Takto sa lekár niekedy "obklopuje" takým slovom a búškom a pacient si myslí, a aký výskum je to. Triplexové žilové skenovanie dolných končatín sa vzťahuje práve na takéto pojmy. Najdôležitejšie je, že nie je jasné, čo očakávať - ​​či prekonávajú nohu, alebo či ide o určitý druh rentgenového žiarenia.

Teraz ju pre vás dekódujem, prenesiem ju z "lekárskeho na človeka". Všeobecne platí, že v lekárstve je skenovanie (z anglickej kontroly - zváženie) riadeným pohybom lúča žiarenia cez telo, v našom prípade ultrazvukom.

S odrazom impulzov sa zaznamenávajú na obrazovke monitora. Toto je podstatou ultrazvukového vyšetrenia, ktorého cieľom je získať obraz vnútorných orgánov alebo žíl na určenie rozsahu ochorenia.

Triplex a duplexné skenovanie - aký je rozdiel

Toto je ultrazvuk dolných končatín.

Zistili sme, že toto je všetko - bežný ultrazvuk, bez poškodenia kože. Koža je rozmazaná so špeciálnym gélom, lekár sa presunie cez tela senzorom a na obrazovke sa zobrazí obrázok vnútorností v reálnom čase. Viditeľné nielen lúmen žily, stav jeho steny, ale aj rýchlosť prietoku krvi a iné charakteristiky krvi.

Ale to nebolo vždy. Dnes je ultrazvukový skener prakticky v každej klinike. Predtým boli cievy vyšetrené pomocou röntgenových lúčov - do plazmy bola vstreknutá rádiopaská látka a pozorovali sa, keď vyplnila žilu. Najrozšírenejšie porušenia, samozrejme, možno zistiť, ale najprv invazívna metóda (to znamená punkcia kože a zavádzanie látky) a po druhé, nie všetci ukázali.

Pokiaľ ide o názvy, pri duplexnom skenovaní zariadenie pracuje v dvoch režimoch naraz (normálne a Dopplerov). Bežný (tradičný) spôsob ultrazvukového skenovania vám umožňuje vidieť žilu v dvojrozmernom obraze, jeho štruktúre, vývojových anomáliách. Dopplerov režim umožňuje určiť "plynulosť" krvi, smer pohybu a rýchlosť krvného prietoku.

Triplexové skenovanie nie je inou metódou výskumu. Rovnaký ultrazvukový stroj už pracuje v troch režimoch - do prvých dvoch sa pridáva farebný doppler.

Triplexové cievne skenovanie vám umožňuje preskúmať:

 • anatómiu plavidla, stupeň jej kývania, ktorý je veľmi dôležitý počas operácií;
 • štruktúra cievnej steny;
 • rýchlosť a smer toku krvi;
 • priechodnosť žily vo farebnom režime (prítomnosť zúžení alebo krvných zrazenín).

Keď sa používa obojstranné a trojité skenovanie

Farebné skenovanie sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

Moderný ultrazvukový skener - fotografia

 1. Tromboflebitída je včasná diagnostika obzvlášť cenná.
 2. Kŕčové žily, najmä v strednej a ťažkej fáze.
 3. Trombózy.
 4. Metóda pomáha určiť, či je potrebné vykonať operáciu v prípade týchto ochorení a kde je presne najväčšia deštrukcia ciev.
 5. S porážkou hlbokých žil triplex skenovanie je jednoducho nutné!
 6. Boli by ste prekvapení, ale pri príprave operácií v brušnej dutine často lekári skenujú cievy. Pomáha to znížiť riziko pooperačných komplikácií (trombóza).

A teraz sa pozrite na video, v ktorom hovorí lekár Maxim Shcherbina o tom, kedy a ako robia ultrazvukové vyšetrenie žíl:

Ak máte akékoľvek otázky, požiadajte ich nižšie v poli s poznámkami:

Rozdiel medzi duplexným skenovaním a trojitým vaskulárnym skenovaním

Duplexné ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev

Ultrazvuková duplexná kontrola vám umožňuje vizuálne posúdiť priechodnosť cievy a identifikovať príčiny porušenia jeho priechodnosti - kruhovitosť, zahustenie stenózy (stenóza), prítomnosť krvných zrazenín, plakov, abnormálny vývoj, inštalované stenty, pooperačné križovatky atď. Po druhé, - rýchlosť a smer prietoku krvi. Preto sú skúmané dve funkcie, tzn. duplex.

Triplexové ultrazvukové cievne vyšetrenie

Ultrazvukové triplexové skenovanie rozširuje možnosti duplexu pridaním režimov farieb dopplera, t.j. farebný obraz pohybu krvi v cievach, ktorý môže jasnejšie posúdiť smer prietoku krvi a jeho rýchlosť, rovnako ako umožňuje presnejšie posúdiť priepustnosť ciev a stupeň stenózy. Preto sú dosiahnuté tri ciele, ktoré určujú názov metódy - triplex:

 • analyzuje sa anatómia ciev
 • odhadnutý prietok krvi
 • presné hodnotenie vaskulárnej permeability v farebnom režime

Duplexné a triplexové skenovanie umožňuje presne stanoviť priemer a zdvih ciev, identifikovať štruktúru stien tepien a žíl, rýchlo a čoskoro identifikovať aterosklerotické plaky alebo anomálie vývoja krvných ciev.
Príjem:

Zimovská Anna ul. Igorevna ultrazvuk, doktor ultrazvuk doppler, kardio - vaskulárny chirurg
Polukhina Tamara Andreevna doktor ultrazvuk, doktor Doppler ultrazvuk
Boyko Lyudmila Vasilievna - ultrazvuk, lekár ultrazvuku Dopplera

Ultrazvuková diagnostika sa vykonáva na týchto adresách:

6. Sovetskaya Street, 24-26, 3. poschodie
Yesenin Street 2, budova 3.

Duplexné vaskulárne skenovanie: čo je predpísané, čo ukazuje výsledok?

Kardiovaskulárne ochorenia skôr alebo neskôr môžu viesť k výraznému zhoršeniu zdravia a dokonca smrti. Preto sa odporúča kontrolovať cievy krku a iných častí tela na účely profylaxie alebo pravidelne predpisované lekárom. Jedným z najbežnejších ultrazvukových procedúr je duplexné vaskulárne skenovanie.

Duplexné a triplexové vaskulárne skenovanie

Duplexné a triplexové cievne vyšetrenia sa vykonávajú v klinikách a zdravotníckych strediskách, súkromných aj verejných. Preto vo veľkých mestách sú k dispozícii oba typy prieskumov. Dvojitý výskum je však najčastejšie určený ako najdostupnejšia metóda v ktorejkoľvek lokalite.

Čo je duplexné cievne vyšetrenie?

Hlavným znakom duplexného vaskulárneho skenovania je použitie dvoch metód ultrazvuku: štandardný a Dopplerov. Štandardný ultrazvuk vám umožňuje určiť štruktúru ozveny a veľkosť ciev a Dopplerovská sonografia poskytuje informácie o krvnom riečisku. Ultrazvukové duplexné vaskulárne skenovanie je teda multifunkčným typom diagnostiky, ktorý pomáha identifikovať celý rad existujúcich problémov s krvnými cievami. Keď sa podrobne venuje farebná obojstranná skenovacia patológia krvných ciev, až do zamýšľaného chemického zloženia cudzích telies.

Indikácie na účely štúdie

Vo väčšine prípadov je duplexné vaskulárne vyšetrenie indikované, keď sa objavia príznaky, že osoba, ktorá je ďaleko od lekárskej starostlivosti, nemusí brať príznaky možných problémov s cievami. Ide o konštantné bolesti hlavy, závraty a časté mdloby, zhoršenú koordináciu. Priame indikácie sú opuch končatín, prítomnosť trofických vredov a pavúkov.

Potrebujem prípravu na postup?

Či je potrebná príprava na duplexné cievne skenovanie, závisí od toho, ktoré štruktúry sa budú skúmať. Pri duplexnom vyšetrení hlavných a lymfatických ciev mozgu a dolných končatín, špeciálna príprava nevyžaduje. Stačí odmietnuť cigarety, alkohol, kofeínové nápoje a drogy. Je to potrebné, aby nič neovplyvnilo prietok krvi. Avšak pri duplexnom vyšetrení aorty, najmä jej brušnej časti a iliačnej tepny, ako aj žilového systému, je potrebné sledovať stravu tri dni pred vyšetrením a čistenie čriev večer pred procedúrou, inak plyny narušia zobrazenie kvality.

Ako sa skenuje?

Bez ohľadu na to, ktorá plavidlo sa skúma, duplexné vyšetrenie ciev pokračuje pozdĺž zhruba rovnakého plánu: pacient ležia tak, že skúmaná oblasť je prístupná sonológovi. Lekár riadi skener cez ciele, ktoré ho zaujímajú, a číta údaje z monitora.

Rozdiely medzi duplexným a trojitým skenovaním

Duplexné a triplexové cievne kontroly nie sú zameniteľné. Pri duplexnom skenovaní môže byť lúmen a stena cievy vidieť v dvojrozmernej rovine. Zatiaľ čo triplexové skenovanie zahŕňa použitie troch režimov vrátane šedej stupnice, ako aj farebný a spektrálny Doppler.

Výsledky dekódovania

Dešifrovanie výsledkov duplexnej cievnej kontroly vykonáva ošetrujúci lekár: kardiológ, neurológ, flebológ, atď. Spája výsledky štúdie s ďalšími diagnostickými metódami a robí konečný záver. Ak je klinický obraz nejasný, môže byť nariadené hlbšie vyšetrenie. Avšak niektoré vlastnosti cievneho systému ľudského tela sú viditeľné sonológovi, ktorý vedie štúdiu.

Čo možno vidieť pri duplexnom cievnom skenovaní?

Počas štúdie sú viditeľné obrysy žíl a ciev, rýchlosť pohybu častíc krvi v nich. Pomocou farebného duplexného snímania ciev je možné identifikovať nielen aterosklerotické plaky, ale aj ich štruktúru. V štúdii sa zistili a krvné zrazeniny, uzavreté lúmeny krvných ciev.

Extrakraniálny výskum

Extrakraniálne duplexné vyšetrenie ciev brachiocefalickej zóny sa vykonáva nezávisle a v kombinácii s ultrazvukom mozgu. V štúdii BCA je ľahké zistiť aterosklerotické lézie artérií a žíl hlavy a krku, trombóza, abnormality štruktúry a deformity. Duplexná vaskulárna snímacia technológia umožňuje zistiť zhoršený prietok krvi, ateroskleorické plaky a krvné zrazeniny. Hlavnou príčinou nedostatočného dodávania krvi do mozgu je slabá priechodnosť brachiocefalických ciev v krku, čo môže neskôr ovplyvniť stav transcraniálnych ciev.

Transcraniálna štúdia

Pri transskraniálnom duplexnom vyšetrení krvných ciev, ktorý je kombinovaný s duplexným snímaním brachiocefalických ciev, budú zobrazené mozgové cievy umiestnené mimo a vnútri lebečnej krabice, ako aj echostruktúra mozgového tkaniva. Táto štúdia vám umožňuje identifikovať úrazy, novotvary, aneuryzmy a iné patologické stavy mozgu a miechy na krku.

Zabezpečenie metód

Duplexné vaskulárne skenovanie je úplne neškodné, kvôli neinvazívnosti. Seroscale a farebné duplexné skenovanie sú rovnako bezbolestné. Metódy ultrazvukového duplexného vyšetrenia krvných ciev sú založené na použití ultrazvukových vĺn, ktoré neovplyvňujú ľudské zdravie.

Duplexné vyšetrenie mozgových ciev

Duplexné vyšetrenie krvných ciev je založené na vlastnostiach ultrazvukových signálov a umožňuje vizualizáciu tepien na pozadí susedných tkanív. Metóda je neinvazívna, bezpečná pre telo a nie je potrebné ju vopred pripraviť. Metóda nemá žiadne kontraindikácie a pacient nemá bolesť.

Duplexné cievne skenovanie

Duplexná diagnostika krvných ciev poskytuje maximálnu charakteristiku ľudského cievneho systému, určuje prítomnosť trombózy a iných dysfunkcií, hodnotí povahu a rýchlosť toku krvi.

Vykonajte výskum v dvoch fázach:

 • Dvojrozmerný režim - zobrazuje cievy a tkanivá susediace s nimi, bez poskytnutia úplných informácií o krvnom zásobení.
 • Duplexný režim - poskytuje podrobný opis s dvojrozmerným farebným vzorom krvných ciev v nich.

Kto je priradený na skenovanie

Lekár predpíše takéto štúdie, ak osoba identifikovala:

 • patológia ciev hlavy a krku;
 • kŕčové žily, diabetická angiopatia;
 • enderitrit, aterosklerózy;
 • aneuryzmy aorty;
 • trombóza, tromboflebitída, vaskulitída;
 • syndróm vonkajšej vaskulárnej kompresie;
 • posttromboflebit;
 • rôzne vaskulárne poranenia;
 • kontrola po operácii krvných ciev;
 • skríningu asymptomatických foriem ochorenia.

Vykonáva sa pomocou ultrazvukového snímania s farebným dopplerovským kódovaním a spektrálnou analýzou.

Indikácie pre vykonanie duplexného vyšetrenia mozgových a krčných ciev

Hlavnými predpokladmi pre tento postup sú:

 • akútne alebo chronické formy mozgovej ischémie;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy, závrat;
 • strata sluchu;
 • porucha pamäti;
 • hypertenzia mozgu;
 • diabetes, vaskulitída;
 • rôzne ochorenia mozgu s narušeným prietokom krvi po operácii.

Problémy s cievami sa môžu vyskytnúť v dôsledku cervikálnej osteochondrózy. V článku nájdete podrobné informácie o tejto problematike.

Navyše ochorenia mozgových ciev môžu spôsobiť časté bolesti hlavy v chrámoch. Ako sa tomu vyhnúť, nájdete tu.

Obidve ciele skenovania

Duplexné cievy hlavy, na rozdiel od konvenčného ultrazvuku, dokážu analyzovať nádoby na ťažko dostupných miestach. Platí to najmä pre mozgové cievy pri rôznych poruchách krvného obehu.

Bolo veľmi ťažké preskúmať mozog pred príchodom modernej duplexnej metódy.

Diagnostika bola vykonaná s Dopplerovým ultrazvukovým zariadením, v ktorom uzist poslal senzor do problémových oblastí a vykonal zvukový záznam so špeciálnym zariadením.

Presná vizualizácia všetkých procesov vyskytujúcich sa v hlave nádoby sa dosiahla s duplexným snímaním.

Rozdiely medzi duplexným a trojitým skenovaním

Metódy skenovania sú takmer rovnaké.

Hlavnou výhodou triplexovej metódy je, že vidí nádoby v troch rovinách naraz.

Naproti tomu duplex informuje iba v dvoch režimoch.

Triplexové skenovanie je všeobecne ďalší postup pre duplexnú kontrolu. A vzhľadom na skutočnosť, že kryštál prenášajúci signál je rovnaký, podľa rozlíšenia sa triplexová metóda považuje za horšiu než duplex.

Kvalita vykonanej práce bude preto určená kvalitou ultrazvukového stroja a kvalifikáciou diagnostika a nie metódou diagnostiky.

Kontraindikácie pre

Na rozdiel od mnohých diagnostických postupov, duplexné alebo triplexové skenovacie metódy nemajú žiadne kontraindikácie. Môžete ich stráviť v akomkoľvek veku, starším a deťom.

Ako sa pripraviť na prieskum

Na vykonanie diagnostického vyšetrenia pomocou duplexného skenovania sa nevyžadujú žiadne prípravné opatrenia zo strany pacienta.

Jedinou vecou v deň prieskumu je opustiť nikotín a nie jesť látky, ktoré ovplyvňujú tón krvných ciev: silný čaj, káva, energetické nápoje.

Ak užívate určité lieky (Fezam, Betaserc a iné lieky), mali by ste sa poradiť s neurológom, ktorý predpisuje ultrazvuk a liečbu.

Pred duplexným postupom odporúčame odstrániť všetky šperky z hlavy a krku a na konci vyšetrenia dôkladne umyť hlavu.

Ako je skenovací postup

Duplexný alebo triplexový postup neprináša bolesť a nevyžaduje miestnu alebo celkovú anestéziu. Na základe toho, ktorá oblasť sa skúma, je pacient diagnostikovaný v polohe skrútenej, sediacej alebo stojacej.

Špeciálny gél sa aplikuje na povrch pokožky pacienta, aby sa uľahčil vyšetrenie. Potom doktor nainštaluje snímač namiesto skúmaných ciev.

Ak chcete uložiť snímač, použite tzv. "Ultrazvukové okno" - určité oblasti lebky, kde kosti lebky sú najtenšie alebo majú otvory.

Prostredníctvom nich bude ultrazvukový lúč schopný dosiahnuť dutinu lebky bez obštrukcie.

Počas diagnostiky môže lekár požiadať pacienta, aby si vzal určitý postoj, zadržal dych alebo vykonal iné opatrenia. Výskumný postup trvá približne pol hodiny a nespôsobuje ani najmenší nepríjemný pocit u osoby, ktorá sa má študovať.

Neuropatická bolesť v nohách môže byť tiež spôsobená problémami s cievami. Popisuje, ako je to nebezpečné a ako sa s ním zaobchádza.

Ďalším závažným dôsledkom tohto problému je skleróza mozgových ciev. Všetko o tejto chorobe.

Priemerné náklady na postup

Duplex je pomerne lacná diagnostická metóda bez kontraindikácií a nežiaducich následkov. Je široko používaný aj v malých mestách.

Nasledujúca tabuľka uvádza priemerné ceny duplexného snímania mozgových ciev v Moskve:

Aký je rozdiel medzi ultrazvukom a ultrazvukom a aké sú rozdiely medzi dopplerovským a duplexným skenovaním?

V modernej medicíne v oblasti vaskulárnych patológií existuje veľa rôznych medicínskych techník. Avšak liečba akejkoľvek choroby zahŕňa úplné a dôkladné vyšetrenie. Diagnostika plavidiel sa účinne vykonáva pomocou ultrazvukových metód výskumu, čo je spôsobené štruktúrou a štruktúrou plavidiel. Koncept ultrazvuku pre mnohých už nie je nový.

Diagnostika metódou USDG

Jedným z najjednoduchších a najdostupnejších spôsobov štúdia žilovej a arteriálnej priechodnosti je Dopplerov ultrazvuk. V srdci USDG je dopplerovský efekt, tj získanie potrebných údajov, zaznamenávajú sa zmeny odrazených zvukových vĺn z pohybujúcich sa krvných buniek. Ultrasonografická Dopplerovská metóda sa priradí, keď je potrebné určiť vaskulárnu permeabilitu buď na získanie odhadu krvného toku, alebo na identifikáciu patológií venóznej chlopne.

Pri vykonávaní ultrazvuku Doppler, žily a tepny nie sú viditeľné, hodnotenie rýchlosti toku krvi a priechodnosti je založené na získaných hodnotách Dopplerovho efektu. Podľa výsledkov vyšetrenia USDG sa úspešne diagnostikujú bolesti hlavy, hypertenzia a kŕčové žily. Ak sa detekcia zhoršenej vaskulárnej permeability uskutoční s ľahkosťou, potom je veľmi ťažké stanoviť príčiny tejto patológie dopplerovským ultrazvukom. To je spôsobené tým, že taká diagnostická metóda neumožňuje vizualizáciu cievnych stien a ich možné zakrivenie, ktoré ovplyvňujú rýchlosť a kvalitu toku krvi.

Spočiatku boli obrázky zobrazené ultrazvukovým strojom vytvorené v plochom a tenkom projekte študovaného orgánu. V modernom diagnostickom lekárstve sa zariadenie používa na získanie trojrozmerného obrazu orgánov v reálnom čase a v pohybe.

Dopplerovská sonografia je predpísaná na určenie vaskulárnej permeability, aby sa získali charakteristiky prietoku krvi.

Diagnostická metóda ultrazvukom

Ultrazvukové duplexné skenovanie je komplexnejšia diagnostická technika, charakterizovaná kombináciou B-mode a Dopplerovho efektu. Použitie B-mode vám umožňuje vizualizovať študované žily a tepny a preskúmať stav okolitých tkanív. Štúdia prietoku krvi v krvných cievach sa vykonáva pomocou farebných Dopplerov mapovacích alebo spektrálnych analýz.

V dôsledku štúdie a následného počítačového spracovania údajov je možné získať indikácie prezentované vo forme Dopplerovho spektra alebo farebného kartogramu prietoku krvi. Kartogram sa získa pomocou rôznych technológií farebného mapovania a v skutočnosti je to "odliatok" priečneho rezu skúmanej nádoby. Počas duplexného vyšetrenia ciev sa na obrazovke monitora zobrazí obraz plavidla, ktorý vám umožňuje urobiť vizuálne posúdenie priechodnosti žily alebo artérie a nájsť príčinu poklesu rýchlosti krvného prietoku. Pomocou UZDS je možné identifikovať také patologické stavy ciev:

 • rozvoj vaskulárnej stenózy, zhrubnutie cievnych stien;
 • vznik rôznych anomálií počas prechodu krvných ciev cez tkanivo;
 • cholesterolové plaky a krvné zrazeniny v žilách a artériách;
 • cievne kĺby po operáciách.

Výhody techniky UZDS

Pomocou UZDS je ľahké určiť väčšinu patologických abnormalít v normálnom priebehu ciev, napríklad kruhovitosť alebo deformáciu. Okrem toho je to hlavná metóda na štúdium zmien v cievnych medzerách, určenie prítomnosti cholesterolových plakov a krvných zrazenín. Ultrazvukové zobrazovanie tohto typu môže poskytnúť vizualizáciu a vyhodnotenie charakteristík krvného toku celého cievneho systému, vrátane veľkých kmeňov kmeňov a hypodermických ciev malých orgánov.

Pri vyšetrovaní veľkých žíl a ciev USS je možné vytvoriť jasný a spoľahlivý obraz existujúcich štrukturálnych abnormalít cievnych stien v prvých štádiách ochorenia. Preto sa ľahko diagnostikuje nestenózna ateroskleróza a diabetická angiopatia. Patologické procesy sprevádzané intraluminálnymi vaskulárnymi léziami, ktoré interferujú s priepustnosťou alebo znižujú prietok krvi, napríklad krvné zrazeniny a plaky, tiež nespôsobujú problémy s ultrazvukovou diagnostikou.

Duplexné skenovanie kombinuje dve metódy výskumu a umožňuje identifikovať väčšinu patologických procesov v nádobách

Diagnostika metódou TsDK

Pri vykonávaní trojnásobného skenovania sa vykonávajú vyššie uvedené metódy a pridáva sa farebná vizualizácia ciev a prietok krvi v nich. Skenovanie tejto metódy umožňuje viac informatívne vyšetrenie s vysokou presnosťou na určenie vaskulárnej permeability a stupňa vaskulárnej stenózy. Inými slovami, DDC je kombináciou Dopplerovej ultrazvukovej diagnostiky a duplexného skenovania v kombinácii s ďalším vyšetrením vnútorného cievneho lumenu v farebnom zobrazovacom režime.

Indikácie pre diagnózu

Výskyt určitých symptómov sa často stáva dôvodom na vymenovanie ultrazvuku:

 • výskyt bolesti hlavy a závraty;
 • narušenie vestibulárneho aparátu;
 • pocit ťažkosti v hlave;
 • vzhľad šumu uší a blikanie čiernych bodiek pred očami;
 • neprimeraná strata vedomia;
 • ochorenie kŕčových žíl;
 • vývoj edémov horných a dolných končatín;
 • časté kŕče;
 • prudký pokles videnia.
Vývoj opuchu končatín - presvedčivý dôvod na vymenovanie Dopplerovskej štúdie alebo duplexnej cievnej kontroly

Patologické stavy ľudského vaskulárneho systému, pri ktorých sa ultrazvuková diagnostika nevyhnutne prejavuje jedným zo spôsobov, ako sú:

 • cerebrálna aneuryzma;
 • ochorenia chronickej povahy sprevádzané vývojom vaskulárnej nedostatočnosti;
 • modriny do krčnej chrbtice a poranenia hlavy;
 • žilové ochorenia;
 • podmienky mŕtvice;
 • rekonštrukčná chirurgia na chrbtici;
 • stav vaskulárnej dystónie;
 • aterosklerotické lézie;
 • cervikálna osteochondróza.

Duplexný a trojnásobný skenovací rozdiel

Takto sa lekár niekedy "obklopuje" takým slovom a búškom a pacient si myslí, a aký výskum je to. duplexné a trojité skenovanie sa vzťahujú na tieto pojmy. Najdôležitejšie je, že nie je jasné, čo očakávať - ​​či prekonávajú nohu, alebo či ide o určitý druh rentgenového žiarenia.

Teraz rozčleníme pre vás, prenesieme z "lekárskeho na človeka". Všeobecne platí, že v lekárstve je skenovanie (z angličtiny Sken - na zváženie) riadený pohyb žiarenia cez telo, v našom prípade ultrazvuk.

S odrazom impulzov sa zaznamenávajú na obrazovke monitora. Toto je podstatou ultrazvukového vyšetrenia, ktorého cieľom je získať obraz vnútorných orgánov alebo žíl na určenie rozsahu ochorenia.

Zistili sme, že toto je všetko - bežný ultrazvuk, bez poškodenia kože. Koža je rozmazaná so špeciálnym gélom, lekár sa presunie cez tela senzorom a na obrazovke sa zobrazí obrázok vnútorností v reálnom čase. Viditeľné nielen lúmen žily, stav jeho steny, ale aj rýchlosť prietoku krvi a iné charakteristiky krvi.

Ale to nebolo vždy. Predtým boli cievy vyšetrené pomocou röntgenových lúčov - do plazmy bola vstreknutá rádiopaská látka a pozorovali sa, keď vyplnila žilu. Najrozšírenejšie porušenia, samozrejme, by mohli byť rozlíšené, ale po prvé, invazívna metóda (to znamená, prepichnutie kože a zavedenie látky), a po druhé, nie všetci ukázali.

Kompletný ultrazvuk s volusom E10

môže byť na klinike "Clinic Professor Bushtyreva"

na adresu: pruh Soborny, 58/7.

telefonicky: +7 (863) 288-00-00

Vďaka jedinečnému ultrazvukovému systému Voluson E10
s inovatívnou aplikáciou HDlive Flow
pacienti môžu získať vizualizáciu cievnych štruktúr
so zvýšenou presnosťou a vysokou rýchlosťou skenovania

Pokiaľ ide o mená, pri duplexnom skenovaní zariadenie pracuje v 2 režimoch naraz (normálne a Dopplerov).

Bežný (tradičný) spôsob ultrazvukového skenovania vám umožňuje vidieť žilu v dvojrozmernom obraze, jeho štruktúre, vývojových anomáliách.

Dopplerov režim umožňuje určiť "plynulosť" krvi, smer pohybu a rýchlosť krvného prietoku.

Duplexné skenovanie je pokročilá diagnostická metóda, ktorá kombinuje bežné ultrazvukové a Dopplerovskú sonografiu.

Má výhodu v porovnaní s poslednými dvoma, čo je vyjadrené v schopnosti diagnostikovať vaskulárne patológie v veľmi skorom štádiu vývoja. To sa dosiahlo vďaka tomu, že pomocou duplexu je možné posúdiť nielen vonkajšie vlastnosti, ale aj skúmať vnútornú štruktúru krvných ciev, odhaliť ich vnútornú patológiu.

Duplexný ultrazvuk je metóda trojrozmerného ultrazvuku, ktorý má vysoký stupeň informačného obsahu, ktorý je dôležitý pri určovaní príčin chorôb a diagnózy.

So všetkými výskumnými schopnosťami sa tento postup vyznačuje absolútnou bezpečnosťou a bezbolestným správaním a absenciou kontraindikácií a vedľajších účinkov. Pre diagnostický postup pacient nepotrebuje špeciálny tréning. Vyžaduje však vysoko kvalifikovaného lekára na získanie spoľahlivých výsledkov.

Takýto výskum poskytuje príležitosť na:

• spoľahlivé stanovenie akejkoľvek patológie cievneho lôžka;

• určiť rýchlosť toku krvi;

• identifikácia príčin zmien a porúch krvného toku.

Triplexové skenovanie nie je inou metódou výskumu. Rovnaký ultrazvukový stroj už pracuje v 3 režimoch - do prvých dvoch sa pridáva farebný dopplerov.

Triplexové cievne skenovanie vám umožňuje preskúmať:

• anatómia plavidla, stupeň kývania, ktorý je veľmi dôležitý počas operácií;

• štruktúra cievnej steny;

• rýchlosť a smer prietoku krvi;

• priechodnosť žily v farebnom režime (prítomnosť zúženia alebo krvných zrazenín).

Farebné skenovanie dnes poskytuje lekárom najpresnejšie informácie o cievnych ochoreniach (čo je veľmi dôležité nielen pre konzervatívnu liečbu, ale aj pred chirurgickým zákrokom).

Farebné skenovanie sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

1. Tromboflebitída, jej včasná diagnóza je obzvlášť cenná.

2. Kardiostimulácia, najmä v stredných a ťažkých štádiách.

4. Metóda pomáha určiť, či je potrebné vykonať operáciu v prípade týchto ochorení a kde je presne najväčšia deštrukcia ciev.

5. S porážkou hlbokých žil triplex skenovanie je jednoducho nutné!

6. Budete prekvapení, ale pri príprave operácií v brušnej dutine často lekári skenujú cievy. Pomáha to znížiť riziko pooperačných komplikácií (trombóza).

Duplexné a trojnásobné skenovanie žíl ľudských dolných končatín

Ak máte podozrenie, že kŕčové žily sa neodkladajú návštevou lekára a vykonajú príslušné štúdie, ktoré pomôžu určiť závažnosť ochorenia a začať liečbu včas. Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je triplexné a duplexné vyšetrenie žíl dolných a horných končatín, založené na vizualizácii rozdielov medzi súčasnou krvou a imobilnými štruktúrami. Prieskum vám umožňuje analyzovať stav krvných ciev a charakteristiky toku krvi. Ak chcete podstúpiť duplexnú žilu lacno, kontaktujte Antibiophile Phlebological Center. Naši špecialisti vykonajú vysoko kvalitnú diagnostiku ciev horných a dolných končatín za prijateľné ceny.

Čo je duplexné skenovanie?

Duplexná kontrola väzieb kombinuje dopplerovský výskum a tradičný ultrazvuk (impulz v režime B), ktorý umožňuje získať podrobnejší diagnostický obraz, pretože obraz je vytvorený ako projekcia, a nie dvojrozmerná.

B-mode. Ultrazvuk vysielaný zariadením má určitú frekvenciu a preniká cez tkanivo. Na hranici štruktúr rôznej hustoty sa odráža a vráti do snímača. V impulznom režime prístroj odoberá vrátený signál v rôznych intervaloch: čím ďalej odrážajúca tkanina, tým dlhší je interval. Vzhľadom na možnosť žiarenia z rôznych uhlov, ultrazvuk duplexná žilová skenovací systém umožňuje rekonštrukciu obrazu testovacieho orgánu takmer okamžite.

Dopplerovský režim. Účinok prístroja je založený na takzvanom dopplerovskom efekte, keď sa ultrazvuk nielen odráža z pohyblivého objektu (v štúdii žíl to sú červené krvinky), ale tiež mení frekvenciu. Okrem toho je jeho hodnota priamo úmerná rýchlosti objektu. Tento režim umožňuje vyhodnotiť charakteristiky prietoku krvi v cievach študovaných končatín.

Diferenciálne duplexné vyšetrenie a triplexové vaskulárne skenovanie

V posledných rokoch sa triplexný výskum vytvorený na báze duplexu stal čoraz populárnejším. Triplexové vyšetrenie žil nie je tak významné ako duplexné vyšetrenie, ako sa môže zdať. To je úplne rovnaký súbor techník, doplnený farebným kódovaním, pomocou ktorého môžete vidieť smer prietoku krvi vo vnútri nádoby vo farbe. Zvyšok triplexu vám tiež umožňuje posúdiť prietok krvi, stav steny žíl, prítomnosť alebo neprítomnosť krvných zrazenín. Súčasne sa tento typ výskumu oveľa častejšie používa na diagnostiku ciev hlavy a krku, ultrazvuková duplexná angioskoping je celkom vhodná pre dolné končatiny.

Indikácie pre vykonanie a účinnosť trojnásobného skenovania žíl dolných končatín

Tento typ výskumu umožňuje diagnostikovať:

 • vazokonstrikcia;
 • prítomnosť trombózy;
 • abnormality vaskulárneho vývoja;
 • zhoršený prietok krvi;
 • zlyhanie ventilov žíl.

Ďalšou výhodou triplexovej žilovej kontroly je jej úplná bezpečnosť. Postup je absolútne neškodný a môže sa aplikovať v akomkoľvek veku s frekvenciou, ktorá je potrebná na presnú diagnózu a správne predpisovanie liečby.

Indikácie pre skenovanie žíl dolnej končatiny

 • Hmotnosť a opuch nôh.
 • Zvýšená citlivosť nôh, pocit mravčenia.
 • Zahusťovanie a / alebo odfarbenie kože na nohách.
 • Výskyt bolesti a únavy pri chôdzi.
 • Výskyt vredov a iných nehoocných porúch kože nôh.
 • Kŕčové žily.
 • Nočné kŕče, syndróm nepokojných nôh (potreba pohybu po celú dobu).

Ako skenovať žily dolných končatín

Duplexné vyšetrenie dolných končatín je bezbolestný postup a nevyžaduje špeciálny tréning. Počas vyšetrenia je pacient umiestnený na gauči v polohe sklonu. Špecialista vedie ultrazvukový senzor na končatinách, ktorý hodnotí stav ciev a prietok krvi v kontrolných bodoch. V prípade potreby môže byť pacient vyzvaný, aby sa postavil, aby zjednodušil vyšetrenie určitých žíl v nohách. Ak sa vykoná pred operáciou, počas postupu sa aplikuje označenie karty krvných ciev.

Cenu duplexného skenovania dolných končatín a iných diagnostických metód môžete skontrolovať vo flébologickom centre "Antireflux" tak, že zavoláte jedno z čísel uvedených v časti "Kontakty".

Duplexné vyšetrenie mozgových ciev

Duplexné vyšetrenie mozgových ciev je neoddeliteľnou súčasťou plnohodnotného ultrazvuku mozgových a krčných ciev, ktoré sa vykonáva v niekoľkých režimoch:

 • dvojrozmerný (režim B) - umožňuje vám najlepšie vidieť cievy a okolité tkanivá s výnimkou ciev vo vnútri lebky. Aj režim B vám umožňuje získať minimálne informácie o prietoku krvi v plavidle.
 • duplexné skenovanie - umožňuje získať dvojrozmerný obraz s podrobnými a vizuálnymi (farebnými rôznymi farbami) informáciami o prietoku krvi v nádobách. Je schopný zobraziť nádobu v dvoch rovinách - pozdĺž plavidla a cez plavidlo. Má 2 režimy - farebné a spektrálne. Duplexné skenovanie je zamerané na získanie informácií o stave cievy (jej steny, lúmenu) a okolitých tkanivách v režime B a vyhodnotení hemodynamických javov pomocou Dopplerovho efektu. Kvalitatívne informácie o stave prietoku krvi sa získajú farebne, kvantitatívne - v spektrálnom Dopplerovom režime. Prečítajte si viac o prevádzkových režimoch ultrazvukových strojov.

Variantom je transcraniálne duplexné vyšetrenie, počas ktorého sa vyšetruje prietok krvi v cievach vnútri lebky. Skúmanie ciev vo vnútri lebky v režime B je v zásade v zásade nemožné.

Transcraniálny ultrazvuk sa používa pri štúdiu mozgových látok na primárnu diagnózu objemových lézií mozgu s lokalizáciou v hemisfére, intracerebrálnymi hematómami a inými fokálnymi mozgovými léziami, ako aj na sledovanie skôr identifikovanej patológie. Informatívna hodnota tejto metódy je však výrazne nižšia ako iné neurovisualizačné techniky vrátane počítačového a magnetického rezonančného zobrazovania mozgu.

Komplexná analýza parametrov vo všetkých troch režimoch (B-režim, farebné duplexné skenovanie, spektrálne duplexné skenovanie) umožňuje získať holistický pohľad na patologický proces.

Oficiálnym názvom je duplexné skenovanie hlavných tepien hlavy (DS MAG).

Rozdiely triplex a duplexné skenovanie

Triplexové skenovanie (triplex) nie je samostatná ultrazvuková technika, je to len technologický režim duplexného skenovania. Počas duplexného skenovania pracuje ultrazvukový stroj súčasne v dvoch režimoch, počas trojnásobného skenovania - v troch režimoch (režim B, režim DDC, režim pulznej alebo kontinuálnej vlny). Keďže prijímanie a vysielanie kryštálu je pre všetky režimy rovnaké, triplexové skenovanie v rozlíšení je vždy horšie ako duplex.

Indikácie pre transcraniálne obojstranné skenovanie

Transkraniálny duplex je potrebný v nasledujúcich prípadoch:

 • ak duplexné vyšetrenie (Dopplerov ultrazvuk) extrakraniálnych oblastí tepien mozgu a krku odhalilo stenózu (zúženie) alebo uzatvorenie lumen ciev, ktoré môžu interferovať s prietokom krvi v mozgových cievach;
 • ak existujú nepriame príznaky poškodenia tepien (ciev) vo vnútri lebky;
 • ak existujú príznaky akútnej alebo chronickej ischémie (nedostatok kyslíka) v mozgu bez zjavného dôvodu,
 • syndróm bolesti hlavy;
 • v prítomnosti systémového vaskulárneho ochorenia, ktoré môže poškodiť krvný obeh v cerebrálnych cievach (hypertenzia, diabetes, systémová vaskulitída atď.),
 • v prítomnosti patológie mozgu, ktorá je sprevádzaná zmenou štruktúry a krvného obehu v cievach mozgu.

Minimálny a ďalší objem výskumu extrakraniálnych ciev

Minimálne množstvo ultrazvuku pri duplexnom vyšetrení extrakraniálnych tepien hlavy a krku zahŕňa:

 • distálnej brachiálnej hlavy,
 • bežné karotidové tepny po celom svete,
 • vnútorné karotické tepny pred vstupom do lebečnej dutiny cez ospalý kanál,
 • vonkajšia karotidová artéria v proximálnej,
 • vertebrálnych artérií v segmentoch V1 a V2.

Ďalší objem ultrazvuku zahŕňa vykonanie kompresných testov na hodnotenie funkcie spojivových tepien kruhu Illiz a hľadanie obtokových ciev v prípade zúženia alebo upnutia tepien hlavy a krku mimo lebky.

Duplexná skenovacia technika

Duplexné vyšetrenie mozgových a krčných ciev na extrakraniálnej úrovni sa vykonáva s pacientom ležiacim na chrbte. Technológia ultrazvukových vyšetrení karotických tepien zahŕňa skenovanie v troch rovinách - dvoch pozdĺžnych (predných a zadných) a priečnych. Použitie 3 snímacích lietadiel minimalizuje riziko diagnostických chýb.

Transkraniálne duplexné skenovanie sa vykonáva iba po duplexnom skenovaní extrakraniálnych oblastí mozgu a krčných tepien.

Technika transcraniálneho duplexného skenovania zahŕňa:

 • štúdium substancie mozgu v b-móde (transcraniálna sonografia),
 • štúdium prietoku krvi vo veľkých intrakraniálnych cievach (tepny, žily a sínusy) pomocou Dopplerovho efektu.

Kontrola steny intrakraniálnych ciev v b-móde s transcraniálnym skenovaním je v podstate nemožná kvôli nízkej (2-2,5 MHz) frekvencii ultrazvukového žiarenia potrebnej na prechod cez kosti lebky. Z tohto dôvodu sú všetky kvalitatívne informácie o stave lumen cievy a vaskulárnej štruktúry hodnotené zmenami farebného vzoru prietoku krvi v cieve.

Transkraniálne duplexné skenovanie sa vykonáva pomocou vektorového (sektorového) senzora pomocou ultrazvukových kmitov s frekvenciou 1-2,5 MHz (2 MHz) prostredníctvom dvoch hlavných a dvoch ďalších štandardných prístupov.

Hlavné prístupy pre transcraniálne duplexné skenovanie sú:

 • medzistavcové - cez časovú kosť (nad a na prednej strane ucha),
 • suboccipital - cez veľké okcipitálne foramen.
 • transorbitálne (mimo oka),
 • transkripta (cez váhy occipitálnej kosti nad okcipitálnym výčnelkom).

Náklady na duplexné vyhľadávanie mozgových ciev

Priemerné ceny sú uvedené v ruských rubľoch od 1. júla 2012 v moskovských komerčných lekárskych centrách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prerušenie venózneho odtoku mozgu: jeden krok od edému

Aby mozog mohol normálne fungovať - ​​bez prerušenia a preťaženia - krvný obeh v ňom musí byť prispôsobený presnosti hodinového mechanizmu. Preto okrem potreby príjmu kyslíka a glukózy s arteriálnou krvou, ktorá ju dodáva výživou, odtok krvi z nej je venózny a nesie všetko, čo mozog už nepotrebuje, ale stalo sa to len nebezpečné - jedy tvorené počas "duševnej produkcie",

Je možné vyliečiť angínu pečene s ľudskými prostriedkami?

Čo je angína?Populárnym názvom pre angínu pectoris je "angina pectoris". Ide o ochorenie, ktoré zahŕňa aterosklerózu a ischemickú chorobu srdca.

Kapilárna sieť na nohách - kozmetická chyba alebo vážny problém?

Veľa žien s vekom sa objavuje na opuchy nôh, rovnako ako oko kapilár. Sú to príznaky počiatočných kŕčových žíl. Ako nebezpečný je tento jav pre zdravie?

Zníženie počtu neutrofilov u dieťaťa - stojí za to znieť poplach?

Akékoľvek zmeny krvných parametrov dieťaťa by mali upovedomiť rodičov a okamžite sa obrátiť na lekára. Ak analýza ukazuje, že dieťa má znížené neutrofily, môže to znamenať vývoj infekčnej choroby.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.