Z tohto článku sa dozviete, čo je dyscirkulatívna encefalopatia, ktoré choroby vedú k jej vývoju. Aké metódy sa používajú na stanovenie diagnózy. Liečba tejto choroby a starostlivosti o pacienta.

Dyscirkulatívna encefalopatia (skrátená ako DE) je porucha mozgu, ktorá sa vyvíja v dôsledku difúzneho poškodenia jej tkanív v dôsledku chronickej nedostatočnosti dodávania cerebrálnej krvi (to znamená v cievach mozgu).

Pri chronickej nedostatočnosti dodávania krvi do mozgového tkaniva trvale dochádza k nedostatku kyslíka a živín dodávaných krvou. Zvyčajne je DE spôsobené rozsiahlou léziou malých krvných ciev, preto dôjde k celistvej dysfunkcii v celom mozgu.

Je takmer nemožné eliminovať patologické zmeny malých mozgových ciev a následky dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka a živín. DE je pomaly progresívna choroba, ktorá v ťažkých prípadoch vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu, sebadôverovaniu a sociálnym zručnostiam.

Problém DE sa zaoberá neurológmi a psychiatrami.

dôvody

Príčiny DE spájajú ich škodlivé účinky na mozgové cievy. K nim patria:

 • ateroskleróza mozgu;
 • hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • kardiovaskulárne ochorenia s príznakmi chronického zlyhania obehu;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • arteriálna hypotenzia.

Všetky tieto ochorenia vedú k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu v dôsledku zníženého prietoku krvi alebo zhoršených cievnych stien. Kvôli chronickému nedostatku kyslíka a živín dochádza k difúznej smrti mozgových buniek a jej atrofii.

Keď sú malé mozgové cievy úplne zablokované aterosklerotickými plakmi, u pacientov dochádza k niekoľkým malým mŕtvicím, ktoré nespôsobujú žiadne viditeľné príznaky. Takíto ľudia však zvyšujú riziko dyscirkulatívnej encefalopatie.

príznaky

Hlavné príznaky DE sa dajú rozdeliť na kognitívne a neurologické poruchy. Okrem týchto príznakov majú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou emocionálne poruchy, ktoré sa prejavujú náhlymi náladami nálady, nerozumným plačom alebo smiechom, inertnosťou, stratou záujmu o podmienky prostredia.

Kognitívne poruchy

Kognitívne poruchy sú zhoršenie duševných schopností, ktoré ovplyvňujú najmä pamäť, myslenie, schopnosť učiť sa, riešiť každodenné problémy a vnímať nové informácie.

Skoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE:

 1. Pomalé myslenie.
 2. Ťažkosti s plánovaním svojich akcií.
 3. Problémy s porozumením.
 4. Problémy sústredenia.
 5. Zmeny správania alebo nálady.
 6. Problémy s krátkodobou pamäťou a rečou.

V začiatočných štádiách DE sa tieto príznaky môžu sotva pozorovať, niekedy sa používajú na príznaky inej choroby - napríklad depresie. Avšak ich prítomnosť naznačuje, že osoba má určitý stupeň poškodenia mozgu a že potrebuje liečbu.

V priebehu času sa zhoršuje klinický obraz kognitívnej poruchy. Progresia ochorenia sa rozvíja pomaly, hoci u niektorých pacientov sa môže vyskytnúť pomerne rýchlo, počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Neskoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE zahŕňajú:

 • Výrazné spomalenie myslenia.
 • Dezorientácia v čase a mieste.
 • Strata pamäti a výrazné ťažkosti s koncentráciou.
 • Ťažkosti pri hľadaní správnych slov.
 • Ťažké zmeny osobnosti - napríklad agresivita.
 • Depresia, zmeny nálady, nedostatok záujmu alebo nadšenie.
 • Zvyšovanie náročnosti pri vykonávaní každodenných úloh.

Neurologické poruchy

Okrem kognitívneho poškodenia sa u pacientov s ťažkým vývojovým faktorom vyskytujú neurologické príznaky, ktoré zahŕňajú:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • nestabilita pri chôdzi, poruchy chôdze;
 • slabá koordinácia pohybov;
 • pomalý pohyb;
 • tremor končatín;
 • problémy s rečou a prehĺtaním;
 • strata kontroly močenia a defekácie.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy dyscirkulatívnej encefalopatie lekári vyšetrujú pacienta alebo jeho príbuzných o rušivých symptómoch, zistia prítomnosť ochorení, ktoré môžu viesť k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu. Potom sa všeobecné a neurologické vyšetrenie vrátane identifikačných šľachových reflexov, svalového napätia a sily, citlivosti, koordináciu a rovnováhu.

Na potvrdenie použitej diagnózy laboratórne a inštrumentálne vyšetrenie, hodnotenie kognitívneho poškodenia.

Laboratórne testy

Pomocou laboratórnych testov sa snažíme objasniť príčiny vývoja DE. Ak to chcete urobiť, určite:

 1. Kompletný krvný obraz s leukocytovou formulou.
 2. Indikátory zrážania krvi (koagulogram).
 3. Lipidový profil (hladina rôznych typov cholesterolu).
 4. Hladina glukózy v krvi.
 5. Hladiny hormónov štítnej žľazy.

Inštrumentálne vyšetrenie

Účelom inštrumentálneho vyšetrenia na DE je vizualizácia poškodenia krvných ciev a mozgového tkaniva, ako aj identifikácia príčin tejto choroby.

Hlavné vyšetrenia na získanie obrazu mozgového tkaniva:

 • Počítačová tomografia (CT) je bezbolestné vyšetrenie, v priebehu ktorého sa vykonáva veľký počet röntgenových lúčov v rôznych uhloch. Potom počítač pomocou získaných informácií vytvorí detailný obraz o mozgu. CT poskytuje informácie o štruktúre mozgu, môže detekovať vrecká mŕtvice a drobné ťahy, zmien ciev a nádorov. Niekedy podrobnejšie vizualizácie a zvýšiť diagnostickú hodnotu prieskumu pacienta vykonaná CT s kontrastom, pri ktorom sa to rentgenkontrastní liečivo podáva intravenózne.

 • Magnetická rezonancia (MRI) je metóda, ktorá využíva rádiové vlny a silné magnetické polia na vizualizáciu mozgu. Toto vyšetrenie trvá dlhšie ako CT, ale je úplne bezbolestné. Pomocou MRI môžete získať podrobnejšie informácie o úderoch, mikroskopoch a patológii mozgových ciev.
 • S DE taktiež vykoná niekoľko ďalších prieskumov:

  1. Ultrasonografia karotickej artérie je vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť aterosklerózu alebo štrukturálne zmeny z hlavných ciev dodávajúcich mozog vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami.
  2. Elektroencefalografia - spôsob zaznamenávania elektrickej aktivity mozgu.
  3. Oftalmoskopia - vyšetrenie fundusu, na ktorom sa nachádzajú krvné cievy. Ak má človek lézie mozgových artérií, najčastejšie postihuje stav sietnicových ciev.
  4. Elektrokardiografia je metóda zaznamenávania elektrickej aktivity srdca, ktorá sa môže použiť na zistenie mnohých jej chorôb, ktoré vedú k zlyhaniu srdca - napríklad arytmiám.

  Hodnotenie kognitívnych funkcií

  Hlavným problémom u pacientov s ED a blízkymi osobami je kognitívne poruchy. Na posúdenie kognitívnych funkcií existuje veľa špeciálnych neuropsychologických testov, ktoré sú určené na posúdenie schopnosti pacienta:

  • hovoriť, písať, rozumieť ústnej a písanej reči;
  • práce s číslami;
  • vnímať a pamätať informácie;
  • vypracovať akčný plán;
  • efektívne reagovať na hypotetické situácie.

  liečba

  Liečba dyscyrkulatívnej encefalopatie je zameraná na zastavenie alebo spomalenie progresie poškodenia mozgu, prevenciu vzniku mozgových príhod a na liečenie chorôb, ktoré vedú k nedostatočnej mozgovej cirkulácii.

  Zvyčajne terapeutický plán zahŕňa zmeny životného štýlu:

  • Zdravé jedlo.
  • Normalizácia hmotnosti.
  • Ukončenie fajčenia a konzumácia alkoholu.
  • Fyzická aktivita

  Liečba DE sa uskutočňuje v nasledujúcich oblastiach:

  1. Antihypertenzívna liečba zameraná na normalizáciu krvného tlaku. Udržanie normálnych hladín krvného tlaku môže pomôcť zabrániť alebo spomaliť progresiu TE. Vo väčšine prípadov, je prítomnosť chronických cerebrovaskulárna insuficiencie lekári odporučiť použitie prípravkov, ktoré patria do skupiny inhibítorov konvertujúceho enzýmu angiotenzín (ramipril, perindopril) alebo angiotenzín (kandesartan, losartan) receptoru, ako sa predpokladá, že majú ochranné vlastnosti s ohľadom na mozgu, krvné cievy, srdca a obličiek. Ak sa pre reguláciu krvného tlaku týchto liekov nestačí, sú kombinované s inými liekmi - diuretikami (indapamid, hydrochlorotiazid), beta-blokátory (bisoprolol, nebivolol) blokátora kalciových kanálov (amlodipín, felodipín). Len lekár môže predpisovať lieky vhodné pre pacienta s DE.
  2. Znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Keďže mozgová ateroskleróza je ďalšou hlavnou príčinou ED, lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú často predpísané pacientom s touto chorobou. Najčastejšie sa používajú statíny (atorvastatín, rosuvastatín), ktoré okrem zníženia hladiny cholesterolu zlepšujú stav vnútornej vrstvy krvných ciev (endotel), znižujú viskozitu krvi, zastavujú alebo spomaľujú progresiu aterosklerózy a majú antioxidačný účinok.
  3. Antidoštičková terapia. Jednou zo základných zložiek liečebného plánu pre DE. Antitrombotické činidlá ovplyvňujú krvné doštičky, ktoré zabraňujú ich spojeniu (agregácii), čím sa zlepšuje cerebrálna cirkulácia. Aspirín sa najčastejšie predpisuje v nízkych dávkach.

  Tieto tri oblasti farmakoterapie pre dyscirkulatívnu encefalopatiu uznávajú takmer všetci lekári. Navyše mnohí neurológovia odporúčajú používať tieto typy liečby:

  • Antioxidačná liečba - metóda liečby založená na predpoklade výhod liečiv, ktoré potláčajú škodlivé účinky voľných radikálov. Patrí k nim vitamín E, kyselina askorbová, actovegin, mexidol.
  • Používanie kombinovaných účinkov liekov. Predpokladá sa, že tieto nástroje normalizujú krvnú zrážanlivosť, prietok krvi malými mozgovými cievami, venózny výtok z mozgu a tiež antioxidačné, angioprotektívne a neuroprotektívne vlastnosti. Najčastejšie neurológovia predpisujú vinpocetín, pentoxifylín, piracetam, cinnarizín.
  • Metabolická liečba. Mnohí lekári sa domnievajú, že zlepšenie metabolizmu v mozgových bunkách je neoddeliteľnou súčasťou liečby dyscirkulatívnej encefalopatie. Najčastejšie predpisované cerebrolyzín, kortexín, glycín.
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií. Na účely liečby porúch pamäti, myslenia, úsudku a plánovania akcií sa najčastejšie predpisujú lieky, ktoré zvyšujú úroveň neurotransmiterov. Medzi ne patrí donepezil, galantamín, memantín.

  U väčšiny pacientov nie je možné úplne eliminovať dyscirkulatívnu encefalopatiu pomocou farmakoterapie. Dobrým výsledkom liečby je zastavenie alebo spomalenie progresie ochorenia a kognitívneho poškodenia.

  Uľahčuje život pacientom s ťažkou dyscirkulatívnou encefalopatiou

  Existuje mnoho rôznych metód, ktoré môžu byť použité na zjednodušenie každodenného života u pacientov s ťažkou DE. Patria medzi ne:

  • Pracovná terapia - identifikovať problémy v každodennom živote, ktoré môžu zahŕňať obliekanie alebo umývanie, a ich riešenia.
  • Speech therapy - pomáha eliminovať problémy s komunikáciou.
  • Fyzikálna terapia - je užitočná na odstránenie problémov s pohybmi.
  • Psychoterapia - zlepšiť pamäť, mentálne schopnosti, sociálnu interakciu.
  • Zmeny v domácnosti - napríklad dobré osvetlenie vo všetkých izbách, odstránenie klzkých miest a kobercov, pridanie zábradlí a zábradlí, vytváranie komfortných podmienok, nekĺzavá obuv.

  U pacientov s DE sa môže vyskytnúť zhoršenie a úzkosť v akýchkoľvek nových podmienkach (napríklad pri hospitalizácii), pri vystavení nadmernému hluku, pri vystavení veľkým davom cudzincov, v prípade potreby pri vykonávaní zložitých úloh.

  Starostlivosť o pacienta s ťažkou formou DE je fyzicky a psychologicky vyčerpávajúci proces. Ten, kto to robí, môže cítiť hnev, hnev, vinu, sklamanie, zúfalstvo a smútok. Preto je veľmi dôležité venovať väčšiu pozornosť vášmu zdraviu, uvoľniť sa, uspokojiť svoje potreby tak pre ľudí, ktorí sa starajú o pacientov s ED, tak aj pre samotných pacientov.

  výhľad

  Prognóza závisí od štádia a príčiny tejto choroby. Dyscyrkulatívna encefalopatia mozgu je prakticky nepoddajná k úplnému vyliečeniu. Cieľom terapie je spomaliť alebo pozastaviť progresiu kognitívnych porúch a neurologických symptómov.

  DE zvyšuje úmrtnosť, riziko úrazu v dôsledku pádu.

  Dyscirkulatívna encefalopatia mozgu - príčiny, symptómy, diagnóza a štandardy liečby

  Chronické poškodenie nervového tkaniva v mozgu, ktoré neustále prebieha, sa nazýva cievna (obehová) encefalopatia. Medzi všetkými chorobami neurologického profilu patrí medzi prvé na svete z hľadiska frekvencie diagnostiky. Dyscyrkulatívna encefalopatia, v závislosti od závažnosti príznakov, sa rozdelí na tri stupne, z ktorých každý zodpovedá určitým znakom.

  Čo je dyscirkulatívna encefalopatia

  DEP je syndróm lézie mozgu, ktorý môže postupom času prebiehať. Cievna encefalopatia (kód ICD-10 I 67) vedie k štrukturálnym zmenám v mozgovom tkanive, čo ovplyvňuje kvalitu orgánových funkcií. Táto choroba má tri stupne, niekoľko typov a inú prognózu na obnovenie každej z týchto fáz. Ak sa nelieči, ochorenie vedie nedávno zdravú osobu k demencii a absolútnu neschopnosť spoločenského života.

  dôvody

  Cievna encefalopatia sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia cerebrálneho obehu, ku ktorému dochádza buď v žilách alebo vo veľkých cievach mozgu. Medzi príčiny encefalopatie lekári rozlišujú nasledovné:

  • arteriálna hypertenzia;
  • ateroskleróza mozgu;
  • vaskulitída mozgu;
  • alkoholizmus;
  • chronická ischémia;
  • neurocirkulatívna (vegetovaskulárna) dystonia;
  • osteochondróza krčnej chrbtice;
  • dlhodobé emočné poruchy.

  príznaky

  Každý z etáp dyscirkulatívnej (vaskulárnej) encefalopatie naznačuje vlastné charakteristické príznaky ochorenia. Je však možné identifikovať a spoločné príznaky DEP, ktoré sú prítomné v rôznych stupňoch závažnosti s progresiou ochorenia:

  • závraty, bolesti hlavy;
  • porucha pozornosti;
  • kognitívne poruchy;
  • strata výkonu;
  • depresie;
  • kognitívne poruchy;
  • odmietanie sociálnej adaptácie;
  • postupná strata nezávislosti.

  Pánové príznaky dyscirkulatívnej encefalopatie

  Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať neuropatologa, ktorý vás prevedie na ďalšie vyšetrenie inštrumentom. Počas prechodu MRI môže lekár predpokladať prítomnosť dyscyrkulatívnych zmien v špecifických MR - znakoch:

  • vaskulárne hypotenzné inklúzie;
  • známky hydrocefalu;
  • prítomnosť kalcifikácií (aterosklerotické pláty);
  • kontrakcie alebo zablokovania vertebrálnych, bazilárnych, karotidových ciev.

  CT značky

  Počítačová tomografia pomáha určiť rozsah poškodenia mozgu. Patologické zmeny orgánu v CT vyšetrení vyzerajú ako záplaty s nízkou hustotou. Môžu to byť následky mozgového infarktu (neúplného typu), ohniská ischemického poškodenia, cysty post-urážky. Skúška CT sa vykoná na vyvrátenie alebo potvrdenie diagnostiky DEP. Kritériá potvrdzujúce prítomnosť patológie:

  • dilatácia komôr mozgu a subarachnoidného priestoru;
  • fenomén "leukoarezeoz" v subkortikálnej a periventrikulárnej vrstve;
  • lézie v sivom a bielom medulle, ktoré sú reprezentované post-ischemickými cystami a lakunárnymi mŕtvicami.

  Druhy ochorení

  V závislosti od príčiny ochorenia existuje niekoľko typov cerebrovaskulárnej nedostatočnosti:

  • venózna encefalopatia (zhoršenie venózneho odtoku krvi);
  • hypertenzná angioencefalopatia (poškodenie subkortikálnych štruktúr a bielej hmoty);
  • dyscirkulatívna leukoencefalopatia mozgu (difúzna vaskulárna lézia na pozadí pretrvávajúcej arteriálnej hypertenzie);
  • aterosklerotická encefalopatia (porušenie priechodnosti tepien na pozadí aterosklerózy);
  • encefalopatia zmiešaného pôvodu.

  štádium

  Existujú tri štádia cievnej encefalopatie:

  1. Klasifikácia DEP 1 zahŕňa malé mozgové lézie, ktoré sa ľahko zamieňajú so symptómami iných ochorení. Pri stanovení diagnózy v tejto fáze je možné dosiahnuť trvalú remisiu. Prvý stupeň je vyjadrený nasledujúcimi príznakmi: hluk v hlave, závraty, poruchy spánku, nestabilita pri chôdzi.
  2. DEP 2 stupeň je charakterizovaný pokusmi pacienta obviňovať iných ľudí za ich zlyhanie, ale tentoraz to často predchádza čas ťažkého sebaovládania. Druhým štádiom dyscirkulatívnych zmien v mozgu sú nasledovné symptómy: silná strata pamäti, zhoršená kontrola účinkov, depresia, záchvaty, kŕče, podráždenosť. Aj keď tento stupeň diskurzného stavu znamená existenciu zdravotného postihnutia, pacient si stále zachováva schopnosť slúžiť.
  3. Grad DEP 3 (dekompenzácia) je prechod patológie na formu vaskulárnej demencie, keď má pacient ťažkú ​​demenciu. Tretia etapa predpokladá, že pacient má močovú inkontinenciu, parkinsonizmus, dezinhibíciu, poruchy koordinátora. Osoba je úplne závislá od ostatných, potrebuje neustálu starostlivosť a starostlivosť.

  diagnostika

  Okrem CT a MRI mozgu doktor potvrdzuje diagnózu DEP vizualizáciou neurologických prejavov ochorenia a štúdiom neuropsychiatrického vyšetrenia pacienta. Bola zohľadnená miera dyscirkulatívnych zmien zistených počas REG (štúdium mozgových ciev), ako aj zaznamenaná s ultrazvukom Dopplera a pri analýze krvi pacienta. Na základe všetkých údajov sa zostavuje celkový obraz encefalopatie, stanovuje sa jej štádium, určuje sa stratégia liečby.

  Liečba cerebrálnej dyscirkulatívnej encefalopatie

  Liečba pacientov s DEP zahŕňa opatrenia zamerané na korekciu vaskulárnej patológie mozgu, prevenciu relapsu, zlepšenie krvného obehu a normalizáciu poškodenia mozgovej funkcie. Základné princípy komplexnej liečby:

  • úbytok hmotnosti;
  • vyhnúť sa príjmu nasýtených tukov;
  • obmedzenie používania soli na 4 g / deň;
  • vymenovanie pravidelnej fyzickej aktivity;
  • odmietnutie alkoholu, fajčenie.

  Štandardy ošetrenia

  S neúčinnosťou korekcie životného štýlu stanovuje štandardná liečba v neurológii predpisovanie liekov, ktoré znižujú krvný tlak, potláčajú prejavy aterosklerózy a lieky, ktoré postihujú neuróny mozgu. Keď liečba liekom nepomôže eliminovať alebo spomaliť vývoj encefalopatie, operácia sa vykonáva na stenách veľkých mozgových ciev.

  Liečba liečiv

  Vzhľadom na obtiažnosť diagnostiky, liečba cievnej encefalopatie často začína druhou fázou, keď nie je pochybnosti o kognitívnej poruche. Na účely patogenetickej liečby dyscirkulatívnych zmien v mozgu sú priradené lieky, ktoré patria do rôznych skupín:

  1. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín. U pacientov s hypertenziou, cukrovkou, aterosklerózou renálnych artérií, srdcovým zlyhaním.
  2. Beta-blokátory. Tieto lieky znižujú krvný tlak, pomáhajú obnoviť funkciu srdca.
  3. Antagonisty vápnika. Pre hypotenzný účinok prispieva k normalizácii srdcového rytmu. Starší pacienti odstraňujú kognitívne poruchy a poruchy pohybov.
  4. Diuretiká. Zavolá sa znížiť krvný tlak znížením objemu cirkulujúcej krvi a odstránením nadbytočnej tekutiny.

  vazodilatanciá

  Použitie vazodilatátorov pomáha zlepšiť funkciu nervového tkaniva mozgu, odstrániť cerebrálny angiospazmus. Najlepšie drogy svojho druhu:

  1. CAVINTON. Znižuje zvýšenú viskozitu krvi, zvyšuje duševnú aktivitu, má antioxidačný účinok. Pri dyscirkulatívnej patológii mozgu sa používa 15-30 mg / deň. Terapeutický účinok sa vyvíja v priebehu 5 až 7 dní. Priebeh liečby je 1-3 mesiace. Ak prekročíte dávku, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky: tachykardia, znížený krvný tlak, závrat, poruchy spánku.
  2. Vazobral. Kombinované lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh. Prideľujte za neprítomnosti aterosklerózy a vaskulárneho kŕče v dôsledku hypertenznej krízy. Tablety sa užívajú perorálne počas jedál 1 kus 2-krát denne. Trvanie liečby je 2-3 mesiace. Pri nesprávnej dávke sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesť hlavy a alergické prejavy.

  Nootropika a neuroprotektory

  Nie je možné liečiť pacienta s vaskulárnou encefalopatiou bez liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus v nervových tkanivách. Patria medzi ne:

  1. Piracetam. Zlepšuje syntézu dopamínu v mozgu, zvyšuje obsah norepinefrínu. Aplikujte tabletu v dennej dávke 800 mg trikrát pred jedlom, aby ste zlepšili stav alebo iné pokyny ošetrujúceho lekára. Piracetam nie je predpísaný na akútne zlyhanie obličiek, diabetes mellitus alebo v prítomnosti alergických reakcií uvedených v histórii.
  2. Nootropil. Má pozitívny vplyv na metabolické procesy v mozgu, zlepšuje svoju integračnú aktivitu. Dávkovací režim pre dospelých - 30-60 mg / kg telesnej hmotnosti v 2 až 4 dávkach / deň. Trvanie liečby je 6-8 týždňov. Liek je kontraindikovaný pri závažnom zlyhaní obličiek, hemoragickej mŕtvici, precitlivenosti na zložky.

  Chirurgická liečba

  Ak stupeň zúženosti mozgových ciev dosiahne viac ako 70% alebo ak pacient už trpel akútnymi formami diskillárnej (vaskulárnej) encefalopatie, je predpísaná chirurgická liečba. Existuje niekoľko typov operácií:

  1. Endarterektomie. Rekonštrukčná chirurgia, ktorej účelom je obnoviť tok krvi postihnutou cievou.
  2. Stentu. Intervencia sa vykonáva na inštaláciu špeciálneho rámu (stentu) na obnovenie lumenu tepny.
  3. Prekryvné anastomózy. Podstatou operácie je implantácia temporálnej artérie do kortikálnej vetvy mozgovej cievy.

  Ľudové opravné prostriedky

  V počiatočnom štádiu vývoja dyscirkulatívnych zmien v mozgu môžu byť tieto ľudové receptúry účinné:

  1. Infúzny psík. Znižuje priepustnosť kapilár, zlepšuje cerebrálny obeh. Suché ovocie (2 lyžice L.) Mali by byť drvené, vylejte vriacej vode (500 ml), nechajte 20-30 minút. Ďalej musíte piť namiesto čaju 2-3 krát denne počas liečby.
  2. Infúzia kvetov ďateliny. Zbavte sa hluku v hlave. Na varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. l. suroviny nalejte 300 ml vriacej vody, nechajte 1 hodinu. Vezmite si počas dňa 3-4 krát pol hodiny pred jedlom. Infúzia sa má opiť počas exacerbácie príznakov.

  výhľad

  Pri pomalom súčasnom ochorení je prognóza priaznivejšia ako pri rýchlo sa rozvíjajúcom ochorení. Čím starší je pacient, tým výraznejšie sú príznaky vaskulárnej encefalopatie. Dlhý čas môže byť priebeh ochorenia zastavený iba v prvej fáze vývoja dyscyrkulatívnych zmien v mozgu. Druhý stupeň ochorenia tiež často umožňuje dosiahnuť remisiu. Najzávažnejšou prognózou je tretia etapa encefalopatie. Pacient nie je úplne zotavený a terapia je zameraná na symptomatickú liečbu.

  prevencia

  Aby sa zabránilo vývoju dyscirkulatívnej patológie mozgu do posledného štádia, je nevyhnutné prijať opatrenia na jeho vyliečenie ihneď po diagnostikovaní. Prevencia zahŕňa:

  • udržiavanie zdravého životného štýlu;
  • podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára;
  • dodržiavanie správnej výživy;
  • pravidelné cvičenie;
  • vyhnúť sa stresovým situáciám;
  • lekárske vyšetrenie raz za šesť mesiacov.

  video

  Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry. V závislosti od závažnosti týchto prejavov je dyscirkulatívna encefalopatia rozdelená do troch etáp. Zoznam vyšetrení vykonaných s dyscirkulatívnou encefalopatiou zahŕňa oftalmoskopiu, EEG, REG, Echo EG, UZGD a duplexné vyšetrenie mozgových ciev, MRI mozgu. Dyscirkulatívna encefalopatia sa lieči individuálne zvolenou kombináciou antihypertenzív, vaskulárnych, protidoštičkových, neuroprotektivnych a iných liekov.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je rozšírená choroba v neurológii. Podľa štatistík približne 5-6% ruskej populácie trpí dyscirkulatívnou encefalopatiou. Spolu s akútnymi mŕtvicami, malformáciami a aneuryzmami mozgových ciev DEP odkazuje na vaskulárnu neurologickú patológiu, ktorej štruktúra sa najprv z hľadiska frekvencie výskytu vyskytuje.

  Tradične sa dyscirkulatívna encefalopatia považuje za prevažne staršiu chorobu. Všeobecná tendencia k "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení je tiež zaznamenaná vo vzťahu k DEP. Spolu s angínou, infarktom myokardu, mozgovou mozgovou príhodou, dyscirkulatívnou encefalopatiou sa čoraz viac pozoruje u ľudí mladších ako 40 rokov.

  Príčiny dyscirkulatívnej encefalopatie

  Základom vývoja DEP je chronická cerebrálna ischémia, ktorá je dôsledkom rôznych vaskulárnych ochorení. V približne 60% prípadov je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená aterosklerózou, konkrétne aterosklerotickými zmenami v stenách mozgových ciev. Druhý najčastejšou príčinou DEP sa chronickou hypertenziu, ktorá je pozorovaná u hypertenzia, chronickej glomerulonefritídy, polycystické ochorenie obličiek, feochromocytóm, Cushingov choroba a ďalšie. Hypertenzia encefalopatie sa vyvíja ako výsledok spastických stavov mozgových ciev, čo vedie k vyčerpaniu prietoku krvi mozgom.

  Medzi dôvody, pre ktoré existuje dyscirkulatívna encefalopatia, sa rozlišuje patológia vertebrálnych artérií, ktorá poskytuje až 30% cerebrálnej cirkulácie. Klinika syndrómu vertebrálnej artérie zahŕňa aj prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie vo vertebro-bazilickej bazéne mozgu. Spôsobuje nedostatočné prietok krvi v vertebrálnych tepien, čo vedie k DEP môže byť: osteochondróze krčnej chrbtice nestability dysplastických povahu alebo zotavuje zo zranenia chrbtice, Kimerli anomálií vady vertebrálnou tepny.

  Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí diabetes mellitus, najmä v prípadoch, keď nie je možné udržiavať hladiny cukru v krvi na úrovni hornej hranice normálu. Diabetická makroangiopatia vedie k nástupu symptómov DEP v takýchto prípadoch. Medzi iné príčinných faktorov cievne encefalopatia možno nazvať traumatické poškodenie mozgu, systémová vaskulitída, dedičné angiopatia, arytmia, pretrvávajúce alebo časté hypotenzia.

  Mechanizmus vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

  Etiologické faktory DEP spôsobujú takým spôsobom alebo iným spôsobom poškodenie cerebrálnej cirkulácie a teda hypoxia a narušenie trofizmu mozgových buniek. V dôsledku toho dochádza k úmrtiu mozgových buniek pri tvorbe oblastí zriedenia mozgového tkaniva (leucoteróza) alebo viacerých malých ohniskov takzvaných "tichých infarktov".

  Biela hmota hlbších častí mozgu a subkortikálne štruktúry sú najzraniteľnejšie pri chronických poruchách cerebrálneho obehu. Je to spôsobené ich umiestnením na okraji vertebrobasilárnych a karotických povodí. Chronická ischémia hlbokých častí mozgu vedie k rozpadu spojení medzi subkortikálnymi gangliami a mozgovou kôrou, známymi ako "separačný fenomén". Podľa moderného poňatie je "fenomén separácia" je hlavnou patogenetické mechanizmy vaskulárnej encefalopatie a určuje jeho hlavné klinické príznaky: kognitívne poruchy, emocionálne sféry a motorické funkcie. Je príznačné, encefalopatia na začiatku jeho priebehu prejavujú funkčné poruchy, ktoré, ak je správna liečba môže byť nosené reverzibilná, a potom postupne vytvorené pretrvávajúce neurologický deficit, čo často vedie k postihnutiu pacienta.

  Treba poznamenať, že v približne polovici prípadov sa dyscirkulatívna encefalopatia vyskytuje v kombinácii s neurodegeneratívnymi procesmi v mozgu. Je to spôsobené spoločnými faktormi vedúcimi k rozvoju vaskulárnych ochorení mozgu a degeneratívnych zmien mozgového tkaniva.

  Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Podľa etiológie dyscirkulatívnej encefalopatie je rozdelená na hypertenznú, aterosklerotickú, žilovú a zmiešanú. Prirodzeným prietokom sa rozlišuje pomaly progresívna (klasická), remittentná a rýchlo progresívna (cvalová) dyscirkulatívna encefalopatia.

  V závislosti od závažnosti klinických prejavov sa dyscirkulatívna encefalopatia rozdeľuje na jednotlivé stupne. Dyscyrkulatívna encefalopatia I. stupňa sa vyznačuje subjektivitou väčšiny prejavov, miernym kognitívnym poškodením a nedostatkom zmien v neurologickom stave. Dyscyrkulatívna encefalopatia II. Štádia je charakterizovaná zjavnými kognitívnymi a motorickými poruchami, zhoršením porúch emocionálnej sféry. Dyscyrkulatívna encefalopatia štádium III je v podstate vaskulárna demencia s rôznou závažnosťou, sprevádzaná rôznymi motorickými a duševnými poruchami.

  Počiatočné prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

  Je charakteristický jemný a postupný nástup dyscirkulatívnej encefalopatie. V počiatočnom štádiu DEP, emocionálne poruchy môžu prísť do popredia. Približne 65% pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou má depresiu. Charakteristickým rysom vaskulárnej depresie je to, že pacienti nie sú ochotní sťažovať sa na nízku náladu a depresiu. Častejšie, podobne ako u pacientov s hypochondriakou neurózou, pacienti s DEP sú pripevnení na rôzne nepríjemné pocity somatickej povahy. Encefalopatia sa vyskytuje v týchto prípadoch sa sťažností na bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zvonenie alebo hučanie v ušiach, bolesť v rôznych orgánoch a iných výrazov, ktoré nie sú celkom fit do existujúcej klinike pacienta somatické patológie. Na rozdiel od depresívnej neurózy, depresia v dyscirkulatívnej encefalopatii sa vyskytuje na pozadí malej traumatickej situácie alebo bez akéhokoľvek dôvodu, zle podlieha lekárskej liečbe antidepresívami a psychoterapiou.

  Encefalopatia počiatočnej fáze môže byť vyjadrený zvýšenou emočná labilita, podráždenosť, výkyvy nálady, neovládateľného plače prípady nevýznamné príležitosti napadá agresívny postoj voči ostatným. Takéto prejavy spolu s pacientovými sťažnosťami na únavu, poruchy spánku, bolesti hlavy, zmätenosť a počiatočnú dyscirkulačnú encefalopatiu sú podobné neurastenii. Avšak pre dyscirkulatívnu encefalopatiu je typická kombinácia týchto symptómov so známkami narušených kognitívnych funkcií.

  V 90% prípadov sa kognitívne poškodenie prejavuje vo veľmi počiatočných štádiách vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie. Patria medzi ne: zhoršená schopnosť sústrediť sa, poruchy pamäti, ťažkosti pri organizovaní alebo plánovaní akejkoľvek činnosti, spomalenie v myslení, únava po mentálnej námahe. Typické pre DEP je porušenie reprodukcie prijatých informácií pri zachovaní pamäti životných udalostí.

  Poruchy pohybu sprevádzajúce počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňajú hlavne ťažkosti so závratmi a určitú nestabilitu pri chôdzi. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť a vracanie, ale na rozdiel od skutočnej vestibulárnej ataxie sa ako vertigo objavujú iba pri chôdzi.

  Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie v štádiu II-III

  Dyscyrkulatívna encefalopatia štádia II-III je charakterizovaná nárastom kognitívnych a motorických porúch. Vyskytuje sa značné zhoršenie pamäte, nedostatok starostlivosti, intelektuálny úpadok, výrazné ťažkosti, keď je potrebné urobiť čokoľvek predtým duševnú prácu. Súčasne pacienti s DEP nie sú schopní primerane posúdiť svoj stav, nadhodnocovať výkonnosť a intelektuálne schopnosti. V priebehu času strácajú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou schopnosť zovšeobecňovať a rozvíjať program činnosti, začínajú sa zle orientovať v čase a na mieste. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sú zaznamenané výrazné poruchy myslenia a praxe, poruchy osobnosti a správania. Demencia sa vyvíja. Pacienti strácajú svoju schopnosť pracovať a pri hlbších neschopnostiach strácajú svoje zručnosti pri sebaobsluhe.

  Z porúch v emocionálnej sfére je dyscirkulatívna encefalopatia neskorších štádií najčastejšie sprevádzaná apatiou. Straty záujmu o predchádzajúce koníčky, nedostatok motivácie pre akékoľvek zamestnanie. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou v štádiu III sa môžu pacienti zúčastňovať na nejakej neproduktívnej aktivite a častejšie nič nerobia. Sú lhostejní voči sebe a okolnostiam okolo nich.

  Poškodenia motorov, ktoré sa v štádiu I dyscirkulatívnej encefalopatie ťažko zaznamenajú, sú následne zrejmé pre iných. Typické pre DEP sú pomalé chôdze v malých schodoch spolu s premiešaním kvôli skutočnosti, že pacient nemôže vytiahnuť nohu z podlahy. Takáto miešaná chôdza s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa nazývala "lyžiarskou chôdzou". Je charakteristické, že pri chôdzi sa pacient s DEP ťažko začne pohybovať dopredu a je tiež ťažké zastaviť. Tieto prejavy, rovnako ako chôdza samotného DEP pacienta, majú významnú podobnosť s klinikou Parkinsonovej choroby, na rozdiel od toho však nie sú sprevádzané pohybovými poruchami v ich rukách. V tomto ohľade klinici ako klinické prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie sa označujú lekárom ako "parkinsonizmus nižšieho tela" alebo "vaskulárny parkinsonizmus".

  V štádiu III DEP sa pozorujú príznaky orálneho automatizmu, vážne poruchy reči, tremor, paréza, pseudobulbarový syndróm, inkontinencia moču. Možno vzhľad epileptických záchvatov. Často dyscyrkulatívna encefalopatia v štádiu II-III je sprevádzaná pádmi pri chôdzi, najmä pri zastavení alebo otáčaní. Takéto pády môžu mať za následok zlomeniny končatín, najmä keď je DEP kombinovaná s osteoporózou.

  Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

  Nepochybne je dôležitá včasná detekcia príznakov dyscirkulatívnej encefalopatie, ktorá umožňuje včasné zahájenie cievnej terapie existujúcich porúch cerebrálnej cirkulácie. Na tento účel sa odporúča pravidelné vyšetrenie neurologu pre všetkých pacientov, u ktorých existuje riziko vzniku DEP: hypertenzívni pacienti, diabetici a osoby s aterosklerotickými zmenami. Okrem toho druhá skupina zahŕňa všetkých starších pacientov. Vzhľadom na to, že kognitívne poškodenie, ktoré sprevádza dyscirkulatívnu encefalopatiu počiatočných štádií, môže pacient a jeho rodina nevidieť, sú potrebné špeciálne diagnostické testy na ich zistenie. Napríklad, pacient je požiadaný, aby zopakoval slová, ktoré hovoril lekár, vytiahol ciferník so šípkami s vyznačeným časom a potom spomenul slová, ktoré opakoval po lekárovi.

  Ako súčasť diagnózy vaskulárnej encefalopatia usporiadali konzultáciu s oftalmológom oftalmoskopia a vymedzenie zorného poľa, EEG, Echo-EG a REG. Význam pri identifikácii porúch cievnych v hlave DEP UZDG a krčných ciev, obojstranné skenovanie a MPA mozgových ciev. Vedenie MRI mozgu pomáha odlíšiť discirculatory encefalopatia s mozgovou patológiu iného pôvodu: Alzheimerova choroba, roztrúsená encefalomyelitída, Creutzfeldt - Jakobova choroba. Najvýznamnejším rysom je detekcia vaskulárnej encefalopatia ložísk, "tichá" infarktov, zatiaľ čo známky atrofiou mozgu a leukoaraiosis častí môže byť tiež pozorovaný u neurodegeneratívnych ochorení.

  Diagnostické hľadanie príčinných faktorov vývoj cievneho encefalopatie zahŕňa kardiológ konzultácie, meranie krvného tlaku, koaguláciu, stanovenie cholesterolu a krvných lipoproteínov, analýzu krvného cukru. Ak je to nutné, pacienti s DEP pridelený konzultácie endokrinológa, denné monitorovanie krvného tlaku, konzultácie nefrológie, diagnostikovať arytmia - denné EKG a monitorovanie EKG.

  Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

  Najúčinnejšími proti dyscirkulatívnej encefalopatii je komplexná etiopatogenetická liečba. Mal by byť zameraný na kompenzáciu existujúceho kauzálneho ochorenia, zlepšenie mikrocirkulácie a cerebrálnej cirkulácie, ako aj na ochranu nervových buniek pred hypoxiou a ischémiou.

  Kauzálna liečba vaskulárne encefalopatie môžu obsahovať individuálny výber antihypertenzív a antidiabetík, antisklerotická diéta, a tak ďalej. Pokiaľ dôjde k encefalopatie na pozadí vysokej hladiny cholesterolu v krvi nie je znížená diétou, DEP liečby zahŕňajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu (lovastatín, gemfibrozil, probukol),

  Základom patogenetické liečby cievnych encefalopatie, aby lieky, ktoré zvyšujú cerebrálna hemodynamiky a nevedú k efektu "ukradnúť". Tie zahŕňajú blokátory kalciových kanálov (nifedipín, flunarizín, nimodipín), inhibítory fosfodiesterázy (pentoxifylín, Ginkgo biloba), antagonistu a2-adrenergný receptor (piribedilu, nicergolin). Vzhľadom k tomu, encefalopatia často sprevádzané zvýšenou agregáciou krvných doštičiek u pacientov s DEP odporúča životnosť prakticky príjem protidoštičkové lieky: kyseliny acetylsalicylovej alebo tiklopidín, a v prítomnosti kontraindikácií k nej - dipyridamol (žalúdočný vred, gastrointestinálnom krvácaní a podobne.).

  Dôležitou súčasťou liečenie vaskulárnych encefalopatiou liečiv predstavujú neuroprotektívne účinok, zvyšuje schopnosť neurónov, aby pracoval v podmienkach chronickej hypoxia. Z týchto liečiv pacientom s obehovým encefalopatiou predpísaných derivátov pyrolidónu (piracetam, atď), deriváty GABA (N-nikotinoylchloridu gamaaminomaslovej kyseliny, gama-aminomaslovej kyseliny, aminofenilmaslyanaya kyselina), živočíšne lieky (gemodializat z krvi mliečnych teliat, mozgových hydrolyzátu ošípaných, cortexin), membránové lieky (cholín alphosceratus), kofaktory a vitamíny.

  V prípadoch, keď encefalopatia spôsobené zúženie priesvitu vnútornej krčnej tepny a dosiahla 70%, a ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou, epizód TIA alebo malý zdvih operatívnej liečby DEP. V prípade stenózy je operácia spočíva v karotidovej endarterektómii s úplnou oklúziou pri tvorbe extra-intrakraniálnej anastomózy. Ak je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená abnormalitou vertebrálnej artérie, potom je rekonštruovaná.

  Prognóza a prevencia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Vo väčšine prípadov je adekvátne a včasné pravidelná liečba môže spomaliť progresiu encefalopatia I a dokonca aj pre etapu II. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlemu vývoju, v ktorom sa každá nasledujúca etapa vyvíja 2 roky od predchádzajúcej fázy. Zlý prognostický znak je kombináciou vaskulárne encefalopatia s degeneratívnymi zmenami v mozgu, a vyskytujúce sa na pozadí DEP hypertenznej kríze, akútna cievna mozgová príhoda (TIA, ischemickej alebo hemoragickej mŕtvice), hyperglykémia je zle riadená.

  Najlepšou prevenciou vaskulárne encefalopatie je oprava existujúcich porušovanie lipidového metabolizmu, boju proti ateroskleróze, účinnosť antihypertenznej terapie, adekvátny výber antihyperglykemické terapie pre diabetikov.

  Príčiny, príznaky a metódy liečby dyscirkulatívnej encefalopatie

  Dyscirkulatívna encefalopatia je patologická lézia mozgu. Keď sa oblasti orgánov centrálneho nervového systému prestávajú dostávať živiny a kyslík v plnom rozsahu. Na pozadí nedostatku dôležitých zložiek sa funkcia tkanív znižuje, orgán prestáva zvládnuť svoje funkcie. Choroba má druhý názov - vaskulárnu encefalopatiu mozgu. Indikuje príčinu vzniku ochorenia - poškodenie orgánových ciev, čo vedie k zhoršeniu prietoku krvi v určitých oblastiach. Choroba je typická pre ľudí starších ako 45 rokov, čo vedie k nezdravému životnému štýlu alebo k nesprávnemu spojeniu fyzického a psychického stresu.

  Viac sa dozviete o nebezpečenstvách encefalopatie a jej symptómov v tomto článku.

  Známky ochorenia

  Pôvod a vývoj patologického procesu sa môžu vyskytnúť bez symptómov. Rozrušenie jednotlivých bunkových kolónií nie je tak nápadné, ich susedné tkanivá sa pokúšajú prevziať svoje funkcie. Nedostatok liečby vedie k zvýšeniu poškodenia orgánov. Už nie je schopný kompenzovať straty, zlyhania v systéme sa stávajú zrejmými.

  Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie:

  • bolesť hlavy - typ vyklenutia, nemá špecifickú lokalizáciu;
  • zníženie aktivity - porucha spánku, denná ospalosť, slabosť, tinitus;
  • rozdielnosť emócií - apatia, ľahostajnosť, nedostatok záujmov je nahradený nerozumným smiechom, hystériou;
  • poruchy myslenia - zníženie kvality pamäte a pozornosti, problémy s plánovaním akcií;
  • zmena spôsobu pohybu - chôdza sa stáva nepríjemnou, nedobrovoľné spazmy šliach a svalov sú pozorované;
  • Syndróm ústneho automatizácie - nosové hlasy, problémy s prehĺtaním, zášklby úst;
  • zhoršená vizuálna funkcia - tmavé škvrny pred jedným alebo dvoma očami, rozmazané obrázky.

  Klinický obraz pomáha pri formulovaní predbežnej diagnózy. Na potvrdenie je postačujúce, aby pacient prešiel sériou testov a prešiel profilovými štúdiami. Existuje niekoľko foriem ochorenia, takže liečba začína až po objasnení všetkých odtieňov situácie.

  Mechanizmus cievnej encefalopatie

  Dyscirkulatívna encefalopatia sa vyskytuje na pozadí poškodenia krvných ciev mozgu. Už sa nedokážu vyrovnať s ich funkciami, pretože tkanivá tela majú nedostatok kyslíka a živín.

  Po určitom čase zlyhanie dôležitých zložiek vyvoláva dystrofické zmeny v tkanivách a začína sa rozvíjať charakteristický klinický obraz.

  Príčiny cievnej encefalopatie sú:

  • ateroskleróza - lumen kapilár a väčších ciev sa zužuje vďaka cholesterolu alebo úplne upchatý, čo zabraňuje prietoku krvi;
  • porušenie krvi - zvýšená viskozita biologickej hmoty narušuje normálnu cirkuláciu, lumen mozgových ciev je blokovaný krvnými zrazeninami;
  • arteriálna hypertenzia - kvôli zvýšenému tlaku tekutiny, steny stratia elasticitu, stanú sa priepustnými, prasknú a ich lúmen je zablokovaný. Niektoré oblasti mozgu nedostávajú potrebné látky, zatiaľ čo iné sú impregnované škodlivými zložkami;
  • arteriálna hypotenzia - cievna genéza sa vyskytuje na pozadí slabého naplnenia kapilár a žíl krvou, jej pomalého pohybu cez časti orgánu;
  • osteochondróza krčnej chrbtice - kŕčovité svaly a kostné procesy zvierajú chrbticu, krv sa zastaví do mozgu v správnom množstve;
  • úrazy centrálneho nervového systému - vedú k vzniku hematómov, narúšajú metabolické procesy;
  • fajčenie - prispieva k zúženiu krvných ciev a po určitom čase dochádza k spazmu kapilár a ich lúmen už nie je obnovený na predchádzajúce ukazovatele;
  • vrodené znaky vývoja artérií a žíl;
  • hormonálne poruchy - určité chemikálie produkované organizmom kontrolujú zúženie a rozšírenie krvných ciev;
  • vaskulárne ochorenia - IRR, tromboflebitída a iné patologické stavy, ktoré narušujú prietok krvi v ľudskom tele, môžu spôsobiť dyscirkulatívnu encefalopatiu.

  Dôsledky poškodenia tkaniva dôležitej časti centrálneho nervového systému môžu byť odlišné, ale sú vždy nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Prevencia vyššie uvedených podmienok vám umožňuje počítať s dlhodobým zachovaním funkčnosti mozgu na vysokej úrovni.

  Ako sa choroba vyvíja

  Závažnosť klinického obrazu dyscirkulatívnej encefalopatie (DEP) sa zvyšuje so zvyšujúcou sa oblasťou poškodenia mozgu a znížením funkčnosti jeho tkanív. Pri absencii odbornej pomoci sa stav pacienta rýchlo zhorší.

  Viac informácií o tom, ako sa choroba správa v prvej fáze tu.

  Etapy choroby a ich charakteristiky:

  • po prvé, bolesti hlavy sú zanedbateľné, pacienti zväčša pociťujú iba pokles energie. Môže sa objaviť nespavosť, zmeny nálady sú zaznamenané. Problémy s videním a prejavom, závraty, slabosťou a zhoršovaním motorickej aktivity sa vyskytujú pravidelne a zmiznú v priebehu jedného dňa;
  • druhá - choroba postupuje, príznaky úzkosti sa vyskytujú častejšie a dlhšie trvajú. Slabosť, poruchy pamäti a ospalosť znižujú pracovnú schopnosť. Zmeny charakteru, kvalita myslenia klesá. Existuje bezdôvodná úzkosť a podráždenosť.
  • tretí - štát sa prudko zhoršuje, ale človek sa nemôže sťažovať kvôli problémom s myslením. Príznaky sa zhoršujú a zasahujú do bežného spôsobu života. Pacient stráca schopnosť vykonávať jednoduché akcie a udržiavať sa.

  Naučíte sa tu o prejavoch a vlastnostiach druhej fázy patológie.

  Ak dôjde k včasnej detekcii počiatočných prejavov dyscirkulatívnej encefalopatie a pokračuje v profilovej terapii, vývoj patológie sa výrazne spomalí. Ignorovanie príznakov spôsobí nezvratné dôsledky, v ktorých dokonca radikálne terapie neprinesú terapeutický účinok.

  Zranil si tvoju hlavu? Vaše prsty sú znecitlivené? Ak chcete zabrániť bolesti hlavy z mŕtvice, vypite pohár.

  Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

  DEP je chronické ochorenie mozgu, ktoré sa môže vyskytnúť v niekoľkých scenároch. Odborníci identifikujú tri možnosti rozvoja udalostí. Rýchly pokrok - na dokončenie každej etapy trvá približne dva roky. Odstúpenie - príznaky sa postupne zvyšujú, ale inteligencia klesá napriek dočasným zlepšeniam. Klasická - choroba trvá dlhé roky a končí senilnou demenciou.

  Klasifikácia patológie podľa druhu príčiny:

  • hypertenzia - dôsledok stáleho zvýšenia krvného tlaku;
  • ateroskleróza - následok vaskulárnych lézií s cholesterolovými plakmi;
  • žily - príčinou ochorenia sa stáva zníženie funkčnosti žíl;
  • zmiešaná - choroba s komplexnou geneziou, ktorá kombinuje niekoľko variantov príčin.

  Bez ohľadu na príčinu vývoja ochorenia sú príznaky približne rovnaké s exacerbáciou niektorých prejavov. Najčastejšie sú u pacientov registrovaná dyscirkulatívna encefalopatia zmiešaného pôvodu. V tomto prípade je terapia vybraná komplexne, zameraná na riešenie všetkých existujúcich a potenciálnych problémov.

  Encefalopatia môže mať zmiešanú genézu. Ďalšie informácie o príčinách a symptómoch tejto podmienky sa dozviete v tomto článku.

  Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

  Ak máte podozrenie, že DEP je potrebné navštíviť okresného lekára. Vykoná prvotnú skúšku a poradí ho neurologovi. V závislosti od typu ochorenia, jeho príčin a prejavov, môžu byť potrebné ďalšie konzultácie s kardiológa, oftalmológom a endokrinológom. Okrem všeobecných a biochemických krvných testov bude pacient podrobený CT alebo MRI, EEG, mozgovým cievam a ich ultrazvuku pomocou Dopplerovho vyšetrenia a oftalmoskopie.

  Všetko o tom, ako pripraviť, ako aj o tom, ako vykonávať encefalografiu mozgu, sa naučíte tu.

  Liečba chorôb

  Metódy liečby dyscirkulatívnej encefalopatie sú vybrané skúseným lekárom podľa výsledkov diagnostických štúdií. Činnosti budú zamerané na normalizáciu cerebrálneho obehu, odstránenie príčin jeho porušenia, stimuláciu práce neporušených tkanív orgánu. Zníženie intelektuálnych schopností a pamäti neumožňuje väčšine chorých ľudí samostatne sledovať svoje vlastné zdravie. Potrebujú podporu svojich blízkych a kontrolu nad vykonávaním lekárskych predpisov.

  Chirurgická liečba

  Závažné štádia dyscirkulatívnej encefalopatie alebo jej progresívny priebeh sú indikáciou pre použitie radikálnych terapií. Po údere, alebo keď sa lumen ciev zužuje o 70% alebo viac, odporúča sa operácia. Inštalácia anastomózy (spojovací prvok) alebo stent (lešenia), odstránenie cievnych plátov pomáha obnoviť tok krvi v problémovej oblasti.

  Konzervatívna terapia

  V starobe sa zriedkavo využívajú operácie kvôli vysokému stupňu rizika pre pacienta. Lekári sa snažia robiť neinvazívne prístupy. Zahŕňajú užívanie liekov, stravu, fyzioterapiu, používanie tradičnej medicíny.

  Dôležitú úlohu zohráva správna výživa pacienta. Cieľom je zbaviť sa nadmernej hmotnosti a čistiacich nádob. U pacientov s DEP sú uvedené netučné potraviny prírodného pôvodu. Mäso je všeobecne lepšie vylúčiť z menu, preferovať ryby a rastlinné tuky. Navyše je množstvo soli v strave znížené. Tým sa zbavíte opuchy a vysokého krvného tlaku.

  prípravky

  DEP terapia sa neobmedzuje iba na užívanie tabliet, prístup by mal byť komplexný. Je dôležité, aby ste prísne dodržiavali odporúčania lekára, aby ste sledovali, či pacient vykoná svoje predpisy. Ak nie je žiadny účinok, je zakázané upravovať režim liečby sami, je potrebné informovať špecialistu.

  Základný zoznam skupín liekov používaných pri liečbe DEP:

  • antihypertenzíva - diuretiká (Veroshpiron, Hypotiazid), antagonisty vápnika (verapamil, nifedipín), beta-blokátory (Anaprilin, Atenolol);
  • lieky na zníženie hladiny cholesterolu - kyselina nikotínová, vitamín E, rybí olej, statíny (Lescol, simvastatín), fibráty (fenofibrát, gemfibrozil);
  • vazodilatátory - Trental, Cavinton;
  • neuroprotektory a noortop - Piracetam, Cerebrolysin.

  Okrem toho sa uskutočňuje symptomatická terapia. Zameriava sa na boj proti depresii, zhoršeniu pamäti, funkcii motora a zníženej inteligencii.

  fyzioterapia

  Niektoré typy ochorení, najmä vertebrálna encefalopatia (na pozadí osteochondrózy), sú liečené cvičením, galvanoterapii, UHF, masáž, liečebné kúpele, elektrosleep. Optimálnym efektom je systematické dokončenie zavedených postupov niekoľkokrát do roka.

  Ľudové lieky na liečbu encefalopatie

  Prístupy alternatívnej medicíny nedávajú výrazné výsledky na pozadí jasného klinického obrazu. Zvyčajne lekári odporúčajú, aby sa k nim prihlásili ako na profylaxiu AED alebo ak máte podozrenie na menšie zmeny v mozgu. Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie s ľudskými liekmi poskytne požadovaný účinok len komplexným prístupom k riešeniu problému. Prínos môže priniesť používanie nápojov na báze hloh, propolisu, krymskej a sedatívnej rastlinnej látky.

  Prevencia ochorení

  DEP nie je prirodzený dôsledok starnutia. Môže sa zabrániť vývoju patológie. Osobitná pozornosť venovaná ich stavu by mala byť venovaná ľuďom s nadmernou hmotnosťou, nedostatkom fyzickej aktivity a nadmernej duševnej námahe.

  Prevencia obehovej encefalopatie:

  • kontrola krvného tlaku, boj proti hypertenzii a edému;
  • monitorovanie hladín cukru v krvi a cholesterolu;
  • odvykanie od fajčenia a systematické používanie alkoholu;
  • zavedenie režimu fyzickej aktivity, zodpovedajúcej veku a stavu;
  • odmietnutie prísnych diét, kontrola hmotnosti;
  • pravidelné prehliadky.

  Prognóza DEP je vážna - ak sa ponechá neliečená, ochorenie môže viesť k invalidite. Situácia však nie je beznádejná. Dnes existuje množstvo účinných prístupov zameraných na prevenciu chorôb a zlepšenie kvality života ľudí s diagnózou.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Miera neutrofilov v krvi detí a príčiny odchýlok

  Sledovanie základných parametrov krvi je veľmi dôležité. Ak je ich úroveň normálna, znamená to, že osoba je zdravá. Osobitná pozornosť sa venuje deťom z prvých dní života.

  Aneuryzma mozgových ciev

  Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu.

  Kapilárna sieť na nohách: príčiny vzhľadu. Liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami

  Kapilárna sieť na nohách je problémom, ktorým čelia mnohí ľudia bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Je pravda, že ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť rozšírením subkutánnych ciev, ale muži nie sú po takomto porušení poistení.

  Byliny, riedidlá krvi: zoznam najefektívnejších receptov

  Hrubá krv je často príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Pri zahustení sa zvyšuje riziko trombózy. Rôzne ochorenia, alkoholizmus alebo starnutie môžu viesť k takejto patológii.

  Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

  Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

  Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

  Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.