Takže, dovoľte mi najprv pripomenúť, že MRI mozgu bolo spôsobené zlými symptómami, ktoré sa nezastavili tri mesiace. Pokúsim sa opísať príznaky:

Systémový, takmer nikdy nekončiaci mierny závrat, takmer nepostrehnuteľný, ale veľmi nepríjemný.
Trvalé "rozmazané" vnímanie okolia, "pokrčené" a spomalenie v hlave - nemôžem lepšie popísať.
Niekedy to "nosí" pri zatáčaní, mohlo by to "nezapadnúť" do dverí, dotknúť sa rohu stola atď. Často, ale ako hovoria, venovali pozornosť.
Schopnosť pracovať sa značne zhoršila - dovoľte mi pripomenúť, že môj hlavný nástroj je počítač. Práca sa stala ťažkou, nie to správne slovo...
Chronická únava - do konca dňa sa nič nemôže robiť vôbec, len aby ste prenasledovali zlé myšlienky o vašom bezcennom zdraví.
Problémy so spánkom - začal som sa zobudiť pravidelne skoro a už nemohol zaspať. V mojom prípade je skoro - je to 5 ráno, zvyčajne som spal do 6.30 - 7 ráno. Pôjdem do postele pomerne skoro, o 23:00 a niekto povie, že je to dosť, ale viem, koľko potrebujem... Bol som veľmi citlivý na "nedostatok spánku". Mimochodom, chronické predčasné prebúdzanie je jednou z hlavných sťažností až dodnes, práve sa zhoršilo. Ale to bude samostatný príbeh...
Pravidelné, ale nie časté a nie závažné bolesti hlavy. Docela dlhé (2-5 hodiny), hlavne v oblasti hemisféry a čelnej časti, nebola tam žiadna okcipitálna bolesť.
Pri takomto "setu" som sa rozhodol, že prejdem na MRI vyšetrenie mozgu. Prečo práve na MRI bez akýchkoľvek pokynov neurológov? S najväčšou pravdepodobnosťou zohráva úlohu skutočnosť, že tesne predtým, než som mala tieto príznaky, moja bývalá manželka zomrela na rakovinu. Trochu iný príbeh a pomerne dlhý, nepoviem to všetko, poviem len, že sa týka témy MRI. Takže, pokiaľ viem, jej sťažnosti boli veľmi podobné mojim: žiadne "divoké" bolesti hlavy, závrat, neistá chôdza atď. Ako výsledok, podľa výsledkov MRT GM, ona bola diagnostikovaná s nádorom (alebo metastázy v GM, nehovorím s istotou). Takže som sa rozhodol, že predtým, ako sa objaví neurológovi, bude potrebné "bodovať ja", čo som urobil. Bolo to strašné - slová nemôžu vyjadrovať!

Teraz výsledky. Záver MRI (2007) uvádza: MR-obraz jediného zamerania bielej hmoty mozgu - pravdepodobne cievneho pôvodu. Známky stredne ťažkého vonkajšieho hydrocefalusu. Pre celkový obrázok je tu skenovanie celého textu výsledku výskumu:

Lekár, ktorý napísal záver, v štúdii nenašiel nič "vojenského", nevidí žiadne nádory a nádory. Nehľadal "Jediné zameranie v bielej hmote", povedal, že s najväčšou pravdepodobnosťou je výsledkom hypertenznej krízy alebo vo všeobecnosti je neodmysliteľné, nemôže nič zvláštne ohroziť a ťažko môže spôsobiť moju závrat.

Neskôr, keď som sa pozrel na výsledky MRI uložené doma na DVD, našiel som v hlave túto "čiernu dieru":

Na recepcii s neurológom sa všeobecne nedá objasniť obraz. Nedostal som žiadne konkrétne pripomienky k jedinému zameraniu, na hydrocefalus, ani na "čiernu dieru". Všetko vo všeobecnosti, ako "nič smrtiace". Všeobecné odporúčania atď. atď. A navštívil dvoch neurológov. Predpísaný cerebrolyzín, vitamíny a sedatíva. Povedali, že pravidelne monitorujú a robia magnetickú rezonanciu zhruba raz za dva roky, aby sledovali dynamiku. Zdá sa, že je ubezpečený, ale na druhej strane žiadne konkrétne opatrenia. Lekári, samozrejme, vedia lepšie, ale znepokojujúco.

Žiadne zmeny, dokonca ani zlepšenie môjho stavu, nasledovali. Absolvoval určené kurzy - za nič. V priebehu rokov vykonal ďalšie 4 vyšetrenia GM na GM. Obraz sa takmer nezmenil. Budem citovať zistenia MRI (2012):

Spomalilo sa to výraz "jednotný", t. v množnom čísle. Ďalšia návšteva neurológov bola trochu upokojujúca - v skutočnosti som nevidel žiadnu reakciu na znenie záveru.

Tu je najnovší výskum, citujem jeho výsledky v plnom rozsahu, pretože som si všimol (podľa môjho názoru) veľmi zlú dynamiku. MRI GM 2013:

Žltá bodka zvýraznená položka, ktorá ma zarážala. Na prvom MRI boli jednotlivé ohniská 0,3 cm a tu sa už objavila postava s hrúbkou 0,4 cm. Samozrejme som pochopil, že starne, že moje zdravie sa nezlepšuje, ale obraz bol depresívny. Ďalšie stretnutie s neurológom - znova, nič. Zvýšenie ohniskov, lekár vysvetlil, "s najväčšou pravdepodobnosťou chyba alebo rôzne možnosti vyriešenia prístroja". No, čo máme robiť, musíme veriť... Okrem toho je výhodnejšie než premýšľať o zlom.

Okrem toho sa objavil interhemisférický lipóm. Len niektoré pipety...

Posledná návšteva neurologu skončila iným kurzom cerebrolyzínu (teraz intravenózne) a mexidolu intramuskulárne. Plus 20 dní užívania lieku Tagista. Okrem toho opäť hovoríme o antidepresívach. Ale o tom neskôr...

Počas poslednej návštevy som spýtal lekára otázku sklerózy multiplex. Neurológ kategoricky odmietol diagnózu MS, ale stále vám poviem, prečo som znova urobil MRI a prečo som sa opäť stretol s neurológom.

Myslím, že veľa VSD-shniki prešlo podobnou úzkosťou a pochybnosťami, takže v ďalšom príspevku budeme hovoriť trochu o príznakoch roztrúsenej sklerózy.

Komentáre (z archívu):

Yury 16.10.2014
Všetky vaše štúdie by nemali byť obzvlášť znepokojujúce. Všetci odborníci, ktorí sa na vás pozreli, majú absolútnu pravdu. A "ohniská gliózy" nie sú samy o sebe nezávislou diagnózou, ale sú vždy kauzálne spojené s akoukoľvek chorobou alebo akoukoľvek dysfunkciou tela. Vo vašom prípade sa predpokladá cievna genéza. Odporúčam vykonať ultrazvukovú štúdiu (dopplerov, triplex) BCS mozgu. Možno ste HNMK.

Jan 11/29/2014
Urobil som magnetickú rezonanciu a napísal som ten istý záver, mám nestabilitu pri chôdzi a druhý, ale neuropatológ som napísal medikáciu, ale disk ani nevidí to, čo neviem čo robiť

Sasha 03/17/2015
dobré popoludnie Povedz mi, čo to znamená môj záver mtr mozgu? jediné zameranie gliózy v pravom prednom laloku, s najväčšou pravdepodobnosťou vzniku ciev. Liquodynamické poruchy vo forme expanzie konvexitálnych subarachnoidálnych priestorov fronto-parietálnych oblastí. normotropný variant štruktúry artérií vo viliézskom kruhu bez príznakov zníženého prietoku krvi v periférnych vetvách mozgových artérií. mierna asymetria prietoku krvi vertebrálnych artérií D> S. ďakujem!

Irina 17. 4. 2015
Sakra, eprst, ty si človek. Choďte do ruky a nepočúvajte svoje pseudobolary toľko. Nie som ešte 30 rokov, ale už je to veľa zlomenín, ale nestrácam srdce. Správne povedané, ženy sú silnejšie ako muži!

Michael 04/21/2015
Takýto problém a tiež izolované oblasti gliózy 0,3 cm.
RS sa odmieta. Napíšte mi, ak existuje túžba, môžete diskutovať o tom, čo robiť ďalej a aké diagnostiky sa majú podrobiť, pretože tiež neviem presne, čo robiť.

Elena 04.05.2015
Moja magnetická rezonancia ukázala jediné zameranie s hyperintenzným signálom v T2 s veľkosťou 4 mm. A tiež povedali, že je to v poriadku... Vízia zmizne stále viac a viac po každom útoku bolesti hlavy. Chôdza je ťažšia a nemôže nájsť príčinu. V strede RS, oni povedali, len v prípade, že opakovať MRI po pol roka, a to je..

Tatyana 07.07.2015
v bielej hmote čelných a parietálnych lalokov, subkortikum, je definovaných niekoľko vazogénnych ohniskov s veľkosťou 0,5 cm.
čo to znamená?

[email protected] 07/21/2015
Žena, 73, sťažnosti: bolesti hlavy, zmätok. Záver: MR-obraz viacerých supratentorálnych ložísk gliózy (vaskulárna genéza); mierny vnútorný (triventikulárny) hydrocefalus. Jednorazové post-ischemické lacunárne cysty v oblasti bazálneho jadra vľavo. Difúzna kortikálna atrofia. Aká je realita? Aká je vážna situácia? Aké sú liečby?

Eugenia 07.07.2015
Občania, spolubojovníci, ay. Reagovať. Ktokoľvek našiel liek na túto infekciu?

Sergey 07/30/2015
Dobrý deň, mám niekoľko ohniskov gliózy až do 0,9 cm, je to veľmi zlé?

Constantin 09/06/2015
Mám rovnaké problémy, s touto diagnózou dajte skupinu?

NATALIA 09.09.2015
ČO ZNAMENÁ DIAGNOSTIKO-MAGNETICKÉ RESONANÁLNE ZNAČKY MZDUCHOVÝCH ZNAČIEK, ZNAČKY VONKAJŠÍCH ZÁVISLÝCH HYDROCEFALIÍ, ZNAČKY CAUDÁLNEJ KYSELINY

Doc (Autor) 09/09/2015
Známky mozgu - to už je dobré :) Toto je vtip, ako vy, dúfam, pochopiť.
Nevypracovali ste doslova tento záver - tentoraz. Ale na tom nezáleží.
Druhá vec je dôležitá - tu nie je žiadny profesionálny lekársky konzultant a ešte viac niekoľko úzkych špecialistov. Skutočnosť, že vám odpovie, nemožno považovať za viac ako len predpoklad, ktorý vo väčšine prípadov môže byť chybný.
Mali by ste sa obrátiť na špecializované fórum, napríklad v príslušnej sekcii servera Russianmedserver. Ale moje skúsenosti naznačujú, že váš záver je nepravdepodobné, že bude venovaná pozornosť, pretože podľa názoru neurológa v tomto závere neexistuje nič "hodné pozornosti".
Moja rada, aby ste sa poradili s neurologom na plný úväzok, bude viac zmätok.

No, ak ste už tak naliehaví a vy ste strach z výrazu "GM vazogénne ložiská" (to znie tak správne), potom to nie sú nič iné ako "ohniská cievneho vzniku", ktoré boli uvedené v tomto príspevku v komentároch a nie sú tak zriedkavé. Opäť, v mojej osobnej skúsenosti neurológovia prakticky nevenujú pozornosť svojej prítomnosti, najmä ak sú "málo"

Demyelinizujúce ochorenie mozgu

Demyelinizujúca choroba mozgu je patológia charakterizovaná poškodením plášťa nervových vlákien a porušením ich vodivosti.

Nervové vlákna sú dlhé procesy myelínom potiahnutých neurónov, ktoré majú lipidovú bázu. V procese demyelinácie sú tieto membrány zničené buď v centrálnej nervovej sústave, alebo v periférnej oblasti. Na mieste zničeného myelínu rastie vláknité tkanivo, ktoré nie je schopné viesť nervové impulzy.

Demyelinizácia mozgu je charakterizovaná výskytom lézií, ktoré majú okrúhly alebo oválny tvar. Foci demyelinizácie mozgu - to je lézia membrán nervových vlákien, ktorá dáva špecifický klinický obraz, ktorý závisí od lokalizácie samotného neurónu a jeho procesov.

Príčiny vývoja

V súčasnosti nie sú stanovené špecifické príčiny vývoja demyelinizácie. Mnohí odborníci sa domnievajú, že tieto choroby sú dedičné. Často choroba u žien stredného veku. Nedávno bolo zaznamenaných veľký počet prípadov u detí.

Preskúmme, čo to je demyelinizácia a ako sa to deje. Vo svojej patogenéze je demyelinizácia mozgu autoimunitným procesom. Existujú určité faktory, ktoré spôsobujú, že telo vníma myelínové bunky ako cudzie. Imunitný systém sa aktivuje a začne ničiť svoje vlastné bunky. V mieste poškodenia rastú vláknité tkanivá. V centre pozornosti je demyelinizácia časťou poškodeného nervového tkaniva umiestneného v špecifickej mozgovej štruktúre, ktorá spôsobuje klinické prejavy lézie.

Proces demyelinizácie možno rozdeliť na 2 typy:

 • Myeloklastia je deštrukcia myelínu s defektmi v štruktúre a je geneticky determinovaná;
 • Myelopatia - deštrukcia normálneho myelínu pod vplyvom niektorých faktorov.

Hlavnými faktormi, ktoré môžu viesť k demyelizovanej mozgovej chorobe, sú:

 • Autoimunitný mechanizmus spôsobuje najprogresívnejší vývoj demyelinizácie. Tento mechanizmus je opísaný vo výskyte roztrúsenej sklerózy, syndrómu Guillain-Barre, reumatických chorôb;
 • Infekčné choroby zahŕňajúce poškodenie nervového tkaniva (vrátane vírusových činiteľov);
 • Metabolické poruchy v tele, ktoré vedú k rozvoju dystrofických zmien v nervovom tkanive (encefalopatické stavy pri diabete mellitus);
 • Toxický mechanizmus (látky ovplyvňujúce lipidové tkanivo - organofosfát, toluén, benzén, acetón a iné). Bolo zistené, že takáto lézia môže byť spôsobená ketónmi počas vývoja ketoacidózy u pacientov s diabetes mellitus;
 • S kolapsom nádorov počas deštrukcie okolitého mäkkého tkaniva.

príznaky

Symptómy symptómov demyelinizácie závisia od umiestnenia zamerania v mozgu a porušenia jeho funkčných schopností.

Zvážte najčastejšie lézie a ich klinický prejav:

 • Pyramídové cesty - paréza a paralýza končatín, hypertonicita svalov, hyperreflexia, výskyt patologických reflexov;
 • Kmeňová časť - poruchy dýchania, narušená vegetatívna funkcia (vaskulárny kŕč, zvýšený alebo znížený krvný tlak), nesúlad mimických svalov;
 • Dolné časti miechy - dysfunkcia panvového orgánu;
 • Cerebellum - porušenie koordinácie, orientácie v priestore;
 • Optický nerv - porušenie vizuálneho vnímania pred čiastočnou alebo úplnou stratou videnia;
 • Kognitívne symptómy vo viacerých léziách nervového tkaniva.

Z hľadiska klinického obrazu považujeme niekoľko najčastejších demyelinizačných ochorení.

Roztrúsená skleróza je ochorenie centrálneho nervového systému charakterizované výskytom viacerých ložísk demyelinizácie mozgu, čo vedie k vývoju rôznych neurologických príznakov. Klinicky sa prejavuje formou jednostrannej alebo obojstrannej parézy alebo paralýzy, zhoršeného močenia a defekácie. Manifestácia ochorenia závisí od veľkosti lézií, ich lokalizácie a progresie demyelinizácie nervových vlákien.

Optickomyelitída je ochorenie charakterizované selektívnym poškodením optického nervu a segmentov miechy. Klinický obraz diemilizácie je vyjadrený v porušení vizuálnych funkcií (čiastočná strata videnia až po úplnú slepotu) a para- a tetraparézu v závislosti od postihnutého segmentu. Leukoencefalopatia je demyelinizačná choroba s fulminantným priebehom.

Centra demyelinizácie mozgu sú umiestnené asymetricky. Bolo zistené, že choroba je spôsobená vírusmi, ktorých nosičmi je väčšina populácie. Hlavným impulzom pre vývoj lézií je porušenie imunitného systému. Hlavné klinické symptómy sú spôsobené rozptýlenými ložmi demyelinizácie a prejavujú sa ako monoparéza alebo hemiparéza. Rozvoj duševných porúch, po ktorých nasleduje demencia, je pre túto chorobu veľmi špecifický.

Diagnostické metódy

Na zistenie zdroja demyelinizácie mozgu je potrebné vykonať inštrumentálne štúdie. Najbežnejšou a informatívnou metódou je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). MRI jasne ukazuje všetky štruktúry mozgového tkaniva a umožňuje detegovať ohniská demyelinizácie bielej hmoty až do 3 mm. Podľa veľkosti, polohy a polohy lézií môžete upraviť liečbu a prognózu pacienta.

Elektromyografia sa používa na diagnostiku lézií periférneho nervového systému. Metóda je založená na registrácii impulzov a detekcii porušení ich vodivosti.

Ak existuje podozrenie na autoimunitný mechanizmus vývoja ochorenia, uskutočňujú sa štúdie s obsahom špecifických protilátok.

liečba

Nie je možné úplne zastaviť demyelinizáciu. V súčasnej fáze je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu ohniska a obmedziť nástup príznakov. Liečba demyenalizačných chorôb mozgu nie je špecifická.

Hlavná liečba je zameraná na odstránenie symptómov a predpísané sú nasledujúce lieky:

 • Svalové relaxanciá sa používajú na zmiernenie zvýšeného svalového tonusu a uľahčenie pohybu;
 • Lieky, ktoré zvyšujú odolnosť neurónov voči poškodeniu zo skupiny nootropných liekov;
 • Kortikosteroidné protizápalové lieky na zmiernenie zápalových procesov.

Treba poznamenať osobitnú úlohu pri liečbe demyelinizačných ochorení interferónových liečiv - ß-interferónu. Liečba roztrúsenej sklerózy týmito liekmi ukázala dobré výsledky. Znižujú mieru poškodenia myelínu, čím sa znižuje rýchlosť vývoja ochorenia a postihnutia pacienta.

Filtrácia spinálnej tekutiny s odstránením antigénov a podávanie imunoglobulínov sa tiež bežne používa.

Na dosiahnutie stabilného procesu odpustenia sa pacientom odporúča dodržiavať zdravý životný štýl, miernu fyzickú aktivitu a pravidelnú liečbu v nemocničnom prostredí pod dohľadom špecialistov.

Demyelinizujúce ochorenia, ohniská demyelinizácie v mozgu: diagnostika, príčiny a liečba

Každoročne narastá počet ochorení nervového systému, sprevádzaných demyelinizáciou. Tento nebezpečný a väčšinou nezvratný proces ovplyvňuje bielu hmotnosť mozgu a miechy, vedie k pretrvávajúcim neurologickým poruchám a jednotlivé formy neopúšťajú pacientovi šancu žiť.

Demyelinizačné ochorenia sú stále častejšie diagnostikované u detí a relatívne mladých ľudí vo veku 40-45 rokov, existuje tendencia k atypickému priebehu patológie, jej rozšíreniu do tých geografických oblastí, kde bol výskyt veľmi nízky.

Otázka diagnostiky a liečby demyelinizačných ochorení je stále ťažká a slabo študovaná, ale výskum v oblasti molekulárnej genetiky, biológie a imunológie, ktorý sa aktívne uskutočňuje od konca minulého storočia, nám umožnil urobiť krok vpred týmto smerom.

Vďaka úsiliu vedcov objasňujú základné mechanizmy demyelinizácie a jej príčiny, vyvinuli schémy na liečbu jednotlivých chorôb a pomocou MRI ako hlavnej diagnostickej metódy umožňuje určiť patologický proces, ktorý už začal v počiatočných štádiách.

Príčiny a mechanizmy demyelinizácie

Vývoj demyelinizačného procesu je založený na autoimunizácii, keď sa v tele formujú špecifické proteíny-protilátky, ktoré napadajú zložky buniek nervového tkaniva. Vyvíjanie v reakcii na túto zápalovú reakciu vedie k nezvratnému poškodeniu procesov neurónov, deštrukcii ich myelínového puzdra a zhoršenému prenosu nervových impulzov.

Rizikové faktory pre demyelinizáciu:

 • Dedičná predispozícia (spojená s génmi šiesteho chromozómu, rovnako ako mutácie génov cytokínov, imunoglobulínov, proteínov myelínu);
 • Vírusová infekcia (herpes, cytomegalovírus, Epstein-Barr, rubeola);
 • Chronické ložiská bakteriálnej infekcie, prevoz H. pylori;
 • Otrava ťažkými kovmi, benzínovými parami, rozpúšťadlami;
 • Silný a dlhotrvajúci stres;
 • Vlastnosti stravy s prevahou bielkovín a tukov živočíšneho pôvodu;
 • Nepriaznivé podmienky prostredia.

Bolo pozorované, že demyelinizačné lézie majú určitú geografickú závislosť. Najväčší počet prípadov zaznamenáva v strednej a severnej časti Spojených štátov, Európy, pomerne vysoký výskyt na Sibíri v strednom Rusku. Na rozdiel od ľudí v afrických krajinách, Austrálii, Japonsku a Číne sú demyelinizujúce ochorenia veľmi zriedkavé. Rasa tiež hrá určitú úlohu: medzi demyelinizujúcimi pacientmi prevláda kaukazský.

Autoimunitný proces sa môže začať za nepriaznivých podmienok, potom má dedičnosť hlavnú úlohu. Preprava určitých génov alebo mutácií v nich vedie k nedostatočnej tvorbe protilátok, ktoré prenikajú cez hematoencefalickú bariéru a spôsobujú zápal pri deštrukcii myelínu.

Ďalším dôležitým patogenetickým mechanizmom je demyelinizácia proti infekciám. Cesta zápalu je trochu iná. Normálna reakcia na prítomnosť infekcie je považovaný za tvorbu protilátok proti proteínové zložky mikroorganizmov, ale stáva sa, že baktérie a vírusy tak proteínov sú podobné tým, ktoré v tkanivách pacienta, telo začne "zmiasť" ich vlastné a iní, napádať ako mikróby a vlastné bunky.

Zápalové autoimunitné procesy v počiatočných štádiách ochorenia vedú k reverzibilným poruchám vedenia impulzov a čiastočné zotavenie myelínu umožňuje neurónom vykonávať aspoň čiastočne funkcie. Postupom času dochádza k zničeniu membrán nervov, procesy neurónov sa "stávajú holými" a nič jednoducho neprenesie signály. V tejto fáze sa objaví pretrvávajúci a nezvratný neurologický deficit.

Na ceste k diagnostike

Symptomatológia demyelinizácie je extrémne rôznorodá a závisí od polohy lézie, priebehu konkrétnej choroby, rýchlosti progresie príznakov. Pacient obvykle vyvíja neurologické poruchy, ktoré sú často prechodné. Prvými príznakmi môžu byť poruchy videnia.

Keď pacient cíti, že niečo nie je v poriadku, ale už sa nedokáže zdôvodniť zmeny s únavou alebo stresom, ide na lekára. Je mimoriadne problematické podozrenie na určitý typ demyelinizačného procesu len na základe klinickej praxe a špecialista nie vždy má jasnú dôveru v demyelinizáciu, a preto nie je potrebný ďalší výskum.

príklad demyelinizačných ložísk pri roztrúsenej skleróze

Hlavným a veľmi informatívnym spôsobom diagnostikovania demyelinizačného procesu sa tradične považuje za MRI. Táto metóda je neškodná, môže byť použitá pre pacientov rôzneho veku, tehotné ženy a kontraindikácie sú nadmerná váha, strach z obmedzených priestorov, prítomnosť kovových štruktúr, ktoré reagujú na silné magnetické pole, duševné choroby.

Okrúhle alebo oválne hyperintenzné ložiská demyelinizácie na MRI sa nachádzajú hlavne v bielej hmote pod kortikálnou vrstvou, okolo komôr mozgu (periventrikulárne), difúzne rozptýlené, majú rozdielne veľkosti - od niekoľkých milimetrov po 2-3 cm. tieto "mladé" oblasti demyelinizácie nahromadia kontrastný prostriedok lepšie ako dlhodobo existujúce.

Hlavnou úlohou neurologu pri zisťovaní demyelinizácie je určiť špecifickú formu patológie a vybrať vhodnú liečbu. Predpoveď je nejasná. Napríklad, je možné žiť tucet alebo viac rokov s roztrúsenou sklerózou, a s inými odrodami môže priemerná dĺžka života dosiahnuť rok alebo menej.

Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza (MS) je najbežnejšou formou demyelinizácie, ktorá postihuje približne 2 milióny ľudí na Zemi. Medzi pacientmi prevládajú mladí ľudia a ľudia stredného veku vo veku 20-40 rokov, ženy sú častejšie choré. V hovorovej reči ľudia ďaleko od medicíny často používajú termín "skleróza" vo vzťahu k zmenám súvisiacim s vekom spojenými so zhoršenou pamäťou a procesmi myslenia. MS s touto "sklerózou" nemá čo robiť.

Ochorenie je založené na autoimunizácii a poškodení nervových vlákien, rozpadu myelínu a následnej výmene týchto ohniskov spojivovým tkanivom (teda "skleróza"). Charakterizovaná difúznou povahou zmien, tj demyelinizácia a skleróza, sa vyskytujú v rôznych častiach nervového systému a nevykazujú jasnú štruktúru jeho distribúcie.

Príčiny tejto choroby sa neskončili. Zohľadňuje sa komplexný účinok dedičnosti, vonkajších stavov, infekcie baktériami a vírusmi. Je potrebné poznamenať, že frekvencia PC je vyššia tam, kde je menej slnečného svetla, to znamená ďalej od rovníka.

Zvyčajne sú naraz ovplyvnené niektoré časti nervového systému a je možné zapojenie mozgu aj miechy. Výraznou črtou je detekcia plakiet rôzneho predpisu na MRI: od veľmi čerstvých po sklerotizované. Toto naznačuje chronickú, pretrvávajúcu povahu zápalu a vysvetľuje rôzne symptómy so zmenou symptómov, ako postupuje demyelinizácia.

Symptómy MS sú veľmi rozdielne, lebo postihujú postihnutie viacerých častí nervového systému súčasne. K dispozícii sú:

 • Paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy, konvulzívne kontrakcie určitých svalových skupín;
 • Porucha rovnováhy a jemné motorické zručnosti;
 • Oslabenie svalov na tvári, zmeny v reči, prehĺtanie, ptóza;
 • Patológia citlivosti, povrchná aj hlboká;
 • Na strane panvových orgánov - oneskorenie alebo inkontinencia, zápcha, impotencia;
 • So zapojením optických nervov - znížená zraková ostrosť, zúžené polia, zhoršené vnímanie farby, kontrastu a jasu.

Popísané príznaky sú kombinované so zmenami v duševnej sfére. Pacienti sú depresívni, emocionálne pozadie sa zvyčajne znižuje, existuje tendencia depresie alebo naopak eufória. Keď počet a veľkosť ohniskov demyelinizácie v bielej hmoty mozgu narastá, pokles inteligencie a kognitívnej aktivity súvisí so zmenami v motorických a citlivých oblastiach.

Pri skleróze multiplex bude prognóza výhodnejšia, ak ochorenie začne s poruchou citlivosti alebo so zrakovými príznakmi. V prípade, že sa objavia prvé poruchy pohybu, rovnováhy a koordinácie, prognóza je horšia, pretože tieto príznaky naznačujú poškodenie mozoček a subkortikálnych vodivých ciest.

Video: MRI pri diagnostike demyelinizujúcich zmien v MS

Marburgovu chorobu

Marburgova choroba je jednou z najnebezpečnejších foriem demyelinizácie, pretože sa náhle rozvinie, príznaky sa rýchlo zvyšujú, čo vedie k smrti pacienta za niekoľko mesiacov. Niektorí vedci ho pripisujú formám roztrúsenej sklerózy.

Nástup choroby sa podobá na všeobecný infekčný proces, horúčka, sú možné generalizované kŕče. Rýchlo tvoriace ložiská zničenia myelínu vedú k rôznym ťažkým pohybovým poruchám, zhoršeniu citlivosti a vedomia. Charakterizovaná meningeálnym syndrómom so silnou bolesťou hlavy, zvracaním. Často zvyšuje intrakraniálny tlak.

Malignita Marburgovej choroby je spojená s prevládajúcou léziou mozgového kmeňa, kde sú koncentrované hlavné cesty a jadro kraniálnych nervov. Smrť pacienta nastáva v priebehu niekoľkých mesiacov od nástupu ochorenia.

Devikova choroba

Devika choroba je demyelinizačný proces, ktorý ovplyvňuje optické nervy a miechu. Ak začal akútne, patológia rýchlo postupuje, čo vedie k vážnym poruchám zraku a slepote. Zapojenie miechy stúpa a je sprevádzané parézou, paralýzou, poruchou citlivosti a poruchou panvových orgánov.

Nasadené príznaky sa môžu vytvoriť približne za dva mesiace. Prognóza ochorenia je slabá, najmä u dospelých pacientov. U detí je o niečo lepšie včasné vymenovanie glukokortikosteroidov a imunosupresív. Liečebné schémy ešte neboli vyvinuté, takže sa terapia znižuje na zmiernenie príznakov, predpisovanie hormónov a podporné činnosti.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PMLE)

PMLE je demyelinizujúca choroba mozgu, ktorá je bežnejšie diagnostikovaná u starších ľudí a je sprevádzaná mnohonásobným poškodením centrálneho nervového systému. Na klinike sú parézy, kŕče, nerovnováha a koordinácia, zrakové poruchy charakterizované poklesom inteligencie až po ťažkú ​​demenciu.

Demyelinizačné lézie bielej hmoty mozgu s progresívnou multifokálnou leukoencefalopatiou

Charakteristickým znakom tejto patológie je kombinácia demyelinizácie s defektmi získanej imunity, ktorá je pravdepodobne hlavným faktorom patogenézy.

Guillain-Barreho syndróm

Guillain-Barreov syndróm je charakterizovaný léziami periférnych nervov typu progresívnej polyneuropatie. Medzi pacientmi s takouto diagnózou je dvakrát viac mužov, patológia nemá vekovú hranicu.

Symptomatológia sa znižuje na parézu, paralýzu, bolesť chrbta, kĺby, svaly končatín. Časté arytmie, potenie, kolísanie krvného tlaku, čo naznačuje autonómnu dysfunkciu. Prognóza je priaznivá, ale v piatej časti pacientov zostávajú zbytkové príznaky poškodenia nervového systému.

Charakteristiky liečby demyelinizačných ochorení

Na liečbu demyelinizácie sa používajú dva prístupy:

 • Symptomatická liečba;
 • Patogenetická liečba.

Patogenetická terapia je zameraná na obmedzenie procesu deštrukcie myelínových vlákien, elimináciu cirkulujúcich autoprotilátok a imunitných komplexov. Interferóny - betaferón, Avonex, Copaxon - sa bežne uznávajú ako lieky podľa výberu.

Betaferon sa aktívne používa na liečbu roztrúsenej sklerózy. Dokázalo sa, že s dlhodobým vymenovaním v množstve 8 miliónov jednotiek sa riziko progresie ochorenia zníži o jednu tretinu, pravdepodobnosť invalidity a frekvencia exacerbácií sa znižuje. Liečivo sa podáva injekčne pod kožu každý druhý deň.

Imunoglobulínové prípravky (sandoglobulín, ImBio) sú zamerané na zníženie produkcie autoprotilátok a na zníženie tvorby imunitných komplexov. Používajú sa na exacerbáciu mnohých demyelinizačných ochorení počas piatich dní, intravenózne podávaných v dávke 0,4 gramov na kilogram telesnej hmotnosti. Ak sa nedosiahne požadovaný účinok, liečba môže pokračovať na polovicu dávky.

Na konci minulého storočia sa vyvinula metóda filtrácie CSF, v ktorej sa autoprotilátky odstránili. Priebeh liečby zahŕňa až osem procedúr, počas ktorých prechádzajú špeciálne filtre až 150 ml cerebrospinálnej tekutiny.

Pre demyelinizáciu sa tradične používa plazmaferéza, hormonálna terapia a cytostatika. Plasmaferéza je zameraná na odstránenie cirkulujúcich protilátok a imunitných komplexov z krvného obehu. Glukokortikoidy (prednizón, dexametazón) znižujú aktivitu imunitného systému, potláčajú produkciu antimyelínových proteínov a majú protizápalový účinok. Sú predpísané až do týždňa vo veľkých dávkach. Cytostatiká (metotrexát, cyklofosfamid) sú použiteľné v ťažkých formách patológie s ťažkou autoimunizáciou.

Symptomatická liečba zahŕňa nootropické lieky (piracetam), lieky proti bolestiam, antikonvulzíva, neuroprotektory (glycín, Semax), svalové relaxancie (mydokalmy) na spastickú paralýzu. Na zlepšenie prenosu nervov sú predpísané vitamíny B a v depresívnych prípadoch sú predpísané antidepresíva.

Liečba demyelinizačnej patológie nemá za cieľ úplne zbaviť pacienta chorobu v dôsledku zvláštnosti patogenézy týchto ochorení. Jeho cieľom je zabrániť deštruktívnemu pôsobeniu protilátok, predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu. Medzinárodné skupiny boli vytvorené na ďalšie štúdium demyelinizácie a úsilie vedcov z rôznych krajín už poskytuje pacientom účinnú pomoc, aj keď prognóza v mnohých formách zostáva veľmi vážna.

Výsledky dekódovania mozgu MRI. Demyelinizácia frontálnych, parietálnych a temporálnych lalokov v bielej hmote

Záver / druhé stanovisko

MR obraz niekoľkých ložísk demyelinizácia v bielej hmote frontálne, parietálnej a temporálnej laloky, ako aj v predĺženej mieche (umiestnenie a infratentorialno vyššie, podlhovastý tvar ložiskových zmien charakteristických roztrúsenej sklerózy), akumuláciu kontrastné činidlo (autenticky vizualizované akumuláciu v ohnisku pravej parietálnej lalok a zameranie ľavého temporálneho laloku - príznaky aktívnej fázy zápalovo-demyelinizačného procesu).

Odporúčaná MRI sa zvýšenie kontrastu dynamiky v priebehu liečby a remisie pre hodnotenie účinnosti liečby a pre určenie typu ochorenia v korelácii s anatomické zmeny, poradenstvo neurológom a MRI hrudnej a krčnej chrbtice pre hodnotenie ložiskových zmien v mieche.

Hlavné obrázky

Prečítajte si viac

V sérii MR obrazov vážených T1, T2, Flair DWI a tromi výstupkami vizualizujú čiastkové a supratentoriálnych štruktúry.

Stredné štruktúry nie sú presunuté.

V bielej hmote frontálne, parietálnej a spánkových lalokoch definovanú niekoľkých podlhovastých vrecká pozdĺž sálavé koruny vlákien s hyperintensive na T2, Flair, izointensivny signálu MR T1 bez perifokální veľkostí infiltračných od 0,4 do 1,0sm.

Podobné zameranie sa nachádza v medulla oblongata s priemerom 0,5 cm.

Po zvýšení vnútrožilového kontrastu dochádza k nahromadeniu kontrastu v ložiskách v pravom brušnom laloku a ľavom časovom laloku. Tieto lézie sa zvýšenou MR signálu DWI (b = 1000), ktorý opisuje obmedzenie difúzie v uvedených oblastiach a korelujú s zápal, edém a ischémia v malom meradle.

Bočné komory mozgu sú symetrické, nie expandované, bez periventrikulárnej infiltrácie. Tretia komora nie je rozšírená. IV. Komora nie je rozvinutá, nie deformovaná.

Vnútorné zvukové pasáže nie sú rozšírené.

Chiasmatická oblasť je neznačiteľná, hypofýza nie je zväčšená, tkanivo hypofýzy má normálny signál. Chiasmatická nádrž je nezmenená. Lievik hypofýzy nie je presunutý. Bazálne cisterny nie sú roztiahnuté, nie deformované.

Subarachnoidné konvexitálne priestory a brázdy cerebrálnej hemisféry a malého mozgu nie sú rozšírené.

Mandle cerebellum sa nachádzajú na úrovni veľkého okcipitálneho foramenu, ktorý nevyčnieva za ním.

Príslušné sínusy a vzduchové bunky časových kostí sú dobre pneumatizované.

Druhý názor lekárskych odborníkov

Odošlite údaje z vášho výskumu a získajte odbornú pomoc od našich odborníkov!

Symptómy a liečba demyelinizujúcich ochorení mozgu

Jednou z najnebezpečnejších patológií, ktoré postihujú nervový systém, je demyelinizačná choroba mozgu. Výsledkom je deštrukcia myelínu s jeho nahradením vláknitým tkanivom. To sa môže stať v ktorejkoľvek časti mozgu (čelné, okcipitálne, temporálne laloky). Takéto procesy vedú k narušeniu prenosu nervových impulzov. Demyelinizácia sa vzťahuje na ochorenia autoimunitnej povahy a nedávno došlo k zvýšeniu tejto patológie u detí a ľudí starších ako 45 rokov. Aké sú príčiny, povaha a liečba tejto patológie mozgu?

Hlavné príčiny demyelinizácie ochorenia

Medzi hlavné dôvody, v dôsledku ktorých sa demyelinizácia mozgu začína rozvíjať v tele, možno pripísať:

 1. Reakcia ľudského imunitného systému na proteín, ktorý tvorí myelín. V dôsledku nezvratných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele, takýto proteín začne vnímať imunitný systém ako cudzí. Bunky ho začnú útočiť a postupne ho zničiť. Tento dôvod je najnebezpečnejší. Tento mechanizmus môže byť spustený požitím infekcie alebo znakmi imunitného zákroku osoby, ktoré sú dedičné. Patria medzi ne roztrúsená skleróza, viacnásobná encefalomyelitída atď.
 2. Demyelinizačný proces sa môže začať odozvou na prítomnosť neuroinfekcie, ktorá špecificky zacieľuje na myelín.
 1. Porušenie metabolických procesov v tele. V dôsledku toho myelín začína trpieť nedostatkom látok, ktoré potrebuje, a postupne sa zrúti. Je to možné u pacientov, ktorí majú diabetes v anamnéze a problémy súvisiace s prácou štítnej žľazy.
 2. Účinok toxínov a chemických látok na telo, vrátane alkoholu, psychotropných látok, acetónu, odpadových látok v tele.
 3. Paraneoplastické procesy, ktoré sa vyskytujú ako komplikácia rakoviny.

V dôsledku vedeckého výskumu bolo možné zistiť, že dedičnosť a nepriaznivé environmentálne podmienky majú osobitnú úlohu pri potláčaní myelínu (plášť nervových vlákien). Existujú aj informácie o vzťahu medzi pravdepodobnosťou výskytu tejto choroby a geografickou polohou osoby, kde sa nachádzajú ohniská demyelinizácie.

Existujú dva typy demyelinizácie mozgu:

 1. Myelinoplastika - charakterizovaná dedičnou predispozíciou k rýchlej deštrukcii plášťa myelínovej látky.
 2. Myelinopatia je proces deštrukcie myelínového plášťa, ktorý má iné príčiny.

príznaky

Niektoré špeciálne príznaky demyelinizácie ochorenia mozgu sa nelíšia. Všetky z nich sú priamo spojené s tými časťami nervového systému, v ktorom sú lokalizované, a miestom, kde sú lokalizované demyelinizačné ohniská. Celkovo sú v medicíne tri hlavné demyelinizačné ochorenia:

 1. Akútna diseminácia encefalomyelitídy dystrofická povaha.
 2. Roztrúsená skleróza (v akejkoľvek forme jeho prejavu).
 3. Multifokálna leukoencefalopatia.

Najčastejšou z týchto chorôb je roztrúsená skleróza, ktorá na rozdiel od iných ochorení môže súčasne postihnúť niekoľko častí CNS. Rozsah symptómov tejto choroby je dosť rozsiahly. Prvé známky ochorenia sa začínajú objavovať u mladých ľudí vo veku 20-25 rokov. Najčastejšie sa táto choroba diagnostikuje u žien približne 25 rokov. U mužov je počet pacientov nižší, avšak choroba má progresívnu formu. Všetky symptómy charakteristické pre chorobu možno rozdeliť do 7 skupín:

 1. Neuropsychologické poruchy: poruchy správania, pocity eufórie, depresia, asténia, hypochondria.
 2. Porážka pyramídovej cesty dystrofickej povahy. Patria sem: spastický svalový tonus, znížené kožné reflexie, paréza, zvýšenie reflexov šľachy.
 3. Dystrofické lézie lebečných nervov a mozgového kmeňa: oslabenie tvárových svalov, horizontálny nystagmus.
 1. Porušenie panvových orgánov: znížená potencia, časté močenie, mnohé z nich majú inkontinenciu moču.
 2. Desenzibilizácia v dôsledku demyelinizácie: dysestézia, poruchy spojené s citlivosťou na vibrácie, pacient nevníma vysokú alebo nízku teplotu, pocit zúženia končatín.
 3. Zhoršenie zraku: zmeny uhla pohľadu, farebná slepota, neschopnosť vnímať jas a kontrast.
 4. Dystrofická lézia mozočku: dysmetria, asynergia, nystagmus, svalová hypotónia, ataxia tela.

Ďalšie informácie o ataxii a jej liečbe od skúseného neurologa Mikhaila Moisejeviča Shperlinga v našom videu:

Diagnóza demyelinizácie mozgu

Najefektívnejšou metódou diagnostiky patológie je dnes použitie magnetického rezonančného zobrazovania. Je možné identifikovať ohniská dimelinizatsii, ktoré môžu byť oválne alebo okrúhle. Ich priemer sa môže pohybovať od 3 mm do 3 cm. Môžu byť umiestnené v ľubovoľnej časti mozgu, ale najčastejšie sú diagnostikované v čelnom laloku. Ak choroba postupuje dostatočne dlho a liečba sa nevykonáva, takéto ohniská sa môžu nakoniec zlúčiť. Tomografia odhaľuje zmeny v subarachnoidálnych priestoroch, zväčšených komorách, čo je možné v dôsledku atrofie mozgu.

Relatívne nový spôsob diagnostiky demyelinizácie je metóda vyvolaných potenciálov. Táto štúdia umožňuje vykonať kvalitatívne hodnotenie zvukových, vizuálnych a somatosenzorických parametrov, ako aj zvážiť porušovanie pri vykonávaní nervových impulzov.

Elektronéromyografia pomáha vidieť prítomnosť axonálnej degenerácie a posúdi úroveň poškodenia.

O tom, ako diagnostikovať roztrúsenú sklerózu a iné demyelinizačné ochorenia pomocou MRI, hovorí Kapitonov Ivan Vladimirovich - doktorka centra MRT24:

Imunologické štúdie sa vykonávajú na oligoklonálnych imunoglobulínoch, ktoré sú v cerebrospinálnej tekutine. Keď sa zistí, že sú vysoko koncentrované, vyvodzuje záver ohľadne aktivity demyelinizácie mozgu.

Tradičné ošetrenie

Na liečbu patologických procesov sa používajú lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na zlepšenie funkcií nervových impulzov a blokovanie zmien v mozgu. Najťažšie je liečiť starú demyelinizáciu.

Beta-interferóny môžu výrazne znížiť riziko vzniku patológie a výskyt komplikácií o približne 30%. Ďalej sú pacientovi predpísané tieto lieky:

 • Svalové relaxanciá, ktorých činnosť je zameraná na obnovenie motorických funkcií pacienta.
 • Na zastavenie poškodenia nervových vlákien, ktoré sa objavili v dôsledku vývoja zápalového procesu infekčnej povahy, sú potrebné protizápalové lieky. Spolu s takýmito liekmi sa poukazuje na používanie antibiotík.
 • Nootropické lieky sú indikované na chronickú demyelinizáciu. Takéto lieky majú pozitívny účinok na obnovenie vodivých účinkov a na prácu mozgu ako celku. Súčasne s nimi sa odporúča používať neuroprotektory a komplex aminokyselín.

Ak sa liečba nezačala včas, je takmer nemožné obnoviť normálne fungovanie mozgu a stratené funkcie tela.

O tom, ako nootropné lieky ovplyvňujú naše mozgy hovorí neurológ, profesor, lekár lekárskej vedy Schneider Natalia Alekseevna:

Liečba demyelinizácie ľudových liečiv

Použitie ľudových metód na demyelinizáciu pomáha zmierniť niektoré príznaky a pomáha predchádzať chorobám. Na tento účel sa bežne používajú tieto rastliny:

 • Koreň kaukazského Dioscorea. Polovicu lyžičky rozdrveného a sušeného koreňa sa naleje do pohára vriacej vody a udržiava sa vo vodnom kúpeli najmenej 15 minút. Potom je bujón filtrovaný a odobratý pred jedlom 1 lyžica.
 • Anízový losant Používa sa tiež na výrobu odvaru, pri ktorom sa 1 polievková lyžica sušených listov, kvetov a ďalších častí rastliny naleje s 1 šálkou horúcej vody a varí sa 10 minút. Po ochladení sa bujón prefiltruje, pridá sa k nemu 1 čajová lyžička medu. Bujón sa naplní prázdnym žalúdkom a 2 lyžicami.

Pred začatím demyelinizačnej liečby s použitím tradičných metód a prostriedkov by ste mali konzultovať s lekárom, pretože existujú kontraindikácie pre použitie týchto receptov.

Demyelinizujúce ochorenia, ohniská demyelinizácie v mozgu: diagnostika, príčiny a liečba

Každoročne narastá počet ochorení nervového systému, sprevádzaných demyelinizáciou. Tento nebezpečný a väčšinou nezvratný proces ovplyvňuje bielu hmotnosť mozgu a miechy, vedie k pretrvávajúcim neurologickým poruchám a jednotlivé formy neopúšťajú pacientovi šancu žiť.

Demyelinizačné ochorenia sú stále častejšie diagnostikované u detí a relatívne mladých ľudí vo veku 40-45 rokov, existuje tendencia k atypickému priebehu patológie, jej rozšíreniu do tých geografických oblastí, kde bol výskyt veľmi nízky.

Otázka diagnostiky a liečby demyelinizačných ochorení je stále ťažká a slabo študovaná, ale výskum v oblasti molekulárnej genetiky, biológie a imunológie, ktorý sa aktívne uskutočňuje od konca minulého storočia, nám umožnil urobiť krok vpred týmto smerom.

Vďaka úsiliu vedcov objasňujú základné mechanizmy demyelinizácie a jej príčiny, vyvinuli schémy na liečbu jednotlivých chorôb a pomocou MRI ako hlavnej diagnostickej metódy umožňuje určiť patologický proces, ktorý už začal v počiatočných štádiách.

Príčiny a mechanizmy demyelinizácie

Vývoj demyelinizačného procesu je založený na autoimunizácii, keď sa v tele formujú špecifické proteíny-protilátky, ktoré napadajú zložky buniek nervového tkaniva. Vyvíjanie v reakcii na túto zápalovú reakciu vedie k nezvratnému poškodeniu procesov neurónov, deštrukcii ich myelínového puzdra a zhoršenému prenosu nervových impulzov.

Rizikové faktory pre demyelinizáciu:

 • Dedičná predispozícia (spojená s génmi šiesteho chromozómu, rovnako ako mutácie génov cytokínov, imunoglobulínov, proteínov myelínu);
 • Vírusová infekcia (herpes, cytomegalovírus, Epstein-Barr, rubeola);
 • Chronické ložiská bakteriálnej infekcie, prevoz H. pylori;
 • Otrava ťažkými kovmi, benzínovými parami, rozpúšťadlami;
 • Silný a dlhotrvajúci stres;
 • Vlastnosti stravy s prevahou bielkovín a tukov živočíšneho pôvodu;
 • Nepriaznivé podmienky prostredia.

Bolo pozorované, že demyelinizačné lézie majú určitú geografickú závislosť. Najväčší počet prípadov zaznamenáva v strednej a severnej časti Spojených štátov, Európy, pomerne vysoký výskyt na Sibíri v strednom Rusku. Na rozdiel od ľudí v afrických krajinách, Austrálii, Japonsku a Číne sú demyelinizujúce ochorenia veľmi zriedkavé. Rasa tiež hrá určitú úlohu: medzi demyelinizujúcimi pacientmi prevláda kaukazský.

Autoimunitný proces sa môže začať za nepriaznivých podmienok, potom má dedičnosť hlavnú úlohu. Preprava určitých génov alebo mutácií v nich vedie k nedostatočnej tvorbe protilátok, ktoré prenikajú cez hematoencefalickú bariéru a spôsobujú zápal pri deštrukcii myelínu.

Ďalším dôležitým patogenetickým mechanizmom je demyelinizácia proti infekciám. Cesta zápalu je trochu iná. Normálna reakcia na prítomnosť infekcie je považovaný za tvorbu protilátok proti proteínové zložky mikroorganizmov, ale stáva sa, že baktérie a vírusy tak proteínov sú podobné tým, ktoré v tkanivách pacienta, telo začne "zmiasť" ich vlastné a iní, napádať ako mikróby a vlastné bunky.

Zápalové autoimunitné procesy v počiatočných štádiách ochorenia vedú k reverzibilným poruchám vedenia impulzov a čiastočné zotavenie myelínu umožňuje neurónom vykonávať aspoň čiastočne funkcie. Postupom času dochádza k zničeniu membrán nervov, procesy neurónov sa "stávajú holými" a nič jednoducho neprenesie signály. V tejto fáze sa objaví pretrvávajúci a nezvratný neurologický deficit.

Na ceste k diagnostike

Symptomatológia demyelinizácie je extrémne rôznorodá a závisí od polohy lézie, priebehu konkrétnej choroby, rýchlosti progresie príznakov. Pacient obvykle vyvíja neurologické poruchy, ktoré sú často prechodné. Prvými príznakmi môžu byť poruchy videnia.

Keď pacient cíti, že niečo nie je v poriadku, ale už sa nedokáže zdôvodniť zmeny s únavou alebo stresom, ide na lekára. Je mimoriadne problematické podozrenie na určitý typ demyelinizačného procesu len na základe klinickej praxe a špecialista nie vždy má jasnú dôveru v demyelinizáciu, a preto nie je potrebný ďalší výskum.

príklad demyelinizačných ložísk pri roztrúsenej skleróze

Hlavným a veľmi informatívnym spôsobom diagnostikovania demyelinizačného procesu sa tradične považuje za MRI. Táto metóda je neškodná, môže byť použitá pre pacientov rôzneho veku, tehotné ženy a kontraindikácie sú nadmerná váha, strach z obmedzených priestorov, prítomnosť kovových štruktúr, ktoré reagujú na silné magnetické pole, duševné choroby.

Okrúhle alebo oválne hyperintenzné ložiská demyelinizácie na MRI sa nachádzajú hlavne v bielej hmote pod kortikálnou vrstvou, okolo komôr mozgu (periventrikulárne), difúzne rozptýlené, majú rozdielne veľkosti - od niekoľkých milimetrov po 2-3 cm. tieto "mladé" oblasti demyelinizácie nahromadia kontrastný prostriedok lepšie ako dlhodobo existujúce.

Hlavnou úlohou neurologu pri zisťovaní demyelinizácie je určiť špecifickú formu patológie a vybrať vhodnú liečbu. Predpoveď je nejasná. Napríklad, je možné žiť tucet alebo viac rokov s roztrúsenou sklerózou, a s inými odrodami môže priemerná dĺžka života dosiahnuť rok alebo menej.

Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza (MS) je najbežnejšou formou demyelinizácie, ktorá postihuje približne 2 milióny ľudí na Zemi. Medzi pacientmi prevládajú mladí ľudia a ľudia stredného veku vo veku 20-40 rokov, ženy sú častejšie choré. V hovorovej reči ľudia ďaleko od medicíny často používajú termín "skleróza" vo vzťahu k zmenám súvisiacim s vekom spojenými so zhoršenou pamäťou a procesmi myslenia. MS s touto "sklerózou" nemá čo robiť.

Ochorenie je založené na autoimunizácii a poškodení nervových vlákien, rozpadu myelínu a následnej výmene týchto ohniskov spojivovým tkanivom (teda "skleróza"). Charakterizovaná difúznou povahou zmien, tj demyelinizácia a skleróza, sa vyskytujú v rôznych častiach nervového systému a nevykazujú jasnú štruktúru jeho distribúcie.

Príčiny tejto choroby sa neskončili. Zohľadňuje sa komplexný účinok dedičnosti, vonkajších stavov, infekcie baktériami a vírusmi. Je potrebné poznamenať, že frekvencia PC je vyššia tam, kde je menej slnečného svetla, to znamená ďalej od rovníka.

Zvyčajne sú naraz ovplyvnené niektoré časti nervového systému a je možné zapojenie mozgu aj miechy. Výraznou črtou je detekcia plakiet rôzneho predpisu na MRI: od veľmi čerstvých po sklerotizované. Toto naznačuje chronickú, pretrvávajúcu povahu zápalu a vysvetľuje rôzne symptómy so zmenou symptómov, ako postupuje demyelinizácia.

Symptómy MS sú veľmi rozdielne, lebo postihujú postihnutie viacerých častí nervového systému súčasne. K dispozícii sú:

 • Paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy, konvulzívne kontrakcie určitých svalových skupín;
 • Porucha rovnováhy a jemné motorické zručnosti;
 • Oslabenie svalov na tvári, zmeny v reči, prehĺtanie, ptóza;
 • Patológia citlivosti, povrchná aj hlboká;
 • Na strane panvových orgánov - oneskorenie alebo inkontinencia, zápcha, impotencia;
 • So zapojením optických nervov - znížená zraková ostrosť, zúžené polia, zhoršené vnímanie farby, kontrastu a jasu.

Popísané príznaky sú kombinované so zmenami v duševnej sfére. Pacienti sú depresívni, emocionálne pozadie sa zvyčajne znižuje, existuje tendencia depresie alebo naopak eufória. Keď počet a veľkosť ohniskov demyelinizácie v bielej hmoty mozgu narastá, pokles inteligencie a kognitívnej aktivity súvisí so zmenami v motorických a citlivých oblastiach.

Pri skleróze multiplex bude prognóza výhodnejšia, ak ochorenie začne s poruchou citlivosti alebo so zrakovými príznakmi. V prípade, že sa objavia prvé poruchy pohybu, rovnováhy a koordinácie, prognóza je horšia, pretože tieto príznaky naznačujú poškodenie mozoček a subkortikálnych vodivých ciest.

Video: MRI pri diagnostike demyelinizujúcich zmien v MS

Marburgovu chorobu

Marburgova choroba je jednou z najnebezpečnejších foriem demyelinizácie, pretože sa náhle rozvinie, príznaky sa rýchlo zvyšujú, čo vedie k smrti pacienta za niekoľko mesiacov. Niektorí vedci ho pripisujú formám roztrúsenej sklerózy.

Nástup choroby sa podobá na všeobecný infekčný proces, horúčka, sú možné generalizované kŕče. Rýchlo tvoriace ložiská zničenia myelínu vedú k rôznym ťažkým pohybovým poruchám, zhoršeniu citlivosti a vedomia. Charakterizovaná meningeálnym syndrómom so silnou bolesťou hlavy, zvracaním. Často zvyšuje intrakraniálny tlak.

Malignita Marburgovej choroby je spojená s prevládajúcou léziou mozgového kmeňa, kde sú koncentrované hlavné cesty a jadro kraniálnych nervov. Smrť pacienta nastáva v priebehu niekoľkých mesiacov od nástupu ochorenia.

Devikova choroba

Devika choroba je demyelinizačný proces, ktorý ovplyvňuje optické nervy a miechu. Ak začal akútne, patológia rýchlo postupuje, čo vedie k vážnym poruchám zraku a slepote. Zapojenie miechy stúpa a je sprevádzané parézou, paralýzou, poruchou citlivosti a poruchou panvových orgánov.

Nasadené príznaky sa môžu vytvoriť približne za dva mesiace. Prognóza ochorenia je slabá, najmä u dospelých pacientov. U detí je o niečo lepšie včasné vymenovanie glukokortikosteroidov a imunosupresív. Liečebné schémy ešte neboli vyvinuté, takže sa terapia znižuje na zmiernenie príznakov, predpisovanie hormónov a podporné činnosti.

Progresívna multifokálna leukoencefalopatia (PMLE)

PMLE je demyelinizujúca choroba mozgu, ktorá je bežnejšie diagnostikovaná u starších ľudí a je sprevádzaná mnohonásobným poškodením centrálneho nervového systému. Na klinike sú parézy, kŕče, nerovnováha a koordinácia, zrakové poruchy charakterizované poklesom inteligencie až po ťažkú ​​demenciu.

Demyelinizačné lézie bielej hmoty mozgu s progresívnou multifokálnou leukoencefalopatiou

Charakteristickým znakom tejto patológie je kombinácia demyelinizácie s defektmi získanej imunity, ktorá je pravdepodobne hlavným faktorom patogenézy.

Guillain-Barreho syndróm

Guillain-Barreov syndróm je charakterizovaný léziami periférnych nervov typu progresívnej polyneuropatie. Medzi pacientmi s takouto diagnózou je dvakrát viac mužov, patológia nemá vekovú hranicu.

Symptomatológia sa znižuje na parézu, paralýzu, bolesť chrbta, kĺby, svaly končatín. Časté arytmie, potenie, kolísanie krvného tlaku, čo naznačuje autonómnu dysfunkciu. Prognóza je priaznivá, ale v piatej časti pacientov zostávajú zbytkové príznaky poškodenia nervového systému.

Charakteristiky liečby demyelinizačných ochorení

Na liečbu demyelinizácie sa používajú dva prístupy:

 • Symptomatická liečba;
 • Patogenetická liečba.

Patogenetická terapia je zameraná na obmedzenie procesu deštrukcie myelínových vlákien, elimináciu cirkulujúcich autoprotilátok a imunitných komplexov. Interferóny - betaferón, Avonex, Copaxon - sa bežne uznávajú ako lieky podľa výberu.

Betaferon sa aktívne používa na liečbu roztrúsenej sklerózy. Dokázalo sa, že s dlhodobým vymenovaním v množstve 8 miliónov jednotiek sa riziko progresie ochorenia zníži o jednu tretinu, pravdepodobnosť invalidity a frekvencia exacerbácií sa znižuje. Liečivo sa podáva injekčne pod kožu každý druhý deň.

Imunoglobulínové prípravky (sandoglobulín, ImBio) sú zamerané na zníženie produkcie autoprotilátok a na zníženie tvorby imunitných komplexov. Používajú sa na exacerbáciu mnohých demyelinizačných ochorení počas piatich dní, intravenózne podávaných v dávke 0,4 gramov na kilogram telesnej hmotnosti. Ak sa nedosiahne požadovaný účinok, liečba môže pokračovať na polovicu dávky.

Na konci minulého storočia sa vyvinula metóda filtrácie CSF, v ktorej sa autoprotilátky odstránili. Priebeh liečby zahŕňa až osem procedúr, počas ktorých prechádzajú špeciálne filtre až 150 ml cerebrospinálnej tekutiny.

Pre demyelinizáciu sa tradične používa plazmaferéza, hormonálna terapia a cytostatika. Plasmaferéza je zameraná na odstránenie cirkulujúcich protilátok a imunitných komplexov z krvného obehu. Glukokortikoidy (prednizón, dexametazón) znižujú aktivitu imunitného systému, potláčajú produkciu antimyelínových proteínov a majú protizápalový účinok. Sú predpísané až do týždňa vo veľkých dávkach. Cytostatiká (metotrexát, cyklofosfamid) sú použiteľné v ťažkých formách patológie s ťažkou autoimunizáciou.

Symptomatická liečba zahŕňa nootropické lieky (piracetam), lieky proti bolestiam, antikonvulzíva, neuroprotektory (glycín, Semax), svalové relaxancie (mydokalmy) na spastickú paralýzu. Na zlepšenie prenosu nervov sú predpísané vitamíny B a v depresívnych prípadoch sú predpísané antidepresíva.

Liečba demyelinizačnej patológie nemá za cieľ úplne zbaviť pacienta chorobu v dôsledku zvláštnosti patogenézy týchto ochorení. Jeho cieľom je zabrániť deštruktívnemu pôsobeniu protilátok, predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu. Medzinárodné skupiny boli vytvorené na ďalšie štúdium demyelinizácie a úsilie vedcov z rôznych krajín už poskytuje pacientom účinnú pomoc, aj keď prognóza v mnohých formách zostáva veľmi vážna.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cievne defekty na tvári: prečo sa objavujú a ako s nimi zaobchádzať?

Jednou z najčastejších kozmetických porúch, ktoré poškodzujú vzhľad, sú viditeľné rozšírené cievy na tvári. V niektorých sa objavujú rôzne: niektoré vo forme siete alebo malé žily červenej farby, zatiaľ čo v iných šíria červené škvrny na tvári.

Kŕče nôh - čo robiť a dôvody

Jedným z bežných problémov ženského a mužského pohlavia sú svalové kŕče v dolných končatinách. Vyskytujú sa z rôznych dôvodov a závisia od mnohých faktorov. Dnes je táto patológia dobre skúmaná lekármi, jej liečba sa vykonáva niekoľkými spôsobmi.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Liečba srdca

online adresáraHypoxia mozgová liečba ľudových prostriedkov»Liečba ľudových prostriedkovKozmetický zubárMozková hypoxiaHypoxia mozgu znamená kyslíkové hladovanie mozgu. Choroba sa môže vyskytnúť v niekoľkých formách, každá z týchto foriem poskytne svoj klinický obraz a ďalšiu prognózu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čistenie mozgových ciev. Čistenie mozgových ciev s liekmi

Určite väčšina čitateľov týchto riadkov nemá dôvod vysvetliť, čo je potrebné venovať včas pozornosť zdravotnému stavu vášho tela a prijať primerané opatrenia na jeho zachovanie a obnovu.