Z tohto článku sa dozviete, čo je dyscirkulatívna encefalopatia, ktoré choroby vedú k jej vývoju. Aké metódy sa používajú na stanovenie diagnózy. Liečba tejto choroby a starostlivosti o pacienta.

Dyscirkulatívna encefalopatia (skrátená ako DE) je porucha mozgu, ktorá sa vyvíja v dôsledku difúzneho poškodenia jej tkanív v dôsledku chronickej nedostatočnosti dodávania cerebrálnej krvi (to znamená v cievach mozgu).

Pri chronickej nedostatočnosti dodávania krvi do mozgového tkaniva trvale dochádza k nedostatku kyslíka a živín dodávaných krvou. Zvyčajne je DE spôsobené rozsiahlou léziou malých krvných ciev, preto dôjde k celistvej dysfunkcii v celom mozgu.

Je takmer nemožné eliminovať patologické zmeny malých mozgových ciev a následky dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka a živín. DE je pomaly progresívna choroba, ktorá v ťažkých prípadoch vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu, sebadôverovaniu a sociálnym zručnostiam.

Problém DE sa zaoberá neurológmi a psychiatrami.

dôvody

Príčiny DE spájajú ich škodlivé účinky na mozgové cievy. K nim patria:

 • ateroskleróza mozgu;
 • hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • kardiovaskulárne ochorenia s príznakmi chronického zlyhania obehu;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • arteriálna hypotenzia.

Všetky tieto ochorenia vedú k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu v dôsledku zníženého prietoku krvi alebo zhoršených cievnych stien. Kvôli chronickému nedostatku kyslíka a živín dochádza k difúznej smrti mozgových buniek a jej atrofii.

Keď sú malé mozgové cievy úplne zablokované aterosklerotickými plakmi, u pacientov dochádza k niekoľkým malým mŕtvicím, ktoré nespôsobujú žiadne viditeľné príznaky. Takíto ľudia však zvyšujú riziko dyscirkulatívnej encefalopatie.

príznaky

Hlavné príznaky DE sa dajú rozdeliť na kognitívne a neurologické poruchy. Okrem týchto príznakov majú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou emocionálne poruchy, ktoré sa prejavujú náhlymi náladami nálady, nerozumným plačom alebo smiechom, inertnosťou, stratou záujmu o podmienky prostredia.

Kognitívne poruchy

Kognitívne poruchy sú zhoršenie duševných schopností, ktoré ovplyvňujú najmä pamäť, myslenie, schopnosť učiť sa, riešiť každodenné problémy a vnímať nové informácie.

Skoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE:

 1. Pomalé myslenie.
 2. Ťažkosti s plánovaním svojich akcií.
 3. Problémy s porozumením.
 4. Problémy sústredenia.
 5. Zmeny správania alebo nálady.
 6. Problémy s krátkodobou pamäťou a rečou.

V začiatočných štádiách DE sa tieto príznaky môžu sotva pozorovať, niekedy sa používajú na príznaky inej choroby - napríklad depresie. Avšak ich prítomnosť naznačuje, že osoba má určitý stupeň poškodenia mozgu a že potrebuje liečbu.

V priebehu času sa zhoršuje klinický obraz kognitívnej poruchy. Progresia ochorenia sa rozvíja pomaly, hoci u niektorých pacientov sa môže vyskytnúť pomerne rýchlo, počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Neskoré príznaky kognitívneho poškodenia v DE zahŕňajú:

 • Výrazné spomalenie myslenia.
 • Dezorientácia v čase a mieste.
 • Strata pamäti a výrazné ťažkosti s koncentráciou.
 • Ťažkosti pri hľadaní správnych slov.
 • Ťažké zmeny osobnosti - napríklad agresivita.
 • Depresia, zmeny nálady, nedostatok záujmu alebo nadšenie.
 • Zvyšovanie náročnosti pri vykonávaní každodenných úloh.

Neurologické poruchy

Okrem kognitívneho poškodenia sa u pacientov s ťažkým vývojovým faktorom vyskytujú neurologické príznaky, ktoré zahŕňajú:

 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • nestabilita pri chôdzi, poruchy chôdze;
 • slabá koordinácia pohybov;
 • pomalý pohyb;
 • tremor končatín;
 • problémy s rečou a prehĺtaním;
 • strata kontroly močenia a defekácie.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy dyscirkulatívnej encefalopatie lekári vyšetrujú pacienta alebo jeho príbuzných o rušivých symptómoch, zistia prítomnosť ochorení, ktoré môžu viesť k zhoršeniu prívodu krvi do mozgu. Potom sa všeobecné a neurologické vyšetrenie vrátane identifikačných šľachových reflexov, svalového napätia a sily, citlivosti, koordináciu a rovnováhu.

Na potvrdenie použitej diagnózy laboratórne a inštrumentálne vyšetrenie, hodnotenie kognitívneho poškodenia.

Laboratórne testy

Pomocou laboratórnych testov sa snažíme objasniť príčiny vývoja DE. Ak to chcete urobiť, určite:

 1. Kompletný krvný obraz s leukocytovou formulou.
 2. Indikátory zrážania krvi (koagulogram).
 3. Lipidový profil (hladina rôznych typov cholesterolu).
 4. Hladina glukózy v krvi.
 5. Hladiny hormónov štítnej žľazy.

Inštrumentálne vyšetrenie

Účelom inštrumentálneho vyšetrenia na DE je vizualizácia poškodenia krvných ciev a mozgového tkaniva, ako aj identifikácia príčin tejto choroby.

Hlavné vyšetrenia na získanie obrazu mozgového tkaniva:

 • Počítačová tomografia (CT) je bezbolestné vyšetrenie, v priebehu ktorého sa vykonáva veľký počet röntgenových lúčov v rôznych uhloch. Potom počítač pomocou získaných informácií vytvorí detailný obraz o mozgu. CT poskytuje informácie o štruktúre mozgu, môže detekovať vrecká mŕtvice a drobné ťahy, zmien ciev a nádorov. Niekedy podrobnejšie vizualizácie a zvýšiť diagnostickú hodnotu prieskumu pacienta vykonaná CT s kontrastom, pri ktorom sa to rentgenkontrastní liečivo podáva intravenózne.

 • Magnetická rezonancia (MRI) je metóda, ktorá využíva rádiové vlny a silné magnetické polia na vizualizáciu mozgu. Toto vyšetrenie trvá dlhšie ako CT, ale je úplne bezbolestné. Pomocou MRI môžete získať podrobnejšie informácie o úderoch, mikroskopoch a patológii mozgových ciev.
 • S DE taktiež vykoná niekoľko ďalších prieskumov:

  1. Ultrasonografia karotickej artérie je vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť aterosklerózu alebo štrukturálne zmeny z hlavných ciev dodávajúcich mozog vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami.
  2. Elektroencefalografia - spôsob zaznamenávania elektrickej aktivity mozgu.
  3. Oftalmoskopia - vyšetrenie fundusu, na ktorom sa nachádzajú krvné cievy. Ak má človek lézie mozgových artérií, najčastejšie postihuje stav sietnicových ciev.
  4. Elektrokardiografia je metóda zaznamenávania elektrickej aktivity srdca, ktorá sa môže použiť na zistenie mnohých jej chorôb, ktoré vedú k zlyhaniu srdca - napríklad arytmiám.

  Hodnotenie kognitívnych funkcií

  Hlavným problémom u pacientov s ED a blízkymi osobami je kognitívne poruchy. Na posúdenie kognitívnych funkcií existuje veľa špeciálnych neuropsychologických testov, ktoré sú určené na posúdenie schopnosti pacienta:

  • hovoriť, písať, rozumieť ústnej a písanej reči;
  • práce s číslami;
  • vnímať a pamätať informácie;
  • vypracovať akčný plán;
  • efektívne reagovať na hypotetické situácie.

  liečba

  Liečba dyscyrkulatívnej encefalopatie je zameraná na zastavenie alebo spomalenie progresie poškodenia mozgu, prevenciu vzniku mozgových príhod a na liečenie chorôb, ktoré vedú k nedostatočnej mozgovej cirkulácii.

  Zvyčajne terapeutický plán zahŕňa zmeny životného štýlu:

  • Zdravé jedlo.
  • Normalizácia hmotnosti.
  • Ukončenie fajčenia a konzumácia alkoholu.
  • Fyzická aktivita

  Liečba DE sa uskutočňuje v nasledujúcich oblastiach:

  1. Antihypertenzívna liečba zameraná na normalizáciu krvného tlaku. Udržanie normálnych hladín krvného tlaku môže pomôcť zabrániť alebo spomaliť progresiu TE. Vo väčšine prípadov, je prítomnosť chronických cerebrovaskulárna insuficiencie lekári odporučiť použitie prípravkov, ktoré patria do skupiny inhibítorov konvertujúceho enzýmu angiotenzín (ramipril, perindopril) alebo angiotenzín (kandesartan, losartan) receptoru, ako sa predpokladá, že majú ochranné vlastnosti s ohľadom na mozgu, krvné cievy, srdca a obličiek. Ak sa pre reguláciu krvného tlaku týchto liekov nestačí, sú kombinované s inými liekmi - diuretikami (indapamid, hydrochlorotiazid), beta-blokátory (bisoprolol, nebivolol) blokátora kalciových kanálov (amlodipín, felodipín). Len lekár môže predpisovať lieky vhodné pre pacienta s DE.
  2. Znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Keďže mozgová ateroskleróza je ďalšou hlavnou príčinou ED, lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú často predpísané pacientom s touto chorobou. Najčastejšie sa používajú statíny (atorvastatín, rosuvastatín), ktoré okrem zníženia hladiny cholesterolu zlepšujú stav vnútornej vrstvy krvných ciev (endotel), znižujú viskozitu krvi, zastavujú alebo spomaľujú progresiu aterosklerózy a majú antioxidačný účinok.
  3. Antidoštičková terapia. Jednou zo základných zložiek liečebného plánu pre DE. Antitrombotické činidlá ovplyvňujú krvné doštičky, ktoré zabraňujú ich spojeniu (agregácii), čím sa zlepšuje cerebrálna cirkulácia. Aspirín sa najčastejšie predpisuje v nízkych dávkach.

  Tieto tri oblasti farmakoterapie pre dyscirkulatívnu encefalopatiu uznávajú takmer všetci lekári. Navyše mnohí neurológovia odporúčajú používať tieto typy liečby:

  • Antioxidačná liečba - metóda liečby založená na predpoklade výhod liečiv, ktoré potláčajú škodlivé účinky voľných radikálov. Patrí k nim vitamín E, kyselina askorbová, actovegin, mexidol.
  • Používanie kombinovaných účinkov liekov. Predpokladá sa, že tieto nástroje normalizujú krvnú zrážanlivosť, prietok krvi malými mozgovými cievami, venózny výtok z mozgu a tiež antioxidačné, angioprotektívne a neuroprotektívne vlastnosti. Najčastejšie neurológovia predpisujú vinpocetín, pentoxifylín, piracetam, cinnarizín.
  • Metabolická liečba. Mnohí lekári sa domnievajú, že zlepšenie metabolizmu v mozgových bunkách je neoddeliteľnou súčasťou liečby dyscirkulatívnej encefalopatie. Najčastejšie predpisované cerebrolyzín, kortexín, glycín.
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií. Na účely liečby porúch pamäti, myslenia, úsudku a plánovania akcií sa najčastejšie predpisujú lieky, ktoré zvyšujú úroveň neurotransmiterov. Medzi ne patrí donepezil, galantamín, memantín.

  U väčšiny pacientov nie je možné úplne eliminovať dyscirkulatívnu encefalopatiu pomocou farmakoterapie. Dobrým výsledkom liečby je zastavenie alebo spomalenie progresie ochorenia a kognitívneho poškodenia.

  Uľahčuje život pacientom s ťažkou dyscirkulatívnou encefalopatiou

  Existuje mnoho rôznych metód, ktoré môžu byť použité na zjednodušenie každodenného života u pacientov s ťažkou DE. Patria medzi ne:

  • Pracovná terapia - identifikovať problémy v každodennom živote, ktoré môžu zahŕňať obliekanie alebo umývanie, a ich riešenia.
  • Speech therapy - pomáha eliminovať problémy s komunikáciou.
  • Fyzikálna terapia - je užitočná na odstránenie problémov s pohybmi.
  • Psychoterapia - zlepšiť pamäť, mentálne schopnosti, sociálnu interakciu.
  • Zmeny v domácnosti - napríklad dobré osvetlenie vo všetkých izbách, odstránenie klzkých miest a kobercov, pridanie zábradlí a zábradlí, vytváranie komfortných podmienok, nekĺzavá obuv.

  U pacientov s DE sa môže vyskytnúť zhoršenie a úzkosť v akýchkoľvek nových podmienkach (napríklad pri hospitalizácii), pri vystavení nadmernému hluku, pri vystavení veľkým davom cudzincov, v prípade potreby pri vykonávaní zložitých úloh.

  Starostlivosť o pacienta s ťažkou formou DE je fyzicky a psychologicky vyčerpávajúci proces. Ten, kto to robí, môže cítiť hnev, hnev, vinu, sklamanie, zúfalstvo a smútok. Preto je veľmi dôležité venovať väčšiu pozornosť vášmu zdraviu, uvoľniť sa, uspokojiť svoje potreby tak pre ľudí, ktorí sa starajú o pacientov s ED, tak aj pre samotných pacientov.

  výhľad

  Prognóza závisí od štádia a príčiny tejto choroby. Dyscyrkulatívna encefalopatia mozgu je prakticky nepoddajná k úplnému vyliečeniu. Cieľom terapie je spomaliť alebo pozastaviť progresiu kognitívnych porúch a neurologických symptómov.

  DE zvyšuje úmrtnosť, riziko úrazu v dôsledku pádu.

  Dyscyrkulatívna encefalopatia - ako hrozná je diagnóza?

  Dyscirkulatívna encefalopatia sa týka cievnych ochorení, ktoré zhoršujú mozgovú aktivitu. Pacient sa sťažuje na slabú pamäť, stratu chuti do jedla, zlú koordináciu, zmeny charakteru a ďalšie príznaky. Neistota o presnej príčine poškodenia mozgu a pokroku choroby vedie k demencii a smrti.

  DEP - čo je táto diagnóza?

  V dnešnej dobe neexistuje jasná definícia toho, čo je DEP v neurológii. Tento pojem sa objavil v roku 1958 s odkazom na príznaky poruchy mozgovej funkcie. Chronická chronická encefalopatia dlhodobo kombinuje rôzne organické poruchy, ktoré majú v súčasnosti špecifické rozdiely a názvy. Teraz v súvislosti s pokrokom v oblasti lekárskych vedomostí a dosiahnutými výsledkami hardvérovej diagnostiky sa termín DEP nahrádza presnejšími diagnózami:

  Hlavné príčiny DEP

  Dyscirkulatívna encefalopatia, ktorej príčiny sú spojené s vaskulárnymi poruchami, sa rozvíja na základe iných ochorení. Príčinou DEP je poškodenie krvných ciev, v dôsledku čoho sekcie mozgu nedostávajú dostatok kyslíka z krvi a nemôžu vykonávať svoje funkcie. To vedie k porážaniu jednotlivých častí mozgu, ktorých funkcia je rozdelená do susedných oblastí mozgu. Pri neschopnosti alebo neschopnosti susedných oblastí kompenzovať stratu existujú zjavné príznaky porušenia. Choroby vedúce k DEP zahŕňajú:

  • cerebrálna ischémia chronickej povahy;
  • ateroskleróza GM ciev (mozog);
  • hypertenzia alebo hypotenzia;
  • patológia vertebrálnych artérií;
  • bolesť dolnej časti chrbta;
  • diabetes mellitus;
  • poranenia hlavy;
  • systémová vaskulitída

  DEP - príznaky

  Dyscirkulatívna encefalopatia, ktorej rozsah je indikovaný v závislosti od intenzity lézie, má celý súbor príznakov. Špecifické znaky závisia od trvania ochorenia, od sily a rozsahu lézie, od sily všeobecného zdravotného stavu. Prvé príznaky ochorenia sú podobné iným ochoreniam neurogénneho charakteru alebo so slabými duševnými poruchami. Postupne sa objavujú nové príznaky a rozvinú sa syndrómy, ktoré nepochybujú o diagnóze.

  Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň

  Dyscirkulatívna encefalopatia, ktorej symptómy v prvom štádiu sú podobné príznakom iných ochorení GM, sa postupne rozvíja. V prvom štádiu pacient cíti tieto príznaky:

  • mierne bolesti hlavy;
  • znížená energia;
  • zlý spánok;
  • zmena emočného pozadia, slzosť, agresivita;
  • závraty;
  • pravidelné zhoršovanie reči, sluchu, zraku.

  Dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne

  Dva roky po nástupe vývoja ochorenia nastáva dyscirkulatívna encefalopatia 2. stupňa. Počas tohto obdobia sa neurologické príznaky zvyšujú, jeden alebo viac syndrómov sa začína prejavovať. Toto obdobie sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

  • zvýšené emocionálne poruchy;
  • znížená schopnosť sebakontroly;
  • poškodenie reči;
  • nesúlad pohybov;
  • zhoršenie odborných zručností;
  • zhoršenie intelektuálnych schopností;
  • znížená schopnosť spoločenského života.

  Dyscirkulatívna encefalopatia 3 stupne

  Keď sa diagnostikuje dyscirkulatívna encefalopatia, stupne sa stanovujú na základe prítomnosti syndrómov. V tretej etape DEP je jasne vyjadrený jeden alebo niekoľko syndrómov, okolo ktorých sa vyvíja zvyšok symptómov:

  • zhoršená chôdza, pád;
  • inkontinencia moču;
  • lhostejnosť k ich zdraviu a stavu;
  • znížené sťažnosti;
  • disinhibition;
  • problémy s pamäťou, pozornosť;
  • silné intelektuálne postihnutie;
  • dezorientácia v priestore a čase;
  • nesprávna úprava doma;
  • strata schopností sebaobrany.

  Dyscirkulatívna encefalopatia - syndrómy

  Dyscyrkulatívna encefalopatia mozgu je charakterizovaná prítomnosťou jedného alebo viacerých syndrómov:

  1. Vestibulomazhechkov syndróm. Pacient sa sťažuje na závraty a ťažkosti s chôdzou. Neurológ poznamenáva prítomnosť nystagmusovej zhoršenej koordinácie.
  2. Pyramídový syndróm. Porušenie šliach, flexorov, extenzorov a orálnych reflexov.
  3. Parkinsonov syndróm. Je charakterizovaný spomalením pohybov, opozíciou k vedomým pohybom, poruchami chôdze, svalovou rigiditou, problémami so zmyslom pre rovnováhu.
  4. Pseudobulbarov syndróm. Pacient má problémy s rečou, prehĺtaním, žuvaním. Môže sa vyskytnúť násilný smiech a plač.
  5. Psychoorganický syndróm. Poruchy intelektuálnej sféry, zhoršenie kognitívnych funkcií je možné pozorovať. Okrem toho sa u pacienta objavujú emočné poruchy: asténia, depresia.
  6. Cephalgický syndróm. Existuje napätie hlavy a myofasciálny syndróm charakterizovaný bolestivými reflexnými kŕčmi.

  Dyscyrkulatívna encefalopatia - ako liečiť?

  Pri diagnostike "dyscirkulatívnej encefalopatie" sa má liečba vykonávať doma. Hospitalizácia takýchto pacientov len zhoršuje situáciu, preto v nemocničnom prostredí sa liečia len vážne chorí ľudia s ťažkou somatickou patológiou alebo mozgovou príhodou. Liečba používa komplexnú liečbu. Niektoré lieky sú predpísané vo veľkých dávkach. Lieky sa vykonávajú striktne podľa schémy vypracovanej neurológom. Lieková terapia pomáha výrazne spomaliť vývoj degeneratívnych procesov.

  Dyscirkulatívna encefalopatia - odporúčania

  Dyscirkulatívna encefalopatia zmiešaného pôvodu je indikáciou pre trvalú liečbu. Navyše lieky môžu byť predpísané. Pri DEP s 1 stupňom je pacient sám schopný ovládať liečbu. Pri 2 a 3 stupňoch choroby sa pacient nedokáže plne ovládať, a preto musí byť kontrolovaný zo strany.

  Okrem užívania liekov musí pacient dodržiavať tieto odporúčania:

  1. Nefajčite.
  2. Systémovo monitorujte krvný tlak, aby ste predišli výskytu vysokých frekvencií.
  3. Jedzte správne: potraviny musia mať znížený obsah kalórií a byť bohaté na vitamíny a minerály.
  4. Udržujte fyzickú aktivitu: choďte a cvičenie.
  5. Zapojte sa do intelektuálnych aktivít: prečítajte si, riešte problémy, počúvajte hudbu.
  6. Vykonávať možné úlohy.

  Dyscirkulatívna encefalopatia - lieky

  Chronická dyscirkulatívna encefalopatia sa liečí pomocou takýchto liekov:

  1. Antihypertenzíva. Lieky na udržanie tlaku v normálnom rozsahu: enalapril, verapamil, felodipín. Účinnosť týchto liekov sa zvyšuje v kombinácii s diuretikami: Capozid, Vazeretik.
  2. Gipolipodemicheskie. Prípravky na liečbu aterosklerózy: atorvastatín, simvastatín.
  3. Protidoštičkový. Lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh: kyselina acetylsalicylová, klopidogrel, dipyridamol.
  4. Antioxidanty: kyselina askorbová, vitamín E, Actovegin.
  5. Metabolické. Prípravky na zlepšenie metabolizmu neurónov. Pozitívny vplyv na kognitívne procesy. Patria sem: Cortexin, Cerebrolysin, Glycine, Semax.
  6. Kombinované prípravky: Vinpocetín, Pentoxifylín, Nicergolín, Trimetylhydrazíniumpropionát.

  Dyscyrkulatívna encefalopatia - ako dlho môžete žiť?

  Lekári neurológovia nemajú jednoznačný názor na ochorenie a prognózy života pacienta. Problém DEP spočíva v šírke definície choroby a ťažkostiach s diagnózou. Existujú prípady, keď sa diagnostikuje "dyscirkulatívna encefalopatia mozgu" pacientom s minimálnymi poruchami vo fungovaní mozgu spôsobenými zmenami, stresom alebo únavou súvisiacou s vekom. V takýchto prípadoch bude prognóza pacienta najoptimistickejšia.

  Ak je diagnóza opodstatnená a cievne poruchy sú neustále postupujúce, život pacienta je obmedzený na tri fázy, z ktorých každý trvá približne dva roky. Správne zvolená liečba môže predĺžiť životnosť pacienta, ak je DEP v prvom alebo druhom stupni. V tretej etape choroby je veľmi ťažké zastaviť postup porušovania predpisov. Mozog stráca funkcie kontroly nad telom, čo vedie k zániku osoby a smrti.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia je poškodenie mozgu, ktoré sa vyskytuje v dôsledku chronického pomalého progresie porúch cerebrálnej cirkulácie rôznych etiológií. Dyscirkulatívna encefalopatia sa prejavuje kombináciou kognitívnych porúch s poruchami motorickej a emocionálnej sféry. V závislosti od závažnosti týchto prejavov je dyscirkulatívna encefalopatia rozdelená do troch etáp. Zoznam vyšetrení vykonaných s dyscirkulatívnou encefalopatiou zahŕňa oftalmoskopiu, EEG, REG, Echo EG, UZGD a duplexné vyšetrenie mozgových ciev, MRI mozgu. Dyscirkulatívna encefalopatia sa lieči individuálne zvolenou kombináciou antihypertenzív, vaskulárnych, protidoštičkových, neuroprotektivnych a iných liekov.

  Dyscirkulatívna encefalopatia

  Dyscirkulatívna encefalopatia (DEP) je rozšírená choroba v neurológii. Podľa štatistík približne 5-6% ruskej populácie trpí dyscirkulatívnou encefalopatiou. Spolu s akútnymi mŕtvicami, malformáciami a aneuryzmami mozgových ciev DEP odkazuje na vaskulárnu neurologickú patológiu, ktorej štruktúra sa najprv z hľadiska frekvencie výskytu vyskytuje.

  Tradične sa dyscirkulatívna encefalopatia považuje za prevažne staršiu chorobu. Všeobecná tendencia k "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení je tiež zaznamenaná vo vzťahu k DEP. Spolu s angínou, infarktom myokardu, mozgovou mozgovou príhodou, dyscirkulatívnou encefalopatiou sa čoraz viac pozoruje u ľudí mladších ako 40 rokov.

  Príčiny dyscirkulatívnej encefalopatie

  Základom vývoja DEP je chronická cerebrálna ischémia, ktorá je dôsledkom rôznych vaskulárnych ochorení. V približne 60% prípadov je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená aterosklerózou, konkrétne aterosklerotickými zmenami v stenách mozgových ciev. Druhý najčastejšou príčinou DEP sa chronickou hypertenziu, ktorá je pozorovaná u hypertenzia, chronickej glomerulonefritídy, polycystické ochorenie obličiek, feochromocytóm, Cushingov choroba a ďalšie. Hypertenzia encefalopatie sa vyvíja ako výsledok spastických stavov mozgových ciev, čo vedie k vyčerpaniu prietoku krvi mozgom.

  Medzi dôvody, pre ktoré existuje dyscirkulatívna encefalopatia, sa rozlišuje patológia vertebrálnych artérií, ktorá poskytuje až 30% cerebrálnej cirkulácie. Klinika syndrómu vertebrálnej artérie zahŕňa aj prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie vo vertebro-bazilickej bazéne mozgu. Spôsobuje nedostatočné prietok krvi v vertebrálnych tepien, čo vedie k DEP môže byť: osteochondróze krčnej chrbtice nestability dysplastických povahu alebo zotavuje zo zranenia chrbtice, Kimerli anomálií vady vertebrálnou tepny.

  Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí diabetes mellitus, najmä v prípadoch, keď nie je možné udržiavať hladiny cukru v krvi na úrovni hornej hranice normálu. Diabetická makroangiopatia vedie k nástupu symptómov DEP v takýchto prípadoch. Medzi iné príčinných faktorov cievne encefalopatia možno nazvať traumatické poškodenie mozgu, systémová vaskulitída, dedičné angiopatia, arytmia, pretrvávajúce alebo časté hypotenzia.

  Mechanizmus vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie

  Etiologické faktory DEP spôsobujú takým spôsobom alebo iným spôsobom poškodenie cerebrálnej cirkulácie a teda hypoxia a narušenie trofizmu mozgových buniek. V dôsledku toho dochádza k úmrtiu mozgových buniek pri tvorbe oblastí zriedenia mozgového tkaniva (leucoteróza) alebo viacerých malých ohniskov takzvaných "tichých infarktov".

  Biela hmota hlbších častí mozgu a subkortikálne štruktúry sú najzraniteľnejšie pri chronických poruchách cerebrálneho obehu. Je to spôsobené ich umiestnením na okraji vertebrobasilárnych a karotických povodí. Chronická ischémia hlbokých častí mozgu vedie k rozpadu spojení medzi subkortikálnymi gangliami a mozgovou kôrou, známymi ako "separačný fenomén". Podľa moderného poňatie je "fenomén separácia" je hlavnou patogenetické mechanizmy vaskulárnej encefalopatie a určuje jeho hlavné klinické príznaky: kognitívne poruchy, emocionálne sféry a motorické funkcie. Je príznačné, encefalopatia na začiatku jeho priebehu prejavujú funkčné poruchy, ktoré, ak je správna liečba môže byť nosené reverzibilná, a potom postupne vytvorené pretrvávajúce neurologický deficit, čo často vedie k postihnutiu pacienta.

  Treba poznamenať, že v približne polovici prípadov sa dyscirkulatívna encefalopatia vyskytuje v kombinácii s neurodegeneratívnymi procesmi v mozgu. Je to spôsobené spoločnými faktormi vedúcimi k rozvoju vaskulárnych ochorení mozgu a degeneratívnych zmien mozgového tkaniva.

  Klasifikácia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Podľa etiológie dyscirkulatívnej encefalopatie je rozdelená na hypertenznú, aterosklerotickú, žilovú a zmiešanú. Prirodzeným prietokom sa rozlišuje pomaly progresívna (klasická), remittentná a rýchlo progresívna (cvalová) dyscirkulatívna encefalopatia.

  V závislosti od závažnosti klinických prejavov sa dyscirkulatívna encefalopatia rozdeľuje na jednotlivé stupne. Dyscyrkulatívna encefalopatia I. stupňa sa vyznačuje subjektivitou väčšiny prejavov, miernym kognitívnym poškodením a nedostatkom zmien v neurologickom stave. Dyscyrkulatívna encefalopatia II. Štádia je charakterizovaná zjavnými kognitívnymi a motorickými poruchami, zhoršením porúch emocionálnej sféry. Dyscyrkulatívna encefalopatia štádium III je v podstate vaskulárna demencia s rôznou závažnosťou, sprevádzaná rôznymi motorickými a duševnými poruchami.

  Počiatočné prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie

  Je charakteristický jemný a postupný nástup dyscirkulatívnej encefalopatie. V počiatočnom štádiu DEP, emocionálne poruchy môžu prísť do popredia. Približne 65% pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou má depresiu. Charakteristickým rysom vaskulárnej depresie je to, že pacienti nie sú ochotní sťažovať sa na nízku náladu a depresiu. Častejšie, podobne ako u pacientov s hypochondriakou neurózou, pacienti s DEP sú pripevnení na rôzne nepríjemné pocity somatickej povahy. Encefalopatia sa vyskytuje v týchto prípadoch sa sťažností na bolesti chrbta, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zvonenie alebo hučanie v ušiach, bolesť v rôznych orgánoch a iných výrazov, ktoré nie sú celkom fit do existujúcej klinike pacienta somatické patológie. Na rozdiel od depresívnej neurózy, depresia v dyscirkulatívnej encefalopatii sa vyskytuje na pozadí malej traumatickej situácie alebo bez akéhokoľvek dôvodu, zle podlieha lekárskej liečbe antidepresívami a psychoterapiou.

  Encefalopatia počiatočnej fáze môže byť vyjadrený zvýšenou emočná labilita, podráždenosť, výkyvy nálady, neovládateľného plače prípady nevýznamné príležitosti napadá agresívny postoj voči ostatným. Takéto prejavy spolu s pacientovými sťažnosťami na únavu, poruchy spánku, bolesti hlavy, zmätenosť a počiatočnú dyscirkulačnú encefalopatiu sú podobné neurastenii. Avšak pre dyscirkulatívnu encefalopatiu je typická kombinácia týchto symptómov so známkami narušených kognitívnych funkcií.

  V 90% prípadov sa kognitívne poškodenie prejavuje vo veľmi počiatočných štádiách vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie. Patria medzi ne: zhoršená schopnosť sústrediť sa, poruchy pamäti, ťažkosti pri organizovaní alebo plánovaní akejkoľvek činnosti, spomalenie v myslení, únava po mentálnej námahe. Typické pre DEP je porušenie reprodukcie prijatých informácií pri zachovaní pamäti životných udalostí.

  Poruchy pohybu sprevádzajúce počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie zahŕňajú hlavne ťažkosti so závratmi a určitú nestabilitu pri chôdzi. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť a vracanie, ale na rozdiel od skutočnej vestibulárnej ataxie sa ako vertigo objavujú iba pri chôdzi.

  Symptómy dyscirkulatívnej encefalopatie v štádiu II-III

  Dyscyrkulatívna encefalopatia štádia II-III je charakterizovaná nárastom kognitívnych a motorických porúch. Vyskytuje sa značné zhoršenie pamäte, nedostatok starostlivosti, intelektuálny úpadok, výrazné ťažkosti, keď je potrebné urobiť čokoľvek predtým duševnú prácu. Súčasne pacienti s DEP nie sú schopní primerane posúdiť svoj stav, nadhodnocovať výkonnosť a intelektuálne schopnosti. V priebehu času strácajú pacienti s dyscirkulatívnou encefalopatiou schopnosť zovšeobecňovať a rozvíjať program činnosti, začínajú sa zle orientovať v čase a na mieste. V tretej fáze dyscirkulatívnej encefalopatie sú zaznamenané výrazné poruchy myslenia a praxe, poruchy osobnosti a správania. Demencia sa vyvíja. Pacienti strácajú svoju schopnosť pracovať a pri hlbších neschopnostiach strácajú svoje zručnosti pri sebaobsluhe.

  Z porúch v emocionálnej sfére je dyscirkulatívna encefalopatia neskorších štádií najčastejšie sprevádzaná apatiou. Straty záujmu o predchádzajúce koníčky, nedostatok motivácie pre akékoľvek zamestnanie. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou v štádiu III sa môžu pacienti zúčastňovať na nejakej neproduktívnej aktivite a častejšie nič nerobia. Sú lhostejní voči sebe a okolnostiam okolo nich.

  Poškodenia motorov, ktoré sa v štádiu I dyscirkulatívnej encefalopatie ťažko zaznamenajú, sú následne zrejmé pre iných. Typické pre DEP sú pomalé chôdze v malých schodoch spolu s premiešaním kvôli skutočnosti, že pacient nemôže vytiahnuť nohu z podlahy. Takáto miešaná chôdza s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa nazývala "lyžiarskou chôdzou". Je charakteristické, že pri chôdzi sa pacient s DEP ťažko začne pohybovať dopredu a je tiež ťažké zastaviť. Tieto prejavy, rovnako ako chôdza samotného DEP pacienta, majú významnú podobnosť s klinikou Parkinsonovej choroby, na rozdiel od toho však nie sú sprevádzané pohybovými poruchami v ich rukách. V tomto ohľade klinici ako klinické prejavy dyscirkulatívnej encefalopatie sa označujú lekárom ako "parkinsonizmus nižšieho tela" alebo "vaskulárny parkinsonizmus".

  V štádiu III DEP sa pozorujú príznaky orálneho automatizmu, vážne poruchy reči, tremor, paréza, pseudobulbarový syndróm, inkontinencia moču. Možno vzhľad epileptických záchvatov. Často dyscyrkulatívna encefalopatia v štádiu II-III je sprevádzaná pádmi pri chôdzi, najmä pri zastavení alebo otáčaní. Takéto pády môžu mať za následok zlomeniny končatín, najmä keď je DEP kombinovaná s osteoporózou.

  Diagnóza dyscyrkulatívnej encefalopatie

  Nepochybne je dôležitá včasná detekcia príznakov dyscirkulatívnej encefalopatie, ktorá umožňuje včasné zahájenie cievnej terapie existujúcich porúch cerebrálnej cirkulácie. Na tento účel sa odporúča pravidelné vyšetrenie neurologu pre všetkých pacientov, u ktorých existuje riziko vzniku DEP: hypertenzívni pacienti, diabetici a osoby s aterosklerotickými zmenami. Okrem toho druhá skupina zahŕňa všetkých starších pacientov. Vzhľadom na to, že kognitívne poškodenie, ktoré sprevádza dyscirkulatívnu encefalopatiu počiatočných štádií, môže pacient a jeho rodina nevidieť, sú potrebné špeciálne diagnostické testy na ich zistenie. Napríklad, pacient je požiadaný, aby zopakoval slová, ktoré hovoril lekár, vytiahol ciferník so šípkami s vyznačeným časom a potom spomenul slová, ktoré opakoval po lekárovi.

  Ako súčasť diagnózy vaskulárnej encefalopatia usporiadali konzultáciu s oftalmológom oftalmoskopia a vymedzenie zorného poľa, EEG, Echo-EG a REG. Význam pri identifikácii porúch cievnych v hlave DEP UZDG a krčných ciev, obojstranné skenovanie a MPA mozgových ciev. Vedenie MRI mozgu pomáha odlíšiť discirculatory encefalopatia s mozgovou patológiu iného pôvodu: Alzheimerova choroba, roztrúsená encefalomyelitída, Creutzfeldt - Jakobova choroba. Najvýznamnejším rysom je detekcia vaskulárnej encefalopatia ložísk, "tichá" infarktov, zatiaľ čo známky atrofiou mozgu a leukoaraiosis častí môže byť tiež pozorovaný u neurodegeneratívnych ochorení.

  Diagnostické hľadanie príčinných faktorov vývoj cievneho encefalopatie zahŕňa kardiológ konzultácie, meranie krvného tlaku, koaguláciu, stanovenie cholesterolu a krvných lipoproteínov, analýzu krvného cukru. Ak je to nutné, pacienti s DEP pridelený konzultácie endokrinológa, denné monitorovanie krvného tlaku, konzultácie nefrológie, diagnostikovať arytmia - denné EKG a monitorovanie EKG.

  Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

  Najúčinnejšími proti dyscirkulatívnej encefalopatii je komplexná etiopatogenetická liečba. Mal by byť zameraný na kompenzáciu existujúceho kauzálneho ochorenia, zlepšenie mikrocirkulácie a cerebrálnej cirkulácie, ako aj na ochranu nervových buniek pred hypoxiou a ischémiou.

  Kauzálna liečba vaskulárne encefalopatie môžu obsahovať individuálny výber antihypertenzív a antidiabetík, antisklerotická diéta, a tak ďalej. Pokiaľ dôjde k encefalopatie na pozadí vysokej hladiny cholesterolu v krvi nie je znížená diétou, DEP liečby zahŕňajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu (lovastatín, gemfibrozil, probukol),

  Základom patogenetické liečby cievnych encefalopatie, aby lieky, ktoré zvyšujú cerebrálna hemodynamiky a nevedú k efektu "ukradnúť". Tie zahŕňajú blokátory kalciových kanálov (nifedipín, flunarizín, nimodipín), inhibítory fosfodiesterázy (pentoxifylín, Ginkgo biloba), antagonistu a2-adrenergný receptor (piribedilu, nicergolin). Vzhľadom k tomu, encefalopatia často sprevádzané zvýšenou agregáciou krvných doštičiek u pacientov s DEP odporúča životnosť prakticky príjem protidoštičkové lieky: kyseliny acetylsalicylovej alebo tiklopidín, a v prítomnosti kontraindikácií k nej - dipyridamol (žalúdočný vred, gastrointestinálnom krvácaní a podobne.).

  Dôležitou súčasťou liečenie vaskulárnych encefalopatiou liečiv predstavujú neuroprotektívne účinok, zvyšuje schopnosť neurónov, aby pracoval v podmienkach chronickej hypoxia. Z týchto liečiv pacientom s obehovým encefalopatiou predpísaných derivátov pyrolidónu (piracetam, atď), deriváty GABA (N-nikotinoylchloridu gamaaminomaslovej kyseliny, gama-aminomaslovej kyseliny, aminofenilmaslyanaya kyselina), živočíšne lieky (gemodializat z krvi mliečnych teliat, mozgových hydrolyzátu ošípaných, cortexin), membránové lieky (cholín alphosceratus), kofaktory a vitamíny.

  V prípadoch, keď encefalopatia spôsobené zúženie priesvitu vnútornej krčnej tepny a dosiahla 70%, a ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou, epizód TIA alebo malý zdvih operatívnej liečby DEP. V prípade stenózy je operácia spočíva v karotidovej endarterektómii s úplnou oklúziou pri tvorbe extra-intrakraniálnej anastomózy. Ak je dyscirkulatívna encefalopatia spôsobená abnormalitou vertebrálnej artérie, potom je rekonštruovaná.

  Prognóza a prevencia dyscirkulatívnej encefalopatie

  Vo väčšine prípadov je adekvátne a včasné pravidelná liečba môže spomaliť progresiu encefalopatia I a dokonca aj pre etapu II. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlemu vývoju, v ktorom sa každá nasledujúca etapa vyvíja 2 roky od predchádzajúcej fázy. Zlý prognostický znak je kombináciou vaskulárne encefalopatia s degeneratívnymi zmenami v mozgu, a vyskytujúce sa na pozadí DEP hypertenznej kríze, akútna cievna mozgová príhoda (TIA, ischemickej alebo hemoragickej mŕtvice), hyperglykémia je zle riadená.

  Najlepšou prevenciou vaskulárne encefalopatie je oprava existujúcich porušovanie lipidového metabolizmu, boju proti ateroskleróze, účinnosť antihypertenznej terapie, adekvátny výber antihyperglykemické terapie pre diabetikov.

  Charakteristiky prvého stupňa dyscirkulatívnej encefalopatie

  Dyscyrkulatívna encefalopatia (DEP) - poškodenie mozgového tkaniva v dôsledku prerušenia jeho krvných ciev. Ide o progresívnu chorobu nezápalového charakteru, ktorá sa vo väčšine prípadov rozvíja pomaly. Kvôli pretrvávajúcemu kyslíkovému hladovaniu dochádza k degradácii medulky a k atrofii, čo vedie k zníženiu funkčnosti orgánu. Späť na konci minulého storočia bola diagnostikovaná prvotriedna dyscirkulatívna encefalopatia - počiatočná fáza ochorenia - najmä u starších pacientov. Nepriaznivé podmienky prostredia, odmietnutie fyzickej aktivity, používanie nezdravých potravín a chronický stres viedli k tomu, že ochorenie je výrazne "mladšie". Dnes je čoraz viac zistená u ľudí stredného veku a niektoré formy ochorenia sú charakteristické aj pre dospievajúcich.

  Čo je dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň

  Stupeň 1 je štádium chronického mozgového ochorenia, keď už došlo k abnormalitám v práci orgánu a postupne sa zvyšuje a klinický obraz ešte nie je zrejmý. Vzhľadom na nezápalovú povahu symptómov choroby sú rozmazané. Pretrvávajúce zlyhanie obehu, ktoré vedie k hladovaniu kyslíkom, môže v dôsledku atrofie jeho tkanív viesť k úplnému narušeniu funkcií orgánu centrálneho nervového systému.

  Podľa štatistík je DEP prítomná v polovici obyvateľov planéty. Mnohí z nich ignorujú jeho vývoj a prejavy, berúc varovné signály na účinky únavy alebo stresu. Vo väčšine prípadov ľudia vyhľadávajú pomoc iba vtedy, ak sa stretnú s typickými symptómami, ktoré sú charakteristické pre patológiu 2. stupňa.

  Spôsobuje DEP 1 stupeň

  Dyscyrkulatívna encefalopatia môže byť vrodená alebo získaná. V prvom prípade sa genetická patológia, používanie antibiotík počas tehotenstva, fetálna hypoxia a pôrodné traumy stávajú príčinou vaskulárnych porúch.

  Riziká rozvoja DEP sú niekoľkonásobne vyššie u detí žien, ktoré užívali drogy, alkohol alebo fajčili v procese nosenia dieťaťa. Získaná forma ochorenia vo väčšine prípadov je výsledkom vedomej činnosti samotnej osoby.

  Hlavné príčiny stupňa DEP 1:

  • vaskulárna ateroskleróza;
  • vysoký krvný tlak;
  • účinok toxínov na telo;
  • množstvo znakov priebehu ochorení vnútorných orgánov;
  • rádioaktívne žiarenie;
  • traumatické poranenie mozgu;
  • zápalové vaskulárne ochorenie;
  • ochorenia krčnej chrbtice.

  Samostatnou skupinou príčin je nezdravý životný štýl. DEP 1 stupeň môže viesť k nesprávnej strave, fajčeniu, alkoholu a užívaniu drog. Riziko narušenia mozgových ciev sa zvyšuje s chronickou spánkovou depriváciou, stresom, odmietaním fyzickej aktivity, zneužívaním drog. Stav krvných kanálikov môže byť nepriaznivo ovplyvnený nepriaznivými environmentálnymi podmienkami.

  Symptómy ochorenia

  V štádiu 1 ochorenia dochádza k menšiemu poškodeniu mozgového tkaniva. Varovné príznaky sú už zrejmé, ale môžu sa ľahko zameniť za prejavy meteorologickej závislosti, únavy alebo sezónnej depresie. Symptomatológia nie je špecifická, je tiež charakteristická pre iné choroby mozgu, čo komplikuje diagnostiku.

  Zjavenie stupňa DEP 1:

  • systematické bolesti hlavy;
  • znížená kvalita pamäte;
  • porušovanie rytmu spánku, zmenu jeho hĺbky a trvania;
  • závrat, slabá koordinácia pohybov;
  • tinitus alebo bzučanie v hlave;
  • zhoršenie intelektuálnych schopností;
  • chronická únava a znížený výkon;
  • plač, nálada, depresívny stav;
  • podráždenosť, výkyvy nálady;
  • problémy s vnímaním nových informácií.

  Tieto príznaky môžu po dlhom odpočinku úplne zmiznúť a zhoršiť sa na pozadí psycho-emocionálneho stresu. Včasná detekcia dyscirkulačnej encefalopatie 1. stupňa u osoby a nástup špecializovanej liečby umožňuje dosiahnutie stabilnej remisie. V tomto prípade sa kvalita ľudského života nezníži, nebudú žiadne exacerbácie alebo ich frekvencia bude minimálna. V opačnom prípade je zdravotné postihnutie takmer nevyhnutné.

  Ako sa diagnostikuje stupeň 1 DEP

  Dokonca aj jeden z vyššie uvedených symptómov je známkou návštevy lekára. Keď sa objavia 3 z týchto príznakov, existuje podozrenie na dyscyrkulatívnu encefalopatiu. Ale na základe jedinej anamnézy nie je diagnostikovaná DEP 1. stupňa. Na potvrdenie predbežnej verzie sa vykonáva séria laboratórnych a hardvérových prieskumov.

  Diagnostické metódy na detekciu DEP 1 stupňa:

  • CT vyšetrenie alebo MRI mozgu - odhaduje sa hustota mozgového tkaniva, čo sa môže zmeniť v dôsledku výskytu lézií v ňom;
  • Ultrasonografia mozgových a krčných spinálnych ciev - pomáha identifikovať problémy s krvným zásobovaním orgánu a jeho oddelení, zistiť vrodené alebo získané vady v štruktúre vaskulárnej siete;
  • Röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice - nevyhnutné, ak máte podozrenie na prítomnosť anatomických patológií, ktoré interferujú s normálnym prietokom krvi do lebky.
  • EEG je účinná, ak je to potrebné na posúdenie elektrickej aktivity medully;
  • REG je ďalšia metóda hodnotenia kvality prietoku krvi v mozgu;
  • biochemická analýza krvi - hladina cholesterolu a koagulabilita biomasy.

  Tiež pacient vyšetruje neurológ. Špecialista hodnotí tón svalov a šliach, kontroluje reflexy, snaží sa identifikovať príznaky poruchy motorickej aktivity a koordinácie, poruchy činnosti vegetatívneho nervového systému.

  Liečba DEP 1 stupeň

  Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie by mala byť komplexná. Jeho činnosť je zameraná na odstránenie príčin problému, boj proti symptómom, celkové posilnenie tela a prevenciu komplikácií. Hlavnými cieľmi liečby sú normalizácia toku krvi v mozgu, obnovenie funkčnosti cievnej siete, ochrana nervového tkaniva pred atrofiou.

  Životný štýl a zlé návyky

  Zmena zvyčajného režimu je nevyhnutným predpokladom na liečbu DEP 1. stupňa. Často je to samo osebe dostatočné na dosiahnutie pozitívnych pozitívnych výsledkov. Počas niekoľkých týždňov po začiatku takejto terapie sa zaznamenalo výrazné zlepšenie stavu pacienta. Ak ignorujete pravidlá, aj keď užívate lieky, nedosiahnete požadovaný účinok.

  Pri liečbe DEP a prevencii jeho progresie by mal byť životný štýl nasledovný:

  • zanechanie zlých návykov - fajčenie a pitie alkoholu otrávia celé telo a mozog trpí ako prvý;
  • diéta - výnimka z diéty komoditných potravín, mastných a vyprážaných potravín, jednoduchých sacharidov. Nahradenie červeného mäsa bielou alebo slabou morskou rybou. Používanie veľkého množstva ovocia a zeleniny;
  • úvod do režimu telesnej aktivity - ich intenzita by sa mala vybrať v závislosti od veku, pohlavia a celkového stavu pacienta;
  • kontrola telesnej hmotnosti - v prípade potreby sa musíte zbaviť nadmernej hmotnosti a zabezpečiť, aby sa nevrátila;
  • liečba vitamínmi - výmena vitamín-minerálnych komplexov je koordinovaná s lekárom;
  • úplný spánok - nočný odpočinok by mal byť aspoň 8 hodín, je lepšie odmietnuť vôbec od dňa.

  Uvedené pravidlá sa musia dodržiavať pred vznikom pozitívnej dynamiky, ale počas celého života. Iba v tomto prípade sa riziko zhoršenia situácie alebo pravidelného zhoršenia problému minimalizuje.

  Liečba liečiv

  Lieky by sa mali vykonávať striktne podľa schémy, ktorú vypracoval ošetrujúci lekár. V každom prípade je individuálny a zabezpečuje prácu vo všetkých problémových oblastiach. V niektorých prípadoch sa drogová terapia stáva dočasným opatrením, v iných je to celoživotná potreba.

  V závislosti od príčin ochorenia a stavu pacienta je možné tieto skupiny liečiv použiť:

  • antihypertenzíva - na normalizáciu vysokého krvného tlaku;
  • - posilniť steny krvných kanálikov a zabrániť ich pretrhnutiu;
  • diuretiká - zabraňujú opuchom, odstraňujú z tela zbytočnú tekutinu a uchovávajú drahocenný draslík v mozgových bunkách;
  • beta-blokátory - majú pozitívny vplyv na činnosť srdca, krvných ciev, respiračných orgánov;
  • nootropika - stimulujú činnosť mozgu;
  • lieky, ktoré normalizujú zloženie krvi a čistiace cievy z cholesterolových plátov.

  Okrem toho možno budete musieť užívať sedatíva alebo trankvilizéry. Sú predpísané neurológmi alebo psychoterapeutmi za prítomnosti zjavných zmien v psycho-emocionálnom stave pacienta. Nezávisle na doplnení alebo oprave schémy zvolenej lekárom je prísne zakázané.

  fyzioterapia

  Vo väčšine prípadov je základný liečebný plán doplnený fyzioterapiou. Nedávajú pacientom nepohodlie, zvyšujú účinnosť užívania liekov, majú celkovo pozitívny účinok. Môže to byť terapeutická masáž, akupunktúra, cvičebná terapia. V špeciálnych izbách a sanatóriách sa pacientom podávajú kyslíkové a radónové kúpele, elektrolytická, elektroforéza a laserová terapia.

  Zranil si tvoju hlavu? Vaše prsty sú znecitlivené? Ak chcete zabrániť bolesti hlavy z mŕtvice, vypite pohár.

  Liečba ľudových liečiv

  Používanie metód alternatívnej liečby je už dohodnuté s lekárom. Ak sa prístup používa ako pomocný prostriedok, pacient môže priniesť veľa úžitku. Ako jediná možnosť liečby sa nemôže používať tradičná medicína - ich účinnosť je nedostatočná. Prírodné lieky nebudú schopné zvládnuť zmeny štruktúry mozgového tkaniva.

  Ľudové spôsoby riešenia prejavov dyscirkulatívnej encefalopatie:

  • stabilizácia krvného tlaku a posilnenie srdcovej alkoholu alebo vody tinktúry propolisu, plodu hlohu, ďateliny, medveďov;
  • posilnenie nervového systému - odvar a čaj z harmančeka, citróna, mlieka alebo mäty;
  • zníženie hladiny cholesterolu, zvýšenie vaskulárneho tónu - odvar z bokov alebo lucerny, alkoholová tinktúra cesnaku.

  Uvedené produkty sa používajú v priebehu 1-3 týždňov v závislosti od typu výrobku. Potom sa vykoná prestávka po dobu 2 až 4 týždňov a vykoná sa ďalší cyklus. Ak zvolený nástroj nedáva negatívne dôsledky, môže sa uchýliť niekoľkokrát do roka.

  Predpoveď vo fáze DEP 1 stupňa

  V prvej fáze ochorenia sú vysoké šance pacienta na udržanie vysokej kvality života. Hlavnou vecou nie je váhať s diagnózou a začiatkom liečby, dodržiavať odporúčania lekára a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu. Progresiu ochorenia možno zastaviť len v zriedkavých prípadoch, ale pri správnom prístupe sa vývoj ochorenia výrazne spomaľuje. Ľudia s počiatočnou fázou DEP môžu viesť celý život a dokonca ani nevšimnú známky patológie.

  Koľko môžete žiť s DEP 1 stupeň závisí od veku pacienta, jeho celkového stavu, prítomnosti súvisiacich problémov a kvality liečby. V mnohých prípadoch sa tento údaj vypočítava roky a dokonca desiatky rokov. Pravda, za predpokladu, že terapia sa nezastaví a pacient pravidelne navštívi odborníkov na diagnostiku a hodnotenie stavu.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Revízia aterosklerózy obliterans v nohách: príčiny, štádia, liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

  Patologická deformita brachiocefalických (chrbticových, karotických) artérií

  Artery dodávajúce mozog: podkľúčový, vertebrálny, brachiocefalický kmeň, spoločné, vonkajšie a vnútorné ospalé sa nazývajú brachiocefalické (BCA).

  Čistenie žíl a ciev dolných končatín

  Jednou z najčastejších ochorení je zablokovanie ciev dolných končatín. Tkaniny trpia nedostatkom živín a kyslíka, ktoré poháňajú krv. To vedie k zhoršeniu krvného obehu v ľudskom tele av dôsledku toho dochádza k rôznym vaskulárnym ochoreniam (napríklad kŕčové žily).

  Prehľad všetkých možností vývoja kruhu Willis, čo to znamená v praxi

  Z tohto článku sa dozviete, aké sú možnosti vývoja kruhu Willis, aké to je, aké sú tepny zahrnuté do jeho zloženia. Aké choroby môžu byť spôsobené vrodenou alebo získanou patológiou kruhu Willisa?

  Ako arytmia a jej príznaky

  Arytmia srdcových symptómov a liečby, ako rýchlo obnoviť zdravie
  Takýto stav srdcovej práce ako arytmia je prirodzeným prejavom, ale môže sa tiež považovať za patológiu, zatiaľ čo existujú špecifické a dobre odôvodnené dôvody jej prejavu.

  Operácie na cievach krku

  Je známe, že pri aterosklerotických zmenách ciev (karotidové, subklasické tepny) sa ich lúmen zužuje. Súčasne je prívod krvi narušený nielen orgánmi krku, ale aj mozgom, čo môže v konečnom dôsledku viesť k mŕtvici.