Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň je ochorenie spojené so zlým obehom mozgu, čo môže viesť k nežiaducim následkom.

DEP s 1 stupňom je pomerne bežnou chorobou a to nie je prekvapujúce, pretože podľa lekárskych údajov trpí táto choroba každý druhý obyvateľ Ruska.

Je to spôsobené predovšetkým tým, že príčiny tejto choroby sú veľmi bežnými faktormi. Možno si ani neuvedomujete prítomnosť tejto choroby, kým začne prejavovať jej príznaky.

V skutočnosti je tento problém veľmi významný, pretože DEP môže byť príčinou alebo základom pre vznik ďalších vážnejších chorôb. Aby ste tomu zabránili, mali by ste postupovať podľa základných rád a včas obrátiť sa na špecialistov o pomoc.

Prečítajte si viac informácií o DEP v materiáli.

Dyscirkulatívna encefalopatia mozgu je progresívna lézia ciev, ktorá sa vyznačuje postupným poklesom sily mozgu.

Spôsobuje DEP 1 stupeň

Príčiny vyvolávajúce výskyt dyscyrkulatívnej encefalopatie sú známe takmer každému z nás, mnohí dokonca veria, že takéto činy nemôžu spôsobiť nič zlé, najmä tento druh ochorenia.

Mali by ste však vypočuť názory lekárov a pokúsiť sa zachovať určité aspekty, ktoré môžu spôsobiť rozvoj dyzikulárnej encefalopatie prvého stupňa:

 • nezdravá strava;
 • nedostatok spánku;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • zápal steny krvných ciev môže viesť k vzniku DEP 1. stupňa;
 • s aterosklerózou, je tiež vysoká pravdepodobnosť poškodenia tela touto chorobou;
 • cirhóza pečene.

Podivne, napríklad otravy alebo dokonca chudobná ekológia môžu spôsobiť dyscirkulatívnu encefalopatiu. Preto dnes trpí veľké množstvo ľudí touto chorobou.

Keď sú mozgové tepny poškodené, dochádza k epidurálnemu hematómu mozgu, aká je zvláštnosť a nebezpečenstvo tohto typu hematómu?

Symptómy ochorenia

Príznaky DEP 1 2 stupne sú odlišné a mali by byť rozlíšené.

Príznaky dyscyrkulatívnej encefalopatie prvého stupňa sú pomerne rozmanité a predstavujú širokú škálu prvkov:

 • takmer vo všetkých prípadoch sa pacienti sťažujú na silnú bolesť hlavy, ktorá sa mení na migrénu;
 • pretrvávajúci závraty;
 • pocit únavy;
 • nervozita;
 • nepokojný spánok;
 • zlá pamäť;
 • možnosť prudkého nárastu tlaku a po chvíli jeho prudký pokles (tlakové skoky);
 • hluk v hlave;
 • okulomotorická nedostatočnosť;
 • v niektorých prípadoch možno pozorovať miernu asymetriu tváre;
 • neschopnosť postaviť sa v pozícii Romberg.

V skutočnosti sa dá pomerne ľahko zbaviť všetkých týchto symptómov, preto stačí, aby ste si dali 2-3 dni normálneho odpočinku a váš stav sa ihneď normalizuje.

Koneckonců sa často objavuje stupeň DEP 1 kvôli silnému duševnému alebo morálnemu stresu.

Ako sa diagnostikuje stupeň DEP 1?

Často sa stáva, že pacienti nemajú ani podozrenie na svoju chorobu, kým neuvedie známe výrazné symptómy, alebo kým sa nedostane do kategórie chronických.

Aby ste tomu zabránili, musíte čo najskôr konzultovať s lekárom, aby ste predišli závažným a nezvratným následkom.

Pri diagnostikovaní dyscirkulatívnej encefalopatie sa osobitná pozornosť musí venovať symptomatológii, pretože zmeny v mozgu nie sú také významné a v niektorých prípadoch je dosť ťažké urobiť správnu diagnózu, a preto prejavujú príznaky tejto choroby, ktoré pomáhajú zistiť príčinu.

Ak sú v histórii ochorenia indikované ochorenia, ako je ateroskleróza, hypertenzia alebo poranenia hlavy, potom to môže pomôcť pri diagnostikovaní DEP 1. stupňa.

Najčastejšie sa na určenie presnej príčiny tejto choroby používa počítačová tomografia alebo ultrazvuk ciev hlavy.

Pravdepodobnosť získania 1 stupňa DEP u ľudí starších ako 40 rokov je pomerne nízka, pretože táto choroba postihuje hlavne mladých ľudí.

Často je nemožné zistiť, v akom štádiu vývoja má pacient túto chorobu, preto neuropatológ môže mu poskytnúť DEP 1-2 stupne, teda hranicu medzi týmito dvoma druhmi ochorení.

Liečba DEP 1 stupeň

Liečba dyscyrkulatívnej encefalopatie 1. stupňa závisí predovšetkým od veku pacienta a príčiny výskytu tejto choroby. Čím starší je pacient, tým ťažšie a čím dlhšie bude jeho liečba prebiehať, v detstve je to možné s jednoduchou fyzioterapiou.

Metódy liečby sú pomerne rozmanité, pokúsime sa s nimi zaobchádzať oddelene.

Životný štýl a zlé návyky

Prvou a pravdepodobne najdôležitejšou metódou je zbaviť sa zlých návykov, správnej stravy a zdravého životného štýlu, ktoré je nasledovné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • odmietanie alkoholických nápojov;
 • neustále cvičenie;
 • úbytok hmotnosti;
 • zahrňte vo svojej strave potraviny, ktoré obsahujú horčík, vápnik a iné užitočné látky;
 • znížiť príjem tukov;
 • používať čerstvé ovocie, zeleninu, ryžu, ovsené vločky a iné obilniny;
 • užívajte rôzne vitamíny na zachovanie imunity.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, okamžite pocítite výsledok a najdôležitejšia vec je, že vám pomôže zbaviť sa vašich problémov.

Liečba liečiv

S cieľom normalizovať krvný obeh, upokojiť a priviesť nervový systém do poriadku, lekári najčastejšie predpisujú nie jednu drogu, ale celý komplex pozostávajúci z rôznych druhov drog:

 1. Lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Predpísané sú len v prípade, že príčinou stupňa DEP 1 bola hypertenzia.
 2. Lieky zamerané na posilnenie a ochranu krvných ciev.
 3. Diuretické látky si uchovávajú draslík v tele, ktorý je potrebný na liečbu DEP, ale súčasne sa odstráni voda a sodík.
 4. Beta-blokátory, ktoré pomáhajú stabilizovať činnosť srdca, pulz a tlak.
 5. Lieky zamerané na zlepšenie pamäti, zvýšenie pozornosti a koncentrácie.

Možno predpísať aj iné lieky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta.

fyzioterapia

Táto metóda liečby je najpriaznivejšia a bezbolestná, pretože zahŕňa nasledujúce zložky:

 • terapeutická masáž;
 • kyslík, radón a iné typy kúpeľov;
 • akupunktúra;
 • laserová terapia;
 • elektrické a ďalšie.

Liečba ľudových liečiv

Nezabudnite, že samošetrenie vo väčšine prípadov končí nepríjemnými dôsledkami, ale niekedy dokonca lekári môžu predpísať niektoré metódy tradičnej medicíny ako profylaxiu a pomôcky:

 1. Použitie hlohu. Táto rastlina bola vždy považovaná za skvelý spôsob normalizácie krvného obehu a dobrého fungovania orgánov kardiovaskulárneho systému. Preto sa v priebehu liečby odporúča užívať bobule, ale denná dávka by nemala presiahnuť 1 šálku.
 2. Rôzne bylinky a poplatky. Byliny pomáhajú zbaviť sa pretrvávajúcich bolesti hlavy, zlepšovať krvný tlak a celkovú pohodu.
 3. Tinktúry na bobuľkách a kvetoch.

Prostriedky tradičnej medicíny sú niekedy dokonca veľmi užitočné, ale v žiadnom prípade ich nemožno použiť ako hlavnú liečbu, pretože majú len preventívny účinok.

Predpoveď na liečbu DEP 1 stupeň

Predpoveď týkajúca sa DEP 1 stupňa je veľmi optimistická. Ak bola choroba zistená v počiatočných štádiách, je možné spomaliť priebeh choroby alebo dokonca zastaviť jej vývoj.

Pacienti trpiaci DEP 1. stupňa môžu žiť dostatočne dlho a pri správnej liečbe si ani nevšimnú prítomnosť tejto choroby.

V tomto prípade neprítomnosť správnej terapie, sprevádzaná nezdravou stravou a sedavým životným štýlom, môže viesť k nasledujúcim komplikáciám: hypertenzia, mŕtvica, cievne ochorenia.

Preto je potrebné včas požiadať o vysokokvalifikovanú pomoc, aby sa zabránilo vážnym následkom.

Video: Dyscirkulatívna encefalopatia - vlastnosti každého druhu

Čo potrebujete vedieť o disekcii encefalopatie akéhokoľvek stupňa. Je choroba liečiteľná a aké diagnostické metódy existujú?

Dyscirkulatívna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry. V závislosti od závažnosti týchto prejavov je dyscirkulatívna encefalopatia rozdelená do troch etáp. Zoznam vyšetrení vykonaných s dyscirkulatívnou encefalopatiou zahŕňa oftalmoskopiu, EEG, REG, Echo EG, UZGD a duplexné vyšetrenie mozgových ciev, MRI mozgu. Dyscirkulatívna encefalopatia sa lieči individuálne zvolenou kombináciou antihypertenzív, vaskulárnych, protidoštičkových, neuroprotektivnych a iných liekov.

Dyscirkulatívna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je rozšírená choroba v neurológii. Podľa štatistík približne 5-6% ruskej populácie trpí dyscirkulatívnou encefalopatiou. Spolu s akútnymi mŕtvicami, malformáciami a aneuryzmami mozgových ciev DEP odkazuje na vaskulárnu neurologickú patológiu, ktorej štruktúra sa najprv z hľadiska frekvencie výskytu vyskytuje.

Tradične sa dyscirkulatívna encefalopatia považuje za prevažne staršiu chorobu. Všeobecná tendencia k "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení je tiež zaznamenaná vo vzťahu k DEP. Spolu s angínou, infarktom myokardu, mozgovou mozgovou príhodou, dyscirkulatívnou encefalopatiou sa čoraz viac pozoruje u ľudí mladších ako 40 rokov.

Príčiny dyscirkulatívnej encefalopatie

Základom vývoja DEP je chronická cerebrálna ischémia, ktorá je dôsledkom rôznych vaskulárnych ochorení. V približne 60% prípadov je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená aterosklerózou, konkrétne aterosklerotickými zmenami v stenách mozgových ciev. Druhý najčastejšou príčinou DEP sa chronickou hypertenziu, ktorá je pozorovaná u hypertenzia, chronickej glomerulonefritídy, polycystické ochorenie obličiek, feochromocytóm, Cushingov choroba a ďalšie. Hypertenzia encefalopatie sa vyvíja ako výsledok spastických stavov mozgových ciev, čo vedie k vyčerpaniu prietoku krvi mozgom.

Medzi dôvody, pre ktoré existuje dyscirkulatívna encefalopatia, sa rozlišuje patológia vertebrálnych artérií, ktorá poskytuje až 30% cerebrálnej cirkulácie. Klinika syndrómu vertebrálnej artérie zahŕňa aj prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie vo vertebro-bazilickej bazéne mozgu. Spôsobuje nedostatočné prietok krvi v vertebrálnych tepien, čo vedie k DEP môže byť: osteochondróze krčnej chrbtice nestability dysplastických povahu alebo zotavuje zo zranenia chrbtice, Kimerli anomálií vady vertebrálnou tepny.

Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí diabetes mellitus, najmä v prípadoch, keď nie je možné udržiavať hladiny cukru v krvi na úrovni hornej hranice normálu. Diabetická makroangiopatia vedie k nástupu symptómov DEP v takýchto prípadoch. Medzi iné príčinných faktorov cievne encefalopatia možno nazvať traumatické poškodenie mozgu, systémová vaskulitída, dedičné angiopatia, arytmia, pretrvávajúce alebo časté hypotenzia.

Mechanizmus vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

Etiologické faktory DEP spôsobujú takým spôsobom alebo iným spôsobom poškodenie cerebrálnej cirkulácie a teda hypoxia a narušenie trofizmu mozgových buniek. V dôsledku toho dochádza k úmrtiu mozgových buniek pri tvorbe oblastí zriedenia mozgového tkaniva (leucoteróza) alebo viacerých malých ohniskov takzvaných "tichých infarktov".

Biela hmota hlbších častí mozgu a subkortikálne štruktúry sú najzraniteľnejšie pri chronických poruchách cerebrálneho obehu. Je to spôsobené ich umiestnením na okraji vertebrobasilárnych a karotických povodí. Chronická ischémia hlbokých častí mozgu vedie k rozpadu spojení medzi subkortikálnymi gangliami a mozgovou kôrou, známymi ako "separačný fenomén". Podľa moderného poňatie je "fenomén separácia" je hlavnou patogenetické mechanizmy vaskulárnej encefalopatie a určuje jeho hlavné klinické príznaky: kognitívne poruchy, emocionálne sféry a motorické funkcie. Je príznačné, encefalopatia na začiatku jeho priebehu prejavujú funkčné poruchy, ktoré, ak je správna liečba môže byť nosené reverzibilná, a potom postupne vytvorené pretrvávajúce neurologický deficit, čo často vedie k postihnutiu pacienta.

Treba poznamenať, že v približne polovici prípadov sa dyscirkulatívna encefalopatia vyskytuje v kombinácii s neurodegeneratívnymi procesmi v mozgu. Je to spôsobené spoločnými faktormi vedúcimi k rozvoju vaskulárnych ochorení mozgu a degeneratívnych zmien mozgového tkaniva.

Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

Podľa etiológie dyscirkulatívnej encefalopatie je rozdelená na hypertenznú, aterosklerotickú, žilovú a zmiešanú. Prirodzeným prietokom sa rozlišuje pomaly progresívna (klasická), remittentná a rýchlo progresívna (cvalová) dyscirkulatívna encefalopatia.

V závislosti od závažnosti klinických prejavov sa dyscirkulatívna encefalopatia rozdeľuje na jednotlivé stupne. Dyscyrkulatívna encefalopatia I. stupňa sa vyznačuje subjektivitou väčšiny prejavov, miernym kognitívnym poškodením a nedostatkom zmien v neurologickom stave. Dyscyrkulatívna encefalopatia II. Štádia je charakterizovaná zjavnými kognitívnymi a motorickými poruchami, zhoršením porúch emocionálnej sféry. Dyscyrkulatívna encefalopatia štádium III je v podstate vaskulárna demencia s rôznou závažnosťou, sprevádzaná rôznymi motorickými a duševnými poruchami.

Počiatočné prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

Je charakteristický jemný a postupný nástup dyscirkulatívnej encefalopatie. V počiatočnom štádiu DEP, emocionálne poruchy môžu prísť do popredia. Približne 65% pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou má depresiu. Charakteristickým rysom vaskulárnej depresie je to, že pacienti nie sú ochotní sťažovať sa na nízku náladu a depresiu. Častejšie, podobne ako u pacientov s hypochondriakou neurózou, pacienti s DEP sú pripevnení na rôzne nepríjemné pocity somatickej povahy. Encefalopatia sa vyskytuje v týchto prípadoch sa sťažností na bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zvonenie alebo hučanie v ušiach, bolesť v rôznych orgánoch a iných výrazov, ktoré nie sú celkom fit do existujúcej klinike pacienta somatické patológie. Na rozdiel od depresívnej neurózy, depresia v dyscirkulatívnej encefalopatii sa vyskytuje na pozadí malej traumatickej situácie alebo bez akéhokoľvek dôvodu, zle podlieha lekárskej liečbe antidepresívami a psychoterapiou.

Encefalopatia počiatočnej fáze môže byť vyjadrený zvýšenou emočná labilita, podráždenosť, výkyvy nálady, neovládateľného plače prípady nevýznamné príležitosti napadá agresívny postoj voči ostatným. Takéto prejavy spolu s pacientovými sťažnosťami na únavu, poruchy spánku, bolesti hlavy, zmätenosť a počiatočnú dyscirkulačnú encefalopatiu sú podobné neurastenii. Avšak pre dyscirkulatívnu encefalopatiu je typická kombinácia týchto symptómov so známkami narušených kognitívnych funkcií.

V 90% prípadov sa kognitívne poškodenie prejavuje vo veľmi počiatočných štádiách vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie. Patria medzi ne: zhoršená schopnosť sústrediť sa, poruchy pamäti, ťažkosti pri organizovaní alebo plánovaní akejkoľvek činnosti, spomalenie v myslení, únava po mentálnej námahe. Typické pre DEP je porušenie reprodukcie prijatých informácií pri zachovaní pamäti životných udalostí.

Poruchy pohybu sprevádzajúce počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňajú hlavne ťažkosti so závratmi a určitú nestabilitu pri chôdzi. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť a vracanie, ale na rozdiel od skutočnej vestibulárnej ataxie sa ako vertigo objavujú iba pri chôdzi.

Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie v štádiu II-III

Dyscyrkulatívna encefalopatia štádia II-III je charakterizovaná nárastom kognitívnych a motorických porúch. Vyskytuje sa značné zhoršenie pamäte, nedostatok starostlivosti, intelektuálny úpadok, výrazné ťažkosti, keď je potrebné urobiť čokoľvek predtým duševnú prácu. Súčasne pacienti s DEP nie sú schopní primerane posúdiť svoj stav, nadhodnocovať výkonnosť a intelektuálne schopnosti. V priebehu času strácajú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou schopnosť zovšeobecňovať a rozvíjať program činnosti, začínajú sa zle orientovať v čase a na mieste. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sú zaznamenané výrazné poruchy myslenia a praxe, poruchy osobnosti a správania. Demencia sa vyvíja. Pacienti strácajú svoju schopnosť pracovať a pri hlbších neschopnostiach strácajú svoje zručnosti pri sebaobsluhe.

Z porúch v emocionálnej sfére je dyscirkulatívna encefalopatia neskorších štádií najčastejšie sprevádzaná apatiou. Straty záujmu o predchádzajúce koníčky, nedostatok motivácie pre akékoľvek zamestnanie. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou v štádiu III sa môžu pacienti zúčastňovať na nejakej neproduktívnej aktivite a častejšie nič nerobia. Sú lhostejní voči sebe a okolnostiam okolo nich.

Poškodenia motorov, ktoré sa v štádiu I dyscirkulatívnej encefalopatie ťažko zaznamenajú, sú následne zrejmé pre iných. Typické pre DEP sú pomalé chôdze v malých schodoch spolu s premiešaním kvôli skutočnosti, že pacient nemôže vytiahnuť nohu z podlahy. Takáto miešaná chôdza s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa nazývala "lyžiarskou chôdzou". Je charakteristické, že pri chôdzi sa pacient s DEP ťažko začne pohybovať dopredu a je tiež ťažké zastaviť. Tieto prejavy, rovnako ako chôdza samotného DEP pacienta, majú významnú podobnosť s klinikou Parkinsonovej choroby, na rozdiel od toho však nie sú sprevádzané pohybovými poruchami v ich rukách. V tomto ohľade klinici ako klinické prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie sa označujú lekárom ako "parkinsonizmus nižšieho tela" alebo "vaskulárny parkinsonizmus".

V štádiu III DEP sa pozorujú príznaky orálneho automatizmu, vážne poruchy reči, tremor, paréza, pseudobulbarový syndróm, inkontinencia moču. Možno vzhľad epileptických záchvatov. Často dyscyrkulatívna encefalopatia v štádiu II-III je sprevádzaná pádmi pri chôdzi, najmä pri zastavení alebo otáčaní. Takéto pády môžu mať za následok zlomeniny končatín, najmä keď je DEP kombinovaná s osteoporózou.

Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

Nepochybne je dôležitá včasná detekcia príznakov dyscirkulatívnej encefalopatie, ktorá umožňuje včasné zahájenie cievnej terapie existujúcich porúch cerebrálnej cirkulácie. Na tento účel sa odporúča pravidelné vyšetrenie neurologu pre všetkých pacientov, u ktorých existuje riziko vzniku DEP: hypertenzívni pacienti, diabetici a osoby s aterosklerotickými zmenami. Okrem toho druhá skupina zahŕňa všetkých starších pacientov. Vzhľadom na to, že kognitívne poškodenie, ktoré sprevádza dyscirkulatívnu encefalopatiu počiatočných štádií, môže pacient a jeho rodina nevidieť, sú potrebné špeciálne diagnostické testy na ich zistenie. Napríklad, pacient je požiadaný, aby zopakoval slová, ktoré hovoril lekár, vytiahol ciferník so šípkami s vyznačeným časom a potom spomenul slová, ktoré opakoval po lekárovi.

Ako súčasť diagnózy vaskulárnej encefalopatia usporiadali konzultáciu s oftalmológom oftalmoskopia a vymedzenie zorného poľa, EEG, Echo-EG a REG. Význam pri identifikácii porúch cievnych v hlave DEP UZDG a krčných ciev, obojstranné skenovanie a MPA mozgových ciev. Vedenie MRI mozgu pomáha odlíšiť discirculatory encefalopatia s mozgovou patológiu iného pôvodu: Alzheimerova choroba, roztrúsená encefalomyelitída, Creutzfeldt - Jakobova choroba. Najvýznamnejším rysom je detekcia vaskulárnej encefalopatia ložísk, "tichá" infarktov, zatiaľ čo známky atrofiou mozgu a leukoaraiosis častí môže byť tiež pozorovaný u neurodegeneratívnych ochorení.

Diagnostické hľadanie príčinných faktorov vývoj cievneho encefalopatie zahŕňa kardiológ konzultácie, meranie krvného tlaku, koaguláciu, stanovenie cholesterolu a krvných lipoproteínov, analýzu krvného cukru. Ak je to nutné, pacienti s DEP pridelený konzultácie endokrinológa, denné monitorovanie krvného tlaku, konzultácie nefrológie, diagnostikovať arytmia - denné EKG a monitorovanie EKG.

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

Najúčinnejšími proti dyscirkulatívnej encefalopatii je komplexná etiopatogenetická liečba. Mal by byť zameraný na kompenzáciu existujúceho kauzálneho ochorenia, zlepšenie mikrocirkulácie a cerebrálnej cirkulácie, ako aj na ochranu nervových buniek pred hypoxiou a ischémiou.

Kauzálna liečba vaskulárne encefalopatie môžu obsahovať individuálny výber antihypertenzív a antidiabetík, antisklerotická diéta, a tak ďalej. Pokiaľ dôjde k encefalopatie na pozadí vysokej hladiny cholesterolu v krvi nie je znížená diétou, DEP liečby zahŕňajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu (lovastatín, gemfibrozil, probukol),

Základom patogenetické liečby cievnych encefalopatie, aby lieky, ktoré zvyšujú cerebrálna hemodynamiky a nevedú k efektu "ukradnúť". Tie zahŕňajú blokátory kalciových kanálov (nifedipín, flunarizín, nimodipín), inhibítory fosfodiesterázy (pentoxifylín, Ginkgo biloba), antagonistu a2-adrenergný receptor (piribedilu, nicergolin). Vzhľadom k tomu, encefalopatia často sprevádzané zvýšenou agregáciou krvných doštičiek u pacientov s DEP odporúča životnosť prakticky príjem protidoštičkové lieky: kyseliny acetylsalicylovej alebo tiklopidín, a v prítomnosti kontraindikácií k nej - dipyridamol (žalúdočný vred, gastrointestinálnom krvácaní a podobne.).

Dôležitou súčasťou liečenie vaskulárnych encefalopatiou liečiv predstavujú neuroprotektívne účinok, zvyšuje schopnosť neurónov, aby pracoval v podmienkach chronickej hypoxia. Z týchto liečiv pacientom s obehovým encefalopatiou predpísaných derivátov pyrolidónu (piracetam, atď), deriváty GABA (N-nikotinoylchloridu gamaaminomaslovej kyseliny, gama-aminomaslovej kyseliny, aminofenilmaslyanaya kyselina), živočíšne lieky (gemodializat z krvi mliečnych teliat, mozgových hydrolyzátu ošípaných, cortexin), membránové lieky (cholín alphosceratus), kofaktory a vitamíny.

V prípadoch, keď encefalopatia spôsobené zúženie priesvitu vnútornej krčnej tepny a dosiahla 70%, a ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou, epizód TIA alebo malý zdvih operatívnej liečby DEP. V prípade stenózy je operácia spočíva v karotidovej endarterektómii s úplnou oklúziou pri tvorbe extra-intrakraniálnej anastomózy. Ak je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená abnormalitou vertebrálnej artérie, potom je rekonštruovaná.

Prognóza a prevencia dyscirkulatívnej encefalopatie

Vo väčšine prípadov je adekvátne a včasné pravidelná liečba môže spomaliť progresiu encefalopatia I a dokonca aj pre etapu II. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlemu vývoju, v ktorom sa každá nasledujúca etapa vyvíja 2 roky od predchádzajúcej fázy. Zlý prognostický znak je kombináciou vaskulárne encefalopatia s degeneratívnymi zmenami v mozgu, a vyskytujúce sa na pozadí DEP hypertenznej kríze, akútna cievna mozgová príhoda (TIA, ischemickej alebo hemoragickej mŕtvice), hyperglykémia je zle riadená.

Najlepšou prevenciou vaskulárne encefalopatie je oprava existujúcich porušovanie lipidového metabolizmu, boju proti ateroskleróze, účinnosť antihypertenznej terapie, adekvátny výber antihyperglykemické terapie pre diabetikov.

Čo robiť so zmiešanou encefalopatiou?

Takýto záver - "encefalopatia zmiešanej genézy" často uvádzajú lekári u pacientov s 1 alebo 2 stupňami, ale len málo ľudí vie, čo to môže znamenať. V skutočnosti dokonca u novorodenca môže byť dyscyrkulácia detekovaná na rovnakej úrovni s posttraumatickou encefalopatiou a to už znamená obraz zmiešanej genetiky, a preto je liečba založená na kombinovanom vzore.

Formy encefalopatie a ich zmesi

Medzi formami ochorenia sú posttraumatické, pečeňové, renálne, dyscirkulatívne, atď., Ale teraz nás zaujíma najmä ako priama lézia mozgového tkaniva. Dyscyrkulatívna encefalopatia v 1. stupni je považovaná za najčastejšiu chorobu tohto vzniku, ktorá predstavuje až 75% všetkých prípadov.

DE vedie k tomu, že kvôli zničeniu alebo prekrývaniu krvných ciev sa zastavuje prietok krvi do mozgových tkanív. Na druhej strane, ak nie na liečbu, je plný difúznych lézií a smrti mozgového tkaniva. Takže typy, do ktorých je dyscyrkulatívna encefalopatia rozdelená na 1-2 alebo dokonca na 3. stupeň, existuje veľa, v závislosti od dôvodov, ktoré to spôsobili:

 • Ateroskleróza - vzniká pri zablokovaní krvných ciev pri ateroskleróze.
 • Hypertenzívne a hypertenzívne, ako vyplývajúce z prvej, sa objavujú s kŕčmi (hypertenzia) tepien.
 • Venózna, atď.

Najnebezpečnejšie však možno považovať za zmiešanú encefalopatiu, ktorá naraz ovplyvňuje niekoľko dôvodov, a preto sa tvrdí, že je liečená zmiešaným pôvodom.

Mimochodom, podľa Medzinárodného klasifikácie X táto choroba nesie pojem nezmiešaný, ale "chronická cerebrálna ischémia".

Prečítajte si viac o zmiešanom formulári.

Toto meno dáva právo hovoriť o sútoku príznakov aterosklerotických a hypertenzných príznakov už v stupni 1-2 encefalopatie. Po prvé, toto sa stáva zrejmé, keď človek má problémy s pamäťou, zlyhania.

Cirkulačná forma encefalopatie sa ďalej vyvíja podľa nasledujúcej schémy symptómov:

 1. Zvyšujú kognitívne príznaky - depresia, podráždenosť.
 2. Už v 1-2 stupňoch sú charakteristické znaky nestability, nerovnováhy.
 3. Existuje silný závraty až do mdloby.
 4. V hlbokých fázach - paranoja, epileptické záchvaty, výkyvy nálady.
 5. Nespavosť, duševné poruchy atď.

Toto všetko sa často zhoršuje silnými bolesťami hlavy. Počnúc koncom 1 a bližšie k 2 stupňom, príznaky získajú obraz konzistencie. Sú zmiešané so slzotvornosťou, sebadou, letargiou, zatiaľ čo liečba zameraná proti príznakom encefalopatie vedie k ničomu.

Dyscirkulatívna forma ochorenia môže viesť k vzniku výrazného astenodepresívneho syndrómu, paranoie a postihnutia.

Čo sa stane po prechode z 1-2 stupňov na tretie a hlbšie? Poškodenie mozgovej kôry, ktoré nie je liečené, postupuje a narastá, čo vedie k zlyhaniu celého systému zmyslových orgánov, pareze, poruchám reči a hlbokej demencii. Okrem toho ide o zmiešané dyscirkulatívne ochorenie, hypertenzné krízy spájajú všetky poruchy nervového systému av prípade otravy krvi toxínmi, silnou bolesťou, nevoľnosťou a vracaním.

Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

Symptómy, ktoré nie sú viditeľné voľným okom

Odporúča sa vyšetriť na podozrenie na encefalopatiu už o 1, nehovoriac o 2 stupňoch. Potom v dôsledku úplnej štúdie mozgu, vizuálne a pomocou biochémie, bude jasné, aké liečenie predpisovať.

Aby nedošlo k "skočiť" tlaku a nie "zasiahnuť" úder, kvôli prevencii, vezmite si jednu sklenku ráno.

Najcharakteristickejšie dysregulatívne symptómy stupňa 1-2 sa môžu vyskytnúť zvlášť silne pri zmiešaní cievnych a toxických foriem encefalopatie. To vedie k porušeniu biomechanických mechanizmov v krvi, to znamená k strate týchto agregátov, ktoré ovplyvňujú metabolické procesy v mozgu. V dôsledku toho sa turbulentný prietok krvi spomaľuje, s encefalopatiou existuje tendencia ciev k ischémii a nasledujúce môžu nastať s bunkami:

 • Demyelinizácia.
 • Oligodendrogliová bunková choroba.
 • Leykoareoz.
 • Čiastočná alebo úplná atrofia atď.

Pri chronickej ischémii 1-2 a najvyššom stupni je tiež možná atrofia miechy a patologickej patológie.

Najbežnejšou formou patológie je tzv. syndrómu vertebrálnej artérie.

V takomto prípade môže osoba ľahko získať osteochondrózu, spondylózu, ktorá vedie k zatiahnutiu tepien a opäť k ukončeniu normálneho prietoku krvi. Ako sa ukázalo, v tomto prípade liečba bude vyžadovať závažnejšie než 1 alebo 2 stupne až po chirurgický zákrok.

Čo sa týka systému hemostázy, u pacientov so zmiešanou formou encefalopatie možno pozorovať nasledujúci typ patológie:

 • Problémy s mikrocirkuláciou.
 • Porušenie viskozity krvi.
 • Zvýšená deformovateľnosť buniek, ktorá v konečnom dôsledku ohrozuje rakovinu krvi.
 • Vzhľad sférických a zložených erytrocytov v krvi, ich zhluky.

Choroba po etapách a jej liečba

Časté príznaky už boli uvedené a hoci väčšina z nich je charakteristická pre triedy 1-2-3, existujú tri štádia vývoja ochorenia, v ktorom mozog reaguje inak na problémy s krvou.

kompenzovaná - toto je čas, kedy sa objavuje asténia, podráždenosť a kognitívne poruchy.

Keď si všimli opätovné posúdenie hodnôt človeka, je možné včas upozorniť na poplach a skontrolovať, či sa prejavuje encefalopatia. Pretože v tomto štádiu sa nestalo nič strašnejšie ako narušenie krvného zásobovania, mozog sa úspešne vyrovná s výživou rozhrania. Stačí odstrániť problém - napriklad piť lieky na zriedenie krvi alebo angioprotektívne plus vitamíny.

subcompensated - najčastejšie sa vyskytuje v 1. až 2. stupni, keď sa príznaky stávajú výraznejšími a liečba je zameraná proti nim. Napríklad pacient trpí silnými výkyvmi krvného tlaku, bolesti hlavy, amnézia a zmätenosť. Opäť, okrem symptómov, sa má liečiť problém, cerebrálna vaskulárna porucha.

dekompenzované - mozog už nemôže zvládnuť, objavujú sa veľké oblasti atrofie mozgovej kôry. Možné záchvaty Parkinsonovej choroby, hlbokej vaskulárnej demencie. Súbežne sa znižuje celková hmotnosť mozgu, takže encefalopatia vedie k prírodnej demencii. A v dôsledku toho existuje problém s neurotransmiterovým systémom. Človek sa na nič nerieši, nemôže niesť nové informácie, jeho správanie je nekontrolovateľné, je ťažké prispôsobiť sa každodennému životu. V tomto prípade je dôležité nielen vážne zaobchádzanie, ale aj následná rehabilitácia s priradením stupňa invalidity. Keďže u pacienta už pacient nebude rovnaký odkaz.

Lieky, ktoré sa počas tohto obdobia používajú, ktoré pomáhajú s encefalopatiou zahŕňajú stabilizáciu tlaku a zriedenie krvi, posilňovanie ciev a nootropické a vegetotropické účinky.

Opakovaná mŕtvica je jednou z prvých príčin smrti a postihnutia v Rusku! Ak pri prvom náraze človek žije v priemere 8-9 rokov, potom sa pri opakovanom živote znižuje život. 2-3 roky. E. Malysheva vysvetľuje: "Mechanizmy porúch obehu v mozgu, ktoré viedli k prvej mŕtvici, sú uložené v tele, čo vedie k relapsom. Pre profylaxiu užívajte pravidelnú lyžicu denne."

Na zmiernenie bolesti hlavy je pacientovi predpísané sedatíva, sedatíva. A nakoniec, medzi najnovšou skupinou liekov sú lieky na ochranu energie, ktoré sú identické v štruktúre s iologicky aktívnymi látkami v tele, podporujú nervový systém a podieľajú sa na metabolických procesoch mozgu. Napríklad neuroprotektory ako Encephabol.

Bez ohľadu na to, že jediný liek nie je úplne vyliečený tak chorobou, ako aj jej následkami zmiešanej genetiky. Je potrebné dodržiavať zdravú výživu a životný štýl, vyhýbať sa opakovanej stagnácii krvi alebo cievnych kŕčov, najmä po uvoľnení alkoholu a nikotínu.

Máte riziko, ak:

 • prežívajúce náhle bolesti hlavy, blikajúce muchy a závraty;
 • tlakové "skoky";
 • rýchlo sa cítite slabé a unavené;
 • naštvaný malými drobnosťami?

To všetko sú predzvesťou mŕtvice! E. Malysheva: "V čase zaznamenané príznaky, rovnako ako prevencia v 80%, pomáha predchádzať mŕtvici a vyhnúť sa strašným následkom! Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych, musíte si vziať penny nástroj. »PREČÍTAJTE VIAC. >>>

Dyscyrkulatívna encefalopatia (DEP): diagnóza, príznaky a štádia, liečba

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je trvalo progresívna, chronická lézia nervového tkaniva mozgu v dôsledku porúch obehu. Medzi všetkými vaskulárnymi ochoreniami neurologického profilu má DEP najvyššiu frekvenciu.

Donedávna bola táto choroba spojená so starším vekom, ale v posledných rokoch sa situácia zmenila a choroba je už diagnostikovaná v populácii v produktívnom veku 40-50 rokov. Naliehavosť problému je spôsobená skutočnosťou, že nezvratné zmeny v mozgu vedú nielen k zmene správania, myslenia a psycho-emocionálneho stavu pacientov. V niektorých prípadoch trpí pracovná schopnosť a pacient potrebuje pomoc a starostlivosť pri vykonávaní bežných domácich úloh.

Základom vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie je chronické poškodenie nervového tkaniva v dôsledku hypoxie spôsobenej vaskulárnym ochorením, preto sa DEP považuje za cerebrovaskulárne ochorenie (CSD).

 • Viac ako polovica prípadov DEP súvisí s aterosklerózou, keď lipidové plaky bránia normálnemu pohybu krvi cez mozgové tepny.
 • Ďalšou hlavnou príčinou porúch obehu v mozgu je hypertenzia, v ktorej dochádza k spazmu malých tepien a arteriol, nezvratná zmena cievnych stien v podobe degenerácie a sklerózy, čo v konečnom dôsledku vedie k ťažkostiam s dodávaním krvi do neurónov.
 • Okrem aterosklerózy a hypertenzie môže byť príčinou vaskulárnej encefalopatie diabetes, patologická choroba chrbtice, keď je ťažké prietok krvi do vertebrálnych artérií, vaskulitída, abnormality vývoja mozgových ciev, trauma.

Často, najmä u starších pacientov, existuje kombinácia niekoľkých príčinných faktorov - ateroskleróza a hypertenzia, hypertenzia a cukrovka, a môže sa vyskytnúť niekoľko ochorení naraz, potom sa hovorí o encefalopatii zmiešaného pôvodu.

DEP je založená na porušení dodávok krvi do mozgu v dôsledku jedného alebo viacerých faktorov.

AED má rovnaké rizikové faktory ako ochorenia, ktoré spôsobujú, čo vedie k zníženiu prietoku krvi v mozgu: nadváha, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, výživové chyby, sedavý životný štýl. Znalosť rizikových faktorov umožňuje prevenciu DEP ešte pred nástupom symptómov patológie.

Vývoj a prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

V závislosti od príčiny existuje niekoľko typov vaskulárnej encefalopatie:

 1. Hypertenzná.
 2. Aterosklerotický.
 3. Žilová.
 4. Zmiešané.

Zmeny v cievach môžu byť odlišné, ale keďže ich výsledok je v každom prípade porušením prietoku krvi, prejavy rôznych typov encefalopatie sú stereotypné. Väčšina starších pacientov je diagnostikovaná so zmiešanou formou ochorenia.

Podstatou priebehu encefalopatie môže byť:

 • Rýchlo progresívne, keď každá fáza trvá približne dva roky;
 • Premiestnenie s postupným nárastom príznakov, dočasné zlepšenia a trvalý pokles inteligencie;
 • Klasická, keď sa ochorenie rozťahuje po mnoho rokov, skôr alebo neskôr vedie k demencii.

Pacienti a ich príbuzní, ktorí čelia diagnóze DEP, chcú vedieť, čo očakávať od patológie a ako s nimi zaobchádzať. Encefalopatia môže byť pripísaná počtu chorôb, pri ktorých značná záťaž zodpovednosti a starostlivosti spadá na ľudí okolo nich. Príbuzní a priatelia by mali vedieť, ako sa vyvinie patológia a ako sa správať s chorým rodinným príslušníkom.

Komunikácia a koexistencia s pacientom s encefalopatiou je niekedy náročná úloha. Nie je to len potreba fyzickej pomoci a starostlivosti. Obzvlášť ťažké je kontakt s pacientom, ktorý sa už v druhej fáze ochorenia stáva ťažkým. Pacient nemusí rozumieť druhým ani rozumieť svojmu vlastnému spôsobu, zatiaľ čo nie vždy okamžite stráca schopnosť konať a komunikovať.

Príbuzní, ktorí úplne nerozumejú podstate patológie, môžu vstúpiť do argumentu, rozhnevať sa, byť urazení, pokúsiť sa presvedčiť pacienta o niečom, čo neprinesie žiadny výsledok. Pacient naopak zdieľa so svojimi susedmi alebo známymi svoje argumenty o tom, čo sa deje doma, a sťažuje sa na neexistujúce problémy. Niekedy dochádza k sťažnostiam na rôzne orgány, počnúc oddelením bývania a končiac políciou. V takejto situácii je dôležité trpezlivosť a taktnosť, vždy si pamätať, že pacient si nie je vedomý, čo sa deje, nekontroluje sám seba a nie je schopný sebakritiky. Pokúšať sa niečo vysvetliť pacientovi je absolútne zbytočné, takže je lepšie, aby sa ochorenie a pokúsiť sa vyrovnať s rastúcou demenciou u blízkeho.

Bohužiaľ, nie sú zriedkavé prípady, keď dospelé deti, ktoré sa dostanú do zúfalstva, prežívajú impotenciu a dokonca aj hnev, sú pripravené odmietnuť starostlivosť o chorého rodiča a previesť túto povinnosť štátu. Takéto emócie je možné pochopiť, ale mali by ste vždy pamätať na to, že rodičia raz poskytli všetku trpezlivosť a silu rastúcim novorodencom, v noci nespiavali, liečili, pomáhali a boli neustále v okolí, a preto starostlivosť o nich je priamou zodpovednosťou dospelých detí.

Symptómy choroby pozostávajú z porušovania intelektuálnej, psycho-emocionálnej sféry, pohybových porúch, v závislosti od ktorých závažnosti sa určuje stupeň DEP a prognóza.

Klinika má tri štádiá ochorenia:

 1. Prvá etapa je sprevádzaná malými porušeniami kognitívnych funkcií, ktoré nezasahujú do práce pacienta a vedú normálny život. Neurologický stav nie je zlomený.
 2. V druhej fáze sa príznaky zhoršujú, dochádza k zjavnému narušeniu intelektu, pohybovým poruchám, duševným poruchám.
 3. Tretia etapa, najťažšia, je vaskulárna demencia s prudkým poklesom inteligencie a myslenia, porušením neurologického stavu, ktoré si vyžaduje neustále sledovanie a starostlivosť o pacienta, ktorý nie je schopný liečby.

DEP 1 stupňa

Dyscyrkulačná encefalopatia 1 stupňa sa obvykle vyskytuje s prevahou porušení emočného stavu. Klinika sa postupne postupne rozvíja, postupne postupne zvykne, pozorujú zmeny v charaktere, zapisujú ich na vek alebo únavu. Viac ako polovica pacientov s počiatočným štádiom DEP trpí depresiou, ale nie sú ochotní sťažovať sa na ne, sú hypochondriakálni, apatická. Depresia sa vyskytuje z malého dôvodu alebo bez nej, na pozadí úplného blahobytu v rodine av práci.

Pacienti s DEP 1 stupňa sústreďujú svoje sťažnosti na somatickú patológiu, ignorujú zmeny nálady. Takže sa obávajú bolesti v kĺboch, chrbte a bruchu, ktoré nezodpovedajú skutočnému rozsahu poškodenia vnútorných orgánov, zatiaľ čo apatia a depresia sa pre pacienta veľmi nestarajú.

Veľmi charakteristické pre DEP je zmena v emočnom pozadí, podobne ako neurasténia. Sú možné zmeny nálady od depresie až po náhlu radosť, nerozumný plač, útoky agresie voči iným. Často narušený spánok, je únava, bolesť v hlave, zmätenosť a zábudlivosť. Rozdiel DEP od neurastenia sa považuje za kombináciu opísaných symptómov s kognitívnymi poruchami.

Kognitívne poškodenie sa vyskytuje u 9 z 10 pacientov a zahŕňa ťažkosti s koncentráciou, stratou pamäti, únavou počas duševnej činnosti. Pacient stráca svoju bývalú organizáciu, má problémy s plánovaním času a zodpovednosti. Vzpomínajúc si na udalosti svojho života, on len ťažko reprodukuje informácie, ktoré práve dostal, nepamätá si, čo počul a čítal.

V prvej fáze ochorenia sa už objavujú niektoré motorické poruchy. Možno existujú sťažnosti na závraty, nestabilitu chôdze a dokonca aj nevoľnosť s vracaním, ale objavujú sa len počas chôdze.

DEP 2 stupne

Pokrok choroby vedie k DEP 2 stupňov, kedy sa vyššie uvedené symptómy zintenzívnia, dochádza k výraznému poklesu inteligencie a myslenia, pamäti a porúch pozornosti, ale pacient nemôže objektívne posúdiť jeho stav, často preháňať jeho schopnosti. Je ťažké jasne rozlišovať medzi druhým a tretím stupňom DEP, ale úplná strata pracovnej schopnosti a možnosť samostatnej existencie sa považuje za nepochybnú v treťom stupni.

Prudký pokles v intelektu bráni plneniu pracovných úloh a vytvára určité problémy v každodennom živote. Práca sa stáva nemožná, záujem o obvyklé koníčky a koníčky sa stráca a pacient môže stráviť hodiny robiť niečo zbytočné alebo dokonca robiť nič.

Narušená orientácia v priestore a čase. Po prechode do obchodu môže osoba, ktorá trpí DEP, zabudnúť na plánované nákupy a nechať ho nie vždy okamžite spomína na cestu domov. Príbuzní by si mali byť vedomí týchto príznakov a ak pacient odíde z domu, je lepšie zabezpečiť, aby mal aspoň nejaký dokument alebo poznámku s adresou, pretože tam sú často prípady vyhľadávania domova a príbuzných takýchto pacientov, ktorí sú náhle stratený.

Emocionálna sféra naďalej trpí. Zmeny nálady uvoľňujú cestu k apatii, ľahostajnosti k tomu, čo sa deje a iné. Kontakt s pacientom je takmer nemožný. Zrejmé poruchy pohybu nie sú pochybnosti. Pacient prechádza pomaly a mieša sa s nohami. Stáva sa, že najprv je ťažké začať chodiť, a potom je ťažké zastaviť (ako parkinsonizmus).

Ťažká DEP

DEP sa výrazne prejavuje v demencii, keď pacient úplne stráca schopnosť premýšľať a vykonávať účelné činnosti, je apatická a nemôže sa orientovať v priestore a čase. V tomto štádiu dochádza k narušeniu koherentnej reči alebo dokonca k neprítomnosti, hrubé neurologické príznaky sa objavujú vo forme príznakov perorálneho automatizmu, sú charakteristické dysfunkcie panvových orgánov, sú možné pohybové poruchy parézy a paralýzy, konvulzívne záchvaty.

Ak je pacient v štádiu demencie stále schopný vstať a chodiť, musíte si spomenúť na možnosť pádov, ktoré sú plné zlomenín, najmä u starších ľudí s osteoporózou. Závažné zlomeniny môžu byť fatálne u tejto kategórie pacientov.

Demencia vyžaduje stálu starostlivosť a pomoc. Pacient, ako malé dieťa, nemôže samostatne jesť, ísť na toaletu, starať sa o seba a väčšinu času trávi sediac alebo ležať v posteli. Všetky zodpovednosti za udržiavanie svojej životnej činnosti znášajú jeho príbuzní, ktorí zabezpečujú hygienické postupy, diétne jedlá, ktoré sa ťažko udusia, monitorujú aj stav pokožky, aby sa nestratil vzhľad spánku.

Do určitej miery, aj s ťažkou encefalopatiou, môžu byť príbuzní jednoduchší. Starostlivosť, vyžadujúca fyzickú námahu, nezahŕňa komunikáciu, a preto neexistujú žiadne predpoklady pre spory, rozhorčenie a hnev pri slovách, v ktorých si pacient neuvedomuje. V štádiu demencie už nepíšu sťažnosti a neobťažujú sa príbehmi svojich susedov. Na druhej strane, pozorovanie stáleho zániku milovaného človeka bez možnosti pomôcť mu a pochopiť ho je ťažké psychologické zaťaženie.

Niekoľko slov o diagnostike

Príznaky počiatočnej encefalopatie nemusia byť viditeľné pre pacienta alebo jeho príbuzných, takže konzultácia s neurológom je prvá vec, ktorú je potrebné urobiť.

Riziková skupina zahŕňa všetkých starších ľudí, diabetikov, hypertenzných pacientov, ľudí s aterosklerózou. Lekár zhodnotí nielen všeobecný stav, ale tiež vykoná jednoduché testy na prítomnosť kognitívnych porúch: požiadať o to, aby ste nakreslili hodiny a označili čas, opakovali slová v pravom poradí atď.

Na diagnostiku DEP je potrebné konzultovať s oftalmológom, vykonať elektroencefalografiu, ultrazvukové vyšetrenie s Dopplerom hlavy a krku. Ak chcete vylúčiť iné patologické stavy mozgu, zobrazia sa CT a MRI.

Objasnenie príčin DEP zahŕňa EKG, krvný test na lipidové spektrum, koagulogramy, stanovenie krvného tlaku, hladinu glukózy v krvi. Odporúčame konzultovať s endokrinológiou, kardiológiou a v niektorých prípadoch s cévnym chirurgom.

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie by mala byť komplexná, zameraná na elimináciu nielen príznakov ochorenia, ale aj príčin zmien v mozgu.

Včasná a účinná liečba patológie mozgu má nielen zdravotný, ale aj sociálny a dokonca aj ekonomický charakter, pretože choroba vedie k invalidite av konečnom dôsledku k invalidite a pacienti v ťažkých štádiách potrebujú pomoc mimo.

Liečba DEP je zameraná na prevenciu akútnych vaskulárnych porúch v mozgu (mŕtvica), korigovanie prietoku kauzálneho ochorenia a obnovenie funkcie mozgu a prietoku krvi v ňom. Lieková terapia môže priniesť dobrý výsledok, ale len s účasťou a touhou samotného pacienta bojovať proti tejto chorobe. Po prvé, stojí za to preskúmať životný štýl a stravovacie návyky. Pri eliminácii rizikových faktorov pacient veľmi pomáha lekárovi v boji proti chorobám.

Často, vzhľadom na ťažkosti s diagnostikou počiatočných štádií, liečba začína stupňom 2 DEP, keď kognitívne poruchy už nie sú pochybnosti. To však umožňuje nielen spomaliť progresiu encefalopatie, ale aj priviesť pacienta na úroveň prijateľnú pre nezávislý život a v niektorých prípadoch aj prácu.

Nežiaduce liečenie dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňa:

 • Normalizácia alebo aspoň zníženie hmotnosti na prijateľné hodnoty;
 • strava;
 • Odstránenie zlých návykov;
 • Fyzická aktivita

Nadmerná hmotnosť sa považuje za rizikový faktor pre rozvoj hypertenzie a aterosklerózy, takže je veľmi dôležité vrátiť ju späť do normálu. K tomu potrebujete stravu a cvičenie, ktoré je pre pacienta možné v súvislosti s jeho stavom. Prinášanie vášho životného štýlu späť do normálneho stavu, rozširujúceho sa fyzickú aktivitu, stojí za to prestať fajčiť, čo má škodlivý účinok na cievne steny a mozgové tkanivo.

Diéta s DEP by mala prispieť k normalizácii metabolizmu tukov a stabilizácii krvného tlaku, preto sa odporúča minimalizovať spotrebu živočíšnych tukov a nahradiť ich rastlinnými, je lepšie odmietnuť mastné mäso v prospech rýb a morských živočíchov. Množstvo soli by nemalo presiahnuť 4-6 g denne. V strave by malo byť dostatočné množstvo produktov obsahujúcich vitamíny a minerály (vápnik, horčík, draslík). Alkohol bude tiež musieť byť opustený, pretože jeho použitie prispieva k progresii hypertenzie a tukov a vysokokalorických občerstvenia - priamou cestou k ateroskleróze.

Mnohí pacienti, ktorí sa dozvedeli o potrebe zdravého výživy a dokonca sa rozčúlia, si myslia, že sa budú musieť vzdať mnohých známych jedál a lahôdok, ale to nie je úplne pravda, pretože to isté mäso nemusí byť vyprážané v oleji, len ho varíme. Keď DEP užitočné čerstvé zeleniny a ovocia, ktoré sú zanedbávané moderným človekom. V strave je miesto pre zemiaky, cibuľu a cesnak, zeleninu, paradajky, nízkotučné odrody mäsa (teľacie, morčacie), všetky druhy mliečnych výrobkov, orechov a obilnín. Šaláty je lepšie naplniť rastlinným olejom, ale majonéza bude musieť byť opustená.

V počiatočných štádiách ochorenia, keď sa objavili prvé známky narušenej mozgovej aktivity, stačí prehodnotiť životný štýl a výživu a venovať dostatočnú pozornosť športovým aktivitám. S progresiou patológie existuje potreba lekárskej terapie, ktorá môže byť patogénna, zameraná na základnú chorobu a symptomatickú, určenú na elimináciu symptómov DEP. V závažných prípadoch je možná aj chirurgická liečba.

Liečba liečiv

Patogenetická liečba dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňa boj proti vysokému krvnému tlaku, vaskulárnej lézii aterosklerotickým procesom, poruchám metabolizmu tukov a uhľohydrátov. Na patogenetickú liečbu DEP sú predpisované lieky rôznych skupín.

Na odstránenie hypertenzie platí:

 1. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín - u pacientov s hypertenziou, najmä u mladých ľudí. Táto skupina zahŕňa dobre známe látky capropril, lisinopril, losartan atď. Bolo dokázané, že tieto lieky znižujú stupeň srdečnej hypertrofie a strednej svalovej arteriolovej vrstvy, čo prispieva najmä k zlepšeniu krvného obehu vo všeobecnosti a mikrocirkulácii.
  ACE inhibítory sú predpísané pacientom s diabetom, srdcovým zlyhaním, aterosklerotickými léziami renálnych artérií. Pri dosahovaní normálnych hodnôt krvného tlaku je pacient podstatne menej náchylný nielen na chronické ischemické poškodenie mozgu, ale aj na mŕtvice. Dávky a režim liekov tejto skupiny sa vyberajú individuálne na základe charakteristík priebehu ochorenia u konkrétneho pacienta.
 1. Beta-blokátory - atenolol, pindolol, anaprilin atď. Tieto lieky znižujú krvný tlak a pomáhajú obnoviť funkciu srdca, čo je obzvlášť užitočné pre pacientov s arytmiami, koronárnym srdcovým ochorením a chronickým srdcovým zlyhaním. Beta-blokátory môžu byť predpísané paralelne s ACE inhibítormi a cukrovka, astma, niektoré typy porúch vedenia v srdci môžu byť prekážkou ich použitia, takže kardiológ vyberie liečbu po podrobnom vyšetrení.
 2. Antagonisti vápnika (nifedipín, diltiazem, verapamil) spôsobujú hypotenzívny účinok a môžu pomôcť normalizovať srdcový rytmus. Navyše liečivá v tejto skupine odstraňujú cievne kŕče, znižujú napätie arteriolových stien a tým zlepšujú prietok krvi v mozgu. Použitie nimodipínu u starších pacientov eliminuje niektoré kognitívne poruchy, ktoré majú pozitívny účinok aj v štádiu demencie. Dobré výsledky sa dosahujú použitím antagonistov vápnika pre závažné bolesti hlavy spojené s DEP.
 3. Diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, hypotiazid) sú navrhnuté tak, aby znížili tlak odstránením prebytočnej tekutiny a znížením objemu cirkulujúcej krvi. Sú predpísané v kombinácii s vyššie uvedenými skupinami liekov.

Ďalšou etapou liečby DEP po normalizácii tlaku by mal byť boj proti poruchám metabolizmu tukov, pretože ateroskleróza je najdôležitejším rizikovým faktorom vaskulárnej patológie mozgu. Po prvé, lekár poskytne poradenstvo pacientovi o diéte a cvičení, ktoré môžu normalizovať lipidové spektrum. Ak po troch mesiacoch účinok nepríde, otázka liečby drogami sa vyrieši.

Na korekciu hypercholesterolémie sú potrebné:

 • Prípravky na báze kyseliny nikotínovej (acipimox, enduracin).
 • Fibráty - gemfibrozil, klofibrát, fenofibrát atď.
 • Statíny - majú najvýraznejší hypolipidemický účinok, prispievajú k regresii alebo stabilizácii existujúcich plakov v mozgových cievach (simvastatín, lovastatín, lescol).
 • Sekvestranty mastných kyselín (cholestyramín), prípravky na báze rybieho oleja, antioxidanty (vitamín E).

Najdôležitejšou stránkou patogénnej liečby DEP je použitie látok, ktoré podporujú vazodilatáciu, nootropické lieky a neuroprotektory, ktoré zlepšujú metabolické procesy v nervovom tkanive.

vazodilatanciá

Vazodilatačné lieky - Cavinton, Trental, Cinnarizine podávané intravenózne alebo predpísané vo forme tabliet. Keď je krvný obeh narušený v karotidovej tepne, má kavavón ten najlepší účinok s vertebro-bazilárnou insuficienciou - stugerónom, cinarizínom. Sermion prináša dobrý výsledok kombináciou aterosklerózy ciev mozgu a končatín, ako aj poklesu inteligencie, pamäti, myslenia, patológie emocionálnej sféry, zhoršenej sociálnej adaptácie.

Často dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí aterosklerózy je sprevádzaná ťažkosťami v odtoku venóznej krvi z mozgu. V týchto prípadoch sa podáva účinná látka Redergin podávaná intravenózne vo svaloch alebo tabliet. Vasobral je liek novej generácie, ktorá nielen účinne dilatuje cievy mozgu a zvyšuje tok krvi v nich, ale tiež zabraňuje agregácii vytvorených prvkov, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pri ateroskleróze a vaskulárnom spazme kvôli hypertenzii.

Nootropika a neuroprotektory

Je nemožné liečiť pacienta s dyscirkulatívnou encefalopatiou bez látok, ktoré zlepšujú metabolizmus v nervovom tkanive, ktoré majú pri hypoxických podmienkach ochranný účinok na neuróny. Piracetam, encephabol, nootropil, mildronát zlepšujú metabolické procesy v mozgu, zabraňujú tvorbe voľných radikálov, znižujú agregáciu krvných doštičiek v mikrocirkulačných cievach, odstraňujú cievne kŕče a poskytujú vazodilatačný účinok.

Vymenovanie nootropných liekov vám umožní zlepšiť pamäť a koncentráciu, zvýšiť duševnú bdelosť a odolnosť voči stresu. S poklesom pamäte a schopnosťou vnímať informácie sú uvedené Semax, Cerebrolysin, Cortexin.

Je dôležité, aby sa liečba neuroprotektormi vykonávala dlho, pretože účinok väčšiny z nich sa uskutočňuje 3-4 týždne po začatí liečby. Obvykle sa predpisujú intravenózne infúzie liekov, ktoré sa potom nahradia ich orálnym podaním. Účinnosť neuroprotektívnej terapie je posilnená dodatočným vymenovaním komplexov multivitamínov obsahujúcich vitamíny B, nikotínovú a kyselinu askorbovú.

Okrem týchto skupín liečiv potrebuje väčšina pacientov antiagreganty a antikoagulanciá, pretože trombóza je jednou z hlavných príčin vaskulárnych nehôd, ktoré sa vyvíjajú na pozadí DEP. Na zlepšenie reologických vlastností krvi a zníženie jej viskozity je aspirín vhodný v malých dávkach (trombo ACC, kardiomagnyl), tiklid, ale warfarín, klopidogrel sa môže predpísať pod neustálou kontrolou zrážania krvi. Normalizácia mikrocirkulácie je podporovaná zvonmi, pentoxifylínom, čo je indikované u starších pacientov s bežnými formami aterosklerózy.

Symptomatická liečba

Symptomatická liečba je zameraná na elimináciu jednotlivých klinických prejavov patológie. Depresia a emočné poruchy sú bežnými príznakmi DEP, pri ktorých sa používajú trankvilizéry a sedatíva: valerián, matka, relanium, fenazepam atď. A psychoterapeut musí predpisovať tieto lieky. Keď depresia vykazuje antidepresíva (Prozac, melipramín).

Pohybové poruchy vyžadujú fyzickú terapiu a masáž, zatiaľ čo závraty sú predpísané betaserk, cavinton, sermion. Znaky zhoršenej inteligencie, pamäte, pozornosti sú korigované pomocou vyššie uvedených nootropík a neuroprotektorov.

Chirurgická liečba

Pri závažnom progresívnom priebehu DEP, keď stupeň vazokonstrikcie mozgu dosiahne 70% alebo viac, v prípadoch, keď pacient už trpel akútnymi formami porúch krvného toku v mozgu, je možné vykonať chirurgické operácie, ako je endarterektómia, stentovanie a anastomóza.

Prognóza diagnózy DEP

Dyscirkulatívna encefalopatia je počet ochorení, ktoré spôsobujú ochorenie, a preto môže byť určitá kategória pacientov zakázaná. Samozrejme, v počiatočnom štádiu poškodenia mozgu, keď je farmakologická liečba účinná a nie je potrebné meniť pracovnú činnosť, nie je dovolené postihnutie, pretože táto choroba neobmedzuje životnú aktivitu.

Súčasná ťažká encefalopatia a navyše vaskulárna demencia ako extrémne prejavy mozgovej ischémie vyžadujú, aby bol pacient uznaný ako zdravotne postihnutý, pretože nie je schopný plniť pracovné povinnosti a v niektorých prípadoch potrebuje starostlivosť a pomoc v každodennom živote. Otázku pridelenia konkrétnej skupiny zdravotného postihnutia rozhoduje odborná komisia lekárov rôznych špecializácií na základe stupňa porušovania pracovných zručností a samoobsluhy.

Prognóza pre DEP je vážna, ale nie beznádejná.

Včasná detekcia patológie a včasná liečba s 1 a 2 stupňom poškodenia mozgovej funkcie môže žiť viac ako dvanásť rokov, čo sa nedá povedať o ťažkej vaskulárnej demencii.

Prognóza sa výrazne zhoršuje, ak pacient s DEP má časté hypertenzné krízy a akútne prejavy porúch krvného obehu mozgu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

ROE - norma u detí

Reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov je jedným z najdôležitejších indikátorov krvi, čo naznačuje prítomnosť alebo neprítomnosť patologických a zápalových procesov v tele. Každý ukazovateľ vekovej skupiny ROE má inú hodnotu.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Čo ukazuje ESR v krvnom testu pre mužov?

Skratka ROE znamená "sedimentačnú reakciu erytrocytov". Termín ESR (sadzba sedimentácie erytrocytov), ​​v zhode s ním, odráža ten istý indikátor a je jednoducho skoršia verzia mena.

Rehabilitácia po skleroterapii

Pôvod kŕčových žíl nie je doteraz známy. Spoliehajúc sa na recenzie vedcov, možno predpokladať, že ide o reštrukturalizáciu steny žily, v dôsledku čoho sa začínajú rozširovať.

Legendy ukazujú krvný test

Indexy erytrocytov (MCV, MCH, MCHC): MCV je priemerný objem erytrocytov v kubických mikrometroch (μm) alebo femtolitri (FL). MCH je priemerný obsah hemoglobínu v jednej erytrocyte. MCHC - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch.<

Arytmia. Príčiny, symptómy, typy a liečba arytmií

Dobrý deň, drahí čitatelia!V dnešnom článku sa s vami budeme zaoberať takým srdcovým stavom, ako sú arytmia, jej príčiny, symptómy, typy, diagnostika, prevencia a liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami.