Duplexné vyšetrenie ciev hlavy a krku je jednou z najmodernejších metód výskumných plavidiel. Z tohto článku sa dozviete podstatu postupu, indikácie jeho účelu a informačného obsahu.

Duplexné vaskulárne skenovanie alebo vaskulárny duplex je špeciálny typ ultrazvukovej alebo sonografickej štúdie určenej špeciálne na skúmanie cievnych štruktúr a charakter prietoku krvi v nich. Táto metóda sa líši od konvenčného ultrazvuku v kombinácii dvoch hlavných techník:

 1. Bežný ultrazvuk v režime B je rovnaký sivobiely obrázok zobrazujúci orgány a tkanivá v rovinnom režime. V duplexnom režime plavidlá, v závislosti od sklonu a otáčania senzora, vyzerajú ako ich pozdĺžne alebo priečne rezy. V tomto režime môžete zvážiť ich priebeh, merať priemer, odhadnúť klírens, prítomnosť krvných zrazenín alebo iné včlenenia. Ultramoderné snímače môžu dokonca pomôcť preskúmať vrstvený obraz cievnej steny - ako rez v mikroskopu.
 2. Dopplerovský režim - typ ultrazvuku založený na registrácii prúdov pohybujúcich sa krvných častíc v cievach. Pomocou Dopplerovho efektu môžete zaznamenať skutočný prietok krvi, posúdiť jeho intenzitu, smer krvného toku, merať jeho rýchlosť, odporové indexy a ďalšie dôležité indikátory.

Podobné zásady sa používajú pri duplexnej kontrole všetkých ciev ľudského tela. Duplexné vyšetrenie tepien a žíl dolných končatín, srdca a jeho veľkých ciev, rovnako ako cievy hlavy a krku má najväčší význam v modernej medicíne. Ide o poslednú štúdiu, o ktorej budeme podrobnejšie diskutovať neskôr.

Prečo robia duplexné cievy hlavy a krku? Faktom je, že mozog, jeho štruktúry a cievny systém boli vždy diagnostikou. Mozog je bezpečne pokrytý lebkou, takže pred niekoľkými desaťročiami bola jedinou objektívnou metódou štúdia röntgen. Okrem röntgenových lúčov prišli rôzne neurologické testy, aby pomohli vyhodnotiť funkciu mozgu a nepriame príznaky poškodenia mozgovej cirkulácie. Moderné techniky úspešne skúmajú cievy hlavy a krku, ktoré kŕmia mozog, ktoré sú k dispozícii pre výskum. Preto pri posúdení prietoku krvi v týchto kŕmnych kmeňoch možno nepriamo posúdiť podobný prietok krvi v mozgových tkanivách.

Mozog je dodávaný s krvou z ramien karotickej tepny, chrbtice, podkľúčových tepien a brachiocefalického kmeňa, ktoré sa vzájomne nahradzujú a tvoria kruh Willis. Tradičnejším a najbežnejším názvom pre všetky tieto tepny sú brachiocefalické tepny alebo BCA. Preto duplexné vyšetrenie ciev hlavy a ciev krku je bežnejšie nazývané ultrazvukové skenovanie BCA. Je predpísané neurológmi alebo terapeutmi a lekári vykonávajú ultrazvukovú diagnostiku.

Indikácie pre štúdium

Definujte zoznam podmienok a chorôb, ktoré môžu a mali by byť vyšetrené touto metódou:

 • Ateroskleróza mozgových ciev alebo podozrenie z nej. Takéto podozrenia sa vyskytujú v prípade nefunkčného profilu cholesterolu a triglyceridov, nadváhy, dedičnej histórie, neurologických príznakov utrpenia cerebrálneho krvného obehu.
 • Endoartritídové cievy krku a mozgu - najčastejšie autoimunitné ochorenie postihujúce stenu tepien ľudského tela.
 • Aneuryzmy a iné vaskulárne malformácie v lebečnej dutine sú už diagnostikované podľa výsledkov predchádzajúceho ultrazvuku, angiografie, počítačovej tomografie alebo podozrivé z klinických symptómov alebo sťažností pacientov.
 • Vaskulitída je široká skupina zápalových vaskulárnych ochorení, vrátane autoimunitných ochorení.
 • Stav po chirurgickej liečbe ciev hlavy, krku alebo mozgu.
 • Podmienky zahŕňajúce syndróm vonkajšej cievy. Medzi takéto stavy patrí kompresia patologických loží cievnych kmeňov, hematómov, kostných fragmentov a nádorov.
 • Vaskulárna trombóza alebo podozrenie z nich.
 • Poranenie hlavy a krku.
 • Ultrazvuk BCA môže byť predpísaný v pochybných prípadoch as nejasným klinickým obrazom: porucha pamäti, patologická ospalosť, kŕče, duševné zmeny, nejednoznačné bolesti hlavy, závrat, strata vedomia, zhoršenie zraku a sluchu.

Klady a zápory metódy

Rovnako ako každá diagnostická metóda, duplexné skenovanie má pozitívne a negatívne strany. Začnime s profesionálmi:

 • Kompletná bezpečnosť. Ultrazvuk v medicíne nemá na ľudské telo žiadne poškodzujúce alebo znetračovacie účinky, takže táto štúdia môže byť vykonaná pre malé deti a tehotné ženy.
 • Bezbolestné a neinvazívne. Procedúra duplexného skenovania je úplne bezbolestná a pacientovi neprináša žiadne nepríjemné pocity.
 • Vysoká presnosť diagnostiky. Vzhľadom na to, že lekár vidí skúmané plavidlo v dvoch projektoch a súčasne zaznamenáva tok krvi v ňom, informačný obsah týchto štúdií je porovnateľný s angiografiou.
 • Relatívna jednoduchosť štúdie. Ultrazvukové skenovanie trvá asi 20 minút, nepotrebuje objemné stroje, pomoc dodatočného zdravotníckeho personálu však vyžaduje najhlbšiu znalosť anatómie a fyziológie krvných ciev od lekára-výskumníka.
 • Neprítomnosť kontraindikácií a komplikácií postupu - štúdia môže byť podaná absolútne všetkým kategóriám pacientov a počas celej histórie nedošlo k žiadnym vážnym následkom.
 • Nevyžaduje sa žiadna špeciálna príprava na štúdium, ako je diéta, čistenie klystín, užívanie určitých liekov a podávanie roztokov.

Vymenujeme nedostatky tejto techniky:

 1. Relatívne vysoké náklady na metódu. Faktom je, že pri duplexnom výskume sú potrebné špeciálne ultrazvukové stroje, ktoré často nie sú k dispozícii pre malé kliniky a vládne agentúry.
 2. Možnosť výskumu "tu a teraz". Toto je bežná nevýhoda všetkých štúdií ultrazvuku, pretože "obraz" možno hodnotiť len v reálnom čase, v pohybe a nie vôbec z mrazených obrazov.
 3. Úzka študijná oblasť. Je dôležité pochopiť, že skenovanie brachiocefalických ciev iba nepriamo naznačuje krvný obeh v mozgu. Ultrazvukové vlny nemôžu prenikať cez kraniálnu škatuľu dospelého, preto samotný mozog a jeho vaskulárny systém sú skryté od výskumníka.

Ako sa uskutočňuje štúdia?

Postup obojstranného skenovania pre nádoby hlavy a krku je pomerne jednoduchý a trvá maximálne 30 minút:

 • Pacient príde v stanovenom čase a nachádza sa na gauči. Štúdia môže byť vykonaná v polohe pacienta ležiaceho na chrbte alebo boku, sediaceho alebo polčasu. Špeciálna špeciálna príprava na postup sa nevyžaduje.
 • Doktor umiestni špeciálny gél na snímač a krk pacienta.
 • Ďalej lekár ľahko pohne snímač pozdĺž boku krku. Niekedy môže odborná diagnostika od pacienta požiadať o zmenu polohy tela, kašeľ, napätie, zadržte dych.

Duplexné vyhľadávanie ciev dolnej končatiny

Vďaka vaskulárnemu systému sa krv nasýtený kyslíkom a živinami dodáva do všetkých častí tela. Ak dôležité tepny spájajúce aortu s dolnými končatinami, ako aj s periférnymi krvnými cievami sú zablokované alebo upravené, potom osoba začína pociťovať závažné dôsledky straty krvi na nohy.

V diagnostike cievnych ochorení ultrazvuk nestráca svoju relevanciu. Predovšetkým je veľmi obľúbené duplexné vyšetrenie žíl dolných končatín. Keď sa po prvýkrát objavil na recepcii vo flébologovi alebo angiosurgeóne, pacient počuje veľa neznámych pojmov. Takže napríklad nemusí vedieť, čo je USDG žíl alebo duplexné vyšetrenie ciev dolných končatín.

Dopplerovské odrody nohy

Ultrazvuková vaskulárna dopplerografia je spôsob, ako študovať tok krvi vo veľkých a stredných žilách a artériách ľudského tela. Podstata techniky súvisí s dopplerovským efektom, ktorý naznačuje, že ultrazvukové vlny odrazené od pohybujúcich sa objektov budú meniť frekvenciu v pomere k rýchlosti pohybu týchto objektov.

Dopplerovská sonografia dolných končatín je rozdelená do troch hlavných typov:

 1. USDG ciev dolných končatín je zastaraná ultrazvuková diagnóza, ktorá sa používa čoraz menej. Je to spôsobené tým, že existovali zariadenia, ktoré umožňujú vykonávať výskum na vyššej úrovni. Predtým bola táto metóda široko používaná na hodnotenie priechodnosti žíl a životaschopnosti ventilov v rôznych skupinách ciev.
 2. Duplexné skenovanie nožných ciev (UZDS) je metóda založená na použití farebnej Dopplerovej echografie. Na rozdiel od ultrazvuku Doppler s dolnou končatinou táto metóda odhaľuje nielen hlavné hemodynamické parametre, ale aj štrukturálne zmeny v stenách krvných ciev.
 3. UZDS s farebným mapovaním (triplexové skenovanie) je moderná metóda s použitím impulzného dopplera, ktorý umožňuje v reálnom čase vyhodnotiť prietok krvi v ľubovoľnej časti cievneho lôžka a označiť jeho farbu (modré a červené odtiene). Čím bohatší je tieň, tým vyššia rýchlosť. Výhodou triplexu je schopnosť súčasne posúdiť stav cievy v troch ultrazvukových režimoch a pri duplexnom skenovaní sa používajú iba dva režimy.

Indikácie a kontraindikácie

Dolné končatiny USDG majú tieto hlavné ciele:

 • stanovenie priechodnosti žilových ciev rôznych hodnôt a úrovne lokalizácie;
 • diagnostika zlyhania cievnych chlopní;
 • posúdenie nekonzistencie perforujúcich žíl.

Dopplerovský ultrazvuk žíl dolných končatín sa odporúča pre tieto príznaky:

 • perzistentný a hustý edém pylorickej oblasti;
 • prominentné rozšírené saphenózne žily;
 • hnedé alebo fialovo-ružové škvrny na koži nohy;
 • plačúce rany a hnisavé poranenia na nohe;
 • dočasná strata citlivosti v nohách, časté paroxysmálne mimovoľné svalové kontrakcie;
 • závažné svrbenie bez dermatologických patológií.

Dopplerov ultrazvuk tepien dolných končatín sa odporúča pre nasledujúce symptómy, životný štýl a súvisiace ochorenia:

 • endokrinné ochorenia;
 • zvýšený cholesterol v krvi
 • dlhoročné skúsenosti s fajčením;
 • bolesť končatín so zvýšenou chôdzou;
 • bledosť kože na nohách;
 • rýchle mraziace končatiny;
 • svalová slabosť v nohách;
 • dočasnú stratu pocitu a vlnatené mravčenie v nohách.

Ultrazvuk končatín vám umožňuje diagnostikovať takéto ochorenia: aterosklerózu krvných ciev, tvorbu krvných zrazenín v dolnej časti stehna, stehna alebo panvu, zakrvácanie endarteritídy (chronické zápalové ochorenie), kŕčové žily.

Ultrazvukové duplexné vyšetrenie končatín umožňuje vyhodnotiť nasledujúce charakteristiky cievneho systému:

 • v akom stave sú cievne steny;
 • ako hlboké a povrchné sú žily;
 • porucha ventilu;
 • prítomnosť krvných zrazenín a súvisiace patológie;
 • dôvod na obnovenie ochorenia kiahne po adekvátnej liečbe.

Duplexné skenovanie arterií dolných končatín je potrebné v takýchto prípadoch:

 • zmrazenie chodidiel aj za teplého počasia;
 • častá bolesť v dolných končatinách spojená s chôdzou;
 • bolesti v nohách nohy, ktoré sú uvoľnené znížením končatín z lôžka;
 • trvalé fajčenie tabaku;
 • zvýšený cholesterol v krvi, cukrovka.

Duplexné skenovanie žíl dolnej končatiny sa odporúča v takýchto prípadoch:

 • riziko dedičnej kiahňovej choroby;
 • potreba vylúčiť krvné zrazeniny pred operáciou brucha;
 • akumulácia tekutín v tkanivách dolných končatín;
 • bolesť v nohách vyklenutie prírody;
 • tmavnutie a cyanóza kože na nohách od kolena po nohy;
 • plač a nehojacie rany na nohách.

Vykonanie postupu

Štúdia začína nižšou vena cava. V tomto štádiu je dôležité vylúčiť prítomnosť krvnej zrazeniny a preukázať priechodnosť vonkajších a vnútorných (ak sú vizualizované) iliakálne žily. Ďalej sa skúma spoločná femorálna žila, povrchová a hlboká femorálna žila, popliteálna, predná a zadná fibulárna a tibiálna žila a povrchové cievy.

Ultrazvuk žíl dolných končatín sa uskutočňuje nasledovne:

 1. Po prvé, pacient sa vyšetruje v horizontálnej polohe a potom vo zvislej polohe.
 2. Test Valsalva sa uskutočňuje so štandardným exspiračným tlakom a testom s kompresiou proximálnych častí. Keď pacient zadržiava dych počas inhalácie, tlak v peritoneu sa zvyšuje, a preto je vytvorená dobrá skúšobná situácia na testovanie fungovania ventilov hlbokých a povrchových žíl.
 3. Vykonajte test dýchania a kašľa. V takom prípade by mal pacient urobiť taký hlboký dych, ako je to možné, alebo niekoľkokrát napodobniť kašeľ. Takéto pohyby by mali viesť k vzniku opačného krvného prietoku, ak existuje patológia chlopňového aparátu.

Dopplerografia hlbokých žíl dolných končatín sa vykonáva v farebných a šedých režimoch. Okrem toho je v ultrazvuku tepien potrebné merať ukazovatele krvného tlaku v rôznych častiach končatiny. Na toto použitie používajte špeciálne manžety. Štúdia sa vykonáva v horizontálnej a vertikálnej polohe s výberom ultrazvukových frekvencií v závislosti od lokalizácie cievy.

Trvanie procedúry je 40 minút. Ak to vykoná flébológ, potom ihneď po vyšetrení môže vybrať vhodnú stratégiu liečby. V tejto záležitosti je všetko veľmi individuálne a niekedy sa výsledky diagnostiky môžu veľmi líšiť v závislosti od odborníka, ktorý ju vykonal.

Výsledky dekódovania

Pri ultrazvuku žíl dolných končatín interpretácia výsledkov zahŕňa nasledujúce parametre:

 • dvojstranné hodnotenie žíl;
 • respiračná odpoveď;
 • odpoveď na kompresiu snímačom;
 • charakteristiky cievnej steny (elasticita, tuhosť, zahustenie);
 • prítomnosť krvných zrazenín v lúmenoch krvných ciev;
 • konzistencia ventilov;
 • patologický žilový reflux;
 • umiestnenie insolventných komunikačných žíl.

Ak vykonáte vyšetrenie tepien nôh, potom pri dešifrovaní popíšte tieto ukazovatele:

 • štruktúra nádoby a hrúbka jej steny;
 • charakteristiky a typ prietoku krvi v každej tepne;
 • rýchlosť toku krvi, vrátane systolického maxima v každej tepne;
 • Gosling Index;
 • odporový index;
 • Hodnota KIM (komplex intima-media);
 • percento stenózy (zúženie) tepny.

Kde urobiť Dopplerovu diagnózu žíl a tepien pre pacienta, je lepšie sa naučiť od svojho flebologa alebo angiosurgeonu. Môžu odporučiť osvedčené miesto. Zvyčajne sa takéto vyšetrenie môže uskutočniť bezplatne na oddeleniach cievnej chirurgie štátnej nemocnice.

Ale ak nechcete čakať a finančná situácia to dovoľuje, potom sa štúdia môže uhradiť v najbližšej flébologickej klinike alebo diagnostickom centre. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť dobrú povesť zdravotníckeho zariadenia a vysokokvalifikovaného personálu.

Ultrazvuk nožných ciev je pohodlnou a bezpečnou diagnózou pre pacienta, ktorá sa môže podávať v akejkoľvek vekovej kategórii. Nevyžaduje špeciálnu prípravu a po 60 minútach môžete získať podrobnú predstavu o fungovaní vášho cievneho systému.

Obojstranné skenovanie žiliek dolnej končatiny povie všetko o nádobách

Výskyt opuchu, bolesti, kŕčových žíl, hematómov a ťažkosti v nohách osoby jednoznačne naznačujú obehové problémy.

Pre lepšie rozpoznanie príčin zlého zdravia nie je obvyklé lekárske vyšetrenie postačujúce. Môže poskytnúť len všeobecnú predstavu o stave systému krvného toku.

Cievny chirurg alebo flebológ by mal správne priradiť diagnózu, aby poznal hĺbku lézie žíl a presnú polohu. Len potom môžeme hovoriť o operácii, kontrolovať dynamiku liečby počas rehabilitačného obdobia, znížiť na minimum riziko trombózy.

Čo je to?

Je lepšie rozpoznať začaté problémy s krvným obehom v čase, na samom začiatku ochorenia. Obtiažnosť spočíva v tom, že jeho príznaky môžu byť menej závažné a rýchlo prejsť. Presný obraz o stave žíl môže byť daný ultrazvukovým skríningom.

Vyšetrite žily nohy "zvnútra", možno duplexným snímaním. Tento zložitý názov metódy je oveľa komplikovanejší ako samotný postup, ktorý pripomína všetkým známym ultrazvukovým snímaním.

Pohyblivý obraz zobrazený na monitore v dvoch rozmeroch zobrazuje:

 • prietok krvi v žilách;
 • stav cievnych stien;
 • prevádzka ventilov.

Na základe výsledkov vyšetrenia sa rozhodne o lekárskych opatreniach, potrebe operácie, eliminácii krvných zrazenín a pláne pooperačnej liečby.

Rozdiel od ultrasonografie a USDG

Predchodca modernej metódy Dopplera neumožňuje posúdiť štrukturálne zmeny cievnej steny. S ním sa môžete naučiť len rýchlosť a smer prietoku krvi. Neukazuje priemery lúmenu v nádobách.

Ultrazvuk žíl dolných končatín je moderná diagnóza stavu ciev, spájajúca dve metódy: štandardné a dopplerovské štúdie. Poskytuje najkompletnejšie informácie na identifikáciu rôznych žilových ochorení a na odstránenie chýb v diagnostike.

Pri tomto vyšetrení sa tkanivá obklopujúce žilu odrážajú na monitore a lekár vidí kam umiestniť senzor. Dopplerovská sonografia (UZDG) naznačuje "slepú" voľbu inštalácie snímačov, vedenú anatomickými znalosťami o možnom projekte žíl.

Vďaka USDG je možné identifikovať rizikovú skupinu pre kŕčové žily alebo trombózu, tj potenciálnych pacientov náchylných na choroby. Duplexné skenovanie zisťuje príčiny obštrukcie obehového systému, poskytuje informácie o ventiloch žíl.

USDG ukazuje, že priechodnosť žíl je narušená av prípade duplexného vyšetrenia odhalí zdroj ochorenia, určuje príčiny kŕčových žíl, trombózu alebo ich opakovanie po operácii a následnej liečbe. A úspech terapie priamo závisí od toho. Stanovenie štádia vývoja patológie umožňuje posúdiť dynamiku ochorenia.

Obraz s ultrazvukovým duplexným vyšetrením tepien a žíl dolných končatín je farebný.

svedectvo

Duplexné skenovanie dolných končatín je predpísané, keď sa pacienti sťažujú na príznaky porúch obehového systému:

 • prítomnosť trofických vredov;
 • záchvaty v nohách;
 • opuch;
 • asystolia, nedostatok pulzu v nohách;
 • bezpodstatné podliatiny;
 • bolesť pri chôdzi a odpočinku, nie pri artikulárnych;
 • vzhľad vaskulárneho vzoru, oblasti pigmentácie, hyperémia alebo blednutie kože na nohách;
 • studené nohy, necitlivosť nôh.

Iné sťažnosti môžu byť indikáciou pre vyšetrenie:

 • tlakové rázy;
 • migrény;
 • blikajúce "lietať" pred mojimi očami;
 • hučanie v ušiach;
 • závraty v pokoji a pri chôdzi;
 • zranenia krku alebo bolesť v jej oblasti.

Existuje riziková skupina ľudí na profesionálnom základe, čo je dôležité pre každoročné štúdium žíl nohy:

 • kaderníctvo;
 • nakladače;
 • sekretárky;
 • pracovníci v oblasti stravovania;
 • predajcovia;
 • kancelársky personál;
 • čašníci a iní, ktorých činnosť súvisí s dlhým sedením alebo pešo.

Takéto vyšetrenie je tiež žiaduce pre tehotné ženy, ktoré v minulosti mali problémy s plavidlami, najmä s pravdepodobnosťou cisárskeho rezu.

Ako je to prieskum

Duplexné skenovanie nevyžaduje špeciálny tréning, procedúra sa vykonáva ambulantne, lekár musí byť schopný pristupovať k bokom pacienta, preto je nutné odstrániť oblečenie umiestnené pod pásom.

Na začiatku zasadnutia lekár umiestni snímač zariadenia, ktorý je namazaný gélom, na opačné miesto k nohám pacienta. Počas pohybu snímača sa lekár pýta na zmenu polohy alebo zadržanie dychu na dôkladnejšie preštudovanie určitých oblastí.

Záverom je, že skúška prebieha v stave, poskytuje ďalšie informácie. Celý postup sa vykonáva 45 minút, je úplne bezbolestný.

Viac informácií o technike z videa:

Dešifrovanie prijatých údajov

Výsledkom snímania sú informácie vo forme farebných kartogramov alebo Dopplerovských spektier, ktoré charakterizujú tón steny krvných kanálikov a stupeň periférnej rezistencie.

Normou sú:

 • lúmen je nerozumný;
 • má ventilové chlopne;
 • steny žíl sú elastické, rovnomerne až do hrúbky dvoch milimetrov;
 • lúmen hlbokej žily by nemal byť dvakrát širší ako priemer tej istej tepny;
 • v farebnom režime nebolo v plavidle detegované sivé oblasti, spontánny prietok krvi vo všetkých plavidlách bol vizualizovaný (ak nie v malých, potom je to v normálnom rozmedzí);
 • viditeľná synchronizácia prietoku krvi s pohybmi hrudníka počas dýchania.

Pri vykonávaní funkčných testov:

 • dochádza s povzbudením k zvýšeniu prietoku krvi;
 • v farebnom spektre zmizne venózny prietok krvi pod napätím;
 • s hlbokým dychom s pridržaním dychu a napätím, zvýšenie priemeru femorálnej, iliačnej a dolnej dutej žily nie je väčšie ako 15%.

Symptómy trombózy:

 • priemer nádoby sa nemení pri stlačení snímačom;
 • lúmen sa počas dýchania a napínania nemení;
 • trombus je videný v režime B (dvojrozmerný obraz);
 • ventily so zvýšenou echogenicitou (termín pre stupeň hustoty
  tkanivo), neaktívne, nie je úplne fit na stenu;
 • hrúbka steny viac ako 4 mm.

V dôsledku vyšetrenia sú tieto ochorenia diagnostikované s vysokou presnosťou:

 • abnormality vo vývoji žíl;
 • intervukulárna fistula;
 • kŕčové žily;
 • posttromboflembický syndróm;
 • traumatické zranenia žíl;
 • chronická nedostatočnosť žilovej funkcie;
 • trombóza žilovej siete, jej jav a povaha.

Je tiež možné zhodnotiť účinnosť liečby, chirurgických alebo invazívnych zákrokov.

Postup sa môže vykonať kedykoľvek, nezávisí od príjmu potravy alebo liekov. Neprítomnosť kontraindikácií umožňuje tento postup pre všetkých bez výnimky bez ohľadu na vek.

Účinnosť vyšetrenia závisí od úrovne vybavenia, kvalifikácie a skúseností lekára. Stačí stať sa voľbou v prospech dobrej zdravotníckej inštitúcie a môžete získať kompletné informácie o stave vášho zdravia.

Priemerná cena takéhoto prieskumu v Rusku je od 1 800 do 2 500 rubľov. Vzhľadom na to, že táto technika je nová, nie každá klinika má potrebné vybavenie a operátor je profesionálny pre tento postup. Na to sa však usilujú renomované organizácie.

Duplexné skenovanie ciev dolných končatín sa v medicínskej diagnostike veľmi široko používa, považuje sa za najspoľahlivejšiu, presnejšiu a informatívnejšiu metódu. Pomocou tejto choroby je možné túto chorobu zistiť ešte pred nástupom príznakov, čo dáva pacientovi šancu zastaviť progresiu ochorenia, vyhnúť sa komplikáciám a nezvratným patologickým stavom a začať včasnú liečbu.

Duplexné skenovanie: ako vykonať postup

Duplexné skenovanie je pokročilá diagnostická metóda, ktorá kombinuje bežné ultrazvukové a Dopplerovskú sonografiu.

Má výhodu v porovnaní s poslednými dvoma, čo je vyjadrené v schopnosti diagnostikovať vaskulárne patológie v veľmi skorom štádiu vývoja. To sa dosiahlo vďaka tomu, že pomocou duplexu je možné posúdiť nielen vonkajšie vlastnosti, ale aj skúmať vnútornú štruktúru krvných ciev, odhaliť ich vnútornú patológiu. Duplexný ultrazvuk je metóda trojrozmerného ultrazvuku, ktorý má vysoký stupeň informačného obsahu, ktorý je dôležitý pri určovaní príčin chorôb a diagnózy.

So všetkými výskumnými schopnosťami sa tento postup vyznačuje absolútnou bezpečnosťou a bezbolestným správaním a absenciou kontraindikácií a vedľajších účinkov. Pre diagnostický postup pacient nepotrebuje špeciálny tréning. Vyžaduje však vysoko kvalifikovaného lekára na získanie spoľahlivých výsledkov. Takýto výskum poskytuje príležitosť na:

 • spoľahlivé stanovenie akejkoľvek patológie vaskulárneho lôžka;
 • určiť rýchlosť toku krvi;
 • identifikácia príčin zmien a porúch krvného obehu.

Duplexné ultrazvukové skenovanie je moderná metóda ultrazvukového vyšetrenia, pomocou ktorej môžete získať dvojrozmerný obraz ciev a určiť stav obehového systému, povahu a rýchlosť toku krvi v ňom

Duplexné skenovanie je moderný spôsob diagnostiky

Duplexné ultrazvukové skenovanie je moderná metóda ultrazvukových vyšetrení, pomocou ktorej môžete získať dvojrozmerný obraz ciev a určiť stav obehového systému, povahu a rýchlosť prietoku krvi v ňom. Metóda je založená na pôsobení ultrazvukových vĺn veľkého rozsahu. Údaje sa získajú pomocou ultrazvukového snímača, ktorý zobrazuje informácie na monitore zariadenia v podobe obrazu. Dopplerovská sonografia bola predchodcom duplexného skenovania.

Výhodou novej techniky je to, že umožňuje nielen posúdiť smer a rýchlosť toku krvi, ale tiež určiť štrukturálne zmeny, ktoré sa vyskytujú v stenách krvných ciev a ich lúmeni. Na rozdiel od konvenčného ultrazvuku, duplexné vyšetrenie umožňuje vizualizáciu krvných ciev v ťažko dostupných miestach a starostlivé sledovanie ich charakteristík.

Jedná sa o úplne bezpečnú diagnostickú metódu, ktorá nemá žiadny škodlivý účinok na ľudské telo, a preto ju možno vykonať niekoľkokrát v krátkom časovom období. Patrí do kategórie neinvazívnych vyšetrovacích techník. Takýmto ultrazvukovým vyšetrením sa uskutočňuje vyšetrenie ciev, žíl a artérií dolných končatín, hlavy a krku a brachiocefalických artérií. Táto diagnostická metóda sa používa na skríning, na identifikáciu asymptomatických ochorení a tiež na kontrolu po liečbe alebo operácii na cievach.

Duplexné ultrazvukové skenovanie je moderná metóda ultrazvukového vyšetrenia, pomocou ktorej môžete získať dvojrozmerný obraz ciev a určiť stav obehového systému, povahu a rýchlosť toku krvi v ňom

Po ukončení diagnostického postupu môže pacient viesť normálny život, nie sú pozorované žiadne komplikácie. Ultrazvuková duplexná kontrola je teda veľmi presná metóda diagnostiky patológií a ochorení cievneho systému v počiatočnom štádiu ich vývoja. Na základe tejto diagnózy má lekár možnosť diagnostikovať a určiť taktiku liečby. Duplexné cievne vyšetrenie sa uskutočňuje pre nasledujúce ochorenia:

 • tromboflebitída a flebotrombóza žíl dolných končatín;
 • vaskulárne patológie krku a mozgu;
 • kŕčové žily dolných končatín;
 • aterosklerózy a zápalu krvných tepien;
 • diabetická angiopatia nožných ciev;
 • aortálna a vaskulárna aneuryzma;
 • cievne poranenia;
 • vaskulitída.

Diagnóza patológie brachiocefalickej artérie

Aké sú príznaky duplexného vyšetrenia brachiocefalických ciev? Prívod krvi do mozgu je tvorený niekoľkými tepnami, z ktorých jeden je brachiocefalický. Patológia brachiocefalickej artérie môže viesť k vážnym následkom. Je známe, že v nich sa najčastejšie vyskytuje ateroskleróza. Ak sa pacient sťažuje na časté závraty a bolesti hlavy, hluk v hlave a ušiach, pocit pulzácie v chrámoch, lekár predpíše tento diagnostický postup na identifikáciu príčin tohto stavu a diagnózy. Navyše základom tohto postupu sú sťažnosti pacientov o slabosti a ospalosti, nestabilite chôdze a poruchy pamäti, nestabilite krvného tlaku a zhoršeniu zraku. Okrem týchto príznakov sa vykoná duplexná skenovacia procedúra pred prípravou na operáciu srdca, po mŕtvici a operáciách na cievach hlavy a krku, ako aj po detekcii rôznych patologických ochorení srdca.

Diagnóza patológie brachiocefalickej artérie

Duplexné skenovanie brachiocefalických tepien umožňuje:

 1. Posúďte stav stien krvných ciev.
 2. Určte rýchlosť prietoku krvi v nich.
 3. Rozpoznať porážku krvných ciev v počiatočnom štádiu vývoja.
 4. Určite a určite závažnosť aterosklerózy.
 5. Identifikujte prítomnosť stenózy a určite jej závažnosť.

Postup je pomerne jednoduchý a nevyžaduje špeciálne školenie. Počas tejto doby je pacient v horizontálnej polohe, na oblasť krku a klícovej oblasti sa aplikuje špeciálny gél. Ďalej lekár pracuje so špeciálnym snímačom. Dĺžka trvania procedúry je približne 40 minút, pacient dostane výsledky štúdie ihneď po jeho ukončení. Vysvetlenie záveru vykonáva lekár a na jeho základe je predpísaná liečebná terapia alebo chirurgický zákrok. Včasná diagnostika umožňuje vyhnúť sa závažným komplikáciám a začať liečbu. Duplexné skenovanie brachiocefalického kmeňa pomôže identifikovať nasledujúce patológie:

 1. Stanovia sa trombóza a aterosklerotické plaky a ich umiestnenie.
 2. Stenóza krvných ciev. Určené stupňom zužovania.
 3. Nedostatok ciev, zmeny ich priemeru a stupeň poškodenia ich steny.
 4. Aneuryzmy ciev a tepien.
 5. Ateroskleróza a angiopatia.
 6. Abnormálne krimpovanie, predĺženie a ohyby.

Štúdia krvného toku hlavy a krku sa uskutočňuje pri osteochondróze krčnej oblasti.

Šetrenie krvného obehu hlavy a krku

Pomocou duplexného vyšetrenia ciev hlavy a krku je možné získať komplexné informácie o stave cievneho prietoku krvi v mozgu, identifikovať rôzne patológie ciev v počiatočných štádiách vývoja, určiť rozsah ich priechodnosti a zistiť prítomnosť krvných zrazenín. Hlavnou výhodou tejto metódy diagnostiky je schopnosť zistiť chorobu pred nástupom hmatateľných klinických príznakov. Okrem toho je táto metóda neinvazívna a nevyžaduje použitie liekov, a preto sa vylúčia alergické reakcie. Tento postup sa vykonáva podľa nasledujúcich údajov:

 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • závraty a mdloby;
 • slabosť končatín a nestabilná chôdza;
 • hypertenzia mozgu;
 • diabetes a vaskulitída;
 • významná strata alebo stratu sluchu;
 • konštantný pocit tinitusu;
 • porucha spánku;
 • poruchy pamäti a poruchy pozornosti;
 • pooperačnej patológie mozgových ciev.

Diagnostický postup nemá žiadne kontraindikácie pre vek alebo stav a môže sa opakovať toľkokrát, koľkokrát je potrebné. Neovplyvňuje nepriaznivo stav tela. Pomocou duplexného snímania ciev hlavy je možné analyzovať stav ciev na najnepriaznivejších miestach, čo je obzvlášť dôležité v prípade porúch cerebrálneho prietoku krvi. Duplexné skenovanie vám umožňuje presne zobraziť všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v cievach hlavy.

Duplexné vyšetrenie krčných a hlavových ciev je predpísané na identifikáciu patológií nasledujúcej povahy:

 • endartritída a vaskulárna ateroskleróza;
 • cievne poranenia;
 • aneuryzma aorty;
 • trombóza a tromboflebitída;
 • kŕčové žily;
 • vaskulitída;
 • diabetická angiopatia;
 • monitorovanie po cievnej chirurgii.

Duplexné vyšetrenie ciev krku a hlavy je predpísané na detekciu endarteritídy a aterosklerózy ciev

Pokiaľ ide o prípravu na prieskum, pred začatím postupu je potrebné uvoľniť hlavu a krk z rôznych ozdôb. V deň konania je žiaduce prestať fajčiť a nie piť silný čaj, kávu, energetické nápoje. Počas trvania procedúry trvá maximálne 30 minút. Počas tohto používania sa na oblasť štúdie aplikuje špeciálny gél a ultrazvukové vlny prechádzajú cez špeciálny snímač, pomocou ktorého sú cievy vizualizované.

Skúmanie dolných končatín s duplexným snímaním

Cievne choroby dolných končatín sú pomerne bežným fenoménom moderny. Dolné končatiny sú charakterizované komplexným venóznym systémom, ktorý je kombinovaný do jedinej siete. Ide o hlboké a povrchné žily, malé cievy a ventily, pomocou ktorých prúdenie krvi prúdi smerom nahor. Vzhľadom na to, že hlavné žilové cievy sú hlboké, nie je možné ich vidieť s oko a preto zistiť možné patologické zmeny v nich. Je to cez neho, že prietok krvi je takmer 90%. Preto je duplexné vyšetrenie žíl dolných končatín a celého obehového systému najspoľahlivejšou a presnejšou súčasťou moderných diagnostických metód. Jeho správanie sa odporúča pre nasledujúce príznaky, ktoré naznačujú možnosť vzniku ochorení:

 • opuch v oblasti členku;
 • nepríjemné a bolestivé pocity v nohách v pokoji a v pohybe;
 • svalové kŕče;
 • pocity v prstoch;
 • ťažkosti v dolných končatinách;
 • viditeľné pavúkové žily na nohách;
 • zmeny v saphenóznych žilách;
 • trofická ulcerácia;
 • patologické zmeny na koži dolných končatín.

Cievne choroby dolných končatín sú pomerne bežným fenoménom moderny.

Duplexné vyšetrenie ciev dolných končatín pomôže identifikovať a určiť stupeň vývoja ochorení, ako je ateroskleróza končatín, endartritída, kŕčové žily, trombóza, embólia, trombóza saphenóznej žily, hlboká žilová blokáda. Účelom diagnostiky je posúdiť priechodnosť krvných ciev a identifikáciu rôznych foriem v ich lúmene, ako aj štúdium ukazovateľov toku krvi v nich. Ako súčasť duplexného vyšetrenia tepien dolných končatín sa vykoná vyšetrenie:

 1. Popliteálne a tibiálne tepny.
 2. Povrchové ilické tepny.
 3. Povrchové a hlboké femorálne tepny.
 4. Bežné femorálne tepny.
 5. Zadné tepny nohy.

Duplexné vyšetrenie žíl v nohách sa uskutočňuje nasledovne: pacient uvoľní nohy, na povrch ich pokožky sa nanáša špeciálny gél, pozdĺž ktorého lekár bude sprevádzať ultrazvukový senzor. Štúdia sa uskutočňuje v polohe a stoji. To sa robí s cieľom určiť povahu pohybu krvi. Hlboké žily sa vyšetrujú s použitím normálneho a farebného režimu. Diagnóza sa vykonáva cévným chirurgom.

Čo je duplexné cievne vyšetrenie?

Duplexné skenovanie je druh diagnostického štúdie. Táto séroskálna echografia zahŕňa farebné kódovanie a spektrálnu Dopplerovu analýzu. Dnes je duplexné skenovanie hlavy a krku považované za hlavnú diagnostickú metódu na detekciu rôznych patológií systému krvných kanálov v týchto zónach. Ďalej sa podrobnejšie zaoberáme tým, čo je tento postup a na aké ochorenia sa predpisuje.

Všeobecné informácie

Duplexné skenovanie je postup, ktorý spája schopnosť vizualizovať lúmeny krvných kanálov a okolitých tkanív v režime dvojrozmernej séroskálnej echografie (režim B) a simultánne hodnotenie hemodynamiky pomocou Dopplerovej technológie. V súlade s výsledkami sa robí analýza elasticity a tuhosti stien, funkčného stavu endotelu, porušenia integrity (disekcie), prítomnosti, prevalencie a charakteru zmien štruktúry a hrúbky steny. V priebehu štúdie môže odborník identifikovať intraluminálne formácie, ich lokalizáciu, echogenitu, rozsah. Duplexné vyšetrenie krvných ciev umožňuje posúdiť stupeň priechodnosti lúmenu, zmeny priemeru. Počas postupu sa analyzuje geometria krvných kanálov. Najmä sú deformácie, odchýlky od normálnej anatomickej trajektórie, abnormality vypúšťania, rozvetvenie a rozšírenie. Duplexné cievne vyšetrenie poskytuje informácie o intraluminálnych tokoch. Informácie sa získavajú na základe spracovania dopplerovského odrazeného signálu pomocou metódy Fourier (rýchla transformácia).

Metódy zhromažďovania informácií

Informácie počas transcraniálneho a konvenčného skenovania môžu vyzerať ako dopplerovské spektrá alebo farebné kartogramy. V druhom prípade odborník dostal na základe údajov z výskumu kvalitatívne informácie o prietoku krvi, jeho charakteru (turbulentný, laminárny), nedostatky pri plnení kartogramov a iné. Spektrálny režim vám umožňuje poskytnúť kvantitatívnu charakteristiku vnútorného toku. Inými slovami, štúdia umožňuje objektivizovať absenciu alebo prítomnosť hemodynamických porúch a určiť stupeň ich závažnosti. Získané diagnostické informácie sú založené na hodnotení ukazovateľov rýchlosti a rôznych vypočítaných indexov, ktoré nepriamo charakterizujú stupeň periférnej rezistencie, ako aj tón steny krvných kanálov.

Štúdia extrakraniálnej liečby: indikácie

Duplexné skenovanie ciev hlavy je pridelené, ak:

 • Klinické príznaky chronickej alebo akútnej cerebrovaskulárnej insuficiencie. Patria sem bolesti hlavy.
 • Plánovacie operácie pre rôzne typy srdcovej patológie. Najskôr odkazuje na CHD. Obzvlášť je pred stentovaním predpísané obojstranné skenovanie artérií.
 • Prítomnosť rizikových faktorov pre cerebrovaskulárne patológie. Medzi ne patrí fajčenie, arteriálna hypertenzia, obezita, hyperlipidémia, cukrovka.
 • Prítomnosť známok poškodenia arteriálnych poolov na pozadí systémovej povahy patologických procesov.
 • Choroby okolitých tkanív a orgánov s možnou pravdepodobnosťou extravasálnych účinkov.

Skúška duplexnej žily sa vykonáva v prítomnosti klinických príznakov trombózy.

Výhody v oblasti výskumu

Duplexné skenovanie sa vyznačuje vysokým rozlíšením, neinvazívnosťou a možnosťou viacerých opakovaných procedúr. Z tohto dôvodu sa štúdia považuje za nepostrádateľný nástroj v klinickej neurológii. Duplexné skenovanie umožňuje úplné profylaktické skríningy v asymptomatickej populácii. S využitím tejto metódy výskumu sa možnosti diferenciálnej diagnostiky značne rozširujú. Duplexné vyšetrenie krčných ciev umožňuje detekciu strednej a malej stenózy karotických kanálov. Na základe toho možno konštatovať, že štúdia môže byť použitá ako základná metóda skríningu u jedincov bez klinických príznakov porúch cerebrálnej cirkulácie.

Transkraniálne vyšetrenie: indikácie

Tento typ štúdie sa pridelí, ak:

 • Duplexné vyšetrenie brachiocefalických krvných kanálikov odhalilo oklúznu alebo stentickú patológiu - potenciálny zdroj porúch krvného obehu v mozgu.
 • Vyskytli sa príznaky chronickej alebo akútnej cerebrálnej ischémie s neidentifikovanými špecifickými príčinami jej výskytu.
 • Zistené nepriame známky poškodenia vo vnútrakraniálnych artériách.
 • Existuje patológia mozgovej substancie diagnostikovanej scintigrafiu, magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou a inými zobrazovacími technikami sprevádzanými zmenami v štruktúre a cerebrálnom krvnom obehu.
 • Existujú klinické prejavy intrakraniálnej hypertenzie.
 • Existuje potreba dynamického monitorovania ukazovateľov mozgovej krvi na analýzu účinnosti aplikovanej liečby v akútnom období hemoragickej a ischemickej mozgovej príhody na pozadí cerebrovaskulárnej insuficiencie a na posúdenie stavu ciev v rôznych fázach chirurgickej revaskularizácie.

Ciele výskumu

Duplexné vyšetrenie ciev hlavy pomáha nielen pri identifikácii oklúznej a stenóznej patológie mozgu, ale umožňuje tiež zhodnotiť jeho hemodynamický a patogenetický význam. Prieskum vám umožňuje zistiť:

 • Komplexné poruchy spôsobené systémovými ochoreniami krvných kanálov.
 • Anomálie vo vývoji krvných ciev, aneuryzmy, malformácie, fistula cerebrálnej vazospazmy, porucha cirkulácie.
 • Skoré (predklinické) príznaky systémového ochorenia.

Skenovanie duplexnej hlavy vám umožňuje sledovať účinnosť terapeutických zásahov. Počas štúdie je možné posúdiť rezervnú kapacitu obehového systému mozgu s cieľom stanoviť pravdepodobnú etiologickú úlohu detegovaného patologického procesu alebo komplexu symptómov pri vzniku jedného alebo viacerých klinických syndrómov pre konkrétneho pacienta. Prieskum tiež umožňuje určiť funkcie centrálneho a lokálneho mechanizmu regulácie tónu krvných kanálov.

Skenovanie duplexného krku

Povinný rozsah prieskumu zahŕňal niekoľko lokalít. Najmä zahŕňajú:

 • Dolná delenie brachiálnej hlavy.
 • Segmenty V1, V2 kanálu vertebrálnej krvi.
 • Vnútorné krčné tepny. Ich stav sa posudzuje pred vstupom do lebky.
 • Spoločné krčné tepny. Sú skúmané po celej dĺžke.
 • Približné úseky vonkajších krčných tepien.

Ak existujú nepriame známky nezrovnalostí v segmente V3, môže sa v tejto oblasti vykonať aj echolokácia.

Duplexné vyšetrenie dolných končatín: indikácie

Prieskum je určený, ak:

 • Puffiness v členku kĺbu.
 • Nepohodlie a bolesť v dolnej časti nohy pri pohybe a v kľude.
 • Konvulzívne zášklby, pocity v prstoch.
 • Závažnosť v dolných končatinách.
 • Zblednutie alebo tmavnutie kože, začervenanie alebo tulenie.
 • Vaskulárne hviezdy, výrazné zmeny v žilách žalúdka.
 • Trofické vredy.

Duplexné vyšetrenie žíl dolnej končatiny sa odporúča aj pri absencii pulzu v nohách.

Opis postupu

Duplexné skenovanie dolných končatín nevyžaduje špeciálny tréning. Oblečenie by malo byť vybrané tak, aby špecialista mal prístup na stránky, ktoré boli predmetom skúmania. Pred vykonaním duplexného vyšetrenia žíl dolných končatín leží pacient na gauči. Pomocou špeciálneho zariadenia a snímača s gélom, ktorý sa naň aplikuje, lekár prechádza cez hlavné krvné kanály nohy. V dôsledku gélu je prenos údajov do zariadenia vylepšený. Navyše je možné vykonať obojstranné skenovanie žíl dolných končatín, keď stojíte.

Vlastnosti štúdie

Pri vykonávaní duplexného snímania hlavových nádob sa používa nízka frekvencia žiarenia. Je to spôsobené existujúcimi prekážkami v ceste lúčov vo forme kostných prvkov lebky. Pri použití nízkych frekvencií je nemožné vizualizovať cievne steny a posúdiť stav lumenov. Získané informácie sú nepriame. Informácie sú založené na analýze farebných kartogramov intrakraniálnych žíl a tepien, ako aj dopplerovských spektier. Z tohto hľadiska na pozadí transcraniálnej štúdie nie je možné posúdiť zmeny a diagnostikovať procesy, ktoré nie sú sprevádzané tvorbou systémových a lokálnych hemodynamických porúch. Vzhľadom na rozdielnu hrúbku kostrových prvkov lebky, čo spôsobuje nerovnakú permeabilitu ultrazvukového žiarenia, sa v špecifických oblastiach uskutočňuje echolokácia. Oni sa nazývajú "ultrazvukové okná". Kvalita a množstvo informácií získaných počas transcraniálneho skenovania závisí od ich závažnosti. Hlavné obmedzenia môžu byť spôsobené výrazným zhoršením ultrazvukového zobrazenia na pozadí poklesu akustickej schopnosti kostrových prvkov lebky.

Ďalšie funkcie

V procese skenovania extrakraniálnych miest brachycefrálnych artérií sa odhalili diferenciálne znaky, ktoré sú charakteristické pre stenózu aterosklerózy, mikroembolov, trombózy, vaskulitídy, angiopatie. V transcraniálnej štúdii je možné overiť okluzívne alebo stenotické lézie s určením ich závažnosti bez určenia morfologických ekvivalentov. Vyšetrovanie tiež odhaľuje špecifické fenomény charakteristické pre zlyhanie autoregulácie toku krvi v mozgu, cerebrálneho angiospazmu a iných. Ak sa v karotidových tepnách nachádza aterosklerotická lézia stenózneho typu, pre každú poškodenú cievu sa hodnotí echostruktúra plaku a stupeň poškodenia priechodnosti lúmenu.

Vyšetrovanie chrbticových kanálov

Vzhľadom na prítomnosť anatomických znakov ich polohy je vizualizácia tepien možná len čiastočne. Sú k dispozícii pre monoplanový výskum. To významne obmedzuje schopnosť skenovať pri diagnostike rôznych chorôb. Takže s vysokou spoľahlivosťou pri nízkej kvalite vizualizácie sa určujú iba stenózne lézie so zúžením lúmenov o priemere viac ako 40-50% v dostupných oblastiach. Ekostrukturálna analýza útvarov vnútri lumenu sa spravidla nevykonáva. Je to spôsobené obmedzenými možnosťami vizualizácie stien krvných kanálov. Definícia funkčných zmien v priemere krvných ciev sa vykonáva pomocou testovania zaťaženia. Objektívne špecifické ultrazvukové znaky pre extravasálne kompresiu v krčných stavcoch v oblasti priečnych procesov vertebrálnych prvkov hornej časti kolóny v zóne kraniovertebrálneho kĺbového spoja neexistujú. Duplexné diagnostické kritériá používané v každodennej praxi majú nepriamy charakter a nutne vyžadujú potvrdenie metódami, pomocou ktorých je vizualizácia možná. Patria medzi ne najmä angiografické vyšetrenia na pozadí alebo vykonávanie funkčných testov stresu. Skúmanie jugulárnych žíl (vonkajšie, vnútorné) a ciev v plexu vertebrálnych žíl sa vykonáva v prípadoch podozrenia na trombózu v nich.

Diagnostická hodnota

Klinický význam duplexných cirkulačných indikátorov získaných v Dopplerovom spektrálnom móde z lúmenov vaskulárnych kolektorov uvedených vyššie, ako aj ich úloha pri hodnotení patologických zmien cerebrálnej hemodynamiky v iných prípadoch sa považuje za veľmi sporný. Toto zohľadňuje variabilitu odtoku krvi z lebečnej dutiny, keď pacient mení pozíciu tela, nestabilitu samotnej štruktúry krvných kanálikov, synchronizáciu prietoku s dýchaním, ako aj stlačiteľnosť svetla lúmenom.

monitorovanie

Pomocou duplexného skenovania je možné sledovať priebeh prietoku krvi a určiť cievne reakcie v oblasti poškodenia na pozadí selektívnej a systémovej trombolýzy. Stabilizácia prietoku v postihnutej oblasti alebo jej zrýchlenie v lúmene, zníženie intenzity alebo zmiznutie kolateralizácie sa považujú za objektívne znaky účinnosti liečby. Pri absencii pozitívnej dynamiky pri posudzovaní echografického obrazu môže odborník dospieť k záveru, že liečba pacientom je neúčinná. V praxi sa často vyskytujú prípady nesúladu medzi klinickým účinkom a úspechom revaskularizácie.

Na záver

Podobne ako akýkoľvek iný ultrazvuk, duplexné skenovanie je metóda závislá od operátora. A - do určitej miery - subjektívne. Úspešnosť aplikácie komplexných zobrazovacích schopností v klinickej neurológii okrem zručností a skúseností špecializovaného operátora bude vo veľkej miere závisieť od kvalitatívnych charakteristík zariadení používaných pri vyšetrení. Výsledkom je, že pri všetkých kontroverzných prípadoch diagnostiky pri plánovaní operácie na mozgových cievach je referenčnou metódou ultrazvuku v angiológii metóda rádioaktívneho žiarenia a jej odrody sa v praxi uznávajú ako "zlatý štandard".

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako sa zbaviť žilovej siete na nohách

Cievne hviezdy na nohách sa skôr či neskôr ocitli v mnohých. Predpokladá sa, že žilová sieť je kozmetická porucha, ktorá neovplyvňuje zdravie a spôsobuje len estetické nepríjemnosti.

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

Krvný kašeľ: príčiny a diagnóza

V medicínskej vede pre takýto patologický stav existuje špeciálny termín - hemoptýza. V praxi to znamená prítomnosť krvných inklúzií v kašľovacom spúte.Bežnou príčinou hemoptýzy je poškodenie stien krvných ciev umiestnených v slizniciach dýchacieho traktu.

Nízky tlak po infarkte a stentovaní

Kedy môžem obsluhovať zariadenie po infarkte?Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.

Zvýšené zrážanie krvi u dieťaťa

Aká je rýchlosť zrážania krvi?Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Obsahuje všetky informácie o fungovaní orgánov a tkanív a prenáša ich medzi sebou.

Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.