Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Vytvára rytmické impulzy, ktoré umožňujú pohyb krvi v tele, dodávajúc kyslík do všetkých častí nášho tela. Tieto impulzy pochádzajú zo sínusového uzla svalových vlákien srdca, ktoré určujú rytmus srdcového tepu. Ak dôjde k zmene sily, sekvencie a srdcovej frekvencie (rýchlosť je 60-90 úderov za minútu), vyskytuje sa choroba nazývaná arytmia. Najbežnejší typ arytmie je atriálny, charakterizovaný ostrým vzruchom srdcového rytmu a častou predsieňovou kontrakciou.

Arytmia sa môže vyskytnúť v dôsledku:

 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • ochorenia nervového systému;
 • ťažké tehotenstvo;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • zmeny v tele ženy stredného veku;
 • nadmerné pitie, fajčenie;

Je dôležité vždy sledovať normálne fungovanie vášho srdca a jeho stav. Ak chcete zmierniť príznaky, môžete použiť lieky, ale bohužiaľ môžu spôsobiť významné poškodenie Vášho tela, preto je lepšie použiť alternatívne metódy, ako je liečba arytmie fyzickými cvičeniami, ako je fyzioterapia (fyzioterapia), jóga alebo gymnastika.

Jedným z typov gymnastiky je dýchanie. Respiračné cvičenia na prevenciu môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a obnoviť srdcovú frekvenciu. Používa sa len v prípade, že neexistuje závažné ochorenie srdca.

Aká je podstata respiračnej gymnastiky?

Zriedkavé rytmus srdcového tepu spôsobuje hladenie mozgu kyslíkom, ktoré sprevádza slabosť, závrat alebo mdloby. Znížením alebo zvýšením frekvencie dýchania môžete zlepšiť funkciu pľúc, a tým zmeniť frekvenciu pulzu a tým aj frekvenciu srdcového tepu. V dôsledku toho dochádza k normalizácii krvného obehu, kyslík bude aktívne prúdiť do mozgu a svalového tkaniva, čo znamená, že srdcový sval ho dostane do plného rozsahu a bude pracovať v normálnom režime a rytmus srdca nebude narušený.

Použitie dychových cvičení

Arytmia srdca je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Preto, ak sa obávate o jednu z príčin tohto ochorenia, mali by ste okamžite začať prevenciu, aby ste sa vyhli možným komplikáciám, ako aj normalizovali respiračné a kardiovaskulárne systémy vášho tela. Existuje niekoľko techník na použitie respiračného nabíjania ako prevencia srdcových arytmií. Umožňujú plne ovládať dýchanie, pohyb membrány a brušnej steny.

Prvá metóda

 1. Po dokončení drepania sa natiahneme pravou rukou na stranu. Na ľavej nosnej dierke sme stiahli, cez pravú nosnú dierku sme pomaly dýchali, zároveň pristúpime pravou rukou k pravej nosnej dierke a ťaháme ľavú ruku na stranu. Potom zopakujeme rovnaké akcie ľavou rukou.
 2. Musíte sedieť na stoličke. Zatvorte pravú nosnú dierku pravou rukou, pomaly sa nadýchnite ľavou, potom spustite pravú ruku, zatvorte ľavú nosnú dierku a rýchlo vydychujte pravou rukou. Podobné kroky sa vykonávajú inou sekvenciou.
 3. Pomaly vdychujte hlboko a potom vydychujte pomaly.
 4. Opakujte cvičenie s 3 bodmi, ale súčasne si pretiahnite pery "trubkou".

Gymnastika Strelnikova

Vykonáva sa každý deň, ráno a večer. Je potrebné začať s minimálnym časom, postupne sa zvyšuje na maximálne 25 minút.

 1. Predpokladá sa mierne zahriatie: musíte rýchlo dýchať, zatiaľ čo pri každom dychu môžete urobiť kroky stále.
 2. Cvičenie sa vykonáva šesťkrát s prestávkami 25 sekúnd: hlučné inhalácie a výdychy sú robené, pri ktorých stojíte pokojne, ruky sú spustené, ruky sú stlačené a unclenched.
 3. Cvičenie sa vykonáva dvakrát s prerušeniami na 5 sekúnd: ruky, ktoré sú zatiahnuté do pästiek, na opasok, prudko inhalujú, oddeľujú a spúšťajú ramená, potom vydychujú a ukladajú paže do východiskovej polohy.
 4. Cvičenie sa robí aj 12 krát s prestávkami na niekoľko sekúnd: nohy sú od seba oddelené, ramená pozdĺž tela, vdychujú, ohýbajú, natiahnite si ruky pred sebou a po výdychu sa vrátime do východiskovej polohy.

Jóga pomáha aj pri prevencii srdcových arytmií. Zahŕňa kombinované fyzické aj dychové cvičenia. Vykonajte dychové cvičenia s výhodou v oblastiach s vysokou koncentráciou čerstvého vzduchu. Dychové cviky jogy neposkytujú žiadne náhle cvičenia, všetky dychy a výdychy by mali byť pokojné a merané.

 1. Vykonáva sa raz za deň v prvom mesiaci tried a potom sa vykoná každý mesiac jedenkrát. "Lotus predstavujú", ruky ležia na nohách, dlaňami nahor. Zhlboka sa nám zhlboka dýcha, zároveň zataľujeme žalúdok, nakláňame sa dopredu, aby sa hlava dotkla podlahy, po výdychu sme si vzali pôvodnú pozíciu.
 2. Spustí sa 5 minút. V tomto cvičení potrebujeme geografické poznatky. Je potrebné ležať s vašou hlavou smerom na východ, potom zdvihnite svoje rovné nohy: na vdych, pravú nohu, na výdych - vľavo.
 3. Spustí raz. Podobne ležeme hlavou na východ, vdychujeme, zdvihneme ruky hore, posunieme ich späť, potom ako vydychujeme, zdvihneme trup a dotkneme sa našich noh.
 4. Ležeme, roztiahneme ruky po tele, zdvihneme nohy a vedúme 2-3 sekundy počas inhalácie, potom nižšie ako vydychujeme.
 5. Vykonáva sa 7-krát, dvakrát týždenne. V šikmom postavení rozširujeme nohy čo najširšie, držíme členky rukami, vdychujeme a po vydychovaní zaujmeme počiatočnú pozíciu.
 6. Na konci našich tried 4 minúty je potrebné dosiahnuť úplnú relaxáciu. Aby sme to dosiahli, roztiahli sme ruky a nohy od seba, natiahli ich na pár sekúnd a potom sme sa uvoľnili.

Jóga technika Pranayama

Skladá sa z jediného cvičenia. Skladá sa zo sekvencie troch dýchacích ciest: vdychovanie, držanie dychu a vydychovanie. Celý bod je v pomere času, konkrétne: 1 - čas inhalácie, 4 - čas zadržania dychu a 2 - doba výdychu. Pri vykonávaní tohto cvičenia musíte tento čas postupne zvyšovať. Majstri z Pranayamy dosiahli najvyššie výsledky, z toho 36, 144 a 72 sekúnd. Toto cvičenie vám umožňuje plne ovládať dýchanie.

Buteyko technika

Podstatou metódy je dosiahnutie plytkého dýchania pri vdychovaní cez nos, ale nie sú žiadne nápadné pohyby v hrudníku a bruchu.

Cvičenie sa vykonáva v stoličke s úplne uvoľnenou membránou a trvá 10-15 minút. Vzduch počas inšpirácie, ktorý trvá 2 sekundy, by sa mal dostať až do priedušnice a potom vydychovať 3 sekundy, po ktorom sa odoberie 3-4 sekundová prestávka a potom sa všetko zopakuje.

Čím menej dych - tým lepšie je práca srdca. S kvalitným tréningom sa v hrudníku objaví teplo, objaví sa horúčka, potom sa človek potní.

Podstatou tejto techniky je zníženie obsahu oxidu uhličitého v tele, čo znamená hlbšie dýchanie pacienta.

Nebezpečenstvo nečinnosti pri srdcových arytmiách

Ak máte primárne príznaky kardiovaskulárnych ochorení, pľúc a ak nevediete zdravý životný štýl, máte vysoké riziko srdcových arytmií. Nečinnosť v tomto prípade môže viesť k veľmi smutným dôsledkom. Z nedostatku kyslíka človek trpiaci arytmiou často stráca vedomie. Spustené typy arytmií môžu spôsobiť zlyhanie srdca, záchvat angíny alebo dokonca pľúcny edém, ktoré si vyžadujú urgentnú hospitalizáciu.

Srdcová arytmia často spôsobuje mŕtvicu, v dôsledku prerušenia srdca v cievach dochádza k stagnácii krvi a objavujú sa krvné zrazeniny, ktoré ich blokujú a zabraňujú kyslíku dosiahnuť najdôležitejšie ľudské orgány, ako je mozog.

záver

Respiračná gymnastika v prípade arytmie je pravdepodobne najjednoduchšia metóda prevencie, takže nebuďte leniví, venujte túto aktivitu 1 hodinu denne, takže sa budete chrániť pred nepríjemnými komplikáciami a zlepšíte prácu vášho srdca a dýchacieho systému.

Pochopenie, aké nebezpečné je arytmia srdca pre ľudské telo, je tiež potrebné obmedziť sa na zlé návyky, ako je fajčenie a konzumácia alkoholu. Je rovnako dôležité vyhnúť sa stresovým situáciám, častejšie sa venovať cvičeniu, jogu a iným športom.

Respiračné cvičenie pre srdce s arytmiami

Pravidelné a mierne cvičenie je užitočné nielen pre zdravých ľudí, ale je indikované aj pre pacientov so srdcovými problémami. Respiračné cvičenia na srdcové arytmie sú tiež považované za prínosné. Aerobic cvičenie s cvičebnou terapiou zlepšuje telesnú a duševnú výkonnosť človeka.

Fyzické cvičenie

Aký druh športu je možné uplatniť v prípade zhoršenia srdcovej frekvencie? Na túto otázku môže odpovedať iba ošetrujúci lekár po diagnóze. Pri fibrilácii predsiení je zakázané akékoľvek tréningy bez dohľadu lekára. Na určenie fyzických možností pacienta lekári vykonávajú niekoľko diagnostických postupov:

 • test bežeckého pásu;
 • denná štúdia EKG Holter;
 • bicyklová ergometria.

Liečba arytmiou s cvičením je nielen spôsob, ako sa zbaviť srdcových ochorení, ale aj zabrániť im.

Začať nabíjanie by malo ísť. Najprv musíte chodiť na krátke vzdialenosti. Rýchlosť sa vyberá individuálne na základe zdravia pacienta. Prechádzajte sa každý deň. Uplynulá cesta sa postupne zvyšuje. Odporúča sa, aby ste s vami mali aj monitor srdcovej frekvencie. Ak ukáže skok v srdcovej frekvencii, potom musíte v tomto prípade prestať na 5-7 minút a urobiť si prestávku.

Pri srdcových arytmiách je plávanie veľmi užitočné. Svaly sú zároveň napäté a relaxujú plynulo, je tu aj emočná relaxácia, ktorá má pozitívny vplyv na centrálny nervový systém. Musíte plávať 3-4 krát týždenne. Trvanie výcviku je až 2 hodiny. Pred cvičením by mal byť trochu zahrievanie. Ak je počas plavby bolesť v srdci alebo rýchly pulz, musíte zastaviť a zachytiť dych. Lekári neodporúčajú dlhšiu dobu ponoriť sa pod vodu. V tomto prípade sa výživa svalov kyslíkom zhoršuje.

Ak sú zásahy z poruchy srdcovej frekvencie menšie, budú vám pomôcť kardio cvičenie: cyklistika, aerobik. Pri strednej fyzickej námahe sa dilatujú cievy a srdcový rytmus sa zvyšuje. Fyzické cvičenie pomáha telu odolávať stresovým situáciám.

Liečba respiračnej gymnastiky

Respiračná gymnastika s arytmiou má priaznivý vplyv na stav CAS. Pri inhalácii dochádza k nárastu priedušiek a srdcových komôr klesá krv, ktorá prechádza z pravej komory do pľúcnej žily a z ľavej komory do aorty. Pri výdychu dochádza k poklesu priedušiek a prsia absorbujú krv.

Jednou z metód liečby srdcových arytmií je gymnastika po Strelnikovej.

Pri zmene rýchlosti dýchania môžete dosiahnuť zmeny v srdcovej frekvencii. Strelnikovské dýchacie cvičenia sa osvedčili. Urýchľuje krvný obeh, saturuje krv s kyslíkom. Dýchacie cvičenia Strelnikova ukázali aj ľuďom náchylných na vývoj srdcových ochorení. Normalizuje prácu srdcového svalu a chráni človeka pred možnými komplikáciami.

Gymnastika Strelnikova s ​​arytmiou zahŕňa:

 • "Palm". Ruky sa ohýbajú na lakte, dlani preč. Vdychujte rýchlo cez nos a hladko vydychujte ústa. Palmy na výstrelok ohýbať do päste.
 • "Ramenné popruhy." Dlani sú ohnuté do pästi a stlačené do žalúdka. Počas vdychovania spustite svoje ruky na podlahu počas výdychu a vráťte sa do SP Nezvyšujte kefu nad brucho.
 • "Mačka". ip - stojace, nohy ramennej šírky. Počas vdychovania si sadnite bez toho, aby ste si stiahli podpätku a otočte trup doľava. Ako vydychujete, stúpte. Potom vdychujte, opäť si sadnite a otočte trupom doprava. Držte ruky na úrovni pasu.

Nabíjanie ako liečba

S abnormálnou srdcovou frekvenciou by každé ráno mal pacient začať nabíjanie. Obnovuje rytmus srdcového tepu a posilňuje srdcové cievy. Doma môžete vytvoriť taký komplex:

 • Chôdza na mieste. Dýchanie cez nos. Ruky pri chôdzi po kúpaní po stranách. Vykonajte 3-5 minút.
 • Otočí. Východisková pozícia stojí. Nohy sa rozložia na šírku ramien. Ruky na úrovni pása. Otočte trup doľava a doprava. Počet opakovaní 10-12 krát.
 • Svahy. Východisková pozícia je rovnaká. Strečte ruky po tele. Vdychujte a ohnite doľava a zároveň vdychujte Potom zopakujte sklon v opačnom smere. Počet opakovaní 10-15 krát.
 • Kruhový pohyb. Ruky v páse. Vykonajte 10-12násobok pohybov panvy na každej strane.
 • Mahi. Zdvihnite ruky nad hlavu. Vykonajte 10-12 kruhové pohyby s rukami tam a späť.

Jedným z najúčinnejších metód liečby srdcových arytmií je jemné fyzické cvičenie.

Musíte robiť cvičenia pred raňajkami alebo 2,5 hodiny po nej. Ak je cvičenie jednoduché, môžete zvýšiť počet opakovaní až 30-krát. Cvičenie môžete dokončiť chôdzou na mieste.

Terapeutická gymnastika

Terapeutická gymnastika je nielen zdravotníckym tréningom, ale aj celým komplexom, vrátane profylaktických a špeciálne navrhnutých cvičení. Pre každého pacienta lekár jednotlivo vyberá tréningový program s ohľadom na zdravie pacienta, závažnosť a povahu ochorenia.

Odhodlanie na kardiovaskulárne ochorenia by nemalo byť príliš únavné, pri prvých príznakoch únavy je lepšie prestať s nimi robiť.

Cvičebná terapia pre arytmiu zahŕňa:

Úplatky môžu byť vykonané nezávisle alebo s pomocou podpory. Squat zvyšuje cievny tón. Počas drepania sú postihnuté svaly na nohách. Krv potom stúpa, čím pomáha srdcu. Cvičenie bude prospešné iba vtedy, ak bude dodržaná technika jeho implementácie. Nohy musia mať od seba oddelenú šírku ramien. Chrbát je rovný. Počas päty sa nemôže odtrhnúť podpätky.

Pushups zvyšujú odolnosť a odolnosť proti stresu, ako aj nasýtenie kyslíkom. Cvičenie sa vykonáva z polohy ležiacej na podlahe. Držte ruky v rade od seba. Teleso by malo byť rovno, paralelné s podlahou. Na vdych, choďte dole, po výdychu, obsadiť I. p. Pokračujte, nedotýkajte sa podlahy hrudníkom. Ak je cvičenie ťažké, môžete urobiť push-up z lavice alebo postele.

Brušné svaly sú kostrou tela. Chránia orgány v peritoneálnej dutine a udržujú ich v správnej polohe. Na svalové posilňovacie cvičenia lekári odporúčajú brušné cvičenia. Ležať na podlahe, položte ruky na svoje telo, nohy by mali zostať rovno. Zdvihnite nohy kolmo na vaše telo. Ak je cvičenie ťažké, ohýbajte ich na kolenách.

V medicíne existuje samostatná oblasť zameraná na liečbu kardiovaskulárnych ochorení pomocou gymnastiky a cvičení.

Je lepšie urobiť gymnastiku z arytmie dvakrát denne: ráno a večer. Pred triedami sa neodporúča jesť a jesť. Pri pravidelnom výkone komplexu budú cievy získať elasticitu, normalizuje činnosť srdca a krvný tlak sa zníži.

Jóga ako liečba

Jóga môže zlepšiť kvalitu života pacientov s nepravidelnou srdcovou frekvenciou. Cvičenie s riadnym dýchaním obnovuje srdcový rytmus. Nasledujúce vyšetrenia pomôžu zbaviť sa arytmie:

 • Lotus predstavujú Dajte si dlane na päty. Vytiahnite do žalúdka a naklonte sa dopredu. Opravte túto pozíciu na 1-3 sekundy. Potom vydychujte a vezmite ip.
 • ip - ležať na chrbte. Roztiahnite nohy tak široko, že si môžete štetcom členky. Pri výdychu prijmite a. n.
 • I. p. - ležiaci na chrbte. Inhalujte a zdvihnite hlavu, lakte a nohy z podlahy. Pri výdychu sa potopte na podlahu.

Mnoho ľudí sa už stalo presvedčených, že cvičenia jogy sú veľmi účinné v prípadoch srdcovej arytmie.

Jóga, ako každý šport, nie je užitočná pre všetkých. Yoga asanas sú kontraindikované:

 • duševná choroba;
 • inguinálne hernia;
 • paroxyzmálna tachykardia;
 • zvýšený krvný tlak;
 • poruchy krvi;
 • tehotenstva;
 • artritída;
 • exacerbácia chronických ochorení.

kontraindikácie

Na jogu alebo iné športy, ktoré neublíži, nezabudnite konzultovať so špecialistom. Absolútne kontraindikácie zahŕňajú:

 • časté záchvaty angíny;
 • vrodené alebo získané srdcové nedostatky;
 • zlyhanie srdca 2 alebo 3 fázy;
 • zlyhanie obličiek;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • aneuryzma aorty.

Ľudia, ktorí trpia porušením tepovej frekvencie, sú silové záťaže kontraindikované, pretože stres môže vyvolať útok tejto choroby. Preto by mali byť vylúčené cvičenia s činkami, činkami a expandérom. Také zaťaženie zlepšuje krvný obeh v pracovných svaloch, ale srdce trpí nedostatkom kyslíka. Hmotnosť tréningu a izometrické cvičenia sú tiež kontraindikované.

Správne a užitočné dýchacie cvičenia pre srdce

Dýchanie a kontrakcie srdcového svalu sú jediným mechanizmom na udržanie vitálnych funkcií tela. Preto zmenou dĺžky trvania inhalácie a výdychu, ako aj prestávky medzi nimi, je možné trénovať srdce. Na vytrvalosť dýchacích teliesok nie sú potrebné finančné a časové náklady, sú prístupné pre všetkých a vyžadujú len systematické vykonávanie.

Prečítajte si v tomto článku.

Výhody respiračnej gymnastiky pre srdce

Ak vysledujete osobu v stave stresu alebo srdcový záchvat, potom sa vo všetkom všimne časté a plytké dýchanie. Keďže naše telo pracuje podľa princípu spätnej väzby, je možné vyvolať terapeutický účinok na mnohé orgány spomaľovaním a prehĺbením dychu. Dokonca aj jednoduchá fixácia na rovnom rytme a uvedomenie si trvania respiračného cyklu sa používa v meditačných postupoch.

Pozitívny účinok respiračnej gymnastiky sa prejavuje týmto spôsobom:

 • krv a svalové vlákna srdca sú nasýtené kyslíkom;
 • pri hlbokom dýchaní je srdcová dutina lepšie naplnená krvou a uvoľnená z nej počas kontrakcie;
 • pri zadržaní dychu vzniká umelý nedostatok kyslíka, ktorý rozširuje mozgové a koronárne cievy;
 • rytmus kontrakcií je normalizovaný;
 • je obnovená rovnováha medzi procesmi excitácie a inhibície mozgovej kôry.

Respiračná gymnastika je účinná pri prevencii preťaženia pľúc. Odporúča sa v skorom období zotavenia po infarkte a srdcovej operácii. Niekedy je to jediný typ aktivity, ktorú má pacient k dispozícii.

Odporúčame vám čítať článok o cvičeniach pre srdce. Z toho sa dozviete o fyzickej aktivite a základných pravidlách pre tréning, užitočné cvičenia pre svaly srdca.

A tu viac o cvičeních pre arytmiu.

Užitočné cvičenia na posilnenie myokardu

Pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému sú to záťaže, ktoré sú schopné zvýšiť odolnosť myokardu pred hladením kyslíkom. Medzi ne patrí chôdza, beh, plávanie, tanec. Dýchacie cvičenia majú podobný účinok na srdcový sval. Metódy jeho implementácie sa môžu líšiť, ale najdôležitejšie pravidlo - cvičenia musia byť vykonané na individuálnej a komfortnej úrovni.

Ambulancia pre arytmiu

Spôsob obnovenia srdcového rytmu pomocou dýchania je založený na skutočnosti, že meraný rytmus dýchania a výdychov, ktorý človek dokáže kontrolovať, normalizuje rytmus kontrakcií srdcového svalu. Preto akákoľvek možnosť s počítaním trvania respiračných pohybov pomáha s arytmiami.

K tomu môžete dýchať 2 - 3 účty a 4 - 6 - vydychovať. Zároveň musíte byť v sedacej polohe s plochým chrbtom. Postupne odporúčame natiahnuť dych a výdych so zameraním na vaše pocity.

Po zvládnutí tohto cvičenia na prevenciu úrazov sa odporúča tento typ pľúcnej gymnastiky:

 1. Ľavá ruka za chrbtom.
 2. Pravá ručná kefa je v blízkosti tváre.
 3. Palec pravej ruky zavrie správnu nosnú dierku.
 4. Vdychujte cez ľavý nosový vstup.
 5. Zatvorte ľavý prst krúžkom a vydychujte cez pravú nosnú dierku.

Po 8-10 dychových cykloch je potrebné zmeniť ramená. Dĺžka trvania prvej lekcie by nemala prekročiť 2 - 3 minúty, potom ju môžete pomaly zvyšovať. Dĺžka trvania inhalácie a výdychu je určená komfortnými pocitmi.

S aneuryzmou srdca

Použitie akéhokoľvek cvičenia na tréning, dokonca dýchacie, s aneuryzmou aorty alebo mozgových ciev je možné len po porade s lekárom, pretože stres môže vyvolať intenzívne vnútorné krvácanie a smrť.

Ak existuje malá a stabilná aneuryzma alebo operácia na odstránenie tejto vaskulárnej defekty, doktor vám môže umožniť urobiť gymnastiku vrátane dýchania. V tomto prípade sú znázornené všetky nízke intenzity a pomalé pohyby so súčasnou inhaláciou a výdychom:

 • rozložte svoje ruky na stranu - vdychujte, objať ich za ramená - vydychujte;
 • v stacionárnej polohe panvy otočte hrudník doprava - vdychujte, vráťte sa do východiskovej polohy - vydychujte;
 • v polohe na chrbte, na 2 časy, vdychujte brušnú dutinu, zdvihnite brušnú stenu, pre 4 počty - vydychujte a vytiahnite do brucha.

Pozrite sa na video o vykonávaní cvičení pre srdce a ich prínosoch:

Po operácii

Od druhého dňa s nekomplikovaným pooperačným kurzom pod vedením lekára začínajú pacienti dýchacie cvičenia, aby zabránili preťaženiu pľúc. Preto sa odporúča minúť 5 až 6 krát denne po dobu 5 minút:

 • vydychovanie cez uzavreté pery (pohyby, ako pri vyfúkaní sviečky);
 • balónové alebo gumené hračky;
 • vydechujte vzduch cez slamku do pohára vody.

Po piatich až šiestich dňoch je dovolené posedieť na posteli a prechádzať do oddelenia. V tomto čase sa dychové cvičenia vykonávajú v pokročilom režime. odporúčané:

 • hlboké brušné dýchanie s výrazným výdychom,
 • hladké naťahovanie dĺžky výdychu,
 • vdychujte pre 3 počty a vydychujte a potom ešte 2 krátke príplatky.

S tachykardiou

Ak chcete spomaliť pulz, potrebujete maximálnu relaxáciu. To sa dá dosiahnuť zmenou pomeru trvania inhalácie a výdychu, ako aj prerušenia po výdychu. V prvej triede je pomer týchto fáz 3: 5: 2.

Každý deň sa zvyšujú o jeden účet, ak sa objaví nepríjemný pocit, zastaví sa až do dosiahnutia stabilného výsledku a potom môžete pokračovať v rozťahovaní každého dýchacieho pohybu. Ak je na začiatku ťažké dýchať týmto spôsobom, potom po 3 - 4 cykloch sa vrátia do normálneho dýchania, po jeho zotavení sa odporúča predĺžiť cvičenie.

Tachykardia - indikácia pre respiračnú gymnastiku

Zlepšiť nádoby

Na normalizáciu vaskulárneho tónu a na zlepšenie výkonnosti sa vykoná nasledovné cvičenie: po normálnom (nevynucovanom) vdychovaní musí dôjsť k ostrému a krátkému výdechu, zatiaľ čo počas výdychu sa nasáva brucho. Nasleduje pasívna inhalácia a ostrý výdych.

Vykonajte 10 cyklov pravej nosnej dierky s ľavou zatvorenou, vymeňte bočnú stranu, držte 10 dychov a potom 15 nôh.

Všeobecné odporúčania pre respiračnú gymnastiku

Pre tieto triedy sa špeciálne vybavenie alebo špeciálna miestnosť nevyžaduje, ale tento typ školenia má tiež pravidlá:

 • miestnosť by mala byť dobre vetraná, je lepšie zapojiť sa do otvoreného okna;
 • musí sa zabrániť
 • najlepšia možnosť - príroda, park, breh rieky;
 • ranný čas sa odporúča, ak sa triedy konajú po obede, potom by mala prejsť aspoň 3 hodiny;
 • oblečenie je vybrané priestranné, prírodné, bez tesných pásov a obojok;
 • najčastejšie sa venujú sedeniu na stoličke alebo na podlahe s prekríženými nohami;
 • hlava nespadá, späť rovno;
 • celé telo je nevyhnutne uvoľnené.

Odporúčame vám čítať článok o fyzickej aktivite v prípade arytmie. Z toho sa dozviete, či môžete športovať s chorobou, prípustnými možnosťami fyzickej námahy, dôvodmi rozvoja arytmie po športovaní.

A tu je viac o športoch v bradykardii.

Respiračná gymnastika sa môže použiť na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Predpísaná je v každom veku, a dokonca s minimálnou kondíciou, odporúčaná pre pacientov s lôžkami a po operácii srdca. Aktivuje metabolické procesy a trénuje adaptačné schopnosti tela. Základnými pravidlami sú pohodlný výkon a pravidelnosť tried.

Robiť cvičenia pre srdce je prospešné a zdravé a s chorobou tela. To môže byť trochu cvičenie, dychové cvičenia, pre obnovenie hlavného svalu. Cvičenie sa prednostne koná denne.

V niektorých prípadoch môžu cvičenia s arytmiami pomôcť pri kontrole porúch rytmu. Môže to byť cvičenie, dýchanie, Nordic walking a jogging. Úplné liečenie arytmií bez cvičenia je veľmi zriedkavé. Čo by som mal robiť?

Je potrebné trénovať srdce. Nie je však prípustná fyzická námaha v prípade arytmie. Aké sú dovolené zaťaženia sínusovej fibrilácie a fibrilácie predsiení? Je dokonca možné športovať? Ak sa u detí zistí arytmia, je šport tabu? Prečo sa po triede vyskytuje arytmia?

Možnosti ako posilniť srdce závisia hlavne od jeho stavu. Ovplyvňujú aj cievy, nervy. Napríklad v starobe bude srdcový sval podporovať cvičenia. Po infarkte môžu byť ľudové lieky predpísané na arytmiu.

Fyzická hypodynamia sa vyvíja u dospelých a detí. Koncept zahŕňa pomerne rozsiahle problémy. Ak sa vyvinula kardiovaskulárna nedostatočnosť, je veľmi problematické vrátiť sa do normálneho života, dôsledky sú v niektorých prípadoch úplnou atrofiou orgánov. Je potrebné zmeniť spôsob života.

Počiatočná cvičebná terapia po infarkte z prvých dní. Komplex cvičení sa postupne zvyšuje. Na to, lekári určujú stupeň fyzickej terapie, pre ktorú je pacient pripravený po infarkte myokardu a stentingu, ak to bolo.

Pre väčšinu pacientov sú kardio cvičenie pre srdce jednoducho potrebné. Každý kardiológ potvrdí svoj prospech a väčšina cvičení na posilnenie sa dá urobiť doma. Ak srdce bolí po triede, znamená to, že niečo sa deje nesprávne. Po operácii je potrebná opatrnosť.

Dýchacia arytmia je zistená u detí, adolescentov a dospelých často na EKG. Príčiny môžu spočívať v nesprávnom spôsobe života, nadmernej záťaži. Symptómy - respiračné poruchy, studené končatiny a iné. Indikácie sinusov na EKG ovplyvňujú výber liečby.

Ak je zistená aneuryzma srdca, operácia môže byť jedinou šancou na spásu, len s ňou prognóza sa zlepšuje. Je možné žiť bez operácie ako celku, ale iba ak je aneuryzma, napríklad ľavej komory, veľmi malá.

Arytmia - dýchacie a fyzické cvičenie ako liečba (Buteyko metóda, jóga a ďalšie)

Arytmia je bežnou chorobou kardiovaskulárneho systému, ktorá vyžaduje pozornosť venovanú špeciálnym telesným cvičením. Respiračná gymnastika so srdcovou arytmiou je potrebná na udržanie normálnej srdcovej frekvencie. Súlad s technikami a pravidlami cvičenia ovplyvňuje kvalitu liečby, nevyžaduje veľké úsilie.

Arytmia: príznaky, príčiny

Arytmia ako ochorenie sa prejavuje odchýlkou ​​srdcovej frekvencie od normy na vyššiu (tachykardiu) alebo menšiu stranu (bradykardiu).

POZOR! Toto ochorenie môže byť jedným z prvých príznakov ťažkých patológií, ktoré sa budú naďalej vyvíjať a zhoršovať. Okrem toho arytmia môže viesť k problémom a poruchám srdca až do jej dočasného zastavenia.

Hlavné príznaky arytmie sú:

 • stála slabosť a únava;
 • bolesti hlavy a závrat;
 • záchvaty bolesti, tlak v hrudníku;
 • pocit palpitácie;
 • prudké zrýchlenie alebo spomalenie srdcovej frekvencie (záchvaty);
 • výskyt dýchavičnosti a zvýšené dýchanie;
 • v bezvedomí a v bezvedomí.

Ak chcete začať liečbu arytmií, mali by ste zistiť príčiny patológie. Patria medzi ne:

 • časté stresujúce a nervové situácie;
 • dlhodobé alebo nadmerné používanie liekov a tradičnej medicíny;
 • ťažká intoxikácia (otravy) tela;
 • prítomnosť srdcových ochorení (najmä ischemická choroba a srdcové zlyhanie);
 • diabetes mellitus akéhokoľvek stupňa;
 • zneužívanie fajčenia, alkoholu, kofeínu;
 • problémy a patológie obehového systému;
 • zranenia hlavy v minulosti.

POMôŽTE! Najčastejšie sa arytmia prejavuje v stresujúcom stave tela, čo možno pozorovať akcelerovaním (vo väčšine prípadov) alebo spomalením srdcového tepu.

Ak sa objavia príznaky ochorenia, mali by ste sa vyšetriť a začať liečbu. Predovšetkým je potrebné vykonať špeciálne fyzické cvičenia.

Dýchacie cvičenia a ich účinok na srdce

Respiračná gymnastika v diagnostikovaných srdcových arytmiách prispieva nielen k obnoveniu srdcového rytmu, ale aj k zlepšeniu celého organizmu v dôsledku jeho nasýtenia kyslíkom. K tomu dochádza v dôsledku toho, že v okamihu vdýchnutia sa rozšíria prieduchy a srdcové komory vypúšťajú krv: pravé predsiene - do pľúcnych žíl, vľavo - do aorty. V čase expirácie dochádza k aktívnej absorpcii krvi v oboch predsieni, čo normalizuje výkon srdcového svalu.

Jednou z účinných metód liečby arytmií prostredníctvom respiračnej gymnastiky je vykonanie nasledujúceho zoznamu cvičení:

 1. Vykonajte polopriepady (s dobrým zdravotným stavom - plné drepy) - 10 až 20 krát.
 2. Predĺžte pravú ruku na stranu, zatiaľ čo v ľavej je potrebné držať ľavú nosnú dierku a pomaly sa dýchať.
 3. Akciu zopakujte tak, že zmeníte pravú ruku doľava.
 4. Posaďte sa na stoličku a zopakujte predchádzajúce cvičenie (odseky 2 až 3).
 5. Urobte 3 - 4 pomalé dýchanie a výdych.
 6. Opakujte sadu cvičení s dychom a výdychmi, zatiaľ čo vytiahnete pery, ako keby ste písali "y".

Cvičenie a jeho účinok na srdce

POZOR! Cvičenie za prítomnosti srdcovej arytmie sa má vykonať až po kompletnej diagnostike, vyšetrení a konzultácii s lekárom.

To všetko je nevyhnutné na určenie fyzickej zdatnosti a zdravia pacienta a určenie, či je možné alebo nemožné vykonať fyzickú terapiu (lekársku fyzickú kultúru).

Fyzická aktivita ovplyvňuje obnovenie srdcovej frekvencie a normalizáciu krvného obehu. Práca na cvičeniach zároveň vyžaduje pravidelnosť a neustále sledovanie zdravia pacienta lekárom.

Základné cvičenia, ktoré sa odporúčajú pacientom s arytmiou:

 • Kúpanie na udržanie svalového tonusu, najmä srdca.
 • Chôdza na čerstvom vzduchu alebo vo vnútri chôdze na mieste.
 • Beh na pohodlnej rýchlosti.
 • Cyklovanie pre aktívnu prácu väčšiny svalových skupín prispieva k správnemu respiračnému rytmu.

Pri absencii možnosti výcviku vo vzduchu alebo na iných miestach vyhradených pre tento účel (bazén, telocvičňa) sa odporúča vykonať terapeutické cvičenia doma vrátane nasledujúcich položiek:

 1. Do 5 minút chôdze na mieste. Dýchajte nos a hojdite ruky na boku pri chôdzi.
 2. Vykonajte otáčanie tela od 10 do 15 krát.
 3. Vykonajte bočné naklápanie 10 až 15 krát. Treba poznamenať, že sa musíte ohýbať, keď vydychujete a zdvihnite telo - pri inhalovaní.
 4. Urobte kruhové pohyby panvy striedavo v oboch smeroch 10 až 15 krát.
 5. Swing ruky dopredu a dozadu v množstve 10 až 15 krát.

POMôŽTE! Odporúča sa vykonať cvičenie (kompletný súbor cvikov alebo domácich cvičení) pred prvým jedlom alebo 2 až 3 hodiny po nej. S úľavou od zdravia by ste mali zvýšiť počet cvičení a tempo chôdze.

Rôzne metódy

Na terapeutické cvičenia a gymnastiku pomáhali s arytmiami, musíte zvoliť komplex založený na type a štádiu ochorenia podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára. Preto pri diagnostike fibrilácie predsiení sú nadmerné záťaže vo všeobecnosti prísne zakázané a je dovolené začať cvičenia len v stacionárnych podmienkach pod priamym dohľadom špecialistu. Iné typy patológie nie sú zákazy terapeutického cvičenia v športe s riadne vybraným súborom cvičení.

Podľa Bubnovského

Cvičenie na obnovenie normálneho srdcového rytmu podľa metódy Bubnovského zahŕňa drepy s účasťou na práci všetkých svalov nôh a zadku. Hlavnou požiadavkou na ich realizáciu - je to pri inhalácii a pri vstávaní vstávať. V tomto čase v tele je rovnomerné rozloženie krvi zo srdcového svalu v tele, čo vylučuje fibriláciu srdca.

Osobitná pozornosť pri takýchto aktivitách by sa mala venovať telesnému tréningu svalov na nohách, ak je to možné, čím sa dosiahne maximálne množstvo stresu. V takýchto prípadoch môže robiť squat s dodržaním správnej cvičebnej techniky v závislosti od stupňa vplyvu na telo a môže nahradiť jazdu na bicykli, beh, chôdzu.

POZOR! Nemali by ste preháňať počas cvičenia, nemali by ste preťažovať svaly a priniesť telo k vyčerpaniu.

Začiatočné triedy by mali byť s 5 - 10 squatmi pre 1 prístup pri úplnej absencii fyzickej kondície a od 15 - 20 - ak sú k dispozícii. Počet prístupov v počiatočných štádiách tohto telesného vzdelávania by nemal presiahnuť tri. Postupne by sa mali zvyšovať, rovnako ako celkový počet squatov.

Bubnovský tiež odporučil vykonať meranie pulzu pred a po cvičení a porovnať hodnoty s normou. Preto je možné overiť výsledky liečby.

Podľa Strelnikovej

Sinus typ arytmie, aj keď je jedným z najbezpečnejších pre zdravie, vyžaduje aj liečbu s použitím dychových cvičení. Zvlášť účinné v tomto prípade cvičenia podľa Strelnikovej metódy. Triedy vám umožňujú normalizovať srdcovú frekvenciu a v počiatočných štádiách arytmií ju úplne vyliečiť.

Rovnako ako iné dýchacie cvičenia Strelnikova metóda je zameraná na aktiváciu práce kardiovaskulárnych a obehových systémov a vyžaduje pravidelnosť a postupné zvyšovanie zaťaženia. Cvičenia by sa mali vykonávať v tomto poradí:

 1. Stoja presne, vykonajte 5 - 8 plytkých dychov a výdychov. Prejdite na krátku vzdialenosť, krátky nádych pri každom kroku. Stojí za to začať s 8 krokmi.
 2. Keď stoja s rukami nadol a chrbtom rovno, musíte prstať päsťami na inhaláciu a vdychovať ich po výdychu. Odporúča sa vykonať cvičenie aspoň šesťkrát s prestávkou.
 3. Stojte s rukami v páse, položte ruky nadol na vdychovanie a vráťte ich na miesto počas expirácie. V prvých fázach tréningu sa odporúča vykonať cvičenie 10 - 12 krát s prestávkou.
 4. Stoja presne, nohy od seba na úrovni ramien, je potrebné vdychovať, aby ste sklonili trup a rozložili ste ruky na boky. Pri výdychu sa musíte vrátiť na pôvodnú pozíciu. Opakujte cvičenie by malo byť 12 až 15 krát s prestávkami.

Pravidelná implementácia tejto sady cvičení vám umožní rýchlo sa zbaviť nízkej alebo vysokej srdcovej frekvencie. Treba však mať na pamäti, že zhoršenie blahobytu v triedach si vyžaduje ich dočasné zastavenie a zníženie tempa ich realizácie v budúcnosti.

Buteyko

Cvičebná metóda Buteyko na liečbu arytmií je jednou z najbežnejších a najpopulárnejších metód, ako sa zbaviť tejto patológie. Vychádza z tréningu správnej rýchlosti dýchania, ktorá ovplyvňuje rytmus srdcového tepu. Takýto komplex zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Stojace hladko, vykonávajte plytké dychy s dychovým držaním po dobu 5 sekúnd a dlhou expiráciou. Zároveň je potrebné dýchať cez nos a hrudník a žalúdok počas inhalácie musia zostať nehybné. Opakujte cvičenie odporúčané 10 krát.
 2. V stojacej alebo sediacej polohe vdychujte a postupne naplňte membránu a hrudník, potom ich vyprázdnite v opačnom poradí, pomaly vydychujte. Opakované cvičenia vyžadujú aspoň 10.
 3. Alternatívne vykonajte 10 úplných dychov z každej nosnej dierky. Počas prestávok medzi nimi je potrebné vykonať ľahkú masáž nosa.
 4. Vdýchnite brucho, zhlboka nadýchnite a držte dych na 5-7 sekúnd a potom vykonajte pomalé vydychovanie. Odporúčame opakovať cvičenie 10 krát s prestávkou po každom priblížení počas 5 sekúnd.
 5. Vykonajte 12 až 15 dychov a dych počas 2 až 3 sekúnd.

Aktívna cvičenie v dýchacej gymnastike podľa Buteykovej metódy prispeje k posilneniu celého organizmu vo všeobecnosti a najmä k zlepšeniu činnosti srdca.

Jóga a jej účinok na srdcový sval

Jednou z najviac "mäkkých" metód zbavovania sa arytmií je terapeutická jóga.

POZOR! Hlavná vec v triede je dýchacia technika. Všetky inhalácie a výdychy by sa mali vykonávať výhradne s nosom, aby sa telo mohlo aktívne nasýtiť kyslíkom, aby sa normalizoval srdcový rytmus.

Odporúča sa tiež sledovať techniku ​​a rýchlosť cvičení: pohyb by mal byť hladký a správne vykonávaný.

 1. Vezmite si lotosovú pozíciu: dajte dlaň na päty, nakreslite žalúdok čo najviac pri inhalovaní, nakláňajte sa dopredu. Zostaňte v tejto polohe 2 až 3 sekundy, potom vykonajte hladký výdych a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. Ležať na chrbte, nohy od seba. Držte si členky rukami počas inhalácie a nechajte ich, keď vydychujete.
 3. Ležať na chrbte. Pri vdýchnutí odtrhnite hlavu, ramená a nohy z podlahy a vráťte sa do pôvodnej polohy v momente výdychu.

Odporúčame opakovať cvičenia 5-10-krát, zobrať krok s každou ďalšou lekciou. Na liečbu stačí vykonať jogu dvakrát týždenne.

kontraindikácie

Pred začatím fyzikálnej terapie je dôležité zabezpečiť, aby tento typ terapie nebol kontraindikovaný. Patria medzi ne:

 • duševných porúch a patológií;
 • chronická fáza tachykardie;
 • gestačný čas (2 a 3 trimestre);
 • artritída;
 • exacerbácie chronických ochorení;
 • záchvaty srdcového ochorenia, najmä stenokardia;
 • prítomnosť srdcových chýb, akútne zlyhanie srdca;
 • akútne gastrointestinálne ochorenia (vred, gastritída);
 • patológia obehového systému;
 • chronické a patologické ochorenia pečene a obličiek;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • hypertenzia;
 • prítomnosť aneuryzmy, cievne ochorenia.

Aby sa preukázala absencia alebo prítomnosť kontraindikácií, je potrebné podrobiť sa kompletnému klinickému vyšetreniu pod dohľadom špecialistov.

Gymnastika a cvičenie ako prevencia arytmií

S cieľom zabrániť vzniku arytmií a jej prechodu na ťažké patologické stavy sa odporúča vykonať preventívne opatrenia na základe terapeutických cvičení a cvičení. Sú tiež schopné chrániť pred odchýlkami rytmu srdcových kontrakcií vo všeobecnosti.

Cvičenie na profylaktické účely si môžete zvoliť rovnako ako pri liečbe arytmií. Pohyby počas práce svalov musia byť v súlade s technikou vykonávania každého konkrétneho cvičenia.

POMôŽTE! Osobitná pozornosť by sa mala venovať dýchaniu počas triedy: nemala by byť príliš pomalá alebo rýchla, dyspnoe by tiež nemalo byť.

Dôraz sa odporúča otočiť a ohýbať telo, bežiace cvičenia a chôdzu. Hlavná vec - využitie všetkých svalov tela a výber správneho tempa zamestnania.

záver

Srdcová arytmia je ochorenie, ktoré vyžaduje neustále sledovanie zdravotného stavu napriek tomu, že nie vždy sú závažné a opakujúce sa príznaky. Môžete sa s tým vyrovnať, keď sa aktívne venujete lekárskej fyzickej kultúre a špecializovanej dýchacej gymnastike.

Pravidelné cvičenia spojené s liečbou predpísanou lekárom môžu obnoviť normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému a zabrániť vzniku mnohých závažných ochorení.

Dýchacie cvičenia pre srdcové arytmie

Len málo ľudí vie, že dýchacie cvičenia pre srdcové arytmie môžu robiť zázraky. Výsledok správneho vykonania tela je naplnený kyslíkom, normalizáciou tlaku a tepovej frekvencie (HR). Dýchacie cvičenia sú k dispozícii kardio cvičenie, ktoré nevyžadujú žiadne pomocné prvky. Cvičenie je veľmi pohodlné a výsledok je veľmi rýchly.

Príčiny ochorenia a príznakov

Arytmia je rozdelená na tachykardiu (rýchly srdcový tep) a bradykardiu (pomalé).

Príčiny tejto choroby môžu byť odlišné. Často sú spojené so stresovými situáciami a nervovým napätím. Arytmia spôsobuje nadmerné užívanie drog a ľudových prostriedkov. Toto ochorenie je spôsobené ťažkou otravou, ako aj niektorými vírusovými ochoreniami. Ale sú časy, kedy iné faktory spôsobujú arytmiu. Medzi najbežnejšie:

 • ischemická choroba srdca;
 • slabý obeh;
 • diabetes mellitus;
 • nadmerné užívanie kofeínu a alkoholu.

Zvyčajne je arytmia zistená pri bežnom vyšetrení kardiológa. Pacient má zriedkavo príznaky. Ale ak sú, potom vyjadrili:

 • bolesť na hrudníku;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť;
 • závraty;
 • strata vedomia.
Späť na obsah

Dýchacie cvičenia

Dýchacie cvičenia sú veľmi užitočné nielen pre ľudí s arytmiou, ale aj pre každého, kto chce byť zdravý a dobre vyzerajúci. Napĺňajú krv s kyslíkom, zlepšujú prácu srdca a mozgu. Môžu sa vykonať s arytmickým záchvatom - to pomôže normalizovať stav. Z arytmií sa vyvinuli niekoľko cvičení. Najefektívnejším z nich je Strelnikova a Butenko.

Gymnastika na Buteyko

Gymnastika Buteyko s arytmiou je známa po celom svete. Vykonáva sa v Ruskej federácii, Spojených štátoch, Kanade a európskych krajinách. Bol pôvodne vyvinutý pre ľudí s astmou, ale neskôr jeho tvorca (Buteyko) si uvedomil, že gymnastika môže byť použitá na pomoc pacientom s arytmiou. Metóda je založená na tréningu membrány. Komplex pozostáva zo 7 cvičení:

 1. Vdychujte nosom (žalúdok zostáva v pokoji) na niekoľko sekúnd. Zastavíme dýchanie a vydychujeme. Dych trvá 5 s. Približuje sa 10 prístupov.
 2. Potom vdychujte po dobu 9 sekúnd, upokojte sa, naplňte membránu a potom hrudník. Potom vydychujte. odpočívajte 5 sekúnd. Takéto dychy sa robia.
 3. V čase odpočinku vykonávame masáž nosa.
 4. Dýchame striedavo ľavé a pravé nozdry. Každých desaťkrát.
 5. Jednoducho sa zhlboka nadýchame, súčasne vtiahneme do žalúdka a prestaneme dýchať po dobu 8 sekúnd.
 6. Počas jednej minúty sa uskutoční 12 dychov (každé z nich trvá minimálne 2 sekundy).
 7. Normalizujte dýchanie.
Späť na obsah

Podstata metódy

Gymnastika na Buteyku dobre pomáha pred fibriláciou predsiení. Podstata metódy spočíva v tom, že kvôli oneskoreniam sa krv zvyšuje nielen kyslík, ale aj oxid uhličitý. Buteyko dokázal, že choroba je spojená s nedostatkom tohto plynu v krvi, keď sa jeho hladina vráti do normálu a ochorenie ustúpi.

kontraindikácie

Liečba arytmií pomocou gymnastiky od Buteyka má niekoľko kontraindikácií. Nemôže sa uplatňovať na deti mladšie ako 4 roky, osoby s oneskoreným vývojom a mentálnym postihnutím. Okrem toho je táto metóda kontraindikovaná pri mnohých vírusových ochoreniach, ťažkom krvácaní a chronickej tonzilitíde. Pri týchto chorobách môže takéto cvičenie viesť k zhoršeniu.

Respiračná gymnastika na Strelnikovej so srdcovou arytmiou

Gymnastika Strelnikova pomáha normalizovať stav a v počiatočnom štádiu vylieči chorobu. Cvičenie na srdcové arytmie vyplňuje krv s kyslíkom. Tento komplex sa má podávať dvakrát denne (pred raňajkami a pred spaním) po dobu 25-30 minút. Môžete zvýšiť zaťaženie každý deň. Komplex zahŕňa 4 cvičenia:

 1. V stojacom postavení vykonávame niekoľko malých vstupov, potom začneme chodiť (pri každom vdýchnutí je 1 krok). Prvýkrát je 8 dychov.
 2. V stojacej polohe sú ruky spúšťané, pri každom vdychovaní stláčame päste, pri každom výdychu ich oddeľujeme. Robíme šesťkrát so zvyškom 25 sekúnd.
 3. V stojacom postavení držíme ruky na páse pri vdychovaní, znižujeme náruč, otvárame silno prsty a zároveň vydychujeme návrat na predchádzajúcu pozíciu. Vykonajte 12-krát s odpočinkom 5-7 str.
 4. Dávkujeme nohy na šírku ramien, pri inhalácii sa ohýbame a oddeľujeme ruky, pri výdychu sa vrátime do východiskovej polohy. Opakujte 12-13 krát s krátkymi prestávkami.
Späť na obsah

Jóga pre arytmiu

Jóga je založená na platených pohyboch. Hlavným atribútom jogy je správne dýchanie. Dýchanie do a von sa vykonáva cez nos. Vždy sú hlboké. To pomáha naplniť telo kyslíkom a normalizovať srdcovú frekvenciu (HR). Všetky pohyby sú hladké. Jóga pomáha vyrovnať sa so stresom, ktorý eliminuje hlavnú príčinu zhoršeného pulzu.

Dýchanie počas cvičenia

Pred začatím tréningov informujte trénera o zdravotných problémoch.

Môžete vykonávať iné športové aktivity, ale musíte sledovať srdcovú frekvenciu. Tento ukazovateľ by nemal prekročiť štandardnú sadzbu (pre každý z nich je jeho vlastný). Maximálna hodnota sa môže vypočítať pomocou vzorca (vek 220 rokov). Všetky cvičenia by mali byť jednoduché a ich hlavné smerovanie - zvýšiť vytrvalosť. Pomalé jogging, rýchle prechádzky, cyklistika sú dokonalé. Hlavná vec je, že všetky cvičenia prinášajú potešenie človeku.

Čo by mala byť fyzická liečba arytmií?

Jednou z najčastejších ochorení srdca je arytmia. Je charakterizovaná arytmiami, frekvenciou a postupnosťou kontrakcií srdcového svalu. Mnoho ľudí verí, že táto choroba je kontraindikovaná akákoľvek fyzická aktivita. Odborníci tiež odporúčajú robiť gymnastiku a cvičenie, ak sa arytmia nevyvíja na pozadí patologických srdcových chýb.

Všeobecné odporúčania

Pred akýmkoľvek cvičením potrebujete radu od lekára. Na stanovenie prípustných zaťažení a určenie ich dĺžky experti predpísali diagnostické testy:

 • Holter (denné) monitorovanie srdca;
 • zaťaženie na bežiacom páse alebo na bicykli na cvičenie;
 • Ultrazvuk alebo echokardiografia.

Terapeutická fyzická kultúra sa praktizuje len pod dohľadom špecialistu, ale nie je povolená pre všetkých pacientov s arytmiou. Takže je kontraindikovaný, ak je k dispozícii:

 • také typy arytmií ako ventrikulárny extrasystol, paroxysmálna tachykardia, blikajúca arytmia;
 • infarkt myokardu;
 • endokrinné, pečeňové a obličkové choroby;
 • aneuryzma;
 • poruchy obehu;
 • zápal žíl alebo zväčšenie aorty;
 • zlyhanie srdca;
 • anginou alebo arytmiou spôsobenou fyzickou aktivitou;
 • hypertenzia.

V rozpore s rytmom sú extrémne kontraindikované cviky vzpieranie - vzpieranie, cvičenie s váhami a činkami, jogging pre rýchlosť, skákanie s preskakovaním lano, potápanie, bojové umenie, cvičenia energetického plánu, ktoré zahŕňajú dýchanie, cvičenie s expandérom. Obmedzenia sa vzťahujú na jogu - treba sa vyhnúť, aby sa obrátila hore nohami a stála dlho v jednej pozícii.

Ak nie sú žiadne kontraindikácie, počas tréningov je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • vedie školenie ráno alebo popoludní;
 • študovať každý deň;
 • zvoliť mierne zaťaženie pomalým tempom;
 • nezabudnite skontrolovať pulz v triede a sledovať ich stav.

Chôdza a beh

Začnite najprv na kľudnej prechádzke a pacientovi sa podáva záťaž postupne, maximálne zaťaženie vo forme behu je možné až po niekoľkých mesiacoch tréningu. Na prechádzkach odporúčame, aby ste so sebou vzali monitor srdcového tepu. Ak sa ukáže vysoká miera pulzu, mali by ste spomaliť alebo uvoľniť. Na identifikáciu odchýlok od normy je potrebné poznať optimálne parametre úderov za minútu, ktoré závisia od veku:

 • do 35 rokov - od 120 do 150;
 • 35-45 rokov - od 130 do 160 rokov;
 • 45-55 - od 130 do 145;
 • 55-65 - od 115 do 125;
 • 65-75 - od 110 do 115.

Podrobnosti schémy školenia sú nasledovné:

 1. Prvý mesiac chôdze sa vykonáva dvakrát denne - ráno (po niekoľkých hodinách po raňajkách) a po obede od 16 do 19 hodín popoludní. Spočiatku by chôdza mala trvať asi 10-15 minút. V priebehu času sa interval chôdze zvyšuje až na jednu hodinu denne (na 2 tréningy). V takomto prípade za prvé 2 týždne je tempo chôdze až 100 krokov za týždeň, ale potom môžete vyliečiť až 150 krokov.
 2. Počas druhého mesiaca terapeutickej chôdze sa bude poskytovať školenie podľa tejto schémy:
 • prvých 15 minút - prechádzanie obvyklým tempom;
 • 10 minút - urýchlenie chôdze;
 • 15 minút - bežná chôdza;
 • 10 minút - zrýchlené tempo;
 • Posledné 10 minút - pešia chôdza.
 1. V treťom mesiaci, ak chcete, beh je zavedený, ale bežia pomaly, bez náhlych pohybov a vysokej rýchlosti. Optimálna počiatočná nahrávka je až 300 m. Jedenkrát týždeň sa vzdialenosť zväčší o 100 metrov. Konečné zábery môžu byť až 2 km.

Sada cvičení

Súbor cvičení a ich sekvencia vyberá kardiológ a lekár v kultúre fyzickej kultúry (fyzikálna terapia). Nezávislá zmena poradia alebo pridanie nových cvičení nie je povolená. Takže so súhlasom lekára sa doporučujú tieto komplexy:

Číslo nabíjania 1

Nasledujúci komplex pomôže obnoviť srdcový tep do normálu:

 1. Uchopte začiatočnú pozíciu - nohy mierne od seba. Zvyšujú sa na prstoch a súčasne si pri vdychovaní rozťahujú svoje ruky nahor, zatiaľ čo pri vydychovaní zaujmú svoju pôvodnú pozíciu. Takže 10 krát.
 2. Pôvodný stojan v prvom odseku. Ale teraz, keď vdychujete, pravá ruka je vytiahnutá a keď vydychujete, ľavú ruku. Vykonajte cvičenie 8 krát.
 3. V ďalšom štádiu pretiahli ruky na boky, držali si chrbát rovní. Keď vdychujete, ramená sú ohnuté v lakte, pri výdychu sú narovnávané. Opakujte cvičenie 10 krát.
 4. Otočia ruky, ako mlyn, dopredu a dozadu. Začnite s 10 opakovaniami, postupne nastavte na 50, ale silou cvičenia nemožno urobiť.
 5. Nohy sú umiestnené na šírku ramien, ruky sú v páse. Začnite robiť otáčky - keď vdychujete vľavo, po výdychu - vpravo. Vykonajte 9-krát.
 6. Pri inhalácii majú rovnakú počiatočnú pozíciu a dopredu ohybmi dopredu, zatiaľ čo vydychujú, zaberajú počiatočnú polohu. Vykonajte až 10-krát.
 7. Krok na mieste na 2 minúty. V priebehu času sa zvyšuje zaťaženie pri chôdzi - nohy stúpajú vysoko a trvanie cvičenia sa zvyšuje na 6 minút.

Takýto gymnastický komplex cvičení pre srdce sa robí na začiatku 15 minút, postupne sa trvá tréning na 30 minút. Keď nastane dyspnoe, počet cvičení by sa mal znížiť. V niektorých prípadoch dochádza po nabití k dočasnému zhoršeniu blahobytu - objavuje sa závrat alebo bodavá bolesť.

Číslo nabíjania 2

Alternatívna gymnastika arytmií:

 1. Ležia na rovnom povrchu, dýchanie je ľubovoľné, vykonáva pohyby nôh (plantárne a zadné časti). Vykonajte 4 kolá (opakovanie) 9 krát.
 2. Cvičenie "Mill" - nohy rameno-šírka od seba, ohnúť, zdvihnúť ľavú ruku čo najviac nahor a prudko nižšie na pravú nohu, a potom to isté s pravou rukou, iba znížiť na ľavú nohu. Opakujte aspoň päťkrát s prestávkou na 3 minúty.
 3. Z náchylnej polohy zdvihnite telo o 90 °. Vykonajte 5-8 opakovaní, postupne zvyšujte zaťaženie.
 4. Chôdza pochod na mieste na 5 minút, prestávku 11 minút, potom zopakujte.

drepy

Prispieť k obnoveniu srdcovej frekvencie, zlepšiť rýchlosť a objem krvného obehu, zlepšiť pružnosť krvných ciev a znížiť periférny odpor ciev dolných končatín.

Vykonávajte drepy v súlade s týmito pravidlami:

 • držte si chrbát rovno, najlepšie držte na podložke, napríklad stoličku alebo stenu;
 • robiť squat na maximálny bod, napríklad na rovnobežnosť bokov s podlahou;
 • pomaly stúpať, narovnávať nohy a vytvárať aktívny výdych.

Pri prvom tréningu môžete urobiť 10 drep, a ďalší deň, pri absencii svalovej bolesti, môžete zvýšiť počet opakovaní na 20-30 drep. Školenie sa môže robiť každý deň, vykonávať 30-50 squatov, alebo každý druhý deň, vykonávať 50 až 150 squatov.

Počas prvého tréningu sa môže zvýšiť tlak a teplota tela, čo je normálna reakcia organizmu. Aby príznaky neboli komplikované, musíte postupne zvyšovať záťaž.

Môžete sa dozvedieť o správnej technike squat a častých chybách z videa:

Špeciálne dýchacie cvičenia z arytmie

Vývoj srdcových ochorení často spôsobuje zlý obeh. Respiračná gymnastika pomáha zlepšiť funkciu pľúc, čo má za následok normálny pulz. Gymnastika sa odporúča vykonávať dvakrát denne - ráno a večer. Školenie vyzerá takto:

 1. Začnite zahrievaním. Vezmite si často dych a výdych a postupne začnite chodiť na mieste. Je dôležité si pamätať: jeden krok - jeden dych.
 2. Postavte sa, ruky nadol po tele a uvoľnené. Vezmite hlasný dych a prsty prsty do pästi, pri výdychu, päsť je uvoľnená. Vykonajte 5-6 opakovaní so zvyškom 20-30 sekúnd.
 3. Postavia sa, ruky na opasku, prsty v päste. Ostrý vdych a päste uvoľnenie, ruky sú spúšťané pozdĺž tela, zatiaľ čo vydychujú sa vrátia do pôvodného postoja. Malo by sa vykonať 12 krát s minimálnym intervalom 5 sekúnd.
 4. Nohy sú od seba vzdialené a ramená sú pozdĺž tela. Keď vdychujete, nahnite celé telo dopredu a natiahnite si ruky. Pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenie je vykonané 12 krát s prestávkami za niekoľko sekúnd.

Medzi dýchacími technikami získala gymnázium Buteyko veľkú popularitu po celom svete. Pomáha pri fibrilácii predsiení. Komplex dýchacích cvičení na Buteyko vyzerá takto:

 1. Dýchanie sa robí s nosom (trvá 5 sekúnd), bez napätia v tlači, zadržiavajú dych na niekoľko sekúnd a vydychujú. Vykonajte 10 prístupov.
 2. Zhlboka sa nadýchnite 9 sekúnd nosom a naplňte membránu a hrudník vzduchom. Vydýchnite. Vykonajte 11 prístupov, medzi ktorými je 5 sekúnd. V týchto 5 sekundách odpočinku masírujte nosný mostík.
 3. Ďalšou etapou je dýchanie nosovej dierky. Najskôr dýchajte jednu nosovú dierku 10 krát a potom druhú nosnú dierku.
 4. Zhlboka sa nadýchnite, vtiahnite do brucha a zadržte dych na 8 sekúnd.
 5. Za minútu do 12 dychov, trvajúcich minimálne 2 sekundy.
 6. Obnovte dýchanie.

Jóga pre srdcové arytmie

Cvičenie sa vykonáva v kombinácii s pravým hlbokým dýchaním, pričom všetky svaly by mali byť uvoľnené. Komplex cvičení vyzerá takto:

 1. Vezmite pózu "Lotus", držte ruky na podpätkoch. Dýchajte cez nos. Pri exhalácii utiahnu brucho a ohyb, aby sa dotýkali podlahy čelo. Vykonajte pomalý výdych a vráťte sa do počiatočnej polohy. V prvom mesiaci tréningu vykonávate 1 denne a druhý - 2 krát.
 2. Ležia na rohožku s chrbtom, s dychom, zdvihnú pravú nohu a s výdychom - ľavou. Zároveň sú nohy držané rovno, bez ohnutia na kolenách. Urobte 5-7 minút, 2 krát denne.
 3. Bez toho, aby zmenili pozíciu, súčasne zdvihli ruky hore a za hlavou a zhlboka nadýchli. Vrátia sa do svojej pôvodnej pozície s vydychovaním a potom sa zdvihnú a dotknú sa ich nohami rukami. Vykonajte 1 denne.
 4. Ležať na chrbte, zatlačte ruky na svoje telo tak, aby sa nedotýkali podlahy. Zdvihnite hlavu a nohy súčasne o 20 cm. Zachovajte pozíciu na 2-3 sekundy a vráťte sa do počiatočnej polohy s výdychom.
 5. Z polohy ležiacej pozície sú nohy umiestnené a ohnuté na kolenách, uchopené členkami rukami. Zhlboka sa nadýchnite a vydychujte späť do východiskovej polohy. Opakujte 7-8 krát dvakrát týždenne.
 6. Zoberte pozíciu "hviezdy", napnite svaly na 2 minúty a potom sa uvoľnite. Vykonajte 2 sady denne.

Vykonajte školenie 2 krát denne - ráno na prázdny žalúdok a večer 2 hodiny pred večerou. Potom môžete piť vodu a nejedzte aspoň hodinu. Počas tréningu sa odporúča vysávať miestnosť.

Charakteristiky fyzickej aktivity pri fibrilácii predsiení

Pri fibrilácii predsiení je fyzická námaha povolená, ak prebieha bez organických zmien pri záchvatoch myokardu a paroxyzmálneho záchvatu, keď sa náhle začne a končí rýchla srdcová frekvencia. V tomto prípade musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • robiť cvičenia z kategórie rekreačnej gymnastiky, ale športový tréning je prísne zakázaný;
 • vykonávať anaeróbne cvičenia zamerané na zvýšenie frekvencie dýchania a tepovej frekvencie po relatívne dlhú dobu (to je chôdza, plávanie, jogging, jazda na bicykli);
 • frekvencia impulzov by nemala byť vyššia ako 180 úderov za minútu mínus počet rokov;
 • dýchať cez nos, zatiaľ čo dýchanie by nemalo spôsobovať ani najmenšie problémy;
 • pomaly a rovnomerne zvyšujte zaťaženie.

Rovnako ako akýkoľvek sval, srdce je kontraindikované a nečinnosť a nadmerný stres, takže umiernené cvičenie je vítané. Takže v prípade arytmie sa odporúča zapojiť sa do kľudného plávania, joggingu a chôdze, squattingu, bicyklovania bez extrémov. Avšak pred začatím liečby arytmií fyzickými cvičeniami by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny zápalu sliznice mozgu - ako prejav a možnosti liečby

Zápal mozgov a mozgu sa môže vytvoriť pod vplyvom takých faktorov, ako sú baktérie (meningokoky, pneumokoky), vírusy a protozoá. V závislosti od faktora, ktorý spôsobuje vývoj ochorenia, môže byť neočakávaný a veľmi násilný (meningokokov) alebo pomaly progresívny a skrytý (tuberkulóza).

Prolaps mitrálnej chlopne - diagnostika

Práca na klinike poisťovacej medicíny viedla k komunikácii s veľkým množstvom mladých, zdravých z pohľadu kardiológa pacientov, z ktorých každá druhá hrdo tvrdí, že mal prolaps mitrálnej chlopne na EchoCG.

Lupus antikoagulant

Synonymá: lupínový antikoagulant, VA, Lupusové antikoagulanciá, LAVšeobecné informácieLupusový antikoagulant (BA) - imunoglobulín triedy G - spája skupinu protilátok imunitného systému, ktoré reagujú na fosfolipidy a deaktivujú ich.

Duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií - čo to je a ako je to užitočné

Duplexné ultrazvukové skenovanie brachiocefalických artérií alebo skrátený ultrazvuk BCA je moderná ultrazvuková metóda na diagnostiku ciev vrátane karotických a vertebrálnych, ktoré dodávajú krv do mozgu a podkľúčové tepny.

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Príčiny dušnosti s pneumóniou

Dyspnoe s pneumóniou je častý výskyt, ktorý sa vyskytuje u 99% pacientov. Nebezpečenstvo tohto stavu nie je zjavné v počiatočných štádiách vývoja patológie, ale keď sa dyspnoe začína prejavovať v stave pokoja - to je dôvod, prečo sa ozve alarm.