography.
  6. Rheoencefalografia (REG). Umožňuje vám posúdiť tok krvi a stav krvných ciev v mozgu.
  7. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou hlavy a mozgových ciev.
  8. Magnetická rezonančná tomografia krčnej chrbtice.

  Pri diagnostikovaní sa zohľadňujú aj výsledky biochemických vyšetrovacích metód:

  • zrážanie krvi (koagulogram);
  • krv pre cholesterol (LDL, VLDL, HDL).

  Lekár počas vyšetrenia odhalí:

  • zvýšený svalový tonus a reflexné šľachy;
  • neprirodzené reflexy a prerušenia fungovania autonómneho nervového systému a motorickej koordinácie.

  Liečebné metódy

  Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie zmiešanej genézy spočíva v obmedzení liečby základných ochorení, ktoré vyvolali vývoj DEP. Na dosiahnutie významnej regresie v liečbe aterosklerózy brachtocefalických artérií je v súčasnosti nemožné.

  Z tohto dôvodu sú všetky typy liečby s výnimkou operácie zamerané na:

  • zabrániť ďalšej progresii aterosklerózy;
  • stabilizácia krvného tlaku;
  • obnovenie mikrocirkulácie v tkanivách vystavených hypoxii.

  Použiť nasledujúce liečebné metódy:

  1. Liečba liekov:
   • Antihypertenzíva. Antihypertenzívne lieky zahŕňajú niekoľko rôznych podtried zameraných na zníženie krvného tlaku:
    • diuretiká;
    • blokátory kalciových kanálov;
    • Inhibítory ACE;
    • lieky, ktoré normalizujú priepustnosť cievnej steny.
   • Angioprotectors:
    • podporujú regeneráciu tkanív v dôsledku obnovy mikrocirkulácie na kapilárnej úrovni;
    • prispievajú k toku lymfy, znižujú nadýchanlivosť;
    • prispievajú k posilneniu cievnej steny.
   • Statíny sa používajú na zníženie rizika ďalšej progresie aterosklerózy kvôli svojim vlastnostiam blokovať produkciu LDL pečeňou.
   • Protidoštičkové látky. Účinok protidoštičkových látok je zameraný na prevenciu tvorby krvných zrazenín a zlepšenie prietoku krvi.
   • Ukazuje sa použitie vitamínov skupiny B, vitamínu C (spolu s rutinou), vitamínu PP (kyselina nikotínová) ako antioxidačnej liečby paralelne s hlavnou liečbou.
  2. Chirurgická intervencia sa používa v prípade nevratného poškodenia veľkých ciev s rýchlym priebehom ochorenia.
  3. Fyzioterapia. Fyzioterapia ponúka širokú škálu služieb pre liečbu dyscirkulatívnej encefalopatie:
   • elektroforéza;
   • fonoforéza liekov;
   • kyslík, radónové kúpele.
  4. Akupunktúra.
  5. Terapeutická telesná výchova Terapeutická fyzikálna terapia:
   • má priaznivý účinok na kardiovaskulárnu aktivitu;
   • pomáha normalizovať krvný tlak;
   • podporuje využitie glukózy v krvi.
  6. Terapeutické a profylaktické opatrenia zahŕňajú:
   • odvykanie od fajčenia;
   • odmietanie piť alkohol;
   • obmedzenia pri používaní tučných potravín;
   • mierne cvičenie;
   • dodržiavanie režimu (pracovný odpočinok);
   • kúpeľná liečba

  Liečba sa má vykonávať pravidelne, dlhé kurzy, opakovať najmenej 3-4 krát za rok.

  Použitie ľudových liekov na liečbu stupňa DEP 1

  Dyscyrkulatívna encefalopatia je pomerne vážnou chorobou a použitie ľudových prostriedkov na jej liečbu nie je účinné.

  Ľudské lieky by sa mali používať ako udržiavacia liečba medzi líniami primárnej liečby alebo ako adjuvans súbežne so zdravotnou starostlivosťou.

  Ľudské lieky na liečbu DEP:

  1. Stabilizácia krvného tlaku a zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému pomôže:
   • alkoholová tinktúra propolisu;
   • ďatelinová tinktúra (voda alebo alkohol);
   • tinktúra plodu hlohu;
   • tinktúra bylín "medveďové uši" (má diuretický účinok, pomáha znižovať edémy)
  2. Použitie upokojujúceho bylinného prípravku pomôže normalizovať činnosť centrálneho nervového systému:
   • harmanček;
   • mint;
   • citrónový balzam;
   • Valerian Herb
  3. Posilnenie cievneho tónu a zníženie hladiny cholesterolu vám pomôže:
   • duchová tinktúra cesnaku;
   • odvar z lucerny;
   • odvar z šípky.

  V tomto článku bližšie uvádzame DEP 2 stupne.

  Je možná liečba?

  Prognóza vyliečenia DEP 1 stupňa s pomalým priebehom ochorenia je pomerne optimistická. Pri intenzívnej liečbe je možné výrazne spomaliť a v zriedkavých prípadoch zastaviť progresiu ochorenia. Na dosiahnutie stabilného výsledku je potrebný individuálny výber liekov a integrovaný prístup k liečbe.

  Hlavnými smermi liečby sú:

  • vykonávanie intenzívnej antihypertenzívnej liečby;
  • normalizácia metabolizmu lipidov (používanie diét, liekov);
  • obnovenie reologických vlastností krvi.

  Najdôležitejšie pri liečbe DEP je včasná diagnóza, výrazne zvyšuje pravdepodobnosť reverzibility procesu a umožňuje vám zlepšiť kvalitu života.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry. V závislosti od závažnosti týchto prejavov je dyscirkulatívna encefalopatia rozdelená do troch etáp. Zoznam vyšetrení vykonaných s dyscirkulatívnou encefalopatiou zahŕňa oftalmoskopiu, EEG, REG, Echo EG, UZGD a duplexné vyšetrenie mozgových ciev, MRI mozgu. Dyscirkulatívna encefalopatia sa lieči individuálne zvolenou kombináciou antihypertenzív, vaskulárnych, protidoštičkových, neuroprotektivnych a iných liekov.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je rozšírená choroba v neurológii. Podľa štatistík približne 5-6% ruskej populácie trpí dyscirkulatívnou encefalopatiou. Spolu s akútnymi mŕtvicami, malformáciami a aneuryzmami mozgových ciev DEP odkazuje na vaskulárnu neurologickú patológiu, ktorej štruktúra sa najprv z hľadiska frekvencie výskytu vyskytuje.

  Tradične sa dyscirkulatívna encefalopatia považuje za prevažne staršiu chorobu. Všeobecná tendencia k "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení je tiež zaznamenaná vo vzťahu k DEP. Spolu s angínou, infarktom myokardu, mozgovou mozgovou príhodou, dyscirkulatívnou encefalopatiou sa čoraz viac pozoruje u ľudí mladších ako 40 rokov.

  Príčiny dyscirkulatívnej encefalopatie

  Základom vývoja DEP je chronická cerebrálna ischémia, ktorá je dôsledkom rôznych vaskulárnych ochorení. V približne 60% prípadov je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená aterosklerózou, konkrétne aterosklerotickými zmenami v stenách mozgových ciev. Druhý najčastejšou príčinou DEP sa chronickou hypertenziu, ktorá je pozorovaná u hypertenzia, chronickej glomerulonefritídy, polycystické ochorenie obličiek, feochromocytóm, Cushingov choroba a ďalšie. Hypertenzia encefalopatie sa vyvíja ako výsledok spastických stavov mozgových ciev, čo vedie k vyčerpaniu prietoku krvi mozgom.

  Medzi dôvody, pre ktoré existuje dyscirkulatívna encefalopatia, sa rozlišuje patológia vertebrálnych artérií, ktorá poskytuje až 30% cerebrálnej cirkulácie. Klinika syndrómu vertebrálnej artérie zahŕňa aj prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie vo vertebro-bazilickej bazéne mozgu. Spôsobuje nedostatočné prietok krvi v vertebrálnych tepien, čo vedie k DEP môže byť: osteochondróze krčnej chrbtice nestability dysplastických povahu alebo zotavuje zo zranenia chrbtice, Kimerli anomálií vady vertebrálnou tepny.

  Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí diabetes mellitus, najmä v prípadoch, keď nie je možné udržiavať hladiny cukru v krvi na úrovni hornej hranice normálu. Diabetická makroangiopatia vedie k nástupu symptómov DEP v takýchto prípadoch. Medzi iné príčinných faktorov cievne encefalopatia možno nazvať traumatické poškodenie mozgu, systémová vaskulitída, dedičné angiopatia, arytmia, pretrvávajúce alebo časté hypotenzia.

  Mechanizmus vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

  Etiologické faktory DEP spôsobujú takým spôsobom alebo iným spôsobom poškodenie cerebrálnej cirkulácie a teda hypoxia a narušenie trofizmu mozgových buniek. V dôsledku toho dochádza k úmrtiu mozgových buniek pri tvorbe oblastí zriedenia mozgového tkaniva (leucoteróza) alebo viacerých malých ohniskov takzvaných "tichých infarktov".

  Biela hmota hlbších častí mozgu a subkortikálne štruktúry sú najzraniteľnejšie pri chronických poruchách cerebrálneho obehu. Je to spôsobené ich umiestnením na okraji vertebrobasilárnych a karotických povodí. Chronická ischémia hlbokých častí mozgu vedie k rozpadu spojení medzi subkortikálnymi gangliami a mozgovou kôrou, známymi ako "separačný fenomén". Podľa moderného poňatie je "fenomén separácia" je hlavnou patogenetické mechanizmy vaskulárnej encefalopatie a určuje jeho hlavné klinické príznaky: kognitívne poruchy, emocionálne sféry a motorické funkcie. Je príznačné, encefalopatia na začiatku jeho priebehu prejavujú funkčné poruchy, ktoré, ak je správna liečba môže byť nosené reverzibilná, a potom postupne vytvorené pretrvávajúce neurologický deficit, čo často vedie k postihnutiu pacienta.

  Treba poznamenať, že v približne polovici prípadov sa dyscirkulatívna encefalopatia vyskytuje v kombinácii s neurodegeneratívnymi procesmi v mozgu. Je to spôsobené spoločnými faktormi vedúcimi k rozvoju vaskulárnych ochorení mozgu a degeneratívnych zmien mozgového tkaniva.

  Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Podľa etiológie dyscirkulatívnej encefalopatie je rozdelená na hypertenznú, aterosklerotickú, žilovú a zmiešanú. Prirodzeným prietokom sa rozlišuje pomaly progresívna (klasická), remittentná a rýchlo progresívna (cvalová) dyscirkulatívna encefalopatia.

  V závislosti od závažnosti klinických prejavov sa dyscirkulatívna encefalopatia rozdeľuje na jednotlivé stupne. Dyscyrkulatívna encefalopatia I. stupňa sa vyznačuje subjektivitou väčšiny prejavov, miernym kognitívnym poškodením a nedostatkom zmien v neurologickom stave. Dyscyrkulatívna encefalopatia II. Štádia je charakterizovaná zjavnými kognitívnymi a motorickými poruchami, zhoršením porúch emocionálnej sféry. Dyscyrkulatívna encefalopatia štádium III je v podstate vaskulárna demencia s rôznou závažnosťou, sprevádzaná rôznymi motorickými a duševnými poruchami.

  Počiatočné prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

  Je charakteristický jemný a postupný nástup dyscirkulatívnej encefalopatie. V počiatočnom štádiu DEP, emocionálne poruchy môžu prísť do popredia. Približne 65% pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou má depresiu. Charakteristickým rysom vaskulárnej depresie je to, že pacienti nie sú ochotní sťažovať sa na nízku náladu a depresiu. Častejšie, podobne ako u pacientov s hypochondriakou neurózou, pacienti s DEP sú pripevnení na rôzne nepríjemné pocity somatickej povahy. Encefalopatia sa vyskytuje v týchto prípadoch sa sťažností na bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zvonenie alebo hučanie v ušiach, bolesť v rôznych orgánoch a iných výrazov, ktoré nie sú celkom fit do existujúcej klinike pacienta somatické patológie. Na rozdiel od depresívnej neurózy, depresia v dyscirkulatívnej encefalopatii sa vyskytuje na pozadí malej traumatickej situácie alebo bez akéhokoľvek dôvodu, zle podlieha lekárskej liečbe antidepresívami a psychoterapiou.

  Encefalopatia počiatočnej fáze môže byť vyjadrený zvýšenou emočná labilita, podráždenosť, výkyvy nálady, neovládateľného plače prípady nevýznamné príležitosti napadá agresívny postoj voči ostatným. Takéto prejavy spolu s pacientovými sťažnosťami na únavu, poruchy spánku, bolesti hlavy, zmätenosť a počiatočnú dyscirkulačnú encefalopatiu sú podobné neurastenii. Avšak pre dyscirkulatívnu encefalopatiu je typická kombinácia týchto symptómov so známkami narušených kognitívnych funkcií.

  V 90% prípadov sa kognitívne poškodenie prejavuje vo veľmi počiatočných štádiách vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie. Patria medzi ne: zhoršená schopnosť sústrediť sa, poruchy pamäti, ťažkosti pri organizovaní alebo plánovaní akejkoľvek činnosti, spomalenie v myslení, únava po mentálnej námahe. Typické pre DEP je porušenie reprodukcie prijatých informácií pri zachovaní pamäti životných udalostí.

  Poruchy pohybu sprevádzajúce počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňajú hlavne ťažkosti so závratmi a určitú nestabilitu pri chôdzi. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť a vracanie, ale na rozdiel od skutočnej vestibulárnej ataxie sa ako vertigo objavujú iba pri chôdzi.

  Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie v štádiu II-III

  Dyscyrkulatívna encefalopatia štádia II-III je charakterizovaná nárastom kognitívnych a motorických porúch. Vyskytuje sa značné zhoršenie pamäte, nedostatok starostlivosti, intelektuálny úpadok, výrazné ťažkosti, keď je potrebné urobiť čokoľvek predtým duševnú prácu. Súčasne pacienti s DEP nie sú schopní primerane posúdiť svoj stav, nadhodnocovať výkonnosť a intelektuálne schopnosti. V priebehu času strácajú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou schopnosť zovšeobecňovať a rozvíjať program činnosti, začínajú sa zle orientovať v čase a na mieste. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sú zaznamenané výrazné poruchy myslenia a praxe, poruchy osobnosti a správania. Demencia sa vyvíja. Pacienti strácajú svoju schopnosť pracovať a pri hlbších neschopnostiach strácajú svoje zručnosti pri sebaobsluhe.

  Z porúch v emocionálnej sfére je dyscirkulatívna encefalopatia neskorších štádií najčastejšie sprevádzaná apatiou. Straty záujmu o predchádzajúce koníčky, nedostatok motivácie pre akékoľvek zamestnanie. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou v štádiu III sa môžu pacienti zúčastňovať na nejakej neproduktívnej aktivite a častejšie nič nerobia. Sú lhostejní voči sebe a okolnostiam okolo nich.

  Poškodenia motorov, ktoré sa v štádiu I dyscirkulatívnej encefalopatie ťažko zaznamenajú, sú následne zrejmé pre iných. Typické pre DEP sú pomalé chôdze v malých schodoch spolu s premiešaním kvôli skutočnosti, že pacient nemôže vytiahnuť nohu z podlahy. Takáto miešaná chôdza s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa nazývala "lyžiarskou chôdzou". Je charakteristické, že pri chôdzi sa pacient s DEP ťažko začne pohybovať dopredu a je tiež ťažké zastaviť. Tieto prejavy, rovnako ako chôdza samotného DEP pacienta, majú významnú podobnosť s klinikou Parkinsonovej choroby, na rozdiel od toho však nie sú sprevádzané pohybovými poruchami v ich rukách. V tomto ohľade klinici ako klinické prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie sa označujú lekárom ako "parkinsonizmus nižšieho tela" alebo "vaskulárny parkinsonizmus".

  V štádiu III DEP sa pozorujú príznaky orálneho automatizmu, vážne poruchy reči, tremor, paréza, pseudobulbarový syndróm, inkontinencia moču. Možno vzhľad epileptických záchvatov. Často dyscyrkulatívna encefalopatia v štádiu II-III je sprevádzaná pádmi pri chôdzi, najmä pri zastavení alebo otáčaní. Takéto pády môžu mať za následok zlomeniny končatín, najmä keď je DEP kombinovaná s osteoporózou.

  Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

  Nepochybne je dôležitá včasná detekcia príznakov dyscirkulatívnej encefalopatie, ktorá umožňuje včasné zahájenie cievnej terapie existujúcich porúch cerebrálnej cirkulácie. Na tento účel sa odporúča pravidelné vyšetrenie neurologu pre všetkých pacientov, u ktorých existuje riziko vzniku DEP: hypertenzívni pacienti, diabetici a osoby s aterosklerotickými zmenami. Okrem toho druhá skupina zahŕňa všetkých starších pacientov. Vzhľadom na to, že kognitívne poškodenie, ktoré sprevádza dyscirkulatívnu encefalopatiu počiatočných štádií, môže pacient a jeho rodina nevidieť, sú potrebné špeciálne diagnostické testy na ich zistenie. Napríklad, pacient je požiadaný, aby zopakoval slová, ktoré hovoril lekár, vytiahol ciferník so šípkami s vyznačeným časom a potom spomenul slová, ktoré opakoval po lekárovi.

  Ako súčasť diagnózy vaskulárnej encefalopatia usporiadali konzultáciu s oftalmológom oftalmoskopia a vymedzenie zorného poľa, EEG, Echo-EG a REG. Význam pri identifikácii porúch cievnych v hlave DEP UZDG a krčných ciev, obojstranné skenovanie a MPA mozgových ciev. Vedenie MRI mozgu pomáha odlíšiť discirculatory encefalopatia s mozgovou patológiu iného pôvodu: Alzheimerova choroba, roztrúsená encefalomyelitída, Creutzfeldt - Jakobova choroba. Najvýznamnejším rysom je detekcia vaskulárnej encefalopatia ložísk, "tichá" infarktov, zatiaľ čo známky atrofiou mozgu a leukoaraiosis častí môže byť tiež pozorovaný u neurodegeneratívnych ochorení.

  Diagnostické hľadanie príčinných faktorov vývoj cievneho encefalopatie zahŕňa kardiológ konzultácie, meranie krvného tlaku, koaguláciu, stanovenie cholesterolu a krvných lipoproteínov, analýzu krvného cukru. Ak je to nutné, pacienti s DEP pridelený konzultácie endokrinológa, denné monitorovanie krvného tlaku, konzultácie nefrológie, diagnostikovať arytmia - denné EKG a monitorovanie EKG.

  Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

  Najúčinnejšími proti dyscirkulatívnej encefalopatii je komplexná etiopatogenetická liečba. Mal by byť zameraný na kompenzáciu existujúceho kauzálneho ochorenia, zlepšenie mikrocirkulácie a cerebrálnej cirkulácie, ako aj na ochranu nervových buniek pred hypoxiou a ischémiou.

  Kauzálna liečba vaskulárne encefalopatie môžu obsahovať individuálny výber antihypertenzív a antidiabetík, antisklerotická diéta, a tak ďalej. Pokiaľ dôjde k encefalopatie na pozadí vysokej hladiny cholesterolu v krvi nie je znížená diétou, DEP liečby zahŕňajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu (lovastatín, gemfibrozil, probukol),

  Základom patogenetické liečby cievnych encefalopatie, aby lieky, ktoré zvyšujú cerebrálna hemodynamiky a nevedú k efektu "ukradnúť". Tie zahŕňajú blokátory kalciových kanálov (nifedipín, flunarizín, nimodipín), inhibítory fosfodiesterázy (pentoxifylín, Ginkgo biloba), antagonistu a2-adrenergný receptor (piribedilu, nicergolin). Vzhľadom k tomu, encefalopatia často sprevádzané zvýšenou agregáciou krvných doštičiek u pacientov s DEP odporúča životnosť prakticky príjem protidoštičkové lieky: kyseliny acetylsalicylovej alebo tiklopidín, a v prítomnosti kontraindikácií k nej - dipyridamol (žalúdočný vred, gastrointestinálnom krvácaní a podobne.).

  Dôležitou súčasťou liečenie vaskulárnych encefalopatiou liečiv predstavujú neuroprotektívne účinok, zvyšuje schopnosť neurónov, aby pracoval v podmienkach chronickej hypoxia. Z týchto liečiv pacientom s obehovým encefalopatiou predpísaných derivátov pyrolidónu (piracetam, atď), deriváty GABA (N-nikotinoylchloridu gamaaminomaslovej kyseliny, gama-aminomaslovej kyseliny, aminofenilmaslyanaya kyselina), živočíšne lieky (gemodializat z krvi mliečnych teliat, mozgových hydrolyzátu ošípaných, cortexin), membránové lieky (cholín alphosceratus), kofaktory a vitamíny.

  V prípadoch, keď encefalopatia spôsobené zúženie priesvitu vnútornej krčnej tepny a dosiahla 70%, a ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou, epizód TIA alebo malý zdvih operatívnej liečby DEP. V prípade stenózy je operácia spočíva v karotidovej endarterektómii s úplnou oklúziou pri tvorbe extra-intrakraniálnej anastomózy. Ak je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená abnormalitou vertebrálnej artérie, potom je rekonštruovaná.

  Prognóza a prevencia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Vo väčšine prípadov je adekvátne a včasné pravidelná liečba môže spomaliť progresiu encefalopatia I a dokonca aj pre etapu II. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlemu vývoju, v ktorom sa každá nasledujúca etapa vyvíja 2 roky od predchádzajúcej fázy. Zlý prognostický znak je kombináciou vaskulárne encefalopatia s degeneratívnymi zmenami v mozgu, a vyskytujúce sa na pozadí DEP hypertenznej kríze, akútna cievna mozgová príhoda (TIA, ischemickej alebo hemoragickej mŕtvice), hyperglykémia je zle riadená.

  Najlepšou prevenciou vaskulárne encefalopatie je oprava existujúcich porušovanie lipidového metabolizmu, boju proti ateroskleróze, účinnosť antihypertenznej terapie, adekvátny výber antihyperglykemické terapie pre diabetikov.

  Dyscirkulatívna encefalopatia mozgu - príčiny, symptómy, diagnóza a štandardy liečby

  Chronické poškodenie nervového tkaniva v mozgu, ktoré neustále prebieha, sa nazýva cievna (obehová) encefalopatia. Medzi všetkými chorobami neurologického profilu patrí medzi prvé na svete z hľadiska frekvencie diagnostiky. Dyscyrkulatívna encefalopatia, v závislosti od závažnosti príznakov, sa rozdelí na tri stupne, z ktorých každý zodpovedá určitým znakom.

  Čo je dyscirkulatívna encefalopatia

  DEP je syndróm lézie mozgu, ktorý môže postupom času prebiehať. Cievna encefalopatia (kód ICD-10 I 67) vedie k štrukturálnym zmenám v mozgovom tkanive, čo ovplyvňuje kvalitu orgánových funkcií. Táto choroba má tri stupne, niekoľko typov a inú prognózu na obnovenie každej z týchto fáz. Ak sa nelieči, ochorenie vedie nedávno zdravú osobu k demencii a absolútnu neschopnosť spoločenského života.

  dôvody

  Cievna encefalopatia sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia cerebrálneho obehu, ku ktorému dochádza buď v žilách alebo vo veľkých cievach mozgu. Medzi príčiny encefalopatie lekári rozlišujú nasledovné:

  • arteriálna hypertenzia;
  • ateroskleróza mozgu;
  • vaskulitída mozgu;
  • alkoholizmus;
  • chronická ischémia;
  • neurocirkulatívna (vegetovaskulárna) dystonia;
  • osteochondróza krčnej chrbtice;
  • dlhodobé emočné poruchy.

  príznaky

  Každý z etáp dyscirkulatívnej (vaskulárnej) encefalopatie naznačuje vlastné charakteristické príznaky ochorenia. Je však možné identifikovať a spoločné príznaky DEP, ktoré sú prítomné v rôznych stupňoch závažnosti s progresiou ochorenia:

  • závraty, bolesti hlavy;
  • porucha pozornosti;
  • kognitívne poruchy;
  • strata výkonu;
  • depresie;
  • kognitívne poruchy;
  • odmietanie sociálnej adaptácie;
  • postupná strata nezávislosti.

  Pánové príznaky dyscirkulatívnej encefalopatie

  Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať neuropatologa, ktorý vás prevedie na ďalšie vyšetrenie inštrumentom. Počas prechodu MRI môže lekár predpokladať prítomnosť dyscyrkulatívnych zmien v špecifických MR - znakoch:

  • vaskulárne hypotenzné inklúzie;
  • známky hydrocefalu;
  • prítomnosť kalcifikácií (aterosklerotické pláty);
  • kontrakcie alebo zablokovania vertebrálnych, bazilárnych, karotidových ciev.

  CT značky

  Počítačová tomografia pomáha určiť rozsah poškodenia mozgu. Patologické zmeny orgánu v CT vyšetrení vyzerajú ako záplaty s nízkou hustotou. Môžu to byť následky mozgového infarktu (neúplného typu), ohniská ischemického poškodenia, cysty post-urážky. Skúška CT sa vykoná na vyvrátenie alebo potvrdenie diagnostiky DEP. Kritériá potvrdzujúce prítomnosť patológie:

  • dilatácia komôr mozgu a subarachnoidného priestoru;
  • fenomén "leukoarezeoz" v subkortikálnej a periventrikulárnej vrstve;
  • lézie v sivom a bielom medulle, ktoré sú reprezentované post-ischemickými cystami a lakunárnymi mŕtvicami.

  Druhy ochorení

  V závislosti od príčiny ochorenia existuje niekoľko typov cerebrovaskulárnej nedostatočnosti:

  • venózna encefalopatia (zhoršenie venózneho odtoku krvi);
  • hypertenzná angioencefalopatia (poškodenie subkortikálnych štruktúr a bielej hmoty);
  • dyscirkulatívna leukoencefalopatia mozgu (difúzna vaskulárna lézia na pozadí pretrvávajúcej arteriálnej hypertenzie);
  • aterosklerotická encefalopatia (porušenie priechodnosti tepien na pozadí aterosklerózy);
  • encefalopatia zmiešaného pôvodu.

  štádium

  Existujú tri štádia cievnej encefalopatie:

  1. Klasifikácia DEP 1 zahŕňa malé mozgové lézie, ktoré sa ľahko zamieňajú so symptómami iných ochorení. Pri stanovení diagnózy v tejto fáze je možné dosiahnuť trvalú remisiu. Prvý stupeň je vyjadrený nasledujúcimi príznakmi: hluk v hlave, závraty, poruchy spánku, nestabilita pri chôdzi.
  2. DEP 2 stupeň je charakterizovaný pokusmi pacienta obviňovať iných ľudí za ich zlyhanie, ale tentoraz to často predchádza čas ťažkého sebaovládania. Druhým štádiom dyscirkulatívnych zmien v mozgu sú nasledovné symptómy: silná strata pamäti, zhoršená kontrola účinkov, depresia, záchvaty, kŕče, podráždenosť. Aj keď tento stupeň diskurzného stavu znamená existenciu zdravotného postihnutia, pacient si stále zachováva schopnosť slúžiť.
  3. Grad DEP 3 (dekompenzácia) je prechod patológie na formu vaskulárnej demencie, keď má pacient ťažkú ​​demenciu. Tretia etapa predpokladá, že pacient má močovú inkontinenciu, parkinsonizmus, dezinhibíciu, poruchy koordinátora. Osoba je úplne závislá od ostatných, potrebuje neustálu starostlivosť a starostlivosť.

  diagnostika

  Okrem CT a MRI mozgu doktor potvrdzuje diagnózu DEP vizualizáciou neurologických prejavov ochorenia a štúdiom neuropsychiatrického vyšetrenia pacienta. Bola zohľadnená miera dyscirkulatívnych zmien zistených počas REG (štúdium mozgových ciev), ako aj zaznamenaná s ultrazvukom Dopplera a pri analýze krvi pacienta. Na základe všetkých údajov sa zostavuje celkový obraz encefalopatie, stanovuje sa jej štádium, určuje sa stratégia liečby.

  Liečba cerebrálnej dyscirkulatívnej encefalopatie

  Liečba pacientov s DEP zahŕňa opatrenia zamerané na korekciu vaskulárnej patológie mozgu, prevenciu relapsu, zlepšenie krvného obehu a normalizáciu poškodenia mozgovej funkcie. Základné princípy komplexnej liečby:

  • úbytok hmotnosti;
  • vyhnúť sa príjmu nasýtených tukov;
  • obmedzenie používania soli na 4 g / deň;
  • vymenovanie pravidelnej fyzickej aktivity;
  • odmietnutie alkoholu, fajčenie.

  Štandardy ošetrenia

  S neúčinnosťou korekcie životného štýlu stanovuje štandardná liečba v neurológii predpisovanie liekov, ktoré znižujú krvný tlak, potláčajú prejavy aterosklerózy a lieky, ktoré postihujú neuróny mozgu. Keď liečba liekom nepomôže eliminovať alebo spomaliť vývoj encefalopatie, operácia sa vykonáva na stenách veľkých mozgových ciev.

  Liečba liečiv

  Vzhľadom na obtiažnosť diagnostiky, liečba cievnej encefalopatie často začína druhou fázou, keď nie je pochybnosti o kognitívnej poruche. Na účely patogenetickej liečby dyscirkulatívnych zmien v mozgu sú priradené lieky, ktoré patria do rôznych skupín:

  1. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín. U pacientov s hypertenziou, cukrovkou, aterosklerózou renálnych artérií, srdcovým zlyhaním.
  2. Beta-blokátory. Tieto lieky znižujú krvný tlak, pomáhajú obnoviť funkciu srdca.
  3. Antagonisty vápnika. Pre hypotenzný účinok prispieva k normalizácii srdcového rytmu. Starší pacienti odstraňujú kognitívne poruchy a poruchy pohybov.
  4. Diuretiká. Zavolá sa znížiť krvný tlak znížením objemu cirkulujúcej krvi a odstránením nadbytočnej tekutiny.

  vazodilatanciá

  Použitie vazodilatátorov pomáha zlepšiť funkciu nervového tkaniva mozgu, odstrániť cerebrálny angiospazmus. Najlepšie drogy svojho druhu:

  1. CAVINTON. Znižuje zvýšenú viskozitu krvi, zvyšuje duševnú aktivitu, má antioxidačný účinok. Pri dyscirkulatívnej patológii mozgu sa používa 15-30 mg / deň. Terapeutický účinok sa vyvíja v priebehu 5 až 7 dní. Priebeh liečby je 1-3 mesiace. Ak prekročíte dávku, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky: tachykardia, znížený krvný tlak, závrat, poruchy spánku.
  2. Vazobral. Kombinované lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh. Prideľujte za neprítomnosti aterosklerózy a vaskulárneho kŕče v dôsledku hypertenznej krízy. Tablety sa užívajú perorálne počas jedál 1 kus 2-krát denne. Trvanie liečby je 2-3 mesiace. Pri nesprávnej dávke sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesť hlavy a alergické prejavy.

  Nootropika a neuroprotektory

  Nie je možné liečiť pacienta s vaskulárnou encefalopatiou bez liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus v nervových tkanivách. Patria medzi ne:

  1. Piracetam. Zlepšuje syntézu dopamínu v mozgu, zvyšuje obsah norepinefrínu. Aplikujte tabletu v dennej dávke 800 mg trikrát pred jedlom, aby ste zlepšili stav alebo iné pokyny ošetrujúceho lekára. Piracetam nie je predpísaný na akútne zlyhanie obličiek, diabetes mellitus alebo v prítomnosti alergických reakcií uvedených v histórii.
  2. Nootropil. Má pozitívny vplyv na metabolické procesy v mozgu, zlepšuje svoju integračnú aktivitu. Dávkovací režim pre dospelých - 30-60 mg / kg telesnej hmotnosti v 2 až 4 dávkach / deň. Trvanie liečby je 6-8 týždňov. Liek je kontraindikovaný pri závažnom zlyhaní obličiek, hemoragickej mŕtvici, precitlivenosti na zložky.

  Chirurgická liečba

  Ak stupeň zúženosti mozgových ciev dosiahne viac ako 70% alebo ak pacient už trpel akútnymi formami diskillárnej (vaskulárnej) encefalopatie, je predpísaná chirurgická liečba. Existuje niekoľko typov operácií:

  1. Endarterektomie. Rekonštrukčná chirurgia, ktorej účelom je obnoviť tok krvi postihnutou cievou.
  2. Stentu. Intervencia sa vykonáva na inštaláciu špeciálneho rámu (stentu) na obnovenie lumenu tepny.
  3. Prekryvné anastomózy. Podstatou operácie je implantácia temporálnej artérie do kortikálnej vetvy mozgovej cievy.

  Ľudové opravné prostriedky

  V počiatočnom štádiu vývoja dyscirkulatívnych zmien v mozgu môžu byť tieto ľudové receptúry účinné:

  1. Infúzny psík. Znižuje priepustnosť kapilár, zlepšuje cerebrálny obeh. Suché ovocie (2 lyžice L.) Mali by byť drvené, vylejte vriacej vode (500 ml), nechajte 20-30 minút. Ďalej musíte piť namiesto čaju 2-3 krát denne počas liečby.
  2. Infúzia kvetov ďateliny. Zbavte sa hluku v hlave. Na varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. l. suroviny nalejte 300 ml vriacej vody, nechajte 1 hodinu. Vezmite si počas dňa 3-4 krát pol hodiny pred jedlom. Infúzia sa má opiť počas exacerbácie príznakov.

  výhľad

  Pri pomalom súčasnom ochorení je prognóza priaznivejšia ako pri rýchlo sa rozvíjajúcom ochorení. Čím starší je pacient, tým výraznejšie sú príznaky vaskulárnej encefalopatie. Dlhý čas môže byť priebeh ochorenia zastavený iba v prvej fáze vývoja dyscyrkulatívnych zmien v mozgu. Druhý stupeň ochorenia tiež často umožňuje dosiahnuť remisiu. Najzávažnejšou prognózou je tretia etapa encefalopatie. Pacient nie je úplne zotavený a terapia je zameraná na symptomatickú liečbu.

  prevencia

  Aby sa zabránilo vývoju dyscirkulatívnej patológie mozgu do posledného štádia, je nevyhnutné prijať opatrenia na jeho vyliečenie ihneď po diagnostikovaní. Prevencia zahŕňa:

  • udržiavanie zdravého životného štýlu;
  • podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára;
  • dodržiavanie správnej výživy;
  • pravidelné cvičenie;
  • vyhnúť sa stresovým situáciám;
  • lekárske vyšetrenie raz za šesť mesiacov.

  video

  Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo je arytmia? Príčiny a liečba arytmie doma

  Arytmia je porušením frekvencie, rytmu a / alebo sekvencie kontrakcie srdca. Termín kombinuje rôzne príčiny, klinické prejavy a dôsledky zlyhania srdcového zlyhania: jeho zvýšenie (> 100 úderov za minútu, tachykardia); spomalenie (

  Protrombínový čas: normálny, výsledky nižšie a vyššie ako normálne

  V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

  Kompletná charakteristika aortálnej disekcie: príčiny, diagnóza, liečba

  Článok poskytuje informácie o tom, čo predstavuje disekciu aorty. Ako sa líši od odlúčenia, aké symptómy naznačujú prítomnosť patológie.

  Čo je lacunárna ischemická mozgová príhoda a jej príčiny

  Lacunárna mŕtvica je typ ischemickej mozgovej cievnej mozgovej príhody, ktorý sa vyvíja na pozadí vysokého tlaku.Je to spôsobené poškodením perforovaných tepien mozgu, ktoré vyvolávajú výskyt malých patologických ohniskov hlboko v mozgu, zvyčajne v bielej hmote (u 80% pacientov) - nazývajú sa medzery.

  Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

  Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

  Hlavné príčiny zvýšených monocytov v krvi

  Dokonca aj mierne zvýšenie monocytov v krvi naznačuje, že telo aktívne odoláva penetrovaným infekciám. V tomto prípade boj môže ísť obidve s banal cold a závažnejšie patológie, vrátane zápalu gastrointestinálneho traktu, sepsy, autoimunitných stavov a dokonca aj onkológie.