Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň je ochorenie spojené so zlým obehom mozgu, čo môže viesť k nežiaducim následkom.

DEP s 1 stupňom je pomerne bežnou chorobou a to nie je prekvapujúce, pretože podľa lekárskych údajov trpí táto choroba každý druhý obyvateľ Ruska.

Je to spôsobené predovšetkým tým, že príčiny tejto choroby sú veľmi bežnými faktormi. Možno si ani neuvedomujete prítomnosť tejto choroby, kým začne prejavovať jej príznaky.

V skutočnosti je tento problém veľmi významný, pretože DEP môže byť príčinou alebo základom pre vznik ďalších vážnejších chorôb. Aby ste tomu zabránili, mali by ste postupovať podľa základných rád a včas obrátiť sa na špecialistov o pomoc.

Prečítajte si viac informácií o DEP v materiáli.

Dyscirkulatívna encefalopatia mozgu je progresívna lézia ciev, ktorá sa vyznačuje postupným poklesom sily mozgu.

Spôsobuje DEP 1 stupeň

Príčiny vyvolávajúce výskyt dyscyrkulatívnej encefalopatie sú známe takmer každému z nás, mnohí dokonca veria, že takéto činy nemôžu spôsobiť nič zlé, najmä tento druh ochorenia.

Mali by ste však vypočuť názory lekárov a pokúsiť sa zachovať určité aspekty, ktoré môžu spôsobiť rozvoj dyzikulárnej encefalopatie prvého stupňa:

 • nezdravá strava;
 • nedostatok spánku;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • zápal steny krvných ciev môže viesť k vzniku DEP 1. stupňa;
 • s aterosklerózou, je tiež vysoká pravdepodobnosť poškodenia tela touto chorobou;
 • cirhóza pečene.

Podivne, napríklad otravy alebo dokonca chudobná ekológia môžu spôsobiť dyscirkulatívnu encefalopatiu. Preto dnes trpí veľké množstvo ľudí touto chorobou.

Keď sú mozgové tepny poškodené, dochádza k epidurálnemu hematómu mozgu, aká je zvláštnosť a nebezpečenstvo tohto typu hematómu?

Symptómy ochorenia

Príznaky DEP 1 2 stupne sú odlišné a mali by byť rozlíšené.

Príznaky dyscyrkulatívnej encefalopatie prvého stupňa sú pomerne rozmanité a predstavujú širokú škálu prvkov:

 • takmer vo všetkých prípadoch sa pacienti sťažujú na silnú bolesť hlavy, ktorá sa mení na migrénu;
 • pretrvávajúci závraty;
 • pocit únavy;
 • nervozita;
 • nepokojný spánok;
 • zlá pamäť;
 • možnosť prudkého nárastu tlaku a po chvíli jeho prudký pokles (tlakové skoky);
 • hluk v hlave;
 • okulomotorická nedostatočnosť;
 • v niektorých prípadoch možno pozorovať miernu asymetriu tváre;
 • neschopnosť postaviť sa v pozícii Romberg.

V skutočnosti sa dá pomerne ľahko zbaviť všetkých týchto symptómov, preto stačí, aby ste si dali 2-3 dni normálneho odpočinku a váš stav sa ihneď normalizuje.

Koneckonců sa často objavuje stupeň DEP 1 kvôli silnému duševnému alebo morálnemu stresu.

Ako sa diagnostikuje stupeň DEP 1?

Často sa stáva, že pacienti nemajú ani podozrenie na svoju chorobu, kým neuvedie známe výrazné symptómy, alebo kým sa nedostane do kategórie chronických.

Aby ste tomu zabránili, musíte čo najskôr konzultovať s lekárom, aby ste predišli závažným a nezvratným následkom.

Pri diagnostikovaní dyscirkulatívnej encefalopatie sa osobitná pozornosť musí venovať symptomatológii, pretože zmeny v mozgu nie sú také významné a v niektorých prípadoch je dosť ťažké urobiť správnu diagnózu, a preto prejavujú príznaky tejto choroby, ktoré pomáhajú zistiť príčinu.

Ak sú v histórii ochorenia indikované ochorenia, ako je ateroskleróza, hypertenzia alebo poranenia hlavy, potom to môže pomôcť pri diagnostikovaní DEP 1. stupňa.

Najčastejšie sa na určenie presnej príčiny tejto choroby používa počítačová tomografia alebo ultrazvuk ciev hlavy.

Pravdepodobnosť získania 1 stupňa DEP u ľudí starších ako 40 rokov je pomerne nízka, pretože táto choroba postihuje hlavne mladých ľudí.

Často je nemožné zistiť, v akom štádiu vývoja má pacient túto chorobu, preto neuropatológ môže mu poskytnúť DEP 1-2 stupne, teda hranicu medzi týmito dvoma druhmi ochorení.

Liečba DEP 1 stupeň

Liečba dyscyrkulatívnej encefalopatie 1. stupňa závisí predovšetkým od veku pacienta a príčiny výskytu tejto choroby. Čím starší je pacient, tým ťažšie a čím dlhšie bude jeho liečba prebiehať, v detstve je to možné s jednoduchou fyzioterapiou.

Metódy liečby sú pomerne rozmanité, pokúsime sa s nimi zaobchádzať oddelene.

Životný štýl a zlé návyky

Prvou a pravdepodobne najdôležitejšou metódou je zbaviť sa zlých návykov, správnej stravy a zdravého životného štýlu, ktoré je nasledovné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • odmietanie alkoholických nápojov;
 • neustále cvičenie;
 • úbytok hmotnosti;
 • zahrňte vo svojej strave potraviny, ktoré obsahujú horčík, vápnik a iné užitočné látky;
 • znížiť príjem tukov;
 • používať čerstvé ovocie, zeleninu, ryžu, ovsené vločky a iné obilniny;
 • užívajte rôzne vitamíny na zachovanie imunity.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, okamžite pocítite výsledok a najdôležitejšia vec je, že vám pomôže zbaviť sa vašich problémov.

Liečba liečiv

S cieľom normalizovať krvný obeh, upokojiť a priviesť nervový systém do poriadku, lekári najčastejšie predpisujú nie jednu drogu, ale celý komplex pozostávajúci z rôznych druhov drog:

 1. Lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Predpísané sú len v prípade, že príčinou stupňa DEP 1 bola hypertenzia.
 2. Lieky zamerané na posilnenie a ochranu krvných ciev.
 3. Diuretické látky si uchovávajú draslík v tele, ktorý je potrebný na liečbu DEP, ale súčasne sa odstráni voda a sodík.
 4. Beta-blokátory, ktoré pomáhajú stabilizovať činnosť srdca, pulz a tlak.
 5. Lieky zamerané na zlepšenie pamäti, zvýšenie pozornosti a koncentrácie.

Možno predpísať aj iné lieky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta.

fyzioterapia

Táto metóda liečby je najpriaznivejšia a bezbolestná, pretože zahŕňa nasledujúce zložky:

 • terapeutická masáž;
 • kyslík, radón a iné typy kúpeľov;
 • akupunktúra;
 • laserová terapia;
 • elektrické a ďalšie.

Liečba ľudových liečiv

Nezabudnite, že samošetrenie vo väčšine prípadov končí nepríjemnými dôsledkami, ale niekedy dokonca lekári môžu predpísať niektoré metódy tradičnej medicíny ako profylaxiu a pomôcky:

 1. Použitie hlohu. Táto rastlina bola vždy považovaná za skvelý spôsob normalizácie krvného obehu a dobrého fungovania orgánov kardiovaskulárneho systému. Preto sa v priebehu liečby odporúča užívať bobule, ale denná dávka by nemala presiahnuť 1 šálku.
 2. Rôzne bylinky a poplatky. Byliny pomáhajú zbaviť sa pretrvávajúcich bolesti hlavy, zlepšovať krvný tlak a celkovú pohodu.
 3. Tinktúry na bobuľkách a kvetoch.

Prostriedky tradičnej medicíny sú niekedy dokonca veľmi užitočné, ale v žiadnom prípade ich nemožno použiť ako hlavnú liečbu, pretože majú len preventívny účinok.

Predpoveď na liečbu DEP 1 stupeň

Predpoveď týkajúca sa DEP 1 stupňa je veľmi optimistická. Ak bola choroba zistená v počiatočných štádiách, je možné spomaliť priebeh choroby alebo dokonca zastaviť jej vývoj.

Pacienti trpiaci DEP 1. stupňa môžu žiť dostatočne dlho a pri správnej liečbe si ani nevšimnú prítomnosť tejto choroby.

V tomto prípade neprítomnosť správnej terapie, sprevádzaná nezdravou stravou a sedavým životným štýlom, môže viesť k nasledujúcim komplikáciám: hypertenzia, mŕtvica, cievne ochorenia.

Preto je potrebné včas požiadať o vysokokvalifikovanú pomoc, aby sa zabránilo vážnym následkom.

Video: Dyscirkulatívna encefalopatia - vlastnosti každého druhu

Čo potrebujete vedieť o disekcii encefalopatie akéhokoľvek stupňa. Je choroba liečiteľná a aké diagnostické metódy existujú?

Charakteristiky prvého stupňa dyscirkulatívnej encefalopatie

Dyscyrkulatívna encefalopatia (DEP) - poškodenie mozgového tkaniva v dôsledku prerušenia jeho krvných ciev. Ide o progresívnu chorobu nezápalového charakteru, ktorá sa vo väčšine prípadov rozvíja pomaly. Kvôli pretrvávajúcemu kyslíkovému hladovaniu dochádza k degradácii medulky a k atrofii, čo vedie k zníženiu funkčnosti orgánu. Späť na konci minulého storočia bola diagnostikovaná prvotriedna dyscirkulatívna encefalopatia - počiatočná fáza ochorenia - najmä u starších pacientov. Nepriaznivé podmienky prostredia, odmietnutie fyzickej aktivity, používanie nezdravých potravín a chronický stres viedli k tomu, že ochorenie je výrazne "mladšie". Dnes je čoraz viac zistená u ľudí stredného veku a niektoré formy ochorenia sú charakteristické aj pre dospievajúcich.

Čo je dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň

Stupeň 1 je štádium chronického mozgového ochorenia, keď už došlo k abnormalitám v práci orgánu a postupne sa zvyšuje a klinický obraz ešte nie je zrejmý. Vzhľadom na nezápalovú povahu symptómov choroby sú rozmazané. Pretrvávajúce zlyhanie obehu, ktoré vedie k hladovaniu kyslíkom, môže v dôsledku atrofie jeho tkanív viesť k úplnému narušeniu funkcií orgánu centrálneho nervového systému.

Podľa štatistík je DEP prítomná v polovici obyvateľov planéty. Mnohí z nich ignorujú jeho vývoj a prejavy, berúc varovné signály na účinky únavy alebo stresu. Vo väčšine prípadov ľudia vyhľadávajú pomoc iba vtedy, ak sa stretnú s typickými symptómami, ktoré sú charakteristické pre patológiu 2. stupňa.

Spôsobuje DEP 1 stupeň

Dyscyrkulatívna encefalopatia môže byť vrodená alebo získaná. V prvom prípade sa genetická patológia, používanie antibiotík počas tehotenstva, fetálna hypoxia a pôrodné traumy stávajú príčinou vaskulárnych porúch.

Riziká rozvoja DEP sú niekoľkonásobne vyššie u detí žien, ktoré užívali drogy, alkohol alebo fajčili v procese nosenia dieťaťa. Získaná forma ochorenia vo väčšine prípadov je výsledkom vedomej činnosti samotnej osoby.

Hlavné príčiny stupňa DEP 1:

 • vaskulárna ateroskleróza;
 • vysoký krvný tlak;
 • účinok toxínov na telo;
 • množstvo znakov priebehu ochorení vnútorných orgánov;
 • rádioaktívne žiarenie;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • zápalové vaskulárne ochorenie;
 • ochorenia krčnej chrbtice.

Samostatnou skupinou príčin je nezdravý životný štýl. DEP 1 stupeň môže viesť k nesprávnej strave, fajčeniu, alkoholu a užívaniu drog. Riziko narušenia mozgových ciev sa zvyšuje s chronickou spánkovou depriváciou, stresom, odmietaním fyzickej aktivity, zneužívaním drog. Stav krvných kanálikov môže byť nepriaznivo ovplyvnený nepriaznivými environmentálnymi podmienkami.

Symptómy ochorenia

V štádiu 1 ochorenia dochádza k menšiemu poškodeniu mozgového tkaniva. Varovné príznaky sú už zrejmé, ale môžu sa ľahko zameniť za prejavy meteorologickej závislosti, únavy alebo sezónnej depresie. Symptomatológia nie je špecifická, je tiež charakteristická pre iné choroby mozgu, čo komplikuje diagnostiku.

Zjavenie stupňa DEP 1:

 • systematické bolesti hlavy;
 • znížená kvalita pamäte;
 • porušovanie rytmu spánku, zmenu jeho hĺbky a trvania;
 • závrat, slabá koordinácia pohybov;
 • tinitus alebo bzučanie v hlave;
 • zhoršenie intelektuálnych schopností;
 • chronická únava a znížený výkon;
 • plač, nálada, depresívny stav;
 • podráždenosť, výkyvy nálady;
 • problémy s vnímaním nových informácií.

Tieto príznaky môžu po dlhom odpočinku úplne zmiznúť a zhoršiť sa na pozadí psycho-emocionálneho stresu. Včasná detekcia dyscirkulačnej encefalopatie 1. stupňa u osoby a nástup špecializovanej liečby umožňuje dosiahnutie stabilnej remisie. V tomto prípade sa kvalita ľudského života nezníži, nebudú žiadne exacerbácie alebo ich frekvencia bude minimálna. V opačnom prípade je zdravotné postihnutie takmer nevyhnutné.

Ako sa diagnostikuje stupeň 1 DEP

Dokonca aj jeden z vyššie uvedených symptómov je známkou návštevy lekára. Keď sa objavia 3 z týchto príznakov, existuje podozrenie na dyscyrkulatívnu encefalopatiu. Ale na základe jedinej anamnézy nie je diagnostikovaná DEP 1. stupňa. Na potvrdenie predbežnej verzie sa vykonáva séria laboratórnych a hardvérových prieskumov.

Diagnostické metódy na detekciu DEP 1 stupňa:

 • CT vyšetrenie alebo MRI mozgu - odhaduje sa hustota mozgového tkaniva, čo sa môže zmeniť v dôsledku výskytu lézií v ňom;
 • Ultrasonografia mozgových a krčných spinálnych ciev - pomáha identifikovať problémy s krvným zásobovaním orgánu a jeho oddelení, zistiť vrodené alebo získané vady v štruktúre vaskulárnej siete;
 • Röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice - nevyhnutné, ak máte podozrenie na prítomnosť anatomických patológií, ktoré interferujú s normálnym prietokom krvi do lebky.
 • EEG je účinná, ak je to potrebné na posúdenie elektrickej aktivity medully;
 • REG je ďalšia metóda hodnotenia kvality prietoku krvi v mozgu;
 • biochemická analýza krvi - hladina cholesterolu a koagulabilita biomasy.

Tiež pacient vyšetruje neurológ. Špecialista hodnotí tón svalov a šliach, kontroluje reflexy, snaží sa identifikovať príznaky poruchy motorickej aktivity a koordinácie, poruchy činnosti vegetatívneho nervového systému.

Liečba DEP 1 stupeň

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie by mala byť komplexná. Jeho činnosť je zameraná na odstránenie príčin problému, boj proti symptómom, celkové posilnenie tela a prevenciu komplikácií. Hlavnými cieľmi liečby sú normalizácia toku krvi v mozgu, obnovenie funkčnosti cievnej siete, ochrana nervového tkaniva pred atrofiou.

Životný štýl a zlé návyky

Zmena zvyčajného režimu je nevyhnutným predpokladom na liečbu DEP 1. stupňa. Často je to samo osebe dostatočné na dosiahnutie pozitívnych pozitívnych výsledkov. Počas niekoľkých týždňov po začiatku takejto terapie sa zaznamenalo výrazné zlepšenie stavu pacienta. Ak ignorujete pravidlá, aj keď užívate lieky, nedosiahnete požadovaný účinok.

Pri liečbe DEP a prevencii jeho progresie by mal byť životný štýl nasledovný:

 • zanechanie zlých návykov - fajčenie a pitie alkoholu otrávia celé telo a mozog trpí ako prvý;
 • diéta - výnimka z diéty komoditných potravín, mastných a vyprážaných potravín, jednoduchých sacharidov. Nahradenie červeného mäsa bielou alebo slabou morskou rybou. Používanie veľkého množstva ovocia a zeleniny;
 • úvod do režimu telesnej aktivity - ich intenzita by sa mala vybrať v závislosti od veku, pohlavia a celkového stavu pacienta;
 • kontrola telesnej hmotnosti - v prípade potreby sa musíte zbaviť nadmernej hmotnosti a zabezpečiť, aby sa nevrátila;
 • liečba vitamínmi - výmena vitamín-minerálnych komplexov je koordinovaná s lekárom;
 • úplný spánok - nočný odpočinok by mal byť aspoň 8 hodín, je lepšie odmietnuť vôbec od dňa.

Uvedené pravidlá sa musia dodržiavať pred vznikom pozitívnej dynamiky, ale počas celého života. Iba v tomto prípade sa riziko zhoršenia situácie alebo pravidelného zhoršenia problému minimalizuje.

Liečba liečiv

Lieky by sa mali vykonávať striktne podľa schémy, ktorú vypracoval ošetrujúci lekár. V každom prípade je individuálny a zabezpečuje prácu vo všetkých problémových oblastiach. V niektorých prípadoch sa drogová terapia stáva dočasným opatrením, v iných je to celoživotná potreba.

V závislosti od príčin ochorenia a stavu pacienta je možné tieto skupiny liečiv použiť:

 • antihypertenzíva - na normalizáciu vysokého krvného tlaku;
 • - posilniť steny krvných kanálikov a zabrániť ich pretrhnutiu;
 • diuretiká - zabraňujú opuchom, odstraňujú z tela zbytočnú tekutinu a uchovávajú drahocenný draslík v mozgových bunkách;
 • beta-blokátory - majú pozitívny vplyv na činnosť srdca, krvných ciev, respiračných orgánov;
 • nootropika - stimulujú činnosť mozgu;
 • lieky, ktoré normalizujú zloženie krvi a čistiace cievy z cholesterolových plátov.

Okrem toho možno budete musieť užívať sedatíva alebo trankvilizéry. Sú predpísané neurológmi alebo psychoterapeutmi za prítomnosti zjavných zmien v psycho-emocionálnom stave pacienta. Nezávisle na doplnení alebo oprave schémy zvolenej lekárom je prísne zakázané.

fyzioterapia

Vo väčšine prípadov je základný liečebný plán doplnený fyzioterapiou. Nedávajú pacientom nepohodlie, zvyšujú účinnosť užívania liekov, majú celkovo pozitívny účinok. Môže to byť terapeutická masáž, akupunktúra, cvičebná terapia. V špeciálnych izbách a sanatóriách sa pacientom podávajú kyslíkové a radónové kúpele, elektrolytická, elektroforéza a laserová terapia.

Zranil si tvoju hlavu? Vaše prsty sú znecitlivené? Ak chcete zabrániť bolesti hlavy z mŕtvice, vypite pohár.

Liečba ľudových liečiv

Používanie metód alternatívnej liečby je už dohodnuté s lekárom. Ak sa prístup používa ako pomocný prostriedok, pacient môže priniesť veľa úžitku. Ako jediná možnosť liečby sa nemôže používať tradičná medicína - ich účinnosť je nedostatočná. Prírodné lieky nebudú schopné zvládnuť zmeny štruktúry mozgového tkaniva.

Ľudové spôsoby riešenia prejavov dyscirkulatívnej encefalopatie:

 • stabilizácia krvného tlaku a posilnenie srdcovej alkoholu alebo vody tinktúry propolisu, plodu hlohu, ďateliny, medveďov;
 • posilnenie nervového systému - odvar a čaj z harmančeka, citróna, mlieka alebo mäty;
 • zníženie hladiny cholesterolu, zvýšenie vaskulárneho tónu - odvar z bokov alebo lucerny, alkoholová tinktúra cesnaku.

Uvedené produkty sa používajú v priebehu 1-3 týždňov v závislosti od typu výrobku. Potom sa vykoná prestávka po dobu 2 až 4 týždňov a vykoná sa ďalší cyklus. Ak zvolený nástroj nedáva negatívne dôsledky, môže sa uchýliť niekoľkokrát do roka.

Predpoveď vo fáze DEP 1 stupňa

V prvej fáze ochorenia sú vysoké šance pacienta na udržanie vysokej kvality života. Hlavnou vecou nie je váhať s diagnózou a začiatkom liečby, dodržiavať odporúčania lekára a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu. Progresiu ochorenia možno zastaviť len v zriedkavých prípadoch, ale pri správnom prístupe sa vývoj ochorenia výrazne spomaľuje. Ľudia s počiatočnou fázou DEP môžu viesť celý život a dokonca ani nevšimnú známky patológie.

Koľko môžete žiť s DEP 1 stupeň závisí od veku pacienta, jeho celkového stavu, prítomnosti súvisiacich problémov a kvality liečby. V mnohých prípadoch sa tento údaj vypočítava roky a dokonca desiatky rokov. Pravda, za predpokladu, že terapia sa nezastaví a pacient pravidelne navštívi odborníkov na diagnostiku a hodnotenie stavu.

Dyscirkulatívna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry. V závislosti od závažnosti týchto prejavov je dyscirkulatívna encefalopatia rozdelená do troch etáp. Zoznam vyšetrení vykonaných s dyscirkulatívnou encefalopatiou zahŕňa oftalmoskopiu, EEG, REG, Echo EG, UZGD a duplexné vyšetrenie mozgových ciev, MRI mozgu. Dyscirkulatívna encefalopatia sa lieči individuálne zvolenou kombináciou antihypertenzív, vaskulárnych, protidoštičkových, neuroprotektivnych a iných liekov.

Dyscirkulatívna encefalopatia

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je rozšírená choroba v neurológii. Podľa štatistík približne 5-6% ruskej populácie trpí dyscirkulatívnou encefalopatiou. Spolu s akútnymi mŕtvicami, malformáciami a aneuryzmami mozgových ciev DEP odkazuje na vaskulárnu neurologickú patológiu, ktorej štruktúra sa najprv z hľadiska frekvencie výskytu vyskytuje.

Tradične sa dyscirkulatívna encefalopatia považuje za prevažne staršiu chorobu. Všeobecná tendencia k "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení je tiež zaznamenaná vo vzťahu k DEP. Spolu s angínou, infarktom myokardu, mozgovou mozgovou príhodou, dyscirkulatívnou encefalopatiou sa čoraz viac pozoruje u ľudí mladších ako 40 rokov.

Príčiny dyscirkulatívnej encefalopatie

Základom vývoja DEP je chronická cerebrálna ischémia, ktorá je dôsledkom rôznych vaskulárnych ochorení. V približne 60% prípadov je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená aterosklerózou, konkrétne aterosklerotickými zmenami v stenách mozgových ciev. Druhý najčastejšou príčinou DEP sa chronickou hypertenziu, ktorá je pozorovaná u hypertenzia, chronickej glomerulonefritídy, polycystické ochorenie obličiek, feochromocytóm, Cushingov choroba a ďalšie. Hypertenzia encefalopatie sa vyvíja ako výsledok spastických stavov mozgových ciev, čo vedie k vyčerpaniu prietoku krvi mozgom.

Medzi dôvody, pre ktoré existuje dyscirkulatívna encefalopatia, sa rozlišuje patológia vertebrálnych artérií, ktorá poskytuje až 30% cerebrálnej cirkulácie. Klinika syndrómu vertebrálnej artérie zahŕňa aj prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie vo vertebro-bazilickej bazéne mozgu. Spôsobuje nedostatočné prietok krvi v vertebrálnych tepien, čo vedie k DEP môže byť: osteochondróze krčnej chrbtice nestability dysplastických povahu alebo zotavuje zo zranenia chrbtice, Kimerli anomálií vady vertebrálnou tepny.

Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí diabetes mellitus, najmä v prípadoch, keď nie je možné udržiavať hladiny cukru v krvi na úrovni hornej hranice normálu. Diabetická makroangiopatia vedie k nástupu symptómov DEP v takýchto prípadoch. Medzi iné príčinných faktorov cievne encefalopatia možno nazvať traumatické poškodenie mozgu, systémová vaskulitída, dedičné angiopatia, arytmia, pretrvávajúce alebo časté hypotenzia.

Mechanizmus vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

Etiologické faktory DEP spôsobujú takým spôsobom alebo iným spôsobom poškodenie cerebrálnej cirkulácie a teda hypoxia a narušenie trofizmu mozgových buniek. V dôsledku toho dochádza k úmrtiu mozgových buniek pri tvorbe oblastí zriedenia mozgového tkaniva (leucoteróza) alebo viacerých malých ohniskov takzvaných "tichých infarktov".

Biela hmota hlbších častí mozgu a subkortikálne štruktúry sú najzraniteľnejšie pri chronických poruchách cerebrálneho obehu. Je to spôsobené ich umiestnením na okraji vertebrobasilárnych a karotických povodí. Chronická ischémia hlbokých častí mozgu vedie k rozpadu spojení medzi subkortikálnymi gangliami a mozgovou kôrou, známymi ako "separačný fenomén". Podľa moderného poňatie je "fenomén separácia" je hlavnou patogenetické mechanizmy vaskulárnej encefalopatie a určuje jeho hlavné klinické príznaky: kognitívne poruchy, emocionálne sféry a motorické funkcie. Je príznačné, encefalopatia na začiatku jeho priebehu prejavujú funkčné poruchy, ktoré, ak je správna liečba môže byť nosené reverzibilná, a potom postupne vytvorené pretrvávajúce neurologický deficit, čo často vedie k postihnutiu pacienta.

Treba poznamenať, že v približne polovici prípadov sa dyscirkulatívna encefalopatia vyskytuje v kombinácii s neurodegeneratívnymi procesmi v mozgu. Je to spôsobené spoločnými faktormi vedúcimi k rozvoju vaskulárnych ochorení mozgu a degeneratívnych zmien mozgového tkaniva.

Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

Podľa etiológie dyscirkulatívnej encefalopatie je rozdelená na hypertenznú, aterosklerotickú, žilovú a zmiešanú. Prirodzeným prietokom sa rozlišuje pomaly progresívna (klasická), remittentná a rýchlo progresívna (cvalová) dyscirkulatívna encefalopatia.

V závislosti od závažnosti klinických prejavov sa dyscirkulatívna encefalopatia rozdeľuje na jednotlivé stupne. Dyscyrkulatívna encefalopatia I. stupňa sa vyznačuje subjektivitou väčšiny prejavov, miernym kognitívnym poškodením a nedostatkom zmien v neurologickom stave. Dyscyrkulatívna encefalopatia II. Štádia je charakterizovaná zjavnými kognitívnymi a motorickými poruchami, zhoršením porúch emocionálnej sféry. Dyscyrkulatívna encefalopatia štádium III je v podstate vaskulárna demencia s rôznou závažnosťou, sprevádzaná rôznymi motorickými a duševnými poruchami.

Počiatočné prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

Je charakteristický jemný a postupný nástup dyscirkulatívnej encefalopatie. V počiatočnom štádiu DEP, emocionálne poruchy môžu prísť do popredia. Približne 65% pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou má depresiu. Charakteristickým rysom vaskulárnej depresie je to, že pacienti nie sú ochotní sťažovať sa na nízku náladu a depresiu. Častejšie, podobne ako u pacientov s hypochondriakou neurózou, pacienti s DEP sú pripevnení na rôzne nepríjemné pocity somatickej povahy. Encefalopatia sa vyskytuje v týchto prípadoch sa sťažností na bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zvonenie alebo hučanie v ušiach, bolesť v rôznych orgánoch a iných výrazov, ktoré nie sú celkom fit do existujúcej klinike pacienta somatické patológie. Na rozdiel od depresívnej neurózy, depresia v dyscirkulatívnej encefalopatii sa vyskytuje na pozadí malej traumatickej situácie alebo bez akéhokoľvek dôvodu, zle podlieha lekárskej liečbe antidepresívami a psychoterapiou.

Encefalopatia počiatočnej fáze môže byť vyjadrený zvýšenou emočná labilita, podráždenosť, výkyvy nálady, neovládateľného plače prípady nevýznamné príležitosti napadá agresívny postoj voči ostatným. Takéto prejavy spolu s pacientovými sťažnosťami na únavu, poruchy spánku, bolesti hlavy, zmätenosť a počiatočnú dyscirkulačnú encefalopatiu sú podobné neurastenii. Avšak pre dyscirkulatívnu encefalopatiu je typická kombinácia týchto symptómov so známkami narušených kognitívnych funkcií.

V 90% prípadov sa kognitívne poškodenie prejavuje vo veľmi počiatočných štádiách vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie. Patria medzi ne: zhoršená schopnosť sústrediť sa, poruchy pamäti, ťažkosti pri organizovaní alebo plánovaní akejkoľvek činnosti, spomalenie v myslení, únava po mentálnej námahe. Typické pre DEP je porušenie reprodukcie prijatých informácií pri zachovaní pamäti životných udalostí.

Poruchy pohybu sprevádzajúce počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňajú hlavne ťažkosti so závratmi a určitú nestabilitu pri chôdzi. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť a vracanie, ale na rozdiel od skutočnej vestibulárnej ataxie sa ako vertigo objavujú iba pri chôdzi.

Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie v štádiu II-III

Dyscyrkulatívna encefalopatia štádia II-III je charakterizovaná nárastom kognitívnych a motorických porúch. Vyskytuje sa značné zhoršenie pamäte, nedostatok starostlivosti, intelektuálny úpadok, výrazné ťažkosti, keď je potrebné urobiť čokoľvek predtým duševnú prácu. Súčasne pacienti s DEP nie sú schopní primerane posúdiť svoj stav, nadhodnocovať výkonnosť a intelektuálne schopnosti. V priebehu času strácajú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou schopnosť zovšeobecňovať a rozvíjať program činnosti, začínajú sa zle orientovať v čase a na mieste. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sú zaznamenané výrazné poruchy myslenia a praxe, poruchy osobnosti a správania. Demencia sa vyvíja. Pacienti strácajú svoju schopnosť pracovať a pri hlbších neschopnostiach strácajú svoje zručnosti pri sebaobsluhe.

Z porúch v emocionálnej sfére je dyscirkulatívna encefalopatia neskorších štádií najčastejšie sprevádzaná apatiou. Straty záujmu o predchádzajúce koníčky, nedostatok motivácie pre akékoľvek zamestnanie. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou v štádiu III sa môžu pacienti zúčastňovať na nejakej neproduktívnej aktivite a častejšie nič nerobia. Sú lhostejní voči sebe a okolnostiam okolo nich.

Poškodenia motorov, ktoré sa v štádiu I dyscirkulatívnej encefalopatie ťažko zaznamenajú, sú následne zrejmé pre iných. Typické pre DEP sú pomalé chôdze v malých schodoch spolu s premiešaním kvôli skutočnosti, že pacient nemôže vytiahnuť nohu z podlahy. Takáto miešaná chôdza s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa nazývala "lyžiarskou chôdzou". Je charakteristické, že pri chôdzi sa pacient s DEP ťažko začne pohybovať dopredu a je tiež ťažké zastaviť. Tieto prejavy, rovnako ako chôdza samotného DEP pacienta, majú významnú podobnosť s klinikou Parkinsonovej choroby, na rozdiel od toho však nie sú sprevádzané pohybovými poruchami v ich rukách. V tomto ohľade klinici ako klinické prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie sa označujú lekárom ako "parkinsonizmus nižšieho tela" alebo "vaskulárny parkinsonizmus".

V štádiu III DEP sa pozorujú príznaky orálneho automatizmu, vážne poruchy reči, tremor, paréza, pseudobulbarový syndróm, inkontinencia moču. Možno vzhľad epileptických záchvatov. Často dyscyrkulatívna encefalopatia v štádiu II-III je sprevádzaná pádmi pri chôdzi, najmä pri zastavení alebo otáčaní. Takéto pády môžu mať za následok zlomeniny končatín, najmä keď je DEP kombinovaná s osteoporózou.

Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

Nepochybne je dôležitá včasná detekcia príznakov dyscirkulatívnej encefalopatie, ktorá umožňuje včasné zahájenie cievnej terapie existujúcich porúch cerebrálnej cirkulácie. Na tento účel sa odporúča pravidelné vyšetrenie neurologu pre všetkých pacientov, u ktorých existuje riziko vzniku DEP: hypertenzívni pacienti, diabetici a osoby s aterosklerotickými zmenami. Okrem toho druhá skupina zahŕňa všetkých starších pacientov. Vzhľadom na to, že kognitívne poškodenie, ktoré sprevádza dyscirkulatívnu encefalopatiu počiatočných štádií, môže pacient a jeho rodina nevidieť, sú potrebné špeciálne diagnostické testy na ich zistenie. Napríklad, pacient je požiadaný, aby zopakoval slová, ktoré hovoril lekár, vytiahol ciferník so šípkami s vyznačeným časom a potom spomenul slová, ktoré opakoval po lekárovi.

Ako súčasť diagnózy vaskulárnej encefalopatia usporiadali konzultáciu s oftalmológom oftalmoskopia a vymedzenie zorného poľa, EEG, Echo-EG a REG. Význam pri identifikácii porúch cievnych v hlave DEP UZDG a krčných ciev, obojstranné skenovanie a MPA mozgových ciev. Vedenie MRI mozgu pomáha odlíšiť discirculatory encefalopatia s mozgovou patológiu iného pôvodu: Alzheimerova choroba, roztrúsená encefalomyelitída, Creutzfeldt - Jakobova choroba. Najvýznamnejším rysom je detekcia vaskulárnej encefalopatia ložísk, "tichá" infarktov, zatiaľ čo známky atrofiou mozgu a leukoaraiosis častí môže byť tiež pozorovaný u neurodegeneratívnych ochorení.

Diagnostické hľadanie príčinných faktorov vývoj cievneho encefalopatie zahŕňa kardiológ konzultácie, meranie krvného tlaku, koaguláciu, stanovenie cholesterolu a krvných lipoproteínov, analýzu krvného cukru. Ak je to nutné, pacienti s DEP pridelený konzultácie endokrinológa, denné monitorovanie krvného tlaku, konzultácie nefrológie, diagnostikovať arytmia - denné EKG a monitorovanie EKG.

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

Najúčinnejšími proti dyscirkulatívnej encefalopatii je komplexná etiopatogenetická liečba. Mal by byť zameraný na kompenzáciu existujúceho kauzálneho ochorenia, zlepšenie mikrocirkulácie a cerebrálnej cirkulácie, ako aj na ochranu nervových buniek pred hypoxiou a ischémiou.

Kauzálna liečba vaskulárne encefalopatie môžu obsahovať individuálny výber antihypertenzív a antidiabetík, antisklerotická diéta, a tak ďalej. Pokiaľ dôjde k encefalopatie na pozadí vysokej hladiny cholesterolu v krvi nie je znížená diétou, DEP liečby zahŕňajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu (lovastatín, gemfibrozil, probukol),

Základom patogenetické liečby cievnych encefalopatie, aby lieky, ktoré zvyšujú cerebrálna hemodynamiky a nevedú k efektu "ukradnúť". Tie zahŕňajú blokátory kalciových kanálov (nifedipín, flunarizín, nimodipín), inhibítory fosfodiesterázy (pentoxifylín, Ginkgo biloba), antagonistu a2-adrenergný receptor (piribedilu, nicergolin). Vzhľadom k tomu, encefalopatia často sprevádzané zvýšenou agregáciou krvných doštičiek u pacientov s DEP odporúča životnosť prakticky príjem protidoštičkové lieky: kyseliny acetylsalicylovej alebo tiklopidín, a v prítomnosti kontraindikácií k nej - dipyridamol (žalúdočný vred, gastrointestinálnom krvácaní a podobne.).

Dôležitou súčasťou liečenie vaskulárnych encefalopatiou liečiv predstavujú neuroprotektívne účinok, zvyšuje schopnosť neurónov, aby pracoval v podmienkach chronickej hypoxia. Z týchto liečiv pacientom s obehovým encefalopatiou predpísaných derivátov pyrolidónu (piracetam, atď), deriváty GABA (N-nikotinoylchloridu gamaaminomaslovej kyseliny, gama-aminomaslovej kyseliny, aminofenilmaslyanaya kyselina), živočíšne lieky (gemodializat z krvi mliečnych teliat, mozgových hydrolyzátu ošípaných, cortexin), membránové lieky (cholín alphosceratus), kofaktory a vitamíny.

V prípadoch, keď encefalopatia spôsobené zúženie priesvitu vnútornej krčnej tepny a dosiahla 70%, a ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou, epizód TIA alebo malý zdvih operatívnej liečby DEP. V prípade stenózy je operácia spočíva v karotidovej endarterektómii s úplnou oklúziou pri tvorbe extra-intrakraniálnej anastomózy. Ak je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená abnormalitou vertebrálnej artérie, potom je rekonštruovaná.

Prognóza a prevencia dyscirkulatívnej encefalopatie

Vo väčšine prípadov je adekvátne a včasné pravidelná liečba môže spomaliť progresiu encefalopatia I a dokonca aj pre etapu II. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlemu vývoju, v ktorom sa každá nasledujúca etapa vyvíja 2 roky od predchádzajúcej fázy. Zlý prognostický znak je kombináciou vaskulárne encefalopatia s degeneratívnymi zmenami v mozgu, a vyskytujúce sa na pozadí DEP hypertenznej kríze, akútna cievna mozgová príhoda (TIA, ischemickej alebo hemoragickej mŕtvice), hyperglykémia je zle riadená.

Najlepšou prevenciou vaskulárne encefalopatie je oprava existujúcich porušovanie lipidového metabolizmu, boju proti ateroskleróze, účinnosť antihypertenznej terapie, adekvátny výber antihyperglykemické terapie pre diabetikov.

Výskyt štádia 1 dyscirkulatívnej encefalopatie a jej prognóza

Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň, čo to je? Ide o patologický proces, ktorý spôsobuje chronickú nedostatočnosť cerebrálneho obehu, čo môže viesť k nebezpečným následkom. Choroba je veľmi častá. Podľa štatistík sa DEP nachádza v každom druhom obyvateľovi našej krajiny. Osoba si ani nemusí byť vedomá prítomnosti choroby, kým sa začne prejavovať s typickými príznakmi.

DEP s 1 stupňom zložitého vzniku je najčastejšie diagnostikovaná u detí a adolescentov, aterosklerotických - u starších pacientov. Choroba môže viesť k vzniku závažnejších patologických stavov. Preto keď sa objavia prvé príznaky encefalopatie, je potrebné konzultovať s lekárom.

Príčiny choroby

Dôvody prispievajúce k vývoju DEP sú známe väčšine ľudí. Niektorí veria, že tieto faktory nepoškodzujú telo, najmä nevedú k výskytu takýchto chorôb. Je však potrebné dodržiavať odporúčania lekárov a vylúčiť vplyv niektorých aspektov:

 • podvýživa;
 • nedostatok spánku;
 • sedavý životný štýl;
 • zlé návyky.

Zápal arteriálnych stien alebo ateroskleróza môže prispieť k výskytu dyscirkulatívnej encefalopatie. Ďalšie príčiny zahŕňajú patológiu pečene a obličiek.

Žijúci v nepriaznivej environmentálnej situácii môže viesť k rozvoju tejto choroby. To vysvetľuje jeho rozšírenú prevalenciu.

Klinický obraz

Každá fáza dyscirkulatívnej encefalopatie má svoje vlastné symptómy, ktoré musia byť schopné rozlíšiť. Klinický obraz lézie s 1 stupňom je pomerne rozmanitý:

 1. Väčšina pacientov sa sťažuje na pretrvávajúce bolesti hlavy.
 2. Krvný tlak sa prudko zvyšuje, objavujú sa závraty, bolesť hlavy a tinitus.
 3. Človek sa stáva podráždeným, neustále unavený.
 4. Spánok a pamäť sú narušené, intelektuálne schopnosti sú obmedzené.
 5. Existuje mierna asymetria tváre a neschopnosť prijať Rombergovu pozíciu.

Tieto príznaky zmiznú po dobrom odpočinku a stav pacienta sa rýchlo normalizuje. Encefalopatia 1 stupňa sa často vyskytuje po zvýšenom psychickom a psycho-emocionálnom strese. Choroba sa často vyskytuje po prechode na chronickú formu. Ak sa deteguje DEP, osobitná pozornosť sa musí venovať prítomnosti špecifických príznakov. V tkanivách mozgu nie sú zistené významné zmeny, čo sťažuje presné stanovenie diagnózy. Sú to objavujúce sa znaky, ktoré umožňujú určiť príčinu ochorenia.

Diagnóza DEP aterosklerotického vzniku začína analýzou pacientovej anamnézy. Obyčajne má poznámky o prítomnosti chronických ochorení - hypertenzia alebo ateroskleróza. Menej časté sú posttraumatické formy encefalopatie. Neurológ sa zaoberá terapiou, nemali by ste sa s problémom zaoberať sami. To prispieva k prechodu ochorenia v štádiách 2 a 3. Na identifikáciu DEP sa používa:

Riziko patológie u ľudí nad 40 rokov je nízke, pretože postihuje najčastejšie mladých pacientov.

Štádium ochorenia v niektorých prípadoch je ťažké určiť, takže diagnóza bude znieť ako dyscirkulatívna encefalopatia 1-2 stupne, to znamená choroba medzi dvoma fázami.

Terapeutické aktivity

Liečba DEP vo fáze subkompenzácie sa vyberá v závislosti od veku pacienta a príčiny vývoja patológie. Čím staršia osoba je chorá, tým dlhšie a náročnejšie bude liečba. V detskom veku je dosť fyzioterapia.

Začnite odporúčané s preskúmaním životného štýlu a stravy. Najdôležitejšia etapa - odmietanie zlých návykov: fajčenie a konzumácia alkoholu. Mierne cvičenie a kontrola hmotnosti znižujú riziko aterosklerotickej encefalopatie.

Diéta by mala zahŕňať potraviny bohaté na horčík, vápnik a iné látky potrebné pre normálne fungovanie mozgu:

Odporúča sa odmietnuť mastné, vyprážané a korenené jedlá. Okrem toho sú predpísané imunostimulanty a vitamíny. Ak sa budú dodržiavať tieto jednoduché pokyny, stav pacienta sa začne zlepšovať a príznaky encefalopatie zmiznú. Udržanie zdravého životného štýlu pomôže zbaviť sa niektorých iných chronických ochorení.

Na normalizáciu krvného obehu a na obnovenie funkcií nervového systému sa používajú lieky viacerých farmakologických skupín:

 1. Antihypertenzívne lieky sa používajú na dyscirkulatívnu encefalopatiu v prvom štádiu, spôsobené pravidelným zvýšením krvného tlaku.
 2. Venotonika posilňujú steny krvných ciev, zabraňujú výskytu krvácaní.
 3. Diuretiká udržujú draslík v tele, čo je nevyhnutné pre normálne fungovanie mozgu. Okrem toho odstraňujú nadbytočnú tekutinu a zabraňujú vzniku pýchy.
 4. Betablokátory normalizujú funkciu kardiovaskulárneho systému, znižujú tlak a eliminujú tachykardiu.
 5. Nootropika zlepšujú pamäť, pozornosť a koncentráciu.
 6. Navyše vymenované fondy s tonizujúcim účinkom.
 7. Cure DEP aterosklerotického vzniku je možné pomocou prípravkov kyseliny nikotínovej, fibrátov a mlynov. Posledne menované látky prispievajú k zničeniu plakov cholesterolu a zabraňujú tvorbe nových.
 8. Dôležitou súčasťou patogénnej terapie je použitie liekov zameraných na rozšírenie krvných ciev a ochranu mozgového tkaniva pred deštrukciou.

Fyzioterapia je bezbolestný a dokonca aj príjemný spôsob liečby DEP etapy 1. Zahŕňa masážne, radónové a kyslíkové kúpele, expozíciu laserom, elektroliečbu a akupunktúru.

Ako pomocná terapeutická technika sa používa liečba ľudovými prostriedkami. Pred použitím prírodného lieku by ste mali konzultovať s lekárom a vylúčiť možnosť vzniku alergických reakcií.

Hloh sa dlho používa na obnovenie krvného obehu a normálneho kardiovaskulárneho systému. Rastlina má priaznivý účinok na mozog, má sedatívny účinok. Bobule sa odoberajú počas celej liečby v množstve nepresahujúcom 200 g.

Ako dlho môžete žiť s dyscirkulatívnou encefalopatiou? V štádiu 1 má ochorenie pomerne priaznivú prognózu. Včasná detekcia porušení môže spomaliť a dokonca zastaviť jeho vývoj. Pacient s touto chorobou môže žiť rovnako ako úplne zdravá osoba. Pri správnej liečbe sa nezobrazujú znaky DEP. Súčasne môže odmietnutie užívania liekov, nesprávnej výživy a hypodynamie prispieť k výskytu mŕtvice, hypertenznej krízy a vaskulárnych patológií. Preto je potrebné venovať pozornosť najmenším prejavom ochorenia a mali by byť včas preskúmané.

Dyscyrkulatívna encefalopatia (DEP): diagnóza, príznaky a štádia, liečba

Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je trvalo progresívna, chronická lézia nervového tkaniva mozgu v dôsledku porúch obehu. Medzi všetkými vaskulárnymi ochoreniami neurologického profilu má DEP najvyššiu frekvenciu.

Donedávna bola táto choroba spojená so starším vekom, ale v posledných rokoch sa situácia zmenila a choroba je už diagnostikovaná v populácii v produktívnom veku 40-50 rokov. Naliehavosť problému je spôsobená skutočnosťou, že nezvratné zmeny v mozgu vedú nielen k zmene správania, myslenia a psycho-emocionálneho stavu pacientov. V niektorých prípadoch trpí pracovná schopnosť a pacient potrebuje pomoc a starostlivosť pri vykonávaní bežných domácich úloh.

Základom vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie je chronické poškodenie nervového tkaniva v dôsledku hypoxie spôsobenej vaskulárnym ochorením, preto sa DEP považuje za cerebrovaskulárne ochorenie (CSD).

 • Viac ako polovica prípadov DEP súvisí s aterosklerózou, keď lipidové plaky bránia normálnemu pohybu krvi cez mozgové tepny.
 • Ďalšou hlavnou príčinou porúch obehu v mozgu je hypertenzia, v ktorej dochádza k spazmu malých tepien a arteriol, nezvratná zmena cievnych stien v podobe degenerácie a sklerózy, čo v konečnom dôsledku vedie k ťažkostiam s dodávaním krvi do neurónov.
 • Okrem aterosklerózy a hypertenzie môže byť príčinou vaskulárnej encefalopatie diabetes, patologická choroba chrbtice, keď je ťažké prietok krvi do vertebrálnych artérií, vaskulitída, abnormality vývoja mozgových ciev, trauma.

Často, najmä u starších pacientov, existuje kombinácia niekoľkých príčinných faktorov - ateroskleróza a hypertenzia, hypertenzia a cukrovka, a môže sa vyskytnúť niekoľko ochorení naraz, potom sa hovorí o encefalopatii zmiešaného pôvodu.

DEP je založená na porušení dodávok krvi do mozgu v dôsledku jedného alebo viacerých faktorov.

AED má rovnaké rizikové faktory ako ochorenia, ktoré spôsobujú, čo vedie k zníženiu prietoku krvi v mozgu: nadváha, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, výživové chyby, sedavý životný štýl. Znalosť rizikových faktorov umožňuje prevenciu DEP ešte pred nástupom symptómov patológie.

Vývoj a prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

V závislosti od príčiny existuje niekoľko typov vaskulárnej encefalopatie:

 1. Hypertenzná.
 2. Aterosklerotický.
 3. Žilová.
 4. Zmiešané.

Zmeny v cievach môžu byť odlišné, ale keďže ich výsledok je v každom prípade porušením prietoku krvi, prejavy rôznych typov encefalopatie sú stereotypné. Väčšina starších pacientov je diagnostikovaná so zmiešanou formou ochorenia.

Podstatou priebehu encefalopatie môže byť:

 • Rýchlo progresívne, keď každá fáza trvá približne dva roky;
 • Premiestnenie s postupným nárastom príznakov, dočasné zlepšenia a trvalý pokles inteligencie;
 • Klasická, keď sa ochorenie rozťahuje po mnoho rokov, skôr alebo neskôr vedie k demencii.

Pacienti a ich príbuzní, ktorí čelia diagnóze DEP, chcú vedieť, čo očakávať od patológie a ako s nimi zaobchádzať. Encefalopatia môže byť pripísaná počtu chorôb, pri ktorých značná záťaž zodpovednosti a starostlivosti spadá na ľudí okolo nich. Príbuzní a priatelia by mali vedieť, ako sa vyvinie patológia a ako sa správať s chorým rodinným príslušníkom.

Komunikácia a koexistencia s pacientom s encefalopatiou je niekedy náročná úloha. Nie je to len potreba fyzickej pomoci a starostlivosti. Obzvlášť ťažké je kontakt s pacientom, ktorý sa už v druhej fáze ochorenia stáva ťažkým. Pacient nemusí rozumieť druhým ani rozumieť svojmu vlastnému spôsobu, zatiaľ čo nie vždy okamžite stráca schopnosť konať a komunikovať.

Príbuzní, ktorí úplne nerozumejú podstate patológie, môžu vstúpiť do argumentu, rozhnevať sa, byť urazení, pokúsiť sa presvedčiť pacienta o niečom, čo neprinesie žiadny výsledok. Pacient naopak zdieľa so svojimi susedmi alebo známymi svoje argumenty o tom, čo sa deje doma, a sťažuje sa na neexistujúce problémy. Niekedy dochádza k sťažnostiam na rôzne orgány, počnúc oddelením bývania a končiac políciou. V takejto situácii je dôležité trpezlivosť a taktnosť, vždy si pamätať, že pacient si nie je vedomý, čo sa deje, nekontroluje sám seba a nie je schopný sebakritiky. Pokúšať sa niečo vysvetliť pacientovi je absolútne zbytočné, takže je lepšie, aby sa ochorenie a pokúsiť sa vyrovnať s rastúcou demenciou u blízkeho.

Bohužiaľ, nie sú zriedkavé prípady, keď dospelé deti, ktoré sa dostanú do zúfalstva, prežívajú impotenciu a dokonca aj hnev, sú pripravené odmietnuť starostlivosť o chorého rodiča a previesť túto povinnosť štátu. Takéto emócie je možné pochopiť, ale mali by ste vždy pamätať na to, že rodičia raz poskytli všetku trpezlivosť a silu rastúcim novorodencom, v noci nespiavali, liečili, pomáhali a boli neustále v okolí, a preto starostlivosť o nich je priamou zodpovednosťou dospelých detí.

Symptómy choroby pozostávajú z porušovania intelektuálnej, psycho-emocionálnej sféry, pohybových porúch, v závislosti od ktorých závažnosti sa určuje stupeň DEP a prognóza.

Klinika má tri štádiá ochorenia:

 1. Prvá etapa je sprevádzaná malými porušeniami kognitívnych funkcií, ktoré nezasahujú do práce pacienta a vedú normálny život. Neurologický stav nie je zlomený.
 2. V druhej fáze sa príznaky zhoršujú, dochádza k zjavnému narušeniu intelektu, pohybovým poruchám, duševným poruchám.
 3. Tretia etapa, najťažšia, je vaskulárna demencia s prudkým poklesom inteligencie a myslenia, porušením neurologického stavu, ktoré si vyžaduje neustále sledovanie a starostlivosť o pacienta, ktorý nie je schopný liečby.

DEP 1 stupňa

Dyscyrkulačná encefalopatia 1 stupňa sa obvykle vyskytuje s prevahou porušení emočného stavu. Klinika sa postupne postupne rozvíja, postupne postupne zvykne, pozorujú zmeny v charaktere, zapisujú ich na vek alebo únavu. Viac ako polovica pacientov s počiatočným štádiom DEP trpí depresiou, ale nie sú ochotní sťažovať sa na ne, sú hypochondriakálni, apatická. Depresia sa vyskytuje z malého dôvodu alebo bez nej, na pozadí úplného blahobytu v rodine av práci.

Pacienti s DEP 1 stupňa sústreďujú svoje sťažnosti na somatickú patológiu, ignorujú zmeny nálady. Takže sa obávajú bolesti v kĺboch, chrbte a bruchu, ktoré nezodpovedajú skutočnému rozsahu poškodenia vnútorných orgánov, zatiaľ čo apatia a depresia sa pre pacienta veľmi nestarajú.

Veľmi charakteristické pre DEP je zmena v emočnom pozadí, podobne ako neurasténia. Sú možné zmeny nálady od depresie až po náhlu radosť, nerozumný plač, útoky agresie voči iným. Často narušený spánok, je únava, bolesť v hlave, zmätenosť a zábudlivosť. Rozdiel DEP od neurastenia sa považuje za kombináciu opísaných symptómov s kognitívnymi poruchami.

Kognitívne poškodenie sa vyskytuje u 9 z 10 pacientov a zahŕňa ťažkosti s koncentráciou, stratou pamäti, únavou počas duševnej činnosti. Pacient stráca svoju bývalú organizáciu, má problémy s plánovaním času a zodpovednosti. Vzpomínajúc si na udalosti svojho života, on len ťažko reprodukuje informácie, ktoré práve dostal, nepamätá si, čo počul a čítal.

V prvej fáze ochorenia sa už objavujú niektoré motorické poruchy. Možno existujú sťažnosti na závraty, nestabilitu chôdze a dokonca aj nevoľnosť s vracaním, ale objavujú sa len počas chôdze.

DEP 2 stupne

Pokrok choroby vedie k DEP 2 stupňov, kedy sa vyššie uvedené symptómy zintenzívnia, dochádza k výraznému poklesu inteligencie a myslenia, pamäti a porúch pozornosti, ale pacient nemôže objektívne posúdiť jeho stav, často preháňať jeho schopnosti. Je ťažké jasne rozlišovať medzi druhým a tretím stupňom DEP, ale úplná strata pracovnej schopnosti a možnosť samostatnej existencie sa považuje za nepochybnú v treťom stupni.

Prudký pokles v intelektu bráni plneniu pracovných úloh a vytvára určité problémy v každodennom živote. Práca sa stáva nemožná, záujem o obvyklé koníčky a koníčky sa stráca a pacient môže stráviť hodiny robiť niečo zbytočné alebo dokonca robiť nič.

Narušená orientácia v priestore a čase. Po prechode do obchodu môže osoba, ktorá trpí DEP, zabudnúť na plánované nákupy a nechať ho nie vždy okamžite spomína na cestu domov. Príbuzní by si mali byť vedomí týchto príznakov a ak pacient odíde z domu, je lepšie zabezpečiť, aby mal aspoň nejaký dokument alebo poznámku s adresou, pretože tam sú často prípady vyhľadávania domova a príbuzných takýchto pacientov, ktorí sú náhle stratený.

Emocionálna sféra naďalej trpí. Zmeny nálady uvoľňujú cestu k apatii, ľahostajnosti k tomu, čo sa deje a iné. Kontakt s pacientom je takmer nemožný. Zrejmé poruchy pohybu nie sú pochybnosti. Pacient prechádza pomaly a mieša sa s nohami. Stáva sa, že najprv je ťažké začať chodiť, a potom je ťažké zastaviť (ako parkinsonizmus).

Ťažká DEP

DEP sa výrazne prejavuje v demencii, keď pacient úplne stráca schopnosť premýšľať a vykonávať účelné činnosti, je apatická a nemôže sa orientovať v priestore a čase. V tomto štádiu dochádza k narušeniu koherentnej reči alebo dokonca k neprítomnosti, hrubé neurologické príznaky sa objavujú vo forme príznakov perorálneho automatizmu, sú charakteristické dysfunkcie panvových orgánov, sú možné pohybové poruchy parézy a paralýzy, konvulzívne záchvaty.

Ak je pacient v štádiu demencie stále schopný vstať a chodiť, musíte si spomenúť na možnosť pádov, ktoré sú plné zlomenín, najmä u starších ľudí s osteoporózou. Závažné zlomeniny môžu byť fatálne u tejto kategórie pacientov.

Demencia vyžaduje stálu starostlivosť a pomoc. Pacient, ako malé dieťa, nemôže samostatne jesť, ísť na toaletu, starať sa o seba a väčšinu času trávi sediac alebo ležať v posteli. Všetky zodpovednosti za udržiavanie svojej životnej činnosti znášajú jeho príbuzní, ktorí zabezpečujú hygienické postupy, diétne jedlá, ktoré sa ťažko udusia, monitorujú aj stav pokožky, aby sa nestratil vzhľad spánku.

Do určitej miery, aj s ťažkou encefalopatiou, môžu byť príbuzní jednoduchší. Starostlivosť, vyžadujúca fyzickú námahu, nezahŕňa komunikáciu, a preto neexistujú žiadne predpoklady pre spory, rozhorčenie a hnev pri slovách, v ktorých si pacient neuvedomuje. V štádiu demencie už nepíšu sťažnosti a neobťažujú sa príbehmi svojich susedov. Na druhej strane, pozorovanie stáleho zániku milovaného človeka bez možnosti pomôcť mu a pochopiť ho je ťažké psychologické zaťaženie.

Niekoľko slov o diagnostike

Príznaky počiatočnej encefalopatie nemusia byť viditeľné pre pacienta alebo jeho príbuzných, takže konzultácia s neurológom je prvá vec, ktorú je potrebné urobiť.

Riziková skupina zahŕňa všetkých starších ľudí, diabetikov, hypertenzných pacientov, ľudí s aterosklerózou. Lekár zhodnotí nielen všeobecný stav, ale tiež vykoná jednoduché testy na prítomnosť kognitívnych porúch: požiadať o to, aby ste nakreslili hodiny a označili čas, opakovali slová v pravom poradí atď.

Na diagnostiku DEP je potrebné konzultovať s oftalmológom, vykonať elektroencefalografiu, ultrazvukové vyšetrenie s Dopplerom hlavy a krku. Ak chcete vylúčiť iné patologické stavy mozgu, zobrazia sa CT a MRI.

Objasnenie príčin DEP zahŕňa EKG, krvný test na lipidové spektrum, koagulogramy, stanovenie krvného tlaku, hladinu glukózy v krvi. Odporúčame konzultovať s endokrinológiou, kardiológiou a v niektorých prípadoch s cévnym chirurgom.

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie by mala byť komplexná, zameraná na elimináciu nielen príznakov ochorenia, ale aj príčin zmien v mozgu.

Včasná a účinná liečba patológie mozgu má nielen zdravotný, ale aj sociálny a dokonca aj ekonomický charakter, pretože choroba vedie k invalidite av konečnom dôsledku k invalidite a pacienti v ťažkých štádiách potrebujú pomoc mimo.

Liečba DEP je zameraná na prevenciu akútnych vaskulárnych porúch v mozgu (mŕtvica), korigovanie prietoku kauzálneho ochorenia a obnovenie funkcie mozgu a prietoku krvi v ňom. Lieková terapia môže priniesť dobrý výsledok, ale len s účasťou a touhou samotného pacienta bojovať proti tejto chorobe. Po prvé, stojí za to preskúmať životný štýl a stravovacie návyky. Pri eliminácii rizikových faktorov pacient veľmi pomáha lekárovi v boji proti chorobám.

Často, vzhľadom na ťažkosti s diagnostikou počiatočných štádií, liečba začína stupňom 2 DEP, keď kognitívne poruchy už nie sú pochybnosti. To však umožňuje nielen spomaliť progresiu encefalopatie, ale aj priviesť pacienta na úroveň prijateľnú pre nezávislý život a v niektorých prípadoch aj prácu.

Nežiaduce liečenie dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňa:

 • Normalizácia alebo aspoň zníženie hmotnosti na prijateľné hodnoty;
 • strava;
 • Odstránenie zlých návykov;
 • Fyzická aktivita

Nadmerná hmotnosť sa považuje za rizikový faktor pre rozvoj hypertenzie a aterosklerózy, takže je veľmi dôležité vrátiť ju späť do normálu. K tomu potrebujete stravu a cvičenie, ktoré je pre pacienta možné v súvislosti s jeho stavom. Prinášanie vášho životného štýlu späť do normálneho stavu, rozširujúceho sa fyzickú aktivitu, stojí za to prestať fajčiť, čo má škodlivý účinok na cievne steny a mozgové tkanivo.

Diéta s DEP by mala prispieť k normalizácii metabolizmu tukov a stabilizácii krvného tlaku, preto sa odporúča minimalizovať spotrebu živočíšnych tukov a nahradiť ich rastlinnými, je lepšie odmietnuť mastné mäso v prospech rýb a morských živočíchov. Množstvo soli by nemalo presiahnuť 4-6 g denne. V strave by malo byť dostatočné množstvo produktov obsahujúcich vitamíny a minerály (vápnik, horčík, draslík). Alkohol bude tiež musieť byť opustený, pretože jeho použitie prispieva k progresii hypertenzie a tukov a vysokokalorických občerstvenia - priamou cestou k ateroskleróze.

Mnohí pacienti, ktorí sa dozvedeli o potrebe zdravého výživy a dokonca sa rozčúlia, si myslia, že sa budú musieť vzdať mnohých známych jedál a lahôdok, ale to nie je úplne pravda, pretože to isté mäso nemusí byť vyprážané v oleji, len ho varíme. Keď DEP užitočné čerstvé zeleniny a ovocia, ktoré sú zanedbávané moderným človekom. V strave je miesto pre zemiaky, cibuľu a cesnak, zeleninu, paradajky, nízkotučné odrody mäsa (teľacie, morčacie), všetky druhy mliečnych výrobkov, orechov a obilnín. Šaláty je lepšie naplniť rastlinným olejom, ale majonéza bude musieť byť opustená.

V počiatočných štádiách ochorenia, keď sa objavili prvé známky narušenej mozgovej aktivity, stačí prehodnotiť životný štýl a výživu a venovať dostatočnú pozornosť športovým aktivitám. S progresiou patológie existuje potreba lekárskej terapie, ktorá môže byť patogénna, zameraná na základnú chorobu a symptomatickú, určenú na elimináciu symptómov DEP. V závažných prípadoch je možná aj chirurgická liečba.

Liečba liečiv

Patogenetická liečba dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňa boj proti vysokému krvnému tlaku, vaskulárnej lézii aterosklerotickým procesom, poruchám metabolizmu tukov a uhľohydrátov. Na patogenetickú liečbu DEP sú predpisované lieky rôznych skupín.

Na odstránenie hypertenzie platí:

 1. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín - u pacientov s hypertenziou, najmä u mladých ľudí. Táto skupina zahŕňa dobre známe látky capropril, lisinopril, losartan atď. Bolo dokázané, že tieto lieky znižujú stupeň srdečnej hypertrofie a strednej svalovej arteriolovej vrstvy, čo prispieva najmä k zlepšeniu krvného obehu vo všeobecnosti a mikrocirkulácii.
  ACE inhibítory sú predpísané pacientom s diabetom, srdcovým zlyhaním, aterosklerotickými léziami renálnych artérií. Pri dosahovaní normálnych hodnôt krvného tlaku je pacient podstatne menej náchylný nielen na chronické ischemické poškodenie mozgu, ale aj na mŕtvice. Dávky a režim liekov tejto skupiny sa vyberajú individuálne na základe charakteristík priebehu ochorenia u konkrétneho pacienta.
 1. Beta-blokátory - atenolol, pindolol, anaprilin atď. Tieto lieky znižujú krvný tlak a pomáhajú obnoviť funkciu srdca, čo je obzvlášť užitočné pre pacientov s arytmiami, koronárnym srdcovým ochorením a chronickým srdcovým zlyhaním. Beta-blokátory môžu byť predpísané paralelne s ACE inhibítormi a cukrovka, astma, niektoré typy porúch vedenia v srdci môžu byť prekážkou ich použitia, takže kardiológ vyberie liečbu po podrobnom vyšetrení.
 2. Antagonisti vápnika (nifedipín, diltiazem, verapamil) spôsobujú hypotenzívny účinok a môžu pomôcť normalizovať srdcový rytmus. Navyše liečivá v tejto skupine odstraňujú cievne kŕče, znižujú napätie arteriolových stien a tým zlepšujú prietok krvi v mozgu. Použitie nimodipínu u starších pacientov eliminuje niektoré kognitívne poruchy, ktoré majú pozitívny účinok aj v štádiu demencie. Dobré výsledky sa dosahujú použitím antagonistov vápnika pre závažné bolesti hlavy spojené s DEP.
 3. Diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, hypotiazid) sú navrhnuté tak, aby znížili tlak odstránením prebytočnej tekutiny a znížením objemu cirkulujúcej krvi. Sú predpísané v kombinácii s vyššie uvedenými skupinami liekov.

Ďalšou etapou liečby DEP po normalizácii tlaku by mal byť boj proti poruchám metabolizmu tukov, pretože ateroskleróza je najdôležitejším rizikovým faktorom vaskulárnej patológie mozgu. Po prvé, lekár poskytne poradenstvo pacientovi o diéte a cvičení, ktoré môžu normalizovať lipidové spektrum. Ak po troch mesiacoch účinok nepríde, otázka liečby drogami sa vyrieši.

Na korekciu hypercholesterolémie sú potrebné:

 • Prípravky na báze kyseliny nikotínovej (acipimox, enduracin).
 • Fibráty - gemfibrozil, klofibrát, fenofibrát atď.
 • Statíny - majú najvýraznejší hypolipidemický účinok, prispievajú k regresii alebo stabilizácii existujúcich plakov v mozgových cievach (simvastatín, lovastatín, lescol).
 • Sekvestranty mastných kyselín (cholestyramín), prípravky na báze rybieho oleja, antioxidanty (vitamín E).

Najdôležitejšou stránkou patogénnej liečby DEP je použitie látok, ktoré podporujú vazodilatáciu, nootropické lieky a neuroprotektory, ktoré zlepšujú metabolické procesy v nervovom tkanive.

vazodilatanciá

Vazodilatačné lieky - Cavinton, Trental, Cinnarizine podávané intravenózne alebo predpísané vo forme tabliet. Keď je krvný obeh narušený v karotidovej tepne, má kavavón ten najlepší účinok s vertebro-bazilárnou insuficienciou - stugerónom, cinarizínom. Sermion prináša dobrý výsledok kombináciou aterosklerózy ciev mozgu a končatín, ako aj poklesu inteligencie, pamäti, myslenia, patológie emocionálnej sféry, zhoršenej sociálnej adaptácie.

Často dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí aterosklerózy je sprevádzaná ťažkosťami v odtoku venóznej krvi z mozgu. V týchto prípadoch sa podáva účinná látka Redergin podávaná intravenózne vo svaloch alebo tabliet. Vasobral je liek novej generácie, ktorá nielen účinne dilatuje cievy mozgu a zvyšuje tok krvi v nich, ale tiež zabraňuje agregácii vytvorených prvkov, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pri ateroskleróze a vaskulárnom spazme kvôli hypertenzii.

Nootropika a neuroprotektory

Je nemožné liečiť pacienta s dyscirkulatívnou encefalopatiou bez látok, ktoré zlepšujú metabolizmus v nervovom tkanive, ktoré majú pri hypoxických podmienkach ochranný účinok na neuróny. Piracetam, encephabol, nootropil, mildronát zlepšujú metabolické procesy v mozgu, zabraňujú tvorbe voľných radikálov, znižujú agregáciu krvných doštičiek v mikrocirkulačných cievach, odstraňujú cievne kŕče a poskytujú vazodilatačný účinok.

Vymenovanie nootropných liekov vám umožní zlepšiť pamäť a koncentráciu, zvýšiť duševnú bdelosť a odolnosť voči stresu. S poklesom pamäte a schopnosťou vnímať informácie sú uvedené Semax, Cerebrolysin, Cortexin.

Je dôležité, aby sa liečba neuroprotektormi vykonávala dlho, pretože účinok väčšiny z nich sa uskutočňuje 3-4 týždne po začatí liečby. Obvykle sa predpisujú intravenózne infúzie liekov, ktoré sa potom nahradia ich orálnym podaním. Účinnosť neuroprotektívnej terapie je posilnená dodatočným vymenovaním komplexov multivitamínov obsahujúcich vitamíny B, nikotínovú a kyselinu askorbovú.

Okrem týchto skupín liečiv potrebuje väčšina pacientov antiagreganty a antikoagulanciá, pretože trombóza je jednou z hlavných príčin vaskulárnych nehôd, ktoré sa vyvíjajú na pozadí DEP. Na zlepšenie reologických vlastností krvi a zníženie jej viskozity je aspirín vhodný v malých dávkach (trombo ACC, kardiomagnyl), tiklid, ale warfarín, klopidogrel sa môže predpísať pod neustálou kontrolou zrážania krvi. Normalizácia mikrocirkulácie je podporovaná zvonmi, pentoxifylínom, čo je indikované u starších pacientov s bežnými formami aterosklerózy.

Symptomatická liečba

Symptomatická liečba je zameraná na elimináciu jednotlivých klinických prejavov patológie. Depresia a emočné poruchy sú bežnými príznakmi DEP, pri ktorých sa používajú trankvilizéry a sedatíva: valerián, matka, relanium, fenazepam atď. A psychoterapeut musí predpisovať tieto lieky. Keď depresia vykazuje antidepresíva (Prozac, melipramín).

Pohybové poruchy vyžadujú fyzickú terapiu a masáž, zatiaľ čo závraty sú predpísané betaserk, cavinton, sermion. Znaky zhoršenej inteligencie, pamäte, pozornosti sú korigované pomocou vyššie uvedených nootropík a neuroprotektorov.

Chirurgická liečba

Pri závažnom progresívnom priebehu DEP, keď stupeň vazokonstrikcie mozgu dosiahne 70% alebo viac, v prípadoch, keď pacient už trpel akútnymi formami porúch krvného toku v mozgu, je možné vykonať chirurgické operácie, ako je endarterektómia, stentovanie a anastomóza.

Prognóza diagnózy DEP

Dyscirkulatívna encefalopatia je počet ochorení, ktoré spôsobujú ochorenie, a preto môže byť určitá kategória pacientov zakázaná. Samozrejme, v počiatočnom štádiu poškodenia mozgu, keď je farmakologická liečba účinná a nie je potrebné meniť pracovnú činnosť, nie je dovolené postihnutie, pretože táto choroba neobmedzuje životnú aktivitu.

Súčasná ťažká encefalopatia a navyše vaskulárna demencia ako extrémne prejavy mozgovej ischémie vyžadujú, aby bol pacient uznaný ako zdravotne postihnutý, pretože nie je schopný plniť pracovné povinnosti a v niektorých prípadoch potrebuje starostlivosť a pomoc v každodennom živote. Otázku pridelenia konkrétnej skupiny zdravotného postihnutia rozhoduje odborná komisia lekárov rôznych špecializácií na základe stupňa porušovania pracovných zručností a samoobsluhy.

Prognóza pre DEP je vážna, ale nie beznádejná.

Včasná detekcia patológie a včasná liečba s 1 a 2 stupňom poškodenia mozgovej funkcie môže žiť viac ako dvanásť rokov, čo sa nedá povedať o ťažkej vaskulárnej demencii.

Prognóza sa výrazne zhoršuje, ak pacient s DEP má časté hypertenzné krízy a akútne prejavy porúch krvného obehu mozgu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Rušivá nádoba po ruke spôsobuje a ošetruje Roztrhané plavidlo po ruke čo robiť

Keď plavidlá prasknú, nemožno ich vôbec všimnúť, ak prasknú na mieste, ktoré je skryté pred očami. Samozrejme, teraz nehovoríme o takých extrémnych prípadoch, ako je aneuryzma alebo mŕtvica.

Mŕtvica - Liečba a zotavenie po mozgovej príhode doma

Ľudové lieky na prevenciu mŕtvice.Borovicové kužele z mŕtvice.
Borovicové kužele sú účinným ľudovým prostriedkom na prevenciu a liečbu mŕtvice. Zhromažďujú veľa liečebných látok a chránia ich v sebe.

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

tachykardia

Tachykardia je typ arytmie charakterizovanej srdcovou frekvenciou viac ako 90 úderov za minútu. Pri narastajúcom fyzickom alebo emočnom strese sa zvažuje variant normálnej tachykardie. Patologická tachykardia je dôsledkom ochorení kardiovaskulárnych alebo iných systémov.

Ako vyčistiť cievy z cholesterolu

Lekári hovoria: poškodený metabolizmus tukov a cholesterolové plaky - nepriateľom číslo 1 pre zdravie srdca a krvných ciev. Podľa štatistík z 30 až 45% osôb, ktoré sa zúčastnili prieskumu vo veku nad 50 rokov, mali vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Ochorenie srdca

iserdceStupne prolapsu mitrálnej chlopnePrakticky každý si spomína na priebeh anatómie - mitrálna chlopňa je pohodlne umiestnená medzi ľavými orgánmi - komorou a átriom. Prolaps v tomto prípade sa nazýva nič viac ako prah srdca, ku ktorému dochádza v prípade deformácie ventilových letákov.